Zavrieť

Porady

DPH od 01.04.2009

kaba kaba

kaba je offline (nepripojený) kaba

Dobrý deň,
prosím poradiť ohľadne novely DPH, ktorá má účinnosť od 01.04.2009.
Neviem si poradiť s §69 a novým ods.12, kde sa píše:
" Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný
platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. "
Ďakujem.
Usporiadat
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Tweety Pozri príspevok
Aj bločkov, aj faktúr.
to znamená,že si môžedm do decembra odpočítať DPH napríklad aj z januára,keď nájdeme zabudnutú potvrdenku alebo faktúru?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

erika_H Pozri príspevok
to znamená,že si môžedm do decembra odpočítať DPH napríklad aj z januára,keď nájdeme zabudnutú potvrdenku alebo faktúru?
Áno, znamená.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dik Tweety
No to je super hlavne pre zabudlivcov a neporiadnikov
ale poteší to
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
erika_H Pozri príspevok
to znamená,že si môžedm do decembra odpočítať DPH napríklad aj z januára,keď nájdeme zabudnutú potvrdenku alebo faktúru?
erika_H Pozri príspevok
Dik Tweety
No to je super hlavne pre zabudlivcov a neporiadnikov
ale poteší to
Nedá mi, aby som nevyslovil svoj názor na túto časť novely zákona o DPH. Opäť je daný priestor len špekulantom, ktorý si "náhodou" odpočítajú DPH z jedného dokladu vo viacerých obdobiach. Kontrola na DPH chodí spravidla na 1 daný mesiac a nie na celé zdaňovacie obdobie. Predpokladám, že v prípadoch "zabudnutých" faktúr a bločkov bude kontrola chceť vidieť záznamy z celého obdobia a bude mať dôvod na hlbšiu kontrolu.
Ak sa UJ drží zákona o účtovníctve a postupov účtovania, tak nemá ako a prečo mať zabudnuté bločky a faktúry.
Existuje aj druhá skupina, ktorá si bude týmto spôsobom optimalizovať odvod DPH. A to tak, že v prípade vysokého nadmerného odpočtu v jednom mesiaci si radšej presunie časť došlých faktúr do ďaľších období.
V každom prípade bude v evidencii mierny organizovaný chaos.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ekopo Pozri príspevok
Nedá mi, aby som nevyslovil svoj názor na túto časť novely zákona o DPH. Opäť je daný priestor len špekulantom, ktorý si "náhodou" odpočítajú DPH z jedného dokladu vo viacerých obdobiach. Kontrola na DPH chodí spravidla na 1 daný mesiac a nie na celé zdaňovacie obdobie. Predpokladám, že v prípadoch "zabudnutých" faktúr a bločkov bude kontrola chceť vidieť záznamy z celého obdobia a bude mať dôvod na hlbšiu kontrolu.
Ak sa UJ drží zákona o účtovníctve a postupov účtovania, tak nemá ako a prečo mať zabudnuté bločky a faktúry.
Existuje aj druhá skupina, ktorá si bude týmto spôsobom optimalizovať odvod DPH. A to tak, že v prípade vysokého nadmerného odpočtu v jednom mesiaci si radšej presunie časť došlých faktúr do ďaľších období.
V každom prípade bude v evidencii mierny organizovaný chaos.
prepáč ale ja som mala na mysli naozaj zábudlivcov a neporiadnikov
ktorí pracujú aj mimo sídla firmy,a často na poslednú chvílu donesú doklady k nám do kancelárie na spracovanie,a po čase NAOZAJ nájdu doklady ktoré nedodali včas
a vďaka tomu sa stále podávajú dodatočné daňové priznania
mimochodom- aj doteraz brala kontrola z Daňového úradu,keď kontrolovala len 1 obobie,na kontrolu aj obdobie PRED a obdobie PO kontrolovanom období
práve kvôli kontrola prechodu faktúr,ktoré môžu byť vystavené aj v inom mesiaci,ako vznikla daňová povinnosť

tá možnosť,ktorú popisuješ ty,tak to ma naozaj nenapadlo
ale keď si to už tak popísala,tak určite áno,bude sa to snažiť využiť viacero daňovníkov
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

platí to na bločky, ktoré boli vystavené až apríli, alebo môže uplatniť - teraz mi doniesol jeden blok za naftu z januára, lebo sme mesační platci dph.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3 Pozri príspevok
platí to na bločky, ktoré boli vystavené až apríli, alebo môže uplatniť - teraz mi doniesol jeden blok za naftu z januára, lebo sme mesační platci dph.
Platí to od 1.4.09, takže staré bločky, faktúry... idú podľa starého režimu platného do 31.3.09.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

V tejto súvislosti je aj iný názor. (tak si vyberme)
Už som to v jednom príspevku písala, tak to skopírujem.

V Poradcovi 8/2009 je k tomuto ustanoveniu ( § 51, odst. 2 a 3 ) komentár - Ing. Alena Zuziková a je tam takáto poznámka.

K tomuto ustanoveniu nie je prechodné ustanovenie, ktoré by riešilo ako má postupovať platiteľ dane, ktorému vznikol nárok na odpočet dane za zdaňovacie obdobia január až marec 2009 a nárok nebol uplatnený do účinnosti novely.

Z dôvodu absencie prechodného ustanovenia sme názoru, že uplatnenie odpočítania dane, ktoré vzniklo za mesiac január až marec 2009, si môže platiteľ dane uplatniť do konca kalendárneho roka 2009 po novom.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

To zbožňujem, keď sa musíme riadiť názormi, každý podľa toho, ktorý názor mu práve vyhovuje.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
VladoaKatka Pozri príspevok
To zbožňujem, keď sa musíme riadiť názormi, každý podľa toho, ktorý názor mu práve vyhovuje.
a vari niekto túži po tom, aby sa vrátili staré časy, keď všetko bolo nadirigované, nariadené, na všetko bolo usmernenie, a bez pomocnej barličky v podobe predpisu nikto nepohol samostatne prstom?
Ja si myslím, že špekulantov je dosť, bolo dosť a bude dosť - na tých je každý zákon krátky. Ale poctivcom táto novela pomôže - mnimálne ich odbremení od strachu z postihu. Mimochodom v ČR je tiež možné odpočítať DPH v hociktorom zdaňovacom období v rámci kalendárneho roka.

Ak zákon neusmerňuje, tak sa riaďme tým, čo je v ňom napísané a slobodne-samostatne rozhodnime o spôsobe riešenia. Ked naše riešenie nebude v rozpore so zákonom, tak je prípustné. A potom nie sme závislí od "názorov" iných.
Naposledy upravil KEJKA : 26.04.09 at 17:18 Dôvod: preklep
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

KEJKA Pozri príspevok
a vari niekto túži po tom, aby sa vrátili staré časy, keď všetko bolo nadirigované, nariadené, na všetko bolo usmernenie, a bez pomocnej barličky v podobe predpisu nikto nepohol samostatne prstom?
Ja si myslím, že špekulantov je dosť, bolo dosť a bude dosť - na tých je každý zákon krátky. Ale poctivcom táto novela pomôže - mnimálne ich odbremení od strachu z postihu. Mimochodom v ČR je tiež možné odpočítať DPH v hociktorom zdaňovacom období v rámci kalendárneho roka.

Ak zákon neusmerňuje, tak sa riaďme tým, čo je v ňom napísané a slobodne-samostatne rozhodnime o spôsobe riešenia. Ked naše riešenie nebude v rozpore so zákonom, tak je prípustné. A potom ne sme závislí od "názorov" iných.
Kejka ja netúžim po starých časoch, ale názor môj, názor druhého, tretieho, atď., ... či aj kontrolné orgány budú zdielať môj názor, ... to už je otázne (čo sa týka postihu), keď aj v "nadirigovaných" veciach majú často odlišné názory.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

azla Pozri príspevok
V tejto súvislosti je aj iný názor. (tak si vyberme)
Už som to v jednom príspevku písala, tak to skopírujem.

V Poradcovi 8/2009 je k tomuto ustanoveniu ( § 51, odst. 2 a 3 ) komentár - Ing. Alena Zuziková a je tam takáto poznámka.

K tomuto ustanoveniu nie je prechodné ustanovenie, ktoré by riešilo ako má postupovať platiteľ dane, ktorému vznikol nárok na odpočet dane za zdaňovacie obdobia január až marec 2009 a nárok nebol uplatnený do účinnosti novely.

Z dôvodu absencie prechodného ustanovenia sme názoru, že uplatnenie odpočítania dane, ktoré vzniklo za mesiac január až marec 2009, si môže platiteľ dane uplatniť do konca kalendárneho roka 2009 po novom.
Ak zoberieme do úvahy o čo išlo v tejto úprave - aby sa znížil počet dodatočných daňových priznaní - potom je táto úvaha úplne logická.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Práve som dorobila nové DPH. Mám v jednej UJ samé par. 43, a tak vzniká neustále NO vysoký.
Tak dlho som otáľala nad zaškrtnutím (x) v riadku 29, nejak som nemala odvahu, možno na budúce.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
U FO ani sám FO nevie, či splnil podmienky...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Pozn. podmienky pre uplatnenie par. 79 DPH sa mi zdajú dosť drsné.

Okruh platiteľov, na kt. sa vzťahuje skrátená lehota:
1, - platitelia s mes. ZO (tu je podmienka jasná)
2, - platitelia najmenej 12 kal. mesiacov.... (podmienka jasná)
3, - platitelia, ktorí nemali v období 12 kal. mesiacov.....:-podmienka zákerná, prečo:
- daňové nedoplatky.
Zoberme si situáciu, že môžu vznikať nepatrné nedoplatky, napr. niekoľko centové. (napr. ak sa "kompenzujú" po výzvach DU aby sa započítal daňový preplatok z vl. daňovou povinnosťou, čím sa uhradí nižšia vl.DP..............xy rôznych kombinácií)
Človek môže robiť účto akokoľvek dobre, môže všetko sedieť, ale môže vzniknúť nedoplatok, aj keď, opakujem centový, už ide o nedoplatok a podmienka je nesplnená. A šup sankcie.

- detto colné nedoplatky
- a čo také nedoplatky na odvodoch. Máme softy, spoliehame na ne (i keď si hádžem pre istotu cez vzorce v exceli kontrolu), vypočítam si odvody vo výške xy, a poisťovniam vyjdu čísla o trolilinku vyššie, veď sami vieme, aké sú problémy so zaokrúhľovaním. A šup nepatrný centový rozdiel už je nedoplatok. (minule som napr. zistila centové rozdiely medzi softom Softcom a elekt. podávaným výkazom do SP, nahadzovala som ručne, nejak mi štrajkovalo, a tu mi vznikli rozdiely......hmm, )

A preto nemám odvahu odkrtnúť. Veď ani nemusím vedieť, že mám nedoplatok, ale druhá strana ho môže evidovať , a ktože ma už len upozorní na centový rozdiel z poisťovne.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

betka Pozri príspevok
A preto nemám odvahu odkrtnúť. Veď ani nemusím vedieť, že mám nedoplatok, ale druhá strana ho môže evidovať , a ktože ma už len upozorní na centový rozdiel z poisťovne.
Betka, ale na to mš saldokonto v poisťovni.

Odpoveď: Viem, ale tak často si ho nepozerám.
0 0
metoda metoda

metoda je offline (nepripojený) metoda

prosim odpoved na otazku, ci je mozne nadmerny odpocet mesacneho platcu z mesiaca marec uplatnit (odratat) uz v danovom priznani za 4/09

dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
metoda Pozri príspevok
prosim odpoved na otazku, ci je mozne nadmerny odpocet mesacneho platcu z mesiaca marec uplatnit (odratat) uz v danovom priznani za 4/09

dakujem
môžeš
0 0
BeataC BeataC

BeataC je offline (nepripojený) BeataC

V DP za 5/09 mi vychádza NO a mám splnené podmienky podľa §79. Musím v DP za 5/09 vyznačiť splnenie podmienok v r.29 ak viem, že v 6/09 budem mať vysokú daň. povinnosť od ktorej budem môcť tento NO odpočítať. Ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

BeataC Pozri príspevok
V DP za 5/09 mi vychádza NO a mám splnené podmienky podľa §79. Musím v DP za 5/09 vyznačiť splnenie podmienok v r.29 ak viem, že v 6/09 budem mať vysokú daň. povinnosť od ktorej budem môcť tento NO odpočítať. Ďakujem
Môžeš si nechať NO z 5/09 na započet s daňovou povinnosťou (očakávanou) v 6/09.
To skoršie vrátenie je iba možnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať