Zuzkall
06.09.07,17:46
čo pre to treba urobit? zeby zbavit sa nekompetentnej ministerky?? vyhlasujem dobrovolnu zbierku, nejaky "alexej" nas zbavi trapenia :D:mee: (smiech cez slzy)
Jozef Mihál
06.09.07,18:23
A čo presne treba urobiť?
Čo treba urobiť? Každý v rámci svojich možností. Za seba poviem, že sa snažím verejnosti článkami na svojich blogoch otvoriť oči - aby získali informácie, o čo vlastne v navrhovanej novele zákona o sociálnom poistení ide. Veľa vecí je totiž v novele ukrytých medzi riadkami, prípadne sú neprehľadné a nečitateľné vďaka odkazom krížom krážom na rôzne zákony, prechodné ustanovenia atď. a bežný občan (s prepáčením za výraz) tomu jednoducho nemôže rozumieť. Táto novela totiž v mene získania zdrojov do Sociálnej poisťovne za každú cenu, poškodí neuveriteľné množstvo občanov, ktorí ani netušia čo sa na nich chystá. Pritom tie zdroje by sa dali získať veľmi jednoducho - zalepením dier, ktoré v zákone sú. Ale namiesto toho - od tých čo sa nebudú vedieť brániť, sa vytiahnu peniaze, tým, čo sú naozaj sociálne odkázaní, sa dajú nižšie dávky - a naproti tomu chceli odpustiť platenie odvodov notárom, auditorom, daňovým poradcom, súkromným lekárom... pridajú Sociálke - vraj na informačné systémy - temer miliardu Sk ročne... O očividných poškodeniach ľudí - viď zmeny pre II. pilier - nemusím hovoriť, to chápe každý, kto má vlastný rozum...

Skrátka, takú neuveriteľne babrácku a súčasne zákernú novelu, ako je táto, som ešte nezažil...

Zakončím to odporúčaním, čo môžete urobiť Vy. Môžete "ústnym podaním" povedať svojim známym, čo ste sa dočítali v tomto príspevku. Aby čím viac ľudí vedelo, že toto naozaj nie je len taká "obyčajná" novela.

Ešte linky na moje blogy:
http://blogy.etrend.sk/mihalblog
http://mihal.blog.sme.sk/
...a pridávam aj link na blogy Richarda Sulíka: http://richardsulik.blog.sme.sk/
ajobs
06.09.07,18:52
Čo treba urobiť? Každý v rámci svojich možností. Za seba poviem, že sa snažím verejnosti článkami na svojich blogoch otvoriť oči - aby získali informácie, o čo vlastne v navrhovanej novele zákona o sociálnom poistení ide. Veľa vecí je totiž v novele ukrytých medzi riadkami, prípadne sú neprehľadné a nečitateľné vďaka odkazom krížom krážom na rôzne zákony, prechodné ustanovenia atď. a bežný občan (s prepáčením za výraz) tomu jednoducho nemôže rozumieť. Táto novela totiž v mene získania zdrojov do Sociálnej poisťovne za každú cenu, poškodí neuveriteľné množstvo občanov, ktorí ani netušia čo sa na nich chystá. Pritom tie zdroje by sa dali získať veľmi jednoducho - zalepením dier, ktoré v zákone sú. Ale namiesto toho - od tých čo sa nebudú vedieť brániť, sa vytiahnu peniaze, tým, čo sú naozaj sociálne odkázaní, sa dajú nižšie dávky - a naproti tomu chceli odpustiť platenie odvodov notárom, auditorom, daňovým poradcom, súkromným lekárom... pridajú Sociálke - vraj na informačné systémy - temer miliardu Sk ročne... O očividných poškodeniach ľudí - viď zmeny pre II. pilier - nemusím hovoriť, to chápe každý, kto má vlastný rozum...

Skrátka, takú neuveriteľne babrácku a súčasne zákernú novelu, ako je táto, som ešte nezažil...

Zakončím to odporúčaním, čo môžete urobiť Vy. Môžete "ústnym podaním" povedať svojim známym, čo ste sa dočítali v tomto príspevku. Aby čím viac ľudí vedelo, že toto naozaj nie je len taká "obyčajná" novela.

Ešte linky na moje blogy:
http://blogy.etrend.sk/mihalblog
http://mihal.blog.sme.sk/
...a pridávam aj link na blogy Richarda Sulíka: http://richardsulik.blog.sme.sk/

Skutočne to treba robiť tak, ako Jozef píše, ja sa tiež snažím vo svojom okruhu ukázať, o čo v novele ide, a pokiaľ možno laicky svojim klientom, blízkym i vzdialeným známym vysvetliť, čo je tam všetko skryté.
saskia26
07.09.07,08:29
Pán Mihál, za seba môžem povedať, že ústne podanie funguje. Naozaj veľa ľudí nevie, čoho sa týkajú dnešné zmeny a myslia si, aké je to super. Horšie je, že až neskôr uvidia, aký to malo dôsledok a potom sa len budú čudovať.

Kedy pripravujete školenie k Nemocenským dávkam v BA ?
Jozef Mihál
07.09.07,10:00
Saskia, okolo 15. novembra.
saskia26
07.09.07,10:19
To už budeme vedieť zase bližšie k novele od 01.01.2008, však?
Určite prídem aj do BA. Ďakujem
Jozef Mihál
07.09.07,12:58
To už budeme vedieť presne, čo bude schválené, pretože termín seminára prispôsobím tak, aby sa konal v čase, kedy bude jasné, či novela schválená bola a v akej podobe.

Čiže na seminári Vám vysvetlím, akú taktiku zvoliť ešte pred koncom roka aby ste vedeli, čo urobiť v prípade, že na materské idete ešte koncom roka 2007 a samozrejme ako sa zariadiť, ak na materské pôjdete až v roku 2008.
andrea33
10.09.07,13:58
Este nie som tehotna, ale predpokladajme, ze mam vela stastia a otehotniem v 11/2007-odchod na matersku 06-07/2008.

DPO
som prihlasena od 1.6.2007 s min VZ

Zamestnanie
Som konatelka vo vlastnej s.r.o.
Zamestnam sa v nej od 1.10.2007 takto:
doba neurcita, skrateny uvazok 10hod/mesiac, hodinova sadzba 100 Sk, vymeriavaci zaklad 1000 Sk/mesiac

Otazka:
Nastavila som parametre zamestnania spravne? Mozem sa zamestnat vo vlastnej sro pre ucely poberania materskej?
Dalsie zmeny (max VZ, zmeny zamestnannia atd) ma zmysel riesit asi az po prijati novely, vsak?
ajobs
10.09.07,14:30
Este nie som tehotna, ale predpokladajme, ze mam vela stastia a otehotniem v 11/2007-odchod na matersku 06-07/2008.

DPO
som prihlasena od 1.6.2007 s min VZ


Zamestnanie
Som konatelka vo vlastnej s.r.o.
Zamestnam sa v nej od 1.10.2007 takto:
doba neurcita, skrateny uvazok 10hod/mesiac, hodinova sadzba 100 Sk, vymeriavaci zaklad 1000 Sk/mesiac

Otazka:
Nastavila som parametre zamestnania spravne? Áno. Mozem sa zamestnat vo vlastnej sro pre ucely poberania materskej? Áno.
Dalsie zmeny (max VZ, zmeny zamestnannia atd) ma zmysel riesit asi az po prijati novely, vsak? Áno, treba počkať na novelu zákona o sociálnom poistení.

Odpovede sú v texte - červenou farbou.
Lubikee
10.09.07,19:48
dobry vecer,
prosim neviete niekto poradit ohladom druhej materskej v mojom pripade, ci sa mam este snazit, alebo je to zbytocne????
16.11.2005 som odisla na MD s tym ze prac.pomer na dobu urcitu skoncil 31.12.2005, na dalsiu matersku odchadzam zac.oktobra 2007, dobrovolne NP som si neplatila, no 20.08.2007 som sa zamestnala na dobu neurcitu na plny uvazok,
existuje niaka sanca, ze dostanem opat matersku ?? z mojho terajsieho zamestnania na zaklade odvodov a potvrdenia, ze po materskej hned nastupim spat do prace s predpokladanou vyskou platu 12345,- SKK ?? /aj ked nesplnam podmienku 270 NM spatne od porodu druheho dietatka/
Budem vdacna za akekolvek info !
DAKUJEM
Pekny vecer
Jozef Mihál
10.09.07,20:09
Lubikee: Nárok na materské mať nebudete, lebo za dva roky dozadu k dátumu pôrodu (koniec novembra 2007) nebudete mať 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca ale len cca 30 - 40 dní ešte z konca roka 2005, plus dni od 20.8.2007 do termínu pôrodu (cca 100 dní) - je to jednoducho málo a nič sa s tým už nedá robiť.
lubicaha
12.09.07,06:04
Dobrý den.tiež mám otázku k materskej.
Do 31.8.2007 som bola zamestnaná.A od 1.9.2007 si chcem platiť zdravotne poistenie ako dobrovoľne nezamestnaná.a ked že plánujem isť na materskú dovolenku,tak sa chcem aj dobrovoľne nemocensky poistiť,a chcem sa spýtať či výšku nemocenského poistenia si určím ja alebo my ju vyrataju na sociálnej poisťovni,a či potom aj splním tých 270 dni nemocenského poistenia pred nástupom na materskú.
A výška materskej sa my bude počítať potom z výšky nemocenského poistenia?Dakujem:)
Manual
12.09.07,09:03
Dobrý den.tiež mám otázku k materskej.
Do 31.8.2007 som bola zamestnaná.A od 1.9.2007 si chcem platiť zdravotne poistenie ako dobrovoľne nezamestnaná.a ked že plánujem isť na materskú dovolenku,tak sa chcem aj dobrovoľne nemocensky poistiť,a chcem sa spýtať či výšku nemocenského poistenia si určím ja alebo my ju vyrataju na sociálnej poisťovni,a či potom aj splním tých 270 dni nemocenského poistenia pred nástupom na materskú.
A výška materskej sa my bude počítať potom z výšky nemocenského poistenia?Dakujem:)
Treba sa DNP podľa možnosti čím skôr = aj zajtra, poisti sa z min. mzdy, aby čím skôr ti bežala lehota 270 dní. Materskú ti SP vypočíta podľa toho, aké RO budeš mať a z akého vymeriavacieho základu budeš v tomto RO poistné odvádzať. Ale to je ešte veľa času na plánovanie, ale v tejto téme je tvoj problém vyriešený aspoň 15x, skús si pozorne prečítať celú tému.;)
lubicaha
12.09.07,14:34
Dakujem:)
Ja som celú temu preluskala,ale mam v tom ešte nejake nejasnosti.Lebo zamestnaná som bola po celý čas iba na minimálnu mzdu,tak som myslela,že DNP si mám už od začiatku platiť z maximálneho vymeriavacieho základu,kvôli vyššej materskej.A do toho RO by sa zarátalo aj nemocenské poistenie ked som bola zamestnaná aj ked budem DNP.

Dúfam,že som to napísala dobre,lebo v tomto smere som úplný laik.Ešte ,že Vás máme.Krásny den.:)
ajobs
12.09.07,17:04
Dakujem:)
Ja som celú temu preluskala,ale mam v tom ešte nejake nejasnosti.Lebo zamestnaná som bola po celý čas iba na minimálnu mzdu,tak som myslela,že DNP si mám už od začiatku platiť z maximálneho vymeriavacieho základu,kvôli vyššej materskej. Nie, stačí platiť z minimálneho VZ 7600 Sk (od 1.10.2007 8100 Sk). A do toho RO by sa zarátalo aj nemocenské poistenie ked som bola zamestnaná aj ked budem DNP. Nie, nemocenské poistenie zamestnanca sa do obdobia DNP počítať nebude.
Dúfam,že som to napísala dobre,lebo v tomto smere som úplný laik.Ešte ,že Vás máme.Krásny den.:)

Odpovede sú v texte.
lubicaha
12.09.07,17:26
Dakujem:)
A ešte jedna otázka ak napr.nabudúci rok nastúpim na materskú tak my stačí pár dní pred materskou odhlásiť sa z DNP a za niekoľko dni sa zasa prihlásiť,ale už by som si platila DNP s maximálneho vymeriavacieho základu.
ajobs
12.09.07,17:28
Dakujem:)
A ešte jedna otázka ak napr.nabudúci rok nastúpim na materskú tak my stačí pár dní pred materskou odhlásiť sa z DNP a za niekoľko dni sa zasa prihlásiť,ale už by som si platila DNP s maximálneho vymeriavacieho základu.


Áno, presne tak.
Jozef Mihál
12.09.07,17:39
Ad ajobs: "Ak by však bola schválená novela zákona o SP v navrhovanom znení, od 1.1.2008 by sa započítalo obdobie NP zamestnanca do obdobia DNP - čiže do tých 270 dní."

...aktuálna podoba novely (viem, je to ťažké usledovať, mení sa to ako vietor zafúka) už bohužiaľ nehovorí o tom, že doba 270 dní sa bude sledovať za všetky druhy poistenia - ale má zostať súčasný stav...

Viď www.nrsr.sk
ajobs
12.09.07,17:43
Ad ajobs: "Ak by však bola schválená novela zákona o SP v navrhovanom znení, od 1.1.2008 by sa započítalo obdobie NP zamestnanca do obdobia DNP - čiže do tých 270 dní."

...aktuálna podoba novely (viem, je to ťažké usledovať, mení sa to ako vietor zafúka) už bohužiaľ nehovorí o tom, že doba 270 dní sa bude sledovať za všetky druhy poistenia - ale má zostať súčasný stav...

Viď www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk)


Ďakujem Jožko, naozaj som pár dní do predloženej novely nepozrel, menia to asi ešte aj v noci - už som to opravil v príspevku.
mimotemy Uvidíme sa zajtra v KE.
Manual
12.09.07,17:47
Koho súrne "tlačí" 270 dní poistenia a ide sa dať DNP a v posledných dvoch rokoch bol už z nejakého dôvodu poistený, nemal by sa spoliehať na to, či sa tieto doby poistenia budú môcť od 1.1.2008 spočítavať. Pretože je otázne ako sa zákon schváli. Radšej zaplatiť o nejakú korunu naviac a byť si istý, že doba poistenia bude v poriadku.
lubicaha
12.09.07,17:54
Tak pre mna je teraz najlepšie čo najskôr sa dať DNP a počkať čo prinesie novela o sociálnom poistený a potom sa rozhodnúť ako dalej?
ajobs
12.09.07,17:54
Tak pre mna je teraz najlepšie čo najskôr sa dať DNP a počkať čo prinesie novela o sociálnom poistený a potom sa rozhodnúť ako dalej?


Áno, DNP už zajtra z minima.
Jozef Mihál
12.09.07,19:22
Uvidíme sa zajtra v KE.

Teším sa (a o polhodinu odchádzam na vlak).

Inak v Bielom dome budem strašne skoro - už o štvrťnaosem - čo tak dať si výnimočne "ránostretko"?
katikah
13.09.07,09:37
Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu. Pred týždňom sa mi narodila dcéra, som slobodná mamička a chcem sebe aj malej prehodiť trvalý pobyt k priateľovi. Má to nejaký vplyv na poberanie materskej 37 týždňov? Možme mať s priateľom rovnakú adresu? Alebo od čoho to závisí?

Ďakujem krásne.
katikah
13.09.07,09:56
Dobrý deň,

neviete náhodou, či možme mať s priateľom rovnaký trvalý pobyt na to aby som mala materskú 37 týždňov? Nie je v tom problém?
Ďakujem pekne.
ajobs
13.09.07,18:22
Dobrý deň,

neviete náhodou, či možme mať s priateľom rovnaký trvalý pobyt na to aby som mala materskú 37 týždňov? Nie je v tom problém?
Ďakujem pekne.


Materské sa poskytuje po dobu 37 týždňov žene, ktorá porodila 2 a viac detí alebo je OSAMELÁ. Čiže v prípade, že poistenkyňa vyhlási, že je osamelá (určite nie je vydatá) je len na nej, či si vie takúto skutočnosť pred SP obhájiť. Podľa môjho názoru to SP nebude skúmať-myslím na mieste, či máš s priateľom (predpokladám, že je to otec dieťaťa) rovnaké trvalé (alebo prechodné) bydlisko.
A navyše - ak si už SP doklady k vyplácaniu materského predložila, bolo to asi pre 6-8 týždňami, a tam bolo to bydlisko zrejme iné.
martincanka
13.09.07,19:56
Chcela by som poprosit o radu, ci som spravila dobre
Som na RD s dcerkou a planujeme druhe dietatko.prihlasila som sa od 1.8.07 v SP ako DNP s maximalnym vymeriavacim základom,aby som stihla do odchodu na matersku 270 dni poistenia,co stiham.no podla prispevkov,ktore som si precitala,mi nateraz staci sa z DNP s max. VZ odhlasit,znova sa prihlasit s min. VZ a pred odchodom na matersku sa zase odhlasit z min. VZ a prihlasit s max. VZ?mozete mi prosim poradit, co je rozhodujucim obdobim pri vypocte materskej z DNP?
Katy a R
13.09.07,21:24
Zbytočne si sa prihlásila s max. VZ Pre začiatok stačil min. VZ. Teraz môžeš ísť
1. znížiť VZ na minimálny – urobiť v zmenu DNP (ale zmena prebehne len od 1.10.) – to by si do konca mesiaca ešte zaplatila z maxima
2. zrušiť DNP hneď a následne o pár dní (aj o mesiac) ak ťa netlačí termín sa prihlásiť znova s min. VZ

(2. možnosť je lacnejšia, ale ak občas využiješ OČRku, tak je vhodnejšia 1. možnosť – to max. poistné za 8. a 9. ti vylepší VZ aj keď už ďalej budeš platiť z minima).

Je ešte aj 3. možnosť – nechať to tak. (Ak by si naozaj často využila OČRku!) Ale radšej nech je dcérka zdravá.

Z maxima sa stačí nanovo prihlásiť aj pár dní pred materskou. To bude RO!
Len musíš mať splnenú podmienku celkovo 270 dní poistenia.
Pozri RO v zákone o sociálnom poistení.
ajobs
14.09.07,06:56
Zbytočne si sa prihlásila s max. VZ Pre začiatok stačil min. VZ. Teraz môžeš ísť
1. znížiť VZ na minimálny – urobiť v zmenu DNP (ale zmena prebehne len od 1.10.) – to by si do konca mesiaca ešte zaplatila z maxima
2. zrušiť DNP hneď a následne o pár dní (aj o mesiac) ak ťa netlačí termín sa prihlásiť znova s min. VZ

(2. možnosť je lacnejšia, ale ak občas využiješ OČRku, tak je vhodnejšia 1. možnosť – to max. poistné za 8. a 9. ti vylepší VZ aj keď už ďalej budeš platiť z minima).

Je ešte aj 3. možnosť – nechať to tak. (Ak by si naozaj často využila OČRku!) Ale radšej nech je dcérka zdravá.

Z maxima sa stačí nanovo prihlásiť aj pár dní pred materskou. To bude RO!
Len musíš mať splnenú podmienku celkovo 270 dní poistenia.
Pozri RO v zákone o sociálnom poistení.


Súhlasím s Katy a R, iba dodávam, že ak by si nechala ten VZ na úrovni maxima, a poberala by si ošetrovné (čiže po starom OČR) aspoň 10 dní v mesiaci, potom by si dostala cca 5000 Sk. Z toho v pohode zaplatíš poistné, ešte ti aj niečo zostane. Za dni ošetrovania poistné neplatíš.
Chilli
17.09.07,19:26
Chcela by som poprosit o radu:
som SZCO, platim si odvody z minima, zaroven som DNP na rozdiel medzi maximom a minimom. Neviem ci robim spravne. Zaujimalo by ma ako by bolo mozne efektivne maximalizovat matersku (na ktoru by som isla v roku 2008, ak by vsetko islo podla mojich predstav).
ajobs
17.09.07,21:31
Chcela by som poprosit o radu:
som SZCO, platim si odvody z minima, zaroven som DNP na rozdiel medzi maximom a minimom. Neviem ci robim spravne. Zaujimalo by ma ako by bolo mozne efektivne maximalizovat matersku (na ktoru by som isla v roku 2008, ak by vsetko islo podla mojich predstav).


Zatiaľ si plať DNP iba z minima, uvidíme, v akej podobe bude schválená novela zákona o sociálnom poistení - ak vôbec bude.;) :confused:
Chilli
18.09.07,08:15
AJOBS a v akom zmysle by sa mal zmenit zakon? teraz akoze vyhadzujem peniazky platene ako DNP do vzduchu?
Jana Motyčková
18.09.07,08:26
AJOBS a v akom zmysle by sa mal zmenit zakon? teraz akoze vyhadzujem peniazky platene ako DNP do vzduchu?
No, podľa toho, ako sa zrovna pani ministerka a spol. vyspí.
Podľa momentálneho návrhu nejde o vyhodené peniaze.
molka
18.09.07,13:23
Ahojte,
viete mi povedat, aky bol maximalny vymeriavaci zaklad na matersku dovolenku v obdobi marec - jun/2006?
Dakujem.
molka
18.09.07,13:35
Je to suma 23.738,- Sk?
Andyke
18.09.07,17:19
Áno , max. VZ bol 23.738,- Sk
ptimka
20.09.07,05:57
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, či mám správne informácie:
od 5.4.2007 som DNP, takže do konca r. 2007 budem mať z tohto poistenia 271 dní. od 1.1.2008 by som chcela ísť na materskú, termín pôrodu presný ešte nemám, ale bude to začiatkom februára 2008, prípadne s lekárom sa budem snažiť dohodnúť sa, aby mi na papiere, čo treba odovzdať do soc. poisťovni, napísal termín až na 12.2.2008, aby som mala splnených 6 týždňov pred nástupom na MD (ak dobre viem, túto podmienku tiež treba spĺňať). DNP som platila do 30.6. z 15000 Sk, od 1.7. som povinná platiť ako SZČO, VZ z DNP som zvýšila na rozdiel medzi max. VZ a VZ zo SZČO (7600 SK), čiže na 20542 Sk, ale nakoľko od 1.10.2007 sa zvýši VZ zo SZČO, budem musieť znížiť VZ pre DNP na 20042 Sk. ak dobre viem, materká mi bude vyrátaná len z DNP, zo živnosti nebudem mať nárok na žiadnu sumu, nakoľko tam nesplním požiadavku 270 dní a z prac. pomeru taktiež nie (v posledných dvoch rokoch 2006-2007 som bola zamestnaná od 1.1.2006 do 31.7.2007). v niektorom príspevku som čítala, že slobodná matka (nevydatá) dlhšie dostáva materkú, je to pravda? ak áno, o akú dobu (37 týýdňov)? a ešte posledná otázka: ak počas materskej by som mala zárobky zo živnosti, musela by som odvádzať poistné do soc. poisťovni, alebo až po materskej počas rodičovskej dovolenky? za odpovede vopred ďakujem
Jana Motyčková
20.09.07,06:59
270dní poistenia sa počíta do dňa pôrodu, t.j. nie je problém nástup na materskú už v decembri. SP v prípade, že pri nástupe na materskú žena nesplnila 270 dní poistenia, nevypláca materské hneď, ale až po pôrode, kedy zisťuje, či bola splnená podmienka 270 dní poistenia do pôrodu - možno by sa dala dohodnúť aj výplata skôr, ak donesieš potvrdenie, že po 270 dňoch si ešte neporodila.

Zo zamestnania by mohol byť nárok na materské v ochrannej lehote - ochranná lehota je 6 mesiacov, tieź máš nárok na nemocenské, ak by si bola PN do nástupu na materské.

Zo SZČO nárok na materské nebude. Pri nástupe na materskú po 1.1.2008 bude ale už platiť nový zákon o SP, kde by možno nárok mohol byť, ale to budeme vedieť až keď zákon prejde parlamentom, počítam najskôr noveber-december.


Dalo by sa ale požiadať zo SZČO o nemocenské, na to máš nárok aj teraz, ak by ťa lekár vypísal a na nemocenské je nárok aj minimálne 6 týždnov pred pôrodom do 6 týždňov po pôrode. Zákon síce hovorí, že nemocenské sa bevypláca počas výplaty materského, ale nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje z každého nemocenského poistenia osobitne a keďže materské zo SZČO mať nebudeš, mala by si mať nárok na zhruba 12 týždňov nemocenského zo SZČO.

K platenie DNP - momentálne nie je nutné platiť z takej výŠky DNP, je možné použiť nasledovný spôsob - teraz si znížiť platbu na minimum, potom niekedy v decembri zrušiť na 1 deň DNP, následne sa prihlásiť na DNP a stanovit si maximálny možný VZ, materské sa potom bude platiť z toho nového VZ.

Slobodná matka má nárok na materské 37 týzdňov.

Pokiaľ ide o odvody počas materskej, osobne si myslím, že SP by si platiť nemala, ale sú tu také názory, že keďže by nešlo o materské z poistenia SZČO, odvody platiť treba. Daj si písomný dopyt na SP. Ale určite nemusíš SP platiť počas poberania nemocenského namiesto materskej.
JulkaT
20.09.07,09:32
Prosím Vás o radu. Zamestnávateľ ukončí svoju činnosť k 30.9.2007. K tomuto dňu prejdú niektorí zamestnanci k novému zamestnávateľovi prechodom práv a povinností a s niektorými bude rozviazaní pracovný pomer. Máme však zamestnankyňu, ktorá je momentálne na rodičovskej dovolenke (od 11.3.2006). Túto zamestnankyňu nechce nový zamestnávateľ prevziať. Výpoveď jej môžeme dať, až keď dôjde k zrušeniu zamestnávateľa. K likvidácii však nedôjde skôr ako k 1.1.08. Zamestnankyňa je ochotná sa dohodnúť na skončení prac. pomeru. Plánuje však ísť na ďalšiu materskú. Mala by nárok na materské, ak by sa dohodla so zamestnávateľom na skončení pracovného pomeru k 30.9.07? Alebo by bolo pre ňu výhodnejšie počkať, až kým jej zamestnávateľ nedá výpoveď v dobe, keď dôjde k jeho zrušeniu a dovtedy ju bude evidovať? Alebo v tom nie je žiaden rozdiel?
Jana Motyčková
20.09.07,09:38
Závisí od toho, či je už tehotná, a či pôjde na materskú do 6 mesiacov. Po skončení PP trvá u tehotnej ochranná lehota 6 mesiacov, ak pôjde na materskú v tomto období, môže ukončiť PP aj teraz.
JulkaT
20.09.07,09:45
Myslím, že tehotná ešte nie je. Len plánujú. :-) V tom prípade je to jedno?
Jana Motyčková
20.09.07,09:49
V tom prípade je jej výhodnejšie zostať čo najdlhšie zamestnaná, ak by medzitým otehotnela, prípadne pre získanie 270 dní poistenia zo zamestnania.
ptimka
21.09.07,06:15
Janka, ďakujem Ti za odpoveď :))
ale myslím si, že na PN v mojom prípade by sa neoplatilo ísť, nakoľko ako SZČO platím poistné len z minimálneho VZ :)) radšej skúsim sa dohodnúť s lekárom, aby som šla na materskú až od 1.1.2008 a tým pádom by som nemala toľko vybavovačiek ohľadom vyplácania materského.
ešte raz Ti ďakujem...
Jana Motyčková
21.09.07,06:26
Myslím, že aj peniaze za 12-týždňovú PN pri minimálnom VZ nie sú na zahodenie.
zuso
21.09.07,06:41
[quote=Jana Motyčková;533315]270dní poistenia sa počíta do dňa pôrodu, t.j. nie je problém nástup na materskú už v decembri. SP v prípade, že pri nástupe na materskú žena nesplnila 270 dní poistenia, nevypláca materské hneď, ale až po pôrode, kedy zisťuje, či bola splnená podmienka 270 dní poistenia do pôrodu - možno by sa dala dohodnúť aj výplata skôr, ak donesieš potvrdenie, že po 270 dňoch si ešte neporodila.


Tiež mam podobný problém, nebudem spĺňať podmienku 270dní DNP 6týždňov pred pôrodom, ale do dňa pôrodu áno. Takže ked budem žiadať o materské- 6 týždňov pred pôrodom, (chcem žiadať aj zo zamestnania aj z DNP), tak mi určia len sumu materského zo zamestnania? A po pôrode budem opätovne žiadať o prepočet sumy materského už aj z DNP?
Neviem či tomu dobre rozumiem, tak prosím o radu. Ďakujem.
ptimka
21.09.07,16:03
Dobrý večer,
ešte by som sa chcela opýtať, ako je to so zárobkami zo živnosti počas poberania materkej? môžem mať vôbec zárobky ako SZČO počas materskej? za odpovede vopred ďakujem
Jozef Mihál
21.09.07,16:15
Môžete.
ptimka
22.09.07,16:20
pán Mihál, ďakujem Vám za odpoveď...prepáčte, že som pridala svoj príspevok ešte raz, ale nefungovala riadne stránka a nebol zobrazený Váš príspevok...ak sa môžem ešte opýtať:
ak by som mala zárobky zo živnosti počas poberania materskej, nestrácala by som pri tom nárok na ňu alebo nemala by som z toho nejaké nevýhody?
gutan52
25.09.07,23:18
Ja ešte doplním Tonkovu odpoveď, nečakaj na prihlásenie do decembra, prihlás sa čo najskôr. VZ si urči minimálny, momentálne 7600,- (od 1.10.2007 si potom treba zmeniť VZ podľa úpravy minimálnej mzdy, malo by to byť 8100,-). ;)

Mne sa zdá, že Janka už má Miminko a je už doma a ešte nám aj stíha radiť. Je to tak? Malý poraďák je ......Diego
mirkao
26.09.07,04:23
Dobry den
ja som sa k tejto stranke dostal az dnes
a co to som si tu uz precitala a ak som to vsetko dobre pochopila
najlepsia moznost ako mat vacsiu matersku by pre mna bola
kedze som zamestnana najst si este jedno zamestnanie na cca 2 h denne
a plus si platit dobrovolne poistenie ak nechcem komplikacie s neplatenym volnom
Alebo dalo by sa to vyriesti aj tak ze by som si platila vyssie dobrovolne poistnie?
KvetkaK
26.09.07,05:32
Mne sa zdá, že Janka už má Miminko a je už doma a ešte nám aj stíha radiť. Je to tak? Malý poraďák je ......Diego
Áno máš pravdu, Janka už má doma miminko a volá sa Jakubko. Je strašne zlatý. :)
ajobs
26.09.07,07:24
Dobry den
ja som sa k tejto stranke dostal az dnes
a co to som si tu uz precitala a ak som to vsetko dobre pochopila
najlepsia moznost ako mat vacsiu matersku by pre mna bola
kedze som zamestnana najst si este jedno zamestnanie na cca 2 h denne
a plus si platit dobrovolne poistenie ak nechcem komplikacie s neplatenym volnom
Alebo dalo by sa to vyriesti aj tak ze by som si platila vyssie dobrovolne poistnie?


Zatiaľ sa prihlás na DNP z minima - od 1.10.2007 8.100 Sk - čiže platba 357 Sk mesačne. V ostatnom treba počkať na schválenie novely zákona o soc. poistení.
Dobroslava
26.09.07,11:01
Prajem pekný deň a prosím o radu:
Som zamestnaná nepretržite od roku 2005, zamestnávateľ odvádza za mňa do SP. Som DNP od 20.decembra 2006. Podmienku 270 dní poistenia splním.
Termín pôrodu je určený na 3.decembra 2007. Materská mi začína od 22. októbra 2007.
Ako konkrétne ovplyvním výšku svojej materskej? Podotýkam, že neplatené voľno v tejto firme neprichádza do úvahy.
Kedy konkrétne mám prerušiť platenie DNP a znovu sa prihlásiť z max. VZ?
Na RLFO mám zaškrtnúť len prerušenie alebo zrušenie DNP?
Výška mojej materskej bude rozdiel medzi max. VZ a mojou hrubou mzdou za rok 2006?
Môžem sa ešte do nástupu na MD zamestnať u iného zamestnávateľa - bez prerušenia PP u svojho terajšieho zamestnávateľa? Bude to mať nejaký pozitívny vplyv na výšku materskej?
Ďakujem za odpovede, som v tejto problematike úplný nováčik, a ak je to možné, prečo si "neprilepšiť" materskú?
Manual
26.09.07,11:20
Dobroslava
Aby bolo možné v r. 2007 mať napr. 2 materské ako chceš ty a preto si si platila aj DNP, treba mať na pamäti túto podstatnú vec.
V dobe, kedy si chceš platiť v DNP z max. VZ = to bude tvoje RO pre výpočet materskej, tak v tomto období nesmie byť platené nič iné. Platby v tomto období zo zamestnania a DNP sa nesmú prekrývať. Lebo by bol prekročený max. VZ pre odvody. Preto je nutné u zamestnávateľa neplatené voľno = vtedy za teba nič neodvádza. Ak si aj nájdeš ešte jedného zamestnávateľa ale u toho súčasného budeš stále v prac. pomere a nedá ti nepl. voľno, tak je tvoja snaha o maximalizáciu materských zbytočná. Potom budeš mať jednu max. materskú. Od zamestnávateľa bude z RO r.2006 a z DNP a zbytok = preplatok z DNP si vypýtaš v r. 2008 od SP aby ti vrátili.
Dobroslava
26.09.07,11:48
Dobroslava
Aby bolo možné v r. 2007 mať napr. 2 materské ako chceš ty a preto si si platila aj DNP, treba mať na pamäti túto podstatnú vec.
V dobe, kedy si chceš platiť v DNP z max. VZ = to bude tvoje RO pre výpočet materskej, tak v tomto období nesmie byť platené nič iné. Platby v tomto období zo zamestnania a DNP sa nesmú prekrývať. Lebo by bol prekročený max. VZ pre odvody. Preto je nutné u zamestnávateľa neplatené voľno = vtedy za teba nič neodvádza. Ak si aj nájdeš ešte jedného zamestnávateľa ale u toho súčasného budeš stále v prac. pomere a nedá ti nepl. voľno, tak je tvoja snaha o maximalizáciu materských zbytočná. Potom budeš mať jednu max. materskú. Od zamestnávateľa bude z RO r.2006 a z DNP a zbytok = preplatok z DNP si vypýtaš v r. 2008 od SP aby ti vrátili.
Teda ako konkrétne postupovať, aby to DNP nebolo zbytočne platené?
Keď už nie max. materské, aspoň niečo ... Mám z toho hlavu v smútku, pretože na neplatenom voľne sme boli so zamestnávateľom dohodnutí, keď však prišlo k "lámaniu chleba" , nechce o tom ani počuť.
Niekde vo Vašich príspevkoch som čítala, že by sa to dalo poriešiť ešte s OČR. Po 10 dni od nástupu na OČR sa prerušuje poistenie, to znamená, že zamestnávateľ za mňa od toho 10 dňa neplatí odvody a teda by sa RO neprekrývalo? Uvažujem správne? Prosím uveďte ma na správnu mieru, mám v tom trošku chaos.
Jozef Mihál
26.09.07,19:43
Uvažujete správne. Pri OČR trvajúcej viac ako 10 dní sa obdobie od 11.ho dňa trvania OČR do skončenia OČR považuje za prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca. Zamestnávateľ toto obdobie musí nahlásiť na registračnom liste ako prerušenie.
Dobroslava
26.09.07,20:11
Uvažujete správne. Pri OČR trvajúcej viac ako 10 dní sa obdobie od 11.ho dňa trvania OČR do skončenia OČR považuje za prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca. Zamestnávateľ toto obdobie musí nahlásiť na registračnom liste ako prerušenie.
Takže je tu šanca na vyplatenie max. materskej aj zo zamestnania aj z DNP?
PS: To som netušila, že v takejto nočnej hodine mi ešte odpovie "najfundovanejší" odborník na otázky soc. poistenia. Ďakujem p. Mihál. Som na tejto stránke nováčik, ale čo všetko sa tu dozviem z každej oblasti - ste naozaj super!
mirkao
27.09.07,04:41
Moze mi niekto pomoct s vypoctom ja som z tych vsetkych informacii
uplne dopletena.
Moja hruba mzda je 15500,- od decembra si chcem platit DNP z 8100,-
Prvy pol rok budem dostavat nejake percento z platu od zamestnavatela
ked si budem platit DNP bude to patrit k tomu alebo to budem dostavat
az po pol roku + zo socialky dalsich 2,5 roka kedze by som chcela zostat doma cele 3 roky
mirkao
27.09.07,04:48
A este jedna otazka
budem si platit DNP kedy je vyhodne skoncit to (z minima) a zacat z maxima
myslim pred odchodom na matersku
ajobs
27.09.07,09:13
Moze mi niekto pomoct s vypoctom ja som z tych vsetkych informacii
uplne dopletena.
Moja hruba mzda je 15500,- od decembra si chcem platit DNP z 8100,-
Prvy pol rok budem dostavat nejake percento z platu od zamestnavatela
ked si budem platit DNP bude to patrit k tomu alebo to budem dostavat
az po pol roku + zo socialky dalsich 2,5 roka kedze by som chcela zostat doma cele 3 roky


Nehnevaj sa, mám síce vysokú školu, ale tvojej otázke nerozumiem. Čo tým chcel básnik povedať ?
Potrebujem vedieť fakty - termín pôrodu, príp. dátum nástupu na MD, VZ za rok 2006, resp. 2007 - a čo by si chcela tým DNP dosiahnuť - asi maximálne materské ?
ajobs
27.09.07,09:15
A este jedna otazka
budem si platit DNP kedy je vyhodne skoncit to (z minima) a zacat z maxima
myslim pred odchodom na matersku

Tesne pred nástupom na materskú - presnejšia odpoveď bude po poskytnutí údajov - viď vyššie uvedený príspevok.
Pepa
27.09.07,09:19
Pracovný pomer do 31.3.2007 /pp cca 3 roky/. Od 1.4. evidencia na UP. DNP od 15.12.2006. Nástup na matersku začiatkom marca 2008. Chcem dosiahnuť, aby mala 2xPN a max. materskú /o zmenách chystajúcich sa od 1.1.2008 viem/.
Riešenie: k 30.9. ju odhlásim z DNP, 1.10. ju zamestnám s max. VZ, 3.10 ju v skúšobnej prepustím, 4.10. ju prihlásim na DNP z maxima 5.10. ide na PN. Bude to dobre /2xPN/? bude nárok na MD ?- tých 6 mesiacov ochranná doba ma zaujíma.
Ďakujem.
ajobs
27.09.07,09:27
Pracovný pomer do 31.3.2007 /pp cca 3 roky/. Od 1.4. evidencia na UP. DNP od 15.12.2006. Nástup na matersku začiatkom marca 2008. Chcem dosiahnuť, aby mala 2xPN a max. materskú /o zmenách chystajúcich sa od 1.1.2008 viem/.
Riešenie: k 30.9. ju odhlásim z DNP, 1.10. ju zamestnám s max. VZ, 3.10 ju v skúšobnej prepustím, 4.10. ju prihlásim na DNP z maxima 5.10. ide na PN. Bude to dobre /2xPN/? bude nárok na MD ?- tých 6 mesiacov ochranná doba ma zaujíma.
Ďakujem.

Nie, nie je to dobre. Dnes 27.9.2007 ju odhlás z DNP - z minima, od zajtra 28.9.2007 prihlás z maxima, a od 1.10.2007 ju zamestnaj z maxima - 5.10.2007 ide na PN a má 2 x maximálnu PN.
RO z DNP je 28.9.-30.9.2007
RO z PP je 1.10.-4.10.2007
Toto maximálne nemocenské bude poberať až do marca, avšak ak prejdú zmeny ohľadne maximálneho DVZ, bude mať materské iba z jedného maxima.
Pepa
27.09.07,09:31
Nie, nie je to dobre. Dnes 27.9.2007 ju odhlás z DNP - z minima, od zajtra 28.9.2007 prihlás z maxima, a od 1.10.2007 ju zamestnaj z maxima - 5.10.2007 ide na PN a má 2 x maximálnu PN.
RO z DNP je 28.9.-30.9.2007
RO z PP je 1.10.-4.10.2007
Toto maximálne nemocenské bude poberať až do marca, avšak ak prejdú zmeny ohľadne maximálneho DVZ, bude mať materské iba z jedného maxima.
UUUUha - od včerajšieho dňa ťa vykúkam - ďakujem Mala som za to, že doby sa nesmú prekrývať. Takže som to nedomyslela dobre. Idem teda dneska zrušiť, zajtra prihlásiť, v pondelok zamestnať.
No - prihlásim ju zajtra s tým že DNP trvá aj 1.10 ešte alebo 30.9. zruším - priznávam - nerozumiem celkom.
ajobs
27.09.07,09:44
UUUUha - od včerajšieho dňa ťa vykúkam - ďakujem Mala som za to, že doby sa nesmú prekrývať. Takže som to nedomyslela dobre. Idem teda dneska zrušiť, zajtra prihlásiť, v pondelok zamestnať.
No - prihlásim ju zajtra s tým že DNP trvá aj 1.10 ešte alebo 30.9. zruším - priznávam - nerozumiem celkom.


Nie Erika, NESMIEŠ jej zrušiť DNP, pretože v ochrannej lehote by jej SP nepriznala nemocenské z DNP. Takže DNP necháš bežať bez zmeny až do ukončenia PN.
jankasm
28.09.07,09:35
Moze mi niekto pomoct s vypoctom ja som z tych vsetkych informacii
uplne dopletena.
Moja hruba mzda je 15500,- od decembra si chcem platit DNP z 8100,-
Prvy pol rok budem dostavat nejake percento z platu od zamestnavatela
ked si budem platit DNP bude to patrit k tomu alebo to budem dostavat
az po pol roku + zo socialky dalsich 2,5 roka kedze by som chcela zostat doma cele 3 roky

Ako písal ajobs, je potrebných trošku viac informácií.
Ja len upresním, že materskú nebudeš dostávať od zamestnávateľa. Materskú platí od prvého dňa sociálna poisťovňa. Zo zamestnania máš VZ 15500,- takže SP ti bude od prvého dňa vyplácať 55% z tohoto VZ. Ak si budeš platiť DNP, tak na SP odovzdáš 2 žiadosti o materské. Jednu ako zamestnanec a druhú ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. SP posúdi tvoje žiadosti, a ak ti vznikne nárok na materské aj zo zamestnania aj z DNP, tak tieto dve dávky spočíta a vyplatí ti ich jednou sumou.
jankasm
28.09.07,10:21
Mne sa zdá, že Janka už má Miminko a je už doma a ešte nám aj stíha radiť. Je to tak? Malý poraďák je ......Diego

Áno, je to tak. Malý poraďák je ale poriadny "čertík" takže na poradu už nemám toľko času ako predtým. Ale keď si chvíľku nájdem, vždy tu nakuknem čo je nové. ;) :)
jankasm
28.09.07,10:25
Je niečo pravdy na tom, že v novele je nejaká zmena aj ohľadom poberania OČR z DNP?
Kamoška volala na pobočku, že či môže z DNP poberať OČR aj keď ešte nesplnila 270 dní poistenia a poberá rodičovský príspevok. Pani povedala, že ešte sa to dá, ale že už sa nebude dať.
ajobs
28.09.07,20:18
Je niečo pravdy na tom, že v novele je nejaká zmena aj ohľadom poberania OČR z DNP?
Kamoška volala na pobočku, že či môže z DNP poberať OČR aj keď ešte nesplnila 270 dní poistenia a poberá rodičovský príspevok. Pani povedala, že ešte sa to dá, ale že už sa nebude dať.

Janka, v tomto smere sa žiadna zmena nechystá. Na ošetrovné netreba (ani nebude treba) splniť podmienku 270 dní z DNP.
Dobroslava
30.09.07,19:14
Uvažujete správne. Pri OČR trvajúcej viac ako 10 dní sa obdobie od 11.ho dňa trvania OČR do skončenia OČR považuje za prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca. Zamestnávateľ toto obdobie musí nahlásiť na registračnom liste ako prerušenie.
Môžete sa mi prosím, konkrétnejšie vyjadriť k tej otázke OČR po 10 dni? Bude to možné uplatniť pri výpočte materskej zo zamestnania, keďže neplatené voľno neprichádza do úvahy? /aby sa neprekrývali RO zo zamestnania a DNP/. Ďakujem.
ajobs
30.09.07,19:28
Môžete sa mi prosím, konkrétnejšie vyjadriť k tej otázke OČR po 10 dni? Bude to možné uplatniť pri výpočte materskej zo zamestnania, keďže neplatené voľno neprichádza do úvahy? /aby sa neprekrývali RO zo zamestnania a DNP/. Ďakujem.

Áno, však myslím, že Dr. Mihál sa úplne jasne vyjadril vo svojom príspevku. Čiže na obdobie od 11. dňa ošetrovania si treba naplánovať DNP z maxima, a potom bude materské z 2 VZ - DNP z maxima.
zuso
01.10.07,15:12
Prosím Vás, dá sa poberať z DNP materská a zároveň aj OČR? Keď budem na materskej s druhým dieťaťom, ktorá bude uplatnená z DNP, môžem využiť OČR z tohto poistenia s prvým dieťaťom?
Manual
01.10.07,15:21
Tu sú možnosti:
Nie je možné realizovať iba tieto kombinácie: nemocenské+materské (§ 35 zákona o soc. poistení - ZSP), nemocenské+ošetrovné, materské+ošetrovné, náhradu príjmu+ošetrovné (§ 43 ZSP), a materské+rodičovský príspevok (§ 3a zákona č.280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku).

nemocenské aj rodičovský príspevok je možné vyplácať súčasne, nebráni tomu žiaden zákon.

Citácia z dlhého príspevku od ajobs
...................
zuso
01.10.07,17:42
Ďakujem Manual.
Ešte by som sa chcela opýtať. Ked zamestnávateľ dáva potvrdenie pre SP na určenie VZ zo zamestnania, tak tam asi nemôže z ničoho nič zadať napr. VZ 18 000,-, keď podla výplatných pások je v skutočnosti VZ nejakých 11 000,-Sk. Niekde v príspevkoch som čítala, že "treba zamestnávateľa presvedčiť aby tam uviedol čo najvyššiu sumu". Perverujú to na SP?
Manual
01.10.07,17:52
Ďakujem Manual.
Ešte by som sa chcela opýtať. Ked zamestnávateľ dáva potvrdenie pre SP na určenie VZ zo zamestnania, tak tam asi nemôže z ničoho nič zadať napr. VZ 18 000,-, keď podla výplatných pások je v skutočnosti VZ nejakých 11 000,-Sk. Niekde v príspevkoch som čítala, že "treba zamestnávateľa presvedčiť aby tam uviedol čo najvyššiu sumu". Perverujú to na SP?
Tak to by som si nikdy nedovolil, / ani pre modré očká :) / predsa existujú kontroly zo SP a myslíš že si to niekto vezme na seba ?
A predsa sa odovzdávajú mesačné výkazy, na SP si to vedia porovnať atď...
ajobs
01.10.07,17:57
Ďakujem Manual.
Ešte by som sa chcela opýtať. Ked zamestnávateľ dáva potvrdenie pre SP na určenie VZ zo zamestnania, tak tam asi nemôže z ničoho nič zadať napr. VZ 18 000,-, keď podla výplatných pások je v skutočnosti VZ nejakých 11 000,-Sk. Niekde v príspevkoch som čítala, že "treba zamestnávateľa presvedčiť aby tam uviedol čo najvyššiu sumu". Perverujú to na SP?


Ten príspevok s uvedeným citátom som napísal ja, a platí iba v prípade pravdepodobného vymeriavacieho základu, čiže vtedy, ak v predchádzajúcom (rozhodujúcom) období bola žena dlhodobo napr. poberateľkou rodičovského príspevku a nepracovala. Vtedy môže zamestnávateľ použiť pravdepodobný VZ, čiže predpokladanú mzdu.
Andyke
01.10.07,17:58
Ak je VZ predchádzajúci rok príp. tento rok do určitého obdobia tak sa
nemôže uviesť hocijaká suma, nakoľko z tých VZ sa odvádzali odvody na
nemoc. poistenie. (a to asi žiadna mzdárka neriskne)
Prípad uviesť čo najvyššiu sumu je asi iba pri pravdepodobnom VZ
saskia26
02.10.07,10:45
Môže sa SZČO prihlásiť na DNP z minimálneho VZ alebo sa musí prihlásiť z rozdielu VZ, aby bolo možné dosiahnúť maximálnu materskú?
ajobs
02.10.07,11:00
Môže sa SZČO prihlásiť na DNP z minimálneho VZ alebo sa musí prihlásiť z rozdielu VZ, aby bolo možné dosiahnúť maximálnu materskú?


Môže sa prihlásiť z minima a tesne pred nástupom na MD (ak dosiahne aspoň 270 dní poistenia DNP) sa odhlási z minima a prihlási z aktuálneho maxima.
hodmon
02.10.07,12:32
Pracujem od jula 2005. Predpokladaný termín pôrodu mám 23.5.2008. Chcela by som dosiahnuť najvyššiu materskú.Zamestnávateľ súhlasil s možnosťou výstup-nástup, za predpokladu, že s tým nebude mať žiadne problémy.Môže mu tie problémy niekto robiť? Kedy by som mala dať výpoveď a kedy znova nastúpiť do zamestnania s maximálnym vymeriavacím základom?
zuso
02.10.07,15:46
Ďakujem za odpovede, veľmi si ich cením.
Prosím Vás je v mojom prípade možnosť o 2x max. materskú?
Zamestnanie od 1.9.2006. Ukončenie 30.11.2007.
Nový PP od 10.12.2007 do 13.12.2007 s max. VZ.
DNP od 10.4.2007. Ukončenie 9.12.2007 = 244dní
Prihlásenie DNP s max. VZ 14.12.2007, nástup na MD 17.12.2007, termín pôrodu 28.1.2007. Podmienka 270 dní bude splnená 8.1.2007.
Dúfam, že som to dobre všetko napísala.
Jozef Mihál
02.10.07,17:33
zuso: áno, je to 2x max. materská, čiže cca 30000 Sk mesačne. Len treba mať pevné nervy pri "vyjednávaní" o túto sumu na Sociálke. Odporúčam zatiaľ pravidelné tréningy na Miletičke.
Jozef Mihál
02.10.07,17:43
Pracujem od jula 2005. Predpokladaný termín pôrodu mám 23.5.2008. Chcela by som dosiahnuť najvyššiu materskú.Zamestnávateľ súhlasil s možnosťou výstup-nástup, za predpokladu, že s tým nebude mať žiadne problémy.Môže mu tie problémy niekto robiť? Kedy by som mala dať výpoveď a kedy znova nastúpiť do zamestnania s maximálnym vymeriavacím základom?

Ad: Môže mu tie problémy niekto robiť?

Nikde v našej legislatíve nie je zakázané ukončiť so zamestnankyňou po vzájomnej dohode hoci počas tehotenstva pracovný pomer a po pár dňoch s tou istou zamestnankyňou uzatvoriť nový. V Sociálke o tu preberaných trikoch dobre vedia avšak môžu (censored by default Porada system) ...

Mimochodom, sama Sociálka sa postarala o to, aby sa do pripravovanej novely nedostal bod, podľa ktorého sa mali spočítavať doby rôznych typov poistenia (zamestnankyňa, SZČO, dobrovoľné poistenie) pri posudzovaní nároku na materské (doba 270 dní za dva roky pred pôrodom). Ľutovať túto ľudomiľnú inštitúciu nie je dôvod.

Ad: Kedy by som mala dať výpoveď a kedy znova nastúpiť do zamestnania s maximálnym vymeriavacím základom?

Ak na materské pôjdete začiatkom apríla, napr. 7.4.2008, tak odporúčam ukončenie terajšieho PP uprostred marca 2008 a uzatvorenie nového k 1.4.2008.
1beba
02.10.07,18:23
Dobry den,chcem sa tu trošku zorganizovať...a upresniť si niektoré veci...-moja situácia je takáto...
min.rok som ukončila pp so svojim bývalým zam.a uzatvorila som nový pp-s max.vz-úspešne som tým dosiahla maximálnu materskú...kedže som slobodná mamička, materskú mam poberať nie 28, ale 37 týždňov-čo sa onedlho pre mňa končí :-(..takže ma čaká rodičovský príspevok-teda nič moc pre slobodnú mamičku...takže moje otázočky smerujú k dalšej nemocenskej dávke...
-ak sa dobrovoľne nemocensky poistím (max.vz???):
1-môžem na rod.dovolenke-ak napr.ochoriem-poberať nemocenskú dávku, čiže môžem byť pn?ak áno-je to nejak časovo obmedzené?-poznámočka-pri poslednom prac.pom.som ukončila pp den pred nástupom na materskú-čiže po skončení mat.a rodič.dávky budem "nezamestnaná"..
2-taktiež pri rodič.dovolenke-môžem byť na očr?-polročné bábo..
-aké sú podmienky v oboch prípadoch-čo musím splnať, okrem toho, že musím byť dnp..
dakujem vopred za prípadné odpovede
zuso
02.10.07,18:29
Osobne si neviem predstaviť materskú cca 30 000,- pri mojom plate...
Ale za pokus to stojí.
Neviete niekto ako dopadla Jankasm s tým odvolaním? Teraz má asi veľa iných starostí, bábo jej zaberie dosť času a neviem či sa tu ukáže. Má niekto skúsenosť s priznaním 2x max. materskej?
Andyke
02.10.07,19:18
Osobne si neviem predstaviť materskú cca 30 000,- pri mojom plate...
Ale za pokus to stojí.
Neviete niekto ako dopadla Jankasm s tým odvolaním? Teraz má asi veľa iných starostí, bábo jej zaberie dosť času a neviem či sa tu ukáže. Má niekto skúsenosť s priznaním 2x max. materskej?


Od jankasm (http://www.porada.sk/member.php?u=13175) on 20-09-07, 11:45 AM
Re: Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)




Huráááááááááááá, dnes mi prišlo nové rozhodnutie zo SP, priznali mi 2x maximum.
Veľmi pekne ďakujem všetkým za pomoc.

viď: http://www.porada.sk/t31667-p62-materske-od-1-8-2006-cast-viii-zaver.html
ajobs
02.10.07,20:47
Dobry den,chcem sa tu trošku zorganizovať...a upresniť si niektoré veci...-moja situácia je takáto...
min.rok som ukončila pp so svojim bývalým zam.a uzatvorila som nový pp-s max.vz-úspešne som tým dosiahla maximálnu materskú...kedže som slobodná mamička, materskú mam poberať nie 28, ale 37 týždňov-čo sa onedlho pre mňa končí :-(..takže ma čaká rodičovský príspevok-teda nič moc pre slobodnú mamičku...takže moje otázočky smerujú k dalšej nemocenskej dávke...
-ak sa dobrovoľne nemocensky poistím (max.vz???):
1-môžem na rod.dovolenke-ak napr.ochoriem-poberať nemocenskú dávku, čiže môžem byť pn?ak áno-je to nejak časovo obmedzené?-poznámočka-pri poslednom prac.pom.som ukončila pp den pred nástupom na materskú-čiže po skončení mat.a rodič.dávky budem "nezamestnaná"..
2-taktiež pri rodič.dovolenke-môžem byť na očr?-polročné bábo..
-aké sú podmienky v oboch prípadoch-čo musím splnať, okrem toho, že musím byť dnp..
dakujem vopred za prípadné odpovede

Čím skôr DNP z minima (8100 Sk) - už si mohla platiť skôr - môžeš byť PN aj ošetrovať dieťa. Pri PN platí 270 dní poistenia DNP, pri ošetrovnom od 1. dňa - samozrejme z maxima.;)
jankasm
03.10.07,08:54
Osobne si neviem predstaviť materskú cca 30 000,- pri mojom plate...
Ale za pokus to stojí.
Neviete niekto ako dopadla Jankasm s tým odvolaním? Teraz má asi veľa iných starostí, bábo jej zaberie dosť času a neviem či sa tu ukáže. Má niekto skúsenosť s priznaním 2x max. materskej?

Ahoj :---
Je pravda, že malý drobec mi zaberá kopec času, ale keď si chvíľočku nájdem, vždy zájdem na poradu. Je to dobrý relax popri tom celodennom kolotoči.
Ako si si už mohla prečítať vo vyššie citovanom mojom príspevku, tak skutočne mi priznali 2x maximálnu materskú, čiže cca. 30000,-. Popri mojom plate je to neskutočne vysoká suma, ale ako vidíš, nie nemožná. To je na našej šikovnosti. :rolleyes: ;)
Takže držím palce a ak by bol náhodou problém s priznaním 2x maxima, rada poskytnem vzor odvolania.
Jana
Marti.ka
04.10.07,05:09
Gratulujem. Niekedy proste treba zabojovať...a nakoniec sa to podarí.
1beba
06.10.07,20:45
Citát:
Pôvodca textu príspevku: 1beba Pozri príspevok
Dobry den,chcem sa tu trošku zorganizovať...a upresniť si niektoré veci...-moja situácia je takáto...
min.rok som ukončila pp so svojim bývalým zam.a uzatvorila som nový pp-s max.vz-úspešne som tým dosiahla maximálnu materskú...kedže som slobodná mamička, materskú mam poberať nie 28, ale 37 týždňov-čo sa onedlho pre mňa končí :-(..takže ma čaká rodičovský príspevok-teda nič moc pre slobodnú mamičku...takže moje otázočky smerujú k dalšej nemocenskej dávke...
-ak sa dobrovoľne nemocensky poistím (max.vz???):
1-môžem na rod.dovolenke-ak napr.ochoriem-poberať nemocenskú dávku, čiže môžem byť pn?ak áno-je to nejak časovo obmedzené?-poznámočka-pri poslednom prac.pom.som ukončila pp den pred nástupom na materskú-čiže po skončení mat.a rodič.dávky budem "nezamestnaná"..
2-taktiež pri rodič.dovolenke-môžem byť na očr?-polročné bábo..
-aké sú podmienky v oboch prípadoch-čo musím splnať, okrem toho, že musím byť dnp..
dakujem vopred za prípadné odpovede
Čím skôr DNP z minima (8100 Sk) - už si mohla platiť skôr - môžeš byť PN aj ošetrovať dieťa. Pri PN platí 270 dní poistenia DNP, pri ošetrovnom od 1. dňa - samozrejme z maxima.
__________________
Keep smiling
TONO

Mám nárok na nemocenskú dávku-pn-aj ked nie som momentálne dnp?
-od r.2004 som bola zamestnaná u zl,
-v r.2006 som bola cca 90 dní pn,
- zač.roka 2007 18 dní pn,-ukončenie pp,nový pp od 19-22.jan..od 23.nástup na md...ktorá bude trvať do 9.11.2007
-posledný pp bol na dobu určitú do konca mesiaca-ale medzitým bol ten nástup na md.-takže po skončení md budem "nezamestnaná"
Ak teda áno-z čoho sa bude moja nd počítať-aké bude ro?
ajobs
07.10.07,07:24
Citát:
Pôvodca textu príspevku: 1beba Pozri príspevok
Dobry den,chcem sa tu trošku zorganizovať...a upresniť si niektoré veci...-moja situácia je takáto...
min.rok som ukončila pp so svojim bývalým zam.a uzatvorila som nový pp-s max.vz-úspešne som tým dosiahla maximálnu materskú...kedže som slobodná mamička, materskú mam poberať nie 28, ale 37 týždňov-čo sa onedlho pre mňa končí :-(..takže ma čaká rodičovský príspevok-teda nič moc pre slobodnú mamičku...takže moje otázočky smerujú k dalšej nemocenskej dávke...
-ak sa dobrovoľne nemocensky poistím (max.vz???):
1-môžem na rod.dovolenke-ak napr.ochoriem-poberať nemocenskú dávku, čiže môžem byť pn?ak áno-je to nejak časovo obmedzené?-poznámočka-pri poslednom prac.pom.som ukončila pp den pred nástupom na materskú-čiže po skončení mat.a rodič.dávky budem "nezamestnaná"..
2-taktiež pri rodič.dovolenke-môžem byť na očr?-polročné bábo..
-aké sú podmienky v oboch prípadoch-čo musím splnať, okrem toho, že musím byť dnp..
dakujem vopred za prípadné odpovede
Čím skôr DNP z minima (8100 Sk) - už si mohla platiť skôr - môžeš byť PN aj ošetrovať dieťa. Pri PN platí 270 dní poistenia DNP, pri ošetrovnom od 1. dňa - samozrejme z maxima.
__________________
Keep smiling
TONO

Mám nárok na nemocenskú dávku-pn-aj ked nie som momentálne dnp? Na nemocenské ani ošetrovné nemáš nárok, keď nie si DNP.
-od r.2004 som bola zamestnaná u zl,
-v r.2006 som bola cca 90 dní pn,
- zač.roka 2007 18 dní pn,-ukončenie pp,nový pp od 19-22.jan..od 23.nástup na md...ktorá bude trvať do 9.11.2007
-posledný pp bol na dobu určitú do konca mesiaca-ale medzitým bol ten nástup na md.-takže po skončení md budem "nezamestnaná"
Ak teda áno-z čoho sa bude moja nd - toto neviem čo je za skratka ?počítať-aké bude ro?

Odporúčam - prihlásiť sa na DNP od 1.11.2007 z maxima 28.142 Sk, a od ukončenia MD (10.11.2007) ošetrovať dieťa 1-2 x mesačne po 10 dní (medzi jedným aj druhým ošetrovaním musí byť pauza - odporúčam aspoň 1 deň - a ošetrovanie musí byť s inou diagnózou). Jedno ošetrovanie je cca 5000 Sk za 10 kalendárnych dní.
Takto pokračovať počas 270 nasledujúcich dní, potom môže byť aj vlastné nemocenské - max. 52 týždňov.
zuso
07.10.07,16:02
Ďakjem za povzbudivé slová, tak ak sa bude s bábom všetko dobre vyvíjať, tak sa pokúsim o 2x max. materskú. Jankasm to odvolanie som si stiahla, pre prípad potreby. Ak je to to, čo si tu raz prikladala. Ďakujem ešte raz.
1beba
07.10.07,18:38
dakujem za radu :-) -a sekla som sa v dátume-md mi končí tento mesiac, nie 11-ty..-ale to na veci moc nemení..
-nd-myslela som nemocenská dávka ..ups..
ešte raz vdaka
Katy a R
07.10.07,22:08
dakujem za radu :-) -a sekla som sa v dátume-md mi končí tento mesiac, nie 11-ty..-ale to na veci moc nemení..
-nd-myslela som nemocenská dávka ..ups..
ešte raz vdaka

Ak by si sa teraz zamestnala - riadny PP, tak by si mala mať dostatočnú dobu poistenia (aj keď neuvádzaš presne) zo zamestnania - potom by mohla prichádzať do úvahy aj PNka (nemocenské). Rodičovský príspevok môžeš poberať normálne aj keď pracuješ, len nesmieš dať dieťa do štátneho zariadenia.
Ale to DNP si urob - zíde sa do budúcnosti.
jankasm
08.10.07,08:43
Ďakjem za povzbudivé slová, tak ak sa bude s bábom všetko dobre vyvíjať, tak sa pokúsim o 2x max. materskú. Jankasm to odvolanie som si stiahla, pre prípad potreby. Ak je to to, čo si tu raz prikladala. Ďakujem ešte raz.

Áno, je to to. Len to bola iba prvá verzia. Po porade s Tonkom-ajobs sme to ešte trošku upravili.
Takže ak bude treba, potom Ti pošlem už tú finálnu verziu.
Ale držím palce a verím, že tety na SP dovtedy trošku zmúdrejú :D a ty ho nebudeš potrebovať. :cool:
katkas
08.10.07,18:47
Ahojte,
takze chcem sa opytat, ci novela zakona narusi nejak moje plany.
Som zamestnana a chcem sa od 10.10. prihlasit ako DNP. Chcem cerpat co najvysiu matersku. Co mam robit? Bude sa dat este cerpat materska zo zamestnania + DNP? V praci by som si event. mohla vybavit jeden den neplatene volno - co by to ovplyvnilo? Tehotna nie som, chystam sa otehotniet asi tak o rok, mozno skor. Dik
Jozef Mihál
08.10.07,20:26
Ak sa schváli novela v znení, v akom bola predložená do parlamentu, tak dvojitá materská je po 1.1.2008 už len pojem pre históriu. O aktuálnom vývoji budem včas informovať, napr. zajtra sa chystám do parlamentu na rokovanie sociálneho výboru.

DNP potom bude dobré len na vylepšenie materskej na 1 x maximum v prípade, ak mamina má zamestnanie s platom pod 28000 a nemá "priateľského" zamestnávateľa.
auctovnicka
09.10.07,00:47
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu: som na riadnej materskej dovolenke a mam iba tuto davku, ako moj jediny prijem. Chcela by som si trocha prilepsit popri materskej, len sa neviem zorientovat, aby som si neskomplikovala zivot. Takze moja otazka znie: na aky druh uvazku by som sa mohla zamestnat, aky max. prijem dosiahnut, aby som nemala ohrozenu matersku. Resp. co je pre mna najvyhodnejsie. Velmi pekne dakujem.
moe7
09.10.07,08:26
volala som na soc. poist ze kedy je mozne prist ohadne DNP
a tam mi zacala rozpavat ze to pre mna nema ziadny vyznam ze sa mi tym
nic nezmeni ani na materskej
tak si mam platit DNP? ak planujem casom ist na MD
jankasm
09.10.07,11:11
volala som na soc. poist ze kedy je mozne prist ohadne DNP
a tam mi zacala rozpavat ze to pre mna nema ziadny vyznam ze sa mi tym
nic nezmeni ani na materskej
tak si mam platit DNP? ak planujem casom ist na MD

Odporúčam nepočúvať rady tetušiek na SP ohľadne toho či má alebo nemá pre teba DNP význam. Pokiaľ nemáš v zamestnaní VZ 28000,- tak v každom prípade sa Ti DNP oplatí, či už pri PN, OČR alebo pri materskej.
Takže choď na SP vypíš prihlášku a nech nikoho netrápi dôvod prečo sa prihlasuješ, je to tvoja vec a zákon Ti to nezakazuje. ;) :---
Kája.
09.10.07,11:14
Dobrý deň chcela by som poprosiť o radu. Klientka SZČO s minimálnym vymeriavacím základom má termín pôrodu 25.12.2007. Od 1.2.2007 zamestnaná na skrátený úväzok, 270 dní poistenia splní 28.10.2007 Od 5.11.2007 chce ukončiť pracovný pomer a následne uzatvoriť nový pracovný pomer u iného zamestnávateľa, len som si nie istá zárobok by mala mať u nového zamestnávateľa. Prosím poradte?Ďakujem.
moe7
09.10.07,11:18
Dakujem, vazne som zostla na vazkach.
Zajtra tam nabehnem
DAKUJEM
Katy a R
09.10.07,11:19
pre Kaja
opravujem :Rozdiel 28 142 - a platby SZČO.
270 dní spĺňa z obidvoch poistení - aj zamestnanie, aj SZČO?
jankasm
09.10.07,11:25
Dobrý deň chcela by som poprosiť o radu. Klientka SZČO s minimálnym vymeriavacím základom má termín pôrodu 25.12.2007. Od 1.2.2007 zamestnaná na skrátený úväzok, 270 dní poistenia splní 28.10.2007 Od 5.11.2007 chce ukončiť pracovný pomer a následne uzatvoriť nový pracovný pomer u iného zamestnávateľa, len som si nie istá zárobok by mala mať u nového zamestnávateľa. Prosím poradte?Ďakujem.

Keďže si platí ako SZČO z minima, tak VZ v zamestnaní môže byť len vo výške maximum mínus VZ ako SZČO /28142,--8100,-/ teda cca. 20000,-. ;)
Kája.
09.10.07,12:39
Ďakujem Vám.
Jana Motyčková
10.10.07,10:29
Keďže si platí ako SZČO z minima, tak VZ v zamestnaní môže byť len vo výške maximum mínus VZ ako SZČO /28142,--8100,-/ teda cca. 20000,-. ;)
To je naopak, v prvom rade sa platí zo zamestnania, potom zo SZČO. T.j. môže mať zo zamestnania 28142, zo SZČO bude mať potom v tom mesiaci 0.
Kája.
10.10.07,11:23
A z čoho by sa jej rátala materská keby mala zo zamestnania od 1.11.2007 28 142,-. VZ SZČO by bol rok 2006 minimum a zo zamestnania od 1.11.07 28 142?
Jana Motyčková
10.10.07,12:15
Z 28142+z VZ zo SZČO za rok 2006.
Denny30
10.10.07,15:21
dnes som sa dobrovolne poistila, no neviem však kolko mam zaplatit a do kedy,pretoze zamestnankyna mi nevedela odpovedať ani na jednu otázku. Momentalne poberám rodičovský príspevok a dob. poistenie chcem platiť z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Neviete miu poradiť kolko mám zaplatiť.
Neviem či niečo zamna niečo odvádza štát. Ďakujem
ajobs
10.10.07,20:07
dnes som sa dobrovolne poistila, no neviem však kolko mam zaplatit a do kedy,pretoze zamestnankyna mi nevedela odpovedať ani na jednu otázku. Momentalne poberám rodičovský príspevok a dob. poistenie chcem platiť z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Neviete miu poradiť kolko mám zaplatiť.
Neviem či niečo zamna niečo odvádza štát. Ďakujem

Za október 2007 zaplatíš ( od 10.10. do 31.10.2007 ) alikvotnú časť zo sumy 1239 Sk (to je poistné z maximálneho VZ) vo výške 880 Sk, potom každý mesiac poistné 1239 Sk (ak nebudeš celý mesiac poberať ošetrovné). Platba je vždy najneskôr do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca.
A naozaj si sa poistila z maximálneho VZ ? Lebo píšeš, že CHCEŠ platiť v maxima ? Maximum je 28.142 Sk. Mesačne.
moe7
11.10.07,03:06
aj ja som sa vcera dobrovolne poistila z min. 8100 ,- cize 357,-
tetuska nas tam tak doplietkla ze neviem cija som a preto sa chcem spytat
ze ako sa to bude ratat k materskej?
moja mzda je 16000,- a viem ze 55% z nej bude moja materska ale
ako sa to rata z DNP 55% z 357=196,35 *30´=5890,5 a toto my bude vyplacat SP k materskej vdaka DNP?
Jana Motyčková
11.10.07,05:35
aj ja som sa vcera dobrovolne poistila z min. 8100 ,- cize 357,-
tetuska nas tam tak doplietkla ze neviem cija som a preto sa chcem spytat
ze ako sa to bude ratat k materskej?
moja mzda je 16000,- a viem ze 55% z nej bude moja materska ale
ako sa to rata z DNP 55% z 357=196,35 *30´=5890,5 a toto my bude vyplacat SP k materskej vdaka DNP?
Nie. Ak to poistenie ostane takto, ako ho máš, tak pri materskej, na ktorú nastúpiš budúci rok, sa ti spočitajú VZ do konca roka 2006 a vydelia sa kalendárnymi dňami do konca roka, t.j. (8100/31x22 (za október)+8100+8100 ) / (22+30+31) = 264,4384, z toho na 1 deň dostaneš 55%, t.j. cca 145 Sk. Na mesiac cca 4363 Sk.

DNP sa dá ale optimalizovať - napr. ukončíš DNP 27.12.07, 29.12.07 uzavrieš DNP s maximálnym možným VZ, a k 1.1.08 zmeníš VZ na minimum. Potom sa materská bude vyplácať z toho VZ, ktorý si platila od 29.12 do 31.12. Poistenie z DNP môže byť ale najviac z rozdielu medzi 28142 a VZ zo zamestnania, takže ak by si mala nejaké odmeny v decembri v zamestaní, tak by ti to nepomohlo. Pre úplne optimálny model, je vhodné si na dni 29.12-31.12 zobrať v zamestnaní neplatené voľno.
anka1
11.10.07,07:06
Ahojte,
mohli by ste mi poradiť, či uvažujem správne.

predpokladaný termín nástupu na MD je 10.3.2008

zamestnanie A: PP od 1.1.2007 do 31.10.2007, HM 10 000 Sk
zamestnanie B: PP od 1.3.2007 to bude pretrvávať aj počas MD, HM 7000 Sk.

Zaujíma ma, že ak si 1.3.2008 zoberiem neplatené voľno napr. do 5.3.2008 do 6.8.2008 a moja mzda bude 28142 Sk (pokiaľ by mi ju zamestnávateľ bol ochotný zvýšiť) mám šancu na materskú približne 12000 Sk mesačne?

Ďakujem za odpovede.
moe7
11.10.07,08:31
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie
ale mam este jednu otazku
matersku cize 55% z HM (8500)+ 4363,- z DNP to cini spolu skoro 13000,- budem dostavat cele 3 roky alebo len por roka a potom 2,5 roka 55% z nim. mzdy 4455 + 4343 ?
pretoze mnoho ludi okolo mna mi tvrdi ze je to iba pol roka 13000 a potom tych neceych 9000,-
galanova
11.10.07,08:39
Dobry den,
chcem sa opytat, prave mi prislo rozhodnutie zo Socialnej poistovne a zaujimalo by ma, ci tu sumu, ktoru mi priznali na den mam vynasobit pracovnymi dnami alebo kalendarnimi v danom mesiaci. Myslim ze asi kalendarnymi, no nie som si ista. Ved mohla by som pockat, az mi ich pripisu na ucet a zistim sumu, ale som netrpezliva, tak prosim niekoho, kto sa vyzna o radu. Dakujem voprad.
karpis
11.10.07,08:57
Ak sa jedná o PN alebo OČR tak krát kalendárne dni
Katy a R
11.10.07,09:11
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie
ale mam este jednu otazku
matersku cize 55% z HM (8500)+ 4363,- z DNP to cini spolu skoro 13000,- budem dostavat cele 3 roky alebo len por roka a potom 2,5 roka 55% z nim. mzdy 4455 + 4343 ?
pretoze mnoho ludi okolo mna mi tvrdi ze je to iba pol roka 13000 a potom tych neceych 9000,-

Materské je dávka, ktorú vypláca SP z nemocenského poistenia (28 týždňov - pre osamelé viac)
Na to máš nárok ak spĺňaš podmienky NP.

Potom, do troch rokov - rodičovský príspevok - úplne niečo iné, podľa iného zákona - je to štátna dávka.
Na to má nárok každá mamička s trvalým pobytom na Slovensku - aj keď nemá nárok na materské, tak aj vtedy sa vypláca - už od narodenia dieťaťa!
galanova
11.10.07,09:22
Ak sa jedná o PN alebo OČR tak krát kalendárne dni

jedna sa o matersku. ako je to s nou? pocita sa na kalendarne dni alebo na pracovne?
Katy a R
11.10.07,09:26
jedna sa o matersku. ako je to s nou? pocita sa na kalendarne dni alebo na pracovne?

Kalendárne! Pochváľ sa :confused:
jankasm
11.10.07,09:45
jedna sa o matersku. ako je to s nou? pocita sa na kalendarne dni alebo na pracovne?

Všetky nemocenské dávky sa počítajú na kalendárne dni, aj materská. ;)
jankasm
11.10.07,09:48
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie
ale mam este jednu otazku
matersku cize 55% z HM (8500)+ 4363,- z DNP to cini spolu skoro 13000,- budem dostavat cele 3 roky alebo len por roka a potom 2,5 roka 55% z nim. mzdy 4455 + 4343 ?
pretoze mnoho ludi okolo mna mi tvrdi ze je to iba pol roka 13000 a potom tych neceych 9000,-

Cca. pol roka /to je tých 28 týždňov/ vypláca SP materskú vo výške 55% z vymeriavacieho základu, čiže u teba nejakých 13000,-.
Od pol roka /presne od 29. týždňa/ preberá vyplácanie OÚPSVaR, ktorý vypláca rodičovský príspevok do 3 rokov veku dieťaťa a to jednotnou sumou všetkým mamičkám na rodičovskej dovolenke. Je to okolo 4500,- neviem presnú sumu.
Bolo by fajn keby to bolo skutočne nejakých 9000,- ako píšeš, lebo tých 4500,- je skutočne almužna, ale bohužiaľ .... ;)
jankasm
11.10.07,09:53
Ahojte,
mohli by ste mi poradiť, či uvažujem správne.

predpokladaný termín nástupu na MD je 10.3.2008

zamestnanie A: PP od 1.1.2007 do 31.10.2007, HM 10 000 Sk
zamestnanie B: PP od 1.3.2007 to bude pretrvávať aj počas MD, HM 7000 Sk.

Zaujíma ma, že ak si 1.3.2008 zoberiem neplatené voľno napr. do 5.3.2008 do 6.8.2008 a moja mzda bude 28142 Sk (pokiaľ by mi ju zamestnávateľ bol ochotný zvýšiť) mám šancu na materskú približne 12000 Sk mesačne?

Ďakujem za odpovede.

Keďže zamestnanie A nebude trvať v čase nástupu na MD a ochranná lehota z tohoto zamestnania sa na teba nevzťahuje, keďže máš ešte druhé zamestnanie, v ktorom platíš nemocenské poistenie, nebudeš z tohoto zamestnania poberať materské.
V zamestnaní B bude tvojim rozhodujúcim obdobím rok 2007, bez ohľadu na nejaké neplatené voľno. Neplatené voľno nezmení rozhodujúce obdobie na výpočet materskej. Materská by bola 55% zo 7000,-.
Už sme Ti myslím v inej téme odporúčali, že jediným možným riešením je nový pracovný pomer. Čiže nie neplatené voľno, ale klasické ukončenie PP a následné uzatvorenie nového PP so mzdou 28142,-.
moe7
11.10.07,10:01
a to sa neda nejako zvysit ?????
ajobs
11.10.07,10:12
a to sa neda nejako zvysit ?????

Co je to "to" ?
Ak budeš mať DNP z maximálneho VZ, môžeš po 270 dňoch odplatenia čerpať nemocenské v maximálnej výške, a ošetrovné od 1. dňa poistenia - samozrejme tiež z maxima. Ošetrovné je 10 kalendárnych dní.
jankasm
11.10.07,10:16
a to sa neda nejako zvysit ?????

Rodičovský príspevok sa nedá nijako zvýšiť.
Iba ak poznáš niekoho na vyšších miestach, že by nám do budúceho roka schválil tých 9000,- :D
moe7
11.10.07,10:33
takze ked my uplynie tych 29 tyzdnov mat. dovolenky
budem poberat rod. prispevok cca 4500 a mozem byt zaroven na PN cely ostatok materskej a prvych 10 dni aj OCR ???
Ak vas dobre chapem?
jankasm
11.10.07,10:40
takze ked my uplynie tych 29 tyzdnov mat. dovolenky
budem poberat rod. prispevok cca 4500 a mozem byt zaroven na PN cely ostatok materskej a prvych 10 dni aj OCR ???
Ak vas dobre chapem?

Áno, môžeš, ale len ak si platíš dobrovoľné nemocenské poistenie. Dávku OČR môžeš poberať hneď od prihlásenia sa na DNP ale PN až po 270 dňoch platenia DNP. Takže ak si ho ešte neplatíš, prihlás sa na SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a začni si platiť DNP.;)
moe7
11.10.07,10:53
od vcera som prihlasena na DNP
takze ja mozem mat. rod. prispevok 4500 aj PN-ku
to by sa dala prezit s tymito kombinaciami materska 3 roky
ale da sa vypisat na 2,5 roka na PN?
jankasm
11.10.07,11:06
od vcera som prihlasena na DNP
takze ja mozem mat. rod. prispevok 4500 aj PN-ku
to by sa dala prezit s tymito kombinaciami materska 3 roky
ale da sa vypisat na 2,5 roka na PN?

:D Tak to určite nie. PN sa dá poberať maximálne 52 týždňov, potom prichádza invalidný dôchodok. :D
Však PN nemusí trvať vkuse. Raz za čas 3-týždňová PN popri tom nejaká OČR. ;)
Jana Motyčková
11.10.07,12:41
Keďže zamestnanie A nebude trvať v čase nástupu na MD a ochranná lehota z tohoto zamestnania sa na teba nevzťahuje, keďže máš ešte druhé zamestnanie, v ktorom platíš nemocenské poistenie, nebudeš z tohoto zamestnania poberať materské.
V zamestnaní B bude tvojim rozhodujúcim obdobím rok 2007, bez ohľadu na nejaké neplatené voľno. Neplatené voľno nezmení rozhodujúce obdobie na výpočet materskej. Materská by bola 55% zo 7000,-.
Už sme Ti myslím v inej téme odporúčali, že jediným možným riešením je nový pracovný pomer. Čiže nie neplatené voľno, ale klasické ukončenie PP a následné uzatvorenie nového PP so mzdou 28142,-.
Súhlasím, ale aj tak doporučujem požiadať o materské aj zo zamestnania skončeného 31.10. (v ochrannej dobe), v prípade zamietnutia dať odvolanie. Za výsledok neručím, ale za pokus to stojí. V zákone nie je explicitne napísané, že ochranná doa sa končí vznikom nového poistenia. Ochrannú dobu si SP vysvetľuje rôzne, kde sa im hodí prizná dávky v ochrannej dobe, kde sa im hodí prizná davky z nového zamestnania.
ajobs
11.10.07,13:14
V zákone nie je explicitne napísané, že ochranná doba sa končí vznikom nového poistenia. Ochrannú dobu si SP vysvetľuje rôzne, kde sa im hodí prizná dávky v ochrannej dobe, kde sa im hodí prizná davky z nového zamestnania.

Bohužiaľ, Janka, mám čerstvú skúsenosť s tým, že SP nepriznala dávku nemocenského poistenia z ochrannej lehoty, ak v nej vzniklo nové NP. Ústredie SP zamietlo aj odvolanie. Dal som to analyzovať aj 2 nezávislým právnikom, a zhodli sa na tom, že do sporu so SP sa neoplatí ísť, pretože podľa ich názoru majú pravdu.
Ja osobne si tiež myslím, že nemajú pravdu, ale realita je taká.
brčko
11.10.07,14:57
a to sa neda nejako zvysit ?????
Alebo môžeš ísť počas rodičovskej dovolenky pracovať a ak nedáš dieťa do štátnej škôlky, budeš poberať aj výplatu aj tých cca 4 500,- Sk. ... aj ked predpokladám, že o to ti nejde. Ale tiež možnosť :o)
katty22
11.10.07,16:19
Už som si prečítala o tejto téme toho veľa, ale napriek tomu by som sa chcela uistiť , ako mám postupovať v mojom prípade. Som zamestnaná od roku 2004 nepretržite, od marca 2007 si platím DNP z minima, začiatkom marca 2008 nastupujem na materskú dovolenku, termín pôrodu 18.4.2008. Ak tomu dobre rozumiem- rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej z poistenia zamestnanca bude rok 2007?! A vlastne aj pre DNP? Môžem postupovať tak, že pred nástupom na MD sa odhlásim z minima a na druhý deň sa prihlásim z rozdielu medzi vym. základom v zamestnaní a maximom? Nie je mi jasné, kedy presne alebo koľko dní pred nástupom na MD , by som to mala urobiť?! Ako som sa dočítala v niektorých príspevkoch v podobnej téme- má byť novela zákona a od 1,1,08 bude môcť byť materská vyplácaná len z maxima?! Teda, ak to schvália.
katty22
11.10.07,16:22
nemyslela som , že vyplácaná len z maxima, ale chcela som napísať , že do maxima, lebo to vyznelo , že menej byť nemôže. Čiže už sa nedá vyrobiť napr. 2 krát maximum?!
d0d0
11.10.07,18:17
Ak bude zamestnanec na PN napr. od 3.12.07 do 31.12.07, môže sa DONP z max. VZ napr. od 27.12.07 ? Pretože keď je na PN, zamestnávateľ za neho nič neplatí, nemá žiadny VZ. Len sa chcem uistiť. Je to tak ?
Ďakujem.
ajobs
11.10.07,19:28
Ak bude zamestnanec na PN napr. od 3.12.07 do 31.12.07, môže sa DONP z max. VZ napr. od 27.12.07 ? Pretože keď je na PN, zamestnávateľ za neho nič neplatí, nemá žiadny VZ. Len sa chcem uistiť. Je to tak ?
Ďakujem.


Nie je to tak, zamestnávateľ síce počas PN neplatí žiadne nemocenské poistenie, ale NP zamestnanca trvá, a preto sa nemôže uplatniť maximálny VZ z DNP. To sa dá dosiahnuť iba prerušením NP zamestnanca formou neplateného voľna.
Jozef Mihál
11.10.07,20:43
nemyslela som , že vyplácaná len z maxima, ale chcela som napísať , že do maxima, lebo to vyznelo , že menej byť nemôže. Čiže už sa nedá vyrobiť napr. 2 krát maximum?!
Ak bude cca o 2 týždne schválené to, čo sa navrhuje, tak materské = 2 x maximum už možné nebude použitím žiadneho doterajšieho triku.
Kája.
11.10.07,21:16
Z 28142+z VZ zo SZČO za rok 2006.


Rozumiem tomu dobre? SZČO VZ minimum r. 2006 denný základ 231,7808 a zo zamestnania (podmienka 270 dní splnená) od 1.11.07 28 142,- denný základ 938,0666.
Jana Motyčková
12.10.07,07:32
Áno, bude to súčet tých dvoch položiek.
palec.b
12.10.07,10:17
Za október 2007 zaplatíš ( od 10.10. do 31.10.2007 ) alikvotnú časť zo sumy 1239 Sk (to je poistné z maximálneho VZ) vo výške 880 Sk, potom každý mesiac poistné 1239 Sk (ak nebudeš celý mesiac poberať ošetrovné). Platba je vždy najneskôr do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca.
A naozaj si sa poistila z maximálneho VZ ? Lebo píšeš, že CHCEŠ platiť v maxima ? Maximum je 28.142 Sk. Mesačne.

Toto zaujalo aj mna a chcel by som si to upresnit.
1. Ak by , poistné začalo 15.10. z max VZ (predpokladám že hneď treba uhradiť aj alikvótnu časť ) a od 22.10.- 31.10. by sa už uplatňovala OČR, platba poistného do 8-meho dna nasledujúceho mesiaca by bola 1239Sk -10 dni OČR tj. 800,- alebo 826,-Sk ?
2. od 1.1. sa môže znížiť platenie poistného z min VZ (poistné 357,-/m) a OČR budú vyplácať z maxima ?
Katy a R
12.10.07,10:34
Toto zaujalo aj mna a chcel by som si to upresnit.
1. Ak by , poistné začalo 15.10. z max VZ (predpokladám že hneď treba uhradiť aj alikvótnu časť ) a od 22.10.- 31.10. by sa už uplatňovala OČR, platba poistného do 8-meho dna nasledujúceho mesiaca by bola 1239Sk -10 dni OČR tj. 800,- alebo 826,-Sk ?
2. od 1.1. sa môže znížiť platenie poistného z min VZ (poistné 357,-/m) a OČR budú vyplácať z maxima ?

1.
Poistné za október sa platí do 8.11.
V tomto prípade by to bolo za dni 15. - 21.10.
2.
áno - ale znížiť VZ treba koncom decembra, nie až v januári!
Manual
12.10.07,10:53
1.
Poistné za október sa platí do 8.11.
V tomto prípade by to bolo za dni 15. - 21.10.
2.
áno - ale znížiť VZ treba koncom decembra, nie až v januári!
Ano len trošku upresním, zmenu výšky platby = tlačivo treba na SP zaniesť do 31.12.07 s tým, že zmena platby v ňom bude uvedená z min. mzdy od 1.1.2008.
palec.b
12.10.07,11:01
Nerozumiem, prečo už v decembri, to stačí, keď sa zaplatí jedno poistné z max VZ ?
palec.b
12.10.07,11:02
Dakujem za upresnenie. :)
Katy a R
12.10.07,11:04
Nerozumiem, prečo už v decembri, to stačí, keď sa zaplatí jedno poistné z max VZ ?

Lebo rozhodné obdobie bude od 15.10 do 31.12. (v tomto prípade)!
Viď RO - zákon o sociálnom poistení.
doplňujem
ak pôjdeš na SP 2.1.2008 - urobiť tú zmenu, tak zmena môže byť až od 1.2. a potom platíš z maxima aj január.
sisa2255
12.10.07,18:59
Som na materskej dovolenke,som slovenka,rodila som na Slovensku a dostavam Česku matersku.Na MD som isla ako nezamestnana a podla EU za mna sa tu neplatili nijake odvody.Moj muz robi uz 6 rokov v cechach na dobu neurčitu.Platia tam za neho odvody a preto ma podla EU poslala socialka vybavit si poberanie materskej a rodičovskeho prispevku do ciech.Som aj rada lebo penazí je tam trochu viacej ako tu.A trvanie MD je 4 roky.
ajobs
13.10.07,12:52
A trvanie MD je 4 roky.

To snáď nemyslíš vážne, materské sa v ČR poskytuje rovnako ako na Slovensku v trvaní 28, resp. 37 týždňov.

Citujem zo stránky www.cssz.cz (http://www.cssz.cz):

Poskytování dávek nemocenského pojištění

Dávky nemocenského pojištění se poskytují za kalendářní dny po stanovenou dobu.

Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje maximálně po dobu 28 týdnů, popř. 37 týdnů v případě žen, které porodily více dětí a starají se aspoň o dvě z nich, anebo se jedná o ženy svobodné, ovdovělé, rozvedené nebo z jiných vážných důvodů osamělé, které nežijí s druhem nebo v registrovaném partnerství.
Pojištěncům (tj. ženám i mužům), kteří převzali dítě do trvalé péče nahrazující péči mateřskou na základě rozhodnutí příslušného orgánu anebo dítě jehož matka zemřela, se peněžitá pomoc v mateřství poskytuje ode dne převzetí dítěte po dobu 22 týdnů, popř. 31 týdnů, jestliže převzali dvě či více dětí a starají se alespoň o dvě z nich, nebo jde-li o pojištěnce svobodné, ovdovělé, rozvedené nebo z jiných vážných důvodů osamělé, kteří nežijí s druhem (družkou). Při převzetí dítěte do trvalé péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu, nebo dítěte, jehož matka zemřela, se peněžitá pomoc poskytne jen v případě, došlo-li k převzetí do 7 let věku dítěte.
palec.b
13.10.07,17:58
Ano len trošku upresním, zmenu výšky platby = tlačivo treba na SP zaniesť do 31.12.07 s tým, že zmena platby v ňom bude uvedená z min. mzdy od 1.1.2008.

Vďaka, pozeral som si aj zákon, a nie je mi ešte úplne jasné
1. ako postupovať v prípade ak je na materskej od 28.9. a teraz by sa prihlasila na DNP z maxima. Kedže poberá dávku zo SP nemusí platiť DNP ? Môže sa tiež tlačivo na zmenu výšky platby do SP zaniesť do 31.12.07 s tým, že zmena platby v ňom bude uvedená z min. mzdy od 1.1.2008. a po skončení materskej môže dostávať OČR z maxima ?
2 A ako postupovať v roku 2008, pred koncom roka sa odhlásiť z DNP a znova prihlásiť z max VZ ?
d0d0
13.10.07,18:33
Vďaka, pozeral som si aj zákon, a nie je mi ešte úplne jasné
1. ako postupovať v prípade ak je na materskej od 28.9. a teraz by sa prihlasila na DNP z maxima. Kedže poberá dávku zo SP nemusí platiť DNP ? Môže sa tiež tlačivo na zmenu výšky platby do SP zaniesť do 31.12.07 s tým, že zmena platby v ňom bude uvedená z min. mzdy od 1.1.2008. a po skončení materskej môže dostávať OČR z maxima ? Ano
2 A ako postupovať v roku 2008, pred koncom roka sa odhlásiť z DNP a znova prihlásiť z max VZ ?
Neviem či odpovem úplne správne, ale to ma určite niekto opraví.
Ak šla na materskú ako zamestnanec od 28.9. tak materskú dostáva z VZ zamestnanca. Ak sa teraz prihlási na DONP, tak platiť poistenie musí, pretože podľa zákona je oslobodená od platenia ako zamestnanec tj zamestnávateľ za ňu neplatí.
Ak sa teraz prihlási na DONP, ktoré je úplne nezávislé a nemá nič spoločné s poistením ako zamestnanec, môže na pred koncom roka odhlásiť a znova prihlásiť z maximálneho VZ, ako písal Manual, bude mať spravené RO v r. 2007 pre celý rok 2008 pre OČR alebo PN ale u PN musí splniť podmienku 270 dní poistenia. U OČR poistenie 270 dní neplatí. A pred koncom r.2008 sa spraví to isté ako pred koncom roka 2007.
jankasm
15.10.07,09:07
V súvislosti s predchádzajúcou otázkou by ma tiež zaujímala jedna vec. :rolleyes:
Poberám materské aj zo zamestnania aj z DNP. Avšak kvôli nepriznaniu materského z DNP /ktoré nakoniec priznali/ som sa z DNP v auguste odhlásila, pretože inak by som ho musela stále platiť.
A teraz tá otázka: keby som sa teraz alebo v decembri 2007 /kedy budem ešte stále na MD/ znovu prihlásila na DNP z maxima, tak ho platiť nebudem. Ale keďže mojim rozhodujúcim obdobím pri prípadnej OČR alebo PN v roku 2008 bude rok 2007, kedy budem prihlásená na DNP z maxima, ale v skutočnosti nezaplatím žiadne poistné, budem ju mať počítanú z toho maximálneho VZ? Alebo by to platilo len vtedy, keby som to poistné z maxima skutočne zaplatila? :confused:
Poistné ako DNP by som začala platiť až niekedy v polovici januára, kedy mi končí MD.
Ďakujem ;)
ajobs
15.10.07,09:12
V súvislosti s predchádzajúcou otázkou by ma tiež zaujímala jedna vec. :rolleyes:
Poberám materské aj zo zamestnania aj z DNP. Avšak kvôli nepriznaniu materského z DNP /ktoré nakoniec priznali/ som sa z DNP v auguste odhlásila, pretože inak by som ho musela stále platiť.
A teraz tá otázka: keby som sa teraz alebo v decembri 2007 /kedy budem ešte stále na MD/ znovu prihlásila na DNP z maxima, tak ho platiť nebudem. Ale keďže mojim rozhodujúcim obdobím pri prípadnej OČR alebo PN v roku 2008 bude rok 2007, kedy budem prihlásená na DNP z maxima, ale v skutočnosti nezaplatím žiadne poistné, budem ju mať počítanú z toho maximálneho VZ? Alebo by to platilo len vtedy, keby som to poistné z maxima skutočne zaplatila? :confused:
Poistné ako DNP by som začala platiť až niekedy v polovici januára, kedy mi končí MD.
Ďakujem ;)

Janka, na DNP sa môžeš prihlásiť aj teraz a nebudeš nič platiť (ale bude ti bežať obdobie poistenia), ale keďže nič nezaplatíš, nebudeš mať VZ, a teda sa ti ani nemôže počítať prípadná dávka z tohto DNP pre účely ošetrovného či nemocenského. To bude až reálny VZ, ktorý budeš mať po ukončení poberania materského. Čiže pravdepodobne január 2008, ešte lepší by bol február 2008 ;) .
jankasm
15.10.07,09:41
Janka, na DNP sa môžeš prihlásiť aj teraz a nebudeš nič platiť (ale bude ti bežať obdobie poistenia), ale keďže nič nezaplatíš, nebudeš mať VZ, a teda sa ti ani nemôže počítať prípadná dávka z tohto DNP pre účely ošetrovného či nemocenského. To bude až reálny VZ, ktorý budeš mať po ukončení poberania materského. Čiže pravdepodobne január 2008, ešte lepší by bol február 2008 ;) .

OK, ďakujem, však som si to aj myslela. ;)
Takže sa pôjdem čo najskôr prihlásiť, keďže VZ sa do úvahy brať nebude, stačí z minima. No lenže potom to bude trošku komplikované. Platila by som z minima do februára. Na konci februára by som sa odhlásila a prihlásila z maxima. Lenže keby som si od marca VZ znovu znížila na minimum, aby som nemusela veľa platiť, tak z tohto maxima by sa mi počítali len dávky v marci. V apríli by sa už počítali z marcového minimálneho VZ.
Takže ako postupovať? Použiť rovnaký postup ako vo februári na konci každého mesiaca? :confused: Alebo platiť stále z maxima? To sa mi moc nechce. Škoda že mi materská nekončí už v decembri, to by bolo jednoduchšie. :(
Manual
15.10.07,09:55
Janka asi sa iné nič nevymyslí, keď sa spraví RO v priebehu roka, tak iné nezostáva, len sa pred každou OČR, prípadnou PN znova a znova prihlasovať z max. VZ. a po skončení odhlasovať, aby sa zbytočne neplatilo. To je nevýhoda. Preto ja sa snažím robiť RO vždy na konci roka, aby bol celý budúci rok "pokoj"
To je môj názor.
Pekný deň...
Jozef Mihál
15.10.07,10:05
Aktualita z parlamentu: Zmeny, ktoré poznáme z doteraz známeho znenia novely zákona o sociálnom poistení, zostávajú - žiadna zmena zmeny sa nechystá.

Teda treba počítať so zavedením stropu nemocenskej dávky a s ponechaním súčasného stavu - kedy sa obdobie 270 dní trvania poistenia nespočítava za rôzne typy nemocenského poistenia.
Manual
15.10.07,10:07
Ale HZDS má údajne naviac požiadavky. V prípade ich neakceptovania novelu nepodporí, hlásili v TV aj v rozhlase včera. Takže slabá nádej je.
jankasm
15.10.07,10:20
Janka asi sa iné nič nevymyslí, keď sa spraví RO v priebehu roka, tak iné nezostáva, len sa pred každou OČR, prípadnou PN znova a znova prihlasovať z max. VZ. a po skončení odhlasovať, aby sa zbytočne neplatilo. To je nevýhoda. Preto ja sa snažím robiť RO vždy na konci roka, aby bol celý budúci rok "pokoj"
To je môj názor.
Pekný deň...

Však práve preto ma veľmi mrzí, že tá materská mi končí až v polovici januára. V decembri by nebol problém.
Takže ten rok 2008 budem musieť fungovať s odhlasovaním a prihlasovaním, ale to nič. Potom urobím maximum v decembri a v ďalšom roku mám pokoj.
Dík za tvoj názor. ;)
Jozef Mihál
15.10.07,15:39
Ale HZDS má údajne naviac požiadavky. V prípade ich neakceptovania novelu nepodporí, hlásili v TV aj v rozhlase včera. Takže slabá nádej je.
Pokiaľ ide o to, že za mamičky bude/nebude štát platiť príspevky do II. piliera, tak po dnešku je na 99% isté, že platiť aj naďalej bude.

Pokiaľ ide o zmeny týkajúce sa materskej, platí to čo som napísal pár príspevkov vyššie: Bude obmedzenie materského na novozavedený maximálny DVZ, čiže dvojité materské sa od 1.1.2008 konať nebude.

Napriek tomu čarovanie s materskou a s dobrovoľným nemocenským poistením bude možné aj po 1.1.2008. A kto má záujem si všetko poriadne a systematicky vypočuť, nech navštívi seminár 19.11.2007 v Bratislave.

Viac tu: http://www.porada.sk/t61751-novely-zakonov-o-socialnom-a-zdravotnom-poisteni-seminar-jozefa-mihala.html
Katy a R
15.10.07,16:15
Aktualita z parlamentu: Zmeny, ktoré poznáme z doteraz známeho znenia novely zákona o sociálnom poistení, zostávajú - žiadna zmena zmeny sa nechystá.

Teda treba počítať so zavedením stropu nemocenskej dávky a s ponechaním súčasného stavu - kedy sa obdobie 270 dní trvania poistenia nespočítava za rôzne typy nemocenského poistenia.

Toto som našla v pripravovanej novele (to ešte bolo hneď na začiatku - v lete) - teraz sa to už v novele nenachádza?

citácia:
24. V § 33 ods. 2 sa v prvej vete slová „bola dobrovoľne" nahrádzajú slovom „bola".
monikad
15.10.07,17:51
Ahojte, prosim Vas uvazujem spravne?
Kamaratka je zamestnana od 19.3., HM 25 000. Teraz je v nejakom 2. mesiaci. Takze idealne je, aby bola zamestnana do 13.12. Napr. k 14.12. sa s nou ukonci prac. pomer a napr. od 16.12 do 31.12 sa uzavrie novy s HM 28 000. Je rozdiel ak sa iba urobi iba dodatok k povodnej prac. zmluve a zvysi sa HM na 28000? Velmi nerozumiem tomu, preco sa musi uzatvorit novy PP, kvoli ELDP?
Kedze splni podmienku 270 dni nem. poistenia, tak zo zamestnania bude mat matersku v plnej vyske. Je to ok?

Je mozne, aby namiesto toho druheho prac. pomeru (od 16.12.) sa radsej prihlasila ako DNPO s max. VZ? 1.1.08 sa odhlasila a opat prihlasila ako DNPO s min. VZ a platila az do porodu?

Mozte mi prosim este niekto vysvetlit, co znamena ochranna doba pri tehotnej zamestnankyni?

Dakujem krasne
Jozef Mihál
15.10.07,18:04
Toto som našla v pripravovanej novele (to ešte bolo hneď na začiatku - v lete) - teraz sa to už v novele nenachádza?

citácia:
24. V § 33 ods. 2 sa v prvej vete slová „bola dobrovoľne" nahrádzajú slovom „bola".

Nenachádza.

Aktuálne znie bod 24. takto:
"24. V § 33 ods. 2 sa vypúšťa druhá veta."

Čiže § 33 ods.2 by po novele mal znieť takto:

"(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní."
Jozef Mihál
15.10.07,18:10
monikad:

Je to rozdiel, ak chce mať maximálnu materskú, musí ukončiť terajší pracovný pomer - aby skončilo jej terajšie nemocenské poistenie - a uzatvoriť nový PP - aby je vzniklo nové nemocenské poistenie.

Rozhodujúce obdobie sa totiž posudzuje podľa toho, kedy vzniklo ostatné nemocenské poistenie, nie podľa toho, kedy bol zvyšovaný plat.

DNP jej nepomôže, ak jej už tehotná.

Ochranná doba - doba po skončení nemocenského poistenia - napríklad po skončení zamestnania - kedy je napriek neexistencií nemocenského poistenia stále nárok na nemocenské dávky.
Katy a R
15.10.07,18:25
Nenachádza.

Aktuálne znie bod 24. takto:
"24. V § 33 ods. 2 sa vypúšťa druhá veta."

Čiže § 33 ods.2 by po novele mal znieť takto:

"(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní."

:mee: :mee: :mee:
podľa mňa to bola jedna z mála "dobrých" zmien (ak nie jediná) čo tam boli - a teraz ani to? :confused:
monikad
15.10.07,18:40
Pan Mihal, dakujem..
Este sa chcem spytat, ci staci aby ta moja kamaratka bola zamestnana len do konca roka a v novom roku uz by bola nezamestnana..
Ovplyvnilo by jej to matersku?
Alebo odporucate, aby si od 1.1.08 platila nemocenske ako DNPO?
monikad
15.10.07,19:27
Pan Mihal, dakujem..
Este sa chcem spytat, ci staci aby ta moja kamaratka bola zamestnana len do konca roka a v novom roku uz by bola nezamestnana..
Ovplyvnilo by jej to matersku?
Alebo odporucate, aby si od 1.1.08 platila nemocenske ako DNPO?


a po studovani porady si hned aj sama odpoviem.. :D
- moze byt od 1.1.08 nezamestnana, ak v case ziadania o matersku bude v ochrannej lehote... aspon teda dufam..
ajobs
15.10.07,20:11
OK, ďakujem, však som si to aj myslela. ;)
Takže sa pôjdem čo najskôr prihlásiť, keďže VZ sa do úvahy brať nebude, stačí z minima. No lenže potom to bude trošku komplikované. Platila by som z minima do februára. Na konci februára by som sa odhlásila a prihlásila z maxima. Lenže keby som si od marca VZ znovu znížila na minimum, aby som nemusela veľa platiť, tak z tohto maxima by sa mi počítali len dávky v marci. V apríli by sa už počítali z marcového minimálneho VZ.
Takže ako postupovať? Použiť rovnaký postup ako vo februári na konci každého mesiaca? :confused: Alebo platiť stále z maxima? To sa mi moc nechce. Škoda že mi materská nekončí už v decembri, to by bolo jednoduchšie. :(

Janka, aj v tomto prípade sa dá pomôcť - iba sa preorientuješ na inú "dávku". Ak budeš teraz platiť z minima, 31.1.2008 sa odhlásiš, a od 1.2.2008 sa prihlásiš z maxima, potom o pár dní môžeš ísť na PN a poberať nemocenské - tam je to obdobie "kompaktnejšie" a dlhšie ako pri ošetrovnom. No a po ukončení PN ( min. 4-6 mesiacov ) môžeš poberať ošetrovné z maxima. Nevadí, že treba aj platiť, veď poistné je 1239 Sk a ošetrovné iba za 10 dní cca 5000 Sk - a môže byť aj viackrát v mesiaci (len vždy s inou diagnózou).
jankasm
16.10.07,09:59
Janka, aj v tomto prípade sa dá pomôcť - iba sa preorientuješ na inú "dávku". Ak budeš teraz platiť z minima, 31.1.2008 sa odhlásiš, a od 1.2.2008 sa prihlásiš z maxima, potom o pár dní môžeš ísť na PN a poberať nemocenské - tam je to obdobie "kompaktnejšie" a dlhšie ako pri ošetrovnom. No a po ukončení PN ( min. 4-6 mesiacov ) môžeš poberať ošetrovné z maxima. Nevadí, že treba aj platiť, veď poistné je 1239 Sk a ošetrovné iba za 10 dní cca 5000 Sk - a môže byť aj viackrát v mesiaci (len vždy s inou diagnózou).

No však áno, o tomto všetkom viem, a ver, že by som naozaj išla najradšej na 6. mesiacov na PN /ak si to takto myslel :--- /, len neviem či by bola lekárka ochotná ma vôbec vypísať keď nebudem chorá a nie to ešte na tak dlho.
Ale aj tak dík za radu. ;)
ajobs
16.10.07,19:17
...neviem či by bola lekárka ochotná ma vôbec vypísať keď nebudem chorá a nie to ešte na tak dlho.


Myslíš, že nie !?....;) ... Viem, o čom hovorím...
Slovami klasika " choroba sa nájde vždy, keď sa chce ".....
Dobroslava
16.10.07,19:35
No však áno, o tomto všetkom viem, a ver, že by som naozaj išla najradšej na 6. mesiacov na PN /ak si to takto myslel :--- /, len neviem či by bola lekárka ochotná ma vôbec vypísať keď nebudem chorá a nie to ešte na tak dlho.
Ale aj tak dík za radu. ;)
Dobrý večer, prosím o zodpovedanie mojich otázok. Našla som vo Vašich príspevkoch podobný prípad ako ja. Chcem sa opýtať na túto modelovú situáciu:
1. nastúpim na MD 22.10.2007. Čerpám OČR 14 dní, z toho 10 dní je platených, ostatné štyri dni nie, čiže v tomto období si zdvihnem platenie na maximum. Podotýkam, že aj v zamestnaní si platím odvody do SP.
2. Mám sa odhlásiť z platenia z minima zajtra, tzn. k 17.10.2007, kedy mi končí 10 dňová OČR? Mám zároveň aj uhradiť čiastku za tieto dni od 01.-17.10.2007 tzn. vo výške 196,-Sk zajtra?
3. Môžem sa zároveň prihlásiť na platenie k 18.10.2007 z maxima za dni do nástupu na MD, tzn. vo výške 160,- Sk aj zajtra, tzn. 17.10.2007 a zároveň túto sumu aj zaplatiť?
4. Žiadosť o materské sa musí na SP doručiť presne v deň nástupu, alebo stačí aj deň-dva po nástupe na MD. Ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
17.10.07,06:04
Áno, okrem :
- obe čiastky sú splatné do 8.11.07, ale nevadí, keď budú zaplatené skôr,
- žiadosť o materské netreba doručiť hneď, neviem presné termíny - do 3 dní alebo do 8 dní, ak by prišla neskôr ako cca 2.11., platbu za október dostaneš až ďalší mesiac.
Dobroslava
17.10.07,06:53
Áno, okrem :
- obe čiastky sú splatné do 8.11.07, ale nevadí, keď budú zaplatené skôr,
- žiadosť o materské netreba doručiť hneď, neviem presné termíny - do 3 dní alebo do 8 dní, ak by prišla neskôr ako cca 2.11., platbu za október dostaneš až ďalší mesiac.
Ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať:
1. na RL fyzickej osoby vyplním políčko ODHLÁŠKA, alebo ZRUŠENIE PRIHLÁSENIA?
2. Mám dátum odhlásenia uviesť 17.10.2007, keď vlastne tento dátum je 10-tym dňom OČR? Bude sa to počítať ako 10 dní?
Ďakujem.
Jana Motyčková
17.10.07,06:58
1. Odhláška. Zrušenie prihlásenia je keď sa ruší omylom poslaná prihláška, čiže poistenie ani nevznikne.
2. 17.10.07. Nevadí, že je to 10.deň OČR, OČR by sa platila aj po skončení poistenia, ak sa začala platiť počas poistenia.
Dobroslava
17.10.07,07:15
1. Odhláška. Zrušenie prihlásenia je keď sa ruší omylom poslaná prihláška, čiže poistenie ani nevznikne.
2. 17.10.07. Nevadí, že je to 10.deň OČR, OČR by sa platila aj po skončení poistenia, ak sa začala platiť počas poistenia.
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je možné odhlásiť sa 17.10.2007 z minima, a zároveň toho 17-teho prihlásiť z maxima, alebo to musí byť 18-teho? Podotýkam, že nástup na MD je 22.10.2007.
majka30
17.10.07,07:25
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť, či by ste mi niekto pomohli ujasniť moju pochybnosť ohľadom výšky VZ. Plánujem ísť na vytúženú materskú v 08/2008,momentálne som zamestnaná a môj VZ je 22.000, od 1.10.2007 som sa aj dobrov.nemoc.poistila z min.VZ 8.100 (takže budem spĺňať podmienku 270 dní).Keďže max VZ pre NP je 28.142, tak moja materská by bola maximálne zo sumy 28.1423, aj keď tie moje VZ túto sumu presahuju?(22.000 + 8100 = 30.100).Môžem dosiahnuť aj vyššiu materskú, alebo max 15.000 (t.j.približne 55% z 28.142?), čo potom z tým rozdielom medzi VZ? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný dník :-)).
jankasm
17.10.07,09:15
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je možné odhlásiť sa 17.10.2007 z minima, a zároveň toho 17-teho prihlásiť z maxima, alebo to musí byť 18-teho? Podotýkam, že nástup na MD je 22.10.2007.

To prihlásenie musí byť jednoznačne až 18.10.2007, nemôže byť rovnaký deň odhlásenia z minima a prihlásenia z maxima. ;)
Ešte sa chcem spýtať, OČR máš platenú len zo zamestnania alebo aj z DNP? Pretože ak náhodou aj z DNP tak za dni OČR poistné neplatíš.
jankasm
17.10.07,10:44
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť, či by ste mi niekto pomohli ujasniť moju pochybnosť ohľadom výšky VZ. Plánujem ísť na vytúženú materskú v 08/2008,momentálne som zamestnaná a môj VZ je 22.000, od 1.10.2007 som sa aj dobrov.nemoc.poistila z min.VZ 8.100 (takže budem spĺňať podmienku 270 dní).Keďže max VZ pre NP je 28.142, tak moja materská by bola maximálne zo sumy 28.1423, aj keď tie moje VZ túto sumu presahuju?(22.000 + 8100 = 30.100).Môžem dosiahnuť aj vyššiu materskú, alebo max 15.000 (t.j.približne 55% z 28.142?), čo potom z tým rozdielom medzi VZ? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný dník :-)).

Už teraz platíš poistné navyše. Tvoje VZ, ako píšeš, prekračujú v súčte maximálny VZ. Takže je potrebné podať na SP žiadosť o vrátenie navyše zaplateného poistného.
V tomto roku to možné bolo, od budúceho bohužiaľ už nie je. Maximálna výška materskej je od budúceho roka pre všetkých cca. 15000,-. Bez ohľadu na to koľko má poistení a z akých VZ śi platil poistné. :rolleyes:
1beba
17.10.07,17:12
ahojte, chcem sa opýtať-pp -na dobu určitú mi skončil v priebehu materskej-momentálne nastupujem na rd-na urade práce som sa ako nezamestnaná nezaevidovala-bola som sa informovať, vraj netreba.Včera som sa bola prihlásiť na dnp na max.vz-plánujem ísť na očr-chcem sa spýtať teda, do koľkých dní mám odovzdať doklad o očr-a kde alebo komu ho mám odovzdať-na up vraj nie...-na sociálku?(kedže som akože nezamestnaná..)
ajobs
17.10.07,17:57
ahojte, chcem sa opýtať-pp -na dobu určitú mi skončil v priebehu materskej-momentálne nastupujem na rd-na urade práce som sa ako nezamestnaná nezaevidovala-bola som sa informovať, vraj netreba.Včera som sa bola prihlásiť na dnp na max.vz-plánujem ísť na očr-chcem sa spýtať teda, do koľkých dní mám odovzdať doklad o očr-a kde alebo komu ho mám odovzdať-na up vraj nie...-na sociálku?(kedže som akože nezamestnaná..)

Oba diely tlačiva na Ošetrovné odovzdáš po ukončení ošetrovania, čiže po 10-tom dni. Odovzdávaš na pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska.
1beba
17.10.07,18:12
super,vďaka...a môžem byť na očr hned v ten istý den ako som si dala dnp?
Dobroslava
17.10.07,19:25
To prihlásenie musí byť jednoznačne až 18.10.2007, nemôže byť rovnaký deň odhlásenia z minima a prihlásenia z maxima. ;)
Ešte sa chcem spýtať, OČR máš platenú len zo zamestnania alebo aj z DNP? Pretože ak náhodou aj z DNP tak za dni OČR poistné neplatíš.
Dobrý večer, takže prihlásenie mám až 18.10.2007, to by malo byť OK.
OČR mám platenú aj zo zamestnania, aj z DNP, tzn. zaplatila som dnes aj za dni OČR /od 1.-17.10.2007 vo výške 196,-Sk/. Urobila som niečo zle???
ajobs
17.10.07,20:47
super,vďaka...a môžem byť na očr hned v ten istý den ako som si dala dnp?

Nie, odporúčam jeden deň sa prihlásiť z maxima, a na druhý deň ísť ošetrovať. Ošetrovanie je platené iba 10 kalendárnych dní, takže viac dní sa neoplatí.;)
Takže jedno ošetrovanie ukončiť, pár dní pauza, a opäť ďalších 10 dní ošetrovania. Pozor na diagnózy, mali by byť iné, inak bude SP robiť problémy pri vyplatení ošetrovného !
ajobs
17.10.07,20:49
Dobrý večer, takže prihlásenie mám až 18.10.2007, to by malo byť OK.
OČR mám platenú aj zo zamestnania, aj z DNP, tzn. zaplatila som dnes aj za dni OČR /od 1.-17.10.2007 vo výške 196,-Sk/. Urobila som niečo zle???


Nie, neurobila si zle, je lepšie niečo preplatiť ako nezaplatiť v správnej výške. O preplatok môžeš kedykoľvek požiadať SP v zmysle §145, ods. 1, písm. b) zákona o sociálnom poistení.
majka30
18.10.07,07:50
Už teraz platíš poistné navyše. Tvoje VZ, ako píšeš, prekračujú v súčte maximálny VZ. Takže je potrebné podať na SP žiadosť o vrátenie navyše zaplateného poistného.
V tomto roku to možné bolo, od budúceho bohužiaľ už nie je. Maximálna výška materskej je od budúceho roka pre všetkých cca. 15000,-. Bez ohľadu na to koľko má poistení a z akých VZ śi platil poistné. :rolleyes:
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď:) , takže mi je to úplne zbytočné,že si platím DNP, keďže takto s nami vybabrali:mee:, alebo by sa mi to na niečo mohlo zísť? A tú žiadosť o vrátenie preplatku podám len za mesiac október a za ostatné mesiace už budem platiť tú nižšiu sumu, alebo sa mám úplne odhlásiť?? tak teraz neviem, nejak som si to asi zbytočne skomplikovala:confused: :rolleyes: .
Jana Motyčková
18.10.07,08:35
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď:) , takže mi je to úplne zbytočné,že si platím DNP, keďže takto s nami vybabrali:mee:, alebo by sa mi to na niečo mohlo zísť? A tú žiadosť o vrátenie preplatku podám len za mesiac október a za ostatné mesiace už budem platiť tú nižšiu sumu, alebo sa mám úplne odhlásiť?? tak teraz neviem, nejak som si to asi zbytočne skomplikovala:confused: :rolleyes: .
Úplne zbytočné to nie je, doplácaš si aspoň rozdiel medzi maximom a príjmom zo zamestnania, a to Ti materskú navýši. DNP by som si nechala, po skončení materskej môžeš z DNP ísť kedykoľvek na OČR - tam je potom vhodné aj možné navýšiť odvod na maximálny VZ.
palec.b
19.10.07,07:13
Oba diely tlačiva na Ošetrovné odovzdáš po ukončení ošetrovania, čiže po 10-tom dni. Odovzdávaš na pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska.

Táto informácia je z vlastnej skusenosti ? Potrebujem si to ujasniť, lebo od jednej mamičky, ktorá bola DNP mam zas informáciu , že keď išla na OCR tak hneď dávala prvý diel OČR na SP a po skončení dávala druhý diel. (Može sa to posielať aj poštou ?)

A ešte, ako je to zo zaplatením poistenia za mesiac v ktorom bola OČR, daval som tu príklad , že ak by vzniklo DNP 15.10. a od 22.10.- 31.10. by sa už uplatňovala OČR, bolo mi poradene , že

[quote=Katy a R;548101]1.
Poistné za október sa platí do 8.11.
V tomto prípade by to bolo za dni 15. - 21.10.

ale zas, skusenosť tej mamičky je, že platila aj za mesiac v ktorom bola OČR, celé poistné. tj. v našom príklade by to bolo za dni 15.-31.10.
ajobs
19.10.07,18:19
Táto informácia je z vlastnej skusenosti ? Áno, je to na základe info mojich klientov, ale každá pobočka SP si môže teoreticky tieto administratívne kroky vysvetľovať po svojom. Dôležité na priznanie ošetrovného je odovzdanie oboch dielov po ukončení ošetrovania. Potrebujem si to ujasniť, lebo od jednej mamičky, ktorá bola DNP mam zas informáciu , že keď išla na OCR tak hneď dávala prvý diel OČR na SP a po skončení dávala druhý diel. Môže to byť aj tak, ako píšeš (ak má ošetrujúca mamička veľa času a chodí na SP 2x), ale ak odovzdáš iba prvý diel, de iure s tým pobočka SP počas ošetrovania nič nerobí, konať začne až odovzdaním druhého dielu. (Može sa to posielať aj poštou ?) Môže, ale neodporúčam, môže sa stratiť, a potom musíš dokazovať, že si to poslal. Ideálne je odniesť do podateľne SP (alebo rovno referentke, ktorá dávky spracováva) a nechať si potvrdiť kópiu.

A ešte, ako je to zo zaplatením poistenia za mesiac v ktorom bola OČR, daval som tu príklad , že ak by vzniklo DNP 15.10. a od 22.10.- 31.10. by sa už uplatňovala OČR, bolo mi poradene , že
Môžeš uplatňovať 2 princípy: buď platiť celé poistné každý mesiac v plnej výške a po istom čase, napr. 1x ročne požiadať o vrátenie preplatku. Alebo si vypočítať na konci mesiaca, koľko v skutočnosti trvalo ošetrovanie, a zaplatiť iba tú čiastku do 8.dňa nasledujúceho mesiaca, ktorá prislúcha danému obdobiu.

Poistné za október sa platí do 8.11. To je termín, dokedy je najneskôr potrebné poistné zaplatiť, môžeš aj skôr.
V tomto prípade by to bolo za dni 15. - 21.10. Za tieto dni by to bolo z maxima 280 Sk, plné poistné by bolo 680 Sk

ale zas, skusenosť tej mamičky je, že platila aj za mesiac v ktorom bola OČR, celé poistné. tj. v našom príklade by to bolo za dni 15.-31.10.
Odpovede v texte.
damda
20.10.07,11:46
Ahojte poraďáci-múdre hlávky,
chcem vas poprosit o radu na môj kokrétny prípad: 1.6.2007 som sa vrátila do zamestnania,rodičovský príspevok stále poberám,dieťatko má 1,5 roka. Mám DNP od 1.7.2007,zatial platím z minima.Chcem využiť ešte tento rok možnosť poberať OČR z DNP-maximálne a zo zamestnania(z príjmu za rok 2006-bola síce RD-ale budú zrejme brať pravdepodobný). Môj plán je takýto:29.10.07 dám Odhlášku z DNP.,potom 31.10.zase novú Prihlášku s max.VZ a zároveň druhý RLFO so Zmenou VZ na 8100-platnou od 11/07.V zamestnaní požiadam o poskytnutie nepl.voľna V priebehu 11/07 sa dám na OČR.Ako mi to budú rátať?A ešte jedna otázka,mám dosť nevyčerpanej D,môže zamestnávateľ nevyhovieť mojej žiadosi o NV?kedy mi musí vyhovieť?..Vopred ďakujem za vaše reakcie a rady.
ivularadula
22.10.07,08:51
Prajem krásny deň

Prosím, potrebujem rýchlo poradiť, kamarátka je v druhom stave, ale od stredy nastupuje na marodku, neviem koľko bude marodiť, či už do konca tehotenstva, lebo mala teraz nejaké problémi, jedná sa nám o to, má momentálne na zmluve minimálnu mzdu, poradte nám prosím čo a ako má spraviť aby dostala maximálnu maródku a aj materskú. Ďakujem pekne
ivularadula
22.10.07,09:02
Krásny deň prajem

Potrebujem rýchlo poradiť prosím. Kamarátka je tehotná, ale má nejaké problémi, od stredy bude na marodke, neviem do kedy, či celé tehotenstvo. Jedná sa nám o to že momentálne má minimálnu mzdu na zmluve, a chceme vedieť čo má spraviť aby dostala maximálnu (alebo aspon nejakú lepšiu ako by mala z minimálnej mzdy) marodku a aj materskú. Čo treba spraviť?
jankasm
22.10.07,09:40
Krásny deň prajem

Potrebujem rýchlo poradiť prosím. Kamarátka je tehotná, ale má nejaké problémi, od stredy bude na marodke, neviem do kedy, či celé tehotenstvo. Jedná sa nám o to že momentálne má minimálnu mzdu na zmluve, a chceme vedieť čo má spraviť aby dostala maximálnu (alebo aspon nejakú lepšiu ako by mala z minimálnej mzdy) marodku a aj materskú. Čo treba spraviť?

Ak je zamestnávateľ ústretový, tak veľmi jednoduchý postup. :)
Dnes ukončiť pracovný pomer, zajtra uzatvoriť nový pracovný pomer, môže byť u toho istého zamestnávateľa alebo aj u iného, s platom vo výške maximálneho VZ, momentálne 28142,-. V stredu môže nastúpiť na PN, ktorá bude cca. 15500,- mesačne.
Odvody zo mzdy budú za ten jeden deň zamestnania aj z takej vysokej sumy veľmi malé. Nech sa so zamestnávateľom dohodne, že mu tú čiastku celú vráti späť, pri takej vysokej PN je to smietka. ;)

Ešte otázočka: kedy nastupuje na MD?
mysimis
22.10.07,12:06
Kamarátka má takýto zamotaný prípad a potrebovali by sme poradiť: 18 rokov bola nepretržite zamestnaná a to do 31.08.2006. Od 13.12.2006 je SZČO a zo zákona nie je povinne nemocensky poistená. Otehotnela a chceli by sme zachrániť aspoň materskú, takže jej priateľ by ju zamestnal a živnosť by prerušila. Termín pôrodu má na začiatok apríla, ale pre jej vek je pravdepodobné, že bude na PN. Započítava sa aj doba keď bude PN do 270 dní, ktoré by mala mať nemocensky poistené za posledné 2 roky?
Jozef Mihál
22.10.07,12:36
Áno, nech sa zamestná, je to riešenie. Do doby 270 dní trvania povinného nem. poistenia zamestnnaca sa započítava aj doba, kedy bude už ako zamestnanec na PN.
mysimis
22.10.07,12:38
Ďakujem za radu, dúfam, že neporodí predčasne, lebo tie dni vychádzajú tzv. na "chlp".
tinulka292
23.10.07,07:04
Ak je zamestnávateľ ústretový, tak veľmi jednoduchý postup. :)
Dnes ukončiť pracovný pomer, zajtra uzatvoriť nový pracovný pomer, môže byť u toho istého zamestnávateľa alebo aj u iného, s platom vo výške maximálneho VZ, momentálne 28142,-. V stredu môže nastúpiť na PN, ktorá bude cca. 15500,- mesačne.
Odvody zo mzdy budú za ten jeden deň zamestnania aj z takej vysokej sumy veľmi malé. Nech sa so zamestnávateľom dohodne, že mu tú čiastku celú vráti späť, pri takej vysokej PN je to smietka. ;)

Ešte otázočka: kedy nastupuje na MD?
dobry den kamaratka pisala za mna,termin porodu mam v knizke 5.6.2008.ovplyvni to nieco.
saskia26
23.10.07,10:06
Keď nie je zamestnávateľ ústretový na uzatvorenie novej pracovnej zmluvy, je možné urobiť nasledovne:
1. od 29.12.-31.12.2007 čerpať neplatené voľno v zamestnaní
2. od 29.12.2007 sa prihlásiť z max. VZ na DNP (270 dní splnených) a tým pádom bude materská v roku 2008 počítaná z rozhodujúceho obdobia DNP 29.12.-31.12.2007.
Nemusím potom dokladovať na SP potvrdenia zo zamestnania?
Ďakujem
Vieraka
23.10.07,12:41
Dobrý deň

poprosim vas o radu, alebo skôr upresnenenie. Dnes som dostala od lekárky Žiadosť o materské a moja mzdárka, nevie presne čo má vyplniť a zaslať na SP, nakoľko tvrdí, že keď to robila naposledy mala iné tlačivo. Na tomto mojom nie je nič, čo by mal potvrdiť zamestnávateľ, iba Záznamy platiteľa materského a to asi vypĺňa SP. Mala by mzdárka vyplniť Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely nároku na nemocenskú dávku? A keď som v zamestnaní nastúpila na MD 1.8.2005 a teraz čakám druhé dieťa a MD mi začína 28.10.2007 bude RO rok 2006 teda by mi mala uviesť pravdepodobný VZ, teda ideálne max.

Je to takto správne? ďakujem
ajobs
23.10.07,15:25
Keď nie je zamestnávateľ ústretový na uzatvorenie novej pracovnej zmluvy, je možné urobiť nasledovne:
1. od 29.12.-31.12.2007 čerpať neplatené voľno v zamestnaní
2. od 29.12.2007 sa prihlásiť z max. VZ na DNP (270 dní splnených) a tým pádom bude materská v roku 2008 počítaná z rozhodujúceho obdobia DNP 29.12.-31.12.2007.
Nemusím potom dokladovať na SP potvrdenia zo zamestnania?
Ďakujem

Ale to platí iba pre poistencov, ktorí splnia 270 dní DNP v posledných 2 rokoch. Pre predchádzajúci prípad, ktorý popísala ivularadula to nie je použiteľné.
zuzulik44
24.10.07,08:41
Ahojte, ja sa chcem opýtať na môj prípad. 31.10.2007 mi končí pracovný pomer a od 01.11.2007 idem na Pn-ku a zrejme až do dňa nástupu na materskú 14.04.2008.
1.Ktorý rok bude pre mňa rozhodujúce obdobie pre materskú, 2006 al. 2007?
2.Môže mi lekár vypísať nástup na MD aj 8 týždňov pred pôrodom aj keď mi už skončil pracovný pomer?
3. Chcela by som si platiť DPN, ale neviem, kedy a z akého VZ ak mi materská skončí niekedy v septembri. zároveň by som chcela splniť podmienku 270 dní NP, aby som mohla v októbri, prípadne v novembri čerpať OČR a PN.
ajobs
24.10.07,10:52
Ahojte, ja sa chcem opýtať na môj prípad. 31.10.2007 mi končí pracovný pomer a od 01.11.2007 idem na Pn-ku a zrejme až do dňa nástupu na materskú 14.04.2008.
1.Ktorý rok bude pre mňa rozhodujúce obdobie pre materskú, 2006 al. 2007? RO je rok 2006.
2.Môže mi lekár vypísať nástup na MD aj 8 týždňov pred pôrodom aj keď mi už skončil pracovný pomer? Môže.
3. Chcela by som si platiť DPN, ale neviem, kedy a z akého VZ ak mi materská skončí niekedy v septembri. zároveň by som chcela splniť podmienku 270 dní NP, aby som mohla v októbri, prípadne v novembri čerpať OČR a PN. Začni platiť okamžite, pričom VZ bude z minima-čiže 8100 Sk.Mesačné poistné bude 357 Sk.

Odpovede v texte.
zuzulik44
24.10.07,11:30
Nerozumiem. V zákone o soc.poistení je napísané, že môže ísť na materskú len 6 týždňov ak nie je nemocensky poistená. A mne sa skončilo nemocenské poistenie, lebo skončil PP.
A k tej 3 odpovedi. Tú PN a OČR chcem čerpať až po materskej, teda najbližšie v októbri 2008. Ja som rozmýšľala, že sa prihlásim v decembri 2007 s min. vym. zákl. a na konci decembra sa odhlásim a znovu prihlásim s max.vym.základom, tak aby rozhodujúce obdobie bol rok 2007 s max. výškou OČR, prípadne PN. Počas PN a materskej nemusím platiť odvody?začnem až po skončení materskej? Prosím vyjadri sa mi k tomu trošku širšie. Dosť ma to súri a chcela by som si to dať do poriadku, lebo v tom čase, bude každá koruna dobrá.
Ivček
24.10.07,12:20
Zaujímalo by ma, ak teraz pôjdem na Pn v ochrannej lehote a nástup na MD mám v roku 2008/04, keby som sa zamestnala ešte v roku 2008/01 na pár dní s maximálnym vymeriavacím základom a potom znova Pn, pričom pracovný pomer by mi skončil v skúšobnej dobe cca 06.1.2008, koľko dní by mi mohli vyplácať zo SP nemocenské dávky, ak Pn je v ochrannej lehote(nový pracovný pomer a trval len 6 dní). Znamená to, že nemocenské dávky budú vyplácané len 6 dní? Predtým som bola nemocensky poistená 11 rokov bez prerušenia.
jankasm
24.10.07,12:55
Zaujímalo by ma, ak teraz pôjdem na Pn v ochrannej lehote a nástup na MD mám v roku 2008/04, keby som sa zamestnala ešte v roku 2008/01 na pár dní s maximálnym vymeriavacím základom a potom znova Pn, pričom pracovný pomer by mi skončil v skúšobnej dobe cca 06.1.2008, koľko dní by mi mohli vyplácať zo SP nemocenské dávky, ak Pn je v ochrannej lehote(nový pracovný pomer a trval len 6 dní). Znamená to, že nemocenské dávky budú vyplácané len 6 dní? Predtým som bola nemocensky poistená 11 rokov bez prerušenia.

Ochranná lehota pre tehotnú je 6 mesiacov, bez ohľadu na to, koľko trval pracovný pomer. Takže PN by Ti bola vyplácaná až do nástupu na MD, a keďže aj začiatok MD bude ešte spadať do ochrannej lehoty, tak aj materská bude počítaná z tohoto zamestnania. ;)
jankasm
24.10.07,13:01
Nerozumiem. V zákone o soc.poistení je napísané, že môže ísť na materskú len 6 týždňov ak nie je nemocensky poistená. A mne sa skončilo nemocenské poistenie, lebo skončil PP.
A k tej 3 odpovedi. Tú PN a OČR chcem čerpať až po materskej, teda najbližšie v októbri 2008. Ja som rozmýšľala, že sa prihlásim v decembri 2007 s min. vym. zákl. a na konci decembra sa odhlásim a znovu prihlásim s max.vym.základom, tak aby rozhodujúce obdobie bol rok 2007 s max. výškou OČR, prípadne PN. Počas PN a materskej nemusím platiť odvody?začnem až po skončení materskej? Prosím vyjadri sa mi k tomu trošku širšie. Dosť ma to súri a chcela by som si to dať do poriadku, lebo v tom čase, bude každá koruna dobrá.

V ktorom § sa píše o tom, že ak nie si nemocensky poistená, môžeš ísť na MD len 6 týždňov pred pôrodom? Ja sama som nastupovala na MD 8 týždňov pred pôrodom, a to práve preto, že som v práci skončila a nechcelo sa mi ísť na úrad práce. A nemocenské poistenie predsa aj tak budeš mať, však budeš dobrovoľne poistená. ;)
Počas PN a OČR sa poistné neplatí.
Tvoj postup na december je dobrý. Naozaj nemusíš platiť skôr, keďže dávky chceš poberať až v októbri 2008. Aby si si ušetrila trošku papierovačiek, môžeš sa prihlásiť až na konci decembra s maximálnym VZ a od januára ho znížiť na minimum. Nezabudni túto zmenu podať na SP ešte v decembri. Ak by si ju totiž podala až v januári, zmenili by ti to v SP až od februára. :cool:
Ivček
25.10.07,04:23
Je to § 50.(tých 6 týždňov)
Ok. Ale ak počas PN nemusím platiť, tak môj VZ za rok 2007 bude 0,- Sk, lebo budem síce prihlásená s max. vymeriavacím základom, ale nebudem nič platiť. Takže ako ďalej? Mám sa na konci 09/2008 odhlásisť a znova prihlásiť s max. vym. základom, tak aby som v 10/2008 mohla čerpať OČR alebo PN v max. výške.
Bola som na stránke Soc. Poisťovne a potešila ma tá ochranná lehota. Ako oni vedia, že som v ochrannej lehote 6 mesiacov, keď budem na PN ešte pred materskou? Musím túto skutočnosť nejako preukázať?
ptimka
25.10.07,10:04
ahojte, chcela by som sa opýtať na nejaké veci v mojom prípade, nakoľko nie som si vo všetkom istá:
termín pôrodu mám 2.2.2008, takže RO bude pre mňa rok 2006 a 2007 alebo obdobie 2.2.2006 až 1.2.2008?
v r. 2006 som bola zamestnaná od 1.1. do 31.7.2006, takže z toho nemoc. poistenia nebudem mať splnenú podmienku 270 dní
od 17.7.2006 až dodnes som SZČO, ale poistné platím povinne až od 1.7.2007, takže z toho poistenia taktiež nebudem spĺňať tých 270 dní
od 5.4.2007 som ale dobrovoľne poistená, takže jedine z toho poistenia budem spĺňať tých 270 dní (5.4.-30.12.2007), tým pádom z toho poistenia mi vyrátajú aj materské, že? toto poistné budem musieť odvádzať aj počas MD, alebo si to môžem zrušiť po nástupe na MD (alebo si znížiť VZ na minimum)??
s lekárom sa chcem dohodnúť, aby ma vypísal na materskú dovolenku až od 1.1.2008 a na papiere do soc. poisťovne napísal termín pôrodu až 12.2.2008 (alebo 13.2.2008??)
uvažujem správne v týchto veciach? môžte mi prosím vás poradiť??
ďalšie moje otázky by súviseli so zárobkami ako SZČO počas MD: či ich vôbec môžem mať, či nie je stanovená nejaká maximálna výška zárobkov (nakoľko s mojím zamestnávateľom sme sa dohodli, že aj počas MD budem im vypomáhať, veď peniažky popri materskej by asi každej sa zišli)
ak budem mať zárobky ako SZČO počas MD, budem musieť platiť aj odvody do soc. poisťovne? (do zdravotnej ak dobre viem, v každom prípade budem musieť platiť, ak si nezruším živnosť)
za vaše odpovede vám vopred ďakujem
jankasm
26.10.07,14:06
ahojte, chcela by som sa opýtať na nejaké veci v mojom prípade, nakoľko nie som si vo všetkom istá:
termín pôrodu mám 2.2.2008, takže RO bude pre mňa rok 2006 a 2007 alebo obdobie 2.2.2006 až 1.2.2008?
v r. 2006 som bola zamestnaná od 1.1. do 31.7.2006, takže z toho nemoc. poistenia nebudem mať splnenú podmienku 270 dní
od 17.7.2006 až dodnes som SZČO, ale poistné platím povinne až od 1.7.2007, takže z toho poistenia taktiež nebudem spĺňať tých 270 dní
od 5.4.2007 som ale dobrovoľne poistená, takže jedine z toho poistenia budem spĺňať tých 270 dní (5.4.-30.12.2007), tým pádom z toho poistenia mi vyrátajú aj materské, že? toto poistné budem musieť odvádzať aj počas MD, alebo si to môžem zrušiť po nástupe na MD (alebo si znížiť VZ na minimum)??
s lekárom sa chcem dohodnúť, aby ma vypísal na materskú dovolenku až od 1.1.2008 a na papiere do soc. poisťovne napísal termín pôrodu až 12.2.2008 (alebo 13.2.2008??)
uvažujem správne v týchto veciach? môžte mi prosím vás poradiť??
ďalšie moje otázky by súviseli so zárobkami ako SZČO počas MD: či ich vôbec môžem mať, či nie je stanovená nejaká maximálna výška zárobkov (nakoľko s mojím zamestnávateľom sme sa dohodli, že aj počas MD budem im vypomáhať, veď peniažky popri materskej by asi každej sa zišli)
ak budem mať zárobky ako SZČO počas MD, budem musieť platiť aj odvody do soc. poisťovne? (do zdravotnej ak dobre viem, v každom prípade budem musieť platiť, ak si nezruším živnosť)
za vaše odpovede vám vopred ďakujem

Nárok na materské máš ako píšeš len z dobrovoľného nemocenského poistenia. Ak neplatíš z maxima, odporúčam upraviť na maximum v decembri pre vyplácanie maximálnej materskej. :cool:
Počas MD poistné neplatíš, môžeš si ho kľudne ponechať na maxime. Počas rodičovskej dovolenky už poistné platíš, takže odporúčam znížiť na minimum.
Ešte doplním, že 270 dní DNP sa skúma ku dňu pôrodu, takže vôbec nevadí ak ťa lekár vypíše aj v pôvodnom termíne, dôležité je, aby si neporodila skôr. V tom prípade by si bohužiaľ zostala bez materskej. :(
brčko
26.10.07,16:18
Nárok na materské máš ako píšeš len z dobrovoľného nemocenského poistenia. Ak neplatíš z maxima, odporúčam upraviť na maximum v decembri pre vyplácanie maximálnej materskej.

Počas MD poistné neplatíš, môžeš si ho kľudne ponechať na maxime. Počas rodičovskej dovolenky už poistné platíš, takže odporúčam znížiť na minimum.

Ešte doplním, že 270 dní DNP sa skúma ku dňu pôrodu, takže vôbec nevadí ak ťa lekár vypíše aj v pôvodnom termíne, dôležité je, aby si neporodila skôr. V tom prípade by si bohužiaľ zostala bez materskej.



Zaujala ma rada Jankysm, ktorú som vyznačila tučným písmom. Ako je to s platením viac ako max. poistného a výpočtom materského?

Od 1.7.07, ako písala ptimka, platí povinné nemocenské poistenie ako SZČO (napr. z minima 8100,-) Od 5.4.07 si platí DNP napr. z minima. Dajme tomu, že by sa v decembri odhlásila z DNP a znovu prihlásila z maxima a aj z maxima zaplatila. No NP platí aj ako SZČO. Mala by teda platiť: 1. ako SZČO z VZ 8100,- a 2. ako DNP z VZ(28142 - 8100)? Nárok na materské bude mať z DNP. Z akej sumy sa jej bude počítať materské? Zo zaplatenej z VZ 28142 alebo rozdielu 28142-8100?

Mám totiž podobný problém=otázku aj ked nie v RO. V decembri chcem mať DNP z maxima. Ak mi od 1.1.08 zo zamestnania budú platiť z VZ 24000, a ja budem DNP z minima 8100, kolko mám za január zaplatiť? 357Sk alebo môžem aj menej (28142-24000=4142 x4,4%)= 183Sk???

Dakujem za odpovede!
ptimka
26.10.07,16:29
janka, ďakujem Ti za odpoveď...ale na čo si presne myslela, keď si písala, že dôležité je, aby som neporodila skôr (pred dátumom, kedy splním 270 dní z DNP, čiže pred 30.12.2007??)? a ak by ma lekár vypísal podľa pôvodného termínu, čiže asi od 22.12.2007, odkedy by som dostala materskú? (nakoľko 270 dní spĺňam až 30.12.2007) a ak dobre rozumiem, počas MD poistné do sociálky ako SZČO ani ako dobrovoľne poistená nebudem musieť platiť...v tom prípade má vôbec zmysel ponechať si dobrovoľné poistenie?? a keď budem mať príjmy ako SZČO, ani v tom prípade nebudem musieť odvádzať poistné, až po nástupe na rodičovskú dovolenku??
DNP ináč platím z rozdielu medzi max. VZ a VZ pre SZČO (zo sumy 20042 Sk)
maximálnu materskú ak dobre viem, bohužial kvôli živnosti nemôžem mať:(
Katy a R
26.10.07,20:43
janka, ďakujem Ti za odpoveď...ale na čo si presne myslela, keď si písala, že dôležité je, aby som neporodila skôr (pred dátumom, kedy splním 270 dní z DNP, čiže pred 30.12.2007??)? a ak by ma lekár vypísal podľa pôvodného termínu, čiže asi od 22.12.2007, odkedy by som dostala materskú? (nakoľko 270 dní spĺňam až 30.12.2007) a ak dobre rozumiem, počas MD poistné do sociálky ako SZČO ani ako dobrovoľne poistená nebudem musieť platiť...v tom prípade má vôbec zmysel ponechať si dobrovoľné poistenie?? a keď budem mať príjmy ako SZČO, ani v tom prípade nebudem musieť odvádzať poistné, až po nástupe na rodičovskú dovolenku??
DNP ináč platím z rozdielu medzi max. VZ a VZ pre SZČO (zo sumy 20042 Sk)
maximálnu materskú ak dobre viem, bohužial kvôli živnosti nemôžem mať:(

1. Lekár ťa môže vypísať na materskú 6, resp. 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu – ale porodiť treba (sa mi ľahko hovorí ;) ) až keď máš splnených 270 dní (v roku 2008). Termín máš až vo februári – tak by to malo byť OK.

2. Prečo si ale nedala na rady, ktoré si dostala v predchádzajúcich príspevkoch (viď príspevky 573, 575 .. 793.. a iné). Načo platíš poistné z takého vysokého VZ? :confused: :confused: :confused:
Veď keby si si hneď vtedy (v júni tuším) znížila na min VZ - stačilo by v decembri urobiť odhlásenie z min VZ a znovuprihlásenie z max VZ, resp. z rozdielu – keď platíš ako SZČO (hneď na druhý deň, aby si nemala dlhú prestávku - pre istotu).

3. Počas poberania materského sa poistné neplatí (takže sa neodhlasuj).:)
BOND
27.10.07,06:39
Kto poradí ako získať čo najvyššiu materskú v takomto prípade:
Manželka je cca v 6 týždni a do konca roka bude na PNke - rizikové tehotenstvo. Doteraz bola zamestnaná vo firme ktorá za ňu platila odvody z hrubej mzdy cca 11.500 Sk
ďakujem za radu.
jankasm
27.10.07,15:42
Zaujala ma rada Jankysm, ktorú som vyznačila tučným písmom. Ako je to s platením viac ako max. poistného a výpočtom materského?

Od 1.7.07, ako písala ptimka, platí povinné nemocenské poistenie ako SZČO (napr. z minima 8100,-) Od 5.4.07 si platí DNP napr. z minima. Dajme tomu, že by sa v decembri odhlásila z DNP a znovu prihlásila z maxima a aj z maxima zaplatila. No NP platí aj ako SZČO. Mala by teda platiť: 1. ako SZČO z VZ 8100,- a 2. ako DNP z VZ(28142 - 8100)? Nárok na materské bude mať z DNP. Z akej sumy sa jej bude počítať materské? Zo zaplatenej z VZ 28142 alebo rozdielu 28142-8100?

Mám totiž podobný problém=otázku aj ked nie v RO. V decembri chcem mať DNP z maxima. Ak mi od 1.1.08 zo zamestnania budú platiť z VZ 24000, a ja budem DNP z minima 8100, kolko mám za január zaplatiť? 357Sk alebo môžem aj menej (28142-24000=4142 x4,4%)= 183Sk???

Dakujem za odpovede!

No keďže platí ako SZČO poisté na NP z VZ 8100,- tak DNP môže dosiahnuť maximálne rozdiel 28142-8100, presne tak ako píšeš. V práci sa v takomto prípade dá zobrať neplatené voľno ale u SZČO by bohužiaľ bolo jedinou možnosťou prerušenie živnosti.
No mala by si platiť minimálne z minima, ale v tom prípade by i Ti na účte SP vznikal preplatok, pretože v práci máš vysoký VZ, takže podľa mňa by sa nemalo nič stať keď budeš platiť len ten rozdiel, ako si vypočítala. Ale skúsennosť s takým prípadom nemám, takže skúsme počkať, možno sa nám k tomu ešte niekto vyjadrí. ;) :)
jankasm
27.10.07,15:52
Kto poradí ako získať čo najvyššiu materskú v takomto prípade:
Manželka je cca v 6 týždni a do konca roka bude na PNke - rizikové tehotenstvo. Doteraz bola zamestnaná vo firme ktorá za ňu platila odvody z hrubej mzdy cca 11.500 Sk
ďakujem za radu.

Ak má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia ako zamestnanec, tak Jediná možnosť pre ňu je nový pracovný pomer.
Už je na PN? Škoda potom, že si sa nespýtal skôr. Mohla by poberať aj maximálnu PN, cca. 15500,- mesačne, nielen materskú. :---
Takže rada: ak je to možné, ukončiť PN, ukončiť súčasný pracovný pomer a následne uzatvoriť nový, kľudne aj hneď na druhý deň, môže byť u toho istého zamestnávateľa alebo u nového s platom vo výške maximálneho VZ 28142,-. Hneď na druhý deň môže nastúpiť znovu na PN, ktorá bude veľmi pekne platená. ;) Po skončení PN nastúpi na MD /predpokladám, že PN bude trvať až do nástupu na MD/, ktorá bude vyplácaná v rovnakej výške ako PN.
Ak nie je možné tento plán uskutočniť teraz, tak potom to skúste medzi ukončením PN a začiatkom MD, aby aspoň materská bola vyššia.
Držím palce. ;) :)
BOND
28.10.07,05:49
[quote=jankasm;557968]Ak má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia ako zamestnanec, tak Jediná možnosť pre ňu je nový pracovný pomer.
Už je na PN? Škoda potom, že si sa nespýtal skôr. Mohla by poberať aj maximálnu PN, cca. 15500,- mesačne, nielen materskú. :---
Takže rada: ak je to možné, ukončiť PN, ukončiť súčasný pracovný pomer a následne uzatvoriť nový, kľudne aj hneď na druhý deň, môže byť u toho istého zamestnávateľa alebo u nového s platom vo výške maximálneho VZ 28142,-. Hneď na druhý deň môže nastúpiť znovu na PN, ktorá bude veľmi pekne platená. ;) Po skončení PN nastúpi na MD /predpokladám, že PN bude trvať až do nástupu na MD/, ktorá bude vyplácaná v rovnakej výške ako PN.
Ak nie je možné tento plán uskutočniť teraz, tak potom to skúste medzi ukončením PN a začiatkom MD, aby aspoň materská bola vyššia.
Držím palce. ;) :)[/quote
Tomuto sa hovorí RADA NAD ZLATO !!!
je to naozaj tak?vyjadrí sa ešte niekto?
ajobs
28.10.07,09:59
[quote=jankasm;557968]Ak má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia ako zamestnanec, tak Jediná možnosť pre ňu je nový pracovný pomer.
Už je na PN? Škoda potom, že si sa nespýtal skôr. Mohla by poberať aj maximálnu PN, cca. 15500,- mesačne, nielen materskú. :---
Takže rada: ak je to možné, ukončiť PN, ukončiť súčasný pracovný pomer a následne uzatvoriť nový, kľudne aj hneď na druhý deň, môže byť u toho istého zamestnávateľa alebo u nového s platom vo výške maximálneho VZ 28142,-. Hneď na druhý deň môže nastúpiť znovu na PN, ktorá bude veľmi pekne platená. ;) Po skončení PN nastúpi na MD /predpokladám, že PN bude trvať až do nástupu na MD/, ktorá bude vyplácaná v rovnakej výške ako PN.
Ak nie je možné tento plán uskutočniť teraz, tak potom to skúste medzi ukončením PN a začiatkom MD, aby aspoň materská bola vyššia.
Držím palce. ;) :)[/quote
Tomuto sa hovorí RADA NAD ZLATO !!!
je to naozaj tak?vyjadrí sa ešte niekto?


Áno, je to presne tak, ako píše Jankasm. Treba to usporiadať čím skôr, napríklad aj teraz ukončiť PN, zamestnať sa s maximálnym VZ (predtým ukončiť "starý PP"), a ihneď ísť opäť na PN. Materské bude tiež počítané z tohto maximálneho VZ.
Konkrétne - odporúčam ukončiť PP aj PN k 31.10.2007, od 3.11.2007 sa zamestnať s maximálnym VZ, a čo najskôr ísť na PN.
saskia26
28.10.07,17:31
Prosím Vás o vyjadrenie sa k môjmu plánu, či som na niečo nezabudla:
DNP platené od 12.03.07 z minima, ukončím 10.12.07. V práci, kde som zamestnaná vyše 2 rokov nepretržite si zoberiem od 28.12.07-31.12.07 neplatené voľno a znovu sa prihlásim na DNP z maxima. Od 01.01.08 začnem čerpať PN a budem si žiadať PN z DNP (takže DNP nebudem v tomto období platiť). Predpokladaný nástup na MD je 15.04.07. Následne 14.04.08 ukončím PN a 15.04.08 nastúpim na MD a budem poberať materskú z DNP.
Môžem v tomto prípade uprednostniť nárok na materskú z DNP a nemusí byť prednostne zo zamestnania? Sú dátumy v poriadku?
ajobs
28.10.07,19:44
Prosím Vás o vyjadrenie sa k môjmu plánu, či som na niečo nezabudla:
DNP platené od 12.03.07 z minima, ukončím 10.12.07. V práci, kde som zamestnaná vyše 2 rokov nepretržite si zoberiem od 28.12.07-31.12.07 neplatené voľno a znovu sa prihlásim na DNP z maxima. Od 01.01.08 začnem čerpať PN a budem si žiadať PN z DNP (takže DNP nebudem v tomto období platiť). Predpokladaný nástup na MD je 15.04.07. Následne 14.04.08 ukončím PN a 15.04.08 nastúpim na MD a budem poberať materskú z DNP.
Môžem v tomto prípade uprednostniť nárok na materskú z DNP a nemusí byť prednostne zo zamestnania? Sú dátumy v poriadku?

1. odporúčam na prelome novembra a decembra urobiť také 2 rozdielne RO z DNP aj zo zamestnania, aby si mohla čerpať nemocenské až do apríla z oboch nemocenských poistení (asi posledná šanca),
2. v apríli 2008 budeš žiadať materské z oboch nemocenských poistení - z oboch splníš nároky, pokiaľ platia uvedené info - avšak materské už bude iba z 1 maxima.
Katy a R
28.10.07,20:10
Ešte k prípadu "ptimka"

Podľa mňa by mohla získať materské zo zamestnania - za predpokladu, že by mala priateľského zamestnávateľa a pôjde na materskú 31.12.2007 :)
– do 31.7.2006 robila (riadny PP) – v roku 2006 má 212 dní poistenia, ak by sa hneď zamestnala, tak do 30.12. by mohla získať chýbajúce dni. (platenie poistného zo zamestnania je prednostné, však?)
saskia26
29.10.07,06:05
1. odporúčam na prelome novembra a decembra urobiť také 2 rozdielne RO z DNP aj zo zamestnania, aby si mohla čerpať nemocenské až do apríla z oboch nemocenských poistení (asi posledná šanca),
2. v apríli 2008 budeš žiadať materské z oboch nemocenských poistení - z oboch splníš nároky, pokiaľ platia uvedené info - avšak materské už bude iba z 1 maxima.

Keď to urobím s tými dátumami, čo som uviedla, nebude potom možné čerpať PN aj zo zamestnania aj DNP? Nerozumiem tomu, ako to urobiť na prelome novembra a decembra, ak by som Ťa AJOBS mohla poprosiť, uveď mi nejaký príklad. Ďakujem
ptimka
29.10.07,07:17
Katy ďakujem za odpovede...VZ z DNP som neznížila na minimum, lebo tetky v sociálnej poisťovni mi "poradili", aby som s VZ nevymýšľala, lebo potom by som mohla mať ťažkosti pri nástupe na MD...a preto radšej si platím o pár stoviek mesačnej viac...ohľadom toho prac. pomeru do konca roka si myslím, že je to jedno, či platím ako dobrovoľne poistená a budem mať materskú z DNP, alebo keby som získala ešte tých pár dní zo zamestnania a v tom prípade by som mala materskú z toho poistenia...VZ v obidvoch prípadoch môžem mať len 20042 Sk, nakoľko odvody musím platiť aj ako SZČO z min. mzdy 8100 Sk. a živnosť by som nechcela zrušiť, nakoľko v práci som dostala ponuku, že aj počas MD im môžem "vypomáhať"...a to už asi jedine na živnosť...

ešte by som sa chcela opýtať, či už schválili nový zákon o soc. poistení, nakoľko v príspevku č. 793 Janka Motyčková mi písala, že možno aj zo živnosti by som mohla mať nárok na materskú...môže mi ešte v tejto otázke niekto poradiť? vopred ďakujem...
katkaT
29.10.07,10:17
Dobrý deň,
plánujeme druhé dieťa. Od 24.10.2007 som sa prihlásila v soc.poisťovni na dobrovoľné nemocenské pripoistenie z minimálnej mzdy.
Čo sa považuje za splnenie podmienky 270 dní, deň predpokladaného pôrodu stanoveného lekárom, či deň pôrodu? Kedy by teda bolo pre mňa najvýhodnejšie otehotnieť, aby som z toho platenia mala maximálny efekt?
Som dlhodobo zamestnaná u jedného zamestnávateľa, nemala som v r.2007 žiadnu PN (teda zatiaľ :)).
ďakujem za radu
jankasm
29.10.07,10:59
Dobrý deň,
plánujeme druhé dieťa. Od 24.10.2007 som sa prihlásila v soc.poisťovni na dobrovoľné nemocenské pripoistenie z minimálnej mzdy.
Čo sa považuje za splnenie podmienky 270 dní, deň predpokladaného pôrodu stanoveného lekárom, či deň pôrodu? Kedy by teda bolo pre mňa najvýhodnejšie otehotnieť, aby som z toho platenia mala maximálny efekt?
Som dlhodobo zamestnaná u jedného zamestnávateľa, nemala som v r.2007 žiadnu PN (teda zatiaľ :)).
ďakujem za radu

No berie sa skutočný deň pôrodu, takže ak chceš z DNP poberať materskú, musíš do dňa pôrodu platiť toto poistné 270 dní. Takže kedy otehotnieť, to si vyrátaj.
V decembri by som sa odhlásila z DNP z minima, a prihlásila z maxima. Od 1.1.2008 dáš potom zmenu VZ na minimum. Od 1.1. môžeš potom napr. čerpať OČR, ktorá Ti bude vypočítaná z tohto maxima, myslím že to robí nejakých 5000,- na 10 dní. Predpokladám, že si na RD.
Pri nástupe na MD v roku 2008 by bola tvoja materská maximálna. ;)
Manual
29.10.07,11:01
Dobrý deň,
plánujeme druhé dieťa. Od 24.10.2007 som sa prihlásila v soc.poisťovni na dobrovoľné nemocenské pripoistenie z minimálnej mzdy.
Čo sa považuje za splnenie podmienky 270 dní, deň predpokladaného pôrodu stanoveného lekárom, či deň pôrodu? Kedy by teda bolo pre mňa najvýhodnejšie otehotnieť, aby som z toho platenia mala maximálny efekt?
Som dlhodobo zamestnaná u jedného zamestnávateľa, nemala som v r.2007 žiadnu PN (teda zatiaľ :)).
ďakujem za radu
Podmienka 270 dní je do dňa pôrodu. Podstatné je že si už DNP, takže môžete na potomkovi začať pracovať:D. Ak by sa to nedarilo, dlhšiu dobu, tak sa jednoducho treba z DNP odhlásiť, aby si zbytočne neplatila. Treba si dobu poistenia sledovať, aby si v súčte počas posledných dvoch rokov mala minimálne 270 dní. Keďže je novela zákona o SP tesne pred schválením a vypadá to tak, že v r. 2008 bude môcť byť len jedno materské, takže u teba by to bolo materské z VZ od zamestnávateľa a z DNP.
Predpokladám, že ako zamestnanec plat nemáš vysoký, keď si sa DNP. Treba sa z DNP napr. k 21.12.07 odhlásiť a znova sa prihlásiť dňa 27.12.2007 z max. VZ t.j. 28.142 Sk. A ešte do 31.12.2007 nahlásiť na SP zmenu platby od 1.1.2008 zo sumy 8100 Sk.
katkaT
29.10.07,11:11
ďakujem za odpoveď,
ale nie som na RD, moje prvé dieťa je už dávno školoupovinné :).
Celkom dobre nechápem, prečo sa mám v decembri prihlásiť na DNP z max.vym.základu, keď v r.2008 bude určená maximálna výška MD a ja predsa by som mala príjem zo zamestnania za celý r.2007 a rozdiel medzi príjmom a max.vym.základom mi stačí platiť z min.mzdy, nie?
...dá sa platiť DNP aj z nižšej sumy ako je min. mzda? ...pretože rozdiel medzi hrubou mzdou a max.vym.základom je nižší ako min. mzda.
ďakujem
Manual
29.10.07,11:17
potom to takto dopadne, keď nedáš hneď všetky informácie, ktoré sú potrebné ....;):):confused:
saskia26
29.10.07,11:39
Kolegyňa sa vrátila znovu zo zamestnania na materskú, pretože dcéra 3,5 ročná je neustále chorá a čaká na priznanie rodičovského príspevku. Od septembra 2007 si platí aj DNP z minima. Čo bude pre ňu výhodnejšie:
1. ukončiť pracovný pomer 31.10.07 a prihlásiť sa na úrad práce a počkať na rozhodnutie o priznaný rodičovského príspevku?
2. odhlásiť sa z DNP z minima a následne sa prihlásiť na DNP z maxima, aby mohla v prípade potreby poberať maximálnu OČR ?
3. keď bude poberať rodičovský príspevok a nebude na OČR bude musieť potom platiť DNP z maxima (nemá ešte splnenú podmienku 270 dní)
Prípadne, čo by ste poradili?
jankasm
29.10.07,11:42
ďakujem za odpoveď,
ale nie som na RD, moje prvé dieťa je už dávno školoupovinné :).
Celkom dobre nechápem, prečo sa mám v decembri prihlásiť na DNP z max.vym.základu, keď v r.2008 bude určená maximálna výška MD a ja predsa by som mala príjem zo zamestnania za celý r.2007 a rozdiel medzi príjmom a max.vym.základom mi stačí platiť z min.mzdy, nie?
...dá sa platiť DNP aj z nižšej sumy ako je min. mzda? ...pretože rozdiel medzi hrubou mzdou a max.vym.základom je nižší ako min. mzda.
ďakujem

Nie nedá, prihlásiť na DNP sa môžeš minimálne z minimálnej mzdy. Potom si požiadaš SP o vrátenie preplatku na poistnom. ;)
jankasm
29.10.07,11:49
Kolegyňa sa vrátila znovu zo zamestnania na materskú, pretože dcéra 3,5 ročná je neustále chorá a čaká na priznanie rodičovského príspevku. Od septembra 2007 si platí aj DNP z minima. Čo bude pre ňu výhodnejšie:
1. ukončiť pracovný pomer 31.10.07 a prihlásiť sa na úrad práce a počkať na rozhodnutie o priznaný rodičovského príspevku?
2. odhlásiť sa z DNP z minima a následne sa prihlásiť na DNP z maxima, aby mohla v prípade potreby poberať maximálnu OČR ?
3. keď bude poberať rodičovský príspevok a nebude na OČR bude musieť potom platiť DNP z maxima (nemá ešte splnenú podmienku 270 dní)
Prípadne, čo by ste poradili?

1. nevidím dôvod ukončovať pracovný pomer
2. áno, tento postup odporúčam na konci decembra, potom môže celý rok 2008 poberať OČR z maxima, a po splnení 270 dní aj prípadnú PN. Ak je možnosť že na OČR pôjde už napr. aj v novembri alebo v decembri, tak tie odhlášky a prihlášky môže urobiť aj na konci októbra a novembra. Potom vždy k 1.1. treba dať zmenu VZ na minimum. Hlavne k 1.1.2008.
3. pokiaľ dá k 1.1.2008 zmenu VZ na minimum, tak bude platiť len z minima. Počas celej RD musí platiť DNP, s výnimkou dní PN alebo OČR.
katkaT
29.10.07,12:47
...ďakujem za odpoveď, ale nedá mi sa znova neopýtať, pretože
celkom dobre nechápem, prečo sa mám v decembri prihlásiť na DNP z max.vym.základu, keď v r.2008 bude určená maximálna výška MD a ja predsa by som mala príjem zo zamestnania za celý r.2007 a rozdiel medzi príjmom a max.vym.základom mi stačí platiť z min.mzdy, nie?
Myslela som si asi naivne, že mi stačí sa prihlásiť na platenie DNP a splniť podmienku 270 dní pred pôrodom a je to... je to nevyhnutné, také behanie pred koncom kal.roka 2007 do soc.poisťovne?... keď som dlhodobo zamestnaná bez PN...
ďakujem krásne za odpoveď...
K.
sogun
29.10.07,12:51
citam si prispevky k "materskej" a dost ma to zaujalo, lebo manzelka je prave tehotna, co sme zistili len pred tyzdnom (8 tyzden tehotenstva). nakolko ma "slusny prijem", nebolo nutne sa dobrovolne pripoistit, ale ako tak teraz citam, mohla byt z toho nejaka koruna naviac... neda sa to s nejakou spatnou ucinostou zaplati, pripoistit? co som sa docital, ma sa zakon upravovat a neviem, ci vobec ma vyznam nieco v tomto smere a v tomto case podnikat. nemam moc dobre tento zakon nacitany, cize kazda rada dobra! dakujem.
Manual
29.10.07,12:57
...ďakujem za odpoveď, ale nedá mi sa znova neopýtať, pretože
celkom dobre nechápem, prečo sa mám v decembri prihlásiť na DNP z max.vym.základu, keď v r.2008 bude určená maximálna výška MD a ja predsa by som mala príjem zo zamestnania za celý r.2007 a rozdiel medzi príjmom a max.vym.základom mi stačí platiť z min.mzdy, nie?
Myslela som si asi naivne, že mi stačí sa prihlásiť na platenie DNP a splniť podmienku 270 dní pred pôrodom a je to... je to nevyhnutné, také behanie pred koncom kal.roka 2007 do soc.poisťovne?... keď som dlhodobo zamestnaná bez PN...
ďakujem krásne za odpoveď...
K.
Katka stále dávaš málo informácií. Keby že napíšeš že mám mzdu 25.000 mesačne, tak by nebolo treba sa prihlasovať a odhlasovať sa, lebo tvoj VZ zo zamestnania a z DNP je vyšší ako 28142 Sk. Ale ak máš mzdu 10.000 mesačne, tak je to treba, aby sa spravilo RO buď z max. VZ u DNP to je z 28.142 Sk alebo by sa pravilo RO z rozdielu medzi 28142 a 10000 to je z 18.142 Sk. A potom celý rok 2008 môžeš platiť DNP z min. mzdy ale RO pre výpočet prípadnej materskej v r. 2008 bude RO spravené v r. 2007. Stále "tajíš" podstatné informácie pre správnu odpoveď .....

Ale trošku polistuj v tejto téme, tvoj problém je tu už moc krát preberaný.
Držím palce.:)
saskia26
29.10.07,13:27
1. nevidím dôvod ukončovať pracovný pomer
2. áno, tento postup odporúčam na konci decembra, potom môže celý rok 2008 poberať OČR z maxima, a po splnení 270 dní aj prípadnú PN. Ak je možnosť že na OČR pôjde už napr. aj v novembri alebo v decembri, tak tie odhlášky a prihlášky môže urobiť aj na konci októbra a novembra. Potom vždy k 1.1. treba dať zmenu VZ na minimum. Hlavne k 1.1.2008.
3. pokiaľ dá k 1.1.2008 zmenu VZ na minimum, tak bude platiť len z minima. Počas celej RD musí platiť DNP, s výnimkou dní PN alebo OČR.

jankasm, keď sa predsa len rozhodne dať výpoveď k 31.10.2007 zmení sa tým niečo v DNP ?
saskia26
29.10.07,14:32
1. odporúčam na prelome novembra a decembra urobiť také 2 rozdielne RO z DNP aj zo zamestnania, aby si mohla čerpať nemocenské až do apríla z oboch nemocenských poistení (asi posledná šanca),
2. v apríli 2008 budeš žiadať materské z oboch nemocenských poistení - z oboch splníš nároky, pokiaľ platia uvedené info - avšak materské už bude iba z 1 maxima.

Napríklad takto? :
1. z DNP splním podmienku 270 dní aj s rezervou dňa 09.12.2007. Dňa 10.12.2007 sa odhlásim a znovu sa prihlásim z maxima 11.12.2007.
2. v zamestnaní budem čerpať NV v dňoch od 11.12.2007 až do nástupu na PN.
3. nástup na PN dňa 27.12.2007
Potom budem nárokovať PN zo zamestnania, kde bude RO rok 2006 a nárokovať PN z DNP, kde bude RO 11.12.07-26.12.07.
Bude to takto správne s rozhodujúci obdobiami?
A ešte podotázka: keď bude pokračovať PN aj v roku 2008, bude počítaná stále zo zamestnania z RO roku 2006 alebo sa bude od januára prehodnocovať VZ podľa roku 2007?
monr
29.10.07,18:02
chcela by som sa opytat:
planujeme coskoro babo(hned ako sa podari). som zamestnana nieco okolo roka, ale zarabam skoro minimalnu mzdu. Bolo by riesenim DNP z najnizsieho vymeriavacieho zakladu (zacat teraz)a niekedy pred nastupom na matersku buduci rok odhlasit a prihlasit na platenie z najvyssieho vym. zakladu.
pochopila som to dobre?
Manual
29.10.07,18:33
chcela by som sa opytat:
planujeme coskoro babo(hned ako sa podari). som zamestnana nieco okolo roka, ale zarabam skoro minimalnu mzdu. Bolo by riesenim DNP z najnizsieho vymeriavacieho zakladu (zacat teraz)a niekedy pred nastupom na matersku buduci rok odhlasit a prihlasit na platenie z najvyssieho vym. zakladu.
pochopila som to dobre?
Áno bolo. Prihlás sa čo najskôr na DNP z min. VZ. Lepšie by bolo spraviť tak ako som napísal v príspevku č.976 a v r. 2008 budeš mať pokoj :)
monr
29.10.07,19:00
dakujem za radu, este ze tu ste, a mame sa na koho obratit :)
Jozef Mihál
29.10.07,19:21
Veci sa komplikujú. Poslanec Halecký (HZDS) dnes predložil na rokovaní NR SR pozmeňovací návrh, ktorý značne mení situáciu pokiaľ ide o dobrovoľné nemocenské poistenie (k horšiemu) ale i nároky matiek na materské (k lepšiemu).
Manual
29.10.07,19:34
Jozef, tak to bude ešte zaujímavé. Alebo že by aj koniec novely...? Neznepriatelí to koalíciu ?
Jozef Mihál
29.10.07,19:55
Janko, koalíciu tak ľahko niečo neznepriatelí. Zajtra rokovanie v NRSR pokračuje, zaujímavé to bude určite, ak budem môcť, chcem zajtrajší deň stráviť osobne na balkóne.
Manual
29.10.07,20:00
Tak dobre "špehuj":D:D:D
Jozef Mihál
29.10.07,21:18
Zatiaľ tie dobré správy:

http://mihal.blog.sme.sk/c/118402/HZDS-chce-pomoct-Zanete-Smotanovej.html

Zlými Vás budem znechucovať až keď budú schválené...
ajobs
29.10.07,21:32
Napríklad takto? :
1. z DNP splním podmienku 270 dní aj s rezervou dňa 09.12.2007. Dňa 10.12.2007 sa odhlásim a znovu sa prihlásim z maxima 11.12.2007.
2. v zamestnaní budem čerpať NV v dňoch od 11.12.2007 až do nástupu na PN.
3. nástup na PN dňa 27.12.2007
Potom budem nárokovať PN zo zamestnania, kde bude RO rok 2006 a nárokovať PN z DNP, kde bude RO 11.12.07-26.12.07.
Bude to takto správne s rozhodujúci obdobiami?
A ešte podotázka: keď bude pokračovať PN aj v roku 2008, bude počítaná stále zo zamestnania z RO roku 2006 alebo sa bude od januára prehodnocovať VZ podľa roku 2007?


Treba počkať na schválenie novely zákona o sociálnom poistení - cca 1-2 dni.
ajobs
29.10.07,21:33
.......značne mení situáciu pokiaľ ide o dobrovoľné nemocenské poistenie (k horšiemu) .....

Jozef, napíš o čo ide - stačí §, alebo body novely.
Jozef Mihál
29.10.07,22:00
Tóno, ide o ďalší z Haleckého pozmeňovákov, konkrétne to nájdeš tu:

http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=schodze/nrepdn

tam si zadaj číslo tlače 386 a následne si otvor "29. 10. 2007 HALECKÝ Jozef" - a tam bod 6.
ajobs
29.10.07,22:40
Tóno, ide o ďalší z Haleckého pozmeňovákov, konkrétne to nájdeš tu:

http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=schodze/nrepdn

tam si zadaj číslo tlače 386 a následne si otvor "29. 10. 2007 HALECKÝ Jozef" - a tam bod 6.

Už som stihol nájsť, ale vďaka za link, naozaj je to istá komplikácia, ktorá trocha predraží systém DNP.
monr
30.10.07,06:03
takze este par dni pockat ako sa to zvrtne?
Jozef Mihál
30.10.07,07:12
Zajtra - pozajtra sa vyjadrím.
Jozef Mihál
30.10.07,18:28
Prvý komentár k zmenám v nemocenských dávkach a materskom od 1.1.2008 nájdete tu:

http://www.jozefmihal.blogspot.com/
saskia26
31.10.07,06:06
Tak nám to schválili, no čo už. Bol okolo toho teda riadny chaos a asi ešte aj bude.

Takže môj plán bude nasledovný:
1. z DNP splním podmienku 270 dní aj s rezervou dňa 09.12.2007. Dňa 10.12.2007 sa odhlásim a znovu sa prihlásim z maxima 23.12.2007.
2. v zamestnaní budem čerpať NV v dňoch od 23.12.2007 až do nástupu na PN.
3. nástup na PN dňa 27.12.2007.
Rozhodujúce obdobia na výpočet PN budú tieto: zamestnanie rok 2006 a DNP 23.12.07 - 26.12.07.
Otázky:
1. sú tieto výpočty s dátumami správne?
2. Nástup na materskú bude v apríli 2008, materská bude počítaná z DNP aj zo zamestnania a bude v maximálnej sume?
Ďakujem.
Jana Motyčková
31.10.07,07:32
Pri PN je výpocet správny, keďže PN vznikne ešte v r.2007. Ale materská vznikne až za platnosti novely zákona o SP po 1.1.. A to momentálne vyzerá tak, že keďže DNP nebude trvať od posledného vzniku 26 týždňov, materské z DNP sa bude počítať z minimálnej mzdy, t.j. z 8100 Sk. Zároveň bude platiť pre materské v úhrne maximálny VZ 28142 Sk.
saskia26
31.10.07,07:42
Pri PN je výpocet správny, keďže PN vznikne ešte v r.2007. Ale materská vznikne až za platnosti novely zákona o SP po 1.1.. A to momentálne vyzerá tak, že keďže DNP nebude trvať od posledného vzniku 26 týždňov, materské z DNP sa bude počítať z minimálnej mzdy, t.j. z 8100 Sk. Zároveň bude platiť pre materské v úhrne maximálny VZ 28142 Sk.

Takže k materskej sa mi to už nepodarí nakombinovať tak, aby bola maximálna z DNP ?? Prípadne je vhodná nejaká kombinácia so zamestnaním, alebo nová pracovná zmluva?
Jana Motyčková
31.10.07,08:04
Neviem, aký máš VZ zo zamestnania. Maximum z DNP (z 28142) + niečo zo zamestnania už nedosiahneš, lebo bude obmedzená maximálna výška pre dávky - v súčte zo zamestnaním môžeš mať najviac materské z VZ 28142. Ak by si stihla to nové DNP tak, abz do nástupu na materskú bolo aspoň 26 týždňov, dala by sa materská "nakombinovať" na jedno maximum 28142.