pavol54
27.03.11,17:37
Najprv vláda ma starostí, že 80% živnostníkov si platí iba minimálne odvody a že z tých minimálnych odvodov si nenašetria ani na minimálne dôchodky a tie sa budú musieť dorovnávať .A zrazu je tu od Sulíka návrh, že tí živnostníci čo majú nízke príjmy alebo sú v strate, tak nebudú platiť žiadne odvody. Je dosť možné , že teraz z tých 80% ,čo doteraz platili minimálne odvody bude možno aj polovica čo /aj vďaka kreatívnemu účtovníctvu/ nebudú platiť žiadne odvody.Teda okruh tých čo neplatia do socialnej a zdravotne poisťovne sa rozšíri o ďalšie desatisíce osôb..Takže okrem dlhodobo nezamestnaných, tých čo sú na sociálnych dávkach celý život a nedvádzajú do sociálnej a zdravotnej poisťovne ani cent, pribudne ešte tisíce ďalších živnostníkov a SZČO čo nebudú odvádzať žiadne odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.Z čoho potom budú dorovnané ich starobné dôchodky ?Kto sa na tie dôchodky potom poskladá, ak sa ešte okruh neplatičov rozšíri ?
PS: Na Slovensku asi stále platí, že toho koňa najviac bijú , ktorý najviac ťahá...
Ono to kreatívne účtovníctvo už dnes akosi nemá veľa možností ako optimalizovať odvodovú a daňovú povinnosť. Inak aj mňa šokovalo to že ak živnostník bude v strate nebude platiť nič, naopak ja by som bol za to aby platili aj nezamestnaní z rôznych dávok aspoň toľko aby dostávali v dôchodku solidárne minimum
evina
28.03.11,06:26
Vyberám z článku nasledovné a s tým súhlasím:

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51372030-recept-na-zachranu-zivnostnikov-im-znizi-penzie

Aj tento krok však v sebe skrýva riziká. "Pre niektorých živnostníkov to môže znamenať razantné zvýšenie odvodov. Potom je otázne, či neskončia so živnosťou, alebo sa nebudú snažiť prejsť na inú formu podnikania,“ konštatoval Ďurana.
Podľa Baláža by zrušenie paušálnych výdavkov mohlo zasiahnuť takzvané intelektuálne profesie. "Tí, ktorí pracujú hlavou, si napríklad výdavky na materiál neuplatnia.“


"Veď kde je napísané, že dôchodca nesmie dostávať sociálne dávky. Keď si nenašetril, tak dostane.“
Zrazu už nie je problém doplácanie na penzie živnostníkov....

Mám pocit, že všetko dobré, čo bolo na Miklošovej reforme dobre nasmerované v predchádzajúcom období - rovná daň atť. atď. a pomohla najmä v tom, aby ľudia priznávali svoje príjmy /hovorím to tak skrátene.../ sa ide teraz rozbúrať.
Neviem, čo bude z toho platiť, ale ....
pavol54
28.03.11,07:21
Dane môžu byť akékoľvek, aspoň pre mňa základ dane je v intervale 1 -50€ takže by som zniesol aj 100% daň z príjmu. horšie je to s dph
trisestri
28.03.11,08:17
zaujimavé že radikalne idú menit to čo samy prijali a kvetnato ospevovali,pokial dobré pametam,ako napríklad paušalne náklady živnostníkov,rovná dan a danová reforma,socialný systém,spotrebné dane atd-pochopim keby to robil Fico a oni po nom tie zmeny,ale on to nechal a sami menia svoje vychvalované reformy, potom ale nech priznajú že urobili kopec chýb,nech to prezentujú v predvolebných programoch ako aj povedia to dokedy chcú robit reformy,reformy reforiem atd,život je síce zmena,ale v základoch by mal byt aj prvok stability, živnostníci,účtovničky,občania majú aj inú robotu ako takmer neustalé sledovat zmeny zákonov a pravidiel,kalkulovat,prisposobovat sa a žit v spoločenskej a právnej neistote-dnes dakto založí živnost za určitých podmienok a za dva roky je všetko úplne inač.
Ingrid Ondruskova
28.03.11,08:34
:---
Dane môžu byť akékoľvek, aspoň pre mňa základ dane je v intervale 1 -50€ takže by som zniesol aj 100% daň z príjmu. horšie je to s dph
Nonono Pavol...nemysli len na seba:( poniektorí majú ZD omnoho vyšší ako Ty, takže 100% daň z príjmu ako píšeš, by bola neúnosná!!!!:---:---:---
pavol54
28.03.11,09:37
:---
Nonono Pavol...nemysli len na seba:( poniektorí majú ZD omnoho vyšší ako Ty, takže 100% daň z príjmu ako píšeš, by bola neúnosná!!!!:---:---:---
Nech toľko nehrabú a dajú zarobiť aj iným, možno by sa zvýšila priemerná mzda.
Najhoršie by na tom boli rôzni poradcovia :
náklady na dva listy papiera a dva lístky na električku
Príjem vo výške ako sa nehanbí povedať. 40% paušál = vreckové pre zadávateľa.
Už aby všetko sprivatizovali nebude treba poradcov, zrušia aj tento paušálny spôsob zdaňovania a potom to už pôjde pekne naostro.
durisovad
28.03.11,14:23
Ale ved sprivatizovane je uz takmer vsetko a aj napriek tomu pocet uradnikov a kadejakych poradcov neklesol, prave naopak.
Indeed
28.03.11,15:07
Tu vidíme DVOJTVÁRNOSŤ čiže POKRYTECTVO tejto celej vládnej KOALÍCIE,

ktorá síce káže "piť VODU, ale sama VÍNO PIJE !"

AK by naozaj CHCELI vyriešiť problém kvázi "fiktívnych" ŽIVNOSTNÍKOV, tak

prijmu ZÁKON , ktorý by viazal výkon živnosti na PREVÁDZKÁREŇ !

Jednoducho ak nahlasiš ŽIVNOSŤ, do povedzme 60 dní, MUSÍŠ nahlasiť aj PREVADZKAREŇ, kde mieniš tú živnosť VYKONÁVAŤ !

Ak nenahlásiš PREVADZKAREŇ, živnosť jednoducho ZANIKNE !

Lenže Miklošovi a jeho suite PENIAZE získané z ODVODOV , jednoducho

NESMRDIA .

A sú radi ak získajú tieto ODVODY aj od fiktívnych živnostníkov.
Rozalka
28.03.11,15:50
Fiktívna živnosť nie je o tom, či má alebo nemá prevádzkareň. Nie každý potrebuje miestnosť naviac, mnohým stačí domáca adresa. Načo by ešte platili aj za prenájom?

Naviac by sa tým nič nevyriešilo: ak niekto "zamestnáva na živnosť", tým svojim živnostníkom dá súhlas na umiestnenie prevádzky.
Indeed
28.03.11,15:54
Fiktívna živnosť nie je o tom, či má alebo nemá prevádzkareň. Nie každý potrebuje miestnosť naviac, mnohým stačí domáca adresa. Načo by ešte platili aj za prenájom?

Naviac by sa tým nič nevyriešilo: ak niekto "zamestnáva na živnosť", tým svojim živnostníkom dá súhlas na umiestnenie prevádzky.


Práve , že by sa tým vyriešilo VŠETKO !

prevadzkareň zahrňa strojové a materialno-technické vybavenie na výkon živnosti.

Nie je to len nejaká poštová schránka na nejakej adrese.
Stefan2005
28.03.11,16:17
evina
28.03.11,16:19
Práve , že by sa tým vyriešilo VŠETKO !

prevadzkareň zahrňa strojové a materialno-technické vybavenie na výkon živnosti.

Nie je to len nejaká poštová schránka na nejakej adrese.

Ja vykonávam činnosť účtovníctvo, dane, poradenstvo. Stačí mu kútik v mojej spálni, písací stôl, počítač, tlačiareň, scaner a hlavne moja hlava. Z nákladov v mojom byte /elektrina, nájom a pod. / si neuplatňujem nič- mám si vybaviť prevádzkareň so strojovým a materiálno-technickým vybavením a zvyšovať náklady a platiť nižšie dane a odvody, ktoré nepotrebujem.?

Prečo sa vôbec rozvírila táto diskusia /v mnohých prípadoch absolútne nepodložená/, z ktorej som už nesmierne unavená, že za prázdnu kasu a všetko pomaly môžu živnostníci - raz preto, že platia z minima, potom zas, že používajú paušál, potom zas, že si nekupujú nejaké strojové vybavenie....no už fakt neviem, čo to má znamenať.....

Napísala som to raz a napíšem znova - živnostník, ktorý je "zamestnaný" je pre kontrolu rozoznateľný po dvoch minútach, a teda dajú sa využiť iné nástroje, ktoré by zabranili tomuto javu.....
Čakali sme a čakáme odvodovú reformu pre všetkých, aby k tomuto javu nemuselo prichádzať , a to bude dovtedy pokiaľ zamestnávateľ bude odvádzať 35,2% za každého zamestnanca bez ohľadu na výšku odvodov živnostníka i zamestnanca.

Zrušenie paušálu z môjho pohľadu je horším riešením a trestaním tých, ktorí sa živia vlastnou hlavou, ako prvý krok najskôr navrhovanej odvodovej úpravy, v ktorom mali byť postihnutý len živnostníci a možno ďalej i ostatní.....

P.s. Prevádzku zriadiť je to najľahšie čo sa dá .....samozrejme nič nevyrieši....
Ingrid Ondruskova
28.03.11,16:19
Kto toto objektívne porieši/závislá práca versus SZČO/...to je na Nobelovu cenu, pretože ako píše aj Rozalka je kopec povolaní na živnosť /hlavne kto si zarába hlavou/, ktoré sa dajú robiť /aj sa bežne robia/ z obývačky a nemusíte mať pritom otvorenú prevádzku...
Indeed
28.03.11,16:20
Ja vykonávam činnosť účtovníctvo, dane, poradenstvo. Stačí mu kútik v mojej spálni, písací stôl, počítač, tlačiareň, scaner a hlavne moja hlava. Z nákladov v mojom byte /elektrina, nájom a pod. / si neuplatňujem nič- mám si vybaviť prevádzkareň so strojovým a materiálno-technickým vybavením a zvyšovať náklady a platiť nižšie dane a odvody, ktoré nepotrebujem.?

Prečo sa vôbec rozvírila táto diskusia /v mnohých prípadoch absolútne nepodložená/, z ktorej som už nesmierne unavená, že za prázdnu kasu a všetko pomaly môžu živnostníci - raz preto, že platia z minima, potom zas, že používajú paušál, potom zas, že si nekupujú nejaké strojové vybavenie....no už fakt neviem, čo to má znamenať.....

Napísala som to raz a napíšem znova - živnostník, ktorý je "zamestnaný" je pre kontrolu rozoznateľný po dvoch minútach, a teda dajú sa využiť iné nástroje, ktoré by zabranili tomuto javu.....
Čakali sme a čakáme odvodovú reformu pre všetkých, aby k tomuto javu nemuselo prichádzať , a to bude dovtedy pokiaľ zamestnávateľ bude odvádzať 35,2% za každého zamestnanca bez ohľadu na výšku odvodov živnostníka i zamestnanca.

Zrušenie paušálu z môjho pohľadu je horším riešením a trestaním tých, ktorí sa živia vlastnou hlavou, ako prvý krok najskôr navrhovanej odvodovej úpravy, v ktorom mali byť postihnutý len živnostníci a možno ďalej i ostatní.....

P.s. Prevádzku zriadiť je to najľahšie čo sa dá .....samozrejme nič nevyrieši....


Čudujem sa, že nepoužívaš SVOJU HLAVU efektívnejšie ....
evina
28.03.11,16:22
Čudujem sa, že nepoužívaš SVOJU HLAVU efektívnejšie ....

Ja som rada, že Ty na plný plyn:)
Ingrid Ondruskova
28.03.11,16:22
P.S. "nejaká poštová schránka na nejakej adrese" to sú predsa s.r.o.-čky, ktoré vyhrávajú v štátnych nástenkových tendroch!!!!
Indeed
28.03.11,16:25
Ja som rada, že Ty na plný plyn:)

SUHLAS ,

v sulade s mierou MNE dostupných INFORMÁCIÍ.
evina
28.03.11,16:26
SUHLAS ,

v sulade s mierou MNE dostupných INFORMÁCIÍ.

Áno v súlade Tebe dostupných informácií....
evina
28.03.11,16:29
P.S. "nejaká poštová schránka na nejakej adrese" to sú predsa s.r.o.-čky, ktoré vyhrávajú v štátnych nástenkových tendroch!!!!

Prevádzku zriadiť momentálne nie je žiadny problém....
Indeed
28.03.11,16:33
Prevádzku zriadiť momentálne nie je žiadny problém....


Ale čo ???

že vraj žiadný problém ,

ani vtedy ak treba zakupiť stroje za niekoĺko sto-tisíc euro ????
evina
28.03.11,16:47
Ale čo ???

že vraj žiadný problém ,

ani vtedy ak treba zakupiť stroje za niekoĺko sto-tisíc euro ????

A len ten je živnostník, ktorý zakúpi stroje za niekoľko sto tisíc EUR. To aký je dôkaz živnostníka?
Indeed
28.03.11,16:51
A len ten je živnostník, ktorý zakúpi stroje za niekoľko sto tisíc EUR. To aký je dôkaz živnostníka?

To je podstata problemu ,

aby bol prijatý zákon, ktorý by "donutil" živnostníka,

byť živnostníkom, nielen "de iure" ale aj "de facto ".
vanda.g
28.03.11,16:55
Môj osobný protest je odklad daňového priznania a RZZP o tri mesiace.
evina
28.03.11,16:57
To je podstata problemu ,

aby bol prijatý zákon, ktorý by "donutil" živnostníka,

byť živnostníkom, nielen "de iure" ale aj "de facto ".
Indeed , nejdem do ďalej s Tebou rozvíjať. Pozri si prílohu živnostenského zákona a uvidíš, koľko živností nepotrebuje Tvoje stotisícové investície a tie práce sú potrebné - máš tam tlmočníctvo, prekladateľstvo, našu činnosť, rôzne vzdelávacie atď. atď. Neznamená, že ak Títo ľudia nepoužívajú stroje k svojej práci nie sú živnostníkmi . V týchto profesiách sú práve poctivo pracujúci a platiaci odvody a dane....žiadny nákup strojov alebo zrušenie pol živností nič nevyrieši, iba ak tak vyššiu nezamestnanosť.... Howg z mojej strany, lebo z mojho pohľadu tudy cesta nevede....
Indeed
28.03.11,17:00
Indeed , nejdem do ďalej s Tebou rozvíjať. Pozri si prílohu živnostenského zákona a uvidíš, koľko živností nepotrebuje Tvoje stotisícové investície a tie práce sú potrebné - máš tam tlmočníctvo, prekladateľstvo, našu činnosť, rôzne vzdelávacie atď. atď. Neznamená, že ak Títo ľudia nepoužívajú stroje k svojej práci nie sú živnostníkmi . V týchto profesiách sú práve poctivo pracujúci a platiaci odvody a dane....žiadny nákup strojov alebo zrušenie pol živností nič nevyrieši, iba ak tak vyššiu nezamestnanosť.... Howg z mojej strany, lebo z mojho pohľadu tudy cesta nevede....


Už sa stalo...:mee:

Za predchadzajucej vlady bolo živnostníkov okolo 530 000 .

Koľko ešte zostalo ???

Najde sa ešte 200 000 živnostníkov v tomto štáte ???

A treba ich ešte decimovať ???

A koľko je ekonomicky činných občanov v tomto štáte ???

podľa mojho odhadu ani nie 1 000 000 , a z toho je 1/3 uradnikov...

Aký je vyhľad do buducnosti a prognóza ???
trisestri
29.03.11,07:39
nakoniec schvália takú odvodovú reformu o podobe ktorej možno netušia ani Mikloš z Mihálom,nieto ešte my,pridú ešte licitácie koaličných poslancov,potom pozmenovacie návrhy v parlamente, vylepšemia od OKS a Matoviča,po prijatí reformy sa zisí že tam sú nejaké blbosti, bude potrebná rýchla novelizacia,prax prinesie nové prekážky a aplikacii,tak budú potrebné dalšie novelizacie. Čudujem sa Mihálovi,na stranke Porady mimo iného radil ako využivat medzery na odrbanie štátu,teraz ako minister mál v prvom rade platat medzery o ktorých ako odborník vie.
dogicka
29.03.11,11:09
nakoniec schvália takú odvodovú reformu o podobe ktorej možno netušia ani Mikloš z Mihálom,nieto ešte my,pridú ešte licitácie koaličných poslancov,potom pozmenovacie návrhy v parlamente, vylepšemia od OKS a Matoviča,po prijatí reformy sa zisí že tam sú nejaké blbosti, bude potrebná rýchla novelizacia,prax prinesie nové prekážky a aplikacii,tak budú potrebné dalšie novelizacie. Čudujem sa Mihálovi,na stranke Porady mimo iného radil ako využivat medzery na odrbanie štátu,teraz ako minister mál v prvom rade platat medzery o ktorých ako odborník vie.

Veď ich zopár aj zalátal, čo sa tiež všetkým nepáči....
trisestri
29.03.11,11:30
Veď ich zopár aj zalátal, čo sa tiež všetkým nepáči....

ktoré konkretne,nejak som si to nevšimol-jasné že všetko sa každému pačit nemože,na dierách v legislative,nefungujúcom systeme postihov a na verejných zdrojoch je prisaté množstvo pijavíc,ale nemalo by absolutne ist o ich spokojnost, ale prvoradá by mala byt spokojnost čestných,pracovitých a slušných občanov,ale mám vážne obavy že na tú sa v tejto krajine zvysoka kašle a aj keby,neviem či sú sily a schopnosti zmenit niečo v tejto krajine smerom k spravodlivosti.
Nokerla
29.03.11,12:39
ja prostestom podporim šedu ekonomiku..... a mozu mi skocit na chrbat......
Ked sa im zda ze platime malo odvodov a dani, tak budu mat este menej :mad:
Indeed
29.03.11,12:42
ja prostestom podporim šedu ekonomiku..... a mozu mi skocit na chrbat......
Ked sa im zda ze platime malo odvodov a dani, tak budu mat este menej :mad:

A ked bude treba tak vybavíme živnost v susednom štáte a Mihál aj s Miklošom potom si to možu hodiť....

Len aby našli dostatočne mocný konár ...:confused:
Jano24
29.03.11,12:51
Veď ich zopár aj zalátal, čo sa tiež všetkým nepáči....
Myslím, že v prvom rade treba zaplatať diery v "štátotunelovaní" v malom alebo väčšom merítku,..a nie sa zameriavať na plátanie dier v rozpočte živnostníkmi a SZČO ,ktorým sa ešte ako tak darí ...
durisovad
29.03.11,13:32
Myslím, že v prvom rade treba zaplatať diery v "štátotunelovaní" v malom alebo väčšom merítku,..a nie sa zameriavať na plátanie dier v rozpočte živnostníkmi a SZČO ,ktorým sa ešte ako tak darí ...
Asi uvazuju takto: 500 Eur rocne od 200 tisic zivnostnikov je viac ako par desiatok tisic od 200 beneficientov statnej spravy. Zivnostnici pohundru, ale beneficienti budu vdacni...
dogicka
29.03.11,13:57
Myslím, že v prvom rade treba zaplatať diery v "štátotunelovaní" v malom alebo väčšom merítku,..a nie sa zameriavať na plátanie dier v rozpočte živnostníkmi a SZČO ,ktorým sa ešte ako tak darí ...

Janko, ja som reagovala na úplne iný príspevok. Ak si čítal všetky príspevky v téme, vieš, že ja tiež nemôžem prežrieť porovnávanie živnostníkov so zamestnancami. A že sa zaplátala napr. diera, ktorá bola roky v zákone o SP (stačilo aby si nebol 1.7. SZČO a vyhol si sa odvodom do SP) je podľa mňa správne.
Tak si ešte raz prečítaj, na aký príspevok som reagovala...

Inak s tebou súhlasím, že treba zaplátať aj iné, oveľa väčšie diery...
dogicka
29.03.11,14:00
nakoniec schvália takú odvodovú reformu o podobe ktorej možno netušia ani Mikloš z Mihálom,nieto ešte my,pridú ešte licitácie koaličných poslancov,potom pozmenovacie návrhy v parlamente, vylepšemia od OKS a Matoviča,po prijatí reformy sa zisí že tam sú nejaké blbosti, bude potrebná rýchla novelizacia,prax prinesie nové prekážky a aplikacii,tak budú potrebné dalšie novelizacie. Čudujem sa Mihálovi,na stranke Porady mimo iného radil ako využivat medzery na odrbanie štátu,teraz ako minister mál v prvom rade platat medzery o ktorých ako odborník vie.

Reagovala som na časť príspevku zvýraznenú červeným....
KAS15
29.03.11,14:03
Vlada by mala zvyhodnovat PRAVE malych podnikatelov, ved v bohatych krajinach typu Rakusko je domace vykonne hospodarstvo postavene na malych rodinnych podnikoch. Nie, nase vlady, jedna za druhou chcu furt len tahat sem zahranicnych investorov, vsemozne ich zvyhodnovat a potom sa cuduju ze struktura nasho hospodarstva je nevyhovujuca...ja som za otvoreny protest pred parlamentom. Ak zvysia odvodove zatazenie SZCO, ja koncim a dam sa na urad prace. To sa Miklosovi asi bude pacit viac...?
trisestri
29.03.11,15:06
Vlada by mala zvyhodnovat PRAVE malych podnikatelov, ved v bohatych krajinach typu Rakusko je domace vykonne hospodarstvo postavene na malych rodinnych podnikoch. Nie, nase vlady, jedna za druhou chcu furt len tahat sem zahranicnych investorov, vsemozne ich zvyhodnovat a potom sa cuduju ze struktura nasho hospodarstva je nevyhovujuca...ja som za otvoreny protest pred parlamentom. Ak zvysia odvodove zatazenie SZCO, ja koncim a dam sa na urad prace. To sa Miklosovi asi bude pacit viac...?

A práve aj preto znížia dávky v hmotnej núdzi a podpory pre neosadníkov-skor treba založit s.r.o,ved bude zakladanie za 1 euro,neplatit,zbavit sa jej a tak dookola......
durisovad
29.03.11,15:58
Ingrid Ondruskova
29.03.11,16:55
...tá tabulečka je fakt úžasnááááá....jasne sa ide po cieľovej skupine...napr.murár SZČO ak má mesačný príjem
1000,-EUR /rozumej robí pre niekoho celý mesiac/ ja som to tak pochopila...
pavol54
29.03.11,17:23
Vlada by mala zvyhodnovat PRAVE malych podnikatelov, ved v bohatych krajinach typu Rakusko je domace vykonne hospodarstvo postavene na malych rodinnych podnikoch. Nie, nase vlady, jedna za druhou chcu furt len tahat sem zahranicnych investorov, vsemozne ich zvyhodnovat a potom sa cuduju ze struktura nasho hospodarstva je nevyhovujuca...ja som za otvoreny protest pred parlamentom. Ak zvysia odvodove zatazenie SZCO, ja koncim a dam sa na urad prace. To sa Miklosovi asi bude pacit viac...?
A z úradu práce ťa pošlú pracovať za almužnu tomu zahraničnému investorovi, a keď odmietneš tak dostaneš akurát jedno teplé jedlo denne a horúci pozdrav od ......
Ingrid Ondruskova
29.03.11,17:28
...a ešte nás čaká jeden fenomém Slovenska....najväčší počet s.r.o-čiek na m2.....
evina
29.03.11,19:46
dolfort
29.03.11,22:10
...a ešte nás čaká jeden fenomém Slovenska....najväčší počet s.r.o-čiek na m2.....

no to je celkom možné
http://www.podnikajte.sk/start-podnikania/category/sro/article/zalozenie-a-vznik-sro-2011.xhtml

prípadne hajde:
Bulharsko? Švajčiarsko?
http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_of_Europe
http://www.businesspundit.com/12-countries-with-the-highest-lowest-tax-rates/
BXLmiami
30.03.11,04:43
...tá tabulečka je fakt úžasnááááá....jasne sa ide po cieľovej skupine...napr.murár SZČO ak má mesačný príjem
1000,-EUR /rozumej robí pre niekoho celý mesiac/ ja som to tak pochopila...
No,zrovna murár nie je dobrý príklad,tie hrozné prachy čo berú bokom bez papiera.....už opakovane som povedala,že každý murár ktorý sa zjaví v mojich dverách bude mať bez milosti 300% prirážku na všetko...aj ked som to ešte nikdy nerealizovala,rozhodne táto profesia nepatrí k tým,ktoré by som ľutovala a ani nikto koho poznám.Nič v zlom.
dogicka
30.03.11,04:58
No,zrovna murár nie je dobrý príklad,tie hrozné prachy čo berú bokom bez papiera.....už opakovane som povedala,že každý murár ktorý sa zjaví v mojich dverách bude mať bez milosti 300% prirážku na všetko...aj ked som to ešte nikdy nerealizovala,rozhodne táto profesia nepatrí k tým,ktoré by som ľutovala a ani nikto koho poznám.Nič v zlom.

"Milujem" takéto hodnotenia... hádzať všetkých do jedného vreca... všetci murári robia bez papiera
Určite sa ti tiež nepáčia reči o tom, ako dobre sa majú všetci lekári a ako všetci do jedného berú úplatky... a tie hrozné prachy, ktoré zarábajú...
A to nevravím o tom, že takéto a podobné vyjadrenia sú úplnemimotemy
jar88
30.03.11,05:14
"Milujem" takéto hodnotenia... hádzať všetkých do jedného vreca... všetci murári robia bez papiera
Určite sa ti tiež nepáčia reči o tom, ako dobre sa majú všetci lekári a ako všetci do jedného berú úplatky... a tie hrozné prachy, ktoré zarábajú...
A to nevravím o tom, že takéto a podobné vyjadrenia sú úplnemimotemy
Toto vôbec nie je mimo tému.
Presne toto chovanie ľudí vytvára nadmerné zdaňovanie, ale hlavne to nenormálne odvodové zaťaženie.
Je úplne normálne, ak sa človek stará najprv o svojich a až keď mu niečo zostane, môže byť solidárny.
-------------------------------
Držím palce každému, kto si nájde svoju cestičku, ako sa postarať o svojich.
Tým myslím o svojich rodinných príslušníkov, vrátane rodičov a starých rodičov.
jar88
30.03.11,05:17
No,zrovna murár nie je dobrý príklad,tie hrozné prachy čo berú bokom bez papiera.....už opakovane som povedala,že každý murár ktorý sa zjaví v mojich dverách bude mať bez milosti 300% prirážku na všetko...aj ked som to ešte nikdy nerealizovala,rozhodne táto profesia nepatrí k tým,ktoré by som ľutovala a ani nikto koho poznám.Nič v zlom.
Takto trhovo by si sa mala chovať na slobodnom trhu.
Ale ty podnikáš na odvodoch, preto nemáš ani najmenšie právo niekomu dávať 300 % prirážku.
Ingrid Ondruskova
30.03.11,06:29
Už sa nehádajte..myslela som to dobre...môj známy dal nedávno v normálnej práci výpoveď, lebo mal slabý plat...k 1.3.2011 si otvoril živnosť, že bude robiť murára...zobrali ho k sebe do nejakej
partie, kde jeden šéfuje a naháńa zakázky a stará sa o platby a pod. a kamoš si odrobí tých svojich 8 hodín na stavbe....vážne si myslíte že dostane viac ako 1000 EUR? veď to by šéfinkovi potom nič nezostalo....to že známy ide ešte po večeroch na nejakú fušku a či to robí bez papiera...to netuším...ale povedzme si úprimne...makáte na stavbe celý deň vo vetre, zime, v daždi...no mne by sa už ani náhodou nechcelo makať ešte večer u niekoho v kúpeľni...
trisestri
30.03.11,07:45
...a ešte nás čaká jeden fenomém Slovenska....najväčší počet s.r.o-čiek na m2.....

Bodaj by ne,pozeram tie pijavice,mnohý majú aj po 30-40 s.r.o,zakladajú,rušia a znovu zakladajú nové,všelijaké až komické zmeny názvov,prečo asi?-moj bývaly spoužiak podnika z ministrom Miklošom a tam je aj bývaly lavicový primator Košíc Trebula zamotaný,auta za niekolko milionov mení ako ponožky /ten spolužiak/,to len potvrdzuje aka lumparina je náš štát a prečo sú tu mafianské zákony,všetko prehnité korupciou a že jedno či sa niekto hra na lavicu alebo pravicu,všetko jedna podvodnícka banda-neviem či ste všimli že Fico ktorý sa hra na lavicu bez výhrad ponechal všetky Kaníkové reformy,jedine zrušil Zajacovky a pridal vianočný príspevok aj to ktovie či nie na úkor valorizacii dochodkov.Včera chudáci boli koaličný poslanci taký domotaný že ani nevedeli čo schvalujú,tak čakajme čo vyúzlia pri reforme odvodov-jar88,nie každý ma nadelené možnosti postarat sa o rodinu,solidarita ma ovela širšie súvislosti ako si ty ochotný ich vnímat pri svojej nafukanosti-napríklad ochrana pred drastickou kriminalitou,ak budú taký čo nebudú mat čo jest a ich rodina tiež,tak ti skočia po krku alebo niekomu z tvojích blizkých-dost ti unikajú mnohé súvislosti,napríklad aj taká že kde je najvyšia miera solidarity,je aj najniššia kriminalita/severské krajiny/Pravicová demagogia o výške odvodov,najme pre živnostníkov je skor ich výška neunosná,lebo niektoré živnosti si leedva zarobia na vlastný príjem nie to ešte na odvody-velké,stredné firmy a s.r.o ich možu kludne zaplatit.
BXLmiami
30.03.11,11:02
Takto trhovo by si sa mala chovať na slobodnom trhu.
Ale ty podnikáš na odvodoch, preto nemáš ani najmenšie právo niekomu dávať 300 % prirážku.

Odkiaľ len ty tak dobre vieš,v čom ja podnikám.Ved aj podnikateľ roka 2010 je lekár.:)
evina
30.03.11,11:09
Z týchto dvoch návrhov je Miklošov určite lepší a správnejší, aj keď som už predtým písala, ak reforma tak komplexná a pre všetkých.....

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51399150-miklos-zrusil-sulikove-ulavy-pre-zivnostnikov

Sulíkov návrh znamená podstatné zvýšenie daní, najmä pre živnostníkov, resp. malo by sa používať označenie SZČO, pracujúcich hlavou a samozrejme aj následné zvýšenie odvodov a u všetkých nie zníženie ale zvýšenie toľko deklarovaného administratívneho zaťaženia živnostníkov. A už vôbec nechápem prečo v tomto prípade už neprekáža, že bez minima , sa budeme skladať na penziu 100% a pri platení minima nie.... tak nechápem prečo boli toľkí - najmä zväz živnostníkov s tým súhlasní.
Návrh Mikloša sa týka odvodovej reformy a nie reformy daní ako Sulíkov tam môžeme diskutovať o percentách a o tom prečo zatiaľ len pre živnostníkov, ale je smerovaný aspoň k odvodovej reforme...
filip.vacko
30.03.11,11:21
Bodaj by ne,pozeram tie pijavice,mnohý majú aj po 30-40 s.r.o,zakladajú,rušia a znovu zakladajú nové,všelijaké až komické zmeny názvov,prečo asi?-moj bývaly spoužiak podnika z ministrom Miklošom a tam je aj bývaly lavicový primator Košíc Trebula zamotaný,auta za niekolko milionov mení ako ponožky /ten spolužiak/,to len potvrdzuje aka lumparina je náš štát a prečo sú tu mafianské zákony,všetko prehnité korupciou a že jedno či sa niekto hra na lavicu alebo pravicu,všetko jedna podvodnícka banda-neviem či ste všimli že Fico ktorý sa hra na lavicu bez výhrad ponechal všetky Kaníkové reformy,jedine zrušil Zajacovky a pridal vianočný príspevok aj to ktovie či nie na úkor valorizacii dochodkov.Včera chudáci boli koaličný poslanci taký domotaný že ani nevedeli čo schvalujú,tak čakajme čo vyúzlia pri reforme odvodov-jar88,nie každý ma nadelené možnosti postarat sa o rodinu,solidarita ma ovela širšie súvislosti ako si ty ochotný ich vnímat pri svojej nafukanosti-napríklad ochrana pred drastickou kriminalitou,ak budú taký čo nebudú mat čo jest a ich rodina tiež,tak ti skočia po krku alebo niekomu z tvojích blizkých-dost ti unikajú mnohé súvislosti,napríklad aj taká že kde je najvyšia miera solidarity,je aj najniššia kriminalita/severské krajiny/Pravicová demagogia o výške odvodov,najme pre živnostníkov je skor ich výška neunosná,lebo niektoré živnosti si leedva zarobia na vlastný príjem nie to ešte na odvody-velké,stredné firmy a s.r.o ich možu kludne zaplatit.

Toto je práveže nechutná a zákerná lavicová demagogia.

1. Nikto nehovorí, že ten systém bol v 90. rokoch pred krachom a vela tých výhod museli zobrať
2. V skutočnosti sú tieto krajiny slobodnejšie, a teda pravicovejšie a "kapitalistickejšie" ako napríklad naša krajina. Také Dánsko je dokonca "kapitalitickejšie" ako USA!

Zdroj: http://www.heritage.org/index/ranking

Málokto hovorí, že v týchto krajinách sú velmi liberálne pracovné zákony, napríklad v žiadnej z krajín Škandinávie nie je žiadna štátom určená minimálna mzda. A tiež aj kopec dalších vecí, odporúčam si o tejto problematike naštudovať viac http://www.heritage.org/index/Country/Denmark

Každý spomína len výšku daní, ale to je len jeden z ukazovatelov slobody. Severná Kórea, najmenej slobodná krajina na svete, sa pýši tým, že nemá žiadne dane.
jar88
30.03.11,11:28
Odkiaľ len ty tak dobre vieš,v čom ja podnikám.Ved aj podnikateľ roka 2010 je lekár.:)
Snáď si len nemyslíš, že ak sama napíšeš, že keď vyčerpáš finančný limit, musíš liečiť pacientov zadarmo, že si človek ako ja bude myslieť, že si murár, alebo pekár.:cool:
--------------------------------------
Takej jednoduchej dedukcie, je schopný aj tretiak z pomocnej.:D
Na druhej strane, ten tretiak len veľmi ťažko vydedukuje, ako po krátkom rozhovore zistíš, že chodí do pomocnej.:--- Následne sa čuduje, ako si to zistila a odkiaľ.
------------------------------------------
Som rád, že ťa to pobavilo.
Milan Benka
30.03.11,11:45
Vlada by mala zvyhodnovat PRAVE malych podnikatelov, ved v bohatych krajinach typu Rakusko je domace vykonne hospodarstvo postavene na malych rodinnych podnikoch. Nie, nase vlady, jedna za druhou chcu furt len tahat sem zahranicnych investorov, vsemozne ich zvyhodnovat a potom sa cuduju ze struktura nasho hospodarstva je nevyhovujuca...ja som za otvoreny protest pred parlamentom. Ak zvysia odvodove zatazenie SZCO, ja koncim a dam sa na urad prace. To sa Miklosovi asi bude pacit viac...?

Zvýhodňovanie malých podnikateľov tu je. Dostať príspevok na založenie živnosti je nič? Dokonca to bolo donedávna tak prehnané, že ten príspevok sa ťahal od štátu každé tri roky.

Robím dosť DP aj pre SZČO, takže viem posúdiť aj výšku ich odvodového zaťaženia a prínosu pre spoločnosť. V prvom rade by každý jeden z nich sa mal pozrieť do vlastného svedomia.

Ochranu a výhody v odvodoch by mali dostať tie SZČO, ktoré boli k "podnikaniu " dotlačené zo strany zamestnávateľov, ale to by nebolo systémové riešenie.

K problematike "murárov". Prevážna väčšina z nich má skutočné náklady iba na pracovný odev a náradie typu kelňa a pod. Všetko ostatné si zväčša dajú preplatiť predložením bločkov o nákupe. Takže kde je potom opodstatnenosť vysokých paušálnych výdavkov?
trisestri
30.03.11,12:04
Toto je práveže nechutná a zákerná lavicová demagogia.

1. Nikto nehovorí, že ten systém bol v 90. rokoch pred krachom a vela tých výhod museli zobrať
2. V skutočnosti sú tieto krajiny slobodnejšie, a teda pravicovejšie a "kapitalistickejšie" ako napríklad naša krajina. Také Dánsko je dokonca "kapitalitickejšie" ako USA!

Zdroj: http://www.heritage.org/index/ranking

Málokto hovorí, že v týchto krajinách sú velmi liberálne pracovné zákony, napríklad v žiadnej z krajín Škandinávie nie je žiadna štátom určená minimálna mzda. A tiež aj kopec dalších vecí, odporúčam si o tejto problematike naštudovať viac http://www.heritage.org/index/Country/Denmark

Každý spomína len výšku daní, ale to je len jeden z ukazovatelov slobody. Severná Kórea, najmenej slobodná krajina na svete, sa pýši tým, že nemá žiadne dane.

No v USA by ta hnali z takým porovnavaním,z komunistov sa stali najvetší experti na liberalizmus,jasn é že zase predvádzaš nejakú ultrapravicovú demagogiu,niekomu som stupil na otlak s tými s.r.o-jasné že tam kde je miera nezamestnanosti zanedbatelná,tak možu mat aj trebárs liberalný trh práce,takisto kde je spoločnost vyspelá dobre vedia že o dobrého zamestnanca sa treba starat a dat mu aj dobrú mzdu,jasné že v Bratislave nepotrebujú inštitút minimalnej mzdy,ale na východe kde je málo pracovných miest a kde podnikajú byvalý eštebaci,ktorý si myslia že ludí treba žmykat ako citron,že treba radšej investovat do svojích mileniek a drahých limuzín ako dat zarobit svvojím zamestnancov,je potrebný aj ZP aj inštitút minimalnej mzdy.
Dalšia ultrapravicová demagogia že inštitút minimálnej mzdy a odvody brania vyšej zamestnanosti-tak prečo podnikatel ludí zamestná
a/preto že ma produkt alebo službu ktorá ma odbyt na trhu?
b/preto že je dobrý ujo a ked zlý štát zruši minimalnú mzdu a zníži odvody,on ako dobrý ujo poskytne prácu naničhodným nezamestnaným?
Ako podla tejto zvratenej logike by azda mali mat najvyšiu zamestnanost v únii Rumunsko a Bulharsko a najvyšiu nezamestnanost Nemecko,Rakúsko atd
Myslíš aké výhody brali v týchto severských krajinách,že odmietli slobodným zdravotne postihnutým preplacat prostitútky? Porovnavat branie až neunosne prehnaných výhod s braním žobračenky,braním zakladných životných istot je zvratené,takisto porovnavat branie výhod v krajine kde je práca s krajinou kde na 4500 volných pracovných miest je 420 000 uchadzačov-zabudol si dodat že v tých krajinách okrem ospevovanej slobody podnikania je aj nízka miera korupcie,vyššia vymožitelnost práva a mnohý naši ryžovníci by skončili v base a nie ponižovali ludí zvrálenou logikou ako medialné hviezdy alebo neviem aké podnikatelské celebrity.Včera vystupil jeden pán podnikatel,ktorý si zarobil vlastným umom a neutočil ani na minimálnu mzdu,ani na ZP,ani na výšku odvodov.Takže miesto falošných obvinení na základe s kontextu vytrhnutých údajov treba logické,vecné fakty v komplexnom súvise.
evina
30.03.11,12:06
Zvýhodňovanie malých podnikateľov tu je. Dostať príspevok na založenie živnosti je nič? Dokonca to bolo donedávna tak prehnané, že ten príspevok sa ťahal od štátu každé tri roky.

Robím dosť DP aj pre SZČO, takže viem posúdiť aj výšku ich odvodového zaťaženia a prínosu pre spoločnosť. V prvom rade by každý jeden z nich sa mal pozrieť do vlastného svedomia.

Ochranu a výhody v odvodoch by mali dostať tie SZČO, ktoré boli k "podnikaniu " dotlačené zo strany zamestnávateľov, ale to by nebolo systémové riešenie.

K problematike "murárov". Prevážna väčšina z nich má skutočné náklady iba na pracovný odev a náradie typu kelňa a pod. Všetko ostatné si zväčša dajú preplatiť predložením bločkov o nákupe. Takže kde je potom opodstatnenosť vysokých paušálnych výdavkov?

Milan k dotáciám sa nejdem vyjadrovať lebo neviem aké percento živnostníkov tie dotácie zobrali-z môjho okolia nikto za celý čas čo robím účto. /15 rokov/, ale štát tým rieši napríklad nezamestnanosť ....

Neplatím minimálne odvody, ale živnostník nemá byť prínosom pre spoločnosť platením vysokých odvodov. Zivnostník nezvyšuje mieru nezamestnanosti, nežiada sociálne dávky, stará sa sám o seba atď. atď.

Nemôžeme zovšeobecňovať, vždy a všade sú takí, ktorí porušujú pravidla, ale zavedenie paušálnych výdavkov malo aj iný cieľ ako len náhradu nákladov, ktoré si potom zoženú napríklad tým, že tých kelní kúpia 5krát toľko a pod. A nejde tu o milonárov.....Nevyberajte si profesie, je to problematické. Jednoducho v každej profesii sú takí a onakí. Môžeme sa baviť o percente paušálnych výdavkov, ale nie ich rušiť a mali by sme sa baviť hlavne o iných výdavkoch, ktoré sú v štátnej správe napríklad....
jar88
30.03.11,12:47
Toto je práveže nechutná a zákerná lavicová demagogia.

1. Nikto nehovorí, že ten systém bol v 90. rokoch pred krachom a vela tých výhod museli zobrať

Rovnako nikto nezbadal, že ten socializmus tu zostal.
Veď čo podstatné sa vlastne zmenilo? Pamätáte sa vôbec, ako bolo pred rokom 1989 a ako to prebiehalo po roku 1990.???
-----------------------------------------------
Ja som začal podnikať hneď v roku 1990 a začal som s 20.000 Sk. Sledoval som, ako fungovali ľudia a ako sa nikomu do ničoho nechcelo.
Nikto sa dodnes nad tým nezamýšľa, čo je v štáte potrebné na podnikanie a že nestačí mať len povolenie od štátu.
-----------------------------------------------
Ak som chcel vyrábať, potreboval som dodávateľov materiálu, strojov a nástrojov a potreboval som aj odbyt - obchodníka. Potreboval som aj ľudí. Ale všetko bolo štátne. V banke sa čudovali, načo mi je účet. Vo výrobných závodoch nevedeli, ako predať súkromníkovi stroj. Vo Ferone nevedeli predať železo a tak podobne. Štátne obchody nevedeli nakúpiť a colníci nevedeli precliť vývoz na západ.
-----------------------------------------------
Časom však prebehli nejaké tie zmeny.
1. Malá privatizácia. (ľudia kupovali na dlh obchody a obchodíky - začala vznikať súkromná obchodná sieť)
2. Veľká privatizácia. (začali vznikať súkromné veľkoobchody a rôzni dovozcovia)
3. Všetko však záviselo od štátnych bánk (takto tu vznikol taký zvláštny, bankový socializmus) Nikto normálny nedostal normálny úver. Každý chcel len tunelovať.
4. No a tak sa stalo, že skoro každý začal podnikať zavesený na štátnom cecku. (to bola éra Mečiarizmu) dopadlo to tak, ako to dopadlo, lebo skoro všetky peniaze sa točili cez štátnu kasu a štátne banky.
5. Dnes to funguje trochu lepšie, máme tu väčší súkromný sektor, máme už aj súkromné banky, ale to čo je najdôležitejšie, sa dodnes k lepšiemu nezmenilo. Zmenilo sa to len k horšiemu, lebo stále viac a viac peňazí, sa točí cez štátnu kasu, alebo cez zákonom (štátom) zriadené toky peňazí.
---------------------------------------------------------------------
Tak sa pýtam, čo sa vlastne zmenilo, keď smerovanie 70 až 80 % peňazí, určuje štát. Ak štát určuje kam dáte 70 percent peňazí, tak to určite nie je trhová, trhom riadená ekonomika, ale štátom riadená ekonomika. No a tak, ako to tu štát riadi, tak to tu aj vypadá.
-----------------------------------------
Nefunguje školstvo, zdravotníctvo, polícia, súdnictvo, proste nič. Kára stojí na prázdnych gumách a vy tu špekulujete, aké puklice sú lepšie. Aké veľké odvody treba zaplatiť, aby sme mohli kúpiť lepšie puklice.
jar88
30.03.11,13:19
v krajine kde je práca s krajinou kde na 4500 volných pracovných miest je 420 000 uchadzačov....
.....Takže miesto falošných obvinení na základe s kontextu vytrhnutých údajov treba logické,vecné fakty v komplexnom súvise.
Ty si vážne myslíš, že tu máme málo práce?
Nebuď smiešna-smiešny.
-----------------------------------
Roboty tu máme viac než dosť.
Všade kam len oko dohliadne je kopec roboty. No a na tom tebou spomenutom východe, je rozdrbané snáď naozaj všetko.
Veď tam máte aj školy, kde nie je WC a deti chodia na latrínu. Padajú vám strechy na hlavu, máte tak rozbité cesty, že vám odpadávajú kolesá a ty povieš že nie je roboty?
-----------------------------------
Roboty je dosť, ale nemá ju kto zaplatiť. Vieš prečo ju nemá kto zaplatiť?
jar88
30.03.11,13:23
Štát nemá na zaplatenie, lebo platíte málo odvodov a daní
a vy na to tiež nemáte, lebo platíte veľa odvodov a daní.
------------------
Tak sa stalo, že nemáte peniaze a štát tiež nemá peniaze.
------------------
No a tak sa mi natíska otázka, čo bolo skôr, vajce, alebo sliepka.
trisestri
30.03.11,14:47
Štát nemá na zaplatenie, lebo platíte málo odvodov a daní
a vy na to tiež nemáte, lebo platíte veľa odvodov a daní.
------------------
Tak sa stalo, že nemáte peniaze a štát tiež nemá peniaze.
------------------
No a tak sa mi natíska otázka, čo bolo skôr, vajce, alebo sliepka.

štát nemá, lebo ma na sebe prisaté pijavice cez všelijaké tendre, obstaravania, verejné zákazky-inač tie zariadenia nie sú súkromné a netreba zovšeobecnovat, z eurofondov som videl ako sa renovujú mnohé školy
Na cesty niet preto,lebo sa stavajú dialnice mnohonásobne drahšie ako inde vo svete./inak autobusová stanica je na h.... a je jedno či je v Košiciach alebo Blave.a tak isto niektoré nemocnice a polikliniky/
Dane a odvody preto sú vysoké a je ich málo,lebo ich platia iba poctivci, špekulanti a podvodníci vedia ako ich neplatit,stačí kolobeh zakladania a rušenia s.r.o./ak by sfunkčnili zákon v ktorom je to trestné a boli by palky ako v USA,asi by sa zlepšila platobná discíplína/
A kto to je štát,myslím že sú to konkretný ludia,tí ktorý nám vladnú aj tý ktorý ich posluchajú a nevedia vykopnút.A sloboda podnikania,niektorý jej majú až habadej,zníženie miery prerozdelovania,pekná vec ale ako to dosiahnút v spoločnosti odchovanej kolektivizmom a ako ochranit pri tom tých cca 10%,ktorý nemajú talent ani schopnosti na sebauplatnenie? A práve liberali idú viac vyberat-nie šetrit na strane neefektívnej spotreby štátu,ono potom by boli peniaze aj na dialnice aj na školy,len komu už zaleží na nejakom východe,ked treba živit sponzorov a byrokratický aparat.
pavol54
31.03.11,16:39
Rád by som dostal tiež takmer 44000€ na vytvorenie jedného pracovného miesta, o čo som ja sprostejší ako nejaká superpodnikateľská firma zo zeme zasľúbenej, nás musia obrať (čo obrať super ošklbať) aj o to posledné, aby mohli rozdávať.
durisovad
31.03.11,18:04
Ale slubili priemerne platy vyse 1000 Eur. Vrcholovy manazment po milione a robotnici minimalnu mzdu.
pavol54
31.03.11,18:57
Ale slubili priemerne platy vyse 1000 Eur. Vrcholovy manazment po milione a robotnici minimalnu mzdu.
Tí robotníci sa budú grupovať z tých čo položia živnosť a úrad práce ich tam vyženie.
jar88
31.03.11,19:26
Rád by som dostal tiež takmer 44000€ na vytvorenie jedného pracovného miesta, o čo som ja sprostejší ako nejaká superpodnikateľská firma zo zeme zasľúbenej, nás musia obrať (čo obrať super ošklbať) aj o to posledné, aby mohli rozdávať.
Tých cca 42 až 43 tisíc eur, je suma odvodov a daní zo mzdy, ktorú firma zaplatí za 10 rokov. Tým sa stane ich výroba cenovo schopná konkurovať na všetkých svetových trhoch.
----------------------------------
To znamená, ak by sme všetci nemuseli platiť odvody, mohli by sme vyrábať a vyvážať čokoľvek a všetko by sme si vedeli zaplatiť len z daní zo zisku a zo zaplatenej dph.
--------------------------------------
Málokto si uvedomuje o čo všetko sa pripravujeme platením odvodov.
Tých 400.000 nezamestnaných, nič nerobí a ani si neužíva technický pokrok doby. Vlastne len prežívajú od podpory k podpore a od sociálky k sociálke.
filip.vacko
31.03.11,19:27
No v USA by ta hnali z takým porovnavaním,z komunistov sa stali najvetší experti na liberalizmus,jasn é že zase predvádzaš nejakú ultrapravicovú demagogiu,niekomu som stupil na otlak s tými s.r.o-jasné že tam kde je miera nezamestnanosti zanedbatelná,tak možu mat aj trebárs liberalný trh práce,takisto kde je spoločnost vyspelá dobre vedia že o dobrého zamestnanca sa treba starat a dat mu aj dobrú mzdu,jasné že v Bratislave nepotrebujú inštitút minimalnej mzdy,ale na východe kde je málo pracovných miest a kde podnikajú byvalý eštebaci,ktorý si myslia že ludí treba žmykat ako citron,že treba radšej investovat do svojích mileniek a drahých limuzín ako dat zarobit svvojím zamestnancov,je potrebný aj ZP aj inštitút minimalnej mzdy.
Dalšia ultrapravicová demagogia že inštitút minimálnej mzdy a odvody brania vyšej zamestnanosti-tak prečo podnikatel ludí zamestná
a/preto že ma produkt alebo službu ktorá ma odbyt na trhu?
b/preto že je dobrý ujo a ked zlý štát zruši minimalnú mzdu a zníži odvody,on ako dobrý ujo poskytne prácu naničhodným nezamestnaným?
Ako podla tejto zvratenej logike by azda mali mat najvyšiu zamestnanost v únii Rumunsko a Bulharsko a najvyšiu nezamestnanost Nemecko,Rakúsko atd
Myslíš aké výhody brali v týchto severských krajinách,že odmietli slobodným zdravotne postihnutým preplacat prostitútky? Porovnavat branie až neunosne prehnaných výhod s braním žobračenky,braním zakladných životných istot je zvratené,takisto porovnavat branie výhod v krajine kde je práca s krajinou kde na 4500 volných pracovných miest je 420 000 uchadzačov-zabudol si dodat že v tých krajinách okrem ospevovanej slobody podnikania je aj nízka miera korupcie,vyššia vymožitelnost práva a mnohý naši ryžovníci by skončili v base a nie ponižovali ludí zvrálenou logikou ako medialné hviezdy alebo neviem aké podnikatelské celebrity.Včera vystupil jeden pán podnikatel,ktorý si zarobil vlastným umom a neutočil ani na minimálnu mzdu,ani na ZP,ani na výšku odvodov.Takže miesto falošných obvinení na základe s kontextu vytrhnutých údajov treba logické,vecné fakty v komplexnom súvise.

"jasné že tam kde je miera nezamestnanosti zanedbatelná,tak možu mat aj trebárs liberalný trh práce,"

lenže ono je to naopak. tam, kde je liberálny trh práce, tam je nízka nezamestnanosť. to je ako keby si videl, že bohaté krajiny majú vysoké sociálne dávky, tak povieš, že sú bohatí vdaka tým vysokým sociálnym dávkam.

",takisto kde je spoločnost vyspelá dobre vedia že o dobrého zamestnanca sa treba starat a dat mu aj dobrú mzdu,jasné že v Bratislave nepotrebujú inštitút minimalnej mzdy,ale na východe kde je málo pracovných miest a kde podnikajú byvalý eštebaci,ktorý si myslia že ludí treba žmykat ako citron,že treba radšej investovat do svojích mileniek a drahých limuzín ako dat zarobit svvojím zamestnancov,je potrebný aj ZP aj inštitút minimalnej mzdy.
Dalšia ultrapravicová demagogia že inštitút minimálnej mzdy a odvody brania vyšej zamestnanosti-tak prečo podnikatel ludí zamestná
a/preto že ma produkt alebo službu ktorá ma odbyt na trhu?
b/preto že je dobrý ujo a ked zlý štát zruši minimalnú mzdu a zníži odvody,on ako dobrý ujo poskytne prácu naničhodným nezamestnaným?"

Čiže tým ludom je určite lepšie so sociálnymi dávkami, ako keby ich mal "vykorisťovať nenažraný kapitalista" za nižšiu ako minimálnu mzdu. Poviem len jednu vec - keby sa to tým zamestnancom neoplatilo, tak by do toho nešli. Minimálna mzda a mohutné zákonníky práce chránia zamestnaných pred nezamestnanými. Tak je to.

Dalej, neberieš do úvahy dalšie veci - ked budú nižšie mzdové náklady, budú lacnejšie aj samotné výrobky, čiže za mzdu 200 eur by si mohol zamestnanec kúpiť viac ako polovicu z toho, keby zarábal 400 eur minimálnu mzdu (viem, že je nižšia, to je len porovnanie)

"Ako podla tejto zvratenej logike by azda mali mat najvyšiu zamestnanost v únii Rumunsko a Bulharsko a najvyšiu nezamestnanost Nemecko,Rakúsko atd"

Ty týmto chceš na posmech povedať, že tam, kde sú liberálnejšie pracovné zákony a poprípade aj chýbajúca minimálna mzda, tam je automaticky nižšia nezamestnanosť. Nuž skutočne je to tak. Samozrejme, nie automaticky. A okrem iného sa tu proti tebe obrátila tvoja neznalosť faktov

V Nemecku ani Rakúsku nie je minimálna mzda. V hociktorej z týchto dvoch krajín je nižšia nezamestnanosť, ako či už v Rumunsku, alebo Bulharsku.

Ale opakujem, je kopec iných vecí, ktoré ovplyvnujú zamestnanosť. Avšak liberálnosť pracovných zákonov je jednou z najpodstatnejších vecí.

"Takže miesto falošných obvinení na základe s kontextu vytrhnutých údajov treba logické,vecné fakty v komplexnom súvise."

práve o to sa snažím.
filip.vacko
31.03.11,19:30
Nefunguje školstvo, zdravotníctvo, polícia, súdnictvo, proste nič. Kára stojí na prázdnych gumách a vy tu špekulujete, aké puklice sú lepšie. Aké veľké odvody treba zaplatiť, aby sme mohli kúpiť lepšie puklice.

Presne, takéto riadenie štátu je systémovo zle nastavené, je to absolútne choré. Keby tak ludia vedeli, kolko penazí im štát berie, tak by sa na to všetko pozerali úplne inak.
filip.vacko
31.03.11,19:47
štát nemá, lebo ma na sebe prisaté pijavice cez všelijaké tendre, obstaravania, verejné zákazky-inač tie zariadenia nie sú súkromné a netreba zovšeobecnovat, z eurofondov som videl ako sa renovujú mnohé školy
Na cesty niet preto,lebo sa stavajú dialnice mnohonásobne drahšie ako inde vo svete./inak autobusová stanica je na h.... a je jedno či je v Košiciach alebo Blave.a tak isto niektoré nemocnice a polikliniky/
Dane a odvody preto sú vysoké a je ich málo,lebo ich platia iba poctivci, špekulanti a podvodníci vedia ako ich neplatit,stačí kolobeh zakladania a rušenia s.r.o./ak by sfunkčnili zákon v ktorom je to trestné a boli by palky ako v USA,asi by sa zlepšila platobná discíplína/
A kto to je štát,myslím že sú to konkretný ludia,tí ktorý nám vladnú aj tý ktorý ich posluchajú a nevedia vykopnút.A sloboda podnikania,niektorý jej majú až habadej,zníženie miery prerozdelovania,pekná vec ale ako to dosiahnút v spoločnosti odchovanej kolektivizmom a ako ochranit pri tom tých cca 10%,ktorý nemajú talent ani schopnosti na sebauplatnenie? A práve liberali idú viac vyberat-nie šetrit na strane neefektívnej spotreby štátu,ono potom by boli peniaze aj na dialnice aj na školy,len komu už zaleží na nejakom východe,ked treba živit sponzorov a byrokratický aparat.

S tými s.r.o. s tebou súhlasím. To, čo je umožnené firmám s.r.o. nemá absolútne nič spoločné so slobodou, spravodlivosťou, ani so zdravým rozumom. Také niečo by na slobodnom trhu nikdy nevzniklo, ved to je absurdné a fikcia, že niekto by mal ručiť za svoje záväzky len do určitej sumy.

"A sloboda podnikania,niektorý jej majú až habadej"
Ktorí? :eek: Tak ty zrejme nepodnikáš, ved len skús nejakému podnikatelovi povedať, že má vela slobody, ten z toho namieste zošedivie.

"zníženie miery prerozdelovania,pekná vec ale ako to dosiahnút v spoločnosti odchovanej kolektivizmom a ako ochranit pri tom tých cca 10%,ktorý nemajú talent ani schopnosti na sebauplatnenie?"

Ved predsa nehovoríme o zrušení štátu, len o, ako sám hovoríš, znížení miery prerozdelovania. Myslím, že takých 10% HDP by bohate stačilo. Jednou z prvých vecí, ako neubrať týmto ludom, ale zároveň razantne znížiť náklady štátu by bolo to, že by si svoje sociálne dávky museli odpracovať. A nie prostredníctvom vlády - v súkromnom sektore. Je napríklad dávka 80 eur mesačne, tak ten, kto ju chce dostať, by musel pracovať trebárs 20 dní v mesiaci po 4 hodiny. Zdá sa mu to ťažké? Nuž, tak nedostane nič. Súkromnému sektoru by nebolo treba doplácať skutočne nič a štát by mal absolútne minimálne náklady. V podstate by išlo len o dokladovanie toho, že daný človek má oprávnenie pracovať za tak málo.

Dalej sa treba zamyslieť nad tým, že práve súčasný systém je taký, že vytvára kopec ludí, ktorí na jednej strane nemajú velké uplatnenie, no na druhej strane stoja systém OBROVSKE množstvo penazí. No a ked sa chcú zamestnať za dobrú prácu, tak nemôžu, lebo z ich miezd sa platia/platili by sa zase dalšie vzdelávania pre ludí, ktorí nebudú mať zase uplatnenie.

"A práve liberali idú viac vyberat-nie šetrit na strane neefektívnej spotreby štátu,ono potom by boli peniaze aj na dialnice aj na školy"

Nuž, lenže títo naši sú asi takí liberáli, ako boli kresťania stredovekí inkvizítori. A len prosím, na školy už skutočne nie viac penazí. Je choré a zákerné, že tolko ludí hovorí, že v školstve je málo penazí. Vieš kolko stojí nahrubo priemerne 1 rok 1 triedy ZŠ ? na koruny 1 milión. MILION KORUN! kam tie peniaze idú?!! a ako vôbec niekto môže ešte chcieť, aby tam išlo ESTE viac? kolko penazi tam ma isť, aby to už konečne fungovalo? 2 miliony? 5 milionov? 100 milionov? ja som si istý, že nech by tam išlo penazi hocikolko, nikdy by to nebolo dosť.
trisestri
31.03.11,20:12
"jasné že tam kde je miera nezamestnanosti zanedbatelná,tak možu mat aj trebárs liberalný trh práce,"

lenže ono je to naopak. tam, kde je liberálny trh práce, tam je nízka nezamestnanosť. to je ako keby si videl, že bohaté krajiny majú vysoké sociálne dávky, tak povieš, že sú bohatí vdaka tým vysokým sociálnym dávkam.

",takisto kde je spoločnost vyspelá dobre vedia že o dobrého zamestnanca sa treba starat a dat mu aj dobrú mzdu,jasné že v Bratislave nepotrebujú inštitút minimalnej mzdy,ale na východe kde je málo pracovných miest a kde podnikajú byvalý eštebaci,ktorý si myslia že ludí treba žmykat ako citron,že treba radšej investovat do svojích mileniek a drahých limuzín ako dat zarobit svvojím zamestnancov,je potrebný aj ZP aj inštitút minimalnej mzdy.
Dalšia ultrapravicová demagogia že inštitút minimálnej mzdy a odvody brania vyšej zamestnanosti-tak prečo podnikatel ludí zamestná
a/preto že ma produkt alebo službu ktorá ma odbyt na trhu?
b/preto že je dobrý ujo a ked zlý štát zruši minimalnú mzdu a zníži odvody,on ako dobrý ujo poskytne prácu naničhodným nezamestnaným?"

Čiže tým ludom je určite lepšie so sociálnymi dávkami, ako keby ich mal "vykorisťovať nenažraný kapitalista" za nižšiu ako minimálnu mzdu. Poviem len jednu vec - keby sa to tým zamestnancom neoplatilo, tak by do toho nešli. Minimálna mzda a mohutné zákonníky práce chránia zamestnaných pred nezamestnanými. Tak je to.

Dalej, neberieš do úvahy dalšie veci - ked budú nižšie mzdové náklady, budú lacnejšie aj samotné výrobky, čiže za mzdu 200 eur by si mohol zamestnanec kúpiť viac ako polovicu z toho, keby zarábal 400 eur minimálnu mzdu (viem, že je nižšia, to je len porovnanie)

"Ako podla tejto zvratenej logike by azda mali mat najvyšiu zamestnanost v únii Rumunsko a Bulharsko a najvyšiu nezamestnanost Nemecko,Rakúsko atd"

Ty týmto chceš na posmech povedať, že tam, kde sú liberálnejšie pracovné zákony a poprípade aj chýbajúca minimálna mzda, tam je automaticky nižšia nezamestnanosť. Nuž skutočne je to tak. Samozrejme, nie automaticky. A okrem iného sa tu proti tebe obrátila tvoja neznalosť faktov

V Nemecku ani Rakúsku nie je minimálna mzda. V hociktorej z týchto dvoch krajín je nižšia nezamestnanosť, ako či už v Rumunsku, alebo Bulharsku.

Ale opakujem, je kopec iných vecí, ktoré ovplyvnujú zamestnanosť. Avšak liberálnosť pracovných zákonov je jednou z najpodstatnejších vecí.

"Takže miesto falošných obvinení na základe s kontextu vytrhnutých údajov treba logické,vecné fakty v komplexnom súvise."

práve o to sa snažím.

však pod pracovat sám za 200 eur,ukáž príklad ten vlastný,tvoja znalost faktov je úžasna,ked napíšeš o tom ako sa budú zlacnovat produkty,mzda sa na ich cene podpisuje ako jeden z mnohých faktorov a nie velkou mierou,nepochopil si otázku prečo Rumunsko nemá najvyšiu zamestnanost v únii,ked ma najnišie mzdové náklady-ako zamestnavatel ak nepotrebuje zamestnanca,tak ho nezamestná ani za 100 eur,nemyl si ho zo socialným ústavom a opačne ak ho potrebuje nie je problém aby niekoho zamestnal-inák predpokladám že si ten čo vypisuje bludy po blogoch sme,tam ti to vlastný čitatelia vysvetlili,viem že by sa ti pačilo aby si mastil vrecka na úkor zamestnancov,ale nie všetci sú taký blbý aby pritakali sprostostiam bude ti lepšie,ked ja si zoberiem viac pre seba z tvojej mzdy-za chvílu budeš tvrdit že minimalná mzda nie je nikde vo svete mimo SLOVENSKA,také ultrapravicové kydy,pravicová premierka Merkelová iba zo žartu špekuluje nad ochranou pracovného trhu po jeho otvorení lacnej pracovnej sily,ked niekde nie je inštitút minimalnej mzdy,sú iné prvky na ochranu mzdovej úrovni,investori majú od liberálov štedré stimuly na úkor danových poplatníkov,ešte im ma aj mzdy škrtat,ešte sa vratím ku cenám,že vysoka dph a spotrebné dane a celkové ceny vstupov a ich zdražovanie modrými súdruhmi ti už nevadia,mali sme aj omnoho nižšiu minimálnu mzdu a zamestnanost rekordy nelamala, takisto odstupné pre zamestnancov vadí hlavne tým ktorý dobrovolne manažerom ho davajú viacmesačnej výške ako je minimálne v ZP,pre zamestnancov nie,ale k manažerom ktorý odchadzajú vedia byt nesmierne štedrý.No tvojí modrý súdruhovia už 2 krat idú devastovat davky len aby mohli následne zdevastovat aj minimalnú mzdu,tak ak niekto chodí do práce ma aj naklady-prepočítavaj cestovné,nápoje,stravovanie atd-z tých 200 eur po nakladoch ostane tak 100 eur a nájomne a energie je zhruba na tej výške a jeho rodina sa može íst past,aj keby dvaja robili,vtedy im ostane 100 eur,pričom 50 eur na osobu,jasné budú celý štastný za 1.5 eur na den-inak má by si si naštudovat aj našu ústavu a listinu zakladných práv v časti socialné práva-nakoniec osobná otázočka aké sú tvoje náklady mesačne aj s cestovným,nájomným,platbami za energie,odpad a dalšie poplatky?/tvrdenie že zamestnavatel nemá nič iné na starosti len blaho nezamestnaných a ich zamestnavanie kvoli tomu aby ich nemusel živit štát je totálne smiešné,tomu sám snad neveríš?/
trisestri
31.03.11,20:46
a ešte 2 fakty ktoré ta usvedčujú z demagogie:
Treba poznamenať, že minimálna mzda nie je stanovená vo všetkých krajinách EÚ. V týchto krajinách je minimálna mzda riešená formou kolektívnych dohôd.zdroj-IZ/takže tam kde nie je v ZP,je riešená inou formou/
http://www.infostat.sk/new_web/sk/index.php?option=com_content&task=view&id=119&Itemid=110 Prečo až na malé výnimky tato tabulka potom v opačnom garde nekopíruje nezamestnanost?

Nezamestnanost sa da znižovat nie striktne účelovou demagogiou, neuspešnými pseudonástrojmi,ani zufalými stimulmi,ale rozvojom obchodu,cestovného ruchu,ekologického polnohospodarstva,znížovanim daní a hlavne je vela ludí ktorý by si vedeli zarobit na seba,ale nezarobia na učtovničku/sami si ho nevedia spracovat/,nezarobia na všelijaké byrokratické poplatky a odvody-čo tak spravit skutočne tolko krát slubenú službu pre začinajúcich živnostníkov,že všetko vybaví jednoducho a rýchlo na jednom mieste,štartovné odpustenie platenia odvodov na 2 roky,licencované živnosti za rozumné ceny,bezplatné poradenstvo-podpora živnostníkov vyjde lacnejšie ako investičné stimuly a títo budú tu a neodídu po vyčerpaní stimulov dalej,takisto živnostník je prinosom pre ekonomiku ako aj pre demokraciu,zarobí pre seba a svoju rodinu-nie na korumpovanie moci ako zastupcovia niektorých velkých firiem a monopolov.
canbo
01.04.11,18:07
Toto je práveže nechutná a zákerná lavicová demagogia.

1. Nikto nehovorí, že ten systém bol v 90. rokoch pred krachom a vela tých výhod museli zobrať
2. V skutočnosti sú tieto krajiny slobodnejšie, a teda pravicovejšie a "kapitalistickejšie" ako napríklad naša krajina. Také Dánsko je dokonca "kapitalitickejšie" ako USA!

Zdroj: http://www.heritage.org/index/ranking

Málokto hovorí, že v týchto krajinách sú velmi liberálne pracovné zákony, napríklad v žiadnej z krajín Škandinávie nie je žiadna štátom určená minimálna mzda. A tiež aj kopec dalších vecí, odporúčam si o tejto problematike naštudovať viac http://www.heritage.org/index/Country/Denmark

Každý spomína len výšku daní, ale to je len jeden z ukazovatelov slobody. Severná Kórea, najmenej slobodná krajina na svete, sa pýši tým, že nemá žiadne dane.

Myslím , že v Dánsku ste nikdy nebol , článok http://www.heritage.org/index/Country/Denmark je ne-pravdivý a hlavne o min. mzde a odstupnom , daňovom zaťažení . Z vlastnej skúsenosti npr. : min. mzda je 2900€ ale priemerná cca4000, zamestnávatelia v rovnakom "fachu" sa strážia aby nikto nedal menej a dodržiaval kolektívne zmluvy. Pre jednoduché cestovanie (diaľnice a vlaky - pekné drahé) sa veľmi, veľmi slušne zaobchádza zo zamestnancami. Pracovné podmienky, prostredie v práci
( nástenky - najlepší pracovníci, hodnotenie... výdajne stravy,niekde skoro samoobslužné bufety - no nekradne sa tam... čiste WC, s papierom je samozrejmosť... ),
Vybavenie ochrannými a pracovnými prostriedkami je pre "našich " podnikateľov platiacich min . mzdu snáď nočná mora.
Áno, tam platí dohoda o pres-časových hodinách - žiadne nariaďovanie, dohoda.
Pre Slovákov platia rovnaké podmienky ako pre domácich, iba prví rok je úľava na dani ( plat na slovensku 700€ je tam označovaný ako bieda- krajná núdza preto tá úľava), Prídavky na deti sú ináč odstupňované ako u nás a oveľa kratšie ako tu.
Podpora a záujem zamestnávateľa nekončí na bráne fabriky, zabezpečenie ubytovania 1.rok zdarma, spoločné posedenia pri príležitostiach , zabezpečenie
potvrdení a dokladov potrebných pre naše úrady daňové , socialku... samozrejmosť.
Podnikateľ a auto na podnikanie iba pi-kap max trojmiestný , ináč iné lepšie auto iba za svoje a drahšie s mimoriadnym dodanením.
Dovolenka skoro povinná, ...

Skúste si overiť skutočnosť neverte pochybným článkom - päť ročná skúsenosť je iná.
jar88
03.04.11,05:39
Myslím , že v Dánsku ste nikdy nebol , článok http://www.heritage.org/index/Country/Denmark je ne-pravdivý a hlavne o min. mzde a odstupnom , daňovom zaťažení . Z vlastnej skúsenosti npr. : min. mzda je 2900€ ale priemerná cca4000, zamestnávatelia v rovnakom "fachu" sa strážia aby nikto nedal menej a dodržiaval kolektívne zmluvy. Pre jednoduché cestovanie (diaľnice a vlaky - pekné drahé) sa veľmi, veľmi slušne zaobchádza zo zamestnancami. Pracovné podmienky, prostredie v práci
Pekne sa to číta.
Priemerná mzda 4000 € na zamestnanca.
-----------------------------------------
Vieš si predstaviť, canbo, že by si si otvoril firmu tu na Slovensku, kde by tvoji zamestnanci zarábali čo len 3000 € mesačne?
--------
Čo by ste asi tak produkovali a pre koho by bola vaša produkcia určená?
-----------------------------------------
Ak sa ti podarí niečo také vyšpekulovať, som prvý záujemca o miesto u teba.
Som schopný pracovať 16 až 20 hodín denne, 7 dní v týždni a nezáleží mi ani na lokalite tvojho pracoviska. Kľudne môže byť aj v Hornej Dolnej. Nepotrebujem ani bufet na pracovisku, ani firemnú kávu. Stačí mi toaleta a sprcha a rozkladacie lôžko niekde pod stolom, či pod oknom.
Naviac počas skúšobnej doby, by som bol ochotný pracovať bez nároku na mzdu, len nech sa firma rozbehne.
-------------------------------------------
Verím, že takých ľudí by si našiel aj viac, ale neverím, že by si niekedy dokázal taký produkt vymyslieť. Tak nesnívaj o 4000 eurách mesačne.
canbo
03.04.11,06:24
Pekne sa to číta.
Priemerná mzda 4000 € na zamestnanca.
-----------------------------------------
Vieš si predstaviť, canbo, že by si si otvoril firmu tu na Slovensku, kde by tvoji zamestnanci zarábali čo len 3000 € mesačne?
--------
Čo by ste asi tak produkovali a pre koho by bola vaša produkcia určená?
-----------------------------------------
Ak sa ti podarí niečo také vyšpekulovať, som prvý záujemca o miesto u teba.
Som schopný pracovať 16 až 20 hodín denne, 7 dní v týždni a nezáleží mi ani na lokalite tvojho pracoviska. Kľudne môže byť aj v Hornej Dolnej. Nepotrebujem ani bufet na pracovisku, ani firemnú kávu. Stačí mi toaleta a sprcha a rozkladacie lôžko niekde pod stolom, či pod oknom.
Naviac počas skúšobnej doby, by som bol ochotný pracovať bez nároku na mzdu, len nech sa firma rozbehne.
-------------------------------------------
Verím, že takých ľudí by si našiel aj viac, ale neverím, že by si niekedy dokázal taký produkt vymyslieť. Tak nesnívaj o 4000 eurách mesačne.

Pozor je neponúkam prácu , iba opisujem vlastnú skúsenosť a holú skutočnosť.
Myslíte že ak vyrábate zhodný výrobok v dánsku a na slovensku s predajnou cenou zhodnou , a tam zarobí aj robotník a u nás pre robotníka neostane.
Prečo pochybujete? Myslíte prečo odchádzajú z Dánska aj na Slovensko ,no aby zarobili. Ale aj na Slovensku sa správajú slušne (Dánska spoločnosť
- technicky zástupca pre Michalovce od 1500€.)
trisestri
03.04.11,08:48
Pekne sa to číta.
Priemerná mzda 4000 € na zamestnanca.
-----------------------------------------
Vieš si predstaviť, canbo, že by si si otvoril firmu tu na Slovensku, kde by tvoji zamestnanci zarábali čo len 3000 € mesačne?
--------
Čo by ste asi tak produkovali a pre koho by bola vaša produkcia určená?
-----------------------------------------
Ak sa ti podarí niečo také vyšpekulovať, som prvý záujemca o miesto u teba.
Som schopný pracovať 16 až 20 hodín denne, 7 dní v týždni a nezáleží mi ani na lokalite tvojho pracoviska. Kľudne môže byť aj v Hornej Dolnej. Nepotrebujem ani bufet na pracovisku, ani firemnú kávu. Stačí mi toaleta a sprcha a rozkladacie lôžko niekde pod stolom, či pod oknom.
Naviac počas skúšobnej doby, by som bol ochotný pracovať bez nároku na mzdu, len nech sa firma rozbehne.
-------------------------------------------
Verím, že takých ľudí by si našiel aj viac, ale neverím, že by si niekedy dokázal taký produkt vymyslieť. Tak nesnívaj o 4000 eurách mesačne.

nepochopil si,neviem či úmyselne-tak je to v Dánsku,tým nechcel autor povedat že je to realne najbližšie roky na SK,ty zas ako zamestnavatel snívaš o nulových daniach a odvodoch,len to je tak nereálne ako 1000 eurová minimalná mzda na SK,no pokial odbory a zamestnanci majú ekonomické požiadavky v zmysle realných možnosti,zamestnavatelia poniektorí by nechceli platit ani dane, mzdy, odvody a keby aj mali také prachy že každý den by raketou chodili na Mars,stále by im bolo málo.
pavol54
03.04.11,12:59
Tých cca 42 až 43 tisíc eur, je suma odvodov a daní zo mzdy, ktorú firma zaplatí za 10 rokov. Tým sa stane ich výroba cenovo schopná konkurovať na všetkých svetových trhoch.
----------------------------------
To znamená, ak by sme všetci nemuseli platiť odvody, mohli by sme vyrábať a vyvážať čokoľvek a všetko by sme si vedeli zaplatiť len z daní zo zisku a zo zaplatenej dph.
--------------------------------------
Málokto si uvedomuje o čo všetko sa pripravujeme platením odvodov.
Tých 400.000 nezamestnaných, nič nerobí a ani si neužíva technický pokrok doby. Vlastne len prežívajú od podpory k podpore a od sociálky k sociálke.
To nie je pravda. Počúval som koľko je priama dotácia a koľko je odpustené na daniach. Ale možno som nepočúval dobre
akumulator
03.04.11,17:03
Miesto odosielania elektronických správ odporúčam uplatniť zadávanie žiadostí o sprístupnenie informácií podľa ustanovenia § 14 ods. 1 zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov, pričom treba:
1. uviesť iniciále žiadateľa (meno, priezvisko, adresu trvalého bydliska),
2. označiť povinnú osobu (napr. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, Špitálska 4, Bratislava),
3. vymedziť, akých informácií sa žiadosť týka (napr. ako ministerstvo uplatňuje stratégiu Európskej únie a Rady Európy vo veci podpory malých a stredných podnikateľov?),
4. určiť, akým spôsobom sa sprístupnenie informácie požaduje (napr. "o sprístupnenie informácie žiadam cestou elektronickej pošty na adresu ´obcan@menej_nez_otrok.sk´); v takom prípade je sprístupnenie informácie bezplatné - ak ide o elektronické sprístupnenie,
5. už aspoň raz v praxi využiť znenie § 21a zákona o slobode informácií, pričom podať na Obvodný úrad Bratislava, Staromestská 6, 814 40 Bratislava podnet na prejednanie priestupku na úseku poskytovania informácií, ak sa ho ktorákoľvek z povinných osôb dopustí, pričom tento podnet musí obsahovať:
a) iniciále podávateľa (poškodeného) - meno, priezvisko, štátne občianstvo, adresa trvalého pobytu,
b) koho podávateľ označuje za páchateľa (treba uviesť fyzické osoby, nie ministerstvo ako také, teda treba uviesť tú osobu, ktorá menom ministerstva vo veci konala a ak ich je viac, tak všetky a každú z nich),
c) kedy došlo k spáchaniu priestupku (t.j. vymedziť časový úsek - ak nie inak, potom "odo dňa ..., kedy bola ministerstvom moja žiadosť prijatá, až do dňa ..., ktorým ... - tu treba uviesť buď dátum tzv. fiktívneho rozhodnutia o zamietnutí odvolania proti nesprístupneniu informácie, ktorým je 16.deň odo dňa doručenia odvolania povinnej osobe, ak na toto odvolanie povinná osoba nereagovala prípadne dátum, kedy došlo k vydaniu definitívneho rozhodnutia o odvolaní proti neposkytnutiu informácie, proti ktorému sa už nemožno odvolať),
d) kde došlo k spáchaniu priestupku (vypísať úplný názov ministerstva, neprípustné sú skratky typu :MPSVAR" a pod., vrátane adresy),
e) odôvodniť, na základe čoho sa oznamovateľ domnieva, že došlo k spáchaniu priestupku (napr. "nevydaním rozhodnutia predpísanou písomnou formou a so všetkými náležitosťami, ktoré má takéto rozhodnutie mať, vrátane jeho doručenia do vlastných rúk žiadateľovi, došlo k porušeniu inej povinnosti uloženej zákonom o slobode informácií" ... alebo "nedodržaním lehôt jednoznačne vymedzených zákonom o slobode informácií došlo k porušeniu povinností plynúcich povinnej osobe zo zákona o slobode informácií" ... a pod.),
f) možné, no nie povinné, je aj uviesť ďalšie skutočnosti (napr. aj čoho sa oznamovateľ domáha) - "domáham sa, aby správny orgán pri preskúmavaní priestupku dôsledne dbal na základné ľudské právo vyhlásené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv valným zhromaždením Organizácie spojených národov dňa 10.12.1948, podľa ktorého všetci ľudia sú si pred zákonom rovní, teda aby neuplatnil, ak zistí, že skutok, ktorý oznamujem, je priestupok, miernejšiu sankciu iba z toho dôvodu, že sa jedná o zamestnanca / predstaviteľa ústredného orgánu štátnej správy SR" ... prípadne - "keďže v konaní osôb, ktoré označujem za páchateľov, ktorí sú zamestnancami / predstaviteľmi ústredného orgánu štátnej správy SR, ktorí sú aj z mojich daní dostatočne finančne motivovaní, aby ma obslúžili a poskytli mi požadované informácie, a nie aby ma zavádzali, či aby mi poskytovali neúplné a nepravdivé informácie, hlavne však z dôvodu, že ako takíto zamestnanci / predstavitelia mali by byť vzorom pre každú inú subordinovanú povinnú osobu, a nie mariť moje základné ľudské právo garantované mi v čl. 26 ods. 1 a 5 Ústavy Slovenskej republiky, navrhujem, aby správny orgán uložil ako sankciu za priestupok nie pokutu, ale zákaz činnosti - a to pre každého z páchateľov a zároveň na hornej hranici, teda zákaz činnosti na dva roky a aby tento zákaz vymedzil najmenej ako zákaz vykonávať činnosť v akomkoľvek právnom postavení pre ktorúkoľvek inštitúciu či právnickú osobu, ak ide o osobu, ktorú zákon o slobode informácií označuje za povinnú osobu (akýmkoľvek právnym postavením sa pre tento účel rozumie právny vzťah založený na základe Zákonníka práce, obdobný, ako pracovnoprávny vzťah založený osobitnými zákonmi, právny vzťah založený na základe kódexov občianskeho práva, ako aj právny vzťah založený ako obchodno - právny vzťah podľa kódexov obchodného práva),
g) oznámenie musí byť podpísané oznamovateľom; overenie podpisu nie je nutné ani potrebné.
Nasledujú adresy:
Adresa na Úrad vlády Slovenskej republiky:
urad@vlada.gov.sk (mailto:urad@vlada.gov.sk)
Adresa na podávanie žiadostí podľa info zákona Ministerstva financií SR:
info@mfsr.sk (mailto:info@mfsr.sk)
Adresa na podávanie žiadostí podľa info zákona Ministerstva práce, sociálnych veci a rodiny SR:
info@employment.gov.sk (mailto:info@employment.gov.sk)
__________________________________________________ __
Napokon - mimo uvedený kontext - môže sa na verejného ochrancu práv SR obrátiť každý (bez ohľadu na vek, sociálny status, spôsobilosť na právne úkony či iné kritérium), kto sa domnieva, že pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánu verejnej správy boli porušené základné práva a slobody v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického a právneho štátu.
ZÁKLADNÉ PRÁVA A SLOBODY
Základné práva a slobody, ktoré verejný ochranca práv chráni je možné nájsť v druhej hlave Ústavy Slovenskej republiky, ale i v medzinárodných dokumentoch.
ORGÁNY VEREJNEJ SPRÁVY
Orgány verejnej správy, na ktoré sa vzťahuje pôsobnosť verejného ochrancu práv, sú najmä:

orgány štátnej správy – napr.:
ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy,
orgány miestnej štátnej správy (napr. obvodné úrady, krajské úrady, katastrálne úrady),
súdy - LEN v prípade orgánov riadenia a správy súdov a dôvodov predpokladajúcich disciplinárne previnenie sudcu;
orgány územnej samosprávy – napr.:
obecné zastupiteľstvo/mestské zastupiteľstvo, starosta/primátor,
zastupiteľstvo vyššieho územného celku, predseda vyššieho územného celku;
právnické a fyzické osoby, ktoré podľa osobitného zákona rozhodujú o právach a povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy, alebo do práv a povinností fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy inak zasahujú – napr.:
napr. Sociálna poisťovňa.


Verejný ochranca práv nemá pôsobnosť voči:

Národnej rade Slovenskej republiky,
prezidentovi Slovenskej republiky,
vláde Slovenskej republiky,
Najvyššiemu kontrolnému úradu Slovenskej republiky,
Ústavnému súdu Slovenskej republiky,
spravodajským službám,
rozhodovacím právomociam vyšetrovateľov Policajného zboru,
prokuratúre,
súdom (s výnimkou orgánov riadenia a správy súdov a dôvodov predpokladajúcich disciplinárne previnenie sudcu),
vo veciach operačnej a mobilizačnej povahy.

KONANIE, ROZHODOVANIE, NEČINNOSŤ ORGÁNOV VEREJNEJ SPRÁVY
Je to určitý postup orgánov verejnej správy pri výkone ich pôsobnosti a právomocí, ktoré im priznávajú právne predpisy. Nečinnosťou je možné charakterizovať ako nekonanie v prípade, kedy orgán konať mal.
Linka na formulár, ktorým možno online podať podnet, je táto:
http://www.vop.gov.sk/formular-na-podanie-podnetu
trisestri
04.04.11,09:05
to sa až teraz zobudili?-tieto opatrenia tu mali byt už dávno plus dalšie ku ktorým bolo ich podnetov a návrhov- http://ekonomika.sme.sk/c/5835444/stat-chce-viac-kontrolovat-dane.html a ešte by som vypichol z diskusie fakty kam idúmimo iného obrovské peniaze a ak sa tam neurobia poriadky,nikdy nebude dost,bolo by aj na dialnice,dochodky,socialné veci,školstvo,zdravotníctvo aj bez zvyšovania odvodov živnostníkom
Kto sa ako podieľa na daniach do rozpočtu SR (približný prepočet zo štatistiky DR SR):

K 31.12.1994
Fyzické osoby: 7 757 762 715 Sk 8,08 %
PO (firmy) 30 232 572 044 Sk 31,49 %
DPH: 36 901 732 168 Sk 38,46 %
Spotr. Dane: 21 121 512 276 Sk 22,00 %
Podiel priamych daní (FO+PO) bol cca 40 %
Podiel nepriamych (DPH+SD) bol cca 60 % ( z toho si obchodní podnikatelia zobrali späť na vratke DPH celkom 54 mld. Sk)

K 31.12.2000:
Fyzické osoby: 25 399 000 854 Sk 16,9 %
PO-firmy 25 124 701 023 Sk 16,8 %
DPH: 70 587 419 430 Sk 47,2 %
Spotr. Dane: 28 452 582 710 Sk 19,03 %
Podiel priamych daní (FO+PO) bol cca 33,7 %
Podiel nepriamych (DPH+SD) bol cca 66,23 % ( z toho si obchodní podnikatelia zobrali späť na vratke DPH celkom 91 mld. Sk)

K 31.12.2010
Fyzické osoby: 151.133 601 € 16,7%
PO-firmy: 59.697.604 € 6,6%
DPH: 509.720.463 € 56,45 %
Spotrebné dane: 181.895.670 € 20,15 %
Podiel priamych daní (FO+PO) 23,3 %
Podiel nepriamych (DPH+SD) 76,6 % ( z toho si obchodní podnikatelia zobrali späť na vratke DPH celkom 125,26 mld. Sk)
Nadmerný odpočet – vratky DPH si registrovaní podnikatelia uplatnili od roku 1993 do 2010 v celkovom objeme 1 bilión 687 miliárd Sk!!!
koľko z toho išlo o neoprávnený odpočet? Koľko z toho sa vrátili späť do rozpočtu? Asi nezmyselné otázky, pri súčasnom stave „hospodárenia“ SR. A prečo ešte niekto nadáva, že platí veľa, že on „živí“ štát a tých okolo? Pritom je to možno naopak a on berie len výhody (sídlo svojho podnikania má na adrese trvalého pobytu a aj toaletný papier , televízor, či obývačku si dá odpísať z daní, teda vlastne neplatí zo svojho zisku ako okolo zo svojej zarobenej čistej mzdy), a je sám príživníkom, ak neverí, nech si pozrie: http://dlznik.zoznam.sk/. Na Slovensku majú zatiaľ z toho najviac tí veľkohubí, drzí, arogantní, lakomí ,sebeckí zbohatlíci, čo zo zákona a predpisov si už dávno nič nerobia,. Teda zatiaľ...
slimak
04.04.11,21:33
http://ekonomika.sme.sk/c/5837047/koalicia-sa-dohodla-na-reforme-odvodov.html

dnes ten zazrak koalicna rada schvalila. Ja osobne niesom proti. Nech sa zjednoti VZ ci ZD. Nech je to jednoduchsie.

Ale vcelom tomto humbuku nejde o SZCO,ale o zamestmancov. Hlavne soc.poistovnu. Ale oni musia zmenit 170 zakonov. vyse mesiaca sa trapili zo sadzbami. miklos sulika poslal najprv prec a vraj presiel Sulikov navrh, podla mna moze byt. Pausalne vydavky su podla mna blbost. Mne najviac vadi, ze system znevyhodnuje slusneho podnikatela. nech su sadzby ake si vymyslia a ludia budu platit dane ake budu, ale nech maju rovnake postavenie(rovnaku ciaru aspon pre dane).

Mne strasne vadi, ze stat nedokaze udrzat fair play hru a ze slusnejsi podnikatelia musia doplacat na konkurenciu co ma kamaratov na CS,DU ci na sude,policii.
toranor
05.04.11,05:16
Paušálne výdavky sú na zjednodušenie podnikania, aby sa živnostník nemusel zaoberať "jednoduchým" účtovníctvom a byrokraciou, výkazmi, dvojitými výkazmi, a evidenciami, kontrolou evidencií, výkazmi o evidncii a evidencii a výkazoch. Jednoducho papierovačkami.
Paušál má zjednodušiť podnikanie !!! Mne je z toho zle, pravičiar nás zoderie z kože, horšie ako bolševik.
Odkedy sulík (s malým s) pôsobí v politike, ide proti všetkým drobným podnikateľom .
jar88
05.04.11,10:18
Pozor je neponúkam prácu , iba opisujem vlastnú skúsenosť a holú skutočnosť.
Myslíte že ak vyrábate zhodný výrobok v dánsku a na slovensku s predajnou cenou zhodnou , a tam zarobí aj robotník a u nás pre robotníka neostane.
Prečo pochybujete? Myslíte prečo odchádzajú z Dánska aj na Slovensko ,no aby zarobili. Ale aj na Slovensku sa správajú slušne (Dánska spoločnosť
- technicky zástupca pre Michalovce od 1500€.)
Ja viem, že neponúkaš prácu za 4000 € mesačne.
Chcel som ťa len upozorniť na ekonomické súvislosti. Nemôžeš porovnávať mzdu v Dánsku so mzdou na Slovensku. Rovnako nemôžeš porovnávať zamestnanca zabezpečujúceho predaj, servis a technické zabezpečenie, pre zahraničnú firmu s rovnakými zamestnancami pracujúcimi pre Slovenskú firmu. To sú dve neporovnateľné veci, lebo pre tu Dánsku firmu budeš výrobok predávať za cenu 300 a porovnateľný Slovenský výrobok za cenu 100.
----------------------------------------
Ja som ti napísal, nech skúsiš nájsť výrobok, alebo službu, ktorú by si vedel produkovať Slovenským zamestnancom s platom 3000 až 4000 € čistého mesačne. To znamená cca 6500 až 7000 € mesačne v super hrubej mzde.
Čo by asi tak musel ten tvoj zamestnanec produkovať, ak by si to vedel niekde reálne predať.
-----------------------------------------
Myslím, že nič také asi nevymyslíš.
jar88
05.04.11,10:49
nepochopil si,neviem či úmyselne-tak je to v Dánsku,tým nechcel autor povedat že je to realne najbližšie roky na SK,ty zas ako zamestnavatel snívaš o nulových daniach a odvodoch,len to je tak nereálne ako 1000 eurová minimalná mzda na SK,no pokial odbory a zamestnanci majú ekonomické požiadavky v zmysle realných možnosti,zamestnavatelia poniektorí by nechceli platit ani dane, mzdy, odvody a keby aj mali také prachy že každý den by raketou chodili na Mars,stále by im bolo málo.
Ja som to pochopil, len ty akosi nechápeš, akú vlastne funkciu majú plniť dane a poplatky. (solidárnymi, povinnými odvodmi sa zaoberať nemienim)
Tiež som sa nikde nevyjadroval, že som proti daniam, alebo za nulové dane.
Dane si určuje štát na zabezpečenie chodu a na reguláciu slobodných činností, ktoré považuje za potrebné v určitej miere obmedziť.
-----------------------------------------------------------
Myslím že štát by mal vedieť zákonmi vytvárať prostredie pre život svojich ľudí (tým nemyslím občanov, ale obyvateľov, žijúcich na jeho území). Tým som nechcel povedať, že štát má obyvateľov živiť, ale má povinnosť nechať ich, aby sa mohli živiť sami. Nie obmedzovať ich, aby žili za 180 či 200 € bez daní, ale s povinnými odvodmi a z ostatného mu dávali polovicu a viac formou daní.
-------------------------------------------------------------
Viem že z peňazí nežijeme, ale bez peňazí v civilizácii neprežiješ. Peniaze majú rovnako, ako dane svoju funkciu a tá sa zákonom zmeniť nedá, lebo trh v slobodnej ekonomike nepustí. Všetko ti spočíta a v konečnom dôsledku nechá aj zaplatiť.
----------------------------------
Tak že, sny o nejakej spravodlivej sociálnej spoločnosti, sú len sny idiotov.
jar88
05.04.11,10:55
To nie je pravda. Počúval som koľko je priama dotácia a koľko je odpustené na daniach. Ale možno som nepočúval dobre
Čo "TO" čo som napísal, nie je pravda?
jar88
05.04.11,11:09
http://ekonomika.sme.sk/c/5837047/koalicia-sa-dohodla-na-reforme-odvodov.html

dnes ten zazrak koalicna rada schvalila. Ja osobne niesom proti. Nech sa zjednoti VZ ci ZD. Nech je to jednoduchsie.

Ale vcelom tomto humbuku nejde o SZCO,ale o zamestmancov. Hlavne soc.poistovnu. Ale oni musia zmenit 170 zakonov. vyse mesiaca sa trapili zo sadzbami. miklos sulika poslal najprv prec a vraj presiel Sulikov navrh, podla mna moze byt. Pausalne vydavky su podla mna blbost. Mne najviac vadi, ze system znevyhodnuje slusneho podnikatela. nech su sadzby ake si vymyslia a ludia budu platit dane ake budu, ale nech maju rovnake postavenie(rovnaku ciaru aspon pre dane).

Mne strasne vadi, ze stat nedokaze udrzat fair play hru a ze slusnejsi podnikatelia musia doplacat na konkurenciu co ma kamaratov na CS,DU ci na sude,policii.
Špekulovanie nad jedným percentom daní, alebo nad jedným percentom odvodov, sú len tanečky politikov pre nablblý plebs. Nič sa tým nevyrieši.
---------------------------------------------
Určite sa tým nevyrieši výroba, ani inflácia, ani zadĺženosť. No a snívanie o nejakom rozvoji, či dokonca "udržateľnom" a trvalom rozvoji, je nereálne.
----------------------------------------------
Najhoršie na tom je, že svet za oceánom, ide nezadržateľne dopredu a nás tu čaká len stagnácia a čakanie na zázrak. Pokrok a prosperita neľúbi socialistov a kapitál sa im vyhýba, lebo sa bojí zlodejov a bankrotárov. Nepriláka ho ani EUROVAL.:---
trisestri
05.04.11,13:06
Tak že, sny o nejakej spravodlivej sociálnej spoločnosti, sú len sny idiotov.
Prečo si toto nevysvetloval na zjazdoch KSS,alebo na stranických a odborarských aktívoch? Tvoje odpovede sú často bez argumentov na konkretné čísla a fakty,velmi často a občas hlboko si protirečíš,raz tvrdíš že kvoli technickému pokroku nezamestnanosť bude narastať,inde zase že keby neboli odvody tak tu máme plnú zamestnanosť,ako prosím ta obmedzuje štát možnosť podnikať?-odvodmi,ani sám tomu neveríš-pozri ako Tatry sú zhumpĺované,ešte aj kúpele tám zanikli,kvoli odvodom?-asi ťažko,cena práce je v Rakúsku vyššia a tam to prosperuje,v Poľsku je porovnaťeľna a ide im to tam.Tu kapú kravy, ošípane pričom ich majitelia poberajú štedré dotácie.Z USA prišlo niekolko svetových kríz,nie kvoli socializmu,ale že tvoji vychvalený ludia z nebmedzenou slobodou falšovali výročné správy finančných inštitucií a že trh nekontroloval úvery,tvoje predstavy o slobode ukazali ako sa tam nezodpovedne ludia zadlžovali,ešte aby nás nečakala druhá kríza,lebo Američania sú zadlžený až po uši,svetovým motorom ekonomiky sú azijské krajiny,kde sa úvadza že nie je tám až taka miera slobody.Mzdy a odvody sú najmenší problém tejto krajiny,ako aj sloboda podnikania,jedný jej majú aj habadej-problém je ten že všetku moc majú v rukách taký ich dedovia arizovali,oni a ich otcovia znárodnovali a teraz keď majú možnosti podnikat načo budú riskovat a investovat,ked možu cez všelijaké verejné zakázky, odpočty a finty z dph,podvody,dotacie príst velmi rýchlo a bez rizika k velkým prachom.Však maš tu kopec podnikatelov čo neplatia odvody,ale aj tak nič nepriniesli do ekonomiky,nikde neinvestujú,nič nerozvijajú-spravodlivá socialná spoločnost možno neexistuje,ale existuje systém ktorý rieši existenčné problémy tých ktorý nie sú tak genialný aby sa uplatnili-u nás systém nebude fungovat,absolutne nie kvoli odvodom-ale pokial sa mnohým oplatí lumparina, kto nemá kapital zase nemá šance-pokial nebude poriadok,furt bude malo a pokial bude odkial brat poriadok nebude-myslím že to chápeš,ale rád provokuješ,neverím žeby si nepoznal suvislosti.
jar88
06.04.11,06:21
Z tohto tvojho posledného príspevku, mi je jasné, že funguješ na dojmoch.
Nerozlišuješ príčiny od následkov a pod argumentom si predstavuješ demagógiu podporenú hausnumerom, ako to prezentuješ na konci príspevku 825 o vrátených nadmerných odpočtoch dph.
---------------------------------------
Vieš vôbec príčinu tých nadmerných odpočtov???
Máš tam príklad výberu dph (cca viac ako 509.720.000 €) a nadmerný odpočet dph 4.160.000.000 € (to je tých tvijich cca 125 miliard v Sk)
Vieš to nejako vysvetliť:---
-------------------------------------------------------
Ak by sme chceli debatovať o veciach, ktoré opisuješ, najskôr by sme si museli dohodnúť základné pojmy. To znamená, presne si objasniť čo si predstavujeme pod pojmom daň, poplatok, odvod, ekonomika, hospodárstvo, banka, poisťovňa, mzda, penzia, renta, investovanie a podobne.
-----------------------------------------------------------
No a určite viem, že mi nijako nedokážeš popísať, čo sú odvody a čo je to za organizáciu VZP a SP
safri_duo
06.04.11,07:46
Najlepším protestom bude až keď sa systém zavedie zníženie príjmov štátneho rozpočtu namiesto predpokladaného zvýšenia.
Chcú mať reálne náklady, budú ich mať a vrátia sa časy z 90 rokov - kupovanie faktúr, bločkov atď.

Alebo živnostník si založí S.R.O. kde bude platcom DPH a bude si tam dávať reálne náklady a požadovať z nich aj vrátenie DPH a zároveń bude mať živnosť kde bude faktúrovať len do výšky nového paušálu + nezdanitelného základu dane. Z s.r.o. zisk nebude oficiálne vyberať kým sa zas dačo nezmení a prestanú sa platiť odvody zo zisku resp. dividend

Výsledok:
1, nižšie odvody a daň zo SZČO
2, vyšši odpočet DPH z s.r.o.
3, žiadne odovdy z s.r.o. niekoľko rokov
slimak
06.04.11,08:08
Paušálne výdavky sú na zjednodušenie podnikania, aby sa živnostník nemusel zaoberať "jednoduchým" účtovníctvom a byrokraciou, výkazmi, dvojitými výkazmi, a evidenciami, kontrolou evidencií, výkazmi o evidncii a evidencii a výkazoch. Jednoducho papierovačkami.
Paušál má zjednodušiť podnikanie !!! Mne je z toho zle, pravičiar nás zoderie z kože, horšie ako bolševik.
Odkedy sulík (s malým s) pôsobí v politike, ide proti všetkým drobným podnikateľom .


§6 odek 14

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

neviem ci toto bude platne aj v novom zakone, aky je rozdiel medzi tymto a odsekom 11? nemusia mat ani jeden ani druhy penazny dennik a robit vykazy. Mylim sa?
evina
06.04.11,09:11
§6 odek 14
neviem ci toto bude platne aj v novom zakone, aky je rozdiel medzi tymto a odsekom 11? nemusia mat ani jeden ani druhy penazny dennik a robit vykazy. Mylim sa?
Rozdiel je napr. v tomto : Pri paušálnch výdavkoch nie si povinný viesť

.....a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
- hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
- záväzkoch

Daňovník pri paušálnych výdavkoch vedie:
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Ich uplatnenie nie je obmedzené žiadnou sumou.

To znamená, že je tu určitý rozdiel. Rozdiel je i v tom, že pri paušále sa nevystavujem riziku uplatnenia nákladu, ktorý nemusí byť v budúcnosti uznaný, a teda sa nechtiac vystavujem riziku pokuty a sankčného úroku. Pri paušálnych výdavkoch si noho podnikateľov už dokázali vyplniť daňové priznanie sami, čo je samozrejme tiež určitá úspora peňazí....
Paušálne výdavky mali svoje opodstatnenie: Mohli diskutovať o úprave ich percenta, ale znížili ich na minimum. Dotkne sa to najmä ľudí pracujúcich "hlavou" a dotkne sa ich to statočne, nakoľko jednak zaplatia podstatne viac daní a jednak i odvodov zvýšením daňového základu, takže to môže urobiť dosť veľkú pálku u tých, čo majú vyššie príjmy. Viem slovenská nátura je - tak nech zaplatia ak zarábajú viac /nie však pravicová :eek:/, neprekáža, že aj viac pracujú /hoci nehovorím tu o nejakých veľmi nadpriemerných zárobkoch/. Paradoxom je, že títo ľudia aj doteraz platili vyššie dane /neznižovali si výnosy umelými nákladami/ a platili aj vyššie odvody, tak by podľa nového mali platiť ešte viac. Tým, ktorí platili minimálne sme sa báli o o ich penzie /už sa nebojíme/ znížili a je otázkou, koľkí platili právom minimálne odvody. Keby sa takáto reforma udiala pred štyrmi rokmi asi by som sa ani nedivila, teraz dosť.... a obávam sa, že to je krok späť a povedie to k tomu, čo píše safri_duo vyšššie.
Zjednodušenie administratívy napr. jedným tlačivom pre mnohých živnostníkov za 700, 1000 a viac EUR je drahým zjednodušení. Celá reforma sa dotkla jednej vrstvy obyvateľstva a pravdepodobne má za cieľ zvýšenie zamestnanosti, no ale .....
slimak
06.04.11,10:22
nie si povinný viesť

.....a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,

Co to znamena? To staci si urobit excelovsku tabulku, kde su vydavky zoradene podla datumu, poradove cislo a suma? Na spodku scitana? A vydavkove doklady nalepene(a ocislovane por.cislom) na A4 a archivovane(5 rokov)? A tato suma sa len dopise do danoveho priznania,kde zaskrtnes policko §6 odsek 14, namiesto §6 odsek.10?
Ak je to tak,kde je problem? A ak nie, tak by to malo byt ako som popisal(vyhodil by som aj zoradenie podla datumu, aj ked pre prehladnost a lepsiu kontrolu to mozno ma vyznam).

Dotkne sa to kdekoho. Nejdem to rozoberat(zrejme najviac "danovo"poctivych ludi). Pre mna pracujuci"hlavou" nie su ziadna top privilegovana kategoria. Aj ked beriem, ze danova kontola moze byt otravna. Podla mna ju aj tak tito ludia nedostanu, len keby vykazali prilis vysoku sumu vydavkov k prijmom.
trisestri
06.04.11,10:24
Z tohto tvojho posledného príspevku, mi je jasné, že funguješ na dojmoch.
Nerozlišuješ príčiny od následkov a pod argumentom si predstavuješ demagógiu podporenú hausnumerom, ako to prezentuješ na konci príspevku 825 o vrátených nadmerných odpočtoch dph.
---------------------------------------
Vieš vôbec príčinu tých nadmerných odpočtov???
Máš tam príklad výberu dph (cca viac ako 509.720.000 €) a nadmerný odpočet dph 4.160.000.000 € (to je tých tvijich cca 125 miliard v Sk)
Vieš to nejako vysvetliť:---
-------------------------------------------------------
Ak by sme chceli debatovať o veciach, ktoré opisuješ, najskôr by sme si museli dohodnúť základné pojmy. To znamená, presne si objasniť čo si predstavujeme pod pojmom daň, poplatok, odvod, ekonomika, hospodárstvo, banka, poisťovňa, mzda, penzia, renta, investovanie a podobne.
-----------------------------------------------------------
No a určite viem, že mi nijako nedokážeš popísať, čo sú odvody a čo je to za organizáciu VZP a SP

Možno došlo k chybe v desatinej čiarke v dph,ked iba taký argument máš málo,síce namiesto odpovedí na moje otázky si odpovedal v štýle najlepšia obrana je útok,opýtaj sa na fungovanie vrátok dph Varehu a x jemu podobných,myslíš že mnohý podnikatelia majú iba zo špásu po 30-50 s.r.o ktoré ked bližšie preskúmaš reálne nevykonavajú žiadnú činosť.
Už raz som ti vysvetloval že odvody fungujú na podobnom princípe ako komerčné poistenie-ked platíš poistné za auto,tiež nečakáš že ked nenastane škodova udalost,tak že ti vratia poistné.Si predstáv že niekto by po roku v pracovnom pomere náhle ochorel na onkologické ochorenie,kto by mu zaplatil liečbu,náhradu príjmu atd-tvrdil by si rodina,čo keby tá ho mala v paži alebo samy by nemali z čoho? Nie každý je taký frajer ako ty že si včas dokáže nahobit miliony,nie každý sa o rodinu chce starat/napr.mnohý neplatia alimenty,odvrhnú svojich atd/ A tvrdit že všetci sa dokážu o seba postarat od kolísky až po hrob je taký istý nezmysel ako tvrdenia o spravodlivej socialnej spoločnosti.Sa divím že tvojou falošnou pýchou nehýbu ani katastrofy a živelné udalosti,napr možno v Japonsku boli tiež taký machri že sa vedeli postarat o seba,prišlo zemetrasenie a sú odkazaný na pomoc iných,takisto ludia po povodniach atd,mal som takého kolegu čo hlásal také myšlienky ako ty že on nebude robit na chorých žobrákov, invalidov, nezamestnaných,prišla havaria,keby nebolo zdravotného poistenia je po nom,teraz je odkazaný na dávky z tých odvodov ktoré tak vehementne zatracoval.Verejnopravné poistovne jasné definuje zákon a ich potrebu a význam chápu v celej Europe z výnimkou bývalych eštebákov,ktorý hlásali sociálne spravodlivú spoločnost a teraz pre zmenu hlasajú bludy z opačnej strany-totálny invidualizmus,bezbrehý ekonomický liberalizmus,absolútna sloboda,oslobodenie od platenia akýchkolvek solidárných príspevkov atd-asi tie poistovne a odvody nejaký zmysel majú,ked ich žiadná pravicova vláda nikde v Europe nezrušila a už aj v USA robia také reformy aby viac ludí malo prístup k zdravotníctvu.Tak sa opýtaj na danovom na výšku odpočtov DPH a trochu ich zanalyzuj a zistíš ako to je,ale nehraj sa na naivného,ved už aj v USA vedia ako sa na Slovensku kradne,klame,podvádza a ich štatistiky sú ešte tvrdšie v tomto smere,im vychádzajú biliony korún rozkradnutých v privatizacii,cez verejné obstáravanie,danových podvodoch a únikoch atd-nemaj boja necucajú si ich s prsta,ani z pochybných štatistik a moje názory nie sú dojmy,fakty ktoré sú medialné znamé,poznatky z 20 ročnej praxe a osobné skúsenosti moje a mnohý dalších ludí,zamestnancov atd-si velmi šikovný provokater,neverim že nepoznáš fakty a že si nejaký zmanipulovaný blogerko zo SME.
evina
06.04.11,10:35
Co to znamena? To staci si urobit excelovsku tabulku, kde su vydavky zoradene podla datumu, poradove cislo a suma? Na spodku scitana? A vydavkove doklady nalepene(a ocislovane por.cislom) na A4 a archivovane(5 rokov)? A tato suma sa len dopise do danoveho priznania,kde zaskrtnes policko §6 odsek 14, namiesto §6 odsek.10?
Ak je to tak,kde je problem? A ak nie, tak by to malo byt ako som popisal(vyhodil by som aj zoradenie podla datumu, aj ked pre prehladnost a lepsiu kontrolu to mozno ma vyznam).

Dotkne sa to kdekoho. Nejdem to rozoberat(zrejme najviac "danovo"poctivych ludi). Pre mna pracujuci"hlavou" nie su ziadna top privilegovana kategoria. Aj ked beriem, ze danova kontola moze byt otravna. Podla mna ju aj tak tito ludia nedostanu, len keby vykazali prilis vysoku sumu vydavkov k prijmom.

Pýtal si sa na rozdiely tak som Ti napísala. nerozoberám spôsob, či je pre niekoho exelovská tabuľka problém alebo nie. Problém je hlavne tu v uznateľnosti výdavkov....

Pracujúcich hlavou nepovažujem ani ja za privilegovaných, o tom som nepísala....

Áno, to ma práve mrzí, že sa to dotkne Tých daňovo poctivých ľudí.... Určite objektívne neexistuje 80 % živnostníkov platiacich z minima atď. atď. .... aj Tí, ktorí idú na 40% paušál, určite uplatnia výdavky 45.......
akumulator
06.04.11,22:03
Občianska neposlušnosť - výzva!

Vyzývam manažérov a konateľov resp. členov štatutárnych orgánov, ak sú aj zamestnancami - znížiť si mzdu a ostatné plnenia zo Zákonníka práce na najnižšie prípustné minimum. Zvyšok vykryť dohodami o vykonaní práce mimo hlavného pracovného pomeru.

Rok nebude mať zásadný vplyv na dôchodok (ak vôbec sa nejaký ešte bude platiť).
Zároveň ale vytvorí nepriamy tlak na poisťovne, aby napr. v prípade Sociálnej poisťovne znížili počet zamestnancov (zamestnávaných na základe rodinkárstva) zo súčasných cca 16 tisíc (viac, než zamestnáva Radnica mesta New York) na prijateľnejšiu úroveň.
marjankaj
06.04.11,22:36
Rozdiel je napr. v tomto : Pri paušálnch výdavkoch nie si povinný viesť

.....a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
- hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
- záväzkoch


Evinka trochu ťa poopravím. Aj paušálnik musí viesť evidenciu odpisov(teda ak má čo odpisovať)




§22
9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
slimak
07.04.11,00:21
Dosah zmien na štátny rozpočet však s tým už ráta. "Od všetkých SZČO vyberie štát menej daní a odvodov ako dnes,“ povedal hovorca ministerstva financií Martin Jaroš.

Tak vidite, podla % kolko sa malo platit ste mohli zistit o co ide. Nejde o ziadne dochodky. Teda ludi a to nieje len 200 000 SZCO alo aj 500 000 zamestnancov. Nikdy o nich neslo.

O co ide sa v ziadnych novinach ci od poslanca,ministra nedozviete. Teraz. Pochopite to o rok, ci roky.

http://blog.etrend.sk/iness/2011/04/04/ii-pilier-a-zjednocovanie-vymeriavacich-zakladov/

Nic viac nad uprimnost nieje. Chlapci chcu znizit max VZ do II.piliera na 2 nasobok priemerneho platu. Mozno keby navrhli znizit percento by ich milovali vsetci.
Zdenka175
07.04.11,05:38
Tieto nové zmeny sa dotknú každého , či zamestnanca alebo SZCO. Mne to nedáva logiku všetko dražie a oni znížia NC na daňovníka, zrušia možnosť odpočtu živn.poistiek :eek::eek: však bude na Slovensku bieda.
:confused::confused: / chcú väčší príjem z daní/

A prečo chcú zrušiť paušál 40%?? Veď to bolo najjednoduchšie pre obyčajného živnostníka/robotníka/.
Čo som počula, všetci nadávajú a chcú rušiť živnosti.:confused:A č´potom..

Zatiaľ sa na tom koaličný partneri dohodli a myslíte, že to aj schvália v parlamente??
trisestri
07.04.11,06:33
Tieto nové zmeny sa dotknú každého , či zamestnanca alebo SZCO. Mne to nedáva logiku všetko dražie a oni znížia NC na daňovníka, zrušia možnosť odpočtu živn.poistiek :eek::eek: však bude na Slovensku bieda.
:confused::confused: / chcú väčší príjem z daní/

A prečo chcú zrušiť paušál 40%?? Veď to bolo najjednoduchšie pre obyčajného živnostníka/robotníka/.
Čo som počula, všetci nadávajú a chcú rušiť živnosti.:confused:A č´potom..

Zatiaľ sa na tom koaličný partneri dohodli a myslíte, že to aj schvália v parlamente??

Je takmer isté že v parlamente tieto návrhy prejdu zmenami,ale či prospešnými je viac ako otazné,definitivná podoba bude známa až zakony nadobudnú účiniost.Im nejde o občana,ide im o sponzorov,vlastné vrecka a zisky monopolov a velkých firiem,že politika je velké svinstvo a špinavé divadlo svedčí aj to že Raši zo Smeru si na košický magistrat zobral na tlačové ing Jozefa Marka,človeka ktorý robil modrú revolúciu v štatných lesoch,predtým bol hovorcom ludom okolo HZDS,šikanoval ako riaditel zdrovotne postihnuté osoby atd,všade samé stále tie isté kšefty a ty istý ludia a diery potom nech platajú živnistníci a zamestnanci,neverím že tu ide o zníženie odvodov pre zamestnancov,je to len zastierací manever pokusu rozoštvavania skupín ludí proti sebe v zmysle hesla rozdeluj a panuj-nakoniec reforma odvodov bude proti jedným a druhým a netreba hadat,kto na nej získa.
lienocka001
07.04.11,06:54
Bola predstavena odvodova a danova reforma... podla tych prepoctov sa prijem pri dvoch pracujucich sice mierne navysi o par eur.. ale ked som si pozerala tie prepocty tak ma zarazilo ze sa prudko znizila suma odvodov najma toho socialneho a prudko sa zvysili dane. Mna zaujima ako sa prejavi ten nizsii odvod teda ten socialny... ako sa budu po novom vyratavat PN, OCR, materske ostane este aj podpora v nezamestnanosti? ... z akeho vymeriavacieho zakladu.. atd...
trisestri
07.04.11,07:47
Bola predstavena odvodova a danova reforma... podla tych prepoctov sa prijem pri dvoch pracujucich sice mierne navysi o par eur.. ale ked som si pozerala tie prepocty tak ma zarazilo ze sa prudko znizila suma odvodov najma toho socialneho a prudko sa zvysili dane. Mna zaujima ako sa prejavi ten nizsii odvod teda ten socialny... ako sa budu po novom vyratavat PN, OCR, materske ostane este aj podpora v nezamestnanosti? ... z akeho vymeriavacieho zakladu.. atd...

Dozvieme sa po reklame---všetko pre občana--všetko pre občana--- ako sa prejaví-negatívne,menej odvodov rovná sa ešte menej na nárokoch z nich plynúcich.
evina
07.04.11,08:10
Evinka trochu ťa poopravím. Aj paušálnik musí viesť evidenciu odpisov(teda ak má čo odpisovať)

§ 6 odst. 10

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Čo sa týka § 22 ten je aplikovateľný v prípade prechodu s výdavkov na paušál naopak a tak....
Ak si uplatňujem paušál napríklad stále, tak si nemám prečo viesť evidenciu odpisov....
marjankaj
07.04.11,08:30
§ 6 odst. 10

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Čo sa týka § 22 ten je aplikovateľný v prípade prechodu s výdavkov na paušál naopak a tak....
Ak si uplatňujem paušál napríklad stále, tak si nemám prečo viesť evidenciu odpisov....

Máš pravdu, ale teraz to asi bude aktuálne, ak prejde tá ich dohoda aj v parlamente. Zrejme mnohí prejdú na skutočné výdavky.

Ja som iba chcel doplniť, tvoj príspevok.
evina
07.04.11,08:34
V rámci danej reformy je "zaujímavým" momentom zdaňovanie odvodov. V HN končil jeden článok krásnou vetou, ktoré vyberám

http://finweb.hnonline.sk/c1-51480050-zdanovanie-odvodov-je-slovensky-unikat-span-class-koment-komentar-span

"Platenie daní z odvodov, ktoré prináša reforma daní a odvodov, pripomína mlátenie prázdnej slamy. Manažérov viac zodvodňovať nechceme, preto naša dańovo- odvodová reforma pripomína chirurgickú operáciu pacienta bez narkózy."
...takže asi mnohí z nás upadli do kómy"

Ak napríklad niekto zarobí v hrubom /hovorím o SZČO/ zarobí za rok 500 000 /takže žiadny milionár/ /mesačne je to málo cez 41 OOO /ja stále píšem v korunách, mám pocit, že sa to lepšie vidí :)/ zrušením napr. paušálu zaplatí len na dani /o odvodoch ani nehovorím/ o 37, 5 tis. viac. S NČ ani nepočítam, lebo sa obávam, že pri tomto tempe budú zrušené všetky. To je mesačne viac ako o 3 000 no a plus odvody.... a poslancom idú platy hore.......
Aljok
07.04.11,08:51
Citát z http://finweb.hnonline.sk/c1-51480050-zdanovanie-odvodov-je-slovensky-unikat-span-class-koment-komentar-span :

" Zdravotný odvod má charakter dane, s tým sa zhodnú politici aj ekonómovia."

Nakoľko nám odvody zdania, tak budeme vlastne platiť daň zo zaplatenej dane.

Slováci vydržia naozaj všetko?
slimak
07.04.11,08:56
Evina ja s tym nesuhlasim, on o 3 000 platil doteraz menej. Viac bude platit o 1 000 kvoli tomu dvojitemu zdanovaniu, dalsiu tisicku zaplati zdravotnu dan.

Proste to co doteraz usetril bude musiet na rok investovat. Ako som zachytil NC maju znizit,resp. pocitaju so sumou 3400 eur.
evina
07.04.11,09:13
Evina ja s tym nesuhlasim, on o 3 000 platil doteraz menej. Viac bude platit o 1 000 kvoli tomu dvojitemu zdanovaniu, dalsiu tisicku zaplati zdravotnu dan.

Proste to co doteraz usetril bude musiet na rok investovat. Ako som zachytil NC maju znizit,resp. pocitaju so sumou 3400 eur.

Samozrejme má každý nárok na svoj názor.

Ja to vidím ináč. Nastavili sa pravidlá a ľudia sa im prispôsobili a hovoriť, že platili menej nemôže nikto povedať. To akokeby si povedal, že nemali ste ísť za živnostníkov, tak teraz by ste sa neocitli v skupine obyvateľstva, ktorá má vykrývať diery.....Aj vtedy predsa niekto tak rozhodol nie?... Neplatil určite menej doteraz, len sa nepridali k tým mnohým, ktorí si napríklad zvyšujú umelo výdavky, lebo mňa ako živnostníka nikto nepresvedčí, že 80% živnostníkov platí oprávnene z minima, alebo sa nezapísali na úrad práce.
Tí, o ktorých píšem ja platili aj doteraz dosť vysoké dne a odvody a chcú od nich ešte vyššie a tým 80% znižujú a neprekáža im už u nich nižšia penzia. Využili paušál /a výdavky mali určite tiež minimálne na PC, auto, PHM atď. a mohli si ich navýšiť na 45% napríklad/, ale ......
paušál bol o.i. zavedený ako určitá pomoc živnostníkom. a ja sa pýtam prečo nie? Ide o ľudí /stále hovorím o tých s príjmami nad minimom , ale povedzme stredných/ - starajú sa sami o seba, nechcú žiadne dávky od štátu, platili dane minimálne od 30 000 vyššie, neplatili minimálne odvody atď. atď. .....

Akú rovnosť, akú spravodlivosť to tu chceme zaviesť - ja jej nerozumiem......A Tí, ktorí nás o tej spravodlivosti presviedčajú si polepšia. Aká spravodlivosť, keď sa reformy dotýka jednej vrstvy obyvateľstva tak zaťažujúco miesto toho, aby začali o.i. zasahovať iné orgány štátu, aby odstránili neduhy v systéme?

P.s. To je akokeby si ma chcel presvedčiť, že chlieb bol predtým neoprávnene lacnejší, tak teraz mám s radosťou platiť viac, lebo som predtým ušetrila....
Sony
07.04.11,09:23
Bola predstavena odvodova a danova reforma... podla tych prepoctov sa prijem pri dvoch pracujucich sice mierne navysi o par eur.. ale ked som si pozerala tie prepocty tak ma zarazilo ze sa prudko znizila suma odvodov najma toho socialneho a prudko sa zvysili dane. Mna zaujima ako sa prejavi ten nizsii odvod teda ten socialny... ako sa budu po novom vyratavat PN, OCR, materske ostane este aj podpora v nezamestnanosti? ... z akeho vymeriavacieho zakladu.. atd...
Lienocka 001,toto je len začiatok, pretože v blízkej budúcnosti by mal byť zavedený odvodový bónus a potom sa už žiadne dávky ako PN,OČR, podpora v nezamestanosti vyplácať nebudú, a čo sa týka výšky budúcich dôchodkov, tak na to radšej ani nemyslím...
jar88
07.04.11,09:25
Možno došlo k chybe v desatinej čiarke v dph,ked iba taký argument máš málo,síce namiesto odpovedí na moje otázky si odpovedal v štýle najlepšia obrana je útok,opýtaj sa na fungovanie vrátok dph Varehu a x jemu podobných,myslíš že mnohý podnikatelia majú iba zo špásu po 30-50 s.r.o ktoré ked bližšie preskúmaš reálne nevykonavajú žiadnú činosť.
Už raz som ti vysvetloval že odvody fungujú na podobnom princípe ako komerčné poistenie-ked platíš poistné za auto,tiež nečakáš že ked nenastane škodova udalost,tak že ti vratia poistné.Si predstáv že niekto by po roku v pracovnom pomere náhle ochorel na onkologické ochorenie,kto by mu zaplatil liečbu,náhradu príjmu atd-tvrdil by si rodina,čo keby tá ho mala v paži alebo samy by nemali z čoho? Nie každý je taký frajer ako ty že si včas dokáže nahobit miliony,nie každý sa o rodinu chce starat/napr.mnohý neplatia alimenty,odvrhnú svojich atd/ A tvrdit že všetci sa dokážu o seba postarat od kolísky až po hrob je taký istý nezmysel ako tvrdenia o spravodlivej socialnej spoločnosti.Sa divím že tvojou falošnou pýchou nehýbu ani katastrofy a živelné udalosti,napr možno v Japonsku boli tiež taký machri že sa vedeli postarat o seba,prišlo zemetrasenie a sú odkazaný na pomoc iných,takisto ludia po povodniach atd,mal som takého kolegu čo hlásal také myšlienky ako ty že on nebude robit na chorých žobrákov, invalidov, nezamestnaných,prišla havaria,keby nebolo zdravotného poistenia je po nom,teraz je odkazaný na dávky z tých odvodov ktoré tak vehementne zatracoval.Verejnopravné poistovne jasné definuje zákon a ich potrebu a význam chápu v celej Europe z výnimkou bývalych eštebákov,ktorý hlásali sociálne spravodlivú spoločnost a teraz pre zmenu hlasajú bludy z opačnej strany-totálny invidualizmus,bezbrehý ekonomický liberalizmus,absolútna sloboda,oslobodenie od platenia akýchkolvek solidárných príspevkov atd-asi tie poistovne a odvody nejaký zmysel majú,ked ich žiadná pravicova vláda nikde v Europe nezrušila a už aj v USA robia také reformy aby viac ludí malo prístup k zdravotníctvu.Tak sa opýtaj na danovom na výšku odpočtov DPH a trochu ich zanalyzuj a zistíš ako to je,ale nehraj sa na naivného,ved už aj v USA vedia ako sa na Slovensku kradne,klame,podvádza a ich štatistiky sú ešte tvrdšie v tomto smere,im vychádzajú biliony korún rozkradnutých v privatizacii,cez verejné obstáravanie,danových podvodoch a únikoch atd-nemaj boja necucajú si ich s prsta,ani z pochybných štatistik a moje názory nie sú dojmy,fakty ktoré sú medialné znamé,poznatky z 20 ročnej praxe a osobné skúsenosti moje a mnohý dalších ludí,zamestnancov atd-si velmi šikovný provokater,neverim že nepoznáš fakty a že si nejaký zmanipulovaný blogerko zo SME.
Si dobre mimo,
nezvyknem chytať za slovíčka a viem si ich domyslieť.
---------
Ale veľmi by som bol zvedavý, prečo si myslíš, že je tam chyba v desatinnej čiarke? Podľa mňa tam žiadna chyba nie je. Chybné je skôr to tvoje chápanie vratiek dph. Z určitého dôvodu (ktorý je pre tvoje chápanie záhadou) je úplne normálne, že vrátenej dph je podstatne viac, ako tej skutočne zostávajúcej v štátnej kase. Iné je to so spotrebnou daňou. Tá sa nevracia.
----------------
Tvoje vysvetlenie, že verejnoprávne postavenie je jasne definované v zákone, je pravda, ale je aj jasne definované v ústave SR. Tam je totiž jasne definované, že na základe POISTENIA je zdravotná starostlivosť bezplatná. Aby neprišlo k omylu, tak ti to trochu objasním.
V našej ústave sa nepíše, že na základe špeciálneho poistenia, ale na základe POISTENIA. No a čo je poistenie a poistenecký vzťah už asi všetci vieme.
---------------------
No a tým že už aj v USA robia také reformy aby viac ludí malo prístup k zdravotníctvu. si ma načisto dorazila. Ty si naozaj myslíš, že ak by OBAMA navrhol POVINNÉ odvody a trebárs ich aj kongres schválil a neskôr aj zaviedol, že trh a poisťovne a dokonca aj poistenci by to zožrali???
---------------------
To je tak absurdná myšlienka, ako keby si verila, že Obama môže zakázať tornáda a hurikány.
----------------------------------------------------------------
Ešte musím doplniť k tým blogerom na SME.
Už tam máte aj toho vášho milovaného FICA demokrata.
-----------------------------------------------------------------
Ako sa ti podarilo dať do súvislosti moje názory s názormi, ktoré prezentuje SME.
Ja nie som pravičiar, ani ľavičiar. Nie som ideológ.
Mňa zaujíma len sloboda, právo na majetok, trh a peniaze.
jar88
07.04.11,09:38
Citát z http://finweb.hnonline.sk/c1-51480050-zdanovanie-odvodov-je-slovensky-unikat-span-class-koment-komentar-span :

" Zdravotný odvod má charakter dane, s tým sa zhodnú politici aj ekonómovia."

Nakoľko nám odvody zdania, tak budeme vlastne platiť daň zo zaplatenej dane.

Slováci vydržia naozaj všetko?
Zdravotný odvod má charakter dane a s tým sa zhodnú politici a aj ekonómovia. Naviac je aj protiústavný (nie je v súlade s ústavou) ale na tom sa už politici nezhodnú.
-----
Naopak, ak sa príjme Sulíkov odvodový bonus a všetko sa to spojí na jednom daňovom úrade, stane sa to čo bolo nelegálne legálne a v súlade s ústavou. To je celý skutočný zámer našej koalície.
misomiso
07.04.11,09:49
Zrejme mnohí prejdú na skutočné výdavky.



Uz dnes je dost inzeratov typu "predam blocky". Zrejme teraz pribudnu aj inzeraty "kupim blocky". :)
jar88
07.04.11,10:07
V rámci danej reformy je "zaujímavým" momentom zdaňovanie odvodov. V HN končil jeden článok krásnou vetou, ktoré vyberám

http://finweb.hnonline.sk/c1-51480050-zdanovanie-odvodov-je-slovensky-unikat-span-class-koment-komentar-span

"Platenie daní z odvodov, ktoré prináša reforma daní a odvodov, pripomína mlátenie prázdnej slamy. Manažérov viac zodvodňovať nechceme, preto naša dańovo- odvodová reforma pripomína chirurgickú operáciu pacienta bez narkózy."
...takže asi mnohí z nás upadli do kómy"

Ak napríklad niekto zarobí v hrubom /hovorím o SZČO/ zarobí za rok 500 000 /takže žiadny milionár/ /mesačne je to málo cez 41 OOO /ja stále píšem v korunách, mám pocit, že sa to lepšie vidí :)/ zrušením napr. paušálu zaplatí len na dani /o odvodoch ani nehovorím/ o 37, 5 tis. viac. S NČ ani nepočítam, lebo sa obávam, že pri tomto tempe budú zrušené všetky. To je mesačne viac ako o 3 000 no a plus odvody.... a poslancom idú platy hore.......
Ak niekto, ako ty zarobí 500.000 v Sk, čo je 16.596 €, treba ho tak odvodniť, že zabudne na počítač a internet. Potom až budeš mať nárok, upadať do kómy.
--------------------------
Ty si vlastne antisociálny živel, ktorý nám vyžiera hospodárstvo nadmerným zárobkom. Potom je jasné, že iní musia žiť zo štátom prideleného minima. Kde si nechala solidaritu?
evina
07.04.11,11:02
Ak niekto, ako ty zarobí 500.000 v Sk, čo je 16.596 €, treba ho tak odvodniť, že zabudne na počítač a internet. Potom až budeš mať nárok, upadať do kómy.
--------------------------
Ty si vlastne antisociálny živel, ktorý nám vyžiera hospodárstvo nadmerným zárobkom. Potom je jasné, že iní musia žiť zo štátom prideleného minima. Kde si nechala solidaritu?

Nepísala som o svojom zárobku:), ale práve tú solidaritu stále hľadám ....že by v parlamente?:rolleyes:
trisestri
07.04.11,11:03
Si dobre mimo,
nezvyknem chytať za slovíčka a viem si ich domyslieť.
---------
Ale veľmi by som bol zvedavý, prečo si myslíš, že je tam chyba v desatinnej čiarke? Podľa mňa tam žiadna chyba nie je. Chybné je skôr to tvoje chápanie vratiek dph. Z určitého dôvodu (ktorý je pre tvoje chápanie záhadou) je úplne normálne, že vrátenej dph je podstatne viac, ako tej skutočne zostávajúcej v štátnej kase. Iné je to so spotrebnou daňou. Tá sa nevracia.
----------------
Tvoje vysvetlenie, že verejnoprávne postavenie je jasne definované v zákone, je pravda, ale je aj jasne definované v ústave SR. Tam je totiž jasne definované, že na základe POISTENIA je zdravotná starostlivosť bezplatná. Aby neprišlo k omylu, tak ti to trochu objasním.
V našej ústave sa nepíše, že na základe špeciálneho poistenia, ale na základe POISTENIA. No a čo je poistenie a poistenecký vzťah už asi všetci vieme.
---------------------
No a tým že už aj v USA robia také reformy aby viac ludí malo prístup k zdravotníctvu. si ma načisto dorazila. Ty si naozaj myslíš, že ak by OBAMA navrhol POVINNÉ odvody a trebárs ich aj kongres schválil a neskôr aj zaviedol, že trh a poisťovne a dokonca aj poistenci by to zožrali???
---------------------
To je tak absurdná myšlienka, ako keby si verila, že Obama môže zakázať tornáda a hurikány.
----------------------------------------------------------------
Ešte musím doplniť k tým blogerom na SME.
Už tam máte aj toho vášho milovaného FICA demokrata.
-----------------------------------------------------------------
Ako sa ti podarilo dať do súvislosti moje názory s názormi, ktoré prezentuje SME.
Ja nie som pravičiar, ani ľavičiar. Nie som ideológ.
Mňa zaujíma len sloboda, právo na majetok, trh a peniaze.

Zase len útoky namiesto faktov a argumentov,asi máš problém z chapaním čitaného,kedže sa obhajuješ že nie si SME bloger,ešte raz si to poriadne prečítaj,nuž asi bude dobré pre štát že malo ludí chápe vratky DPH,len dúfam že s teba sa nevykluje druhý Vareha,zjavne máš problém aj z chapaním poistného systému,naša ústava je trhací kalendár a dobre si z nej vedia utrhnut zase všelijaký špekulanti zo šikovnými právnikmi,jasné že nie si ani lavičiar ani pravičiar,bez urážky tvoje názory sú tak extremne že skor by som povedal že sú až fašistické-v štýle nebudem ja zo svojho príjmu platit chorých,neschopných a dochodcov-ked si nenašetrili nech skapú ja mám a čo ma po ostatných /jeden bloger napísal že má fantastický príjem a že mu dane a odvody nevadia,lebo keby myslel sebecký len na vlastné blaho,ničím by sa nelíšil od prasata-len pri válove a žrat a nikoho iného k nemu nepustit/Však sa pochvál v čom si taký úspešný že zarabáš také ohromné prachy,lebo na SK je takých málo a väčšinou sú solidarny ako napr Trnka /šef Esetu/ a mnohý iný čo poctivo prišli k velkým prachom,väčšinou s danami a odvodmi majú problém taký čo majú za sebou kšefty pri ktorých by v normalnej krajine čušali a boli radi že nie sú za mrežami.Aj matika ti robí problém ako píšeš vyššie,ak niekto zarobí milion mesačne,ak zaplatí dan aj odvody nevyjde na psí triciatok či ako to podsúvaš inými slovami,ale ešte mu pol miliona zostane-no a ked si taký vševedko,tak by si mal vediet že pri hornej výške odvodov je strop príjmu-straníkom tým je tu hej,raz darmo ved aj Marx vedel čo je Kapital-máš slobodu,majetok ti nik neberie,trh už dávno nie je,je iba globalizacia,že ti to nejak uniklo a penazí máš ako prezentuješ habadej,tak neviem čo sa tu tolko rozčuluješ,namiesto toho aby si si užíval penazí pokial zdravie slúži-ale vidím to choroba boháčov,nevedia sa tešit,nevedia si uživat života,stale sú nespokojný a vždy im málo-to je tak kto berie majetok ako cielovú hodnotu,nikdy sa neuspokojí,lebo nikdy nebude mat tolko kolko chce,ten kto majetok berie ako prostiedok aby si splnil ním iné ciele,ten si vie viac užívat život-odvody tu budú a budú sa týkat čím dalej tým viac zamestnancov a živnostníkov-dokial týto sa nepostavia proti zderstvu.
slimak
07.04.11,11:04
Akú rovnosť, akú spravodlivosť to tu chceme zaviesť - ja jej nerozumiem......A Tí, ktorí nás o tej spravodlivosti presviedčajú si polepšia. Aká spravodlivosť, keď sa reformy dotýka jednej vrstvy obyvateľstva tak zaťažujúco miesto toho, aby začali o.i. zasahovať iné orgány štátu, aby odstránili neduhy v systéme?


Priklad: Mas dve s.r.o., obe si skutocne vydavky davali do nakladov. Zostal zisk, ci vyriesit placu za pracu zamestnacom. Jedna to urobi prostrednictvom pracovneho pomeru a druha cez SZCO. Viem tieto pripady ty nespominas, ale zrejme sa to dialo(a Miklosa to riadne hnevalo, ked z pociatku tak jasne klamal a zavadzal a chcel rozhadat ludi), ked je 80% szco na minime( zrejme cast neprizna prijem a druha moze mat aj neskutocne vydavky). Ja som to cital na sme v diskusii sa jeden chvalil. Ano ja ho povazujem za sikovneho(riesil svoju danovo odvodovu optimalizaciu, prijem tesne pod hranicou na platcu dph). Usetril dost.

Ale nesuhlasim a vobec si nemyslim, ze vacsina musela nejak podvadzat, proste nizke prijmy.
Hranica 500 000 = 16 000,17 000 a dostat sa na minima nieje problem. Klient, prijmy priznava vsetky chodia mu na ucet od financnej institucii. Skutocne vydavky(nevymyslene, neplati sebe,zatovi,dedovi ,pr. najom ci dohody) odpis auta 4 000, benzin 1 500, poistenie 1 700, najom a telefony 2400, par blbosti(reklama v zlatych strankach,stravne listky, nejaky antivirus). Minimalny VZ a dan nula, neviem ci som musel pouzit aj jeho poistku.

Takze jedina cesta skutocne vydavky. Ja si myslim, ze je to spravne. Samozrejme tie dve tisicky co som vypocital v predchadzajucom prispevku,.. bude toho daleko viac(ja som pri zdravotnom pocital len s narastom sadzby zo 7 na 9%). Samozrejme platit 41% z prijmu je sialene.
Zoberte si este platcu DPH, trebars takeho notara(vynuteny platca). Od babky zoberie pr. 120 a jemu zostane 59. To je dnesna cena statu. Smutne je ako su tie peniaze rozflakane.

Ja neodporucam kupovat blocky. Mozu byt falosne, tlaciarnicka ani peciatka nieje problem. DU pri kontrole na to moze dojst. Co je spravne, ze sa to deje a odhaluju to.

Mne sa nepaci na tejto reforme to prerozdelovanie-prelievanie penazi od soc.poistovne k daniam. Ti ludia z tej socialky aj nieco mali. Zrejme to speje k tomu odvodovemu bonusu. Diskusia by mala byt co spravia s nasimi peniazmi? Co za ne dostaneme. Zjednodusenie, je malo, prislub ze v buducnosti bude DO zatazenie nizsie je malo, ked teraz vidime ako tragicky rastie. A nejaka socialna davka 180(ZM na rodinu) mesacne sa mi zda neadekvatna, k tomu kolko ludia platia odvodov a dani. Aj ked ani teraz to nieje viac. Ale na nemocenske, vlastne vsetky prijmy co teraz vyplaca socialna poistovna zrejme mozme v buducnosti zabudnut. Ak to prejde.
Katija
07.04.11,11:24
Nepísala som o svojom zárobku:), ale práve tú solidaritu stále hľadám ....že by v parlamente?:rolleyes: :D Náhodou tam je veľká. Ale nie s každým.
Poslanci sú v odmeňovaní solidárni navzájom a sú tiež solidárni s prezidentom, s exekutivou, sudcami, prokurátormi, samosprávou atd.
A veľmi solidárne so všetkými ostatnými si zvolili za základ na odmeńovanie priemernú mzdu. Škoda len, že tam ich solidarita ku všetkým ostatným aj konči. Keby mali nárok iba na priemernú mzdu, to by boli iné snahy, aby to tu prosperovalo a priemerná mzda všetkým rástla.
Takto sa dvíha možno hlavne cez ich niekoľlko násobné platy. Mňa by zaujímalo aký by bol nárast priemernej mzdy, keby sa z výpočtu vyhodili všetci, čo sú odmeńovaní zo ŠR. Mám dojem, že by to nebol nárast, ale pokles. K tomu údaju sa neviem dostať, asi to bude prísne strážené štátne tajomstvo.
evina
07.04.11,11:45
Priklad: Mas dve s.r.o., obe si skutocne vydavky davali do nakladov. Zostal zisk, ci vyriesit placu za pracu zamestnacom. Jedna to urobi prostrednictvom pracovneho pomeru a druha cez SZCO. /O týchto prípadoch som písala v predchádzajúcich príspevkoch a spomínala som, že rozoznať prácu živnostníka, keď ide vlastne o pracovný pomer sa dá za dve minúty. Na to tu máme napríklad IP a DÚ a potrestať treba tých, ktorí naozaj robia čo nemajú a nie tých, ktorí platia a nie z minima. Písala som aj to, že nepoznám jediného živnostníka, ktorý tak urobil z vlastného presvedčenia, aby platil nižšie odvody /aj keď netvrdím, že nie sú takí/, ale dôvod bol tlak zo strany zamestnávateľa pre 35,2 %, ktoré musí doteraz zamestnávateľ za zamestnanca platiť a napríklad aj gastráče, 10 dní PN a pod.../.,Viem tieto pripady ty nespominas, ale zrejme sa to dialo(a Miklosa to riadne hnevalo, ked z pociatku tak jasne klamal a zavadzal a chcel rozhadat ludi), ked je 80% szco na minime( zrejme cast neprizna prijem a druha moze mat aj neskutocne vydavky). Ja som to cital na sme v diskusii sa jeden chvalil. Ano ja ho povazujem za sikovneho(riesil svoju danovo odvodovu optimalizaciu, prijem tesne pod hranicou na platcu dph). Usetril dost.

Ale nesuhlasim a vobec si nemyslim, ze vacsina musela nejak podvadzat, proste nizke prijmy./No to som nepovedala ni náhodou. Ja si myslím, že určite všetkých 80 % nie je na minime, ale neviem odhadnúť koľko naozaj, ale na to tu tiež máme DÚ...A to, že sa tu vôbec celospoločensky pripustila diskusia, že živnostníci podvádzajú a príživničia na zamestnancoch ma snáď zo všetkého hnevá najviac/
Hranica 500 000 = 16 000,17 000 a dostat sa na minima nieje problem. Klient, prijmy priznava vsetky chodia mu na ucet od financnej institucii. Skutocne vydavky(nevymyslene, neplati sebe,zatovi,dedovi ,pr. najom ci dohody) odpis auta 4 000, benzin 1 500, poistenie 1 700, najom a telefony 2400, par blbosti(reklama v zlatych strankach,stravne listky, nejaky antivirus). Minimalny VZ a dan nula, neviem ci som musel pouzit aj jeho poistku.

Takze jedina cesta skutocne vydavky. Ja si myslim, ze je to spravne. /Tu sa nezhodneme. zavedenie paušálu a rovnej dane napríklad /aj iné/ priniesli po prvej reforme viac peňazí do štátnej kasy. Zúžila sa čierna ekonomika, To priznala vtedy i vláda a teraz jej podľa mňa otvárame dvere .../ Samozrejme tie dve tisicky co som vypocital v predchadzajucom prispevku,.. bude toho daleko viac(ja som pri zdravotnom pocital len s narastom sadzby zo 7 na 9%). Samozrejme platit 41% z prijmu je sialene.
Zoberte si este platcu DPH, trebars takeho notara(vynuteny platca). Od babky zoberie pr. 120 a jemu zostane 59. To je dnesna cena statu. Smutne je ako su tie peniaze rozflakane. /Tu súhlasím/

Ja neodporucam kupovat blocky. Mozu byt falosne, tlaciarnicka ani peciatka nieje problem. DU pri kontrole na to moze dojst. Co je spravne, ze sa to deje a odhaluju to. Ja to samozrejme neodporúčam tiež. Na to je tu už dosť aj mojich príspevkov k účtovno-daňovým témam.Odhaľujú aj neodhaľujú. Tí, čo išli na paušál, tá stredná vrstva SZČO a ako som písala platili nie najmenšie dane a odvody je otázne akou cestou sa ktorí práve pustia .Tú sú jedny z dvier k podvodom, alebozloženiu živnosti. Ľudia sú vynaliezaví.....

Mne sa nepaci na tejto reforme to prerozdelovanie-prelievanie penazi od soc.poistovne k daniam. /ani mne/ Ti ludia z tej socialky aj nieco mali. Zrejme to speje k tomu odvodovemu bonusu. Diskusia by mala byt co spravia s nasimi peniazmi? Co za ne dostaneme. Zjednodusenie, je malo, prislub ze v buducnosti bude DO zatazenie nizsie je malo, ked teraz vidime ako tragicky rastie. A nejaka socialna davka 180(ZM na rodinu) mesacne sa mi zda neadekvatna, k tomu kolko ludia platia odvodov a dani. Aj ked ani teraz to nieje viac. Ale na nemocenske, vlastne vsetky prijmy co teraz vyplaca socialna poistovna zrejme mozme v buducnosti zabudnut. Ak to prejde /No veď.../.

reakcia moja je v texte.
Záverom Ti poviem len toľko. Som pravicový volič a reformu som chcela a čakala a bola ochotná "pustiť" aj z mojich peňazí časť. Návrhy, ktoré vyšli na verejnosť sú u mnohých SZČO príliš vysoké, aby niektorí zaplatili 1 000 , 1 900 a možno viac na odvodoch a daniach, hoci sa nijako nepričinili na vyprázdnení kasy a čo ma najviac mrzí, že celá reforma je zameraná záťažou na živnostníkov a v parlamente nedokázali urobiť ani len taký ústupok, aby si zdanili a zodvodovali paušálne náhrady...... Moja posledná veta, ktorú som tu už napísala k tomu, keby sa postavili pred ľudí a povedali, že na rok, dva zdvihnú odvody všekým 3% riešiac naozaj sociálne slabších pritom, aby naplnili trocha kasu a pritom ju plnili najviac zo štátnej sféry, a potom začali s reformou u všetkých naraz budem ticho, ale tento spôsob z môjho pohľadu nie je ani solidárny, ani rovný, ani spravodlivý....
Adiks
07.04.11,12:05
Nerozumiem snahe medií stavať do protikladu živnostníkov a zamestnancov. Veď bez živnostníkov by neboli ani niektorí zamestnanci. Popri jednoosobých živnostníkoch existujú tiež živnostníci, v ktorých rukách sú osudy mnohých nimi zamestnávaných zamestnancov.
trisestri
07.04.11,12:09
Nerozumiem snahe medií stavať do protikladu živnostníkov a zamestnancov. Veď bez živnostníkov by neboli ani niektorí zamestnanci. Popri jednoosobých živnostníkoch existujú tiež živnostníci, v ktorých rukách sú osudy mnohých nimi zamestnávaných zamestnancov.

Tu ide o to klasické rozdeluj a panuj-nakoniec na túto reformu doplatia obidve skupiny,aby si mohli na ich úkor polepšit velký investori./počkajme na konečnú podobu,lebo v parlamente ešte prídu pozmenovaky/
slimak
07.04.11,13:42
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51486920-kicina-na-hnonline-miklosova-reforma-da-zarobit-utovnikom
Na HN odpovedal šéf Podnikateľskej aliancie Róbert Kičina. Nestoji to ani za citanie, zda sa mi trochu mimo. Ale tato otazka,skor odpoved ma zaujala.

A nemožnosť si dať do nákladov platenie odvodov na zdravotné a sociálne poistenie

je nič iné ako iba ešte jedno zdanenie navyše . O tom vláda mlčí. Nie je to tak?
Odpoved:
Ano, ale treba tiez povedat, ze takmer vsetky krajiny OECD maju bud zdanene odvody (co sa u pripravuje aj u nas) alebo dochodky. Osobne si myslim, ze spravodlivejsie je zdanit dochodky (toto zdanenie by sa kvoli nezdanitelnemu minimu tykalo len casti nadpriemernych dochodkov).


Zaujimalo ma ako vlada prisla na tuto hlupost. Zrejme tu je odpoved a Miklos si teda vedel vybrat.

Este zareagujem na tuto cast."Tu sa nezhodneme. zavedenie paušálu a rovnej dane napríklad /aj iné/ priniesli po prvej reforme viac peňazí do štátnej kasy. Zúžila sa čierna ekonomika, To priznala vtedy i vláda a teraz jej podľa mňa otvárame dvere .../ "

Nieje pravda, ze by sa na dani prijmov od podnikatelov vybralo viac. Myslim FO. V roku 2009 to bolo 73 milionov eur a 2002 to boli 5,2 miliardy korun. Tato skupina mala predtym progresivnu dan. U pravnickych osob vzrastol podiel dane na celkovych daniach z pred reformnych slabych 15% na 18 aj teraz je to cca 18%. Tu narast je a isto k tomu pomohlo znizenie sadzby zo 40 na 19%. Vzrastol podiel DPH na celkovych daniach,ale hlavne dlhodobo rastie spotrebna dan. Nemyslim si ze to bola reforma dobra. Ja si myslim, ze progresiu zrusil kvoli takymto.
http://ekonomika.sme.sk/c/5838759/z-carga-odisiel-s-vysokym-odstupnym-skoncil-v-statnych-zelezniciach.html
evina
07.04.11,14:53
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51486920-kicina-na-hnonline-miklosova-reforma-da-zarobit-utovnikom
Na HN odpovedal šéf Podnikateľskej aliancie Róbert Kičina. Nestoji to ani za citanie, zda sa mi trochu mimo. Ale tato otazka,skor odpoved ma zaujala.


Zaujimalo ma ako vlada prisla na tuto hlupost. Zrejme tu je odpoved a Miklos si teda vedel vybrat.

Este zareagujem na tuto cast."Tu sa nezhodneme. zavedenie paušálu a rovnej dane napríklad /aj iné/ priniesli po prvej reforme viac peňazí do štátnej kasy. Zúžila sa čierna ekonomika, To priznala vtedy i vláda a teraz jej podľa mňa otvárame dvere .../ "

Nieje pravda, ze by sa na dani prijmov od podnikatelov vybralo viac. Myslim FO. V roku 2009 to bolo 73 milionov eur a 2002 to boli 5,2 miliardy korun. Tato skupina mala predtym progresivnu dan. U pravnickych osob vzrastol podiel dane na celkovych daniach z pred reformnych slabych 15% na 18 aj teraz je to cca 18%. Tu narast je a isto k tomu pomohlo znizenie sadzby zo 40 na 19%. Vzrastol podiel DPH na celkovych daniach,ale hlavne dlhodobo rastie spotrebna dan. Nemyslim si ze to bola reforma dobra. Ja si myslim, ze progresiu zrusil kvoli takymto.
http://ekonomika.sme.sk/c/5838759/z-carga-odisiel-s-vysokym-odstupnym-skoncil-v-statnych-zelezniciach.html

ja som hovorila o prvej reforme Miklošovej vlády, to znamená, že podľa toho musíme porovnávať aj roky, t.j. roky pred reformou a po reforme . Rovná daň bola zavedená v roku 2004, takže odtiaľ môžme zaradiť porovnávanie - už v roku 2005 bolo od FO vybrané, a približne rovnaký nárast bol i u PO:
2004 26 093 a v roku 2005 40 429 /čerpám z internetu
www.drsr.sk, (podla metodiky odboru štátneho rozpoctu MF)/
To, že rovná daň prispela k vyššiemu výberu daní Ti potvrdí x-tisíc živnostníkov a bolo uverejnených množstvo šttaistík. a určite to bol podľa mojej mienky dobrý ťah. U PO došlo k zníženiu sadzby zo 40 na 25 /už to pomohlo/ a až potom na 19%
Rok 2009 porovnávať už je veľmi problematické z x dôvodov - nebola tu žiadna reforma, len dielčie úpravy a objektívne nastúpila i kríza. To, že prvá Miklošova reforma naštartovala ekonomiku je fakt, a to čo sa našetrilo bohužiaľ aj rozflákalo a teda aj krízou ovplyvnilo....Takže fakt musíme dať veľký pozor čo porovnávame.....

Čo sa týka toho zdaňovania odvodov v linku, ktorý som písala v príspevku 849 zas píšu len o troch krajinách...tak, kde je pravda....



"Zdaňovanie odvodov je slovensko- česko- maďarská rarita, ktorá asi nenájde v iných krajinách EÚ ďalších nasledovateľov, pretože skrytou formou kamufluje skutočnú percentuálnu daňovú záťaž príjmov občanov.
jar88
07.04.11,15:42
Zase len útoky namiesto faktov a argumentov,asi máš problém z chapaním čitaného,kedže sa obhajuješ že nie si SME bloger,ešte raz si to poriadne prečítaj,nuž asi bude dobré pre štát že malo ludí chápe vratky DPH,len dúfam že s teba sa nevykluje druhý Vareha,zjavne máš problém aj z chapaním poistného systému,naša ústava je trhací kalendár a dobre si z nej vedia utrhnut zase všelijaký špekulanti zo šikovnými právnikmi,jasné že nie si ani lavičiar ani pravičiar,bez urážky tvoje názory sú tak extremne že skor by som povedal že sú až fašistické-v štýle nebudem ja zo svojho príjmu platit chorých,neschopných a dochodcov-ked si nenašetrili nech skapú ja mám a čo ma po ostatných /jeden bloger napísal že má fantastický príjem a že mu dane a odvody nevadia,lebo keby myslel sebecký len na vlastné blaho,ničím by sa nelíšil od prasata-len pri válove a žrat a nikoho iného k nemu nepustit/Však sa pochvál v čom si taký úspešný že zarabáš také ohromné prachy,lebo na SK je takých málo a väčšinou sú solidarny ako napr Trnka /šef Esetu/ a mnohý iný čo poctivo prišli k velkým prachom,väčšinou s danami a odvodmi majú problém taký čo majú za sebou kšefty pri ktorých by v normalnej krajine čušali a boli radi že nie sú za mrežami.Aj matika ti robí problém ako píšeš vyššie,ak niekto zarobí milion mesačne,ak zaplatí dan aj odvody nevyjde na psí triciatok či ako to podsúvaš inými slovami,ale ešte mu pol miliona zostane-no a ked si taký vševedko,tak by si mal vediet že pri hornej výške odvodov je strop príjmu-straníkom tým je tu hej,raz darmo ved aj Marx vedel čo je Kapital-máš slobodu,majetok ti nik neberie,trh už dávno nie je,je iba globalizacia,že ti to nejak uniklo a penazí máš ako prezentuješ habadej,tak neviem čo sa tu tolko rozčuluješ,namiesto toho aby si si užíval penazí pokial zdravie slúži-ale vidím to choroba boháčov,nevedia sa tešit,nevedia si uživat života,stale sú nespokojný a vždy im málo-to je tak kto berie majetok ako cielovú hodnotu,nikdy sa neuspokojí,lebo nikdy nebude mat tolko kolko chce,ten kto majetok berie ako prostiedok aby si splnil ním iné ciele,ten si vie viac užívat život-odvody tu budú a budú sa týkat čím dalej tým viac zamestnancov a živnostníkov-dokial týto sa nepostavia proti zderstvu.
Óóó, oú, dobre štípeš.
Ty budeš asi nejaký čííp, vieš to táča čo med nosí, tá čela, či ako menuje.
--------------------------------------
Ja som odolný takýmto útokom.
Vrátim sa k tým spomínaným vratkám na dph. Tie vznikajú hlavne z dovozu materiálov potrebných na výrobu rôznych komponentov, dovozu komponentov a podobných vecí potrebných na montáž výrobkov (zámerne nepíšem výrobu výrobkov), lebo u nás sa len montuje. V prípade, že to všetko nedovážajú montážnické firmy, ako Kia, PSA, ale obchodníci, tak tovar preclia do voľného režimu a samozrejme, že zaplatia clo a dph. Následne sa u nás namontujú, napríklad do tých aut a autá sa vyvezú bez dph. Tým pádom vzniká veľký objem nárokov na odpočet dph.
-----------------------------------------------------------
Nie je to žiadna zlodejina a tebou spomínaný Vareha je skôr len výnimočný prípad.
---------------------
Pozerám, že ťa veľmi zaujíma čo robím a či sa mi aj darí. V čom som taký úspešný ? Nuž starám sa, podobne ako Trnka o ochranu hodnôt. Len s tým rozdielom, že Eset ťa chráni pred virtuálnym nebezpečenstvom a ja ochraňujem ľuďom peniaze pred skutočným znehodnotením infláciou. Vlastne len presúvam riziká od bohatých k chudobným.
----------------------------------------------------
Poznám aj chlapca z Esetu. Vie úžasne programovať a vytvárať rôzne šikovné programy. Hovorí im červ, kôň a podobne a predstav si, že ich nevie odhaliť ani ochranný softvér Esetu.
----------------------------------------------------
Ďalej si sa vyjadril, že trh už dávno nie je, je iba globalizácia, že mi to nejako uniklo. Myslím, že to skôr tebe nejako uniká, že vzniká globalizovaný trh. To znamená celosvetový TRH bez colných bariér.
Tomu celosvetovému voľnému trhu sa hovorí GLOBALIZÁCIA.
-------------------------------------------------
No a tých fašistov nechám tak, chápem že máš pocuchané nervy z toho socializmu a nevieš kudy-kam.
slimak
07.04.11,16:13
http://www.kdpcr.cz/Data/files/pdf/Harumova.pdf

To je analyza zavedenia rovnej dane. Skoda ze posledne udaje, ktore su tam zaznamenane su z roku 2005. A chybala mi hlavne dan FO z podnikania a SZCO. Je tam len spolu zo zavislov cinnostou.
Tie roky 2002 a 2009 som nedal zamerne ze tam je ten pokles ale tie dva roky som nasiel na internete a rok 2002 len z takej pokutnej stranky. Udaj z roku 2009 som mal odtialto
http://www.mfsr.sk/Documents/Ifp/Ekonomicke_prognozy/Fiskal/EDV/2011/februar/dane_IFP_februar2011_def.pdf

Ale 2002 bolo 5,2 nasledujuce roky 4.8, 3.7 , 6.2 , 5.5 , 5.1 , 5.8 , 182 milionov eur(5.5), a konecny rok 2010 43 milionov(1.3) v roku 2001 (4.6).

To su udaje z DRSR, vdaka za to, ze si ma na nu upozornila. Treba sledovat nielen dva roky(2004 a2005) ale cely rad rokov. Ked mas vysoku sadzbu a vies ,ze ti klesne tak asi zaklad presunies. A ked sa clovek na to pozera nijaky rast tam nieje, ten rok 2009 ci 2010 beriem, ze je kriza. Vybral som tuto skupinu danovnikov, lebo jedine tato skupina realne mohla nieco so svojim ZD nieco urobit. Ochota viac priznavat dane, este PO. Mohol by som sa aj na tuto skupinu pozriet,ale tu uz tazko oddelit,alebo mi ocistit udaje od rastu ekonomiky(prilev novych firiem). Ale mozno zajtra sa na to pozriem.
trisestri
07.04.11,16:33
Óóó, oú, dobre štípeš.
Ty budeš asi nejaký čííp, vieš to táča čo med nosí, tá čela, či ako menuje.
--------------------------------------
Ja som odolný takýmto útokom.
Vrátim sa k tým spomínaným vratkám na dph. Tie vznikajú hlavne z dovozu materiálov potrebných na výrobu rôznych komponentov, dovozu komponentov a podobných vecí potrebných na montáž výrobkov (zámerne nepíšem výrobu výrobkov), lebo u nás sa len montuje. V prípade, že to všetko nedovážajú montážnické firmy, ako Kia, PSA, ale obchodníci, tak tovar preclia do voľného režimu a samozrejme, že zaplatia clo a dph. Následne sa u nás namontujú, napríklad do tých aut a autá sa vyvezú bez dph. Tým pádom vzniká veľký objem nárokov na odpočet dph.
-----------------------------------------------------------
Nie je to žiadna zlodejina a tebou spomínaný Vareha je skôr len výnimočný prípad.
---------------------
Pozerám, že ťa veľmi zaujíma čo robím a či sa mi aj darí. V čom som taký úspešný ? Nuž starám sa, podobne ako Trnka o ochranu hodnôt. Len s tým rozdielom, že Eset ťa chráni pred virtuálnym nebezpečenstvom a ja ochraňujem ľuďom peniaze pred skutočným znehodnotením infláciou. Vlastne len presúvam riziká od bohatých k chudobným.
----------------------------------------------------
Poznám aj chlapca z Esetu. Vie úžasne programovať a vytvárať rôzne šikovné programy. Hovorí im červ, kôň a podobne a predstav si, že ich nevie odhaliť ani ochranný softvér Esetu.
----------------------------------------------------
Ďalej si sa vyjadril, že trh už dávno nie je, je iba globalizácia, že mi to nejako uniklo. Myslím, že to skôr tebe nejako uniká, že vzniká globalizovaný trh. To znamená celosvetový TRH bez colných bariér.
Tomu celosvetovému voľnému trhu sa hovorí GLOBALIZÁCIA.
-------------------------------------------------
No a tých fašistov nechám tak, chápem že máš pocuchané nervy z toho socializmu a nevieš kudy-kam.


No presúvaš majetok,tým je povedané všetko,aj s tým ako chceš bagatelizovat podvody z dph-bingo takže druhý Vareha,voči útokom nie si až odolný lebo si odhalil ako zarabáš,možno mám pocuchané nervy ,hlavne z takých byvalých súdruhov sú raz gardisti,potom liberali-to ti verím že ta málo čo rozhadže taký ako ty majú silný žalúdok a neštitia sa ničoho,nepoznajú spravodlivost lebo si ju kupia,takže nepoznajú ani emocie.Mna o ekonomike a slobodnom trhu ide poúčat ktovie aký byvalý papaláš strany - tak si kludný že až to strašne cítit z tvojích príspevkov a neustalých reakcii presúvaš od bohatého štátu k sebe ako chudobného subjektu,chraníš ludí pred inflaciou,to hlavne seba a svoju rodinu/ :):):):D:D
trisestri
07.04.11,17:24
Takže Vareha je jediný kto podvádza na dph,nemáme globalizaciu,ale globalný trh,kde dominujú zamestnanci a živnostníci,každý občan ma rovnaké schopnosti a možnosti a príležitosti aby sa z neho stal milionár,absolutná sloboda jednotlivca vyrieši všetky minimálne ekonomické problémy sveta aké rozprávky sa tu ešte nedozvie,jednú dnes pridala aj Radičová že vraj viac ako dve tretiny živnostníkov a takmer všetci zamestnanci si reformou polepšia pri ich fiškálnej neutralite,tak ten zvyšok zamestnacov a živnostníkov bude musiet poriadne siahnút do kešene aby vykryli to prilepšenie tej väčšine :D:D:D
evina
07.04.11,19:01
http://www.kdpcr.cz/Data/files/pdf/Harumova.pdf

To je analyza zavedenia rovnej dane. Skoda ze posledne udaje, ktore su tam zaznamenane su z roku 2005. A chybala mi hlavne dan FO z podnikania a SZCO. Je tam len spolu zo zavislov cinnostou.


Ja som čerpala z toho istého zdroja. Nie je práve na 100% mi jasné, či tam zahrnula aj závislú činnosť alebo len opisuje výpočet dane....
Zaujímavé, že sa našlo k tomu na internete tak málo, ale ja si pamätám štatistiky z tej doby a bolo to preukazateľné. Najzaujímavejšie porovnanie je práve hneď rok 2005 a bol by zaujímavý 2006. Určite, že presunúť sa niečo dalo, ale zas nie tak markantne a priznám sa nechce sa mi hľadať kedy presne túto zmenu už si nepamňtám, ale zákony väčšinou schvaľovali tak ku koncu roka .....:rolleyes:
Katija
07.04.11,20:06
A je to tu.
Na straánke MF SR dnes zverejnili materiál - Návrh reformy daní a odvodov - verejná diskusia (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=475) a e-mailovú adresu na ktorú sa dajú posielať pripomienky.
odvody@mfsr.sk
Zdá sa, že najdôležitejšie veličiny okolo ktorých sa majú v budúcnosti všetky výpočty točiť sú životné minimum a moja oľúbená (nafúknutá) priemerná mzda.
Melnick
07.04.11,20:56
A je to tu.
Na straánke MF SR dnes zverejnili materiál - Návrh reformy daní a odvodov - verejná diskusia (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=475) a e-mailovú adresu na ktorú sa dajú posielať pripomienky.
odvody@mfsr.sk
Zdá sa, že najdôležitejšie veličiny okolo ktorých sa majú v budúcnosti všetky výpočty točiť sú životné minimum a moja oľúbená (nafúknutá) priemerná mzda.

reforma(verejna_diskusia).pdf (950.5 KB, 0 videní)





Katka, mňa najviac zaujali tabuľky na konci materiálu. Veď ak dobre čítam, tak slovenská rodina so 4 deťmi by po novom mala až o 4,26 € viac :mee::
Katija
07.04.11,22:45
Katka, mňa najviac zaujali tabuľky na konci materiálu. Veď ak dobre čítam, tak slovenská rodina so 4 deťmi by po novom mala až o 4,26 € viac :mee::
Pekné tabuľky. Aspoň vidno, že neklamali. Veď povedali, že spravodlivosť musí byť a zamestnacom prilepšia.
A mňa ešte zaujalo, že neporovnali ani jednu SZČO ako by to bolo po starom a po novom. Ktovie prečo?
akumulator
07.04.11,23:45
durisovad
08.04.11,04:05
Dost by ma zaujimalo, kolko ministerstvo zaplatilo poradcovi za tento elaborat. Mozno tolko ako minister zdravotnictva svojim externym poradcom.http://spravy.pravda.sk/uhliarik-plati-novemu-poradcovi-5-500-eur-d96-/sk_domace.asp?c=A110407_215523_sk_domace_p29
slimak
08.04.11,04:36
Nie je práve na 100% mi jasné, či tam zahrnula aj závislú činnosť alebo len opisuje výpočet dane....

Pozrej som to FO rok 2004 ..26 096(zavisla cinnost 30 853 + pod.cinn.a SZCO 3 696 - prevod do obci 8 462 )Nerozumiem preco ten prevod do obci, a preco znizovali danove prijmy FO.
2005... 40429(zavisla.c. 33742 + 6616 p.c. a SZCO)
Nechapem.
Dan z prijmu PO tuzemske 2003.. 30,4 2004.. 26,1 2005.. 40,4 2006.. 47,3.

Aj FO podnikatelia aj PO evidentne znizovali(presuvali) v roku 2004 zaklady dane. PO ale rastu, co je ok. Ale FO podnikatelia a SZCO nie.
evina
08.04.11,04:41
A je to tu.
Na straánke MF SR dnes zverejnili materiál - Návrh reformy daní a odvodov - verejná diskusia (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=475) a e-mailovú adresu na ktorú sa dajú posielať pripomienky.
odvody@mfsr.sk
Zdá sa, že najdôležitejšie veličiny okolo ktorých sa majú v budúcnosti všetky výpočty točiť sú životné minimum a moja oľúbená (nafúknutá) priemerná mzda.

Neviem, či už fakt zabúdam počítať, ale prvá tabuľka prezentuje výpočet za súčasného stavu napríklad. Mohli by ste mi povedať napríklad u dohodára ako s dopracovali k číslu dane a odvody 145,80? Ja sa tam akosi neviem dopracovať ....keď len daň z 1000 je 190.
Melnick
08.04.11,05:19
Neviem, či už fakt zabúdam počítať, ale prvá tabuľka prezentuje výpočet za súčasného stavu napríklad. Mohli by ste mi povedať napríklad u dohodára ako s dopracovali k číslu dane a odvody 145,80? Ja sa tam akosi neviem dopracovať ....keď len daň z 1000 je 190.

Evina, Ty čo vŕtaš do toho ,že čísla Ti nesedia :D Tabuľky sú hotové, zhotoviteľ spokojný s odmenou a Ty....... však to ešte prerátaj zopárkrát /času máš nazvyš:D/...určite je chyba v Tvojich výpočtoch. :):):)
evina
08.04.11,05:19
Ešte jednej časti sa dotknem komu sa pohorší

od 7 966 eur do 23 175 eur ročne (54 400 osôb) sa disponibilný príjem zníţi v priemere o 7,0% (absolútne o 615,7 eur ročne), od 23 175 eur po 93 702 eur ročne (8 300 osôb) sa disponibilný príjem zníţi v priemere o 7,2% (absolútne o 1 786,0 eur ročne) a nad hranicou 90 800 eur ročne (1 200 osôb) sa čistý disponibilný príjem zníţi v priemere o 0,4% (absolútne o 317,7 eur ročne).

Zoberiem si stred 50 000 EUR príjem /budem počítať len daň bez odpočítania čohokoľvek NČ i odvodov....
teraz 50000 mínus 40% paušál krát 19% = 5 700
potom 50000 mínus 2400 krát 19% = 9 044
rozdiel 3 344.....kde ušetrím ten rozdiel medzi 3 344 a 1 786? Ten priemer je zvláštna količina, alebo som fakt prestala rozumieť tomu.

paušál sa nahrádza možným odpočtom 2400 EUR, tak si myslím, že by sme mali porovnávať tieto veličiny. Nikto nevie, koľko živnostníkov tejto strednej vrstvy, aj keby malo stratiť deklarovaných 1790 EUR prejde na skutočné /otázka skutočné/ náklady a koľko živnosťou sekne. A táto vrstva je zaťažená naozaj neskutočne veľa /a nevymyslela ten systém predtým ani potom/a ja si myslím, že 50 000 u živnostníka po odrátaní všetkých daní a odvodov a samozrejme aj určitej dávky nákladov nie je horibilná pri práci počas piatku, sviatku, atď. atď. A čo je dôležité aj doteraz ako vidieť neplatil malé dane ani odvody....
evina
08.04.11,05:24
Evina, Ty čo vŕtaš do toho ,že čísla Ti nesedia :D Tabuľky sú hotové, zhotoviteľ spokojný s odmenou a Ty....... však to ešte prerátaj zopárkrát /času máš nazvyš:D/...určite je chyba v Tvojich výpočtoch. :):):)

Chcem všetkému rozumieť a možno uveriť ...:cool:
Melnick
08.04.11,05:26
Neviem, či už fakt zabúdam počítať, ale prvá tabuľka prezentuje výpočet za súčasného stavu napríklad. Mohli by ste mi povedať napríklad u dohodára ako s dopracovali k číslu dane a odvody 145,80? Ja sa tam akosi neviem dopracovať ....keď len daň z 1000 je 190.
Nevychádza to ani v prípade, že si uplatňuje NČZD

mimotemyChcem byť dohodár z prvej tabuľky. Nechcem byť živnostník.:mee::mee::mee:
evina
08.04.11,05:38
Nevychádza to ani v prípade, že si uplatňuje NČZD

mimotemyChcem byť dohodár z prvej tabuľky. Nechcem byť živnostník.:mee::mee::mee:

Aha, tak na NČ u dohodára som pozabudla /väčšinou som zvyknutá ju tam neuplatňovať/, potom už tam vzniká nepatrný rozdiel, aj keby nemal 144,14
Katija
08.04.11,06:34
Neviem, či už fakt zabúdam počít;ať, ale prvá tabuľka prezentuje výpočet za súčasného stavu napríklad. Mohli by ste mi povedať napríklad u dohodára ako s dopracovali k číslu dane a odvody 145,80? Ja sa tam akosi neviem dopracovať ....keď len daň z 1000 je 190.
:) Neboj vieš počítať.
Pri porovnávaní vždy ide o to, čo kto chce prezentovať. Dá sa porovnať najbežnejší zamestnanec s najbežnejším dohodárom (to je taký čo si dohodou privyrába a má ešte zamestnanie, alebo je SZČO), ale to by nebolo také efektné. Lepšie im to na ich účely vychádza ak ho porovnajú s čistým dohodárom a tak mu priznajú aj nezdaniteľnú časť príjmu. Nech mi netvrdia, že takýchto je viac.
Ináč sociálka musí mať aj o tomto údaje, tak prečo nezverejnili počet dohodárov v súbehu so zamestnaním a počet dohodárov v súbehu so SZČO?
Takto sa zdá, že všetci dohodári neplatia do systému okrem dane nič.
:D A prerátať toho dohodára presne s tými výsledkami, čo majú v tabuľke aj tak nedokážeš, lebo tam majú chyby. To vieš makroekonomika nie je pre puntičkárov. Euro hore, dole. Sorry, asi kecám. Ak ide o prezentovanie prínosu, aj 71 centov na hlavu je skvelých ako našla Majka v tabuľke o 6 člennej rodine.

PS: Teraz ma napadlo, ak je to aj čistý dohodár, tak má čistý príjem z dohody nižší o 46,06 eur, ktoré platí do ZP ako samoplatiteľ a to sa nevie, či ešte aj v RZZP 2011 niečo z iných príjmov nedoplatí.
To je tak, keď sa porovnáva neporovnateľné.
Katija
08.04.11,06:50
Nevychádza to ani v prípade, že si uplatňuje NČZD

mimotemyChcem byť dohodár z prvej tabuľky. Nechcem byť živnostník.:mee::mee::mee: Kto by nechcel? :mad: Ale práve som zistila, že taký neexistuje. Kde je tam ZP a RZZP za 2011?

Oprava:
:D Radšej to škrtnem, aby odborníkov nenapadlo vopchať do RZZP 2011 spätne neakou novelou aj dohody. To keď zistia, že ozdravný balíček v zdravotnom poistení akosi neprináša toľko, koľko si narozpočtovali.
slimak
08.04.11,07:51
Odkedy je povinny dohodar platit ZP za rok 2011? Ci si RZZP. Ja o tom neviem.

Toto je zaujimave.



zavádza sa odvodová odpočítateľná položka (OOP) na príjmy z dohôd maximálne do výšky 190 eur mesačne (2280 eur ročne). Tento príjem nebude podliehať ani zdravotnému ani sociálnemu odvodu. OOP sa bude vzťahovať na kaţdú osobu s príjmom z dohôd, avšak pri osobe so súbehom príjmov (SZČO, zamestnanec, dohodár) sa bude OOP zniţovať o výšku príjmu z iných druhov činností a o výšku starobného dôchodku. Povinnosť zamestnávateľa platiť úrazové poistenie za osobu s príjmom z dohody z výšky príjmu tejto osoby ostáva zachovaná;

Urazove poistenie? To je co? Zamestnavatel ma platit?
Aj toto je zaujimave



z pasívnych príjmov sa všeobecne nebudú platiť odvody. Príjmy z prenájmu ani ďalšie kapitálové príjmy nebudú zaťaţené ţiadnym odvodom. Povinnosť platenia odvodov sa zavedie len na dividendy a podiely na zisku, na ktoré sa bude vzťahovať štandardná sadzba zdravotného poistenia (9%) a zníţená sadzba sociálneho poistenia (13%), najviac však do výšky maximálneho poistného za kaţdý typ poistenia zvlášť, na ktoré sa bude prihliadať pri výpočte sociálneho a zdravotného poistenia zo súčtu všetkých príjmov tej ktorej osoby pri podaní jednotného zúčtovania daní a odvodov;
Takze pasivny príjem?





minimálny vymeriavací základ SZČO bude ekvivalentný 3,3-násobku životného minima, t.j. minimálne mesačné poistné na sociálne a zdravotné poistenie sa zníţi zo 160,47 eur na 137,67 eur (SZČO zaplatí menej o 22,80 eur mesačne/273,60 eur ročne);
3,3 * ZM* 0,22(9%+13%)= 160,47. ZM=? ,221 eur? Takze SZCO minimum 727 eur? zamestnanci kolko?




Maximálne poistné na sociálne poistenie bude 9 437,3 eur ročne a na zdravotné poistenie 4 470,29 eur ročne pre rok 2012.

Takze SZCO ma vyssi maximalny VZ ako zamestnanec, aj ked


im nevzniká nárok na dávky v nezamestnanosti, úrazové dávky a dávku garančného poistenia4 ? Velmi zaujimave. Nehovoriac o dohodarovi. Kolko to je pre jednotlive skupiny?
Som zvedavy ci stat bude platit aspon tolko co samoplatcovia do ZP.





pracujúcim dôchodcom sa mierne zvýši miera solidarity. Pracujúci dôchodcovia budú platiť sociálny odvod v štandardnej výške (19%), aj keď sú uţ poberateľmi starobného dôchodku. Nevznikne im nárok na poistenie v nezamestnanosti, nemocenské dávky a invalidné poistenie. Zároveň sa zachová ich valorizácia starobných dôchodkov o pol percenta za kaţdý ďalší odpracovaný rok;

A solidarita. To je ked platis a mas z toho nic. Takze stupne pocet dohodarov - dochodcov? Zatial tolko.

Predchadzajuci Miklosov system bol neúnosne administratívne zaťažujúci,neprimerane nákladný,neprehľadný a komplikovaný(toto velmi neporiesili),nerovný z hľadiska daňovo-odvodovej záťaže(toto asi vobec),znižujúci motiváciu pracovať z hľadiska vysokej daňovo-odvodovej záťaže práce(to ako naplanovanych 5 eur to zlepsi?);neefektívny,neúčinný,neudržateľný, nepodporujúci zamestnanosť. OK zvysime zamestnanost, resp. som zvedavy ako to moze pomoct.
evina
08.04.11,08:40
Odkedy je povinny dohodar platit ZP za rok 2011? Ci si RZZP. Ja o tom neviem.

Toto je zaujimave.
Urazove poistenie? To je co? Zamestnavatel ma platit?
Aj toto je zaujimave Takze pasivny príjem? Úrazové poistenie z dohôd sa platí už od nepamňti. Platí sa aj garančné poistenie teraz. Mňa skôr zaujal ten systém odpočítavania. U toho, kto má príjem len z dohody /t.j. neplatí žiadne odvody z iného titulu/ by som ˇodpočitateľnú čiastku znížila alebo vôbec nezaviedla. ten, čo už platí z iného titulu by si mal odpočítať...nechápem, prečo je zvýhodnený ten, ktorý neplatí z iného titulu už....
3,3 * ZM* 0,22(9%+13%)= 160,47. ZM=? ,221 eur? Takze SZCO minimum 727 eur? zamestnanci kolko?

Takze SZCO ma vyssi maximalny VZ ako zamestnanec, aj ked
im nevzniká nárok na dávky v nezamestnanosti, úrazové dávky a dávku garančného poistenia4 ? Velmi zaujimave. Nehovoriac o dohodarovi. Kolko to je pre jednotlive skupiny?
Som zvedavy ci stat bude platit aspon tolko co samoplatcovia do ZP.

Tomuto trošku nerozumiem čo píšeš, lebo minimum u SZČO znižujú

A solidarita. To je ked platis a mas z toho nic. Takze stupne pocet dohodarov - dochodcov? Zatial tolko.

Predchadzajuci Miklosov system bol neúnosne administratívne zaťažujúci,neprimerane nákladný,neprehľadný a komplikovaný(toto velmi neporiesili),nerovný z hľadiska daňovo-odvodovej záťaže(toto asi vobec),znižujúci motiváciu pracovať z hľadiska vysokej daňovo-odvodovej záťaže práce(to ako naplanovanych 5 eur to zlepsi?);neefektívny,neúčinný,neudržateľný, nepodporujúci zamestnanosť. OK zvysime zamestnanost, resp. som zvedavy ako to moze pomoct.

K hrubo vyznačenému. Daňovo odvodová záťaž sa podľa mňa zvýši. aj Tím ktorí platia minimum, je otázne, či zrušením paušálu v ňom ostanú....Zamestnanosť to môže zvýšiť, len či budú pracovné miesta. Mnoho SZČO sa však práve môže rozhodnúť seknúť so živnosťou....

http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1230080
Katija
08.04.11,08:52
Odkedy je povinny dohodar platit ZP za rok 2011? Ci si RZZP. Ja o tom neviem.
Preštuduj zákon o ZP. Čistý dohodár bez súbehu, akého tam porovnali, platí poistné do ZP mesačne ako samoplatiteľ.
V RZZP len ak by mal príjmy aj podľa par. 7 a 8, alebo dividendy vyššie ako 329,06 €. Tým som chcela povedať, že jeho solidarita tou daňou a odvodom samoplatiteľa do ZP z dohody nemusí byť ukončená. :)Toto ovšem platí aj pre zamestnanca.
slimak
08.04.11,10:38
Viem, ze urazove poistenie sa plati, len som nechapal co este robi v navrhu po reforme. Vraj s nim pocitaju pre rok 2012.

Minimum VZ neznizuju, zmenili(znizili) sadzby. Aj ked doterajsie 328 eur prenasobis dvomi je nizsie ako 700 eur. Mna zaujima, ked uz sadzby mame rovnake ci u zamestnanca to bude podobne? Ked je len na ciastocny uvazok, nech tam ma hodinovy minimalny vymeriavaci zaklad, podobny ako SZCO - ked uz to ma byt spravodlive, minimalne pre zdravotne poistenie. Som myslel,ze to uplne zrusia. Nieco take som zachytil v pondelok,ked sa dohodli.

Maximalny VZ uz nebude a bude max. suma 9437,3 pre SP(dnes to je 10863,6) a zdravotne 4470,29(3752). "Paci" sa mi ako v kazdom ohlade pridavaju na stranu zdravotnej dani. Dohodar kolko bude mat novy max VZ pre SP 9437,3/0,1=94373, zamestnanec 49670? Maju aj rovnake naroky z poistenia? Budu nejake maximalne davky?

No ved vtom je problem, ze musis mat pracovne miesto aby si zvysil zamestnanost a ked ti zvysia este danovoodvodove zatazenie, tak to lahko nepojde.Zivnostik - zamestnavatel,ktoremu tak pekne zvysia DO zatazenie si bude musiet najst miesto na ukor nejakeho svojho zamestnanca.

No ja som si neuvedomil, ze dohodar s 1000 euro mesacne leti z uradu prace a je samoplatitel. OK,beriem. Dobry postreh.
Jano24
08.04.11,11:26
Keď si spomeniem na to, ako ste nedávno v lete 2010 po voľbách v júni tu poniektorí boli tak nadšení, že SaS sa dostala do parlamentu /a ste familiarne gratulovali Jožkovi,/tak ste ho poniektorí nazývali/ akí ste šťastní a akú mate radosť,že teraz bude lepšie, to poklonkovanie Jožkovi a tá servílnosť niektorých takzvaných VIP poraďakov z minulosti, no nad tým som sa iba pousmial...... no nebudem radšej rozvíjať myšlienku.Veľa živnostníkov si hovorí teraz.Keby sme to vedeli, tak to radšej mohol ostať vo vláde Fico. Smutné, naozaj smutné konštatovanie.
Proste nastala realita v praxi.
jar88
08.04.11,12:31
Keď si spomeniem na to, ako ste nedávno v lete 2010 po voľbách v júni tu poniektorí boli tak nadšení, že SaS sa dostala do parlamentu /a ste familiarne gratulovali Jožkovi,/tak ste ho poniektorí nazývali/ akí ste šťastní a akú mate radosť,že teraz bude lepšie, to poklonkovanie Jožkovi a tá servílnosť niektorých takzvaných VIP poraďakov z minulosti, no nad tým som sa iba pousmial...... no nebudem radšej rozvíjať myšlienku.Veľa živnostníkov si hovorí teraz.Keby sme to vedeli, tak to radšej mohol ostať vo vláde Fico. Smutné, naozaj smutné konštatovanie.
Proste nastala realita v praxi.
Veľmi pekne vystihnuté.
Jednoducho nastala realita. (plebs má krátku pamäť)
--------------------------------------------------
Veď dobytok nič nepotrebuje, stačí mu nažrať a podojiť.:---
Pritom, dobytku je jedno, kde sa napasie a kto ho podojí.
evina
08.04.11,13:31
Keď si spomeniem na to, ako ste nedávno v lete 2010 po voľbách v júni tu poniektorí boli tak nadšení, že SaS sa dostala do parlamentu /a ste familiarne gratulovali Jožkovi,/tak ste ho poniektorí nazývali/ akí ste šťastní a akú mate radosť,že teraz bude lepšie, to poklonkovanie Jožkovi a tá servílnosť niektorých takzvaných VIP poraďakov z minulosti, no nad tým som sa iba pousmial...... no nebudem radšej rozvíjať myšlienku.Veľa živnostníkov si hovorí teraz.Keby sme to vedeli, tak to radšej mohol ostať vo vláde Fico. Smutné, naozaj smutné konštatovanie.
Proste nastala realita v praxi.

nebola by som sa vyjadrovala k tomuto, ale najmä expresívne vyjadrenie od JAR88 sa mi nepáči a ani nemám rada, ak hovorí niekto za druhých a už vôbec neviem prečo sem stále motáte VIP...

Ja som síce nikomu nepoklonkovala, ale tešila som sa, že vyhrala pravica , lebo som verila, že naštartujú ekonomiku. A oni ju naštartujú, ale priznám sa netušila som alebo skôr neverila už ani neviem, čo je správnejšie, že takto....napriek tomu by som Tebou predurčenú vetu nepovedala a viem, že aj veľa iných. Nanajvýš sa stane to, že veľa pravicových voličov viac nebude voliť, tomu verím, že sa môže stať....necháme sa prekvapiť. ale bavme sa o odvodoch , nerozmýšľajme o druhých a hovorme každý za seba ....
durisovad
08.04.11,13:50
Ak som dobre precitala ten navrh odvodov, vychadza mi z toho, ze ak ako starobna dochodkyna budem pracovat na dohodu, budem z nej odvadzat okrem dani aj odvody. Na vyske mojho dochodku sa nic nezmeni, takze sa mi to nezda velmi spravodlive.
slimak
08.04.11,14:01
Pri SZČO a dohodároch maximálny transfer do II. piliera bude najviac do výšky maximálneho transferu zamestnanca.
v rámci sociálneho odvodu sa predpokladá sadzba transferu do II. piliera dôchodkového zabezpečenia sporiteľov vo výške 6,7 % zo superhrubej mzdy


To je z materialu, zrejme na opravu. Kam pojdu peniaze co navyse zaplatia velmi "bohaty" dohodari a zivnostnici? Som sa docital, ze su aj 100 000 eurovi dohodari. To suvisi z maximalmou platbou do SP.
Pan Mihal, zamyslite sa nad dvojitym zdanenim a radsej dochodky. To poriesi aj tuto uz neriesitelnu oblast. Kludne nech maju osobitnu nezdanitelnu cast 400 euro mesacne.





sociálne a zdravotné poistenie osôb, na ktoré sa viaţu právne predpisy silových rezortov, sa v tejto fáze reformy nebude upravovať. Sadzby sociálneho a zdravotného poistenia sa po zavedení superhrubej mzdy iba technicky prepočítajú tak, aby reflektovali súčasnú výšku poistného vypočítaného z hrubého príjmu dotknutej osoby. Tento spôsob prepočtu bude garantovať, ţe daňovo-odvodové zaťaţenie týchto osôb sa nezmení. Odstránia sa však najväčšie deformácie a nespravodlivosti dnešného systému. Uvedené bude riešené v osobitnom materiáli. Navrhujeme za túto oblasť stanoviť gestora, ktorým bude MO SR;


Durisovad, zvysovanie dochodku za odpracovane obdobie by malo zostat po starom. Tu cast som kopiroval aj sem, je na predchadzajucej strane.
Jano24
08.04.11,14:41
[QUOTE=evina;1714837]nebola by som sa vyjadrovala k tomuto, ale najmä expresívne vyjadrenie od JAR88 sa mi nepáči a ani nemám rada, ak hovorí niekto za druhých a už vôbec neviem prečo sem stále motáte VIP...

Ja som síce nikomu nepoklonkovala, ale tešila som sa, že vyhrala pravica , lebo som verila, že naštartujú ekonomiku. A oni ju naštartujú, ale priznám sa netušila som alebo skôr neverila už ani neviem, čo je správnejšie, že takto....napriek tomu by som Tebou predurčenú vetu nepovedala a viem, že aj veľa iných. Nanajvýš sa stane to, že veľa pravicových voličov viac nebude voliť, tomu verím, že sa môže stať....necháme sa prekvapiť. ale bavme sa o odvodoch , nerozmýšľajme o druhých a hovorme každý za seba ....[/QUOTE

Špeciálne som použil výraz poniektorí.Dokonca som ho použil dvakrát, ktorí sa tu v lete predbiehali v gratuláciach ...Poniektorí asi majú krátku pamäť.
Tí najväčší gratulanti k funkcii ministra na túto tému prestali prispievať...Proste nastalo sklamanie a vytriezvenie.Len to som chcel napísať, nič viac.Evina .Ve´d ja by som Ti prakticky ku všetkým príspevkom čo tu píšeš Evina na túto tému,mohol kľudne kliknúť a dať bod súhlasím. Ty osobne nepatríš k tej povestnej trafenej husi čo zagagá...Ani veľa ďalších. Veď aj ja som sklamaný.A volil som túto vládnu koalíciu. Teda SaS nie, ani nikdy nebudem. Netušil som že SDKU prehlási že ich reforma bola v minulosti zlá, keď rozprávali, že aká je super a z nej ťažil
aj Fico. SDKU rozprávala o podpore strednej vrstvy, zrazu sa tá podpora vytratila. Vraj stačí prestať v štáte kradnúť vyhlasovali a bude dobre...
Tento účet nemali zaplatiť živnostníci ktorí neplatia minimálné odvody.
Ak by to ,čo navrhuje terajšia vládna koalícia robil Fico, to by ste videli tu kritiku od týchto "pravicových" strán, ako ide zničiť živnostníkov...Fakt to dusenie živnostníkov, SZČO práve od tejto koalície, mi pripadá tak absurdné, ako keby Fico dal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s jediným bodom programu: Zrušenie vianočných príspevkov pre dôchodcov...
evina
08.04.11,15:40
[QUOTE=evina;1714837]nebola by som sa vyjadrovala k tomuto, ale najmä expresívne vyjadrenie od JAR88 sa mi nepáči a ani nemám rada, ak hovorí niekto za druhých a už vôbec neviem prečo sem stále motáte VIP...

Ja som síce nikomu nepoklonkovala, ale tešila som sa, že vyhrala pravica , lebo som verila, že naštartujú ekonomiku. A oni ju naštartujú, ale priznám sa netušila som alebo skôr neverila už ani neviem, čo je správnejšie, že takto....napriek tomu by som Tebou predurčenú vetu nepovedala a viem, že aj veľa iných. Nanajvýš sa stane to, že veľa pravicových voličov viac nebude voliť, tomu verím, že sa môže stať....necháme sa prekvapiť. ale bavme sa o odvodoch , nerozmýšľajme o druhých a hovorme každý za seba ....[/QUOTE

Špeciálne som použil výraz poniektorí.Dokonca som ho použil dvakrát, ktorí sa tu v lete predbiehali v gratuláciach ...Poniektorí asi majú krátku pamäť.
Tí najväčší gratulanti k funkcii ministra na túto tému prestali prispievať...Proste nastalo sklamanie a vytriezvenie.Len to som chcel napísať, nič viac.Evina .Ve´d ja by som Ti prakticky ku všetkým príspevkom čo tu píšeš Evina na túto tému,mohol kľudne kliknúť a dať bod súhlasím. Ty osobne nepatríš k tej povestnej trafenej husi čo zagagá...Ani veľa ďalších. Veď aj ja som sklamaný.A volil som túto vládnu koalíciu. Teda SaS nie, ani nikdy nebudem. Netušil som že SDKU prehlási že ich reforma bola v minulosti zlá, keď rozprávali, že aká je super a z nej ťažil
aj Fico. SDKU rozprávala o podpore strednej vrstvy, zrazu sa tá podpora vytratila. Vraj stačí prestať v štáte kradnúť vyhlasovali a bude dobre...
Tento účet nemali zaplatiť živnostníci ktorí neplatia minimálné odvody.
Ak by to ,čo navrhuje terajšia vládna koalícia robil Fico, to by ste videli tu kritiku od týchto "pravicových" strán, ako ide zničiť živnostníkov...Fakt to dusenie živnostníkov, SZČO práve od tejto koalície, mi pripadá tak absurdné, ako keby Fico dal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s jediným bodom programu: Zrušenie vianočných príspevkov pre dôchodcov...

Ja viem, aj tu súhlasím s Tebou a v mojom príspevku som napísala, že najmä expresívne vyjadrenie využijúc Tvoj príspevok od JAR sa mi nepáči, preto som Teba citovala. Som tiež volič SDKU a súhlasím s tým čo píšeš, hrubo som vyznačila, len ak podaktorí mlčia alebo nemlčia nechajme ich tak- to som chcela smerom k Tebe povedať .... a ešte zabudni na VIP :)
Ani nevieš ako ťažko nesiem niektoré vyhlásenia, napríklad o nepoctivých živnostníkoch, ktorí používajú paušál......o príživničení na zamestnancoch a pod. ak si predstavím, že sedím aj 12 hodín nad prácou, ktorá ma baví a neprekáža mi to, samozrejme nie vždy toľko pracujem, ale jednoducho nechápem a nechápem aké rovnítko je medzi SZČO a zamestnancom.
To, že pracujú živnostníci v pracovnom pomere je pravda, ale presne ako si napísal, zaplatia za to Tí, ktorí to nerobia, platia nie minimálne dane, nie minimálne odvody a zodpovedajú sami za seba a všetkým čo majú....
Melnick
08.04.11,16:08
Keď si spomeniem na to, ako ste nedávno v lete 2010 po voľbách v júni tu poniektorí boli tak nadšení, že SaS sa dostala do parlamentu /a ste familiarne gratulovali Jožkovi,/tak ste ho poniektorí nazývali/ akí ste šťastní a akú mate radosť,že teraz bude lepšie, to poklonkovanie Jožkovi a tá servílnosť niektorých takzvaných VIP poraďakov z minulosti, no nad tým som sa iba pousmial...... no nebudem radšej rozvíjať myšlienku.Veľa živnostníkov si hovorí teraz.Keby sme to vedeli, tak to radšej mohol ostať vo vláde Fico. Smutné, naozaj smutné konštatovanie.
Proste nastala realita v praxi.Jano, ja s Tebou aj súhlasím aj nesúhlasím. Vieš, ak sa z niekým poznáš niekoľko rokov aj osobne, dokonca si s ním aj tykáš, tak ja na tom, že niekto zablahoželá k úspechu nevidím nič zlé. Za seba hovorím a súhlasím s Tebou ,že niektoré gratulácie boli skutočne servilné.
Za druhé chcem povedať, nie obhajovať !!! J. Mihála, že on nie je v politike jediný, musí sa podriaďovať rôznym dohodám a preto všetko nemôžeme váľať na jeho hlavu. Ja si myslím, že iba hlupák si myslel, že nebude plátať diery v zákone. Áno, mnohí mu tu vyčítajú, že navádzal ľudí , aby ošklbali SP, ale on nenavádzal, on iba poukazoval na diery v zákone, ktoré mohli ľudia využiť, aby si prilepšili, aj tak jeho rady využili iba tí sociálne slabší, lebo ja som presvedčená, že milionári sem rady veru hľadať nechodia.
Podľa mňa strana SaS dosiahla taký úspech hlavne preto, že ľudí doteraz sklamali všetci a zrazu tu bola nová strana,ktorá chcela veci zmeniť v prospech ľudí, niečo podobné ako pred rokmi SOP-ka , vtedy tiež vyleteli na vrchol vďaka tomu, že ľudia chcú uveriť, že konečne príde niekto, kto bude mať hrable, čo hrabú od seba a nahrabú trocha aj tomu plebsu. Bohužiaľ také veru nemá ani súčasná politická garnitúra. A tu musím súhlasiť aj s výrokom od jar88 - veľmi výstižný.

Veď dobytok nič nepotrebuje, stačí mu nažrať a podojiť.:---
Pritom, dobytku je jedno, kde sa napasie a kto ho podojí.

mimotemy Jano :) ja by som aj Tebe blahoželala k úspechu, ver mi. A urobila by som tak vždy, keby to bol niekto z Porady.
Prosím Vás a prečo som stratila status V.I.P.???? A má ho vôbec ešte niekto ? Na vysvetlenie: V.I.P. mohol byť každý pri dosiahnutí určitého množstva bodov.:) Bez výhod, bez zliav, iba čo materiál za ktorý zaplatili a ku ktorému sa iní nedostali, posunuli v rôznych
citáciách aj ostatným. :)
evina
08.04.11,16:21
Jano, ja s Tebou aj súhlasím aj nesúhlasím. Vieš, ak sa z niekým poznáš niekoľko rokov aj osobne, dokonca si s ním aj tykáš, tak ja na tom, že niekto zablahoželá k úspechu nevidím nič zlé. Za seba hovorím a súhlasím s Tebou ,že niektoré gratulácie boli skutočne servilné.
Za druhé chcem povedať, nie obhajovať !!! J. Mihála, že on nie je v politike jediný, musí sa podriaďovať rôznym dohodám a preto všetko nemôžeme váľať na jeho hlavu. Ja si myslím, že iba hlupák si myslel, že nebude plátať diery v zákone. Áno, mnohí mu tu vyčítajú, že navádzal ľudí , aby ošklbali SP, ale on nenavádzal, on iba poukazoval na diery v zákone, ktoré mohli ľudia využiť, aby si prilepšili, aj tak jeho rady využili iba tí sociálne slabší, lebo ja som presvedčená, že milionári sem rady veru hľadať nechodia.
Podľa mňa strana SaS dosiahla taký úspech hlavne preto, že ľudí doteraz sklamali všetci a zrazu tu bola nová strana,ktorá chcela veci zmeniť v prospech ľudí, niečo podobné ako pred rokmi SOP-ka , vtedy tiež vyleteli na vrchol vďaka tomu, že ľudia chcú uveriť, že konečne príde niekto, kto bude mať hrable, čo hrabú od seba a nahrabú trocha aj tomu plebsu. Bohužiaľ také veru nemá ani súčasná politická garnitúra. A tu musím súhlasiť aj s výrokom od jar88 - veľmi výstižný.


mimotemy Jano :) ja by som aj Tebe blahoželala k úspechu, ver mi. A urobila by som tak vždy, keby to bol niekto z Porady.
Prosím Vás a prečo som stratila status V.I.P.???? A má to vôbec ešte niekto ? Na vysvetlenie: V.I.P. mohol byť každý pri dosiahnutí určitého množstva bodov.:)

Áno ja som to tu už raz napísala , keď ktosi kritizoval, že vtedy radil tak a teraz tak. Písala som, že on predsa tie zákony netvoril a upozorňoval na tieto medzery verejne a vtedajší zákonodarcovia mali x-tisíc možností a povinnosť tieto problémy napraviť. Ak nastúpil do tejto funkcie bolo samozrejme jeho zodpovednosťou aj povinnosťou tieto diery napraviť a považujem to za správne....

A teraz k reforme všeobecne čo sa týka celej vládnej koalície:
To, čo však je náplňou tejto témy - a terajšie návrhy odvodovej reformy sa nijako netýkajú dier v zákone i keď niektoré rétoriky k tomu smerujú....
Akou dierou v zákone bol paušál a polovičný VZ SZČO, keď on znášal celých niečo menej ako 48% odvodov a tie isté percentá plus len nejaké 1 boli rozdelené medzi zamestnanca a a zamestnávateľa.... V predošlej reforme som videla mnoho logiky a dobrého a tu ju stále hľadám a hľadám a hľadám a vidím len, že určitá vrstva obyvateľstva má platiť do ŠR viac a neviem pochopiť ten dôvod. To,m čo som už raz napísala - dodržiavaš síce zákony aj si doteraz dodržiavala len zaplať 1786 ešte viac lebo .... to mi za jedno daňové tlačivo nestojí......
slimak
08.04.11,16:25
Suhlasim s vami obidvomi. Volic SAS ktory tu verejne negratuloval Mihalovi. Ale niekde som mu pogratuloval. Potesilo ma to ,ze ma moznost ukazat ci nieco vie. Nikdy som nebol na jeho prednaskach ani by som nesiel,ale zas mi pomohol pri osvete okolo materskej. Pouceny som sa to snazil sirit dalej.

Tato reforma nieje absolutny pre mna pruser(nie ako pre moju penazenku, ja zacnem platit,ked uvidim ze to tu aspon ako tak funguje a je spravodlive, ako zrejme mnohi). Ale je tam vela chyb. Pre mna je Miklos neschopak a preto kopem do neho. Jeho a koalicne(pr.Kolar zo SAS) zvratky na SZCO ma nenormalne vytacali tri tyzdne.Aj preto som bol nahnevany na toto forum, ze im to nevyklopil nik nazad - prepoctami - realitou.

Ved sami vidite kolko si dovoluju. Aj ten material.
Melnick
08.04.11,17:09
Suhlasim s vami obidvomi. Volic SAS ktory tu verejne negratuloval Mihalovi. Ale niekde som mu pogratuloval. Potesilo ma to ,ze ma moznost ukazat ci nieco vie. Nikdy som nebol na jeho prednaskach ani by som nesiel,ale zas mi pomohol pri osvete okolo materskej. Pouceny som sa to snazil sirit dalej.

Tato reforma nieje absolutny pre mna pruser(nie ako pre moju penazenku, ja zacnem platit,ked uvidim ze to tu aspon ako tak funguje a je spravodlive, ako zrejme mnohi). Ale je tam vela chyb. Pre mna je Miklos neschopak a preto kopem do neho. Jeho a koalicne(pr.Kolar zo SAS) zvratky na SZCO ma nenormalne vytacali tri tyzdne.Aj preto som bol nahnevany na toto forum, ze im to nevyklopil nik nazad - prepoctami - realitou.

Ved sami vidite kolko si dovoluju. Aj ten material.

slimak, nebuď nahnevaný... pár pokusov a prepočtov tu určite už bolo, ale sú stratené v množstve príspevkov. Priznám sa, že aj ja sama sa častokrát podieľam na tom, že mojimi nie moc odbornými príspevkami:ozahlcujem odbornú tému.Budem sa snažiť napraviť túto moju zlú vlastnosť.:mee:

mimotemy nadávkami na jednotlivcov nič neporiešime.
slimak
08.04.11,17:56
Nahnevany som bol opravnene a nadavky to je uz ine(ja len osobne). Mne Miklos nebude tliachat, priklad tu tabulku co ste dnes videli v materialy a aj upozornili na 1000 eurovy prijem z dohody bez znizenia NCZD ci zdravotneho poistenia.
A ze SZCO podvadza, ja som z Revucej a SZCO nemusi podvadzat, nema na to prijem. A 40% vyuzivam, ked uz fakt nema nijaky vyznam pocitat blocky a moja cena prace by toho cloveka vysla viac.

Nemame tu ziadne podniky co by zamienali zamestnancov za SZCO. Okrem statneho podniku Lesy SR co to robili 2004 ci 2005?

Zivnostnik plati odvody presne to iste co zamestnanec. U nas je proste taky prijem. Zivnostnik ma v cistom aj menej. Vsetci mame male prijmy.

Chcel by som vidiet ake odvody zaplatil ten s odstupnym 110 000 eur,ci poradcovia Miklosovi. A Miklosovi by som dal odpracovat to co neodviedli v tom lese s pilkou. Roky by tam mukloval a ja by som nanho dozeral(zadarmo,stat by to nestalo nic).
jar88
09.04.11,03:19
nebola by som sa vyjadrovala k tomuto, ale najmä expresívne vyjadrenie od JAR88 sa mi nepáči a ani nemám rada, ak hovorí niekto za druhých a už vôbec neviem prečo sem stále motáte VIP...

Ja som síce nikomu nepoklonkovala, ale tešila som sa, že vyhrala pravica , lebo som verila, že naštartujú ekonomiku. A oni ju naštartujú, ale priznám sa netušila som alebo skôr neverila už ani neviem, čo je správnejšie, že takto....napriek tomu by som Tebou predurčenú vetu nepovedala a viem, že aj veľa iných. Nanajvýš sa stane to, že veľa pravicových voličov viac nebude voliť, tomu verím, že sa môže stať....necháme sa prekvapiť. ale bavme sa o odvodoch , nerozmýšľajme o druhých a hovorme každý za seba ....
Čo sa ti na tom nepáči. ?
Že som nenapísal, že politikom je jedno kde sa budeme pásť, ak sa necháme dojiť?
------------------
Ja som tiež volil SDKU a už pred voľbami som tu napísal, že ich volím s vedomím, že nemajú veľa možností, ako naštartovať ekonomiku. To čo prezentovali že "už raz sme to dokázali" bol čistý a vedomý populizmus. Po Mečiarovi bola vo svete iná ekonomická situácia. Prebiehala vlna dočasnej prosperity z lacných dovozov z Juhovýchodnej Ázie. Dalo sa lacno doviesť komponenty, poskladať ich na výrobok a predať ich na solventnejších trhoch pôvodných krajín EHS. Ak ste si nevšimli, ta éra je už dva roky za nami.
---------------------
Tiež som tu písal, že jediné rozumné čo môže tato, ako že pravicová koalícia urobiť, je trošku zvýšiť dane (čo aj urobila) a poriadne znížiť odvody. Výpadok v poisťovniach je nevyhnutný, lebo nie je z čoho brať a naviac ho netreba ani sanovať z našich daní. Stačilo by výpadky doplácať priamo postihnutým lekárom a dôchodcom. Na to si mohol štát zobrať pôžičku z vonku. Pritom nezáleží za aký vysoký úrok. Mikloš ale špekuluje, že najskôr musí urobiť REFORMU REFORMY a potom si vezmeme úver lacnejšie.
-----------------------------------------
SDKU sa v minulosti zaslúžila o čiastočný presun daní smerom dole (to znamená na obce a VUC) Malo to logiku. Čím sú dane bližšie k ľuďom, tým sa ťažšie rozkrádajú. Ľudia si dokážu uvedomiť, že sú to ich peniaze a nie štátne peniaze.
Teraz tá istá, akože pravica, ide tieto dane brať späť. Napriek tomu, že vidia, ako idú obce a mestá dole vodou.
-----------------------------------------
Nevšimli ste si v tom elaboráte to čo ja?

Uvedenie týchto zmien do praxe bude mať nasledujúce efekty:
- všetky zmeny sa udejú len v rámci dane z príjmov fyzických osôb a poistných odvodov, nezasahujú do iných typov daní;
- nedostatočný výber finančných prostriedkov na strane sociálnych odvodov (viď. časť o dopadoch na verejné financie) je kompenzovaný vyšším výberom dane z príjmov (vyšší výber plynie hlavne z rozšírenia základu dane o výšku odvodov). Tak ako dnes štát dotuje Sociálnu poisťovňu tým, ţe jej „prepláca“ výpadok finančných prostriedkov, ktoré presúva sporiteľom do II. piliera, tak bude transferovať peňaţné prostriedky zo štátneho rozpočtu aj naďalej, len vo vyššej, vopred stanovenej sume;
- pre zabezpečenie neutrálneho vplyvu na zdravotné poisťovne sadzba štátu za poistencov štátu vzrastie z úrovne 3,55% na 4,26% priemernej superhrubej mzdy v národnom hospodárstve (čo je ekvivalent 4,78%12 resp. 5,74% priemernej mzdy). Financovanie prebehne cez zvýšený príjem štátu z dane z príjmov fyzických osôb. Do úvahy prichádza aj zafixovanie pevnej sumy odvodu na zdravotné poistenie za poistencov štátu;
- vyšší výber dane z príjmov, ktorý bude potrebný na dofinancovanie výdavkov Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní by teda mal zostať príjmom štátneho rozpočtu. To si vyţiada upraviť mechanizmus prerozdeľovania výnosu z dane z príjmov z fyzických osôb medzi štát, VÚC a obce;
xoxolushka
09.04.11,04:20
Nie je nanič. Teraz sú minimálne odvody 155,13 EUR (46,06+109,07), po novom 25% (9%+16%) zo 600 EUR je 150 EUR. Pri 400 EUR je to "iba" 100 EUR.
OK,,takže 400€ príjem,,z toho zaplatím odvody 100€,,,a daň zo 400-300(odp.pol.) 100€ t.j. 20€ (to ešte netuším aká bude spodná hranica odvodov, či to bude fakt len tých 100€) zostáva mi 280€ na mesiac. Ktorý zamestnanec by za to robil, keby mu povedali, že ak sa v niečom pomýli, zaplatí pokutu v plnej výške,,nebodaj ak spraví nesprávny krok, ručí celým svojím majetkom???
mona091
09.04.11,06:04
Protest, Demonstracia, Strajk !!!!

vykecat sa mozeme, aj ponadavat nam este dovolia, na veci to vsak nic nemeni, riesenie vidim iba v niecom radikalnom
trisestri
09.04.11,09:03
Bez reformy zdravotníctva /aj doch.systému/ v ktorej by sa nároky delili na zakladné /dlhodobo nezamestnaný bez zdr.postihnutia, dobrovolný platci min.poistenia,tzv dobrovolný nezamestnaný, neplatiči/, potom štandardné poistenie /živnostníci, zamestnanci, podnikatelia,deti a študenti, dochodcovia,invalidi/a nadštandarne poistenie ktoré by bolo na základe pripoistenia-už len zložitá otázka zaradit zdravotné úkony do jednotlivých balikov-ale je dlhodobo neudržatelne aby niekto prispieval a potom ešte ked ma smolu a zrušia mu zmluvu poistovne z lekárom,tak aby sa doprosoval kade-tade a opačne druhý si nikdy neplatil poistenie,lekár ho neodmietne zo strachu a ešte jeho dobré platený ochranca dookola v mediach,OSN,EU a všade kde sa dá bude kričat ako je ten chudák etnický diskriminovaný,niečo podobné treba urobit aj v reforme dochodkov a nie potlačat ešte viac zasluhovost,lebo nakoniec to dopadne tak že ten kto prispieval 40 rokov aj ked v minimalnej výške ho dostane rovnaký ako ten čo minimáne polovicu života platil figu-lebo odvody sa zvyšujú a ich platitelia majú z tej solidarity čím dalej tým menej-zato príživnikom nároky ostavajú a ešte sa ponosujú. Bez týchto reforiem kde popri solidarite,zavedie sa aj zasluhový princip,plus dosledné mechanizmy kontroly a sankcii pre neplatičov odvodov /konatelia s.r.o/ bez toho sa zasadne nepohne v znížovani odvodov,ktoré sú hlavne bremenom pre živnostníkov ked zohladníme malý priestor trhových podmienok pre nich./nízka kúpyschopnost občanov,malý dopyt po službách a tovaroch v ich segmente atd/
durisovad
09.04.11,12:54
Protest, Demonstracia, Strajk !!!!

vykecat sa mozeme, aj ponadavat nam este dovolia, na veci to vsak nic nemeni, riesenie vidim iba v niecom radikalnom
Dnes sa strajkuje v Budapesti a to nielen proti opatreniam madarskej vlady, ale proti tomu, ako krizu riesia europske krajiny - vsade na ukor tych najchudobnejsich, namiesto toho, aby si zobrali na paskal tych najbohatsich a opytali sa ich, ako k tomu ohromnemu bohatstvu prisli a v pripade, ze to nebolo celkom koser, aby im to zobrali a prerozdelili.
martinaj
09.04.11,14:17
A toto je tiež spravodlivé?
Sú dvaja SZČO, ktorí obaja mali za rok 2010 zisk 2340 EUR, pričom SZČO A mal príjmy vo výške 3900 EUR a živnostník B príjmy vo výške 9900 EUR. Dajme tomu, že SZČO podniká v oblasti služieb, kde nemá vysoké náklady a SZČO B podniká v oblasti obchodu - tovar kúpi a ďalej predá, jeho náklady sú vyššie. SZČO B má povinnosť registrovať sa v SP a začať platiť sociálne odvody, živnostník A túto povinnosť nemá. A pritom ich čiastkový základ dane podľa §6 bol rovnaký. A nikoho nezaujíma, či SZČO A vôbec bude mať dôchodok, na rozdiel od nízkopríjmového SZČO, ktorý už odvody platí z mininima a o výšku dôchodku ktorého má starosť celá naša vláda.
evina
09.04.11,14:43
A toto je tiež spravodlivé?
Sú dvaja SZČO, ktorí obaja mali za rok 2010 zisk 2340 EUR, pričom SZČO A mal príjmy vo výške 3900 EUR a živnostník B príjmy vo výške 9900 EUR. Dajme tomu, že SZČO podniká v oblasti služieb, kde nemá vysoké náklady a SZČO B podniká v oblasti obchodu - tovar kúpi a ďalej predá, jeho náklady sú vyššie. SZČO B má povinnosť registrovať sa v SP a začať platiť sociálne odvody, živnostník A túto povinnosť nemá. A pritom ich čiastkový základ dane podľa §6 bol rovnaký. A nikoho nezaujíma, či SZČO A vôbec bude mať dôchodok, na rozdiel od nízkopríjmového SZČO, ktorý už odvody platí z mininima a o výšku dôchodku ktorého má starosť celá naša vláda.

Neviem, tak trocha rozmýšľam, čo si chcela týmto povedať. Myslím, že po prvé sa tu nikto nevyjadril, že je proti akýmkoľvek úpravám po druhé terajší návrh odvodovej reformy smeruje znížením minima, aby sme sa starali všetci o dôchodky platiacich z minima /nestará sa vláda, ale vláda prerozdeľuje..../ a vôbec....skrátka nechápem....či mieriš na to, že by mali zrušiť obmedzenie príjmom?
martinaj
09.04.11,17:02
Chcela som tým povedať, že je hlúpe brať za bernú mincu pri určovaní povinnosti platenia odvodov do SP výšku príjmov. Veď niekto môže urobiť jeden jediný obchod za celý rok s príjmom 100000 EUR a pritom jeho zisk bude 1000 EUR. Niekto iný bude mať príjmy vo výške 10000 EUR a jeho zisk bude 7500 EUR. Výška príjmov nehovorí nič o miere zisku. Ak teda berieme do úvahy to, že zamestnanec môže pracovať na čiastočný úväzok, uvažujme aj o tom, že niektoré SZČO nevykonávajú túto činnosť 8 a viac hodín denne, ale menej. A potom by mali mať alikvótne znížené vymeriavacie základy. Lenže...
Radolus
09.04.11,19:16
Vždy bolo a aj bude že Slovák si iba zabrble a zanadáva a to je všetko.
Ak aj má prísť k nejakým poriadnym protestom 90% Slovákov sklopí uši a bude drieť denne 12-15 hodín za 400 Eur miesto toho aby sa už KONEČNE OZVAL ZA SVOJE PRÁVA.

To čo sa tu na Slovensku deje či už v Školstve , v Zdravotníctve , v Športe alebo ohľadne likvidácii živnostníkov tak to už naozaj nieje normálne a treba si uvedomiť že sa bude diať aj naďalej a to doftedy pokiaľ si to necháme.

Chcel by som sa ale dožiť toho aby sa Slováci KONEČNE dali dokopy a aby vyšli do ulíc aspoň tak ako to bolo v Egypte.Potom som zvedavý čo by robili naši páni poslanci (otrokáry) ! ! !
jar88
09.04.11,19:37
Vždy bolo a aj bude že Slovák si iba zabrble a zanadáva a to je všetko.
Ak aj má prísť k nejakým poriadnym protestom 90% Slovákov sklopí uši a bude drieť denne 12-15 hodín za 400 Eur miesto toho aby sa už KONEČNE OZVAL ZA SVOJE PRÁVA.

To čo sa tu na Slovensku deje či už v Školstve , v Zdravotníctve , v Športe alebo ohľadne likvidácii živnostníkov tak to už naozaj nieje normálne a treba si uvedomiť že sa bude diať aj naďalej a to doftedy pokiaľ si to necháme.

Chcel by som sa ale dožiť toho aby sa Slováci KONEČNE dali dokopy a aby vyšli do ulíc aspoň tak ako to bolo v Egypte.Potom som zvedavý čo by robili naši páni poslanci (otrokáry) ! ! !
A o aké že práva sa tu vlastne dovolávaš?
Chceš vyjsť do ulíc, strieľať a zapaľovať iným autá, domy a plieniť obchody?
BXLmiami
10.04.11,03:19
Nerozumiem snahe medií stavať do protikladu živnostníkov a zamestnancov. Veď bez živnostníkov by neboli ani niektorí zamestnanci. Popri jednoosobých živnostníkoch existujú tiež živnostníci, v ktorých rukách sú osudy mnohých nimi zamestnávaných zamestnancov.
Čomu neroumieš,je to bežná taktika štátu,pri lekároch a pacientoch to vychádza roky rokuce,tak prečo by to neskusili na SZCO a zamestnancoch?Uvidíš,že im to vyjde,médiá na tom makaju a poriadne.
canbo
10.04.11,06:14
A o aké že práva sa tu vlastne dovolávaš?
Chceš vyjsť do ulíc, strieľať a zapaľovať iným autá, domy a plieniť obchody?

O právo na normálny život. Aby výška 2x min. mzda bola väčšia ako socialné dávky , aby platilo za rovnakú prácu - rovnakú plácu ( v celej Európe).
Ak vláda prijme opatrenia a sú zlé .nech odškodní poškodených a zaplatí .
( reformy reforiem, úpravy úprav...)

Chcete konkrétne údaje a žijete vo vzduchoprázdne a nie na slovensku , čítajte noviny:( http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CC8QFjAD&url=http%3A%2F%2Fiphone.sme.sk%2F%3Fsek%3D%26rub%3 D%26cl%3D5842122&ei=_VehTfiQBMTJswaqyLyJAg&usg=AFQjCNFnvLHeq1Z6lgnM2eJTXCT62gelDw),http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fvas.cas.sk%2Fclanok%2F3123%2Frovn aka-praca-ina-placa-talianski-dlazdici-zarobia-18-slovenski-7-50.html&ei=nlihTYTyF8zBtAaWosTiAQ&usg=AFQjCNE8mlzw8eKRaG9Abp24XhdDFJTCZg ...... a môžem pokračovať.
jar88
10.04.11,07:26
O právo na normálny život. Aby výška 2x min. mzda bola väčšia ako socialné dávky , aby platilo za rovnakú prácu - rovnakú plácu ( v celej Európe).
Ak vláda prijme opatrenia a sú zlé .nech odškodní poškodených a zaplatí .
( reformy reforiem, úpravy úprav...)

Chcete konkrétne údaje a žijete vo vzduchoprázdne a nie na slovensku , čítajte noviny.... a môžem pokračovať.
To chceš povedať, že nežiješ normálny život?
--------------------------------------------
Čomu sa čuduješ?
Že sa tí Taliani nedojednali na siedmich Eurách za meter, keď Slováci vzali aj 7,50 €/m2.?
Alebo sa čuduješ, že obecný úrad zaplatil Talianom 18 €/m2, keď mal Slovákov za 7,50 €/m2.?
---------------------------------------------
S čím chceš ísť na vládu?
misomiso
10.04.11,08:06
O právo na normálny život. Aby výška 2x min. mzda bola väčšia ako socialné dávky , aby platilo za rovnakú prácu - rovnakú plácu ( v celej Európe).
Ak vláda prijme opatrenia a sú zlé .nech odškodní poškodených a zaplatí .
( reformy reforiem, úpravy úprav...)

Chcete konkrétne údaje a žijete vo vzduchoprázdne a nie na slovensku , čítajte noviny:( http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CC8QFjAD&url=http%3A%2F%2Fiphone.sme.sk%2F%3Fsek%3D%26rub%3 D%26cl%3D5842122&ei=_VehTfiQBMTJswaqyLyJAg&usg=AFQjCNFnvLHeq1Z6lgnM2eJTXCT62gelDw),http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fvas.cas.sk%2Fclanok%2F3123%2Frovn aka-praca-ina-placa-talianski-dlazdici-zarobia-18-slovenski-7-50.html&ei=nlihTYTyF8zBtAaWosTiAQ&usg=AFQjCNE8mlzw8eKRaG9Abp24XhdDFJTCZg (http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CC8QFjAD&url=http%3A%2F%2Fiphone.sme.sk%2F%3Fsek%3D%26rub%3 D%26cl%3D5842122&ei=_VehTfiQBMTJswaqyLyJAg&usg=AFQjCNFnvLHeq1Z6lgnM2eJTXCT62gelDw%29,http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fvas.cas.sk%2Fclanok%2F3123%2Frovn aka-praca-ina-placa-talianski-dlazdici-zarobia-18-slovenski-7-50.html&ei=nlihTYTyF8zBtAaWosTiAQ&usg=AFQjCNE8mlzw8eKRaG9Abp24XhdDFJTCZg) ...... a môžem pokračovať.

Ja teda naozaj nechapem, preco by Taliani mali pracovat za rovnaku placu ako nasi. Ja som pracoval uz v roznych krajinach ale nikdy sa moj zarobok neodvijal od urovne zarobku miestnych.
marjankaj
10.04.11,08:24
O právo na normálny život. Aby výška 2x min. mzda bola väčšia ako socialné dávky , aby platilo za rovnakú prácu - rovnakú plácu ( v celej Európe).
Ak vláda prijme opatrenia a sú zlé .nech odškodní poškodených a zaplatí .
( reformy reforiem, úpravy úprav...)

Chcete konkrétne údaje a žijete vo vzduchoprázdne a nie na slovensku , čítajte noviny:( http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CC8QFjAD&url=http%3A%2F%2Fiphone.sme.sk%2F%3Fsek%3D%26rub%3 D%26cl%3D5842122&ei=_VehTfiQBMTJswaqyLyJAg&usg=AFQjCNFnvLHeq1Z6lgnM2eJTXCT62gelDw),http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fvas.cas.sk%2Fclanok%2F3123%2Frovn aka-praca-ina-placa-talianski-dlazdici-zarobia-18-slovenski-7-50.html&ei=nlihTYTyF8zBtAaWosTiAQ&usg=AFQjCNE8mlzw8eKRaG9Abp24XhdDFJTCZg ...... a môžem pokračovať.

No vidím, že si živnostník.
Veď ti nikto nebráni zamestnávať dlaždičov a platiť ich ako tých talianov. Uvidíš ako ťa budú mať všetci radi.
misomiso
10.04.11,08:33
No - poniektori tu vyzyvaju na strajk a demonstracie. Opakovane tu zaznieva argumet, ze v celej EU reformy beru z vrecka viac chudobnym ako bohatym. Ano, musim potvrdit ze je to tak. Tazko povedat, ci je to spravne, no je to uplne logicke a prirodzene a ziadne demostracie ani revolucie to nikdy nebudu moct zmenit.

Logicke a prirodzene je to z dvoch dovodov:

1. Bohati maju vzdy blizsie k politikom a poslancom co sa tyka lobbingu ako chudobni. Maju moznost ich aj financne korumpovat. Tu by sa zdalo, ze by s tym mohla nejaka revolucia spravit koniec, no je to naivna predstava. Nepodarilo sa to ziadnej revolucii v historii ludstva, takze asi tazko dufat v radikalnu zmenu. Mozeme mat samozrejme lepsiu vladu alebo horsiu, (teraz mame relativne mozno nie celkom najhorsiu), ale urcita miera korupcie tu bude vzdy a budu z nej profitovat bohati, nie chudobni.

2. Aj keby sa podarilo korupciu na 100% odstranit, stale to nic neriesi. Nie je v silach ziadnej vlady siahnut bohatym na ich vysady a majetok. Bohati sa totiz vyznacuju tym, ze su vacsinou kozmopolitni a vzhladom k svojmu vzdelaniu, jazykovym moznostiam a majetku vysoko mobilni. Ak by zacala akakolvek vlada tlacit na bohatych a uspesnych ludi, tak sa zoberu a prestahuju sa inde. Dopad na nizkoprijmove vrstvy by bol fatalny, pretoze tito bohati vacsinou vlastnia a riadia vyrobne podniky.

Aj keby ti bohati nechali tie fabriky stat ako su a nic si z nich nezobrali (alebo aj keby sme im to znarodnili ako komunisti), nic by z toho ti chudobni neziskali, pretoze nie su schopni ich riadit. (Respektive su schopni ich iba udrziavat pri zivote, bez akejkolvek ambicie na konkurencieschopnost a export - uz sme to tu raz zazili a stacilo.)

Chudobni nemaju zdaleka taku mobilitu. Par mladym ludom sa sice podarilo privyrobit si v Irsku alebo v Londyne, hlavne tym, co este nemali rodiny, no vo vseobecnosti bezny pracujuci obcan sa moze povazovat skor za nehnutelnost. Preto nema ziadna vlada sancu a bohatych si bude vzdy musiet pestovat ako vcely kralovnu. Este aj stat si poziciava od bohatych investorov (dlhopisy), pretoze by inak nemal na socialne davky.

Ina vec je, ze si to tu po revolucii vsetky vlady velmi ulahcuju. Namiesto toho, aby podporovali drobne podnikanie a strednu vrstvu spoliehaju na to, ze sem pridu traja investori z Korey a zamestnaju cele stado. Tuto chybu robili doteraz vsetky vlady, zlava doprava. U nas sme skratka stale zvyknuti spoliehat sa skor na megaROHubytovne a obrovske hotely, ako na dobre fujgujuce rodinne penziony. A stale sa cudujeme, preco Alpy vyhravaju nad Tatrami na celej ciare a preco dokonca aj Slovaci Tatry ignoruju a chodia lyzovat do Rakuska. No - to je len jeden priklad z 1.000, rovnake plati aj v priemysle.

Musim povedat, ze ak ma tato pravicova vlada v niecom sklamala, tak prave v tomto - ze pokracuje v nastupenom trende - spoliehania sa na negainvestorov. Co sa tyka utahovania si opaskov - to je nevyhnutne a akakolvek demostracia ci strajk situaciu iba zhorsi.
trisestri
10.04.11,09:09
Prečo chcete protestovat,ved Radičová tvrdí že 80% živnostníkom sa odvody znížia a o výhodach zmien pre živnostníkov hovorí teraz aj Mikloš.:D:---:)
marjankaj
10.04.11,09:19
Prečo chcete protestovat,ved Radičová tvrdí že 80% živnostníkom sa odvody znížia a o výhodach zmien pre živnostníkov hovorí teraz aj Mikloš.:D:---:)

No ak by tých 80% zrušilo živnosť, tak by to bola pravda. Odvody by sa im znížili. Len či je toto zámer vlády?:rolleyes:
pavol54
10.04.11,11:42
Prečo chcete protestovat,ved Radičová tvrdí že 80% živnostníkom sa odvody znížia a o výhodach zmien pre živnostníkov hovorí teraz aj Mikloš.:D:---:)
To povedali A ale vytrvalo zamlčiavajú B, že sa tým pádom zníži aj dôchodok, ak sa nejakého tí minimálni platiči dožijú.
Zase bol podporený veľkokapitál.: Zamestnanec ktorý musel ísť na živnosť si dá do nákladov len to čo v skutočnosti vydokladuje, teda 0,0 prd, kým veľkokapitál si zníži základ dane o odpisy strojného zariadenia, budov, energií a čo ja viem ešte čoho všetkého čo ten živnostník potrebuje na výkon živnosti.
Ale v globále je to nákladovo neutrálne alebo dokonca si takýto živnostník po novom prilepší.
Nemá v tom jasno ani Mikloš len blábolí čo mu napíšu, bolo to vidieť na odpovedi na tej dph-čke. podľa neho všetky dane a odvody budú na jednom tlačive, asi budem miešať daň priamu, nepriamu, spotrebnú, odvody do ZP ,SP na jednom tlačive a to každý mesiac to ešte bude treba účtovnícku maturitu, to nech rozpráva tomu čo v lete seno žerie.
Asi majú všetkých živnostníkov za blbcov. Mne by stačilo aby napísali jasne koľko % bude činiť môj dôchodok v I prvom pilieri vzhľadom k mojim odvodom a ja sa zariadim a myslím si že každý kto vie rátať, tieto tančeky sú len na ďalšie ošklbanie národa.
jar88
10.04.11,11:50
Prečo chcete protestovat,ved Radičová tvrdí že 80% živnostníkom sa odvody znížia a o výhodach zmien pre živnostníkov hovorí teraz aj Mikloš.:D:---:)
Dúfam, že si si všimol, ako sa Mikloš vyjadril na adresu firiem, ktoré využívajú zamestnávanie živnostníkov, ako akúsi konkurenčnú fintu. Povedal niečo v zmysle konkurenčnej výhody tých firiem, ktoré živnostníkov využívajú pred firmami, ktoré túto fintu nevyužívajú.
--------------------------------------
Defakto, uznal konkurenčné znevýhodnenie firiem na trhu tým, že platia za zamestnancov odvody. No nevyjadril sa v tom zmysle, že naše firmy neoperujú len na našich a európskych trhoch, ale aj na svetových trhoch.
-----------------------------------------------------------------------
No a na tých svetových trhoch sú znevýhodňované do takej miery, že jednoducho nepredávajú a zahraničné firmy bez odvodov, sú u nás tak zvýhodnené, že u nás predajú čokoľvek.
trisestri
10.04.11,11:51
Myslel som to ironický,ešte aj dovody stále iné uvadzajú-najzabavnejší je ten že reformu odvodov museli prijat,lebo systém by skolaboval,na druhej strane raz tvrdia fiškalnú neutralitu,teraz že zamestnanci a živnostníci na reforme zarobia,tak ako a kde získa stratový systém,mimo tvrdých reštrikcii voči chorým a dochodcov?, lebo stratovost sa iba prehlbi a reštrikcie neviem či budú postačújuce na krytie strát a reforiem-a to ešte rozumné a spravodlivé reformy nezačali ani robit,len akési bludné hokusy-pokusy.
pavol54
10.04.11,11:55
Dúfam, že si si všimol, ako sa Mikloš vyjadril na adresu firiem, ktoré využívajú zamestnávanie živnostníkov, ako akúsi konkurenčnú fintu. Povedal niečo v zmysle konkurenčnej výhody tých firiem, ktoré živnostníkov využívajú pred firmami, ktoré túto fintu nevyužívajú.
--------------------------------------
Defakto, uznal konkurenčné znevýhodnenie firiem na trhu tým, že platia za zamestnancov odvody. No nevyjadril sa v tom zmysle, že naše firmy neoperujú len na našich a európskych trhoch, ale aj na svetových trhoch.
-----------------------------------------------------------------------
No a na tých svetových trhoch sú znevýhodňované do takej miery, že jednoducho nepredávajú a zahraničné firmy bez odvodov, sú u nás tak zvýhodnené, že u nás predajú čokoľvek.
Takže im jasne ukázal cestu zisku firiem náklady firme, veď zamestnanec - živnostník to dorovná na daniach a odvodoch.
jar88
10.04.11,13:34
Myslel som to ironický,ešte aj dovody stále iné uvadzajú-najzabavnejší je ten že reformu odvodov museli prijat,lebo systém by skolaboval,na druhej strane raz tvrdia fiškalnú neutralitu,teraz že zamestnanci a živnostníci na reforme zarobia,tak ako a kde získa stratový systém,mimo tvrdých reštrikcii voči chorým a dochodcov?, lebo stratovost sa iba prehlbi a reštrikcie neviem či budú postačújuce na krytie strát a reforiem-a to ešte rozumné a spravodlivé reformy nezačali ani robit,len akési bludné hokusy-pokusy.
No a k tomu všetkému si treba uvedomiť, že deficit sa bude stále prehlbovať, stále bude menej a menej odvádzaných odvodov, menej peňazí v zdravotníctve, menej výkonov za viac peňazí a časom sa ozvú aj zdravotníci.
---------------------------------------------------
Nakoniec si aj naši páni doktori uvedomia, že slepé črevo u Nemca je veľmi podobné tomu Slovenskému a tak prečo by nemali za operáciu na Slovensku, brať rovnako, ako v Nemecku.
---------------------------------------------------
Veď ak Slovenský dláždič má brať rovnako, ako Taliansky, prečo by to nemalo platiť aj u lekárov, alebo učiteľov.
Som zvedavý, ako budete kukať, keď vám predložia solidárny účet, lebo poisťovňa neplatí a nemocnica má exekútorov na krku.
Radolus
10.04.11,15:19
A o aké že práva sa tu vlastne dovolávaš?
Chceš vyjsť do ulíc, strieľať a zapaľovať iným autá, domy a plieniť obchody?

ANO PRESNE TAK.Právo na slušný život nič viac nechcem.Chcem zarábať aspoň 50% toho čo zarába napríklad Nemec alebo Rakušan za TAKÚ ISTÚ ODVEDENÚ PRÁCU ako odvedie Slovák na Slovensku.

Ceny máme rovnaké ak nie aj drahšie ako vo vyspelích krajinách a platy máme ako nejaký chuďáci.85% Slovákov žije z ruky do úst a môže si tu písať kto čo chce.

Nech sem páni poslanci dajú zoznam firiem a nech k nim pridelia aj platy.Ja som doma už 4 mesiace a v Novozámockom a Trnavskom okrese je NEMOŽNÉ zohnať prácu za 500-550 Eur v čistom.

Ak aj je nejaká tak za 2 Eurá na hodinu a to je čo ? ? ? Napľuť do očí takým zdieračom čo ponúkajú 2 Eurá.A takých je dnes 70% firiem takže si tu môžeme ťahať ružové motúziky okolo nosa pravda je ÚPLNE INDE.

A napluť do očí aj našej SUPER VLÁDE čo v kuse tvrdí ako nám rastie ekomonika a ako sa tu máme všetci dobre.
somo22
10.04.11,15:23
Reforma daňovo-odvodového systému má podporiť zamestnanosť a negatívne sa dotkne len časti živnostníkov. Podľa premiérky Ivety Radičovej je možné, že pre živnostníkov, čo majú vyššie zisky, môže byť dopad mínusový. Budú platiť vyššie dane a odvody, ale iba vtedy, ak nemajú reálne náklady na výkon svojej činnosti. ani ja nemam realne naklady kedze mi vsetko dodava zamestnavatel...len nemozem byt zamestnancom lebo by to boli prilis velke vydavky pre firmu.... Pan Miklos asi pocital s tym ze si zaplatim odvody a potom este aj dan,. myslim ze sa preratal, asi si zrusim zivnost, zaregistrujem sa na urade prace nech za mna odvody plati stat, a ja budem pekne pracovat na cierno...ved aj tak pocitali s tym ze troska klesnu prijmy do statneho rozpoctu:-))
vcielkaisr
10.04.11,16:48
Keby len ceny, ale aj na kvalite nás odrbavajú,zaplatíme odvody a za marodku dostaneme menej ako zaplatíme za lekára a lieky-tak to dopadne pri naších pravicových banditoch,ktorý robia stále reformy a potom reformy vlastných reforiem,lebo nenažratým papuliam je stále málo.
Jano24
10.04.11,17:40
Odkedy je povinny dohodar platit ZP za rok 2011? Ci si RZZP. Ja o tom neviem.

Toto je zaujimave.
Urazove poistenie? To je co? Zamestnavatel ma platit?
Aj toto je zaujimave Takze pasivny príjem?

3,3 * ZM* 0,22(9%+13%)= 160,47. ZM=? ,221 eur? Takze SZCO minimum 727 eur? zamestnanci kolko?

Takze SZCO ma vyssi maximalny VZ ako zamestnanec, aj ked
im nevzniká nárok na dávky v nezamestnanosti, úrazové dávky a dávku garančného poistenia4 ? Velmi zaujimave. Nehovoriac o dohodarovi. Kolko to je pre jednotlive skupiny?
Som zvedavy ci stat bude platit aspon tolko co samoplatcovia do ZP.


A solidarita. To je ked platis a mas z toho nic. Takze stupne pocet dohodarov - dochodcov? Zatial tolko.

Predchadzajuci Miklosov system bol neúnosne administratívne zaťažujúci,neprimerane nákladný,neprehľadný a komplikovaný(toto velmi neporiesili),nerovný z hľadiska daňovo-odvodovej záťaže(toto asi vobec),znižujúci motiváciu pracovať z hľadiska vysokej daňovo-odvodovej záťaže práce(to ako naplanovanych 5 eur to zlepsi?);neefektívny,neúčinný,neudržateľný, nepodporujúci zamestnanosť. OK zvysime zamestnanost, resp. som zvedavy ako to moze pomoct.

To čo si písala Evina že tomu trošku nerozumieš hneď pod týmto príspevkom, tak vyzerá to tak že SZČO budú mať oveľa vyšší vymeriavaci základ ako zamestnanci. Zamestnanci 3,8 násobok zo superhrubej mzdy to je 3932,20€ mesačne a maximálne poistné 9437,30€.Ale to je z 19% /plus asi urazove,08%/ .Takže maximálny vymeriavaci základ je pre SZČO je oveľa vyšší ako pre zamestnaca, keďže ten platí 13 a nie 19%. Ale transfer do II.pilierapre SZČO je je maximálny ako pre zamestnanca. Je to trošku zakamuflované. To bolo kriku, keď od politikov tejto koalície,keď chcela Tomanová zvýšiť maximálne vymeriavaci základ z trojnásobku priemernej mzdy na 4 násobok a maximálny dôchodok sa ma počítať z trojnásobku.V tomto Fica prekonávajú .Nič neostáva len šup do jednoosobových s.r.o čiek a zobrať si príklad z iných z minulosti a neodvádzať okrem minimálneho zdravotného odvodu nič do socialky, alebo si dať v tej s.r.o minimálny plat a platiť z neho minimálne odvody.
Jano24
10.04.11,17:47
To čo si písala Evina že tomu trošku nerozumieš hneď pod týmto príspevkom, tak vyzerá to tak že SZČO budú mať oveľa vyšší vymeriavaci základ ako zamestnanci. Zamestnanci 3,8 násobok zo superhrubej mzdy to je 3932,20€ mesačne a maximálne poistné 9437,30€.Ale to je z 19% /plus asi urazove,08%/ .Takže maximálny vymeriavaci základ je pre SZČO je oveľa vyšší ako pre zamestnaca, keďže ten platí 13 a nie 19%. Ale transfer do II.pilierapre SZČO je je maximálny ako pre zamestnanca. Je to trošku zakamuflované. To bolo kriku, keď od politikov tejto koalície,keď chcela Tomanová zvýšiť maximálne vymeriavaci základ z trojnásobku priemernej mzdy na 4 násobok a maximálny dôchodok sa ma počítať z trojnásobku.V tomto Fica prekonávajú .Nič neostáva len šup do jednoosobových s.r.o čiek a zobrať si príklad z iných z minulosti a neodvádzať okrem minimálneho zdravotného odvodu nič do socialky, alebo si dať v tej s.r.o minimálny plat a platiť z neho minimálne odvody.
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=475

Tam reforma verejná diskusia sa tieto čísla dajú nájsť
BXLmiami
10.04.11,17:48
mimotemyMám otázku.Kto je dusanf?Založil temu a zmizol.