driemo
25.02.11,10:04
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, bývalá manželka požiadala o výživné na rozvedenú manželku. Na syna sa výživné riadne platí, ona žije len so synom v prenajatom byte a pracuje ako čašníčka. Neviem či ma aj uzavretú prac. zmluvu, ale v prípade potreby nie je problém zohnať svedkov, ktorí dosvedčia, že tam pracuje. Ja mam na páske len minimálnu mzdu, ale len papierovo. Na chlapca platím 50 € mesačne, a bývalá manželka chce ďalších 50 €. Ako postupovať aby súd vyhovel mne a nemusel som na nu prispievať?
Dakujem
arizona
25.02.11,09:19
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, bývalá manželka požiadala o výživné na rozvedenú manželku. Na syna sa výživné riadne platí, ona žije len so synom v prenajatom byte a pracuje ako čašníčka. Neviem či ma aj uzavretú prac. zmluvu, ale v prípade potreby nie je problém zohnať svedkov, ktorí dosvedčia, že tam pracuje. Ja mam na páske len minimálnu mzdu, ale len papierovo. Na chlapca platím 50 € mesačne, a bývalá manželka chce ďalších 50 €. Ako postupovať aby súd vyhovel mne a nemusel som na nu prispievať?
Dakujem
Manzelka ma narok poziadat do 5r.od rozvodu o prispevok na rozv. manzela. Sud po preskumani fin. situacie Vas oboch rozhodne, ci budete musiet platit,alebo nie. Takto na dialku ti nik presne neodpovie.

Príspevok na výživu rozvedeného manžela

Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.
Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=348

Nezda sa ti to dost zakerne, ze chces hladat svedkov,ktori by nieco dokazovali proti tvojej ex ,ci ma v poriadku prac. zmluvu a pod., ked ty sam pises o tom, ze tiez podvadzas ,ked tvoja mzda je "papierovo" ina, ako v skutocnosti?
Kazda palica ma dve strany...;):rolleyes:
driemo
25.02.11,09:39
Nemyslím že je to zákerné, keďže ona je na úrade a pracuje, a nejde mi o to aby zisťovali či má prac. zmluvu ale o to aby potvrdili že tam robí.
veronikasad
25.02.11,09:43
Nemyslím že je to zákerné, keďže ona je na úrade a pracuje, a nejde mi o to aby zisťovali či má prac. zmluvu ale o to aby potvrdili že tam robí.
ako uchádzačka o zamestnanie predsa môže pracovať legálne na dohodu ...
driemo
25.02.11,10:10
ano ja viem, ze moze pracovat na dohodu. ale preco potom chce aby som na nu platil vyzivne. Clovek jej vychadza v ustrety, ked potrebuje a este ide robit toto.
Xanti
25.02.11,10:13
A ty by si nechcel nejaké to euro navyše?

Kamarátka sa rozviedla, mala prácu a požiadala o výživné na seba. A súd jej ho schválil, jej ex platil. A potom ked prešlo 5 rokov, tak požiadala o zvýšenie výživného na deti o tú sumu, ktorú platil jej. A súd jej zase odklepol zvýšenie tentoraz výživného.
veronikasad
25.02.11,10:14
ano ja viem, ze moze pracovat na dohodu. ale preco potom chce aby som na nu platil vyzivne. Clovek jej vychadza v ustrety, ked potrebuje a este ide robit toto.
Citujem z príspevku Arizony :

Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.


Ak nemá možnosť zamestnať sa na prac.zmluvu a pozná tvoje oficialne finančné pomery - asi preto žiada o príspevok.

Nepoznáme dôvody tvojho rozvodu - problémy rozvodom nekončia, mnohokrát len začínajú ...
driemo
25.02.11,10:26
Lenže ja mám na papieri minimálnu mzdu, ona nievie kolko presne ja zarobim. Takže to nemá ani ako preukazať na súde. Keď vezmeme, že z tej ,,minimálnej,, platím 50 € na syna + mesačné výdavky spojené s bývaním, ktoré robia cca 70 €, a má mi ešte ostať životné minimum, ktoré je momentálne vo výške 185,38 €. Môže jej súd aj tak vyhovieť?
driemo
25.02.11,10:28
Keby že syn potreboval niečo, tak mu dam kolko bude chciet, ale jej nemam dovod...
arizona
25.02.11,10:30
ano ja viem, ze moze pracovat na dohodu. ale preco potom chce aby som na nu platil vyzivne. Clovek jej vychadza v ustrety, ked potrebuje a este ide robit toto.

Nechcem sa zastavat tvojej ex, ale urcite aj ty uznas, ze rodic, ktory ma v opatere dieta je vzdy v nevyhode oproti rodicovi,ktory na dieta posiela vyzivne. Nielen po financnej stranke, ale aj pracovnej, sukromnej a pod.

A tych 50€ nie je v dnesnej dobe az taky velky peniaz.
Dovolim si prilozit prispevok z inej temy http://www.porada.sk/1660044-post13.html
driemo
25.02.11,10:37
Lenže keď potrebuje ist do kina, alebo do mesta sa zabavat, stále ho da ku jej starym rodicom, cize ku chlapcovym prastarým rodicom. Preco nechodi vtedy ked je chlapec u mna, vela vikendov s nim netravi... Ked nema chlapec kde ist po skole lebo jeho mama je v robote, tak si ho vezmem ja, nerobi mi to ziadny problem. Ja viem ze si chcela najst pracu, ale preco prave taku, kde je v robote od rana do desiatej? Vravim ja tomu chlapcovi dam vsetko co potrebuje, ale jej nie.
JankaO
25.02.11,10:49
- o zverenie dieťaťa do výchovy môžeš požiadať aj ty
- o výživné na rozvedeného manžela môžeš požiadať aj ty
- súd sa opiera o listinné dôkazy, ale aj svedecké výpovede - (aj čo sa týka dokazovania príjmov)
- dopúšťaš sa trestného činu
veronikasad
25.02.11,10:52
Lenže ja mám na papieri minimálnu mzdu, ona nievie kolko presne ja zarobim. Takže to nemá ani ako preukazať na súde. Keď vezmeme, že z tej ,,minimálnej,, platím 50 € na syna + mesačné výdavky spojené s bývaním, ktoré robia cca 70 €, a má mi ešte ostať životné minimum, ktoré je momentálne vo výške 185,38 €. Môže jej súd aj tak vyhovieť?
ak by došlo k exekúcii, na sumu 185,38€ zabudni - bude ti musieť stačiť 60 % živ.minima = 111,22€
driemo
25.02.11,10:57
JankaO : preco by som sa dopustal trestneho cinu? Nerozumiem...

Veronikasad : preco ta exekucia? Tých 111 € by mi malo akože stačiť na co??? Zaplatim telefon a stravu a je po peniazoch....
veronikasad
25.02.11,10:59
JankaO : preco by som sa dopustal trestneho cinu? Nerozumiem...

Veronikasad : preco ta exekucia? Tých 111 € by mi malo akože stačiť na co??? Zaplatim telefon a stravu a je po peniazoch....
no exekúcia v prípade, , ak by tvojej ex manželke sud výživné schválil a ty by sa rozhodol neplatiť ho. Nepostihnutelná suma pri výpočte exekučnej zrážky je len 60 % živ.minima
driemo
25.02.11,11:12
takže sa môže stať že jej ho kľudne schvalia ano?
veronikasad
25.02.11,11:15
takže sa môže stať že jej ho kľudne schvalia ano?
nie môže sa stať - ale stane sa ... ak o výživné na rozvedenú manželku požiada na súde. (ak od rozvodu ešte neuplynulo 5 rokov).
JankaO
25.02.11,11:18
JankaO : preco by som sa dopustal trestneho cinu? Nerozumiem...

Zatajením príjmov, skrátením dane a poistného...
arizona
25.02.11,11:18
...
Tých 111 € by mi malo akože stačiť na co??? Zaplatim telefon a stravu a je po peniazoch....
Lebo :
Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.


takže sa môže stať že jej ho kľudne schvalia ano?
mozu, aj nemusia...
BXLmiami
25.02.11,11:22
Lenže ja mám na papieri minimálnu mzdu, ona nievie kolko presne ja zarobim. Takže to nemá ani ako preukazať na súde. Keď vezmeme, že z tej ,,minimálnej,, platím 50 € na syna + mesačné výdavky spojené s bývaním, ktoré robia cca 70 €, a má mi ešte ostať životné minimum, ktoré je momentálne vo výške 185,38 €. Môže jej súd aj tak vyhovieť?
Už sme tu riešili tému,kedy manželka mala problém s tým,že manžel mal na papieri minimálnu mzdu a v skutočnosti zarábal viac.Vieš ako znela rada?Radili sme jej,aby si podala manželovho zamestnávateľa.Tvoj zamestnávateľ si rozmyslí,či absolvuje všetky kontroly sveta alebo dá na papier Tvoj realny príjem.:)
driemo
25.02.11,11:22
Už požiadala, prišiel papier kedy je pojednávanie. A v novembri to bolo 3 roky od rozvodu.

Ešte jedna otazka. V byte, ktory vlastnim, byvame momentalne dvaja, ja s priatelkou.Precujeme obaja a miminum na dvojicu je 314,69 €.
Je lepšie to na súde spomenuť alebo nie?
veronikasad
25.02.11,11:30
Už požiadala, prišiel papier kedy je pojednávanie. A v novembri to bolo 3 roky od rozvodu.

Ešte jedna otazka. V byte, ktory vlastnim, byvame momentalne dvaja, ja s priatelkou.Precujeme obaja a miminum na dvojicu je 314,69 €.
Je lepšie to na súde spomenuť alebo nie?
Driemo, jedna dobrá rada "Partneri, ktorí majú spoločné dieťa, by mali aj po rozvode zostať ľuďmi". Inak na to doplatí v prvom rade dieťa.

Situácia na pracovnom trhu je naozaj zlá, ak manželka má snahu pracovať, nerieš veci, ktoré už neovplyvníš. Ak sú starí rodičia ochotní o tvojho syna postarať sa počas neprítomnosti matky a syn sa tam cíti dobre - je to na prospech oboch.
driemo
25.02.11,11:35
Len malý tam chodiť nechce. Majú okolo 80-85 rokov a on sa tam nudí a nevie čo tam robiť. Vždy volá že on chce ist ku mne. Chcel som sa s nou dohodnut na tom, ze nie je problem aby bol maly u mna castejsie, ked sa jej nebude dat, to by znamenalo ze by bol mozno polovicu mesiaca u nej a pol mesiaca u mna. No nevyslo to. S nou sa neda vyjst a ja jej mam este platit vyzivne.
veronikasad
25.02.11,11:38
Len malý tam chodiť nechce. Majú okolo 80-85 rokov a on sa tam nudí a nevie čo tam robiť. Vždy volá že on chce ist ku mne. Chcel som sa s nou dohodnut na tom, ze nie je problem aby bol maly u mna castejsie, ked sa jej nebude dat, to by znamenalo ze by bol mozno polovicu mesiaca u nej a pol mesiaca u mna. No nevyslo to. S nou sa neda vyjst a ja jej mam este platit vyzivne.
Vidíš, to sú argumenty, s ktorými môžeš vyjsť na súde a žiadať striedavú starostlivosť o dieťa.
driemo
25.02.11,11:46
Myslim ze by s tym nesuhlasila, ale znamenalo by to, že na maleho by som stale platil tych 50€ aj keby to sud uznal? Tym padom by som na nu nemusel?
arizona
25.02.11,11:48
...
Ja viem ze si chcela najst pracu, ale preco prave taku, kde je v robote od rana do desiatej?

V dnesnej dobe je kazdy rad , ze vobec nejaku pracu,alebo brigadu ma,aby si nejaku korunku zarobil.
Ber to aj z lepsej stranky.:)
Keby bola nezamestnana a zila iba z podpory,alebo socialky, tak by si urcite poziadala o zvysenie vyzivneho...a pravdepodobne by jej sud vyhovel;)
arizona
25.02.11,11:50
Myslim ze by s tym nesuhlasila, ale znamenalo by to, že na maleho by som stale platil tych 50€ aj keby to sud uznal? Tym padom by som na nu nemusel?
vyzivne na dieta a vyzivne na rozvedeneho manzela su dve rozdielne veci...
driemo
25.02.11,11:56
Viem ze su to dve rozdielne veci, ale keby suhlasila a sud by uznal striedavu starostlivost, nevidim dovod preco by som jej mal nadalej davat tach 50 € na syna, keby ze je pol mesiaca u mna? Mne by sa mierne naklady zvysili, jej znizili.
arizona
25.02.11,11:59
keby vam uznali striedavku, tak by si jej nemusel platit vyzivne na dieta,ale ona napriek tomu moze ziadat o vyzivne na seba
driemo
25.02.11,12:08
Uff, je to zlozite, uvidim ako sa to vyvinie. Všetkym dakujem za odpovede.
Eva10
25.02.11,12:34
Podstatnou podmienkou priznania príspevku na výživu rozvedeného manžela je skutočnosť, že tento nie je schopný sa sám živiť. Teda, že nie je schopná obstarať si výživu vlastnou prácou. Dôvody môžu byť zdravotné, ktoré jej bránia prácu vykonávať alebo objektívna nemožnosť zamestnať sa.

Teda preukazovanie toho či niekde robí, či na pracovnú zmluvu, brigádu alebo načierno je podstatnou skutkovou okolnosťou, ktorú musí súd zisťovať.

Zatiaľ z príspevkov nie je zrejmé, že je podstatný rozdiel medzi úrovňou/výškou tohoto príspevku a výživným na dieťa.
Príspevok na výživu rozvedeného manžela má zabezpečiť "primeranú výživu" a na dieťa má prostredníctvom výživného právo podieľať sa na živornej úrovní vyživujúceho rodiča. Teda štandard exmanžela môže byť zo zákona nižší ako u dieťaťa. Ťažko odhadnúť koľko by jej súd priznal, keď na dieťa je to 50€.