Zavrieť

Porady

Hospodarska kriza a co s nou

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Hepi Pozri príspevok
Bastian, nič v zlom, ale som veľmi rada, že tento tvoj výtvor je naozaj len tvoj, lebo je tam toho dosť, o čom by sa dalo diskutovať.
Nepochopil som o čo Ti išlo v tomto príspevku.
Prečo a v akom zlom?
Podľa mňa je fajn, keď máme všetci svoj názor... môj je naozaj len môj - sám si ho vytváram.
Keď chceš, tak napíš svoj názor a diskutuj. Určite je o čom...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

som asi trochu , ale ked sa to povodne volalo Hospodárska kríza a čo s ňou - tak musím povedať, že som sa dopočula, že udajne ide Obama v zahrade okolo Bieleho domu pestovat zeleninu
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Dáša_ Pozri príspevok
som asi trochu , ale ked sa to povodne volalo Hospodárska kríza a čo s ňou - tak musím povedať, že som sa dopočula, že udajne ide Obama v zahrade okolo Bieleho domu pestovat zeleninu
Dáška, tak toto bolo fakt dobré
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

Dáša_ Pozri príspevok
som asi trochu , ale ked sa to povodne volalo Hospodárska kríza a čo s ňou - tak musím povedať, že som sa dopočula, že udajne ide Obama v zahrade okolo Bieleho domu pestovat zeleninu
... sa má, keď má záhradu. Ja toho na balkóne veľa nenapestujem.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Martasch Pozri príspevok
... sa má, keď má záhradu. Ja toho na balkóne veľa nenapestujem.
ja som videla dopestovat celkom slusnu urodu paprik aj v byte bez balkona
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Bastian, v tom nahlade na socializmus s tebou nemozem suhlasit, uz som tu pisala, ze mozem hovorit iba o tom, co som zazila na vlastnej kozi. Je snad teraz nejaka ina sloboda pre vacsinu?, no po zotroceni vsetkych ludi peniazmi a tymi, co nad nimi vladnu, nie som zase tou slobodou az taka nadsena. Aj nam sa na zaciatku zdalo, ake je to uzasne, ze si mozeme vsetko kupit, alebo aspon vsetko v obchode dostat, ale dnes viem, ze prave kapitalizmus a vysoko sofistikovane psychologicke metody nas zenu do spotreby absolutne skodlivej pre celu populaciu a aj nasu zem. Ten uzasny kapitalizmus splodil aj absolutnu chudobu a nepredstavitelne ponizenie jednoducheho cloveka, to sa mi ma pacit? Vobec si teda nemyslim, ze kapitalizmus je to najmensie zlo a ukazka demokracie, ani nechcem podcenit ludi, ze nic lepsie sa neda vymysliet. Uz Jezis Kristus vedel, co za zberbu su ludia ovladnuti mocou penazi, ked v celom svojom zivote konal dobro a zazraky, len na penazomencov v chrame pouzil nasilie, mali sme sa poucit...
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
som asi trochu , ale ked sa to povodne volalo Hospodárska kríza a čo s ňou - tak musím povedať, že som sa dopočula, že udajne ide Obama v zahrade okolo Bieleho domu pestovat zeleninu
No ale najkuzelnejsie na tom je, ze zeleninu budu pestovat ziaci z blizkej skoly a pani Obamova im slubila, ze ich urcite zuzitkuje v kuchyni Bieleho domu, ooo aka velkorysost!
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

tetrisss Pozri príspevok
No ale najkuzelnejsie na tom je, ze zeleninu budu pestovat ziaci z blizkej skoly a pani Obamova im slubila, ze ich urcite zuzitkuje v kuchyni Bieleho domu, ooo aka velkorysost!
Ja som sa tu na tej správičke zabávala, akože nejaký nový vtip...a nakoniec je to realita?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Súhlasím s Bastianom. Kto nezažil socializmus v "plnej kráse" ten nevie čo vlastne socializmus bol. Zažila som ho ako robotníčka, aj ako THP pracovník. Ako nám po pracovnej dobe vtĺkali do hlavy, že je potrebné stať sa členom strany, lebo ... Našťastie prišla revolúcia a nemusela som nikde vstúpiť, lebo za moje názory som to mala nahnuté. Buď by ma boli vykopli ako človeka, ktorý sa nedokáže stotožniť so zmýšlaním súdruhov, alebo keď by som nebola chcela prísť o zamestnanie, boli by ma do tej strany dokopali. Som šťastný človek, že sa môžem slobodne rozhodnúť vstúpiť akurát do h.... a napr. nemusím ísť do žiadnej strany. A kríza, tak ako som už v začiatkoch napísala, je to kríza z prebytku. Ale nie každý má ten prebytok, vždy na to doplatia tí, čo vždy žili z ruky do úst. A tiež ma vytáča to šrotovné. Lebo na ňom zas získajú len tí, čo na to majú. Tí, pre ktorých je to teoreticky určené, si nové auto nebudú mať za čo kúpiť, aj keby to šrotovné bolo v raz takej výške.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

tetrisss Pozri príspevok
Bastian, v tom nahlade na socializmus s tebou nemozem suhlasit, uz som tu pisala, ze mozem hovorit iba o tom, co som zazila na vlastnej kozi. Je snad teraz nejaka ina sloboda pre vacsinu?
To akože sranduješ tou otázkou?

tetrisss Pozri príspevok
no po zotroceni vsetkych ludi peniazmi a tymi, co nad nimi vladnu, nie som zase tou slobodou az taka nadsena. Aj nam sa na zaciatku zdalo, ake je to uzasne, ze si mozeme vsetko kupit, alebo aspon vsetko v obchode dostat, ale dnes viem, ze prave kapitalizmus a vysoko sofistikovane psychologicke metody nas zenu do spotreby absolutne skodlivej pre celu populaciu a aj nasu zem.
Ženú toho kto sa nechá hnať. Ani televízor nemusíš mať doma... a potom sa nebudeš môcť vyhovárať ani na to, že Ťa niekto oblbuje.

Nad nikým nestojí žiadny kapitalista s bičom v ruke a neženie ho na nákupy. Každý ma na výber ako naloží so svojou slobodou - t.j. so svojim časom a so svojimi peniazmi. Niekto vidí výhody tohto systému iba v materiálnych hodnotách. Patríš zrejme medzi nich Tetrisss. Tí ktorí nevidia iné výhody tohto systému iba materiálne, zostanú navždy chudobní. Pravdaže mám na mysli chudobu nie materiálnu. Tento systém ponúka viac než len možnosť kúpiť si bársaký tovar v obchode... pravdaže pre toho, komu to nestačí. Je sloboda tvorby (nielen fin. bohatstva), sloboda pohybu, sloboda myslenia, sloboda slova...

Má to len jednu nevýhodu. Keďže majú slobodu všetci, majú ju aj obchodníci. A tí chcú trh ovplyvňovať - chcú aby ľudia kupovali ich tovar (a nie je na tom nič zlé)... dokonca vedia ľuďom vytvárať nové "potreby", ktoré nakoniec ľudia potrebujú a ženú sa za nimi do obchodov... Len sa zamysli nad tým, koľko vecí máš doma, ktoré potrebuješ (a možno ani nie tak veľmi ako si myslíš). Ale tá možnosť ovplyvňovania je prítomná aj v štátoch kde vládnu diktátori, pardon kde je socializmus. Tí to ale dokážu zneužiť na iné zverstvá (Hitler, Stalin...).

Keďže sa ľudia často správajú ako hlúpe ovce, ktoré sa nechajú hnať niekam, aj v tomto systéme je hrozba toho, že sa nechajú ovplyvňovať... že sa nechávajú ovládať. Ale je to chyba systému? Keď si niekto myslí že áno, tak nech ide žiť do Číny alebo na Kubu... tam ich ochránia súcitní soc. vládcovia. Pre takého čo si to myslí, je potom sloboda neprijateľná.


tetrisss Pozri príspevok
Ten uzasny kapitalizmus splodil aj absolutnu chudobu a nepredstavitelne ponizenie jednoducheho cloveka, to sa mi ma pacit??
To je hovadina, že kapitalizmus splodil chudobu. Prosím Ťa napíš mi, kde je u nás absolútna chudoba? Máš na mysli lenivých cigánov? Alebo bezdomovcov, čo si zbabrali svoj život? To ale nie je vina systému. Dnes má každý možnosť naložiť zo svojim životom na 1000 spôsobov. Ja nemám vzdelanie a dokázal som sa postaviť na nohy. Ani som nededil. Do Španielska som išiel za robotou bez znalosti jazyka, bez kontaktov, bez peňazí... Na Slovensku som začal podnikať s "piatimi" korunami vo vrecku. Nemal som ani jedno eso v rukáve... iba chuť. A práve tá chýba ľuďom čo dokážu iba nariekať.

Už dlho nad tým rozmýšľam a zatiaľ mi vychádza iba to, že nejaká chudoba bude prítomná vždy a všade. Aj keby sa dokázal vytvoriť nejaký dokonalý systém (čo je asi nezrealizovateľné), ak má byť spravodlivý, tak musí tých čo sa poctivo snažia odmeňovať a tých čo sú pecivalovia, lajdáci/darebáci alebo leniví myslitelia/špekulanti neodmeňovať. Ak by systém takých živil, tak by to bolo nespravodlivé voči tým čo poctivo makajú. Nebolo by to dobré ani ako vzor ani ako motivácia pre ostatných...
A režim aký tu bol vychovával z ľudí iba tupé lenivé...... Jeho lídri nešli vzorom a medonosné včeličky toho systému boli odmeňované iba klamným pocitom, že žijú v ideálnom svete...

tetrisss Pozri príspevok
Vobec si teda nemyslim, ze kapitalizmus je to najmensie zlo a ukazka demokracie, ani nechcem podcenit ludi, ze nic lepsie sa neda vymysliet. Uz Jezis Kristus vedel, co za zberbu su ludia ovladnuti mocou penazi, ked v celom svojom zivote konal dobro a zazraky, len na penazomencov v chrame pouzil nasilie, mali sme sa poucit...
Skús si porovnať slobodu aká je tu v Európe a aká je inde vo svete, kde sa realizuje komunizmus...
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Pozri sa, kde su ti, co ti vtlkali do hlavy, ze treba vstupit do strany? Napr. ja ich niektorych vidim v prvych radoch kostolov. Bastian vravi o jednotlivcoch, ktori sa spravaju zle v kapitalizme, no bolo to inak v socializme? Neviem, kde si vyrastala, ja v meste a tam ziadne sledovanie a udavanie som nezazila, chcela si ist do kostola, nikto ti nebranil, samozrejme, ak si nejakej s...i vliezla do cesty, mohla to zneuzit, ale je za to vinny system, ale konkretny vykonavatel? Lenze kapitalizmus od podstaty kasle na drobnych ludi a jedinym cielom je mnozenie penazi, tak v com je ludskejsi?
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Bastian, nepoznam ta, neviem ako sa mas ani ako si to dosiahol, ja sa nemam zle, ale ani som sa nemala, komu sa chce rozmyslat a predovsetkym pracovat na tom, co vymyslis, tak sa uzivi pravdepodobne aj vtedy aj dnes, ale vopred sa ospravedlnujem ludom, ktori si to vezmu na seba, nie vsetci ludia sa dokazu o seba postarat, nie vsetci dokazu nieco vymysliet a tych druhych je mensina. Poriadna spolocnost sa musi postarat aj o tych. Vravis - lenivi cigani, ja zijem teraz na uzemi, kde su aj cigani, kedysi pracovali ako moji kolegovia a podriadeni a vseobecne dost poctivo a statocne, ale po revolucii, ked bolo naraz pracovnej sily dost, ich nikto nechcel, to je ta tvoja sloboda?
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Pozri, kazdy ma na svoj nazor pravo, ani tebe ho neberiem, ale zbytocne je utocit takymto stylom, kludne povedz, co si zazil, niekedy mi pripada, ze sme nezili ani v spolocnom state, ale ja ti tvoje ublizenie neberiem. Teraz si zato urcite uplne v pohode.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
A mimochodom, utok na moj nick je smiesny, nie som tetrisss za nic pre nic, tetris bol moj prvy kontakt s pocitacom, tak je to pocta tejto hre, mimochodom ak ta to viac namichne, ruskej a tie ss navrch mam preto, ze
s jednym a dvoma s bol nick na porade uz obsadeny, tak si odpust taketo detske dupanie do podlahy
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Bastian Pozri príspevok
Dnes má každý možnosť naložiť zo svojim životom na 1000 spôsobov. Ja nemám vzdelanie a dokázal som sa postaviť na nohy. Ani som nededil. Do Španielska som išiel za robotou bez znalosti jazyka, bez kontaktov, bez peňazí... Na Slovensku som začal podnikať s "piatimi" korunami vo vrecku. Nemal som ani jedno eso v rukáve... iba chuť. A práve tá chýba ľuďom čo dokážu iba nariekať.
Môžem poprosiť o špecifikáciu ?

1. O tom vzdelaní pochybujem....hádam bude aspoň nejaká učňovka / aspoň/ ..
2.Odchod do Espaňa - vek ?
3.V čom podnikanie ?

Juraj
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Neviem ako môžete porovnávať kapitalizmus so socializmom.
V kapitalizme bolo vykorisťovanie človeka človekom, v socializme to bolo naopak.
1 0
dada984 dada984

dada984 je offline (nepripojený) dada984

mistralos Pozri príspevok
Tetriska (Terka).


Ale veď ja som neútočil (aj ja som musel pridať k nicku "os" ).

Len ma tak napadlo, že keď už máš ten svoj názor na hospodársku krízu (dúfam, že máš iba jeden ) - načo tu máš také kvantum príspevkov , KEĎ ŠTÁTNEMU HOSPODÁRSTVU
a tobôž KRÍZE (medzinárodnej ) NEROZUMIEŠ .
A ty...los, máš voľáky názor na krízu, keď tak bohorovne píšeš, že Terka nerozumie !
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

mistralos Pozri príspevok
Tetris. (ss)

Načo komentuješ, keď si nezažila.

1, ja som zažil : Na začiatku roka prišiel zástupca obecného úradu a spočítal ti sliepky - potom si dostala kontigent = počet vajec, ktoré musíš do výkupne (napr. mäsiarstvo) predať za úradne stanovenú cenu.
Skontroloval ošípané :
na povolenku mohla jedna rodina ročne jednu zabiť, ale odovzdať asi 5 kg masti a "krupón" = surová oškrabaná koža z celého chrbta.

Aj nezažil - asi 10-15 rokov predtým :
"Prokurátor" (sedem tried ľudových ) dal odsúdiť starého otca na peňažný trest, lebo nedostatočne ľúbil pracujúci ľud a ľudovodemokratické zriadenie a preto podľa výmery svojich rolí :
- nevychoval predpísaný počet ošípaných
- nedopestoval toľko metrákov obilia.

2, nekupuj

3, o takej Etiópii a podobne si už počula

4, nerozumiem . vari si bola v koncentračnom tábore ? , alebo v gulagu , alebo v Kambodži, alebo v komunistickej ČÍNE ???

5, vymýšľať treba, ale reálne

6, a toto má čo s krízou.
Teba tu už dobre poznáme, primitivizmus nezaprieš, ešte Ťa to stále baví, byť vyhadzovaný?
0 0
dada984 dada984

dada984 je offline (nepripojený) dada984

mistralos Pozri príspevok

.... mám zvieracie priezvisko
Myslela som si to.
0 0
dada984 dada984

dada984 je offline (nepripojený) dada984

mistrasol Pozri príspevok
Dadka .

Neboj sa - môžeš ho napísať.
Neviem, či uhádnem. Je to šváb? To je ako nezmar.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať