katarina1408
06.12.10,20:31
potrebujem sa co najrychlejsie rozviest s albancom srbskeho obciansvta,kde mam zacat?sobasili sme sa v Srbsku,ja mam slovenske obcianstvo.
jarecko
06.12.10,20:31
Zacat by si mala na prislusnom sude v mieste svojho trvaleho bydliska ak ho mas na Slovensku a to podanim navrhu na rozvod manzelstva.

K navrhu priloz kopiu sobasneho listu (asi bude potrebny uradny preklad do slovenskeho jazyka), kopie rodnych listov deti ak sa nejake narodili v manzelskom zvezku (asi tiez uradne prelozene ak sa deti narodili inde ako na Slovensku) a prislusnu kolkovu znamku ako sudny poplatok.

Ak zijes v Srbsku tak postupuj podla jeho zakonov, co sa tyka rozvodu manzelstva.
katarina1408
07.12.10,17:51
ja zijem v belgicku,ale trvaly pobyt mam na Sk,mame spolu jedno dieta,ktore mi chce zobrat,ak sa mienit rozviest,..Vsetky doklady mam prelozene do slov.jazyka,aj moj chlapcek ma slovenske obcianstvo a slovensky rodny list.Tu z belgiska by sa to nedalo???
jarecko
07.12.10,19:14
Opytaj sa na slovenskej ambasade v Belgicku:
http://www.mzv.sk/brusel
katarina1408
07.12.10,19:17
uz som sa pytala,pan konzul mi o tom nevedel nic povedat!
katarina1408
07.12.10,19:20
problem je aj v tom,ze on je teraz vazneny v srbsku,ako dlho sa to moze pretahovat?ak podam ziadost napr.v januari zo Sk?
jarecko
07.12.10,19:30
Navrh na rozvod podla slovenskych zakonov mozes poslat na prislusny sud na Slovensku aj z Belgicka, ale samozrejme v nom musis uviest adresy manzela a tvoju na ktore vam bude sud posielat sudne zasielky (napr. predvolania na pojednavanie)
arizona
07.12.10,19:33
katarina1408
07.12.10,19:38
ziadost mam poslat na okresny alebo krajsky sud?
jarecko
07.12.10,19:43
problem je aj v tom,ze on je teraz vazneny v srbsku,ako dlho sa to moze pretahovat?ak podam ziadost napr.v januari zo Sk?
Ako sa to bude natahovat zalezi od sudu, vsetko zavisi asi na sudcovi-sudkyni, ktori to budu prejednavat. Sud bude musiet dorucit tvoj navrh na rozvod tvojmu manzelovi, ktory je vo vezeni v Srbsku ako pises a s tym bude asi trocha problem aj z jeho dostavenim sa na pojednavanie.
jarecko
07.12.10,19:55
ziadost mam poslat na okresny alebo krajsky sud?
Navrh zasli na okresny sud v mieste tvojeho trvaleho bydliska na Slovensku. Jeden rovonopis navrhu si nechas pre seba a dva zasles na sud. Jeden si sud ponecha pre seba a druhy zasle tvojemu manzelovi na adresu ktoru pre neho uvedies v navrhu na rozvod.
jarecko
07.12.10,20:01
Mozes sa dat rozviest aj podla belgickych zakonov v Belgicku ako je v linku od arizony. To sa uz musis poradit v nejakej belgickej advokatskej kancelarii ako na to u nich.
katarina1408
07.12.10,20:02
dakujem.
jarecko
07.12.10,20:13
Co je pre teba vyhodnejsie (sudne poplatky, preklady listin, cestovanie na pojednavania atd.), kde sa dat rozviest ci v Belgicku, Srbsku, Slovensku, uz musis zvazit sama.

Podla toho ako pises v tomto prispevku:

ja zijem v belgicku,ale trvaly pobyt mam na Sk, mame spolu jedno dieta,ktore mi chce zobrat, ak sa mienim rozviest,..Vsetky doklady mam prelozene do slov.jazyka,aj moj chlapcek ma slovenske obcianstvo a slovensky rodny list.Tu z belgicka by sa to nedalo???

podla mna najvyhodnejsie by bolo pre teba podat navrh na rozvod na slovensky sud. Jedina vecsia nevyhoda je pre teba cestovat na Slovensko z Belgicka na pojednavania, ak neudelis niekomu na Slovensku plnomocenstvo aby ta v tej veci zastupoval.