Zavrieť

Porady

medzinarodny rozvod

Moze mi prosim niekto poradit ako postupovat ohladom rozvodu medzi slovenskym obcanom, ktory zije na Slovensku a britskym obcanom, ktory ale zije v Spojenych arabskych emiratoch? Sobas bol uzaverty v Dubai a po overeni ambasadou bol zapisany do matriky na Slovensku aj v Britanii. Taktiez bola uzavreta predmanzelska zmluva v ktorej sa manzelia dohodli, ze v pripade rozvodu budu platit slovenske zakony. Vopred velmi pekne dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Poradiť neviem, ale keď som zadala v google "medzinárodný rozvod" je tam veľa možností a určite nájdeš radu pre seba.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    era 2007 Pozri príspevok
    Moze mi prosim niekto poradit ako postupovat ohladom rozvodu medzi slovenskym obcanom, ktory zije na Slovensku a britskym obcanom, ktory ale zije v Spojenych arabskych emiratoch? Sobas bol uzaverty v Dubai a po overeni ambasadou bol zapisany do matriky na Slovensku aj v Britanii. Taktiez bola uzavreta predmanzelska zmluva v ktorej sa manzelia dohodli, ze v pripade rozvodu budu platit slovenske zakony. Vopred velmi pekne dakujem.
    Neviem či tomu správne rozumiem, ale podľa tejto vety by snáď mal rozvod prebiehať podľa slovenských zákonov.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Podla mojho dost nezavazneho pohladu (medzinarodnemu pravu sukromnemu som nikdy na chut neprisiel a moc som mu neporozumel) sa na rozvod pouzije slovensky zakon o rodine (36/2005 Z.z.) a to na zaklade § 22 ods. 1 zakona c. 97/196 Zb.

    Prislusny sud bude slovensky (§ 38 ods. 1 zakona c. 97/1963 Zb.).

    Teoreticky by to mohlo byt modifikovane nejakou dvojstrannou zmluvou s UK, ale pokial je mi zname, su len dve a to z r. 1926 a z r. 1935 a ich znenie k dispozicii nemam.

    Dolozka v predmanzelskej zmluvu o tom, ze bude platit slovenske pravo, sama o sebe relevanciu nema (volba prava je mozna len pri zavazkovom prave - IMHO) a samotna predmanzelska zmluva u nas neexistuje. V Cesku uz nieco na ten sposob maju.

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    moja specializacia

    takze vysvetlim. Pokial ide o prislusnost sudu, manzel je sice brit, ale domicil ma v Dubaji, stat, ktory nie je viazany nariadením EU. Ale!!! Nariadenie EU č. 2201/2003 praví v čl. 3 ods. 1 písm. a., že príslušny ku konaniu o rozvode je člensky štát (eu prirodzene) na jeho uzemi ma navrhovatel obvykle bydlisko, ak tam byva aspon 1 rok pred podanim navrhu na rozvod. Vy pokojne mozete podat navrh na rozvod na uzemi slovenska....ale nie podla zak.č. 97/1963 Sb., ten je passee...v istych ustanoveniach je obsolentny...podla nariadenia,oka???

    Dalej, pokial ide o hmotnu upravu rozvodu, zmysle ust. § 22 ods. 1 ZMPS sa pouzije pravo slovenske.

    Pozor!!!!! Ak vas rozvedie slovensky sud, neznamena to, ze ste rozvedenou aj podla anglickeho prava, ci prava ineho statu. Potom bude treba ziadat o uznanie a vykonatelnost rozsudku v prislusnej krajine, ale otom az ked budete chciet....pekny den

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.