Majkas
05.10.11,13:02
Včera ma vystrašila správa, že pokiaľ má živnostník miesto podnikania trvalé bydlisko, tak je v "ohrození" celý činžiak kvoli plateniu vyšších taríf za elektrinu.
No moj osobný názor, resp. nádej spočíva v tom, že niekto nerozoznáva či tam aj mám nahlásené tie priestory ako podnikateľské (vyňaté z bývania). Dúfam že sa to týka len takýchto prípadov (lebo ináč - beda nám, veď to máme mnohí živnostníci miesto podn.=trvalé bydlisko) ???
Čo si o tom myslíte ??:confused:
Zužu
05.10.11,11:05
Ja som to ráno počula na jojke, tam hovorili, že ako náhle je zapísané miesto podnikania trvalé bydlisko, v tom prípade je už vyššia tarifa za elektrinu za spoločné priestory pre všetkých čo tam bývajú. Čo si o tom myslím? ešte vzduch by nám mohli spoplatniť čo dýchame ....
zk24
05.10.11,11:08
Čo to je za blbosť? A ked si nahlasim miesto podnikania do bytu kde nemam trvale bydlisko, tak to uz nie je problem?
Daniela 7
05.10.11,11:10
To je podľa mňa riadna blbosť.Veď ja mám v byte akurát PC a cez to riadim eshop.Veď počítač dnes má aspoň každý 2 človek.Čo to má spoločné so spoločnými priestormi?A čo sa týka tovaru,mám ho v skrini v 2 krabiciach.Neviem o tom,žeby to niekomu zavadzalo.Zachvíľu budeme susedom hlásiť,že idem splachovať záchod:D,tak sa zvýši množstvo minutej vody.
veronikasad
05.10.11,11:11
Čo to je za blbosť? A ked si nahlasim miesto podnikania do bytu kde nemam trvale bydlisko, tak to uz nie je problem?
pokial si na EZ nahlásiš podnikatelskú tarifu - zrejme nie. Asi sú v nej zahrnuté aj zvýšené náklady na výťah a spoločné osvetlenie ...

mimotemykanceláriu mám v byte, určite však ku mne chodí menej klientov, ktorí použijú výťah, ako môj sused - nepodnikatel, ktorý ním chodí venčiť psa...
zk24
05.10.11,11:13
Najprv by muselo byt uzakonene vynat priestor kde mam zriadeny office z bytoveho fondu. Ale to nie je potrebne, tak ma do bytoveho priestoru "nemozu" prinutit nahlasit podnikatelsku tarifu.

To kto zas loboval?
ewita888
05.10.11,11:13
Toto robia iba západoslovenské elektrárne, ostatné nie... je to pravda, zvýšená tarifa sa týka iba nebytových priestorov...
zk24
05.10.11,11:25
pokial si na EZ nahlásiš podnikatelskú tarifu - zrejme nie. Asi sú v nej zahrnuté aj zvýšené náklady na výťah a spoločné osvetlenie ...

mimotemykanceláriu mám v byte, určite však ku mne chodí menej klientov, ktorí použijú výťah, ako môj sused - nepodnikatel, ktorý ním chodí venčiť psa...


Ku mne domov nechodia klienti vobec. Chodia za mnou do zamestnania. A to uz je ako dany fakt? Znamena to, ze na konci roka mi daju zaplatit rozdiel medzi dvoma tarifami za cele spolocne priestory? A to musim povedat ze sa v byte zdrziavam ovela menej ako vsetci dochodci co tam byvaju. Chodim domov pred pol nocou a o siestej rano vypadnem....

To je co toto zas za 3,14čovina....
marleau
05.10.11,11:29
Tomu sa povie účelová likvidácia malého a stredného podnikania.
Ivula
05.10.11,11:34
Neviem si predstaviť ako by si preverovali každú FO nepodnikateľa, skôr by FO podnikateľ mal nahlásený odber elektrickej energie na IČO asi tohto sa to týka
zk24
05.10.11,11:38
Mam v byte dokonca splachovacie WC. Nejaka zvysena sadzba za stočné pre byty kde je sidlo podnikatela by sa nenašla? :rolleyes:

Toto ma este menej logiky ako ZP z prenajmu nehnutelnosti. A to som si myslela ze to zdravotne poistenie uz len tak hocico neprekona...
Daniela 7
05.10.11,11:45
Ja si tiež myslím,že by sa to malo týkať tých čo majú platbu elektriny na ICO.Ja mám eshop a ku mne nikto nechodí.
Zita5
05.10.11,12:03
Ak by niekto zašiel na odd.podnikateľskej činnosti pri MU alebo OU v mieste bydliska ...alebo len tak informatívne na stavebný úrad, tak by bol možno niekto veľmi prekvapený.Podľa získaných informácii - byt sa má využívať na účel, na aký bol skolaudovaný t.j. na bývanie a nie na administratívne účely (to už je nebytový priestor ) .Ak sa v byte podniká napr. čo len na 3m2 tak už je iná tarifa dane z nehnuteľnosti(zvýšená) atď atď . Myslím ....že už aj po tejto stránke sa rozbehne kolotoč náprav a úprav ...
Ale zasa bolo by nespravodlivé, aby susedia z dôvodu podnikania susedov doma , mali doplácať na energie .Ja som síce túto správu nepočula, ale môže nastať rušno okolo toho .
Majkas
05.10.11,12:10
No - ved toto ma zaujíma, či toto sú fakty,
ako píše
ewita888: Toto robia iba západoslovenské elektrárne, ostatné nie... je to pravda, zvýšená tarifa sa týka iba nebytových priestorov...
lebo v telke to prezentovali velmi nepresne, a v takej podobe by to fakt prekonalo aj ZP za prenájom :---
zk24
05.10.11,12:11
Suhlasim s tym, ze by susedia nemali doplacat na to, ze niekto v byte podnika a zvysuje naklady celemu domu.

Tym, ale ze mam zriadene sidlo v byte neznamena ze zvysujem naklady celemu domu. Je to predsa len schranka kam mi chodi posta.

Tymto sa da dostat do debat typu "priplacanie za psa" a podobne... kto kolko krat denne pouzije vytah a rozsvieti v spolocnych priestoroch.

Som zvedava na to ako to dopadne... Citam na webe ze to plati uz od 1.1.2011 a doteraz som o tom nepocula, takze zatial z toho halo nerobim. A hlavne ani neviem o akych sumach sa bavime? O 20tich centoch mesacne alebo o 20tich eurach?
veronikasad
05.10.11,12:12
Ak by niekto zašiel na odd.podnikateľskej činnosti pri MU alebo OU v mieste bydliska ...alebo len tak informatívne na stavebný úrad, tak by bol možno niekto veľmi prekvapený.Podľa získaných informácii - byt sa má využívať na účel, na aký bol skolaudovaný t.j. na bývanie a nie na administratívne účely (to už je nebytový priestor ) .Ak sa v byte podniká napr. čo len na 3m2 tak už je iná tarifa dane z nehnuteľnosti(zvýšená) atď atď . Myslím ....že už aj po tejto stránke sa rozbehne kolotoč náprav a úprav ...
Ale zasa bolo by nespravodlivé, aby susedia z dôvodu podnikania susedov doma , mali doplácať na energie .Ja som síce túto správu nepočula, ale môže nastať rušno okolo toho .
Zitka, vieš si predstaviť, že by si mala ako účtovníčka v byte 2 elektromery ? Mám vyčlenený priestor na podnikanie, za ktorý platím zvýšenú sadzbu dane z nehnutelnosti.
Zita5
05.10.11,12:23
Zitka, vieš si predstaviť, že by si mala ako účtovníčka v byte 2 elektromery ? Mám vyčlenený priestor na podnikanie, za ktorý platím zvýšenú sadzbu dane z nehnutelnosti.

Veronika tak 2 elektromery si v paneláku neviem predstaviť. Práve som zvedavá čo s tým porobia, že kto zasa má málo . Že by elektrárne ?
Economic
05.10.11,12:24
Zitka, vieš si predstaviť, že by si mala ako účtovníčka v byte 2 elektromery ? Mám vyčlenený priestor na podnikanie, za ktorý platím zvýšenú sadzbu dane z nehnutelnosti.

Aj mňa tá správa riadne šokovala. Tiež podnikám doma, moje eseročky majú sídlo v mojom byte. Vôbec som o niečom takomto dodnes nepočula. Tak isto zastávam názor, že počet mojich klientov určite neprevýši napríklad počet chodení mojej susedy do pivnice, ktorá tam skladuje od múky po neviem čo a denne ide dolu výťahom aj 5x. Sú dni,kedy ku mne nik nepríde. Sú dni, keď ani nepracujem doma. Žiadny priestor nemám vyňatý z bytového fondu. Všetko čo robím robím na PC, nikoho ničím nezaťažujem, neotravujem. A nevidím dôvod prečo by bytovka, kde bývam mala mať inú sadzbu, ako doteraz. Keď sa to tak vezme tak skoro v každom vchode je nejaký podnikateľ. No zhodou okolností v našom som sama. Už len čakám ktorý sused do toho začne rýpať ako prvý. Poznám zlobu ľudí.... Na Slovensku sa stále musíme potýkať s takýmito píp píp píp. To je "pomoc podnikateľom" podľa niekoho, ja tomu hovorím hádzanie poriadnych polien pod nohy podnikateľov.
srska
05.10.11,12:31
Aj mňa tá správa riadne šokovala. Tiež podnikám doma, moje eseročky majú sídlo v mojom byte. Vôbec som o niečom takomto dodnes nepočula. Tak isto zastávam názor, že počet mojich klientov určite neprevýši napríklad počet chodení mojej susedy do pivnice, ktorá tam skladuje od múky po neviem čo a denne ide dolu výťahom aj 5x. Sú dni,kedy ku mne nik nepríde. Sú dni, keď ani nepracujem doma. Žiadny priestor nemám vyňatý z bytového fondu. Všetko čo robím robím na PC, nikoho ničím nezaťažujem, neotravujem. A nevidím dôvod prečo by bytovka, kde bývam mala mať inú sadzbu, ako doteraz. Keď sa to tak vezme tak skoro v každom vchode je nejaký podnikateľ. No zhodou okolností v našom som sama. Už len čakám ktorý sused do toho začne rýpať ako prvý. Poznám zlobu ľudí.... Na Slovensku sa stále musíme potýkať s takýmito píp píp píp. To je "pomoc podnikateľom" podľa niekoho, ja tomu hovorím hádzanie poriadnych polien pod nohy podnikateľov.snáď na adrese nie? ja to to robím ináč - súhlas s bezodplatným prenájmom časti nehnuteľnosti, ktorým je poštová schránka
zk24
05.10.11,12:35
katalóg
05.10.11,12:53
Sú v spoločných priestoroch namontované zvlášť elektromery odjakživa? Alebo na základe týchto nových zistení sa budú inštalovať až teraz?
Economic
05.10.11,12:55
Sídlo spoločnosti je miesto môjho trvalého pobytu. Práce vykonávam vo svojom vlastnom byte na jednom stole, na jednom PC. V mojom byte je samozrejme normálna domácnosť so všetkým čo k tomu patrí. Ja predsa na podnikanie nevyužívam spoločné priestory. Do poštovej schránky mi samozrejme chodí všetka korešpondencia.... Poštová schránka predsa nie je napojená na elektrickú energiu. A viac ako 50 % percent tých málo ľudí čo ku mne idú, idú pešo, čiže nevyužívajú vôbec ani výťah.
katalóg
05.10.11,12:58
Sú práce na živnosť, kedy živnostník vôbec neprijíma klientov vo svojom byte. Nemá ani skladové zásoby. Stôl, PC. Komunikácia iba cez PC. To sa začnú udeľovať výnimky? Vraj znižovanie stavov v štátnej správe...
Economic
05.10.11,12:58
snáď na adrese nie? ja to to robím ináč - súhlas s bezodplatným prenájmom časti nehnuteľnosti, ktorým je poštová schránka

Poštová schránka ako časť nehnuteľnosti ? Ak by takéto riešenie ako píšeš, stačilo, tak je jasné, že to si môžem urobiť. No či by to stačilo k tomu preukazovaniu či dokazovaniu či ako to vôbec pomenovať, netuším.... Málo máme iných starostí, ešte takýmto taľafatkám sa venovať..... Škoda že máme garáž dosť ďaleko, možno by som si tam namontovala schránku na poštu :-) Aj tam by mi dali inú sadzbu ?
Majkas
05.10.11,12:59
A ja mám miesto podnikania= trvalé bydlisko, ale pracujem v kancelárii mimo domov - no to sa može hocikedy zmeniť, ale miesto podnikania zostáva, a tam mi chodí aj pošta
KatarinaNR
05.10.11,13:01
Ja som tiež túto správu zachytila a na druhý deň som bola zhodou okolností na jednom školení a tam som sa to opýtala. Prednášajúci mi povedal,že to platí ak je v jednom vchode viac ako 15% bytov miestom alebo sídlom podnikania, celý vchod platí zvýšenú tarifu. No keby to napr.platilo už na jeden byt tak sa ten majiteľ môže tešiť.....je to voči ostaným nespravodlivé.
Economic
05.10.11,13:01
A ja mám miesto podnikania= trvalé bydlisko, ale pracujem v kancelárii mimo domov - no to sa može hocikedy zmeniť, ale miesto podnikania zostáva, a tam mi chodí aj pošta

Ja to vidím už len takto. Štrajkujú všetci, lekári dávajú výpovede, cigáni idú pred úrad vlády za svojimi požiadavkami, poďme aj my podnikatelia do štrajku za diskrimináciu !!!
marleau
05.10.11,13:12
Keby sa jednalo aj len o ten konkrétny byt,v ktorom sa podniká,ta neviem,prečo by som mal mať zvýšenú taxu?Čo majú elektrárne spoločné s tým,na čo ja využívam elektriku???Či mám zapnutý PC na hry alebo pracovnú agendu,tá elektrika sa minie taká istá.Štátu to vyhovuje?Dokedy?Kým sa nezníži počet malých živnostníkov a nezvýši počet nezamestnaných do takej miery,že sa im tento krok nevyplatí???
Daniela 7
05.10.11,13:15
Plne súhlasím.Používam pri eshope stále ten istý stôl ako už dlhé roky aj ked som nepodnikala.Ten istý PC.A nikto u mňa nenakupuje,lebo na toto ma upozornili na živnostenskom,že ak by ľudia vraj chodili ku mne nakupovať musela by som mať už prevádzkáreň.A tu mi chodí aj pošta do schránky.Budem sa musieť ísť pozrieť,či keď ju otváram,či náhodou nebeží aj elektrina.Fungujem presne tak,ako keby som ani nepodnikala.Čo sa týka spoločných priestorov,tak tam nemám nič.Dokonca to zadarmo aj upratujem.Je to riadna hovadina.
Economic
05.10.11,13:16
Ja som tiež túto správu zachytila a na druhý deň som bola zhodou okolností na jednom školení a tam som sa to opýtala. Prednášajúci mi povedal,že to platí ak je v jednom vchode viac ako 15% bytov miestom alebo sídlom podnikania, celý vchod platí zvýšenú tarifu. No keby to napr.platilo už na jeden byt tak sa ten majiteľ môže tešiť.....je to voči ostaným nespravodlivé.

Tak u nás som sama, čiže z vchodu jeden byt z celkového počtu 15 bytov, z vedľajšieho vchodu tiež myslím 1 podniká. Čiže to máme celá bytovka s 30 bytmi z 2 podnikáme takže to je menej ako 15 % .
katalóg
05.10.11,13:22
Ja to vidím už len takto. Štrajkujú všetci, lekári dávajú výpovede, cigáni idú pred úrad vlády za svojimi požiadavkami, poďme aj my podnikatelia do štrajku za diskrimináciu !!!
Tri Svätoplukove prúty.
Malo by to zmysel iba vtedy, ak by išli spolu lekári, cigáni, učitelia, dôchodcovia, a iné nespokojné skupiny so stavom v spoločnosti.
Ale po jednom sa trúsiť...
marleau
05.10.11,13:28
Tak u nás som sama, čiže z vchodu jeden byt z celkového počtu 15 bytov, z vedľajšieho vchodu tiež myslím 1 podniká. Čiže to máme celá bytovka s 30 bytmi z 2 podnikáme takže to je menej ako 15 % .

Tu ide hlavne o princíp,aj keby podnikalo 23 z 24 bytov,tak nik nemá právo toho jedného znevýhodňovať.Keď už tak,tak sa začalo podnikať tam,kde sa býva a nie on išiel bývať tam,kde sa podniká.Ale to je jedno,doležité je,že Slovákov okrádajú zo všetkých strán,lebo sa nechajú.Zahraničný investori dobre vedeli,že na Slovensku sa dobre kradne beztrestne (dokonca s požehnaním vlád).
Daniela 7
05.10.11,13:30
Radšej nech si poriadne kontrolujú chronických neplatičov nielen za elektrinu,ale aj za nájom.To si nevšímajú
katalóg
05.10.11,13:35
Keď som absolvovala u Sirotku školenie pre podnikateľov, tak nám uvádzal príklady, ako v praxi postupovať pri výklade zákonov.
Napr. stavebná firma nemusí platiť za celú plochu lešenia nad chodníkom, pretože nebráni chodcom prejsť pod lešením, ale platiť mestu iba za plochu vlastných pätiek. Čiže pár cm2. Detto v byte, ak človek podniká za stolom, platiť iba za plochu pracovného stola, zbytok je využívaný na bývanie. Atď.
Economic
05.10.11,13:40
Keď som absolvovala u Sirotku školenie pre podnikateľov, tak nám uvádzal príklady, ako v praxi postupovať pri výklade zákonov.
Napr. stavebná firma nemusí platiť za celú plochu lešenia nad chodníkom, pretože nebráni chodcom prejsť pod lešením, ale platiť mestu iba za plochu vlastných pätiek. Čiže pár cm2. Detto v byte, ak človek podniká za stolom, platiť iba za plochu pracovného stola, zbytok je využívaný na bývanie. Atď.

Chcela by som vidieť tú stavbu s lešením, kde povolia chodcom chodiť popod lešenie ! Však aj keď zatepľujú, tak sú páskou ohraničené celé chodníky a ľudia musia obchádzať.
Economic
05.10.11,13:44
Ja som tiež túto správu zachytila a na druhý deň som bola zhodou okolností na jednom školení a tam som sa to opýtala. Prednášajúci mi povedal,že to platí ak je v jednom vchode viac ako 15% bytov miestom alebo sídlom podnikania, celý vchod platí zvýšenú tarifu. No keby to napr.platilo už na jeden byt tak sa ten majiteľ môže tešiť.....je to voči ostaným nespravodlivé.

Nespravodlivé je, keď jeden byt s 2 ľuďmi za celý rok neminie ani 5 m3 teplej a studenej vody dokopy a sú doma každý deň 24 hodín denne a my platíme spotrebu vody síce podľa meračov v byte, ale rozúčtovanú podľa merača na päte bytovky. Ale že je nespravodlivé voči mojim susedom, že ja robím niečo vo vlastnom byte a na svoje vlastné náklady. Fakt chudáci susedia potom !
katalóg
05.10.11,13:46
V mestách sa chodí bežne pod lešením.
Daniela 7
05.10.11,13:49
A okrem toho,veď ak minieme v domácnosti viacej elektriny,musíme si to predsa sami doplatiť.Nám každoročne vrátia minimálne teraz je to 100 €.A spoločné priestory využívam ako každý iný človek.Prejdem chodbou von.Raz za deň použijem výťah a zasvietim svetlo.Ale ak sa nájde nejaký neplatič,doplácajú na to všetci.
marleau
05.10.11,14:06
"Chcela by som vidieť tú stavbu s lešením, kde povolia chodcom chodiť popod lešenie ! Však aj keď zatepľujú, tak sú páskou ohraničené celé chodníky a ľudia musia obchádzať."

Práve teraz som mal tento prípad (síce v Taliansku,ale oči mi otvoril rovnako),že na stavbe,kde som robil nadstavbu,bolo lešenie položené na chodníku a bolo možné popod prejsť,samozrejme bolo riadne vyznačené a osvetlené.Bolo to prvé,čo som si všimol pri obhliadke vtedy budúceho staveniska.Keď som sa spýtal,či to nie je drahé,aby tam lešenie stálo skoro rok (oni búrali starý dom),dostalo sa mi presne tejto odpovede.Platia len časť plochy,nie celý chodník,pretože zachovali v podstate jeho funkčnosť,len obmedzili nazvime to pohodlie prejsť ním.Svojim sposobom je to poplatok za obmedzenie a nie platba za prenájom plochy.
Kvaka
05.10.11,15:23
Kvaka
05.10.11,15:41
Tu je informácia k tomu, http://www.colnasprava.sk/wps/PA_1_0_9D/OpenFile/Informacia-bytovedruzstva.doc?docID=31vdyYJ2pU9RyEZ4yK61y4f2g n8 (http://www.colnasprava.sk/wps/PA_1_0_9D/OpenFile/Informacia-bytovedruzstva.doc?docID=31vdyYJ2pU9RyEZ4yK61y4f2g n8)

na strane 2 druhý odstavec:
Na základe vyššie uvedených zákonných ustanovení OSD CR SR konštatuje, že elektrina, ktorá je spotrebovávaná v spoločných častiach a spoločných zariadeniach bytového domu jednotlivými vlastníkmi bytov sa bude považovať za elektrinu spotrebovanú v domácnosti, t. z. za elektrinu oslobodenú od spotrebnej dane podľa § 7 ods. 1 písm. j) zákona č. 609/2007 Z. z.

Tie % podnikania v bytoch na posúdenie, či sú spoločné priestory posudzované na odber elektriny domácnosťami, to si asi dodávatelia elektriny určili svoje pravidlá.
bubkoch
05.10.11,15:48
ludia dobrí, co tak si najskor precitat relevantne dokumenty aby ste zistili ako sa veci skutocne maju a nepisali tu kopu nezmysslov a demagogie ?

vyhlaska URSO:
http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/vyhl_225-2011.pdf
§47 ods. 3

prevadzkovy poriadok PDS:
http://www.vsds.sk/wps/PA_1_EMLKAB1A00E440ISIH6LI70040/content/vsd.G0000/doc/20110419PrevadzkovyPoriadok.pdf
str. 21 bod 19

riesi sa tam podnikanie v spolocnych priestoroch !
bubkoch
05.10.11,15:56
kvaka: vyklad colnej spravy je v tomto irelevantny, lebo sa tyka posudzovania elektriny spolocnych priestorov z pohladu dane z elektriny, nie priznanej tarify PDS
Rozalka
05.10.11,16:13
NO to je dobrá konina - platiť vyššie poplatky za energie len preto, že podnikám! Veď predsa každý živnostník má sídlo firmy tak, kde má trvalý pobyt! Ak je reč o prevádzke, tak to už by bolo iné .... niekto asi nechce, aby ľudia podnikali!
Kvaka
05.10.11,16:16
kvaka: vyklad colnej spravy je v tomto irelevantny, lebo sa tyka posudzovania elektriny spolocnych priestorov z pohladu dane z elektriny, nie priznanej tarify PDS
Ty by si mal vedieť, že kde je niečo posúdené ako domácnosť, tam je iná tarifa ako pre podnikateľský subjekt.
bubkoch
05.10.11,16:25
Ty by si mal vedieť, že kde je niečo posúdené ako domácnosť, tam je iná tarifa ako pre podnikateľský subjekt.
ja to viem, ale ty by si mohla vediet, ze colna sprava nie je subjekt opravneny vykladat zakon o energetike, vynos URSO a prevadzkovy poriadok PDS ...
ona si moze vykladat tak zakon o spotrebnej dani z elektriny ako jej správca :)
Kvaka
05.10.11,18:56
ja to viem, ale ty by si mohla vediet, ze colna sprava nie je subjekt opravneny vykladat zakon o energetike, vynos URSO a prevadzkovy poriadok PDS ...
ona si moze vykladat tak zakon o spotrebnej dani z elektriny ako jej správca :)
No, ale tarifa sa uplatňuje podľa koncovej spotreby elektriny. Koncovým odberateľom elektriny v spoločných priestoroch nie je ani správca bytov, ani SVB, ale obyvatelia bytov, teda domácnosti. No a súčasťou našich domácností sú aj pivnice, preto je aj dodávka elektriny do spoločných priestorov oslobodená od spotrebnej dane, sú to domácnosti, ktoré ju využívajú, my ako vlastníci bytov to máme aj na liste vlastníctva. Tarifa je spojená s tým užívaním elektriny domácnosťami, mala by teda korešpondovať so zákonom o spotrebnej dani z elektriny, preto aj dodávatelia elektriny tento výklad zákona o spotrebnej dani akceptovali, len majú právo na to, aby to nebolo takto dodávané podnikateľovi. Ak napr. nebytové priestory užíva nejaký podnikateľ, ten má svoje samostatné odberné miesto, malo by byť so vstupom zvonku, ale ak nie je, tak to celý dom bude mať elektrinu na výťah aj osvetlenie schodísk a pivníc s tarifou pre podnikateľov? Nemôžu byť dodávatelia elektriny trochu pružnejší? Napr. dodaniť tam, kde nájdu podnikateľa. :) Alebo podnikateľovi, ktorý nemá samostatný vchod zvonku, dodaniť nejakú spotrebu elektriny v % zo spoločnej spotreby domu. Veď to ani nemôže byť taký veľký rozdiel v konečnej sume.
Východoslovenská distribučná a.s. to poňala takto:
Distribúcia elektriny a dodávka elektriny do spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu tvoriace odberné miesto bytového domu, ktoré je spojené výlučne s užívaním bytov, nebytových priestorov alebo spoločných častí a spoločných zariadení iba domácnosťami, sa považuje za distribúciu elektriny a dodávku elektriny pre domácnosť.
Ak je niektorý nebytový priestor alebo časť spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu určená na podnikanie, možno pre ostatné časti spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu priznať sadzbu pre domácnosti, len ak nebytový priestor alebo časť spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu určené na podnikanie tvoria samostatné odberné miesto pripojené priamo do distribučnej sústavy, vybavené určeným meradlom a s uzavretou samostatnou zmluvou o združenej dodávke elektriny, pričom nebytový priestor, spoločná časť alebo spoločné zariadenie musí mať samostatný vstup z vonkajšieho priestranstva.

Takže akceptujú, ako inak, zákon, kde je napísané, že je oslobodená elektrina, používaná koncovým odberateľom elektriny v domácnosti.
Ivula
06.10.11,06:30
firmy a FO podnikatelia, ktorí síce majú sídlo na adrese trvalého bydliska a majú prevádzkarne kde sa celý podnikateľský kolotoč odohráva, ako budú riešiť toto, aj mňa to zaujíma
zk24
06.10.11,06:44
Ja som hodila do zrsr.sk ulicu kde mam sidlo spolocnosti aj ja a vyhodilo mi 24 živnostnikov (z 32 bytov) :D (niektori s ukoncenou zivnostnou, ale vacsina aktivnych).... Takze nebude to vsetko len na moje triko. Ked to neriesili doteraz, tak to ze som sa tam prihlasila aj ja nic neovplyvnilo.

Sa mi ulavilo.
Majkas
06.10.11,07:27
ludia dobrí, co tak si najskor precitat relevantne dokumenty aby ste zistili ako sa veci skutocne maju a nepisali tu kopu nezmysslov a demagogie ?

vyhlaska URSO:
http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/vyhl_225-2011.pdf
§47 ods. 3

prevadzkovy poriadok PDS:
http://www.vsds.sk/wps/PA_1_EMLKAB1A00E440ISIH6LI70040/content/vsd.G0000/doc/20110419PrevadzkovyPoriadok.pdf
str. 21 bod 19

riesi sa tam podnikanie v spolocnych priestoroch !

No - presne toto ma zaujíma - nejaké fakty k tejto problematike,
takže mi to vychádza tak, že pokial tam nemá niekto nahlásený nebytový priestor = určený na podnikanie, mal by byť v kľude ?

P.S. Aby ste si nemysleli - velmi som Vám povďačná za rozpútanie diskusie, aj vášne treba vypustiť, ale fakty sú fakty
marjankaj
06.10.11,08:47
No asi by mohlo stačiť čestné prehlásenie živnostníka, že nevyužíva spoločné priestory na svoje podnikanie.

DÚ tiež stačí oznámenie, že som svoje vozidlo prestal používať na podnikanie a nemusím potom platiť daň z motorových vozidiel.
katalóg
07.10.11,20:49
Ešte tu nespomenul nikto živnostníkov, čo robia za pásom, upratovačky, odčítačky...ako už len tí podnikajú na svojej adrese.
Economic
08.10.11,07:28
Distribúcia elektriny a dodávka elektriny do spoločných častí a spoločných
zariadení bytového domu tvoriace odberné miesto bytového domu, ktoré je spojené
výlučne s užívaním bytov, nebytových priestorov alebo spoločných častí
a spoločných zariadení iba domácnosťami, sa považuje za distribúciu elektriny
a dodávku elektriny pre domácnosť.
Ak je niektorý nebytový priestor alebo časť spoločných častí a spoločných zariadení
bytového domu určená na podnikanie, možno pre ostatné časti spoločných častí
a spoločných zariadení bytového domu priznať sadzbu pre domácnosti, len ak
nebytový priestor alebo časť spoločných častí a spoločných zariadení bytového
domu určené na podnikanie tvoria samostatné odberné miesto pripojené priamo do
distribučnej sústavy, vybavené určeným meradlom a s uzavretou samostatnou
zmluvou o združenej dodávke elektriny, pričom nebytový priestor, spoločná časť
alebo spoločné zariadenie musí mať samostatný vstup z vonkajšieho priestranstva.

Toto nehovorí nič o samotnom podnikaní v byte. Toto sa jedná len o využívanie napríklad chodby, kočíkárne, sušiarne ak by tieto priestory niekto využíval na podnikanie.