iv@n
08.12.09,16:30
Dobry den, nemá niekto k dispozícii vzor alebo text, ktorý musí byť na potvrdení od spoločenstva vlastníkov pri predaji bytu, že predávajúci ako vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním?
lubica_02
08.12.09,21:13
Hospodárska
..............


V .....,7.7.09


Vyhlásenie podľa §5 ods.2 zák. č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov


ako správca domu na ulici Hospodárska 26,27,28 Trnava vyhlasuje, že vlastník bytu č. 36, na ulici Hospodárska v ,meno,nemá k dňu 30.6.2009 žiadne nedoplatky na úhradách zálohových platieb za plnenia spojené s užívaním bytu a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv. Platby za plnenia spojené s užívaním bytu budú vyúčtované v roku 2010.
Potvrdenia sa vydáva na žiadosť vlastníka.







správca


dufam, že pomôže
Deganova
09.12.09,05:20
Táto formulácia je správna, len ja si ešte vystavujem interný doklad, že sa to netýka prípadných nedoplatkov za predchádzajúci rok. Niektorí vlastníci mi však doniesli predtačený formulár priamo od notára, realitky.
sthruska
09.12.09,06:27
Ja tam ešte mám na aký účel je to vydané.
lubica_02
09.12.09,18:49
správne - ten účel som tam nedoplnila
iv@n
10.12.09,13:00
Dakujem vám milé dámy za pomoc :)
MiŠi
10.12.09,18:32
Spoločenstvo vlastníkov bytov, …………………………….
IČO: …………..DIČ: …………………,
zápis do reg. združ. na OÚ v …….. odbor bytovej politiky, ev.č. ………………




VYHLÁSENIE

Podľa ustanovenia § 5 ods. 2 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov ako predseda SVB

vyhlasujem, že:

vlastník/ci:

byt č.:

podlažie:

bytový dom č.:

súpisné č.:

parcela č.:

zapísanom v katastri nehnuteľností vedenom Katastrálnym úradom v ….. na liste vlastníctva č. …….

nemá/jú žiadne nedoplatky

na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu a príspevkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv a to ku dňu ……………………



Vlastník bytu berie na vedomie, že záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov a následných dodatkov vrátane nedoplatkov vzniknutých pri zúčtovaní kalendárneho roka, zanikujú ich usporiadaním ( § 7b ods. 4 zákona č. 182/1993 Z.z. v znená neskorších predpisov).

V ……….., dňa ………………….




………………………………
predseda SVB
sito
10.12.09,21:55
Dobry den, nemá niekto k dispozícii vzor alebo text, ktorý musí byť na potvrdení od spoločenstva vlastníkov pri predaji bytu, že predávajúci ako vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním?



A čo FOaU? Niekedy spolu, nájom. V demokracii, úhrada za plnenia a použitie FOaU. Si predávajúci, alebo kupujúci bytu? Predávajúcemu za istých okolnosti nevadí, že má nedoplatok. Ak si toho kupujúci nevšimne, kúpi si byt s dlhom. A čo potom? PORADA?

Preveriť, až potom uveriť. Bodka za obchodom bude list vlastníctva.
Halli
11.12.09,08:14
Dobry den, nemá niekto k dispozícii vzor alebo text, ktorý musí byť na potvrdení od spoločenstva vlastníkov pri predaji bytu, že predávajúci ako vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním?



Ivan a nezabudni, že toto potvrdenie je nad rámec povinností a je to platená služba. V OSBD za to pýtajú viac ako 8-10 €, ja 5€. Veľakrát som ho samozrejme dala aj zadarmo, keď sa jednalo o človeka, ktorý urobil aj pre dom niečo naviac , ale myslím, že cenník týchto potvrdení by sme mali mať aj my všetci zavedený, aby sme nevyzerali, že je všetko pre nás také jednoduché vystaviť keď si niekto zmyslí na počkanie.;)
iv@n
11.12.09,13:02
Ivan a nezabudni, že toto potvrdenie je nad rámec povinností a je to platená služba. V OSBD za to pýtajú viac ako 8-10 €, ja 5€. Veľakrát som ho samozrejme dala aj zadarmo, keď sa jednalo o človeka, ktorý urobil aj pre dom niečo naviac , ale myslím, že cenník týchto potvrdení by sme mali mať aj my všetci zavedený, aby sme nevyzerali, že je všetko pre nás také jednoduché vystaviť keď si niekto zmyslí na počkanie.;)
jasné jasné, díky. ide o to, že predávam byt v štvorbytovke, tam ani nie je reálne fungujúce spoločenstvo vlastníkov, je založené ale skladá sa len na vodu lebo je spoločná prípojka pre všetky byty, inak zvyšok funguje tak, že ked sa niečo pokazí tak sa vyzbierajú ľudia priamo na tú opravu. takže tam nikto nechyroval ani o tomto tlačive, preto to hľadám na nete že čo tam má konkrétne byť aby mi to kataster nezamietol.
Halli
11.12.09,13:04
jasné jasné, díky. ide o to, že predávam byt v štvorbytovke, tam ani nie je reálne fungujúce spoločenstvo vlastníkov, je založené ale skladá sa len na vodu lebo je spoločná prípojka pre všetky byty, inak zvyšok funguje tak, že ked sa niečo pokazí tak sa vyzbierajú ľudia priamo na tú opravu. takže tam nikto nechyroval ani o tomto tlačive, preto to hľadám na nete že čo tam má konkrétne byť aby mi to kataster nezamietol.

:D a ja som myslela, že ty si predseda a to tlačivo vystavuješ
Ak si ho teda vystavíš sám, jasné, že za razítko /neviem či aj to vôbec máte:)/ alebo podpis predsedu, alebo zodpovednej osoby si platiť samozrejme nemusíš...;) ty sa chceš vlastne postarať o to aby to bolo v poriadku.
iv@n
11.12.09,13:06
A čo FOaU? Niekedy spolu, nájom. V demokracii, úhrada za plnenia a použitie FOaU. Si predávajúci, alebo kupujúci bytu? Predávajúcemu za istých okolnosti nevadí, že má nedoplatok. Ak si toho kupujúci nevšimne, kúpi si byt s dlhom. A čo potom? PORADA?

Preveriť, až potom uveriť. Bodka za obchodom bude list vlastníctva.
tvojmu príspevku som moc nerozumel ale neva. ja som predávajúci a zháňam znenie toho potvrdenia, pretože ako som písal je to dedinská bytovka a o niečom podobnom tam nechyrovali.
Halli
11.12.09,16:10
tvojmu príspevku som moc nerozumel ale neva. ja som predávajúci a zháňam znenie toho potvrdenia, pretože ako som písal je to dedinská bytovka a o niečom podobnom tam nechyrovali.

Sito ti chcel dať asi najavo, že ten papier ktorý zháňaš by mal byť pravdivo potvrdený...Proste aby prebehol korektný obchod ak predávaš, inak by sme boli poraďaci -záškoďaci :D...a to my teda nie sme;)
Upravila som preto aj svoj predošlý príspevok, lebo sme konečne pochopili, že si predávajúci...a obyčajne to zabezpečuje predseda...nuž ale u vás...asi SVB-sranda:D Však ono pri 4 bytoch je to aj tak sprostosť s papierovačkami. Čo si neopravíte a nezaplatíte -nemáte...:rolleyes:
sito
12.12.09,11:34
tvojmu príspevku som moc nerozumel ale neva. ja som predávajúci a zháňam znenie toho potvrdenia, pretože ako som písal je to dedinská bytovka a o niečom podobnom tam nechyrovali.

Takže vy štyria si dom spravujete sami a zákon mate u prd... Ak Vám to funguje a v dome je kľud, zákon je pre vás zbytočný. Ale čo ak sa niečo po...., čo potom? Preto je ten zákon.
zivan
13.12.09,14:25
Spoločenstvo vlastníkov bytov, …………………………….
IČO: …………..DIČ: …………………,
zápis do reg. združ. na OÚ v …….. odbor bytovej politiky, ev.č. ………………



Len jedna formálna pripomienka.
SVB sú v súčasnosti registrované v registri Spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov, pričom registrovým úradom je obvodný úrad v sídle kraja príslušný podľa sídla spoločenstva. Konkrétne na odbore všeobecnej vnútornej správy.
Internetový register Spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov je na adrese: http://portal.ives.sk/registre/startsvb.do
lubica_02
13.12.09,17:59
Ivan a nezabudni, že toto potvrdenie je nad rámec povinností a je to platená služba. V OSBD za to pýtajú viac ako 8-10 €, ja 5€. Veľakrát som ho samozrejme dala aj zadarmo, keď sa jednalo o človeka, ktorý urobil aj pre dom niečo naviac , ale myslím, že cenník týchto potvrdení by sme mali mať aj my všetci zavedený, aby sme nevyzerali, že je všetko pre nás také jednoduché vystaviť keď si niekto zmyslí na počkanie.;)
Ja nepýtam nič - veď je to chvílková záležitosť - alebo ak zdierajú iní budem aj ja ?
Halli
14.12.09,07:48
Ja nepýtam nič - veď je to chvílková záležitosť - alebo ak zdierajú iní budem aj ja ?

No Ľubka zle si to pochopila. Zdierať nemusíš, ale vážiť si svoju prácu môžeš...;) Ak sa správa robí profesionálne a obsahuje napr. 200 bytov je to o inom, ako keď niekto robí predsedu v dome s 12timi bytmi.Tam je to o inom. Takže teba sa to netýka a rob ako uznáš za vhodne.
iv@n
14.12.09,16:57
Sito ti chcel dať asi najavo, že ten papier ktorý zháňaš by mal byť pravdivo potvrdený...Proste aby prebehol korektný obchod ak predávaš, inak by sme boli poraďaci -záškoďaci :D...a to my teda nie sme;)
kupujúci tam už aj býva v podnájme, takže reálny stav mu je známy, ide len o formalitu pre kataster aby nezamietli prevod kôli nejakej prkotine :)
iv@n
14.12.09,17:00
Takže vy štyria si dom spravujete sami a zákon mate u prd... Ak Vám to funguje a v dome je kľud, zákon je pre vás zbytočný. Ale čo ak sa niečo po...., čo potom? Preto je ten zákon.
no ono práve ten klasický spôsob ako v paneláku tam nikdy nefungoval, preto to vlastne upadlo do tohto stavu, že sa vlastníci k niečomu dokopú a vyzbierajú peniaze až ked sa niečo pokazí. kupujúci je s týmto stavom oboznámený.
sito
14.12.09,21:31
Takže, pokiaľ je už s domom vlastne zžití, vie ako to v dome funguje a chce si kúpiť byt od teba, nie je problém. Len to všetko treba dať do kúpnej zmluvy, aby si mal zabezpečené, že o tom všetkom vedel.

Boli tu ďaleko zložitejšie prípady domov so štyrmi bytmi. Kde neboli sa schopní, ani ochotní dohodnúť. No a tak to môže v budúcnosti dopadnúť aj v dome v ktorom chceš predať byt, potom sa ti to môže hodiť, keď to bude v zmluve.
iv@n
15.12.09,19:29
čo by som mal dať do zmluvy, nerozumiem.
aké ešte prípadné dopady by to mohlo mať na mňa ako predávajúceho ked sa v budúcnosti nebudú môcť dohodnúť napríklad na zateplení bytovky alebo oprave niečoho?
sito
16.12.09,14:35
Nič sa neje také, ako sa navarí! Neviem, čo všetko dávaš do gulášu? Ale boli a myslím že budu aj gulášstretka. Ak sa zúčastníš, dozvieš sa viac.
iv@n
16.12.09,15:17
safra vy tu máte dosť šifrovaný spôsob komunikácie, zas som moc nepochopil. to mám prísť na nejakú gulášpartiu za pár mesiacov aby som sa dozvedel čo som zabudol dať do zmluvy? :)
sito
16.12.09,15:25
Ale nie, dobre predaj, aby si bol spokojný ty, aj kupujúci. Podstata obchodu. No a na guľášstretko, guľášpartiu, alebo iné stretnutie poraďákov sa môžeš prísť pochváliť, ako dobré si predal a kupujúci na tom neprerobil?

??????
iv@n
16.12.09,15:30
ok, vdaka :)
sito
16.12.09,15:54
Pochopil si podstatu, treba rozmýšľať, ale na to prídu aj malé deti, neskôr deti, aj dospelí, starší, najstarší dospelí. Všetkých si treba vážiť. Ale všetci musia, mali by rozmýšľať. Alebo nie??? Nemusia.
Halli
16.12.09,15:54
safra vy tu máte dosť šifrovaný spôsob komunikácie, zas som moc nepochopil. to mám prísť na nejakú gulášpartiu za pár mesiacov aby som sa dozvedel čo som zabudol dať do zmluvy? :)

:D:D, Ivan to si musíš zvyknúť na "sitoviny" :D

...že Sitečko;)
sito
16.12.09,16:24
Slávka, ĎAKUJEM!

Sito nie je na porade preto, aby triedilo, ale sito je na to, aby triedilo. Ja som len sito, nick.

Vždy je to o tom, aby ľudia rozmýšľali, alebo nariekali. Pokiaľ ľudia nariekajú, tak sú smutní a majú na to dôvod, alebo sú hlúpi, pretože nerozmýšľali

Že. Slávka.
Halli
16.12.09,16:27
Slávka, ĎAKUJEM!

Sito nie je na porade preto, aby triedilo, ale sito je na to, aby triedilo. Ja som len sito, nick.

Vždy je to o tom, aby ľudia rozmýšľali, alebo nariekali. Pokiaľ ľudia nariekajú, tak sú smutní a majú na to dôvod, alebo sú hlúpi, pretože nerozmýšľali

Že. Slávka.

Dúfam ťa to neurazilo, myslela som to v dobrom, preto úvodzovky a smejko, dúfam vieš...;) Len my už poznáme tvoj spôsob komunikácie a tak to Ivan pekne napísal...že safra :D:D

Chcela som napísať "sitkoviny", to je peknejšie, ale kedysi si ma upozornil, že nie si sitko...tak tak...;)
sito
16.12.09,17:09
Nie!!!
Halli
16.12.09,17:12
Nie!!!

tak to musíš napísať takto :

Nie ;):D
sito
16.12.09,17:15
Takto? :D ;)
jurajj
17.04.10,09:02
Asi máte veľa času a málo práce, keď tu všetci kecáte, len nie k veci otvorenej témy! Tým veľmi sťažujete a oberáte o čas ľudí, ktorí od Vás - profíkov v danej téme - čakajú ozaj kvalitnú pomoc! Ak sa chcete vybavovať mimo tému, tak si dajte zraz na inom chate ! Dúfam, že ma správne porozumeli všetci. Ďakujem, všetko dobré.
Halli
17.04.10,09:31
Ak máš problém a potrebuješ si uľaviť, založ si novú tému, táto je pol roka stará, ďakujeme všetci...prajeme všetko dobré.
sito
17.04.10,10:09
Asi máte veľa času a málo práce, keď tu všetci kecáte, len nie k veci otvorenej témy! Tým veľmi sťažujete a oberáte o čas ľudí, ktorí od Vás - profíkov v danej téme - čakajú ozaj kvalitnú pomoc! Ak sa chcete vybavovať mimo tému, tak si dajte zraz na inom chate ! Dúfam, že ma správne porozumeli všetci. Ďakujem, všetko dobré.

Durajj, v padol si tu ako Islandský popolček na Slovensko. Ale vitaj!
Halli
17.04.10,10:11
V padol si tu ako Islandský popolček na Slovensko. Ale vitaj!


:D 4x za 5 rokov :D

jurajj
Junior Member

Členom od: 19-09-05
Príspevky: 4
verkaz
17.04.10,16:51
Neviem o čo "jurajjovi" ide, však na tému sa dostatočne odpovedalo a ak to niekto nepochopil, jeho škoda.
kudko
20.04.10,09:39
Chcel by som sa vratit k teme :) Mame momentalne takyto problem. Predavame byt v bytovom dome spravovanom spolocenstvom vlastnikov bytov. Medzicasom ako sme nasli kupujuceho a podpisom kupnej zmluvy doslo k odstupeniu predsedu spolocenstva a jedneho clena 3clennej rady spolocenstva. Od spolocenstva teda potrebujeme potvrdenie o tom, ze nemame ziadne pohladavky voci spolocenstvu (co ani realne nemame). Zvysny clen rady nam ale odmieta toto potvrdenie vydat s tym, ze toto potvrdenie nam moze vydat len predseda spolocenstva, resp. povereny clen rady. Situacia vyzera tak, ze bytovy dom bude musiet prejst znovu pod spravu nejakej spravcovskej spolocnosti, co moze trvat relativne dlho.:mad: Da sa toto potvrdenie nahradit nejakou dohodou medzi predavajucim a kupujicim, cestnym vyhlasenim predavajuceho alebo dolozenim vyuctovania z minuleho roku + vypisy z uctu, ze preddavky platime nadalej ? V kupnej zmluve mame samozrejme definovane, ze vsetky pohladavky ktore vzniknu do protokolarneho prevziatia bytu uhradime my ako predavajuci.
Diky moc za kazdu radu.
Chobot
20.04.10,10:51
Chcel by som sa vratit k teme :) Mame momentalne takyto problem. Predavame byt v bytovom dome spravovanom spolocenstvom vlastnikov bytov. Medzicasom ako sme nasli kupujuceho a podpisom kupnej zmluvy doslo k odstupeniu predsedu spolocenstva a jedneho clena 3clennej rady spolocenstva. Od spolocenstva teda potrebujeme potvrdenie o tom, ze nemame ziadne pohladavky voci spolocenstvu (co ani realne nemame). Zvysny clen rady nam ale odmieta toto potvrdenie vydat s tym, ze toto potvrdenie nam moze vydat len predseda spolocenstva, resp. povereny clen rady. Situacia vyzera tak, ze bytovy dom bude musiet prejst znovu pod spravu nejakej spravcovskej spolocnosti, co moze trvat relativne dlho.:mad: Da sa toto potvrdenie nahradit nejakou dohodou medzi predavajucim a kupujicim, cestnym vyhlasenim predavajuceho alebo dolozenim vyuctovania z minuleho roku + vypisy z uctu, ze preddavky platime nadalej ? V kupnej zmluve mame samozrejme definovane, ze vsetky pohladavky ktore vzniknu do protokolarneho prevziatia bytu uhradime my ako predavajuci.
Diky moc za kazdu radu.

Obávam sa, že nie. To potvrdenie je potrebné pre vklad do katastra a bez toho vám kataster asi neurobí vklad, lebo je to zákonná požiadavka a zákon neuvádza žiadny náhradný dokument k tomuto potvrdeniu.

Treba zatlačiť na člena rady, aby to potvrdenie podpísal.
kudko
20.04.10,11:35
no super, dalsi skvely zakon :( podla mna to vyhlasenie ziadnym sposobom kupujuceho nechrani, nakolko napriklad v tomto momente este nie je vyuctovanie za rok 2009 hotove, pricom z tohto vyuctovania by nam mohla vzniknut pohladavka voci SVB.
Halli
20.04.10,11:46
no super, dalsi skvely zakon :( podla mna to vyhlasenie ziadnym sposobom kupujuceho nechrani, nakolko napriklad v tomto momente este nie je vyuctovanie za rok 2009 hotove, pricom z tohto vyuctovania by nam mohla vzniknut pohladavka voci SVB.


Máš pravdu, tu sa to všade točí len o byrokracií a ....nepokračujem.:o
Takže niet dôvod, aby ti toto potvrdenie dal hociktorý člen rady, viem presne kde je problém, ale oni ti nemôžu predsa robiť prieky, pokiaľ máš všetko uhradené. Neviem , kto má razítko SVB a nahľad do učtovníctva, ale všetko je to o človeku a jeho zdravom úsudku, pretože zákony su len ja vravím mantinely...;) Dohodni sa s niektorým členom a vysvetli mu, že nebudeš predsa čakať pol roka na nového predsedu. Ešte skús zavolať na kataster, či nemajú nejaku vhodnú alternatívu, možno sa aj tam nájde človek s tým malým strojčekom v hlave, zvaným rozum...Zatiaľ som to ale neriešila, tak neviem , skus sa spýtať právnika na katastri.;)
kudko
20.04.10,13:11
Blbe je, ze zdravy usudok v tomto pripade odisiel do vecnych lovist. Preto potrebujem to dementne tlacivo nahradit niecim inym, aby ma kataster neposlal doprec. :(
Halli
20.04.10,13:51
Blbe je, ze zdravy usudok v tomto pripade odisiel do vecnych lovist. Preto potrebujem to dementne tlacivo nahradit niecim inym, aby ma kataster neposlal doprec. :(


To tlačivo nie je dementné !;) Je to za posledných pár rokov najlepšia vec pre bytové domy akú urobili. Veľa ľudí tu vie o čom hovorím ;)...
takže dementné je to, že sa jeden dom nevie sám spravovať, dá sa do rúk nesprávnym osobám a potom sú problémy za problémom. Čiže kľud, zavolaj na kataster a tam ti poradia. Snáď rozum zvíťazí....:o
kudko
20.04.10,14:13
v com je to "offline" tlacivo dobre ? teraz mi SVB potvrdi, ze k 31.12.2008 nemam ziadne pohladavky (lebo vyuctovanie roku 2009 nebolo). Medzitym som mohol prestat platit preddavky a tak vygenerovat peknu buducu sekeru, pricom SVB kupujucemu povie, ze pohladavky nemam. navyse, zmluvne mam predsa dohodnute, ze do momentu prevodu bytu vsetky pohladavky su na moje triko. skusim este ten katastrofalny urad, mozno helpnu. :)

Dom sa spravoval roky super az jednemu susedovi hrablo a zacal robit problemy vsetkym. Bohuzial sa dal schvalit do rady SVB a kedze vela ludi sa o to clenstvo netrhalo, dostal sa tam :(
Halli
20.04.10,14:40
v com je to "offline" tlacivo dobre ? teraz mi SVB potvrdi, ze k 31.12.2008 nemam ziadne pohladavky (lebo vyuctovanie roku 2009 nebolo). Medzitym som mohol prestat platit preddavky a tak vygenerovat peknu buducu sekeru, pricom SVB kupujucemu povie, ze pohladavky nemam. navyse, zmluvne mam predsa dohodnute, ze do momentu prevodu bytu vsetky pohladavky su na moje triko. skusim este ten katastrofalny urad, mozno helpnu. :)

Dom sa spravoval roky super az jednemu susedovi hrablo a zacal robit problemy vsetkym. Bohuzial sa dal schvalit do rady SVB a kedze vela ludi sa o to clenstvo netrhalo, dostal sa tam :(


Keby si robil správu domu a učtovníctvo, keby si vedel, koľko "vlastníkov" predalo byty a nezaplatili riadne pálky a zmizli, nečudoval by si sa. Nuž ak máš všetko v poriadku, tak musíš hľadať cestu, aj medzi takými akí Vám správu zabezpečujú. Napíš ako si dopadol. To tlačivo nechaj na pokoji, je super ;):D

Niet na blbcov, ktorí rozbijú to čo je dobré...
Benko
20.04.10,16:10
Dobrý večer,
ja som kupujúci, ale kupujem garáž a nie byt. Ten už mám kúpený dávno. Garáž je vo vlastníctve železníc. To je štátna firma. Prosím vás, tie potvrdenia, ktoré sa predkladajú pri kúpe bytu o tom že nedlžím na nájomnom, týka sa to aj garáže? Ak áno, tak dokladujem, že železniciam, teda vlastníkovi nedlžím za nájom garáže, alebo dokladujem, že síce kupujem od železníc garáž, ale spoločenstvu nedlžím za nájom bytu?
A ešte prosím vás jedna otázka, keď sa kupuje byt, dokladá sa, že pristupujem k spoločentvu. A ak kupujem garáž, tiež predkladám takýto súhlas?
Dúfam, že z tej otázky vyjdete, je to akési komplikované.
Ďakujem
peton
21.04.10,03:55
Benko, no máš to trochu pomotané.
Vlastníkom garáže sú železnice. Tie boli, ak tak bolo dohodnuté v spoločenskej zmluve (v zmluve o výkone správy), povinné platiť príspevky za služby a do FPÚaO. Sú to oni, čo potrebujú doklad od SVB (správcu), že majú za garáž vysporiadané všetky záväzky. Toto potvrdenie sa prikladá ku kúpnej zmluve a je dôležitým dokumentom na zavkladovanie nehnuteľnosti. Ty ako kupujúci to de facto ani nepotrebuješ.

Keď sa kupuje byt (garáž), nedokladá sa, že pristupuješ k spoločenstvu. K spoločenstvu totiž pristupuješ priamo zo zákona, no niektoré spoločenstvá si iniciatívne vyrobili samostatné tlačivo, ktoré novému vlastníkovi dávajú potvrdiť aj individuálne. Je to pre nich práca naviac, ktorá nie je v žiadnom rozpore so zákonom a môže, ale nemusí byť. Takže či súhlasíš alebo nie, si proste v tom. :-)
kudko
21.04.10,06:12
Napíš ako si dopadol.
Po debatach na viaceych frontoch to vidim tak, ze podame navrh na vklad bez tohto tlaciva. Vklad pojde bez urychlovacieho poplatku, takze katastrofalny urad sa s nim bude zapodievat najskor o mesiac. V tom case uz dufam bude dom pod spravou nejakej firmy a ta mi uz hadam to tlacivo vystavi. Banka uvolnuje cerpanie HU na zaklade blomby, takze to hadam dobre dopadne. :)


Niet na blbcov, ktorí rozbijú to čo je dobré...
Bohuzial asi v kazdom dome sa musi najst nejaky kreten.


Čiže kľud, zavolaj na kataster a tam ti poradia.
No, dovolat sa na SC katastrofalny urad je rovnako pravdepodne, ako vyhra v sportke :) Uz sme parkrat absolvovali. Ani v sportke som zatial nic nevyhral :)
Navyse, katastrofalny urad nepodava vyklad zakona a ani nie je povinny mi poradit.
Halli
21.04.10,08:02
Po debatach na viaceych frontoch to vidim tak, ze podame navrh na vklad bez tohto tlaciva. Vklad pojde bez urychlovacieho poplatku, takze katastrofalny urad sa s nim bude zapodievat najskor o mesiac. V tom case uz dufam bude dom pod spravou nejakej firmy a ta mi uz hadam to tlacivo vystavi. Banka uvolnuje cerpanie HU na zaklade blomby, takze to hadam dobre dopadne. :)


Bohuzial asi v kazdom dome sa musi najst nejaky kreten.


No, dovolat sa na SC katastrofalny urad je rovnako pravdepodne, ako vyhra v sportke :) Uz sme parkrat absolvovali. Ani v sportke som zatial nic nevyhral :)
Navyse, katastrofalny urad nepodava vyklad zakona a ani nie je povinny mi poradit.

máš pravdu vo všetkých bodoch, ale ak najdeš na tom katastrofalnom úrade /aj u nás je taký bohužiaľ.../ správneho človeka, mal by ti poradiť....alebo počkaj ako píšeš.;)
Kvaka
13.10.10,10:23
Chcem sa opýtať, či niekto presne vie, kedy a aké potvrdenie od správcu je potrebné pri predaji bytu. Ja som bola požiadaná realitkou, aby som si vypýtala od správcu potvrdenie. Pre istotu som jej zaslala text, či by to mohlo byť takéto:
VYHLÁSENIE

Podľa ustanovenia § 5 ods. 2 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov ako správca xy vyhlasujeme, že AB, nar. dňa..., a BB, nar. dňa ..., vlastníci
bytu č. ...na ... poschodí bytového domu č..... , súpisné č...... , nachádzajúceho sa na pozemku parcelné číslo ....., zapísaného v katastri nehnuteľností vedenom KÚ ......pre ......., katastrálne územie ........na liste vlastníctva č. ....

nemajú žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv, a to ku dňu ……………………

Vlastníci bytu berie na vedomie, že záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o výkone správy vrátane nedoplatkov vzniknutých pri zúčtovaní kalendárneho roka 2010, zanikajú ich usporiadaním.

V ……….., dňa ………………….

Odpoveď maklérky ma prekvapila, že to, čo som jej ja poslala, je štandardné tlačivo pri preberaní bytu, a že ona potrebuje teraz potvrdenie o veku stavby, je veľmi podobné, len je tam dátum odovzdania do užívania a číslo kolaudačného rozhodnutia.
Kvaka
13.10.10,10:48
Chcem sa opýtať, či niekto presne vie, kedy a aké potvrdenie od správcu je potrebné pri predaji bytu.



Odpoveď maklérky ma prekvapila, že to, čo som jej ja poslala, je štandardné tlačivo pri preberaní bytu, a že ona potrebuje teraz potvrdenie o veku stavby, je veľmi podobné, len je tam dátum odovzdania do užívania a číslo kolaudačného rozhodnutia.
Tak už mám informáciu od správcu, že to vyhlásenie správcu, že nemáme nedoplatky ide s návrhom na vklad do katastra pri predaji bytu a potvrdenie o veku stavby, odovzdania do užívania a číslo kolaudačného rozhodnutia je pre potreby hypotekárneho úveru kupujúceho. Btw, poplatok 3 eurá platíme my, ak také potvrdenie chceme.
Chobot
13.10.10,11:09
Tak už mám informáciu od správcu, že to vyhlásenie správcu, že nemáme nedoplatky ide s návrhom na vklad do katastra pri predaji bytu a potvrdenie o veku stavby, odovzdania do užívania a číslo kolaudačného rozhodnutia je pre potreby hypotekárneho úveru kupujúceho. Btw, poplatok 3 eurá platíme my, ak také potvrdenie chceme.

To s tými nedoplatkami som vedel, že treba pri návrhu vkladu, ale ten vek budovy... to je pre mňa nové. Ale zase som sa niečo dozvedel. Ak teda bude niekto pýtať potvrdenie o veku budovy, nebudem sa čudovať.:rolleyes:;)
Llívia
08.11.10,18:28
Ja nepýtam nič - veď je to chvílková záležitosť - alebo ak zdierajú iní budem aj ja ?
Lubica, pred chvíľou som okopírovala potvrdenie od MiŠi a nebola to chvíľková záležitosť, keďže som sa najskôr musela dopátrať k tomu vzoru, potom k údajom ako IČO, DIČ, číslo parcely, list vlastníctva - všetko som musela hľadať (asi ani ty to v hlave nenosíš) + pozrieť, či sú tam správne uvedené § (jeden § je tam chybne uvedený - možno v čase vzniku bol správne uvedený) + dať konečnú úpravu listu. Trvalo mi to dlhšie ako chvíľku, takže súhlasím so Halli (až na tých 200 a 12 bytov, tu je 7 a starostí až až).


No Ľubka zle si to pochopila. Zdierať nemusíš, ale vážiť si svoju prácu môžeš...;) Ak sa správa robí profesionálne a obsahuje napr. 200 bytov je to o inom, ako keď niekto robí predsedu v dome s 12timi bytmi.Tam je to o inom. Takže teba sa to netýka a rob ako uznáš za vhodne.

Ale tiež nič neúčtujeme. Keby sme vybafli na vlastníkov, že chceme 6 EUR, tak nás ohovoria aj za horami, za dolami :D
Llívia
08.11.10,18:34
...Vlastník bytu berie na vedomie, že záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov a následných dodatkov vrátane nedoplatkov vzniknutých pri zúčtovaní kalendárneho roka, zanikujú ich usporiadaním ( § 7b ods. 4 zákona č. 182/1993 Z.z. v znená neskorších predpisov)...

To je tento §
(4) Spoločenstvo sa nemôže zúčastňovať na podnikaní iných osôb a nemôže uzatvárať zmluvy o tichom spoločenstve. Spoločenstvo je povinné finančné prostriedky vybrané od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo získané vlastnou činnosťou zhromažďovať len na účtoch v banke. Majiteľom účtu domu zriadeného spoločenstvom v banke sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome; spoločenstvo je príslušné disponovať s finančnými prostriedkami na účte domu a vykonávať k tomuto účtu práva a povinnosti vkladateľa podľa osobitného zákona o ochrane vkladov.12aaa) Ak spoločenstvo tvorí viac domov, musí viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom.

Má tam byť správne uvedený ods. 5 alebo niečo úplne iné?
(5) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní uhrádzať finančné prostriedky do fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrady za plnenia. Spoločenstvo zodpovedá za záväzky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré vznikli pri výkone správy, až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Zodpovednosť za úhradu záväzkov voči dodávateľom služieb a tovaru, ktoré obstaráva spoločenstvo v rámci zmluvy o spoločenstve, nesie vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, iba ak nie sú kryté úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv spoločenstvu.

A ešte:

bytový dom č.:
súpisné č.:

Aký je v tom rozdiel? U nás je len jedno číslo domu.
Kvaka
08.11.10,21:12
To je tento §
(4) Spoločenstvo sa nemôže zúčastňovať na podnikaní iných osôb a nemôže uzatvárať zmluvy o tichom spoločenstve. Spoločenstvo je povinné finančné prostriedky vybrané od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo získané vlastnou činnosťou zhromažďovať len na účtoch v banke. Majiteľom účtu domu zriadeného spoločenstvom v banke sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome; spoločenstvo je príslušné disponovať s finančnými prostriedkami na účte domu a vykonávať k tomuto účtu práva a povinnosti vkladateľa podľa osobitného zákona o ochrane vkladov.12aaa) Ak spoločenstvo tvorí viac domov, musí viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom.

Má tam byť správne uvedený ods. 5 alebo niečo úplne iné?
(5) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní uhrádzať finančné prostriedky do fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrady za plnenia. Spoločenstvo zodpovedá za záväzky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré vznikli pri výkone správy, až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Zodpovednosť za úhradu záväzkov voči dodávateľom služieb a tovaru, ktoré obstaráva spoločenstvo v rámci zmluvy o spoločenstve, nesie vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, iba ak nie sú kryté úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv spoločenstvu.

A ešte:

bytový dom č.:
súpisné č.:

Aký je v tom rozdiel? U nás je len jedno číslo domu.
Zákonom 70/2010 Z. z. bol v § 7b s účinnosťou od 1. apríla 2010 doplnený nový odsek 3, pôvodný odsek 4 je odsek 5, takže má tam byť správne uvedený odsek 5.

Na Slovensku upravuje označovanie domov zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení a vykonávajúca vyhláška č. 31/2003 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a o číslovaní stavieb.
§ 2c zákona
Číslovanie stavieb
(1) Obec určuje stavbám súpisné číslo a orientačné číslo, vedie evidenciu súpisných čísiel a evidenciu orientačných čísiel a udržiava ju v súlade so skutočným stavom.
(2) Na označovanie stavieb súpisnými číslami obstaráva obec na vlastné náklady tabuľky rovnakého vzoru. Obec môže rozhodnúť o označovaní stavieb orientačnými číslami na tabuľkách rovnakého vzoru.
(3) Na účely prevodu vlastníctva k stavbe a poistenia stavby môže obec určiť stavebníkovi súpisné číslo a orientačné číslo aj bez kolaudačného rozhodnutia.
Llívia
08.11.10,21:49
Ďakujem za odpoveď, ale stále mi nie je jasné, čo je číslo orientačné a čo súpisné. Keď je to číslo len jedno, tak je to číslo súpisné?
Sú obce, kde je číslovanie napr. 222/III - to prvé je súpisné, rímska trojka orientačné?
ivanman
06.09.11,15:11
Myslim ze rady, ktore tu boli uvadzane nie su spravne.

Zakonodarca pozaduje pri potvrdeni potvrdenie faktu, ze neexistuju podlznosti voci spolocenstvu. To znamena, ze sa musi spracovat mimoriadna uzavierka a vyuctovanie nakladov tomu vlastnikovi co ziada o potvrdenie.
Sucasne musi uhradit vsetky podlznosti splatne do dna vystavenia potvrdenia ( vratane nakladov mimoriadnej uctovnej zavierky ) vzhladom k tomu ze zakon predpoklada len jedny naklady na zuctovanie rocne.

Pokial sa robi vec formalne ako to robi vacsina spolocenstiev - ze sa porovnaju stanovene zalohove platby s uhradenymi je to o nicom nakolko napriklad pri zmenach cien energie pocas roka pride k nedoplatku a potom si nahanajte byvaleho vlastnika ...
negotiant
07.09.11,04:00
Chcem sa opýtať, či niekto presne vie, kedy a aké potvrdenie od správcu je potrebné pri predaji bytu. Ja som bola požiadaná realitkou, aby som si vypýtala od správcu potvrdenie. Pre istotu som jej zaslala text, či by to mohlo byť takéto:
VYHLÁSENIE

Podľa ustanovenia § 5 ods. 2 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov ako správca xy vyhlasujeme, že AB, nar. dňa..., a BB, nar. dňa ..., vlastníci
bytu č. ...na ... poschodí bytového domu č..... , súpisné č...... , nachádzajúceho sa na pozemku parcelné číslo ....., zapísaného v katastri nehnuteľností vedenom KÚ ......pre ......., katastrálne územie ........na liste vlastníctva č. ....

nemajú žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv, a to ku dňu ……………………

Vlastníci bytu berie na vedomie, že záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o výkone správy vrátane nedoplatkov vzniknutých pri zúčtovaní kalendárneho roka 2010, zanikajú ich usporiadaním.

V ……….., dňa ………………….

Odpoveď maklérky ma prekvapila, že to, čo som jej ja poslala, je štandardné tlačivo pri preberaní bytu, a že ona potrebuje teraz potvrdenie o veku stavby, je veľmi podobné, len je tam dátum odovzdania do užívania a číslo kolaudačného rozhodnutia.
Potvrdenie o veku domu sa žiada len pre účely vyhotovenia znaleckého posudku. Pokiaľ Váš kupujúci uhrádza kúpnu cenu prostredníctvom hypotekárneho úveru, tak je doklad potrebný. Pri hotovostnom klientovi to nepotrebujete vyťahovať, iba keby si to kupujúci želal získať k nahliadnutiu.
negotiant
07.09.11,04:05
Llívia 08-11-10, 11:49 PM
Ďakujem za odpoveď, ale stále mi nie je jasné, čo je číslo orientačné a čo súpisné. Keď je to číslo len jedno, tak je to číslo súpisné?
Sú obce, kde je číslovanie napr. 222/III - to prvé je súpisné, rímska trojka orientačné?
----------------------------------

222/III - Súpisné číslo je 222 a vchod (tzv. orientačné číslo) je 3

Súpisné číslo sa prideľuje ku každej stavbe. Často bytový dom, ktorý má napr. 4 vchody má pridelené 1 súpisné číslo ako stavba, ale každý vchod má vlastné číslo vchodu (tzv. orientačné číslo)
Kvaka
07.09.11,06:16
Myslim ze rady, ktore tu boli uvadzane nie su spravne.

Zakonodarca pozaduje pri potvrdeni potvrdenie faktu, ze neexistuju podlznosti voci spolocenstvu. To znamena, ze sa musi spracovat mimoriadna uzavierka a vyuctovanie nakladov tomu vlastnikovi co ziada o potvrdenie.
Sucasne musi uhradit vsetky podlznosti splatne do dna vystavenia potvrdenia ( vratane nakladov mimoriadnej uctovnej zavierky ) vzhladom k tomu ze zakon predpoklada len jedny naklady na zuctovanie rocne.

Pokial sa robi vec formalne ako to robi vacsina spolocenstiev - ze sa porovnaju stanovene zalohove platby s uhradenymi je to o nicom nakolko napriklad pri zmenach cien energie pocas roka pride k nedoplatku a potom si nahanajte byvaleho vlastnika ...
Keby si si pozrel príspevok http://www.porada.sk/1533553-post50.html, tak by si vedel, že na potvrdení, ktoré správca za určitý poplatok vydá, je jasne napísané, že vlastníci bytu berie na vedomie, že záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o výkone správy vrátane nedoplatkov vzniknutých pri zúčtovaní kalendárneho roka, v ktorom sa predáva nehnuteľnosť, zanikajú ich usporiadaním.
Nikto nemusí robiť mimoriadnu uzávierku, to by správcovia nestíhali, a ani nemohli, keď uvážiš, že vyúčtovanie tepla sa robí až po skončení roka. Akurát sa odpíšu stavy na všetkých meračoch pri odovzdaní bytu novému vlastníkovi. Správca vyhotoví vyúčtovanie pre starého aj nového vlastníka až v nasledujúcom roku. Nám za rok 2010 poslali preplatok za obdobie do odovzdania bytu kupujúcemu. Novému vlastníkovi urobili vyúčtovanie len za nejaký mesiac, nepamätám už presne.
Kvaka
07.09.11,06:22
Potvrdenie o veku domu sa žiada len pre účely vyhotovenia znaleckého posudku. Pokiaľ Váš kupujúci uhrádza kúpnu cenu prostredníctvom hypotekárneho úveru, tak je doklad potrebný. Pri hotovostnom klientovi to nepotrebujete vyťahovať, iba keby si to kupujúci želal získať k nahliadnutiu.
Veď áno, len banka kupujúceho to chcela, sama si ohodnotila cenu bytu. Znalecký posudok sa nerobil. Ale to je už rok staré:), vyriešené. Nech info poslúži teda iným. http://www.porada.sk/1533597-post51.html
ootaznik
30.11.11,05:37
Dobry den, prosim Vas, nemate niekto nahodou nejaky aktualny vzor potvrdenia? pripadne, keby ste mi mohli povedat, co vzory v uvodnych prispevkoch 2 a 7 su OK a mozem z nich vychadzat. Splnaju tie vzory vsetko, co v nich ma byt? Dakujem
Kvaka
30.11.11,10:15
Dobry den, prosim Vas, nemate niekto nahodou nejaky aktualny vzor potvrdenia? pripadne, keby ste mi mohli povedat, co vzory v uvodnych prispevkoch 2 a 7 su OK a mozem z nich vychadzat. Splnaju tie vzory vsetko, co v nich ma byt? Dakujem
My sme použili tento vzor:
Podľa ustanovenia § 5 ods. 2 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov ako správca xy vyhlasujeme, že AB, nar. dňa..., a BB, nar. dňa ..., vlastníci
bytu č. ...na ... poschodí bytového domu č..... , súpisné č...... , nachádzajúceho sa na pozemku parcelné číslo ....., zapísaného v katastri nehnuteľností vedenom KÚ ......pre ......., katastrálne územie ........na liste vlastníctva č. ....

nemajú žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv, a to ku dňu ……………………

Vlastníci bytu berie na vedomie, že záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o výkone správy vrátane nedoplatkov vzniknutých pri zúčtovaní kalendárneho roka 2010, zanikajú ich usporiadaním.

V ……….., dňa ………………….
Kvaka
30.11.11,10:25
Ešte poznámku k tomu potvrdeniu, je treba sa informovať aj o prípadnom splácaní úveru na obnovu a rekonštrukciu bytového domu, lebo ak kupujete byt, kde záväzkom vyplývajúcim zo Zmluvy o výkone správy je aj splátka úveru, je potrebné si dohodnúť, či tento záväzok vysporiada predávajúci alebo kupujúci.
monika51
07.04.16,15:57
Dobrý,
mala som podobný problém. Riešila som to s právničkou. Ako náhradný doklad môže slúžiť potvrdenie,že vlastník-vlastníci bytu nemajú žiadne nedoplatky na úhradách plnenia spojených s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv podpísané všetkými vlastníkmi. Ak je ich málo, tak to nie je problém. Podpisy nemusia byť overené.
sito
07.04.16,20:28
Dnes? Je to povinnosť zo zákona či v SVB, či správcu, ktorého si zvolili tí lenivejší. A potom, načo je domu štatutár, správca, ak nevie dokladovať vlastníkovi bytu základné veci týkajúce sa domu, ktoré požaduje kataster?