mgr.janka
19.05.09,11:40
Dobrý deň,
rada by som poznala nejaké názory na tému etického poradenstva vo firmách a pre firmy...myslíte, že to má na SK budúcnosť? ... deficit je citelný. táto oblasť je u nás ako pole neorané a ešte k tomu husto zarastené:( bude to chcieť veľa odvahy a úsilia "zúrodniť" túto oblasť slovenského podnikateľského prostredia...máte niekto skúsenosti s etickým poradenstvom?

Poprosím iba seriózne a konštruktívne reakcie .... nie typu "etika = len teória"

Vopred ďakujem;)
mgr.janka
19.05.09,11:09
ešte ma tak napadlo...koľkým z Vás - zamestnávatelia - záleží na kvalite organizačnej kultúry Vašej spoločnosti a čo pre to robíte, aby mala svoju určitú úroveň... nechápte to, prosím Vás ako výčitku, len by som chcela rozprúdiť diskusiu:rolleyes:.... stretli ste sa niekedy v praxi s etickým kódexom? Áno? Kým bol zostavený?
mgr.janka
19.05.09,12:28
tak prispejem ešte k svojmu monológu... :rolleyes: .... plánujete niekto v blízkej budúcnosti zaviesť do svojej spoločnosti (aplikovať do kultúry organizácie:---) ETICKÝ KÓDEX? .... keď niekto klikol na moju tému, asi ho to niečim zaujalo...rada by som vedela, čím....napíšte, prosím vás, čo si o tom myslíte a aké máte skúsenosti.....vrelá vďaka :)
misomiso
19.05.09,12:36
Sam som zvedavy, ci s tymto pochodis.

Mensie firmy: myslim, ze tam majitelia bud maju predstavu o tom, co je to etika, alebo nemaju. Ak maju, tak potom sami vedia, ako to vo firme aplikovat, ak nemaju, nebudu mat najmensi zaujem nieco take zavadzat.

Velke firmy - to uz je ina kava, tie sa rady hrdia vsetkymi tymi ISO 9001, ISO 14001, ISO 22001, roznymi clenstvami v asociaciach a pod. Lenze tam to (eticky kodex) maju v popise prace pravdepodobne fullservisove rekl. agentury (lebo sa to robi kvoli image, nie kvoli etike samej) a tie to aplikuju urcite iba "cez kopirak" - ak vobec.
buchač
19.05.09,12:57
Sam som zvedavy, ci s tymto pochodis.

Mensie firmy: myslim, ze tam majitelia bud maju predstavu o tom, co je to etika, alebo nemaju. Ak maju, tak potom sami vedia, ako to vo firme aplikovat, ak nemaju, nebudu mat najmensi zaujem nieco take zavadzat.

Velke firmy - to uz je ina kava, tie sa rady hrdia vsetkymi tymi ISO 9001, ISO 14001, ISO 22001, roznymi clenstvami v asociaciach a pod. Lenze tam to (eticky kodex) maju v popise prace pravdepodobne fullservisove rekl. agentury (lebo sa to robi kvoli image, nie kvoli etike samej) a tie to aplikuju urcite iba "cez kopirak" - ak vobec.

Na doplnenie , myslím si , že v podaní vedenia poniektorých firiem je to vlastne chránenie si svojho zadku a zároveň je to aj dôvod na vyhadzov - bič na zamestnancov....
O etike v tomto vzťahu , hlavne zamestnávateľ - zamestnanec , je niekedy ako čítať sci-fi .....dôvody nerozpisujem , je ich dosť !
Chobot
19.05.09,13:06
ešte ma tak napadlo...koľkým z Vás - zamestnávatelia - záleží na kvalite organizačnej kultúry Vašej spoločnosti a čo pre to robíte, aby mala svoju určitú úroveň... nechápte to, prosím Vás ako výčitku, len by som chcela rozprúdiť diskusiu:rolleyes:.... stretli ste sa niekedy v praxi s etickým kódexom? Áno? Kým bol zostavený?

Áno, u nás máme také niečo, ale volá sa to inak, sú to tzv. Štandardy kvality práce. Sú to pravidlá správania sa zamestnancov, súčinnosť medzi oddeleniami a pod. Taký firemný etický kódex. A došlo to od "matky".
dragan.michal
19.05.09,13:46
Co sa tyka etickeho kodexu tak srdecne pochybujem. Pretoze:
1. male firmy nebudu platit za nejaky eticky kodex a podobne
2. Velke firmy maju zaujem skor o clenstvo v specializovanych asociaciach. Alebo si radsej daju zaviest ISO.
3. Eticky kodex vyuzivaju firmy len aby sa zviditelnili ze maju nieco take. A vyuzivaju to skor ako reklamnu zalezitost
mgr.janka
25.05.09,04:25
Na doplnenie , myslím si , že v podaní vedenia poniektorých firiem je to vlastne chránenie si svojho zadku a zároveň je to aj dôvod na vyhadzov - bič na zamestnancov....
O etike v tomto vzťahu , hlavne zamestnávateľ - zamestnanec , je niekedy ako čítať sci-fi .....dôvody nerozpisujem , je ich dosť !
Keď je zle - jednostranne zostavený, tak potom áno - je to bič na zamestnancov. Ale hodnotný kódex predstavuje niekoľkomesačné úsilie obidvoch strán... a samozrejme externistu - nezainteresovanej strany a tým je aplikovaný etik...no tých je ako šafránu....kódex je investícia do budúcnosti spoločnosti a zároveň najlacnejší spôsob, ako prispieť k pozitívnej reklame (samo, že ten dokument ju nezabezpečí automaticky) a ako udržiavať pozitívnu morálku vo firme...kódex je hlavne pre ľudí...mne to trošku pripomína kolektívnu zmluvu, ale nie je to to isté...je to o hodnotách, za ktorými si niekto verejne stojí, je to o vízii, ktorú nasleduje a o cieli, ktorý chce naplniť...vie bežný zamestnanec, čo je cieľom jeho zamestnávateľa? K čomu vlastne prispieva svojou každodennou prácou...iste je to zisk firmy, to je samozrejmé...ale verím, že to nie je len jednoúčelové - aspoň u niektorých ... dosť mojej ódy na dnes :-)
mgr.janka
26.05.09,13:22
ja som strašne zvedavá :--- zúčastnil sa niekto z Vás na tvorbe etického kódexu? Alebo poznáte niekoho takého? ... veď keď hodíte do googla toto heslo...je toho viac ako dosť...tak kde ste všetci?:confused::);)
Blankake
26.05.09,15:41
ja som strašne zvedavá :--- zúčastnil sa niekto z Vás na tvorbe etického kódexu? Alebo poznáte niekoho takého? ... veď keď hodíte do googla toto heslo...je toho viac ako dosť...tak kde ste všetci?:confused::);)
Tí čo zostavujú etický kódex, asi nechodia na Poradu. :D
mgr.janka
27.05.09,05:08
by si sa divil...len tu doteraz nebolo odkiaľ nabrať info...mam rada :cool: takých, čo vedia všetko...nie vždy takýto dokument tvoria len tí hore...hoci je to určite častejšie
mgr.janka
27.05.09,05:09
asi divila...prepáč;)
CainDrago
27.05.09,05:58
Podnikanie za zriadenie etickeho kodexu no napad zaujimavy zial v teljto oblasti je mnho know how. Ako priklad uvediem len tri oblasti
1) SOX - Sarmabes and Oxley act - S. pripravil naozaj dobry napad zia ten O. ho trosku domrvil
2) UK Corporate governance code - Nieco ako SOX len v UK podla mna o nieco lepsi
3) OECD Corporate Governance - UK CG v bledo-modrom

CG je vskratke management and control a tiez je tam adresovanych mnoho etickych otazok. Na implementaciu danych principov si predovsetkym robia know how renomovane spolocnosti a zacat s tym od piky pre drobnych podnikatelov na slovensku je celkom vyzva.
Vo vseobcnosti plati ze eticky chovajuce sa spolocnosti v dlhom obdobi rastu rychlejsie ako tie neeticke. Myslim ze najlepsia vizitka ci sa niekto sprava eticky je dovera zakaznikov. Ak spolocnost ma vernych a opakujucich sa zakaznikov tak sa k nim urcite sprava eticky.
mgr.janka
08.06.09,05:03
Ďakujem za príspevok :-)
misomiso
10.06.09,19:29
Keď je zle - jednostranne zostavený, tak potom áno - je to bič na zamestnancov. Ale hodnotný kódex predstavuje niekoľkomesačné úsilie obidvoch strán... a samozrejme externistu - nezainteresovanej strany a tým je aplikovaný etik...no tých je ako šafránu....

Prepac, doteraz som nepochopil, naco je dobry nejaky eticky kodex. Bud niekto miluje to co robi, zije svojim podnikanim, alebo "v apatyce nekoupi". Napriklad - mam zahradnictvo, pretoze milujem kvety a prirodu a chcem to vsetko dopriat aj svojim zakaznikom. Samozrejme, ze im nepredam stromcek, ktory je nalomeny a viem, ze vyschne. Alebo mam siet hotelov Hilton. Milujem cestovny ruch a viem, ze je to o spokojnosti hosti. Vyberam si teda takych manazerov, ktorych nemusim o tychyo hodnotach presviedcat, ale ktori sa pre tuto cinnost narodili.

Pokial idem podnikate preto, ze nejako sa zivit musim, tak mozem mat masiarstvo, autoservis, tlaciaren alebo stavebnu firmu, budem podnikat zle a neeticky bez ohladu na to, ci mi na stene bude visiet nejaky kodex.




kódex je investícia do budúcnosti spoločnosti a zároveň najlacnejší spôsob, ako prispieť k pozitívnej reklame (samo, že ten dokument ju nezabezpečí automaticky) a ako udržiavať pozitívnu morálku vo firme...kódex je hlavne pre ľudí...mne to trošku pripomína kolektívnu zmluvu, ale nie je to to isté...je to o hodnotách, za ktorými si niekto verejne stojí, je to o vízii, ktorú nasleduje a o cieli, ktorý chce naplniť...vie bežný zamestnanec, čo je cieľom jeho zamestnávateľa? K čomu vlastne prispieva svojou každodennou prácou...iste je to zisk firmy, to je samozrejmé...ale verím, že to nie je len jednoúčelové - aspoň u niektorých ... dosť mojej ódy na dnes :-)

No tak potom toto je o cistom marketingu. Staci si precitat Sergio Zymana, a vsetko toto tam najdes 100 x dopodrobna rozpisane. A to o sebe nikdy Zyman netvrdil ze je nejaky etik, ale naopak iba, ze ucelom marketingu nema byt nic ine, ako predavat viac tovaru vacsiemu poctu zakaznikov, castejsie a pokial mozno za vyssie ceny...
mgr.janka
11.06.09,09:39
pre misomiso :-) takmer vo všetkom, čo si napísal, s Tebou súhlasím a tak, ako píšeš v prvej časti príspevku, by to malo byť vždy, ale ruku na srdce...asi to tak vždy nie je...a teraz sa na to nepozerám ako aplikovaný etik, ale ako obyčajný zákazník, ktorý sa často stretáva s nekvalitným tovarom (na prvý pohľad sa možno taký nezdá....a takého je u nás moooore - ČESŤ VÝNIMKÁM) alebo aj ako obyčajný radový zamestnanec, ktorý nemá na výber a musí urobiť častokrát nieč aj proti svojej vôli...si šťastný človek ak si sa s takýmito javmi nikdy nestretol... v druhom prípade čo má prednosť - lojalita, čestnosť zamestnanca, princíp alebo vyšší záujem? Kto je zodpovedný? Realizátor alebo zadávateľ? Kde má zamestnanec istotu, že zamestnávateľ sa ho kedykoľvek zastane? Nie všetci sú takí čestní...biznis je dôležitejší ako nejaký nahraditeľný zamestnanec...ale to je len jeden príklad za všetky. Tých oblastí využitia je oveľa viac. A jednu vec si treba uvedomiť - čestný podnikateľ (ako napr. Ty) nemá nikdy problém prijať takýto primárny dokument, v opačnom prípade sa dôvod nájde vždy a nie jeden - jednoducho to nie je dokument namierený proti niekomu, je to štandarda pre všetkých...ale veľmi pekne ďakujem za príspevok ;-)
misomiso
11.06.09,19:02
pre misomiso :-) takmer vo všetkom, čo si napísal, s Tebou súhlasím a tak, ako píšeš v prvej časti príspevku, by to malo byť vždy, ale ruku na srdce...asi to tak vždy nie je...a teraz sa na to nepozerám ako aplikovaný etik, ale ako obyčajný zákazník, ktorý sa často stretáva s nekvalitným tovarom (na prvý pohľad sa možno taký nezdá....a takého je u nás moooore - ČESŤ VÝNIMKÁM) alebo aj ako obyčajný radový zamestnanec, ktorý nemá na výber a musí urobiť častokrát nieč aj proti svojej vôli...si šťastný človek ak si sa s takýmito javmi nikdy nestretol... v druhom prípade čo má prednosť - lojalita, čestnosť zamestnanca, princíp alebo vyšší záujem? Kto je zodpovedný? Realizátor alebo zadávateľ? Kde má zamestnanec istotu, že zamestnávateľ sa ho kedykoľvek zastane? Nie všetci sú takí čestní...biznis je dôležitejší ako nejaký nahraditeľný zamestnanec...ale to je len jeden príklad za všetky. Tých oblastí využitia je oveľa viac. A jednu vec si treba uvedomiť - čestný podnikateľ (ako napr. Ty) nemá nikdy problém prijať takýto primárny dokument, v opačnom prípade sa dôvod nájde vždy a nie jeden - jednoducho to nie je dokument namierený proti niekomu, je to štandarda pre všetkých...ale veľmi pekne ďakujem za príspevok ;-)

No aby si rozumela, ja nemam nic proti tomu, ak si nejaka firma necha takyto kodex vypracovat. No som znacne skepticky k tomu, ze to bude mat pre prax co i len najmensi vyznam.

Jedno z najvacsich sklamani som zazil po tom, ako mi v Citroen newsleteri odporucili konkretny servis, ktory ako jeden z prvych na Slovensku ziskal nejaky klucovy certifikat kvality - tusim ISO 9001. Ziskali ho za kvalitu prace a pristup k zakaznikom. Okrem ineho Citroen garantoval tzv. chromo servis, teda zvalstny box, kde vas zoberu na bezne male opravy (vyfuk, brzdy) bez objednavania. Samozrejme - nestalo sa, musel som sa objednat. Prisiel som na objednany termin, a v dohodnutom case zasa po auto. Napriak tomu som musel cakat. Cestou domou som zistil vazne zavady, akto islo podstatne horsie, ako pre opravou. Vratil som sa reklamovat - nepochodil som - vraj sa to musi "rozjazdit" :). Musel som ist do ineho servisu, kde zistili, ze mi do auta namontovali nekompatibilny diel. Ked som sa s nimi opat prisiel hadat, povedali: No tak dobre, nebojte sa, my vam to teda bezplatne vymenime... Ani raz som nepocul "prepacte".

A to sa na nas v prijmacej kancelarii po cely cas zo steny vyskieral novucicky certifikat kvality. Tak asi takyto vyznam maju podobne papiere...
misomiso
11.06.09,19:33
Napisem to este inac. Nemyslim, ze by si niekto mohol outsourcovat etiku. Ja si mozem nechavat robit uctovnictvo externej firme, mozem si nechat upratovat kancelarie bez toho, aby som musel zamestnavat upratovacku, mozu mi do firmy vozit hotove obedy a po travniku pred firmou nemusim behat s kosackou, postara sa zahradnicka firma. Aj reklamu zadam reklmanej firme, hoci zakladnu strategiu musi vzdy vytycit niekto zvnutra spolocnosti.

Ale outsorcovat etiku...?
mona091
11.06.09,19:59
velke firmy konaju marketingovo - image, tam pole asi nepooras,

male firmy konaju podla predstav, vizii, strategii svojich majitelov,

tento projekt na mna posobi dost riskantne,

aky mas plan?

- ako a kde ziskas odberatelov?
- kolko ta to bude stat?
- kolko firierm chces zazmluvnit?
- za aky cas?
- za kolko?
- ake bude mat naklady? (fix., var.)
- ATD......
mgr.janka
02.07.09,11:04
miskomisko mas pravdu a vobec sa ti nedivím, že si skeptický...ja som presne toho istého názoru, ze veľa pretŕčaných certifikátov stojí na vode, vznikli zo dňa na deň alebo sú proste kúpené, ale ver, že sa to dá aj inak...podla mna to pre tú firmu skončilo vyvesením toho papiera na stenu a punktum. A toto je tá chyba a ty si dôkaz jej negatívneho dôsledku...len toľko ti na to môžem povedat, že mi je ľúto, že si sa s niečim takým stretol a dúfam, že to teda dobre dopadlo :-)
mona091 - túto tému som začala, lebo som bola a som zvedavá na názory... viem, že sama čínsky múr nepostavím...u nás je táto problematika len plienockach...ale je to stará diskusia, už sa o tom vela popísalo a iste sa ešte napíše...tažko sa mi na tvoje otázky odpoveda. Najprv sa vážky spoločnosti musia prevrátiť na pozitívne myšlienky, ale hlavne skúsenosti....čo neznášam, je pokrytectvo.
Ved odkial sú zákony - z ľudskej hlavy, ale hlavne vychádzaju z morálky a etiky - JE IM NADRADENÁ ...... ľudia - MY - sme si ich prijali a my sa nimi riadime...chce to len čas a dobrú vôľu. Pre jednu negatívnu skúsenosť, zanevrieť na všetko, je nerozumné. A pesimizmus nikomu nepomáha...hlavu hore a bojovať za dobré veci
najag
18.07.09,15:33
Ved odkial sú zákony - z ľudskej hlavy, ale hlavne vychádzaju z morálky a etiky - JE IM NADRADENÁ ...... ľudia - MY - sme si ich prijali a my sa nimi riadime...chce to len čas a dobrú vôľu. Pre jednu negatívnu skúsenosť, zanevrieť na všetko, je nerozumné. A pesimizmus nikomu nepomáha...hlavu hore a bojovať za dobré veci

Az to bude fungovat, tak bude fajn. Zatial je to iba fikcia, pretoze skutocnost je horsia, nez si myslime. Ale Boh miluje aj snilkov.
mgr.janka
20.07.09,05:02
Môžem sa opýtať? ... Vyznáš sa v aplikovanej etike, resp. máš aspoň základný prehľad?....Teším sa, že konečne spriaznená duša :-)
najag
20.07.09,12:49
Etika mi nieco hovori, tak ako nieco mi hovori pravo a ostatne spolocenske vedy. No predovsetkym mi hovoria zivotne skusenosti, ze spolocenska teoria je pekna, mala by byt v jednote s praxou, ale prax je ina. Takze je to nieco v duchu krestanskeho odporucania pitia vody, ale smotanka vyvolenych pije iba vino:D, ale obcan je krmeny nezmyslami, ako vzdy.
Petra Nová
28.07.09,08:48
mgr.janka
31.07.09,09:37
mimotemy
http://www.porada.sk/t111950-eticke-poradenstvo.html kontra http://www.porada.sk/t116643-zivot-s-paranojikom.html

Zaujímavý vzťah medzi dvomi témami.
a čo tým chcel básnik povedať?.... to čo sa niekomu zdá správne, druhému sa nemusí...je to veľmi subjektívne...na to sú tie pravidlá, ktoré ak nie sú všeobecne prijaté "na papieri", tak sa nimi riadime len vnútorne...ak sa nemýlim, aj Vy ste tu pred časom riešili svoj problém http://www.porada.sk/t79470-co-urobit-aby-ma-otec-nevydedil.html ...myslíte si, že na všetko máte patent? Nechápem, prečo ste sa do mňa tak obuli, čím som sa Vás tak dotkla. Mám pocit, že celý Váš život Vás sprevádza zatrpknutosť...život Vás dokopal, tak kopete aj Vy...dúfam, že ten Váš problém sa nakoniec vyriešil vo Váš prospech...pekný deň
Petra Nová
31.07.09,11:03
a čo tým chcel básnik povedať?.... to čo sa niekomu zdá správne, druhému sa nemusí...je to veľmi subjektívne...na to sú tie pravidlá, ktoré ak nie sú všeobecne prijaté "na papieri", tak sa nimi riadime len vnútorne...ak sa nemýlim, aj Vy ste tu pred časom riešili svoj problém http://www.porada.sk/t79470-co-urobit-aby-ma-otec-nevydedil.html ...myslíte si, že na všetko máte patent? Nechápem, prečo ste sa do mňa tak obuli, čím som sa Vás tak dotkla. Mám pocit, že celý Váš život Vás sprevádza zatrpknutosť...život Vás dokopal, tak kopete aj Vy...dúfam, že ten Váš problém sa nakoniec vyriešil vo Váš prospech...pekný deň

Áno, vyznáš sa. :) Aj v etike. Dobre, že si mi to pripomenula;)
mgr.janka
01.08.09,06:52
viete čo znamená etika jedným slovom?..... IDEÁL.... byť 100% etický znamená byť 100% ideálny... a to nie je z nás nikto, všetci robíme chyby. Je ním len ON. My sa svojim konaním k tomuto stavu len približujeme .... chceli by sme

petrajanka1...maš pravdu
marjankaj
01.08.09,07:50
Dobrý deň,
rada by som poznala nejaké názory na tému etického poradenstva vo firmách a pre firmy...myslíte, že to má na SK budúcnosť? ... deficit je citelný. táto oblasť je u nás ako pole neorané a ešte k tomu husto zarastené:( bude to chcieť veľa odvahy a úsilia "zúrodniť" túto oblasť slovenského podnikateľského prostredia...máte niekto skúsenosti s etickým poradenstvom?

Poprosím iba seriózne a konštruktívne reakcie .... nie typu "etika = len teória"

Vopred ďakujem;)


Mohla by si dať kontakt na firmu, ktorá sa zaoberá etickým poradenstvom? Ak by sa pomocou etického poradenstva zlepšila ekonomická prosperita firmy, určite bude záujem.
mgr.janka
01.08.09,13:26
Mohla by si dať kontakt na firmu, ktorá sa zaoberá etickým poradenstvom? Ak by sa pomocou etického poradenstva zlepšila ekonomická prosperita firmy, určite bude záujem.
Mali by ste vy alebo Vaša firma záujem o účasť na takomto projekte?....aby som odpovedala na Vašu otázku - ja osobne som sa ešte s takouto firmou na SK nestretla, resp. s jednou áno, ale pre mňa je nedôveryhodná, nakoľko sa "hrajú len na vlastnom piesočku".Už nejaké teda sú, no len túto službu ponúkajú už zahrnútú v niečom, alebo len okrajovo...nechajte na seba akýkoľvek kontakt a ja sa Vám určite ozvem...ďakujem za reakciu
marjankaj
01.08.09,17:24
Mali by ste vy alebo Vaša firma záujem o účasť na takomto projekte?....aby som odpovedala na Vašu otázku - ja osobne som sa ešte s takouto firmou na SK nestretla, resp. s jednou áno, ale pre mňa je nedôveryhodná, nakoľko sa "hrajú len na vlastnom piesočku".Už nejaké teda sú, no len túto službu ponúkajú už zahrnútú v niečom, alebo len okrajovo...nechajte na seba akýkoľvek kontakt a ja sa Vám určite ozvem...ďakujem za reakciu

Ja som myslel, že táto ponuka je pre všetkých. A o projekte zatiaľ nič neviem, aby som mohol prejaviť záujem. Dá sa na tom vôbec zarobiť v SR alebo aj inde? Kto bude mať o tie služby záujem? Kontakty mám v profile.
tetrisss
01.08.09,17:39
Mohla by si dať kontakt na firmu, ktorá sa zaoberá etickým poradenstvom? Ak by sa pomocou etického poradenstva zlepšila ekonomická prosperita firmy, určite bude záujem.

Mne, ako malemu podnikatelovi, eticke poradenstvo vobec nic nehovori, fakt, neviem si predstavit, na co by mi to bolo a otazka zlepsenia zarobku je viac ako iluzorna a pokial sa splocenska klima eticky nanarovna, ani etika firiem nebude nejaka idealna. Samozrejme, pre tych co chcu sa mi vysmiat, ako nevedomcovi, mam predstavu o etike, tak ulne prirodzene, bez poradenstva. mimotemy Misomiso, ako sa ti paci zdrobnelina nicku? ze by etika?
komka22
08.11.09,11:25
Dobrý deň,
etické kódexy v podnikoch napomáhajú, alebo by mali napomáhať šíreniu priaznivých morálnych a mravných vzťahov na pracovisku a v styku s verejnosťou.
- má vytvárať priaznivú atmosféru kde sa zamestnanci cítia dobre /potom podávajú kvalitné výkony/
- jasne formulujú práva a povinnosti personálu, tak dovnútra ako aj navonok,
formulujú vzťah klient a podnikateľský subjekt
- vedúci pracovníci by mali byť svojim odborným výkonom a svojím jednaním príkladom ostatným zamestnancom.
V súčasnej dobe je profesijná etika veľmi populárna, pretože spoločnosť je závislá na technológiách, informačnom systéme čo si vyžaduje existenciu rôznych profesií a erudovaných odborníkov. Aby toto všetko mohlo kvalitne fungovať treba preddefinovať ich poslanie v spoločnosti z hľadiska ochrany ľudských hodnôt, ako sú česť, dôstojnosť, spravodlivosť, ohľaduplnosť láska a úcta..
Blankake
08.11.09,11:40
Dobrý deň,
etické kódexy v podnikoch napomáhajú, alebo by mali napomáhať šíreniu priaznivých morálnych a mravných vzťahov na pracovisku a v styku s verejnosťou.
- má vytvárať priaznivú atmosféru kde sa zamestnanci cítia dobre /potom podávajú kvalitné výkony/
- jasne formulujú práva a povinnosti personálu, tak dovnútra ako aj navonok,
formulujú vzťah klient a podnikateľský subjekt
- vedúci pracovníci by mali byť svojim odborným výkonom a svojím jednaním príkladom ostatným zamestnancom.
V súčasnej dobe je profesijná etika veľmi populárna, pretože spoločnosť je závislá na technológiách, informačnom systéme čo si vyžaduje existenciu rôznych profesií a erudovaných odborníkov. Aby toto všetko mohlo kvalitne fungovať treba preddefinovať ich poslanie v spoločnosti z hľadiska ochrany ľudských hodnôt, ako sú česť, dôstojnosť, spravodlivosť, ohľaduplnosť láska a úcta..
No ja neviem, podľa mňa sú to vyhodené peniaze na všetko, čo súvisí s etickými kódexmi, poradenstvom... vo firmách. Etiku by mal mať človek v krvi (čestný sa nestane na základe prečítania či podpísania etického kódexu). Základy etického správania by sa mali vštepovať deťom od malička - najlepšie vlastným príkladom, prípadne aj na hodinách etiky v škole - ale vždy to musí byť spojené aj s praxou.