Zavrieť

Porady

Ako vyplniť stranu 12 v DP FO typ B - AKTUÁLNE INFO

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jednou z noviniek DP FO typ B je strana 12. Tu sa uvádzajú špecifické údaje potrebné pre Sociálnu poisťovňu a pre zdravotné poisťovne - potrebné na správne určenie:

Najskôr citácia z poučenia k DPFO typ B:

"ÚDAJE PRE ÚČELY SOCIÁLNEHO A ZDRAVOTNÉHO POISTENIA

Údaje pre účely sociálneho a zdravotného poistenia vypĺňa každý daňovník, ktorý dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základe
uzatvorenej zmluvy o jej výkone v súlade s § 20 zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého
zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a príjmy z podielov na zisku vykázanom
do 31. decembra 2003 vyplatené v roku , za ktoré sa podáva daňové priznanie a každý daňovník s príjmami z podnikania a z inej
samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje ako daňový výdavok povinne platené poistné na sociálne a zdravotné poistenie.

Daňovník dosahujúci príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie pre fyzickú osobu s ťažkým
zdravotným postihnutím nie je podľa § 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a § 10b zákona
o zdravotnom poistení, považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu. Z tohto dôvodu sa z jeho príjmu neplatia odvody na sociálne
a zdravotné poistenie a preto na r. 01 až 07 uvedie pre tieto účely samostatne príjmy a výdavky a základ dane resp. daňovú stratu.

V prípade, ak osobný asistent vedie podvojné účtovníctvo, nevypĺňa r. 01 ale začne vypĺňať riadkom 02 až 07.

V riadku 08 daňovník vyplní príjmy, ktoré mu plynuli z podielov na zisku vykázanom do konca roka 2003, ktoré sú stále
zdaniteľným príjmom a ktoré sa uvádzajú na r. 12 v VIII. oddiele ako súčasť ostatných - iných príjmov.

V riadku 09 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného poistného na sociálne poistenie uvedie len sumu, ktorú preukázateľne zaplatil
v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z predchádzajúceho
zdaňovacieho obdobia.

V riadku 10 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného preddavku na verejné zdravotné poistenie sa uvedie suma, ktorú preukázateľne
zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného
zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov."

*****

Z vyššie citovaného poučenia je jasné, čo je cieľom riadkov 01 až 08 a ako sa majú vyplniť.

Problematické boli doteraz riadky 09 a 10.

Aby sa tento problém vyjasnil, 1. marca 2013 sa na MF SR uskutočnilo rokovanie zástupcov MF SR, MPSVaR SR, MZ SR, Sociálnej poisťovne, VšZP, za mojej prítomnosti.

Dovoľte mi prezentovať závery rokovania.

*****

1. Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B sú potrebné na správnu aplikáciu § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov daň sa vyberá zrážkou ak ide o poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.

Zdravotná poisťovňa pri vrátení preplatku z ročného zúčtovania získa informáciu, či si v príslušnom zdaňovacom období poistenec, ktorý je SZČO, znížil svoj príjem podľa § 6 o zaplatené poistné, z údajov na strane 12 DP FO typ B.

Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B tak nie sú potrebné na správne určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie.

Na riadku 09 - „Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedú sumy poistného zaplateného v danom zdaňovacom období (v DP za rok 2012 teda počas roka 2012), za podmienky, že sa tohto zdaňovacieho obdobia týkajú, t.j. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012, bez prípadných nedoplatkov z predchádzajúcich zdaňovacích období.

Na riadku 10 - „Preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedie suma preddavkov (za rok 2012), ktorédaňovník SZČO preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie (teda počas roka 2012), t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov.

Dovolím si dodať, že nie je potrebné bazírovať na tom, či tam uviesť preddavky na 11 alebo 12 mesiacov a trápiť sa s presným uvedením tejto sumy. Na účely posúdenia zdanenia zrážkovou daňou prípadného budúceho preplatku z RZZP za rok 2012 stačí pre zdravotnú poisťovňu informácia, že za rok 2012 boli zaplatené nejaké preddavky.

*****

2. Na určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a zdravotné poistenie sú potrebné údaje uvedené v VI. oddieli DP FO typ B pod tabuľkou č. 1:

- Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
- Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona

Sociálna poisťovňa, resp. zdravotné poisťovne pri stanovení vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočítajú poistné uvedené v týchto dvoch riadkoch.

Pozor, v týchto dvoch riadkoch sa však uvádza aj poistné zaplatené v zahraničí, prípadne poistné dobrovoľne poistenej osoby, ak si ich daňovník uplatnil do výdavkov k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona.

V takom prípade sa odporúča, aby daňovník uviedol v XIV. oddieli (miesto pre osobitné záznamy) informáciu o výške poistného zaplateného v zahraničí, resp. poistného dobrovoľne poistenej osoby. Pri stanovení vymeriavacieho základu na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie sa k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočíta len suma povinného poistenia SZČO zaplateného do Sociálnej poisťovne, resp. do zdravotnej poisťovne na Slovensku.

*****

Prosba na záver:

Šírte túto informáciu ďalej, aby aj tí, čo nemajú prístup do DRAK-a respektíve nechodia na porada.sk vedeli, ako majú správne vyplniť DP FO typ B, ďakujem.
Usporiadat
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

No super...čítala som tu príspevky práve a vychádza mi, že budem musieť podať opravné DP ..som nesprávne vyplnila str. 12. Takže na str.3 Dp napíšem zaplatené predd.a poistné do ZP , SP v príslušnom roku2012 + uhradené nedoplatky z predch. obdobia a na str. 12 len uhradené poistné do Zp/za 12/2011-46,06+poistné do 31.12/2012, t.j 11x 47,58e/=569,38. A za 1,5 m nám bol vrátený preplatok zo SP z dôvodu Pn..to kde mám ten preplatok zapísať?..ja som na str. 3. znížila o tento preplatok tú sumu a na str. 12 . napíšem tú istú sumu, či? ..nevieeeeeeeeeem toooooo, prosím, poraďte, potrebujem to súrne. A ten preplatok aj niekde zahŕňam?..do úhrnu príjmov zo živnosti, či?.. Ďakujem za odpovede
Naposledy upravil januškaaa : 16.03.13 at 16:55
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Prosím potvrdiť: ak mal SZČO len príjem zo živnosti, platil pravidelne odvody do SP a ZP, budú údaje pod tabuľkou v 6. oddieli totožné s údajmi na str.12? Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ahojte, prosím Vás, ak živnostník bol 2x po pol mesiaci v r. 2012 na PN, tak na str. 12 uvediem odvody ponížené o obdobie, kedy bol na PN. Však? (zaplatené má za všetky mesiace plnú sumu). Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Ahojte, prosím Vás, ak živnostník bol 2x po pol mesiaci v r. 2012 na PN, tak na str. 12 uvediem odvody ponížené o obdobie, kedy bol na PN. Však? (zaplatené má za všetky mesiace plnú sumu). Vďaka.
Prosím, potvrďte mi to. Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Ahojte, prosím Vás, ak živnostník bol 2x po pol mesiaci v r. 2012 na PN, tak na str. 12 uvediem odvody ponížené o obdobie, kedy bol na PN. Však? (z
aplatené má za všetky mesiace plnú sumu). Vďaka.
nikto mi to nepotvrdí?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, ak SZCO bola na PN, tak na stranu 12 dávam poistné znížené o dni, kedy bola na PN. Však?
0 0
10eva 10eva

10eva je offline (nepripojený) 10eva

áno dávaš o zníženu pn bola som sa opýtať na danovom úrade
3 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

Ak SZČO zaplatil SP za 12/2011 v januári 2012 109,07 a 11x112,66 ( spolu 1348,33) a ZP 11x47,58 (spolu 523,38) môže byť suma v VI.oddiely totožná so sumou na strane 12 riadok 9 a 10 .
Ďakujem
0 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

Ak nemal žiadne nedoplatky, tak áno
1 0
Ala100 Ala100

Ala100 je offline (nepripojený) Ala100

Dobry den, odovzdala som danove priznanie eletronicky, a teraz som prisla na to, ze som tam zabudla vypisat stranu 12...v podstate tam budu identicke udaje pod tabulkou 6. Ako to opravit v termine? Dakujem za pomoc
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ala100 Pozri príspevok
Dobry den, odovzdala som danove priznanie eletronicky, a teraz som prisla na to, ze som tam zabudla vypisat stranu 12...v podstate tam budu identicke udaje pod tabulkou 6. Ako to opravit v termine? Dakujem za pomoc
Pošli elektronicky opravné daňové priznanie, kde to už budeš mať správne.
0 0
Ala100 Ala100

Ala100 je offline (nepripojený) Ala100

este som nepodalava opravne...staci ho len cele prepisat a doplnit stranu 12..ano?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ala100 Pozri príspevok
este som nepodalava opravne...staci ho len cele prepisat a doplnit stranu 12..ano?
Presne tak. Rozdiel je len v tom, že nezaškrtneš riadne, ale zaškrtneš "opravné".
0 0
kajah kajah

kajah je offline (nepripojený) kajah

Na vyplnanie strany 12 mam takuto pomocku. Mozno to este niekomu pomoze:

  • december/2011 zaplatený v januári 2012 – započíta sa,



  • december/2012 zaplatený v januári 2013 – nezapočíta sa,



  • RZZP (nedoplatok za rok 2011) – nezapočíta sa,



  • poistné zaplatené v zahraničí – nezapočíta sa,



  • nedoplatok za rok 2010 – zaplatené v januári 2012 – nezapočíta sa
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

kajah Pozri príspevok
Na vyplnanie strany 12 mam takuto pomocku. Mozno to este niekomu pomoze:

  • december/2011 zaplatený v januári 2012 – započíta sa,



  • december/2012 zaplatený v januári 2013 – nezapočíta sa,



  • RZZP (nedoplatok za rok 2011) – nezapočíta sa,



  • poistné zaplatené v zahraničí – nezapočíta sa,



  • nedoplatok za rok 2010 – zaplatené v januári 2012 – nezapočíta sa
Bolo by slušné uviesť aj zdroj. V tomto prípade je to spoločnosť Kros - Tip k programu Alfa.
1 0
kajah kajah

kajah je offline (nepripojený) kajah

Aljok Pozri príspevok
Bolo by slušné uviesť aj zdroj. V tomto prípade je to spoločnosť Kros - Tip k programu Alfa.
Ano, povodne je to od nich (aj ked ja to nemam od nich).
Takze doplnam zdroj: Kros - Tip k programu Alfa.
0 0
g.mirka g.mirka

g.mirka je offline (nepripojený) g.mirka

A prosim Vas, ked mam len 11 platieb za rok 2012 /1-11/2012/, pretoze 12/2011 sme zaplatili este v decembri 2011 a december 2012 az v januari 2013. Teraz mi to vlastne bude figurovat ako nedoplatok? ale vlastne vsetko je zaplatene, lebo rok 2011 som minuly rok vyplnila podla tak ako som zaplatila.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

veronikasad Pozri príspevok
P. Mihál, s poslednou vetou nemôžem súhlasiť. Poistné zamestnanca predsa neznižuje základ dane SZČO, zatial čo dobrovolné poistenie v SP, platené počas prevádzkovania SZČ - ano.
Vcera som bola na skoleni usporiadanom socialnou poistovnou a bolo povedane ze pri vypocte vymeriavacieho zakladu sa k zakladu dane pripocitavaju aj odvody uhradzane na zaklade dobrovolneho poistenia.

Nemate niekto prosím tiež info ohladom dobrovolneho poistenia a vypoctu vymeriavacieho zakladu na overenie?

Dakujem.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Sarlotka Pozri príspevok
Vcera som bola na skoleni usporiadanom socialnou poistovnou a bolo povedane ze pri vypocte vymeriavacieho zakladu sa k zakladu dane pripocitavaju aj odvody uhradzane na zaklade dobrovolneho poistenia.

Nemate niekto prosím tiež info ohladom dobrovolneho poistenia a vypoctu vymeriavacieho zakladu na overenie?

Dakujem.
Myslím, že samotné znenie zákona o sociálnom a zdravotnom poistení takýto postup vylučuje.

Povinné poistné, o ktoré sa upravuje základ dane pre účely určenia vymeriavacieh základu do ZP a SP je vymedzené predpismi o zdravotnom a sociálnom poistení nasledovne:

Povinné poistné, o ktoré sa upravuje základ dane pre účely určenia vymeriavacieh základu do SP je určené v § 293cj zákona č. 461/2003Z.z. o sociálnom poistení:

§ 293cj

(1) Na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby sa do 30. júna 2013 alebo do 30. septembra 2013, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2012, použije § 138 ods. 2 v znení účinnom do 31. decembra 2012.
(2) Na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby sa za obdobie od 1. januára 2013 do 30. júna 2015 nepoužije § 138 ods. 2 a 3 v znení účinnom od 1. januára 2013.
(3) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je a) od 1. júla 2013 alebo od 1. októbra 2013, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2012, podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2012, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity a poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,9,
b) od 1. júla 2014 alebo od 1. októbra 2014, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2013, podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2013, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity a poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,6.
Myslím si, že ak by sa malo brať do úvahy dobrovoľné poistenie platené do SP, potom by sa musel zvyšovať vymeriavací základ aj u osoby ktorá nie povinne poistená, avšak § 293cj ods. 1 až 3 toto vylučuje, nakoľko hovorí len o určení vymeriavacieho základu povinne poistenej osoby.



Zákon o zdravotnom poistení š. 580/2004 Z.z. upravuje situáciu nasledovne:
§38b
(4) Preddavok na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby sa na rok 2014 určí vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z podielu pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) dosiahnutého v roku 2012, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, povinný príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,6.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Mať tak takto pekne všetko poplatene tak neriešim... ALE : podnikateľ ukončil živnosť v priebehu roka, k tomuto dátumu mal nedoplatky aj na sociálnom poistení aj na zdravotnom poistení a RZZP, postupne (ale nie celé) tieto nedoplatky hradil ešte po skončení podnikania... samozrejme daňovo som mu nezaplatené záväzky vysporiadala a do denníka zahrnula do kolonky zaplateneho poistneho vramci uzavierkovych operácii cez ID, takže do ZD sa mi dostalia sú vo výdavkoch v tabulke v ODD VI už započítané, avšak mám to uviesť do kolonky pod oddielom IV ? alebo len sumu skutočne uhradenú a riadne zúčtovanú do dňa skončenia podnikania (teda bez uzávierkových operácií)? Ešte aj cez prelom rokov nebolo uhradene všetko, takže vôbec neviem, či tam ponechať údaj z denníka, teda vrátane uzávierkových operácii ?..... PORAĎTE prosím . Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie