Zavrieť

Porady

použitie súkromného automobilu na pracovnú cestu

zauímalo by ma, či je možné použiť súkromný automobil na pracovnú cestu, ak je zamestnanec, a nieje na ňho vozidlo písané. Môže to byť i od kamaráta? musí sa vypísať príkaz na pracovnú cestu? I kniha jázd sa musí evidovať k tomuto vozidlu? aké ešte tlačivá musia byť vypisované. Medzi zamestnancom a zamestnávateľom musí byť uzavretá písomná dohoda alebo zmluva na tento druh výkonu?
Ďakujem za skorú odpoveď. veľmi súrne by som potrebovala tieto informácie.
Usporiadat
Zuzana248 Zuzana248

Zuzana248 je offline (nepripojený) Zuzana248

brikina Pozri príspevok
posuvam...
DObrý večer všetkým. Prešla som si jednotlivé príspevky, ale akosi neviem nájsť odpoveď na môj problém.
Konateľka jednej s.r.o. chce zamestnať na Dohodu o PČ osobu, ktorej pracovná náplň bude rozvoz tovaru jednotlivým konečným spotrebiteľom.
Táto osoba by používala súkromné vozidlo, ktoé nie je písané na neho, ale na inú osobu. T.z. daň z MV firma platiť nemusí, alebo sa mýlim?

Musí si evidovať denný počet najazdených kilometrov, t.z. budem mu počítať náhrady cestovných výdavkov? Nemôžem to ošetriť "paušálnou" hodinovou odmenou, v ktorej budú tieto náklady zahrnuté? Jeho pracovná náplň je čisto ten rozvoz, nič iné....
Za akékoľvek rady som všetkým vopred vdačná.
0 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Prosím Vás, ešte stále to platí a nebola urobená nejaká zmena alebo novela, čo sa týka preplatenie PHM zamestnancovi ktorý je zamestnaný na DoPČ a používa svoje vlastné auto na PC? Takže zamestnavateľ musí platiť Daň z MV? Dočítala som sa, že ak by toto auto bolo vedené na niekom inom tak zamestnavateľ nemá povinnosť platiť Daň z MV? Poradili ste tu v týchto príspevkoch asi všetko čo sa týka dokladovania k cesťakom, len ešte by ma zaujímalo ak v prípade či už má zamestnanec osobne auto ktore používa na PC vedené na svoje meno alebo napr. na syna tak nemusí mať uzatvorené aj havarijné poistenie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

GAP Pozri príspevok
Prosím Vás, ešte stále to platí a nebola urobená nejaká zmena alebo novela, čo sa týka preplatenie PHM zamestnancovi ktorý je zamestnaný na DoPČ a používa svoje vlastné auto na PC? Takže zamestnavateľ musí platiť Daň z MV? Dočítala som sa, že ak by toto auto bolo vedené na niekom inom tak zamestnavateľ nemá povinnosť platiť Daň z MV? Poradili ste tu v týchto príspevkoch asi všetko čo sa týka dokladovania k cesťakom, len ešte by ma zaujímalo ak v prípade či už má zamestnanec osobne auto ktore používa na PC vedené na svoje meno alebo napr. na syna tak nemusí mať uzatvorené aj havarijné poistenie?
u zamestnanca sa neskúma, či ide o vozidlo vlastné (táto podmienka je len u SZČO, ak si chce uplatniť sadbu základnej náhrady). Podmienky havarijného poistenia môže stanoviť zamestnávatel pri podpisovaní príkazu na cestu.
0 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

veronikasad Pozri príspevok
u zamestnanca sa neskúma, či ide o vozidlo vlastné (táto podmienka je len u SZČO, ak si chce uplatniť sadbu základnej náhrady). Podmienky havarijného poistenia môže stanoviť zamestnávatel pri podpisovaní príkazu na cestu.
§ 85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

Teda ak ako z-ľ preplatim z-covi iba spotrebované PHM za PC, tak by sa ma tento § 85 nemal týkať, ale ak by som mu chcela vyplácať aj cest. náhrady, čo je za každy km 0,183€ ( dobre???) tak až vtedy by sa ma ten zákon týkal. Dobre tomu rozumiem?

Naposledy upravil GAP : 16.05.11 at 10:47
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

GAP Pozri príspevok
§ 85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

Teda ak ako z-ľ preplatim z-covi iba spotrebované PHM za PC, tak by sa ma tento § 85 nemal týkať, ale ak by som mu chcela vyplácať aj cest. náhrady, čo je za každy km 0,185€ ( dobre???) tak až vtedy by sa ma ten zákon týkal. Dobre tomu rozumiem?
Nie, nie je to tak, tento zákon sa ťa týka, pretože medzi cestovné náhrady patrí aj náhrada PHM pri PC.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

GAP Pozri príspevok
§ 85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

Teda ak ako z-ľ preplatim z-covi iba spotrebované PHM za PC, tak by sa ma tento § 85 nemal týkať, ale ak by som mu chcela vyplácať aj cest. náhrady, čo je za každy km 0,185€ ( dobre???) tak až vtedy by sa ma ten zákon týkal. Dobre tomu rozumiem?
Nemám s tým osobnú skúsenosť. Pri jednorázovom použití súkr.auta, ak mu preplatíš náhradu vo výške bežného cestovného, by ti to možno pri daňovej kontrole prešlo. Ak však auto bude používať pravidelne - asi nie.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
GAP Pozri príspevok
§ 85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

Teda ak ako z-ľ preplatim z-covi iba spotrebované PHM za PC, tak by sa ma tento § 85 nemal týkať, ale ak by som mu chcela vyplácať aj cest. náhrady, čo je za každy km 0,183€ ( dobre???) tak až vtedy by sa ma ten zákon týkal. Dobre tomu rozumiem?
Tento paragraf sa týka iba platenia dane z motorových vozidiel. Cestovné náhrady sú aj za spotrebované PHL aj diéty, nie iba 0,183 €/km
0 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Poradite či dobre rátam?
Ak dlžka cesty tam a spať je 30km, spotreba v Tech. preukaze je 5,6L/100km a cena nafty v tom čase 1,5€/1L = 2,52€ za PHL + 5,49€+ 3,80€ ak je na PC 6hod. A najdolezitejsi problem pre mna ako z-ľa som povinná registrovať auto ktore je vo vlastníctve z-ca na DU. A potom zaplatit dan? Podotýkam ze z-c ma uzatvorenú iba dohodu o PČ. Som povinná mu platiť diety(stravne)? Jemu uplne staci len ked mu preplatim PHL viac nechce.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

chcem sa opytat ci spravne postupujem?

jediny majitel a konatel s.r.o. pouziva auto rodinneho prislusnika na podnik.ucely pre s.r.o.

zaregistrujem ho na ucely dane z MV a nasledne po podani DP tuto dan zaplati za mesiace kedy auto pouzil

s.r.o. mu preplati za spotrebovane PHM a nahradu za pouzitie vozidla 0,183/km

je potrebny suhlas/zmluva majitela auta, ze ho konatel moze pouzivat?

Dakujem
0 0
sjuzn sjuzn

sjuzn je offline (nepripojený) sjuzn

ahojte poraďaci,
prosím Vás potvrďte mi, či je to tak správne: ak SZČO používa v podnikaní motorové vozidlo svojho otca, má nárok si dať do nákladov náhrady za PHM a stravné, nie náhradu za auto......je to tak????....ďakujeeeem-)))
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sjuzn Pozri príspevok
ahojte poraďaci,
prosím Vás potvrďte mi, či je to tak správne: ak SZČO používa v podnikaní motorové vozidlo svojho otca, má nárok si dať do nákladov náhrady za PHM a stravné, nie náhradu za auto......je to tak????....ďakujeeeem-)))
Nie, nie je to celkom tak.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň, môžem poprosiť o radu. Snažila som sa to tu prelúskať, ale predsa sa opýtam, či som na niečo nezabudla.
Založila som si živnosť, auto je napísané na manžela a máme BSM. Prihlásim ho ja na daňovom úrade na svoje obchodné meno a adresu. V januári podám DP k DzMV a zaplatím daň podľa počtu mesiacov, kedy bude auto prihlásim na DÚ. Do účtovníctva si môžem dať pauš.náhradu 0,183€/km podľa - cestovného príkazu- resp.evidencie jázd na prac.účely + spotrebované PHL podľa priem. spotreby v TP a daň z MV.
Keďže sme manželia netreba žiadne prehlásenia ani zmluvy, alebo súhlas manžela na používanie automobilu v mojej živnosti?

Vopred ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

L-M Pozri príspevok
Dobrý deň, môžem poprosiť o radu. Snažila som sa to tu prelúskať, ale predsa sa opýtam, či som na niečo nezabudla.
Založila som si živnosť, auto je napísané na manžela a máme BSM. Prihlásim ho ja na daňovom úrade na svoje obchodné meno a adresu. V januári podám DP k DzMV a zaplatím daň podľa počtu mesiacov, kedy bude auto prihlásim na DÚ. Do účtovníctva si môžem dať pauš.náhradu 0,183€/km podľa - cestovného príkazu- resp.evidencie jázd na prac.účely + spotrebované PHL podľa priem. spotreby v TP a daň z MV.
Keďže sme manželia netreba žiadne prehlásenia ani zmluvy, alebo súhlas manžela na používanie automobilu v mojej živnosti?

Vopred ďakujem
Áno, tak.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Tweety Pozri príspevok
Áno, tak.
Ďakujem Tweety, ešte ma napadlo potom v DP budem ja ako daňovník podľa § 85 ods1.písm.c, tak?
0 0
ninuška ninuška

ninuška je offline (nepripojený) ninuška

Prosím vás, ak použil zamestnanec na pracovnú cestu auto svojho kolegu, čiže nášho druhého zamestnanca, je firma v tomto prípade daňovníkom dane z mv? ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ninuška Pozri príspevok
Prosím vás, ak použil zamestnanec na pracovnú cestu auto svojho kolegu, čiže nášho druhého zamestnanca, je firma v tomto prípade daňovníkom dane z mv? ďakujem
Áno, má, veď mu vyplatí náhradu za použív. MV.
0 0