Zavrieť

Porady

Benzín do nákladov

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné, aby si SZČO dávala do nákladov benzín a náhrady za používanie auta na podnikateľské účely, ktoré nie je jej. Auto si požičiava od kamaráta zadarmo.

Vopred ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Táto vec platí aj pri požičanom mot.vozidle bola som na kontrole s dopravou na DÚ a tam som mala všetko v poriadku takže sa nemusíš báť a môžeš to dať kľudne do výdaja
    scrap2000 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné, aby si SZČO dávala do nákladov benzín a náhrady za používanie auta na podnikateľské účely, ktoré nie je jej. Auto si požičiava od kamaráta zadarmo.

    Vopred ďakujem za rady.
    je to možné ale musí auto prihlásiť na DÚ a potom podať daňové priznanie

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    NO podľa mňa PHL by to bolo možné uplatniť za predpokladu, že:

    - mal by zmluvu o prenájme auta / hoc aj bez odplaty
    - viedol by si knihu jázd a tam by preukázateľne zdokladoval, že uvedené jazdy boli výlučne na podnikanie
    no a samozrejme nezabudnúť na daň z motor. vozidiel.
    Náhrady by som si neulatňovala, ale prípadné drobné opravy áno.
    No my vo firme sme mali presne ten prípad a opravy si dávať do výdaja nemôžeš nakoľko to nie je tvoje vozidlo ale cestovné náhrady môžeš pretože tie by si mal teoreticky akože zaplatiť tomu koho je vozidlo.
    Ďakujem za odpovede.

    plavčík Pozri príspevok
    - mal by zmluvu o prenájme auta / hoc aj bez odplaty
    Aký zákon/predpis mu ukladá povinnosť mať zmluvu o prenájme?
    Hlavný dôvod, prečo som založil túto tému, je táto časť § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov:
    ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu
    Hovorí sa tam o vlastnom motorovom vozidle. Preto som na pochybách čo robiť, keď to je požičané motorové vozidlo.

    Majkas je offline (nepripojený) Majkas

    Majkas
    scrap2000 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné, aby si SZČO dávala do nákladov benzín a náhrady za používanie auta na podnikateľské účely, ktoré nie je jej. Auto si požičiava od kamaráta zadarmo.

    Vopred ďakujem za rady.
    kuk aj sem:
    http://www.porada.sk/t81236-p11-pouz...vnu-cestu.html
    http://www.porada.sk/t81236-p14-pouz...vnu-cestu.html
    Murínová Eva Pozri príspevok
    Táto vec platí aj pri požičanom mot.vozidle bola som na kontrole s dopravou na DÚ a tam som mala všetko v poriadku takže sa nemusíš báť a môžeš to dať kľudne do výdaja
    Eva, ďakujem za informáciu. Presne o takejto osobnej skúsenosti som potreboval počuť

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Daniela 7 Pozri príspevok
    Toto by zaujímalo aj mňa,ale tu ide o auto písané na manžela a naftu.
    Ak je auto v bezpodielovom vlastníctve manželov, jedná sa u hociktorého z nich o auto "vlastné".

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    scrap2000 Pozri príspevok
    Hlavný dôvod, prečo som založil túto tému, je táto časť § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov:


    Hovorí sa tam o vlastnom motorovom vozidle. Preto som na pochybách čo robiť, keď to je požičané motorové vozidlo.
    Ak sa nejedná o vlastné motorové vozidlo, nie je možné uplatňovať paušálne výdavky za km. V takom prípade ide o výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov.

    batorek je offline (nepripojený) batorek

    batorek
    Dobrý večer.

    Mňa by tiež zaujímalo, že keď je auto u manželov na meno lizing spoločnosti a manželka ho bude používať na podnikanie čo si môže uplatniť ???? Hlavne musí platiť daň z MV určite ??? a ďalej neviem .
    Ďakujem za skorú odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.