marika.
31.01.11,18:56
dobrý podvečer chcem sa opýtať aká suma sa dá odpísať na príkaznú zmluvu?

V minulosti to robila známa SZČO mala vysoký ZD tak vypísala na sestrinu dcéru-študentku, príkaznú zmluvu tak aby ona neodvádzala daň.

Aká hodnota sa môže vypísať teraz?


Ďakujem za skorú odpoveď.
Tweety
31.01.11,19:02
dobrý podvečer chcem sa opýtať aká suma sa dá odpísať na príkaznú zmluvu?

V minulosti to robila známa SZČO mala vysoký ZD tak vypísala na sestrinu dcéru-študentku, príkaznú zmluvu tak aby ona neodvádzala daň.

Aká hodnota sa môže vypísať teraz?


Ďakujem za skorú odpoveď.
Príkazná zmluva nie je vhodná na závislú činnosť, študenta je možné zamestnať na DOBPŠ, ale tu je potrebná prihláška do SP pred začatím vykonávania prác na dohodu.
marika.
31.01.11,19:03
:confused:
marika.
31.01.11,19:04
Príkazná zmluva nie je vhodná na závislú činnosť, študenta je možné zamestnať na DOBPŠ, ale tu je potrebná prihláška do SP pred začatím vykonávania prác na dohodu.

a čo iné by bolo vhodné bez toho aby som ju nikde nemusela zahlásiť? je to jednorázovo do roka? :confused:
Tweety
31.01.11,19:07
a čo iné by bolo vhodné bez toho aby som ju nikde nemusela zahlásiť? je to jednorázovo do roka? :confused:
A ten dotyčný pracoval pre vás,( asi nie, keď to len teraz chcete riešiť) alebo len chcete obabrať tento štát(teda nás všetkých) na daniach?
Tvoj príspevok je porušením ETIKETY porady.
marika.
31.01.11,19:11
Tvoj príspevok je porušením ETIKETY porady.[/QUOTE]

prepáčte to som nechcela ani nechcem len viem že v minulosti sa to takto nejak dalo a teraz prišiel ku mne jeden pán pre ktorého v 01/2010 pracoval študent a spomínal či sa aj takto nedá znížiť ČZD a preto sa pýtam. ak sa to nedá tak sa to nedá ak áno tak sa len pýtam ako?

Ďakujem a nechcem nikoho obabrať.
Tweety
31.01.11,19:13
Tvoj príspevok je porušením ETIKETY porady.

prepáčte to som nechcela ani nechcem len viem že v minulosti sa to takto nejak dalo a teraz prišiel ku mne jeden pán pre ktorého v 01/2010 pracoval študent a spomínal či sa aj takto nedá znížiť ČZD a preto sa pýtam. ak sa to nedá tak sa to nedá ak áno tak sa len pýtam ako?

Ďakujem a nechcem nikoho obabrať.[/QUOTE]
AK teda v januári 2010 pracoval, pracoval teda načierno? Veď ho mal vtedy aj riadne prihlásiť a hotovo.
marika.
31.01.11,19:21
AK teda v januári 2010 pracoval, pracoval teda načierno? Veď ho mal vtedy aj riadne prihlásiť a hotovo.

no to áno ale viete aký sú chlapi väčšina nevravím že každý, len mu syn vypomáhal a teraz ma dosť veľký zárobok tak sa len pýtam či sa to teraz nejak dá? nič viac sa nepýtam.

Nikoho nechcem obrať ani uraziť.
marika.
31.01.11,19:28
no to áno ale viete aký sú chlapi väčšina nevravím že každý, len mu syn vypomáhal a teraz ma dosť veľký zárobok tak sa len pýtam či sa to teraz nejak dá? nič viac sa nepýtam.

Nikoho nechcem obrať ani uraziť.

:confused:
marika.
31.01.11,19:41
ok ďakujem čiže sa to nedá.

Ešte raz ďakujem
terezamaria
31.01.11,19:45
marika.
31.01.11,20:15
Zita5
31.01.11,20:25
Ďakujem veľmi pekne už som napísala na DÚ. keď mi odpíšu tak to tu vyvesím.

Vy ste vyššie položenú otázku napísali na DU?:) Však je v rozpore so zákonom .Dúfam, že sa nemýlim .
marika.
31.01.11,20:52
Vy ste vyššie položenú otázku napísali na DU?:) Však je v rozpore so zákonom .Dúfam, že sa nemýlim .

áno napísala, trochu inak som ju sformulovala ale napísala, veď mi môžu povedať buď nie alebo áno a ako. tak zatiaľ
marika.
04.02.11,16:13
odpoveď z DÚ:PRÍKAZNÁ ZMLUVA

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V súlade s ust. § 8 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník spôsobilosť fyzickej osoby vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a brať na seba povinnosti (spôsobilosť na právne úkony) vzniká v plnom rozsahu plnoletosťou ? teda aj spôsobilosť na uzatváranie zmlúv.
V súlade s ust. § 11 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku.
Fyzická osoba do 15 rokov môže v súlade s § 11 ods. 4 písm. c) zákonníka práce vykonávať ľahké práce, ktoré svojim charakterom a rozsahom neohrozujú jej zdravie, bezpečnosť a jej ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri reklamných činnostiach ? na základe pracovnoprávneho vzťahu.
Príjem z príkaznej zmluvy uzavretej s osobou, ktorá nie je oprávnená na výkon činnosti, ktorá je predmetom príkaznej zmluvy buď na základe oprávnenia alebo zo zákona, je pre daňové účely považovaný za príjem zo závislej činnosti. Príkazná zmluva je upravená v § 724 ? 732 Občianskeho zákonníka a nemá obmedzenie ani čo do výšky príjmu z nej plynúceho ani čo do jej predmetu.
V súlade s ust. § 32 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie roku 2011 dosiahne príjmy nepresahujúce sumu 1 779,65 ? nemá povinnosť podať daňové priznanie.

JUDr. Mária Stahovcová
Sekcia metodiky daní
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý podvečer chcem sa opýtať:Som SZČO 15 r. syn, dcéra či mi môžu pomáhať(keď bude nával práce), môžu si oni privyrobiť (do akej výšky) bez toho aby nepodávali DP, a aby ani mne neplynula povinnosť zaregistrovať ich na príslušné úrady?
Dá sa to formou príkaznej zmluvy? v akej výške môže byť táto príkazná zmluva?
Nebola by to závislá činnosť: napr.: roznos letákov, vynášanie materiálu, triedenie účt. papierov atď. - proste príležitostná práca.
Od akého veku príkazníka je možné vypísať túto príkaznú zmluvu?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.
Zita5
05.02.11,09:02
marika prosím prilepte odpoveď aj do tejto témy, ocení to viacej poraďákov .Téma je vytvorená len na odpovede z DRSR na zadané dopyty.Ďakujem.

http://www.porada.sk/t123821-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html
marika.
05.02.11,10:13
už som to tam prilepila a ešte aj jednu tému, tam to všeko je.
fionecka
06.02.11,10:25
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aké potvrdenie si mám pýtať od bývalého zamestnávateľa kvôli RZ dane, ak som minulý rok pracovala 3 mesiace na prikaznu zmluvu a v tej bolo napisane ze dane si mam riesit sama. Bola to v podstate zavisla cinnost, nie jednorazovo. Dakujem velmi pekne
fionecka
12.02.11,20:28
vedel by mi niekto prosim poradit? ja si myslim ze mal za mna zamestnavatel odvadzat preddavky no nestalo sa tak. Pytala som si potvrdenie o prijme kvoli RZ ale sa vyhovaraju ze maju zaneprazdnenu uctovnicku a mam si naskenovat prijmove doklady co som dostavala (uz ich ale nemam) a oni mi ich potvrdia. Ake potvrdenie mi maju vlastne vystavit? klasicke potvrdenie o prijme ako sa dava pri praci na HPP? dakujem velmi pekne za pripadne odpovede
adam
12.02.11,21:27
fionecka
14.02.11,22:09
dakujem velmi pekne :) naozaj mi to pomohlo, neviem preco som to tu nevedela najst...