Ultima
16.03.10,15:23
Ahojte, chcela by som sa opýtať, ako a kde by sa dala stiahnuť pesnička do prezentácie v Microsoft Power Pointe, keďže musí mať formát .wav. Hľadala som všeličo na googli, ale väčšinou to boli len polyfonické zvonenia na mobil, ktoré boli dosť od veci. Alebo nedalo by sa nejako z klasickej mp3 spraviť v pc pesnička do formátu .wav? Ďakujem
Chobot
16.03.10,14:43
Ahojte, chcela by som sa opýtať, ako a kde by sa dala stiahnuť pesnička do prezentácie v Microsoft Power Pointe, keďže musí mať formát .wav. Hľadala som všeličo na googli, ale väčšinou to boli len polyfonické zvonenia na mobil, ktoré boli dosť od veci. Alebo nedalo by sa nejako z klasickej mp3 spraviť v pc pesnička do formátu .wav? Ďakujem

Dá sa pomocou akéhokoľvek Wave editora. Ale stále narazíš na problém, že keď z mp3 urobíš wav súbor, tak sa ti enormne zväčší. Treba veľmi stiahnuť z kvality mp3 skladby, aby si dostal wav súbor rovnakej veľkosti ako pôvodný mp3.

Pomôže jedine program CDEX, ktorý dokáže spraviť z mp3 súbor wav a pritom ho nezväčší príliš. Stiahneš ho odtiaľto:

http://www.slunecnice.cz/sw/cdex/

Inak o hudbe do prezentácie sa toho veľa popísalo napr. tu:

http://www.porada.sk/t25714-power-point-nastavenie-zvuku.html

a tu:

http://www.porada.sk/t30483-zvuk-v-prezentacii-power-point.html
Laco-monter
16.03.10,14:58
Open Office ma tiež program na zhotovovanie prezentácii so zvukom a je zadarmo.
Ultima
16.03.10,16:46
Ďakujem za rady, ten program je fakt dobrý, všetko ide ako má :-) Konvertovala som mp3 na wav a je to v poriadku, ale ešte sa chcem spýtať, že či to bude fugnovať aj potom, keď prezentáciu odošlem niekomu e - mailom, teda ak ten dotyčný nemá tú pesničku v pc, prehrá mu ju aj tak? Ďakujem
PotPalo
16.03.10,17:33
No ono je na to taký trik: stačí zmeniť príponu MP3 na WAV. Potom to ide vložiť do prezentácie úplne normálne ako WAVka. V starších Power Pointoch 97 to nebude hrať, ale v 2002 a novších už áno.

Tiež je tu tá možnosť prekonvertovať MP3 na WAV, ale potom ten súbor bude neskutočne veľký.

Ešte si treba nastaviť v PowerPointe (Nástroje-Možnosti-Všeobecné) "Prepojiť zvuky so súbormi väčšími ako 100 kB" na vyššie číslo, napríklad na 6000 kB, lebo inak nevloží zvukový súbor, ale iba prepojenie.
Chobot
16.03.10,21:43
Ďakujem za rady, ten program je fakt dobrý, všetko ide ako má :-) Konvertovala som mp3 na wav a je to v poriadku, ale ešte sa chcem spýtať, že či to bude fugnovať aj potom, keď prezentáciu odošlem niekomu e - mailom, teda ak ten dotyčný nemá tú pesničku v pc, prehrá mu ju aj tak? Ďakujem

V tých témach, na ktoré som odkázal vyššie bolo o tom pripájaní písané. Je to dlhšia vysvetľovanie, nebudem to znovu písať, tam si to prečítaš.
Chobot
16.03.10,21:48
No ono je na to taký trik: stačí zmeniť príponu MP3 na WAV. Potom to ide vložiť do prezentácie úplne normálne ako WAVka. V starších Power Pointoch 97 to nebude hrať, ale v 2002 a novších už áno.



Tak som to vyskúšal a nefunguje to. Teda prepísať ide v pohode, aj mi to prehraje vo WMP, ale ak to vložím takto do PP prezentácie (mám PP 2003), tak tam to neprehraje.

Ide o to, že keď zmeníš len koncovku, tak stále to zostáva súbor v mp3 formáte a prehrávač odignoruje koncovku. On napriek zmenenej koncovke súboru rozpozná, že ide o mp3 súbor a prehraje ho ako mp3-ku.

Prehrávač v PP asi nedokáže rozpoznať súbor vo formáte mp3. keď má inú koncovku a nedokáže ho dekódovať.
scorp
17.03.10,06:15
Mam podobnu skusenost. Pracuje len s wav.
PotPalo
17.03.10,11:47
Aha, moja chyba, upresňujem: V PowerPointe 2002 a novších sa už dá vkladať priamo aj zvuk MP3. Ten spomínaný trik s WAV sa používal vo verzii 2000, tam sa dal vložiť len WAV súbor, ale prehralo ho, aj keď bol v skutočnosti MP3.

Hlavne netreba zabúdať na to nastavenie, ako som už písal. Ak je zvukový súbor väčší ako nastavená veľkosť, tak ho len prepojí (tj. zvukový súbor nieje súčasť prezentácie, ale ho prehrá odtiaľ, kde je, čo ale nechceme).
PotPalo
17.03.10,12:04
Ešte pridám návod, ako "rozpitvať" prezentáciu:

Spustite PowerPoint, otvorte z neho prezentáciu.
Dajte "Uložiť ako webovú stránku..." a na disk sa vám uloží priečinok s originálnymi obrázkami a hudbou z prezentácie.
Ak má prezentácia hudbu, všimnite si zvukový súbor WAV. Jeho veľkosť je väčšinou pod 1 MB, a to je stereo o dĺžke cca 4 minút... Teraz už len zistiť, či to nieje náhodou premenovaná MP3...
Marína
17.03.10,12:19
Aha, moja chyba, upresňujem: V PowerPointe 2002 a novších sa už dá vkladať priamo aj zvuk MP3. Ten spomínaný trik s WAV sa používal vo verzii 2000, tam sa dal vložiť len WAV súbor, ale prehralo ho, aj keď bol v skutočnosti MP3.

Hlavne netreba zabúdať na to nastavenie, ako som už písal. Ak je zvukový súbor väčší ako nastavená veľkosť, tak ho len prepojí (tj. zvukový súbor nieje súčasť prezentácie, ale ho prehrá odtiaľ, kde je, čo ale nechceme).
Palo, to sa dá, ale vieš to prehrať len u seba, ak súbor potrebuješ odoslať, mp3 k ppt, resp. pps "neprifarí".

Ešte pridám návod, ako "rozpitvať" prezentáciu:

Spustite PowerPoint, otvorte z neho prezentáciu.
Dajte "Uložiť ako webovú stránku..." a na disk sa vám uloží priečinok s originálnymi obrázkami a hudbou z prezentácie.
Ak má prezentácia hudbu, všimnite si zvukový súbor WAV. Jeho veľkosť je väčšinou pod 1 MB, a to je stereo o dĺžke cca 4 minút... Teraz už len zistiť, či to nieje náhodou premenovaná MP3...
Je to tým, že takej veľkosti bol do súboru ppt vložený. Pri rozbalení prezentácie veľkosť súboru vo formáte wav ostáva taká istá, aká bola do ppt vložená. Ak pesničku nepoznáš a interprét s názvom pesničky nie je v v ppt uvedený, z rozbaleného súboru to nezistíš, názov súboru je soundxxx.wav.
PotPalo
17.03.10,22:52
ááá sakra! Schválne som si teraz vytiahol staručký notebook s PowerPointom 2000, aby som to vyskúšal, a ono to naozaj nejde. Skúšal som to niekoľko hodín, ale stále sa mi nedarí. Ale veď som to dajako takto kedysi robil, akurát si nepamätám presne, že ako :mee::mee::mee:. Kedysi na dajakom staršom PowerPointe som vložil do prezentácie skladbu, a to dosť dlhú, a fungovalo to, aj keď som tú prezentáciu potom poslal mailom:cool:.

K tomu súboru z prezentácie: sound001.wav - ono je to ale v skutočnosti MP3, aj keď to PP uložil ako WAV (nesprávna prípona). Ako to tí majstri asi robia, že tam je premenovaná MP3 :confused::confused::confused:
A to, že je to MP3 s príponou WAV je potvrdené, mám tu totiž starší program (WinAMP v1.73), ktorý WAV nedokáže prehrať, prehrá len a len MP3.

edit: ...tak práve som jeden taký WAV súbor preštudoval, no v skutku zaujímavé: na začiatku je header RIFF WAVEfmt ako pri WAV, ale na konci je ešte vidno aj MPEG-1 Layer 3 (MP3) F=8000 W=12 M=STEREO a tiež názov skladby a interprét, ako je v MP3. No v skutku zaujímavý typ súboru... Žeby WAV s kompresiou MP3:confused:
salvosko
18.03.10,05:24
WAV je len kontajner a vňom môže byť zvuk kódovaný PCM (bez kompresie) alebo MP3 (s kompresiou). Prípona je len informatívna, môže to mať aj príponu .MP3 a pritom to je WAV kontajner. Tak isto ako AVI alebo MKV kontajner, všetko je to len na uloženie multimediálnych tokov.
Potom záleží od kódovania toho toku či to vie ten ktorý soft dekódovať = prehrať.
PotPalo
18.03.10,20:40
No to sú mi veci. MP3 bol vždy audio formát sám o sebe. V AVI súboroch ako audio stopa mohol byť schovaný, ale aby sa schovával vo WAV? To je ako keby sa schovával JPEG obrázok v BMP súbore. Každý normálny program by hneď oznámil nesprávnu príponu.

Teraz som si pozrel v GoldWave formáty pri ukladaní. Je tam typ MP3 aj s voľbami kvality, a tiež je tam typ WAV, kde sa vo voľbách kompresie dá nastaviť (okrem ADPCM, GSM a iných) aj MP3, a tiež s voľbami kvality. To som tam predtým nemal, takže sa to asi nainštalovalo s niektorými kodekmi. Teraz už nebude problém vytvoriť WAV s MP3 kompresiou, a vložiť ju do prezentácie v PowerPointe.
salvosko
18.03.10,21:48
MP3 je technologia ... ze tak pomenovali subor je ich vec.
WAVE (*.wav) - (Waveform Audio file format) Je to základný, predvolený formát na počítačoch s OS Windows. (http://sk.wikipedia.org/wiki/Digit%C3%A1lne_zvukov%C3%A9_s%C3%BAbory)
PotPalo
18.03.10,22:23
Tak a teraz späť k zvuku v prezentáciách, ako sa pýtala Ultima.

Otázka znela, či sa nedá spraviť z mp3 pesnička do formátu wav. Takže sme zistili, že to ide, uloží sa to vo formáte wav, ale aj tak je to vlastne mp3. Ak sa pri ukladaní nastaví formát wav, ale s vlastnosťami MPEG Layer-3, 24 kBit/s, 11025 Hz, Stereo, tak 4 minútová skladba zaberie iba 700 kB. Je to "akože" wav, tak sa dá ľahko vložiť do prezentácie.

...hneď som to odskúšal, ide to.
Marína
18.03.10,22:37
Tvoj súbor má dokonca len 300 kB, ale o akej kvalite to je. Pri hovore to tak nie je cítiť ale hudba, to je o inom. Ja do prezentácii vkladám muziku s 128 kbps. Súbor je síce väčší, ale predsa len zvuk inak znie.
Napr.. tu
http://www.porada.sk/t131778-pekny-valentinsky-vecer.html
http://www.porada.sk/t126543-pokoj-ludom-dobrej-vole_adeste-fideles.html
PotPalo
19.03.10,15:33
Keby to bolo o kvalite, tak 3 MB mp3 skladba + cca 20 obrázkov vo vysokej kvalite, a prezentácia by mala hneď viac ako 20 MB. Keby som takú prezentáciu posielal, niekto s pomalým pripojením na internet by váhal, či ju má vôbec sťahovať... Preto sa používa nízka kvalita, veď tá hudba je len ako kulisa k obrázkom. Keď má byť súbor s prezentáciou malý, a pri tom má byť prezentácia rozsiahla, tak sa s kvalitou (obrázkov a aj hudby) nedá moc počítať...
Marína
19.03.10,16:45
Máš pravdu, ale je to aj vec náhľadu. Ja dám radšej menej obrázkov, skladbu vhodne skrátim, jej záver dám do stratena akoby som síce videla viac obrázkov ale "rozmazaných". Ak prezentáciu robíš nielen z free obrázkov stiahnutých z netu ale z vlastných fotiek, ani ti nedá ich takto "zopsuť", aspoň mne nie.;)
Ultima
22.03.10,16:51
Ďakujem pekne za pomoc naozaj, ale nakoniec som došla k takému záveru, že zvuk mi šiel, ale keď som to spravila do formátu wav, tak pesnička mala veľkosť 59MB. Prehrať mi to šlo, ale zas potom ani odoslať mailom to nešlo, lebo to bola veľká kapacita (skúšala som z g-mailu, kde je najväčšia veľkosť prílohy 25MB). Tak som to stiahla na USB a na druhom PC už zvuk neprehralo, pretože vraj požadovaný súbor sa nenašiel. A tak nakoniec som to už nechala tak, snáď to dobre dopadne aj bez toho, držte palce :):):D:D
Vlado40
22.03.10,17:20
Tak tú pesničku zbaľ do rar. odošli napr. na :
www.leteckaposta.cz

a dotyčnému cez e-mail pošli iba odkaz na stiahnutie.
PotPalo
22.03.10,22:36
Ale ale. Niekto sa nám tu rýchlo vzdáva. :D Tak popíšem presne ten postup, ako sa to robí: Spusti program GoldWave (stačí staršia verzia 4.26), v ňom si otvor tú skladbu. Zvoľ uložiť ako, a nastav to ako je na priloženom obrázku. Čím menej kBit/s, tým bude súbor menší, ale aj kvalita bude horšia. Pri 24 kBit/s (ako je na obrázku) sa skladba o dĺžke 4 minúty sprace do 700 kB súboru. Ten potom ľahko vložíš do prezentácie.:cool:

Keď chceš zistiť, či je súbor so zvukom naozaj vložený a nie iba prepojený, klikni na ikonu toho vloženého zvuku pravým myšítkom a zvoľ Upraviť zvuk. Objaví sa ti okno, aké je na druhom obrázku (Power Point 2002, na iných verziách bude asi podobné). Musí tam byť napísané: Súbor: [zahrnutý v prezentácii]. Ak je tam napísaná cesta k súboru (napr. C:\Documents and...\zvuk.wav), tak je súbor iba prepojený, to je zle. Súbory WAV to vkladá alebo prepája podľa veľkosti (už som to spomínal, kde sa to nastavuje), ostatné typy súborov to iba prepája.

Ja sa to prakticky tiež len teraz učím, naposledy som totiž robil prezentáciu so zvukom pred asi piatimi rokmi.
Ultima
24.03.10,16:45
Chvalabohu, prezentácia mala odklad, čiže ju ešte môžem upraviť :D. Vlado, asi by to tak nešlo, vieš, ja to potrebujem do školy a oni od nás chcú už hotovú prezentáciu na USB klúči. To by nebol problém, ale problémom je, že kópiu máme poslať cez email, a teda ak som spávne pochopila, z tej stránky potom druhá strana stiahne len pesničku, ale nie prezentáciu, že?
PotPalo ani nie že vzdávam, ale už ma to hnevá celé. :D A ten program GoldWave, to je niekde v počítači alebo to treba stiahnuť niekde? :) Nebude to problém potom spraviť, keď mám Windows 7 a Office 2007? Či na tom nezáleží? :) Ja som taký dosť antitalent na pc veci, takže nedivte sa prosím, keď sa pýtam. :D
Vlado40
24.03.10,17:30
Ak niečo pošleš ako celok , tak druhá strana to stiahne ako celok.Ak pesnička bude v prezentácií , tak to aj tak stiahnu.Veď to pošli a sama si to späť stiahni a vyskúšaj.
PotPalo
24.03.10,21:39
Ten program GoldWave si treba stiahnuť a nainštalovať. Je to Shareware, ale na takéto jednoduché účely stačí. Najnovšia verzia sa dá stiahnuť z http://www.goldwave.com (http://www.goldwave.com/). S verziou windows a office by nemal byť problém.

Ak to inak nepôjde, pošli mi tú skladbu na mail, ja z nej urobím to "malé WAV", a pošlem naspäť. V maili uveď požadovanú veľkosť súboru (tej skladby).
misoft
25.03.10,17:24
GoldWave (staršie verzie - ale plne funkčné) sú aj tu: http://www.oldversion.com/GoldWave.html

A mám dojem (nezaručený), že sú FREE.
PotPalo
25.03.10,22:01
Staršie verzie sú naozaj tam:)
Aj tá, ktorú používam ja (verzia 4.26). Ale nieje free. Je to shareware, ale nie časovo odmedzené. Obmedzenie sa týka počtu akcií (úpravy/strih/efekty...), ktoré sa dajú vykonať na jedno spustenie programu. A tiež treba odkliknúť jedno otravné okno po spustení. Na naše účely úplne postačuje.
(alebo z nej urobiť full registrovanú verziu zadaním mena a hesla... warez... takže radšej mlčím.)
Ultima
28.03.10,13:46
Stiahla som si ten program a spravila pesničku na oveľa menší formát ako bolo tých 59MB. :D Myslela som, že to bude ťažšie, ale dalo sa :) Už všetko ide ako má, prezentáciu som už poslala. Vďaka Vám. :-) A skúšala som to pre istotu aj cez to www.leteckaposta.cz. Všetko šlo okej, som poistená na dvakrát, že to pôjde ako má. :-)