akov112
07.02.15,11:39
Dobrý deň, prosím poraďte. Som živnostník a chcem predávať cez svoj e-shop svoje vlastné obrazy. Táto umelecká tvorba však patrí pod slobodných umelcov a nie je na ňu živnosť. Ako dostať mnou namaľované obrazy do e-shopu? Musím sa niekde hlásiť aj keď už som živnostník? Ďakujem.
Kabaka123
07.02.15,12:16
akov112
09.02.15,13:30
dakujem, vsetko som si pozrel, ale nikde nenasiel pripad niekoho kto riesi cloveka ktory je zivnostnik a zaroven chce vykonavat cinnost ako slobodny umelec. :(
Kabaka123
10.02.15,17:49
inak povedané z toho, čo som prečítala živnosť na predaj vlastných obrazov nepotrebuješ, lebo to spadá pod slobodné povolanie, ale potrebuješ mať živnosť, keď máš eshop, lebo ide o predaj tovaru ako takého... nehovoríš, v čom podnikáš a na čo máš založenú živnosť... možno by to pokrylo predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi.... v každom prípade odporúčam obrátiť sa živnostenský úrad
akov112
11.02.15,13:49
ale ja uz mam zivnost, lebo sa venujem aj foteniu + chcem malovat a predavat svoje obrazy. Ako budem fakturovat tie mnou namalovane a predane obrazy, na sukromny ucet prijmat peniaze za nich (nie na ucet pre zivnost) a robit to na zmluvu o dielo? Chapem to spravne?
Katy a R
11.02.15,15:10
No ja si myslím, že normálne si stanovíš cenu - urobíš foto a "zavesíš" na web;) môžeš si urobiť zvlásť chlievik na obrazy a zvlášť na iné (čo máš živnosť)?
a čo sa príjmov týka - pozri lepšie § 6 zák o DzP (neviem, prečo je taký častý názor, že len príjem zo živnosti tam patrí???)
Si furt len SZČO s rôznymi druhmi príjmov :)
Katy a R
11.02.15,15:11
nekomplikuj! ;)
akov112
11.02.15,15:53
mám živnosť...čiže budem si fotiť svadby na živnosť a obrazy ako "slobodný umelec" maľovať a predávať...DIČ mám jedno, ktoré som dostal pri založení živnosti. Obrazy predávať na zmluvu o diele a nič viac?
Katy a R
12.02.15,16:11
každá SZČO má len jedno DIČ - aj keď len pre príjem z § 6 je v DP až 8 riadkov pre rôzne druhy príjmu, ktoré szčo môže mať ... resp 10 riadkov ... :)
kopretinka
12.02.15,17:26
všetko si to dávaj na živnosť,nekomplikuj to so slobodným umelcom.Slobodný umelec je vtedy,ak živnosť nemá,ale ty máš,čiže nebudeš slobodný umelec,ale normálny SZČO
Katy a R
14.02.15,17:27
a čo vari "slobodný umelec" je nenormálna SZČO? ;)
je taká istá normálna szčo, ako aj ten, kto má živnostenský list.
kopretinka
14.02.15,17:50
to som lopatisticky vysvetlila,lebo dotyčný má v tom chaos
Katy a R
15.02.15,12:06
lenže on robí umenie, maľuje - to do živnosti určite nemôže dať ;) - nemýľ ho ešte viac..
akov112
15.02.15,17:20
už som mimo, to je fakt.. :( netuším ako riešiť objednávku na obraz, jeho fakturizáciu a či prijať peniaze na účet, ktorý mam pre živnosť alebo súkromný...
Katy a R
15.02.15,17:28
normálne ti kupujúci pošle peniažky na účet - lepšie na ten, ktorý máš nahlásený na DU, že ho používaš na zárobkovú činnosť. do poznámky môže uviesť účel platby - že je to za obraz ;)
A tento príjem si ty sám zaradíš do príslušného "chlievika".
Ešte raz - pozorne čítaj aspoň názov § 6 (a nedaj sa mýliť)