ajkaben
17.08.09,08:14
Ahojte poradaci,
potrebujem vasu pomoc : mame rodinny dom, chceme - teda uz staviame pristresok pre dve auta . nasej susedke sa to nepaci vraj sa mame s pristreskom posunut dalej od jej domu. pristersok nema zaklady - len sibenice, nebude mat ziadne steny len strechu. od domu tej starej carodejnice mame poslednu sibenicu 65 cm. ale ona trva na tom aby sme sa posunuli aspon na vzdialenost 70cm... koli 5 cm mame vytrhat kotvy ktore su zaliate v betone?? !! susedka je zo vsetkymi stavbami - mastali a ja neviem cim este na hranici pozemku, pricom strechy jej precuhuju na nas pozemok a ani jedna nema odkavpovu rinu ...

Aka je najmesia vzdialenost od domu - hranice pozemku, pristresku ktory je bez stien, zakladu - su tam len piliere a strecha. ??

dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.08.09,06:17
1. Stavia sa to legálne, teda na základe stavebného povolenia alebo ohlásenia stavebnému úradu?
2. Je to samostatne stojacá stavba, alebo prístavba k jestvujúcej stavbe ?


CIMOM
ajkaben
17.08.09,06:25
staviame to bez povolenie - je potrebne??

vzdialenost od naseho domu 15 cm,vzdialenost od suseda 65 cm .
avonka1
17.08.09,06:26
Ajkaben, my máme PRESNE rovnakú susedu, preto auto parkujeme pred domom, a nie vo dvore. A len čakáme, kedy nám ho vykradnú, lebo sa tak doslova "ponúka"... :-(
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.08.09,06:28
minimálne ohlásenie - § 57 ods. 1 SZ (50/1976)

CIMOM
ajkaben
17.08.09,06:33
a tu vzdialenost mi neporadis ?? viem ze ak je to stavba bez okien tak 2m. ale niekde na nejakom fore som citala ze pristresky mozu ist az na hranicu pozemku...
nic by ma nestvalo, len carodejnica sedi kazdy den pred domom na lavicke , kazdy den som sa snou rozpavala - aj o pristresku o.i. ... nemala namietky ... sme ludia dohodli by sme sa - a nie teraz lebo ona to che o 5 cm dalej...
zrazu pride je dcera ako velka voda a narobi hunbuk ...
ajkaben
17.08.09,06:34
bodaj by tym carodejniciam narastli pekne velke chlpate bradavice na nose ...
dara
17.08.09,06:45
niektorí ľudia sami kritizujú a sami tak nekonajú. všeliakých susedov človek chytí
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.08.09,07:10
a tu vzdialenost mi neporadis ?? ............obi hunbuk ...

Tá vzdialenosť je OK, ak nebudeš tieniť okná z obytných miestností na susednej, ale aj na svojej stavbe.


CIMOM
mojik
17.08.09,07:19
neviem do kolko m2 sa stavby realizuje nez povolenia, zisti si to. a toto nie ani stavba.
ajkaben
17.08.09,07:42
CIMON :
žiadne okná, ani umňa ani u susedky...
manžel sa bol úpýtať na stavebnom úrade a oni tam majú všetci kompeptentny dovolenku...
Nachtigal
17.08.09,08:06
staviame to bez povolenie - je potrebne??

vzdialenost od naseho domu 15 cm,vzdialenost od suseda 65 cm .
asi by to bolo treba nahlásiť ako drobnú stavbu, je to asi ohlasovacia povinnosť bez stavebného povolenia ale tuším záleží aj na tom, či to zmení vzhľad domu!!!
Nachtigal
17.08.09,08:17
a tu vzdialenost mi neporadis ?? viem ze ak je to stavba bez okien tak 2m. ale niekde na nejakom fore som citala ze pristresky mozu ist az na hranicu pozemku...
nic by ma nestvalo, len carodejnica sedi kazdy den pred domom na lavicke , kazdy den som sa snou rozpavala - aj o pristresku o.i. ... nemala namietky ... sme ludia dohodli by sme sa - a nie teraz lebo ona to che o 5 cm dalej...
zrazu pride je dcera ako velka voda a narobi hunbuk ...
mali ste si dať podpísať súhlas od susedy kým ešte s tým súhlasila, starí ľudia sú veľmi ovplyvnitelní, kto s nimi rozpráva posledný ten má pravdu!!!! Takéto veci treba mať písomne. Ja som zateplovala dom a tiež som musela mať súhlas od suseda, že vstúpim na jeho pozemok. Sľúbil mi to, ale ja som to chcela písomne. To bol sused z jednej strany, suseda z druhej strany to nijako neovplvňovalo ale napriek tomu som mu dala podpísať oznámenie o zateplovaní a že nemá nič proti tomu. Odteraz riešim všetko písomne aj keď sa to niekomu zdá, že ide len o maličkosť. Čas vždy ukáže či je to maličkosť.
m.hladka
17.08.09,08:22
Aka je najmesia vzdialenost od domu - hranice pozemku, pristresku ktory je bez stien, zakladu - su tam len piliere a strecha. ??
dakujem

Ak to nemá základy, tak to nie je trvalá stavba, môže to byť aj na hranici.
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.08.09,09:27
mali ste si dať podpísať súhlas od susedy kým ešte s tým súhlasila, starí ľudia sú veľmi ovplyvnitelní, kto s nimi rozpráva posledný ten má pravdu!!!! Takéto veci treba mať písomne. Ja som zateplovala dom a tiež som musela mať súhlas od suseda, že vstúpim na jeho pozemok. Sľúbil mi to, ale ja som to chcela písomne. To bol sused z jednej strany, suseda z druhej strany to nijako neovplvňovalo ale napriek tomu som mu dala podpísať oznámenie o zateplovaní a že nemá nič proti tomu. Odteraz riešim všetko písomne aj keď sa to niekomu zdá, že ide len o maličkosť. Čas vždy ukáže či je to maličkosť.

AKÝ SÚHLAS SUSEDA??? !!!


Link : http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html


Postup :
1. Na stavebnom úrade ohláste uskutočnenie drobnej stavby.
2. Samozrejme, že drobná stavba musí spĺňať parametre v § 139b ods. 6 stavebného zákona.
CIMOM
dodo g
17.08.09,13:57
Stavebné povolenie ani ohlásenie drobnej stavby nepotrebuješ ak to nie je stavba ktorá má základy min 50 cm hlboké.Ja som staval dielňu 6 x 10 m na "šibeniciach" a nepotreboval som nič...A susedu nalož na metlu a nech letí... keď jej harabuší.Ja to viem tak že od hranice je daných 50 cm.
arizona
17.08.09,20:59
"Súúúrne Prosiiim o pomooc !"

Upravila som Ti názov príspevku.
Prosím, prečítaj si http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
napr. bod. č 4 ;)
ajkaben
19.08.09,05:50
Stavebné povolenie ani ohlásenie drobnej stavby nepotrebuješ ak to nie je stavba ktorá má základy min 50 cm hlboké.Ja som staval dielňu 6 x 10 m na "šibeniciach" a nepotreboval som nič...A susedu nalož na metlu a nech letí... keď jej harabuší.Ja to viem tak že od hranice je daných 50 cm.

a to si si niekde zistoval? ako myslim na urade ... docitam sa to niekde?
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.08.09,08:19
neviem do kolko m2 sa stavby realizuje nez povolenia, zisti si to. a toto nie ani stavba.

A čo je to? Nanuková torta?

Výňatok zo stavebného zákona :

43
Stavba

Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.



Stavebné povolenie ani ohlásenie drobnej stavby nepotrebuješ ak to nie je stavba ktorá má základy min 50 cm hlboké.Ja som staval dielňu 6 x 10 m na "šibeniciach" a nepotreboval som nič...A susedu nalož na metlu a nech letí... keď jej harabuší.Ja to viem tak že od hranice je daných 50 cm.

Výňatok zo stavebného zákona :


§ 105
Priestupky

(1) Priestupku sa dopustí a pokutou do 10 000 Sk sa potresce ten, kto

a) uskutočňuje jednoduchú stavbu, drobnú stavbu, stavebné úpravy alebo udržiavacie práce, ktoré treba ohlásiť, bez takéhoto ohlásenia alebo v rozpore s ním,

Treba prepočítať na €.



a to si si niekde zistoval? ako myslim na urade ... docitam sa to niekde?

Asi nikde, ale keď ma niekto presvedčí o opaku, tak klobúk dole.

Ešte k tomu všetkému pridajte aj to, že treba súhlas suseda a už je to komplet.


CIMOM
Ferdosondo
19.08.09,08:25
Mňa by zaujímalo, načo je vlastne prístrešok na auto.
dodo g
19.08.09,08:28
to Cimon:No samozrejme.Ja som staval dielňu- drevenú búdu formou montovaného domu na podnikanie tak asi som si to z prsta nevycucal...Teraz si vybavujem na dom ku ktorému som to pristaval zmenu účelu užívania stavby a nikto zo stavebného úradu mi nič nepovedal že by to bolo ilegálne.
arizona
19.08.09,08:30
Mňa by zaujímalo, načo je vlastne prístrešok na auto.
Možno aj na to, že ti v lete na auto nepáli slnko , a v zime ráno nemusíš odstraňovať sneh...:---:);)
Nachtigal
19.08.09,09:22
A čo je to? Nanuková torta?

Výňatok zo stavebného zákona :

43
Stavba

Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.




Výňatok zo stavebného zákona :


§ 105
Priestupky

(1) Priestupku sa dopustí a pokutou do 10 000 Sk sa potresce ten, kto

a) uskutočňuje jednoduchú stavbu, drobnú stavbu, stavebné úpravy alebo udržiavacie práce, ktoré treba ohlásiť, bez takéhoto ohlásenia alebo v rozpore s ním,

Treba prepočítať na €.




Asi nikde, ale keď ma niekto presvedčí o opaku, tak klobúk dole.

Ešte k tomu všetkému pridajte aj to, že treba súhlas suseda a už je to komplet.


CIMOM
ale si nabrúsený na nás laikov :D úsmev;)
chandler
19.08.09,09:34
Mňa by zaujímalo, načo je vlastne prístrešok na auto.

pri dnesnych cenach aut to ostava aj mne zahadou :) ale ja som len necitlivy mestsky clovek, co kludne necha auto vonku pod snehom :)

ozaj co su to tie sibenice? a ako ze to je bez zakladov? ukotvene k domu a konzoly?
Nachtigal
19.08.09,09:51
pri dnesnych cenach aut to ostava aj mne zahadou :) ale ja som len necitlivy mestsky clovek, co kludne necha auto vonku pod snehom :)

ozaj co su to tie sibenice? a ako ze to je bez zakladov? ukotvene k domu a konzoly?
tu vôbec nejde o cenu auta, a neverím, že keby si mal iné bývanie ako máš, či by si nešpekuloval auto zastrešiť, nejde len o teba, ide o manželku s deťmi-kočík atď. vždy je lepšie nasadať do auta kde neprší a nesneží, a veľa iných dôvodov -vidíš aké je to jednoduché?
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.08.09,11:31
ale si nabrúsený na nás laikov :D úsmev;)

Nie, len niektoré rady sa deklarujú ako fakt, resp. ako pravda.
Nemám inú možnosť, ako na niektoré veci upozorniť spôsobom, citujem tvoj výraz "nabrúseným".

Takto si to viac ľudí všimne a podľa mňa aj zapamätá. Robím to pre Vás, ja viem ako sa má postupovať.

Vec súhlasu suseda som myslel, že od februára tohoto roku (vtedy som začal s touto info na porade) je už v povedomí. Myslím tým to, že súhlas netreba. A predsa, niekto občas uvedie, že bez neho nie je možné stavať.

Ak som sa niekoho dotkol, tak sa ospravedlňujem.




CIMOM
Nachtigal
19.08.09,11:56
Nie, len niektoré rady sa deklarujú ako fakt, resp. ako pravda.
Nemám inú možnosť, ako na niektoré veci upozorniť spôsobom, citujem tvoj výraz "nabrúseným".

Takto si to viac ľudí všimne a podľa mňa aj zapamätá. Robím to pre Vás, ja viem ako sa má postupovať.

Vec súhlasu suseda som myslel, že od februára tohoto roku (vtedy som začal s touto info na porade) je už v povedomí. Myslím tým to, že súhlas netreba. A predsa, niekto občas uvedie, že bez neho nie je možné stavať.

Ak som sa niekoho dotkol, tak sa ospravedlňujem.




CIMOM
neboj ja som v pohode a kvitujem tvoje vedomosti!!!!!
Mám dom postavený na hranici pozemkov so susedmi. Medzi mojim domom a susedovým je len ľudovo povedané "medzierka", a na druhej strane som tiež na hranici, keď som stavala mala tam byť v budúcnosti radová zástavba a prišla zmena a už nič neplatí!!! Zostali len problémy so susedmi!
focus3ccd
15.06.11,06:40
Nie, len niektoré rady sa deklarujú ako fakt, resp. ako pravda.
Nemám inú možnosť, ako na niektoré veci upozorniť spôsobom, citujem tvoj výraz "nabrúseným".

Takto si to viac ľudí všimne a podľa mňa aj zapamätá. Robím to pre Vás, ja viem ako sa má postupovať.

Vec súhlasu suseda som myslel, že od februára tohoto roku (vtedy som začal s touto info na porade) je už v povedomí. Myslím tým to, že súhlas netreba. A predsa, niekto občas uvedie, že bez neho nie je možné stavať.

Ak som sa niekoho dotkol, tak sa ospravedlňujem.




CIMOM
to CIMOM:
je aktualne v roku 2011 potrebny suhlas suseda na drobnu stavbu (pristresok na drevo) na hranici pozemku?
Diki moc.
marian55
27.11.16,23:52
a tu vzdialenost mi neporadis ?? ............obi hunbuk ...

Tá vzdialenosť je OK, ak nebudeš tieniť okná z obytných miestností na susednej, ale aj na svojej stavbe.


CIMOM

To znamená, že ak bude rína 65cm od hranice pozemku pre drobnú stavbu, tak je to v poriadku? Alebo to dokonca môže byť až na hranici, keďže podľa vyhlášky sú vzdialenosti uvádzané pre rodinné domy.