scrap2000
19.07.11,08:38
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné, aby si SZČO dávala do nákladov benzín a náhrady za používanie auta na podnikateľské účely, ktoré nie je jej. Auto si požičiava od kamaráta zadarmo.

Vopred ďakujem za rady.
Daniela 7
19.07.11,06:42
Toto by zaujímalo aj mňa,ale tu ide o auto písané na manžela a naftu.
Murínová Eva
19.07.11,06:53
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné, aby si SZČO dávala do nákladov benzín a náhrady za používanie auta na podnikateľské účely, ktoré nie je jej. Auto si požičiava od kamaráta zadarmo.

Vopred ďakujem za rady.
je to možné ale musí auto prihlásiť na DÚ a potom podať daňové priznanie
plavčík
19.07.11,06:55
NO podľa mňa PHL by to bolo možné uplatniť za predpokladu, že:

- mal by zmluvu o prenájme auta / hoc aj bez odplaty
- viedol by si knihu jázd a tam by preukázateľne zdokladoval, že uvedené jazdy boli výlučne na podnikanie
no a samozrejme nezabudnúť na daň z motor. vozidiel.
Náhrady by som si neulatňovala, ale prípadné drobné opravy áno.
Murínová Eva
19.07.11,06:58
No my vo firme sme mali presne ten prípad a opravy si dávať do výdaja nemôžeš nakoľko to nie je tvoje vozidlo ale cestovné náhrady môžeš pretože tie by si mal teoreticky akože zaplatiť tomu koho je vozidlo.
scrap2000
19.07.11,07:07
Ďakujem za odpovede.


- mal by zmluvu o prenájme auta / hoc aj bez odplaty
Aký zákon/predpis mu ukladá povinnosť mať zmluvu o prenájme?
scrap2000
19.07.11,07:20
Hlavný dôvod, prečo som založil túto tému, je táto časť § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov:

ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu

Hovorí sa tam o vlastnom motorovom vozidle. Preto som na pochybách čo robiť, keď to je požičané motorové vozidlo.
Murínová Eva
19.07.11,07:27
Táto vec platí aj pri požičanom mot.vozidle bola som na kontrole s dopravou na DÚ a tam som mala všetko v poriadku takže sa nemusíš báť a môžeš to dať kľudne do výdaja
Majkas
19.07.11,07:29
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné, aby si SZČO dávala do nákladov benzín a náhrady za používanie auta na podnikateľské účely, ktoré nie je jej. Auto si požičiava od kamaráta zadarmo.

Vopred ďakujem za rady.
kuk aj sem:
http://www.porada.sk/t81236-p11-pouzitie-sukromneho-automobilu-na-pracovnu-cestu.html
http://www.porada.sk/t81236-p14-pouzitie-sukromneho-automobilu-na-pracovnu-cestu.html
scrap2000
19.07.11,07:56
Táto vec platí aj pri požičanom mot.vozidle bola som na kontrole s dopravou na DÚ a tam som mala všetko v poriadku takže sa nemusíš báť a môžeš to dať kľudne do výdaja

Eva, ďakujem za informáciu. Presne o takejto osobnej skúsenosti som potreboval počuť :)
Evanka
19.07.11,10:46
Toto by zaujímalo aj mňa,ale tu ide o auto písané na manžela a naftu.
Ak je auto v bezpodielovom vlastníctve manželov, jedná sa u hociktorého z nich o auto "vlastné".
Evanka
19.07.11,10:49
Hlavný dôvod, prečo som založil túto tému, je táto časť § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov:


Hovorí sa tam o vlastnom motorovom vozidle. Preto som na pochybách čo robiť, keď to je požičané motorové vozidlo.
Ak sa nejedná o vlastné motorové vozidlo, nie je možné uplatňovať paušálne výdavky za km. V takom prípade ide o výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov.
batorek
19.02.12,18:15
Dobrý večer.

Mňa by tiež zaujímalo, že keď je auto u manželov na meno lizing spoločnosti a manželka ho bude používať na podnikanie čo si môže uplatniť ???? Hlavne musí platiť daň z MV určite ??? a ďalej neviem .
Ďakujem za skorú odpoveď.