kaktuslq
30.09.11,19:19
Dobry den,

dnes (30.9.2011) som podpisal takuto vec. Nevsimol som si ze je to vlastne platne od dnes a teda sa chcem opytat ze ci je este moznost si zvolit nie vypovednu lehotu 2 mesiace ale 2 mesacne odstupne...

je to mozne? dakujem

este dodam ze v zmluve mam napisane toto:

v skratke:

zmluvne strany sa dohodli , ze ako zamestnanec nezotrva vo vypovednej lehote u zamestnavatela, ma zamestnavatel v zmysle § 62 ods. 3 ZP pravo na penaznu nahradu v sume priemerneho zarobku zamestnanca za jeden mesiac...

proste sa chcem opytat ci je mozne este si zvolit 2 mesacne odstupne namiesto 2 mesacnej vypovednej lehoty...

dakujem

http://bpart.wz.cz/vypoved.jpg
Xanti
30.09.11,17:24
Ved ty aj v pondelok môžeš požiadať o dohodu o skončení, len ti bude krátená. Síce netuším ako ... lebo je to tretí deň, ale môžeš mať ešte vyplatené v pohodke odstupné.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.

zdroj : http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#76
kaktuslq
30.09.11,17:27
dakujem,

takze zamestnavatel nema inu moznost ako suhlasit?
veronikasad
30.09.11,17:28
dakujem,

takze zamestnavatel nema inu moznost ako suhlasit?
ano a dodatok v prac.zmluve o peňažnej náhrade v prípade nedodržania výpovednej doby už stratil platnosť

V tvojom prípade - ak sú na pracovisku znesitelné pracovné vzťahy, odporúčam zotrvať v prac.pomere do konca mesiaca oktobra.
kaktuslq
30.09.11,17:33
dakujem vam, pomohli ste mi...

uvidime ako sa situacia vyhroti na dalsi tyzden (nova praca atd...)

a este jedna vec co ma trapi, ze ako to potom bude s nevycerpanou dovolenkou...
veronikasad
30.09.11,17:35
dakujem vam, pomohli ste mi...

uvidime ako sa situacia vyhroti na dalsi tyzden (nova praca atd...)

a este jedna vec co ma trapi, ze ako to potom bude s nevycerpanou dovolenkou...
nevyčerpanú dovolenku-alikv.časť je zamestnávatel povinný preplatiť v poslednej výplate (pri skončení prac.pomeru)
kaktuslq
30.09.11,17:38
tak tomu chapem aj ja...este sa chcem spytat, ci tu je niekde vzor co mam napisat a dat mu podpisat, aby sa to, co som uz podpisal zmenilo na to co chcem ja :) teda odstupne a nie vypovedna doba...

vdaka za trpezlivost so mnou...
veronikasad
30.09.11,17:42
tak tomu chapem aj ja...este sa chcem spytat, ci tu je niekde vzor co mam napisat a dat mu podpisat, aby sa to, co som uz podpisal zmenilo na to co chcem ja :) teda odstupne a nie vypovedna doba...

vdaka za trpezlivost so mnou...
Žiadny vzor nepotrebuješ. Zamestnávatelovi odovzdáš žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou ku dňu .... (určíš si sám). Prevzatie kopie listu si daj podpísať zamestnávatelovi. Ak si to neurobil dnes, o jednomesačné odstupné už prídeš. Preto som napísala, že by bolo vhodné zotrvať v práci do konca mesiaca (ak nemáš inú prácu), aby si mal aspoň mzdu.
kaktuslq
30.09.11,17:48
ok, ozvem sa ako to dopadlo cele...

btw: taku rychlu reakciu som necakal...dakujem
Xanti
30.09.11,17:56
Žiadny vzor nepotrebuješ. Zamestnávatelovi odovzdáš žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou ku dňu .... (určíš si sám). Prevzatie kopie listu si daj podpísať zamestnávatelovi. Ak si to neurobil dnes, o jednomesačné odstupné už prídeš. Preto som napísala, že by bolo vhodné zotrvať v práci do konca mesiaca (ak nemáš inú prácu), aby si mal aspoň mzdu.
Veronika,
naozaj príde o jednomesačné odstupné? Nepríde len o tie tri dni? Teda ak požiada v pondelok o ukončenie PP dohodou k pondelkovému dátumu? nebude mať nárok na odstupné temer dva mesiace?
kaktuslq
30.09.11,18:30
no to zaujima aj mna...
Kvaka
30.09.11,18:55
ano a dodatok v prac.zmluve o peňažnej náhrade v prípade nedodržania výpovednej doby už stratil platnosť

V tvojom prípade - ak sú na pracovisku znesitelné pracovné vzťahy, odporúčam zotrvať v prac.pomere do konca mesiaca oktobra.
V zákone je uvedené:
§ 63 62 ods. 8 Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
(9) V kolektívnej zmluve možno vymedziť okruh zamestnancov, s ktorými je možné v pracovnej zmluve dohodnúť rozsah peňažnej náhrady za nezotrvanie počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa odchylne, ako je ustanovené v odseku 8, najviac však v sume násobku výpovednej doby, počas ktorej zamestnanec nezotrval u zamestnávateľa, a sumy priemerného mesačného zárobku zamestnanca.
Takže tá náhrada tu stále je, len v kolektívnej zmluve môže byť aj inak, ako je v odseku 8.
kaktuslq
30.09.11,18:57
a v preklade do reci smrtelnika? :)

mam narok na take odstupne, od kedy podam tu ziadost?
Kvaka
30.09.11,18:58
Veronika,
naozaj príde o jednomesačné odstupné? Nepríde len o tie tri dni? Teda ak požiada v pondelok o ukončenie PP dohodou k pondelkovému dátumu? nebude mať nárok na odstupné temer dva mesiace?
V novele bolo navrhnuté, že v prípade, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, ale ešte pred začatím plynutia výpovednej doby, že zamestnanec u neho zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, bude zamestnancovi patriť len pomerná časť odstupného. Nie je tu nič o celom mesiaci.
Kvaka
30.09.11,19:08
a v preklade do reci smrtelnika? :)

mam narok na take odstupne, od kedy podam tu ziadost?
Dohodnúť sa asi bolo treba ešte pred začatím plynutia výpovednej doby, že napr. budeš ešte pracovať týždeň alebo dva, vtedy by si mal nárok na pomernú časť odstupného.
Xanti
30.09.11,19:19
Ako ohromne šalamúnsky je to napísané v zákonníku práce,
technicky zamestnávateľ dal výpoved v posledný možný deň. Na čo má samozrejme právo, ale zamestnanec nemá čas požiadať o dohodu o ukončení PP.

No som zvedavá či niekto rozlúskne tento prípad. :(
kaktuslq
01.10.11,02:43
a neporusil nahodou nejaky zakon o tom, ze sa ma najprv spravit navrh na skoncenie pracovneho pomeru a az potom akou formou?

dakujem
kaktuslq
01.10.11,03:16
este jeden dotaz...

neje v tej dohode co som uviedol na zaciatku chyba?

a to ze neje nikde napisane ze svojim podpisom suhlasim s dohodou ale len ze som to prevzal?
vdaka
kaktuslq
01.10.11,04:20
este nieco, vzhladom nato ze je sef dost "prefikany".

v marci som prisiel o vodicsky preukaz. moze sa stat ze mi po tom, ako zacnem do toho rypat s tym odstupnym da hrube porusenie pracovnej discipliny s okamzitou vypovedou aj napriek tomu ze moja praca nutne nevyzaduje vlastnit vodicsky preukaz B a nie je to zakomponovane ani v pracovnej zmluve?
Xanti
01.10.11,05:58
este jeden dotaz...

neje v tej dohode co som uviedol na zaciatku chyba?

a to ze neje nikde napisane ze svojim podpisom suhlasim s dohodou ale len ze som to prevzal?
vdakaNie nie je tam chyba,
ty s výpovedou súhlasiť nemusíš, môžeš ju len prevziať.
Ak by ukončovali PP dohodou vtedy by tam muselo byť napísané, že s ňou súhlasíš. Je to normálna výpoveď.

A čo sa týka vodičáku, nemyslím že by si niečo také ako píšeš tvoj šéf dovolil. Pretože, by mohol riskovať neplatnosť výpovede a tým súd.
veronikasad
01.10.11,06:18
Ako ohromne šalamúnsky je to napísané v zákonníku práce,
technicky zamestnávateľ dal výpoved v posledný možný deň. Na čo má samozrejme právo, ale zamestnanec nemá čas požiadať o dohodu o ukončení PP.

No som zvedavá či niekto rozlúskne tento prípad. :(
Zamestnávatelia, ktorí nechcú platiť odstupné to budú riešiť takto ... Tu nie je čo lúskať, spôsob výpočtu pomernej časti nie je v zákone uvedený.
kaktuslq
01.10.11,06:22
Nie nie je tam chyba,
ty s výpovedou súhlasiť nemusíš, môžeš ju len prevziať.
Ak by ukončovali PP dohodou vtedy by tam muselo byť napísané, že s ňou súhlasíš. Je to normálna výpoveď.

A čo sa týka vodičáku, nemyslím že by si niečo také ako píšeš tvoj šéf dovolil. Pretože, by mohol riskovať neplatnosť výpovede a tým súd.

ved o to ide...tam sa nikde nepise ze s tym suhlasim iba ze som to prevzal...a teda co dalej? ked to chcem zmenit z 2 mesacnej vypovednej lehoty na 2 mesacne odstupne...
Kvaka
01.10.11,06:30
a neporusil nahodou nejaky zakon o tom, ze sa ma najprv spravit navrh na skoncenie pracovneho pomeru a az potom akou formou?

dakujem
Podľa toho, čo si hore uviedol, tak dôvodom tvojej nadbytočnosti je rozviazanie spolupráce s nejakou inou firmou, predpokladám, že zamestnávateľ ti ani neponúkol inú vhodnú prácu, len konštatoval vo výpovedi, že takú nemá. Pozri si ešte povinnosti zamestnávateľa pri takejto výpovedi.

§ 63 ods. 2 Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,

b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

Nový odsek (3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť podmienky realizácie povinnosti zamestnávateľa podľa odseku 2 alebo vylúčenie plnenia tejto povinnosti.

Takže choď v pondelok za zamestnávateľom, pýtaj si kolektívnu zmluvu, alebo nech ti on ukáže, ako máte v KZ upravené povinnosti zamestnávateľa podľa odseku 2.
Ak to tam nie je a ak ti on neponúkol pred podpísaním výpovede nejakú inú vhodnú prácu, povedz mu, že považuješ jeho výpoveď za neplatnú, nech ti dá novú výpoveď a potom sa dohodnite ešte pred začatím plynutia výpovednej doby na skončení pracovného pomeru tak, aby si to odstupné dostal. Alebo sa dohodnite, že ste sa dohodli tak v piatok.:)
veronikasad
01.10.11,06:31
ved o to ide...tam sa nikde nepise ze s tym suhlasim iba ze som to prevzal...a teda co dalej? ked to chcem zmenit z 2 mesacnej vypovednej lehoty na 2 mesacne odstupne...
Na dvojmesačné odstupné to už nezmeníš. Je to šikovnosť zamestnávatela a tvoja smola, že si o novele ZP v piatok nevedel. Ešte môžeš zachrániť jednomesačné odstupné, ak požiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou do 31.10. Zamestnávatel musí tvojej žiadosti vyhovieť. Je jedno, či to bude k 3.10. alebo 31.10.

Čítaj pozornejšie predch.príspevky

http://www.porada.sk/t177524-a-63-ods-1-pis-b-zp.html#post1859972
Kvaka
01.10.11,06:38
Na dvojmesačné odstupné to už nezmeníš. Je to šikovnosť zamestnávatela a tvoja smola, že si o novele ZP v piatok nevedel. Ešte môžeš zachrániť jednomesačné odstupné, ak požiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou do 31.10. Zamestnávatel musí tvojej žiadosti vyhovieť. Je jedno, či to bude k 3.10. alebo 31.10.

Čítaj pozornejšie predch.príspevky

http://www.porada.sk/t177524-a-63-ods-1-pis-b-zp.html#post1859972
Veronika, ale on by musel požiadať o skončenie pp dohodou ešte pred začatím plynutia výpovednej doby, nie?
(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
veronikasad
01.10.11,06:42
odst. 3 je napísaný dosť šalamúnsky. Skúsim položiť otázku p. ministrovi v pondelok na seminári v TN, či je v takomto prípade zamestnávatel žiadosti zamestnanca vyhovieť - nech to pošle písomne,


(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.
Tweety
01.10.11,06:50
odst. 3 je napísaný dosť šalamúnsky. Skúsim položiť otázku p. ministrovi v pondelok na seminári v TN, či je v takomto prípade zamestnávatel žiadosti zamestnanca vyhovieť - nech to pošle písomne,


(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.
Mne to vychádza tak, že(len) pred začiatkom plynutia VD sa môže dohodnúť, či zotrvá len časť VD, alebo nezotrvá vôbec.
kaktuslq
01.10.11,07:10
veronikasad (http://www.porada.sk/member.php?u=36647)

bol by som vam vdacny keby ste mi to zistili u toho ministra...je pravda ze je to dost zvlastne formulovany zakon...
Kvaka
01.10.11,07:21
odst. 3 je napísaný dosť šalamúnsky. Skúsim položiť otázku p. ministrovi v pondelok na seminári v TN, či je v takomto prípade zamestnávatel žiadosti zamestnanca vyhovieť - nech to pošle písomne,


(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.
Odsek 3 nadväzuje na odsek 2, a tam je podmienka, kedy sa majú dohodnúť, je jedno, či na celú výpovednú dobu alebo časť, ale musia tak urobiť pred začatím plynutia výpovednej doby.
V odseku 2 sa hovorí o násobku priemernej mzdy, v odseku 3 o pomernej časti, takže to je matematicky dosť jasné.
Tweety
01.10.11,07:43
veronikasad (http://www.porada.sk/member.php?u=36647)

bol by som vam vdacny keby ste mi to zistili u toho ministra...je pravda ze je to dost zvlastne formulovany zakon...

Teraz s tým už nič nenarobíš, včera(žiaľ) bola posledná možnosť na dohodu o skončení PP. Kedže si o ňu nepožiadal ( ani nestihol), nedá sa svietiť, tvoj PP skončí uplynutím VD.
Kvaka
01.10.11,07:47
Ešte by mohol skúsiť na zamestnávateľa vybaliť neplatnosť výpovede, ak sú na to podmienky, pozri http://www.porada.sk/t177524-p2-a-63-ods-1-pis-b-zp.html#post1860139
kaktuslq
01.10.11,07:49
a co toto co radil kvaka?

Takže choď v pondelok za zamestnávateľom, pýtaj si kolektívnu zmluvu, alebo nech ti on ukáže, ako máte v KZ upravené povinnosti zamestnávateľa podľa odseku 2.
Ak to tam nie je a ak ti on neponúkol pred podpísaním výpovede nejakú inú vhodnú prácu, povedz mu, že považuješ jeho výpoveď za neplatnú, nech ti dá novú výpoveď a potom sa dohodnite ešte pred začatím plynutia výpovednej doby na skončení pracovného pomeru tak, aby si to odstupné dostal. Alebo sa dohodnite, že ste sa dohodli tak v piatok.:)

neda sa to takto urobit?
kaktuslq
01.10.11,07:51
a co toto co radil kvaka?

Takže choď v pondelok za zamestnávateľom, pýtaj si kolektívnu zmluvu, alebo nech ti on ukáže, ako máte v KZ upravené povinnosti zamestnávateľa podľa odseku 2.
Ak to tam nie je a ak ti on neponúkol pred podpísaním výpovede nejakú inú vhodnú prácu, povedz mu, že považuješ jeho výpoveď za neplatnú, nech ti dá novú výpoveď a potom sa dohodnite ešte pred začatím plynutia výpovednej doby na skončení pracovného pomeru tak, aby si to odstupné dostal. Alebo sa dohodnite, že ste sa dohodli tak v piatok.:)

neda sa to takto urobit?

jasne, toto som mal na mysli...
veronikasad
03.10.11,15:44
odst. 3 je napísaný dosť šalamúnsky. Skúsim položiť otázku p. ministrovi v pondelok na seminári v TN, či je v takomto prípade zamestnávatel žiadosti zamestnanca vyhovieť - nech to pošle písomne,


(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.

Dnešná odpoveď pracovníčiek MPSVaR - nedá sa s tým nič robiť- ak zamestnanec nepožiadal o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, nárok na odstupné mu nevznikne. (stačilo to napísať na kopiu výpovede zamestnávatela, zamestnávatel mal o tejto možnosti zamestnanca informovať)
kaktuslq
03.10.11,16:26
to mi vazne chcete povedat ze sa proti tomu neda odvolat?

co keby ten papier prisiel postou? automaticky ked som ho prebral tak aj s nim suhlasim?
Tweety
03.10.11,16:30
to mi vazne chcete povedat ze sa proti tomu neda odvolat?

co keby ten papier prisiel postou? automaticky ked som ho prebral tak aj s nim suhlasim?
K výpovedi nie je potrebný súhlas druhej strany. Bola riadne doručená, je teda platná. PP skončí uplynutím VD.
kaktuslq
03.10.11,16:31
tomuto ja rozumiem...

len ja nechcem aby skoncila uplynutim VDm ale 2 mesacnym odstupnym a kludne aj zajtra hned :)
veronikasad
03.10.11,16:34
to mi vazne chcete povedat ze sa proti tomu neda odvolat?

co keby ten papier prisiel postou? automaticky ked som ho prebral tak aj s nim suhlasim?
S výpoveďou iné ako súhlasiť sa ani nedá. (musel by si neplatnosť výpovedného dôvodu napadnúť na súde).Len v rámci výpovednej doby musíš požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou, zamestnávatel musí tvojej žiadosti vyhovieť. Ak by si výpoveď prevzal poštou v posledný deň v mesiaci a zamestnávatelovi nestihol doručiť žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou - máš smolu, odstupné nedostaneš.
Tweety
03.10.11,16:37
tomuto ja rozumiem...

len ja nechcem aby skoncila uplynutim VDm ale 2 mesacnym odstupnym a kludne aj zajtra hned :)
Chcieť môžeš, ale kedže si sa na skončení PP pred začatím plynutia VD nedohodol( využil zamestnáv. posledný deň v mesiaci, ale teoreticky si ju mohol mať pripravenú), PP skončí uplynutím VD bez odstupného. Je to v súlade so ZP §76, veď sme tu už o tom toľko toho popísali. Nedá sa nič robiť. Odstupné nezískaš.
kaktuslq
09.10.11,07:07
Zdravim vas,

este ma napadlo... co v pripade ak zamestnavatel pravidelne porusuje pracovnu zmluvu - mzda sa ma vyplacat do konca dalsieho mesiaca... je 9.10.2011 a ja som nedostal vyplatu za august...a takto je to pravidelne kazdy mesiac vpodstate... neda sa to nejako vyuzit a skoncit s nim PZ a tym padom by neplatila uz ani ta vypovedna lehota a ja by som nemusel mu platit tu "pokutu" co je v zmluve?

vdaka
Mila123
09.10.11,07:12
Zdravim vas,

este ma napadlo... co v pripade ak zamestnavatel pravidelne porusuje pracovnu zmluvu - mzda sa ma vyplacat do konca dalsieho mesiaca... je 9.10.2011 a ja som nedostal vyplatu za august...a takto je to pravidelne kazdy mesiac vpodstate... neda sa to nejako vyuzit a skoncit s nim PZ a tym padom by neplatila uz ani ta vypovedna lehota a ja by som nemusel mu platit tu "pokutu" co je v zmluve?

vdaka
pozri si ....§ 69 ods.1 pís. b
Kvaka
09.10.11,07:37
Pôvodca textu príspevku: kaktuslq http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/177524-a-63-ods-1-pis-b-zp-post1866270.html#post1866270) Zdravim vas,

este ma napadlo... co v pripade ak zamestnavatel pravidelne porusuje pracovnu zmluvu - mzda sa ma vyplacat do konca dalsieho mesiaca... je 9.10.2011 a ja som nedostal vyplatu za august...a takto je to pravidelne kazdy mesiac vpodstate... neda sa to nejako vyuzit a skoncit s nim PZ a tym padom by neplatila uz ani ta vypovedna lehota a ja by som nemusel mu platit tu "pokutu" co je v zmluve?
vdaka


V tvoje zmluve máš
zmluvne strany sa dohodli , ze ako zamestnanec nezotrva vo vypovednej lehote u zamestnavatela, ma zamestnavatel v zmysle § 62 ods. 3 ZP pravo na penaznu nahradu v sume priemerneho zarobku zamestnanca za jeden mesiac.

Tu sa zmenil zákon, právo zamestnávateľa na náhradu mesačnej mzdy je v § 62 ods. 8, nie v odseku 3. Neviem, či to môžeš využiť.
Okrem toho, v kolektívnej zmluve môže byť aj inak, najviac však v sume násobku výpovednej doby, počas ktorej zamestnanec nezotrval u zamestnávateľa, a sumy priemerného mesačného zárobku zamestnanca.
Stále nepíšeš, či máte KZ a či to tam je nejako upravené.

Čo sa týka výplaty mzdy, môžeš pracovný pomer okamžite skončiť, ak ti zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti.

Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Mzda za august mala byť do konca septembra, dôvod na výpoveď vznikne 16. októbra, vtedy sa to dozvieš, + 1 mesiac máš na skončenie okamžite. Ak si mal mzdu za júl vyplatenú po 15 dňoch od skončenia augusta, tak dôvod vznikol napr. 16 septembra, môžeš skončiť PP okamžite, ešte si v lehote jedného mesiaca.
kaktuslq
09.10.11,07:45
Kolektivnu zmluvu nemame...
Kvaka
09.10.11,08:19
Kolektivnu zmluvu nemame...
Ak nemáte KZ, tak nemôžete mať ani vylúčenú povinnosť zamestnávateľa ponúknuť inú vhodnú prácu. Ak si zamestnávateľ túto povinnosť nesplnil, tak by si mohol žalovať o neplatnosť výpovede.
Zamestnávateľ ti mal podľa mňa ešte pred výpoveďou ponúknuť inú vhodnú prácu. Stále si myslím, že ak tak neurobil, mohla by byť výpoveď neplatná.
Pozri sa aj tu je niečo také riešené http://kariera.zoznam.sk/cl/100533/874045/Kedy-je-zamestnavatel-povinny-ponuknut-zamestnancovi-namiesto-vypovede-inu-pracu-
Napíš zamestnávateľovi, že považuješ jeho výpoveď za neplatnú. Nezmeškaj nejaké lehoty.
Kvaka
09.10.11,08:22
http://kariera.zoznam.sk/cl/100533/874045/Kedy-je-zamestnavatel-povinny-ponuknut-zamestnancovi-namiesto-vypovede-inu-pracu-
Citujem časť článku:
Zamestnávateľ je povinný ponúknuť zamestnancovi inú prácu, t.j. iné pracovné miesto, ak takéto má, ešte pred podaním výpovede. V prípade, ak zamestnávateľ mal voľné pracovné miesto a zamestnancovi ho neponúkol, je výpoveď z tohto dôvodu neplatná.

Ak zamestnávateľ nemá voľné pracovné miesto, ktoré by bolo pre zamestnanca vhodné, je povinný mu ponúknuť pre neho inak vhodnú prácu, a to aj menej kvalifikovanú.

V prípade, keď zamestnávateľ má voľných viacero pracovných miest vhodných pre zamestnanca, postačuje, ak zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi jedno z takýchto voľných pracovných miest podľa vlastného uváženia, nemusí mu ponúkať všetky voľné pracovné miesta. Ak zamestnanec ponúknuté miesto odmietne alebo nie je ochotný podrobiť sa predchádzajúcej príprave na túto inú vhodnú prácu, povinnosť zamestnávateľa, pokiaľ ide o ponuku inej vhodnej práce, sa považuje za splnenú.
kaktuslq
09.10.11,08:30
cize ak neponukol inu pracu este pred podanim vypovede je vypoved neplatna...

od sa vlastne vyjadril ze ma uz nema moznost zamestnavat ani kratsi pracovny cas atd... ale nie pred podanim vypovede ale priamo vo vypovedi a teda nesplnil svoju povinnost ma o tomto informovat este pred prevzatim vypovede?

dobre tomu chapem?
Kvaka
09.10.11,08:34
Tak kedy si dostal tú výplatu za júl?
kaktuslq
09.10.11,08:46
no za jul som dostal 14.9...za august som este nedostal...
Kvaka
09.10.11,09:13
no za jul som dostal 14.9...za august som este nedostal...
Takže nebol v omeškaní 15 dní po uplynutí splatnosti.
brčko
09.10.11,11:55
cize ak neponukol inu pracu este pred podanim vypovede je vypoved neplatna...

od sa vlastne vyjadril ze ma uz nema moznost zamestnavat ani kratsi pracovny cas atd... ale nie pred podanim vypovede ale priamo vo vypovedi a teda nesplnil svoju povinnost ma o tomto informovat este pred prevzatim vypovede?

dobre tomu chapem?

tiež som dostala takú výpoved, že v nej bolo uvedené, že nemá pre mna inú vhodnú prácu ani na kratší úväzok v mieste výkonu práce. No vedela som, že tak aj je, lebo firma sa rušila.

Podla mna ide o to, či to bolo reálne tak, že ozaj nemal žiadne iné volné miesto v čase, ked Ti dal výpoveď v mieste, ktoré máš v prac.zmluve určené ako miesto výkonu práce. Ak ozaj nemal, tak výpoved je platná. Ak mal a ty by si namietal a dal to na súd v zákonom stanovenej lethote a dokázalo by sa, že mal také miesto, tak výpoved je neplatná.
kaktuslq
10.10.11,05:54
Zdravim,

este sa chcem opytat ze ak teda vyplata nenabehne do 15.10 tak som vyhral...lenze 15.10 je sobota...posuva sa to az do pondelka alebo do piatka 14.10
Tweety
10.10.11,06:07
Zdravim,

este sa chcem opytat ze ak teda vyplata nenabehne do 15.10 tak som vyhral...lenze 15.10 je sobota...posuva sa to az do pondelka alebo do piatka 14.10 V piatok je posledný termín.
kaktuslq
17.10.11,17:10
takze vyplata nedosla...dnes (17.10.2011) som dostal vyplatu na "ruku"

takze:

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

som v r... alebo on? vdaka
Mila123
17.10.11,17:56
takze vyplata nedosla...dnes (17.10.2011) som dostal vyplatu na "ruku"

takze:

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

som v r... alebo on? vdaka
aký doklad si podpisoval? s akým dátumom?
kaktuslq
20.10.11,07:33
podpisal som Vydavkovy list, ze vyplata nesla na ucet ale v hotovosti s datumom 17.10.2011

vdaka