Dáša_
26.02.11,21:52
Zaujímalo by ma, či ste už niekto, kto prevádzkujete internetový obchod a aj dovážate tovar zo zahraničia už riešili povinnosti vyplývajúce z týchto dvoch zákonov.
Po pravde, doteraz mi nedošlo, že sa ma to zjavne týka tiež
Dáša_
02.03.11,18:37
Žiadny internetový obchod, ktorý nakupuje tovar zo zahraničia toto neriešil?
padro
02.03.11,19:55
ja som raz posielal otazku na nejaky recyklacny neviem co ze ci sa tam mam registrovat, ze dovazam nejake veci, a odpovedali mi ze nie, nikam sa nemusim registrovat ani platit, v podstate teraz uz len takmer zo slovenska nakupujem ale vtedy som bral nejake elektro z polska...
Dáša_
02.03.11,19:58
a bolo to pred 1. majom minuleho roku alebo po 1. maji ?

naviac, nejde mi o elektor odpad, ale skôr o kartóny, plast - proste bežné obaly.
padro
02.03.11,20:34
tak 2 roky dozadu.
Dáša_
03.03.11,06:26
tak 2 roky dozadu.

zakon sa menil k 1.5.2010 - takže ty si sa asi pytal este podla stareho zakona.

no nič, zisťujem ďalej. Mne zatial stále vychádza, že je to povinnosť
karfiol
22.03.11,17:46
Zistila si nieco? Ja ani neviem, ze o co vlastne ide, mozes mi to prosim Ta objasnit? Dakujem :-)
padro
06.04.11,12:33
dnes mi volali z nejakej firmy envigo.sk ze vraj je to povinnost kazdeho kto nieco dovaza, poslali mi aj zakon este som to necital a nejake ponuka ze 100 eur stvrtrocne vsetko vybavia, ale to nemienim dat tolko penazi,... co to je zas za zakon?? zase sa len niekto nabali :mad::mad:
Kvaka
06.04.11,12:38
dnes mi volali z nejakej firmy envigo.sk ze vraj je to povinnost kazdeho kto nieco dovaza, poslali mi aj zakon este som to necital a nejake ponuka ze 100 eur stvrtrocne vsetko vybavia, ale to nemienim dat tolko penazi,... co to je zas za zakon?? zase sa len niekto nabali :mad::mad:
Poštuduj si aj tu, nedávno vyšli už aj vyhlášky k tomuto zákonu. http://www.porada.sk/t138494-zakon-c-119-o-odpadoch-a-registracia.html
Dáša_
06.04.11,12:39
dnes mi volali z nejakej firmy envigo.sk ze vraj je to povinnost kazdeho kto nieco dovaza, poslali mi aj zakon este som to necital a nejake ponuka ze 100 eur stvrtrocne vsetko vybavia, ale to nemienim dat tolko penazi,... co to je zas za zakon?? zase sa len niekto nabali :mad::mad:

Ja sa už na to chystám.

Medzi nami dievčatami, neprišli na teba z tejto diskusie ??????
padro
06.04.11,14:58
Ja sa už na to chystám.

Medzi nami dievčatami, neprišli na teba z tejto diskusie ??????


po odporucaniach som si tu uz zrusil kontakt na seba :) mozno len volaju vsetkym eshopom co najdu, len ma to s*re ze jedine na co je to dobre aby sa nabalili take firmy... skusim to prestudovat co treba na to. Je beriem len minimum veci zo zahranicia tak im nemienim dat 400 E za rok.
Dáša_
06.04.11,16:41
no nič, pustíme sa do toho. Idem preštudovat diskusiu
Dáša_
06.04.11,18:15
Chcem sa spýtať skúsenejších

Ako dovozca sa musím registrovať v recyklačnom fonde. Pokiaľ nie je viac ako 10t odpadu ročne, tak nič neplatím. A musím niekde niečo hlásiť?

A potom sa ešte musím registrovať na MŽP - vyplýva zo zákona o obaloch.
Ak posielam baliky na slovensko v obaloch a tych obalov je viac ako 200 kg ročne, tak musim robiť evidenciu a posielať niekam nejaké hlásenie? Ako často?

mmch, najskôr sa mi zdalo 200kg veľa, ale ak krabica váži 0,5 kg, tak je to 400 balíkov. A počítajú sa aj krabice, v ktorých je výrobok zabalený z výroby?
Ingrid Ondruskova
06.04.11,18:34
My sme dovozcovia obalov, pred 4 rokmi sme sa zaregistrovali na rec.fonde /www.recfond.sk/, pravidelne posielame výkazy každý kvartál a platíme poplatky, na tom portály nájdete všetko...
pokiaľ je obal z papiera, do 10 ton ročne sa voči rec.fondu neplatí nič, ale musí byť evidencia aj hlásenia....kópiu hlásení ešte posielame na prísl.obvodný úrad živ.prostredia....aj nám nedávno volala jedna firma, čo sa chce "priživiť", ale som ich poslala het....vysvetlila som im, že nemienime dávať peniaze aj do rec.fondu aj im... tvária sa, že akože znodnocujú odpady, a som
presvedčená, že len vystavia papier , že "akože zhodnotili"...no určite!!!!
P.S.: nový zákon platný od 1.5.2010 je ešte prísnejší v tom, že stačí, keď prevádzka dovezie viac ako 200 kg ročne...už vtedy sa treba zaregistrovať... a riešiť minimálne evidenciu...
Dáša_
06.04.11,18:52
My sme dovozcovia obalov, pred 4 rokmi sme sa zaregistrovali na rec.fonde /www.recfond.sk/, pravidelne posielame výkazy každý kvartál a platíme poplatky, na tom portály nájdete všetko...
pokiaľ je obal z papiera, do 10 ton ročne sa voči rec.fondu neplatí nič, ale musí byť evidencia aj hlásenia....kópiu hlásení ešte posielame na prísl.obvodný úrad živ.prostredia....aj nám nedávno volala jedna firma, čo sa chce "priživiť", ale som ich poslala het....vysvetlila som im, že nemienime dávať peniaze aj do rec.fondu aj im... tvária sa, že akože znodnocujú odpady, a som
presvedčená, že len vystavia papier , že "akože zhodnotili"...no určite!!!!
P.S.: nový zákon platný od 1.5.2010 je ešte prísnejší v tom, že stačí, keď prevádzka dovezie viac ako 200 kg ročne...už vtedy sa treba zaregistrovať... a riešiť minimálne evidenciu...

dovážate iba obaly alebo tovar zabaleny v tych obaloch?
Ingrid Ondruskova
06.04.11,19:18
...iba obaly...napr.papierové krabice...
Kvaka
07.04.11,07:15
...iba obaly...napr.papierové krabice...
Podľa § 2 písm. g) zákona 119/2010 Z. z. o obaloch je povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v prvom bode.

Teda podľa zákona o obaloch sa nemusí registrovať ten, kto vyrába alebo dováža obaly a tieto dodáva nepoužité prázdne fyzickej osobe podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá do nich balí alebo plní svoje výrobky.
Všetko toto bolo už preberané v téme http://www.porada.sk/t138494-p2-zakon-c-119-o-odpadoch-a-registracia.html
Dáša_
07.04.11,07:21
Podľa § 2 písm. g) zákona 119/2010 Z. z. o obaloch je povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v prvom bode.

Teda podľa zákona o obaloch sa nemusí registrovať ten, kto vyrába alebo dováža obaly a tieto dodáva nepoužité prázdne fyzickej osobe podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá do nich balí alebo plní svoje výrobky.
Všetko toto bolo už preberané v téme http://www.porada.sk/t138494-p2-zakon-c-119-o-odpadoch-a-registracia.html


včera som to lúskala, ale nepokročila som veľmi

je jasné, že sa musím registrovať. Len nejak neviem zistiť, čo všetko musím evidovať a potom hlásiť. Tovar, ktorý dovážam z EU príde zabalený v nejakých plastových obaloch. Tie zruším a do papierových krabíc balím tovar po jednotlivých kúskoch.

Mám osobitne evidovať na vstupe plastové vrecia na m2?

Krabice nenakupujem, ale používam už také, ktoré iná firma vyhadzuje. Tovar je rôznorodý, rôzne množstvá, rozmery. Nedokážem použiť dva ani 10 rozmerov krabíc. Ak by som mala krabice vážiť, musela by som použiť certifikovanú váhu, pravidelne ciachovať...
padro
07.04.11,11:07
este som sa ku tomu nedostal, ale predpokladam ze to snad nebude treba nejak ratat kazdu krabicku a neviem co,.. to si neviem predstavit ze by to niekto tak robil.
linko1
13.06.11,10:32
aj ja to leraz lúskam, ale veľmi múdrejšia nie som,
ako ste na tom vy? lebo každý e-shop by sa mal registrovať podľa toho čo som zatiaľ zistila...
padro
13.06.11,10:35
no kedze som ma skor problemy ako zachranit shop, tak ma netrepilo ci platim za nejake 2 krabicky dovezene za rok, ale vyvolavaju mi kazdy tyzden, len som to radsej nedvihol lebo by som im este vynadal.
linko1
13.06.11,10:38
mne je z toho normálne zle... neviem si to v praxi predstaviť ako to budeme robiť...
padro
13.06.11,10:55
to zatial netusim ani ja ale myslim ze 99 percent shopov to neriesi momentalne.
camozzi
13.06.11,11:31
Dovazame tovar zo zahranicia, ale tymito superpikovinami sme sa este nezaoberali. Popravde mame dost s tkzv. bonzackym zakonom.
moika
13.06.11,11:38
Myslím, že treba mať hlavne zmluvu o odbere odpadu s firmou, ktora spracováva/vyváža odpad. Za zmluvu sa nic neplati, len za uskutocneny vyvoz firemneho odpadu. To pozaduje zakon
linko1
13.06.11,11:38
Popravde mame dost s tkzv. bonzackym zakonom.
to je aký?
camozzi
13.06.11,11:45
to je aký?
§7(a) o DPH.
padro
24.08.11,08:01
takze az do dnes som sa tej firme s ponukou na riesenie obalov uspesne vyhybal niekolko mesiacov kazdy tyzden mi volali a stale som ich zrusil :D boli teda dost vytrvali, nakoniec vcera zavolali z ineho cisla tak sa im to podarilo :D a neodolal som milej slecne tak ze skusim aspon o co teda ide,.. kazdy co nieco dovaza zo zahranicia tak by sa mal registrovat a platit, pretoze obal je snad na vsetkom, napr. aj ked je mineralka vo flasi tak flasa je ako obal, pokial su tie mnozstva minimalne tak je to malo penazi ale je tam ta povinnost, ak by sa to riesilo cez firmu tak su ale vysoke poplatky cize to nema zmysel, jej odporucanie bolo asi take ze pokial sa da nieco brat zo Slovenska miesto zahranicia tak je to idealne, a pokial vas niekto neuda tak sa tiez nic nedeje, hlavne pri malych objemoch, pri velkych si to vedia zistit podla roznych udajov kolko coho doviezli, zaver asi taky ze obavat by sa mohli vacsi dovozcovia.
jenny5
26.08.11,08:04
takze az do dnes som sa tej firme s ponukou na riesenie obalov uspesne vyhybal niekolko mesiacov kazdy tyzden mi volali a stale som ich zrusil :D boli teda dost vytrvali, nakoniec vcera zavolali z ineho cisla tak sa im to podarilo :D a neodolal som milej slecne tak ze skusim aspon o co teda ide,.. kazdy co nieco dovaza zo zahranicia tak by sa mal registrovat a platit, pretoze obal je snad na vsetkom, napr. aj ked je mineralka vo flasi tak flasa je ako obal, pokial su tie mnozstva minimalne tak je to malo penazi ale je tam ta povinnost, ak by sa to riesilo cez firmu tak su ale vysoke poplatky cize to nema zmysel, jej odporucanie bolo asi take ze pokial sa da nieco brat zo Slovenska miesto zahranicia tak je to idealne, a pokial vas niekto neuda tak sa tiez nic nedeje, hlavne pri malych objemoch, pri velkych si to vedia zistit podla roznych udajov kolko coho doviezli, zaver asi taky ze obavat by sa mohli vacsi dovozcovia.

Takže sa ideš registrovať sám?
Tiež zvažujeme, čo urobiť. Do e-shopu dovážame aj z EU, ale za rok to mohlo byť tak 10 kartónových krabíc, ktoré použijeme na balenie tovaru pre zákazníkov.
Ak to správne chápem podľa toho, čo som naštudovala by sme sa mali registrovať na Recyklačnom fonde (lebo dovážame tovar) aj na Ministerstve životného prostredia, napriek tomu, že nedosahujeme limit 200 kg a zároveň musíme viesť evidenciu?
A hrozí nám pokuta, keďže sa ideme registrovať už "po funuse"?
padro
26.08.11,10:18
zatial mam stale ine starosti ako sa zaoberat nejakymi krabicami, lebo toho fakt doveziem uplne minimum respektive radsej by som si nasiel alternativneho dodavatela zo slovenska.
Kvaka
26.08.11,10:44