hana 10
07.05.06,19:55
poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Marína
08.05.06,05:31
Dúfam, že pomôžu.
josh
09.05.06,08:41
Skuste sa obratit na kvalifikovaneho pravnika (notara, advokata), ak vam tie vzory nepomozu. Neviem ako u advokata, ale u notara by ste mali platit (ked sa neda urcit zaklad - pri darovacke nie je kupna cena, takze tazko) ca 3.000,-Sk za tu darovaciu zmluvu. Mozno trosku viac, mozno trosku menej. A na notarskych zapisiniciach nie je nutne overit podpisy, takze za to uz neplatite.
hana 10
10.05.06,16:55
moc dakujem, dufam ze vynahradim
dukxo
11.05.06,05:12
Mám k téme trochu zamotanu otazku. Som rozvedeny a dohodli sme sa s byv.manzelkou pisomne s overenymi podpismi (matrika), ze vsetky (3) nehnutelnosti darujeme nasim 3 detom. Nehnutelnosti su v roznych lokalitach a je neprakticke vybavovanie a obchadzanie uradov, preto sa chcem spytat, ci mi staci na spracovanie darovacej zmluvy a ziadosti na zmenu v katastri atd. pisomna plna moc od exmanzelky, ze mozem konat v jej mene. (Ona s tym suhlasi, len neviem co urady) Musi byt podpis overeny notarom (viem ze notar overuje aj obsah, kym matrika len podpis) alebo staci na matrike? Dakujem.
vieroslava
11.05.06,06:54
Urobte s bývalou manželkou darovaciu zmluvu na všetky nehnuteľnosti, ktoré chcete darovat deťom. To nevadí, že sú v rozličných lokalitách. V jednej zmluve môžu byť aj nehnuteľnosti z rozličných okresov, len tých zmlúv potom musí byť viac. Manželka Ti nemusí dávať plnú moc, stačí, keď podpíše na matrike darovacie zmluvy. Zmluvy musia byť pevne spojené, matrika ich musí previazať šnúrkou, tak ako to robia notári a prepečiatkovať spojenie. Zmlúv musí byť toľko, koľko je účastníkov plus pre každý kataster 2 exempláre. Návrh na vklad sa dáva jeden, jeden Vám potvrdia, že prevzali podanie. Ak sú nehnuteľnosti v rôznych okresoch, prilož k podaniu aj všetky výpisy z listov vlastníctva. Keď dar urobíte jednou zmluvou, platíte len jeden krát poplatok 2000.- Sk za vklad. Po vykonaní vkladu, kataster rozpošle zmluvy všetkých účastníkom do vlastných rúk.
dukxo
11.05.06,07:08
Dakujem za radu, to mi odlahlo. Ja som spravil uz jednu chybu (aspon som si myslel), ze som dohodu o tom, ze vzdavame obaja nehnutelnosti v prospech deti s manzelkou urobi este pred rozvodoml...x krat s overenim, pricom mne potom matrikarka pri preberani povedala, ze mi to nebude platit, lebo to mam vsetky nehnutelnosti v jednej dohode. Je pravdou, ze som to nedomyslel a mohol som hned urobit darovaciu zmluvu a tu sme mohli podpisat a nie dohodu. Nuz clovek sa uci cely zivot :) Takto to pojde lahko.
josh
12.05.06,04:30
dukxo> notari v ziadnom pripade neoveruju obsah pri overeni podpisov alebo fotokopii. notari (resp. stat) zodpoveda vtedy, ak notar spisuje splnomocnenia, zmluvy, alebo cokolvek do notarskej zapisnice, vtedy je to verejna listina (vyssia dokazna sila ako sukromna, velmi tazko vyvratit vyhlasenia v takej listine).
vieroslava> nemam s tymto skusenost, ale nie je potrebne podat navrh na vklad na kazdu Spravu katastra nahodou zvlast? Tzn. tych kolkov bude viac? A pokial dobre viem, nie je nutne prikladat k navrhu na vklad vypisy z LV, vsak tie kataster ma. A lepsie ako klient :)
elli
12.05.06,08:36
[
vieroslava> nemam s tymto skusenost, ale nie je potrebne podat navrh na vklad na kazdu Spravu katastra nahodou zvlast? Tzn. tych kolkov bude viac? A pokial dobre viem, nie je nutne prikladat k navrhu na vklad vypisy z LV, vsak tie kataster ma. A lepsie ako klient :)[/quote]

Josh - nie, moze to byt v jednej zmluve, dava sa to len jednemu katastru, ktory vklad povoli a zasle na vykonanie zapisu dotknutym spravam katastra.

Listy vlastnictva je potrebne prikladat prave preto, lebo (ak spravne viem) spravy katastra nie su prepojene, t.zn. pravnik jedneho katastra bude rozhodovat bez toho,a by si mohol udaje spadajuce pod inu spravu katastra overit online, bude vychadzat vyhradne z prilozenych listov vlastnictva. Prave preto to musia byt vypisy s 250 Sk kolkami.

Preto nie je potrebne prikladat LV - ak sa nehnutelnost nachadza v obvode spravy katastra ktora o vklade rozhoduje, ale JE potrebne prikladat vypisy z LV pre nehnutelnosti v obvode inych sprav katastra.
elli
12.05.06,08:38
Dakujem za radu, to mi odlahlo. Ja som spravil uz jednu chybu (aspon som si myslel), ze som dohodu o tom, ze vzdavame obaja nehnutelnosti v prospech deti s manzelkou urobi este pred rozvodoml...x krat s overenim, pricom mne potom matrikarka pri preberani povedala, ze mi to nebude platit, lebo to mam vsetky nehnutelnosti v jednej dohode. Je pravdou, ze som to nedomyslel a mohol som hned urobit darovaciu zmluvu a tu sme mohli podpisat a nie dohodu. Nuz clovek sa uci cely zivot :) Takto to pojde lahko.

Je uzasne, ako matrikarka podporuje pravne bezvedomie panujuce v tomto state.... mas uuplnu pravdu, bez ohladu na pocet katastralnych uzemi sa to da urobit jednou jedinou zmluvou.
nobody007
12.05.06,19:40
Vieroslava =Zmlúv musí byť toľko, koľko je účastníkov plus pre každý kataster 2 exempláre. Návrh na vklad sa dáva jeden, jeden Vám potvrdia, že prevzali podanie.
Zmlúv pre kataster musí byť 3+počet účastníkov zmluvy (teda v tomto prípade 2 darcovia a 3 deti)=8 vyhotovení darovacej zmluvy. Pozri § 30 ods. 4 zákona 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností v znení neskorších predpisov (napríklad na JASPI MS SR (http://jaspi.justice.gov.sk)). Tam je uvedené aj, aké prílohy treba k návrhu priložiť.
Ocenenie nehnuteľností, resp. znalecký posudok sa už k návrhu prikladať nemusí!

Podpisy musia byť overené u notára alebo na matrike (tam je to lacnejšie) len u darcov. Podpisy obdarovaných overené byť nemusia.

Návrh na vklad môže podať ktokoľvek z účastníkov zmluvy, teda jeden z darcov, obaja alebo ktorýkoľvek z obdarovaných alebo všetci. Podpis na návrhu nemusí byť overený.

Podľa § 22 ods. 2 kastastrálneho zákona (pozri vyššie) je na katastrálne konanie príslušná správa katastra, v ktorej územnom obvode sa nachádza nehnuteľnosť. Nemám skúsenosť s podaním návrhu, v ktorom sa žiada zapísať nehnuteľnosti v územnom obvode rôznych správ katastra.
Podľa mňa tu do úvahy pripadajú dva postupy:
1. Podať na každú miestne príslušnú správu katastra návrh na vklad a zmluvy v príslušnom počte.
2. Podať návrh na prvú miestne príslušnú správu katastra a žiadať ich po povolení vkladu vlastníckeho práva k im príslušnej nehnuteľnosti o postúpenie návrhu v druhej (tretej) časti ďalšej miestne príslušnej správe katastra.

Najjednoduchšie v tomto prípade je proste ísť na najbližšiu správu katastra a zdvorilo sa ich spýtať, ako v tomto prípade postupovať!
Slušnosť otvára nielen dvere, ale aj srdcia!:)
vieroslava
13.05.06,06:37
Zmlúv pre kataster musí byť 3+počet účastníkov zmluvy (teda v tomto prípade 2 darcovia a 3 deti)=8 vyhotovení darovacej zmluvy. Pozri § 30 ods. 4 zákona 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností v znení neskorších predpisov (napríklad na JASPI MS SR (http://jaspi.justice.gov.sk)). Tam je uvedené aj, aké prílohy treba k návrhu priložiť.
Ocenenie nehnuteľností, resp. znalecký posudok sa už k návrhu prikladať nemusí!

Najjednoduchšie v tomto prípade je proste ísť na najbližšiu správu katastra a zdvorilo sa ich spýtať, ako v tomto prípade postupovať!
Slušnosť otvára nielen dvere, ale aj srdcia!:)

Práve z toho dôvodu, že už nie je potrebný znalecký posudok,nakoľko sa neplatia dane z prevodu a teda sa ani zmluva z katastra nezasiela na daňový úrad, stačí tých zmlúv 2 + počet účastníkov plus pre každý ďalší kataster po 2 zmluvy (možno po jednej, v tomto nemam celkom jasno - zistím a napíšem neskôr).
A tá rada, že choď na kataster a poradia ti je diskutabilná. Zrejme nechodíš často na katastre, lebo, aspoň v Bratislave, na každom katastri visí veľká ceduľa, že právne rady neposkytujú.
No ale za pokus to stojí, možno nájdeš človeka, v ktorom ešte nevymrela ľudskosť a poradí. Držím palce.
nobody007
15.05.06,08:25
No na kataster fakt často nechodím, ale keď som bol (na BA III.) boli celkom milí a dohodli sme sa, čo ešte treba k bezproblémovému zápisu do KN. Asi mám šťastie na dobrých ľudí! Aj keď viem, že konkrétne Správa katastra BA III. nemá veľmi dobré meno. Ja mám inú skúsenosť...
Pri počte zmlúv som vychádzal so znenia zákona a v § 30 ods. 4 písm. a) z.č. 162/1995 z. z. je jasne napísané, že prílohou k návrhu je "zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v počte vyhotovení podľa počtu účastníkov konania a jej tri ďalšie vyhotovenia,".
A pokiaľ viem, zákon sa v tejto časti nezmenil. Je možné, že súčasná prax je iná, ale zákon hovorí jasne!
Jara
15.05.06,09:03
Je úžasné že ste sa dokázali takto dohodnúť. Keď už ten rozvod musí byť tak aby to bolo čo najmenej bolestive a hlavne pre deti. Majetkové spory sa ťahajú veľmi dlho...

Pri tej príležitosti by som sa chcela spýtať:
Mám známu, ktorej manžel bol 2 roky preč po zahraničí, ale nie legálne zamestnaný, teda jej vravel že nemá prácu a len prežíva... Ona platila za neho odvody do ZP a ťahala domácnosť s dvomi dospelými deťmi vysokoš. a stredoškolákom. Teraz je doma, ale vzťahy sú zlé a on sa zamestnal a dostal odmenu 200 tis, ktoré si odložil na samostatný účet a do domácnosti prispieva len toľko koľko má ona plat. Hrozí že ju nechá v ich spoločnom byte na ktorý nebude platiť /7tis/ a pojde do podnájmu. Vraj tie peniaze sú jeho.
Myslím, že sú spoločné, ale neviem určite. Veď boli spoločne nadobudnuté. Boli časy keď ona zarábala 2x viac ako on a vtedy to bolo OK...
josh
15.05.06,09:13
v počte vyhotovení podľa počtu účastníkov konania a jej tri ďalšie vyhotovenia,".
A pokiaľ viem, zákon sa v tejto časti nezmenil. Je možné, že súčasná prax je iná, ale zákon hovorí jasne!
To sice nie, ale Urad geodezie, kartografie a katastra SR vydalo stanovisko, ze stacia tie zmluvy dve.
Je celkovo problem novelizovat ten katastralny zakon, vzdy sa na nieco zabudne. Nehovoriac o tom, ze vymera pripadajuca na spoluvlastnicky podiel tam uz davno nemala byt (navrhy zakonov), ale vzdy sa tam nejako dostala. Neuveritelna blbost pri tom.
josh
15.05.06,09:20
Mám známu, ktorej manžel bol 2 roky preč po zahraničí, ale nie legálne zamestnaný, teda jej vravel že nemá prácu a len prežíva... Ona platila za neho odvody do ZP a ťahala domácnosť s dvomi dospelými deťmi vysokoš. a stredoškolákom. Teraz je doma, ale vzťahy sú zlé a on sa zamestnal a dostal odmenu 200 tis, ktoré si odložil na samostatný účet a do domácnosti prispieva len toľko koľko má ona plat. Hrozí že ju nechá v ich spoločnom byte na ktorý nebude platiť /7tis/ a pojde do podnájmu. Vraj tie peniaze sú jeho.
Myslím, že sú spoločné, ale neviem určite. Veď boli spoločne nadobudnuté. Boli časy keď ona zarábala 2x viac ako on a vtedy to bolo OK...
Tazko povedat, ze z akeho zdroja ma tie peniaze, ale plati, ze co manzelia nadobudnu za trvania manzelstva, patri im obom. S vynimkou, ak sa jedna o dar alebo dedenie. Ak ma napriklad tie peniaze za to, ze predal dom, ktory zdedil po rodicoch, podla mna tie peniaze patria iba jemu a manzelka s nimi nema nic spolocne.
Ak sa ale nejedna o toto, tie peniaze su spolocne a nemali by byt na spolocnom ucte. Zas druha vec je, ze ako ich dostat, lebo tam nie je ziadna sanca podla mna. Ked ich vyberie a povie, ze ich prepil, tak ich prepil a nie su...
Jara
15.05.06,09:56
Je to skutočne odmena. Dostal ich ked bol na zaškolenie v zahraničí pre tuzemskú firmu, akoby cesťák, ale bolo to vyplatené cez výplatnú pásku. Dal si ich na zvláštný účet, lebo sú jeho... Čiže je to akoby výplata, žiaden dar alebo niečo podobné. Normálne od zamestnávateľa. Ale tak ako vravíš, keď ich prepije, tak asi nikto nedokáže či má alebo nemá. Je to hnusné. Tak sa k nej zachovať, keď bol v svrabe, tak to ťahala ona a teraz je frajer. Myslím že tie peniaze ho zmenili k horšiemu. Kým ich nemal tak bol zlatý.
elli
15.05.06,20:59
To sice nie, ale Urad geodezie, kartografie a katastra SR vydalo stanovisko, ze stacia tie zmluvy dve.
Je celkovo problem novelizovat ten katastralny zakon, vzdy sa na nieco zabudne. Nehovoriac o tom, ze vymera pripadajuca na spoluvlastnicky podiel tam uz davno nemala byt (navrhy zakonov), ale vzdy sa tam nejako dostala. Neuveritelna blbost pri tom.

Z duse mi hovoris, s tou vymerou, lebo SV podiel je kategoria vyjadrujuca vsetko ine, len nie m2.
Aj Ty si sa uz stretol s najnovsou "modou", ze kataster do B-LV nezapise zivnostnika s miestom podnikania a ICOm, ale iba ako FO (teda FO nepodnikatela)? Je to vraj vysledok nejakeho sudneho sporu, dovtedy to zapisovali, a ten jeden nespokojenec sice pred sudom neuspel, ale narobil zle ostatnym. Na UKG ma presviedcal pan doktor, ze ved zakon hovori jasne - sidlo a ICO len u PO, tak som mu pripomenula, ze bol cas, kedy predmetom vkladu mali byt iba zakladatelske zmluvy, a o ostatnych zakon nehovoril, a napriek tomu sa kupne, darovacie....a pod. vkladovali, zakon-nezakon.

A propos - podla Tvojho nazoru: nie je to obmedzenie zakladneho prava FO - podnikatela na zaklade zivnostenskeho resp. ineho opravnenia nadobudat majetok?
Marína
16.05.06,05:28
........
A propos - podla Tvojho nazoru: nie je to obmedzenie zakladneho prava FO - podnikatela na zaklade zivnostenskeho resp. ineho opravnenia nadobudat majetok? Podľa mňa nie je, pretože FO-občan = FO-podnikateľ.
elli
16.05.06,06:26
Lenze - napriklad:
ak nadobuda nehnutelnost FO nepodnikatel z prostriedkov tvoriacich BSM, potrebuje na to notarsku zapisnicu o zuzeni BSM, alebo sa vystavuje moznosti, ze manzel do 3 rokov sudne napadne relativnu neplatnost pravneho ukonu. V tomto pripade nejde o ukon suvisiaci s podnikanim, a preto by (ak nie je NZ) mali byt ucasnikmi kupnej zmluvy obaja manzelia a majetok by mal po spravnosti byt sucastou BSM.

Ak nadobuda nehnutelnost FO - podnikatel, na kupu nepotrebuje suhlas druheho z manzelov (pravne ukony suvisiace s podnikanim), moze byt ucastnikom kupnej zmluvy sam bez akychkkolvek pochybnosti a rizik, majetok nie je sucastou BSM a je predmetom volnej dispozicie podnikatela...

Naviac, stare zapisy na listoch vlastnictva (kde su zapisani FO podnikatelia) sa nerusia, a teda bez toho, aby to malo oporu v zakone alebo jeho zmene, niektori podnikatelia ano a niektori nie?
josh
16.05.06,07:05
A propos - podla Tvojho nazoru: nie je to obmedzenie zakladneho prava FO - podnikatela na zaklade zivnostenskeho resp. ineho opravnenia nadobudat majetok? S tymi zivnostnikmi som sa este nestretol, ale uz som sa nad tym tiez zamyslal pri citani katastralneho zakona, lebo mi to tam tiez chybalo. Pri exaktnom vyklade zakona mal pan z UKGSR pravdu, lebo pri FO je to vzdy iba rodne cislo.
Stotozunujem sa s nazorom, ze to je minimalne nespravodlive voci zivnostnikom - podnikatelom, aj keby sa dalo vzdy argumentovat zmluvou, ze on to kupoval ako FO podnikatel a nie FO nepodnikatel, takze je to vlastne iba akoby chybny zapis v katastri... Lebo do zmluvy subjekt vzdy pisem ako FO nepodnikatela a potom "podnikajuceho na zaklade zivnostenskeho opravnenia cislo...ICO...miesto podnikania" atd atd...
Jednoznacne chyba zakona. Som velmi zvedavy na novu vladu. Mohli by ten kataster nejak namakat tak, ako sa podarilo namakat ORSR.
elli
16.05.06,08:13
S tymi zivnostnikmi som sa este nestretol, ale uz som sa nad tym tiez zamyslal pri citani katastralneho zakona, lebo mi to tam tiez chybalo. Pri exaktnom vyklade zakona mal pan z UKGSR pravdu, lebo pri FO je to vzdy iba rodne cislo.
Stotozunujem sa s nazorom, ze to je minimalne nespravodlive voci zivnostnikom - podnikatelom, aj keby sa dalo vzdy argumentovat zmluvou, ze on to kupoval ako FO podnikatel a nie FO nepodnikatel, takze je to vlastne iba akoby chybny zapis v katastri... Lebo do zmluvy subjekt vzdy pisem ako FO nepodnikatela a potom "podnikajuceho na zaklade zivnostenskeho opravnenia cislo...ICO...miesto podnikania" atd atd...
Jednoznacne chyba zakona. Som velmi zvedavy na novu vladu. Mohli by ten kataster nejak namakat tak, ako sa podarilo namakat ORSR.

Lenze ak oznacis kupujuceho - FO aj obchodnym menom, miestom podnikania aj ICO, a nebodaj este do zmluvy napises, ze to kupuje na podnikanie, tak nastava nesulad oznacenia v zahlavi a zapisu v B-LV... pri "ich" vyklade zakona by potom bola takato zmluva absolutne nezapisatelna...
Pytala som sa, kedy bude na strankach UGK uverejneny navrh novely: odpoved bola v duchu "ktovie co bude po volbach", takze asi tak rychlo sa zmeny nedockame.
nika.sum
16.05.06,14:31
Ahojte poradaci.
Chcem si zhrnut co som sa tu dozvedela a vy mi to prosim potvrdte alebo ma opravte ci som dobre pochopila.

Rodicia mi chcu darovat byt. Staci ked si podla vzoru prilepeneho tu v teme spiseme darovaciu zmluvu. Tu zmluvu musim mat v asi v 6 exeml. (mama, otec - maju byt v bezpodielovom spoluvlastnictve, ja a 3 x kataster) staci nechat overit zmluvu na matrike. (neviete ake su ceny, ci sa plati kolkom?) Potom podam ja alebo niektory z rodicov navrh do katastra spolu so zmluvami, netreba prikladat LV. Aky treba kolok a ako by mal vyzerat ten navrh?
Dakujem dopredu.
josh
17.05.06,03:45
Pri tom byte je ten rezim trocha iny, nepokusaj sa velmi o to, robit to sama, na 100 percent Ti kataster prerusi konanie. Je tam okrem obcianskeho a katastralneho zakona este jeden predpis (182/1993 Z.z.), ktoreho sa treba drzat. Nema zmysel to tu opisovat cele, ked s tym nemas skusenosti, zver to radsej do ruk pravnikovi, ktory vie nieco o nehnutelnostiach. Vela advokatov sa specializuje na nehnutelnosti alebo vsetci notari vedia napisat takuto zmluvu.
Neviem kolko zaplatis u advokata (to tu mozno nejaky kolega napise), u ktorehokolvek notara (pevne sadzby ukonov vsetkych notarov v SR), ak sa neda urcit cena, tak je zaklad 2.000,-Sk, k tomu idu este nejake drobne poplatky a dph. Ked notar pise zmluvu, nie je treba overit podpisy.
nika.sum
17.05.06,18:34
Nie je tu este niekto kto sa mi vyjadri k darovaniu bytu? Aky je rozdiel medzi bytom a inou nehnutelnostou? Neviem co by ma stalo u notara alebo advokata spisanie zmluvy ale dvetisic korun sa mi zda dost malo a myslim, ze tie dalsie drobne poplatky by sa vysplhali aj na 10.000,-. Byt, kt. mi chcu rodicia darovat, vlastne 2,5 roka obyvam ja, bol kupeny pre mna a len kvoli tomu, ze som nebola rozvedena ho nedali hned na moje meno. Prosim skuste mi este niekto poradit.
josh
18.05.06,04:34
takze ja by som to uctoval takto (podla vyhlasky o odmenach a nahradach notarov - pozri www.notar.sk):
ak nemozno zaklad urcit:.............2.000,-Sk
overenie totoznosti osob: 3x40,-.....120,-Sk
ulozenie listiny do NCRls: 4x40,-.....160,-Sk
vydanie navyse: 4x2x60,-..............480,-Sk
vopred dohodnute naklady.............300,-Sk
spolu bez DPH............................3.060,-Sk
s DPH.......................................3.641,50 Sk
K tomuto este ide kolok na kataster (2000/8000Sk).
Skus sa spytat notara niekde, ze ako to bude uctovat. S tym, ze mu nepovedz cenu nehnutelnosti. Povedz, ze sa neda urcit, znalecky nie je treba.
nika.sum
18.05.06,07:13
Volala som zatial na jeden notarsky urad, samozrejme prva otazka hodnota bytu. Neviem preco ich to vobec zaujima, spisu rovnaku zmluvu, ci by bola hodnota 5 000 000,- alebo 1 000 000,-. Ked som povedala, ze hodnotu neviem a ani mi netreba znalecky, mam si zavola o polhodinu ked tam bude notar.Skusim aj inam, a som velmi zvedava co budu za to chciet.

Skusala som aj na dalsi notarsky urad. Zalezi na trhovej hodnote bytu, takze ziaden zakl. poplatok nehrozi... a ta suma by bola urcite dost vysoka. Jednoducho zdieraju.... Hovorila som so znamou pravnickou, ci nevie o niekom kto by mi to spravil, a povedala ze mi to urobi, tak snad sa dohodneme na dobrej sume.

Ale musim sa pochvalit, nasla som aj ludsku notarku, poplatky u nich vyjdu do 5.000,- Sk. Tak sa opravedlnujem tym ludskym...:)
nobody007
23.05.06,13:25
Tak si to nechaj napísať nejakým advokátom. Na normálnej cene sa s ním určite dohodneš, podpisy si daj overiť na matrike (tam je to lacnejšie). Stačí mať overené podpisy darcov (rodičov). Advokát Ti spraví aj návrh na vklad do KN. Za 5 litríkov určite.
Ak bol byt kupovaný od mesta (obce, mestskej časti) budeš potrebovať ešte potvrdenie, že bol zaplatený doplatok kúpnej ceny. Pozri na LV, či tam nie je zapísaná takáto alebo iná ťarcha! Ak nie, si v suchu a môžeš bežať na kataster s kolkom 2000,- Sk (alebo 8000, ak Ti to ponáhľa-do 15 dní to musia zapísať).
Ale toto všetko Ti povie a zistí hociktorý advokát.
Sama sa do toho radšej nepúšťaj. Radšej dať teraz 5000, ako potom 3 mesiace behať na "katastrofálny" úrad! :D
josh
23.05.06,18:28
ak Ti to ponáhľa-do 15 dní to musia zapísať).
nemusia :) ak nezapisu, vratia 6000,-Sk
rutha
31.05.06,15:32
[QUOTE=hana 10]poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodičovi
Marína
31.05.06,15:40
Rutha, vzory darovacej zmluvy som pripla v tejto téme v príspevku č.2.
Richie77
01.06.06,09:07
Poradte mi, prosim Vas, ako tie vzory mam stiahnut.
Stale mi to vypise, ze nemam dostatocne prava .....
Dakujem
Marína
19.11.06,09:41
Asi si ich chcel stiahnuť, keď si ešte nebol prihlásený.
Voglein
30.12.06,11:31
Pri podaní Darovacej zmluvy na kataster platia všeobecne pravidla:
1. množstvo darovacich zmluv: počet účastníkov + 2 pre kataster (ak su predmetom zmluvy aj nehnuteľnosti nachádzajúce sa mimo pôsobnosti správy na ktorú doručujeme darovaciu zmluvu je potrebne pre každu ďalšiu správu pripojiť jeden exemplár zmluvy)
2. k darovacej zmluve je nutné vyhotoviť aj návrh na vklad
3. poplatok 2 000,- Sk je na jeden právny úkon (nie je viazaný na počet nehnuteľnosti ktoré su predmetom daru ale napr. ak je darovacia zmluvy zo zriadením vecného bremena tak je poplatok 4 000,- Sk)
4. ak je predmetom daru byt tak dané vzory darovacích zmlúv su nanič (v takom prípade je totiž potrebná aj presna špecifikácia spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu)
+
je potrebné doložiť prehlásenie od Správcu bytového domu o tom že na byte vlastník nemá žiadne pozdlžnosti voči správcovi
5. k návrhu na klad sa neprikladajú listy vlastníctva každá správa katastra má toti prístup k aktuálnemu stavu na liste vlastníctva a pokiaľ nie je nehnuteľnosť v jej správe daná správa si výpis z listu vlastníctva vyžiada od správy v ktorej pôsobosti daná nehnuteľnosť je (čiže ušetrite na kolkoch za listy vlastníctva )
brato
01.02.07,17:35
poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.


Dobrý deň
Chcel by som poprosiť o radu.
Otec mi chce darovať rodinny dom,z bremenom dožitia ,ale ma podmienku a boli moji dvaja surodenci zahrnuty v tej zmluve pričom ja by som im mal po obdarovani vyplatiť podiel z rodičovskeho domu.Je takato darovacia zmluva platna?
A chcel by som sa ešte spytať či by mohli surodenci po smrti rodičov nejako tuto zmluvu pravne napadnuť?
Ak to takto nieje možne mohol by mi prosim niekto poradiť ako by sa to dalo
spraviť?
Dakujem pekne.
josh
02.02.07,06:49
Spravte to opacne (uz to tu bolo riesene niekolkokrat):
Otec nech ti preda dom a kupnu cenu, ktoru od teba dostane nech rozdeli bratom resp. nech s nou spravi to, co uzna za vhodne.
Takato zmluva bude bez problemov.
Kazda zmluva je napadnutelna, ale ak je dobre napisana (nechajte si ju spisat notarom prip. advokatom), tak zalobca spor prehra.
brato
02.02.07,07:05
Problem je vtom že rodičia chcu mať v zmluve zakomponovanych aj surodencov,takže neviem či mam ešte inu možnosť ako je darovacia zmluva.
koňo
02.02.07,07:31
Ak sú dobré vzťahy v rodine odporúčam spísať pred notárom dohodu o tomto postupe, ktorý navrhli rodičia a ktorú by podpísali všetci (rodičia i deti). Malo by tam byť uvedené darovanie s podmienkou starostlivosti o rodičov a tiež ocenenie a podiely ostatných súrodencov. Takáto dohoda by ťa mala do budúcnosti ochrániť.
brato
02.02.07,07:48
Dakujem pekne koňo.
Toto bude asi najlepšie riešenie.....
diki
josh
02.02.07,08:17
Fakt neodporucam, aby sa do darovacej zmluvy pisala nejaka povinnost plnit za dar, tym padom to je nanic.
Co je zle na tom mnou odporucanom postupe?
brato
02.02.07,08:24
Takže darovacia zmluva by mala biť len medzi darcom a obdarenim.Ak som to dobre pochopil.
A aku zmluvu by som mal urobiť zo surodencami?
elli
02.02.07,08:31
Takže darovacia zmluva by mala biť len medzi darcom a obdarenim.Ak som to dobre pochopil.
A aku zmluvu by som mal urobiť zo surodencami?

Ty ziadnu. Iba otec, o tom, ze im daruje peniaze, ktore od teba ziskal ako kupnu cenu.
josh
02.02.07,09:04
brato, este raz...
Otec a ty uzatvorite kupnu zmluvu, ze ti otec predava nehnutelnost za 100.000,-Sk (priklad).
Otcovi odovzdas 100.000,-Sk ako kupnu cenu za nehnutelnost.
Otec uzatvori s dvoma surodencami darovaciu zmluvu, ze im daroval nejake peniaze (zavisi od toho, ze kolko).
Problemy mozu vzniknut 2:
1. Si zenaty, tzn. bude nutne zuzit bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov notarskou zapisnicou na tento nadobudany majetok,
2. Otcovi ostane este nejaky majetok a v pripade umrtia sa znizi podiel na dedenom majetku surodencov o ten dar (zapocitanie).
elli
02.02.07,09:37
Problemy mozu vzniknut 2:
1. Si zenaty, tzn. bude nutne zuzit bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov notarskou zapisnicou na tento nadobudany majetok,
2. Otcovi ostane este nejaky majetok a v pripade umrtia sa znizi podiel na dedenom majetku surodencov o ten dar (zapocitanie).[/quote]

Prave na to zapocitanie som upozornovala v "dvojicke" tejto temy - preto by bolo dobre, keby boli aj zmluvy o darovani penazi medzi otcom a "ostatnymi" surodencami pisomne, a ziadne zapocitanie potom nehrozi (kazdy dostal dar v rovnakej hodnote).
josh
02.02.07,09:54
elli, lenze on ked kupi tu nehnutelnost, nie je to dar a nezapocitava sa.
elli
02.02.07,10:11
elli, lenze on ked kupi tu nehnutelnost, nie je to dar a nezapocitava sa.

Vysvetlovala som, ale dovysvetlim:
Hypoteza: 4 surodenci, hodnota domu 100.000
Riesenie:
1. jeden z tych 4 (nazvime ho "brato") dostane od otca 1/4 nehnutelnosti darom
2. brato 3/4 kupi od otca za 75.000

3. Otec tych 75.000 Sk rozdeli medzi ostatnych surodencov.

4. rodicom sa tam zriadi vecne bremeno.

Pri zapocitani na dedicsky podiel by bol brato znevyhodneny tym, ze zmluva o darovani "jeho" 1/4 je pisomna, a keby nemal zmluvy o darovani penazi - 75000 ktore otec daroval za zivota jeho surodencom, tych 25000 ako hodnota daru by bola polozkou zapocitatelnou na dedicsky podiel, lebo by nevedel dokazat, ze ostatni boli obdarovani tiez, v rovnakej vyske.

Takto, ked to bude vsetko pisomne, podla krokov 1-3, by bolo jedno, ci zapocitanie uplatnia alebo nie, vyjdu z toho vsetci styria rovnako.
elli
02.02.07,11:04
Brato ma sice len 2 surodencov, ale ako priklad to postaci.

Este si treba ujasnit, ci je naozaj otec vylucnym vlastnikom nehnutelnosti, alebo su vlastnikmi obaja rodicia.

POZOR!!! Ak ide o darovanie z byvalej pozemnokniznej vlozky a nehnutelnost bola nadobudnuta kupou pred r. 1964, moze byt zapisana vo vlastnictve manzelov 1/2 - 1/2, ale ucinnostou teraz platneho obcianskeho zakonnika sa dostala automaticky do rezimu bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov!
josh
02.02.07,11:11
jasne, lenivy som bol si vsetko citat, uz chapem.
vieroslava
02.02.07,13:19
Ešte existuje možnosť, že otec ti daruje dom a ty darujes peniaze svojim súrodencom. Lenže to darovanie peňazí by bolo asi zo spoločne nadobudnutých v manželstve a preto by bolo správne, keby aj manželka bola od tvojho otca obdarovaná časťou domu. Podiely si možete stanoviť rôzne, alebo aj rovnaké.
elli
02.02.07,19:08
Lenže to darovanie peňazí by bolo asi zo spoločne nadobudnutých v manželstve a preto by bolo správne, keby aj manželka bola od tvojho otca obdarovaná časťou domu. Podiely si možete stanoviť rôzne, alebo aj rovnaké.[/quote]


BSMko by bol ten mensi problem - vacsi by bol s tym, ze obdarovanemu by sa zapocitavala na dedicsky podiel cela hodnota domu (ako dar nad ramec obvykleho darovania), a surodencom nic - lebo oni by nedostali dar od porucitela, ale od surodenca resp. jeho manzela, a to s dedenim nema nic spolocne.
Okrem toho, trochu dost by to narobilo galimatias v BSM-ku. Keby sa raz nebodaj vyporiadavalo, tak nezavidim tomu advokatovi a sudcovi, ktory by to mali rozmotavat: dar z BSM surodencom jedneho z manzelov, investicie do nehnutelnosti v podielovom spoluvlastnictve z BSM-ky..... vidim to tak na 3-5 rocny spor.
Preto - Vierka, sorry - ale neodporucam.
brato
14.02.07,20:55
Diki všetkym ste strašne zlaty.
Spravime to nasledovne.

1:Otec z mamkou su vlastnici domu
2:Ja z manželkou ho odnich kupime
3:A v kupno predajnej zmluve dam zakomponovať vecne bremeno dožitia.
4:Otec z mamkou urobia darovaciu zmluvu a peniaze daruju surodencom
5:A všetko bude OK?

Teda aspon si myslim ak nie tak prosim vyvedte z omylu.
DIKI
elli
14.02.07,21:00
Diki všetkym ste strašne zlaty.
Spravime to nasledovne.

1:Otec z mamkou su vlastnici domu
2:Ja z manželkou ho odnich kupime
3:A v kupno predajnej zmluve dam zakomponovať vecne bremeno dožitia.
4:Otec z mamkou urobia darovaciu zmluvu a peniaze daruju surodencom
5:A všetko bude OK?

Teda aspon si myslim ak nie tak prosim vyvedte z omylu.
DIKI

Jeden detail: odkupite iba tu cast domu, ktora by pripadala na "podiely surodencov", tu tvoju ti rodicia predsa chcu darovat. Alebo chces to od nich cele kupit, a oni potom daruju peniaze aj tebe?
brato
15.02.07,05:26
Ano chcu mi ju darovať. Ale nebolo by jednudukšie kupiť cely dom?A rodičia by potom darovali peniaze surodencom?

PS:Platili by rodičia dan z prijmu /su už dôchodcovia/ak vlastna nehnutelnost viac ako 25rokov.
elli
15.02.07,07:59
Ano chcu mi ju darovať. Ale nebolo by jednudukšie kupiť cely dom?A rodičia by potom darovali peniaze surodencom?

PS:Platili by rodičia dan z prijmu /su už dôchodcovia/ak vlastna nehnutelnost viac ako 25rokov.

1. Neplatili, ak maju splnenu podmienku trvaleho pobytu.
2. Bolo, ale potom:
- si ty mozes v dedicskom uplatnovat, ze oni dostali dar a ty nie, teda zo zostavajuceho majetku ti pripadne viac,
- kupovat budete z BSM, do daru mozes dostat aj sam.
Chobot
15.02.07,08:07
PS:Platili by rodičia dan z prijmu /su už dôchodcovia/ak vlastna nehnutelnost viac ako 25rokov.

V takom prípade sú od platenia dane z príjmu oslobodení. Zákon ukladá podmienku vlastniť nehnuteľnosť 5 rokov.
Yano
11.03.07,07:31
Zdravím poraďákov,

ja by som sa chcel spýtať na takúto vec.
Plánujem kúpiť byt v OV, ktorý v roku 2002 dostal majiteľ formou darovacej zmluvy od svojich rodičov.

Darovacia zmluva obsahuje takýto bod : "Darcovia sa môžu domáhať vrátenia daru, ak by sa obdarovaný správal k nim alebo členom rodiny tak, že by tým hrubo porušoval dobré mravy."

Vzniklo týmto nejaké vecné bremeno na spomínaný byt ? List vlastníctva (vydaný v roku 2002 po povolení vkladu), má totiž v časti C okrem Záložného práva v prospech ostatných vlastníkov bytov uvedené aj toto:"tit.daru V-cislo/02 zd.11.10.2002, práv. účinky 11.10.2002"
Teraz neviem či sú na tom byte 2 vecné bremená, resp. či keď kúpim ten byt idem do nejakého rizika.

Ďakujem

Y.
josh
11.03.07,08:08
Sevas Yano,
viem Ti k tomu povedat tolko, ze ten citat z LV je len sposob nadobudnutia, nie je to vecne bremeno a vlastnik nie je nijako obmedzeny v predaji a pod.
Ten bod v darovacej zmluve je standardny, vyplyva to zo zakona.
Osobne si myslim, ze ked si dobromyselny vlastnik, tak Ti ten byt uz nemozu zobrat, aj keby sa predavajuci k tym darcom spraval nejako skaredo, takze mozes byt kludny. Ale este niekto mozno poradi viac.
Chobot
12.03.07,09:41
Sevas Yano,
viem Ti k tomu povedat tolko, ze ten citat z LV je len sposob nadobudnutia, nie je to vecne bremeno a vlastnik nie je nijako obmedzeny v predaji a pod.
Ten bod v darovacej zmluve je standardny, vyplyva to zo zakona.
Osobne si myslim, ze ked si dobromyselny vlastnik, tak Ti ten byt uz nemozu zobrat, aj keby sa predavajuci k tym darcom spraval nejako skaredo, takze mozes byt kludny. Ale este niekto mozno poradi viac.

Súhlasím s joshom a dodávam, že na Teba sa ustanovenia darovacej zmluvy nevzťahujú. Darca sa môže domáhať vrátenia daru len od obdarovaného. Ty nehuteľnosť nadobudneš platnou kúpno-predajnou zmluvou a tú darca nemôže zrušiť. Takže môžeš byť v pohode.
vladorsc
11.04.07,16:00
Mam prosbu. Rodičia chcu darovať dom deťom s právom doživotného užívania, ale iba trom zo štyroch súrodencov. Štvrtému nechcú dať nič.
Boli u právnika ktorý ich prinútil napísať cenu 1000 000 Sk a teraz pýta za zmluvu 21 000 sk. Je to normálne (cena) a právne čisté riešenie na vydedenie štvrtého súrodenca ?
josh
11.04.07,19:21
Za zmluvu pri kupnej cene 1 milion by platili u notara poplatok zhruba okolo 8000sk.
Co sa tyka toho vynechania stvrteho surodenca, plati vsetko, co tu uz bolo popisane.
Osobne by som ale klientovi nikdy neodporucal robit zmluvy, ktore zastieraju iny pravny ukon (rozumej robit kupnu zmluvu, ked je dar), mozu byt neplatne (aj ked to je asi nedokazatelne).
vladorsc
12.04.07,08:32
Chcem sa opýtať ešte jednu vec, mame šancu z tej zjavne drahej zmluvy od pravnika nejako vycúvať? Zmluvu sľúbil spracovať rodičom ako priateľ, rodičia súhlasili, a keď bola zmluva spracovaná a on prišiel s cenou rodičia mu ju síce v šoku, ale podpísali, s tým že obdarovaní zaplatia. Keď sa pýtali prečo je zmluva tak draha tak im tvrdil že on ten dom videl, podľa neho že má takú cenu, a že s tým mal také náklady. (Všetko sa upieklo nám za chrbtom, a teraz tvdí že aj my ,ako obdarovaní, musíme mať overené podpisy a musíme všetko zatiahnuť, každý cca 10000 aj s poplatkami.)
Veľmi pekne ďakujem.
Chobot
12.04.07,09:49
Chcem sa opýtať ešte jednu vec, mame šancu z tej zjavne drahej zmluvy od pravnika nejako vycúvať? Zmluvu sľúbil spracovať rodičom ako priateľ, rodičia súhlasili, a keď bola zmluva spracovaná a on prišiel s cenou rodičia mu ju síce v šoku, ale podpísali, s tým že obdarovaní zaplatia. Keď sa pýtali prečo je zmluva tak draha tak im tvrdil že on ten dom videl, podľa neho že má takú cenu, a že s tým mal také náklady. (Všetko sa upieklo nám za chrbtom, a teraz tvdí že aj my ,ako obdarovaní, musíme mať overené podpisy a musíme všetko zatiahnuť, každý cca 10000 aj s poplatkami.)
Veľmi pekne ďakujem.

Máš ty s tým právnikom nejaký písomný zmluvný vzťah? Objednal si si u neho ty tú službu?

Ak nie, tak mu nemáš čo platiť. Buď sa k tomu zaviazal objednávateľ (otázne či to bolo písomne), ktorý potom teda by mal platiť. Ale teba v žiadnom prípade nemôže niekto iný (hádam okrem štátu, DÚ a iných inštitúcií:rolleyes: ) zaviazať niečo platiť.

Že mal s tým tak vysoké náklady :D :D :D :D , nech sa nedá vysmiať. Ako právnik má určite kopec vzorov takých zmlúv, len upravil údaje. A cenu nehnuteľnosti určil tak, aby u to podľa sadzobníka vyšlo tých 21.000. Právny úkon podľa sazobníka môže byť pri takej hodnote nehnuteľnosti tak vysoká. Otázne je, ako určil hodnotu nehnuteľnosti. Ak je znalcom v oblasti nehnuteľností, tak mal vypracovať znalecký posudok. Ak nei je znalcom, nemal tam uvádzať hodnotu.

Obdarovaný nemusí mať na zmluve overený podpis. Overený podpis darcu vyžaduje katastrálny úrad kvôli zápisu do katastra. Ale počul som už aj takú vec, že na niektorom katastri požadovali overený podpis aj obdarovaného. Daj si to overiť na matrike, kde je to lacnejšie, určite to nebude stáť 10.000. Ani u notára nestojí toľko overenie podpisu.
elli
12.04.07,20:34
Chcem sa opýtať ešte jednu vec, mame šancu z tej zjavne drahej zmluvy od pravnika nejako vycúvať? Zmluvu sľúbil spracovať rodičom ako priateľ, rodičia súhlasili, a keď bola zmluva spracovaná a on prišiel s cenou rodičia mu ju síce v šoku, ale podpísali, s tým že obdarovaní zaplatia. Keď sa pýtali prečo je zmluva tak draha tak im tvrdil že on ten dom videl, podľa neho že má takú cenu, a že s tým mal také náklady. (Všetko sa upieklo nám za chrbtom, a teraz tvdí že aj my ,ako obdarovaní, musíme mať overené podpisy a musíme všetko zatiahnuť, každý cca 10000 aj s poplatkami.)
Veľmi pekne ďakujem.

HOdnotu daru su opravneni urcit medzi sebou obdarovani a darca, je to uzitocne napriklad ako prevencia pred zbytocnou danou z prijmu pri buducom predaji.
Ak si vsak stanovia zmluvne strany medzi sebou, dohodou, hodnotu daru 100.000 Sk, nemam ako advokat ziadne pravo ich volu menit, a vobec nie kvoli poplatkom.
Ak advokat tvrdi, ze mal "take naklady", treba ho poziadat, aby vycislil zvlast hodnotu ukonu ("poplatok za zmluvu") a zvlast vyspecifikoval tie svoje obzvlast vysoke naklady.
Overene podpisy mat nemusite, ja to vsak svojim klientom odporucam. Zmluva zaklada prava a povinnosti pre obe zmluvné strany, a overenim podpisu AJ obdarovaneho je navzdy jasne, ze on osobne v tom case so zmluvou suhlasil a vlastnorucne ju podpisal, na uradnom mieste a nie niekde medzi recou v garazi na ponku.

Overenie jedneho podpisu na matrike stoji 30 Sk, v celej republike. Za tu istotu to stoji.

ad: "zmluvu slubil rodicom spracovat ako priatel"
NACO SU CLOVEKU NEPRIATELIA, KED MA TAKYCHTO PRIATELOV? :-)
vladorsc
13.04.07,10:58
Mam prosbu. Rodičia chcu darovať dom deťom s právom doživotného užívania, ale iba trom zo štyroch súrodencov. Štvrtému nechcú dať nič.
Boli u právnika ktorý ich prinútil napísať cenu 1000 000 Sk a teraz pýta za zmluvu 21 000 sk. Je to normálne (cena) a právne čisté riešenie na vydedenie štvrtého súrodenca ?

Ešte jedna vec mi je nejasna, podľa Vašej doterajšej debaty tomu rozumiem tak, že štvrtý vydedený súrodenec má právo sa po smrti rodičov domáhať svojej časti na "neobvyklom dare" , prípadne žiadať úpravu pozostalosti o túto čiastku ?
ďakujem.
josh
13.04.07,11:43
stvrty surodenec ma pravo v dedicskom konani ziadat, aby bol tym trom zapocitany dar, co dostal, tzn. o to menej budu ti ostatni traja dedit.
cmelo
16.04.07,03:58
Rodičia chcú darovať pozemok, avšak ten pozemok neprebehol dedičským konaním od prarodičov. Ako postupovať? Treba to prepísať na rodičov a potom na mňa.
Chobot
16.04.07,06:01
Rodičia chcú darovať pozemok, avšak ten pozemok neprebehol dedičským konaním od prarodičov. Ako postupovať? Treba to prepísať na rodičov a potom na mňa.

Darovať môžeš len to, čo vlastníš. Pokiaľ to nie je napísané na tvojich rodičov, tak to nemôžu darovať. Najprv musí prebehnúť dedičské konanie.

Len neviem, či sa to nedá spraviť náhodou aj v rámci dedičského konania.
josh
17.04.07,18:26
Rodičia chcú darovať pozemok, avšak ten pozemok neprebehol dedičským konaním od prarodičov. Ako postupovať? Treba to prepísať na rodičov a potom na mňa.
Treba dat navrh na zahajenie dodatocneho dedicskeho konania. Sud prideli vec notarovi, ten ju prejedna a po pravoplanosti osvedcenia mozu ti, ktori ten pozemok zdedili, ho darovat, predat, atd...
Jakubka
27.04.07,17:41
Dobrý večer, chcem sa opýtaťči niekto nemá darovaciu zmluvu medzi vlastníkom nehnuteľnosti ako fyzická osoba, kde je záložné právo banky (hypotéka) a chce nehnuteľnosť teda jej polovicu darovať niekomu druhému s kým nie je v príbuzenskom vzťahu.
janicko 13
07.05.07,12:14
Potreboval by som radu. Otec mi chce darovať záhradu. Vzor darovacej zmluvy pre nehnuteľnosť som si stiahol a mám list vlastníctva. Vypíšem a na matrike dám overiť podpisy rodičov. Zostáva zápis na katastri. Otázkou je čo potrebujem k zápisu na kataster a v koľkých exemplároch.
Chobot
07.05.07,12:22
Potreboval by som radu. Otec mi chce darovať záhradu. Vzor darovacej zmluvy pre nehnuteľnosť som si stiahol a mám list vlastníctva. Vypíšem a na matrike dám overiť podpisy rodičov. Zostáva zápis na katastri. Otázkou je čo potrebujem k zápisu na kataster a v koľkých exemplároch.

Potrebuješ zmluvu v počte 2 (pre kataster) + počet toľkých exemplárov, koľko je účastníkov konania. Ak ste len ty a otec, tak 2+2, teda 4 exesmpláre zmluvy. Plus sprievodný list - žiadosť o zápis do katastra.
Marína
07.05.07,14:58
Návrh na vklad do KN Ti prikladám.
pepina
09.05.07,10:25
potrebovala by som radu! jedna sa o pozemok k rodinnému domu, záhrada na ktorej by sme chceli staviať ale vlastníkmi pozemku su tri osoby je lepšie to riešiť darovacou zmluvou alebo kupno predajnou zmluvou
Chobot
09.05.07,10:33
potrebovala by som radu! jedna sa o pozemok k rodinnému domu, záhrada na ktorej by sme chceli staviať ale vlastníkmi pozemku su tri osoby je lepšie to riešiť darovacou zmluvou alebo kupno predajnou zmluvou

Na to je len nasledovná odpoveď: ak to kupujete, tak kúpno-predajnou zmluvou, ak to dostávate darom, tak darovacou zmluvou.

Je možné použiť aj aj.
pepina
09.05.07,11:51
dostávame to darom len či nieje lepšie kupno predajna za nejaku smiešnu sumu aby do buducna bolo všetko ok! ludia su všelijaký a za päť rokov budú tvrdiť niečo iné preto či sa to dá nejak poistiť
Chobot
09.05.07,13:52
dostávame to darom len či nieje lepšie kupno predajna za nejaku smiešnu sumu aby do buducna bolo všetko ok! ludia su všelijaký a za päť rokov budú tvrdiť niečo iné preto či sa to dá nejak poistiť

Kľudne to dajte ako dar. Ono nie je tak jednoduché požadovať po určitom čase darovanú vec späť.

Al môžete použiť aj kúpnu zmluvu. Skús si v starších témach pozrieť diskusie o týchto formách prevodu, možno natrafíš na niečo, čo ti v rozhodovaní pomôže.

Jedna diskusia bola napr. tu:

http://www.porada.sk/t49993-darovacia-zmluva-nehnutelnost-rada.html
josh
09.05.07,13:52
Akonahle napisete kupnu zmluvu na dar, moze byt tato zmluva napadnuta (v mnohych pripadoch aj uspesne), ze je neplatna. Takze nezastierajte pravny ukon a ked je to dar, robte darovaciu.
janicko 13
16.05.07,06:10
Chcel som poďakovať súkromnou správou, ale nemám ešte 5 príspevkov a tak ani možnosť využívať súkromné správy. Taktiež prajem pekný deň.
sipol
17.05.07,10:57
Prosim o radu - nie je mi jasne ak sa jedna v pripade Dar. zmluvy na byt -za obdarovanu stranu o neplnoletu osobu - kto ma za danu stranu zmluvu podpisat. Zakonny zastupca (matka, otec)? Otcova sestra chce darovat byt svojmu vnukovi, kt. ma 16 rokov.

Dakujem
josh
17.05.07,12:47
zakonny zastupca ma podpisat, ukon ma schvalit nasledne sud.
sipol
18.05.07,14:17
Dakujem pekne za info.
pepina
30.05.07,11:26
Chcela by som poprosiť vzor kúpnej zmluvy na pozemok
betka
30.05.07,11:33
monnica
05.06.07,06:42
Ahojte prajem pekný deň,

chcela by som sa Vás opýtať, že ak potrebujem darovaciu zmluvu či je nutné ju ísť robiť k právnikovi alebo či je možná a akceptovateľná zmluva vytlačená z internetu a u notára overené podnisy.

A čo vlastne všetko k tej zmluve treba pri vklade do katastra?
josh
05.06.07,06:55
Samozjremne odporucam vzdy nechat taketo veci na odbornika. Prave kvoli laikom, ktori si stiahnu zmluvy z internetu, a spravia tam chyby pre neznalost zakona, sa katastre musia zaoberat zmluvou dva-, niekedy aj trikrat (prvykrat prerusia, potom este vyzvu na inu opravu a na treti krat povolia vklad - nie vzdy).
Moze sa dokonca stat, ze spravite taku chybu, ktoru nebudete vediet opravit a potom sa nakoniec aj tak obratite na odbornika, nech vam s tym pomoze a budete tam, kde ste teraz.
Preto odporucam notara, ktory vam spise zmluvu do verejnej listiny, da vam suvisiace pravne poradenstvo uplne zadarmo, je vzdy nestranny, jeho poplatky su presne urcene (napriklad z hodnoty 1milion to je asi 8tisic), nemusite odtial nikam ist overit este podpisy a to najdolezitejsie je, ze stat ruci za skodu, ktoru notar sposobi svojou cinnostou.
vladorsc
06.06.07,08:21
Dobrý deň. Poprosil by som o radu este v jednej veci - je nejakým spôsobom obmedzené darovanie poľnohospodárskej pôdy (les, polia ) viacerým obdarovaným , prípadne odkedy ? Jedná sa stále o tú darovaciu zmluvu za 20 000 , jej súčasťou bolo aj darovanie pozemkov trom súrodencom. Ak sa to nedá a je to uvedené v zmluve tak je tým pádom celá zmluva neplatná ?
josh
06.06.07,09:19
Ak sa to neda kvoli ustanoveniam zakona 180/1995 Zz (okrem ineho zakaz drobenia pody), tak je zmluva v tej casti podla mna neplatna. Na kataster mozete dat navrh na zapisanie iba casti - tzn. platnej - zmluvy.
Obratte sa na advokata, ktory zmluvu riesil (notar by takuto chybu nemal spravit, zakaz drobenia pody im totiz riadne komplikuje dedicske pojednavania, tak na to nezabudne), nech to da na vlastne naklady do poriadku.
jess
25.06.07,11:46
Poprosím....chceme darovať garáž, na základe darovacej zmluvy. Je toto oslobodené od dane ? Vlastníme ju cca 2 roky. Stačí teda spísať len darovaciu zmluvu, podpísať ju na matrike a dať návrh na kataster ? Ďakujem.
josh
25.06.07,12:09
Poprosím....chceme darovať garáž, na základe darovacej zmluvy. Je toto oslobodené od dane ? Vlastníme ju cca 2 roky. Stačí teda spísať len darovaciu zmluvu, podpísať ju na matrike a dať návrh na kataster ? Ďakujem.
na oslobodenie od dane z prijmov je nutne, aby ste mali nehnutelnost vo vlastnictve 5 rokov bezprostredne pred predajom.
Chobot
25.06.07,12:35
Poprosím....chceme darovať garáž, na základe darovacej zmluvy. Je toto oslobodené od dane ? Vlastníme ju cca 2 roky. Stačí teda spísať len darovaciu zmluvu, podpísať ju na matrike a dať návrh na kataster ? Ďakujem.

Ale veď tu o žiadny príjem nepôjde, lebo vy tú garáž nepredávate ale darujete a z darovania nemáte predsa žiadny zdaniteľný príjem. Stačí urobiť to, čo si popísala, ale nesmieš zabudnúť nahlásiť zmenu daňovej povinnosti - daň z nehnuteľnosti na miestnom úrade.

Alebo aké oslobodenie od akej dane si mala na mysli?
jess
26.06.07,17:35
myslela som daň z darovania:)

Ono to je neskolaudovaná garáž - rozostavaná s pozemkom.

Čiže, chcem ju niekomu darovať a jedná sa mi o to, či budem niečo platiť, samozrejme okrem poplatkov na matrike.
josh
27.06.07,03:44
dan z darovania ani z prevodu nehnutelnosti uz neexistuje. teda aspon zatial :) spravna lavica by mala zdanit aj to, ze dychame.
Chobot
27.06.07,08:11
dan z darovania ani z prevodu nehnutelnosti uz neexistuje. teda aspon zatial :) spravna lavica by mala zdanit aj to, ze dychame.

:eek: :eek: :eek: NESTRAŠ!!
Katy a R
05.07.07,11:44
Pri podaní Darovacej zmluvy na kataster platia všeobecne pravidla:
.....

5. k návrhu na klad sa neprikladajú listy vlastníctva každá správa katastra má toti prístup k aktuálnemu stavu na liste vlastníctva a pokiaľ nie je nehnuteľnosť v jej správe daná správa si výpis z listu vlastníctva vyžiada od správy v ktorej pôsobosti daná nehnuteľnosť je (čiže ušetrite na kolkoch za listy vlastníctva )

Toto platí aj v súčasnosti?
Chobot
06.07.07,08:07
Toto platí aj v súčasnosti?

Pokiaľ viem, tak netreba. V § 39 katastrálneho zákona nie je uvedené, že by k návrhu musel byť priložený list vlastníctva.
Mackovka
06.07.07,12:21
[quote=josh;238543]Skuste sa obratit na kvalifikovaneho pravnika (notara, advokata), ak vam tie vzory nepomozu.


V roku 2001 bolo na mňa a sestru prevedené dedičstvo po matke - 1/3 rodičovského domu s nevysporiadaným pozemkom, malé časti ornej pôdy na rôznych miestach. 2/3 týchto nehnuteľností patria príbuznej, ktorá ich chce mne a sestre previesť bezodplatne do vlastníctva. Sťahuje sa a chce, aby sme dom ešte kým žije udržiavali a nepredali. Prosím o radu, ak vyhotovím darovaciu zmluvu podľa vzoru od Maríny a nehnuteľnosti do nej prevezmem z dedičstva po matke, len uvediem podiel úmerný 2/3, prípadne skúsim využiť aj vzor vkladu do katastra. Vidíte tento môj prípad ako jednoduchý, ktorý by sa dal aj takto svojpomocne zvládnuť, alebo sú tam nejaké zásadné riziká, pre ktoré treba platiť právnika? Ďakujem.
zuzu223
23.07.07,11:50
Dúfam, že pomôžu.
Marína, chcem sa opýtať, odkiaľ si čerpala tie dokumenty, priložené v tvojom príspevku. Je tam aj vzor darovacej zmluvy... Ja by som potrebovala vzor darovacej zmluvy na finančnú hotovosť, ktorej použitie je účelovo viazané. Ak niekto niečo také má, bola by som vám veľmi vďačná.
Katy a R
09.08.07,12:13
Prosím poraďte - či pri darovacej zmluve na nehnuteľnosť musí byť overený podpis aj obdarovanej osoby.
Darca určite musí byť overený.
Chobot
09.08.07,12:16
Prosím poraďte - či pri darovacej zmluve na nehnuteľnosť musí byť overený podpis aj obdarovanej osoby.
Darca určite musí byť overený.

Nie, podľa zákona nemusí. Chceš vedieť aj odkazy na príslušné ustanovenia?
Katy a R
09.08.07,12:21
Nie, podľa zákona nemusí. Chceš vedieť aj odkazy na príslušné ustanovenia?

poprosím - v zákone o vlastníctve bytov, je len písané, že zmluva musí spl´ňať porebné náležitosti.
Chobot
09.08.07,12:49
poprosím - v zákone o vlastníctve bytov, je len písané, že zmluva musí spl´ňať porebné náležitosti.

To sa neriadi tým zákonom, ale katastrálnym zákonom č. 162/1995 v § 42 ods. 3:

"Spôsobilosť zmlúv, verejných listín a iných listín na zápis do katastra
(1)....

(3) Podpis prevodcu na zmluve, podpis povinného z predkupného práva, podpis povinného v prípade vzniku vecného bremena alebo podpis oprávneného v prípade zániku vecného bremena na zmluve, podpisy spoluvlastníkov na zmluve o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov musia byť osvedčené podľa osobitných predpisov;10a) ak sú tieto osoby zastúpené, ich podpis na splnomocnení musí byť tiež osvedčený. To neplatí, ak je účastníkom zmluvy štátny orgán, Fond národného majetku Slovenskej republiky, Slovenský pozemkový fond, obec alebo vyšší územný celok."
Katy a R
09.08.07,15:07
Ďakujem veľmi pekne! (
Meriamon
23.08.07,06:20
Poprosím o radu, čo všetko si musím pripraviť pri prevode nehnuteľnosti darovacou zmluvou. Aké doklady a aký je postup. Darovaciu zmluvu môžem pripraviť aj sama? A podpis stačí overený na matrike len darujúceho? Aké kolky budú potrebné? Veľmi pekne ďakujem.
josh
23.08.07,06:32
Je treba list vlastnictva, udaje. zmluvu si mozete vyhotovit aj sama, napriek tomu to ako pravnik samozrejme neodporucam, lebo mozu vzniknut na katastri zbytocne prietahy, dokonca mozete prist aj o kolok.
Po vyhotoveni darovacej zmluvy je nutne overit na nej podpisy darcov, ak ju spisuje notar, overit podpisy nie je treba.
Kolok za kazdy pravny ukon je 2000sk, tzn. ak sa nebude zriadovat vecne bremeno a pod., tak 2000sk kolok.
Na kataster treba odovzdat darovaciu zmluvu v pocte ucastnikov+2ks, navrh na vklad.
V pripade, ak sa jedna o dar byt, je rezim trocha iny.
Meriamon
23.08.07,09:10
Takže darovaciu zmluvu môžem vyhotoviť podľa stiahnutej predlohy odtaľto v počte 4 ks. Podpis darcu stačí overený na matrike a tam mi aj zmluvy zviažu? Ako prílohu prikladám list vlastníctva. Overenú kópiu, či originál? Návrh na vklad do katastra + 2000.- kolok. Na katastri zostanú všetky 4 zmluvy, či mi dve vrátia? Ďakujem za odpoveď. Rada by som všetko pripravila správne a aby to prirodzene stálo čo najmenej. Prevod vlastníctva už netreba nikde hlásiť? Jedná sa konkrétne o chatu s pozemkom.
anaxamon
05.09.07,08:27
ahojte, chcem sa spytat co vsetko potrebujeme vybavit ked chceme polovicu bytu, ktory je napisany len na priatela, napisat aj na mna. Predpokladam ze najlepsia bude darovacia zmluva, avsak nie som si ista..Kto poradi?
josh
05.09.07,12:13
ahojte, chcem sa spytat co vsetko potrebujeme vybavit ked chceme polovicu bytu, ktory je napisany len na priatela, napisat aj na mna. Predpokladam ze najlepsia bude darovacia zmluva, avsak nie som si ista..Kto poradi?
Velmi jednoduche:
Ak za byt priatelovi zaplatite, treba kupnu zmluvu
Ak za byt priatelovi nezaplatite, ani neposkytnete ine plnenie, treba darovaciu zmluvu
Potrebujete pravnika (notar, advokat), ktory vam zmluvu napise a on bude potreboval list vlastnictva a zmluvu, s ktorou priatel nadobudol byt.
anaxamon
17.09.07,07:16
josh, dakujem pekne za odpoved:-)
Chobot
19.09.07,06:01
Ak za byt priatelovi nezaplatite, ani neposkytnete ine plnenie, treba darovaciu zmluvu.


:D
Len pre odľahčenie: myslelo sa asi peňažné, či majetkové plnenie. :D
vieroslava
19.09.07,12:55
Takže darovaciu zmluvu môžem vyhotoviť podľa stiahnutej predlohy odtaľto v počte 4 ks. Podpis darcu stačí overený na matrike a tam mi aj zmluvy zviažu? Ako prílohu prikladám list vlastníctva. Overenú kópiu, či originál? Návrh na vklad do katastra + 2000.- kolok. Na katastri zostanú všetky 4 zmluvy, či mi dve vrátia? Ďakujem za odpoveď. Rada by som všetko pripravila správne a aby to prirodzene stálo čo najmenej. Prevod vlastníctva už netreba nikde hlásiť? Jedná sa konkrétne o chatu s pozemkom.

Ak je jeden darca a jeden obdarovaný, stačia 4x zmluvy a 2x návrh na vklad.(jeden návrh pre vás kataster potvrdí, že zmluvy prevzal). List vlastníctva k podaniu neprikladáš, kataster má originálny list vlastníctva. Po vykonaní vkladyu kataster zašle potvrdenú zmluvu každému účastníkovi zmluvy.
Po vykonaní vkladu a zápisu nového vlastníka do listu vlastníctva má nový vlastník oznámiť príslušnému miestnemu úradu vznik daňovej povinnosti na daň z nehnuteľností a do 31.1. nasledujúceho roku podať daňové priznanie. Pôvodný vlastník v tej istej lehote (do 30 dní) oznámi zánik daňovej povinnosti.
d3 !Ur3
21.09.07,18:41
Právnika nepotrebujete, nedajte sa oklamať. Zmluvu môžete napísať bez právnika, v SR totiž platí právo písané, tj. čítať treba.

M I E R
putzig
02.10.07,14:12
Moja babka chce svoj podiel na dome, záhrade, zastavaných plochách a nádvoriach darovať svojej dcére (mojej matke). Momentálne je zloženie vlastníkov týchto nehnuteľností takéto: 1/2 - babka, 1/4 - moja matka (teda babkina dcéra) a 1/4 moja sesternica (babkina vnučka). Práve tú 1/2 by chcela babka darovať mojej matke, ako má pri tom postupovať? Postačí darovacia zmluva podľa už uvedených vzorov? Môže sesternica danú zmluvu napadnúť? Postačí overený podpis na matrike, alebo radšej u notára? Ďakujem.
viki83
02.10.07,23:00
ahojte :-) rada by som vas poprosit o mudru radu... dufam ze tam este niekto je :) mam malicky problem... a spociva v tom, ze moja babka mi darovala malicky domcek-cize nehnutelnost, ja som teraz v zahranici, moja mamaina sa o nu stara... a chcem sa spytat, ze ak som teraz vlastnikom ja, ci moze babka ak by sa nieco zmenilo v jej hlavke, prepisat dom na niekoho ineho ak som na katastry majitelom ja... Dakujem vopred vsetkym :-)
vieroslava
02.10.07,23:57
Práve tú 1/2 by chcela babka darovať mojej matke, ako má pri tom postupovať? Postačí darovacia zmluva podľa už uvedených vzorov? Môže sesternica danú zmluvu napadnúť? Postačí overený podpis na matrike, alebo radšej u notára? Ďakujem.

Áno, stačí darovacia zmluva. Sesternica môže darovaciu zmluvu napadnúť, to nijako neovplyvníte, ale aký dôvod by uviedla? A ťažko povedať, či by mala šance na nejaký úspech. Ak je babka spôsobilá na právne úkony, môže so svojím vlastníctvom nakladať tak, ako uzná za vhodné. Podpis overený na matrike je rovnako právne účinný ako podpis u notára.
vieroslava
03.10.07,00:00
ahojte :-) rada by som vas poprosit o mudru radu... dufam ze tam este niekto je :) mam malicky problem... a spociva v tom, ze moja babka mi darovala malicky domcek-cize nehnutelnost, ja som teraz v zahranici, moja mamaina sa o nu stara... a chcem sa spytat, ze ak som teraz vlastnikom ja, ci moze babka ak by sa nieco zmenilo v jej hlavke, prepisat dom na niekoho ineho ak som na katastry majitelom ja... Dakujem vopred vsetkym :-)

Ak si v liste vlastníctva uvedená Ty, ako vlastník, si majiteľom nehnuteľnosti Ty a preto babka už nemôže robiť žiadne právne úkony týkajúce sa prevodu nehnuteľnosti. Babka by mohla zrušiť darovanie, ale to by musela dokazovať, že si sa voči nej dopustila nejakého trestného skutku, alebo že si sa k nej chovala obzvlášť hrubým a nemorálnym spôsobom.
Chobot
03.10.07,07:05
Ak si v liste vlastníctva uvedená Ty, ako vlastník, si majiteľom nehnuteľnosti Ty a preto babka už nemôže robiť žiadne právne úkony týkajúce sa prevodu nehnuteľnosti. Babka by mohla zrušiť darovanie, ale to by musela dokazovať, že si sa voči nej dopustila nejakého trestného skutku, alebo že si sa k nej chovala obzvlášť hrubým a nemorálnym spôsobom.

Súhlasím a aby som viki83 ešte viac upokojil, tak dodám, že o zrušení darovacej zmluvy môže rozhodnúť jedine súd.
putzig
04.10.07,15:47
Áno, stačí darovacia zmluva. Sesternica môže darovaciu zmluvu napadnúť, to nijako neovplyvníte, ale aký dôvod by uviedla? A ťažko povedať, či by mala šance na nejaký úspech. Ak je babka spôsobilá na právne úkony, môže so svojím vlastníctvom nakladať tak, ako uzná za vhodné. Podpis overený na matrike je rovnako právne účinný ako podpis u notára.

Dík vieroslava. Ešte sa chcem opýtať na hnuteľné veci - zariadenie domu, ako je kotol, sporák, nábytok... Ako je to s týmito vecami, vzťahuje sa darovacia zmluva k nehnuteľnosti aj na tieto veci,alebo to treba osobitne uviesť buď priamo v tejto zmluve,alebo treba na tieto veci osobitnú (novú) darovaciu zmluvu? Dík
Chobot
05.10.07,06:23
Dík vieroslava. Ešte sa chcem opýtať na hnuteľné veci - zariadenie domu, ako je kotol, sporák, nábytok... Ako je to s týmito vecami, vzťahuje sa darovacia zmluva k nehnuteľnosti aj na tieto veci,alebo to treba osobitne uviesť buď priamo v tejto zmluve,alebo treba na tieto veci osobitnú (novú) darovaciu zmluvu? Dík

Treba rozlišovať, čo je zariadením domu a čo nie. Napr. kotol, vstavaná kuch. linka, WC, vaňa, lustre.... to všetko by som považoval za zariadenie domu a myslým, že darovacia zmluva sa týka aj toho.

Čo sa týka ostatných vecí: nábytok, televízor, ponožky, príbory,... to sú hnuteľné veci a na ich darovanie nie je potrebná písomná darovacia zmluva. Ak to ale chceš písomne podchytiť, môžeš to zahrnúť do jednej darovacej zumluvy. Pre kataster bude aj takpodstatná len tá časť, ktorá sa týka darovania nehnuteľnosti. Možno sa na zozname ostatných darovaných veciach pobavia (ak tam bude napr. elektrický holiaci strojček na nohy:D ).
elli
19.10.07,15:10
:D
Len pre odľahčenie: myslelo sa asi peňažné, či majetkové plnenie. :D

Na upresnenie - nemusi byt plnenie vzdy majetkove alebo penazne, moze byt aj naturalne (nie v zemiakoch, ale napr. spocivajuce v zaopatreni).
sandy.r
20.10.07,12:03
Po vykonaní vkladu a zápisu nového vlastníka do listu vlastníctva má nový vlastník oznámiť príslušnému miestnemu úradu vznik daňovej povinnosti na daň z nehnuteľností a do 31.1. nasledujúceho roku podať daňové priznanie. Pôvodný vlastník v tej istej lehote (do 30 dní) oznámi zánik daňovej povinnosti.

Ahojte, chcela by som niekoho poprosit o podrbonejsie vysvetlenie vyssie uvedeneho.
dakujem:)
vieroslava
22.10.07,11:47
Po vykonaní vkladu a zápisu nového vlastníka do listu vlastníctva má nový vlastník oznámiť príslušnému miestnemu úradu vznik daňovej povinnosti na daň z nehnuteľností a do 31.1. nasledujúceho roku podať daňové priznanie. Pôvodný vlastník v tej istej lehote (do 30 dní) oznámi zánik daňovej povinnosti.

Ahojte, chcela by som niekoho poprosit o podrbonejsie vysvetlenie vyssie uvedeneho.
dakujem:)

Čo potrebuješ podrobnejšie vysvetliť? Daj konkrétnu otázku.

Inak všeobecne, v zmysle zákona o miestnych daniach č.582/2004, každý vlastník nehnuteľnosti (okrem výnimiek uvedených v zákone) je povinný platiť daň z nehnuteľností. Miestne príslušným na výber tejto dane je príslušný miestny úrad. Okrem podania daňového priznania je v zmysle § 26 zákona povinnosť oznámiť aj vznik a zánik daňovej povinnosti.
Chobot
22.10.07,12:17
Po vykonaní vkladu a zápisu nového vlastníka do listu vlastníctva má nový vlastník oznámiť príslušnému miestnemu úradu vznik daňovej povinnosti na daň z nehnuteľností a do 31.1. nasledujúceho roku podať daňové priznanie. Pôvodný vlastník v tej istej lehote (do 30 dní) oznámi zánik daňovej povinnosti.

Ahojte, chcela by som niekoho poprosit o podrbonejsie vysvetlenie vyssie uvedeneho.
dakujem:)

Pozri môj posledný príspevok v tejto téme:

http://www.porada.sk/t39414-dedicstvo.html#post361888
jpam
23.10.07,04:26
Prosím, o odpoveď , aké doklady sú potrebné pre darovaciu zmluvu a či má právny účinok aj tá, ktorú si napíšem sama podľa vzoru, ktorý som si stiahla
z tohot portálu.
Za skorú odpoveď ďakuje zaregistrovaný člen

jpam
Chobot
23.10.07,06:34
Prosím, o odpoveď , aké doklady sú potrebné pre darovaciu zmluvu a či má právny účinok aj tá, ktorú si napíšem sama podľa vzoru, ktorý som si stiahla
z tohot portálu.
Za skorú odpoveď ďakuje zaregistrovaný člen

jpam

Zadala si otázku 2x, odpoveď máš tu:
http://www.porada.sk/t63484-doklady-pre-spisanie-darovacej-zmluvy.html#post554663

A na budúce daj pozor, do akej kategórie zadávaš otázku, aby to nebolo mimo témy, ako táto.;)
sandy.r
26.10.07,11:27
dakujem vieroslava aj tebe chobot:)
MarySam
25.12.07,07:53
potrebovala by som poradiť v prípade darovania nehnuteľnosti, aké všetky poplatky a kroky sú potrebné pri darovaní nehnuteľnosti, ak chcú spoluvlastníci nehnuteľnosti darovať svoj podiel jednému zo spoluvlastníkov.:confused:
vieroslava
25.12.07,08:22
potrebovala by som poradiť v prípade darovania nehnuteľnosti, aké všetky poplatky a kroky sú potrebné pri darovaní nehnuteľnosti, ak chcú spoluvlastníci nehnuteľnosti darovať svoj podiel jednému zo spoluvlastníkov.:confused:

Pri dare stačí spísať darovaciu zmluvu, návrh na vklad, podať to na kataster a zaplatiť katastru poplatok za vklad 2000.- Sk. Poplatok v kolkoch je splatný pri podaní.
RenatkaS
14.01.08,06:24
pisala som na kataster ake doklady treba predlozit pri vklade do katastra, poslali mi tento subor, tak ho prikladam
jamborova
20.02.08,23:58
Mozete mi prosim poradit,ci mozeme spisat darovaciu zmluvu na byt pre malolete dieta ked bol byt kup.na hyp.uver?Dakujem.
Chobot
21.02.08,06:18
Mozete mi prosim poradit,ci mozeme spisat darovaciu zmluvu na byt pre malolete dieta ked bol byt kup.na hyp.uver?Dakujem.

Pozri túto tému, tam to je poppísané:

http://www.porada.sk/t63138-darovacia-zmluva.html
jpeky
26.03.08,08:43
Dúfam, že pomôžu.

mam problem. stiahol som si darovaciu zmluvu na nehnutelnost ktora je tu uvedena... upravil podla potrebnzch udajov z litov vlastnictva a na katastri mi ju odmietli vziat ze podla nich nie je dobra a odporucili ma na pravnika. (dokonca konkretneho pravnika) aby mi zmluvu urobil.... nema niekto prosim darovaciu zmluvu ktora presla cez kataster ???? velmi pekne dakujem...
Chobot
26.03.08,09:01
mam problem. stiahol som si darovaciu zmluvu na nehnutelnost ktora je tu uvedena... upravil podla potrebnzch udajov z litov vlastnictva a na katastri mi ju odmietli vziat ze podla nich nie je dobra a odporucili ma na pravnika. (dokonca konkretneho pravnika) aby mi zmluvu urobil.... nema niekto prosim darovaciu zmluvu ktora presla cez kataster ???? velmi pekne dakujem...

Zamietnutie návrhu na vklad musí urobiť kataster písomne a musí v ňom zdôvodniť, prečo návrh zamieta, pre aké konkrétne nedostatky a chyby. Pdoľa toho môžeš upraviť návrh.

Tebe ho odmietli vôbec prevziať v podateľni, alebo ti prišlo zamietnutie návrhu?
MEDKO
28.04.08,07:10
Dobrý deň.Kúpil som pred mesiacom stavebný pozemok.Časť z neho chcem darovať sestre.Chcem sa opýtať či mám nejaké daňové povinnosti z darovacej zmluvy, kedže vlastníkom som len mesiac.Ďakujem.
Chobot
28.04.08,09:56
Dobrý deň.Kúpil som pred mesiacom stavebný pozemok.Časť z neho chcem darovať sestre.Chcem sa opýtať či mám nejaké daňové povinnosti z darovacej zmluvy, kedže vlastníkom som len mesiac.Ďakujem.

Keď niečo daruješ, tak nemáš z toho príjem, teda nemáš ani z čoho platiť daň z príjmu.
autor
05.05.08,08:36
Prosím, viete mi niekto poradiť v nasledovnom: ak by som po roku - dvoch (teda pred lehotou 5 rokov) predával nehnuteľnosť nadobudnutú teraz darovaním, budem podliehať daňovej povinnosti (predpopkladajme, že sa nezmení zákoni o daní z prechodu nehnuteľnosti)?

Resp. je možné/vhodné toto "poistiť" uvedením dohodnutej ceny daru do darovacej zmluvy, aby sa následne vyrubovala daň iba z rozdielu tejto ceny a kúpnej ceny pri predaji?

Ďakujem. Pekný deň.
Chobot
05.05.08,08:50
Prosím, viete mi niekto poradiť v nasledovnom: ak by som po roku - dvoch (teda pred lehotou 5 rokov) predával nehnuteľnosť nadobudnutú teraz darovaním, budem podliehať daňovej povinnosti (predpopkladajme, že sa nezmení zákoni o daní z prechodu nehnuteľnosti)?

Resp. je možné/vhodné toto "poistiť" uvedením dohodnutej ceny daru do darovacej zmluvy, aby sa následne vyrubovala daň iba z rozdielu tejto ceny a kúpnej ceny pri predaji?

Ďakujem. Pekný deň.

Ak darovaný predmet získavaš za nejakú odplatu, tak už neide o darovanie, ale o kúpu, vtedy potrebuješ kúpno-predajnú zmluvu.

Darovanie znamená, že niečo získaš zadarmo, darom.

AK to predáš pred uplynutím 5 rokov, budeš musieť odviesť daň z príjmu.
autor
05.05.08,09:43
Vďaka za odpoveď - toto mi je úplne jasné, ale videl som darovaciu zmluvu, kde bolo formálne napísané, aká je hodnota darovanej veci - samozrejme nič sa neplatilo, len to bolo v nejakom článku zmluvy formálne uvedené na koľko si darca a obdarovaný ocenili predmet darovania. Ide mi o to, či by sa toto dalo následne využiť pri znížení dane z predaja. V inom prípade by sa zrejme daň vyrubovala z plnej ceny pri predaji. Ešte raz vďaka.

Mimochodom, ide o riešenie zložitej situácie, ktorá by si vyžadovala dlhé vysvetľovanie, prečo darovanie a nie kúpa (predmetom prechodu je iba podiel, veľa spoluvlastníkov, zlé vzťahy, predkupné právo zo zákona, chýbajúci konkakt na spoluvlastníkov, ...). Kúpa by za iných okolností bolo jednoznačne to správne, najkorektnejšie a najjednoduchšie riešenie.
Chobot
05.05.08,10:06
Vďaka za odpoveď - toto mi je úplne jasné, ale videl som darovaciu zmluvu, kde bolo formálne napísané, aká je hodnota darovanej veci - samozrejme nič sa neplatilo, len to bolo v nejakom článku zmluvy formálne uvedené na koľko si darca a obdarovaný ocenili predmet darovania. Ide mi o to, či by sa toto dalo následne využiť pri znížení dane z predaja. V inom prípade by sa zrejme daň vyrubovala z plnej ceny pri predaji. Ešte raz vďaka.

Mimochodom, ide o riešenie zložitej situácie, ktorá by si vyžadovala dlhé vysvetľovanie, prečo darovanie a nie kúpa (predmetom prechodu je iba podiel, veľa spoluvlastníkov, zlé vzťahy, predkupné právo zo zákona, chýbajúci konkakt na spoluvlastníkov, ...). Kúpa by za iných okolností bolo jednoznačne to správne, najkorektnejšie a najjednoduchšie riešenie.

Tak potom neide o cenu veci (o cene hovoríme pri kúpe), ale o hodnotu veci. Zle som to pochopil.

Môžeš to tam síce napísať, ale to nie je smerodajné. Pokiaľ by niekedy bola treba hodnota veci, treba ju stanoviť na základe znaleckého posudku, nie vašim odhadom. To by si potom garáž mohol dohodou ohodnotiť na 10 mil. SKK, čo je nezmysel.

To by som urobil tak, že by som nechal vypracovať znalecký posudok na hodnotu nehnuteľnosti (alebo jej časti) a dal by som to ako prílohu k darovacej zmluve. Taký posudok by v budúcnosti nikto nemohol spochybniť.
Unlimited21
12.05.08,09:36
Dobrý deň,

Mám s manželkou byt v bezpodielovom spoluvlastníctve s ťarchou voči banke. Je možné aby mi manželka darovala svoj podiel, čiže by som sa stal vlastníkom sám aj napriek tomu že je tam ťarcha ???

Ďakujem
vieroslava
12.05.08,09:42
Keď máte byt v bezpodielovom spoluvlastníctve s manželkou, nemôže ti manželka darovať svoju časť, pretože táto nie je konkrétna. Je to "bezpodielové" spoluvlastníctvo, čiže spolu vlastníte celok, bez toho, aby boli jednotlivé podiely vyčíslené. Môžete si zrušiť súdnou cestou bezpodielové spoluvlastníctvo a následne sa dohodou vysporiadať.
rybaa
29.05.08,05:30
Dobry den,
manzel dostal darom od rodicov nehnutelnost, ktoru zacal prerabat a zatazil ju hypotekou.Medzicasom sme sa vzali a hypoteku chceme navysovat alebo zobrat novu u tej istej banky.Chcem sa spytat, ak mi chce manzel darovat polovicu nehnutelnosti nadobudnutej pred manzelstvom, s cim mimochodom banka suhlasi, ci mozem darovaciu zmluvu napisat sama bez pravnika. Pri vklade do katastra musim predlozit aj znalecky posudok? Dakujem
Chobot
29.05.08,07:27
Dobrý deň,

Mám s manželkou byt v bezpodielovom spoluvlastníctve s ťarchou voči banke. Je možné aby mi manželka darovala svoj podiel, čiže by som sa stal vlastníkom sám aj napriek tomu že je tam ťarcha ???

Ďakujem

Nie, nie je to možné. ALe nie kvôli tej ťarche, ale ak máte byt v BSM, tak nemáte určené, kto má aký podiel, preto nemôže ten svoj podiel samostatne darovať alebo previesť.

Museli by ste zrušiť BSM, aby ste mali byť v podielovom vlastníctve (ty 1/2 a manželka 1/2) a potom by mohla svoju polovicu previesť na niekoho iného - aj na teba.
Chobot
29.05.08,07:59
Dobry den,
manzel dostal darom od rodicov nehnutelnost, ktoru zacal prerabat a zatazil ju hypotekou.Medzicasom sme sa vzali a hypoteku chceme navysovat alebo zobrat novu u tej istej banky.Chcem sa spytat, ak mi chce manzel darovat polovicu nehnutelnosti nadobudnutej pred manzelstvom, s cim mimochodom banka suhlasi, ci mozem darovaciu zmluvu napisat sama bez pravnika.


Ak si na to trúfneš a vieš aké sú podstatné náležitosti zmluvy, tak môžeš.

Ale musíš si švihnúť, lebo včera som zachytil v správach, že sa chystá zmena podmienok prevodu nehnuteľností. Vraj podľa návrhu novely (neviem ktorého zákona - či to bude obč. zákonník, alebo katastrálny zákon) budú môcť robiť prevodné zmluvy na nehnuteľnosti (kúpne, darovacie) len notári alebo advokáti. Vraj kvôli ochrane zmluvných strán a aby nedochádzalo k podvodom pri prevode nehnuteľností.

Podľa mňa však silno zalobovala komora advokátov a notárov.:cool::cool:


Pri vklade do katastra musim predlozit aj znalecky posudok? Dakujem

Nie, znalecký posudok nie je povinný.
Barbara
29.05.08,11:31
[quote=Chobot;740170]
Podľa mňa však silno zalobovala komora advokátov a notárov.:cool::cool:


mimotemy :D;):D;);):D:D
norkiz
22.06.08,17:15
Som na tomto fóre nový a potreboval by som radu.V .Zákone je uvedené,že pri zriaďovaní vecného bremena (doživotné právo) je nutný geometrický plán.Pochopil som to správne,je to naozaj tak?
riccado
22.06.08,18:10
Som na tomto fóre nový a potreboval by som radu.V .Zákone je uvedené,že pri zriaďovaní vecného bremena (doživotné právo) je nutný geometrický plán.Pochopil som to správne,je to naozaj tak?

myslim, ze nie...
josh
23.06.08,03:49
geometricky plan je potrebny, ak sa nezriaduje vecne bremeno k celemu pozemku, ale iba k jeho casti (napriklad dvojmetrovy pas na prechod autom, a pod).
krcka
26.06.08,08:32
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu: manzelovi rodicia nam chcu darovat pozemok darovacou zmluvou, ale bolo im povedane, ze ho mozu darovat iba na jednu osobu a nie na dve. Je to mozne?
Chobot
26.06.08,08:54
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu: manzelovi rodicia nam chcu darovat pozemok darovacou zmluvou, ale bolo im povedane, ze ho mozu darovat iba na jednu osobu a nie na dve. Je to mozne?

Nie je to pravda. Darovať môžu naraz aj dvom osobám. len treba určiť podiel daru, teda neskorší spoluvlastnícky podiel - napr. osobe A darujem 1/2 osobe B 1/2, alebo osobe A darujem 1/4 osobe B 3/4 a pod.
krcka
26.06.08,09:24
Velmi pekne dakujem. A mam este otazocku: pozemok pozostava zo styroch parcel: 2 su zastavane plochy a nadvoria a 2 zahrady, takze by museli napisat, napr. Jurovi darujem 1/2 parc. A, Anne darujem 1/2 parc. A - a toto pri vsetkych styroch parcelach. Pochopila som spravne?
Chobot
26.06.08,09:55
Velmi pekne dakujem. A mam este otazocku: pozemok pozostava zo styroch parcel: 2 su zastavane plochy a nadvoria a 2 zahrady, takze by museli napisat, napr. Jurovi darujem 1/2 parc. A, Anne darujem 1/2 parc. A - a toto pri vsetkych styroch parcelach. Pochopila som spravne?

Pokiaľ tie parcely sú samostatné nehnuteľnosti, tak áno, musíš na každú napísať akú časť.
vieroslava
01.07.08,13:18
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu: manzelovi rodicia nam chcu darovat pozemok darovacou zmluvou, ale bolo im povedane, ze ho mozu darovat iba na jednu osobu a nie na dve. Je to mozne?

Ak sa nehnuteľnosti nachádzajú mimo zastavaného územia obce a išlo by u poľnohospodárskej pôdy o drobenie pozemkov (podiel na jedného by predstavoval plochu menšiu ako 2000 m2), nie je možné takýto pozemok darovať dvom a viacerým osobám.
majo17k
02.07.08,16:10
Prosím Vás. Notár mi spravil darovaciu zmluvu,(od otca) na rod. dom a ostatné nehnuteľnosti. Všetko prebehlo v poriadku s tým, že vyhotovené zmluvy i GP sa posielajú na Úrad geodézie, kartografie a katastra SR. Povedal mi, že do 45 dní by mala prísť odpoveď, a potom sa podá návrh na vklad do katastra. Ale ubehlo už 60 dní a stále nič. cca Ako dlho trvá Úradu geodézie, kartografie a katastra SR k vysloveniu sa k takýmto náležitostiam? Alebo kde by som sa mal o tom informovať? Musí tento úrad upovedomiť zúčastnené strany k nejakým potrebným doplneniam, atď? Ďakujem.
josh
09.07.08,14:31
asi ste sa nespravne pochopili s notarom. zmluva sa zasiela na spravu katastra (nie na urad) a kataster by vam mal do 30 dni zmluvu zavkladovat a zaslat vam ju spolu s listom vlastnictva.
ak to nie je zavkladovane este, bud je tam nejaka chyba a notar bol vyzvany na opravu, alebo sa proste na katastri lehota nedodrzuje. informujte sa u notara, ktory vam zmluvu spisal, ze co sa s tym deje.
majo17k
11.07.08,10:28
Notár ma informoval, že z dôvodu nedostatku pracovných síl sa všetko oneskorilo. Ale už je to v poriadku. Dnes mi prišiel list vlastníctva z katastra i s ostatnými dokumentami, a všetko je už prevedené.:) Ďakujem.
floko 5
21.07.08,13:28
ako by to bolo keby darca chcel odstupit od zmluvy ale obdarovany by medzitym nehnutelnost predal ?
norkiz
28.07.08,19:45
Môže byť na jednej darovacej zmluve viac darcov,ak sa to týka jedného listu vlastníctva?Ja a moja mama chceme darovať bratom ja pozemok pod dom a mama svoj 1/2 podiel na rodinnom dome,ktorý sa na tomto pozemku nachádza.Bratia teraz vlastnia každý 1/4 -inu domu.
Chobot
28.07.08,20:32
Môže byť na jednej darovacej zmluve viac darcov,ak sa to týka jedného listu vlastníctva?Ja a moja mama chceme darovať bratom ja pozemok pod dom a mama svoj 1/2 podiel na rodinnom dome,ktorý sa na tomto pozemku nachádza.Bratia teraz vlastnia každý 1/4 -inu domu.

Áno, môže. Na jednej zmluve môže byť aj viac zmluvných strán, než len 2 - môže byť aj viac darcov aj viac obdarovaných.
Lienka21
24.08.08,05:47
zdravim....
potrebovala by som poradit. Moji známi zdedia po mame byt. Sú to dvaja súrodenci, ktorý chcú predať. Ja ho idem kúpiť. Chcem sa spýtať, je možné že pri vklade do katastra nehnuteľností budem zapísaná na základe zmluvy s nimi ako vlastník nehnuteľnosti ja? O aký typ zmluvy pôjde? O darovaciu nie...lebo to nie je bezodplatne. Pretože v tej zmluve musíme mať presne klasifikované podmienky do kedy ich ja vyplatím, s odkladacou podmienkou, že ak ich do toho času nevyplatím...zmluva je neplatná a vlastníkmi nehnuteľnosti sú oni. Je to takto možné. Po prípade nemáte nejaký vzor na takúto zmluvu? Ďakujem
Celsus
24.08.08,07:37
zdravim....
potrebovala by som poradit. Moji známi zdedia po mame byt. Sú to dvaja súrodenci, ktorý chcú predať. Ja ho idem kúpiť. Chcem sa spýtať, je možné že pri vklade do katastra nehnuteľností budem zapísaná na základe zmluvy s nimi ako vlastník nehnuteľnosti ja? O aký typ zmluvy pôjde? O darovaciu nie...lebo to nie je bezodplatne. Pretože v tej zmluve musíme mať presne klasifikované podmienky do kedy ich ja vyplatím, s odkladacou podmienkou, že ak ich do toho času nevyplatím...zmluva je neplatná a vlastníkmi nehnuteľnosti sú oni. Je to takto možné. Po prípade nemáte nejaký vzor na takúto zmluvu? Ďakujem

Byt budete kupovať až potom, ako ho Vaši známi zdedia? (Predpokladám, že áno, nakoľko skôr to ani nie je možné. Pýtam sa len preto, že z otázky mi to nebolo jasné.)

Keďže byt budete kupovať, pôjde o Kúpnu zmluvu (resp. Zmluvu o odplatnom prevode vlastníctva bytu). Je jedno, ako sa zmluva pomenuje, podstatný je obsah.

Dohodnúť sa, že sa na základe zmluvy stanete vlastníkom bytu a budete ako vlastník zapísaná v katastri nehnuteľností ešte predtým než splatíte celú kúpnu cenu, je možné. Možné je tiež dohodnúť, že ak v dohodnutej lehote kúpnu cenu nezaplatíte, zmluva sa zrušuje. Táto podmienka však nie je podmienkou odkladacou (suspenzívnou), ale rozväzovacou (rezolutívnou).
Lienka21
25.08.08,08:50
dakujem za odpoved....samozrejme, ze rozvazovacia podmienka...moj omyl....
a nemate nahodou vzor kupnopredajnej zmluvy s takouto podmienkou?
chozef
01.09.08,07:03
Zdravim.Nechcel som zakladat novu temu,bo sa jedna tiez o darovaciu zmluvu,len z opacneho hladiska.Manzelkyny rodicia sa dohodli ze prepisu(daruju) svoj rodinny dom na syna,tam nastava dany problem:nakolko maju este 3 dcery(ani jedna tam uz nebyva,no jedna tam ma stale trvaly pobyt) z toho dve byvaju v podnajmoch(nemaju vlastne byvanie) chcu dom prepisat vylucne na syna,dcery sa obavaju toho ze stratia akykolvek podiel na dome,tyka sa to najme navratu do daneho domu,popripade financneho vyrovnania ...je mozne sa proti tomuto neako branit,respektive zabranit darovaniu bez dalsieho vyrovnania,alebo prava v pripade potreby vratit sa naspet do daneho domu?Samozrejme ani jedna s dcer nesuhlasi s danym postupom rodicov a brata.
Dakujem
Chobot
01.09.08,08:14
Zdravim.Nechcel som zakladat novu temu,bo sa jedna tiez o darovaciu zmluvu,len z opacneho hladiska.Manzelkyny rodicia sa dohodli ze prepisu(daruju) svoj rodinny dom na syna,tam nastava dany problem:nakolko maju este 3 dcery(ani jedna tam uz nebyva,no jedna tam ma stale trvaly pobyt) z toho dve byvaju v podnajmoch(nemaju vlastne byvanie) chcu dom prepisat vylucne na syna,dcery sa obavaju toho ze stratia akykolvek podiel na dome,tyka sa to najme navratu do daneho domu,popripade financneho vyrovnania ...je mozne sa proti tomuto neako branit,respektive zabranit darovaniu bez dalsieho vyrovnania,alebo prava v pripade potreby vratit sa naspet do daneho domu?Samozrejme ani jedna s dcer nesuhlasi s danym postupom rodicov a brata.
Dakujem

Pokiaľ tí rodičia žijú a sú svojprávni, tak majú právo nakladať so svojím majetkom ako chcú. Bohužiaľ tie sestry sa nemajú ako účinne brániť voči tomu, ak sa rodičia rozhodli za života darovať dom len jednému potomkovi. Jedine apelovať na rodičov, že zásadne s takýmto riešením nesúhlasia a vyvodiť si z toho osobné dôsledky (narušenie/prerušenie vzťahu s rodičmi a bratom).

Pokiaľ rodičia majú ešte ďalší majetok, ktorý bude predmetom dedičského konania, môže sa tento darovaný dom zohľadniť pri dedičstve tak, že syn potom bude dediť menej.
Sigo
02.09.08,15:21
Zdravim, mam podobny problem, vlastnim RD zatazeny 2 hypotekami u tej istej banky. Chcel by som 1/2 darovat. Co vsetko potrebujem zaniest na kataster?
Chobot
02.09.08,18:32
Zdravim, mam podobny problem, vlastnim RD zatazeny 2 hypotekami u tej istej banky. Chcel by som 1/2 darovat. Co vsetko potrebujem zaniest na kataster?

- darovaciu zmluvu
- súhlas banky s prevodom vlastníctva RD.
majama
12.09.08,07:37
Ahojte, potrebujem súrne poradiť. Moja sestra mi chce darovať 1/2 bytu v panelovom dome, ktorý sme si spoločne kúpili ale na liste vlastníctva je len ona. Spísali sme preto darovaciu zmluvu, dali overiť podpisy a požiadali o vklad do katastra. Z katastra nám ale zmluvu zamietli ako neplatnú. Uviedli tieto dôvody: - chýba určenie a popis spoločných častí a zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku
- chýba úprava práv k pozemku zastaveného domom
- chýba vyhlásenie nadobúdateľa bytu o prístúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov a výkone správy
Údaje o spoločných častiach domu však nie sú konkrétne popísané ani v liste vlastníctva, tak neviem či chcú aby sme im zrátali počet múrov, schodov, dverí a podobne. Nevieme ako postupovať ďalej. Už nás to stále nejaké peniaze a teraz znovu treba všetko absolvovať? Alebo stačí len nejaký dodatok? Máme vraj možnosť podať odvolanie ale to je asi úplne zbytočná strata času. Prosím preto o radu.
Chobot
12.09.08,07:54
Ahojte, potrebujem súrne poradiť. Moja sestra mi chce darovať 1/2 bytu v panelovom dome, ktorý sme si spoločne kúpili ale na liste vlastníctva je len ona. Spísali sme preto darovaciu zmluvu, dali overiť podpisy a požiadali o vklad do katastra. Z katastra nám ale zmluvu zamietli ako neplatnú. Uviedli tieto dôvody: - chýba určenie a popis spoločných častí a zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku
- chýba úprava práv k pozemku zastaveného domom
- chýba vyhlásenie nadobúdateľa bytu o prístúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov a výkone správy
Údaje o spoločných častiach domu však nie sú konkrétne popísané ani v liste vlastníctva, tak neviem či chcú aby sme im zrátali počet múrov, schodov, dverí a podobne. Nevieme ako postupovať ďalej. Už nás to stále nejaké peniaze a teraz znovu treba všetko absolvovať? Alebo stačí len nejaký dodatok? Máme vraj možnosť podať odvolanie ale to je asi úplne zbytočná strata času. Prosím preto o radu.

Toto je presne príklad, keď si ľudia myslia, že nie je problém spísať nejakú obyčajnú darovaciu zmluvu z vlastnej hlavy. Potom to kataster zamietne, lebo zmluva neobsahuje zákonom dané ustanovenia a stojí to ďalšie peniaze.

Keby ste sa boli obrátili na notára alebo nechali spísať darovaciu zmluvu realitke, síce by ste zaplatili trochu viac, ale nemali by ste teraz problémy so zamietnutou zmluvou. Ak neviete, čo má zmluva obsahovať, treba to necahť na odborníkov.

Inak tu na porade sú k dipozícii vzory zmlúv, ale nie všetky musia obsahovať predpísané náležitosti, takže nestačí len stiahnuť nejaký vzor, treba ho vedieť aj upraviť.

Zobete si do ruky zákon o vlastníctve bytov a katastrálny zákon a opravte tie zmluvy, alebo navštívte notára.

Určenie a popis spoločných zariadení získaš zo zmluvy, na základe ktorej tvoja sestra nadobudla byt do vlastníctva. Aj ten podiel na spoločných priestoroch je tam. Aj všetko ostatné by tam malo byť - tie pozemky aj pristúpenie.

Katastrálny úrad má pravdu, keď požaduje doplniť tie údaje, tie sú povinné.
majama
12.09.08,09:57
Ďakujem Chobot za rýchlu odpoveď. My sme pôvodne aj chceli ísť k notárovi, ale všetci známi boli múdri a radili, veď si napíšte darovaciu zmluvu, ľudia si to bežne píšu sami. Tak teraz sme sa poučili na vlastnej chybe a na vlastnú škodu. Takže ak som Ťa správne pochopila treba všetko pekne odznovu, aj s novým návrhom na vklad do katastra aj všetko to ostatné okolo.
Nemám ani približne šajnu koľko asi stojí vypracovanie darovacej zmluvy u notára alebo v realitke. Nemá niekto skúsenosť?
Chobot
12.09.08,10:21
Ďakujem Chobot za rýchlu odpoveď. My sme pôvodne aj chceli ísť k notárovi, ale všetci známi boli múdri a radili, veď si napíšte darovaciu zmluvu, ľudia si to bežne píšu sami. Tak teraz sme sa poučili na vlastnej chybe a na vlastnú škodu. Takže ak som Ťa správne pochopila treba všetko pekne odznovu, aj s novým návrhom na vklad do katastra aj všetko to ostatné okolo.
Nemám ani približne šajnu koľko asi stojí vypracovanie darovacej zmluvy u notára alebo v realitke. Nemá niekto skúsenosť?

Ceny sú rôzne, niekde je to v závislosti od ceny nehnuteľnosti (notári) a niekde je to zmluvné (realitky). Uvádza sa ale, že je to cca 5-15 tisíc. Aj tu je jeden prispievateľ z notárkeho úradu, ktorý sa ponúkol, skúste ho kontaktovať cez súkromnú správu, ten najlepšie bude poznať ceny:

http://www.porada.sk/394181-post13.html

http://www.porada.sk/341477-post6.html

Tu je celá diskusia:

http://www.porada.sk/t43775-honorar-pravnika-pri-kupno-predajnej-zmluve.html
dee987
06.11.08,08:15
dobrý deň, chcem sa opýtať, že keď bol dom darovaním prevedený na syna, či tento syn môže zamurovať prístup otcovi do zvyšku domu kde sa nachádza wc, kupeľňa a kuchyňa. Starý pán teda otec v dome vlastní dve miestnosti čo sú prístavbou nad garážou kde sa wc, kúpeľňa ani kuchyňa nenachádzajú a ešte má aj v dome právo dožitia. Ďakujem za skorú odpoveď
Chobot
06.11.08,12:07
dobrý deň, chcem sa opýtať, že keď bol dom darovaním prevedený na syna, či tento syn môže zamurovať prístup otcovi do zvyšku domu kde sa nachádza wc, kupeľňa a kuchyňa. Starý pán teda otec v dome vlastní dve miestnosti čo sú prístavbou nad garážou kde sa wc, kúpeľňa ani kuchyňa nenachádzajú a ešte má aj v dome právo dožitia. Ďakujem za skorú odpoveď

Jednoduchá odpoveď - môže, prečo by nemohol. Veď je vlastníkom nehnuteľnosti, tak ak má stavebné povolenie (pokiaľ na stavebnú úpravu je potrebné), môže robiť stavebné úpravy.

Otázne je, či je to morálne vhodné voči darcovi. To už ale zákony neriešia, to si musia vyriešiť sami medzi sebou.
termikamt
10.11.08,14:46
Prosím aj ja o radu či je možné aby moja sestra napadla darovaciu zmluvu ked naše dedičstvo/ moje a ešte dvoch sestier/ sme darovali byt mojej dcére s tým že ja som jej ho darovala, jednej sestre zaplatila 65O OOO,--/ta to chce napadnúť/ a dalšej dala 5OO OOO,-- a tá jej tých 15O OOO,--darovala.Takže tá čo dostala najviac penazá a máme o tom doklad aj podpísaný svedkami to chce žalovat. Má nejaké právo ked jej to vlastne zaplatila.
gabooz
11.11.08,10:04
Do 3000 Sk pripravim kompletne vsetky dokumenty. V pripade zaujme piste na email :o)

A kludne aj v inych veciach
riccado
11.11.08,11:14
Do 3000 Sk pripravim kompletne vsetky dokumenty. V pripade zaujme piste na email :o)

A kludne aj v inych veciach

mimotemy predpokladam, ze aj s danovym dokladom za poskytnutu pravnu sluzbu, alebo sa mylim?:)
monymon
11.11.08,15:01
ako si mohla ty darovat cely byt, ked ste ho zdedili 3 sestry? to vam akoze preslo cez kataster?? sorry, nerypem, len nie celkom z toho popisu situacie chapem, co sa vlastne stalo.
katika.k
11.11.08,16:27
Ahojte aj ja by som potrebovala poradit. Kupili sme s priatelom v marci tohto roku nehnutelnost ( byt). Samozrejme sme na kupu pouzili hypotekarny uver, ale priatel sa so mnou o par mesiacov neskor rozisiel. V kazdom dokumente sme obaja uvadzani ako spoluvlastnici, a aj na hypoteke sme obaja. Potrebovala by som ale poriesit nejako darovaciu zmluvu, kedze chcem prepisat ten byt na neho. Viem, ze je to zamotany pripad, myslela som ze to vyriesim len tym, ze spiseme darovaciu zmluvu,ale kvoli tej hypoteke neviem ako dalej. Mozete mi niekto poradit?
termikamt
12.11.08,08:17
Ako oficiálne sme jej to dali darovacou zmluvou teda všetky 3. Nakoľko ja sa do toho nevyznám ale sestra rozhodla aby oni nemuseli platit daň tak sa jej to darovacou zmluvou dalo na kataster.Je to vlastne od tej sestry čo zobrala peniaze a té zobrala už v januári a až pred mesiacom sa dávala darovacia zmluva na kataster - podvod. Ale už to nemôže napadnút lebo dnes dostala dcéra už list vlastníctva na byt tak múže to dat na súd len keby sa k nej nevhodne správala, ale dcéra je už 4 roky v Irsku a chodí sem len na 2 týždne v roku. Na budúci rok sa ale vráti na stálo.
pata31
13.11.08,08:16
Ahojte, chcem sa poradiť - bývame u rodičov v dome a chceli by sme si prerobiť spodok domu, kde je momentálne garáž a pivnice + jedna izba. Mám ešte dvoch súrodencov, ktorý už majú svoje rodiny a aj bývanie. Rodičia to chcú riešiť aj po právnej stránke, aby tá polovica domu patrila nám - máme spraviť darovaciu zmluvu alebo ako máme postupovať?? Ďakujem!
termikamt
13.11.08,10:19
Ako oficiálne sme jej to dali darovacou zmluvou teda všetky 3. Nakoľko ja sa do toho nevyznám ale sestra rozhodla aby oni nemuseli platit daň tak sa jej to darovacou zmluvou dalo na kataster.Je to vlastne od tej sestry čo zobrala peniaze a té zobrala už v januári a až pred mesiacom sa dávala darovacia zmluva na kataster - podvod. Ale už to nemôže napadnút lebo dnes dostala dcéra už list vlastníctva na byt tak múže to dat na súd len keby sa k nej nevhodne správala, ale dcéra je už 4 roky v Irsku a chodí sem len na 2 týždne v roku. Na budúci rok sa ale vráti na stálo.
Tak mám dobrú správu.Dcéra je už vlastníčka bytu a teraz už jej bude ťažko niekto niečo brať a dokazovať. Musím podotknúť, že sestra čo zobrala peniaze a potom napísala darovaciu zmluvu je sudkyňa. Tak čo si o tom myslíte? Takto sa chovajú na Slovensku právnici, ktorý majú nám slúžiť za vzor. S tejto si radšej neberte.Ďakujem
norkiz
20.02.09,11:50
Potreboval by som poradiť.Chcel by som kúpnopredajnou alebo darovacou zmluvou previesť urbársky podiel.Čo by mala obsahovať zmluva a ako stanoviť kúpnu cenu?
Jarino62641
24.02.09,08:56
Ahoj mohol by som sa ťa spýtať, ako je to s darovaním keď prijímateľ daru nemá 18 rokov?
Chobot
24.02.09,09:30
valca11
17.03.09,12:48
Ahojte, môžte mi niekto poradiť,,,, svokra nám chce darovať dom, ostatné svoje deti chce sama vyplatiť (niečo už dostali, niečo im chce ešte dať). chcela by som vedieť, či je to potrebné zahrnúť aj do darovacej zmluvy (pre prípad, ak by po svokrinej smrti niečo žiadali), aby ju nemohli napadnúť? alebo stačí, ak je uvedené , že je dom bez tiarch???
Chobot
17.03.09,13:48
Ahojte, môžte mi niekto poradiť,,,, svokra nám chce darovať dom, ostatné svoje deti chce sama vyplatiť (niečo už dostali, niečo im chce ešte dať). chcela by som vedieť, či je to potrebné zahrnúť aj do darovacej zmluvy (pre prípad, ak by po svokrinej smrti niečo žiadali), aby ju nemohli napadnúť? alebo stačí, ak je uvedené , že je dom bez tiarch???

Najlepšie je napísať darovaciu zmluvu, kde bude jeden darca a toľko obdarovaných, koľkých chce obdarovať. V tejto zmluve uvedie, komu čo daruje - jednému dom, iným peniaze (sumu...). Zároveň táto darovacia zmluva môže slúžiť ako podklad na zápis do katastra nehnuteľností (bude spĺňať všetky náležitosti).

Alebo spísať s každým potomkom osobitnú darovaciu zmluvu, kde uvedie, komu čo dáva a kópiu týchto zmlúv dať k dispozícii každému potomkovi, aby každý na rovinu vedel, koľko kto dostal. Potom nemôže nikto v budúcnosti (pri dedičstve) namietať, že vtedy dostal viac - či menej
mapemape
20.08.09,15:53
Navrh na Vklad sa overuje u notara?
Chobot
20.08.09,18:27
Navrh na Vklad sa overuje u notara?


Nie, návrh na vklad je obyčajný sprievodný list k zmluve o prevode nehnuteľnosti (darovacia zmluva, kúpno predajná zmluva,...), ktorým žiadateľ žiada o zápis do katastra. Žiadateľom môže byť ktorákoľvek zmluvná strana a podpis na návrhu nemusí byť overený. Musí byť overený podpis majiteľa nehnuteľnosti na zmluve o prevode nehnuteľnosti.
mapemape
22.08.09,06:38
Dakujem a este jedna otazka:

Na navrhu na vklad musia byt napisany ako ziadatelia obidvaja manzelia
alebo staci iba jeden?
Chobot
22.08.09,18:39
Dakujem a este jedna otazka:

Na navrhu na vklad musia byt napisany ako ziadatelia obidvaja manzelia
alebo staci iba jeden?

Stačí, keď to napíše a podpíše jeden.
edina2882
21.09.09,10:42
Ahoj ! Ja mám jednu otázku ! Moja staršia sestra býva s rodičmi a chce do domu investovať -oprava strechy s podmienkou , že sa dom darovacou listinou stane jej majetkom . Sme tri sestry ...pítam sa ...je takto naše dedičstvo ohrozené ? Ak bude v jej vlastníctve dom už nemáme právo na dedičstvo ? A ešte jedno - teraz nás chce vyplatiť z ceny domu ,ktorá bola pri kúpe pred 20 rokmi ! Prosím poradte mi čo mám v tejto situácii robiť ! Ďakujem
Chobot
21.09.09,10:54
Ahoj ! Ja mám jednu otázku ! Moja staršia sestra býva s rodičmi a chce do domu investovať -oprava strechy s podmienkou , že sa dom darovacou listinou stane jej majetkom .

Má to veľmi dobre prešpekuľované, nenápadne chce rodičov dotlačiť k tomu, aby jej prepísali dom.


Sme tri sestry ...pýtam sa ...je takto naše dedičstvo ohrozené ? Ak bude v jej vlastníctve dom už nemáme právo na dedičstvo ?

Samozrejme, akonáhle jej darujú nehnuteľnosť, už nemôžete hovoriť o dedičstve, lebo dom nebude predmetom dedičského konania. Bude patriť len a len jej.

V prípade, že by rodičia vlastnili ďalšie nehnuteľnosti alebo iný majetok, tak v prípade dedičského konania sa dá prihliadnuť na to, že by dostala do daru dom a vtedy by sa pri rozdeľovaní dedičstva dalo určiť pre ňu menší podiel (o hodnotu darovaného domu). Ak ale rodičia nemajú majetok väčšej hodnoty, tak pri dedičskom konaní by sestra nebola povinná vás z darovaného domu vyplatiť.


A ešte jedno - teraz nás chce vyplatiť z ceny domu ,ktorá bola pri kúpe pred 20 rokmi!

Neviem, prečo chce manipulovať s cenou, čo platila pred 20 rokmi. (Teda viem, chce za lacný peniaz získať dom, ktorý má niekoľkonásobnú hodnotu - z jej strany špekulácia, ako vás, 2 sestry okabátiť). Ak vás chce vyplatiť, dajte si vypracovať aktuálny znalecký posudok a nech vás vyplatí z tej ceny.


Prosím poradte mi čo mám v tejto situácii robiť ! Ďakujem

Len tlačiť na rodičov, nech jej neprepíšu dom bez toho, aby ste sa riadne dohodli (napr. keby vás vyplatila zo súčasnej hodnoty domu).
edina2882
21.09.09,11:24
Mala by som ešte jednu otázku ! Je to k predošlej téme ! Ak sestra investuje do domu a vlastníkom ostanú moji rodičia ! Ak dojde k dedeniu tú sumu peňazí čo do domu investuje je možné odrátať z dedičstva ak bude mať doklad - faktúru ??? Aby nebola ani sestra ktorá investuje do domu znevíhodnená ?
Chobot
21.09.09,12:35
Mala by som ešte jednu otázku ! Je to k predošlej téme ! Ak sestra investuje do domu a vlastníkom ostanú moji rodičia ! Ak dojde k dedeniu tú sumu peňazí čo do domu investuje je možné odrátať z dedičstva ak bude mať doklad - faktúru ??? Aby nebola ani sestra ktorá investuje do domu znevíhodnená ?

Áno, dá sa to. Treba však pritom zohľadniť opotrebovanie investície (ak kúpi plastové okná na dom za napr. 6000 EUR, tak za 15 rokov nemôže očakávať, že jej bude vyplatených 6000 EUR) a taktiež treba zarátať len skutočne to, čo zvyšuje hodnotu domu. Napr. kúpa nábytku nezvýši hodnotu domu, preto to by som neuznal, ako investíciu do nehnuteľnosti. Teda len skutočne to, čo sa týka domu ako stavebného celku (omietky, okná, nová strecha - áno; nábytok, lustre, koberce - nie).
edina2882
21.09.09,13:57
Ďakujem !
annann
29.09.09,12:45
Neviem sa dostat k zadaniu otazky, prosim touto cestou o radu: manzelovi vratili v restitucii pozemky, tieto su na jeho meno na LV. Mame bezpodielove vlastnictvo. Pozemky chceme darovat dcere. Je potrebny aj moj (manzelkin) podpis pripadne suhlas v darovacej zmluve, alebo je to bezpredmetne ked nie som uvedena na LV a ja nemusim byt nikde uvadzana?
Dakujem
elli
01.10.09,20:46
Nie, je to vylucne vlastnictvo jedneho z manzelov, ktorym si moze nakladat bez suhlasu druheho.
To znamena, ze v zmluve ako predavajuci bude uvedeny manzel, a manzelka nemusi byt ani vedlajsim ucastnikom zmluvy, ani na predaj udelit suhlas.
arizona
01.10.09,21:03
Neviem sa dostat k zadaniu otazky, prosim touto cestou o radu: manzelovi vratili v restitucii pozemky, tieto su na jeho meno na LV. Mame bezpodielove vlastnictvo. Pozemky chceme darovat dcere. Je potrebny aj moj (manzelkin) podpis pripadne suhlas v darovacej zmluve, alebo je to bezpredmetne ked nie som uvedena na LV a ja nemusim byt nikde uvadzana?
Dakujem

Pozemky sú výlučným majetkom manžela . Ako s nimi naloží, záleží od jeho rozhodnutia. Je jediný vlastník ( podľa LV ), nepotrebuje ani súhlas, ani podpisy.
Adina12
29.10.09,11:48
Dobry den chcela by so sa spytat vi je potrebne platit dan ked mi bola darovana nehnutelnost.
buchač
29.10.09,11:52
Dobry den chcela by so sa spytat vi je potrebne platit dan ked mi bola darovana nehnutelnost.

Jednoznačne ÁNO ..


Vznik a zánik daňovej povinnosti

Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.

Viacej je rozpísané tu :

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=929
hena22
29.10.09,12:06
Dobry den chcela by so sa spytat vi je potrebne platit dan ked mi bola darovana nehnutelnost.

Pokiaľ myslíte daň z prevodu nehnuteľnosti alebo daň z darovanie, táto už bola zrušená.
Ostane Vám platiť počnúc budúcim rokom daň z nehnuteľnosti, daňové priznanie sa dáva v januári bud. roka a výmer príde z obecného úradu. Túto daň budete platiť každý rok.
Chobot
29.10.09,20:49
Dobry den chcela by so sa spytat vi je potrebne platit dan ked mi bola darovana nehnutelnost.

Neviem presne, akú daň máš na mysli. Väčšinu daní ti tu už napísali, ja to len doplním a zhrniem:
- daň z príjmu - NIE
- daň z prevodu a prechodu nehnuteľností - NIE
- daň z nehnuteľností - Áno
lilivana
06.11.09,12:16
Dobry den, mam tiez otazku k darovacej zmluve k nehnutelnosti. Je pre potreby katastra nehnutelnosti mat podpisy na takejto zmluve notarsky overene? A je notarske overenie to iste, ako ked je zmluva podpisana pred notarom (aby sa dalo vylucit, ze nebola podpisana dobrovolne, ako sa tu niekde v starsich prsipevkoch uvadzalo)? Predpokladam, ze odpoved na druhu otazku je "nie", ale troska som sa v tom zamotala. Dakujem
Chobot
06.11.09,13:23
Dobry den, mam tiez otazku k darovacej zmluve k nehnutelnosti. Je pre potreby katastra nehnutelnosti mat podpisy na takejto zmluve notarsky overene?

Zákon vyžaduje len overiť podpis predávajúceho resp. darcu. Ale pre istotu, aby s vylúčili akékoľvek pochybnosti o účastníkoch konania, je dobré nechať overiť podpisy všetkých účastníkov.


A je notarske overenie to iste, ako ked je zmluva podpisana pred notarom (aby sa dalo vylucit, ze nebola podpisana dobrovolne, ako sa tu niekde v starsich prsipevkoch uvadzalo)? Predpokladam, ze odpoved na druhu otazku je "nie", ale troska som sa v tom zamotala. Dakujem

Vidím, že v tom nemáš jasno. Skúsim to vysvetliť.

AK podpis overuješ u notára, tak osoba, ktorá podpisuje sa musí osobne dostaviť na indentifikáciu. Podpis, ktorý sa overuje, musí tá osoba podpísať pred notárom, resp. pred notárom musí uznať predložený podpis za svoj. Viď zákon o notároch § 58:

(1) Legalizáciou notár alebo ním poverený zamestnanec osvedčuje, že osoba, ktorej podpis má byť osvedčený v jeho prítomnosti, listinu vlastnoručne podpísala alebo podpis na listine uznala pred ním za vlastný. Pre zistenie totožnosti tejto osoby platí § 48.

Takže výraz "zmluva podpísaná pred notárom" neznamená rozdiel medzi tým, či osobne pred notárom podpíšeš, alebo či podpis uznáš za svoj., ak si sa pýtala na toto.

Existuje ale niečo také, ako notárska zápisnica. V prípade overenia podpisu notárom notár neoveruje obsah listiny, pod ktorú sa podpisuješ. V prípade notárskej zápisnice sa celá darovacia zmluva prepíše do formy notárskej zápisnice (robí to notár), aby sa do zmluvy nedali robiť žiadne zmeny a potom notár potvrdzuje originálnosť a správnosť tej zmluvy. Notárska zápisnica sa zviaže a notár ju overuje ako celok.

V prípade overenia podpisov overuje len pravosť podpisov.

Takže asi toto si chcela vedieť, že?

Ešte k tomuto výrazu:


(aby sa dalo vylucit, ze nebola podpisana dobrovolne, ako sa tu niekde v starsich prsipevkoch uvadzalo)?

Pokiaľ je podpis overený notárom, tak neviem, ako by donútili dotyčného podpísať nedobrovoľne pred notárom. To by musel niekto stáť vedľa podpisujúcej osoby s pištoľou vo vrecku. ALebo ako si mala na mysli to nedobrovoľné podpísanie? Ani zmluva podpísaná pred notárom nevylučuje podpísanie za iného nátlaku, napr. vydierania. Navonok sa podpis bude zdať dobrovoľný, ale tomu nezabráni ani notárska zápisnica.
Viera7
07.11.09,14:50
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako máme postupovať pri darovacej zmluve, ak dom majú v bezpodielovom spoluvlastníctve otec aj matka 1/1 a matka chce darovať 1/2 domu, ale otec zomrel. Treba počkať až po dedičskom konaní po otcovi kedy sa jeho 1/2 domu prededí a až potom napísať darovaciu zmluvu alebo sa to dá aj teraz? Ďakujem
riccado
07.11.09,15:09
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako máme postupovať pri darovacej zmluve, ak dom majú v bezpodielovom spoluvlastníctve otec aj matka 1/1 a matka chce darovať 1/2 domu, ale otec zomrel. Treba počkať až po dedičskom konaní po otcovi kedy sa jeho 1/2 domu prededí a až potom napísať darovaciu zmluvu alebo sa to dá aj teraz? Ďakujem

jednoznacne treba pockat na dedicske konanie, dovtedy sa s nehnutelnostou neda nic robit
Emwa
30.11.09,15:02
Pekny den,
pri kontrole LV mojej tety som zistila, ze v roku 2004 zapísali v Katastri
na jeden LV text: "plomba o zmene prava k nehnutelnosti vyznacena na zaklade V ...../2004
Viete mi niekto poradit, ci v takom pripade nie je potrebne aspon informovat
vlastnika /jedineho/, kto a z akych dovodov to zadava ?
Co s tym ?
dakujem za radu
Mária27
30.11.09,18:29
Plomba sa dáva pri podaní na katastri a skončí po skončení konania: nebolo konanie doteraz ukončené?
Kataster neinformuje vlastníka, ale skúma, či podanie urobila oprávnená osoba a ďalšie skutočnosti. V prípade nezrovanlosti, podozrenia a pod. konanie preruší a žiada odstránenia vady, vysvetlenie a pod.
Po právoplatnosti rozhodnutia správy katastra o povolení zmeny sa jedno vyhotovenie zasiela účastníkovi.
Emwa
01.12.09,12:06
Vdaka za odpoved, ale teta je jediny vlastnik, nema priamych potomkov, v tomto dome byva od narodenia /88 rokov/ a nikdy nemala zaujem predat svoj dom. Ja len potrebujem vediet, kto a z akeho dovodu moze dat plombu na cudzi majetok.
Ak mi to doplnite, budem rada.
Mária27
01.12.09,17:37
Napr. pri oprave chybných zápisov. Pozri si katastrálny zákon a vyhlášku (nie som práve pri svojom počítači).
Ja som sa tiež pýtala, či je tam tá plomba stále od r. 2004, čo sa mi nezdá. Ak už nie je, zmenilo sa niečo na LV? Asi nie, bola by vlastníčka informovaná.
Emwa
02.12.09,13:16
Dostala som sa k PC az teraz. Nie, v liste vlastnictva nebola ziadna zmena, ale trci tam ten zapis o plombe.
Ide o to, ze teta chce spisat darovaciu zmluvu s pravom dozivotneho uzivania, ale neviem, co bude robit ta plomba.
Inac, vdaka za odpovede
Chobot
02.12.09,13:59
Vdaka za odpoved, ale teta je jediny vlastnik, nema priamych potomkov, v tomto dome byva od narodenia /88 rokov/ a nikdy nemala zaujem predat svoj dom. Ja len potrebujem vediet, kto a z akeho dovodu moze dat plombu na cudzi majetok.
Ak mi to doplnite, budem rada.

Jedine kataster môže dať plombu na LV na základe niečoho. Viď zákon o Katastri § 44:


(1) Správa katastra najneskôr v pracovný deň nasledujúci po dni, keď jej bola doručená zmluva, verejná listina alebo iná listina na zápis vkladom alebo záznamom, alebo ak sa začalo katastrálne konanie o oprave chyby v katastrálnom operáte alebo konanie o proteste prokurátora, vyznačí plombu o zmene práva k nehnuteľnosti alebo o začatí katastrálneho konania o oprave chyby alebo o začatí konania o proteste prokurátora na liste vlastníctva alebo v pozemkovej knihe, alebo v železničnej knihe; túto plombu zruší vykonaním vkladu alebo záznamu, alebo právoplatným rozhodnutím o zamietnutí návrhu na vklad, alebo právoplatným rozhodnutím o zastavení konania, alebo právoplatným rozhodnutím o oprave chyby v katastrálnom operáte alebo právoplatným rozhodnutím, ktorým sa nevyhovuje protestu prokurátora.

Plomba znamená, že s nehnuteľnosťou bolo začaté nejaké konanie a aby počas tohto konania sa nevykonala žiadna zmena s danou nehnuteľnosťou, tak kataster dá na nehnuteľnosť plombu.
Bardejovska
02.12.09,14:11
Môžem previesť darovacou zmluvou pozemok na mne príbuznú osobu v období keď mám voči niekomu dlh, nie mnou zavinený. Zatiaľ sa to nerieši súdne, aby som potom nebol napadnutý, že som tak urobil ako ochranu pred exekútorom
Tatikat
02.12.09,14:23
ahoj, zastávam z praxe názor, že kludne môžeš pozemok previesť na príbuzného darovacou zmluvou, keďže nie je voči tebe vedená exekúcia a teda nie si zaviazaná s majetkom nehýbať. navyše píšeš, že dlh nie je tebou zavinený, takže je logický predpoklad, že ho spochybníš.
Bardejovska
02.12.09,17:39
ďakujem za rýchlu odpoveď., ale nerozumiem tomu, ako spochybniť dlh. Ide o dlh za tovar, ktorý som nakúpil bez platenia v Poľsku a išiel rovno do Maďarska, ale Maďar mi zaň nezaplatil. Medzi mnou a Poliakom bolo dohodnuté, že zaplatim, až keď zaplatí Maďar. Na Maďara som dal tresné oznámenie cez GP, vyšetrovali ho, priznal sa ku všetkému, sľubil že zaplatí a asi o mesiac prišli papiere, že Maďar je nevinný, to že 5 rokov úmyselne dlhuje nie je trestný čin, všetko je skorunpované, podplatené a ďalej neviem čo robiť!?
Mária27
02.12.09,20:58
Taký dlh sa nevymáha cez trestné ale cez občianske, resp. medzinárodné obchodné právo.
Tatikat
03.12.09,07:20
ahoj, napriek tomu teda, ze dlh nie je uplne tebou nezavineny, kedze si ucastnikom obchodu, nic to nemeni na tom, ze pokial nemas viazany majetok, mozes s nim nakladat podla vlastneho uvazenia.
josh
06.12.09,13:26
vsetko pekne, len existuju odporovatelne pravne ukony, tzn. ak prevodom ukratis vymahatelnu pohladavku veritela, moze byt takyto ukon odporovatelny, tzn. voci veritelovi neucinny.
Mária27
07.12.09,13:09
Dostala som sa k PC az teraz. Nie, v liste vlastnictva nebola ziadna zmena, ale trci tam ten zapis o plombe.
Ide o to, ze teta chce spisat darovaciu zmluvu s pravom dozivotneho uzivania, ale neviem, co bude robit ta plomba.
Inac, vdaka za odpovede

Vlastníčka sa môže na katastri informovať.
sumecc
08.12.09,15:31
ahojte,rodičia sa rozhodli previesť na mňa byt a garáž /stavby bez súpisného čísla/. Byt je v bezpodielovom vl. manž., garáž je napísaná len na otca. Ak som dobre pochopil v predchádzajúcich príspevkoch môže byť darovacia zmluva len jedna na obe nehnuteľnosti podpísaná oboma, návrh na vklad len jeden podpísaný jedným z rodičov /otec/, darca môžem byť len ja aj keď som ženatý? Ďakujem
josh
10.12.09,05:01
ahojte,rodičia sa rozhodli previesť na mňa byt a garáž /stavby bez súpisného čísla/. Byt je v bezpodielovom vl. manž., garáž je napísaná len na otca. Ak som dobre pochopil v predchádzajúcich príspevkoch môže byť darovacia zmluva len jedna na obe nehnuteľnosti podpísaná oboma, návrh na vklad len jeden podpísaný jedným z rodičov /otec/, darca môžem byť len ja aj keď som ženatý? Ďakujem
ahoj, ano staci jedna darovacia zmluva v potrebnom pocte vyhotoveni, jeden navrh na vklad a obdarovany mozes byt aj ty sam. nech sa paci. :)
uzivatel112233
28.12.09,11:26
prosim Vas, vie niekto ci sa staci podat jeden navrh na vklad do katastra aj ked je to z 2 pravnych ukonov, kontretne z 2 darovacich zmluv, pricom aj tie darovacie zmluvy sa tykaju viacerych pozemkov a darcov je dokopy 5 a su spoluvlastnikmi v roznych pomeroch. darovali by 1/3 podielu zo vsetkych pozemkov uvedenych v zmluve...dakujem
Chobot
29.12.09,08:28
prosim Vas, vie niekto ci sa staci podat jeden navrh na vklad do katastra aj ked je to z 2 pravnych ukonov, kontretne z 2 darovacich zmluv, pricom aj tie darovacie zmluvy sa tykaju viacerych pozemkov a darcov je dokopy 5 a su spoluvlastnikmi v roznych pomeroch. darovali by 1/3 podielu zo vsetkych pozemkov uvedenych v zmluve...dakujem

Každá zmluva bude ako samostatný vklad. Úradník katastra povoľuje (posudzuje) zmluvu ako celok, takže za jednu zmluvu bude aj jeden poplatok. AK máš 2 zmluvy, tak to budú 2 poplatky. Potom už nie je podstatné, koľko účastníkov zmluvného vzťahu je v zmluve.
bsbs
02.05.10,13:42
Na túto tému mám tiež niekoľko otázok a prosím o radu.
Moja mamka chce darovať svoj podiel na pozemku môjmu neplnoletému synovi. V darovacej zmluve by som mal za menom môjho syna figurovať ako jeho právny zástupca ? Návrh na vklad už potom môžem dávať ja, resp., čo ešte treba urobiť aby celý prevod prebehol bez problémov?
Ďakujem.
buchač
02.05.10,17:09
Na túto tému mám tiež niekoľko otázok a prosím o radu.
Moja mamka chce darovať svoj podiel na pozemku môjmu neplnoletému synovi. V darovacej zmluve by som mal za menom môjho syna figurovať ako jeho právny zástupca ?
...skôr by som povedal , že ..." zákonný zástupca "...
Návrh na vklad už potom môžem
...asi " musíš "...
dávať ja, resp., čo ešte treba urobiť aby celý prevod prebehol bez problémov?
1. Dobrá darovacia zmluva / listina /...
2. tzv. Návrh vkladu do katastra nehnuteľností
3. Poplatky http://katasternehnutelnosti.sk/98-spoplatnovanie-informacii-z-katastra-nehnutelnosti/
Ďakujem.

...v texte ...
Chobot
03.05.10,07:36
Na túto tému mám tiež niekoľko otázok a prosím o radu.
Moja mamka chce darovať svoj podiel na pozemku môjmu neplnoletému synovi. V darovacej zmluve by som mal za menom môjho syna figurovať ako jeho právny zástupca ? Návrh na vklad už potom môžem dávať ja, resp., čo ešte treba urobiť aby celý prevod prebehol bez problémov?
Ďakujem.

Obávam sa, že to nebude jednoduché. Na to, aby na maloletého bola prevedená nehnuteľnosť, treba súhlas súdu. Pozri sem:

http://www.porada.sk/t111001-darovanie-vs-exekucia.html

http://www.porada.sk/t63138-darovacia-zmluva.html
bsbs
03.05.10,08:09
Po preštudovaní mnohých názorov, som sa utvrdil, že bez rozhodnutia súdu to asi nepôjde.
Ďakujem.
milan_ko
11.05.10,11:46
Mám podobný dotaz a prosím o radu:
1. ešte v roku 1990 som kúpil garáž bez pozemku (vyplatil)
2. následne až v roku 1993 sme podísali kúpnu zmluvu, ale podpisi nie sú overené notárom
3. až tento rok v 05/2010 mi mesto predá pozemok - kúpnou zmluvou
4 dá sa dodatočne pôvodná zmluva na garáž, použiť na zápis do katastra ( samostatne garáž???? ), ak sa podpisi na zmluve uznajú pred notárom za vlastné?
Mária27
11.05.10,13:13
Obligačno-právne účinky zmluva má, overený podpis predávajúceho je potrebný len pre kataster na zmenu vlastníctva. Notár môže overiť podpis aj teraz.
draik
11.05.10,15:12
Nie som si istý, či kataster vklad na zmluvu z 1993 povolí.

§ 47

(1) Ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím.

(2) Ak sa do troch rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na rozhodnutie podľa odseku 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili.
Mária27
11.05.10,17:45
Nie som si istý, či kataster vklad na zmluvu z 1993 povolí.

§ 47

(1) Ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím.

(2) Ak sa do troch rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na rozhodnutie podľa odseku 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili.

Viacerí si myslia, že tým príslučným orgánom je kataster. Omyl. Kataster rozhoduje o vklade vždy len účinných zmlúv.
Tento paragraf sa týka najčastejšie prevodu majetku štátu, kde musí zmluvy ešte schvaľovať nejaký orgán.
wagner
11.05.10,17:56
Viacerí si myslia, že tým príslučným orgánom je kataster. Omyl. Kataster rozhoduje o vklade vždy len účinných zmlúv.
Tento paragraf sa týka najčastejšie prevodu majetku štátu, kde musí zmluvy ešte schvaľovať nejaký orgán.

Týka sa to aj majetku obcí. Pokiaľ uznesenia Obecného zastupiteľstva o predaji, resp.kúpe je staršie ako tri roky, kataster takýto predaj, resp.kúpu nezavkladuje.
Mária27
11.05.10,18:06
Katastrálny bulletin číslo 1/2006


--------------------------------------------------------------------------------

Otázka č. 13

Je platná zmluva účinná až vkladom do katastra nehnuteľností ?

Odpoveď:

Podľa § 47 Občianskeho zákonníka, ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím. Ak sa do troch rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na rozhodnutie podľa odseku 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili. Podľa § 133 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, nadobúda sa vlastníctvo vkladom do katastra nehnuteľností podľa osobitných predpisov, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 2 Cdo 124/2003 z platnej zmluvy vznikajú pre jej účastníkov obligačno-právne účinky, t. j. obsah zmluvy sa stáva pre účastníkov zmluvy rovnako a bezpodmienečne záväzným (účinnosť zmluvy). Účinnosť zmluvy nastáva teda súčasne so vznikom platnej zmluvy, pravda, pokiaľ zákon (§ 47 OZ) alebo dohoda strán neustanovujú inak. Rozhodnutie správy katastra o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti nie je rozhodnutím, s ktorým by zákon spájal vznik účinnosti zmluvy o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnej veci. Účinky vkladu podľa ustanovenia § 133 ods. 2 OZ spočívajú v nadobudnutí vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, t. j. vo vecno-právnych následkoch, a nie v obligačno-právnych následkoch (v účin-nosti) zmluvy, ktoré nastali platným prijatím návrhu na uzavretie zmluvy (§ 44 ods. 1 OZ). Ak teda odvolací súd vychádzal z toho, že zmluva o prevode nehnuteľnej veci sa stane účinnou kladným rozhodnutím orgánu katastra o návrhu na vklad vlastníckeho práva, prakticky stotožnil okamih účinnosti zmluvy so vznikom vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, t. j. nerozoznával obligačný a vecno-právny účinok zmluvy o prevode nehnu-teľnosti, čo je v rozpore so súčasným znením ustanovenia § 47 a § 133 ods. 2 OZ a zodpovedá skôr zneniu týchto ustanovení pred nado-budnutím účinnosti zákona č. 264/1992 Zb., ktorým sa mení a dopĺňa Občiansky zákonník, zrušuje sa zákon o štátnom notárstve a o konaní pred štátnym notárstvom a menia a dopĺňajú sa niektoré ďalšie zákony. V citovanom rozhodnutí Najvyšší súd SR rešpektuje už ustálenú súdnu judikatúru ohľadne rozlišovania vecno-právnych účinkov (vklad do katastra nehnuteľností) od obligačných účinkov zmluvy o prevode nehnuteľností, ktorým je vznik nároku žiadať prevedenie vlastníckeho práva a v tomto smere usmernil v svojom zrušujúcom rozsudku príslušný okresný súd. Vklad nemá žiaden vplyv na účinnosť zmluvy, tým menej na jej vznik; na rozhodnutie o povolení vkladu sa nevzťahuje ustanovenie § 47 OZ, teda ani odseku 2, v tejto súvislosti si treba uvedomiť, že v demokratickej spoločnosti štát nezasahuje do súkromnoprávnych zmluvných vzťahov. Jeho funkcia spočíva len v tom, že zaisťuje, aby okamih vzniku práva k nehnuteľnosti, ktorá je predmetom evidencie v katastri, bol presne stanovený a každý si vďaka verejnosti katastra mohol zistiť, kto je v katastri zapísaný ako vlastník nehnuteľnosti.
doktor01
11.05.10,19:23
Katastrálny bulletin číslo 1/2006


--------------------------------------------------------------------------------

Otázka č. 13

Je platná zmluva účinná až vkladom do katastra nehnuteľností ?

Odpoveď:

Podľa § 47 Občianskeho zákonníka, ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím. Ak sa do troch rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na rozhodnutie podľa odseku 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili. Podľa § 133 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, nadobúda sa vlastníctvo vkladom do katastra nehnuteľností podľa osobitných predpisov, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 2 Cdo 124/2003 z platnej zmluvy vznikajú pre jej účastníkov obligačno-právne účinky, t. j. obsah zmluvy sa stáva pre účastníkov zmluvy rovnako a bezpodmienečne záväzným (účinnosť zmluvy). Účinnosť zmluvy nastáva teda súčasne so vznikom platnej zmluvy, pravda, pokiaľ zákon (§ 47 OZ) alebo dohoda strán neustanovujú inak. Rozhodnutie správy katastra o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti nie je rozhodnutím, s ktorým by zákon spájal vznik účinnosti zmluvy o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnej veci. Účinky vkladu podľa ustanovenia § 133 ods. 2 OZ spočívajú v nadobudnutí vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, t. j. vo vecno-právnych následkoch, a nie v obligačno-právnych následkoch (v účin-nosti) zmluvy, ktoré nastali platným prijatím návrhu na uzavretie zmluvy (§ 44 ods. 1 OZ). Ak teda odvolací súd vychádzal z toho, že zmluva o prevode nehnuteľnej veci sa stane účinnou kladným rozhodnutím orgánu katastra o návrhu na vklad vlastníckeho práva, prakticky stotožnil okamih účinnosti zmluvy so vznikom vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, t. j. nerozoznával obligačný a vecno-právny účinok zmluvy o prevode nehnu-teľnosti, čo je v rozpore so súčasným znením ustanovenia § 47 a § 133 ods. 2 OZ a zodpovedá skôr zneniu týchto ustanovení pred nado-budnutím účinnosti zákona č. 264/1992 Zb., ktorým sa mení a dopĺňa Občiansky zákonník, zrušuje sa zákon o štátnom notárstve a o konaní pred štátnym notárstvom a menia a dopĺňajú sa niektoré ďalšie zákony. V citovanom rozhodnutí Najvyšší súd SR rešpektuje už ustálenú súdnu judikatúru ohľadne rozlišovania vecno-právnych účinkov (vklad do katastra nehnuteľností) od obligačných účinkov zmluvy o prevode nehnuteľností, ktorým je vznik nároku žiadať prevedenie vlastníckeho práva a v tomto smere usmernil v svojom zrušujúcom rozsudku príslušný okresný súd. Vklad nemá žiaden vplyv na účinnosť zmluvy, tým menej na jej vznik; na rozhodnutie o povolení vkladu sa nevzťahuje ustanovenie § 47 OZ, teda ani odseku 2, v tejto súvislosti si treba uvedomiť, že v demokratickej spoločnosti štát nezasahuje do súkromnoprávnych zmluvných vzťahov. Jeho funkcia spočíva len v tom, že zaisťuje, aby okamih vzniku práva k nehnuteľnosti, ktorá je predmetom evidencie v katastri, bol presne stanovený a každý si vďaka verejnosti katastra mohol zistiť, kto je v katastri zapísaný ako vlastník nehnuteľnosti.
Vklad nemá žiaden vplyv na účinnosť zmluvy, tým menej na jej vznik; na rozhodnutie o povolení vkladu sa nevzťahuje ustanovenie § 47 OZ, teda ani odseku 2, v tejto súvislosti si treba uvedomiť, že v demokratickej spoločnosti štát nezasahuje do súkromnoprávnych zmluvných vzťahov. Jeho funkcia spočíva len v tom, že zaisťuje, aby okamih vzniku práva k nehnuteľnosti, ktorá je predmetom evidencie v katastri, bol presne stanovený a každý si vďaka verejnosti katastra mohol zistiť, kto je v katastri zapísaný ako vlastník nehnuteľnosti.
Moja osobná skúsenosť je ale troch iná. Pred 15 rokmi mi rodičia darovali nehnuteľnosť s pozemkami. Darovaciu zmluvu vypracoval advokát, overil notár a vklad povolil katastrálny úrad. Roky som sa považoval za vlastníka. Bohužiaľ na internete som zistil, že vlastníkmi pozemkov sú stále rodičia, a tak som kontaktoval katastrálny úrad. Ich stanovisko ma doslova šokovalo. Zistili, že pri zápise do katastra došlo ku chybe, ale keďže som v zákonom stanovenej lehote nepodal námietku do 3 rokov, tak sa už stým dnes nedá nič urobiť. Na základe tejto skúsenosti doporučujem každému nech si nechá pri vklade vyhotoviť list vlastníctva (ktorý sa poskytuje len na požiadanie a za úhradu) a poriadne nech si ho skontroluje. Môže tak predísť situácii do ktorej som sa dostal ja.
Tak to je moja prax.
milan_ko
12.05.10,09:35
Obligačno-právne účinky zmluva má, overený podpis predávajúceho je potrebný len pre kataster na zmenu vlastníctva. Notár môže overiť podpis aj teraz.
Ďakujem
Milan
milan_ko
12.05.10,11:06
Ako napraviť hriechy z minulosti?

1. V roku 11.6.1990 mestký národný výbor odbor výstavby vydal rozhodnutie o výstavbe 14 garáží v radovej výstavbe, vtedy vlastník pozemku štát. Dňa 27.6.1990 toto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť. Nasledovalo vypracovanie geometrického plánu 13.6.1991 vypracovanie projektu 1.9.1992 a samozrejme postavene garáží bez stavebného povolenia.
2. V priebehu výstavbu sa ohlásili pôvodný vlastníci pozemku a nastala patová situácia. Časť stavebníkov si stihla odkúpiť pozemky od mesta a časť nie. Samozrejme teraz po 20 rokoch je možné odkúpiť pozemok od terajšieho súkromného vlastníka, to nie je problém. Ale problém nastáva, že len časť pozemku pod garážou je možné takto vysporiadať , časť však vlastní mesto.

Otázka:
- Mesto teraz požaduje k predaju stavebné povolenie?? Možno ani nebolo, len
dokumentácia uvedená v bode 1. Dá sa nejako dodatočne stavebné povolenie po 20
rokoch aktualizovať – obnoviť?
Milan
Mária27
12.05.10,12:03
Vklad nemá žiaden vplyv na účinnosť zmluvy, tým menej na jej vznik;
Moja osobná skúsenosť je ale troch iná. Pred 15 rokmi mi rodičia darovali nehnuteľnosť s pozemkami. Darovaciu zmluvu vypracoval advokát, overil notár a vklad povolil katastrálny úrad. Roky som sa považoval za vlastníka. Bohužiaľ na internete som zistil, že vlastníkmi pozemkov sú stále rodičia, a tak som kontaktoval katastrálny úrad. Ich stanovisko ma doslova šokovalo. Zistili, že pri zápise do katastra došlo ku chybe, ale keďže som v zákonom stanovenej lehote nepodal námietku do 3 rokov, tak sa už stým dnes nedá nič urobiť. Na základe tejto skúsenosti doporučujem každému nech si nechá pri vklade vyhotoviť list vlastníctva (ktorý sa poskytuje len na požiadanie a za úhradu) a poriadne nech si ho skontroluje. Môže tak predísť situácii do ktorej som sa dostal ja.
Tak to je moja prax.

Ano, takto si to kataster vysvetľoval, teda aspoň niektorí úradníci. Preto - po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR - vydali to stanovisko, ktoré som citovala.
Ak máš ešte tú záležitosť nevybavenú, na základe tohto stanoviska si to môžeš doriešiť.
Mária27
12.05.10,12:11
milan_ko, Najlepšie je, spýtať sa priamo na meste, ako sa to dá vybaviť. My sme vybavovali už 3x takú legalizáciu stavby, zakaždým platili iné prepisy: zo začiatku to bolo bez problémov, potom vyžadovali potvrdenie o pridelení súpisného čísla, neskôr bola potrebná dodatočná kolaudácia. Posledný problém, ktorý riešime, garáže postavené na pozemku, ktorého časť vlastní obec a časť súkromník (podboné vášmu prípadu). Problém je dohodnúť sa so súkromným majiteľom pozemku, ktorý ho chce len prenajímať a nič iné.
doktor01
12.05.10,19:38
Ano, takto si to kataster vysvetľoval, teda aspoň niektorí úradníci. Preto - po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR - vydali to stanovisko, ktoré som citovala.
Ak máš ešte tú záležitosť nevybavenú, na základe tohto stanoviska si to môžeš doriešiť.
Nemám to doriešené. Dopisujem si s katastrom už 6 mesiacov. Ďakujem za skvelú radu.
milan_ko
13.05.10,23:10
milan_ko, Najlepšie je, spýtať sa priamo na meste, ako sa to dá vybaviť. My sme vybavovali už 3x takú legalizáciu stavby, zakaždým platili iné prepisy: zo začiatku to bolo bez problémov, potom vyžadovali potvrdenie o pridelení súpisného čísla, neskôr bola potrebná dodatočná kolaudácia. Posledný problém, ktorý riešime, garáže postavené na pozemku, ktorého časť vlastní obec a časť súkromník (podboné vášmu prípadu). Problém je dohodnúť sa so súkromným majiteľom pozemku, ktorý ho chce len prenajímať a nič iné.


´Dakujem, idem na to
doktor01
17.05.10,11:30
Ano, takto si to kataster vysvetľoval, teda aspoň niektorí úradníci. Preto - po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR - vydali to stanovisko, ktoré som citovala.
Ak máš ešte tú záležitosť nevybavenú, na základe tohto stanoviska si to môžeš doriešiť.
Ešte raz ďakujem Mária27 po 6 mesiach stačilo im zaslať Katastrálny bulletin číslo 1/2006 a behom 3 dní bola oprava na Katastrálnom úrade vykonaná.
Mária27
17.05.10,12:47
Ešte raz ďakujem Mária27 po 6 mesiach stačilo im zaslať Katastrálny bulletin číslo 1/2006 a behom 3 dní bola oprava na Katastrálnom úrade vykonaná.


Žiadne ocenenie nie je viac, ako tvoja spokojnosť!
hyllka
19.05.10,07:34
Ahojte poradaci. Velmi surne by som potrebovala vasu pomoc. Jedna sa o to ze moj stryko je vazne chory a chcel by darovat svojmu bratovi garaz v pripade ze by umrel. Cize v pripade strykovej smrti by sa stal majitelom garaze jeho brat.
Potrebujem spísat darovaciu zmluvu kde by bolo sformulovane ze tato zmluva vstupuje do platnosti az po jeho smrti.
Dakujem za pomoc.
hyllka
19.05.10,08:14
No takze zistila som ze podla paragrafu 628 ods.3 Občianského zakonníka to nie je mozne.
hmm takze uz len teraz zistit ktoru s darovacich zmluv mam pouzit ked mam len cislo garaze a ziadne ine udaj (cislo parcely alebo supisne cislo alebo co)
viete poradit?
arizona
19.05.10,09:28
Ahojte poradaci. Velmi surne by som potrebovala vasu pomoc. Jedna sa o to ze moj stryko je vazne chory a chcel by darovat svojmu bratovi garaz v pripade ze by umrel. Cize v pripade strykovej smrti by sa stal majitelom garaze jeho brat.
Potrebujem spísat darovaciu zmluvu kde by bolo sformulovane ze tato zmluva vstupuje do platnosti az po jeho smrti.
Dakujem za pomoc.

O tom, kto bude dediť a čo nadobudne, môže každý počas života rozhodnúť sám. Podmienkou je spísanie závetu (http://hn.hnonline.sk/c1-22317910-).
Mária27
19.05.10,10:56
No takze zistila som ze podla paragrafu 628 ods.3 Občianského zakonníka to nie je mozne.
hmm takze uz len teraz zistit ktoru s darovacich zmluv mam pouzit ked mam len cislo garaze a ziadne ine udaj (cislo parcely alebo supisne cislo alebo co)
viete poradit?
Správne, nemôže niečo darovať tak, že sa bude plniť až po smrti.
Ak by napriek tomu darovaciu zmluvu spísal, môže dať na garž vecné bremeno, že ju má právo strýko užívať. Na prevod potrebuje identifikáciu garáže tak, ako je zapísaná na liste vlastníctva. Pozri katasterportal.sk

Ak by zanechal závet, môže v ňom popísať, komu čo zanecháva, teda garáž bratovi. Je tam však riziko, že jeho potomci majú nárok dediť: maloletí toľko, koľko im patrí zo zákona, dospelí aspoň polovicu. Ak by nemali čo dediť, musel by ich brat poručiteľa vyplatiť.
15janka12
18.06.10,15:21
Dobrý deň, mohol by mi niekto pomôcť s problémom ohľadom darovacej zmluvy? 83-ročný starý pán podpísal svojej príbuznej listiny o ktorých sa domnieval, že sú potrebné na usporiadanie majetku po jeho rodičoch. ATáto príbuzná v jeho mene spravila dedičské konanie po jeho matke/pán nemal o tom ani tušenia/ a vzápätí začala celý jeho majetok prevádzať na seba. Momentálne sú všetky jeho listy vlastníctva na katastri zaplombované a ako majiteľ je ešte stále uvedený starý pán.
Mária27
18.06.10,19:23
Plomba je dočasná, kým prevody neurorobia. Nech si presne zistí, čo sa robí, čo podpísal ... podľa toho bude postupovať ďalej. Ale sám to asi nevyrieši, potrebuje právnika.
15janka12
19.06.10,12:14
Práve toto je problém, navštívil aj notára u ktorého k podpisu prišlo, ale ten tvrdí, že príbuzná si zobrala originál aj kópiu a u neho zostal len záznam v knihe, že starý pán "niečo" podpísal. Len jeho sekretárka si matne spomenula, že šlo o darovaciu zmluvu. Toto sa nám v podstate len po známosti podarilo zistiť aj na katastri, že všetok jeho majetok prechádza na základe darovacej zmluvy na nového majiteľa. Nie je mi jasná jedna vec - pán chce za každú cenu zrušiť túto darovaciu zmluvu/o ktorej ani netušil/, ale ako je to v prípade, ak na základe tejto DZ zatiaľ nikto nič nezískal? Stačí len jeho písomné vyjadrenie, že odstupuje od DZ? Medzitým napísal pred notárom čestné prehlásenie pribl. v znení, že nesplnomocnil žiadnu osobu k právnym úkonom ktoré boli alebo budú vykonané v jeho mene a že ich považuje za právne neplatné. Toto bolo zaslané aj na správu katastra. Teraz ma napadlo, že ak bolo spavené dedičské konanie po jeho matke a on o tom nemal ani tušenia, musí mať pravdepodobne príbuzná aj jeho plnú moc....Nejedná sa tu náhodou o trestný čin?
Mária27
20.06.10,06:32
Platí to, čo som ti napísala. My tu nezistíme, čo sa všetko stalo, ani za akých podmienok. Keďže to podpísal dobrovolne a pred notárom, o trestný čin nepôjde.

Avšak darovaciu zmluvu môže jednostranne do troch rokov odvolať (požiadať o vrátenie daru), nakoľko sa k nemu zachovala tak, že ho podviedla a že ho chce vlastne okradnúť, že mu neposkytuje pomoc .... Naformulovať to treba ale podľa konkrétnej situácie, tú my z tvojich vyjadrení nemôžeme presne poznať. Mal by to robiť právnik, aby to bolo priechodné. Napíše jej list s doručenkou a tú použije ako dôkaz dátumu, odkedy je predmet daru opäť jeho.

Nedá mi však nepoznamenať, že sa veľmi často stáva, že iní príbuzní chcú týmto spôsobom dodatočne získať dar namiesto darcu pre seba. Preto, ak by došlo k súdu, treba dokázať, že boli hrubo porušené dobré mravy, ako to vyžaduje zákon.

§ 630 obč. zák.
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
dobrava
18.08.10,10:08
Prajem pekný deň, v dennej tlači som sa dočítal, že od 1.januára 2011 by malo dôjsť aj v tejto oblasti k nejakým zmenám. Neviete prosím poradiť, ako je to v prípade darovania nehnuteľnosti? Ak rodičia darujú synovi nehnuteľnosti do 31.12.2010 - neplatí sa žiadna daň, ak je to od 1.januára 2011 - platí sa daň aj z darovacej zmluvy?
Mária27
18.08.10,10:10
Od 1.januára 2011 ešte nič nie je, len úvahy.