slavinkaaa
28.02.15,15:35
Dobrý deň chcela by som sa opýtať či ma nájomca môže vyhodit z bytu aj keď si platím nájom každý mesiac? V byte som bývala sama, jedného dňa mi prestali fungovať radiátory ale nie mojou vinou, rozhodla som sa ísť za nájomcom a on mi povedal že sa to pokúsi opraviť v lete, nič som mu neoznámila a byt som zavrela a šla som bývať na pol roka k starým rodičom. Nájom som platila každý mesiac a každý tretí deň som chodila kontrolovať či je všetko v poriadku, včera mi nájomca odkázal že ma dá z bytu vyhodiť a mám sa vysťahovať. Má právo ma vyhodiť ?
sito
28.02.15,15:33
slavinka, tak ako si to napísala, tak isto nie!

Isto máte nejakú vzájomnú, nájomnú zmluvu. V nej aj podmienky jej ukončenia, teda dôvod, aj dôvod na okamžité jej zrušenie?

Budovu, bytový dom spravuje správa domu, tá je zodpovedná za spoločné zariadenia v dome, vykurovací systém domu, teda aj jeho časti, radiátory sú spoločné zariadenie, správca zabezpečuje jeho bezchybný chod, teda aj jeho opravy, ak je chybný. Radiátor, či vlastník bytu? Keď chce riešiť teplotu v byte v zimnom období až v letnom keď bude teplota v byte vyhovujúca, možno nenzesiteľná.
sito
28.02.15,15:36
mahony, mahony, mahony kde si? Zavolaj pánom na ministerstve, či môže ...
Anika61
28.02.15,15:53
Ak Ta bude chciet vyhodit-dovod si zrejme najde.
dmc
28.02.15,16:04
Napis podla akeho zakona mas s nim uzatvorenu zmluvu - Bud podla obciasnkeho zakonnika alebo podla zakona o kratkodobom najme. Pripadne nemas s nim ziadnu pisomnu zmluvu ?
sito
28.02.15,16:14
Veru tak, kto chce psa biť, palicu už má pripravenú ... hovado.
Chobot
28.02.15,21:20
Nájomca ťa nemôže vyhodiť. V nájomnej zmluve vystupuje prenajímateľ (vlastník nehnuteľnosti) a nájomca. Nájomca nemôže prenajímateľa vyhodiť. Ujasni si pojmy!!!
Chobot
28.02.15,21:22
TReba si riadne pozrieť nájomnú zmluvu.
právnik-probono
28.02.15,22:35
Dobrý deň, zo zadania otázky je zrejmé, že si mýlite postavenie zmluvných strán a nesprávne označujete osobu vlastníka bytu ako nájomcu. Ten vystupuje vo Vašom zmluvnom vzťahu ako prenajímateľ a nájomcom ste Vy. Pokiaľ riadne platíte nájomné, nie je zákonný dôvod nato, aby Vám prenajímateľ dával výpoveď (ibaže by si našiel iný zákonný dôvod). Naopak, zákonný dôvod na odstúpenie od nájomnej zmluvy vidím na Vašej strane ako nájomcu, pretože vplyvom poruchy radiátorov sa stal byt v zimných mesiacoch neobývateľný. Preto Ste nájomné platiť nemali do doby, kým prenajímateľ opäť neuviedol byt do stavu schopného na riadne užívanie a ak tak neučinil po viacerých výzvach, mali Ste právo túto opravu vykonať Vy a následne si náklady na ňu účelne vynaložené u prenajímateľa refundovať alebo od nájomnej zmluvy odstúpiť (nie vypovedať!) z dôvodu, že predmet nájmu sa stal neobývateľným.

Viac o možnosti vypovedať nájomnú zmluvu prenajímateľom sa dočítate v mojom poste v tejto téme, kde problematiku výpovede nájmu rozoberám podrobnejšie:

http://www.porada.sk/t258065-vypoved-najmu-pre-neplatenie-vznikne-manko-min-za-7-mesiacov.html
slavinkaaa
08.03.15,10:29
Ďakujem Vám veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli.
slavinkaaa
08.03.15,10:30
Ďakujem Vám veľmi pekne už v tom mám jasno. Veľmi ste mi pomohli