sedilachim
02.01.13,22:38
Dobry den,
chcem sa opytat na uctovanie i-shopu, konkretne - na fakture uvadzam okrem tovaru aj polozku postovne a balne. Zakaznik teda zaplatí celú fakturu vopred. Ako potom zauctujem postovne a balne v JU(neplatca DPH)? A este sa niekedy stane ze cena postovneho na fakture a na podacom listku z posty nie je rovnaka. dakujem
Sarlotka
02.01.13,21:45
Dobry den,
chcem sa opytat na uctovanie i-shopu, konkretne - na fakture uvadzam okrem tovaru aj polozku postovne a balne. Zakaznik teda zaplatí celú fakturu vopred. Ako potom zauctujem postovne a balne v JU(neplatca DPH)? A este sa niekedy stane ze cena postovneho na fakture a na podacom listku z posty nie je rovnaka. dakujem

ak su polozky rozpísane:
tovar - POZD tovar
postovne - POZD - ostatné

postovné hradene VOZD rezia
sedilachim
02.01.13,22:06
polozky su rozpisane takto:
1. tovar
2. poštovné a balné

... do tej rezie dam celu sumu z podacieho listka z posty? alebo len rozdiel?
Sarlotka
02.01.13,22:21
celu sumu

priklad

na fakture
tovar A suma 20,00 eur
postovne a balne 3,00 Eur
Spolu 23,00 Eur

zauctovanie dvoma riadkami
20 Eur POZD (prijem ovplyvnujuci zaklad dane ) tovar
3 Eur POZD (ostaté)

postovne na poste na základe dokladu od posty 1,50 Eur
1,50 Eur VOZD - réžia

hovorim o roku 2012
v roku 2013 dochádza k zmenám pri vedení účta a jednotlivých deleniach výdavkoch v roku 2013 bude postovne VOZD sluzby
sedilachim
02.01.13,22:29
dakujem pekne za vysvetlenie - chcem si skusit urobit sama uctovnictvo, zatial mam len zopar dokladov - este raz dakujem
Sarlotka
02.01.13,22:32
dakujem pekne za vysvetlenie - chcem si skusit urobit sama uctovnictvo, zatial mam len zopar dokladov - este raz dakujem

nie je zac a drzim palce :) keby nieco na porade najdes...:)))
Sarlotka
02.01.13,22:38
len pre istotu ci sa ti nahodou viac neoplatia pausalne vydavky alebo mozno ti staci viest danova evidencia (netreba "toto" delenie v peňažnom denniku) prikladám zo zákona

pausal
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

alebo
danova evidencia
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
Katrina13
03.01.13,08:55
celu sumu

priklad

na fakture
tovar A suma 20,00 eur
postovne a balne 3,00 Eur
Spolu 23,00 Eur

zauctovanie dvoma riadkami
20 Eur POZD (prijem ovplyvnujuci zaklad dane ) tovar
3 Eur POZD (ostaté)

postovne na poste na základe dokladu od posty 1,50 Eur
1,50 Eur VOZD - réžia

hovorim o roku 2012
v roku 2013 dochádza k zmenám pri vedení účta a jednotlivých deleniach výdavkoch v roku 2013 bude postovne VOZD sluzby

Dobrý deň,
ja na odporučenie účtovníčky účtujem tovar aj poštovné a balné na jednej faktúre do pohľadávok a pri úhrade je to vysporiadané, ona mi vravela že to netreba deliť na dva zápisy a podacie lístky si na konci mesiaca spočítam a jednou sumou zaúčtujem ako réžiu? Je to tak nesprávne? Lebo je to určite jednoduchšie a malo by to byť správne, alebo sa mýlim?
nikolia
03.01.13,12:11
dobrý deň, prosím niekoho o radu, je normálne keď mám VNZD vyššie ako PNZD?robím niečo zle? už som z toho na nervy,...som samouk,robím účto len manželovi...nemám tolko skusenosti....môže to tak ostať keď su to prijmi a vydavky neovplývňujúce ZD?
veronikasad
03.01.13,12:26
dobrý deň, prosím niekoho o radu, je normálne keď mám VNZD vyššie ako PNZD?robím niečo zle? už som z toho na nervy,...som samouk,robím účto len manželovi...nemám tolko skusenosti....môže to tak ostať keď su to prijmi a vydavky neovplývňujúce ZD?
môžeš byť konkrétnejšia, čo účtuješ do VNZD a PNZD ?
nikolia
03.01.13,12:58
do PNZD-dph z vystavených faktur,osobné vklady podnikatela, a kreditné uroky z banky a do VNZD-osobnéspotreby podnikateľa(sukromné platby z bankových účtov)dph z bločkov a fa čo nakupujeme...a to je asi všetko...
Sarlotka
03.01.13,13:06
Dobrý deň,
ja na odporučenie účtovníčky účtujem tovar aj poštovné a balné na jednej faktúre do pohľadávok a pri úhrade je to vysporiadané, ona mi vravela že to netreba deliť na dva zápisy a podacie lístky si na konci mesiaca spočítam a jednou sumou zaúčtujem ako réžiu? Je to tak nesprávne? Lebo je to určite jednoduchšie a malo by to byť správne, alebo sa mýlim?

z opatrenie o vedeni jedn. uctov.
V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
§ 4 ods 6 d
príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov[1] (http://www.porada.sk/#_ftn1)) celkom, v členení najmä na


predaj tovaru,

predaj výrobkov a služieb,
ostatné príjmy,


(7) Príjmy, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. d) prvého bodu alebo druhého bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. d) tretieho bodu.

V prípade, že na faktúre nie je položka poštovné a balné, tá je vlastne už súčasťou nacenenia tovaru (výrobku) ide len o POZD - tovar (výrobok)

ak je rozpis poloziek na tovar (vyrobok) , postovne a balne tak uctovat - POZD tovar (vyrobok) a POZD ostatné príjmy
Sarlotka
03.01.13,13:10
do PNZD-dph z vystavených faktur,osobné vklady podnikatela, a kreditné uroky z banky a do VNZD-osobnéspotreby podnikateľa(sukromné platby z bankových účtov)dph z bločkov a fa čo nakupujeme...a to je asi všetko...

je to ok.

napr.
ked si podnikatel vela vybral osobne spotreby tak budete mat vacsie VNZD ako PNZD
keby podnikatel viacej vlazil osobne vklady tak mate PNZD vacsie ako VNZD
nikolia
03.01.13,13:12
takže to nemám riešiť?alebo je dobré to nejako korigovať? najhoršie že to mám aj za predošlý rok, ale teraz učtujem v alfa + a tam mi to v prehľade svieti ako mínusová hodnota tak ma to zarazilo...a dík
Sarlotka
03.01.13,13:21
ja porovnavam na konci roka vzdy

osobne vybery
a osobne vklady

ak su osobne vklady vyssie ako vybery - cize podnikatel vkladal peniaze na banku ci pokladnu, zaevidujem zavazok k 31.12. v rozdiele... ale na toto su rozne nazory...

ked si viac vybral na osobnu spotrebu ako vlozil - neriesim, je to ok.. je to zivnostnik takze si moze brat peniaze na osobnu spotrebu...

mozno sa niekto este vyjadri ako on postupuje...
Katrina13
04.01.13,16:25
No tak to robím vyše roka zle, ale učila ma zo začiatku naozaj skúsená účtovníčka ( robíme si účto len pre seba ) a on mi povedala že to môže byť kľudne rozpísané ako tovar a dalšia položka poštovné a balné a môžem to všetko zahrnúť ako príjem za tovar. Je potrebné to prerábať? Neviem či by v tom bol zásadný problém.
zuzu 76
17.01.13,07:53
dobrý deň,
poprosím Vás o radu:
aké je správne zaevidovanie nákupu dialničnej nálepky , drobného hmotného majetku v peňažnom denníku - rok 2012

nákup DN v januári 2012 na rok 2012 - VOZD , prevádzková réžia , dialničná nálepka

drobný hmotný majetok - (obst. cena je menšia ako 1700 €, doba použ. je kratšia ako 1 rok ) , napr. drobné náradie..... - VOZD, materiál alebo prevádzková réžia ?

krátkodobý hmotný majetok - (obst.cena je menšia ako 1700 €, doba použ. je dlhšia ako 1 rok ) - VOZD, materiál + viesť evidenciu

ďakujem
szivics
17.01.13,09:25
dobrý deň,
poprosím Vás o radu:
aké je správne zaevidovanie nákupu dialničnej nálepky , drobného hmotného majetku v peňažnom denníku - rok 2012

nákup DN v januári 2012 na rok 2012 - VOZD , prevádzková réžia , dialničná nálepka - VOZD, prevádzková réžia

drobný hmotný majetok - (obst. cena je menšia ako 1700 €, doba použ. je kratšia ako 1 rok ) , napr. drobné náradie..... - VOZD, materiál alebo prevádzková réžia ? VOZD, nákup materiálu, analytika (napr.drobný majetok)

krátkodobý hmotný majetok - (obst.cena je menšia ako 1700 €, doba použ. je dlhšia ako 1 rok ) - VOZD, materiál + viesť evidenciu -VOZD, nákup materiálu, analytika (napr.drobný majetok) - analytika záleží na Vás a v internej smernici si treba určiť aký majetok sa bude kam účtovať - napr. majetok do 1700€, doba použitia viac ako 1rok - priamo do spotreby /všetko je tu už popísané, treba hľadať/

ďakujem

v texte
kubkokubko
19.01.13,22:50
Pôvodca textu príspevku: sisa14 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t186082-p3-jednoduche-uctovnictvo-uplny-zaciatocnik.html#post1977813)
Dobry den, potrebujem poradit, ako zauctovat dotaciu od Upsvar v jednoduchom uctovnictve? Prispevok bol cerpany len ciastocne. Dakujem

Pripísanie dotácie na Bu - PNZD
Čerpanie dotácie podla podn.plánu - VOZD v druhovom členení
Vyčerpaná dotácia - POZD (cez interný doklad).

Prosim vas nechapem preco je dotacia z UP najprv PNZD a potom sa to preuctuje ako POZD internym dokladom, je to preto (laicky povedane) aby som si za cudzie peniaze neznizila prijmy z podnikania? Teda ak s tym co za dotaciu kupim nic nezarobim tak vysledok DP je 0, ak zarobim 10000€ rocne tak si ich zdanim do DP cele, spravne to chapem? (samozrejme su este odpocitatelné položky a odvody atd, ktore znizia ZD)
Sarlotka
20.01.13,01:13
Pôvodca textu príspevku: sisa14 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t186082-p3-jednoduche-uctovnictvo-uplny-zaciatocnik.html#post1977813)
Dobry den, potrebujem poradit, ako zauctovat dotaciu od Upsvar v jednoduchom uctovnictve? Prispevok bol cerpany len ciastocne. Dakujem


Prosim vas nechapem preco je dotacia z UP najprv PNZD a potom sa to preuctuje ako POZD internym dokladom, je to preto (laicky povedane) aby som si za cudzie peniaze neznizila prijmy z podnikania? Teda ak s tym co za dotaciu kupim nic nezarobim tak vysledok DP je 0, ak zarobim 10000€ rocne tak si ich zdanim do DP cele, spravne to chapem? (samozrejme su este odpocitatelné položky a odvody atd, ktore znizia ZD)

predpokladam, ze vediete jednoduche uctovnictvo (nerozhodli ste sa , prípadne vam to zmluva s UP neumoznuje pouzit pausalny vydavky )

dotacia sa uctuje tak ako vyssie spominate plus sa eviduje v knihe zavazkov jej cerpanie postupne znizuje zavazok voci uradu prace.
nika.sum
20.01.13,05:04
Pôvodca textu príspevku: sisa14 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t186082-p3-jednoduche-uctovnictvo-uplny-zaciatocnik.html#post1977813)
Dobry den, potrebujem poradit, ako zauctovat dotaciu od Upsvar v jednoduchom uctovnictve? Prispevok bol cerpany len ciastocne. Dakujem


Prosim vas nechapem preco je dotacia z UP najprv PNZD a potom sa to preuctuje ako POZD internym dokladom, je to preto (laicky povedane) aby som si za cudzie peniaze neznizila prijmy z podnikania? Teda ak s tym co za dotaciu kupim nic nezarobim tak vysledok DP je 0, ak zarobim 10000€ rocne tak si ich zdanim do DP cele, spravne to chapem? (samozrejme su este odpocitatelné položky a odvody atd, ktore znizia ZD)

Ked dostanete dotaciu na ucet tak to este neovplyvnuje vase prijmy preto je to PNZD, zaroven je to záväzok voči UP. Do príjmov ide len použitá časť dotácie napr. 1000 EUR POZD a zaroven 1000 EUR ako VOZD bude vydavok na ktory bola dotacia pouzita podla zameru.(toto je ine pri uplatnovani pausalnych vydavkoch).
kubkokubko
20.01.13,15:46
Dakujem za vas čas a odpoved
Marcelka V
20.01.13,19:04
Možno som v zlej téme,ale potrebujem poradiť. Dôchodca na starobnom dôchodku predal pôdu mestu asi tak za 4600€. Aké daňové priznanie by mal urobiť A alebo B ?A má nárok na nejaké odpočítateľné položky? Ďakujem.
Mila123
20.01.13,19:06
Možno som v zlej téme,ale potrebujem poradiť. Dôchodca na starobnom dôchodku predal pôdu mestu asi tak za 4600€. Aké daňové priznanie by mal urobiť A alebo B ?A má nárok na nejaké odpočítateľné položky? Ďakujem.
ako dlho vlastnil pôdu?
Marcelka V
20.01.13,19:11
Neviem presne ,ale asi dlho. Tuším je to ešte po rodičov. Je to dôležité aj ako dlho je vlastníkom tej pôdy?


CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it
Mila123
20.01.13,19:15
Neviem presne ,ale asi dlho. Tuším je to ešte po rodičov. Je to dôležité aj ako dlho je vlastníkom tej pôdy?


CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it
jasne, ak je päť rokov vlastníkom, pôda pri predaji je oslobodená, neuvádza sa v DP príjem z jej predaja.......
Marcelka V
20.01.13,19:18
Takže nemusí sa podávať daňové priznanie?
Mila123
20.01.13,19:39
Takže nemusí sa podávať daňové priznanie?
ak chce zaplatiť i daň i ZP, nech podá.......zo zákona mu nevyplýva povinnosť z dôvodu predaja nehnuteľnosti podať DP.......
Marcelka V
20.01.13,20:20
Ďakujem,pomohol si mi.:)
nika.sum
21.01.13,07:50
Mila je dievčako :-D
Marcelka V
04.02.13,17:51
Dnes som si stiahla novú verziu alfa plus,kde už sú tlačiva DP. Na poslednej strane DP "B" sú údaje na účely socialného a zdravotného poistenia.Trochu tomu nerozumiem. Program mi to automatický nevyplní. Musia to vypisovať všetci živnostníci,alebo len poniektorí.Ďakujem.
Rozalka
04.02.13,17:57
všetci
Marcelka V
07.02.13,11:52
Ak bol zamestnanec zamestnaný na TPP ,11 mesiacov a tak bol vedený na úrade práce kráti sa me nezdaniteľná časť na daňovníka z 3644,64 na 3340,92? Ďakujem.
veronikasad
07.02.13,11:53
Ak bol zamestnanec zamestnaný na TPP ,11 mesiacov a tak bol vedený na úrade práce kráti sa me nezdaniteľná časť na daňovníka z 3644,64 na 3340,92? Ďakujem.
nie, nekráti.
Marcelka V
08.02.13,14:03
Vrátenie preplatku ročného zúčtovania ZP zaúčtujem ako PNZD. A pri vyplnení DP riadok o zaplatení zdravotného poistenia ponížim o tento preplatok alebo nie? Ďakujem.
beatam
08.02.13,15:59
vrátený preplatok zaúčtuješ ako PNZD a tým je to vybavené, do DP uvedieš odvody, ktoré boli skutočne zaplatené
Marcelka V
08.02.13,19:05
A ak počas roka boli vrátené preplatky zo SP alebo ZP tiež to v daňovom priznaní nemám ponižovať?
Mila123
08.02.13,19:07
A ak počas roka boli vrátené preplatky zo SP alebo ZP tiež to v daňovom priznaní nemám ponižovať?
áno SP určite a aj ZP, ale iba v prípade, že to nebol preplatok z RZZP.....
Marcelka V
08.02.13,19:32
Ďakujem.Boli to preplatky zo SP a ZP ja som to ponížila,len som si už nebola istá či som to urobila správne.
susan 111979
09.02.13,14:19
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu, podnikateľ vedie JÚ, v obchodnom mal budovu, ktorú si počas roka 2012 dal na katastri preradiť z IČA na rodné číslo ( v októbri ) a v decembri budovu predal. Budova nebola ešte doodpisovaná, naposledy uplatnil odpis v r.2010 odvtedy odpisy prerušil. Budovu predal v takej istej sume ako ju aj pred rokmi kúpil čiže v obstarávacej.
Viete mi poradiť, ako mám účtovne postupovať??
1.Má podnikateľ vystaviť faktúru na predaj budovy? Ale asi nie, keď ju v oktobri preradil na katastri...tak ako ju z účtovníctva vyradím?
2. Kde to bude figurovať na DPFO 2012?
Kedže ju predal v obstarávacej cene, daň neplatí...
Prosím veľmi pekne o rady, neviem ako s tým ďalej!!:mad:
veronikasad
09.02.13,14:28
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu, podnikateľ vedie JÚ, v obchodnom mal budovu, ktorú si počas roka 2012 dal na katastri preradiť z IČA na rodné číslo ( v októbri ) a v decembri budovu predal. Budova nebola ešte doodpisovaná, naposledy uplatnil odpis v r.2010 odvtedy odpisy prerušil. Budovu predal v takej istej sume ako ju aj pred rokmi kúpil čiže v obstarávacej.
Viete mi poradiť, ako mám účtovne postupovať??
1.Má podnikateľ vystaviť faktúru na predaj budovy? Ale asi nie, keď ju v oktobri preradil na katastri...tak ako ju z účtovníctva vyradím?
2. Kde to bude figurovať na DPFO 2012?
Kedže ju predal v obstarávacej cene, daň neplatí...
Prosím veľmi pekne o rady, neviem ako s tým ďalej!!:mad:
Ak budovu predal v rovnakej cene ako kúpil, nemyslím si že nebude platiť daň, pretože z majetku ju vyradíš v zostatkovej cene.
susan 111979
09.02.13,15:51
Ak budovu predal v rovnakej cene ako kúpil, nemyslím si že nebude platiť daň, pretože z majetku ju vyradíš v zostatkovej cene.

V r.2010, keď sa naposledy uplatnil odpis, zostatková cena bola 4326 Eur,,,na túto sumu sa vystaví Fa?
veronikasad
09.02.13,15:53
V r.2010, keď sa naposledy uplatnil odpis, zostatková cena bola 4326 Eur,,,na túto sumu sa vystaví Fa?
Súkromná osoba (nepodnikatel) nevystavuje faktúru. Predaj treba riešiť cez kúpno-predajnú zmluvu.
susan 111979
09.02.13,16:04
Súkromná osoba (nepodnikatel) nevystavuje faktúru. Predaj treba riešiť cez kúpno-predajnú zmluvu.

Ano, kúpnopredajná zmluva je v decembri,,,len neviem ako to mám v účtovníctve urobiť..ako presne mám tú budovu vyradiť ...
veronikasad
09.02.13,16:07
Ano, kúpnopredajná zmluva je v decembri,,,len neviem ako to mám v účtovníctve urobiť..ako presne mám tú budovu vyradiť ...
Ak budovu predával ako FO-nepodnikatel, v JU vyradenie neriešiš. Nebola v majetku k 31.12.2012, tak za rok 2012 nemôžeš uplatniť žiadny odpis. Preradenie do osobného majetku poznačíš na inventárnej karte.
susan 111979
09.02.13,16:13
Ak budovu predával ako FO-nepodnikatel, v JU vyradenie neriešiš. Nebola v majetku k 31.12.2012, tak za rok 2012 nemôžeš uplatniť žiadny odpis. Preradenie do osobného majetku poznačíš na inventárnej karte.

A v DP FO sa to nemusí nikde doplniť?
veronikasad
09.02.13,16:17
A v DP FO sa to nemusí nikde doplniť?
musí, je to príjem z § 8 a podlieha aj odvodom do zdr.poisťovne (bude zahrnutý do RZZP za rok 2012, ktoré bude robiť zdr.poisťovňa)
susan 111979
09.02.13,16:35
musí, je to príjem z § 8 a podlieha aj odvodom do zdr.poisťovne (bude zahrnutý do RZZP za rok 2012, ktoré bude robiť zdr.poisťovňa)

Podnikateľ chce asi v apríli ukončiť živnosť, lebo je už dôchodca, takže sa to moc asi neodrazí na jeho odvodoch....či?
veronikasad
09.02.13,16:38
Podnikateľ chce asi v apríli ukončiť živnosť, lebo je už dôchodca, takže sa to moc asi neodrazí na jeho odvodoch....či?
odrazí - nie na preddavkoch, ale nedoplatku z RZZP za rok 2012. Zaplatí 14 % zo základu dane v § 8.
susan 111979
09.02.13,16:48
odrazí - nie na preddavkoch, ale nedoplatku z RZZP za rok 2012. Zaplatí 14 % zo základu dane v § 8.
Ževraj ak nehnuteľnosť predáš v tej istej sume ako si ju kúpil, tak sa daň neplatí. Platí sa iba z rozdielu medzi predajnou a obstarávacou cenou..
veronikasad
09.02.13,16:50
Ževraj ak nehnuteľnosť predáš v tej istej sume ako si ju kúpil, tak sa daň neplatí. Platí sa iba z rozdielu medzi predajnou a obstarávacou cenou..
Ano, súhlasím. Ale v tomto prípade výdavkom je nie obstarávacia, ale zostatková cena, teda cena v ktorej bol majetok vyradený /znížený o odpisy)
susan 111979
09.02.13,17:38
Ano, súhlasím. Ale v tomto prípade výdavkom je nie obstarávacia, ale zostatková cena, teda cena v ktorej bol majetok vyradený /znížený o odpisy)

Ak tomu dobre rozumiem, zostatkovú cenu dám do príjmov DP oddielu VIII. riadka č.2?
veronikasad
09.02.13,19:47
Ak tomu dobre rozumiem, zostatkovú cenu dám do príjmov DP oddielu VIII. riadka č.2?
Do príjmov dáš cenu na základe kúpno-predajnej zmluvy. Písala si, že bola rovnaká ako obstarávacia.
susan 111979
09.02.13,20:30
Do príjmov dáš cenu na základe kúpno-predajnej zmluvy. Písala si, že bola rovnaká ako obstarávacia.
A tú zostatkovú cenu dám kde?? Mám v tom akýsi chaos..:confused:
veronikasad
09.02.13,20:33
A tú zostatkovú cenu dám kde?? Mám v tom akýsi chaos..:confused:
do výdavkov - a rozdiel zdaníš.
susan 111979
09.02.13,21:02
veronikasad veľmi pekne ďakujem za tvoje odpovede, mooc si mi pomohla!!
alohamercy
10.02.13,08:43
mám menší problém.... SZČO na daňovom úrade ohlásila podnikateľský účet, ale príspevok z úradu práce si nechala poslať na svoj osobný účet, z ktorého sa hradili všetky výdavky spojené s príspevkom. Ako mám postupovať pri účtovaní v peňažnom denníku?
Tweety
10.02.13,09:00
mám menší problém.... SZČO na daňovom úrade ohlásila podnikateľský účet, ale príspevok z úradu práce si nechala poslať na svoj osobný účet, z ktorého sa hradili všetky výdavky spojené s príspevkom. Ako mám postupovať pri účtovaní v peňažnom denníku?
Ak používala aj osobný účet, musí o ňom účtovať rovnako ako o podnikateľskom. Bolo ho potrebné tiež nahlásiť na DÚ.
alohamercy
10.02.13,09:01
Ak používala aj osobný účet, musí o ňom účtovať rovnako ako o podnikateľskom. Bolo ho potrebné tiež nahlásiť na DÚ.
ak ho dodatočne nahlásim hrozí mi pokuta? ak áno v akej výške?
avalik
10.02.13,09:06
ak ho dodatočne nahlásim hrozí mi pokuta? ak áno v akej výške?

http://www.porada.sk/t203370-ohlasenie-podnikatelskeho-uctu-na-danovom-urade.html#post2246371
susan 111979
11.02.13,06:55
Ano, súhlasím. Ale v tomto prípade výdavkom je nie obstarávacia, ale zostatková cena, teda cena v ktorej bol majetok vyradený /znížený o odpisy)
Chcem sa ešte spýtať, kedy teda platí, keď nehnuteľmosť-budovu predáš v tej istej sume, ako si ju kúpil (čiže v obstarávvacej cene) aby sa daň neplatila?
mondes
11.02.13,07:05
Chcem sa ešte spýtať, kedy teda platí, keď nehnuteľmosť-budovu predáš v tej istej sume, ako si ju kúpil (čiže v obstarávvacej cene) aby sa daň neplatila?

Keď ju predávaš bez toho, aby si ju odpisovala.
susan 111979
11.02.13,08:09
Keď ju predávaš bez toho, aby si ju odpisovala.
A v prípade, keď podnikateľ zomrie,,,tam je postupnosť v JÚ taká istá ako keby len ukončil živnosť,,,tzn. dá do príjmov §8 Obst.cenu a do výdavkov Zostatkovú cenu?
gomes99
11.02.13,12:43
Dobrý deň, mal by som otázku. Zatiaľ som nedospel k záveru preto by som požiadal ešte o vaše rady - Jednoduché účtovnictvo.
1.Klientka pracovala od r. 2010 a aj v r. 2012 ako autor- je vedena na DÚ. Platila si ZP pravidelne ako zaevidovaný autor. (až do vytvorenia si 02/2012 szčo)
2.V daňovom priznaní za rok 2011 si nedala do výdavkov zdravotné poistenie. Zo ZP v . 2012 mala vrátený preplatok zo saldokonta a preplatok z ročného zúčtovania.
3.V oboch preplatkoch nemá na potvrdeniach zo ZP vykonanú zrážkovú daň lebo si výdavky v DP za r. 2011 zo ZP neuplatňovala .
4. od 02/2012 je aj Szčo a odvody do ZP platila naďalej.
5. v roku 2012 nemala príjem z autorstva ale len so Szčo
Moja otázka znie, kde uviesť(či neuvádzať?) v DP preplatok zo saldokonta a Rzzp, keď nemala príjem za rok 2012 z autorstva
A ako výdavky (odvody) ktoré robila ako autor do ZP za mesiace 01 a 02/2012 zaúčtovať ked nemala príjem z autorstva ale len ako Szčo.
Za vaše rady a pomoc vopred Ďakujem.
susan 111979
12.02.13,08:18
Prebrala som JÚ a zistila som, že za r.2010 a 2011 nebol tvorený sociálny fond. Sú 2 zamestnanci, treba spraviť opravné DP?
susan 111979
13.02.13,06:08
Prebrala som JÚ a zistila som, že za r.2010 a 2011 nebol tvorený sociálny fond. Sú 2 zamestnanci, treba spraviť opravné DP?
Prosím, vie mi niekto poradiť?.. Nedalo by sa to nejako dodatočne vložiť do r. 2012?
heňa36
13.02.13,11:09
Potrebujem poradiť s dvoma vecami.
1. chcem vedieť, ako dlho môžem odpisovať osobný automobil prihlásený na podnikanie. Viem, že minimum je 4 roky. Ale dá sa odpisovať aj dlhšie?
2. Výdavky na sociálne a zdravotné poistenie sú súčasťou celkových výdavkov v daň. priznaní ? Neodrátavajú sa niekde zvlášť. Vedené účtovníctvo je preukázateľné nie paušálne.
Ďakujem!
heňa36
13.02.13,12:15
Veľmi pekne prosím, aspoň ten odpis by som potrebovala súrne vedieť. Dá sa automobil v JÚ odpisovať aj viac ako 4 roky? PROSÍM
Marcelka V
13.02.13,14:41
Potrebujem poradiť.Známi ukončil ku dňu 02.03.2012 živnosť. Odvody ZP si do vtedy neplatil. SP nebol povinný. V decembri vyrovnal časť dlhu do ZP. V daňovom priznaní na strane 3 a 12 mám napísať časť dlhu čo zaplatil,keď mal zrušenú živnosť,alebo nie. Ďakujem.
veronikasad
13.02.13,14:43
Potrebujem poradiť.Známi ukončil ku dňu 02.03.2012 živnosť. Odvody ZP si do vtedy neplatil. SP nebol povinný. V decembri vyrovnal časť dlhu do ZP. V daňovom priznaní na strane 3 a 12 mám napísať časť dlhu čo zaplatil,keď mal zrušenú živnosť,alebo nie. Ďakujem.
Cez interný doklad upravíš základ dane o zaplatené odvody. Na strane 3 pod. tab. 1 uvedieš sumu všetkých odvodov (aj za predch.roky), na strane 12 len sumu prisl. roku 2012.
tibor1000
13.02.13,15:04
ako sa prosim v jedn.uctovnictve po novom od 1.1.2013 uctuje dan z motorovych vozidiel? vydavok za sluzby? dakujem
Marcelka V
13.02.13,15:31
Trošku nerozumiem.Živnosť má od 08.08.2011. Vtom roku nezaplatil odvody za 2 mesiace. Za 3 mesiace zaplatil 138,18€. V roku 2012 počas živnosti nezaplatil nič a v decembri zaplatil 110€. tak na stranu 12 napíšem 110€ a na stranu 3?
Marcelka V
13.02.13,16:29
Aby som to upresnila. V roku 2009 je dlžný-76€. V roku 2011 je dlžný-186€ . Zaplatil v decembri 2012 -127€ to ostatné je ešte stále dlžný.ako to mám do daňového napísať.Ďakujem.
Sarlotka
13.02.13,16:42
ako sa prosim v jedn.uctovnictve po novom od 1.1.2013 uctuje dan z motorovych vozidiel? vydavok za sluzby? dakujem

DZMV - vydavok ovplyvnujuci zaklad dane ostatne
Sarlotka
13.02.13,16:49
Potrebujem poradiť s dvoma vecami.
1. chcem vedieť, ako dlho môžem odpisovať osobný automobil prihlásený na podnikanie. Viem, že minimum je 4 roky. Ale dá sa odpisovať aj dlhšie? osobny automobil patri do prvej odpisovej skupiny, takze sa odpisuje 4 roky, (nezabudnut na novelu zakona a odpisovany pocnuc mesiacom zaradenia majetku do uzivania, platne od roku 2012, odpisy sa daju prerusit minimalne na jedno zdanovacie obdobie skus pozriet zakon 595/2003 § 24 - 28, o preruseni odpisovania hovori § 22 ods 9
2. Výdavky na sociálne a zdravotné poistenie sú súčasťou celkových výdavkov v daň. priznaní ? Neodrátavajú sa niekde zvlášť. Vedené účtovníctvo je preukázateľné nie paušálne. Neviem presne co myslíš, v danovom priznani su sucastou vydavkov v tabulke na str 3 ale uvádzaju sa aj pod tabulkou na str 3 danoveho priznania B a na str 12
Ďakujem!

odpoved v texte zelenou
tibor1000
13.02.13,16:54
DZMV - vydavok ovplyvnujuci zaklad dane ostatne
dakujem pekne.. som myslel ze sluzby,lebo doteraz sme to davali na PR...
Sarlotka
13.02.13,17:17
dakujem pekne.. som myslel ze sluzby,lebo doteraz sme to davali na PR...

pozri aj tuto temu http://www.porada.sk/t207043-zmena-postupov-uctovania-v-jednoduchom-uctovnictve-od-1-1-2013-a.html

mozno este pomoze aj pri inych vydavkoch a ich zaradeni... mne tiez pomohla...:)
pekný večer...:)
heňa36
13.02.13,17:19
Automobil je v evidencii od juna 2011, takže ak som to správne pochopila, dá sa odpis na 1 rok prerušiť, čiže by som ho za rok 2012 neuplatnila a urobila ho v r. 2013, 2014, 2015?
Ešte raz vrelá vďaka!
Marcelka V
13.02.13,18:28
Poraďte mi ako mam vyplniť to daňové priznanie 3 a 12 stranu ZP poistenie.V roku 2012 zaplatil-127€to za január a február+dlh.ostáva dlžný ešte a rok 2009-76€ a rok2011-186€ živnosť končil02.03.2012.Uplatňuje si paušál.Myslím že už teraz som nič nevynechala a napísala som to zrozumiteľne. Ďakujem.
Mila123
13.02.13,18:31
Poraďte mi ako mam vyplniť to daňové priznanie 3 a 12 stranu ZP poistenie.V roku 2012 zaplatil-127€to za január a február+dlh.ostáva dlžný ešte a rok 2009-76€ a rok2011-186€ živnosť končil02.03.2012.Uplatňuje si paušál.Myslím že už teraz som nič nevynechala a napísala som to zrozumiteľne. Ďakujem.
str. 3 vyplníš zaplatené v roku 2012, bez ohľadu na preplatky, nedoplatky za nové či akt. či staré obdobia, aj napr. nedoplatok z RZZP, preplatok z RZP tam neuvádzaš....
posledná strana (dnes na školení) nám JUDr. uviedla (asi 5-ta varianta), že tam má byť poistenie za 01-12/2012, ktoré je zaplatené do podania DP, (tkz. časové rozlíšenie)......
Marcelka V
13.02.13,18:38
Takže keď som to dobre pochopila na na stranu 3 dam sumu 127€ a na 12 sumu čo zaplatil za január,február a 2 dní z marca to je 98,23€Ďakujem.
Mila123
13.02.13,18:52
ale teraz som sa pozrela na ten dlh a ukončenie podnikania,
ako si spracovala to ukončenie podnikania?
Marcelka V
13.02.13,19:00
Uplatňuje si 40% paušál, ale v účtovníctve som ID -VOZDku 21.12.2012
Mila123
13.02.13,19:01
Uplatňuje si 40% paušál, ale v účtovníctve som ID -VOZDku 21.12.2012
záväzky, pohľadávky, majetok doriešený je?
Marcelka V
13.02.13,19:04
Ano ma len 3FA príjem2100€ viac nič a dlžoby v ZP
Mila123
13.02.13,19:16
Ano ma len 3FA príjem2100€ viac nič a dlžoby v ZP
môžeš (ale nemusíš) mu odpočítať aj tie záväzky v ZP, uvedieš ich aj na str. 3 DP (raz ich zaplatiť bude musieť)......
Anik
13.02.13,19:31
Uplatňuje si 40% paušál, ale v účtovníctve som ID -VOZDku 21.12.2012
dievčence sorry, keď je paušál pri skončení zarátam všetky príjmy aj neuhradené, ak sú zásoby pripočítam na to sa nahodí paušál + zaplatené odvody v čase do ukončenia, myslím, že žiadne iné náklady tam už nedá ani odvody, keď nie sú fyzicky zaplatené v čase ukončenia.
ak sa mýlim opravte ma ďakujem
Sarlotka
13.02.13,19:46
dievčence sorry, keď je paušál pri skončení zarátam všetky príjmy aj neuhradené, ak sú zásoby pripočítam na to sa nahodí paušál + zaplatené odvody v čase do ukončenia, myslím, že žiadne iné náklady tam už nedá ani odvody, keď nie sú fyzicky zaplatené v čase ukončenia.
ak sa mýlim opravte ma ďakujem

nie je to nahodou takto:
pohladavky uhradene po zruseni zivnosti sa pripocitaju k zakladu dane...
uhradene do zrusenie sa urobi pausal, neuhradene sa cele pripocitaju k ZD...aj zasoby...



(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Marcelka V
13.02.13,20:05
Tak ako to mám urobiť?Paušál mi je jasné,to ma do 02.03.2012 príjmi uhradené.ZP zaplatil 21.12.2012 -127€kde ich mám v DP napísať?
heňa36
14.02.13,07:41
Neviem, či chápem správne, ale na internete som si našla, že ak automobil splácame, nedá sa prerušiť daňový odpis. Automobil je v evidencii od júna 2011 a splácame ho formou úveru. Tento rok však manžel nemal veľa zarobené a tak by som chcela vedieť, či by tento odpis mohol prerušiť a ak áno, či ho môžem potom normálne ďalej odpisovať, alebo o tento daňový odpis príde ?
Tweety
14.02.13,07:42
Neviem, či chápem správne, ale na internete som si našla, že ak automobil splácame, nedá sa prerušiť daňový odpis. Automobil je v evidencii od júna 2011 a splácame ho formou úveru. Tento rok však manžel nemal veľa zarobené a tak by som chcela vedieť, či by tento odpis mohol prerušiť a ak áno, či ho môžem potom normálne ďalej odpisovať, alebo o tento daňový odpis príde ?
Môžete odpisovanie prerušiť. Prerušiť sa nedá len pri obstaraní formou fin. lízingu.
susan 111979
14.02.13,09:44
Prosím vie mi niekto potvrdiť správnosť postupnosti pri účtovaní SF, podnikateľ už nezamestnáva žiadnych ZC , zostal mu nevyčerpaný SF.
1.K 31.12.2012 som spravila výber zo SF - Zostatok 0
2. Zostatok SF cez ID - Ostatné ZP
3. Celá čiastka SF sa odčíta od Záväzkov
Anik
14.02.13,17:08
dámy a páni
ešte raz prosím mrknúť na príspevky 325 a 326
nie som si istá aj keď u Šarlotky je tá citácia aj s § - rada by som jej dala bodík ak má pravdu, ale hlavne rada by som si bola istá ak by sa náhodou niekto pýtal, aby som bola v obraze. Vedieť čítať premňa neznamená, že aj rozumiem presne čo čítam aj keď sa to tu poctivo učím a už sa to trochu zlepšuje zas som natrafila na niečo k čomu potrebujem sedliacke vysvetlenie - systém lopata.
Za pochopenie a reakciu ďakujem nakoľko som sa stretla s rôznymi názormi
Tunco
15.02.13,05:52
Dobrý deň prajem, učím sa JU nakoľko som doteraz účtoval len v PU, potrebujem si ujasniť následovné:
Podľa postupov účtovania je nákup zásob VOZD, pričom jeho vyskladnenie nemá žiadny vplyv na ZD, je to len evidencia, resp. sledujem to v pomocných knihách ??
Znamená to teda, že ak si živnostník na konci roka kúpi zásoby za 5000,- € aby ponížil ZD, je to v poriadku,aj keď k vyskladneniu dôjde až v následujúcom roku ?
kn-alka
15.02.13,05:55
áno, v tomto je rozdiel oproti PÚ. V JÚ účtuješ príjmy a výnosy v čase ich ÚHRADY.
Takže a nakúpi tovar za 5000,- ide rovných 5000 do výdavkov.
Ak ich v ďalšom roku predá, tak príjem z predaja ide v nasledujúcom roku.
Tunco
15.02.13,06:43
V tom prípade, ak to bude účtovná jednotka zneužívať a kupovať viac zásob ako je potrebné len aby ponížila zisk, prejaví sa to až pri zrušení živnosti a to tak, že stav zásob bude položka zvyšujúca základ dane, správe ? :)
kn-alka
15.02.13,06:48
správne - skôr či neskôr ten nákup premietne do príjmov
Lucinka23
17.02.13,14:53
Prosím o radu. Zadávala som túto otázku už do dvoch tém, no nestretla som sa s reakciou. Tak to skúšam ešte raz tu.

SZČO má prenajatý priestor vrátane priľahlej záhrady. K prevádzke dal urobiť detské ihrisko vrátane úpravy terénu. Má dve faktúry - jednu na úpravu terénu (900 € bez DPH) , druhú na výstavbu detského ihriska (1235 € bez DPH).
Ako to mám zaúčtovať? Podotýkam, že k tej faktúre na výstavbu ihriska nemá priložený dodací list ale som si istá že sa skladá minimálne zo 3-4 ks preliezok. Celková hodnota preliezok je 1235 a keďže nie je dodací list s cenami tak ich nemôžem zaradiť jednotlivo. Prosím poraďte mi ako to zaúčtovať.
Možno som to napísala nezrozumiteľne, ale už sa neviem z toho vymotať. Už týždeň hľadám a čítam ako by sa to dalo ale neviem.

Ďakujem
Zita5
17.02.13,14:59
áno, v tomto je rozdiel oproti PÚ. V JÚ účtuješ príjmy a výnosy v čase ich ÚHRADY.
Takže a nakúpi tovar za 5000,- ide rovných 5000 do výdavkov.
Ak ich v ďalšom roku predá, tak príjem z predaja ide v nasledujúcom roku.

Ja len poopravím príjmy a výdavky ....
Zita5
17.02.13,15:01
V tom prípade, ak to bude účtovná jednotka zneužívať a kupovať viac zásob ako je potrebné len aby ponížila zisk, prejaví sa to až pri zrušení živnosti a to tak, že stav zásob bude položka zvyšujúca základ dane, správe ? :)

Umelo navyšované zásoby sa niekde odzrkadliť musia .
Mala som raz u klienta daňovú kontrolu na DPH ......a zdvihli prst ....že sa im zdá, že sa navyšujú zásoby na sklade.Klient sa musel k tomu vyjadriť .
alohamercy
18.02.13,16:25
zaplatené poistné za 12/2012 v decembri sa taktiež dáva do výdavkov za rok 2012?
kn-alka
18.02.13,16:27
Ak bolo uhradené v decembri, tak áno.
kn-alka
18.02.13,16:28
hihi, ten preklep som si nevšimla :)
Zita5
18.02.13,17:07
To už človek niekedy iné myslí a iné píše.Ani sa nečudujem :)
alohamercy
18.02.13,17:17
SZČo elektrikár si nakúpil náradie potrebné na prevádzkovanie živnosti - skrutkovače, nožíky, rebrík a pod. Cena je nižšia ako 1700 eur. V JU sa to účtuje ako nákup mat resp. prevádzková réžia?
Katrina13
18.02.13,17:27
Ahojte, chcem sa spýtať ako správne nahadzovať odoslané a prijaté FA, ked je na nich aj tovar, aj výrobky, program alfa ponúka možnosť : výdavok za tovar alebo výdavok za materiál, mám tú jednu FA rozdeliť? Lebo potom nám nesedí sklad.A tiež pri odoslaných fa, rozdeliť jednu fa na to čo je výrobok a to čo je tovar?
Tweety
18.02.13,17:28
SZČo elektrikár si nakúpil náradie potrebné na prevádzkovanie živnosti - skrutkovače, nožíky, rebrík a pod. Cena je nižšia ako 1700 eur. V JU sa to účtuje ako nákup mat resp. prevádzková réžia? Od 1.1.2013 žiadna réžia, sú to zásoby. PS, réžia to nebola ani predtým.
kn-alka
18.02.13,17:30
ÁNO rozdeľuješ (od 2013 sú to tovar a zásoby)
Marcelka V
18.02.13,19:53
Ak je živnosť zrušená 08.2012,odvody do poisťovní sú vyrovnané. Od 09.2012 sa rozhodol byť dobrovoľne nezamestnaný a platí si odvody do ZP. Môžem o tie odvod ponížiť ZD? Pripočítať ich v DP na stranu 3 a12? Ďakujem.
veronikasad
18.02.13,19:56
Ak je živnosť zrušená 08.2012,odvody do poisťovní sú vyrovnané. Od 09.2012 sa rozhodol byť dobrovoľne nezamestnaný a platí si odvody do ZP. Môžem o tie odvod ponížiť ZD? Pripočítať ich v DP na stranu 3 a12? Ďakujem.
Nemôže, zdr.poistenie samoplatitela (po skončení podnikania) neznižuje základ dane SZČO
Marcelka V
18.02.13,19:59
Ani v DP na strane 12-údaje na účely soc. a zdr. poistenia?
veronikasad
18.02.13,20:00
Ani v DP na strane 12-údaje na účely soc. a zdr. poistenia?
ak ti neznižuje základ dane, nemáš ho kde uviesť - teda ani na str. 12.
Ak by si mala počas tejto doby príjem z dohody, mohla by si ho uviesť ako zaplatené poistné z príjmu z § 5.
Marcelka V
18.02.13,20:01
Ďakujem.
10eva
19.02.13,06:58
Dobrý chcela by som sa opytať čo môžem davať do jednoducheho učtovnictva ked ma len v živnosti len sprostredkovanie predaja nema prevadzku môžem dať len telefón a bankové poplatky ? čo tam ešte môžem dať poradite mi prosim dakujem
veronikasad
19.02.13,07:16
Dobrý chcela by som sa opytať čo môžem davať do jednoducheho učtovnictva ked ma len v živnosti len sprostredkovanie predaja nema prevadzku môžem dať len telefón a bankové poplatky ? čo tam ešte môžem dať poradite mi prosim dakujem
všetko, čo súvisí s podnikaním. Ak využíva na podnikanie súkromné motorové vozidlo, môže si uplatniť paušálne náhrady za používanie mot.vozidla.

Možno pre neho bude výhodnejšie uplatniť si 40 %-né paušálne výdavky.
susan 111979
19.02.13,08:18
Prosím vie mi niekto potvrdiť správnosť postupnosti pri účtovaní SF, podnikateľ už nezamestnáva žiadnych ZC , zostal mu nevyčerpaný SF.
1.K 31.12.2012 som spravila výber zo SF - Zostatok 0
2. Zostatok SF cez ID - Ostatné ZP
3. Celá čiastka SF sa odčíta od Záväzkov
Prosím, viete sa mi k tomu vyjadriť?
susan 111979
19.02.13,10:24
Prosím vie mi niekto potvrdiť správnosť postupnosti pri účtovaní SF, podnikateľ už nezamestnáva žiadnych ZC , zostal mu nevyčerpaný SF.
1.K 31.12.2012 som spravila výber zo SF - Zostatok 0
2. Zostatok SF cez ID - Ostatné ZP
3. Celá čiastka SF sa odčíta od Záväzkov
Zostatok zaúčtujem späť do pokladne alebo cez závierkové?
Mila123
19.02.13,10:31
Zostatok zaúčtujem späť do pokladne alebo cez závierkové?

nevyčerpaný zostatok SF je určite pripočítateľnou položkou ku základu dane.....pretože tvorba bola VOZD

1/ výber zo SF z pokladne? z účtu?
2/ ostatné ZP je čo????
susan 111979
19.02.13,10:48
nevyčerpaný zostatok SF je určite pripočítateľnou položkou ku základu dane.....pretože tvorba bola VOZD

1/ výber zo SF z pokladne? z účtu?
2/ ostatné ZP je čo????
1. výber zo SF do pokladne alebo cez závierkové?
2. ostatné ZP - ostatné zdanitelne prijmy
Mila123
19.02.13,10:51
1. výber zo SF do pokladne alebo cez závierkové?
2. ostatné ZP - ostatné zdanitelne prijmy
tie peniaze kam išli ? do pokladne? ak áno, tam by som ich dala, a zároveň by som ich dala do kolónky ostatné ZP......
susan 111979
19.02.13,11:02
tie peniaze kam išli ? do pokladne? ak áno, tam by som ich dala, a zároveň by som ich dala do kolónky ostatné ZP......
áno, do pokladne...len keď podnikateľ už nebude zamestnávať žiadnych zamestnancov, tak či cez tie závierkové...
Mila123
19.02.13,11:05
áno, do pokladne...len keď podnikateľ už nebude zamestnávať žiadnych zamestnancov, tak či cez tie závierkové...
ale kam sa podeli peniaze????
tam to predsa naúčtuj.....
alohamercy
19.02.13,11:13
Od 1.1.2013 žiadna réžia, sú to zásoby. PS, réžia to nebola ani predtým.
takze za rok 2012 to zauctujem ako material?
Tweety
19.02.13,11:18
takze za rok 2012 to zauctujem ako material?
Áno, tak.
Danielle369
19.02.13,11:18
Od 1.1.2013 sa budú podľa novej legislatívy výdavky v peňažnom denníku účtovať do nových stĺpcov. Doterajšie stĺpce peňažného denníka "Materiál" a "Tovar" sa zlúčili do jedného stĺpca "Zásoby", zrušil sa stĺpec "Prevádzková réžia" a zaviedli sa dva nové stĺpce "Služby" a "Ostatné".
monciqamonciqa
20.02.13,06:58
Poradi prosim niekto, ak som nieco vyplatila z osobneho uctu, co mam dolozit k fakture..vypis z osobneho uctu alebo mam vystavit pokladnicky doklad...akoze som to vyplatila cash ? dakujem za rady
Zita5
20.02.13,07:14
Poradi prosim niekto, ak som nieco vyplatila z osobneho uctu, co mam dolozit k fakture..vypis z osobneho uctu alebo mam vystavit pokladnicky doklad...akoze som to vyplatila cash ? dakujem za rady

K faktúre priložíte fotokópiu bankového výpisu z osobného účtu z príslušného mesiaca , kedy prebehla platba a zaúčtujete to v rámci účtovných uzávierkových operácii k 31.12.2012 .Môžete napísať aj do poznámky, že uvedená FA bola uhradená(omylom- alebo dôvod ) z osobného účtu .
monciqamonciqa
20.02.13,07:51
Prosim vas, ak je na fakture pod datumom splatnosti napisane ze :"oslobodene od dane" ..tak to zauctujem ako vydavok neovplyvnujuci zaklad dane ? ..ide konkretne o PZP na vozik od auta.
kn-alka
20.02.13,08:05
oslobodené od dane na faktúre znamená, že je to bez DPH !!!

Do nákladov si môžeš dať poistné, ak máš ten vozík v majetku a používaš ho na podnikanie.
susan 111979
20.02.13,13:09
Prebrala som JÚ a zistila som, že za r.2010 a 2011 nebol tvorený sociálny fond. Sú 2 zamestnanci, treba spraviť opravné DP?

Alebo nedalo by sa to nejako dodatočne vložiť do r.2012?
monciqamonciqa
20.02.13,16:06
Prosim vas, kam mam zauctovat tieto veci : prepis auta - poplatok, dan z motorovych vozidiel, platbu za zdravotne poistenie,.... a z prijmov - najom ? prosim pekne o rady.
monciqamonciqa
20.02.13,17:27
K faktúre priložíte fotokópiu bankového výpisu z osobného účtu z príslušného mesiaca , kedy prebehla platba a zaúčtujete to v rámci účtovných uzávierkových operácii k 31.12.2012 .Môžete napísať aj do poznámky, že uvedená FA bola uhradená(omylom- alebo dôvod ) z osobného účtu .

robim to cez interne doklady? ..potom mi to hodi prevadzkovej rezie - je to ok ?
monciqamonciqa
21.02.13,08:49
Prosím vas, ak som nejaky material nakupil ,no omylom vyplatil z osobneho uctu, mam to zadat k 31.12.2012 ako uzavierkovy doklad - cez interny doklad - vydavok - ten vytlacit a prilozit k fakturke ? je to spravny postup ? dakujem pekne za kazdu radu.
Zita5
21.02.13,08:54
Prosím vas, ak som nejaky material nakupil ,no omylom vyplatil z osobneho uctu, mam to zadat k 31.12.2012 ako uzavierkovy doklad - cez interny doklad - vydavok - ten vytlacit a prilozit k fakturke ? je to spravny postup ? dakujem pekne za kazdu radu.
http://www.porada.sk/t186082-p37-jednoduche-uctovnictvo-uplny-zaciatocnik.html#post2256151
Však tu som Vám odpovedala
mondes
21.02.13,08:58
Prosim vas, kam mam zauctovat tieto veci : prepis auta - poplatok, dan z motorovych vozidiel, platbu za zdravotne poistenie,.... a z prijmov - najom ? prosim pekne o rady.

prepis auta - ostatné
daň z MV - ostatné
zdravotné poitenie - poistné a príspevky v členení ZP
nájom - príjem za výrobky a služby
monciqamonciqa
21.02.13,09:42
prosim vas, "podspotreba" sa účtuje v PD - cez uzávierkové operácie ako mínusový výdaj - réžia??
Monika Kováčová
21.02.13,09:53
vám tu šibe?
10eva
22.02.13,08:17
dobrý mám dôchodcu ktorý mal vyplatený príjem za rok 2012 551,30 a zrazene preddavky boli 104,72 takže zaškrtnem riadok 28 do riadku 29 dám suhrn prijmu za dôchodok za celý rok 2012
riadok32 551,30
riadok 32a 551,30
riadok 34 551,30
riadok 36 551,30
riadok 40 551,30
do riadku 37 dám nzčz alebo nie lebo ked nedám nzčz vychadza mu plati dan 104,74
riadok 41 mi ukazuje 104,74 že má zaplatiť daň
riadok 62 104,72 a na riadku 62 by mu mali vratiť preplatok prosím pomôžte mi ďakujem tak neviem či je to správne
veronikasad
22.02.13,08:20
dobrý mám dôchodcu ktorý mal vyplatený príjem za rok 2012 551,30 a zrazene preddavky boli 104,72 takže zaškrtnem riadok 28 do riadku 29 dám suhrn prijmu za dôchodok za celý rok 2012
riadok32 551,30
riadok 32a 551,30
riadok 34 551,30
riadok 36 551,30
riadok 40 551,30
do riadku 37 dám nzčz alebo nie lebo ked nedám nzčz vychadza mu plati dan 104,74
riadok 41 mi ukazuje 104,74 že má zaplatiť daň
riadok 62 104,72 a na riadku 62 by mu mali vratiť preplatok prosím pomôžte mi ďakujem tak neviem či je to správne
DP vyplňaš podľa § 46 ZoDzP. na výšku vyplateného dôchodku a NČZD sa neprihliada. Pri správne vyplnenom DP bude dôchodcovi vrátená celá zrazená daň.
kn-alka
22.02.13,08:30
dobrý mám dôchodcu ktorý mal vyplatený príjem za rok 2012 551,30 a zrazene preddavky boli 104,72 takže zaškrtnem riadok 28 do riadku 29 dám suhrn prijmu za dôchodok za celý rok 2012
riadok32 551,30
riadok 32a 551,30
riadok 34 551,30
riadok 36 551,30
riadok 40 551,30
do riadku 37 dám nzčz alebo nie lebo ked nedám nzčz vychadza mu plati dan 104,74
riadok 41 mi ukazuje 104,74 že má zaplatiť daň
riadok 62 104,72 a na riadku 62 by mu mali vratiť preplatok prosím pomôžte mi ďakujem tak neviem či je to správne

Do r.37 nedáš NČZD, normále vypočítaš daň a vyplňuješ po riadok 54. Na r. 54 dáš 0.
Prečítaj si poznámku č.12 pod riadkom 64 !!!!!
10eva
22.02.13,10:12
Ďakujem veĺmi pekne
timejka200
23.02.13,08:07
ak nakupila živnostníkačka , vedie JU taky drobny majetok ako.. je kanc. skriňa stolička..ja som to dala ako nákup DM. Mám to dať ako VOZD ? Ći to môže ostať aj ako majetok ...
alohamercy
24.02.13,12:28
ako majú vyzerať uzavierkové operácia v peňažnom denníku, pomohol by aj vzor :D
Zita5
24.02.13,13:04
ako majú vyzerať uzavierkové operácia v peňažnom denníku, pomohol by aj vzor :D

V akom programe účtujete ?
alohamercy
25.02.13,08:31
V akom programe účtujete ?
zatiaľ ručne
Marcelka V
25.02.13,16:26
Opatrovateľka v Rakúsku, má rakúsku živnosť. Na Slovensku nemá nič. Do DP namiesto DIČ napíšem rodné číslo? A príjmi do ktorého riadku dám? Do riadku 2 kde je živnosť? Alebo inam? Odvody nevypisujem a na stranu 12 napíšem len príjem a 40% výdaj. Poraďte Ďakujem.
Marcelka V
25.02.13,19:15
Je to tak správne?
ivkň
26.02.13,12:25
Dobrý deň, mám združenie 2 osôb. Majú telefóny obaja, jeden na jedného meno a druhý na druhého meno. Jeden z nich je hlavná osoba- čo vyplýva zo zmluvy o združení. Ako by som mala dať do účtovníctva jednoduchého keď chcem dať 80% VOZD a 20 % neovplyvňujúce výdaje, aby sa nemuseli robiť výpisy, že či používajú telefon iba na podnikateľskú činnosť....Mám dať záväzok celý ako VOZD, a potom cez ID na konci roka jednou sumou dať tých 20 % ako VNZD, alebo už aj faktúru zaevidovať do závazkov 80% a 20%. Len robím v alfe a nedá sa mi tá faktúra nahodiť dvomi zápismi, resp. neviem to, lebo oficiálne robievam v OMEGE - podvojné účto.
A len pre upresnenie:
zrážková daň z úrokov je VNZD
kreditný úrok PNZD
debetný úrok VOZD
poistné do SP+ZP VOZD ako MZDY alebo prev. réžia (keď nemajú zamestnancov)
A vo výkazoch ktoré riadky by mali sedieť s ktorými- DP+VMaZ+VPaV. (je to ako v Podvojnom, že suvaha a VZaS musí na určitom riadku sedieť?) Predpokladám že v DP by mali sedieť P a V s výkazom P a V.
Už mám s tým stres, lebo keď už konečne mám niečo hotové, tak zasa zistím po čítaní porady, že niečo nie je OK.
Ďakujem...
ivkň
26.02.13,16:34
prosím poradí niekto?
10eva
28.02.13,06:24
Kde mám zaúčtovať zaúčtovanie záporných úrokov dám to prevádzková režia je to suma - 0,04EUR
Mila123
28.02.13,06:27
Kde mám zaúčtovať zaúčtovanie záporných úrokov dám to prevádzková režia je to suma - 0,04EUR
pokiaľ viem, v JU sa do záporu neúčtuje......
prečo máš záporné úroky?
veronikasad
28.02.13,06:47
Kde mám zaúčtovať zaúčtovanie záporných úrokov dám to prevádzková režia je to suma - 0,04EUR
čo rozumieš zápornými úrokmi ? Bolo prečerpanie na účte ?
andrejka a
28.02.13,06:53
čo rozumieš zápornými úrokmi ? Bolo prečerpanie na účte ?

Dobrý deň, aj ja mám vo výpise napísané - úrok -0,07 €. a nebolo prečerpanie, ani nič podobné. Ako to zaúčtovať, ďakujem.
veronikasad
28.02.13,06:55
Dobrý deň, aj ja mám vo výpise napísané - úrok -0,07 €. a nebolo prečerpanie, ani nič podobné. Ako to zaúčtovať, ďakujem.
čo je napísané v texte položky - len úrok a mínusová suma ?
10eva
28.02.13,07:01
dobrý tam je napísane text je zaúčtovanie záporných úrokov potom má poštovné za avízo -1
a poplatok za avízo mala v mínuse účet je to vnzd alebo vozd
andrejka a
28.02.13,07:06
čo je napísané v texte položky - len úrok a mínusová suma ?

Áno, Úrok -0,07 €.
veronikasad
28.02.13,07:11
Áno, Úrok -0,07 €.
ak má účtované kreditné úroky a toto je z nejakého dôvodu banky vykonaná oprava, účtovala by som to ako storno PNZD (PNZD s mínusovým znamienkom)
andrejka a
28.02.13,07:16
vo výpise nemám žiadne kreditné úroky, mám tu iba bežné pohyby na účte a potom bankové poplatky, pod tým je ten úrok s mínusovou hodnotou a ďalší bankový poplatok. to je všetko čo tu mám. ďakujem za radu a peký deň. :)
veronikasad
28.02.13,07:19
vo výpise nemám žiadne kreditné úroky, mám tu iba bežné pohyby na účte a potom bankové poplatky, pod tým je ten úrok s mínusovou hodnotou a ďalší bankový poplatok. to je všetko čo tu mám. ďakujem za radu a peký deň. :)
To si potom musíš zistiť v banke, čo ten úrok s mínusovým znamienkom znamená. Mohlo to byť prečerpanie v priebehu mesiaca.
andrejka a
28.02.13,07:19
ďakujem :)
tibor1000
03.03.13,15:43
Dobry den,mozem poprosit radu ohladne uctovanie v r.2012 kreditne uroky? :
otp banka rozpisuje uctovanie kreditnych urokov 0,11 e, dan z ur. 0,02 e
pripisana suma 0,09 e
ako to spravne zauctovat? 0,11 zdanitelny prijem, 0,02 dan z prijmov?
alebo iba sumu 0,09 e nezdanitelny prijem?
a co v pripade urokov 0,03,ked banka zrazkovu dan nestrhla? (prilis
nizka suma), uctujem vtedy ako zdanitelny prijem?
dakujem pekne vopred
beatam
03.03.13,16:11
Dobry den,mozem poprosit radu ohladne uctovanie v r.2012 kreditne uroky? :
otp banka rozpisuje uctovanie kreditnych urokov 0,11 e, dan z ur. 0,02 e
pripisana suma 0,09 e
ako to spravne zauctovat? 0,11 zdanitelny prijem, 0,02 dan z prijmov?
alebo iba sumu 0,09 e nezdanitelny prijem?
a co v pripade urokov 0,03,ked banka zrazkovu dan nestrhla? (prilis
nizka suma), uctujem vtedy ako zdanitelny prijem?
dakujem pekne vopred

Prijatý úrok je PNZD, zrazená daň je VNZD
tibor1000
03.03.13,16:20
Prijatý úrok je PNZD, zrazená daň je VNZDdakujem ti pekne za pomoc
Rozalka
03.03.13,16:25
Prijatý úrok je PNZD, zrazená daň je VNZD
Ešte doplním, aby to niekto zle nepochopil: prijatý úrok je PNZD, pokiaľ je z neho zrazená daň.
10eva
08.03.13,18:30
Dobrý chcela by som sa opýtať či pri paušalných výdavkach sa odpočítava aj fond nezamestnanosti okrem zp a sp. ďakujem
Zita5
08.03.13,18:34
Dobrý chcela by som sa opýtať či pri paušalných výdavkach sa odpočítava aj fond nezamestnanosti okrem zp a sp. ďakujem

Pokiaľ ho SZČO platí , tak áno .
10eva
08.03.13,18:54
ešte by som sa chcela opýtať ako vyplniť stranu12 DP typ B tam mám dať len odvody ktoré som mala platiť za rok 2012 keď zaplatil v odvody v každom mesiaci za rok 2012 to znamená SP 1351,92 ZP 570,96 ale keď zaplatil december 2011 až v januari 2012 tak to je spolu 1 348,33
10eva
10.03.13,21:06
Nikto mi nepomôže?
ata111
10.03.13,21:10
Nikto mi nepomôže?
Dávaš len odvody zaplatené v roku 2012, očistené od prípadných nedoplatkov a RZZP za minulé obdobia.
10eva
11.03.13,11:23
a odvody čo sú zaplatené v januári 2012 za december 2011 to tam mám dať tiež alebo len odvody za rok 2012
beatam
11.03.13,14:37
a odvody čo sú zaplatené v januári 2012 za december 2011 to tam mám dať tiež alebo len odvody za rok 2012

Odpoveď v príspevku 45
http://www.porada.sk/t211342-p5-ako-vyplnit-stranu-12-v-dp-fo-typ-b-aktualne-info.html
Marcelka V
11.03.13,19:21
Môže elektrikár faktúrovať murárovi a opačne ak to nemajú v živnosti? Či iba murár murárovi a elektrikár elektrikárovi? Ďakujem
Tweety
11.03.13,19:23
Môže elektrikár faktúrovať murárovi a opačne ak to nemajú v živnosti? Či iba murár murárovi a elektrikár elektrikárovi? Ďakujem
Neide o to, komu môže a komu nie, ale o to, aké práce vykonal a či má na ne živnosť.
Zita5
11.03.13,19:46
Môže elektrikár faktúrovať murárovi a opačne ak to nemajú v živnosti? Či iba murár murárovi a elektrikár elektrikárovi? Ďakujem

Zrejme sa jedná o nejakú spoluprácu napr. na stavbe , kde pracujú obaja aj murár aj elektrikár .Ak sa jedná o takúto spoluprácu a objednávateľ sa s nimi dohodol a objednal si ich prácu s tým, že to bude fakturovať len jeden , tak nevidím problém .Ale to treba písomne ošetriť ,že murár si vykonáva len murárske práce a elektrikár elektrikárske práce a podmienky fakturácie resp.prefakturácie ......... pretože v skutočnosti môže nastať táto situácia .
Marcelka V
11.03.13,19:48
Pracujú na jednej stavbe,každý z nich ma na svoje remeslo zmluvu o diele,ale fakturuje iba murár s textom na základe zmluvy o dielo a potom zasa elektrikár murárovi za vykonané elektrikárske práce.Je to v poriadku?
šurka
15.03.13,06:58
Objednal som si cez internet školenie, zaplatil som 199,00 EUR a školenie som aj absolvoval. Zálohovú faktúru mi nevystavili, dostal som len faktúru, kde bola odrátaná záloha a faktúra ja na 0,00 EUR. Môžete mi prosím poradiť, ako to zaúčtujem v JÚ? Podľa správnosti by som mal do záväzkov nahodiť zálohovú aj vyúčtovaniu faktúru, ale tú prvú nemám. Ďakujem za pomoc!!!
Tweety
15.03.13,07:01
Objednal som si cez internet školenie, zaplatil som 199,00 EUR a školenie som aj absolvoval. Zálohovú faktúru mi nevystavili, dostal som len faktúru, kde bola odrátaná záloha a faktúra ja na 0,00 EUR. Môžete mi prosím poradiť, ako to zaúčtujem v JÚ? Podľa správnosti by som mal do záväzkov nahodiť zálohovú aj vyúčtovaniu faktúru, ale tú prvú nemám. Ďakujem za pomoc!!!
Zaúčtuj len samotnú faktúru za školenie a vyrovnaj ju so zaplatenou zálohou.
seda
16.03.13,16:28
Dobrý deň, chcela by som si overiť pri ukončení SZČO v uzávierkových operáciách prirátam sumu neuhradených pohľadávok, no v knihe vyšlých faktúr ich neuhrádzam, pretože musia byť vyčíslené vo výkaze majetku a záväzkov ako neuhradené, však? Ďakujem.
seda
16.03.13,17:18
Ešte by som Vás chcela poprosiť. SZČO neplatca DPH, do podania DP za r. 2011 nedala na zúčt. došlú faktúru, ktorú obdržala 24.1.12, ale dala ju až teraz. Môžem jej ju dať do záväzkov r. 2012, s tým, bola uhradená 25.1.12, alebo opraviť výkazy majetku a záväzkov r. 2011? Ďakujem za rady.
seda
17.03.13,16:53
Dobrý deň, chcela by som si overiť pri ukončení SZČO v uzávierkových operáciách prirátam sumu neuhradených pohľadávok, no v knihe vyšlých faktúr ich neuhrádzam, pretože musia byť vyčíslené vo výkaze majetku a záväzkov ako neuhradené, však? Ďakujem.

Odpoveď na 1. časť som našla v odpovedi na dopyt z DRSR, no to, či vo výkaze písať ich výšku, tak to som kontrétne odpoveď nenašla. Má pre mňa logiku názor, že ak fyzicky neboli uhradené ku dňu ukončenia, tak nemôže byť 0 v knihe pohľadávok, myslíte, že je to správny postup? Ďakujem.
Zita5
17.03.13,16:58
Dobrý deň, chcela by som si overiť pri ukončení SZČO v uzávierkových operáciách prirátam sumu neuhradených pohľadávok, no v knihe vyšlých faktúr ich neuhrádzam, pretože musia byť vyčíslené vo výkaze majetku a záväzkov ako neuhradené, však? Ďakujem.

Áno .
Zita5
17.03.13,17:01
Ešte by som Vás chcela poprosiť. SZČO neplatca DPH, do podania DP za r. 2011 nedala na zúčt. došlú faktúru, ktorú obdržala 24.1.12, ale dala ju až teraz. Môžem jej ju dať do záväzkov r. 2012, s tým, bola uhradená 25.1.12, alebo opraviť výkazy majetku a záväzkov r. 2011? Ďakujem za rady.

Nerobte opravu výkazov za rok 2011, zaevidujte fA dňa 24.1.2012 do Knihy záväzkov , zaúčtujte jej riadnu úhradu v peňažnom denníku .Všetko v roku 2012.
seda
17.03.13,17:06
Ďakujem veľmi pekne.
seda
17.03.13,17:13
Už veľakrát ste mi pomohli, ďakujem.
10eva
19.03.13,16:35
dobrý ako zaúčtovať v banke storno poplatky banka sa pomýlila a strhla si za poplatky sms 2 eur ale potom ich vrátila naspäť peniaze ako storno poplatky sms ako to mám zaúčtovať
kn-alka
19.03.13,16:45
mínusom do výdavkov - bankové poplatky
Zita5
19.03.13,16:48
dobrý ako zaúčtovať v banke storno poplatky banka sa pomýlila a strhla si za poplatky sms 2 eur ale potom ich vrátila naspäť peniaze ako storno poplatky sms ako to mám zaúčtovať

Omylom znížený bankový účet účtujte ako výdavok neovplyvňujúci ZD ...a vrátenie poplatku ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
Alebo ak ste išli cez prevádzkovú réžiu a účtovali ste o výdavku OVZD , tak teraz opäť cez prevádzkovú réžiu,ale mínusom .
10eva
19.03.13,17:36
ďakujem
Silvia Dr.
20.03.13,09:03
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ako sa odpisuje v jednoduchom účtovníctve ... môže mi niekto poradiť aký je presný postup?čo do peňažného denníka, čo do knihy majetku, prípadne do iných kníh? Ďakujem
veronikasad
20.03.13,09:13
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ako sa odpisuje v jednoduchom účtovníctve ... môže mi niekto poradiť aký je presný postup?čo do peňažného denníka, čo do knihy majetku, prípadne do iných kníh? Ďakujem
v akom účtovnom SW robíš ?
Silvia Dr.
20.03.13,09:14
urobila som si vlastné tabuľky v exceli
andrejka a
20.03.13,09:14
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ako sa odpisuje v jednoduchom účtovníctve ... môže mi niekto poradiť aký je presný postup?čo do peňažného denníka, čo do knihy majetku, prípadne do iných kníh? Ďakujem

V knihe dlhodobého majetku sa uvádza názov alebo popis majetku, dátum obstarania, dátum uvedenia do používania, ocenenie, odpisový plán účtovných odpisov s odpisovou skupinou a účtovnú zostatkovú cenu.
prvý rok sa uplatňuje len pomerná časť ročného odpisu a účtuje sa v rámci uzávierkových účtovných operácii do peňažného denníka ako VOZD do stĺpca prevádzková réžia. v skratke asi tak... :)
veronikasad
20.03.13,09:15
urobila som si vlastné tabuľky v exceli
JU (peňažný denník) robíš tiež ručne (bez účtovného SW)?
Silvia Dr.
20.03.13,09:21
tým pádom mi daný majetok vojde do výdavkov dvakrát, raz ked som ho obstarala a zaplatila v hotovosti napríklad a druhý krát do prevádzkovej réžie ....
Silvia Dr.
20.03.13,09:21
aký SW používaš ty?
andrejka a
20.03.13,09:29
tým pádom mi daný majetok vojde do výdavkov dvakrát, raz ked som ho obstarala a zaplatila v hotovosti napríklad a druhý krát do prevádzkovej réžie ....

nie, nákup majetku pojde do VNZD v nepovinnom členení obstaranie dlhodobého majetku a postupne odpisy pojdu do VOZD (bez účtovania úbytku peňažných prostriedkov).
Silvia Dr.
20.03.13,09:31
a keď nakúpil majetok z dotácie z UPSVaR?
andrejka a
20.03.13,09:38
10eva
20.03.13,16:27
Prosím Vás, ak SZCO bola na PN, tak na stranu 12 dávam poistné znížené o dni, kedy bola na PN. Však?
10eva
20.03.13,17:09
prosim je to správne
Mila123
20.03.13,17:14
http://www.drsr.sk/wps/portal


Informácia k správnemu vypĺňaniu údajov na účely sociálneho a zdravotného
poistenia, ktoré sú súčasťou daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby
typu B za zdaňovacie obdobie roku 2012
Údaje pre účely sociálneho a zdravotného poistenia uvedené na strane 12 daňového
priznania k dani z príjmov typu B za zdaňovacie obdobie 2012 vypĺňa každý daňovník, ktorý
v roku 2012 dosiahol
- príjmy z osobnej asistencie na základe uzatvorenej zmluvy o jej výkone v súlade s §
20 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého
zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších
predpisov,
- príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003 vyplatené v roku 2012,
- príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje ako
daňový výdavok povinne platené poistné na sociálne a zdravotné poistenie.
Riadok 09:
Na riadku 09 na strane 12 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza
preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov z podnikania a z inej
samostatnej zárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, o ktoré si znížil
základ dane v danom roku, t.j. platby poistného za 12 kalendárnych mesiacov uhradené
od januára do decembra 2012 bez zaplatených nedoplatkov za predchádzajúce obdobia
a bez zaplateného zahraničného poistenia. To znamená, že do celkovej sumy poistného sa
zahrňuje aj platba poistného za december 2011 uhradená v januári 2012.
Upozornenie: Platba poistného za december 2012 zaplatená v januári 2013 sa do úhrnu
poistného nezahrnie.
Riadok 10:
Na riadku 10 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza iba preukázateľne
zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov z podnikania a z inej samostatnej
zárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, t.j. platby preddavkov
uhradené v januári 2012 až decembri 2012, o ktoré si znížil základ dane v danom
roku, a to bez zaplatených nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poistenia
z predchádzajúcich rokov a zahraničného poistenia. To znamená, že na príslušnom riadku
sa uvedie aj platba preddavku na zdravotné poistenie za december 2011 uhradená v januári
2012.
Upozornenie: Platba preddavku za december 2012 uhradená v januári roku 2013 sa do tohto
riadku nezahrnie.
Vypracovalo: Finančné riaditeľstvo SR Banská Bystrica
Odbor podpory a služieb pre verejnosť
marec 2013
10eva
20.03.13,17:36
takže to ponížim o tú PN dobre som to pochopila
nikita56
21.03.13,10:30
dobrý mám dôchodcu ktorý mal vyplatený príjem za rok 2012 1032,28 a zrazene preddavky boli 196,11 takže zaškrtnem riadok 28 do riadku 29 dám suhrn prijmu za dôchodok za celý rok 2012 to je 2552,40
riadok32 1032,28
riadok 32a 1032,28
riadok 34 1032,18
riadok 36 1032,18
riadok 40 1032,18
do riadku 37 dám nzč 1092,34 mám zaškrtnúť nzčz
do riadku 39 1092,34
riadok 40 0
riadok 41 0
riadok 62 196,11
riadok 64 196,11 prosím pomôžte či to mám správne ďakujem
beatam
21.03.13,12:43
dobrý mám dôchodcu ktorý mal vyplatený príjem za rok 2012 1032,28 a zrazene preddavky boli 196,11 takže zaškrtnem riadok 28 do riadku 29 dám suhrn prijmu za dôchodok za celý rok 2012 to je 2552,40 (netreba neuplatňuješ zníženie ZD)

riadok32 1032,28
riadok 32a 1032,28
riadok 34 1032,18
riadok 36 1032,18
riadok 40 1032,18
riadok 41 196,13
riadok 54 0
riadok 62 196,11
riadok 64 196,11 prosím pomôžte či to mám správne ďakujem

takto by som to urobila ja
10eva
21.03.13,15:14
dakujem
tibor1000
22.03.13,11:32
ahojte,prosím vás,zrazkova dan sa uctuje-vydavok neovplyvnujuci dan z prijmov, (mozem si dat analyticke clenenie zrazkova dan) ? alebo k dani z prijmov uctovat zrazkovu dan?
dakujem za pomoc
Tweety
22.03.13,11:33
ahojte,prosím vás,zrazkova dan sa uctuje-vydavok neovplyvnujuci dan z prijmov, (mozem si dat analyticke clenenie zrazkova dan) ? alebo k dani z prijmov uctovat zrazkovu dan?
dakujem za pomocJe VNZD.
10eva
23.03.13,16:42
dobry chcela by som sa opýtať kde zaúčtujem zásoby zostali nám 1145 s DPH ktoré mi zostali po skončeni živnosti živnosť sme zrušili minuly rok zásoby dám do DP B na riadok 41 bez DPH a do výkazu dám bez DPH 965 eur nula tám nemôže byť
Mila123
23.03.13,16:44
dobry chcela by som sa opýtať kde zaúčtujem zásoby zostali nám 1145 s DPH ktoré mi zostali po skončeni živnosti živnosť sme zrušili minuly rok zásoby dám do DP B na riadok 41 bez DPH a do výkazu dám bez DPH 965 eur nula tám nemôže byť
riadok 41 sa pri ukončení živnosti nepoužíva, prečítaj si poznámky na DP (na str. 4)
10eva
23.03.13,19:06
tak potom to dám do ktorého riadku prosím
Zita5
23.03.13,19:17
tak potom to dám do ktorého riadku prosím

Tak čítajte
http://www.porada.sk/t191307-ukoncenie-zivnosti.html#post2028343


Poučenie k DP FO


. Riadky 41 a 42 a riadky 48 až 51 vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v
XIV. oddiele uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil.
Daňovník, ktorý o príjmoch podľa § 6 zákona účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov JÚ
v rámci uzávierkových účtovných operácií upravuje všetky uhradené príjmy a výdavky zaúčtované v peňažnom denníku o príjmy, resp.
výdavky, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov alebo sa zahrnú do základu dane vo výške a v zdaňovacom období v súlade s
ustanoveniami zákona (položky zvyšujúce a znižujúce príjmy a výdavky) a preto takýto daňovník už riadky 41, 42, 50 ani 51 DP typ B
nevypĺňa. Tieto riadky vypĺňa daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva len v prípade, ak podáva dodatočné daňové
priznanie, nakoľko fyzická osoba dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona, ktorá je účtovnou jednotkou nemôže podľa § 16 ods. 9 zákona o
účtovníctve otvárať uzavreté účtovné knihy, z dôvodu že nemá obdobie schvaľovania účtovnej závierky. Účtovná závierka fyzickej
osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva je zostavená a zároveň aj schválená pripojením podpisového záznamu k
jednotlivým súčastiam účtovnej závierky, t.j nemôže podľa § 16 ods. 10 zákona o účtovníctve uzatvorené účtovné knihy znovu otvoriť.
(http://www.porada.sk/t191307-ukoncenie-zivnosti.html#post2028343)
Zita5
23.03.13,19:23
Ani neviem ako sa mi to takto podarilo priložiť :)
Hela3
23.03.13,20:00
Prosím Vás, ak SZCO bola na PN, tak na stranu 12 dávam poistné znížené o dni, kedy bola na PN. Však?
chcem sa spýtať že kam mám zaúčtovať v daňovom priznaní sumu zo soc.poistovni za PN ?dakujem
abel
23.03.13,20:03
Nie je to zdaniteľný príjem, v DP ho neuvádzaš .
10eva
23.03.13,20:30
takže tie zásoby dám do príjmov tabuľky č. 1, oddiel č. VI, riadok č. 2 ďakujem
Hela3
23.03.13,20:57
Nie je to zdaniteľný príjem, v DP ho neuvádzaš .
dakujem, a ešte preplatok zo soc.poistovni ,ten tiež nemusím dať do daňového?
10eva
24.03.13,08:27
chcela by som sa opýtať bratranec si platil fond nezamestnanosti sa uvádza na strane 3 ako preukazatelne výdavky na socialne poistenie a na stranu 12 sa to píše alebo nie
Mila123
24.03.13,08:29
chcela by som sa opýtať bratranec si platil fond nezamestnanosti sa uvádza na strane 3 ako preukazatelne výdavky na socialne poistenie a na stranu 12 sa to píše alebo nie
na str. 3 patrí ale na str. 12 už nie, nepatrí
10eva
24.03.13,10:16
dakujem
alusa783
24.03.13,19:01
ahojte začala som čítat tuto temu ale je toho tu strašne vela potrebujem poradit, založila som si autoservis, za min. rok mám len par bločkov z nakupu drobnosti kt. sa použili na prerábku garáži (poistky polistyren ...) a mam zmetok čo je materiál, a režia,
ja by som to dala do režie lebo materiál je niečo čo sa dalej spracováva uvažujem dobre?
a čo v autoservise je vlastne podla Vás materiál? olej? vyvažovacie zavažia? a rôzne sučiastky?
stroje do 1700 su tiež režia ano?
veronikasad
24.03.13,21:12
ahojte začala som čítat tuto temu ale je toho tu strašne vela potrebujem poradit, založila som si autoservis, za min. rok mám len par bločkov z nakupu drobnosti kt. sa použili na prerábku garáži (poistky polistyren ...) a mam zmetok čo je materiál, a režia,
ja by som to dala do režie lebo materiál je niečo čo sa dalej spracováva uvažujem dobre?
a čo v autoservise je vlastne podla Vás materiál? olej? vyvažovacie zavažia? a rôzne sučiastky?
stroje do 1700 su tiež režia ano?
Nemusíš čítať celú tému, stačí keď si naštuduješ postupy účtovania. Neviem, či účtuješ rok 2012 alebo 2013, lebo od 1.1.2013 je zmena ...

http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html

http://www.porada.sk/t207043-zmena-postupov-uctovania-v-jednoduchom-uctovnictve-od-1-1-2013-a.html?highlight=postupy+%C3%BA%C4%8Dtovania+2013
novakatuliiik
24.03.13,22:32
ahojte poradaci, ja sa 1rok priucam k JU. Robim DP za rok 2012. Potrebovala by som vasu pomoc a to konkretne s tymito otazkami: :)
- ako mam zauctovat vratenie zamestnaneckej premie z DU na BU? (je to zdanitelny prijem?)
- ako mam zauctovat vratenie danoveho bonusu z DU na BU? ( tiez zdanitelny prijem?)
- poplatok za avizo, poplatok za spravu uveru, poplatok - urok? (prevadzkova rezia?)
- pokutu z DU?
- penale zo socialky?
- pokutu zo zdravotky?
- urok z omeskania leasingu?
- ak mam fakturu, ktora bola zaplatena v 6/2012, ale mi prisla az teraz v roku 2013 (tyka sa roka 2012)...jej uhradu dam v celej sume do vydavkov neovpl. dan z prijmu a v zavazkoch ju budem mat v celej sume ako faktura za tovar, bez clenenia na dph?
- ak zivnostik ma za cely rok prijem este aj z prenajmu budovy (500eur rocne, zmluvu ma ako fo a nie ako zivnostnik), tiez si to musi uviest v danovom priznani?
- ak je zivnostnik dobrovolne poisteny v zdravotke a v socialke, moze si tieto odvody platit z podnikatelskeho uctu a moze si ich dat do vydavkov?
- poistne na auta su vydavkom ovplyvnujucim zd?
DAKUJEM VELMI ZA VSETKY ODPOVEDE.
a_je_to
24.03.13,23:30
ahojte poradaci, ja sa 1rok priucam k JU. Robim DP za rok 2012. Potrebovala by som vasu pomoc a to konkretne s tymito otazkami: :)
- ako mam zauctovat vratenie zamestnaneckej premie z DU na BU? (je to zdanitelny prijem?) - do Mzdy, ale mínusom
- ako mam zauctovat vratenie danoveho bonusu z DU na BU? ( tiez zdanitelny prijem?) - do Mzdy, ale mínusom
- poplatok za avizo, poplatok za spravu uveru, poplatok - urok? (prevadzkova rezia?) - áno
- pokutu z DU? - nedaňový výdavok
- penale zo socialky? - nedaňový výdavok
- pokutu zo zdravotky? - nedaňový výdavok
- urok z omeskania leasingu? - réžia
- ak mam fakturu, ktora bola zaplatena v 6/2012, ale mi prisla az teraz v roku 2013 (tyka sa roka 2012)...jej uhradu dam v celej sume do vydavkov neovpl. dan z prijmu a v zavazkoch ju budem mat v celej sume ako faktura za tovar, bez clenenia na dph? - ak bola zaplatená, aj ako záloha, tak patrí do roku zaplatenia, teda 2012 a do daňových výdavkov
- ak zivnostik ma za cely rok prijem este aj z prenajmu budovy (500eur rocne, zmluvu ma ako fo a nie ako zivnostnik), tiez si to musi uviest v danovom priznani? - áno, ale do riadku 10, nie 2 ... a ak je do 500 Eur, tak nemusí vôbec, lebo je to oslobodené
- ak je zivnostnik dobrovolne poisteny v zdravotke a v socialke, moze si tieto odvody platit z podnikatelskeho uctu a moze si ich dat do vydavkov? - ak je živnostník, tak musí byť poistený v zdravotke nasilu, nie dobrovoľne - môže a dobrovoľnú sociálku si môže uplatniť v daňových výdavkoch
- poistne na auta su vydavkom ovplyvnujucim zd? - ak je auto v obchodnom majetku, tak áno
DAKUJEM VELMI ZA VSETKY ODPOVEDE..
nikita56
25.03.13,08:53
debetné úroky z nepovoleného prečerpania sú prevadzková režia?
Midka
25.03.13,09:22
Ahojte, momentalne som na MD, robim manzelovi JU a chcela by som sa spytat, co vsetko by som mala mat k uzatvoreniu roka. Tlacim- stvrtrocne pokl. skontra, poklad. knihu, knihu prijatych fa, knihu vystavenych fa, penazny dennik, ciselnik dokladov, inventrizaciu zavazkov a pohladavok, inventrizaciu majetku, karty zarad. mj.
Dufam, ze som to celkom zrozumitelne napisala :-), je este nieco, co sa musi vykazovat. Dakujem
kubkokubko
25.03.13,11:15
Kočky chcem sa opytat manzel účtuje JU je platca DPH môžem mu dat do uctovníctva doklad-FA, ktoru uhradil v hotovosti má o tom blok z RP ale na fa je uvedeny ako neadresný odberatel, na odpočet DPH určite nárok nemá, ale možno do účtovníctva by sa faktúra mohla zaradiť (cena bez DPH VOZD a DPH VNZD) Moze to tak byt alebo sa mylim? Dakujem za usmernenie
a_je_to
25.03.13,12:26
debetné úroky z nepovoleného prečerpania sú prevadzková režia?

Neviem, koho a na čo sa pýtaš. Ale ak ide o akúkoľvek zmluvnú pokutu podľa zmluvy, tak je to réžia. Iba sankčné opatrenia zo zákona voči DÚ, SP, ZP, ŠR, sú nedaňový výdavok. Aj zaplatené debetné úroky banke sú prevádzková réžia. Pozri § 17/19 a § 21/2/a :
(19) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
a) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,
a_je_to
25.03.13,12:33
Ahojte, momentalne som na MD, robim manzelovi JU a chcela by som sa spytat, co vsetko by som mala mat k uzatvoreniu roka. Tlacim- stvrtrocne pokl. skontra, poklad. knihu, knihu prijatych fa, knihu vystavenych fa, penazny dennik, ciselnik dokladov, inventrizaciu zavazkov a pohladavok, inventrizaciu majetku, karty zarad. mj.
Dufam, ze som to celkom zrozumitelne napisala :-), je este nieco, co sa musi vykazovat. Dakujem
Na začiatočníčku máš toho viac, "než je v kraji zvykem" :) (javascript:void(0)) . Mne k absolútnej úplnosti tam chýba už iba nejaký výkaz nespotrebovaných zásob ... ak nejaké sú a ak nie sú už zahrnuté v inventúre, kniha ERP a kniha jázd. Samozrejme, ak nie je platiteľ DPH a nikoho nezamestnáva.
a_je_to
25.03.13,12:44
Kočky chcem sa opytat manzel účtuje JU je platca DPH môžem mu dat do uctovníctva doklad-FA, ktoru uhradil v hotovosti má o tom blok z RP ale na fa je uvedeny ako neadresný odberatel, na odpočet DPH určite nárok nemá, ale možno do účtovníctva by sa faktúra mohla zaradiť (cena bez DPH VOZD a DPH VNZD) Moze to tak byt alebo sa mylim? Dakujem za usmernenie

... nie som kočka ... ale skús porovnať, či to celkovo spĺňa § 74, ods. 1 a 3, ZoDP. Ak áno, tak nevidím dôvod, prečo by nemal aj nárok na odpočet DPH :
(3) Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je
a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
b) doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou podľa osobitného predpisu,29a) ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1 000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1 600 eur a doklad vyhotovený tankovacím automatom pre bezobslužné čerpanie pohonných látok, ak cena tovaru vrátane dane uhradená elektronickým platobným prostriedkom nie je viac ako 1 600 eur (!!!zmena nadobúda účinnosť 2.1.2013!!!); doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
kubkokubko
25.03.13,13:05
jeee prepac, nechcela som urazit normalne pisem poradaci, ale neviem co ma to napadlo, ved viem, ze je tu kopec múdrych chlapov. Inak doklad je krásna faktúra ako má byť a k tomu su bloky z ERP o úhrade tejto fa, ale je tam uvedený odberatel neadresný odberateľ, teda nie je tam uvedene jeho ico a ic dph..... Dakujem velmi pekne
Midka
25.03.13,13:05
:-), reg. pokladnu nema, auto nevykazujem pri podnikani, nie je platcom DPH, ani nikoho nezamestnava.
Co sa tyka tych zasob, no to neevidujem - material, ktory by mohol byt evidovany ako zasoby su to male polozky 1e, kupuju sa len priebezne podla spotreby cca 20-30ks mesacne /DVD pre fotografa/, tie davam ak nakup materiau, bez evidencie. Je to chyba? Este som sa chcela spytat, ci sa nahodou nieco nemenilo ohladom odpisovych skupin uz zaradeneho majetku, napr.doba odpisovania... Este jedna otazka, ak si davam z vlastnych /mnou nafotenych /foto vyrobit fotoknihu pre klienta - platba, za fotoknihu je v akej kolonke. V Pen. denniku mam k disp. nakup mat. makup tov. prev. rezia. dakujem
novakatuliiik
25.03.13,18:08
a_je_to (http://www.porada.sk/member.php?u=119876) dakujem ti velmi pekne za odpoved. mozem sa ta este spytat, ako mam zauctovat vydavok zamestnavatela - dan z prijmu zaplatenu na danovy urad zrazenu zo mzdy zamestnanca? je to stlpec mzdy, alebo?
a este sa zamyslam - az ma to normalne boli :D - firma, ktora nakupuje kvety a robi z nich vence pripadne kytice uctuje kvety ako vydavok za tovar a prijem za tovar alebo kvety maju byt vydavok za material a trzby ako prijem za vyrobky a sluzby? ak by som to zle zadavala v uctovnictve, je to velka chyba v danovom priznani?
lebo taka pohrebna sluzba, napr. nakupuje kvety, rakvy a ostatne - nakup tovaru a predaj ma ako prijem za vyrobky a sluzby, alebo to ma mat rozdelene na prijem za tovar a prijem za vyrobky a sluzby? alebo ako? nejaka som z toho popletena.
10eva
25.03.13,18:18
dobrý chcela by som sa opýtať ako je s daňovým priznaíim opatrovateľka v rakúsku prosím pomôžte
Mila123
25.03.13,18:19
dobrý chcela by som sa opýtať ako je s daňovým priznaíim opatrovateľka v rakúsku prosím pomôžte
čo konkrétne....?
10eva
25.03.13,18:43
strana 3 : tabuľka 1 : riadok č.2 príjmy zo živnosti v Rakusku aj na SVK, riadok č. 9, spolu príjmy a na výdavky som použila 40 % paušál.
do týxhto príjmov mám započítať príjmy plus odvody a cestovne´?
Mila123
25.03.13,18:46
strana 3 : tabuľka 1 : riadok č.2 príjmy zo živnosti v Rakusku aj na SVK, riadok č. 9, spolu príjmy a na výdavky som použila 40 % paušál.
do týxhto príjmov mám započítať príjmy plus odvody a cestovne´?
áno, + mala by si započítať i nepeňažný príjem (ubytovanie a strava) majú v AT denný paušál nejakých cca 6.50 / deň
10eva
25.03.13,18:56
ahá a použijem 40% paušal odpočítam to od príjmu a od príjmu odpočítam aj odvody?
Mila123
25.03.13,18:58
ahá a použijem 40% paušal odpočítam to od príjmu a od príjmu odpočítam aj odvody?
áno, ale príjem zo živnosti, resp. jeho daňový základ , na neho použiješ metódu vyňatia, t.j. nezaplatíš na SK daň z príjmu zo živnosti v AT
10eva
25.03.13,19:16
a ten príjem použijem to to vynatie na riadku 83 je to dobre,
10eva
25.03.13,20:10
bude to dobre na ten riadok 83 prosim potvrdte mi to dakujem
novakatuliiik
25.03.13,20:11
prosim este aj o tuto radu: ak je firma napr. q-nym platcom dph, zaplati dan cez banku, aky je to vydavok? ide to cez vydavok neovplyvnujuci dan z prijmu alebo to ide do rezie? :confused:
veronikasad
25.03.13,20:11
prosim este aj o tuto radu: ak je firma napr. q-nym platcom dph, zaplati dan cez banku, aky je to vydavok? ide to cez vydavok neovplyvnujuci dan z prijmu alebo to ide do rezie? :confused:
DPH-čka je VNZD
a_je_to
25.03.13,22:06
a_je_to (http://www.porada.sk/member.php?u=119876) dakujem ti velmi pekne za odpoved. mozem sa ta este spytat, ako mam zauctovat vydavok zamestnavatela - dan z prijmu zaplatenu na danovy urad zrazenu zo mzdy zamestnanca? je to stlpec mzdy, alebo? Áno, mzdy, aj časť odvodov zrazených zo mzdy sú mzdy, nie poistné. a este sa zamyslam - az ma to normalne boli :D - firma, ktora nakupuje kvety a robi z nich vence pripadne kytice uctuje kvety ako vydavok za tovar a prijem za tovar alebo kvety maju byt vydavok za material a trzby ako prijem za vyrobky a sluzby? ak by som to zle zadavala v uctovnictve, je to velka chyba v danovom priznani? Je to materiál a taká malá výroba. lebo taka pohrebna sluzba, napr. nakupuje kvety, rakvy a ostatne - nakup tovaru a predaj ma ako prijem za vyrobky a sluzby, alebo to ma mat rozdelene na prijem za tovar a prijem za vyrobky a sluzby? Malo by to byť rozdelené na tovar, výrobky a služby, aj v ERP, aj pri fakturácii. Ale v JÚ sa na tom až tak netrvá. Pre budúci rok sa o nákupe materiálu verzus tovaru nebude účtovať osobitne ale v jednom stĺpci, predaj však zostal rovnako. Niekedy sa z poskytnutých podkladov v igelitke ani nedá zistiť, čo kde účtovať. alebo ako? nejaka som z toho popletena..
a_je_to
25.03.13,22:18
:-), reg. pokladnu nema, auto nevykazujem pri podnikani, nie je platcom DPH, ani nikoho nezamestnava.
Co sa tyka tych zasob, no to neevidujem - material, ktory by mohol byt evidovany ako zasoby su to male polozky 1e, kupuju sa len priebezne podla spotreby cca 20-30ks mesacne /DVD pre fotografa/, tie davam ak nakup materiau, bez evidencie. Je to chyba? Je, ale pri tom obrate zásob zanedbateľná. Este som sa chcela spytat, ci sa nahodou nieco nemenilo ohladom odpisovych skupin uz zaradeneho majetku, napr.doba odpisovania... U majetku, ktorý sa už odpisoval nie. Ale u leasingu, nadobudnutého v 1+2/2012 boli zmeny tam a späť, to si pozri v zákone toho obdobia - § 26, ods. 8 Este jedna otazka, ak si davam z vlastnych /mnou nafotenych /foto vyrobit fotoknihu pre klienta - platba, za fotoknihu je v akej kolonke. V Pen. denniku mam k disp. nakup mat. makup tov. prev. rezia. dakujem. Ak to dávaš vyrobiť, je to služba. Za 2012 patrí do réžie, za 2013 už budeš musieť mať stĺpček Služby. .
Midka
26.03.13,07:30
a_je_to dakujem, ten stlpcek sluzby mi uz dlhsie pochyboval, fajn, ze ho tam doplnili. Kde sa to dozviem, ze pribudol na rok 2013 stlpcek Sluzby, mozno su tam aj ine zmeny, rada by som si to pozrela. A uplne posledna otazka, ak si v DP manzel uplatnuje nezdnanit. ciastku na mna/ som na predlzenej rodicovskej/ je potrebne nieco prilozit.
Mila123
26.03.13,07:33
a_je_to dakujem, ten stlpcek sluzby mi uz dlhsie pochyboval, fajn, ze ho tam doplnili. Kde sa to dozviem, ze pribudol na rok 2013 stlpcek Sluzby, mozno su tam aj ine zmeny, rada by som si to pozrela. A uplne posledna otazka, ak si v DP manzel uplatnuje nezdnanit. ciastku na mna/ som na predlzenej rodicovskej/ je potrebne nieco prilozit.
nie, nie je potrebné nič predkladať
novakatuliiik
26.03.13,09:39
dakujem za odpovede. ;) cim dalej sa v tom vrtam tym ma napada viac otazok, ako napriklad: ak fo - zivnostnik ma zivnost od 2/2012, nemala v danom roku zamestnancov, to zn. ze ona nemusi robit jednoduche uctovnictvo, ale iba danovu evidenciu? ak by chcela posielat iba DP, teda ziadny vykaz o MaZ a vykaz o PaV, mala to na danovy urad uz vopred hlasit? dakujem moc moc.
Midka
26.03.13,11:50
nie, nie je potrebné nič predkladať

dakujem, podane :)
10eva
26.03.13,12:00
dobrý chcela by som sa opýtať čo s faktúrami ktoré mi zostali z minulych rokov a kamoška stratila papier o úhrade stále mi to vykazuje ako neuhradene záväzky prosím pomôžete mi dakujem
10eva
26.03.13,15:49
Prosím nikto mi nepovie