majolenka39
27.01.13,18:21
vie mi niekto poradiť čo z druhým pilierom???? mám tam ostať či vystúpiť z neho...tak teda mám 38 rokov som zamestnaná málokedy som na PN skoro vobec a v druhom pilieri som už tuším hneď od začiatku jak to vzniklo moj príjem je 350€ v čistom mesačne a zrejme vyšší ani nebude som zamestnaná ako predavačka, neviem sa správne rozhodnúť
Mila123
27.01.13,17:25
vie mi niekto poradiť čo z druhým pilierom???? mám tam ostať či vystúpiť z neho...
si dobrá, ako máme vedieť to, že
koľko máš rokov?
pracuješ?
ak áno, aký je tvoj VZ mesačný?
často bývaš na PN, či očr?
bola alebo v blízkej budúcnosti budeš nezamestnaná? (neprepúšťa sa u Vás v podniku)? a pod.
mareko
27.01.13,17:26
Tému som nezadávala ale využijem ju. Otázka tá istá, iba potrebné údaje k odpovedi. O pol roka nastúpim na riaden starobný dôchodok. Mám sa zaoberať papierovačkami na výstup z druhého piliera alebo mám zotrvať až do odchodu do dôchodku? Posledné 3 roky časté dlhodobé PN, patrím do strednej (skôr nižšej) zárobkovej skupiny, som zamestnanec.
Mila123
27.01.13,17:27
Ja som tému nezadávala ale využijem ju. Otázka tá istá, iba potrebné údaje k odpovedi. O pol roka nastúpim na riaden starobný dôchodok. Mám sa zaoberať papierovačkami na výstup z druhého piliera alebo mám zotrvať až do odchodu do dôchodku?
ty v tvojom veku si sa dala nahovoriť do II. piliera??????
mareko
27.01.13,17:36
ty v tvojom veku si sa dala nahovoriť do II. piliera??????
Poprosím odpoveď, nie otázku :-)
Mila123
27.01.13,17:43
Poprosím odpoveď, nie otázku :-)
máte pravdu, na otázku sa otázkou neodpovedá......
z II. piliera sa budú vyplácať SD po 10. rokoch sporenia, t.j. vo Vašom prípade nič z 2. piliera....
pozrite si aj príspevky od iných, kt. sú aktuálne....
http://www.porada.sk/t207354-p11-zostat-v-druhom-pileri-ano-alebo-nie.html#post2235582
anka_p
30.01.13,06:47
využijem túto téme a opýtam sa....viem, že pravidlá a zákony atď. sa stále menia, ale ako to bude potom v budúcnosti pri čerpaní dôchodku podľa súčasných pravidiel. Mám 36 rokov, v I. pilieri som bola cca 5 rokov, potom v zahraničí, no a potom v čase keď vznikol II. pilier som doň vstúpila. Moja otázka znie...v čase môjho starobného dôchodku, budem mať nárok na dôchodok len z II. piliera alebo aj z I. piliera? A ak by som v I. pilieri spĺňala povinnosť min. doby poistenia, budem mať nárok na starobný dôchodok aj z I. piliera a zároveň z II. piliera?
Ďakujem
Tweety
30.01.13,06:51
využijem túto téme a opýtam sa....viem, že pravidlá a zákony atď. sa stále menia, ale ako to bude potom v budúcnosti pri čerpaní dôchodku podľa súčasných pravidiel. Mám 36 rokov, v I. pilieri som bola cca 5 rokov, potom v zahraničí, no a potom v čase keď vznikol II. pilier som doň vstúpila. Moja otázka znie...v čase môjho starobného dôchodku, budem mať nárok na dôchodok len z II. piliera alebo aj z I. piliera? A ak by som v I. pilieri spĺňala povinnosť min. doby poistenia, budem mať nárok na starobný dôchodok aj z I. piliera a zároveň z II. piliera?
Ďakujem
ÁNo aj z prvého aj z druhého piliera.
anka_p
30.01.13,06:56
ÁNo aj z prvého aj z druhého piliera.

ale len v prípade ak by som spĺňala dobu poistenia v I. pilieri, čo je tuším 15 rokov, že?
Tweety
30.01.13,06:57
ale len v prípade ak by som spĺňala dobu poistenia v I. pilieri, čo je tuším 15 rokov, že?
Minim. 10 rokov sporenia.
anka_p
30.01.13,07:03
Minim. 10 rokov sporenia.

čiže pre mňa neaktuálne.
rozhodujem sa či vystúpiť alebo zostať, keďže som momentálne bez práce. Nikto však netvrdí, že sa II. pilier otvára naposledy. Asi to nechám ešte tak.