harisova66
11.01.10,13:09
Dobrý deň,
v piatok sa mám zúčastniť dedičského konania a tak Vás prosím o radu.

Pojednávaná vec sa týka polovičky rodičovského domu po mojej zosnulej matke. Kde bývajú môj otec a moja setra s rodinou. Žiaľ situácia je taká že ma chcú z tochto domu vynulovať.

Chcela by som vedieť načo si mám dávať pozor a ako sa brániť ???
Aký vplyv má ohodnotenie domu na tento spor ???
Ak by som nesúhlasila s konaním ako dalej ????

Prosím napíšte mi všetko čo sa dedičškého konania týka, kedže ja som v tomto smere laik.

Vopred Ďakujem

S pozdravom Harišová
monika74
11.01.10,12:34
vid. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=752

docitas sa zakladne info o dedicskom konani a pripadnom vydeneni (v obcianskom zakonniku je jasne stanovene za akych podmienok je mozne vydedit). Ak pripadny dedic nie je spokojny s vysledkom dedicskeho konania, je moznost obratit sa na sud, ale to uz by som riesila s pravnikom. Drzim palce, nech to dopadne dobre.
Ice dive
11.01.10,13:22
Dobrý deň,
v piatok sa mám zúčastniť dedičského konania a tak Vás prosím o radu.

Pojednávaná vec sa týka polovičky rodičovského domu po mojej zosnulej matke. Kde bývajú môj otec a moja setra s rodinou. Žiaľ situácia je taká že ma chcú z tochto domu vynulovať.

Chcela by som vedieť načo si mám dávať pozor a ako sa brániť ???
Aký vplyv má ohodnotenie domu na tento spor ???
Ak by som nesúhlasila s konaním ako dalej ????

Prosím napíšte mi všetko čo sa dedičškého konania týka, kedže ja som v tomto smere laik.

Vopred Ďakujem

S pozdravom Harišová



Dobrý deň,

v dedičskom konaní ste traja účastníci Vy, Váš otec a Vaša sestra... (pokiaľ Vaša matka nemala deti z iného manželstva...)

Vynulovať Vás nemôžu nakoľko ste oprávneným dedičom a v prípade, že Vaša matka nezanechala závet dedí sa podľa zákona t.j. predmetom dedenia je 1/2 domu na ktorú pripadajú 3 dedičia Váš diel je 1/6 domu k celku...
Máte v podstate dve možnosti buď Vás otec, alebo sestra (záleží od dohody) vyplatí z danej nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku, alebo zdedíte 1/6 domu a budete musieť znášať všetky práva, povinnosti, rozhodovania a úžitky do výšky Vášho podielu, ktorý na Vás pripadá pripadá. (ktorú možnosť si vyberiete je Vaša slobodná vôľa).
čo sa týka znaleckého posudku - znalec je tiež len človek a do posudku zapracováva časť svojho názoru t.j. posudok môže byť nižší ale aj vyšší záleží kto je objednávateľom posudku a čo si objedná... (štandardne by sa mali dedičia dohodnúť na nejakom nezávislom znalcovi na dedičskom konaní...). Podstatné je, kto robil v danom dome rekonštrukcie a kto má od nich doklady, nakoľko toto znalec musí pri dedičskom konaní odpočítať nakoľko toto nie je predmetom dedenia (napr. sestra s manželom dali vymeniť okná, t.j. znižuje sa aj dedičský podiel atď...) štandardne bývajú z tohto dôvodu posudky pri dedení nižšie ako keď sa robí posudok na predaj nehnuteľnosti... z tohto dôvodu ak z toho chcete získať čo najviac je chcieť 1/6 domu napísať na seba a prečkať krízu kým ceny nehnuteľností nestúpnu (toto samozrejme záleží aj od polohy kde sa daný dom nachádza...) nakoľko tuto zdedíte časť domu k celku, ktorá nebude znížená o prípadné rekonštrukcie... avšak upozorňujem Vás, že ak sa vyberiete touto cestou, pravdepodobne vzťahy v rodine budú nenávratne preč...
harisova66
11.01.10,17:03
To znamená - ked budem mať svoj podiel,budem musieť prispievat na réžiu tákým istým podielom ???
i ked tam nebývam ???

Aj ked moja sestra nikdy nepracovala (ani jej 3 deti, ani manžel), vyživujú ich doteraz rodičia - otec, je medzi nami ten podiel stále rovnaký ???
Xanti
11.01.10,17:06
To znamená - ked budem mať svoj podiel,budem musieť prispievat na réžiu tákým istým podielom ???
i ked tam nebývam ??? Nie. To vôbec nemusíš. Oni ho užívajú tak platia spotrebovanú energiu, a tiež aj teplo vodu a proste všetko. Ak by to po tebe chceli, tak ty chci nájom za to, že využívajú tvoju 1/6 bytu. Alebo sa im tam nasťahuj na mesiac. Raz dva sa skludnia.

Aj ked moja sestra nikdy nepracovala (ani jej 3 deti, ani manžel), vyživujú ich doteraz rodičia - otec, je medzi nami ten podiel stále rovnaký ??? Áno.
odpoved v texte.
Ice dive
11.01.10,18:53
Ešte doplním jediné náklady ktoré budete mať spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti je 1/6 domovej dane, ktorú budete musieť platiť obci...
Náklady na bývanie budú musieť znášať užívatelia nehnuteľnosti, taktiež môžete od nich požadovať nájomné za užívanie 1/6 domu...(tak ako kolegovia spomenuli vyššie)
Oni zas na oplátku môžu od Vás požadovať aby ste sa podieľali 1/6 na všetkých investíciách, ktoré oni do domu urobia, avšak to že by do nehnuteľnosti chceli investovať, ak je v podieľovom vlastníctve a vzťahy nie sú najlepšie je málo pravdepodobné, nakoľko nikto nebude investovať do domu - zvyšovať jeho hodnotu a potom Vás z tejto vyplácať (ak by ste sa podieľali na všetkých investíciách 1/6...)
harisova66
15.01.10,15:24
Konalo sa to dedičské konanie,otec zámerne nespomenul mamkine pozemky.ako to máme dalej riešiť a následne čo sa stane s pozemkami?
Mária27
15.01.10,18:34
A ty si ich spomenula? Tu na porade doteraz nie.
Ak boli pozemky napísané na mamu, musia byť v dedičstve, inak nemôžu zmeniť majiteľa. Kto je zapísaný na liste vlastníctva ako vlastník? To si najskôr zisti. Možno zmenili majiteľa už skôr.
arizona
15.01.10,20:11
Konalo sa to dedičské konanie,otec zámerne nespomenul mamkine pozemky.ako to máme dalej riešiť a následne čo sa stane s pozemkami?
Ty ako účastník ded. konania máš tiež právo nahlásiť notárovi, ak sa niečo do dedičstva nezahrnulo. Nielen pozemky, ale aj iné cennosti. Napr. šperky,auto,elektroniku atď.
harisova66
24.07.10,16:44
Dobrý den!
otec si po mamkinej smrti nechal svoju čiastku,takže ja mám 1/6 domu sestra tiež a otec večsinu.,otec vlastni aj chatu s pozemkom ,starý babkin dom a role...
Problem je vtom že otec prepisal na 1 vnuka chatu a chce aj ine,neviem ako sa mám braniť a čo mám v tomto pripade robiť dá sa to sudne napadnuť?
Ajuška
24.07.10,16:47
Dobrý den!
otec si po mamkinej smrti nechal svoju čiastku,takže ja mám 1/6 domu sestra tiež a otec večsinu.,otec vlastni aj chatu s pozemkom ,starý babkin dom a role...
Problem je vtom že otec prepisal na 1 vnuka chatu a chce aj ine,neviem ako sa mám braniť a čo mám v tomto pripade robiť dá sa to sudne napadnuť?
...neviem voči čomu sa chceš brániť... so svojím majetkom môže každý nakladať ako uzná za vhodné...
harisova66
24.07.10,16:52
OK-ale voči mne dcere a 4 vnukom je to neferové! a ked pride k doopatrovaniu tak každý sa od toho odtahuje.....
Ajuška
24.07.10,17:00
...bohužiaľ... aj o tom sú vzťahy...
harisova66
24.07.10,20:05
Chcela by som sa spýtat kedy a za akých podmienok sa dá napadnuť darovacia zmluva /po umrťi alebo za života/
Ajuška
24.07.10,20:21
Chcela by som sa spýtat kedy a za akých podmienok sa dá napadnuť darovacia zmluva /po umrťi alebo za života/
http://www.forumseniorov.sk/pravnikradi.htm ;)
arizona
25.07.10,04:51
sarasara
25.07.10,11:44
Chcela by som sa spýtat kedy a za akých podmienok sa dá napadnuť darovacia zmluva /po umrťi alebo za života/

Ak chceš napadnúť darovaciu zmluvu, ktorú uzatvoril tvoj otec a jeho vnuk, tak asi to nepôjde. Oni sú v zmluvnom vzťahu a teba sa po právnej stránke nijako netýka.
Každý vlastník má právo nakladať so svojím majetkom podľa svojej vôle. môže svoj majetok predať či darovať a nemusí brať na nikoho ohľad.
Darovaciu zmluvu môže zrušiť jeden z účastníkov zmluvy a to len za určitých podmienok a zvyčajne v súdnom konaní.
Mária27
25.07.10,11:56
Chcela by som sa spýtat kedy a za akých podmienok sa dá napadnuť darovacia zmluva /po umrťi alebo za života/

Potomkovia sú neopomenuteľní dedičia. Pri dedičstve po otcovi sa budú dať veľké dary započítať, ak bude s čím.

Obč. zák.
§ 479

Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.
§ 484

Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
harisova66
26.07.10,05:29
...neviem voči čomu sa chceš brániť... so svojím majetkom môže každý nakladať ako uzná za vhodné...

jasné-ak nekoná dotyčná osoba pod nátlakom! ako aj v tomto pripade....
Ice dive
26.07.10,05:34
jasné-ak nekoná dotyčná osoba pod nátlakom! ako aj v tomto pripade....
no len to sa ťažko dokazuje, že koná pod nátlakom... keď sa dotyčná osoba sama nevzoprie...
harisova66
26.07.10,05:45
v tomto pripade sa to asi bude dat, vzhladom nato že osoba ktorej sa to týka je lahko ovplyvniťelná-oni snim bývaju a vyvijaju na neho nátlak
Mária27
26.07.10,08:15
Ak sa nedohodnete na rozdelení dedičstva, notár vám zapíše z každej veci vaše zákonné podiely. Ohodnotenie domu má vplyv na poplatky notárovi; ak by ste sa dohodli navyplatení z domu, tak sa to tiež môže brať do úvahy.

O dedení je toho veľa, naštuduj si §§ 460 až 487 občianskeho zákonníka.