Jana3
06.04.10,12:49
Pracujem na plny uvazok a zaroven poberam rodicovsky prispevok (o dieta sa stara babka). Ak ma prepustia z prace, mohla by som poziadat o podporu v nezamestnanosti? Dcera este nema tri roky, ale podpora by mi vysla podstatne vyssia ako rodicovsky prispevok. Mohla by som sa vzdat rodicovskeho prispevku a poberat podporu?
Chobot
06.04.10,12:45
Pracujem na plny uvazok a zaroven poberam rodicovsky prispevok (o dieta sa stara babka). Ak ma prepustia z prace, mohla by som poziadat o podporu v nezamestnanosti? Dcera este nema tri roky, ale podpora by mi vysla podstatne vyssia ako rodicovsky prispevok. Mohla by som sa vzdat rodicovskeho prispevku a poberat podporu?

A čo tak poberať rod. príspevok ešte pár mesiacov, kým dcéra nedovŕši 3 roky a potom sa prihlásiť na ÚP a poberať podporu pol roka?

Ale ak nechceš, môžeš ísť rovno na ÚP a prihlásiť sa ako nezamestnaná. Len potom musíš prestať poberať RP.
Jana3
06.04.10,14:02
Dakujem za odpoved. Dcera bude mat 3 roky az buduci marec, preto som myslela, ze by som sa vzdala rodicovskeho prispevku, nahlasila ako nezamestnana a maxim. 6 mesiacov poberala podporu. Dufam, ze dovtedy si najdem novu pracu. Len mi ide o to, ci mam narok na podporu, ak mam dieta do 3 rokov veku. Pochopila som to tak, ze po novele zakona o soc. poist. sa doba prerusenia kvoli rodicovskej dovolenke zapocitava do doby potrebnej pre narok na podporu v nezamestnanosti.
brčko
06.04.10,14:08
Dakujem za odpoved. Dcera bude mat 3 roky az buduci marec, preto som myslela, ze by som sa vzdala rodicovskeho prispevku, nahlasila ako nezamestnana a maxim. 6 mesiacov poberala podporu. Dufam, ze dovtedy si najdem novu pracu. Len mi ide o to, ci mam narok na podporu, ak mam dieta do 3 rokov veku. Pochopila som to tak, ze po novele zakona o soc. poist. sa doba prerusenia kvoli rodicovskej dovolenke zapocitava do doby potrebnej pre narok na podporu v nezamestnanosti.

áno, započítava, ak ti trval prac.pomer.
Chobot
06.04.10,14:09
Dakujem za odpoved. Dcera bude mat 3 roky az buduci marec, preto som myslela, ze by som sa vzdala rodicovskeho prispevku, nahlasila ako nezamestnana a maxim. 6 mesiacov poberala podporu. Dufam, ze dovtedy si najdem novu pracu. Len mi ide o to, ci mam narok na podporu, ak mam dieta do 3 rokov veku. Pochopila som to tak, ze po novele zakona o soc. poist. sa doba prerusenia kvoli rodicovskej dovolenke zapocitava do doby potrebnej pre narok na podporu v nezamestnanosti.

No veď práve. Tým, že budeš na RD nestratíš nárok na podporu v nezamestnanosti ani po tom roku RD, lebo sa ti to bude započítavať do doby ako by si bola poistená.
Jana3
06.04.10,14:16
A vymeriavaci zaklad pre podporu bude z prijmu za posledne 3 roky? Viete, zit z rodicovskeho prispevku, ktory je cca 5 000 Sk nie je jednoduche.
brčko
06.04.10,14:19
A vymeriavaci zaklad pre podporu bude z prijmu za posledne 3 roky? Z vymeriavacieho základu pre PvN v posledných troch rokoch pred zaregistrovaním, ak sa zaregistruješ najneskôr 31.8.2010, potom len 2roky. Viete, zit z rodicovskeho prispevku, ktory je cca 5 000 Sk nie je jednoduche.

samozrejme predpokladám, že skončí tvoj PP, ak ti ešte trvá.
Jana3
06.04.10,14:23
Koncit pracovny pomer by som mala ku koncu maja. A od augusta je nejaka zmena - ze podpora sa pocita z VZ iba z poslednych 2 rokov?
viktora
06.04.10,18:16
Ahojte, som z toho úplne mimo...mám vôbec na niečo nárok? viete mi poradiť?
-23.1.2007 som nastupila na md a rd mi skončila 4.3.2010
-predtým som bola od r.2004 do 18.1 2007 zamestnana u jedneho zamestnávateľa-u neho som podala výpoved-a tesne pred nástupom na md-od 19.1. 2007 som sa zamestnala u dalšieho zamestnávateľa-s maximalnym vz(chcela som si prilepšiť k md)-pracovný pomer bol na dobu určitu do 31.1.2007(pričom som toho 23.1.2007 nastupila na spominanu md)
-od ukončenia rd som dobrovoľne nezamestnana..nakoľko mi známy na urade práce "pradil", že aj tak nič nedostanem..-ale prejstotu sa chcem uistiť aj u vás ak mi viete poradiť...teraz v apríli dostanem posledný rodičovský...a budem absolútne bez penazi...ak by ste mi mohli s niečim poradiť....aby som mohla dostať nejaku davku..budem nesmierne vdačna...
Chobot
06.04.10,22:03
Ahojte, som z toho úplne mimo...mám vôbec na niečo nárok? viete mi poradiť?
-23.1.2007 som nastupila na md a rd mi skončila 4.3.2010
-predtým som bola od r.2004 do 18.1 2007 zamestnana u jedneho zamestnávateľa-u neho som podala výpoved-a tesne pred nástupom na md-od 19.1. 2007 som sa zamestnala u dalšieho zamestnávateľa-s maximalnym vz(chcela som si prilepšiť k md)-pracovný pomer bol na dobu určitu do 31.1.2007(pričom som toho 23.1.2007 nastupila na spominanu md)
-od ukončenia rd som dobrovoľne nezamestnana..nakoľko mi známy na urade práce "pradil", že aj tak nič nedostanem..-ale prejstotu sa chcem uistiť aj u vás ak mi viete poradiť...teraz v apríli dostanem posledný rodičovský...a budem absolútne bez penazi...ak by ste mi mohli s niečim poradiť....aby som mohla dostať nejaku davku..budem nesmierne vdačna...

Ten tvoj známy na úrade práce zaspal dobu. Mal by sledovať zmeny v zákonoch, ktoré sa ho priamo týkajú. Totiž od februára tohto roku nastala zmena v zákone o soc. poistení, podľa ktorého doba strávená na Md a RD sa započítava do doby potrebnej pre priznanie podpory v nezamestnanosti.

Takže ak sa teraz zaregistruješ, tak budeš mať nárok na podporu. Keby si sa evidovala na ÚP pred 1.2.2010, tak by si nemala nárok na podporu. Ak tak urobíš až teraz, budeš mať nárok.
stanka772
07.04.10,04:56
Porídite aj mne?U mna je to takto:Bola som zamestnaná od roku 1995 do 31.11.2009 zmluna bola na neurčito ale kedže ohlásili hromadné prepúštanie tak ma prepustili aj na priek tomu že od roku 2005 som bola na MD a následne na RD ktorú som mala predlženú 2 krát kôli zdravotnému stavu syna do 31.3.2010.Teraz mi predlženie už neschvalili tak som sa nahlásila na UP 6.4.2010 a to preto až 6.4.2010 lebo prvého bol ND a potom tie sviatky.Tam mi ale pracovníčka nevedela povedat či mám alebo nemám nárok na podporu že to schvaluje SP,tam mi povedala dalšia že mi nevie spresnostou povedat či budem mat nárok na posporu že musím priniest vyplnené tlačivo od bývaleho zamestnavatela a poto že sa uvidí, lebo že síce bol od 1.2.2010 zákon zmenený ale nevie či sa to vstahuje aj na tie mamičky ktorým bil ten RP teda RD predžovaná aj ked kôli zdravotným problémom.Tak poprosím o radu som s toho úplne hotová mám dve deti a zostat iba s manželovým platom to ma teda dost desí ved tolko rokou mám odpracovaných vie mi niekto poradit ako to bude somnou Ďakujem .P:S. takto byt v neistote až do 27.4.2010 kedy mám príst na SP asi nevydržím :confused:.Ďakujem veľmi pekne.Stanka
stanka772
07.04.10,05:29
Porídite aj mne?U mna je to takto:Bola som zamestnaná od roku 1995 do 31.11.2009 zmluna bola na neurčito ale kedže ohlásili hromadné prepúštanie tak ma prepustili aj na priek tomu že od roku 2005 som bola na MD a následne na RD ktorú som mala predlženú 2 krát kôli zdravotnému stavu syna do 31.3.2010.Pracovný pomer bol ukončený dohodou.Teraz mi predlženie už neschvalili tak som sa nahlásila na UP 6.4.2010 a to preto až 6.4.2010 lebo prvého bol ND a potom tie sviatky.Tam mi ale pracovníčka nevedela povedat či mám alebo nemám nárok na podporu že to schvaluje SP,tam mi povedala dalšia že mi nevie spresnostou povedat či budem mat nárok na posporu že musím priniest vyplnené tlačivo od bývaleho zamestnavatela a poto že sa uvidí, lebo že síce bol od 1.2.2010 zákon zmenený ale nevie či sa to vstahuje aj na tie mamičky ktorým bil ten RP teda RD predžovaná aj ked kôli zdravotným problémom.Tak poprosím o radu som s toho úplne hotová mám dve deti a zostat iba s manželovým platom to ma teda dost desí ved tolko rokou mám odpracovaných vie mi niekto poradit ako to bude somnou Ďakujem .P:S. takto byt v neistote až do 27.4.2010 kedy mám príst na SP asi nevydržím :confused:.Ďakujem veľmi pekne.StankaĎakujem
viktora
07.04.10,05:32
Ten tvoj známy na úrade práce zaspal dobu. Mal by sledovať zmeny v zákonoch, ktoré sa ho priamo týkajú. Totiž od februára tohto roku nastala zmena v zákone o soc. poistení, podľa ktorého doba strávená na Md a RD sa započítava do doby potrebnej pre priznanie podpory v nezamestnanosti.

Takže ak sa teraz zaregistruješ, tak budeš mať nárok na podporu. Keby si sa evidovala na ÚP pred 1.2.2010, tak by si nemala nárok na podporu. Ak tak urobíš až teraz, budeš mať nárok.


Dakujem za odpoved, potešili ste ma..ešte sa chcem opýtať, či by sa nedalo prilepšiť napr.tým, ak by som sa u niekoho zamestnala na pár dní..-s vyšším vz,a potom sa zaevidovala..alebo je to zbytočne..dakujem
ivka70
07.04.10,05:50
Porídite aj mne?U mna je to takto:Bola som zamestnaná od roku 1995 do 31.11.2009 zmluna bola na neurčito ale kedže ohlásili hromadné prepúštanie tak ma prepustili aj na priek tomu že od roku 2005 som bola na MD a následne na RD ktorú som mala predlženú 2 krát kôli zdravotnému stavu syna do 31.3.2010.Teraz mi predlženie už neschvalili tak som sa nahlásila na UP 6.4.2010 a to preto až 6.4.2010 lebo prvého bol ND a potom tie sviatky.Tam mi ale pracovníčka nevedela povedat či mám alebo nemám nárok na podporu že to schvaluje SP,tam mi povedala dalšia že mi nevie spresnostou povedat či budem mat nárok na posporu že musím priniest vyplnené tlačivo od bývaleho zamestnavatela a poto že sa uvidí, lebo že síce bol od 1.2.2010 zákon zmenený ale nevie či sa to vstahuje aj na tie mamičky ktorým bil ten RP teda RD predžovaná aj ked kôli zdravotným problémom.Tak poprosím o radu som s toho úplne hotová mám dve deti a zostat iba s manželovým platom to ma teda dost desí ved tolko rokou mám odpracovaných vie mi niekto poradit ako to bude somnou Ďakujem .P:S. takto byt v neistote až do 27.4.2010 kedy mám príst na SP asi nevydržím :confused:.Ďakujem veľmi pekne.Stanka

Kedze od 1.12.2009 (odkedy nie si zamestnana) uplynulo do 1.4. (odkedy ta zaregidtruju na UP, leb o 31.3. ti skoncila RD a stihla si to do 7 dni) uplynulo menej ako 1 rok, tak splnas podmienku poiistenia 3 roky z poslednych 4 rokov, narok na podporu by si mala mat.
Kedze si vsak nemala ziadny prijem, z ktoreho by malo byt platene poidstenie v nezamestnanosti, tak ti podporu vypocitaju z minimalnej mzdy.
Skoda, ze si sa neprihlasila aspon od 31.3. napr. v SP na platenie poistenia v nezamestnanosti z najvyssieho zakladu, vypocitali by ti podporu z najvyssieho mozneho zakladu.
ivka70
07.04.10,05:52
Dakujem za odpoved, potešili ste ma..ešte sa chcem opýtať, či by sa nedalo prilepšiť napr.tým, ak by som sa u niekoho zamestnala na pár dní..-s vyšším vz,a potom sa zaevidovala..alebo je to zbytočne..dakujem

Pomohlo by to, rovnako ti pomoze na par dni sa v SP prihlasit ako dobrovolny platca poistenia v nezamestnanosti z najvyssieho zakladu. Potom odhlasit a ist sa zaregistrovat na UP.
Alebo sa zamestnat so mzdou, z ktorej sa platia najvyssie odvody a po ukonceni zamestnania ist na UP.
saskia26
07.04.10,10:21
Pomohlo by to, rovnako ti pomoze na par dni sa v SP prihlasit ako dobrovolny platca poistenia v nezamestnanosti z najvyssieho zakladu. Potom odhlasit a ist sa zaregistrovat na UP.
Alebo sa zamestnat so mzdou, z ktorej sa platia najvyssie odvody a po ukonceni zamestnania ist na UP.

Je potrebné sa na pár dní prihlásiť a potom aj odhlásiť? Nemôže byť napr. uzatvorené dobr. PvN 5 dní a ten piaty deň sa prihlásiť na UP? Musí byť napr. 5 deň odhlásené a prihlásiť sa na UP 6 deň? Ďakujem
greguska
08.04.10,20:55
ahojte!
môže mi prosím niekto poradiť, ktoré obdobie by sa považovalo za vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti v nasledovnom prípade ?
TPP od r.2004
od 1.5.2008 MD, následne RD doteraz...
keby sa ukončil PP a prihlásilo na ÚP od 9.6.2010 ???

Nárok na podporu by vznikol, len neviem v akej výške ?

A keby sa ešte pár dní pracovalo bralo by sa to ako nové obdobie, alebo by sa to len priemerovalo s tým starým ?

ďakujem!
ivka70
09.04.10,05:29
ahojte!
môže mi prosím niekto poradiť, ktoré obdobie by sa považovalo za vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti v nasledovnom prípade ?
TPP od r.2004
od 1.5.2008 MD, následne RD doteraz...
keby sa ukončil PP a prihlásilo na ÚP od 9.6.2010 ???

Nárok na podporu by vznikol, len neviem v akej výške ?

A keby sa ešte pár dní pracovalo bralo by sa to ako nové obdobie, alebo by sa to len priemerovalo s tým starým ?

ďakujem!

Ak nebudes mat po ukonceni RD ziadny prijem, z ktoreho by sa platili odvody na poistenie v nezamestnanosti (napr. cerpanie dovolenky alebo aspon 1 den zamestnania), tak sa ti podpora vypocita z minimalnej mzdy, pretoze nemas v pos. 3 rokoch ziadny prijem s poistenim v nezamestnansti.
Ak vsak aspon 1 den budes platit poistenie v nezamestnanosti (bud zo zamestnania -to cerpanie dovolenky, praca apod.) alebo doborovolne poistenie v nezamestnanosti, tak sa ti vypocita podpora z tohto prijmu a z tohoto vymeriavacieho zakladu.
greguska
09.04.10,11:06
ďakujem, toto viem :-)
lenže príjem by tam bol ešte zo zamestania pred nástupom na MD, keďže by som išla na úrad práce keď bude mať syn 2 roky, nie 3... takže by vymeriavací základ bol ten 1 rok pred nástupom na MD ?
a keď áno, keby som sa ešte teda na pár dní zamestnala, rátalo by sa to priemerom, alebo len tie posledné dni ?
brčko
09.04.10,11:32
ďakujem, toto viem :-)
lenže príjem by tam bol ešte zo zamestania pred nástupom na MD, keďže by som išla na úrad práce keď bude mať syn 2 roky, nie 3... takže by vymeriavací základ bol ten 1 rok pred nástupom na MD ?
a keď áno, keby som sa ešte teda na pár dní zamestnala, rátalo by sa to priemerom, alebo len tie posledné dni ?

pri zaregistrovaní na UP 9.6.2010 by brali vymeriavací základ pre poist.v nezam. v obodbí 9.6.2007-8.6.2010, t.j. u teba predpokladám v období 9.6.2007-30.4.2008, príp. nového prac.pomeru.

Zrátali by vym.základy v tomto období a vydelili počtom kalend.dní v období, kedy si mala vym.základy. 50% z toho by bola podpora na 1kalend.den.
Erika686
10.04.10,04:44
Este by som sa rada utvrdila v jednej veci. RD mi konci 8.6. 2010 ,na to dobrovolne poistenie sa mozem prihlasit este pred skoncenim RD, napr. od 25.5- 8.6. alebo az po skonceni RD, teda po tom 8.-mom? Prosim, este na toto mi odpovedzte ;-)

Nejak, po precitani predch.prispevku mi to vychadza tak, ze sa musim prihlasit este pred skoncenim, nie?
greguska
11.04.10,11:12
ďakujem, tak som si to myslela :-)
Jozef Mihál
11.04.10,17:37
Este by som sa rada utvrdila v jednej veci. RD mi konci 8.6. 2010 ,na to dobrovolne poistenie sa mozem prihlasit este pred skoncenim RD, napr. od 25.5- 8.6. alebo az po skonceni RD, teda po tom 8.-mom? Prosim, este na toto mi odpovedzte ;-)

Nejak, po precitani predch.prispevku mi to vychadza tak, ze sa musim prihlasit este pred skoncenim, nie?
Na dobrovoľné poistenie v nez. sa môžete prihlásiť kedy chcete - či ešte počas rodičovskej dovolenky alebo až po jej skončení.

Nečítal som Vaše predošlé príspevky, preto nechápem dôvod, prečo sa na to pýtate.
viktora
12.04.10,05:50
Dobrý den, -viem že na dp sa da prihlásiť kedykoľvek aj zrušiť, ja sa chcem len opýtať, -ked si platim dobrovol. poistenie a idem sa zaevidovať na urad prace-či bude v niečom rozdiel-ked si dnes zrušim dobr.poistenie a hned dnes a aj zaevidujem, alebo si to mam dnes zrušiť a zajtra sa nahlásiť na urad prace?-alebo je to jedno..? dakujem
viktora
12.04.10,06:00
Dobrý den, platim si dobr.poistenie, dnes ho idem zrušiť a chcem sa nahlásiť na urad práce-je dôležité či sa prihlásim hned dnes ? alebo tak mam urobiť až zajtra?dakujem
viktora
12.04.10,06:01
Dobrý den, platím si dobr.poist.dnes ho ruším a chcem sa ist zaevidovať na urad práce..je rozhodujuce kedy to zruším?-môžem urobiť tak že dnes zruším poistenie a hned dnes sa aj zaevidujem? dakujem za odpoved..
viktora
12.04.10,06:03
Dobrý den, platím si dobr.poistenie, dnes ho zruším a chcem sa ist zaevidovať na urad práce. Mám otázku-či tak môžem urobiť hned dnes po zrušení, alebo sa mam ist nahlasiť až zajtra? -alebo je to jedno..dakujem
brčko
12.04.10,06:27
Dobrý den, platím si dobr.poistenie, dnes ho zruším a chcem sa ist zaevidovať na urad práce. Mám otázku-či tak môžem urobiť hned dnes po zrušení, alebo sa mam ist nahlasiť až zajtra? -alebo je to jedno..dakujem

DPvN si môžeš platiť aj počas zaevidovania na UP a poberania podpory.

Ak máš splnenú podmienku byť potrebnú dobu poistená v nezamestnanosti v posledných t.č. sledovaných 4-och rokoch, tak sa ti podla konkrétneho dátumu zaregistrovania na UP stanoví rozhodujúce obdobie, z ktorého sa vyráta podpora (vždy do dna pred "zaregistrovaním"!!!, t.j. den zaregistrovania sa neberie, pozor upozornenie nižšie*). Na výšku podpory ten 1den môže a aj nemusí mať vplyv.

Ak máš stále rovnaký VZ (vo všetkých kalend.dnoch v ktorých nejaký VZ máš), tak ten 1den vplyv na výšku podpory nemá.

*V prípade, že zájdeš na UP do 7kalend.dní!!! po ukončení napr. PN, prac.pomeru, starostlivosti o dieťa, činnosti szčo ... ťa zaevidujú odo dna po ukončení PN, prac.pomeru, starostlivosti o dieťa, činnosti szčo ... t.j. nie odo dna, kedy na UP zájdeš. Na to si treba dať pozor, ak máte v období od skončenia PN, PP... vymeriavací základ z poistenia v nezam., ktorý chcete aby ovplyvnoval výšku podpory. Lebo obdobie, z ktorého sa ráta podpora sa ráta do dna pred zaregistrovaním na UP a nie podla návštevy na UP.
viktora
12.04.10,09:03
DPvN si môžeš platiť aj počas zaevidovania na UP a poberania podpory.

Ak máš splnenú podmienku byť potrebnú dobu poistená v nezamestnanosti v posledných t.č. sledovaných 4-och rokoch, tak sa ti podla konkrétneho dátumu zaregistrovania na UP stanoví rozhodujúce obdobie, z ktorého sa vyráta podpora (vždy do dna pred "zaregistrovaním"!!!, t.j. den zaregistrovania sa neberie, pozor upozornenie nižšie*). Na výšku podpory ten 1den môže a aj nemusí mať vplyv.

Ak máš stále rovnaký VZ (vo všetkých kalend.dnoch v ktorých nejaký VZ máš), tak ten 1den vplyv na výšku podpory nemá.

*V prípade, že zájdeš na UP do 7kalend.dní!!! po ukončení napr. PN, prac.pomeru, starostlivosti o dieťa, činnosti szčo ... ťa zaevidujú odo dna po ukončení PN, prac.pomeru, starostlivosti o dieťa, činnosti szčo ... t.j. nie odo dna, kedy na UP zájdeš. Na to si treba dať pozor, ak máte v období od skončenia PN, PP... vymeriavací základ z poistenia v nezam., ktorý chcete aby ovplyvnoval výšku podpory. Lebo obdobie, z ktorého sa ráta podpora sa ráta do dna pred zaregistrovaním na UP a nie podla návštevy na UP.

Ja som bola doteraz dobrovolne nezamestnana, predtym som bola na rd,toto dobr.poistenie v nez. som si začala platiť -z max. vz- od minuleho piatku-a dnes si to ukončím. -takže-pre mna to nema vplyv-ak som dobre pochopila...
elpe03
12.04.10,12:14
prosim surne o radu a už teraz dakujem za všetky odpovede rady
Som na RD do 8.5.2010...s dvoma detmi...
....zamestnana som od 1.12.2002 v jednej firme ktora zrušila prac. prevadzku no po RD mi ponuka miesto inde mam nastupiť už 19.4.2010,je to pre mna daleko a neviem ako dalej postupovať.Ak miesto neprimem mam narok na odstupne?ako je to teraz ked pojdem na Urad prace?Ak mi daju vypoved ako mi vypočitaju VZ?
Mam ešte dovolenku viac ako 20dni musia mi ju preplatiť?podľa čoho...
viem že je to veľa otazok no chcem sa spravne rozhodnuť
veronikasad
12.04.10,12:21
prosim surne o radu a už teraz dakujem za všetky odpovede rady
Som na RD do 8.5.2010...s dvoma detmi...
....zamestnana som od 1.12.2002 v jednej firme ktora zrušila prac. prevadzku no po RD mi ponuka miesto inde mam nastupiť už 19.4.2010,je to pre mna daleko a neviem ako dalej postupovať.Ak miesto neprimem mam narok na odstupne?ako je to teraz ked pojdem na Urad prace?Ak mi daju vypoved ako mi vypočitaju VZ?
Mam ešte dovolenku viac ako 20dni musia mi ju preplatiť?podľa čoho...
viem že je to veľa otazok no chcem sa spravne rozhodnuť
odpoveď máš v tejto téme

http://www.porada.sk/1370109-post2.html
elpe03
12.04.10,13:06
dakujem ja som bola na RD do10.1.2009potom na predlženej pre zly zdrav. stav dieťaťa do8.5.2010 je v tom nejaky rozdiel? Ako je to ak mi da zamestnavatel vystup a pojdem na soc.poisť.prihlasim sa ako dobrovolne poistena osoba v nezamestnanosti dam si VZnejakych 1200EUR...popar dnoch sa odhlasim z dobr. poisť. požiadam o davku v nezamestnanosti bude vyššia?
Erika686
13.04.10,13:45
Aky je vlastne max.VZ pre DPvN 21..? e, alebo 2892 e? Pozrela som sa sem http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2010-ldt/924s
katkariina
13.04.10,19:47
ahoj poradaci moja otazka znie: ak som medzi MD a RD poberala dovolenku /VZ nie je max/ a chcem si po RD navysit VZ pre davku dobr. platenim poistneho, mam tam dat sumu 2892 alebo 2200?

lebo som si pekne po veceroch vsetko nastudovala ako je to s narokom na davku, co treba urobit....idem sa dnes nahlasit do sp ako DPvN a tam ma prekvapili tym max VZ 2892 lebo vsade sa hovori o 2200. Uz aj to som zistila, ze 2200 je max VZ pre vysku davky a2892 max VZ pre platenie poistneho. Lea n neviem, v ktorej casti vypoctu to na tych 2200 okresavaju, ci az na konci alebo rovno kazdy VZ okresu a potom spriemeruju. Ked az na konci, tak by mi 2892 malo teoreticky v konecnom dosledku navysit davku a nie je to tym padom zbytocne nadhodena suma oproti 2200....
promont maja
14.04.10,06:43
Poprosím o radu.

Odrátavajú sa dni ( nárok na podporu v nezamestnanosti = 1095 dní), počas ktorých bola mamička na rodičovskej dovolenke na OČR aj v prípade, keď si takáto mamička sama platí dobrovoľné nemocenské poistenie a práve z toho titulu si aj uplatňuje nárok na preplatenie tejto OČR?
brčko
14.04.10,11:16
ahoj poradaci moja otazka znie: ak som medzi MD a RD poberala dovolenku /VZ nie je max/ a chcem si po RD navysit VZ pre davku dobr. platenim poistneho, mam tam dat sumu 2892 alebo 2200?

lebo som si pekne po veceroch vsetko nastudovala ako je to s narokom na davku, co treba urobit....idem sa dnes nahlasit do sp ako DPvN a tam ma prekvapili tym max VZ 2892 lebo vsade sa hovori o 2200. Uz aj to som zistila, ze 2200 je max VZ pre vysku davky a2892 max VZ pre platenie poistneho. Lea n neviem, v ktorej casti vypoctu to na tych 2200 okresavaju, ci az na konci alebo rovno kazdy VZ okresu a potom spriemeruju. Ked az na konci, tak by mi 2892 malo teoreticky v konecnom dosledku navysit davku a nie je to tym padom zbytocne nadhodena suma oproti 2200....

Okresajú až na konci, takže presne ako píšeš, sa ti to oplatí z toho vyššieho VZ, ked si mala nižší VZ pri čerpaní dovolenky, ktorá spoda do rozhodujúceho obdobia pre výpočet podpory v nezam.
brčko
14.04.10,11:18
Poprosím o radu.

Odrátavajú sa dni ( nárok na podporu v nezamestnanosti = 1095 dní), počas ktorých bola mamička na rodičovskej dovolenke na OČR aj v prípade, keď si takáto mamička sama platí dobrovoľné nemocenské poistenie a práve z toho titulu si aj uplatňuje nárok na preplatenie tejto OČR?

ak mamičke trvá prac.pomer a je aj dobrovolne nem.poistená (nie poistená v nezamestnanosti!!!!!), tak nemá poberanie ošetrovného alebo nemocenského z DNP počas čerpania RD v zamestnaní absolútne vplyv na podporu v nezamestnanosti.
katkariina
14.04.10,11:52
dakujem za odpoved brcko
Machulka
14.04.10,13:34
Ahojte, mam otazku. Sestre skoncila RD 27.01.2010. Na ÚP sa zaregistrovala dňa 3.2.2010. Dnes jej prišlo rozhodnutie z ÚP, že ju posudzuju podla zakona platneho do 31.1.2010 a tym padom nema narok na davku v nezamestnanosti. Tak ako to vlastne je? Dakujem.
buki
14.04.10,13:53
Machulka to naozaj? Tak to tiez by som rada vedela ako to teda je.
Machulka
14.04.10,14:45
No zistila som uz ako to je, tym, ze ona sa registrovala 3.2.2010 oni ju zaregistrovali uz 29.1.2010, nakolko ju posudzovali podla zakona - potrebna registracia na ÚP je do 7 kalendarnych dni. Urobila chybu, mala sa zaregistrovat az po 7.2.2010 a bola by posudzovana podla noveho zakona. Smola.
brčko
14.04.10,19:17
No zistila som uz ako to je, tym, ze ona sa registrovala 3.2.2010 oni ju zaregistrovali uz 29.1.2010, nakolko ju posudzovali podla zakona - potrebna registracia na ÚP je do 7 kalendarnych dni. Urobila chybu, mala sa zaregistrovat az po 7.2.2010 a bola by posudzovana podla noveho zakona. Smola.

presne tak.
ked ju zaregistrovali od 29.1.2010, tak jej asi skončil prac.pomer alebo riadna starostlivosť 28.1.2010, inak by ju zaevidovali už od 28.1.2010. T.j. ak skončil PP 28.1.2010 aleob starostlivosť o dieťa, tak ak by zašla na UP do 4.2.2010 (do 7dní od 28.1.2010), tak ju zaregistrujú spätne od 29.1.2010. Ak by zašla až na 8mi den t.j. 5.2.2010, tak už ju spätne nezaregistrujú, lebo neprišla do 7dní a zaregistrujú ju odo dna, kedy na UP prišla. A kedže dátum zaregistrovania sa považuje za dátum požiadania o dávku a postupuje sa podla zákona, ktorý plati v čase podania žiadosti=dátumu zaregistrovania.

Teraz jej pomôže napr. krátkodobý prac.pomer.
KATARINA HORVATHOVA84
14.04.10,21:54
prosim Vas poradte mi.28.4 2010 mi konci RD azamestnavatel ma uz nepotrebuje takze ma caka vypoved.Ze mam narok na podporu to uz viem,ale kdesi som citala ze sa mam dohodnut nech mi ju nedava hned po skonceni RD ale aspon po par dnoch Lebo budem mat tu najnizsiu.dalo by sa s nim dohodnut len neviem ci mi to bude daco platne ked som mala minimalnu mzdu.a ci by sa dalo zvysit podporu aj tym ze sa na neaky cas zamestnam u kamaratky ta mi akoze da dobry plat ........a potom vypoved.Zvysi to potom tu moju podporu v nezamestnanosti?vopred dakujem za odpovede
promont maja
15.04.10,04:02
ak mamičke trvá prac.pomer a je aj dobrovolne nem.poistená (nie poistená v nezamestnanosti!!!!!), tak nemá poberanie ošetrovného alebo nemocenského z DNP počas čerpania RD v zamestnaní absolútne vplyv na podporu v nezamestnanosti.
Ku 14.4.2010 ukončila svoj pracovný pomer, ktorý mala na dobu neurčitú ... do práce nastúpila 15. 3. 2010 ( ukončenie troch rokov rodičovskej dovolenky a pred nástupom na materskú bola na rizikovom tehotenstve, teda PN), čerpala starú nevyčerpanú dovolenku ... ale v priebehu roka 2009 mala preplatené tri OČR z titulu platenia dobrovoľného nemocenského poistenia ... a tak som potrebovala vedieť, či splní podmienku 1095 dní v posledných štyroch rokoch ...

... vrelá vďaka aj za ňu .. :):):)
ivka70
15.04.10,04:51
prosim Vas poradte mi.28.4 2010 mi konci RD azamestnavatel ma uz nepotrebuje takze ma caka vypoved.Ze mam narok na podporu to uz viem,ale kdesi som citala ze sa mam dohodnut nech mi ju nedava hned po skonceni RD ale aspon po par dnoch Lebo budem mat tu najnizsiu.dalo by sa s nim dohodnut len neviem ci mi to bude daco platne ked som mala minimalnu mzdu.a ci by sa dalo zvysit podporu aj tym ze sa na neaky cas zamestnam u kamaratky ta mi akoze da dobry plat ........a potom vypoved.Zvysi to potom tu moju podporu v nezamestnanosti?vopred dakujem za odpovede

Ked si mala minimalnu mzdu, tak ti to nepomoze, lebo bez tych par dni zamestnania ti bude podpora aj tak bvypocitana z minimalnej mzdy.
To skor uvazuj o dobrovolnom poiteni tak na 10 dni z navyssieho zakladu hned po ukonceni PP a az potom sa chod evidovat na UP.
Vteday ti bude podpra vypocitana z toho zakladu, z ktoreho budes mat dobrovolne poistenie v nezamestnanosti.
Katy a R
15.04.10,08:20
Ked si mala minimalnu mzdu, tak ti to nepomoze, lebo bez tych par dni zamestnania ti bude podpora aj tak bvypocitana z minimalnej mzdy.
To skor uvazuj o dobrovolnom poiteni tak na 10 dni z navyssieho zakladu hned po ukonceni PP a az potom sa chod evidovat na UP.
Vteday ti bude podpra vypocitana z toho zakladu, z ktoreho budes mat dobrovolne poistenie v nezamestnanosti.
.. myslím, žeby sa mohla prihlásiť aj teraz a ukončiť naraz - ako končí PP..:confused:
katkariina
15.04.10,17:18
este poprosim o jednu odpoved, ktoru zatial neviem nikde najst, ak niekto viete. pri subeznych poisteniach v nez. akym poctom dni sa deli sucet V. zakladov?

priklad 2 dni som zamestnana, VZ je 100 eur. tie iste 2 dni si popri tom platim DPvN a VZ je tiez 100 eur. Je to teda 100+100/4 alebo 100+100/2 ? dakujem
katkariina
15.04.10,20:13
a posledna otazka. kde by ste najlepsie odporucali sledovat tento zakon? ci sa ho nechystaju zmenit, zrusit a tak...aby sme vedeli reagovat a zbytocne neotalat s evidenciou
dakujem
brčko
16.04.10,07:22
este poprosim o jednu odpoved, ktoru zatial neviem nikde najst, ak niekto viete. pri subeznych poisteniach v nez. akym poctom dni sa deli sucet V. zakladov?

priklad 2 dni som zamestnana, VZ je 100 eur. tie iste 2 dni si popri tom platim DPvN a VZ je tiez 100 eur. Je to teda 100+100/4 alebo 100+100/2 ? dakujem

deleno 2

ak by sa ale napr. stalo, že si po RD napr. končila v piatok a mala VZ zo zamestnania v pondelok a utorok a prac.pomer skončil v utorok a bola si DPvN len v pondelok a utorok, tak by sa to delili 4mi, lebo zo zamestnania sa vym.základ za tie dva dni rozpočíta na 4kalend.dni, kedy si už nemala prerušené poistenie z dôvodu čerpania RD.
brčko
16.04.10,07:23
a posledna otazka. kde by ste najlepsie odporucali sledovat tento zakon? ci sa ho nechystaju zmenit, zrusit a tak...aby sme vedeli reagovat a zbytocne neotalat s evidenciou
dakujem

zatial je schválená novela zákona č.52/2010 s účinnosťou od 1.9.2010
Erika686
16.04.10,09:47
A este jednu otazocku. Ked mi konci RD 8.6. musim si poistenie platit do toho 8.6. alebo staci do (napr.) 31.5. ?
KATARINA HORVATHOVA84
16.04.10,17:38
takze sa mam ist prihlasit na socialne a pytat si dobrovolne poistenie z maxima?kolko to asi bude€?a minimalne ako dlho si to musim platit .........citala som tu jeden clanok kedy si doplacali a dostali este menej ..nemoze sa to stat aj mne?dakujem za odpovede:o)
Katy a R
16.04.10,18:45
takze sa mam ist prihlasit na socialne a pytat si dobrovolne poistenie z maxima?kolko to asi bude€?a minimalne ako dlho si to musim platit .........citala som tu jeden clanok kedy si doplacali a dostali este menej ..nemoze sa to stat aj mne?dakujem za odpovede:o)

.. môžeš ísť napr v pondelok do SP a prihlásiť sa (vypniť RLFO) na poistenie v nez ako DPO. (žiadne poistenie si nepýtaj;))

A keď ti skončí PP, tak to poistenie ukončíš v ten istý deň. Sama si môžeš stanoviť VZ ... a platí sa dve percentá z neho mesačne.
ja by som VZ menej ako 2000 eur nedávala .. za tých desať dní sa ti to veru oplatí..
... ale ak nechceš, nemusíš;)
ešte doplním:
prihlásiť sa znamená ... vyplniť RLFO, zaškrtnúť PRIHLÁŠKA .. a dátum vzniku a VZ iba pre PvN
odhlásiť sa znamená .... vyplniť znova RLFO, zaškrtnúť ODHLÁˇSKA .. a dátum zániku PvN
nela07
21.04.10,14:13
Ahojte, chcela by som sa len opýtať ako posudzujú úrady práce tieto nároky. Poberá niekto takto vypočítanú podporu- že sa môže poberať až cca 1000 eur /mesačne? Pýtam sa preto, lebo ministerstvo prehlasovalo, že podpory sa nebudú takto vypočítavať. Ďakujem za odpoveď.
elpe03
21.04.10,19:12
mam male nejasnosti z tym ako sa zachovat ked mi konci RD a mam este nevycerpanu dovolenku... som v pracovnom pomere ktory ukoncim a zaroven chcem ziadat o podporu v nezamestnanosti. Je spravne rozmyslat nad cerpanim dovolenky alebo ziadat o preplatenie.
Chobot
21.04.10,20:40
mam male nejasnosti z tym ako sa zachovat ked mi konci RD a mam este nevycerpanu dovolenku... som v pracovnom pomere ktory ukoncim a zaroven chcem ziadat o podporu v nezamestnanosti. Je spravne rozmyslat nad cerpanim dovolenky alebo ziadat o preplatenie.

Je to len na dohode medzi tebou a zamestnávateľom, či si dovolenku vyčerpáš alebo či si ju necháš vyplatiť.

Ak sa na to pýtaš z hľadiska výšky podpory, tak to máš jedno. podpora bude zhruba rovnaká, či budeš dovolenku čerpať alebo či ti ju preplatia.
elpe03
22.04.10,05:21
je to tak aj v pripade max. navyšenia VZ dobrovoľnym platenim v nez. po ukončeni RD a čerpania dovolenky(30dni)?
Ak budem čerpať dovolenku je zamestnavateľ povinny platiť odvody?sčita sa jeho odvod do nez. s mojim odvodom ktory si budem platiť po ukončeni RD iba 3dniChcela by som si navyšiť čo najvyššiu podporu.mate skusenosti či to tak skutočne funguje
nela07
26.04.10,07:12
Ahojte, chcela by som sa len opýtať ako posudzujú úrady práce tieto nároky. Poberá niekto takto vypočítanú podporu- že sa môže poberať až cca 1000 eur /mesačne? Pýtam sa preto, lebo ministerstvo prehlasovalo, že podpory sa nebudú takto vypočítavať. Ďakujem za odpoveď.

posúvam
elpe03
26.04.10,09:44
mam zmluvu na neurcito,zamestnana som od2003,v PZ mam miesto prace na pobocke ktora je medzicasom zrusena,podla predoslich diskusii viem ze mam narok na odstupne a vyplatenie dov.kontaktovala som zamestnavatela avsak ten sa tomu brani a neviem ako mam postupovat je povinny ukoncit PZ ak nesuhlasim z novou... ake su moznosti...mam ziadat pisomne o ukoncenie prac. zmluvy zo strany zamestnavatela kam sa mozem obratit na urad?
veronikasad
26.04.10,09:47
mam zmluvu na neurcito,zamestnana som od2003,v PZ mam miesto prace na pobocke ktora je medzicasom zrusena,podla predoslich diskusii viem ze mam narok na odstupne a vyplatenie dov.kontaktovala som zamestnavatela avsak ten sa tomu brani a neviem ako mam postupovat je povinny ukoncit PZ ak nesuhlasim z novou... ake su moznosti...mam ziadat pisomne o ukoncenie prac. zmluvy zo strany zamestnavatela kam sa mozem obratit na urad?
Žiadaj písomne pridelenie práce v zmysle platnej pracovnej zmluvy - s miestom výkonu práce, ktoré je uvedené v pracovnej zmluve. Zmenu miesta výkonu práce je možné meniť len dodatkom k prac. zmluve, podpísaným obidvomi stranami. Ak so zmenou nesúhlasíš, zamestnávatel ti musí dať výpoveď a v tomto prípade máš nárok na odstupné.
elpe03
26.04.10,09:56
on sa brani že je to v pripade ak by som nastupila do prace po pol roku no ked som bola na RD niekolko rokov tak mi može ponuknuť aj ine miesto v inom meste ak ho neprimem tak na odstupne nemam narok ja už som s toho zmetena nechcem urobiť chybu chce odo mna pisomne vyjadrenie...
veronikasad
26.04.10,09:59
on sa brani že je to v pripade ak by som nastupila do prace po pol roku no ked som bola na RD niekolko rokov tak mi može ponuknuť aj ine miesto v inom meste ak ho neprimem tak na odstupne nemam narok ja už som s toho zmetena nechcem urobiť chybu chce odo mna pisomne vyjadrenie...
Na miesto zodpovedajúce pracovnej zmluve máš nárok aj po návrate z rodičovskej dovolenke. Aké je tvoje pracovné zaradenie = funkcia v pracovnej zmluve ?
elpe03
26.04.10,10:03
obchodny pracovnik-pokladnik
veronikasad
26.04.10,10:08
obchodny pracovnik-pokladnik
Ak máš v pracovnej zmluve uvedenú konkrétnu adresu výkonu práce, zamestnávatel ťa môže preradiť len s tvojim súhlasom - po podpise dodatku k pracovnej zmluve.

Návrat na pôvodné pracovisko sa chápe len v tom ponímaní, ak by si napr. mala funkciu účtovníčky a do nástupu na materskú pracovala vo finančnej učtárni, po návrate z RD už sa nemusíš vrátiť na "svoju" stoličku vo finančnej učtárni, ale môže ťa preradiť napr. do výrobnej učtárne. Ale vždy to musí byť práca účtovníčky.
elpe03
26.04.10,10:21
tu sa skor jedna o miesto vykonu prace ani nie o pracu
veronikasad
26.04.10,10:25
tu sa skor jedna o miesto vykonu prace ani nie o pracu
miesto výkonu práce (ak ho má uvedené v prac.zmluve) môže zamestnávatel meniť len so súhlasom pracovníka.

Kedy zaradiť na pôvodné pracovisko som sa ti snažila vysvetliť na príklade. Po návrate z MD na pôvodnú stoličku - po návrate z rod. dovolenky, miesto zodpovedajúce pracovnej zmluve.
zuzanna
26.04.10,17:53
aj ja chcem poradit mne konci RD 26.04.2010 a chcem ist na podporu v nezamestnanosti poradte mi ako by sa dalo zvysit si VZ na podporu v nezamestnanosti napr. keby som robila do 30.04. a zarobila som 1000eur pomohlo by mi to ci to uz je neskoro?
stanka772
27.04.10,18:17
Vždy ste super poradili,tak sa zasa pýtam som od 1.4.2010 na UP a odtial ma poslali na SP kde som odovzadala tlačivo od bývalého zamestnavatela ktorý ma prepustil po dohode dna 30.11.2009,od juna 2008 do 31.3.2010 som bola na predlženej materskej dovolenke zo zdravotných dôdodou syna.No a teraz tá otázka na SP som dostala takúto odpoved že nárok na podporu ASI.... mám a teraz musím čakat 60dní na odpoved ,chcem vediet či je to normálny postup a či ten nárok na podporu naozaj mám,a postup je uplne v poriadku,viete nechcem čakat nečinne na rozhodnutie ktoré nemusí byt kladne,lebo naša domácnost aj bez tých málo penazí bude v taškostiach. prosímmm poradte
nela07
28.04.10,06:40
Ahojte, chcela by som poprosiť o kontrolu výpočtov, či to mám dobre:
- RD do 8.4.2010
- PP ukončený 26.4.2010
- nevyčerpaná dovolenka 20 dní (za čas trvania materskej - 1. PP do 31.1.2007, 2. PP od 1.2.2007 - čiže nepretržité trvanie PP u 1 zamestnávateľa, potom materská do 4.11.2007 - čiže nárok za rok 2007 sa nekráti)
Takže:
1. vymeriavací základ na účely max. podpory bude 2169,9/30x18= 1301,94?
2. Program mi dáva maximálny VZ na odvod poistenia v nezamestnanosti 964,1 Eur, čo je podľa mňa blbosť - za tento čas by to podľa mňa malo byť 2892,12/30*18=1735,27 Eur.
3. Preplatenie nevyčerpanej dovolenky vyplatené v mzde za apríl mi vstupuje do VZ.
4. Na preplatenie dovolenky použijem pravdepodobný VZ - základná mzda z pracovnej zmluvy/174 hod. pri 40 hod. prac. čase.
Ďakujem veľmi pekne, ak si niekto nájde čas.
nela07
28.04.10,07:46
Ahojte, chcela by som poprosiť o kontrolu výpočtov, či to mám dobre:
- RD do 8.4.2010
- PP ukončený 26.4.2010
- nevyčerpaná dovolenka 20 dní (za čas trvania materskej - 1. PP do 31.1.2007, 2. PP od 1.2.2007 - čiže nepretržité trvanie PP u 1 zamestnávateľa, potom materská do 4.11.2007 - čiže nárok za rok 2007 sa nekráti)
Takže:
1. vymeriavací základ na účely max. podpory bude 2169,9/30x18= 1301,94?
2. Program mi dáva maximálny VZ na odvod poistenia v nezamestnanosti 964,1 Eur, čo je podľa mňa blbosť - za tento čas by to podľa mňa malo byť 2892,12/30*18=1735,27 Eur.
3. Preplatenie nevyčerpanej dovolenky vyplatené v mzde za apríl mi vstupuje do VZ.
4. Na preplatenie dovolenky použijem pravdepodobný VZ - základná mzda z pracovnej zmluvy/174 hod. pri 40 hod. prac. čase.
Ďakujem veľmi pekne, ak si niekto nájde čas.

neviete sa prosím na to pozrieť?
stanka772
28.04.10,08:23
:mee: Re: podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?
Vždy ste super poradili,tak sa zasa pýtam som od 1.4.2010 na UP a odtial ma poslali na SP kde som odovzadala tlačivo od bývalého zamestnavatela ktorý ma prepustil po dohode dna 30.11.2009,od juna 2008 do 31.3.2010 som bola na predlženej materskej dovolenke zo zdravotných dôdodou syna.No a teraz tá otázka na SP som dostala takúto odpoved že nárok na podporu ASI.... mám a teraz musím čakat 60dní na odpoved ,chcem vediet či je to normálny postup a či ten nárok na podporu naozaj mám,a postup je uplne v poriadku,viete nechcem čakat nečinne na rozhodnutie ktoré nemusí byt kladne,lebo naša domácnost aj bez tých málo penazí bude v taškostiach. prosímmm poradte
stanka772
28.04.10,08:25
Vždy ste super poradili,tak sa zasa pýtam som od 1.4.2010 na UP a odtial ma poslali na SP kde som odovzadala tlačivo od bývalého zamestnavatela ktorý ma prepustil po dohode dna 30.11.2009,od juna 2008 do 31.3.2010 som bola na predlženej materskej dovolenke zo zdravotných dôdodou syna.No a teraz tá otázka na SP som dostala takúto odpoved že nárok na podporu ASI.... mám a teraz musím čakat 60dní na odpoved ,chcem vediet či je to normálny postup a či ten nárok na podporu naozaj mám,a postup je uplne v poriadku,viete nechcem čakat nečinne na rozhodnutie ktoré nemusí byt kladne,lebo naša domácnost aj bez tých málo penazí bude v taškostiach. prosímmm poradteĎakujemmmmm
zuzanna
28.04.10,08:52
ja sa chcem tiez spytat mne konci RD teraz 15.05.2010 a budem tiez prepustena z prace kde som bola 10 rokov v PP budem mat narok na podporu a z akeho VZ sa mi bude pocitat neviete mi poradit prosim ak by sa to dalo tak by som poprosila o nieco zamestnavatela prosim pekne
nela07
28.04.10,11:22
[QUOTE=nela07;1386353]Ahojte, chcela by som poprosiť o kontrolu výpočtov, či to mám dobre:
- RD do 8.4.2010
- PP ukončený 26.4.2010
- nevyčerpaná dovolenka 20 dní (za čas trvania materskej - 1. PP do 31.1.2007, 2. PP od 1.2.2007 - čiže nepretržité trvanie PP u 1 zamestnávateľa, potom materská do 4.11.2007 - čiže nárok za rok 2007 sa nekráti)
Takže:
1. vymeriavací základ na účely max. podpory bude 2169,9/30x18= 1301,94?
2. Program mi dáva maximálny VZ na odvod poistenia v nezamestnanosti 964,1 Eur, čo je podľa mňa blbosť - za tento čas by to podľa mňa malo byť 2892,12/30*18=1735,27 Eur.
3. Preplatenie nevyčerpanej dovolenky vyplatené v mzde za apríl mi vstupuje do VZ.
4. Na preplatenie dovolenky použijem pravdepodobný VZ - základná mzda z pracovnej zmluvy/174 hod. pri 40 hod. prac. čase.
Ďakujem veľmi pekne, ak si niekto nájde čas.[/QUOTE

posúvam
ivka70
28.04.10,11:31
ja sa chcem tiez spytat mne konci RD teraz 15.05.2010 a budem tiez prepustena z prace kde som bola 10 rokov v PP budem mat narok na podporu a z akeho VZ sa mi bude pocitat neviete mi poradit prosim ak by sa to dalo tak by som poprosila o nieco zamestnavatela prosim pekne

Ak nebudes po RD cerpat dovolenku alebo pracovat aspon 1 den, tak ti podporu vypocitaju z minimalnej mzdy.

Ak vsak pracovat/cerpat dovolenku budes (nie preplacat dovolenku), tak ti vypocitaju podporu z takej vysky, aka bude tvoja mzda ci vyska dovolenky.
brčko
28.04.10,11:35
:mee: Re: podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?
Vždy ste super poradili,tak sa zasa pýtam som od 1.4.2010 na UP a odtial ma poslali na SP kde som odovzadala tlačivo od bývalého zamestnavatela ktorý ma prepustil po dohode dna 30.11.2009,od juna 2008 do 31.3.2010 som bola na predlženej materskej dovolenke zo zdravotných dôdodou syna.No a teraz tá otázka na SP som dostala takúto odpoved že nárok na podporu ASI.... mám a teraz musím čakat 60dní na odpoved ,chcem vediet či je to normálny postup a či ten nárok na podporu naozaj mám,a postup je uplne v poriadku,viete nechcem čakat nečinne na rozhodnutie ktoré nemusí byt kladne,lebo naša domácnost aj bez tých málo penazí bude v taškostiach. prosímmm poradte
Ak si bola zaemstnaná resp. inak poistn.v nezam. v období 1.4.2006 do 31.3.2010 aspon 3roky=3x365dní, tak nárok máš. Predpokladám, že v čase 1.4.2006 do 30.11.2009 si čerpala v zamestnaní rodičovskú dovolenku, v takom prípade máš podmienku splnenú.
Ak si nemala v obd. 1.4.2007-31.3.2010 žiadny vymer.základ pre poistenie v nezam. (t.j. napr. nečerpala si riadnu dovolenku v zamestnaní alebo si neodpracovala ani 1den), tak ti priznajú podporu z min. odvodov, t.j. z VZ 319,58eur a to na 1kalend.den 319,58eur:30 x 50%
zuzanna
28.04.10,11:44
Pôvodca textu príspevku: zuzanna http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t126255-p33-podpora-v-nezamestnanosti-po-skonceni-rd.html#post1386559)
ja sa chcem tiez spytat mne konci RD teraz 15.05.2010 a budem tiez prepustena z prace kde som bola 10 rokov v PP budem mat narok na podporu a z akeho VZ sa mi bude pocitat neviete mi poradit prosim ak by sa to dalo tak by som poprosila o nieco zamestnavatela prosim pekne
Ak nebudes po RD cerpat dovolenku alebo pracovat aspon 1 den, tak ti podporu vypocitaju z minimalnej mzdy.

Ak vsak pracovat/cerpat dovolenku budes (nie preplacat dovolenku), tak ti vypocitaju podporu z takej vysky, aka bude tvoja mzda ci vyska dovolenky.

tak staci mi trebars dorobit mesiac maj daju my mzdu nejaku a dat si preplatit nevycerpanu dovolenku a poprosit ich dat mi nejaku odmenu aby som mala aku taku podporu da sa to takto ci nie??? :eek: kolko je max. VZ na podporu?
brčko
28.04.10,11:49
[QUOTE=nela07;1386353]Ahojte, chcela by som poprosiť o kontrolu výpočtov, či to mám dobre:
- RD do 8.4.2010
- PP ukončený 26.4.2010
- nevyčerpaná dovolenka 20 dní (za čas trvania materskej - 1. PP do 31.1.2007, 2. PP od 1.2.2007 - čiže nepretržité trvanie PP u 1 zamestnávateľa, potom materská do 4.11.2007 - čiže nárok za rok 2007 sa nekráti)
Takže:
1. vymeriavací základ na účely max. podpory bude 2169,9/30x18= 1301,94? toto sa robí inak, je stanovený max. denný VZ tuším 3xpriem. mzda za rok 2008 :365
2. Program mi dáva maximálny VZ na odvod poistenia v nezamestnanosti 964,1 Eur, čo je podľa mňa blbosť - za tento čas by to podľa mňa malo byť 2892,12/30*18=1735,27 Eur. áno, akoby ti rátal len za 10dní poistné
3. Preplatenie nevyčerpanej dovolenky vyplatené v mzde za apríl mi vstupuje do VZ. áno, ak trvalo poistenie (t.j. prac.pomer nekončil tak, že celý kalend.mesiac čerpala RD, resp. nepl. volno...)
4. Na preplatenie dovolenky použijem pravdepodobný VZ - základná mzda z pracovnej zmluvy/174 hod. pri 40 hod. prac. čase. toto neovládam
Ďakujem veľmi pekne, ak si niekto nájde čas.[/QUOTE

posúvam
.
nela07
28.04.10,12:47
Ďakujem veľmi pekne.
K bodu 1 - našla som to všeobecný vymeriavací základ za rok 2008 bol 8676,36 € teda 8676,36x3/365 je denný vymeriavací základ na určenie dávky v nez. t.j. 71,3126 Eur. Teda za apríl je to max. 2139,38 a na 18 dní je to 1283,63 eur.
K bodu 3-RD ukončená 8.4. , 9.4. nástup do práce, 26.4. koniec PP a medzi tým 2 dni dovolenky.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
stanka772
28.04.10,16:53
Ak si bola zaemstnaná resp. inak poistn.v nezam. v období 1.4.2006 do 31.3.2010 aspon 3roky=3x365dní, tak nárok máš. Predpokladám, že v čase 1.4.2006 do 30.11.2009 si čerpala v zamestnaní rodičovskú dovolenku, v takom prípade máš podmienku splnenú.
Ak si nemala v obd. 1.4.2007-31.3.2010 žiadny vymer.základ pre poistenie v nezam. (t.j. napr. nečerpala si riadnu dovolenku v zamestnaní alebo si neodpracovala ani 1den), tak ti priznajú podporu z min. odvodov, t.j. z VZ 319,58eur a to na 1kalend.den 319,58eur:30 x 50%
Ďakujem za odpoveď ano čerpala som RD a žiadny VZ nemám,a ešte ten postup je úplne štandartný myslím tych 60dní čakat od SP rozhodnutie písomne???Ďakujem
zuzanna
29.04.10,14:49
ja sa chcem tiez spytat mne konci RD teraz 15.05.2010 a budem tiez prepustena z prace kde som bola 10 rokov v PP budem mat narok na podporu a z akeho VZ sa mi bude pocitat neviete mi poradit prosim ak by sa to dalo tak by som poprosila o nieco zamestnavatela prosim pekne a mam este 26 dni dovolenky

tak staci mi trebars dorobit mesiac maj daju my mzdu nejaku a dat si preplatit nevycerpanu dovolenku a poprosit ich dat mi nejaku odmenu aby som mala aku taku podporu da sa to takto ci nie??? :eek: kolko je max. VZ na podporu?
zuzanna
30.04.10,11:10
ja sa chcem tiez spytat mne konci RD teraz 15.05.2010 a budem tiez prepustena z prace kde som bola 10 rokov v PP budem mat narok na podporu a z akeho VZ sa mi bude pocitat neviete mi poradit prosim ak by sa to dalo tak by som poprosila o nieco zamestnavatela prosim pekne a mam este 26 dni dovolenky

tak staci mi trebars dorobit mesiac maj alebo staci jeden den daju my mzdu nejaku a dat si preplatit nevycerpanu dovolenku a poprosit ich dat mi nejaku odmenu aby som mala aku taku podporu da sa to takto ci nie??? :eek: kolko je max. VZ na podporu?

neviete mi fakt poradit
annette11
02.05.10,09:50
Dobry den,
potrebovala by som poradit aj ja...
Od januara 2005 som bola na MD, nasledne cerpala riadnu dovolenku, potom RD. Plynule som pokracovala na druhu MD ktora mi zacala 15.8.2007 a ukoncena 26.2.2008. Nasledne som bola na riadnej dovolenke spolu 44 dni, bol mi vyplateny normalny plat. Zamestnanie stale trva u toho isteho zamestnavatela od prvej MD az dodnes na dobu neurcitu. Sucasna RD mi konci 15.9., kedy ma dcera 3 roky. Do zamestnania sa pravdepodobne nevratim, popravde sa so mnou nepocita. Chcem sa opytat:
1. budem mat narok na poberanie podpory v nezamestnanosti po skonceni RD? Ak ano, do VZ sa pocita ako prijem plat vyplateny za riadne cerpanie dovolenky?
2. Je naozaj jedno akym sposobom sa ukonci PP ? [ o inu poziciu popravde nemam zaujem a tak myslim ze na nejake dohadovanie odstupneho nebude priestor, takze predpokladam ze sa ukonci PP dohodou ]
3. Z dokladov ktore mam som zistila, ze som rodicovsky prispevok poberala uz vo februari 2008, teda v mesiaci,kedy mi skoncilo vyplacanie materskej davky. Nie je to problem? Nebude sa teda automaticky brat,ze som isla ihned po MD na RD bez ohladu na to,ze som cerpala dovolenku? nevadi,ze som sucasne poberala rodicovsky prispevok a bola vlastne na dovolenke?
4. Viete mi povedat,ake zmeny budu v zakone od 1.9.2010 v platnosti?

Dakujem za vysvetlenie!
brčko
02.05.10,18:45
Dobry den,
potrebovala by som poradit aj ja...
Od januara 2005 som bola na MD, nasledne cerpala riadnu dovolenku, potom RD. Plynule som pokracovala na druhu MD ktora mi zacala 15.8.2007 a ukoncena 26.2.2008. Nasledne som bola na riadnej dovolenke spolu 44 dni, bol mi vyplateny normalny plat. Zamestnanie stale trva u toho isteho zamestnavatela od prvej MD az dodnes na dobu neurcitu. Sucasna RD mi konci 15.9., kedy ma dcera 3 roky. Do zamestnania sa pravdepodobne nevratim, popravde sa so mnou nepocita. Chcem sa opytat:
1. budem mat narok na poberanie podpory v nezamestnanosti po skonceni RD? Ak ano, do VZ sa pocita ako prijem plat vyplateny za riadne cerpanie dovolenky? nie nebude, lebo sa berie len VZ v dvoch rokoch pred zaregistrovaním a čerp. dovolenky už do toho spadať nebude.
2. Je naozaj jedno akym sposobom sa ukonci PP ? [ o inu poziciu popravde nemam zaujem a tak myslim ze na nejake dohadovanie odstupneho nebude priestor, takze predpokladam ze sa ukonci PP dohodou ] môžeš odmietnuť iné miesto, ktoré nezodpovedá tvojej prac.zmluve a nárok na odstupné ostáva.
3. Z dokladov ktore mam som zistila, ze som rodicovsky prispevok poberala uz vo februari 2008, teda v mesiaci,kedy mi skoncilo vyplacanie materskej davky. Nie je to problem? Nebude sa teda automaticky brat,ze som isla ihned po MD na RD bez ohladu na to,ze som cerpala dovolenku? nevadi,ze som sucasne poberala rodicovsky prispevok a bola vlastne na dovolenke? v r.2008 si mohla zároven čerpať riadnu dovolenku a poberať RP. Nemuselo sa požiadať až nástupom na RD, to platí až od 1.1.2009.
4. Viete mi povedat,ake zmeny budu v zakone od 1.9.2010 v platnosti?
napr. pri PP na dobu neurčitú sa nesleduje obdobie 4och rokov pred zaregistrovaním ale len 3 a podpora saráta z dvoch rokov pred zaregistrovaním a nie z troch.

Dakujem za vysvetlenie!
.
ajustkukucka
02.05.10,20:10
Dobry den, zaujimalo by ma, ako sa zapocitava dovolenka, ktoru som cerpala po skonceni materskej dovolenky s mojou dcerkou v roku 2007 do vypoctu davok v nezamestnanosti. Od roku 2002 som suvisle na materskej a rodicovskej dovolenke s nasimi troma detmi. 13. 5. 2007 sa nam narodila posledna dcerka, od 5.4.2007 do 17.10.2007 som s nou bola na materskej dovolenke. Od 18.10. 2007 do 22.11. 2007 som si cerpala riadnu dovolenku a od 23.11 2007 som na rodicovskej dovolenke. K 12. 5. 2010 uzatvaram s mojim zamestnavatelom dohodu o konceni pracovneho pomeru so mnou. Od 30.4. 2010 som sa na zaklade rad z tohto fora dobrovolne poistila v nezamestnanosti na VZ 2200Eur. Viete mi povedat, ako sa dalej bude pocitat moja davka v nezamestnanosti? Iba z VZ, ktory som si sama urcila 30. 4. 2010 v soc. poistovni, alebo sa mi pri vypocte davky v nezamestnanosti zohladni aj vyska riadnej dovolenky, ktoru som cerpala v roku 2007?
A co to obnasa byt dobrovolne nezamestnana?Kde vsade by som sa musela zaevidovat a na co si mam dat pozor?
Za odpoved velmi pekne dakujem.
brčko
02.05.10,20:42
Dobry den, zaujimalo by ma, ako sa zapocitava dovolenka, ktoru som cerpala po skonceni materskej dovolenky s mojou dcerkou v roku 2007 do vypoctu davok v nezamestnanosti. Od roku 2002 som suvisle na materskej a rodicovskej dovolenke s nasimi troma detmi. 13. 5. 2007 sa nam narodila posledna dcerka, od 5.4.2007 do 17.10.2007 som s nou bola na materskej dovolenke. Od 18.10. 2007 do 22.11. 2007 som si cerpala riadnu dovolenku a od 23.11 2007 som na rodicovskej dovolenke. K 12. 5. 2010 uzatvaram s mojim zamestnavatelom dohodu o konceni pracovneho pomeru so mnou. Od 30.4. 2010 som sa na zaklade rad z tohto fora dobrovolne poistila v nezamestnanosti na VZ 2200Eur. Viete mi povedat, ako sa dalej bude pocitat moja davka v nezamestnanosti? Iba z VZ, ktory som si sama urcila 30. 4. 2010 v soc. poistovni, alebo sa mi pri vypocte davky v nezamestnanosti zohladni aj vyska riadnej dovolenky, ktoru som cerpala v roku 2007? pri zaevidovaní od 13.5.2010 ak ide o PP na dobu neurčitú sa ráta podpora z VZ v období 13.5.2007-12.5.2010, t.j. aj čerpanie riadnej dovolenky
A co to obnasa byt dobrovolne nezamestnana?Kde vsade by som sa musela zaevidovat a na co si mam dat pozor?
Za odpoved velmi pekne dakujem.

čo ma napadá:
zaevidovať na UPSVAr,
zájsť na ZP,
so žiadosťou o podporu na SP
a ak už sa v zmysle zákona o soc.poistení/rodič.príspevku riadne nestaráš o dieťa do 6rokov, tak do SP s odhláškou na dôch.poistenie štátom.
ajustkukucka
02.05.10,20:57
Dakujem, za rychlu odpoved, a este by som sa chcela spytat, keby som bola napr. 2 mesiace dobrovolne nezamestnana - napr. cely maj a jun 2010, tak by som mala viac dni s VZ, ktory som si sama urcila v Soc.poistovni a mohol by sa mi zvysit priemer na vypocet davky v nezamestnanosti? Je to tak, alebo je to uplna blbost? Mozem byt dobrovolne nezamestnana, ked si budem platit vsetky odvody a potom, napr. po tych dvoch mesiacoch, sa nahlasit na urad prace? Zaeviduje ma v takom pripade urad prace? A z coho by mi Soc.poistovna pocitala davku v nezamestnanosti? Z riadnej dovolenky z roku 2007 a z tych 61 dni (maj,jun), co som si sama platila poistenie v nezamestnanosti?
ivka70
03.05.10,04:39
Dakujem, za rychlu odpoved, a este by som sa chcela spytat, keby som bola napr. 2 mesiace dobrovolne nezamestnana - napr. cely maj a jun 2010, tak by som mala viac dni s VZ, ktory som si sama urcila v Soc.poistovni a mohol by sa mi zvysit priemer na vypocet davky v nezamestnanosti? Je to tak, alebo je to uplna blbost? Mozem byt dobrovolne nezamestnana, ked si budem platit vsetky odvody a potom, napr. po tych dvoch mesiacoch, sa nahlasit na urad prace? Zaeviduje ma v takom pripade urad prace? A z coho by mi Soc.poistovna pocitala davku v nezamestnanosti? Z riadnej dovolenky z roku 2007 a z tych 61 dni (maj,jun), co som si sama platila poistenie v nezamestnanosti?

Ano, mozes byt 2 mesiace dobrovolne poistena v nezamestnanosti a az potom sa evidovat na UP. Nemusis platit vsetky odvody, povinne je zdravotne poistenie, v socialnej poistovni si nemusis platit nemocenske, dochodkove a invalidne, staci poistenie v nezamestnosti.
Nesmie ti od ukoncenia PP do evidencie uplynut viac ako rok, potom uz narok na podporu stratis.
Socialna poistovna zaratava pri vypocte vysky podpory vsetky prijmy a k nim dni z poslednych 3 rokov, takze ak je evidencia napr. k 1.7.2010, tak sa pocita obdobie 1.7.2007 az 30.6.2010.
annette11
03.05.10,06:10
Dakujem aj ja za vsetky vysvetlenia.

Potrebovala by som este poradit, co vlastne mam urobit.
K 2.9. mi dcera nastupuje do skolky, takze vlastne konci RD. Ak by som sa evidovala na UP pred 1.9.2010 kedy bude platit novela zakona, mala by som podla tychto informacii narok na celkom slusnu podporu, kedze za posledne 3 roky som cerpala dovolenku a bol mi normalne vyplateny plat,ktory by sa pocital do VZ. No podla tejto novely sa v uvahu budu brat uz len 2 roky ako rozhodujuce obdobie, pocas ktorych som ale nemala ziaden VZ a tak ako podporu by som dostala len minimalnu....
Mam rozviazat PP so zamestnavatelom v auguste? Je to vobec mozne pocas trvania RD? ak ano, mam sa potom prihlasit na platenie DPvN? na ako dlho a kedy sa mam potom evidovat na UP tak aby som mala podporu vyssiu a nielen minimalnu?
Alebo je nejaky iny sposob ako sa z tohoto vymotat, deli ma doslova den/dva....
Dakujem.
elpe03
04.05.10,09:57
chcem poprosiť o radu ako mam pokračovať s mojim problemom ktory ste mi pomahali pred časom riešiť
postupovala som podľa rad no dnes mi môj zamestnavateľ pisomne oznamil že na mojom mieste vykonu prace je ina spoločnosť ktora prevzala povinnosti z prac. pravnych vzťahov na zaklade zostal môj prac. pomer zachovany všetky prava a povinnosti z prac.-pravneho vzťahu prešli na tuto spoločnosť mam sa obratiť na tuto spol.ako na svojho zamestnavateľaa požiadať o nastup do prace
no ja som s touto spol. nemala žiadnu pisomne vyjadrenie doteraz som komunikovala so svojim zamest.dakujem velmi pekne
stanka772
04.05.10,13:27
Ďakujem za odpoveď ano čerpala som RD a žiadny VZ nemám,ešte chcem vediet či postup je úplne štandartný myslím tych 60dní čakat od SP rozhodnutie písomne???Ďakujem
ajustkukucka
05.05.10,13:44
Dobry den, prosim Vas, vie mi niekto ukazat vypocet, ako v soc. poistovni pocitaju vysku podpory? Ako priklad uvediem napr.

VZ 650 Eur ........30 dni
VZ 1500 Eur ..... 60 dni
VZ 2500 Eur .... 90 dni
brčko
05.05.10,14:56
Dobry den, prosim Vas, vie mi niekto ukazat vypocet, ako v soc. poistovni pocitaju vysku podpory? Ako priklad uvediem napr.

VZ 650 Eur ........30 dni
VZ 1500 Eur ..... 60 dni
VZ 2500 Eur .... 90 dni

ak si splnila potrebný počet dní poist. v nezam. a v rozhodujúcom období bolo za teba platené PvN 180kalend.dní (30+60+90)a súčet vym.základov bol 4650eur(650+1500+2500),

tak dávka v nezam. na 1kalend.den bude 4650eur:180x50%
ajustkukucka
05.05.10,15:24
Ahoj Brcko, dakujem velmi pekne za odpoved, ale velmi tomu nerozumiem. Vypocet je jasny, ale pre mna dost nelogicky.

Keby bol priklad:
VZ 650 Eur ........30 dni
VZ 1500 Eur ..... 60 dni
VZ 2500 Eur .... 1 den ;)

tak by bol vypocet na jeden kalendarny den bol - 4650eur:91x50%
Vysledna suma 25.54eur

Pri povodnom vypocte 4650eur:180x50% by to bolo 12.92eur

To je dost velky rozdiel. Nie je to divne??? Naozaj to takto funguje, ja som uplne neznala v danej oblasti, preto som sa nad tym pozastavila.
Xanti
05.05.10,15:48
Ahoj Brcko, dakujem velmi pekne za odpoved, ale velmi tomu nerozumiem. Vypocet je jasny, ale pre mna dost nelogicky.

Keby bol priklad:
VZ 650 Eur ........30 dni
VZ 1500 Eur ..... 60 dni
VZ 2500 Eur .... 1 den ;)

tak by bol vypocet na jeden kalendarny den bol - 4650eur:91x50%
Vysledna suma 25.54eur

Pri povodnom vypocte 4650eur:180x50% by to bolo 12.92eur

To je dost velky rozdiel. Nie je to divne??? Naozaj to takto funguje, ja som uplne neznala v danej oblasti, preto som sa nad tym pozastavila.
No za prvé,
na porade treba byť trošku trpezlivý. Ak mi niekto neodpovie hned na otázku tak nezakladám novú tému s tou istou otázkou.

A teraz k téme. Čo je na výpočte nelogické. Predsa ty nemôžeš zaplatiť za jeden deň z VZ 2500 eur, lebo to je maximum. Teda ty môžeš zaplatiť poistné za ten jeden deň z VZ 2500/30 = 83,33 €

Takže tvoj výpočet by bol ( 650+ 1500 + 1500 + 83,33 ) = 3733,33 € / 91 dní = 41,02 € takže podpora by bola 50% z toho.

Brčko sa pomýlila mala rátať ( 650 + 1500 + 1500 +2500+2500+2500) = 11150/180 = VZ 61,94 €
ajustkukucka
05.05.10,18:00
Dakujem za vyklad, teraz uz tomu rozumiem. Kedze sa v danej teme este velmi nevyznam, nevedela som si spravne vysvetlit, to co mi Brcko napisala. Este raz dakujem.
Dvojičky
09.05.10,10:50
Keď na MD sa nastupuje z TPP ktorý je na dobu neurčitú a medzi MD a RD je zo zamestnania čerpaná dovolenka. Je brané toto obdobie čerpania dovolenky ako prerušenie pre priznanie podpory v nezamestnanosti ?
Z čoho a z akého obdobia sa vypočíta VZ pre podporu ? Malý bude mať 3 roky 06.06.2010.
Ďakujem
ivka70
09.05.10,18:07
Keď na MD sa nastupuje z TPP ktorý je na dobu neurčitú a medzi MD a RD je zo zamestnania čerpaná dovolenka. Je brané toto obdobie čerpania dovolenky ako prerušenie pre priznanie podpory v nezamestnanosti ?
Z čoho a z akého obdobia sa vypočíta VZ pre podporu ? Malý bude mať 3 roky 06.06.2010.
Ďakujem

Do potrebnej doby 3 rokov zo 4 sa pocita MD, RD aj cas cerpania dovolenky medzi nimi, pokial pocas nich stale trva PP.
VZ sa pocita z poslednych 3 rokov pred registraciou, v tvojom pripade do toho obdabia spadne len ten cas cerpania dovolernky, ak PP bude ukonceny sucasne s ukoncenim RD. Ak by si po RD do ukoncenia PP este pracovala alebo cerpala dovolenku ,tak aj tato doba. Cas MD a RD sa z vypoctu VZ vylucuje.
Dvojičky
09.05.10,20:33
Do potrebnej doby 3 rokov zo 4 sa pocita MD, RD aj cas cerpania dovolenky medzi nimi, pokial pocas nich stale trva PP.
VZ sa pocita z poslednych 3 rokov pred registraciou, v tvojom pripade do toho obdabia spadne len ten cas cerpania dovolernky, ak PP bude ukonceny sucasne s ukoncenim RD. Ak by si po RD do ukoncenia PP este pracovala alebo cerpala dovolenku ,tak aj tato doba. Cas MD a RD sa z vypoctu VZ vylucuje.
Ďakujem veľmi pekne. Ešte by som sa chcela spýtať na výpoveď. Nakoľko je podnik v ktorom som pracovala vo veľmi zlej fin. situácii, odkázala mi naša mzdárka, že nakoľko mi nebudú mať z čoho vyplatiť odstupné, aby som si výpoveď podala sama, pretože keď by mi ju dal podnik tak by mi museli dať odstupné a ony nemajú z čoho. Čas ukončenia RD sa blíži a ja vôbec neviem čo mám urobiť. Keď by som si dala ja výpoveď aký paragraf mám použiť, aby som mala nárok na podporu ?
Ďakujem
ivka70
10.05.10,04:53
Ďakujem veľmi pekne. Ešte by som sa chcela spýtať na výpoveď. Nakoľko je podnik v ktorom som pracovala vo veľmi zlej fin. situácii, odkázala mi naša mzdárka, že nakoľko mi nebudú mať z čoho vyplatiť odstupné, aby som si výpoveď podala sama, pretože keď by mi ju dal podnik tak by mi museli dať odstupné a ony nemajú z čoho. Čas ukončenia RD sa blíži a ja vôbec neviem čo mám urobiť. Keď by som si dala ja výpoveď aký paragraf mám použiť, aby som mala nárok na podporu ?
Ďakujem

To, ze podnik nema na vyplatenie odstupneho, teba nema co zaujimat.
Ak by siel do konkurzu, odstupne by ti vyplacal stat z garancneho fondu, V pripade, ze das vypoved ty, nedostanes nic.

Kazdopadne ty mozes dat riadnu vypoved (par. 67ň aj pocas RD, ked ju das do konca maja, zacne ti 1.6. plkynut vypovedna doba, ktora konci 31.7. alebo mas moznost dohodnut sa so zamestnavatelom na ukonceni PP dohodou k poslednemu dnu RD. Ak uz by si sa chcela dohodnut, v dohode by som kazdopadne trvala na definovanom odstupnom.

Zamestnavatel ti moze dat vypoved az v juni kvoli zruseniu pracovneho miesta, s takouto vypovedou je spojena aj vypovedna lehota plynuca od 1.7. a aj odstupne. je to minimalne 2 mesiace (aj vyp. lehota aj odstupne, teda 2+2), ak si zamestnana u zamestnavatela dlhsie ako 5 rokov, tak je to 3+3 mesiace.

Ani jeden z pripadov nema vplyv na narok na podporu v nezamestnanosti.

Kazdopadne nechod sama proti sebe a nevzdavaj sa svojich narokov dopredu. Nanajvys zvol ten kompromis s dohodou, kde bude napisane, ze je z organizacnych dovodov a kde bude definivane odstupne.
je aj v zaujme zamestnavatela, dohodnut sa s tebou.
Dvojičky
10.05.10,05:26
Počas mojej RD sa v podniku celé vedenie vymenilo a taktiež poprepúšťali všetkých starých zamestnancov, okrem mzdárky. Dostalo sa tam pár nových , ktorých tam dosadilo nové vedenie ( väčšinou rodina)Ja som tam zostala len kvôli tomu, že som bola na MD a RD. Mzdárka mi povedala, že mi odkázali, že keď budem chcieť nastúpim do roboty tak ma preradia na také miesto že aj tak sama po čase odídem.Navrhla mi aj to, že by sme mohli napísať dohodu o skončení prac . pom. podľa § 63, ale s poznámkou ktorú podpíšem , že súhlasím že mi nebude vyplatené odstupné. ( Vraj na to nemajú fin.prostriedky). A ja vlastne ich vôbec ani nepoznám, nastúpiť tam určite nechcem, len išlo mi o to ,že keby som si dala sama výpoveď aký § by som si mala napísať aby som mohla poberať aspoň podporu. Lebo viem určite , že to odstupné by mi aj tak nedali , mali s tým problémy aj starí zamestnanci. Napíšem si dohodu o skončení PP podľa § 60 k poslednému dňu RD. Posledný deň RD je 6.6. kedy má malý 3 roky alebo 5.6.2010 ? Ďakujem
brčko
10.05.10,09:48
ak by bolo v dohode o ukončení PP uvedený ako dôvod ukončenia PP § 63 ods.1 písm. b) alebo a) t.j. organizačné príčiny a tiež by tam bolo uvedené, že sa vzdávaš nároku na odstupné, aj tak máš nárok na odstupné.

Podla § 17 ods.1 Zákonník práce:
Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svocich práv, je neplatný.

Je jedno akým spôsobom skončí PP, nárok na podporu od neho nezávisí.
magdalena ceskova
10.05.10,17:44
dobry vecer,
chcem si len overit: ak po RD vobec nenastupim do zamestnania a dostanem odstupne plus preplatenie dovolenky a 2 mes. vypovednej lehoty, budu sa mi tieto prijmy brat ako vymeriavaci zaklad pre vypocet podpory v nezamestnanosti? Iny prijem som pocas 3 rokov nemala.dakujem
ajustkukucka
11.05.10,07:03
Zelam pekny den vsetkym poradakom.:) Mna k danej teme napadla este jedna vec. Do obdobia troch rokov, ktore sa beru ako rodicovska dovolenka spada aj materska dovolenka - prvych 6 mesiacov, pocas ktorych vacsina z nas dostavala "matersku". Ta sa vypocitavala tiez VZ, ktory poskytoval zamestnavatel. Nema poberanie tejto materskej davky vplyv na vypocet davky v nezamestnanosti po skonceni RD?
magdalena ceskova
11.05.10,11:57
Je jedno či pracuješ alebo čerpeš riadnu dovolenku, v oboch prípadoch máš vymeriavací základ. Iné je, ak sa dovolenka nečerpe, ale ju preplatia. Tam ale potom záleží, či vôbec nenastúpiš ani nebudeš čerpať dovolenku,t.j. ak ti skončí PP v čase RD (vtedy z preplateniej dovolenky nejdú odvody do SP) alebo skončí PP až po RD (vtedy idú odvody do SP aj z preplatenej dovolenky).

T.j. ak v obdbobí 31.3.-26.4.2010 budeš bud pracovať alebo čerpať dovolenku, tak sa bude brať VZ v období 31.3.-26.4.10.
Dobry den
chcem nadviazat. toto som nasla na poradni SP, neodporuje si to? dakujem.
Moj syn 13.6 dovrsi 3 roky a oznamili mi, ze dostanem vypoved. Aky teda bude vymeriavaci zaklad, ak do prace vobec nenastupim, preplatia mi dovolenku, 2mes vypovednu lehotu a odstupne? Mam teda ukoncit pomer do 13.6 alebo po 13. 6? Zvazujem si platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. Aky je teda idealny sled udalosti : platenie dobrovolneho poistenia, vypoved pred alebo po 13.6., urad prace ??? dakujem

Preplatenie dovolenky po ukončení pracovného pomeru a vymeriavací základ zamestnanca
23.11.2009 | Výber poistného | Zamestnávateľ, Zamestnanec
Zamestnanec ukončil pracovný pomer 30.4.2009, a keďže nemohol vyčerpať celú dovolenku, bol mu v mzde za 4/2009 zostatok dovolenky preplatený. Zahŕňa sa táto čiastka do vymeriavacieho základu pre výpočet odvodov do jednotlivých fondov?




Vymeriavací základ zamestnanca je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu a náhrada mzdy za dovolenku na zotavenie, náhrada mzdy za sviatok, náhrada mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu.


Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňajú plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru.


Nakoľko vo Vašom prípade bola zamestnancovi náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku zúčtovaná za posledný mesiac trvania pracovného pomeru, táto je vymeriavacím základom zamestnanca na platenie poistného na sociálne poistenie a z jej sumy sa odvádza poistné na sociálne poistenie.


Ak by bola táto náhrada mzdy zúčtovaná po skončení pracovného pomeru, teda až napr. za máj 2009, prípadne nasledujúce mesiace, táto už nie je vymeriavacím základom na platenie poistného na sociálne poistenie, nakoľko ide o plnenie po skončení pracovného pomeru.

Vaša Sociálna poisťovňa
ivka70
11.05.10,12:03
dobry vecer,
chcem si len overit: ak po RD vobec nenastupim do zamestnania a dostanem odstupne plus preplatenie dovolenky a 2 mes. vypovednej lehoty, budu sa mi tieto prijmy brat ako vymeriavaci zaklad pre vypocet podpory v nezamestnanosti? Iny prijem som pocas 3 rokov nemala.dakujem

Nie, nebudu , lebo ani z jedneho sa neplati poistenie v nezamestnanosti.
Ak ziadny prijem mat nebudes, bude tvoja podpora vypocitana z minimalnej mzdy.
ivka70
11.05.10,12:04
Zelam pekny den vsetkym poradakom.:) Mna k danej teme napadla este jedna vec. Do obdobia troch rokov, ktore sa beru ako rodicovska dovolenka spada aj materska dovolenka - prvych 6 mesiacov, pocas ktorych vacsina z nas dostavala "matersku". Ta sa vypocitavala tiez VZ, ktory poskytoval zamestnavatel. Nema poberanie tejto materskej davky vplyv na vypocet davky v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nie, nema, lebo pocas tohto obdobia sa neplati poistenie v nezamestnanosti.
magdalena ceskova
11.05.10,12:27
Dakujem. A ma teda vplyv datum ukoncenia PP pred alebo po MD na to, aby sa z uvedeneho neplatilo poistenie v nezamestnanosti? Podla mojej mzdarky sa z preplatene dovolenky a preplatenia 2 mes vypovednej lehoty platia odvody a ide to do VZ. To si teda neodporuje s tym, ze sa ani z jedneho neplati poistenie v nezamestnanosti? Dakujem este raz. Len chcem tomu 100 Percentne rozumiet
ivka70
11.05.10,12:50
Dakujem. A ma teda vplyv datum ukoncenia PP pred alebo po MD na to, aby sa z uvedeneho neplatilo poistenie v nezamestnanosti? Podla mojej mzdarky sa z preplatene dovolenky a preplatenia 2 mes vypovednej lehoty platia odvody a ide to do VZ. To si teda neodporuje s tym, ze sa ani z jedneho neplati poistenie v nezamestnanosti? Dakujem este raz. Len chcem tomu 100 Percentne rozumiet

Odvody sa neplatia z odstupneho.
Ak ti preplatia 2 mesacnu vypovednu lehotu formou odmeny, tak z toho uz odvody idu. Mzdarka by to mala vediet najlepsie, vie ako je urobena dohoda o ukonceni PP.
Z preplatenej dovolenky v poslednej mzde sa odvody platia, z preplatenej dovolenky po ukonceni PP (dalsi mesiac) sa ale neplatia.

Ukoncenie PP pred MD znamena, ze po RD nie je narok na podporu, lebo MD a RD sa do potrebnych rokov pocita len v pripade, ze je PRERUSENE poistenie kvoli MD a RD ale nie v pripade, ze poistenie je UKONCENE.
magdalena ceskova
11.05.10,13:33
Odvody sa neplatia z odstupneho.
Ak ti preplatia 2 mesacnu vypovednu lehotu formou odmeny, tak z toho uz odvody idu. Mzdarka by to mala vediet najlepsie, vie ako je urobena dohoda o ukonceni PP.
Z preplatenej dovolenky v poslednej mzde sa odvody platia, z preplatenej dovolenky po ukonceni PP (dalsi mesiac) sa ale neplatia.

Ukoncenie PP pred MD znamena, ze po RD nie je narok na podporu, lebo MD a RD sa do potrebnych rokov pocita len v pripade, ze je PRERUSENE poistenie kvoli MD a RD ale nie v pripade, ze poistenie je UKONCENE.
Nerozumiem. Mozno som sa zle vyjadrila. Myslim ukoncenie PP pred ukoncenim RD alebo po ukonceni RD , v mojom pripade po 13.6. Ako tieto 2 situacie vyzeraju z hladiska platenia poistenia v nezamestnanosti?
ivka70
11.05.10,13:34
Nerozumiem. Mozno som sa zle vyjadrila. Myslim ukoncenie PP pred ukoncenim RD alebo po ukonceni RD , v mojom pripade po 13.6. Ako tieto 2 situacie vyzeraju z hladiska platenia poistenia v nezamestnanosti?

Tam v podstate rozdiel nie je, pokial nie je PP ukonceny viac ako 1 rok pred ukoncenim RD.
brčko
11.05.10,20:54
Nerozumiem. Mozno som sa zle vyjadrila. Myslim ukoncenie PP pred ukoncenim RD alebo po ukonceni RD , v mojom pripade po 13.6. Ako tieto 2 situacie vyzeraju z hladiska platenia poistenia v nezamestnanosti?

Ak ti skončí PP počas čerpania RD (napr. posledným dnom RD dohodou z organiz. príčin), tak sa z preplatenej dovolenky neplatí odvod na poist. v nezamestnanosti, lebo počas prerušenia poistenia= zániku poistenia (vid zákon o soc.poistení § 26 ods.1 písm. e + ods.5) v SP sa odvody neplatia (diskutabilné si len GP a tuším UP, kde som čítala nedávno tu na porade rozdielne postupy)
V tomto prípade si môžeš platiť dobrov.poistenie v nezam.

Samozrejme, ak by skončil PP počas trvania poistenia v SP, t.j až po nástupe do zamestnania alebo napr. čerpania 1dna dovolenky, tak odvody sa platiť budú.

odvody z odstupného sa neplatia ani do SP ani do ZP, len preddavok dane, ak nejaký vyjde.

súhlasím s ivkou, ak by PP skončil viac ako 1rok pred zaregistrovaním na UP, tak treba platiť dobrovolne poistenie v nezam., lebo nárok na podporu nevznikne, ak bude medzera v poist.v nezam. viac ako rok.
Erika686
12.05.10,06:00
Ivka, Brcko, vidim, ze sa tomu rozumiete, tak mi, prosim vas odpovedzte, nech som si uz nacistom.
RD mi konci 8.6., so zamestnavatelom sme sa dohodli na ukonceni PP dohodou k 9.6. Od buduceho tyzdna by som sa chcela prihlasit na DPvN, len stale mi nie je jasne, ze ci sa mozem prihlasit este pocas RD alebo az po skonceni PP :rolleyes:....niekto hovori tak, ini tak. Na UP sa chcem ist zaregistrovat do tych 8 dni od skoncenia PP.
Dakujem.
magdalena ceskova
12.05.10,06:41
Ak ti skončí PP počas čerpania RD (napr. posledným dnom RD dohodou z organiz. príčin), tak sa z preplatenej dovolenky neplatí odvod na poist. v nezamestnanosti, lebo počas prerušenia poistenia= zániku poistenia (vid zákon o soc.poistení § 26 ods.1 písm. e + ods.5) v SP sa odvody neplatia (diskutabilné si len GP a tuším UP, kde som čítala nedávno tu na porade rozdielne postupy)
V tomto prípade si môžeš platiť dobrov.poistenie v nezam.

Samozrejme, ak by skončil PP počas trvania poistenia v SP, t.j až po nástupe do zamestnania alebo napr. čerpania 1dna dovolenky, tak odvody sa platiť budú.

odvody z odstupného sa neplatia ani do SP ani do ZP, len preddavok dane, ak nejaký vyjde.

súhlasím s ivkou, ak by PP skončil viac ako 1rok pred zaregistrovaním na UP, tak treba platiť dobrovolne poistenie v nezam., lebo nárok na podporu nevznikne, ak bude medzera v poist.v nezam. viac ako rok.
Dakujem za vysvetlenie. Ak by som sa dobrovolne poistila v nezamestnanosti v strede mesiaca, napr. 14.5. z max zakladu, DVZ sa vypocita: alikvotna cast platby za prislusny pocet dni /14 az 31/ deleno 18 dni platenia? dakujem
Jozef Mihál
12.05.10,07:55
Presne tak.
Jozef Mihál
12.05.10,07:57
Ivka, Brcko, vidim, ze sa tomu rozumiete, tak mi, prosim vas odpovedzte, nech som si uz nacistom.
RD mi konci 8.6., so zamestnavatelom sme sa dohodli na ukonceni PP dohodou k 9.6. Od buduceho tyzdna by som sa chcela prihlasit na DPvN, len stale mi nie je jasne, ze ci sa mozem prihlasit este pocas RD alebo az po skonceni PP :rolleyes:....niekto hovori tak, ini tak. Na UP sa chcem ist zaregistrovat do tych 8 dni od skoncenia PP.
Dakujem.
Na DPvN sa môžete prihlásiť kedykoľvek, je to na Vás. V každom prípade na UP treba ísť až potom, ako prebehne aspoň niekoľko dní DPvN.

Preto ak chcete byť poistenkyňa štátu na zdravotné poistenie (z RP prechod rovno na úrad práce) odporúčam prihlásiť sa na DPvN ešte počas trvania rod. dovolenky.
Erika686
12.05.10,08:43
Dakujem, p. Mihal. este ma zaujima, ze kedy sa mozem odhlasit z DPvN? Moze to byt kedykolvek do nahlasenia na UP? Napr. Na UP pojdem 10.6, tak odhlasit sa toho 9., prip. 10.6.?
Tak snad posledna otazka a potom uz len platit a cakat na rozhodnutie "najvyssich" :---:D
Jozef Mihál
12.05.10,08:49
Odhlásiť z DPvN sa môžete kedykoľvek pred prihlásením sa na UP. V danej situácií odporúčam prihlásiť sa na DPvN povedzme 1.6. a odhlásiť sa k 9.6. (čo je zároveň koniec RD a PP) a 10.6. ísť na UP.
magdalena ceskova
12.05.10,09:27
este nadviazem. Ak by som si platila dobrovolne poistenie aj po prihlaseni na UP. Ake by boli z toho vyhody alebo nevyhody?
Jozef Mihál
12.05.10,17:22
Po dvoch rokoch platenia DPvN by ste mali znova nárok na dávku v nezamestnanosti na 4 mesiace vo výške 50% predošlého VZ. Čiste matematicky vzaté sa to oplatí, 4-násobné zhodnotenie vkladu.
ajustkukucka
13.05.10,21:41
Zdravim vsetkych, ktori sa zaujimaju o danu temu. Chcem sa spytat, ako to vlastne je. Do vypoctu na davku v nezamestnanosti sa berie iba max DVZ, alebo sa berie VZ z max. sumy 2982.12 Eur, ktory potom na konci vypoctu, ak je vyssii ako max DVZ, "okresu" na tento max DVZ?

Pytam sa na zaklade prispevku 286 na str. 29 a potom na zaklade prispevkov 328 a 329 na str. 33.
ivka70
14.05.10,04:05
Zdravim vsetkych, ktori sa zaujimaju o danu temu. Chcem sa spytat, ako to vlastne je. Do vypoctu na davku v nezamestnanosti sa berie iba max DVZ, alebo sa berie VZ z max. sumy 2982.12 Eur, ktory potom na konci vypoctu, ak je vyssii ako max DVZ, "okresu" na tento max DVZ?

Pytam sa na zaklade prispevku 286 na str. 29 a potom na zaklade prispevkov 328 a 329 na str. 33.

Najskor vypocitaju skutocny VZ a v rozhodnuti napisu, ze nakolko prekrocil tvoj vypocitany maximalny mozny, tak bude tvoja denna davka vypocitana z toho max. VZ 71,XXX EUR.
ajustkukucka
17.05.10,11:59
Dakujem za odpoved a chcela by som sa este spytat na VZ, ako to plati pri cerpani dovolenky medzi MD a RD. Tuto dovolenku som cerpala v dvoch po sebe iducich mesiacoch v maji a v juni . Dokopy to bolo 25 dni. V maji som cerpala 10 dni - od 21. 5. do 31.5 a v juni 15 dni od 1.6. do 15.6 . V potvrdeni zamestnavatela na ucely naroku na davku v nezamestnanosti mam v kolonke VZ za maj sumu, ktoru som dostala za 10 dni cerpania dovolenky. Ale uz tam nie su rozpisane dni, pocas ktorych som ju cerpala a za ktore zamestnavatel za mna platil poistenie v nezamestnanosti. Je to tak, ze tychto desat dni dovolenky, ktoru som cerpala v maji mi urobi VZ za cely mesiac maj? A to iste je aj v juni. 15 dni dovolenky, ktore som cerpala pocas juna mi robi VZ na cely mesiac jun?
Jana Motyčková
18.05.10,06:26
VZ sa spočítajú a vydelia sa dňami, do ktorých sa neahrnú dni MD a RD, t.j. prakticky VZ za máj +za jún sa vydelí 25.
ajustkukucka
18.05.10,09:42
A rata sa do vypoctu, len pocet dni dovolenky, alebo aj soboty a nedele, ktore boli v obdobi cerpania tejto dovolenky?
Jana Motyčková
18.05.10,10:44
Aj soboty a nedele. (aj dávka sa potomplatí aj za soboty a nedele)
lucia04
19.05.10,15:18
RD aj PP mi konci 20.5.2010 /zamestana som bola na dobu neurcitu od roku 2002/.
17.5. som sa nahalsila na SP a zacala si platit DPvN z max. VZ
Mozem sa nahlasit na UP ako nazamestnana do 8 dni od skoncenia PP aj ked si budem platit to DPvN dajme tomu do 31.5.???? Zaregistruju ma aleboe sa najskor musim z DPvN odhalsit a potom nahalsit na Urade prace?
Jana Motyčková
20.05.10,06:05
Nemusíš sa odhlásiť z DPvN pred prihlásením sa na ÚP. Ale je zbytočné platiť do 31.5.
lucia04
20.05.10,06:07
dakujem velmi pekne za odpoved
Erika686
20.05.10,13:04
Ked sa prihlasim na DPvN od 1.6. do 9.6., tak platim za tych 9 dni a 10. sa pojdem odhlasit? Tak?
lucia04
20.05.10,17:04
to by mna teiz zaujimalo, ked je podana odhlaska dajme tomu 25.5. ci sa este plati aj za ten den /toho 25.-teho/ alebo len do toho 24.5.
Ako sa zaokruhluju vypocitane sumy?/Vz a potom poistne/
zuzanna
01.06.10,16:09
prosim o radu chcem aby vyska podpory bola maximalna co treba urobit konci mi RD 29.06.2010 mam 20 dni nevycerpanej dovolenky zamestnavatel pre mna nema pracu pracovala som tam od roku 2002
prosim vas staci ked odpracujem jeden den toho 30.06. daju mi vypoved dohodou tiez k 30.06. a preplatia dovolenku 20 dni, aku mzdu za ten jeden den mi treba aby som mala max. podporu??? da sa to vobec za kazdu radu vopred dakujem :confused:
amdd
01.06.10,21:41
Dobry vecer, chcela by som sa poradit. Momentalne som na rodicovskej dovolenke, ktora mi skonci 29.9.2010. Som stale v PP na dobu neurcitu, ale nakolko je nasa firma "mrtva" (nevykonava ziadnu cinnost a jedinymi zamestnancami sme mamicky na rodicovskych dovolenkach), tak po skonceni RD nebudem mat kam nastupit. Je mi jasne, ze mi vznika narok na podporu v nezamestnanosti, ale moja otazka znie, ak by som v roku 2011 nastupila na dalsiu matersku dovolenku, z coho by sa mi pocitala, za predpokladu, ze zostanem na podpore a ci bude nutne z mojej strany platit nejake poistenie, ci uz nemocenske, v nezamestnanosti, atd. Velmi pekne dakujem za odpovede.
Jana Motyčková
02.06.10,07:06
prosim o radu chcem aby vyska podpory bola maximalna co treba urobit konci mi RD 29.06.2010 mam 20 dni nevycerpanej dovolenky zamestnavatel pre mna nema pracu pracovala som tam od roku 2002
prosim vas staci ked odpracujem jeden den toho 30.06. daju mi vypoved dohodou tiez k 30.06. a preplatia dovolenku 20 dni, aku mzdu za ten jeden den mi treba aby som mala max. podporu??? da sa to vobec za kazdu radu vopred dakujem :confused:
Dá sa to tak urobiť. Ak odpracuješ jeden deň 30.6.- resp. si vyčerpáš 1 deň dovolenky +ti preplatia zvyšok dovolenky, veľmi pravdepodobne dosiahneš maximálny VZ - za jeden deň ti stačí pre maximálnu podporu dostať spolu do 75€.
Jana Motyčková
02.06.10,07:17
Dobry vecer, chcela by som sa poradit. Momentalne som na rodicovskej dovolenke, ktora mi skonci 29.9.2010. Som stale v PP na dobu neurcitu, ale nakolko je nasa firma "mrtva" (nevykonava ziadnu cinnost a jedinymi zamestnancami sme mamicky na rodicovskych dovolenkach), tak po skonceni RD nebudem mat kam nastupit. Je mi jasne, ze mi vznika narok na podporu v nezamestnanosti, ale moja otazka znie, ak by som v roku 2011 nastupila na dalsiu matersku dovolenku, z coho by sa mi pocitala, za predpokladu, ze zostanem na podpore a ci bude nutne z mojej strany platit nejake poistenie, ci uz nemocenske, v nezamestnanosti, atd. Velmi pekne dakujem za odpovede.
Ak by si na materskú nastúpila do 6 mesiacov po skončení zamestnania, materská by sa počítala z bývalého zamestnania - zrejme by sa použil tarifný plat, ktorý si mala posledný dohodnutý. Ak nástup na materskú bude neskôr, potrebuješ sa pred materskou nejako nemocensky poistiť - dobrovoľne alebo zo zamestnania. Pri dobrovoľnom poistení :
- ak by trvalo menej ako 26 týždňov, materskú by ti počítali z minimálneho VZ + od narodenia dieťaťa by si dostávala doplatok rodičovského príspevku do výšky normálneho RP
- ak by trvalo aspoň 26 týždňov, materská by sa počítala z VZ z dobrovoľného poistenia, ak by si sa poistila už v r.2010,tak z VZ z r.2010, ak sa poistíš až v r 2011, tak z VZ z r.2011.
Ak by sa ti podarilo získať nové zamestnanie, nepotrebuješ dobrovoľné poistenie, stačí ti akákoľvek doba nového zamestnania pred nástupom na materskú (aj 1 deň), materské sa bude počítať z VZ zo zamestnania. To platí pre rok 2011, kým máš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
... a ešte sa predpokladu platnosti terajších zákonov ....
zuzanna
02.06.10,13:06
tak ja skusim odpracovat ten den 30.06. hadam mi to vyjde kvoli tej podpore dakujem velmi pekne za radu
ajustkukucka
02.06.10,17:50
prosim o radu chcem aby vyska podpory bola maximalna co treba urobit konci mi RD 29.06.2010 mam 20 dni nevycerpanej dovolenky zamestnavatel pre mna nema pracu pracovala som tam od roku 2002
prosim vas staci ked odpracujem jeden den toho 30.06. daju mi vypoved dohodou tiez k 30.06. a preplatia dovolenku 20 dni, aku mzdu za ten jeden den mi treba aby som mala max. podporu??? da sa to vobec za kazdu radu vopred dakujem :confused:ň

Ahoj Zuzana,
najlepsie by bolo keby si pracovny pomer skoncila zaroven dnom ukoncenia Tvojej rodicovskej dovolenky.Ak sa Tvoje dieta narodilo 29. 6. tak rod. dovolenku koncis 28. 6. Dovolenku Ti teda budu musiet preplatit, kedze vobec do pracovneho pomeru nenastupis - pozor nesmies ju cerpat! Potom Ti staci sa dobrovolne poistit v nezamestnanosti napriklad od 14. 6. na vymeriavaci zaklad 2200 Eur. po 29. 6. sa pojdes nahlasit na UPSVaR a potom, ked Ta zaregistruju, tak pojdes poziadat o davku v nezamestnanosti na soc. poistovnu. Odhlasis sa z dobrovolneho poistenia v nezamestnanosti a mali by Ti vypocitat max. podporu
zuzanna
04.06.10,18:16
ak sa narodil 29.6. tak rodicovska tiez konci 29.6. dnom dovrsenia 3 rokov nemam pravdu aspon si to myslim:(
Jana Motyčková
05.06.10,17:47
Ad ajustkukucka : Ak odpracuje 30.6.+dostane nev.dovolenku, nemusí sa prihlasovať dobrovoľne na poistenie v nezamestnanosti na to aby dostala maximálnu podporu.
zuzanna
06.06.10,13:21
pani motyčková a mohli by ste mi napisat ci rodicovska dovolenka konci toho 29.06. kedy dovrsi dieta 3 roky alebo den pred ako pisala vyssie lebo mne to vychadza toho 29.06. velka vdaka
Jana Motyčková
06.06.10,13:55
To neviem, zajtra zistím.
zuzanna
06.06.10,20:21
dakujem zatial velmi pekne
Jana Motyčková
07.06.10,05:55
Tak je to tak - RD končí 29.6..
zuzanna
07.06.10,10:55
dakujem velmi pekne pani motyckova pekny zvysok dna
Erika686
08.06.10,16:14
Jezisi Janka, prosim poradte!!!
Teraz som si precitala mail od nasej mzdovej, ze mi nevznika narok na podporu http://static.asmira.com/img/general/n.gif Ja to nechapem...Este raz zhrniem moju situaciu:

Som zamestnana od r. 2001, v r. 2004 prva materska, potom cerpanie dovolenky, nastup na rodicovsku do 20.3.2007, od 21.3-20.4. 2007 som sa hodila na PN, aby som nedostala vypoved, kedze od 21.4 som nastupila na 2. matersku. Potom hned na rodicovsku.
K 9.6.2001 som podpisala dohodu o skonceni PP.
Preco by mi nevznikal narok na podporu??? Ja to nechapem, prosim poradte...Pretoze kazdy mi hovori, ze narok mam, v piatok sa chystam na UP, aj vy ste mi tu davnejsie napisala, ze narok mam
veronikasad
08.06.10,16:40
Jezisi Janka, prosim poradte!!!
Teraz som si precitala mail od nasej mzdovej, ze mi nevznika narok na podporu http://static.asmira.com/img/general/n.gif Ja to nechapem...Este raz zhrniem moju situaciu:

Som zamestnana od r. 2001, v r. 2004 prva materska, potom cerpanie dovolenky, nastup na rodicovsku do 20.3.2007, od 21.3-20.4. 2007 som sa hodila na PN, aby som nedostala vypoved, kedze od 21.4 som nastupila na 2. matersku. Potom hned na rodicovsku.
K 9.6.2001 som podpisala dohodu o skonceni PP.
Preco by mi nevznikal narok na podporu??? Ja to nechapem, prosim poradte...Pretoze kazdy mi hovori, ze narok mam, v piatok sa chystam na UP, aj vy ste mi tu davnejsie napisala, ze narok mam

prac.pomer skončil 9.6.2001 - alebo tam máš preklep v dátume ?
Erika686
08.06.10,16:43
A este sa ma pytala, ze ci chcem aj tak nulove potvrdenie (pre soc. poistovnu koli podpore).
Riaditelka mi dala ..."PP skonci dnom 9.6.2010"....( ona presne nevedela ,ze ci 8. ci 9. a poradili jej 9....
Este doplnim, ze syn sa narodil 8.6.2007.
Erika686
09.06.10,05:13
No, takze uz som prisla na to,preco "nemam narok na podporu"...mzdova nevedela, ze sa novelizoval zakon a od 1.2. plati nieco ine...ale zlakla som sa teda uzasne.:rolleyes:
Xanti
09.06.10,05:14
No, takze uz som prisla na to,preco "nemam narok na podporu"...mzdova nevedela, ze sa novelizoval zakon a od 1.2. plati nieco ine...ale zlakla som sa teda uzasne.:rolleyes:
No mzdová by mala ísť na školenie. Abo viac sledovať poradu. ;)mimotemy
magdalena ceskova
16.06.10,13:03
Zdravim vsetkych. Dnes som bola na urade prace. Dostala som vypoved po rodicovskej dovolenke a syn pojde do skolky v septembri. Pani, ktora ma ma na starosti, mi odporucila, aby som si do septembra predlzila rodicovsku dovolenku, predpokladam ze neplatenu, kedze syn nema podla lekarky zdravotne problemy, z ktorych by vyplyvala platena predlzena rodicovska dovolenka. Kedze som sa podla rad z porady uz vopred dobrovolne poistila v nezamestnanosti, mala by som mat narok na podporu. Je nejaky zakon alebo usmernenie...., podla ktoreho by na urade prace mohli zamietnut moju ziadost o evidenciu a nasledne poberanie podpory, ak je syn do septembra v mojej starostlivosti a mozem si poziadat o predlzenu RD? Nic take som doteraz nezachytila. dakujem
ivka70
16.06.10,16:56
Zdravim vsetkych. Dnes som bola na urade prace. Dostala som vypoved po rodicovskej dovolenke a syn pojde do skolky v septembri. Pani, ktora ma ma na starosti, mi odporucila, aby som si do septembra predlzila rodicovsku dovolenku, predpokladam ze neplatenu, kedze syn nema podla lekarky zdravotne problemy, z ktorych by vyplyvala platena predlzena rodicovska dovolenka. Kedze som sa podla rad z porady uz vopred dobrovolne poistila v nezamestnanosti, mala by som mat narok na podporu. Je nejaky zakon alebo usmernenie...., podla ktoreho by na urade prace mohli zamietnut moju ziadost o evidenciu a nasledne poberanie podpory, ak je syn do septembra v mojej starostlivosti a mozem si poziadat o predlzenu RD? Nic take som doteraz nezachytila. dakujem

Nie, nikto ta nemoze prinutit ist na predlzenu MD. Ked si o nu nepoziadas, nebudes ju mat schvalenu a nebudes ju cerpat.
Kludne sa zaregistruj na UP, ked mas narok na podporu, budes tam chodit raz za mesiac, to maleho niekto postrazi :).
A v klude si do septembra najdes pracu :)
Drzim palce.
magdalena ceskova
16.06.10,18:45
dakujem
viktora
21.06.10,05:54
Ahojte, písala som sem pred nejakým časom-chcela som sa poradiť, či mi vyjde podpora..poradili ste mi že áno...ale prišiel mi papier zo sociálky, -rozhodnutie, že podporu nedostanem.....môže sa mi na to pozrieť niekto prosím ešte raz? ..mám nárok či nie?..dakujem..


Moje zamestnania:
2.8.2004 – 18.1.2007
19.1.2007 - 31.1.2007 -prac. pomer na dobu určitú do31.1.2007
23.1.2007 -nástup na md (prerušenie pp z dôvodu nástupu na md)
4.3.2010 - koniec rd
od 5.3..2010 dobrovoľ.nezamestnaná
od 9.4.2010 do 12.4.2010 dobrovoľné poistenie v nezam.z maxima
Evidovaná na UP od 12.4.2010
janaGT
21.06.10,06:15
Ahojte, písala som sem pred nejakým časom-chcela som sa poradiť, či mi vyjde podpora..poradili ste mi že áno...ale prišiel mi papier zo sociálky, -rozhodnutie, že podporu nedostanem.....môže sa mi na to pozrieť niekto prosím ešte raz? ..mám nárok či nie?..dakujem..


Moje zamestnania:
2.8.2004 – 18.1.2007
19.1.2007 - 31.1.2007 -prac. pomer na dobu určitú do31.1.2007
23.1.2007 -nástup na md (prerušenie pp z dôvodu nástupu na md)
4.3.2010 - koniec rd
od 5.3..2010 dobrovoľ.nezamestnaná
od 9.4.2010 do 12.4.2010 dobrovoľné poistenie v nezam.z maxima
Evidovaná na UP od 12.4.2010

čo znamená prerušenie PP z dôvodu nástupu na md?
dostala si výpoveď, alebo dala si výpoveď, či čo?
Kedy si ukončila PP? Resp. išla si na MD počas PP, ktorý bol na dobu určitú?
viktora
21.06.10,06:31
čo znamená prerušenie PP z dôvodu nástupu na md?
dostala si výpoveď, alebo dala si výpoveď, či čo?
Kedy si ukončila PP? Resp. išla si na MD počas PP, ktorý bol na dobu určitú?

Posledný pp som mala na dobu určitu do 31.1.07-ale bol prerušený, pretože v tom mesiaci-toho 23. 1. som nastupila na md
ivka70
21.06.10,06:36
Posledný pp som mala na dobu určitu do 31.1.07-ale bol prerušený, pretože v tom mesiaci-toho 23. 1. som nastupila na md

Neviem, kto ti napisal, ze budes mat narok na podporu a ci mal vsetky informacie - nesplnas totiz zakladnu poziadavku - 3 roky poistenia z poslednych 4 rokov.
Do tejto doby sa pocita aj MD a RD pocas trvania zamestnania, kedze tvoje zamestnanie skoncilo 31.1.2007 a od 1.2. 2008 do 8.4.2010 si nemala poistenie, je to viac ako rok (4 roky - 3 roky = 1 povoleny rok bez poistenia) , takze ak si si pocas tohto obdobia neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, narok ti nevznikol.

skus dat cislo tvojho povodneho prispevku alebo link nan.
janaGT
21.06.10,06:40
citácia: http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40315410-rodicovska-dovolenka-sa-pocita-do-poistenia-v-nezamestnanosti

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti sa už od februára započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Vyplynulo to z novely zákona o sociálnom poistení (č. 572/2009 Z. z.). Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Zamestnanej matke, ktorej sa narodí dieťa a je s ním doma na rodičovskej dovolenke, sa doba rodičovskej dovolenky započíta do doby poistenia v nezamestnanosti. Ak ju po jej návrate do práce zamestnávateľ prepustí z organizačných dôvodov, bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Dosiaľ zostala bez podpory.


ide o zamestnanú matku, tým pádom, že ty si bola zam. na dobu určitú, tak podmeinku nespĺňaš. Chobot sa zrejme mýlil.
viktora
21.06.10,06:43
áno-presne tým to bolo..nebola som si istá kôly tomu že som mala zmlvu na dobu určitu a skončila mi v priebehu materskej..škoda..ale aspon som skúsila :-) ďakujem vám aj tak :-)
janaGT
21.06.10,06:46
skus dat cislo tvojho povodneho prispevku alebo link nan.

príspevok v tejto téme, č. 259, 260 odpoveď
ioio
22.06.10,09:25
Ahojte, potrebovala by som poradit
Pred chlilou som sa vratila od z prace kde som pracovala pred porodom, Vzera to tak ze od septembra som nezamestnana.Trocha objasnim moju situaciu. Dcerak sa mi narodila v septembri 2007 nastupila so mna MD, potom na rodicovsku dovolenku ktora mi konci v polovici septembra 2010,terza som sa dozvedela ze so mnou v praci nerataju,takze som teoreticky nezamestnana. POtrebovala by som zistit ,co z toho vyplyva. Zamestnavatel mi je povinny dat odstupne?Podotykam ze som tam stale zamestnana a ked v septembri dostanem vypoved nahlasim sana urad prace by som mala mat narok na podporu, vyratava sa to z platu co mam na zmluve??Na oc si mam dat pozor, poradte,som z toho dost smutna lebo s tymto som neratala:((((
oref
23.06.10,11:05
[QUOTE=janaGT;1434064]citácia: http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40315410-rodicovska-dovolenka-sa-pocita-do-poistenia-v-nezamestnanosti

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti sa už od februára započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Vyplynulo to z novely zákona o sociálnom poistení (č. 572/2009 Z. z.). Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Zamestnanej matke, ktorej sa narodí dieťa a je s ním doma na rodičovskej dovolenke, sa doba rodičovskej dovolenky započíta do doby poistenia v nezamestnanosti. Ak ju po jej návrate do práce zamestnávateľ prepustí z organizačných dôvodov, bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Dosiaľ zostala bez podpory.

Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či sa jedná iba o matky, ktoré zamestnávateľ prepustil z org.dôvodov, alebo aj ak uzatvoria dohodu o ukončení PP. Mne totiž zamestnávateľ najskôr povedal, že nemá pre mňa prácu a ukončíme to a keď videl, že mi to vyhovuje kvôli deťom, tak mi povedal, že ma berie späť a čaká, že dám výpoveď dohodou. Mala by som nárok na podporu aj v tomto prípade? Ďakujem
janaGT
23.06.10,11:19
[QUOTE=janaGT;1434064]citácia: http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40315410-rodicovska-dovolenka-sa-pocita-do-poistenia-v-nezamestnanosti

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti sa už od februára započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Vyplynulo to z novely zákona o sociálnom poistení (č. 572/2009 Z. z.). Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Zamestnanej matke, ktorej sa narodí dieťa a je s ním doma na rodičovskej dovolenke, sa doba rodičovskej dovolenky započíta do doby poistenia v nezamestnanosti. Ak ju po jej návrate do práce zamestnávateľ prepustí z organizačných dôvodov, bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Dosiaľ zostala bez podpory.

Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či sa jedná iba o matky, ktoré zamestnávateľ prepustil z org.dôvodov, alebo aj ak uzatvoria dohodu o ukončení PP. Mne totiž zamestnávateľ najskôr povedal, že nemá pre mňa prácu a ukončíme to a keď videl, že mi to vyhovuje kvôli deťom, tak mi povedal, že ma berie späť a čaká, že dám výpoveď dohodou. Mala by som nárok na podporu aj v tomto prípade? Ďakujem

áno, máš nárok, nezáleží na tom, ako si ukončila PP, či výpoveďou zo strany ZV alebo dohodou. A pojem výpoveď dohodou neexistuje, buď výpoveď zo strany ZV, ZC alebo dohoda.
oref
23.06.10,11:56
Ďakujem:-)
ioio
29.06.10,10:10
Ahojte,neviem sa dopracovat k jednoznacnej odpovedi,viete mi niekto poradit???
Dcerka mi nastupuje do skolky 2.9 tym padom mi konci rodicovsky prispevok, do prace ma naspat nezoberu lebo nie je pre mna miesto,tj dostanem vypoved, od 2.9 budem cerpat dovolenku 10 dni nech za mna platia este odvody, potom sa pojdem nahlasit na urad prace a poziadat o podporu . Potrebujem zistit z coho mi podporu vyrataju, ci sa mi oplati a vobec kedy si mam zacat platit dobrovolne poistenie v nezamestn.,kolko je to asi €.Vie niekto poradit????
pačmaha
13.07.10,12:31
dobrý deň, aj ja mám podobný prípad... 19.8.2010 má syn 3 roky. Bola som zamestnaná od roku 2005. Ale zamestnávateľ nemá už pre mňa miesto tak dostanem výpoved. Ale po RD ma ešte na týždeň zamestná a potom dá výpoveď s odstupným. Za ten týždeň dostanem výplatu 530,-eur hrubého. Viete mi poradiť, z čoho bude vyrátaná podpora a hlavne výšku podpory??? Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
13.07.10,12:55
dobrý deň, aj ja mám podobný prípad... 19.8.2010 má syn 3 roky. Bola som zamestnaná od roku 2005. Ale zamestnávateľ nemá už pre mňa miesto tak dostanem výpoved. Ale po RD ma ešte na týždeň zamestná a potom dá výpoveď s odstupným. Za ten týždeň dostanem výplatu 530,-eur hrubého. Viete mi poradiť, z čoho bude vyrátaná podpora a hlavne výšku podpory??? Ďakujem veľmi pekne
Odstupné nevstupuje do vymer.základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti. Denný vymer. základ (DVZ) pre výpočet odstupného vypočítaš z hrubej mzdy (bez odstupného) : počet kal. dní prac.pomeru po návrate z RD. Dávka v nezam. je 50 % DVZ, vypláca sa za kal. dni.
brčko
13.07.10,17:19
súhlasím s veronikou.
maxim. dfenný VZ je ale cca 73,43eur ak sa nemýlim.
pačmaha
14.07.10,03:11
no myslela som výplatu 530,- bez odstupného... takže 530:5=106... ale keď je maximumu 73,43, tak to vychádza 50% podpora 1101,45????? to bude moja mesačná podpora?
dakujem
ivka70
14.07.10,06:09
no myslela som výplatu 530,- bez odstupného... takže 530:5=106... ale keď je maximumu 73,43, tak to vychádza 50% podpora 1101,45????? to bude moja mesačná podpora?
dakujem


Pozor, neberies pri vypocte pracovne dni, ale kalendarne dni.

Ak ti vyjde DVZ vyssi ako 73,43, skutocne bude podpora okolo 1000 EUR/mesiac (vyplaca sa na kalendarne dni, takze v mesiacoch s 31 dnami je ina ako vo februari s 28 dnami).
pačmaha
14.07.10,10:42
OK... takže tých 530,-eur a týždeň čo budem zamestnaná by mi malo stačiť aby som mala vyššiu podporu... ano? ďakujem
brčko
14.07.10,12:43
OK... takže tých 530,-eur a týždeň čo budem zamestnaná by mi malo stačiť aby som mala vyššiu podporu... ano? ďakujem

ak ti bude trvať poist. v nezam. v obd. 20-26.8.10 s vym.základom za toto obdobie 530eur a nezmenia sa do zaevidovania na UP zaákony, tak áno.
pačmaha
14.07.10,18:30
a ešte posledná otázka...majú sa zmeniť zákony v najbližšej dobe? a ak sa zmenia už počas poberania podpory, mení sa to? dakujem veľmi pekne
janaGT
15.07.10,05:14
a ešte posledná otázka...majú sa zmeniť zákony v najbližšej dobe? a ak sa zmenia už počas poberania podpory, mení sa to? dakujem veľmi pekne
od 1.9.2010 budú stačiť z posledných 3 rokov len 2 roky poistenia v nezam., doteraz to boli 3 roky zo 4.
ivka70
15.07.10,07:00
a ešte posledná otázka...majú sa zmeniť zákony v najbližšej dobe? a ak sa zmenia už počas poberania podpory, mení sa to? dakujem veľmi pekne

je nova vlada a novy parlament, takze menit sa zakony budu .. ako rychlo ...nikto nevie

ak sa zmeni zakon pocas poberania podpory, uz sa ta to spatne netyka, podpora dobehne podla zakona platneho v case vypoctu podpory.

kazdopadne aj zakony maju datum, od kedy platia.
Dvojičky
16.07.10,13:07
Dobrý deň. Poprosila by som Vás ohľadne kamarátky, ktorá skončila RD a išla na ÚP a zo SP dostala toto rozhodnutie.Pred MD robila u jedného zamestnávateľa na dobu neurčitú. Syn mal 3 roky 6.6.2010 V rozhodnutí mala napísané : V posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v období od 07.06.2006 do 06.06.2010 ste preukázali nasledovné doby poistenia v nezamestnanosti :
od 01.12.2006 do 06.03.2008 - 462 dní u zamestnávateľa
od 07.03.2008 do 06.06.2010 - 822 dní u toho istého zamestnavateľa, neviem prečo to rozdelili
od 01.06.2010 do 08.06.2010 - 8 dní dobrovolné poist. v nezamestnanosti
Podmienku nároku na dávku v nez. ste splnili celkovou dobou poistenia v nezam. 1284 dní.Rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od 07.06.2007 do 06.06.2010
Ona si dala pred skončením RD na 8 dní dobrov.poist.v nezam.na 2000 Eur, v SP jej to prepočítali a hneď to aj uhradila. Napísali jej , že súčet vym. základov dosiahnutých v rozhodujúcom obd., z ktorých ste zaplatili poistné na poistenie v nezamestnanosti je 1466,94 Eur a DVZ je 35,7790 Eur. a výška dávky za deň je 50% uvedeného DZV. Brali jej do úvahy vôbec to dobrovolné poist.v nezam ? Vy sa tomu určite rozumiete. Ďakujem
brčko
16.07.10,14:14
Dobrý deň. Poprosila by som Vás ohľadne kamarátky, ktorá skončila RD a išla na ÚP a zo SP dostala toto rozhodnutie.Pred MD robila u jedného zamestnávateľa na dobu neurčitú. Syn mal 3 roky 6.6.2010 V rozhodnutí mala napísané : V posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v období od 07.06.2006 do 06.06.2010 ste preukázali nasledovné doby poistenia v nezamestnanosti :
od 01.12.2006 do 06.03.2008 - 462 dní u zamestnávateľa
od 07.03.2008 do 06.06.2010 - 822 dní u toho istého zamestnavateľa, neviem prečo to rozdelili
od 01.06.2010 do 08.06.2010 - 8 dní dobrovolné poist. v nezamestnanosti
Podmienku nároku na dávku v nez. ste splnili celkovou dobou poistenia v nezam. 1284 dní.Rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od 07.06.2007 do 06.06.2010
Ona si dala pred skončením RD na 8 dní dobrov.poist.v nezam.na 2000 Eur, v SP jej to prepočítali a hneď to aj uhradila. Napísali jej , že súčet vym. základov dosiahnutých v rozhodujúcom obd., z ktorých ste zaplatili poistné na poistenie v nezamestnanosti je 1466,94 Eur a DVZ je 35,7790 Eur. a výška dávky za deň je 50% uvedeného DZV. Brali jej do úvahy vôbec to dobrovolné poist.v nezam ? Vy sa tomu určite rozumiete. Ďakujem
nepíšete presne dátum odkedy dokedy si platila dob.poistenie. Ale vym.základ za 8dní dobr.poistenia v nezam. z VZ 2000eur bude cca 534eur. Z toho mi vypýva, že v rozhodujúcom období mala okrem vym.základu z dobrov.poistenia aj vym.základ z poistenia ako zamestnanec. Možno čerpala dovoelnku medzi MD a RD. TEnto vym.základ mohol znížiť celkový denný vym.základ, lebo sa berie počet dní, kedy trvalo poist. v nezam.celkovo, t.j. aj z dobrov. poistenia a aj z poistenia povinného.
Dvojičky
16.07.10,14:44
nepíšete presne dátum odkedy dokedy si platila dob.poistenie. Ale vym.základ za 8dní dobr.poistenia v nezam. z VZ 2000eur bude cca 534eur. Z toho mi vypýva, že v rozhodujúcom období mala okrem vym.základu z dobrov.poistenia aj vym.základ z poistenia ako zamestnanec. Možno čerpala dovoelnku medzi MD a RD. TEnto vym.základ mohol znížiť celkový denný vym.základ, lebo sa berie počet dní, kedy trvalo poist. v nezam.celkovo, t.j. aj z dobrov. poistenia a aj z poistenia povinného.
Dobrovolné si platila ku koncu RD . Medzi MD a RD si čerpala dovolenku 5 týždnov, asi teda to ovplyvnilo ten VZ.

Ďakujem veľmi pekne
Jozef Mihál
17.07.10,21:46
je nova vlada a novy parlament, takze menit sa zakony budu .. ako rychlo ...nikto nevie

ak sa zmeni zakon pocas poberania podpory, uz sa ta to spatne netyka, podpora dobehne podla zakona platneho v case vypoctu podpory.

kazdopadne aj zakony maju datum, od kedy platia.
Zákony sa budú meniť k 1.1.2011 a tak ako píše ivka, prechodnými ustanoveniami sa zabezpečí "dobehnutie" dávok po starom.
annette11
21.07.10,08:14
Dobry den,
ja by som tiez potrebovala poradit, uz som sem davnejsie pisala,ale situacia sa mi zmenila.
Som stale v PP od r. 2003, v auguste tohto roku mi skonci PP nakolko firma sa rusi. 15.9. mi konci RD. Dnes som obehala vsetky potrebne urady-soc. poistnovu aj UPSVaR. Chcela som sa ist zaregistrovat na UP v auguste, odo dna ukoncenia PP, ale tam mi pani oznamila, ze registrovat ma mozu az od ukoncenia RD, t.j. az po 15.9. Viem, ze od 1.9. je v novele zakona o SP, ze vymer. zaklad na vypocet podpory sa bude ratat za posledne 2 roky a nie 3, ako je tomu dnes. Bohuzial, ja som zac. roka 2008 vycerpala kompletnu dovolenku a teda vymeriavaci zaklad by som mala dost vysoky, ale tym,ze sa mozem registrovat az v septembri 2010, vym. zaklad nebudem mat ziaden a teda vyska podpory bude minimalna..... Neviete mi prosim niekto poradit, ci aj v septembri bude /tak ako je to dnes/ mozne dobrovolne pripoistenie v nezamestnanosti z max. vym. zakladu, aby som podporu nedostala len minimalnu, ale aspon taku, na aku by som mala narok este v auguste???
Na soc. poistovni sa so mnou o novele od 1.9.2010 absolutne odmietli rozpravat s tym,ze preskoleni budu zamestnanci az na poslednu chvilku a tak ziadne info davat nemozu a ani nevedia a nechcu davat priestor spekulantom....
Dakujem!
saskia26
21.07.10,10:34
Myslím si, že je možné ukončiť rodičovskú dovolenku aj skôr, treba to len vybaviť na ÚPSVaR a o podporu môžeš požiadať.
Čítala som, že mamičky sa boli evidovať na nezamestnaneckom, podpísali prehlásenie, kto sa bude starať o dieťa v prípade zamestnania sa a potom s rozhodnutím o zaevidovaní boli ukončiť poberanie rod. príspevku.
annette11
21.07.10,11:11
Saskia, dakujem. Toto je to,co potrebujem zistit, lebo pani na UPSVaR mi dnes povedala,ze ukoncenie RD pred 3. rokom veku dietata mozno len tak,ze sa vratim spat do prace,alebo dieta ide do skolky....a na evidendii uchadzacov o zamestnanie mi povedali,ze pokial som na RD ma evidovat nemozu. Takze vlastne vobec neviem ,ako to v skutocnosti je-da sa ukoncit RD skor, napr. v auguste- aj ked nejdem do prace a dieta do skolky az v septembri?
brčko
21.07.10,11:18
Saskia, dakujem. Toto je to,co potrebujem zistit, lebo pani na UPSVaR mi dnes povedala,ze ukoncenie RD pred 3. rokom veku dietata mozno len tak,ze sa vratim spat do prace,alebo dieta ide do skolky....a na evidendii uchadzacov o zamestnanie mi povedali,ze pokial som na RD ma evidovat nemozu. Takze vlastne vobec neviem ,ako to v skutocnosti je-da sa ukoncit RD skor, napr. v auguste- aj ked nejdem do prace a dieta do skolky az v septembri?

tak to ti dali dosť nepresnú info.
Pokial si hladáš prácu a pracovať môžeš a chceš, tak ťa zaevidujú aj počas poberania rodič.príspevku. Ale počas poberania rodič.príspevku nemáš nárok na poberanie podpory. Samozrejme nemáš žiadne výhody z toho, že sa príp. staráš o dieťa, nie je to pre teba ospravedlnenie, ak by si sa nedostavila na UP z dôvodu, že nemáš kam dať dieťa (dokonca som čítala, že ani v čase očr). Tj musíš byť pripravená nastúpiť do práce, t.j. mať niekoho, kto sa o dieťa postará.

V takom prípade by si dostala ešte za 9/2010 RP (ak dieťa nastupuje do škôlky 15.9.) a podporu by ti začali vyplácať za obdobie od 1.10.2010 ale podla pravidiel v čase zaevidovania t.j. napr. v auguste 2010. Vlastne ti prídu bud dva alebo tri papiere: o tom, že ti priznávajú podporu z denného VZ ..., že ti pozastavujú vyplácanie podpory z dôvodu poberania rodič.príspevku do 30.9. Podporné obdobie= doba poberania podpory, bude stále rovnaké 6mesiacov.



Už dávnejšie som sa snažila nájsť niečo v zákone, čo zabranuje sa starať o dieťa a hladať si prácu. Niektoré mamičky sú aj počas poberania podpory nadalej dôch.poistené štátom ako osoby riadne sa starajúce o dieťa do 6rokov. Ak sa starajú o dieťa osobne, tak som nenašla dovod, prečo by bol problém.
veronikasad
21.07.10,11:18
Saskia, dakujem. Toto je to,co potrebujem zistit, lebo pani na UPSVaR mi dnes povedala,ze ukoncenie RD pred 3. rokom veku dietata mozno len tak,ze sa vratim spat do prace,alebo dieta ide do skolky....a na evidendii uchadzacov o zamestnanie mi povedali,ze pokial som na RD ma evidovat nemozu. Takze vlastne vobec neviem ,ako to v skutocnosti je-da sa ukoncit RD skor, napr. v auguste- aj ked nejdem do prace a dieta do skolky az v septembri?
Nedá sa dohodnúť so zamestnávatelom, že nastúpiš do práce a budeš si čerpať dovolenku, počas ktorej ti dá výpoveď ?
annette11
21.07.10,11:41
Brcko, dakujem. Snazim sa stale najst nieco o evidencii uchadzacov, ale nic konkretne tykajuce sa matiek este na RD som nenasla. Nevies mi poradit nejaky paragraf, zakon alebo nieco kde sa o tom pise? Pretoze neviem co mam dotycnej pani na UPSVaR argumentovat, nakolko ma jasne vykazala z miestnosti s tym, ze evidovat sa mam prist az PO ukonceni RD, aj napriek tomu, ze mi v medzicase skonci PP. Pracovat mozem aj chcem, som zdrava.

Veronikasad, so zamestnavatelom sa na cerpani dovolenky nemozem dohodnut, nakolko som vsetku, na ktoru som mala narok vycerpala medzi MD a RD v r. 2008. a pokial viem, pocas trvania RD mi narok na ziadnu dalsiu dovolenku uz nevznika.
brčko
21.07.10,11:58
Brcko, dakujem. Snazim sa stale najst nieco o evidencii uchadzacov, ale nic konkretne tykajuce sa matiek este na RD som nenasla. Nevies mi poradit nejaky paragraf, zakon alebo nieco kde sa o tom pise? Pretoze neviem co mam dotycnej pani na UPSVaR argumentovat, nakolko ma jasne vykazala z miestnosti s tym, ze evidovat sa mam prist az PO ukonceni RD, aj napriek tomu, ze mi v medzicase skonci PP. Pracovat mozem aj chcem, som zdrava.

Veronikasad, so zamestnavatelom sa na cerpani dovolenky nemozem dohodnut, nakolko som vsetku, na ktoru som mala narok vycerpala medzi MD a RD v r. 2008. a pokial viem, pocas trvania RD mi narok na ziadnu dalsiu dovolenku uz nevznika.

s tým, že až po skončení RD súhlasím. Len počas trvania prac.pomeru trvá RD. A počas trvania zamestnania ťa do evidencie uchádzačov o zamestnanie zaevidovať ozaj nemôžu. Od skončenia PP už áno, ak platí, čo som písala.
Zákony tu sú:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=1153

podmienky na zaevidovanie sú myslím v prvom z tých zákonov § 6, 34 až 36 (zaradenie a vyradenie)

to, že nemáš nárok na podporu počas poberania rodič.príspevku je v § 106 Zákon o sociálnom poistení.

Takýto prípad spomínala jedna mamička, ktorá mala kamarátku na UP a tá jej toto poradila sa zaevidovať skôr.
msa
31.07.10,09:51
dobrý deň, stojím pred podobnou dilemou: som na RD, ktorá mi má končiť až 25.2.2011. Som zamestnaná a v 9/2010 som chcela nastúpiť nazad do zamestnania. Dcéru mi zobrali do škôlky od 2.9.2010. Avšak zamestnávateľ mi oznámil, že moje miesto zrušili, takže po ukončení RD dostanem výpoveď. Zvažujem po 1.či mám ostať teda na RD až do konca t.j 25.2.2011, ale tým riskujem, že mi obsadia miesto v škôlke alebo
2. dám 2.9.2010 malú do škôlky, ukončím PP k 15.9.2010 aj RP a pôjdem sa zaevidovať na UPSVaR, predtým si zaplatím dobrovoľné pripoistenie v nezamestnanosti kvôli výške podpory a môžem si hľadať nové zamestnanie.
Pri druhej možnosti stačilo by sa pripoistiť v období od 1.9.2010 -15.9.2010 z max.možného VZ a z tejto sumy by mi vznikol nárok na podporu v nezamestnanosti?16.9.2010 by som sa šla zaevidovať na UPSVaR. Uvažujem správne? alebo čo by ste mi poradili?
ďakujem
msa
02.08.10,09:23
poradíte niekto? ďakujem pekne
magdalena ceskova
04.08.10,15:41
Dobry den
radila som sa na tejto stranke ohladom ziskania podpory v nezamestnanosti po MD. Vcera mi prislo vyjadrenie zo SP ohladom vysky podpory, kde je podla mna chyba, nakolko mi bola priznana nizsia suma denneho VZ. Moja situacia za posledne 3 roky, z ktorej vychadzali v SP:
-od 27.11.06 do 07.11.07, t.j. 346 dni zamestnana u zamestnavatela /doba zamestnania spolu s MD do nastupu na RD/
-od 14.5.2010 do 12.6.2010 , t.j. 30 dni, dobrovolne poistenie v nezamestnanosti s max VZ 2892,12 EUR /od 13.6.2010 som evidovana ba UP/
-doba povazovana za dobu poistenia v nezamestnanosti od 8.11.07 do 12.6.10, 948 dni /pocas RD/
Medzi MD a RD, ani po ukonceni MD som dovolenku necerpala, bola mi preplatena, nemala som za posledne 3 roky ziadny VZ okrem VZ z dobrovolneho poistenia v nezamestnanosti.
Rozhodujuce obdobie je od 13.6 07 do 12.6.10. Sucet VZ v RO je podla SP 1190,42 EUR, cize DVZ 39,6807 EUR.
Ja si myslim, ze by som mala mat narok na max DVZ, kedze som platila 30 dni DPvN za max VZ a iny VZ som nemala. Cize hodnota suctu VZ by malo byt nasledovne:
14.5.10 az 31.5.10 ... 2892,12 deleno 31 krat 18 je 1679,29 EUR
1.6.10 az 12.6.10 ... 2892,12 deleno 30 krat 12 je 1156,85 EUR
sucet 2836,13 EUR za 30 dni
Hodnota DVZ:
94,53 EUR, ktory mi znizia na max.mozny DVZ.
Prosim o kontrolu, resp. vyjadrenie, kde mohla vzniknut chyba, alebo oml z mojej strany. DAKUJEM
veronikasad
04.08.10,15:50
Aký denný VZ na poistenie v nezamestnanosti máš uvedený v rozhodnutí SP ?
magdalena ceskova
04.08.10,16:12
Rozhodujuce obdobie je od 13.6 07 do 12.6.10. Sucet VZ v RO je podla SP 1190,42 EUR, cize DVZ 39,6807 EUR.
ivka70
04.08.10,16:13
-doba povazovana za dobu poistenia v nezamestnanosti od 8.11.07 do 12.6.10, 948 dni /pocas RD/


Hrozne komplikovane si to napisala, Mozno strelim, ale :
Nejako mi nevychadza, to co pises, kde sa ti stratilo obdobie od 12.6.2007 do 8.11.2007? Od kedy presne - datum si nastupila na MD? Nie je v tomto case este nejaky cas riadna mzda?
veronikasad
04.08.10,16:14
Rozhodujuce obdobie je od 13.6 07 do 12.6.10. Sucet VZ v RO je podla SP 1190,42 EUR, cize DVZ 39,6807 EUR.
Kolko si zaplatila dobr. poist. v nezamestnanosti ? Nezabudla si na odhlášku ?
magdalena ceskova
04.08.10,16:43
Pisala som to podla rozhodnutia zo SPV case od 12.6.07 do 8.11.07 som bola na MD.Na MD som nastupila 26.4 O7.
magdalena ceskova
04.08.10,16:47
Dobrov. poist. som platila za maj 33.5 EUR a jun 57.8 EUR. Poistenie som si nechala max do 19.7., az vtedy som sa dostala do SP, tkaze som platila aj za jul. Vtedy som si dala odhlasku a znovu prihlasku na min. dobrov. poistenie v nezam. Otehotnela som, do prace uz nepojdem, tak si pre istotu nechcem prerusit poistenie. Nevie, co bude po dalsej MD a RD
ivka70
04.08.10,17:00
A dieta malo 3 roky 12.6.2010?
magdalena ceskova
04.08.10,17:05
A dieta malo 3 roky 12.6.2010?
3 roky mal 13.6. Prac. pomer skoncil 12.6. dostala som 2mes odstupne plus 2mes vypovedna lehota a preplatenie dovolenky. Vo vykaze VZ mam od 05/07 len nuly.
misurka
09.08.10,07:21
Prosím o pomoc. Mojej známej dcéra bude mať zajtra, t. j. 10.08.2010 3 roky. Pracovný pomer trval počas MD aj RD nepretržite, dovolenku medzitým nečerpala, pretože ju mala celu vyčerpanú ešte pred nástupom na MD. PP bude rozviazaný k 11.08.2010 dohodou z titulu nadbytočnosti s nárokom na výplatu 3-mesačného odstupného. Chce sa ešte skúsiť spýtať zamestnávateľa, že by ešte aspoň jeden deň "akože" odpracovala s maximálnym VZ, čo by pomohlo, aby dosiahla maximálnu podporu v nezamestnanosti. Keby sa trebárs so zajtrajším dňom prihlásila na ÚP na jeden jediný deň, malo by to ešte vplyv na výšku podpory v nezamestnanosti? ďakujem pekne
brčko
09.08.10,12:06
Dobry den
radila som sa na tejto stranke ohladom ziskania podpory v nezamestnanosti po MD. Vcera mi prislo vyjadrenie zo SP ohladom vysky podpory, kde je podla mna chyba, nakolko mi bola priznana nizsia suma denneho VZ. Moja situacia za posledne 3 roky, z ktorej vychadzali v SP:
-od 27.11.06 do 07.11.07, t.j. 346 dni zamestnana u zamestnavatela /doba zamestnania spolu s MD do nastupu na RD/
-od 14.5.2010 do 12.6.2010 , t.j. 30 dni, dobrovolne poistenie v nezamestnanosti s max VZ 2892,12 EUR /od 13.6.2010 som evidovana ba UP/
-doba povazovana za dobu poistenia v nezamestnanosti od 8.11.07 do 12.6.10, 948 dni /pocas RD/
Medzi MD a RD, ani po ukonceni MD som dovolenku necerpala, bola mi preplatena, nemala som za posledne 3 roky ziadny VZ okrem VZ z dobrovolneho poistenia v nezamestnanosti.
Rozhodujuce obdobie je od 13.6 07 do 12.6.10. Sucet VZ v RO je podla SP 1190,42 EUR, cize DVZ 39,6807 EUR.
Ja si myslim, ze by som mala mat narok na max DVZ, kedze som platila 30 dni DPvN za max VZ a iny VZ som nemala. Cize hodnota suctu VZ by malo byt nasledovne:
14.5.10 az 31.5.10 ... 2892,12 deleno 31 krat 18 je 1679,29 EUR
1.6.10 az 12.6.10 ... 2892,12 deleno 30 krat 12 je 1156,85 EUR
sucet 2836,13 EUR za 30 dni
Hodnota DVZ:
94,53 EUR, ktory mi znizia na max.mozny DVZ.
Prosim o kontrolu, resp. vyjadrenie, kde mohla vzniknut chyba, alebo oml z mojej strany. DAKUJEM

ak ozaj SP rátala DVZ zo súčtu VZ a delila sumu 1190,42eur 30timi dnami, tak mi to pripadá, akoby si bola prihlásená na DPvN nie z VZ 2892,12eur ale z VZ cca 1214eur.
Máš potvrdenú prihlášku zo SP s vymer. základom? Skús si zistiť, aký VZ máš uvedený v SP ako ten, z ktorého si sa prihlásila. Nezabudni na odvolanie do myslím 30 alebo 15?dní (nie som si istá, no v rozhodnutí by to malo obyť uvedené), ak ti už rozhodnutie prišlo.

ak sú tebou zadané údaje správne, tak nevidím nejakú chybu z tvojej strany.
brčko
09.08.10,12:15
Prosím o pomoc. Mojej známej dcéra bude mať zajtra, t. j. 10.08.2010 3 roky. Pracovný pomer trval počas MD aj RD nepretržite, dovolenku medzitým nečerpala, pretože ju mala celu vyčerpanú ešte pred nástupom na MD. PP bude rozviazaný k 11.08.2010 dohodou z titulu nadbytočnosti s nárokom na výplatu 3-mesačného odstupného. Chce sa ešte skúsiť spýtať zamestnávateľa, že by ešte aspoň jeden deň "akože" odpracovala s maximálnym VZ, čo by pomohlo, aby dosiahla maximálnu podporu v nezamestnanosti. Keby sa trebárs so zajtrajším dňom prihlásila na ÚP na jeden jediný deň, malo by to ešte vplyv na výšku podpory v nezamestnanosti? ďakujem pekne

ak sa prihlási na dobr.poist. v nezam. od 10.8. napr. z VZ 2234eur, ukončí napr. 11.8. a zaplatí v splatnosti ani o den neskôr a ani o cent menej. Ak je posledný den jej PP den 10.8., tak ju zaevidujú na UP od 11.8., ak zájde na UP do tuším 7dní od ukonč. PP.
magdalena ceskova
10.08.10,09:59
ak ozaj SP rátala DVZ zo súčtu VZ a delila sumu 1190,42eur 30timi dnami, tak mi to pripadá, akoby si bola prihlásená na DPvN nie z VZ 2892,12eur ale z VZ cca 1214eur.
Máš potvrdenú prihlášku zo SP s vymer. základom? Skús si zistiť, aký VZ máš uvedený v SP ako ten, z ktorého si sa prihlásila. Nezabudni na odvolanie do myslím 30 alebo 15?dní (nie som si istá, no v rozhodnutí by to malo obyť uvedené), ak ti už rozhodnutie prišlo.

ak sú tebou zadané údaje správne, tak nevidím nejakú chybu z tvojej strany.
dakujem. Uz som to riesila v SP. Pomylili sa pri zadani VZ, mam priznanu max davku. pekny den
msa
10.08.10,10:36
ak sa prihlási na dobr.poist. v nezam. od 10.8. napr. z VZ 2234eur, ukončí napr. 11.8. a zaplatí v splatnosti ani o den neskôr a ani o cent menej. Ak je posledný den jej PP den 10.8., tak ju zaevidujú na UP od 11.8., ak zájde na UP do tuším 7dní od ukonč. PP.

k tomuto sa chcem spýtať, keď sa zaevidujem napr. 2.9.2010 na dobr.poist.v nez.z max. VZ a 15.9.2010 sa odhlásim, v splatnosti je to zaplatené do 8.10.2010?oni mi to vypočítajú alebo si to ja sama? najlepšie asi zaplatiť do pokladne hneď pri odhlasovaní. a na UP sa zaevidujem 16.9.2010. Od septembra platí, že sa zarátavajú do rozhodujúceho obdobia posledné dva roky z troch? To znamená pre mňa to bude obdobie od 16.9.2008-15.9.2010?ešte pre doplnenie, písala som už v inom príspevku tejto témy, ale som zamestnaná a hneď po ukončení RD dostanem výpoveď. RD mi môže trvať až do februára 2010. Chcela som nastúpiť do zamestnania už v 9/2010, dcéru mi zobrali do škôlky a nerada by som prišla o miesto v škôlke.Z tohto dôvodu radšej ukončím RD a poberanie RP, ukončím PP , zaplatím si dobr.pois.v nez. , budem mať nejaký príjem a medzitým si môžem hľadať zamestnanie.ďakujem m.,
msa
12.08.10,09:39
neviete poradiť?
msa
17.08.10,10:33
k tomuto sa chcem spýtať, keď sa zaevidujem napr. 2.9.2010 na dobr.poist.v nez.z max. VZ a 15.9.2010 sa odhlásim, v splatnosti je to zaplatené do 8.10.2010?oni mi to vypočítajú alebo si to ja sama? najlepšie asi zaplatiť do pokladne hneď pri odhlasovaní. a na UP sa zaevidujem 16.9.2010. Od septembra platí, že sa zarátavajú do rozhodujúceho obdobia posledné dva roky z troch? To znamená pre mňa to bude obdobie od 16.9.2008-15.9.2010?ešte pre doplnenie, písala som už v inom príspevku tejto témy, ale som zamestnaná a hneď po ukončení RD dostanem výpoveď. RD mi môže trvať až do februára 2010. Chcela som nastúpiť do zamestnania už v 9/2010, dcéru mi zobrali do škôlky a nerada by som prišla o miesto v škôlke.Z tohto dôvodu radšej ukončím RD a poberanie RP, ukončím PP , zaplatím si dobr.pois.v nez. , budem mať nejaký príjem a medzitým si môžem hľadať zamestnanie.ďakujem m.,

ešte ma zaujíma jedna vec, keďže v podstate by som mohla poberať RP až do 2/2011, mohol by mi z tohto dôvodu nevzniknúť nárok na podporu? ďakujem:confused:
janaGT
17.08.10,10:37
ešte ma zaujíma jedna vec, keďže v podstate by som mohla poberať RP až do 2/2011, mohol by mi z tohto dôvodu nevzniknúť nárok na podporu? ďakujem:confused:

to ti teraz asi nikto nevie povedať, uvidíme, ako sa zmenia od 1.1.2011 zákony.
ivka70
17.08.10,10:48
ešte ma zaujíma jedna vec, keďže v podstate by som mohla poberať RP až do 2/2011, mohol by mi z tohto dôvodu nevzniknúť nárok na podporu? ďakujem:confused:

Kazdopadne plati, ze :

Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých má nárok na výplatu nemocenského, ošetrovného, materského a počas ktorých sa mu vypláca rodičovský príspevok.


http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s?&lang=sk
janaGT
17.08.10,10:51
to ti teraz asi nikto nevie povedať, uvidíme, ako sa zmenia od 1.1.2011 zákony.

ja som to pochopila tak, že sa pýta, že keď bude poberať RP do 02/11 a keď s potom prihlási na úrad práce, či bude mať podporu. V tom zmysle som odpovedala.
msa
17.08.10,10:58
ja som to pochopila tak, že sa pýta, že keď bude poberať RP do 02/11 a keď s potom prihlási na úrad práce, či bude mať podporu. V tom zmysle som odpovedala.

bože prepáčte, tak som to nemyslela, zle som to veru napísala. Ešte raz otázka je: Ak v 9/2010 ukončím poberanie RP z dôvodu, že dcéra nastúpi do škôlky. A v tom istom mesiaci si zaplatím nejaké dni DPvN a zároveň k 16.9.2010 budem mať výpoveď z PP a do siedmich dní sa nahlásim na UPSVaR, či mi nemôže prísť rozhodnutie o nepriznaní podpory z dôvodu, že by som mohla alebo mala poberať RP do 2/2011. Do toho času už budem dúfam, zamestnaná niekde inde a ani by som neprišla o miesto v škôlke. Ďakujem a prepáčte, za zle položenú otázku. maja
janaGT
17.08.10,11:20
bože prepáčte, tak som to nemyslela, zle som to veru napísala. Ešte raz otázka je: Ak v 9/2010 ukončím poberanie RP z dôvodu, že dcéra nastúpi do škôlky. A v tom istom mesiaci si zaplatím nejaké dni DPvN a zároveň k 16.9.2010 budem mať výpoveď z PP a do siedmich dní sa nahlásim na UPSVaR, či mi nemôže prísť rozhodnutie o nepriznaní podpory z dôvodu, že by som mohla alebo mala poberať RP do 2/2011. Do toho času už budem dúfam, zamestnaná niekde inde a ani by som neprišla o miesto v škôlke. Ďakujem a prepáčte, za zle položenú otázku. maja

nárok na podporu ti vznikne
msa
17.08.10,11:23
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
kacka141
17.08.10,14:05
Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Dobry den,
tiez mam podobnu otazku ako sa tu uz riesi. bola by som rada keby ste mi vedeli potvrdit ci som spravne pochopila:
mam syna, ktory bude mat 10.12.2010 tri roky, od 2.9.2010 je prijaty do skolky a ja by som sa chcela vratit do prace v ktorej som zamestnana uz 15 rokov, ale vzhladom na stav firmy ocakavam, ze dostanem vypoved. je pravda, ze ked ma nechaju pracovat este aspon 1 tyzden a daju mi max. plat, tak mozem dosiahnut aj max. podporu - ako tu pisete az cca 1000 Eurú mesiac??? Buduci tyzden sa idem definitivne dohodnut do zamestnania, tak chcem vediet ake su moje moznosti. dakujem velmi pekne vopred.
kacka141
17.08.10,14:21
Dobry den,
tiez mam podobnu otazku ako sa tu uz riesi. bola by som rada keby ste mi vedeli potvrdit ci som spravne pochopila:
mam syna, ktory bude mat 10.12.2010 tri roky, od 2.9.2010 je prijaty do skolky a ja by som sa chcela vratit do prace v ktorej som zamestnana uz 15 rokov, ale vzhladom na stav firmy ocakavam, ze dostanem vypoved. je pravda, ze ked ma nechaju pracovat este aspon 1 tyzden a daju mi max. plat, tak mozem dosiahnut aj max. podporu - ako tu pisete az cca 1000 Eur mesiac??? Buduci tyzden sa idem definitivne dohodnut do zamestnania, tak chcem vediet ake su moje moznosti. dakujem velmi pekne vopred.
mata_l
17.08.10,17:06
Dobrý deň. Prosím Vás, chcela by som poradiť

bola som v pracovnom pomere na dobu neurcitu h.mzda 21000sk+pozastavena zivnost
1) Od 1.3. 2006 - 12.9.2006 MD
2) RD do narodenia 2 dietata
3) od 29.1.2008 -12.8.2008 MD
4) doposial na RD

po navrate s RD dostanem vypoved pre nadbytocnost s odstupnym (mala som v roku 2006 este 17,5dna dovolenky) budem mat narok na jej cerpanie???
-uvazujem ze od januara 2011 zacnem pracovat opat na zivnost, kedze do prac. pomeru sa vratit nemozem, chcem sa preto opytat ci ma zmysel vratit sa do prace skor a poberat podporu v nezamestnanosti (mam na nu narok ak mam pozastavenu zivnost) neviem, ze z coho by sa mi podpora v nezamestnanosti ratala a ci by som sa este predtym nemala na nejaky mesiac radsej dobrovolne poistit a tym si zvysit podporu- ak sa na pár dní prihlásim na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, musim ten cas ktory treba odvadzat vsetky dobrovolne poistenia?mam sa poistit este pred tym ako dostanem z prace vypoved ??? A kedze mam pozastavenu zivnost a neviem ci ju nahodou netreba pred tym zrusit, a tiez ci by sa to nedalo obabrat tak ze tu zivnost teraz zrusim a potom ked dopoberam podporu, tak ju znova otvorim s tym ze by som mozno mohla ziadat dokonca o prispevok pri otvoreni zivnosti (ked som si otvarala zivnost tak som o prispevok neziadala)

Dakujem M.
vieraaaa
17.08.10,17:39
Dobrý deň. Prosím Vás, chcela by som poradiť

bola som v pracovnom pomere na dobu neurcitu h.mzda 21000sk+pozastavena zivnost
1) Od 1.3. 2006 - 12.9.2006 MD
2) RD do narodenia 2 dietata
3) od 29.1.2008 -12.8.2008 MD
4) doposial na RD

po navrate s RD dostanem vypoved pre nadbytocnost s odstupnym (mala som v roku 2006 este 17,5dna dovolenky) budem mat narok na jej cerpanie???
...
Dakujem M.

Ja reagujem iba čo sa týka dovolenky. Tebe vznikol nárok na dovolenku aj za rok 2008 - počas MD. Vyšlo mi krátenie za 122 dní rodič. dovolenky v r.2008, tj. 2/12 čo je pri nároku 20 dovolenky -3,5 dňa, čiže Ti vznikol nárok na 16,5 dňa riadnej dovolenky. Keďže vidím, že za rok 2006 máš zaokrúhlené na 0,5 dňa, tak aj výpočet za rok 2008 som tak zaokrúhlila.
Ak by bol Tvoj ročný nárok riad. dovolenky 25 dní, potom Ti vznikol nárok na 21 dní dovolenky.
Žiaľ čo sa týka podnikania a ďalších Tvojich otázok, neviem poradiť.
mata_l
17.08.10,20:07
Ja reagujem iba čo sa týka dovolenky. Tebe vznikol nárok na dovolenku aj za rok 2008 - počas MD. Vyšlo mi krátenie za 122 dní rodič. dovolenky v r.2008, tj. 2/12 čo je pri nároku 20 dovolenky -3,5 dňa, čiže Ti vznikol nárok na 16,5 dňa riadnej dovolenky. Keďže vidím, že za rok 2006 máš zaokrúhlené na 0,5 dňa, tak aj výpočet za rok 2008 som tak zaokrúhlila.
Ak by bol Tvoj ročný nárok riad. dovolenky 25 dní, potom Ti vznikol nárok na 21 dní dovolenky.
Žiaľ čo sa týka podnikania a ďalších Tvojich otázok, neviem poradiť.
zostatok 17,5 vznikol z .......bezny rok(2006) 20, minuly rok(2005) 1,5 celkovy narok 21,5 cerpane 4

vobec ale nechapem ako ste sa dopocitali k tym dnom, ja som myslela ze mam narok si minut alebo dat preplatit tych 17,5 dna z roku 2006 ale asi to bude nejake komplikovanejsie...
vieraaaa
18.08.10,10:03
zostatok 17,5 vznikol z .......bezny rok(2006) 20, minuly rok(2005) 1,5 celkovy narok 21,5 cerpane 4

vobec ale nechapem ako ste sa dopocitali k tym dnom, ja som myslela ze mam narok si minut alebo dat preplatit tych 17,5 dna z roku 2006 ale asi to bude nejake komplikovanejsie...

Ono to nie je komplikovanejšie, ale Tebe vznikol nárok na dovolenku aj v roku 2008, lebo MD sa ráta ako odpracované dni a za odpracované dni vzniká nárok na dovolenku. Vyšlo mi, že MD v roku 2008 trvala 141 pracovných dní a rodičovská dovolenka 121 pracovných dní, takže si mala započítaných ako odpracovaných tých 141 dní MD, na základe čoho Ti vznokol nárok na celú výmeru dovolenky.
Rodič. dovolenka sa nepočíta ako odpracovaná a o to sa kráti výmera dovolenky. Dovolenka sa kráti za vymeškané dni, a to za prvých 100 dní 1/12 a za každých ďalších 21 dní 1/12. Pri 121 dňoch sú to 2/12, čo je pri ročnom nároku 20 dní dovolenky mínus 3,5 dňa, takže 20 dní - krátenie 3,5 dňa = 16,5 dní riadnej dovolenky.
Dovolenku by Ti mal umožniť zamestnávateľ vyčerpať po návrate z rodičovskej dovolenky, prípadne ak s Tebou ukončí pracovný pomer, musí Ti nevyčerpanú dovolenku preplatiť.
mata_l
18.08.10,13:00
cize ak spravne chapem, ked budem moct cerpat dovolenku, tak uz budem mat iny VZ ako ten zakladny?
je lepsie dovolenku cerpat alebo si ju dat preplatit, ovplyvni to nejak odstupne?

mozem si ho este zvysit napr. dobrovolnym poistenim v nezamestnanosti (je potrebne sa prihlasit na nejaku min. dobu alebo 1 mesiac staci, treba to urobit asi este predtym ako je datum ukoncenia PP,musim odviest aj ostatne odvody za ten jeden mesiac)

bude mi vyplacana podpora, ked mam pozastavenu zivnost prip. ju musim zrusit? viac v prispevku 462

Dakujem vsetkym poradakom
skay
19.08.10,09:11
ahoj, po precitani celej diskusie a viacerych zakonov vas chcem poprosit o radu (v ziadnej diskusii som nenasla, ak som prehliadla ospravedlnujem sa za duplicitu otazky ): syn dovrsi 3 roky 26. augusta. zamestnavatel sa so mnou nechcel dohodnut na skoceni pp dohodou- trvala som na 6 mes. odstupnom kedze som u neho zamestnana viac ako 5 rokov. Prac. pomer bude ukonceny z organizacnych dovodov cize 3 mes. vypovedna doba(pocas ktorej nemusim chodit do prace nakolko zamestnavatel nedisponuje volnym prac. miestom a bude mi vyplatena mzda aj zvysna dovolenka) + 3 mes. odstupne. Chcem si platit DPvN aby som mala najvyssiu davku v nezamestnanosti po skonceni pp - 30.11.2010.(ak sa zamestnam budem to platit zbytocne....ale ak nie...)

1. v piatok 20.08 som bola v SP a dala si DPvN z max. VZ od 23.08.10. neviem ci to bolo spravne a ovplyvni to vysku podpory .... (kedze budem mat vyssi VZ ako je max. bojim sa aby to neovlyvnilo davku v nezam. tak ze bude nizsia ako je maximalna)

2. pracovnicka SP mi povedala ze preplatok na poistnom mi vratia na zaklade pisomnej ziadosti, ale nevie ci to ovplyvni vysku podpory smerom dole od maxima. ak som spravila chybu da sa to este zmenit ? lebo som si prave precitala ze v pripade prekrocenia max. VZ sa robi rozdiel dobrovolneho poistenia a odvodu od zamestnavatela a tym padom by sa mi znizila podpora:-( alebo toto plati iba pri nemocenskom poisteni?

3. Ak budem mat vo vypovedi datum ukoncenia pp 30.11.10 tak tento datum mozem uviest ako datum ukoncenia DPvN a 1.12.10 sa ist zaregistrovat na UP?
Dakujem za rady
saskia26
23.08.10,11:18
Viete mi, prosím, poradiť, či preplatenie dovolenky po skončení pracovného pomeru sa počíta ako príjem nezamestnaného evidovaného na úrade práce?
Ukončenie prac. pomeru je 31.7.2010, od 1.8. sa zaevidoval na úrad práce a v mesiaci august mu bude vyplatená zostatková dovolenka.
Ďakujem za odpoveď!
brčko
23.08.10,17:40
Viete mi, prosím, poradiť, či preplatenie dovolenky po skončení pracovného pomeru sa počíta ako príjem nezamestnaného evidovaného na úrade práce?
Ukončenie prac. pomeru je 31.7.2010, od 1.8. sa zaevidoval na úrad práce a v mesiaci august mu bude vyplatená zostatková dovolenka.
Ďakujem za odpoveď!

na základe toho, čo som čítala myslím tu na porade:

ak mu bude v auguste vyplatená mzda za júl, t.j. spolu s preplatenou dovolenkou, ktorú preplatili "pri" ukončení prac.pomeru (prac.pomer skončil 31.7.2010 a mzda za júl sa vypláca do konca augusta a odvádzajú sa z preplatenej dovolenky aj odvody do SP, ZP, ak ide o vyplatenie počas RD, tak len ZP) tak je to ok.

Ak by mu ale dovolenku vyplatili až "po" ukončení prac.pomeru (t.j. bez odvodov do ZP, SP), t.j. zúčtovali spolu s výplatami za august vyplácané v septembri, tak predpokladám sa to berie ako jeho príjem za august. Niekto to myslím tu písal, že v takom prípade ho od začiatku daného kalend. mesiaca vyradili z evidencie uchádz. o zamestnanie. Zaujalo ma to, lebo nemám doplatené odstupné z firmy spolu s kolegynou, ktorá je evidovaná na UP. Tak som jej to vtedy hovorila, čo som tu čítala. Ale osobnú skúsenosť s tým nemám.
brčko
23.08.10,17:49
ahoj, po precitani celej diskusie a viacerych zakonov vas chcem poprosit o radu (v ziadnej diskusii som nenasla, ak som prehliadla ospravedlnujem sa za duplicitu otazky ): syn dovrsi 3 roky 26. augusta. zamestnavatel sa so mnou nechcel dohodnut na skoceni pp dohodou- trvala som na 6 mes. odstupnom kedze som u neho zamestnana viac ako 5 rokov. Prac. pomer bude ukonceny z organizacnych dovodov cize 3 mes. vypovedna doba(pocas ktorej nemusim chodit do prace nakolko zamestnavatel nedisponuje volnym prac. miestom a bude mi vyplatena mzda aj zvysna dovolenka) + 3 mes. odstupne. Chcem si platit DPvN aby som mala najvyssiu davku v nezamestnanosti po skonceni pp - 30.11.2010.(ak sa zamestnam budem to platit zbytocne....ale ak nie...)

1. v piatok 20.08 som bola v SP a dala si DPvN z max. VZ od 23.08.10. neviem ci to bolo spravne a ovplyvni to vysku podpory .... (kedze budem mat vyssi VZ ako je max. bojim sa aby to neovlyvnilo davku v nezam. tak ze bude nizsia ako je maximalna)
podla mna výška VZ zo zamestnania neovplyvní výšku podpory, lebo budeš mať za každý kalend.den trvania PvN maximálny VZ v súčte z oboch poistení, dokonca ho prekročíš. Pri poistení v nezam. to nie je ako pri nem.poistení, že sa z každého nem.poistenia ráta splnenie podmienok a aj denný VZ zvlášť. Tak predpokladám, že jeden kalend. den beru ako jeden den, aj ked tam sú dve nem.poistenia. Tieto poistenia zrátajú. Ak si prekročila maximum, tak na základe písomnej žiadosti ti z preplatok na DPvN vrátia.
Maximum pre odvod PvN je od 1.7.2010 štvornásobok primernej mzdy za rok 2009 t.j. 4x 744,5eur
Maximum pre výpočet dávky sa ráta nie štvornásobok, ale len trojnásobok, t.j. denný vym.základ je max. 744,5eur x 3 x12mesiacov :365dní

2. pracovnicka SP mi povedala ze preplatok na poistnom mi vratia na zaklade pisomnej ziadosti, ale nevie ci to ovplyvni vysku podpory smerom dole od maxima. ak som spravila chybu da sa to este zmenit ? lebo som si prave precitala ze v pripade prekrocenia max. VZ sa robi rozdiel dobrovolneho poistenia a odvodu od zamestnavatela a tym padom by sa mi znizila podpora:-( alebo toto plati iba pri nemocenskom poisteni?

môj názor je vyššie

3. Ak budem mat vo vypovedi datum ukoncenia pp 30.11.10 tak tento datum mozem uviest ako datum ukoncenia DPvN a 1.12.10 sa ist zaregistrovat na UP?
Dakujem za rady

áno
skay
23.08.10,18:34
brčko velmi dakujem za odpoved. uz som kludnejsia:-) bala som sa ze napriek max. DPvN sa mi moze znizit maximalna davka v nezamestanosti, kvoli odvodom aj z brutto mzdy, alebo ze by mi davku ratali iba zo mzdy. a to by bola potom velmi mala davka:-( necham teda plynut obe poistenia a v decembri poziadam o preplatok. este raz dakujem:-)
saskia26
23.08.10,19:13
na základe toho, čo som čítala myslím tu na porade:

ak mu bude v auguste vyplatená mzda za júl, t.j. spolu s preplatenou dovolenkou, ktorú preplatili "pri" ukončení prac.pomeru (prac.pomer skončil 31.7.2010 a mzda za júl sa vypláca do konca augusta a odvádzajú sa z preplatenej dovolenky aj odvody do SP, ZP, ak ide o vyplatenie počas RD, tak len ZP) tak je to ok.

Ak by mu ale dovolenku vyplatili až "po" ukončení prac.pomeru (t.j. bez odvodov do ZP, SP), t.j. zúčtovali spolu s výplatami za august vyplácané v septembri, tak predpokladám sa to berie ako jeho príjem za august. Niekto to myslím tu písal, že v takom prípade ho od začiatku daného kalend. mesiaca vyradili z evidencie uchádz. o zamestnanie. Zaujalo ma to, lebo nemám doplatené odstupné z firmy spolu s kolegynou, ktorá je evidovaná na UP. Tak som jej to vtedy hovorila, čo som tu čítala. Ale osobnú skúsenosť s tým nemám.

brčko, ďakujem za odpoveď. V tejto súvislosti ma ešte napadlo, keď skončí prac. pomer 31.10., mamička je na RD do 15.11., potom keď sa prihlási od 16.11. na úrad práce a v novembri jej vyplatí zamestnávateľ zostatok dovolenky, teda až po skončení prac. pomeru, tak by sa to nemal brať ako príjem nezamestnaného. Vysvetľujem si to takto správne?
brčko
23.08.10,19:27
brčko, ďakujem za odpoveď. V tejto súvislosti ma ešte napadlo, keď skončí prac. pomer 31.10., mamička je na RD do 15.11. ak skončí PP 31.10. tak tým dnom aj prestane čerpať RD, ale o dieťa sa môže starať do 15.11. ak 16.11. nastúpi do škôlky, potom keď sa prihlási od 16.11. na úrad práce a v novembri jej vyplatí zamestnávateľ zostatok dovolenky, teda až po skončení prac. pomeru, tak by sa to nemal brať ako príjem nezamestnaného. Vysvetľujem si to takto správne?

aj rodičovský príspevok za oktober je vyplatený v novembri. Aj mzda za oktober je vyplatená v novembri. Je vyplatená PRI ukončení PP, lebo mzda za oktobre je splatná do konca novembra. Takže je to samozrejme jeho príjem, ale za oktober, nie november. Bude mať aj výplatnú pásku a aj potvrdenie o príjme dostane od zamestnávatela (bud po ukončení PP, alebo po ukončení kalend.roka)

ak však dostane RP aj za november (ak má dieťa napr. 3roky 15.11. a do škôlky ide až od napr. 16.11.), tak mu nárok na RP odnímu až od 1.11. a nárok na vyplácanie podpory (ak vznikne nárok na podporu) vznikne až od 1.11.
saskia26
23.08.10,19:43
aj rodičovský príspevok za oktober je vyplatený v novembri. Aj mzda za oktober je vyplatená v novembri. Je vyplatená PRI ukončení PP, lebo mzda za oktobre je splatná do konca novembra. Takže je to samozrejme jeho príjem, ale za oktober, nie november. Bude mať aj výplatnú pásku a aj potvrdenie o príjme dostane od zamestnávatela (bud po ukončení PP, alebo po ukončení kalend.roka)

ak však dostane RP aj za november (ak má dieťa napr. 3roky 15.11. a do škôlky ide až od napr. 16.11.), tak mu nárok na RP odnímu až od 1.11. a nárok na vyplácanie podpory (ak vznikne nárok na podporu) vznikne až od 1.11.

Tak tomuto nerozumiem. Ukončí prac. pomer 31.10., ale RD trvá až do 15.11., keď bude mať dieťa 3 roky, takže rod. príspevok odnímu od 15.11., takže za november ho ešte dostane vyplatený.
Na úrad práce sa pôjde registrovať od 16.11., takže vzniká nárok aj na rod. a potom aj na podporu, nie?

Nie je tam preklep v texte "tak mu nárok na RP odnímu až od 1.12. a nárok na vyplácanie podpory (ak vznikne nárok na podporu) vznikne až od 1.12."
dana99
23.08.10,20:13
[QUOTE=Jozef Mihál;1243289]

Nezmyselné riešenie výpočtu dávky (50% z 319,58) je možné poľahky obísť.

Po skončení MD, RD v situácií, kedy platí že za posledné 3 roky nemala žena žiaden príjem, si treba veci zariadiť tak, aby po skončení RD ešte zostala v zamestnaní, prípadne si našla nejaké nové a to tak, aby denný vymeriavací základ vychádzal na hranicu 71,3126 €. To je maximálny možný denný VZ pre výpočet dávky.

Ak to bude takto, potom dávka bude:

30 x 50% z 71,3126 = 1069,70 € v mesiaci s 30 dňami

31 x 50% z 71,3126 = 1105,40 € v mesiaci s 31 dňami

Čiže napríklad so zamestnávateľom, ktorý chce ženu prepustiť po návrate z RD treba urobiť deal - žena bude ochotná odísť zo zamestnania skôr ako po výpovednej dobe 2 mesiace, napríklad už po 5 dňoch, a zamestnávateľ jej za tých 5 dní dá plat - odmenu 367 €.


.................................................. ...............................

Dobrí večer. Prosím Vás, je to ešte aktuálne?

Ďakujem. Dana
saskia26
23.08.10,20:47
[QUOTE=Jozef Mihál;1243289]

Nezmyselné riešenie výpočtu dávky (50% z 319,58) je možné poľahky obísť.

Po skončení MD, RD v situácií, kedy platí že za posledné 3 roky nemala žena žiaden príjem, si treba veci zariadiť tak, aby po skončení RD ešte zostala v zamestnaní, prípadne si našla nejaké nové a to tak, aby denný vymeriavací základ vychádzal na hranicu 71,3126 €. To je maximálny možný denný VZ pre výpočet dávky.

Ak to bude takto, potom dávka bude:

30 x 50% z 71,3126 = 1069,70 € v mesiaci s 30 dňami

31 x 50% z 71,3126 = 1105,40 € v mesiaci s 31 dňami

Čiže napríklad so zamestnávateľom, ktorý chce ženu prepustiť po návrate z RD treba urobiť deal - žena bude ochotná odísť zo zamestnania skôr ako po výpovednej dobe 2 mesiace, napríklad už po 5 dňoch, a zamestnávateľ jej za tých 5 dní dá plat - odmenu 367 €.


.................................................. ...............................

Dobrí večer. Prosím Vás, je to ešte aktuálne?

Ďakujem. Dana

Do 31.8.2010 to platí, od 1.9.2010 to bude "za posledné 2 roky nemala žena žiaden príjem..."
dana99
23.08.10,21:19
Ďakujem, takže príjem z roku 2007 nebude mať vplyv na podporu (od 1.10.2010).
zuzka3110
24.08.10,10:34
od 16.3.2005 som bola na 1. MD, potom RD, od 09.11.2007 2. MD odvtedy na RD. Dieťa má 3 roky 25.12.2010. Nastupuje 02.09.2010 do škôlky. V septembri si budem čerpať nevybratú dovolenku, k 30.9. výpoveď s odstupným. K 1.10.2010 som nezamestnaná...
1. Z čoho mi budú preplácať dovolenku? (z pravdepodobného, t.j. z HM kolegyne, kt. ma zastupuje??)
2. Mám nárok na podporu?
3. Z akej sumy sa mi bude rátať? (z preplatenej dovolenky?)
4. Dá sa dobrovoľným pripoistením v mesiaci september zvýšiť nárok na podporu?
5. Musím si počas nezamestnanosti platiť nejaké odvody?
Prosím viete mi poradiť? ďakujem
janaGT
24.08.10,10:37
od 16.3.2005 som bola na 1. MD, potom RD, od 09.11.2007 2. MD odvtedy na RD. Dieťa má 3 roky 25.12.2010. Od septembra si budem čerpať nevybratú dovolenku, k 30.9. výpoveď s odstupným...
1. Z čoho mi budú preplácať dovolenku? (z pravdepodobného, t.j. z HM kolegyne, kt. ma zastupuje??)
2. Mám nárok na podporu?
3. Z akej sumy sa mi bude rátať? (z preplatenej dovolenky?)
4. Dá sa dobrovoľným pripoistením v mesiaci september zvýšiť nárok na podporu?
Prosím viete mi poradiť? ďakujem

nárok na podporu ti vznikne, nakoľko si bola počas MD a RD v zamestnaneckom pomere. Dobrovoľné poistenie v nezamestatnosti si platiť môžeš, najlepšie z maxima, aby sa ti podpora čím viac navýšila. Od 1.9.2010 platí podmienka poistenia 2 roky z posledných 3 rokov. A to spĺňaš.
lienocka001
24.08.10,10:47
Dobry den mam otazku

udaje>
v sucasnosti som na RD od 11.1.2010 dieta ma viac ako dva roky
som zamestnana od 1.3.2008 pracovny pomer mi stale trva
predtym som pracovala suvislo viacero rokov potom som od 30.6.2007 do 28.2.2008 bola na UP narok na podporu v nezamestnanosti mi vznikol

zvazujem ze nastupim na jesen do prace ale co v pripade ak ma po nastupe prepustia /napr. projekt sa zrusi a pod. / mohla by som potom ist na UP a budem mat narok na podporu?

Viete mi poradit? dakujem
zuzka3110
24.08.10,10:57
ďakujem, maximum je 2978,- €. Ale ja budem v septembri čerpať dovolenku a tam budem mať nejaký príjem.. nestačí zaplatiť DPvN len z toho rozdielu?
janaGT
24.08.10,10:58
ďakujem, maximum je 2978,- €. Ale ja budem v septembri čerpať dovolenku a tam budem mať nejaký príjem.. nestačí zaplatiť DPvN len z toho rozdielu?

áno máš pravdu, len z rozdielu, tak aby si mala maximum :)
od 1.7.2010 je max. VZ 2 978,- eur.
zuzka3110
25.08.10,19:08
takže ak sa 2.9. zamestnám a budem čerpať dovolenku 20 dní HM bude napr. 500, tak sa stačí prihlásiť na dobrovoľné od 2.9. v sume 2978-500, t.j. 2478 a zaplatiť 2% 49,56€

ako sa ráta podpora 500+2478 / koľko dní (20dovolenky alebo dni, ktoré budem platiť DPvN?) a z toho 50% ?

ďakujem
ivka70
25.08.10,19:12
takže ak sa 2.9. zamestnám a budem čerpať dovolenku 20 dní HM bude napr. 500, tak sa stačí prihlásiť na dobrovoľné od 2.9. v sume 2978-500, t.j. 2478 a zaplatiť 2% 49,56€

ako sa ráta podpora 500+2478 / koľko dní (20dovolenky alebo dni, ktoré budem platiť DPvN?) a z toho 50% ?

ďakujem


Rataju sa kalendarne dni, pocas ktorych sa plati, teda nie piba pracovne.
Ak sa DPvN kryje dnami so zamestnanim , dni sa pocitaju len raz.
zuzka3110
25.08.10,19:32
takže 2978/29 = 102,69, ale max. je nejak 73 € ??
Andyke
25.08.10,20:37
Vysvetlenie k Tvojej otázke :
Maxim.VZ na poistenie v nezamestnanosti je 1/12-ina 4-násobku VVZ za r.2009 teda 2978 €.
Ale maxim. DVZ dávky v nezam. sa počíta : z 3-násobku VVZ deleno 365 = 3x8934:365= 73,4302 €.

Takže ako sama vidíš zbytočne budeš platiť v súčte z maxim.VZ.
Treba ponížiť VZ na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.
zuza8
30.08.10,12:11
Prosím, Vás mám kamarátku ktorej končí rodičovský príspevok 18.9.2010 a chce dať výpoveď k dátumu 31.8.2010, ale v práci jej dajú výpoveď vo výpovednej dobe 2 mesiace v ktorých bude maródovať (ide na liečenie), čiže maródovať bude do konca výpovednej doby a potom nastúpy do zamestnania. Ale obáva sa čí si ju tam nechajú. A rozmýšľala som ak by si platila dobrovolné nezamestnanecké od začatia zamestnania a náhodou by ju prepustili mala by stále nárok podporu v nezamestnanosti? Aj keby si platila z maxima tak by dostala tú najvyššiu podporu? Ona tú výpoveď musí dať, lebo oni jej ju nechcú dať skôr. ďakujem vám za radu. Moc by jej to pomohlo. Veľká vďaka.
ivka70
30.08.10,12:19
Prosím, Vás mám kamarátku ktorej končí rodičovský príspevok 18.9.2010 a chce dať výpoveď k dátumu 31.8.2010, ale v práci jej dajú výpoveď vo výpovednej dobe 2 mesiace v ktorých bude maródovať (ide na liečenie), čiže maródovať bude do konca výpovednej doby a potom nastúpy do zamestnania. Ale obáva sa čí si ju tam nechajú. A rozmýšľala som ak by si platila dobrovolné nezamestnanecké od začatia zamestnania a náhodou by ju prepustili mala by stále nárok podporu v nezamestnanosti? Aj keby si platila z maxima tak by dostala tú najvyššiu podporu? Ona tú výpoveď musí dať, lebo oni jej ju nechcú dať skôr. ďakujem vám za radu. Moc by jej to pomohlo. Veľká vďaka.

Predpokladam, ze ona chce dat vypoved do 31.8. tak ,aby vypovedna doba plynula do 31.10. a pocas tejto doby bude na PNke.

Kam potom nastupi?
Ma inu pracu?
Preco chce dat vypoved pocas RD?
Preco nejde rovno z RD na PNku?

Zamestnavatle jej nemoze dat vypoved pocas RD ani pocas PN.
Vtedy je pred vypovedou chranena.

Nie je mi uplne jasne, aku odpoved cakas .... :)
Skus to upresnit, odpovedat na otazky, nieco poriesime :)
zuza8
30.08.10,12:37
Má sľúbenú prácu od novembra. A vo firme v ktorej pracovala majú zahrnutú 2 mesačnú výpovednú dobu - že jej nedajú skôr zápočtový list. Tak sa rozhodla že dá výpoveď k tomu 31.8 aby jej to vychádzalo do 30.10. mala by nastúpiť do novej práce od 1.11. (ale doba je zlá a bojí sa že keby ju prepustili v 3 mesačnej skušobnej dobe čo potom. V práci v ktorej doteraz pracovala nemôže robiť kvôli zdraviu ale aj rodine - nevychádza jej to a výpoveď jej sami nechcú dať. čo má robiť. Práve že sa chce "poistiť" keby ju vyhodili z novej práce čí by mala nárok na podporu v nezamestnanosti (chcela by vyššiu ako by jej vychádzala - tak by si to radšej sama platila). Ďakujem pekne
Skúsila by sa spýtať či by ju zobrali aj neskôr. - ale to až v krajnom riešení.
brčko
30.08.10,13:08
Má sľúbenú prácu od novembra. A vo firme v ktorej pracovala majú zahrnutú 2 mesačnú výpovednú dobu - že jej nedajú skôr zápočtový list. Tak sa rozhodla že dá výpoveď k tomu 31.8 aby jej to vychádzalo do 30.10. mala by nastúpiť do novej práce od 1.11. (ale doba je zlá a bojí sa že keby ju prepustili v 3 mesačnej skušobnej dobe čo potom. V práci v ktorej doteraz pracovala nemôže robiť kvôli zdraviu ale aj rodine - nevychádza jej to a výpoveď jej sami nechcú dať. čo má robiť. Práve že sa chce "poistiť" keby ju vyhodili z novej práce čí by mala nárok na podporu v nezamestnanosti (chcela by vyššiu ako by jej vychádzala - tak by si to radšej sama platila). Ďakujem pekne
Skúsila by sa spýtať či by ju zobrali aj neskôr. - ale to až v krajnom riešení.

v starom zamestnaní ak s osobných dôvodov nemôže už do nej nastúpiť môže ukončiť PP nielen výpovedou, môže sa pokúsiť aj o ukončenie PP dohodou k určitému konkrétnemu dátumu, napr. bez uvedenia dôvodu na žiadosť zamestnanca. Ak však chce čerpať nemocenské zo zamestnania, tak je pre nu výhodnejšia výpoved zo strany zamestnanca. Zo zákonníka práce potom vyplýva 2mesačná výpovedná doba od prvého dna mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci "doručenia" výpovede zamestnávatelovi.

Ak doručí výpoved zamestnávatelovi najneskôr 31.8.2010 (nech si na kopii nechá potvrdiť prevzatie s uvedením dátumu prevzatia, tak jej VD skončí ako píšeš 31.10.2010 a aj PP jej skončí v tento den, tým aj všetky poistenia zamestnanca.

Predpokladám, že písomne oznámila zamestnávatelovi, že chce ukončiť čerpanie RD dnom 31.8.2010, to je pre nárok na nemocenské a náhradu príjmu pri dočas.neschopnosti podstatné. Ak jej vznikne PN po ukončení po ukončení čerpania RD, tak bude mať nárok na náhradu príjmu pri doč.PN a nemocenské zo zamestnania. Nemocenské jej bude vyplácané, aj keby jej trvalo PN dlhšie ako do 31.10.2010, tj. aj po ukončení prac.pomeru.

Ak hned po ukončení PN nastupuje do nového zamestnania a nie je si istá, či s nou v skúšobnej dobe neskončia prac.pomer a chcela by potom cca max. podporu, tak nech si dopláca odo dna vzniku nového prac.pomeru do jeho ukončenia dobrovolné poist. v nezam. do maximálneho vym.základu. Potom nech DPvN odhlási najskôr v den ukončenia nového prac.pomeru alebo po ukončení skúšobenej doby.

Ak bude nezamestnaná ešte pred nástupom do novej práce a bude evidovaná na UP, tak by záležalo aké mala vym.základy pre nem.poisenie pred nástupom, tj. dobré by bolo podla mna pre istotu radšej ešte pred PN si platiť dobr.poist. v nezam., aspon pár dní.
kamienok
30.08.10,19:21
Dobry den, snazila som sa preklikat viacerymi stranami, ci nenajdem podobnu situaciu, ale radsej sa opytam priamo:
12/2007 som nastupila na MD, 7/2008 na RD.
8/2009 som rozviazala pracovny pomer so zamestnavatelom.
1/2011 mi ma skoncit RD.
neplanujem hned po skonceni RD nastupit do zamestnania.

1. budem mat narok na podporu v nezamestnanosti?
2. citam spravne, ze je pre mna vhodne platit si dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?

a este trochu mimo:
3. znama mi ponukla, aby som jej pomohla s internetovym obchodom od 1/2011 - nic velke - rozmyslala som, ze by to mohlo byt na zaklade zmluvy alebo dohody a pod.
je dohoda / zmluva s podobnym obsahom (vykon nejakej cinnosti) kompatibilna s pripadnou podporou v nezamestnanosti?

Dakujem.
kamienok
30.08.10,19:24
doplnam na margo zmluvy: jedna sa mozno o 10 Eur mesacne.
(chcem to robit aby som jej pomohla, nie kvoli financiam - len uvazujem, ci sa mi to vobec oplati...)
veronikasad
30.08.10,19:33
Dobry den, snazila som sa preklikat viacerymi stranami, ci nenajdem podobnu situaciu, ale radsej sa opytam priamo:
12/2007 som nastupila na MD, 7/2008 na RD.
8/2009 som rozviazala pracovny pomer so zamestnavatelom.
1/2011 mi ma skoncit RD.
neplanujem hned po skonceni RD nastupit do zamestnania.

1. budem mat narok na podporu v nezamestnanosti?
2. citam spravne, ze je pre mna vhodne platit si dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?

a este trochu mimo:
3. znama mi ponukla, aby som jej pomohla s internetovym obchodom od 1/2011 - nic velke - rozmyslala som, ze by to mohlo byt na zaklade zmluvy alebo dohody a pod.
je dohoda / zmluva s podobnym obsahom (vykon nejakej cinnosti) kompatibilna s pripadnou podporou v nezamestnanosti?
Dakujem.
Poslednej vete nerozumiem vôbec. Bod 3 prosím doplň o akú zmluvu sa jedná.
kamienok
30.08.10,20:56
ad. zmluva: netusim. ;) bol to len taky napad, ci sa to takto neda osetrit, este to nemam prezistene. zatial sa vo mne formovala predstava, ze by bola dohoda o vykonani prace alebo nieco podobne.
vzhladom na to, ze budem nezamestnana, a chcela by som poberat podporu, tak sa chcem vyhnut comukolvek, co by mi mohlo urobit problemy ;)

dakujem.
murmur
06.09.10,16:17
pozdravujem,
otazka zacina byt dost neprehladna, tak by som sa chcel opytat na pripad mojej manzelky:
Na MD resp. RD je od roku 2003 (3 deti po sebe)
pracovny pomer (mala zmluvu na dobu neurcitu) rozviazala k 31.12.2009
sucasna RD jej konci 2.2011

Nie je teda splnena podmienka 2 roky za predchadzajuce 3 roky (budu chybat cca 2 mesiace), takze jej nevznikne narok na podporu.
Da sa to obist dobrovolnym platenim poistenia v nezamestnanosti na dobu, ktora chyba do urcenych 2 rokov?
vopred dakujem,
murmur
veronikasad
06.09.10,16:25
pozdravujem,
otazka zacina byt dost neprehladna, tak by som sa chcel opytat na pripad mojej manzelky:
Na MD resp. RD je od roku 2003 (3 deti po sebe)
pracovny pomer (mala zmluvu na dobu neurcitu) rozviazala k 31.12.2009
sucasna RD jej konci 2.2011

Nie je teda splnena podmienka 2 roky za predchadzajuce 3 roky (budu chybat cca 2 mesiace), takze jej nevznikne narok na podporu.
Da sa to obist dobrovolnym platenim poistenia v nezamestnanosti na dobu, ktora chyba do urcenych 2 rokov?
vopred dakujem,
murmur
Ano, počas rodičovskej dovolenky si môže platiť poistenie v nezamestnanosti.
murmur
06.09.10,16:43
velmi pekne dakujem.
este upresnenie - ako sa pocita vymeriavaci zaklad za obdobie, kedy mala prerusene platenie PvN (cize do toho konca 2009), z minimalnej mzdy?
dana99
06.09.10,18:30
Len pripomínam, že k 1.1.2011 sa bude meniť kóóópa zákonov. Takže ktovie, ako to bude s podporou v nezamestnanosti od 1.1.
brčko
07.09.10,14:00
Dobry den, snazila som sa preklikat viacerymi stranami, ci nenajdem podobnu situaciu, ale radsej sa opytam priamo:
12/2007 som nastupila na MD, 7/2008 na RD.
8/2009 som rozviazala pracovny pomer so zamestnavatelom.
1/2011 mi ma skoncit RD.
neplanujem hned po skonceni RD nastupit do zamestnania.

1. budem mat narok na podporu v nezamestnanosti?
2. citam spravne, ze je pre mna vhodne platit si dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?

a este trochu mimo:
3. znama mi ponukla, aby som jej pomohla s internetovym obchodom od 1/2011 - nic velke - rozmyslala som, ze by to mohlo byt na zaklade zmluvy alebo dohody a pod.
je dohoda / zmluva s podobnym obsahom (vykon nejakej cinnosti) kompatibilna s pripadnou podporou v nezamestnanosti?

Dakujem.

ak si bez prac.pomeru viac ako rok a išlo o prac.pomer na dobu neurčitú a to bez dobr.poistenia v nezam.(nepíšeš presné dátumy, tak neviem posúdiť), tak nárok na podporu mať nebudeš. Jedine ak by si mala v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na UP len prac.pomery na dobu určitú a žiadny na dobu neurčitú a v tomto období si bola poistená v nezam. aspon 2roky =2x365dní, tak je šanca.
brčko
07.09.10,14:10
velmi pekne dakujem.
este upresnenie - ako sa pocita vymeriavaci zaklad za obdobie, kedy mala prerusene platenie PvN (cize do toho konca 2009), z minimalnej mzdy?

ak bude mať vym.základ z dobrov.poistenia v nezam. (podla návrhu aspon 31dní, čo schvália nakoniec uvidíme), tak jej vyrátajú podporu z VZ, z ktorého si bude platiť dobr.poistenie v nezam. (samozrejme že existuje strop, ktorý je ale iný pre platenie=max. odvody a iný pre výšku podpory). T.j. platila by som si cca z VZ = 744,5x3 = napr. 2240eur. A treba si dni presne vyrátať zo zamestnania, radšej o nejaký týžden viac platiť, ako by malo chýbať. No a platiť v správnej sume a v splatnosti, inak jej obdobie DPvN za ktoré nezaplatí (znamená plnú sumu) v splatnosti nebudú rátať.