janaGT
23.02.09,08:10
asi si zapísala mínus.... veď pri úhrade DF sú uvedené na doklade kladné hodnoty.

to ide o tento problém, viď príspevok vyššie:
klient zaplatil za OF o 18,- Sk - bolo to v 2008 cez banku, teraz mi nesedí úhrada OF so sumou. Sumu by som mu chcela vrátiť cez pokladňu - súhlasí, aby sme to urobili ešte akože do min.roka, len neviem akým pohybom. KeĎ inkaso OF sumou s mínusom, tak mi to vyhadzuje ako závažnú chybu

urobila som ako si mi poradila ... teda dúfam
dala som PD, úhrada DF, byvrala som fa OF a sumu mínusom
liba2
23.02.09,08:09
a tú sumu mínusom ti ponúkol program ?

Ešte by bolo jedno riešenie:
vráť sa do banky, OF uhraď len do výšky sumy faktúry a rozdiel 18 sk zaúčtuj bez väzby na OF ako záväzok napr. 221/379. Potom môžeš pokojne urobiť VPD opäť bez väzby na OF, len si to zapíš v omege do poznámky.
Toto vidím ako jednoduchšie.
janaGT
23.02.09,08:21
a tú sumu mínusom ti ponúkol program ?

Ešte by bolo jedno riešenie:
vráť sa do banky, OF uhraď len do výšky sumy faktúry a rozdiel 18 sk zaúčtuj bez väzby na OF ako záväzok napr. 221/379. Potom môžeš pokojne urobiť VPD opäť bez väzby na OF, len si to zapíš v omege do poznámky.
Toto vidím ako jednoduchšie.

urobila som to cez 379, idem ešte urobiť kontrolu, čo mi vypíše
manus
23.02.09,09:25
Ešte by bolo jedno riešenie:
vráť sa do banky, OF uhraď len do výšky sumy faktúry a rozdiel 18 sk zaúčtuj bez väzby na OF ako záväzok napr. 221/379. Potom môžeš pokojne urobiť VPD opäť bez väzby na OF, len si to zapíš v omege do poznámky.
Toto vidím ako jednoduchšie.[/quote]

Aj mne sa tento prípad stal a riešila som to presne takto, ako ti radí liba2. Potom tú hotovostnú vratku samozrejme 379/211. Program to zvládol, nevypísal žiadnu chybu. Skús to tak;)
janaGT
25.02.09,17:18
poradkyne moje zlaté,
akým spôsobom si viem vytlačiť naraz všetky ID z celého roka?
Musím ich vytláčať po jednom, keď dám tlačiť všetko, tlačí mi úplne všetky doklady napr. likvidačné lísty, PPD,VPD ...
andreaS
25.02.09,17:33
otvor si EUD a daj si okruh ID a ostatne dve "vsetko"

klikni podtym na tlacitko OZNAC, tam vyber najskor ODZNAC VSETKO a klikni este raz a vyber OZNAC ZOBRAZENE ... takto ti oznaci vsetky doklady, ktore mas zobrazene...

potom das tlacit a vyberies si TLACIT OZNACENE (zakvacnes) to v tom tlacovom okienku...
janaGT
26.02.09,05:34
otvor si EUD a daj si okruh ID a ostatne dve "vsetko"

klikni podtym na tlacitko OZNAC, tam vyber najskor ODZNAC VSETKO a klikni este raz a vyber OZNAC ZOBRAZENE ... takto ti oznaci vsetky doklady, ktore mas zobrazene...

potom das tlacit a vyberies si TLACIT OZNACENE (zakvacnes) to v tom tlacovom okienku...

paráda, ide to !!!
ďakujem za cennú radu!
durisovad
26.02.09,20:46
Prosim vas, kde je chyba, ak v evidencii uctovnych dokladov mam fakturu, ktora bola evidentne uhradena vyfarbenu bielo ale v knihe zavazkov ju ukazuje na cerveno, to znamena, ze je neuhradena. Aj vo vytlacenej zostave figuruje ako neuhradena.
Maruška54
26.02.09,21:20
Prosim vas, kde je chyba, ak v evidencii uctovnych dokladov mam fakturu, ktora bola evidentne uhradena vyfarbenu bielo ale v knihe zavazkov ju ukazuje na cerveno, to znamena, ze je neuhradena. Aj vo vytlacenej zostave figuruje ako neuhradena.
skús vymazať úhradu a znova nahraj
durisovad
27.02.09,06:55
Ao toto je riesenie, ze budem vymazavat a znovu nahravat? A nahrat tak isto ako predtym alebo nejako inaksie?
Maruška54
27.02.09,07:09
nahraj tak isto, mne sa to stáva ak som dodatočne niečo v úhrade opravovala
durisovad
27.02.09,07:16
Dobre, skusim, ale ja som v uhrade nic dodatocne neopravovala. A ostatne uhrady su preco v poriadku a len tych par sa zobrazuje zle?
janaGT
27.02.09,08:06
ešte takú malú otázočku:
keď si dám načítať údaje z účtovníctva do DP DPPO, prečo mi do riadkov nenačíta napr. 545, načítava mi len odpisy. ostatné pomocné výpočty sú prázdne, potom je len suma celkových N a V.
durisovad
27.02.09,08:12
Vidim, ze nie som sama, co mam s OMEGOU problemy.
janaGT
27.02.09,08:23
Vidim, ze nie som sama, co mam s OMEGOU problemy.
ja som tiež začiatočníčka :) a nie všetko mi je jasné!
durisovad
27.02.09,08:36
Ja som si zakupenie programu predstavovala tak ako kupu ineho tovaru - to znamena, ze predajca mi ho riadne predvedie a nauci ma, ako s nim treba pracovat. Ale to som sa hlboko zmylila. Sice predviedli, ale velmi rychlo, takze som nestacila sledovat, co robia a myslim si, ze ak len v tomto roku robili uz tretiu verziu, asi to nebude to prave orechove.
janaGT
27.02.09,08:44
Ja som si zakupenie programu predstavovala tak ako kupu ineho tovaru - to znamena, ze predajca mi ho riadne predvedie a nauci ma, ako s nim treba pracovat. Ale to som sa hlboko zmylila. Sice predviedli, ale velmi rychlo, takze som nestacila sledovat, co robia a myslim si, ze ak len v tomto roku robili uz tretiu verziu, asi to nebude to prave orechove.

plne súhlasím, ja už asi tretí deň uzavieram a mažem ... zase uzavriem zase zmažem ... stále dokola.
Ale neboj sa, máme tu super kočky, ktoré určite budú radiť tak dobre ako doteraz. Patrí im za to moja veľká vďaka!
durisovad
27.02.09,08:47
plne súhlasím, ja už asi tretí deň uzavieram a mažem ... zase uzavriem zase zmažem ... stále dokola.
Ale neboj sa, máme tu super kočky, ktoré určite budú radiť tak dobre ako doteraz. Patrí im za to moja veľká vďaka!
Nase kocky su sice zlate, ale nevidim dovod, preco by mali pracovat za nich, pokial viem, provizie nedostavaju. Ja mam sto chuti cele to vratit a ziadat peniaze spat.
holubička1
27.02.09,08:48
ešte takú malú otázočku:
keď si dám načítať údaje z účtovníctva do DP DPPO, prečo mi do riadkov nenačíta napr. 545, načítava mi len odpisy. ostatné pomocné výpočty sú prázdne, potom je len suma celkových N a V.Otvoríš si nastavenia - účt rozvrh a zaklikneš že je 545 nedaňový, ďalej na tej istej karte otvoríš zložku účt. výkazy otvoríš daňové priznanie nastavíš sa tam na riadok so šípkou a tam si nájdeš do ktorého riadku v dp sa to má načítať, dáš ok, samé to neurobí.
janaGT
27.02.09,08:55
Nase kocky su sice zlate, ale nevidim dovod, preco by mali pracovat za nich, pokial viem, provizie nedostavaju. Ja mam sto chuti cele to vratit a ziadat peniaze spat.
to by bolo asi najlepšie, ale neboj sa, myslím, že je to len otázka času. SW čo som mala predtým bol o minimálne 50% horší ako omega. A robila som na ňom, tiež to bolo o zvyku.
A neviem si predstaviť, že by som sa zase učila robiť v niečom inom.
andreaS
27.02.09,08:57
holubicka: tu mam zas zato, ze to by malo byt nastavene od krosu... ved predsa vedia kam vykazuje taketo ucty...
holubička1
27.02.09,09:00
to by bolo asi najlepšie, ale neboj sa, myslím, že je to len otázka času. SW čo som mala predtým bol o minimálne 50% horší ako omega. A robila som na ňom, tiež to bolo o zvyku.
A neviem si predstaviť, že by som sa zase učila robiť v niečom inom.
Ja robím v omege od 2001 a nedám na ňu dopustiť predtým som robila v iných ale naozaj je to sila zvyku.:)
erika_H
06.03.09,11:25
Ahojte,vedeli by ste mi prosím poradiť,ako si mám zakliknúť SALDOKONTO pri účte 314-je to záväzok alebo pohľadávka:confused: som z toho trochu:eek:
liba2
06.03.09,11:29
Ahojte,vedeli by ste mi prosím poradiť,ako si mám zakliknúť SALDOKONTO pri účte 314-je to záväzok alebo pohľadávka:confused: som z toho trochu:eek:Účet 314 má názov poskytnuté preddavky. To znamená, že keď niekomu dám financie, očakávam, že mi ich vyúčtuje: buď poskytne tovar, službu, alebo peniaze vráti - teda je to moja pohľadávka :) .
erika_H
06.03.09,11:32
Účet 314 má názov poskytnuté preddavky. To znamená, že keď niekomu dám financie, očakávam, že mi ich vyúčtuje: buď poskytne tovar, službu, alebo peniaze vráti - teda je to moja pohľadávka :) .

Dik Libka;) Už keď som sa nad tým zamyslela,tak mi to došlo..

prosím ťa,potrebovala by som vedieť,ku ktorým SALDOKONTOVÝM účtom by som mala robiť k 31.12.2008 kurzové rozdiely
Omega mi automaticky vypočíta 311,321,314,324
ale ked chcem urobiť závierku A,píše mi,že mám ešte vypočítať ručne kurzové rozdiely.. ale ani neviem,ako to mám zistiť,ku ktorým účtom nie sú urobene:confused::mee:
liba2
06.03.09,11:40
Dik Libka;) ..... ku ktorým SALDOKONTOVÝM účtom by som mala robiť k 31.12.2008 kurzové rozdiely
Omega mi automaticky vypočíta 311,321,314,324
ale ked chcem urobiť závierku A,píše mi,že mám ešte vypočítať ručne kurzové rozdiely.. ale ani neviem,ako to mám zistiť,ku ktorým účtom nie sú urobene:confused::mee:pravdepodobne ku každému, pri ktorom máš krížik že je saldokontný a zostatky na ňom boli pôvodne zaúčtované aj vo valute ; to si musíš popozerať, resp. určite si pripravuješ aj inventúru zostatkov na účtoch , tak mala by si vedieť, ktorý zostatok bol zaúčtovaný vo valute. Nepodceňuj kurz. rozdiely ani tie, čo ti vypočíta omega, treba ich všetky prejsť a preveriť - nie výpočet ale či vôbec tam má byť kurz. rozdiel; mne sa stalo , že pôvodná fa bola vo valute a čiastočná úhrada v Sk a omega mi vypočítala z Sk kurz. rozdiel (omega nevie rozmýšľať :D to prenecháva na teba). :D
erika_H
06.03.09,12:07
pravdepodobne ku každému, pri ktorom máš krížik že je saldokontný a zostatky na ňom boli pôvodne zaúčtované aj vo valute ; to si musíš popozerať, resp. určite si pripravuješ aj inventúru zostatkov na účtoch , tak mala by si vedieť, ktorý zostatok bol zaúčtovaný vo valute. Nepodceňuj kurz. rozdiely ani tie, čo ti vypočíta omega, treba ich všetky prejsť a preveriť - nie výpočet ale či vôbec tam má byť kurz. rozdiel; mne sa stalo , že pôvodná fa bola vo valute a čiastočná úhrada v Sk a omega mi vypočítala z Sk kurz. rozdiel (omega nevie rozmýšľať :D to prenecháva na teba). :D

joj:mee:
a ako prosim ta najdem VŠETKY učtovne doklady v cudzej mene?
môžem cez knihu analytickej evidencie,a vyberiem si menu?
a potom musim po položke odkontrolovať,či to súhlasí,ano?
mám ich máličko,tak som sa tomu ani nevenovala,iba som dala dopočítať automatické kurz.rozdiely..
no aspon dúfam,že výpočty sú ok:o
liba2
06.03.09,12:12
... všetky otvorené... hovoríš že ich je máličko :D veď k dokladovej inventúre zostatkov na účtoch musíš mať aj kópiu dokladu... tak z neho vidíš či to bolo vo valute alebo nie.
erika_H
06.03.09,12:24
... všetky otvorené... hovoríš že ich je máličko :D veď k dokladovej inventúre zostatkov na účtoch musíš mať aj kópiu dokladu... tak z neho vidíš či to bolo vo valute alebo nie.

nooo.. neviem či to robím správne..
inventarizáciu účtov si robím takto:
prehľady - inventarizácia majetku a záväzkov - tlač, inventariz.zápis podrobný-vyberiem číslo účtu,syntetický, -medzisúčty za syntetický účet
ale účty s nulovým zostatkom mi nezobrazí vôbec:confused:
a napr.211 mám analytickú aj pre CZK,ale zostatok je nulový,takže tam aj tak nič nevidím:mee:
a všetky zostatky mám v SK,takže nikde nevidím,či bolo účtované vo valute:( Tak teraz fakt neviem,čo to vôbec robim:eek:
durisovad
06.03.09,14:45
Mame na svete dalsiu verziu OMEGY - 12.12
erika_H
14.03.09,18:38
Ahojte,prosím Vás,ako si v OMEGA tlačíte inventarizáciu pohľadávok-mám však na mysli list na odsúhlasenie,ktorý sa pošle odberateľovi?
Ja to neviem nájsť..:(
Ďakujem
andreaS
14.03.09,18:45
Tlač/Prehľady/Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov a na pravej strane si oznac typ tlacovej zostavy ci chces iba pohladavky, iba zavazky alebo oboje naraz...

otvori sa ti okienko, kde nastavis k akemu datumu to ma program urobit, texty a kto to vybavuje plus adresa firmy (prekontrolovat tuto adresu, mne sa tak podarilo poslat so starou adresou firmy :-) ) a mas to :-)
erika_H
16.03.09,07:17
Ďakujem Ti pekne Andrea:rolleyes:
janaGT
18.03.09,12:28
mne sa stala takáto vec:
v omege som začínala tak, že som si urobila v roku 2008 neúčtovne saldo s odber.a dod.fa,
potom som urobila ID ktorým som zadala koncoročné stavy 2008 ( uzávierku som robila ešte v starom softe )
Keďže som do ID dávala aj účty 321 a 311, pýtalo si to že je to sdk účet a treba priradiť partnera, tak som dala že fiktívny odb. a dod. - nakoľko som už mala fa v salde.
Po prechode do roku 2009 sa mi ten fiktívny dod. aj odberateľom dali znova do účta, takže mi teraz nesedí saldo a ks účtov 311,321.
Viete mi s tým poradiť?
liba2
18.03.09,12:33
Zo svojich skúseností s Omegou viem, že k účtom 311, 321 treba korektne priradiť partnera - inak si vyrobíš chaos. Takže - opraviť
janaGT
18.03.09,12:43
Zo svojich skúseností s Omegou viem, že k účtom 311, 321 treba korektne priradiť partnera - inak si vyrobíš chaos. Takže - opraviť
to áno, ale problém je v tom, že raz mám v salde všetky fa pekne s konkrétnym dodávateľom resp. odberateľom, ale tým, že som ID nahodila KS účtov 321 aj 311, tým sa mi navýšili saldá o položku fiktívny dod. ale jednou sumou ( je to vlastne celá suma 321 z roku 2008 ).
Neviem, či to píšem dosť zrozumiteľne. Poprípade to zoskenujem.
janaGT
18.03.09,12:45
už som asi prišla na chybu, v ID musím dať doklad nezahrnúť do salda!
idem to skúsiť a uvidím.
Ajuška
18.03.09,12:47
to áno, ale problém je v tom, že raz mám v salde všetky fa pekne s konkrétnym dodávateľom resp. odberateľom, ale tým, že som ID nahodila KS účtov 321 aj 311, tým sa mi navýšili saldá o položku fiktívny dod. ale jednou sumou ( je to vlastne celá suma 321 z roku 2008 ).
Neviem, či to píšem dosť zrozumiteľne. Poprípade to zoskenujem.

Janka... skús si do jednotlivých ID vstúpiť cez "opravu" - ostatné údaje a tam si odklikni - neprenášať do roku 2009... (ak som Ťa správne pochopila)... :rolleyes:
janaGT
18.03.09,12:55
Janka... skús si do jednotlivých ID vstúpiť cez "opravu" - ostatné údaje a tam si odklikni - neprenášať do roku 2009... (ak som Ťa správne pochopila)... :rolleyes:
Už to mám OK, dala som doklad nezahrnúť do saldokonta, teraz som si znova všetko vytlačila a mám to OK. Tak sa teším :)
skola
18.03.09,18:53
Ahojte Poraďáci.
Tiež som začiatočníčka v Omege a veľmi veľa ste mi pomohli so svojimi príspevkami-vďaka Vám všetkým. :) Napriek tomu, že som sa zúčastnila úvodného školenia,dosť som sa natrápila pri začiatkoch-vzory a predkontácie ešte stále neovládam. Ale teraz mám väčšie problémy.
1. medzi príspevkami som sa dočítala, že Omega nespraví ročný prevod, treba ručne zaúčtovať. Mohli by ste mi pomôcť, čo kde treba preúčtovať-pomohla by aj predkontácia.
2. nesedi mi hlavná kniha v období otvorenie-701, má byť nulový a ja mám zostatok-neviem čo som spravila zle - môžete aj predkontáciu ?
3. Počiatočný stav soc.fondu v období otvorenia ako zaúčtovať-nemáme BÚ sociálneho fondu-účtujem od roku 2008.
Vopred ďakujem
andreaS
18.03.09,19:07
co tym myslis "nespravi rocny prechod"

Ked skoncis uctovanie roku 2008, poslednym zapisom je zauctovanie danovej povinnosti (ak daka vznikla) na zaver urobis poslednu uzavierku uctovnictva a dph (zakvacnes A a zadas od 1.1.08-31.12.08) potom urobis zavierku uctovnictva a znovu posledny krat prechod do noveho roka a program zauctuje vsetko potrebne - aj konecny ucet suvahovy aj zaciatocny ucet suvahovy a prenesie aj HV na ucet 431.
- program sam uctuje na 701, 702 aj 710 - ty sama s tymito uctami nepotrebujes pracovat

- ak ucet SF len zacinas uctovat, tak aky pociatocny stav chces uctovat?
liba2
18.03.09,20:55
Ahojte Poraďáci.
Tiež som začiatočníčka v Omege a veľmi veľa ste mi pomohli so svojimi príspevkami-vďaka Vám všetkým. :) Napriek tomu, že som sa zúčastnila úvodného školenia,dosť som sa natrápila pri začiatkoch-vzory a predkontácie ešte stále neovládam. Ale teraz mám väčšie problémy.
1. medzi príspevkami som sa dočítala, že Omega nespraví ročný prevod, treba ručne zaúčtovať. Mohli by ste mi pomôcť, čo kde treba preúčtovať-pomohla by aj predkontácia.

2. nesedi mi hlavná kniha v období otvorenie-701, má byť nulový a ja mám zostatok-neviem čo som spravila zle - môžete aj predkontáciu ?

3. Počiatočný stav soc.fondu v období otvorenia ako zaúčtovať-nemáme BÚ sociálneho fondu-účtujem od roku 2008.
Vopred ďakujem
K zvýraznenému:
začala si účtovať v omege ešte rok 2008 ?
ten nesúlad máš v Hl. knihe r. 2008 ? alebo už r. 2009 ? upresni o akú sumu ide;
ak r. 2009 to znamená, že si už prechod do nového roka urobila, a teda si musela aj zistiť, že nebolo treba nič účtovať... môžeš to objasniť ?
ďalej v roku 2008 si účtovala aj v cudzej mene - teda inej ako SKK ?
soc. fond sa sleduje na účte 472, máš na ňom zostatok v r. 2008 ? máš ten zostatok prepočítaný na eur aj ako P.Z. v r. 2009 ? BÚ k soc. fondu nepotrebuješ.
V zadaní je málo informácií na to aby sme ti poradili, alebo sú len strohé, treba ich upresniť :), potom skúsime aj poradiť.:)
skola
19.03.09,07:05
Ďakujem za rady, upresňujem moje zadanie. Jedná sa o rok 2008. Predtým som účtovala v MRP, preto mám počiatočné stavy. Je to nezisková organizácia-športový klub, všetky príjmy máme oslobodené od dane /dotácia na činnosť od Mestského úradu, členské príspevky a 2%/ nie sme platiteľmi DPH, neúčtujem v cudzej mene. Zaúčtovala som poč.stav.pokladne a BÚ na 701, a ďalej neviem ako, treba aj záväzky voči zamestnancom a poisťovniam?
Ďakujem
liba2
19.03.09,07:29
Ďakujem za rady, upresňujem moje zadanie. Jedná sa o rok 2008. Predtým som účtovala v MRP, preto mám počiatočné stavy. Je to nezisková organizácia-športový klub, všetky príjmy máme oslobodené od dane /dotácia na činnosť od Mestského úradu, členské príspevky a 2%/ nie sme platiteľmi DPH, neúčtujem v cudzej mene. Zaúčtovala som poč.stav.pokladne a BÚ na 701, a ďalej neviem ako, treba aj záväzky voči zamestnancom a poisťovniam?
Ďakujem... a máš aj užívateľskú príručku k Omege ? lebo tam je to pekne vysvetlené ako začať účtovníctvo v omege.
Je rozdiel či začínaš 1.1. alebo v priebehu roka. Ale nahodené musíš mať všetky P.Z. k danému dňu plus k účtom 311 a 321 musíš mať aj jednotlivé pohľadávky a záväzky , teda faktúry nahodené do saldokonta. Záväzky voči zamestnancom, t.j. nevyplatené mzdy ti stačí PZ na účte. Neskôr sa rozhodneš, či budeš používať aj saldokonto k tomto účtom.
Tá chyba v HK v otvorení, to je otvorenie v roku 2008 ? ak nemáš vyrovnané strany, tak ti niečo chýba. My ti ťažko povieme čo a ešte k tomu predkontáciu. Vezmi KZ z MRP a porovnaj čo ti chýba zistíš.
P.S. k SF zaúčtuješ rovnako ako každý iný účet v otvorení 701/472.
Ročný prevod budeš robiť až budeš mať aspoň P.Z. v r.2008 odsúhlasené, aby si si neprenášala chybu do ďalšieho roka 2009.
skola
19.03.09,13:17
Dobre, večer sa na to pozriem, mám to doma v počítači, dúfam, že sa mi podarí. /príručku mám/
skola
19.03.09,20:03
OK už to mám v poriadku.
mimaemma
24.03.09,20:17
Ahojte poraďáci,
chcem sa spýtať ako si kontrolujete pohľadávky a záväzky v omege.
Vytlačila som si zostavy " kniha pohľadávok" a "kniha záväzkov", ale nesedia mi KZ s hlavnou knihou..poradí mi niekto prečo?
Ako si v Omege kontrolujete tieto 2 veci?
Vopred ďakujem za rady.:rolleyes:
sway
25.03.09,07:03
Ahojte poraďáci,
chcem sa spýtať ako si kontrolujete pohľadávky a záväzky v omege.
Vytlačila som si zostavy " kniha pohľadávok" a "kniha záväzkov", ale nesedia mi KZ s hlavnou knihou..poradí mi niekto prečo?
Ako si v Omege kontrolujete tieto 2 veci?
Vopred ďakujem za rady.:rolleyes:

musíš si do tejto kontroly zaradiť aj kontrolu salda, tu máš link, kde sme to riešili: http://www.porada.sk/22865-post12.html

a hlavne pri kontrole nezabudni na počiatočné stavy na účtoch v KAE, takže radšej si chyby hľadaj v salde....
sway
25.03.09,07:13
a aj toto si kukni ak máš čas:je to krásne popísaný návod ;)
mimaemma
25.03.09,08:08
Ahojte,
pozerala som si tieto zostavy..moc tomu nerozumiem,ale našla som inú vec..účtujem iba zahraničné faktúry, pri ktorých sú relatívne dosť vysoké kurzové rozdiely. Pri účtovaní nie sú zaškrtnuté ako " zahrnúť do saldokonta"..môže mi toto robiť problém pri zostatkoch?
Ako to má byť správne ako zahrnuté či nezahrnuté do saldokonta?:mee:
andreaS
25.03.09,08:21
Problem moze byt aj v tom, ze v knihe zavazkov mas zahrnute vsetky zavazky, t.j. napr. v mojom pripade uctujem nielen na 321 ale aj 379... potom jasne, ze to nesedi s HK.

Treba si vyhodit zostavu Saldokonto po polozkach a tam nastavit pre ucet napr. 321 100 (pre tuzemske faktury) a este dat priznak neuhradene a az tak zistis kde je chyba, a ci ti zostatok na tomto ucte sedi so zostatkom v HK.

Takto si treba vytlacit saldokonto pre vsetky saldokontne ucty jednotlivo... prides tak aj na pripadne chyby ako som mala napriklad ja zle zadane analytiky pri zahranicnych fakturach.
mimaemma
25.03.09,08:24
Pozerám si to a porovnávam s predchádzajúcim rokom, tam to bolo jednoduché, len bolo len málinko faktúr až koncom roka...neviem či si tieto kontroly nemám robiť až po závierke? Už si nepamätám ako som to robila...
Ako to robíš Ty?
Spravila som si len závierku kurzových rozdielov ( mám len zahraničné faktúry) a teraz to porovnávam ...no ale rozdiely sú fakt veľké..:mee:
andreaS
25.03.09,08:29
mima: mozes mat presne problem len s tym, ze mas zle zadane analytiky

ja si to robim pred nachystanim danoveho priznania, mam taku moju zauzivanu tabulku pre inventarizaciu a tam si postupne nahodim zostatky z HK a zistujem z inych evidencii co tento zostatok znamena... akonahle je niekde chyba, tak opravujem, kym to neni v poriadku... a ku zostatkom uctov 311, 321 a 379 si vytlacim vyssie spomenute "saldokonto po polozkach, pre dany ucet a s priznakom neuhradene" a MUSI to sediet... maximalne malinke inventarizacne rozdiely zauctujem tak, aby to sedelo so saldokontom...

ak nesedi, kontrolujem kde sa stala chyba, u mna to je vzdy problem s analytikami, tak ich poopravujem a je dobre.
mimaemma
25.03.09,08:31
Andrea,
prišla som na to, že keď si dám prehľad - evidencia - kniha pohľadávok (ako minulý rok) tak mi zostatok sedí s koncovým stavom v HK. Ale včarajšia zostav, ktorú mám vytlačenú pred sebou - tiež sa volá " kniha pohľadávok" je úplne iná..s ktorou to má vlastne sedieť?
Neznášam stres..zablokujem sa a neviem potom uvažovať:confused:
andreaS
25.03.09,08:46
mima to velmi dobre poznam, v stresovych situacich a hlavne ked uz neviem ako dalej proste stop, blok a nevymyslim nic...

musi ti to sediet s tym saldokontom, nie s knihou pohladavok ci zavazkov.

opakujem postup:

PREHLADY tam SALDOKONTO (po polozkach) a tam si zadas pre synteticky ucet napr. 321, plus nastavis len neuhradene...

a zostatok 321tky ti musi sediet s tymto saldokontom neuhradenych pre 321tku.

Takto si vytlacis saldokonto pre vsetky saldokontne ucty. A toto mam ja ako prilohu k inventarizacii.
mimaemma
25.03.09,08:59
Andrejka, robím to podľa Tvojho návodu, chcem sa spýtať..ak si teda sčítam PZ + saldokonto po položkách musím prísť na sumu, ktorú mám ako KZ na 311.
Ak mi toto sedí je už všetko v poriadku?
Mima
andreaS
25.03.09,09:00
porovnavas konecny zostatok daneho uctu so sumou na tom saldokonte pre ten ucet
mimaemma
25.03.09,09:25
Andrea, ešte raz ďakujem , už Ťa nechem moc otravovať, posledná (teda aspoň dúfam, že posledná..:)) otázočka.
Robila som si prehľady saldokonta aj podľa partnerov, podľa priloženého linku na kontrolu sadkonta z dnešného rána.
Je tam písané, že ak je nesprávne zaúčtované saldokonto, budesa javiť v stĺpci rozdiely + aj - hodnota...ja tam takéto mám, ale iba v prípade, že faktúra z minulého roka bola uhradená v tomto roku mám tam -..to by malo byť v poriadku, áno?
andreaS
25.03.09,09:29
tu je link ako ma vyzerat spravne a nespravne sparovane saldo...

http://www.porada.sk/994331-post105.html
andreaS
25.03.09,09:32
lebo ak mas zle vyrovnane saldokonto, tak ti bude tieto doklady nadalej prenasat do dalsich rokov plus ti vypocita nezmyselny centovy rozdiel pri prechode do roku 2009.

Tu byva vacsinou chyba prave v analytikach. Faktura bola zaevidovana na 321 100 ale uhrada na 321 000. Samotnu 321 to neovplyvni, neovplyvni to ani knihu zavazkov, ale saldo bude zle. Pripadne skus este raz dat sparovat tuto uhradu. Ak to je spravne, tak v zostave NEVYROVNANE saldokonto ti to uz nebude figurovat... v tejto zostave maju ostat LEN NEUHRADENE faktury.
mimaemma
25.03.09,10:23
Ako sa dostanem do tej zostavy ( link ktorý si mi poslala) ?
Moja tabulka vyzera takto ...
gabi2
25.03.09,11:16
Prosím o pomoc. Kurzový rozdiel zaúčtovaný ku 31.12.2008 (omega robí sama) na zahr. bankovom účte oproti 563. Ja tam mám príliš vysoké číslo. Z čoho sa to číslo skladá? srdečná vďaka.
mimaemma
25.03.09,11:20
Je to prepočet kurzom k 31.12. ak sa Ti to nezdá, skontroluj si kurz k danému dňu.
andreaS
25.03.09,11:20
mima: co mas ten obrazok, tak tam daj tlac na obrazovku :) pripadne si to aj vytlac ak tam mas daky problem, tak aby si to mohla opravovat
andreaS
25.03.09,11:23
kurzovy rozdiel ku 31.12.08 je rozdiel z precislovania kurzom ku 31.12.2008. Tj. pocas roka si mala zahranicne faktury zaevidovane kurzom vystavenia a ku 31.12.08 ich treba prepocitat novym kurzom a to kurzom 31.12.08 a rozdiely ti preuctuje na 563 resp. 663.

Ak toho nemas vela, tak si urob tabulku, kde si vypises vsetky neuhradene faktury v cudzej mene, kurz v uctovnictve, suma v SKK po prepocte a potom si urob stlpec s kurzom k 31.12. a jednotlivo vypocitas kurzovy rozdiel z prepocitania novym kurzom a porovnas si s programom, ci to je v poriadku.
gabi2
25.03.09,11:32
Tomuto rozdielu rozumiem,ale na účte 563 mám konktétne :
BV ku 31.12.2008 kurzový rozdiel 113 000,-- sk ( na účte len 240,--EUR)
vo valutovej pokladni kurzový rozdiel 5 000,-- ( v pokladni 0)
Tieto kurz. rozdiely robila OMEGA sama a ja neviem čo to je. Dakujem
koncorčné kurzové rozdiely sa účtujú ku neuhradeným došlým alebo odoslaným zahr. faktúram. A ešte nejaké? Ďakujem.
andreaS
25.03.09,11:50
no este je tam rozdiel aj z pokladne... toto vznika kvoli rozdielnym kurzovym rozdielom v priebehu roka...

napr. prijem do pokladne 1.000,- USD kurzom 22,- = 22.000,- Sk
vydaj z pokladne 1.000,- USD kurzom 20 = 20.000,- Sk

rozdiel = 0 USD ALE v SKK je rozdiel 2.000,- a to treba zauctovat na kurzove rozdiely uz len v SKK lebo cudzia mena je vyrovnana...

Inak ja som mala aj problem s ciastocnymi kurzovymi rozdielmi pri zahranicnych fa... som ich natvrdo opravovala tak, ako maju byt. Zrejme aj toto program vyrovnava na konci roka.
gabi2
25.03.09,14:18
A dajú sa aj nejako skontrolovať či sú správne ? Ďakujem GAbi
andreaS
25.03.09,14:24
ja si robievam takisto tabulky pri ciastocnych uhradach, a podla toho viem, ci kurzovy rozdiel je spravny... ak nie, tak natvrdo ho opravim...

vies si vypocitat kurzovy rozdiel z ciastocnej uhrady?
gabi2
25.03.09,14:42
Pri faktúrach to mám OK. Neviem v OMEGE skontrolovať - uzávierka - kurzové rozdiely v PD a BV. uzávierka kurzové rozdiely saldokonto je z faktúr (neuhradených ) to je OK, ale ako vznikajú kurzové rozdiely PD a BV. ďakujem.
liba2
25.03.09,14:48
Pri faktúrach to mám OK. Neviem v OMEGE skontrolovať - uzávierka - kurzové rozdiely v PD a BV. uzávierka kurzové rozdiely saldokonto je z faktúr (neuhradených ) to je OK, ale ako vznikajú kurzové rozdiely PD a BV. ďakujem.
napr. máš KZ 100 eur a k tomu v účtovníctve na 211 stav 4000 Sk.
počítaš: 100 x k.k. 30,1260 = 3012,60 Sk mínus 4000 Sk = 987,40 Sk strata, lebo sa ti znížilo hodnotové vyjadrenie v Sk.

Toto ti omega urobí sama a ty ju môžeš takto skontrolovať. Detto BV
andreaS
25.03.09,14:57
pozri si zostatok zahranicnej banky a zahranicnej pokladne pred tymito uzavierkami..

napr. zostatok na ucte = 1.000,- USD a v SKK mene tam budes mat tiez dake cislo, trebars 23.000,- Sk.

ked si vezmes zostatok 1.000,- a prepocitas kurzom k 31.12., tak ti vyjde podla kurzu suma v SKK = x 21,385 = 21.385,-

Kedze uctovne mas stav 23.000,-, tak rozdiel ti program zuctuje na 563 alebo 663. V tomto pripade 1615,- Sk 563/221 AE

Rovnaky postup je pri pokladni. Ide proste o to, ze v priebehu roka pouzivas rozne kurzy, preto v SK ti ku koncu roka ostane zostatok ale ked si sumu v zahranicnej mene prepocitas kurzom k 31.12. tak ti vyjde kolko tam mas mat, preto ten rozdiel treba zauctovat na 563 alebo 663, aby ti sedela ako suma v zahranicnej mene (s nou nerobis nic) tak aj suma v SKK po prepocte kurzom.
gabi2
25.03.09,15:11
Som rada, že sa mi to snažíš vysvetliť ale ja už asi no neviem. Napíšem ti svoj problém : PD KZ 2280,54 EUR na 211 mám 68 703,54 a kurz rozdiel vypočítal 3 210,62. A pri BV KZ 248,21 EUR na 221 je 7477,57 a kurz. rozdiel 113 887,93. Možno sa na to dívam a nevidím. Možno sa pozerám na zlé účty. Ďakujem.
gabi2
25.03.09,15:25
Pozrela som sa na to pred uzávierkou a po uzávierke tak je to tak ako píšete ani by som sa nad tým nepozastavila ale ten 113 000rozdiel sa mi zdá vysoký, je to možné? Dievčatá srdečná vďaka. Gabi
andreaS
25.03.09,15:31
gabi: zostatky v EUR ti sedia na SKK po prepocitani kurzom... takze ti tie kurzove rozdiely zauctovalo dobre :-)

ten druhy KR je ale dost vysoky...

Keby si zrusila kurzove zavierky pokladne a BU, tak vtedy by ti to nesedelo...

urob si daku tabulku
napr. vid priloha
mimaemma
26.03.09,09:07
Ahoj Andrea (alebo aj niekto iný skúsený :-)),
to som opäť ja...čítam si tu včerajšie príspevky..Ty opravuješ v omege KR?
Mne sa tiež nepozdáva aký KR vyrátala z čiastočnej úhrady, ale neodvážila som sa opraviť to - tu je príklad
30,275 * 135200 EUR je 4093180 SKK
čiastočná úhrada v sume 135000 EUR kurzom 30,332
30,332*135000 je 4094820 čiže KR by bol 1640 SKK, omega mi zaúčtovala 7706,4 SKK na 663...mám to opraviť?
Vopred ďakujem.
durisovad
26.03.09,09:16
No, ja som si myslela, ze u takeho dokonaleho programu nie je treba kontrolovat prepocty. A-propos - dnes vysla dalsia verzia programu OMEGA oznacena 12.13
andreaS
26.03.09,09:23
mima: nespravne pocitas kurzove rozdiely. Nesmies pocitat z celej sumy faktury, ale musis si danu fakturu rozdelit a vypocitat hodnotu v uctovnictve pre tych 135.000 EUR (kurzom zaevidovania) a porovnat s kurzom úhrady tejto sumy.

vid priloha
mimaemma
26.03.09,09:36
Aďa,
opäť moc ďakujem ,mimotemy mrzí ma, že Ti nemôžem udeliť ďalšie 2 body, systém ma nepustí, musím predtým dať body niekomu inému:o.
Včera si mi moc pomohla,nakoniec som to mala ok, len som si zle zadala dátumy do zostavy saldokonta, preto mi to hádzalo tie divné čísla:rolleyes:.
Ešte sa chcem spýtať na postup pri uzávierke, mám najprv spraviť uzávierku D, alebo zaúčtovať ručne vyrátanú daň z príjmu? Logicky by mi vyšlo spraviť závierku..nie som si istá, nemôžem to nájsť v manuále...
Ďakujem,
Mima
andreaS
26.03.09,09:40
urobis najskor uzavierky vsetky ostatne (v tej casti, kde je okrem ineho aj uzavierka uctovnictva a dph)

potom urobis uzavierku D

urobis danove priznanie

dan z DP zauctujes

urobis uzavierku A

vytlacis vykaz ZaS plus Suvahu

urobis Zavierku uctovnictva

prechod do noveho roka

hotovo, stary rok uzavery, novy ma zostatky zo stareho prenesene :-)

mima: dakujem, co uz s takym systemom, asi sa nan budem stazovat :-D
liba2
26.03.09,09:56
No, ja som si myslela, ze u takeho dokonaleho programu nie je treba kontrolovat prepocty. A-propos - dnes vysla dalsia verzia programu OMEGA oznacena 12.13To si myslíš správne, lebo to tak aj je.
S programom pracujú ľudia, a program spracuje také údaje, aké mu zadajú.
Keď pri úhrade zadajú nesprávny kurz úhrady, potom je aj nesprávny kurzový rozdiel (viď nasledujúce príspevky zadávateľov).

ALE TO NIE JE CHYBA PROGRAMU !

Pracujem s týmto programom už niekoľko rokov a vždy keď som mala problém, bolo to len mojim zavinením, mojou nepozornosťou alebo mojim nesprávnym postupom.
Chcem týmto vyjadriť, že sa plne stotožňujem so všetkými pozitívami, ktoré boli na adresu Omegy na porade vyslovené.
durisovad
26.03.09,10:05
Dobre, mozem uznat, ze program je dokonaly pre toho, kto ho ovlada. Ale preco je tu potom tolko zufalych ludi, ktori hladaju pomoc? Nebol by program lepsi, keby bol zrozumitelnejsi?
Ajuška
26.03.09,10:35
Dobre, mozem uznat, ze program je dokonaly pre toho, kto ho ovlada. Ale preco je tu potom tolko zufalych ludi, ktori hladaju pomoc? Nebol by program lepsi, keby bol zrozumitelnejsi?
Nemám pocit... že je tu veľa zúfalých... ;) ...a spýtať sa je často účinnejšie (i pohodlnejšie?) ako nekonečné potkýnanie sa vo svojich neistých krokoch... Viem že môžem pri akomkoľvek probléme volať hot-line, kde ma bez problémov odborník (z Krosu) na druhej strane naviguje jednotlivými krokmi priamo v programe... Odborne, trpezlivo a zrozumiteľne... Fakt ale je... že musím ja vedieť jasne definovať svoj problém... a rovnako musím vedieť aj dobre počúvať... Ak mám pocit, že som len niečo prehliadla... či nezvládla... skočím si na poradu... pretože viem... že je tu zopár skvelých ľudí, ktorí rovnako trpezlivo a zrozumiteľne poradia, či usmernia v tom... v čom sú zbehlí... A je len na mne - aby som si vybrala - či mi odpoveď stačí, alebo predsa len volám hot-line... :rolleyes: ...V jednoduchosti je krása... ja viem.. Len sa treba vedieť na tú krásu správne pozrieť... Pretože Omega je v konečnom dôsledku naadherne jednoduchá ...(pri správnom zvládnutí nám taaak úžasne uľahčuje život)... A to sa naozaj skromne radím ešte len medzi začiatočníkov...
AIMA
29.03.09,08:22
Dobrý deň, prosím o radu, mám účtovníctvo za rok 2008 v Omege, v roku 2007 mám len odoslané faktúry, ak mi bývalá účtovníčka dá na USB účtovníctvo 2007 a ja ho tam odarchivujem, budem môcť urobiť prechod do nového roka s istotou, že počiatočné stavy účtov budem mať správne a v roku 2008 si tým nič nzmrším?
sway
29.03.09,08:29
Dobrý deň, prosím o radu, mám účtovníctvo za rok 2008 v Omege, v roku 2007 mám len odoslané faktúry, ak mi bývalá účtovníčka dá na USB účtovníctvo 2007 a ja ho tam odarchivujem, budem môcť urobiť prechod do nového roka s istotou, že počiatočné stavy účtov budem mať správne a v roku 2008 si tým nič nzmrším?

...ak uzavrela rok 2007 a dáva ti archív roku 2007 tak si ho stiahneš a spravíš prechod už do existujúceho roku 2008, s dátami nahodenými v roku 2008 sa nič nestane, ale počiatočné stavy sa ti samozrejme zmenia - veď sa prenesú z roku 2007. Ale určite si svoj 2008 archivuj pred novým prechodom, pre istotu ;)
AIMA
29.03.09,08:56
...ak uzavrela rok 2007 a dáva ti archív roku 2007 tak si ho stiahneš a spravíš prechod už do existujúceho roku 2008, s dátami nahodenými v roku 2008 sa nič nestane, ale počiatočné stavy sa ti samozrejme zmenia - veď sa prenesú z roku 2007. Ale určite si svoj 2008 archivuj pred novým prechodom, pre istotu ;)
veľmi pekne ďakujem, s tým počítam, že sa mi zmenia, presne to potrebujem.
:o
sway
29.03.09,09:03
veľmi pekne ďakujem, s tým počítam, že sa mi zmenia, presne to potrebujem.
:o

:) som si aj myslela...:)
andreaS
29.03.09,09:18
len dolezite je to, aby oba archivy boli identicke... t.j. aby si aj ty vychadzala s lubovolnej databazy 2007 co mala ona, lebo ak si si ty zalozila vlastny rok 2007 a urobila prechod do 2008 a terza ti da ona svoj 2007 tak ti to nepojde... pretoze program to bude brat ako 2 rozlicne databazy...

Osobne si nikdy neberiem archivacne subory, ale subor rok2007.mdb (resp. rok2008.mdb) z umiestnenia C:Omega/Data/ "nazov firmy" a v tomto priecinku su spominane subory... - toto robim ked sa robi subezne na dvoch pocitacoch...

Ak si beriem stare udaje do svojho tak skopirujem subor, resp. priecinok "nazov firmy" z umiestnenia C:Omega/Data a cely ho rovnako nakopirujem k sebe do rovnakeho priecinka a potom otvorim program omega a dam si pripojit firmu a hotovo...
AIMA
29.03.09,09:37
len dolezite je to, aby oba archivy boli identicke... t.j. aby si aj ty vychadzala s lubovolnej databazy 2007 co mala ona, lebo ak si si ty zalozila vlastny rok 2007 a urobila prechod do 2008 a terza ti da ona svoj 2007 tak ti to nepojde... pretoze program to bude brat ako 2 rozlicne databazy...

Osobne si nikdy neberiem archivacne subory, ale subor rok2007.mdb (resp. rok2008.mdb) z umiestnenia C:Omega/Data/ "nazov firmy" a v tomto priecinku su spominane subory... - toto robim ked sa robi subezne na dvoch pocitacoch...

Ak si beriem stare udaje do svojho tak skopirujem subor, resp. priecinok "nazov firmy" z umiestnenia C:Omega/Data a cely ho rovnako nakopirujem k sebe do rovnakeho priecinka a potom otvorim program omega a dam si pripojit firmu a hotovo...


...no priznám sa, veľmi tomu nerozumiem, rok 2007 som nemala, takže budem mať len ten, ktorý mi dá účtovníčka ( ak mi ho vôbec dá:cool:), nemôžem to urobiť priamo v Omege cez obnov dáta z archívu?
andreaS
29.03.09,09:44
Aima: no nezarucila by som, pretoze mate kazda inu databazu.

Ako som napisala ty mas svoj rok2008 (nepreneseny z jej databazy ale vytvoreny uplne nanovo) a ona ma svoju databazu rok2007. Ak by si si natiahla od nej rok2007.mdb a ulozila k sebe a dala pripojit firmu a urobila by si prechod do 2008, tak ti neprepise tvoj 2008 ale urobi ti uplne novy mimo tvoju databazu.

Cez samotnu archivaciu (odarchivovanie) neviem poradit. Radsej by som volala do krosu o radu, aby si si nahodou nezmazala rok 2008 uplne. Dolezitou informaciou pre kros bude prave to, ze kazda mate vytvorenu firmu osobitne. Ty mas tebou vytvorenu a ta druha uctovnicka ma svoju. Aby ti vedeli toto odsuhlasit, ze ta archivacia ti nic nepokazi napriek tomu ze ide o rovnaku firmu ale dve rozne databazy.

Da sa to vsimnut v casti Omega/Pripojene firmy a tam su vsetky firmy, kt. mas v omege a je tam stlpcek "ID firma" tak keby si si dala pripojit svoju firmu rok 2007 a jej rok 2007, tak toto ID bude rozne. Ak by si mala od nej rok 2007 (v lubovolnom stave zauctovania) a rok 2008 vytvoris prechodom z jej 2007, tak ID bude identicke. To je ten rozdiel, preco by som sa obavala odarchivovat z inej databazy.

ID ma 9 cisiel a posledne 2 je poradie databazy... napr. ja mam jednu firmu uz 5 rokov, tak prva databaza ma 7cislic plus posledne dve su 01... a po 5tich otvorenych rokoch mam stale identickych 7cislic a posledne dve su 05.
AIMA
29.03.09,09:59
Aima: no nezarucila by som, pretoze mate kazda inu databazu.

Ako som napisala ty mas svoj rok2008 (nepreneseny z jej databazy ale vytvoreny uplne nanovo) a ona ma svoju databazu rok2007. Ak by si si natiahla od nej rok2007.mdb a ulozila k sebe a dala pripojit firmu a urobila by si prechod do 2008, tak ti neprepise tvoj 2008 ale urobi ti uplne novy mimo tvoju databazu.

Cez samotnu archivaciu (odarchivovanie) neviem poradit. Radsej by som volala do krosu o radu, aby si si nahodou nezmazala rok 2008 uplne. Dolezitou informaciou pre kros bude prave to, ze kazda mate vytvorenu firmu osobitne. Ty mas tebou vytvorenu a ta druha uctovnicka ma svoju. Aby ti vedeli toto odsuhlasit, ze ta archivacia ti nic nepokazi napriek tomu ze ide o rovnaku firmu ale dve rozne databazy.

Da sa to vsimnut v casti Omega/Pripojene firmy a tam su vsetky firmy, kt. mas v omege a je tam stlpcek "ID firma" tak keby si si dala pripojit svoju firmu rok 2007 a jej rok 2007, tak toto ID bude rozne. Ak by si mala od nej rok 2007 (v lubovolnom stave zauctovania) a rok 2008 vytvoris prechodom z jej 2007, tak ID bude identicke. To je ten rozdiel, preco by som sa obavala odarchivovat z inej databazy.

ID ma 9 cisiel a posledne 2 je poradie databazy... napr. ja mam jednu firmu uz 5 rokov, tak prva databaza ma 7cislic plus posledne dve su 01... a po 5tich otvorenych rokoch mam stale identickych 7cislic a posledne dve su 05.


Veľmi pekne ďakujem za tvoj čas, mám dosť obavy, zatiaľ 2007 nemám, takže idem sa pohrať s tým čo mám - 2008 a zajtra budem riešiť, ak ctenú účtovníčku
vystíham, čo sa mi doteraz nepodarilo. V najhoršom prípade v účtovnej evidencii nahodím na začiatku počiatočé stavy účtov, pôjde to?:rolleyes:
gabi2
30.03.09,05:34
Ahojte. Je v OMEGE originál tlačivo súvaha a výkaz ziskov a strát, alebo stačí na DÚ len to čo vytlačí z prehľadu? ďakujem
Ajuška
30.03.09,05:37
Ahojte. Je v OMEGE originál tlačivo súvaha a výkaz ziskov a strát, alebo stačí na DÚ len to čo vytlačí z prehľadu? ďakujem
Ak máš zakúpený aj tento modul, tak máš k dispozícii originál tlačivá. Treba len zvoliť formu výstupu A - export - originálne tlačivo (bežne používaš formu C - štandartné zostavy(...:rolleyes:
andreaS
30.03.09,05:38
Prehlady/Suvaha

tam si treba rozkliknut to "+" a kliknut na "Suvaha vykaz" a v pravej casti hore zakvacnut Forma vystupu A. Export (originalne tlacivo danoveho uradu). A vystupne zariadenie OKNO pre kontrolu.

Potom z toho okna priamo dat tlacit.

Vzdy to tlacim z programu.

Ten isty postup plati aj pre VZaS.
gabi2
30.03.09,05:53
Ďakujem Vám pekne s tým export A ma to nenapadlo. Gabi Pekný deň.
AIMA
31.03.09,14:21
Prosím o pomoc, ako urobím závierkové operácie v omege ( ako zaúčtujem hospodársky výsledok)?:mee:
tinulli
31.03.09,16:59
Mne tie zavierkove operacie program urobil sam.... zadala som si uzavierka uctovnictva A a program vygeneroval sam interny doklad s prechodom zaciatocnych stavov do noveho roka
janaGT
21.04.09,07:33
ahojte,
DPH z dod. faktúry, kde je uvedené zdan.plnenie napr. 22.3., automaticky mi sumu dph dá do mesiaca 03/09. Nakoľko od 1.4. je zmena v oblasti DPH, akým spôsobom viem DPH ktorá síce patrí do 03/09 dať resp. odpočítať až v 04/09 alebo v 05/09
andreaS
21.04.09,07:45
skus zadat datum zdanitelneho plnenia na datum kedy chces, aby ti program uplatnil dph pripadne druha moznost nahodit doklad ze dosiel vtedy kedy potrebujes uplatnit dph...

ina moznost ma nenapada...
janaGT
21.04.09,07:52
skus zadat datum zdanitelneho plnenia na datum kedy chces, aby ti program uplatnil dph pripadne druha moznost nahodit doklad ze dosiel vtedy kedy potrebujes uplatnit dph...

ina moznost ma nenapada...

tak so si to myslela aj ja, len neviem, či môžem dať iný dátum ako je na faktúre uvedený.
KvetkaK
21.04.09,07:54
tak so si to myslela aj ja, len neviem, či môžem dať iný dátum ako je na faktúre uvedený.
Jasné že môžeš dať dátum dodonia iný ako je na faktúre. ;) Aj doteraz to tak fungovalo, keď náhodou prišla faktúra až po podaní daňového priznania k DPH a dával sa dátum prijatia.
janaGT
21.04.09,08:17
Jasné že môžeš dať dátum dodonia iný ako je na faktúre. ;) Aj doteraz to tak fungovalo, keď náhodou prišla faktúra až po podaní daňového priznania k DPH a dával sa dátum prijatia.

teraz som trošku pomotaná,
dám iný dátum dodania alebo dátum prijatia?
Z ktorého dátumu ťahá DPH do obdobia?
andreaS
21.04.09,09:00
dodania, ale keby nechcel, tak daj aj prijatia aj dodania taky isty... :)
liba2
21.04.09,15:00
Prosím o pomoc, ako urobím závierkové operácie v omege ( ako zaúčtujem hospodársky výsledok)?:mee:Tým, že urobíš závierku účtovníctva, program ti všetko preúčtuje do dalšieho roka a tiež zaúčtuje HV na 431; nemusíš s tým nič robiť, len skontroluj sumu či je správna.
janaGT
06.05.09,08:08
ahojte,
DPH z dod. faktúry, kde je uvedené zdan.plnenie napr. 22.3., automaticky mi sumu dph dá do mesiaca 03/09. Nakoľko od 1.4. je zmena v oblasti DPH, akým spôsobom viem DPH ktorá síce patrí do 03/09 dať resp. odpočítať až v 04/09 alebo v 05/09

neviete nič nové ohľadom tohto problému?
janaGT
06.05.09,08:30
práve som volala na help, a tam mi pani povedala, že nič o tomto probléme s dph nevie a že to odkedy platí taká novela.
AIMA
06.05.09,08:50
práve som volala na help, a tam mi pani povedala, že nič o tomto probléme s dph nevie a že to odkedy platí taká novela.

Janka môžeš dať prosím Ťa link na tú novelu? ...Ani ja nie som v obraze, ak nárok na odpočet vzniká v 03/09, odpočítam dph až v 04/09?:eek:
janaGT
06.05.09,08:56
Janka môžeš dať prosím Ťa link na tú novelu? ...Ani ja nie som v obraze, ak nárok na odpočet vzniká v 03/09, odpočítam dph až v 04/09?:eek:
tu je debata aj na túto tému
http://www.porada.sk/t106710-p2-dph-od-01-04-2009-a.html
AIMA
06.05.09,09:11
tu je debata aj na túto tému
http://www.porada.sk/t106710-p2-dph-od-01-04-2009-a.html

Jani, pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Novela ma celkom potešila.:o
Bude pre mňa veľkým prínosom:D, vzhľadom na to ako "bleskovo" dostávam podklady na dph.
janaGT
06.05.09,09:16
práve som volala na help, a tam mi pani povedala, že nič o tomto probléme s dph nevie a že to odkedy platí taká novela.
posúvam ...
AIMA
06.05.09,09:32
posúvam ...

Janik, ty si ale môžeš zvoliť do ktorého účtovného obdobia doklad uložíš. Vpravo hore / v prílohe/. Alebo sa mýlim?
janaGT
06.05.09,09:36
Janik, ty si ale môžeš zvoliť do ktorého účtovného obdobia doklad uložíš. Vpravo hore / v prílohe/. Alebo sa mýlim?

no, dá sa to aj tak, len nikto mi nevie povedať, že akým spôsobom to bude správne aj pre prípadnú daňovú kontrolu :)
liba2
06.05.09,11:26
Pôvodca textu príspevku: janaGT http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/1362-omega-zacinam-post1023578.html#post1023578)
ahojte, DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) z dod. faktúry, kde je uvedené zdan.plnenie napr. 22.3., automaticky mi sumu dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) dá do mesiaca 03/09. Nakoľko od 1.4. je zmena v oblasti DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html), akým spôsobom viem DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) ktorá síce patrí do 03/09 dať resp. odpočítať až v 04/09 alebo v 05/09

Kým autor programu nevydá pokyn ako nato, zaúčtovala by som DF ako keby DPH neobsahovala;
urobila by som si z DF kópiu a vložila do ID;
v mesiaci kedy to bude mne vyhovovať zaúčtujem z ID DPH na odpočítanie. Je na to kód.
Či sa dá na to použiť IDX , to neviem, neskúšala som to.
Ale zID sa použiť dá, lebo som už takto DPH účtovala v min. roku (išlo vtedy o zDF).
Toto je len náhradné riešenie :)
liba2
06.05.09,11:27
Janik, ty si ale môžeš zvoliť do ktorého účtovného obdobia doklad uložíš. Vpravo hore / v prílohe/. Alebo sa mýlim?
.... a kontrolou ti takto zapísaný doklad prešiel ? nie je červený ?
janaGT
06.05.09,11:35
[/i]

Kým autor programu nevydá pokyn ako nato, zaúčtovala by som DF ako keby DPH neobsahovala;
urobila by som si z DF kópiu a vložila do ID;
v mesiaci kedy to bude mne vyhovovať zaúčtujem z ID DPH na odpočítanie. Je na to kód.
Či sa dá na to použiť IDX , to neviem, neskúšala som to.
Ale zID sa použiť dá, lebo som už takto DPH účtovala v min. roku (išlo vtedy o zDF).
Toto je len náhradné riešenie :)

len či ten pokyn bude v dohľadnej dobe vydaný ... ako som písala vyššie, pani z krosu na hotline sa len čudovala, že odkedy niečo také s DPH existuje :)
liba2
06.05.09,11:52
len či ten pokyn bude v dohľadnej dobe vydaný ... ako som písala vyššie, pani z krosu na hotline sa len čudovala, že odkedy niečo také s DPH existuje :)Ber to tak, že tie žienky sú vyškolené na ovládanie práce s programom, ale vôbec nepoznajú legislatívu :D (okrem tých čo chodia prednášať na školenia).
AIMA
06.05.09,12:08
.... a kontrolou ti takto zapísaný doklad prešiel ? nie je červený ?

Kontrola mi vyhádzala všemožné chyby a podozrenia na chyby, ale túto nie, mám ten prípad aj predkontovaný aj označený modrým štvorčekom že je v dph, no v evidencii dph sa nenáchádza ani v priznaní ani v 3,4 ani v 5 mesiaci, asi program s novelou nepočítal, aspoň teda s možnosťou mať doklad a neuplatniť odpočet, čo je asi aj málo pravdepodobné. Daňové priznanie od 1.4.2009 tam je.
Posledná verzia je 17.4.2009 12.20.00.:rolleyes:
janaGT
07.05.09,11:32
takže dostala som odpoveď z krosu nasledovne:
v prípade, že faktúru chcete zaúčtovať napr. v mesiaci 4/09 a DPH odpočítať v mesiaci 5/09 zaúčtovanie v doklade musíte upraviť nasledovne:
- obrázok 1
V mesiaci 5/09 by ste si predpis DPH zaúčtovali interným dokladom nasledovne:
- obrázok 2


čo hovoríte na tento postup? Podľa mňa to nie je extra dobré riešenie. Nebudeme robiť nič iné, len preúčtovávať na konci mesiacov dph :)
liba2
08.05.09,04:44
takže dostala som odpoveď z krosu nasledovne:
v prípade, že faktúru chcete zaúčtovať napr. v mesiaci 4/09 a DPH odpočítať v mesiaci 5/09 zaúčtovanie v doklade musíte upraviť nasledovne:
- obrázok 1
V mesiaci 5/09 by ste si predpis DPH zaúčtovali interným dokladom nasledovne:
- obrázok 2


čo hovoríte na tento postup? Podľa mňa to nie je extra dobré riešenie. Nebudeme robiť nič iné, len preúčtovávať na konci mesiacov dph :)
Nie preúčtovávať, ale účtovať o 1 doklad viac.
V podstate potvrdili to, čo som uviedla vyššie.
Len s tým rozdielom, že som nedomyslela, že mne by do nákladov vchádzala aj DPH a odúčtovala by sa až neskôr , čo by skresľovalo náklady.
Mne sa celkom nezdá vhodný účet 395, radšej by som použila "ostatné pohľadávky" s osobitnou analytikou.
Debra
08.09.09,14:05
Ahojte,
chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu, ako účtujete zaevidovanie došlej faktúry platenú platobnou kartou k firemnému účtu v programe Omega. Skúšala som hľadať, či tu už taká odpoveď nie je, ale nepodarilo sa. Pravdu povediac, už som trošku dopletená, knihu čítam odpredu aj odzadu, pomaly už viac hľadám ako účtujem:mee:. Zaúčtovala som ju zatiaľ do účtovných dokladov DF a to 501 AE, 343 AE / 261 AE, bankový výpis - úhrada 261 AE / 221 AE. Vopred Vám ďakujem za radu.
liba2
08.09.09,14:37
Ahojte,
chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu, ako účtujete zaevidovanie došlej faktúry platenú platobnou kartou k firemnému účtu v programe Omega. Skúšala som hľadať, či tu už taká odpoveď nie je, ale nepodarilo sa. Pravdu povediac, už som trošku dopletená, knihu čítam odpredu aj odzadu, pomaly už viac hľadám ako účtujem:mee:. Zaúčtovala som ju zatiaľ do účtovných dokladov DF a to 501 AE, 343 AE / 261 AE, bankový výpis - úhrada 261 AE / 221 AE. Vopred Vám ďakujem za radu.DF normálne zaeviduješ a zaúčtuješ ; na Dal bude 321 Dodávatelia.
Z bankového výpisu zaeviduješ úhradu a zaúčtuješ, ako keby si dávala príkaz na úhradu - teda ja to tak robím ;).
Tebe chýba účet 321.
Debra
08.09.09,14:56
A kam mám zadefinovať, že to bolo platené kartou?
liba2
08.09.09,14:58
A kam mám zadefinovať, že to bolo platené kartou?... a je to dôležité? veď z bankového výpisu je to vidieť, ja tam pripájam ten lístok z terminálu.
Debra
08.09.09,15:32
Ďakujem ;), doteraz som to dávala cez peniaze na ceste kôli postupom účtovania, viem, že názory na túto tému sa rôznia a že sú prípustné obidva spôsoby účtovania v prípade platieb kartou.
grammatika
15.09.09,10:59
Ahojte, prosím o radu v Omege:
Ako nastavím prosím Vás- číslovanie pokladne-aby mi ho dalo jednoduché-čiže Príjmové a výdavkové spolu?
Lianka
18.09.09,15:34
Ahojte, prosím o radu v Omege:
Ako nastavím prosím Vás- číslovanie pokladne-aby mi ho dalo jednoduché-čiže Príjmové a výdavkové spolu?

Skus:
Firma - nastavenie - čislovanie dokladov - rozkliknes si PD a prislusnu pokladnu (napr. EUR) a tam mas prijmy a vydavky, mozes si upravit cislovanie.
sway
18.09.09,20:16
Skus:
Firma - nastavenie - čislovanie dokladov - rozkliknes si PD a prislusnu pokladnu (napr. EUR) a tam mas prijmy a vydavky, mozes si upravit cislovanie.


Ahojte, prosím o radu v Omege:
Ako nastavím prosím Vás- číslovanie pokladne-aby mi ho dalo jednoduché-čiže Príjmové a výdavkové spolu?

Ja osobne si myslím, že to nepôjde, nakoľko v PÚ máš evidenciu PPD a VPD oddelenú. Každá má svoje číslovanie.
Ale ja v tom nevidím problém... máš PPD a potom VPD ak budeš niečo hľadať tak je to omnoho prehľadnejšie... je to asi otázka zvyku. Ale isto ťa v Omege nepustí účtovať PPD a VPD v jednom číselnom rade. ;)
grammatika
19.09.09,07:39
Sway, Lianka, ďakujem, nechala som číslovanie zvlášť. Máš pravdu, je to sila zvyku .)
bobiko
23.09.09,13:10
Ja osobne si myslím, že to nepôjde, nakoľko v PÚ máš evidenciu PPD a VPD oddelenú. Každá má svoje číslovanie.
Ale ja v tom nevidím problém... máš PPD a potom VPD ak budeš niečo hľadať tak je to omnoho prehľadnejšie... je to asi otázka zvyku. Ale isto ťa v Omege nepustí účtovať PPD a VPD v jednom číselnom rade. ;)

ak chcete pouzivat jednoduche cislovanie pokladnicnych dokladov, doporucujem nastavit toto este pred nahravanim akychkolvek udajov do EUD.

je potrebne v okruhu pokladnicnych dokladov vytvorit novy ciselny rad (napr. PD) a nastavit mu jednoduche cislovanie. "z vyroby" su vytvorene ciselne rady dva - zvlast prijmove (PPD) a zvlast vydavkove doklady (VPD) = zlozene cislovanie.
pre konkretnu evidenciu zmenite cislovanie na jednoduche, a povodne ciselne rady mozete vymazat (za podmienky, ze este nemate v evidencii nahraty doklad ciselneho radu ktory mazete). ak uz mate nahrate doklady ako VPD a PPD, nie je mozne vymazat ich ciselny rad a pri nahravani budete mat v ponuke ciselneho radu 3 moznosti:PD, VPD a PPD.

nebojte sa, pre pokladnicne doklady ide nastavit aj jednoduche cislovanie, v jednom ciselnom rade prijmove aj vydavkove.
zuzanask
21.10.09,07:47
Chcela by som vás poprosiť o radu. Mám zahranicnu DF bez DPH. Aký typ DPH mám použiť, ak na odpočítanie dane nemáme nárok. Príjmy máme oslobodené od dane a do konca roka musíme byt platcami DPH. DPH musíme len vypočítať a odviesť DU.
janaGT
05.01.10,15:59
chcem sa spýtať, dneska som urobila prechod do ďalšieho roka bez uzávierky. v PRIEBEHU ROKA som bola zvyknutá, že som používala kópie, tým pádom som vlastne údaje len odklikávala. teraz po prechode budem musieť znova prvé faktúry a doklady najskôr zaúčtovať, a až potom môžem z týchto dokladov robiť kópie?
andreaS
05.01.10,18:06
osobne pouzivam kopie vo vynimocnych pripadoch, inak nahadzujem doklady kazdy jeden osobitne, aby som nic nezabudla prepisat...

a ano ak chces pouzit kopiu, tak kym nemas nahrany ten doklad, kt. chces kopirovat, tak to nepojde...
Zuziana
05.01.10,20:03
Mám otázku ohľadne automatického zaúčtovania bankového výpisu. V akom formáte mám mať výpis z banky? Funguje to v CSOB?
andreaS
06.01.10,09:37
moznost automatickeho zauctovania BV som este neskusala... a po pravde mam z toho obavy, lebo urcite ta viac roboty prekontrolovat a opravovat ako rucne nahodit...

mas tak vela pohybov, ze je vyhodnejsie pouzit automatiku? napr. denne 10-20 stran?

pri klasickom mesacnom vypise s cca 40-50-100 zapismi by som to riesila rucne...

ak chces silou mocou automaticky, tak doporucim riesit s krosakmi, aby si to mala spravne nastavene...
Zuziana
06.01.10,11:38
Robím ručne, asi 80 položiek za mesiac, ale zaujímal by ma, ako to funguje. Myslím, že faktúry ba malo napárovať bez problémov a tých pár obratov navyše by asi nebol problém skontrolovať.
Vďaka za odpoveď:)
andreaS
06.01.10,11:49
priemerne mam o nieco viac poloziek, ale stale to nie je vela...

robila som v jednej firme, kde bol denny vypis z banky na 20 stran a to bolo "vzruso" zauctovat to... napriek tomu to program neumoznoval... dako to kolabovalo, takze denne uctovat rucne...

problem ti moze vzniknut ked ti odberatel pri uhrade nezada spravny VS... u mna sa to stala vo velkom, tak preto uprednostnujem rucne nahodnie...
janaGT
12.01.10,10:13
neviete mi poradiť - nefunguje mi help k verzii 13.00. Už som ho opätovne stiahla cez ww.kros. a stále nič ...
a ešte jedna otázka:
kde v novej verzii nájdem automatické rozpočítanie N a V na budúce obdobia?
janaGT
12.01.10,10:56
neviete mi poradiť - nefunguje mi help k verzii 13.00. Už som ho opätovne stiahla cez ww.kros. a stále nič ...
a ešte jedna otázka:
kde v novej verzii nájdem automatické rozpočítanie N a V na budúce obdobia?

už mám vyriešené:
1. mala som help blokovaný
2. prvým tlačítkom myšli mám rozúčtovanie N/V
bobiko
12.01.10,14:09
Mám otázku ohľadne automatického zaúčtovania bankového výpisu. V akom formáte mám mať výpis z banky? Funguje to v CSOB?

csob som zatial neriesil, zatial mam skusenosti len s taba.
je to skvela pomocka, mozem odporucit. sama si mozes nastavit system pre parovanie platieb, potom uz len kontrolujes platby, ktore ti automaticky nesparuje (chybajuci zeleny stvorcek). prave sa chystam nastavit preberanie vypisov z vub.
Maruška54
12.01.10,14:10
už mám vyriešené:
1. mala som help blokovaný
2. prvým tlačítkom myšli mám rozúčtovanie N/V

a ako si to prosím ťa odblokovala ja som to už kedysi robila ale už si napamätám
janaGT
12.01.10,15:29
a ako si to prosím ťa odblokovala ja som to už kedysi robila ale už si napamätám

pravým tlačítkom klik na súbor a tam dolu je odblokovať
sway
12.01.10,15:52
už mám vyriešené:

2. prvým tlačítkom myšli mám rozúčtovanie N/V


neviete mi poradiť -
a ešte jedna otázka:
kde v novej verzii nájdem automatické rozpočítanie N a V na budúce obdobia?

prosím o čom sa tu bavíme??? - niečo mi ušlo? - automatické rozpočítanie N a V na budúce obdobia - také máme v OMEGA ??? kde?? dík
liduska
12.01.10,17:12
prosím o čom sa tu bavíme??? - niečo mi ušlo? - automatické rozpočítanie N a V na budúce obdobia - také máme v OMEGA ??? kde?? dík

Tu je:
V menu Evidencia - Účtovné doklady bolo dopracovaná nová funkcia na rozúčtovanie nákladov a výnosov na budúce obdobia. Nachádza sa pod novým tlačidlom "Funkcie", kde bola presunutá aj funkcia "Rozpis SZČP".
Je to vo verzii 13.00
sway
12.01.10,18:18
Tu je:
V menu Evidencia - Účtovné doklady bolo dopracovaná nová funkcia na rozúčtovanie nákladov a výnosov na budúce obdobia. Nachádza sa pod novým tlačidlom "Funkcie", kde bola presunutá aj funkcia "Rozpis SZČP".
Je to vo verzii 13.00

vďaka... ja ho tam nemám.... mám stiahnutú verziu 13.00 nuž neviem kde je zrada? ostatní ho máte prosím ???:confused:
janaGT
12.01.10,18:18
Tu je:
V menu Evidencia - Účtovné doklady bolo dopracovaná nová funkcia na rozúčtovanie nákladov a výnosov na budúce obdobia. Nachádza sa pod novým tlačidlom "Funkcie", kde bola presunutá aj funkcia "Rozpis SZČP".
Je to vo verzii 13.00

na hotline mi poradila, že sa postavím na riadok kde som zaúčtovala na úče 5xx, pravým tlačítkom klik a tam mám ponuku rozúčtovania N a V . Skúšala som to a funguje to a dokonca mi to aj správne rozpočítalo ( skúška kalkulačkou :)
sway
12.01.10,18:25
na hotline mi poradila, že sa postavím na riadok kde som zaúčtovala na úče 5xx, pravým tlačítkom klik a tam mám ponuku rozúčtovania N a V . Skúšala som to a funguje to a dokonca mi to aj správne rozpočítalo ( skúška kalkulačkou :)

Dík, je to tak, mám ho až pri zaúčtovaní, musím pravým klik na riadku účtovných zápisov a ide to... supééér sa tešííím.:)
bobiko
13.01.10,06:52
Dík, je to tak, mám ho až pri zaúčtovaní, musím pravým klik na riadku účtovných zápisov a ide to... supééér sa tešííím.:)
spravne, najskor si zauctujete celu sumu na nakladovy alebo vynosovy ucet, potom po kliknuti na funkcie (resp. pravym tlacitkom mysi) a vybrani "rozpocet n/v" zadate obdobie, na ktore potrebujete naklady alebo vynosy rozpocitat sa tato suma automaticky rozdeli na obdobia, sumu nakladov/vynosov upravi a doplni sa do uctovania riadok pre naklady buducich obdobi / vynosy buducich obdobi. podla mna vyborna vec ;)
liba2
13.01.10,13:54
Máte už niekto skúsenosť s rozpočítavaním N/V na viac rokov ?
Napr. mám NOD časť roka 2009, celý rok 2010 a zvyšok rok 2011. Omega to rozpočítala len : časť roka 2009 a zvyšok spolu.
Ako to robíte ? (samozrejme že ručne to urobiť viem).
janaGT
13.01.10,17:23
Máte už niekto skúsenosť s rozpočítavaním N/V na viac rokov ?
Napr. mám NOD časť roka 2009, celý rok 2010 a zvyšok rok 2011. Omega to rozpočítala len : časť roka 2009 a zvyšok spolu.
Ako to robíte ? (samozrejme že ručne to urobiť viem).

ja by som to najskôr rozpočítala v účtovníctve r. 2009 na 2009 a potom 2010 a 2011 spolu a následne v účtovníctve 2010 to daj zase rozpočítať zvlášť 2010 a 2011.
dara
14.01.10,17:49
Prosím o radu, ako môžem vystaviť v Omege odberateľské faktúry v novom roku, keď ešte nemám ukončený rok 2009 a nemám urobený prenos? potrebujem to súrne urobiť.
dara
14.01.10,18:16
Prosím Vás ako to robíte? Môžem vystavovať faktúry aj bez toho aby som mala ukončený rok? V iných programoch mi to ide, ale tuto neviem ako. Dakujem moc
dara
14.01.10,18:54
posúvam si.
bobiko
14.01.10,19:01
Prosím Vás ako to robíte? Môžem vystavovať faktúry aj bez toho aby som mala ukončený rok? V iných programoch mi to ide, ale tuto neviem ako. Dakujem moc

rok 2009 nemusite mat ukonceny (uzatvoreny), len musite urobit Prechod do dalsieho roka (otvorite novy rok 2010 bez uzavierok v roku 2009) a mozte vystavovat faktury a uctovat v novom roku. Po dokonceni uzavierky roku 2009 prechod do noveho roku zopakujete, so vsetkymi uzavierkami. Data nahrate v roku 2010 ostanu zachovane, novym prechodom sa aktualizuju pociatocne stavy uctov hlavnej knihy a doklady, ktore sa prenasaju (napr. saldokonto, kniha majetku, sklad...)
dara
14.01.10,19:08
rok 2009 nemusite mat ukonceny (uzatvoreny), len musite urobit Prechod do dalsieho roka (otvorite novy rok 2010 bez uzavierok v roku 2009) a mozte vystavovat faktury a uctovat v novom roku. Po dokonceni uzavierky roku 2009 prechod do noveho roku zopakujete, so vsetkymi uzavierkami. Data nahrate v roku 2010 ostanu zachovane, novym prechodom sa aktualizuju pociatocne stavy uctov hlavnej knihy a doklady, ktore sa prenasaju (napr. saldokonto, kniha majetku, sklad...)



Dobrý večer, takže ak som to správne pochopila urobím normálne prenos do ďalšieho roka, aj napriek tomu, že nemám účtovníctvo dokončené a potom po dokončení opatovne, však? je to tak správne? Ďakujem moc, za radu.
bobiko
14.01.10,19:21
Dobrý večer, takže ak som to správne pochopila urobím normálne prenos do ďalšieho roka, aj napriek tomu, že nemám účtovníctvo dokončené a potom po dokončení opatovne, však? je to tak správne? Ďakujem moc, za radu.

sama ste si odpovedala. :-) omega to umoznuje.
pri takomto prechode budete sice upozornena na chybajuce uzavierky pred prechodom do noveho roku, ale novy rok 2010 vam otvori s pociatocnymi stavmi, ktore mate v case prevodu v roku 2009 ako konecne zostatky (to iste plati aj pre saldokonto atd.).
nezabudnite po ukonceni prace a uzatvoreni roku 2009 urobit opatovny prevod do noveho roku 2010!
tinka111
18.01.10,09:41
Prosim prvy krat uctujem na prechode rokov v Omege. A pri uctovani faktur vystavenych v roku 2010 ale s danovou povinnostou este v roku 2009 mi to nechce do roku 2009 ulozit. Prosim poradte co mam urobit aby mi to zaucotanie ulozilo? Dakujem!
tinka111
18.01.10,10:28
Prosim poradi niekto???
andreaS
18.01.10,10:35
celkom dobre nerozumiem...

vystavila si faktury v roku 2010, kt. maju zdanitelne plnenie v 2009?

Potrebujes dostat dph do 2009 a aj vynos?

Potom by som isla cez interny doklad a dohodila vsetky taketo faktury rucne do roku 2009 aj s uctovanim a v 2010 by som podla toho zauctovala tieto faktury.
tinka111
18.01.10,10:55
Nie dostala som dve faktury vystavene v january 2010 so zdanitelnym plnenim 31.12.2009.
A neviem ako ich mam zauctovat, pretoze ked som ich nahrala cez dosle faktury a chcela nasledne zauctovat v knihe zavazkov, nechce mi to s tymito datumami ulozit do stareho roku ale vypisuje ze to ma byt v roku 2010. Aj toto by som mohla nahrat cez ID?
andreaS
18.01.10,11:02
no jedine cez ID

ak chces uplatnovat aj dph, tak treba pouzit prislusny vzor (ID2) a zauctovat ako keby bola fa vystavena v 2009 ale s tym rozdielom, ze pouzijes namiesto 321 ucet 326

v roku 2010 potom nahodis fa normalne, ale ak si si uplatnovala dph v 2009 tak v 2010 uctujes len celkovu sumu 326/321

326 si potom nastav ako nesaldokontny (t.j. ak mas nastavene sledovanie saldokonta zavazky tak tuto kvacku treba odstranit, robi to potom sarapadu v saldokonte na 326)
ormika
23.01.10,21:01
Prosím vás ako zaúčtujem došlú faktúru z ČR na kúpu nového osobného auta? Veľmi pekne ďakujem.
ormika
24.01.10,04:00
Prosím vás ako zaúčtujem došlú faktúru z ČR na kúpu nového osobného auta? Veľmi pekne ďakujem.
Dobré ránko... posúvam si tému...ďakujem a želám pekný deň;)
ormika
24.01.10,07:13
Prosím vás ako zaúčtujem došlú faktúru z ČR na kúpu nového osobného auta? Veľmi pekne ďakujem.
ešte raz skúsim posunúť...ďakujem
ormika
24.01.10,16:20
Prosím vás ako zaúčtujem došlú faktúru z ČR na kúpu nového osobného auta? Veľmi pekne ďakujem.
Tak skúsim ešte raz posunúť....ďakujem
bobiko
25.01.10,07:40
Tak skúsim ešte raz posunúť....ďakujem
Neuvadzas ktoreho roku sa nadobutnutie tyka a o aky subjekt vo vztahu k DPH ide. No skusim.
Zvol si vzor faktury 72-DF EU tovar. Po rozuctovani faktury podla vzoru opravis posledne dva riadky (tykaju sa odpoctu DPH).
Pokial nemas narok na odpocet DPH (v roku 2009) pouzi pri odpocte typ sumy: pre zaklad Cn a pre sumu DPH 19Cn

Ak sa kupa tyka uz roku 2010, a mas narok na odpocet DPH (registrovana ako platitel dane), zvol si vzor 72 a pokracujes podla vzoru, nic nemusis menit.
mimaemma
27.01.10,07:24
Ahojte poraďáci,
nevie mi niekto poradiť, potrebujem vytlačiť účtovný rozvrh z Omegy kvôli daňovej kontrole, mám tu aj manuál ale nič som nenašla. Vklasickej ponuke tlač mi to nejde - vyhodí mi iba všetky navolené účty z programu, nič viac, analytika tam nie je takže z toho vôbec nie je jasné, aké účty firma vlastne používa.
Daňový úrad žiada zostavu analytickej evidencie a účtovný rozvrh, interné doklady - nič neviem vytlačiť.:(
Vopred ďakujem.
sway
27.01.10,07:29
Ahojte poraďáci,
nevie mi niekto poradiť, potrebujem vytlačiť účtovný rozvrh z Omegy kvôli daňovej kontrole, mám tu aj manuál ale nič som nenašla. Vklasickej ponuke tlač mi to nejde - vyhodí mi iba všetky navolené účty z programu, nič viac, analytika tam nie je takže z toho vôbec nie je jasné, aké účty firma vlastne používa.
Daňový úrad žiada zostavu analytickej evidencie a účtovný rozvrh, interné doklady - nič neviem vytlačiť.:(
Vopred ďakujem.

ideš cez
firma, nastavenie, účtovný rozvrh,objaví sa - zoraď si ho napr. podľa čísla účtu, potom dolu tlač - označ všetko, aby sa ti netlačil len aktuálny riadok a máš to...;)
mimaemma
27.01.10,07:48
Sway, moc ďakujem, rozvrh už mám, ale pri osnove aj keď si zoradím podľa analytiky a v omege mi idú účty pekne za sebou, pri tlači sa to pomení a idú mi účty 011 až po 6 oké účty a potom znova 013, analytika 343 a ž po všetky účty ( zoradené) tie ktoré boli vynechané v prvej polovici zoraďovania. Niečo asi zle zaklikávam, neviem čo...
andreaS
27.01.10,07:50
musis dat dve podmienky zoradenia..

najskor podla Syntetiky a v dalsom okienku (pod tym prvym) das podla analytiky..

potom ked das tlaci ti vyhodi tlacove okienko a tu si skontroluj vlavo dole ci mas v casti "VYSTUP ZOTRIEDIT PODLA"
- v provom riadku SYNT.UCTU
- v druhom riadku ANAL.UCTU

Ak to mas takto nastavene, tak ti pekne vytlaci uctovny rozvrh...
mimaemma
27.01.10,07:56
Aďa, si poklad, neoznačila som predtým tú podmienku pri tlači zotrieď podľa -ĎAKUJEM! ušetrila si mi ďalšiu hodinku maturovania nad tlačou;)
sway
27.01.10,07:58
musis dat dve podmienky zoradenia..

najskor podla Syntetiky a v dalsom okienku (pod tym prvym) das podla analytiky..

potom ked das tlaci ti vyhodi tlacove okienko a tu si skontroluj vlavo dole ci mas v casti "VYSTUP ZOTRIEDIT PODLA"
- v provom riadku SYNT.UCTU
- v druhom riadku ANAL.UCTU

Ak to mas takto nastavene, tak ti pekne vytlaci uctovny rozvrh...


Sway, moc ďakujem, rozvrh už mám, ale pri osnove aj keď si zoradím podľa analytiky a v omege mi idú účty pekne za sebou, pri tlači sa to pomení a idú mi účty 011 až po 6 oké účty a potom znova 013, analytika 343 a ž po všetky účty ( zoradené) tie ktoré boli vynechané v prvej polovici zoraďovania. Niečo asi zle zaklikávam, neviem čo...

opačne
najpr podla anal. a potom podla synt. a bude OK.
Prima73
27.01.10,09:14
Zdravim, chcem si v Omege vytlacit inventarizaciu pokladnice. Sro vznikla v auguste a zakladne imanie si vlozila do pokladne. Pri inventarizacii k 30.9.09 mi nedava ziadny prijem, iba vydaj z pokladne a tym padom mi nesedi zostatok. Ako tam ten vklad dostanem, cez pociatocny stav? Dakujem za odpoved.
Prima73
27.01.10,11:14
opačne
najpr podla anal. a potom podla synt. a bude OK.


V com je rozdiel, ci je to zotriedene podla synt. a anal. alebo anal. a synt.?
Ajuška
28.01.10,12:47
Hlásenie platieb fyzickým osobám... do tlače mi stále vychádza len prázdne tlačivo... kde som čo zabudla potvrdiť? Poradíte mi prosím.... ? ......
andreaS
28.01.10,12:49
V ciselniku partnerov si treba pri FO zakvacnut ze je to FO, plus vybrat k nej prislusny danovy urad, aby program pripravil rovno list pre tento danovy urad...
Ajuška
28.01.10,12:57
V ciselniku partnerov si treba pri FO zakvacnut ze je to FO, plus vybrat k nej prislusny danovy urad, aby program pripravil rovno list pre tento danovy urad...
Andrejka si poklad. Ďakujem za rýchlu reakciu... FO zakvačujem bežne, len DÚ som nemala... a nevychádzala som z údivu, pretože minulý rok som problém nemala... :) ...
andreaS
28.01.10,13:00
a uz ti to ide?

Lebo mne jedna znama hovorila, ze minuly rok musela v kazdom vydavkovom doklade nastavit sledovanie pre limit... a ze toho mala dost...

Ja som si len toto doplnila a urobilo mi "bonzaky".
Ajuška
28.01.10,13:06
a uz ti to ide?

Lebo mne jedna znama hovorila, ze minuly rok musela v kazdom vydavkovom doklade nastavit sledovanie pre limit... a ze toho mala dost...
Ja som si len toto doplnila a urobilo mi "bonzaky".

Najprv som nastavovala v každom VD zahrnutie do hlásenia, ale nemala som DÚ potvrdený. Takže mi to nešlo... Teraz som skúsila len jedného a generuje mi oznámenie aj bez potvrdenia pred tlačou "zahrnúť doklady s nastaveným príznakom"... takže oky... odľahlo mi (vďaka Tebe)... jasné, že sa mi nechcelo babrať sa s listami vo worde..... :)
Zita5
29.01.10,14:14
V programe OMEGA vo faktúre kde je názov banky vyhadzuje nezmysel . Pritom bankový účet cez nastavenia mám riadne vypísaný a neviem si s tým radu .

Príklad :

v časti Banka: mám Tatrabanka, a.s. xxxx
potom nasleduje SWIFT : XXXXXXXX
viac nič .


Nie a nie tam dostať číslo účtu . Kde robím chybu . Už som išla aj cez Nastavenia -číslovanie dokladov , aj som kontrolovala bankové účty a tam je to správne .

Prosím o radu , za čo vopred ďakujem .
Manual
29.01.10,16:32
Išla si cez firma-nastavenia-bankové účty-pridaj ? Ak áno, tak tam je všetko aktívne a dáš tam aj č. účtu.
Zita5
29.01.10,16:37
Išla si cez firma-nastavenia-bankové účty-pridaj ? Ak áno, tak tam je všetko aktívne a dáš tam aj č. účtu.


Janko áno , tak som išla . Ak si dám faktúru vytlačiť , tak mi tam chýba číslo účtu .
Aljok
29.01.10,16:44
Janko áno , tak som išla . Ak si dám faktúru vytlačiť , tak mi tam chýba číslo účtu .
Choď do fa cez oprav, klikni na záložku dodávateľ a tam si cez lupu vyber aktuálny bankový účet podľa čísla účtu. Mala by si to mať potom správne.
Manual
29.01.10,16:46
Janko áno , tak som išla . Ak si dám faktúru vytlačiť , tak mi tam chýba číslo účtu .
Akú máš verziu ? Vo verzii 13.00 č. účtu tlačí pod datumom vyhotovenia. Neprehliadla si to ? Ak nie, potom neviem...:confused:
Zita5
30.01.10,09:39
Vďaka , už to mám v poriadku .:)
gokko
31.01.10,11:23
Dobrý deň, poraďáci, tiež mám demo omega a skúšam ako sa v nej účtuje. Začala som skladom, a chcem sa spýtať: niektoré skladové položky obstarávame aj zo zahraničia aj z tuzemska. Chcela by som analitcky viesť obstaranie tuzemsko 131/100 a zahraničie 131/200 ale chcem mať len jeden sklad 132. Ale skladová karta sa vytvára buď pre sklad tuzemsko alebo sklad zahraničie so zadaným účtom obstarania . Musím teda rovnakú položku mať na sklade dva krát podľa toho, či bolo nakúpené v zahraničí alebo v tuzemsku? Dúfam že to nie je príliš domotaná otázka ...
andreaS
31.01.10,12:55
na skladovej karte si mozes prednastavit tie ucty, kt. budes pouzivat castejsie...

ale pri samotnom prijimani tovaru, mas pri kazdej polozke este moznost zvolit si svoj vlastny ucet...

napr. na skladovej karte c. 1 budes mat nastavene:
- ucet fakturacie - 604 100
- ucet skladu - 132 100
- nakladovy ucet - 504 100
- ucet obstarania - 131 100

Ked urobis prijemku, tak na nej samotnej pod datumom vyhotovenia je sposob zauctovania... tu vyberas zo zoznamu, kt. si prisposobis podla seba... napr. PT si nastavis strana MD na "ucet skladovej karty" a stranu D na "ucet obstarania"

Takto nastavene ti bude do kazdej polozky prijemky tahat prednastavenie PT, co znamena 132-100 / 131 100 ... toto si ale mozes zmenit ked danu polozku budes obstaravat zo zahranicia a priamo pri prijimani tejto polozky zmenis stranu D na konkretny ucet (zadas do zltych okienok) 131 200 ...
gokko
31.01.10,16:19
Super, ďakujem .
Prima73
22.04.10,05:19
Dobry den, chcela by som sa spytat, ked chcem v Omege vytlacit Suvahu k DP, treba zadat obdobie od otvorenia do zatvorenia, alebo od januara do decembra?
Llívia
05.05.10,07:31
Zmenila som v sklade v Omege názvy skladových kariet. Zmenia sa tieto názvy automaticky na všetkých doteraz vystavených príjemkách (výdajky zatiaľ nemám) alebo musím každú príjemku znovu otvoriť a uložiť?
Llívia
06.05.10,08:35
1.Firma účtuje spôsobom B. Akú zostavu je najlepšie vytlačiť zo skladu, keď si chcem porovnať, či mi sumy výdajok priradené k jednotlivým zákazkam sedia so sumami v účtovníctve? Sumy z účtovníctva zistím cez analytickú evidenicu - obrat za účet 501/analytika + cez ďalšie filtre zvolím príslušnú zákazku.
2. Dá sa zo skladu vytlačiť nejaká zostava, kde by bolo vidieť, koľko akého materiálu bolo spotrebované na jednotlivé zákazky (teda na tej zostave by boli všetky skladové karty so súhrnným údajom o množstve a súhrnným údajom o cene materiálu, ktorý sa výdal na jednotlivé zákazky)? Je niekde do výdajke kolonka, kde si z číselníka vyberiem zákazku? Momentálne som dala názov zákazky do názvu partnera, ale bez prepojenia na číselník partnerov.
Llívia
10.05.10,08:12
Dajú sa niekde v Omege meniť skladové ceny, keď vyberiem skladovú kartu?
Na sklade mám takéto pohyby:
1.3. nákup 8.680 kg/celková suma 83,32 EUR (0,0095 EUR/kg)
2.3. nákup 7.240 kg/celková suma 61,54 EUR (0,0085 EUR/kg)
2.3. nákup 8.540 kg/celková suma 72,59 EUR (0,0085 EUR/kg)
3.3. nákup 7.860 kg/celková suma 75,46 EUR (0,0096 EUR/kg)

Výdaj:
1. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 1 na zákazku A: 8.680 kg/celková predajná suma 83,32 EUR (0,0095 EUR/kg)/celková skladová suma 73,78 EUR (0,0085 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je +9,54 EUR
2. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 2 na zákazku B: 7.240 kg/celková predajná suma 61,54 EUR (0,0085 EUR/kg)/celková skladová suma 69,50 EUR (0,0096 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je -7,96 EUR
3. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 2 na zákazku B: 8.540 kg/celková predajná suma 72,59 EUR (0,0085 EUR/kg)/celková skladová suma 74,17 EUR (0,0087 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je -1,58 EUR
4. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 1 na zákazku A: 7.860 kg/celková predajná suma 75,46 EUR (0,0096 EUR/kg)/celková skladová suma 74,17 EUR (0,0087 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je -1,58 EUR

Účtujem spôsobom B. Používam FIFO metódu. materiál zo skladu vydávam 2x do mesiaca (k 15. a k poslednému dňu v mesiaci). Výdajky robím tak, že si do výdajky skopírujem príjemku. Nič nepredávame, takže skladová cena pri výdaji by sa mala rovnať predajnej cene, ale nerovná sa. Celkový sumár materiálu, ktorý išiel na jednotlivé zákazky, potom nesedí so sumárom z účtu 501AE. Keď chcem tlačiť výdajky, musím ich tlačiť v predajných cenách, aby sedeli súčty výdajok s účtom 501AE (čo aj sedí, až na centové rozdiely). Dá sa niekde nastaviť, aby som si sama mohla vybrať, ktorú skladovú cenu chcem použiť? V programe, ktorý som používala dávnejšie, to možné bolo (po vybraní skladovej karty ponúkol všetky ceny, v akých bol materiál na sklad prijímaný) a tuším sa to dá aj v Datalocku.
gokko
12.05.10,17:05
Ahoj poraďáci
ja mám takú úplne začiatočnícku vec. Ako mám zadať v číselníku partnerov podnikateľa FO. Napríklad firma Ján Mrkvička POTRAVINY. Zadala som do políčka "názov firmy" POTRAVINY a pod to do druhého riadku toho istého políčka pomocou klávesy ctrl enter som dala Mrkvička Ján . Toto mi dnes poradili na hotline. Dostala som sa k tomu až traz, keď už nefunguje hot... a keď to teda takto zadám, tak mi na faktúre odberateľa tlačí len POTRAVINY. Meno a priezvisko tam nie je. Prosím vás poraďte mi ako mám teda zapísať FO . Ako to máte vy, čo už dlhšie pracujete s omegou? ďakujem
holubička1
12.05.10,17:14
Ahoj poraďáci
ja mám takú úplne začiatočnícku vec. Ako mám zadať v číselníku partnerov podnikateľa FO. Napríklad firma Ján Mrkvička POTRAVINY. Zadala som do políčka "názov firmy" POTRAVINY a pod to do druhého riadku toho istého políčka pomocou klávesy ctrl enter som dala Mrkvička Ján . Toto mi dnes poradili na hotline. Dostala som sa k tomu až traz, keď už nefunguje hot... a keď to teda takto zadám, tak mi na faktúre odberateľa tlačí len POTRAVINY. Meno a priezvisko tam nie je. Prosím vás poraďte mi ako mám teda zapísať FO . Ako to máte vy, čo už dlhšie pracujete s omegou? ďakujemJa mám napísané v základných údajoch názve firmy napr: "Mrkvička Ján - Potraviny" , pozor a v ost. údajoch si nastav nižšie právna forma fyz osoba 111
gokko
12.05.10,17:21
holubička, ja mám na mysli číselník odberateľov. Ako máš zadané FO ?
holubička1
12.05.10,18:20
holubička, ja mám na mysli číselník odberateľov. Ako máš zadané FO ?
V číselníku to napíšeš tak isto do názvu firmy dáš do prvého riadku Mrkvička Ján -Potraviny a vpravo zaklikneš FO
gokko
13.05.10,06:38
ďakujem, idem to poprepisovať.
andreaS
13.05.10,06:41
este doporucujem zadat danovy urad kam dana FO patri... pre toto treba pouzit "zistenie miestnej prislusnosti" na stranke drsr.sk ... ulahci to pracu v januari, ked sa posielaju tzv. bonzaky... program ti ich krasne "vypluje" ked toto vsetko zadas pri danom partnerovi... (teda za predpokladu hotovostnych uhradach)
Llívia
26.05.10,10:32
Účtovníctvo za minulý rok robil externý účtovník. Tiež ho robil v Omege (jeho Omege, nie firemnej). Firma má predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, takže keď som začala účtovať tento rok, nebola ešte uzávierka minulého roku. Začínala som v prázdnej Omege. Nakoniec to externista vzdal, dal mi zálohu minuloročného účtovníctva (neuzatvorenú s tým, že mám daňové spraviť ja).
Licencia Omegy je len na 1 firmu. Keď chcem robiť niečo v minulom roku, musím r. 2010 odpojiť a pripojiť r. 2009. Dá sa nejakým spôsobom spraviť to, že by sa vo Firme - Otvor zobrazovala aj databáza r. 2009, čo je určite rýchlejšie než pripájanie/odpájanie firiem?
Po spracovaní daňového by som r. 2009 uzavrela a previedla PS do r. 2010 (keď som robila v Omege minulý rok, išlo to. Previedli sa PS a neuhradené faktúry. Účtovné zápisy v roku, do ktorého som prevádzala PS, zostali zachované. Dúfam, že to funguje naďalej.)
andreaS
26.05.10,10:38
fungovalo by to aj spolu... len zasadny problem ste urobili, ze ty si si otvorila NOVU firmu ale mala si si vypytat rok2009.mdb (v hocijakom stave) a urobit si prechod do 2010 a v tom roku robit bezne ako potrebujes...

a takto by si mala stale len jednu firmu zalozenu... teraz ti program neurobi ani prechod...

maximalne by sa dalo urobit este toto:
- z roku 2009 urobit prechod do 2010
- z tvojho 2010 oznacit vsetky doklady vyhotovene za 2010 a naexportovat to do 2010 prechodu z 2009 (teda do povodnej databazy)

Ale toto doporucujem dat urobit niekomu zdatnejsiemu alebo radsej zato zaplatit rovno ludom od Krosu a budes mat len jednu firmu, jednu databazu... a lahko odkontrolovatelne...
Llívia
26.05.10,16:54
AndreaS, ďakujem za radu. Export a import údajov z Omegy som už robila, tak to môžem skúsiť, veď keby niečo, záloha sa dá vždy obnoviť. (Alebo pôjdem na bezplatné školenie na ich stredisku, keď majú teraz takú akciu :))
(A tá chýbajúca databáza z r. 2009 je "vina" účtovníka, ktorý nebol k zohnaniu, a vedenia firmy, ktoré si to nezabezpečilo, aj keď som im to hovorila ešte pred nástupom do zamestnania. Keďže však išlo DPH a bolo nutné nahrať celý 1.Q, nemohla som čakať na zálohu. Inak, celé to daňové a zálohu mi externý účtovník "hodil" na krk na začiatku mája, čiže až po DPH.)
Llívia
27.05.10,06:09
AndreaS, s týmto by si mi nevedela poradiť?


Dajú sa niekde v Omege meniť skladové ceny, keď vyberiem skladovú kartu?
Na sklade mám takéto pohyby:
1.3. nákup 8.680 kg/celková suma 83,32 EUR (0,0095 EUR/kg)
2.3. nákup 7.240 kg/celková suma 61,54 EUR (0,0085 EUR/kg)
2.3. nákup 8.540 kg/celková suma 72,59 EUR (0,0085 EUR/kg)
3.3. nákup 7.860 kg/celková suma 75,46 EUR (0,0096 EUR/kg)

Výdaj:
1. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 1 na zákazku A: 8.680 kg/celková predajná suma 83,32 EUR (0,0095 EUR/kg)/celková skladová suma 73,78 EUR (0,0085 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je +9,54 EUR
2. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 2 na zákazku B: 7.240 kg/celková predajná suma 61,54 EUR (0,0085 EUR/kg)/celková skladová suma 69,50 EUR (0,0096 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je -7,96 EUR
3. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 2 na zákazku B: 8.540 kg/celková predajná suma 72,59 EUR (0,0085 EUR/kg)/celková skladová suma 74,17 EUR (0,0087 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je -1,58 EUR
4. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 1 na zákazku A: 7.860 kg/celková predajná suma 75,46 EUR (0,0096 EUR/kg)/celková skladová suma 74,17 EUR (0,0087 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je -1,58 EUR

Účtujem spôsobom B. Používam FIFO metódu. materiál zo skladu vydávam 2x do mesiaca (k 15. a k poslednému dňu v mesiaci). Výdajky robím tak, že si do výdajky skopírujem príjemku. Nič nepredávame, takže skladová cena pri výdaji by sa mala rovnať predajnej cene, ale nerovná sa. Celkový sumár materiálu, ktorý išiel na jednotlivé zákazky, potom nesedí so sumárom z účtu 501AE. Keď chcem tlačiť výdajky, musím ich tlačiť v predajných cenách, aby sedeli súčty výdajok s účtom 501AE (čo aj sedí, až na centové rozdiely). Dá sa niekde nastaviť, aby som si sama mohla vybrať, ktorú skladovú cenu chcem použiť? V programe, ktorý som používala dávnejšie, to možné bolo (po vybraní skladovej karty ponúkol všetky ceny, v akých bol materiál na sklad prijímaný) a tuším sa to dá aj v Datalocku.

Obraciam sa priamo na teba, lebo je vidieť, že sa v Omege vyznáš :)
andreaS
27.05.10,07:02
tak to si mala dost rusno...

k tym skladovym cenam... no citala som to uz davnejsie, no s tymto neviem kde je problem...

musela by som teraz vojst skusobne do skladu a pohrat sa s tym, ale nato momentalne nemam cas :(
Llívia
27.05.10,08:14
tak to si mala dost rusno...

k tym skladovym cenam... no citala som to uz davnejsie, no s tymto neviem kde je problem...

musela by som teraz vojst skusobne do skladu a pohrat sa s tym, ale nato momentalne nemam cas :(

OK, ďakujem za ochotu. V bývalom zamestnaní viedla skladovú evidenciu v Omge
kolegyňa a tiež sme strávili niekoľko hodín nad tým, ako "donútiť" program, aby dávala ceny také, aké "potrebujeme". Nič sme nevyriešili. Kolegyňa volala aj do Krosu a tam ju presviedčali, že tak, ako funguje program, je to v poriadku (aj keď nebolo, lebo tam sa robil sklad "A" a pri niektorých položkách boli veľké rozdiely v nákupných cenách, čo potom skresľovalo výsledok jednotlivých zákaziek).
Keďže robím sklad "B", zistím si presné náklady na zákazky z účtovníctva (konkrétne materiál z 501/AE). Len neviem, či by v prípade daňovej kontroly nebol problém s tým, že náklady na materiál z účtovníctva sú iné než podľa skladových kariet (neviem, či to vôbec niekedy aj porovnávajú, takú hĺbkovú kontrolu som ešte nemala). Problém bude až na konci roka, keď na účet 112 budem účtovať sumu, čo zostalo na sklade - iná bude v účtovníctve, iná v sklade. :(
Llívia
27.05.10,11:29
Ešte k tomu skladu - dá sa niekde "centrálne" pre všetky karty nastaviť počet desatinných miest pre skladové ceny? V "Nastaveniach" - "Sklad" a ani "Režim účtovania" som to nenašla.
andreaS
27.05.10,11:48
desatinne miesta myslis pre skladove prijemky, vydajky alebo pre fakturu? lebo vo fakture sa da nastavit pocet desatinnych miest...
VieraPopluharova
27.05.10,12:02
Ešte k tomu skladu - dá sa niekde "centrálne" pre všetky karty nastaviť počet desatinných miest pre skladové ceny? V "Nastaveniach" - "Sklad" a ani "Režim účtovania" som to nenašla.

Neviem ci to ide aj centralne, ale nasla som v OMEGE zaokruhlovanie skladovych kariet dost komplikovanym sposobom, ale je . Postup: sklad-skladove karty-pridaj-predajne ceny-pridaj-klik na lupu pri kode-pridaj-zobrazí sa Ti tabulka pridaj cenovu uroven a v nej mas dolu zaokruhlenie (ale bude to asi zaokruhlenie predajnej ceny)-neviem pozri si to takto.
Llívia
27.05.10,17:12
Neviem ci to ide aj centralne, ale nasla som v OMEGE zaokruhlovanie skladovych kariet dost komplikovanym sposobom, ale je . Postup: sklad-skladove karty-pridaj-predajne ceny-pridaj-klik na lupu pri kode-pridaj-zobrazí sa Ti tabulka pridaj cenovu uroven a v nej mas dolu zaokruhlenie (ale bude to asi zaokruhlenie predajnej ceny)-neviem pozri si to takto.

Skúšala si to niekedy? Toto som našla, len som to radšej neskúšala, lebo neviem, či to urobí to, čo potrebujem. Ono sa to dá nastaviť aj samostatne na každej jednej karte, ale to je moc prácne. (Aha, ale ten postup vlastne môžem vyskúšať - urobím si zálohu, a keď to bude zle, obnovím zálohu).
Llívia
28.05.10,06:56
Ešte jedna otázka k skladu: existuje nejaký (zrejme dobre utajený spôsob, ktorý nemá len tak preniknúť na verejnosť) spôsob, aby pri tlačení viacerých príjemiek/výdajok tieto Omega tlačila podľa poradového čísla? Fakt ma nebaví vždy ručne zotrieďovať desiatky dokladov, aby išli čísla postupne po sebe. Vo "Výstupe zotriediť podľa" nepochopiteľne zoraďuje položky na príjemkách/výdajkách, nie samotné príjemky/výdajky.
VieraPopluharova
28.05.10,08:06
Ešte jedna otázka k skladu: existuje nejaký (zrejme dobre utajený spôsob, ktorý nemá len tak preniknúť na verejnosť) spôsob, aby pri tlačení viacerých príjemiek/výdajok tieto Omega tlačila podľa poradového čísla? Fakt ma nebaví vždy ručne zotrieďovať desiatky dokladov, aby išli čísla postupne po sebe. Vo "Výstupe zotriediť podľa" nepochopiteľne zoraďuje položky na príjemkách/výdajkách, nie samotné príjemky/výdajky.

Uprimne, ja velmi so skladom nerobim, ale skusim Ti poradit, mas oficialne zakupenu OMEGU? Ak ano mas v nej zadarmo hotline servis, kde mozes zavolat a ochotne poradia a znaviguju Ta ako sa k tomu dostanes, pripadne ci je to mozne.
Viac Ti neviem poradit.
sway
28.05.10,08:57
Ešte jedna otázka k skladu: existuje nejaký (zrejme dobre utajený spôsob, ktorý nemá len tak preniknúť na verejnosť) spôsob, aby pri tlačení viacerých príjemiek/výdajok tieto Omega tlačila podľa poradového čísla? Fakt ma nebaví vždy ručne zotrieďovať desiatky dokladov, aby išli čísla postupne po sebe. Vo "Výstupe zotriediť podľa" nepochopiteľne zoraďuje položky na príjemkách/výdajkách, nie samotné príjemky/výdajky.


ja neviem kde máš problémik...

ak si chceš vytlačiť napr. výdajky od 1 - 20 tak si ideš do sklad, pohyby na sklade,záložka upresni, dám len výdajky, tu si zoradíš výdajky podľa čísla a to tak, že nabehneš myškou nad stĺpec čislo dokladu, sa ti objaví čierna šípka nadol klik, zoradia sa ti, môžeš si označiť tie ktoré chceš tlačiť - ak všetky tak neoznačuješ, alebo si vyfiltruješ tie ktoré chceš tlačiť označíš ich a potom ideš na tlač objaví sa tabulka tlače dáš si príjemka-výdajka, zaklikni si OKNO, a nezabudni zalkilnúť ak si si označovala a chceš tlačiť iba označené tak zaklikni označené a daj tlač, v okne vidíš ktoré ti ide tlačiť. a máš to, tlačí ich vzostupne, alebo zostupne pekne podľa čísla dokladu zoradené...

Ja osobne tlačím pr. a výdajky vždy s dokladom s ktorým súvisí, to zn. že ak prijímam tovar hneď si ju vytlačím a pripnem k faktúre.
Výdajky si tlačím pri fakturácii cez voľbu tlač pripojených dokladov a mám vždy k OF aj výdajku a už nemusím nikdy doklady kompletovať... je to vec systému.

Inak Omega je celá o filtrovaní a označovaní dokladov... dajú sa tu robiť pekné veci... ak nebudeš vedieť ... napíš poradíme :)
Ajuška
28.05.10,09:03
ja neviem kde máš problémik...
Inak Omega je celá o filtrovaní a označovaní dokladov... :)
...a dôkladnom čítaní, čo zrovna pri konkrétnom "zásahu" na monitore mám vypísané... pri tlači obzvlášť sa oplatí venovať pozornosť obrazovke vľavo dolu... do výstupu zahrnúť... a pod tým... výstupy zotriediť podľa...;)... a je too...:---...
liba2
28.05.10,09:32
Uprimne, ja velmi so skladom nerobim, ale skusim Ti poradit, mas oficialne zakupenu OMEGU? Ak ano mas v nej zadarmo hotline servis, kde mozes zavolat a ochotne poradia a znaviguju Ta ako sa k tomu dostanes, pripadne ci je to mozne.
Viac Ti neviem poradit.Presne tak. Mám s tým veľmi dobré skúsenosti, za pár minútový rozhovor viem okamžite vyriešiť svoj problém a na základe odbornej rady. Nikdy nehľadám riešenie na porade.
andreaS
28.05.10,10:05
ja ich hotline vyuzivam velmi malo.. musim mat obzvlast zavazny problem ak volam... ale aj tak vacsinou moj hovor skonci s tym, ze sa vyrozpravam a nakoniec si odpoviem sama :D

ale su niektore veci, kt. mi pomohli aj z prispevkov o omege tu na porade... nieco s cim som sa nestretla,a le citala som, tak som si nato spomenula, ked sa to stalo mne a raz-dva sa mi to podarilo najst cez poradu... ;)
Llívia
28.05.10,11:21
O hotline viem, ale je dosť ťažké ju využiť, keď PC mám pred sebou a telefón za siedmymi horami, siedmymi dolinami, v inej kancelárii, takže radšej si nechám poradiť od niekoho, kto s Omegou pracuje a možno to, čo riešim ja, už vyriešil :).

A napr. to, čo mi poradila AndreaS tu:

fungovalo by to aj spolu... len zasadny problem ste urobili, ze ty si si otvorila NOVU firmu ale mala si si vypytat rok2009.mdb (v hocijakom stave) a urobit si prechod do 2010 a v tom roku robit bezne ako potrebujes...

a takto by si mala stale len jednu firmu zalozenu... teraz ti program neurobi ani prechod...

maximalne by sa dalo urobit este toto:
- z roku 2009 urobit prechod do 2010
- z tvojho 2010 oznacit vsetky doklady vyhotovene za 2010 a naexportovat to do 2010 prechodu z 2009 (teda do povodnej databazy)

Ale toto doporucujem dat urobit niekomu zdatnejsiemu alebo radsej zato zaplatit rovno ludom od Krosu a budes mat len jednu firmu, jednu databazu... a lahko odkontrolovatelne...

mi vôbec neporadili.
andreaS
28.05.10,11:22
livia: jeeej to sa dobre cita ;)
Llívia
28.05.10,11:24
livia: jeeej to sa dobre cita ;)
Len tuším čítaš skôr, než stíham dopísať a prilepiť citácie :D:D:D
Llívia
28.05.10,11:28
ja neviem kde máš problémik...

ak si chceš vytlačiť napr. výdajky od 1 - 20 tak si ideš do sklad, pohyby na sklade,záložka upresni, dám len výdajky, tu si zoradíš výdajky podľa čísla a to tak, že nabehneš myškou nad stĺpec čislo dokladu, sa ti objaví čierna šípka nadol klik, zoradia sa ti, môžeš si označiť tie ktoré chceš tlačiť - ak všetky tak neoznačuješ, alebo si vyfiltruješ tie ktoré chceš tlačiť označíš ich a potom ideš na tlač objaví sa tabulka tlače dáš si príjemka-výdajka, zaklikni si OKNO, a nezabudni zalkilnúť ak si si označovala a chceš tlačiť iba označené tak zaklikni označené a daj tlač, v okne vidíš ktoré ti ide tlačiť. a máš to, tlačí ich vzostupne, alebo zostupne pekne podľa čísla dokladu zoradené...

Ja osobne tlačím pr. a výdajky vždy s dokladom s ktorým súvisí, to zn. že ak prijímam tovar hneď si ju vytlačím a pripnem k faktúre.
Výdajky si tlačím pri fakturácii cez voľbu tlač pripojených dokladov a mám vždy k OF aj výdajku a už nemusím nikdy doklady kompletovať... je to vec systému.

Inak Omega je celá o filtrovaní a označovaní dokladov... dajú sa tu robiť pekné veci... ak nebudeš vedieť ... napíš poradíme :)

No asi je problém v tom, že toto v Omege NEFUNGUJE, inak by som sa na to asi nepýtala, veď v nej nerobím dva dni. Mne to príde, ako keby program tlačil príjemky/výdajky v poradí, v akom boli uložené, príp. otvorené. Preto mám pri tlači poradové čísla napr. 3,15,1,2,3,4,82 atď.
Llívia
28.05.10,11:31
...a dôkladnom čítaní, čo zrovna pri konkrétnom "zásahu" na monitore mám vypísané... pri tlači obzvlášť sa oplatí venovať pozornosť obrazovke vľavo dolu... do výstupu zahrnúť... a pod tým... výstupy zotriediť podľa...;)... a je too...:---...

A Porada je zase o dôkladnom čítaní toho, na čo odpovedám:


Ešte jedna otázka k skladu: existuje nejaký (zrejme dobre utajený spôsob, ktorý nemá len tak preniknúť na verejnosť) spôsob, aby pri tlačení viacerých príjemiek/výdajok tieto Omega tlačila podľa poradového čísla? Fakt ma nebaví vždy ručne zotrieďovať desiatky dokladov, aby išli čísla postupne po sebe. Vo "Výstupe zotriediť podľa" nepochopiteľne zoraďuje položky na príjemkách/výdajkách, nie samotné príjemky/výdajky.

Ani v "Tlačové zostav" - "Nastavenia" takáto funkcia nie je. To, čo píšeš o tom zoraďovaní, platí všade, pri pokladničných dokladoch, interných, faktúrach atď., len nelogicky to neplatí pri príjemkách/výdajkách.
Robina
28.05.10,11:40
Ja by som tiež potrebovala, milé dámy poradiť s Omegou. Preberám novú firmu takto v priebehu roka a neviem ako by bolo dobre a čo mám robiť skôr. Keby mi niekto poradil určitú postupnosť, aby som potom neľutovala. Začala som si pomaly nahadzovať partnerov - s tým asi nič nepokazím. Chcela by som aby mi zinventarizovali účty a ja by som to nahodila ako ZZ /alebo nie/? A ešte dnešný problém - chcela som si nahodiť DHM, ale neviem či to robím dobre, lebo mi to nepočíta odpisy - možno som niečo nezadala. Prosím poradte mi ako na to aby som nezošalela. Ďakujem
Robina
28.05.10,14:29
prosím, neporadili by ste mi?
andreaS
28.05.10,15:56
situaciu nezavidim, ale stavaju sa aj taketo pripady v nasej profesii...

pre teba je to to iste akoby si preberala firmu v novom, takze pytaj to iste ako keby si zacinala novy rok a rovnakym sposobom si firmu nahodis aj do softu... akurat len rozmyslam, ze potom ti program neurobi potom suvahu a vykaz s predchadzajucim obdobim... tak ma to taha skor ti poradit to, ze si nahodis vsetko co sa tyka tohto roku nanovo... a otvoris si najskor rok 2009 a tam nahodis koncove stavy 2009, potom uzavries a urobis prechod do 2010 a nanovo vsetko nahodis...

a nastavenie odpisov, aby ich program robil sam automaticky pri uzavierke dlhodobeho majetku = no na tomto kompe mi nejde omega, tak neviem dat presny postup... ale bude to niekde v "dlhodobom majetku" bud na ostatnych zalozkach alebo klik na "moznosti" a tam vypluje nieco ako nastavenie majetku, kde si zaskrtnes to, co ti vyhovuje...
Robina
28.05.10,19:32
veľmi som to nepochopila, ale aj tak ďakujem a budem sa trápiť, ešte sa určite ozvem.
dasulik11
31.05.10,05:26
Nastavenie automatických odpisov v Omege ideš na hornej lište Evidencia - DM - v záložke funkcie Nastavenia a v záložke zaúčtovanie odpisov si nastavíš Zapísať s otázkou...to je všetko
Robina
31.05.10,14:21
skúsim, ďakujem krásne.
Llívia
01.06.10,05:54
Neviem, čo sa stalo - z Omegy nemôžem tlačiť. Čokoľvek dám vytlačiť, z tlačiarne vyjde papier s textom:

INTERNAL ERROR - FALSE
POISTION: 0X5706 (22278)
SYSTEM: H6FW/xt_image
LINE: 495
VERSION: QPDL 1.40 11-14-2005

Tlačiareň je Samsung SCX 4200 Series. Z iných programov tlač funguje bez problémov. Z Omegy len keď dám zostavy vytlačiť najskôr do súboru a potom tlačím tento súbor. Tlačiareň takto "zblbla" po tom, čo som dala naraz tlačiť asi 40 - 50 príjemiek. V čom môže byť chyba?
andreaS
01.06.10,06:00
mne tiez raz zblbla tlaciaren po jednej velkej aktualizacii... dovtedy vsetko fungovalo...

na linke ma presviedcali ze som chybu urobila ja... no neni mozne... jedine mi islo tlacit cez PDF a to ma nebavilo...

tak som musela nanovo nainstalovat ovladac tlaciarne a omegu odinstalovat a nanovo opat nainstalovat... robota na pol dna...
dasulik11
01.06.10,07:29
Stačí si v súbore Omegy odstrániť iba jednu ikonu, teraz presne neviem, ako sa to volá, ale je pri tom nakreslená tlačiareň...
Llívia
01.06.10,09:32
AndreaS, Dasulik11, ďakujem Vám obom za rady. Neviem, čo sa stalo, ale tá tlačiareň zrazu začala tlačiť normálne. Včera som ju aj zapla, vypla a nič. Dnes som najskôr tlačila na inú tlačiareň, a keď som znovu skúšala Samsung, tak funguje bez problémov.
Llívia
14.06.10,07:39
Mám sklad vratných obalov - palety. Pri príjemkách je možné na skladovej karte nastaviť "Záručná doba do" - dala som tam dátum, dokedy môžeme tieto palety vrátiť. Nenašla som však zostavu, ktorú by som mohla vytlačiť pre "zodpovedných", aby vedeli, dokedy ich majú vrátiť. Je tam nejaká zostava, kde tento dátum program vytlačí?
sway
14.06.10,08:04
Mám sklad vratných obalov - palety. Pri príjemkách je možné na skladovej karte nastaviť "Záručná doba do" - dala som tam dátum, dokedy môžeme tieto palety vrátiť. Nenašla som však zostavu, ktorú by som mohla vytlačiť pre "zodpovedných", aby vedeli, dokedy ich majú vrátiť. Je tam nejaká zostava, kde tento dátum program vytlačí?


Ak si nenašla zostavu (to platí pri čomkoľvek v OMEGA) tak si konkrétne u Teba označ karty s paletami tie si daj zobraziť budeš mať na okne iba paletové karty a klikni si na ktorú koľvek z nich aby si mala niektorú vysvietenú a potom daj len ctrl E a tu máš Upresnenie exportu do exelu a tu si zaklikni ktoré informácie (stĺpce) chceš aby si mala vo výstupe, je tam ak záručná doba a šup do exelu a z neho šup šéfovi ;)
Llívia
14.06.10,14:53
Ak si nenašla zostavu (to platí pri čomkoľvek v OMEGA) tak si konkrétne u Teba označ karty s paletami tie si daj zobraziť budeš mať na okne iba paletové karty a klikni si na ktorú koľvek z nich aby si mala niektorú vysvietenú a potom daj len ctrl E a tu máš Upresnenie exportu do exelu a tu si zaklikni ktoré informácie (stĺpce) chceš aby si mala vo výstupe, je tam ak záručná doba a šup do exelu a z neho šup šéfovi ;)

Ďakujem za radu, toto mi nenapadlo tlačiť to cez export do excelu. Zajtra vyskúšam. :)
Julia9
15.06.10,09:30
Dobrý deň,
prosím poraďte mi, ako účtujete v Omege výdaj stravných lístkov zamestnancom (cez aký okruh, evidenciu...)
Ďakujem.
andreaS
15.06.10,09:54
cez interny doklad s rozuctovanim na zamestnanca, zamestnavatela a prispevok zo SF ... a podla toho ci sa za SL zraza z vyplaty alebo platia hotovosti zauctujem uhradu za SL ...
Yvonne
15.06.10,10:11
Ahojte, trošku mi vadí, že v Omege pri odosl. FA vyst. napr. 5.6. s dátumom dodania služby 31.5. zapíše FA do denníka v účt. období máj. Nedá sa to urobiť tak, aby FA bola zapísaná v denníku až v júni? Veď v máji som ešte "namala FA v ruke" - logicky... (V starom programe mi FA dalo do júna a DPH-čku do mája). Ďakujem!
Julia9
15.06.10,10:51
cez interny doklad s rozuctovanim na zamestnanca, zamestnavatela a prispevok zo SF ... a podla toho ci sa za SL zraza z vyplaty alebo platia hotovosti zauctujem uhradu za SL ...

Ok, ďakujem... A potom pri úhrade (my zrážame stravné zo mzdy, čiže to mám zaúčtované v ID, kde účtujem aj mzdy) priraďujete úhradu za stravné k internému dokladu (výdaj stravných lístkov)?
liba2
15.06.10,15:38
Ok, ďakujem... A potom pri úhrade (my zrážame stravné zo mzdy, čiže to mám zaúčtované v ID, kde účtujem aj mzdy) priraďujete úhradu za stravné k internému dokladu (výdaj stravných lístkov)?Ja nie, sledujem iba na SÚ.
Julia9
16.06.10,05:23
Ja nie, sledujem iba na SÚ.

Ešte raz ďakujem... :)
Llívia
17.06.10,05:14
Ak si nenašla zostavu (to platí pri čomkoľvek v OMEGA) tak si konkrétne u Teba označ karty s paletami tie si daj zobraziť budeš mať na okne iba paletové karty a klikni si na ktorú koľvek z nich aby si mala niektorú vysvietenú a potom daj len ctrl E a tu máš Upresnenie exportu do exelu a tu si zaklikni ktoré informácie (stĺpce) chceš aby si mala vo výstupe, je tam ak záručná doba a šup do exelu a z neho šup šéfovi ;)

Skúsila som, nefunguje, takže to budem viesť v exceli (našťastie vratných obalov nemáme tak veľa).

Nahodila som si do Omegy knihu jázd. Pri každej jazde sa dá zadať aj zákazka. Výstupná zostava je len jedna - kniha jázd, ale v nej nie sú žiadne prepočty nákladov (spotreba PHM) na zákazku. Je na to nejaká iná zostava alebo je úplne zbytočné zadávať do knihy jázd zákazky?
sway
18.06.10,06:39
[QUOTE=Llívia;1430762]Skúsila som, nefunguje, takže to budem viesť v exceli (našťastie vratných obalov nemáme tak veľa).
neexistuje, toto funguje v celej Omege.
ideš:
sklad
skladové karty
klik na lupa - odznač všetko
potom pooznačuj cez insert karty ktoré potrebuješ
klik na označené , ostane ti okno s označenými
jeden klik na prvú z nich, aby si mala vysvietenú
stačíš ctrl a E , vyhodí sa tabuľka - upresnenie exportu do exelu
zaklikneš si stĺpce ktoré potrebuješ, u teba aj stĺpec Záručná doba
OK
a máš export do exelu, posielam ti ho v prílohe;)
Llívia
18.06.10,06:43
[QUOTE=Llívia;1430762]Skúsila som, nefunguje, takže to budem viesť v exceli (našťastie vratných obalov nemáme tak veľa).
neexistuje, toto funguje v celej Omege.
ideš:
sklad
skladové karty
klik na lupa - odznač všetko
potom pooznačuj cez insert karty ktoré potrebuješ
klik na označené , ostane ti okno s označenými
jeden klik na prvú z nich, aby si mala vysvietenú
stačíš ctrl a E , vyhodí sa tabuľka - upresnenie exportu do exelu
zaklikneš si stĺpce ktoré potrebuješ, u teba aj stĺpec Záručná doba
OK
a máš export do exelu, posielam ti ho v prílohe;)

Sway, áno, export cez CTRL+E funguje, ale mám jednu kartu - palety a pri každom pohybe je iný dátum "záručnej doby" (= dátum, dokedy môžeme palety vrátiť, aby nám firmy vrátili ich kúpnu cenu). Toto = vidieť pohyb na karte aj s rôznymi dátumami "záručnej doby" sa cez export do excelu nedá urobiť. Nenašla som to ani v zostavách príjemky/výdajky.
(Možnosť exportu do excelu je to najlepšie, čo v Omege najviac oceňujem. Kontrola cez excel - paráda! Predtým som robila v Datalocku, tam bol tiež export do excelu, ale napr. príjemky (hodnotu príjemky) previedol ako text, nie ako číslo, takže kontrola bola trochu zdĺhavejšia.)
Llívia
21.06.10,08:56
Na firmu bol postúpený lízing auta. Zmluva o postúpení lízingu bola podpísaná v 1/2010. Na DÚ inšpektoráte bolo auto prihlásené v 2/2010 a v 2/2010 som ho aj zaradila do užívania. Prvý mesačný odpis by mal byť za 1/2010, ale na karte DM mi toto nedovolí zadať: "Pokúšate sa zaradiť odpis ešte pred dátum zaradenia." Odpisy som zadávala ručne. Dá sa nejako zadať prvý odpis už v 1/2010?
dasulik11
21.06.10,09:15
A nemalo byť na základe zmluvy zaradené v 1/2010?
Llívia
21.06.10,10:44
A nemalo byť na základe zmluvy zaradené v 1/2010?

Prepáč, pri zadávaní otázky som urobila chybu. Nemá tam byť, že auto bolo prihlásené v 2/2010 na DÚ, ale v 2/2010 bolo prihlásené na inšpektoráte.

Vychádzala som z postupov účtovania: § 33 Účtovanie obstarania dlhodobého majetku
(1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32 ods.2 písm. c) uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23).

Rozumiem tomu tak, že auto až po prihlásení na inšpektoráte spĺňa všetky podmienky pre zaradenie do užívania.

Zákon o dani z príjmov § 26 ods 8: "Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania"
Kvôli zvýraznenému potrebujem prvý odpis urobiť v januári.
dasulik11
21.06.10,12:01
čo si ty predstavuješ pod tým splnením poivnností podľa osobitných predpisov? Kedy si dostala TP k autu?
dasulik11
21.06.10,12:09
Zaradíš v dátume, ktorý máš uvedený na TP...ale to je teraz v podstate jedno, ide to urobiť aj tak, že tam zadáš jauárový odpis..keď som zahadzovala majetok pri zmene účtovného programu, nejako som to tam nasúkala, ale teraz si nepamätám, že ako, pohraj sa s tým trošku...doma to pozriem, potom napíšem.
andreaS
21.06.10,12:10
mam zato ze ina cesta ako zaradenie v 01/2010 nebude...
dasulik11
21.06.10,12:24
Ja si to tiež myslím na základe tej zmluvy o postúpení leasingu....
liba2
21.06.10,12:43
Na firmu bol postúpený lízing auta. Zmluva o postúpení lízingu bola podpísaná v 1/2010. Na DÚ inšpektoráte bolo auto prihlásené v 2/2010 a v 2/2010 som ho aj zaradila do užívania. Prvý mesačný odpis by mal byť za 1/2010, ale na karte DM mi toto nedovolí zadať: "Pokúšate sa zaradiť odpis ešte pred dátum zaradenia." Odpisy som zadávala ručne. Dá sa nejako zadať prvý odpis už v 1/2010?
Vozidlo ste mali zaradiť do majetku nasledujúcim dňom, kedy skončila zmluva o FP. Vozidlo ste prevzali a začali používať na podnikanie.
To že sa vozidlo prepísalo na DI až vo februári, nie je podstatné.
Z účtovného zľadiska oprávky zaúčtujete už za január; z daňového hľadiska podľa ZDP.
Omega sa "hnevá" preto, že na karte máte dátum zaradenia 2/2010.
No keby to tak aj zostalo, ten účtovný odpis za jan. vám nebude chýbať; veď daňový bude aj tak iný.
Pri lízingu sa daňové odpisy rovnajú účtovným.
Llívia
21.06.10,14:30
Daňové a účtovné odpisy budú rovnaké, lebo je to lízing, ktorý končí tento rok. Cez interné doklady som už do účtovníctva zadala odpisy, len na tej karte to neviem spraviť. Ale keď si myslíte, že môže auto zaradiť od 1/2010, spravím tak, veď z daňového hľadiska sa nič nezmení.:)
Llívia
21.06.10,14:31
čo si ty predstavuješ pod tým splnením poivnností podľa osobitných predpisov? Kedy si dostala TP k autu?

Predstavujem si pod tým prihlásenie auta na dopravnom inšpektoráte, lebo bez prihlásenia asi by na tom aute nemal nikto jazdiť, nie?

V príspevku 495 si "zahadzovala" majetok - ťukla si na zlú klávesu :D