nenaa
13.03.13,16:46
Zaujímalo by ma, či má nárok na znížený poplatok aj dôchodca, ktorý žije so ZŤP, ktorý má pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti. Ďakujem vopred za odpovede.
tictac7
13.03.13,15:50
áno, posudzuje sa status osoby a nie druh príjmu
avalik
13.03.13,15:59
Zaujímalo by ma, či má nárok na znížený poplatok aj dôchodca, ktorý žije so ZŤP, ktorý má pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti. Ďakujem vopred za odpovede.

oslobodenie od poplatku - odberatel elektriny ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo je sam ZTP ... do 31.3.2013 treba preukazat

http://www.porada.sk/t206351-koncesionarske-poplatky-od-1-1-2013-a.html
olybaba
13.03.13,16:15
na moje otazky som dostala od RTVS takuto odpovd:

Všeobecné informácie

Vážený platiteľ,

od 1.1.2013 je v platnosti Zákon č. 340/2012 Z.z. v zmysle ktorého:

1)Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a vznik tejto skutočnosti oznámi a zároveň preukáže vyberateľovi úhrady (RTVS, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava).Nárok na oslobodenie preukážte kópiou rozhodnutia o uznaní za fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím vystavené ÚPSVaR alebo kópiou preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
2)Platiteľ, ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach, platí úhradu len za jedno odberné miesto, ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady (RTVS, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava).Nárok na neplatenie úhrady za ďalšie odberné miesta elektriny preukážte dokladmi od dodávateľa elektriny zavšetky odberné miesta, v ktorých ste odberateľom elektriny, s uvedením odberateľa elektriny a adresy odberného miesta.
3)Pri ukončení odberu elektriny platiteľ odhlásenie z evidencie platiteľov úhrady preukáže dokladom od dodávateľa elektriny o ukončení odberu elektriny, ktorý obsahuje meno odberateľa elektriny a adresu odberného miesta.
4)Sadzba úhrady sa znižuje na polovicu platiteľovi, ktorý je:
a)poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady (RTVS, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava).
Zníženie sadzby preukážte kópiou rozhodnutia o priznaní dôchodku a čestným vyhlásením, že platiteľ, teda odberateľ elektriny, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti.
b)poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi a vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady (RTVS, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava).
Zníženie sadzby preukážte potvrdením ÚPSVaR, ktoré bude obsahovať, odkedy poberáte dávku v hmotnej núdzi a že poberanie dávky naďalej trvá.
Platiteľ, ktorý mal zníženú sadzbu úhrady, bol oslobodený alebo mu nevznikla povinnosť platiť úhradu z dôvodu viacnásobného odberu a vyberateľovi úhrady nárok nepreukázal do 31.12.2012, je povinný nárok preukázať vyberateľovi úhrady (RTVS, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava) do 31.3.2013.
Doklady preukazujúce nárok na zmenu sadzby, resp. odhlásenie zasielajte s uvedením variabilného symbolu alebo evidenčného čísla SIPO, bez ktorého doklady nebudú priradené k formuláru.
avalik
13.03.13,16:24
v podstate rovnake ako som ja citovala z ich stranky v teme http://www.porada.sk/t206351-p4-koncesionarske-poplatky-od-1-1-2013-a.html#post2274864
nenaa
13.03.13,16:56
Ďakujem za odpovede. :)
olybaba
04.04.13,16:57
... chcem sa opytat, ci uz mate zohladnene na doklade SIPO zmeny ohladom platenia poplatkov ?

... po pisomnom nahlaseni a vydokladovani ziadosti v mesiaci marec (nedostali sme ziadne spatne potvrdnie od RTVS) mam v rodine tieto pripady:

1.po prepise bytu z XY na noveho vlastnika - v marci odhlasenie poplatkov XY na poste - v aprilovom SIPE prislo pre XY platenie poplatku 4,64
2.dochodca poziadal o zlavu v termine v marci - v aprilovom SIPE prislo pre dochodcu platenie poplatku 4,64

mate nejake nove skusenosti ? dakujem
Zdenka175
09.04.13,05:49
Olybaba - Keďže predĺžili dátum z 31.3. na jún, tak asi nestíhajú....A ešte nespracovali žiadosť. Akurát nám chodia odpovede z RTVS.....spracované a akceptované/ale to sa týkalo ZTP/-oslobodených..
olybaba
06.05.13,11:29
... po mesiaci sa opatovne pytam, ci uz mate zohladnene na doklade SIPO zmeny ohladom nahlasenia zmien v poplatkoch ... ja som zistila, ze este stale nie je zmena, poplatky su po starom ???
Zdenka175
06.05.13,15:40
Nám neúčtovali , lebo mama je ZTP aj predtým bola užoslobodená. Skúste zavolať