denisa33
01.02.08,07:12
Ak má SZČO príjem zo živnosti a príjem za pozemky, ktoré užíva Urbárska spoločnosť, ide o príjmy podľa §6 ods.1 písm. a/ a b/.
Môže si pri oboch uplatniť výdavky %?
A ak si chce uplatniť odpočet na manžela, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku a za rok 2007 nemal žiadne vlastné príjmy.
Môže si na neho uplatniť celú čiastku 95.616,-Sk, alebo sa to posudzuje ako pri starobných dôchodcoch a je tam len rozdiel NČ a dôchodok???

ďakujem za skorú odpoveď
elizabet100
05.02.08,09:49
Dobrý deň.
Poprosím Vás o radu.
Daňovník si uplatňuje paušálne výdavky /40%/. Doteraz faktúroval iba prácu, ale od nového roka chce začať faktúrovať aj materiál. Uvedený materiál, ktorý si on sám kúpi /jedná sa o inštalatéra/ nie do zásoby ale pre zákazníka a následne ho hneď vyfaktúruje je povinný niekde evidovať? na akom tlačive? príjemka-výdajka? A ako to bude vyzerať pri uzávierke na konci roka s materiálom?

napr. on kúpi materiál za 500,- sk a zákazníkovi ho vyfaktúruje za 650,-sk. na konci roka sa bude zdaňovať iba ten rozdiel 650 -500= 150,-Sk?

Čiže je potrebné sledovať nákup a predaj materiálu /evidencia/ koli uzávierke?
Je to tak ako v PU účet č.604 - 504 = zisk z predaja, ktorý sa na konci roka zdaňuje? Správne som to pochopila?:confused: ďakujem pekne za radu
Johanka
05.02.08,10:02
Ak si bude naďalej uplatňovať "paušálne" výdavky, tak v tejto sume výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky, okrem zaplateného poistného.
Jeho zdaniteľným príjmom bude 650 Sk.
JAJA11
05.02.08,12:47
Dobrý deň.
Poprosím Vás o radu.
Daňovník si uplatňuje paušálne výdavky /40%/. Doteraz faktúroval iba prácu, ale od nového roka chce začať faktúrovať aj materiál. Uvedený materiál, ktorý si on sám kúpi /jedná sa o inštalatéra/ nie do zásoby ale pre zákazníka a následne ho hneď vyfaktúruje je povinný niekde evidovať? na akom tlačive? príjemka-výdajka? A ako to bude vyzerať pri uzávierke na konci roka s materiálom?

napr. on kúpi materiál za 500,- sk a zákazníkovi ho vyfaktúruje za 650,-sk. na konci roka sa bude zdaňovať iba ten rozdiel 650 -500= 150,-Sk?

Čiže je potrebné sledovať nákup a predaj materiálu /evidencia/ koli uzávierke?
Je to tak ako v PU účet č.604 - 504 = zisk z predaja, ktorý sa na konci roka zdaňuje? Správne som to pochopila?:confused: ďakujem pekne za radu

V tomto prípade by bolo dobré zvážiť, či je výhodné aj naďalej účtovať o paušálnych výdavkoch, alebo prejsť na skutočné náklady. :)
rozika38
06.02.08,17:55
Dobrý deň,
chcem sa spýtať ohľadom paušálnych výdavkov, ak má živnostník v živnosti uvedené predmety podnikania: 1. vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo,
2. plynoinštalatérstvo, môže si uplatniť 60% výdavky? podla môjho názoru si môže uplatniť 40%, a 60% by si mohol v tom prípade, ak by v živnosti nemal činnosť plynoinštalatérstvo. Ak sa mýlim, prosím opravte ma.
Ďakujem
zuzana.š.
06.02.08,17:58
Paušálne výdavky 60% môže uplatniť v tom prípade, ak má príjmy z remeselných živnosti. Nie je podstatné, či má alebo nemá aj niečo iné v živnostenskom liste. Odvíja sa to iba od príjmov - z akých činností ich má.
rozika38
06.02.08,19:17
takze ked mal prijmy iba z inštalaterstva, tak si moze uplatnit 60%, nejako sa mi to nezda :( ale mozno si zle myslim :), ved mylit sa je ludske, xixi
Muška
06.02.08,19:24
A má "Remeselnú živnosť" ??, teda na živnosti to má uvedené - viď nižšie....a pri vydaní živnostenského listu dokazoval remeslo "výučným listom v tomto odbore"????

Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo

Stavebníctvo – kód 36
3678 2 - inštalatér
3673 2 - kachliar (kúrenárstvo)
3657 4 - mechanik tepelných sústav (len vykurovanie)
Muška
06.02.08,19:25
beriem späť......čítam vyššie, že má to v ŽL uvedené správne - tak že je to "remeslo"....a môže si uplatniť 60 % paušálne výdavky
rozika38
06.02.08,19:45
tak dakujem a pekny vecer :)
Tinika
14.02.08,12:55
Prosím, nevie mi niekto poradiť? V živnostenskom zákone som to nejak nenašla alebo prehliadla. Elektrikár je remeselná živnosť? ďakujem
cloe
14.02.08,13:11
V zozname remeselných živností to nevidím, takže nie je.
JAJA11
14.02.08,13:13
Prosím, nevie mi niekto poradiť? V živnostenskom zákone som to nejak nenašla alebo prehliadla. Elektrikár je remeselná živnosť? ďakujem

Elektrikár bol, ale ho vyhodili, takže len 40 %. :(
Tinika
14.02.08,14:13
ďakujem pekne
JanaJB
14.02.08,16:30
Prosím Vás, živnostník má zmluvu o dielo s nemenovanou firmou na výkon prác - mechanické triedenie a mechanické úpravy súčiastok, častí strojov a zariadení. Je možné uplatniť 60 % paušálne výdavky, alebo len 40 %?
V uvedenej zmluve o dielo majú dohodnutú hodinovú odmenu, takže faktúruje len počet odpracovaných hodín. Je to tak správne?
Marianna01
14.02.08,16:33
Prosím Vás, živnostník má zmluvu o dielo s nemenovanou firmou na výkon prác - mechanické triedenie a mechanické úpravy súčiastok, častí strojov a zariadení. Je možné uplatniť 60 % paušálne výdavky, alebo len 40 %?
V uvedenej zmluve o dielo majú dohodnutú hodinovú odmenu, takže faktúruje len počet odpracovaných hodín. Je to tak správne?

mechanické triedenie nie je remeselnou živnosťou, takže len 40%
JanaJB
14.02.08,16:58
Prosím Vás, ešte pre kontrolu. Faktúra vystavená v 12/07, uhradená 1/08
sa nezapočítava do príjmu r.2007 ani pri paušálnych výdavkoch.
Zužu
14.02.08,17:10
je to príjem roku 2008
apo
15.02.08,13:20
V tejto téme sme rozobrali paušálne výdavky z hora aj z dola.

Mne dnes vŕta v hlave či FO, ktorá zdaňuje svoje príjmy ponížené o paušálne výdavky si má do príjmov zahrnúť aj:

- Pripísané úroky na BÚ
- Kurzové zisky na na Devízových účtoch a vakutových pokladniach.

AK by do príjmov mali ísť aj kurzové rozdiely (zisky) to by znamenalo, že musíme zaúčtovať pekne celú banku aj pokladňu, aby sme zistili či náhodou nevznikol kurzový zisk ale to by sa :confused:stratil zmysel paušálnych výdavkov ako pomoc živnostníkom vrámci ich odbremenenia v administratívnej činnosti.

Prosím o radu a názory.

apo
Marianna01
15.02.08,14:15
V tejto téme sme rozobrali paušálne výdavky z hora aj z dola.

Mne dnes vŕta v hlave či FO, ktorá zdaňuje svoje príjmy ponížené o paušálne výdavky si má do príjmov zahrnúť aj:

- Pripísané úroky na BÚ
- Kurzové zisky na na Devízových účtoch a vakutových pokladniach.

AK by do príjmov mali ísť aj kurzové rozdiely (zisky) to by znamenalo, že musíme zaúčtovať pekne celú banku aj pokladňu, aby sme zistili či náhodou nevznikol kurzový zisk ale to by sa :confused:stratil zmysel paušálnych výdavkov ako pomoc živnostníkom vrámci ich odbremenenia v administratívnej činnosti.

Prosím o radu a názory.

apo

Ja vždy sledujem pripísané úroky na BU a dávam ho paušlistom do príjmu. Ide o halierové veci, väčšinou, a vždy sa čudujú, keď namiesto 12 faktúr majú 24 zápisov v evidencii...
Kurzový zisk - v podstate zrejme nemôžeš účtovať, pretože účtuješ len o príjmoch. Príjem vznikne v okamihu úhrady, takže prepočítací kurz bude dňom úhrady. O iných financiách neúčtuješ, neeviduješ pohľadávky v knihe faktúr - čiže nemáš kde účtovať kurzový rozdiel. Podľa môjho názoru. Možno niekto pripojí iný?
Marianna01
15.02.08,14:16
a ešte k tým úrokom - keďže pri paušálnych výdavkoch vedieš evidenciu príjmov - úrok je príjmom. takže asi tak.
apo
15.02.08,15:22
a ešte k tým úrokom - keďže pri paušálnych výdavkoch vedieš evidenciu príjmov - úrok je príjmom. takže asi tak.

Pri paušálnych výdavkoch je povinnosť viesť pokladničnú knihu?
Pri paušálnych výdavkoch je povinnosť viesť knihu o BÚ?

Ak áno tak kurzové rozdiely v devízových účtoch a valutových pokladniach nevzniknú pri úhrade záväzkov a pohľadávok ale zistením na konci roka.

apo
saskia26
15.02.08,16:16
Pri paušálnych výdavkoch zrážkovú daň na bankovom účte môžem považovať za preddavkovú a odpočítať od daňovej povinnosti?
Výkaz PaV a MaZ sa potom nedokladá k daňovému priznaniu?
Anja111
15.02.08,18:14
Pri paušálnych výdavkoch zrážkovú daň na bankovom účte môžem považovať za preddavkovú a odpočítať od daňovej povinnosti? Áno.
Výkaz PaV a MaZ sa potom nedokladá k daňovému priznaniu? Nie.
Odpovede v texte...
apo
16.02.08,11:50
Kurzový zisk - v podstate zrejme nemôžeš účtovať, pretože účtuješ len o príjmoch. Príjem vznikne v okamihu úhrady, takže prepočítací kurz bude dňom úhrady. O iných financiách neúčtuješ, neeviduješ pohľadávky v knihe faktúr - čiže nemáš kde účtovať kurzový rozdiel. Podľa môjho názoru. Možno niekto pripojí iný?

Na problém kurzových rozdielov v pokladni a BÚ si odpovedala cez kurzové rozdiely pohľadávok.

V JÚ a pri evidencii príjmov u paušálnikov o kurzových rozdieloch samostatne neúčtujeme nakoľko sú súčasťou úhrady, VTOM SME ZAJEDNO.

Ja som hovoril o kurzovom rozdiely na devízovom účte a valutovej pokladni, ktorý počítame 31.12. Nikdy pohyby cudzej meny prepočítavané denným kurzom na slovenskú menu neurobia konečný zostatok v SK zhodný s konečným zostatkom cudzej meny prepočítanej kurzom 31.12., VZNIKNE KURZOVÝ ROZDIEL.

A to čo mi začalo :confused:vŕtať v hlave je práve tento kurzový rozdiel ak je náhodou kurzovým ziskom. Čo sním u paušálnikov?

Problém je v tom, že ak by sme sa mali dopracovať k tomuto kurzovému rozdielu tak musíme zaúčtovať celú banku a pokladňu, INAK nezistíme aký kurzový rozdiel vznikne 31.12.

Ak by to malo byť tak, potom by sme nemohli paušálnika s devízovým účtom a valutovou pokladňou mať vybaveného v exel tabuľke za 10 minút a bolo by nutné v podstate urobiť účtovníctvo na komplet a potom DP urobiť cez paušálne výdavky. Takáto predstava sa mi nepáči a určite by bol paušálnik veľmi prekvapený pri požadovanej odmene za vypísanie DP nakoľko by to nebola symbolická suma ale pálka ako z účtovníctvo.

Skúste poraďáci pozrieť na paušálnikov cez tento uhol pohľadu.

apo
Aljok
16.02.08,17:08
ZoDP
§6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Nakoľko daňovník pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nie je ÚJ, tak neúčtuje, ale vedie predpísanú evidenciu, v ktorej nie je povinnosť viesť knihu pokladne, ani knihu BÚ. O kurzových rozdieloch sa účtuje ak je daňovník ÚJ. Pri paušalistoch neúčtuješ, ale vedieš predpísanú evidenciu.
AlkaS
16.02.08,17:41
Poradte prosím! Dohadovali sme sa s kámoškou, že keď máme paušálneho ona hovorila , že treba poslať pri daňovom priznaní aj výkazy o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch. Ja som jej tvrdila, že to netreba iba pri klasickom daňovom priznaní.
Ďakujem :o
Aljok
16.02.08,17:45
Poradte prosím! Dohadovali sme sa s kámoškou, že keď máme paušálneho ona hovorila , že treba poslať pri daňovom priznaní aj výkazy o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch. Ja som jej tvrdila, že to netreba iba pri klasickom daňovom priznaní.
Ďakujem :o
Pri paušalistoch výkazy nerobíš. Výkazy sú súčasťou ÚZ v jednoduchom účtovníctve. Pri paušalistoch neúčtuješ, vedieš iba predpísanú evidenciu.
Pozri Zákon o účtovníctve:
§17
(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.
jamis
16.02.08,17:46
Poradte prosím! Dohadovali sme sa s kámoškou, že keď máme paušálneho ona hovorila , že treba poslať pri daňovom priznaní aj výkazy o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch. Ja som jej tvrdila, že to netreba iba pri klasickom daňovom priznaní.
Ďakujem :o

Ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky výkazy k DP sa neprikladajú žiadne.
apo
16.02.08,19:55
Aljok, celkom som :)potešený tvojím príspevkom. Kurzové rozdiely mi zbytočne :confused:vŕtali v hlave.

Ozaj som nepredpokladal, že v paragrafovom znení je to celkom presne a jasne zadefinované.

Ďakujem pekne.

apo
beatam
17.02.08,10:23
Pekný deň všetkým.
Paušalista prerušil od 8.11.07 živnosť na rok. Nemá pohľadávky ani zásoby o ktoré by upravil ZD, ale 8.11. a 28.12. doplatil SP a ZP. Môžem v DP tieto úhrady pripočítať k ostatným odvodom?
Viem, že bude musieť urobiť RZZP za rok 2007, ale musí odniesť výkaz aj do SP keď má prerušenú živnosť? Ak áno, uvediem počet mesiacov podnikania 11? Vopred ďakujem ak si niekto nájde čas.
apo
17.02.08,13:09
Pekný deň všetkým.
Paušalista prerušil od 8.11.07 živnosť na rok. Nemá pohľadávky ani zásoby o ktoré by upravil ZD, ale 8.11. a 28.12. doplatil SP a ZP. Môžem v DP tieto úhrady pripočítať k ostatným odvodom?
Viem, že bude musieť urobiť RZZP za rok 2007, ale musí odniesť výkaz aj do SP keď má prerušenú živnosť? Ak áno, uvediem počet mesiacov podnikania 11? Vopred ďakujem ak si niekto nájde čas.

Tvoj paušalista bez ohľadu nato, či po prerušení živnosti platil záväzky alebo nie ak jeho prerušenie prechádza cez dátum 31.12. musí byť nákladovo aj výnosovo vysporiadaný ako keby ukončil živnosť.

Kvôli úplnosti.
Ak by prerušenie skončilo napríklad 30.12. aj tak by som mu tie fondy započítal do výdavkov.

apo
xena77
18.02.08,12:45
prosím o radu, ja uz som to tu precila od hora, dole, ale neviem sa z toho aj tak "vysomarit"
Je rozumné SZČO uplatniť paušálne výdavky (40%)za daných okolností? Pracoval od marca 2007. Do marca ako zamestnanec.

Príjmy zo zivnosti : 89.250,-
Zdrav.poisť. : 9.576,-
DPo v nezamestn.: 1.359,-
Životné poist. : 10.562,-

výdavky- telefon.: 8.302,-
výdavky na založ.živn.: 1.600,-

Môžete mi prípadne poradiť ako daň vypočítať? Fakt uz mam v tom chaos. ak som zabudla niečo k vypočtu uviest...staci napisat, dolozim :-)

Vdaka moc
katkaj
18.02.08,12:51
prosím o radu, ja uz som to tu precila od hora, dole, ale neviem sa z toho aj tak "vysomarit"
Je rozumné SZČO uplatniť paušálne výdavky (40%)za daných okolností? Pracoval od marca 2007. Do marca ako zamestnanec.

Príjmy zo zivnosti : 89.250,-
Zdrav.poisť. : 9.576,-
DPo v nezamestn.: 1.359,-
Životné poist. : 10.562,-

výdavky- telefon.: 8.302,-
výdavky na založ.živn.: 1.600,-

Môžete mi prípadne poradiť ako daň vypočítať? Fakt uz mam v tom chaos. ak som zabudla niečo k vypočtu uviest...staci napisat, dolozim :-)

Vdaka moc

Áno je výhodné ísť na paušálne výdavky.
Príjem živnosť = 89.250
40%výdavky = -35 700
poistné = -10 935
ČZD = 42 615

pokiaľ si ešte uplatní odpočítateľnú položku na seba a na životné poistenie tak to bude celkom pozitívne DP ;)
xena77
18.02.08,12:58
Áno je výhodné ísť na paušálne výdavky.
Príjem živnosť = 89.250
40%výdavky = -35 700
poistné = -10 935
ČZD = 42 615

pokiaľ si ešte uplatní odpočítateľnú položku na seba a na životné poistenie tak to bude celkom pozitívne DP ;)

Fajn... tak ako pokracovat?
ČZD = 42.615,-
OP = - 95.616,-
ŽP = - 10.562,-
-----------------
t.z. že ZD = 0 ?
a teda aj daň = 0?
alebo ?
:o
katkaj
18.02.08,13:00
Fajn... tak ako pokracovat?
ČZD = 42.615,-
OP = - 95.616,-
ŽP = - 10.562,-
-----------------
t.z. že ZD = 0 ?
a teda aj daň = 0?
alebo ?
:o

Len toto je len zo živnosti. Zdaňujú sa všetky príjmy v DP. Takže tam musíš zarátať aj príjem zo zamestnania ale tá 0 na daniach by mu mala vyjsť, lebo predpokladám že príjem zo zamestnania mal preddavkovo zdanený ;)
xena77
18.02.08,13:04
Len toto je len zo živnosti. Zdaňujú sa všetky príjmy v DP. Takže tam musíš zarátať aj príjem zo zamestnania ale tá 0 na daniach by mu mala vyjsť, lebo predpokladám že príjem zo zamestnania mal preddavkovo zdanený ;)

Toto ešte nemám papierovo podložené. Zatiaľ mi chýba potvrdenie od zamestnávateľa. Ale predpokladám tak isto ako vy, že ten príjem mal preddavkovo zdanený:)
katkaj
18.02.08,13:08
Toto ešte nemám papierovo podložené. Zatiaľ mi chýba potvrdenie od zamestnávateľa. Ale predpokladám tak isto ako vy, že ten príjem mal preddavkovo zdanený:)

A ešte mu po odrátaní nezdaniteľných častí vrátia aj nejaké dane zo zamestnania ;)
xena77
18.02.08,13:15
A ešte mu po odrátaní nezdaniteľných častí vrátia aj nejaké dane zo zamestnania ;)

to fakt? no musim to potvrdenie dostat do ruk a uvidime ako dalej :) potom sa tu zas ukazem.
Dakujem za rady ;)
katkaj
18.02.08,13:20
to fakt? no musim to potvrdenie dostat do ruk a uvidime ako dalej :) potom sa tu zas ukazem.
Dakujem za rady ;)

mali by, nakoľko ČZD zo živnosti ma celkom malý a uplatňuje si aj odpočet na životnú poistku. Ale pokiaľ budeme vedieť príjem zo zamestnania tak budeme múdrejší;)
AlkaS
22.02.08,10:31
Ahojte!
Viem, že je tu veľa o tom písané, ale neviem sa s toho nejako dostať.
Mám paušalistu. Mál založené 2 BU 1 na súkromnú osobu (01/07) a 2 (od 03/07)na podnikanie.Úhrady pohľadávok mu chodili prvé 3 mesiace na súkromný účet a potom ostatné na podnikateľský.Robil aj úhrady do fondov ( na ZP aj SP) Mám viesť aj banku???? mimotemy ešte jedná otázočka, odviedol mi na SP o jednu platbu na viac. On si myslel, že sa to platí za príslušný mesiac a nie o mesiac pozadu. Zaplatil vlastne 2 x za 07/07 2520,- Sk. Ako to mám zaúčtovať???? Mám to zaradiť aj do daňového priznania???
Ďakujem AlkaS
Monika Kováčová
22.02.08,10:43
Ahojte!
Viem, že je tu veľa o tom písané, ale neviem sa s toho nejako dostať.
Mám paušalistu. Mál založené 2 BU 1 na súkromnú osobu (01/07) a 2 (od 03/07)na podnikanie.Úhrady pohľadávok mu chodili prvé 3 mesiace na súkromný účet a potom ostatné na podnikateľský.Robil aj úhrady do fondov ( na ZP aj SP) Mám viesť aj banku???? mimotemy ešte jedná otázočka, odviedol mi na SP o jednu platbu na viac. On si myslel, že sa to platí za príslušný mesiac a nie o mesiac pozadu. Zaplatil vlastne 2 x za 07/07 2520,- Sk. Ako to mám zaúčtovať???? Mám to zaradiť aj do daňového priznania???
Ďakujem AlkaS

O banke neúčtuješ. Vlastne vôbec neúčtuješ, len vedieš evidenciu príjmov... viď predchádzajúce príspevky.

Preplatok (platba naviac) na SP: osobne by som túto platbu do výdavkov nedávala, požiadala by som o jej vrátenie a rovnako by som ju v prípade vrátenia nedala do príjmov.
AlkaS
22.02.08,15:37
O banke neúčtuješ. Vlastne vôbec neúčtuješ, len vedieš evidenciu príjmov... viď predchádzajúce príspevky.

Preplatok (platba naviac) na SP: osobne by som túto platbu do výdavkov nedávala, požiadala by som o jej vrátenie a rovnako by som ju v prípade vrátenia nedala do príjmov.


Ja viem , že mám viesť podľa § 6 odst.10 ( daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach). Lenže tie príjmy mu prišli na účet, tak potom ako to mám zaúčtovať v Alfe.:confused:
S tou platbou do SP som si aj ja myslela, že požiadam o vrátenie. Vďaka za radu.
Monika Kováčová
22.02.08,15:42
Ešte raz... neúčtuješ... ani v Alfe neúčtuješ...
Môžeš si napr. vytlačiť evidenciu pohľadávok, resp. faktúr s poznámkou, kedy boli uhradené.
zuzv
22.02.08,16:39
Poprosila by som Vás o radu: Chápem dobre, že keď si daňovník uplatňuje výdavky % z príjmov , môže si odpočítať 40% a ešte do výdavkov pridá zaplatené odvody? Pri vypĺňaní DP sa to ako zapíše do tabulky č. 1? Do riadku 2 zapíše príjmy a sumu = 40% výdavky aj s poistným a pod tabulku zakrížikuje prvú položku a na vybodkované ide len suma poistného? Ďakujem za odpoveď.
Anja111
22.02.08,16:48
Poprosila by som Vás o radu: Chápem dobre, že keď si daňovník uplatňuje výdavky % z príjmov , môže si odpočítať 40% a ešte do výdavkov pridá zaplatené odvody? Pri vypĺňaní DP sa to ako zapíše do tabulky č. 1? Do riadku 2 zapíše príjmy a sumu = 40% výdavky aj s poistným a pod tabulku zakrížikuje prvú položku a na vybodkované ide len suma poistného? Ďakujem za odpoveď.
Áno, chápeš to správne.
elizabet100
25.02.08,15:04
boli tu riešené kurzové rozdiely.

chcem sa opýtať , akým kurzom mám prepočítať fa vystavenú za prácu /kurz NBS?/ a ktorý deň, deň vystavenie, dodania, alebo pripísania peňazí na učet u "paušalistu?"

ďakujem.
Zoltán Kovács
25.02.08,15:06
boli tu riešené kurzové rozdiely.

chcem sa opýtať , akým kurzom mám prepočítať fa vystavenú za prácu /kurz NBS?/ a ktorý deň, deň vystavenie, dodania, alebo pripísania peňazí na učet u "paušalistu?"

ďakujem.

Odberateľskú fa dňom vystavenia prepočítavaš.
xena77
26.02.08,07:38
mam este jednu otazku:
podavam danove priznanie, v ktorom si uplatnujem pausalne vydavky. Je treba k vyplnenemu DP prilozit nejake doklady?
Dakujem
Jarka 1
26.02.08,07:47
Výkazy nie. Ak uplatňuješ daňový bonus, tak kópiu rodného listu dieťaťa.
xena77
26.02.08,09:20
Výkazy nie. Ak uplatňuješ daňový bonus, tak kópiu rodného listu dieťaťa.

danovy bonus si neuplatnujem...teda je vobec treba nieco?
karpis
26.02.08,09:23
nie je potrebné nič priložiť k DP
cactus
26.02.08,10:07
danovy bonus si neuplatnujem...teda je vobec treba nieco?
Ak máš potvrdenie na uplatnenie NČ podľa § 11 napr. životné poistenie tak potom to.
katkaj
26.02.08,11:20
Ak máš potvrdenie na uplatnenie NČ podľa § 11 napr. životné poistenie tak potom to.

K daňovému priznaniu sa neprikladá ako príloha potvrdenie na uplatnenie odpočtu na životné poistenie :rolleyes:
xena77
26.02.08,11:32
K daňovému priznaniu sa neprikladá ako príloha potvrdenie na uplatnenie odpočtu na životné poistenie :rolleyes:

vdaka..toto som si myslela aj ja...:-) je teda nieco, co sa k danovemu priklada?:-)
katkaj
26.02.08,11:35
vdaka..toto som si myslela aj ja...:-) je teda nieco, co sa k danovemu priklada?:-)


pokiaľ podáva DP szčo s paušálnymi výdavkami a nemal žiadne príjmy zo zamestnania ani si neuplatňuje daňový bonus tak odovzdá len DP bez príloh ;)
cactus
26.02.08,11:37
K daňovému priznaniu sa neprikladá ako príloha potvrdenie na uplatnenie odpočtu na životné poistenie :rolleyes:

katka, a to nie je príloha, lebo ja to ako prílohu uvádzam:confused:
katkaj
26.02.08,11:39
katka, a to nie je príloha, lebo ja to ako prílohu uvádzam:confused:


potvrdenie o uplatnení odpočtu na životné poistenie si treba nechať u seba pre prípadnú kontrolu. Ale ako príloha k DP sa to nedáva
xena77
26.02.08,11:40
pokiaľ podáva DP szčo s paušálnymi výdavkami a nemal žiadne príjmy zo zamestnania ani si neuplatňuje daňový bonus tak odovzdá len DP bez príloh ;)

je to SZČO s paušálnymi výdavkami + mal 2 mesiace príjmy zo zamestnania, daňový bonus neuplatňuje:)
cactus
26.02.08,11:41
potvrdenie o uplatnení odpočtu na životné poistenie si treba nechať u seba pre prípadnú kontrolu. Ale ako príloha k DP sa to nedáva
a u nás to vyžadujú, dokonca originál a pri kópii DP nechávam kópiu, len tak na margo
katkaj
26.02.08,11:44
je to SZČO s paušálnymi výdavkami + mal 2 mesiace príjmy zo zamestnania, daňový bonus neuplatňuje:)

tak v tom prípade priloží potvrdenie od zamestnávateľa.
katkaj
26.02.08,11:45
a u nás to vyžadujú, dokonca originál a pri kópii DP nechávam kópiu, len tak na margo

skús DP poslať poštou a vyžadovať to nebudú ;) To je zase nejaký výmysel tety na podateľni ?
ZuzanaP
26.02.08,11:47
U nás na DÚ si tiež vyžadujú tieto potvrdenia....
xena77
26.02.08,11:48
tak v tom prípade priloží potvrdenie od zamestnávateľa.

Dakujem velmi pekne:-)
a nejake potvrdenie o zaplateni poistneho nie je treba?:)
katkaj
26.02.08,11:49
Dakujem velmi pekne:-)
a nejake potvrdenie o zaplateni poistneho nie je treba?:)

Akého poistného ?
katkaj
26.02.08,11:51
U nás na DÚ si tiež vyžadujú tieto potvrdenia....


ja som ešte nikdy nedala ako prílohu potvrdenie o uplatnení odpočtu na životnú poistku a som toho názoru že to ani nie je potrebné.
Len ak by si to DÚ vyžiadal.

a zatiaľ si nevyžiadal ;)
xena77
26.02.08,11:53
Akého poistného ?

poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie, teda SZČO si platil 2% ako dobrovolne poist.osoba v nezam., tak ci nahodou nejake potvrdenie o tomto nie je treba
ZuzanaP
26.02.08,11:55
ja som ešte nikdy nedala ako prílohu potvrdenie o uplatnení odpočtu na životnú poistku a som toho názoru že to ani nie je potrebné.
Len ak by si to DÚ vyžiadal.

a zatiaľ si nevyžiadal ;)

Katka ja si to tiež myslím, DP odovzdávam radšej osobne, a keď správkyne vidia odpočet, tak automaticky pýtajú potvrdenie. Popravde tento rok som to ešte neskúšala ho tam nedať, vyskúšam a dám vedieť...;)
katkaj
26.02.08,11:55
poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie, teda SZČO si platil 2% ako dobrovolne poist.osoba v nezam., tak ci nahodou nejake potvrdenie o tomto nie je treba

to by som tam dala
xena77
26.02.08,11:56
oukej..tak dakujem velmi pekne za rady :)
nani0120
27.02.08,08:29
chcela by som sa spýtať, či v paušálnych výdavkoch za rok 2007 môžem uplatniť aj zdravotné poistenie, ktoré živnostník uhrádzal 10.01.2008 za rok 2007.
katkaj
27.02.08,08:30
chcela by som sa spýtať, či v paušálnych výdavkoch za rok 2007 môžem uplatniť aj zdravotné poistenie, ktoré živnostník uhrádzal 10.01.2008 za rok 2007.


kedže to hradil až v roku 2008 tak je to výdavok roku 2008:rolleyes:
apo
27.02.08,09:58
kedže to hradil až v roku 2008 tak je to výdavok roku 2008:rolleyes:

Ja k tomu dodám.

Ak paušálnik v roku 2007 uhradí fondy, ktoré dlhoval napríklad v roku 2005 a aj v roku 2005 uplatňoval paušálne výdavky tak ich nedávam do výdavkov znižujúcich základ dane iba ak paušálnik na tom trvá že ich tam chce mať, ale na jeho riziko. Nikde to takto nie je uvedené, ale mám taký pocit, že je to takto správne, minimálne teraz keď ma kolega Poraďák preargumentoval o tom, že paušálnici nemajú povinnosť viesť evidenciu záväzkov.

Aký máte na to názor.

apo
JAJA11
27.02.08,10:06
Ja k tomu dodám.

Ak paušálnik v roku 2007 uhradí fondy, ktoré dlhoval napríklad v roku 2005 a aj v roku 2005 uplatňoval paušálne výdavky tak ich nedávam do výdavkov znižujúcich základ dane iba ak paušálnik na tom trvá že ich tam chce mať, ale na jeho riziko. Nikde to takto nie je uvedené, ale mám taký pocit, že je to takto správne, minimálne teraz keď ma kolega Poraďák preargumentoval o tom, že paušálnici nemajú povinnosť viesť evidenciu záväzkov.

Aký máte na to názor.

apo

A prečo si nemôže uplatniť tie odvody z roku 2005? Do nákladov si ich môže dať iba ak ich uhradil, teda v roku 2005 s i ich nemoholo dať. Keď ich uhradí na základe, čoho si ich nemôže dať? Iné by to bolo v tom prípade ak prechádzal z účtovania na paušál a vtedy si tie sociály odpočítal, aj keď neboli uhradené. Potom si ich tam dať nemôže. V zákone je napísané, že si nemôže uplatniť tie odvody, ktoré už boli zahrnuté do základu dane. :rolleyes:
apo
27.02.08,10:32
A prečo si nemôže uplatniť tie odvody z roku 2005? Do nákladov si ich môže dať iba ak ich uhradil, teda v roku 2005 s i ich nemoholo dať. Keď ich uhradí na základe, čoho si ich nemôže dať? Iné by to bolo v tom prípade ak prechádzal z účtovania na paušál a vtedy si tie sociály odpočítal, aj keď neboli uhradené. Potom si ich tam dať nemôže. V zákone je napísané, že si nemôže uplatniť tie odvody, ktoré už boli zahrnuté do základu dane. :rolleyes:

Ja netvrdím, že si ich dať nemôže, ale keďže nevedie evidenciu záväzkov ako účtovne preukáže, že naozaj v roku 2005 nezaplatil keď mal zaplatiť. Nehovorím o platbe za december.

Je to len čisto môj názor, ktorý rád zmením ak budú argumenty.

apo
Aljok
27.02.08,10:37
ZoDP §
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Aljok
27.02.08,10:44
Ja netvrdím, že si ich dať nemôže, ale keďže nevedie evidenciu záväzkov ako účtovne preukáže, že naozaj v roku 2005 nezaplatil keď mal zaplatiť. Nehovorím o platbe za december.

Je to len čisto môj názor, ktorý rád zmením ak budú argumenty.

apo
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov "účtovne nepreukazuješ nezaplatenie odvodov v r. 2005". K výdavkom prirátaš skutočne zaplatené odvody do poisťovní, ktoré neboli zahrnuté do ZD v predchádzajúcich zdaň. obdobiach.
JAJA11
27.02.08,10:52
Ja netvrdím, že si ich dať nemôže, ale keďže nevedie evidenciu záväzkov ako účtovne preukáže, že naozaj v roku 2005 nezaplatil keď mal zaplatiť. Nehovorím o platbe za december.

Je to len čisto môj názor, ktorý rád zmením ak budú argumenty.

apo


Ale zároveň veľmi ľahko dokáže, že zaplatil v príslušnom roku. A myslím, že by nebol problém dokázať, že v r. 2005 nezaplatil, veď evidenciu úhrad do poisťovní si musí viesť. :rolleyes: Ja sosbne dávam, lebo zákon nehovorí, že si môže uplatniť len odvody za príslušný rok, ale že si môže uplatniť odvody, pokiaľ si ich neuplatnil už v predchádzajúcom zdaňovacom období. Čiže aj keď platil odvody vyššie a v nasledujúcom roku mu ich SP vráti, nerobí opravné, ale v tom roku, kedy mu ich vrátili si ich odráta z odvodov, respektíve priráta do príjmov. :rolleyes: A zákon aj rieši takýto prípad.:)
waitinka7
27.02.08,17:05
ja mam tiez jednu otazku k pausalnym vydavkom lebo vaham ci si zalozit zivnost. som zamestnana ale zaroven by som chcela zivnost od 1.9.2006 do konca roka by som mala na zivnosti prijem priklad 500 000sk takze si mozem odratat 40% a zdanit 19% z 500 000-40%=300 000 *19% a zaplatim dan 57 000Sk naozaj sa uz neda nic ine odratat zo zakladu dane 300 000Sk? nezdanitelna ciastka pomerom mesiacov v roku alebo nieco? dakujem
Uplatníš si do výdavkov ešte zaplatené povinné poistné a nezdaniteľnú čiastku na seba si uplatníš v celkovej výške, a ešte si môžeš uplatniť 12000 na životné sporenie, účelové sporenie alebo dopl.dôchodkové sporenie, ak splníš isté podmienky.
cactus
27.02.08,17:52
Uplatníš si do výdavkov ešte zaplatené povinné poistné a nezdaniteľnú čiastku na seba si uplatníš v celkovej výške, a ešte si môžeš uplatniť 12000 na životné sporenie, účelové sporenie alebo dopl.dôchodkové sporenie, ak splníš isté podmienky.

príspevok od anab je zo 17.8.2006 - neaktuálne:D:D:D
jennyka
27.02.08,18:13
Čo s takým podnikateľom-začiatočníkom, ktorý má vo svojich dokladoch totálny chaos (ten mi priniesol dnes na stôl) a nemôže za ten svet nájsť komplet doklady o zaplatenom ZP, doniesol iba výpis o platbách zo ZP. Podnikať začal iba v tomto roku a najlepšie sa mu javí uplatňovať si výdavky percentuálne. Môže sa akceptovať ten výpis o zaplatených odvodoch a pripočítať k 40% výdavkov.
Monika Kováčová
27.02.08,18:14
áno môže, pretože je to doklad o preukázateľne zaplatenom poistnom...

iné by bolo, keby mal povinnosť viesť účtovníctvo... tu by tie doklady o zaplatení chýbali...
JankaO
27.02.08,18:15
Čo s takým podnikateľom-začiatočníkom, ktorý má vo svojich dokladoch totálny chaos (ten mi priniesol dnes na stôl) a nemôže za ten svet nájsť komplet doklady o zaplatenom ZP, doniesol iba výpis o platbách zo ZP. Podnikať začal iba v tomto roku a najlepšie sa mu javí uplatňovať si výdavky percentuálne. Môže sa akceptovať ten výpis o zaplatených odvodoch a pripočítať k 40% výdavkov.

Ak je to doklad o preukázateľne zaplatenom poistnom v zdaňovacom období, tak áno
Monika Kováčová
27.02.08,18:18
áno môže, pretože je to doklad o preukázateľne zaplatenom poistnom...

iné by bolo, keby mal povinnosť viesť účtovníctvo... tu by tie doklady o zaplatení chýbali...

:D


Ak je to doklad o preukázateľne zaplatenom poistnom v zdaňovacom období, tak áno
:D

Je to doklad o preukázateľne zaplatenom poistnom?
Milan Benka
27.02.08,18:29
:D


:D

Je to doklad o preukázateľne zaplatenom poistnom?


Je .
apo
27.02.08,18:31
ZoDP § 6/10
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ..............slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Overil som si text ustanovenia, a naozaj fondy idú tak ako sa platia aj pri paušálnikoch.

Ďakujem.

apo
Monika Kováčová
27.02.08,18:31
Je .

určite?;)
Milan Benka
27.02.08,18:33
určite?;)


Nepreukáže to dokladom že uhradil sám v hotovosti, ale dokladom, že poisťovňa túto platbu od neho prijala.
Monika Kováčová
27.02.08,18:36
neber ma tak vážne...
Marína
27.02.08,18:44
určite?;)
KSENP. Áno, URČITE.;)
jennyka
27.02.08,18:44
Ďakujem, pomohli ste mi.
beroun
28.02.08,03:46
Nesúhlasil by som s tým, že na základe potvrdenia z poisťovne je možné odpočítať poistné od príjmov okrem výdavkov vo výške 40% z príjmov. Do úvahy treba brať, že napríklad poisťovňa má chybu v účtovníctve pri párovaní pohľadávok, na ktorú v budúcnosti príde a opraví ju. Taktiež treba dbať na to, že iný platiteľ pokazil svoj variabilný symbol, a preto to poisťovňa zle spárovala. Pokiaľ poistné za daňovníka uhradil niekto iný, tak v zásade platí že to nie je jeho výdavok. Problém vidím v nepresnom ustanovaní §6, ods. 10 ZoDzP, kde v niektorých častiach zákon používa pojem "výdavok" a nie "daňový výdavok", ktorý definuje samotný ZoDzP. Pri definícii pojmu "výdavok" si viem pomôcť len §2, ods. 4, písm.g) Zákona o účtovníctve, ktorý definuje výdavok ako úbytok peňažných prostriedkov alebo úbytok ekvivalentov peňažných prostriedkov účtovnej jednotky. V zmysle tohto ustanovenia potvrdenie poisťovne nepreukazuje úbytok prostriedkov daňovníka. Samozrejme, že mi je jasné, že zákon o účtovníctve sa nevzťahuje na daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov. Avšak na vysvetlenie pojmu výdavok, je podľa mňa tento zákon použiteľný, keďže som v inom zákone nenašiel definíciu pojmu "výdavok" a niekde teda definovaný musí byť.
xena77
28.02.08,06:50
mali by, nakoľko ČZD zo živnosti ma celkom malý a uplatňuje si aj odpočet na životnú poistku. Ale pokiaľ budeme vedieť príjem zo zamestnania tak budeme múdrejší;)

zdravim: takze mam dalsie udaje do danoveho priznania:

Príjem živnosť = 89 250
40%výdavky = -35 700
poistné = -10 783
ČZD = 42 767
Príjem zamestnanie = 28 161
poistné= - 3 780
preddavky na daň = 1 603
ČZD = 24 381
-----------------------------
ZD = 42 767 + 24 381 = 67 148
na daňovníka = - 95.616,-
Životné poist.= - 10.562,-
----------------------------
ZD = 0
daň = 0
zaplatené preddavky = 1 603
t.z. že má daňový preplatok - 1.603 Sk

- prosím, je toto správne?
- ako prílohu k DP má pridať originál tlačiva Potvrdenie od zamestnávateľa? alebo kopiu?

dakujem:)
Zoltán Kovács
28.02.08,06:59
zdravim: takze mam dalsie udaje do danoveho priznania:

Príjem živnosť = 89 250
40%výdavky = -35 700
poistné = -10 783
ČZD = 42 767
Príjem zamestnanie = 28 161
poistné= - 3 780
preddavky na daň = 1 603
ČZD = 24 381
-----------------------------
ZD = 42 767 + 24 381 = 67 148
na daňovníka = - 95.616,-
Životné poist.= - 10.562,-
----------------------------
ZD = 0
daň = 0
zaplatené preddavky = 1 603
t.z. že má daňový preplatok - 1.603 Sk

- prosím, je toto správne?
- ako prílohu k DP má pridať originál tlačiva Potvrdenie od zamestnávateľa? alebo kopiu?

dakujem:)

Je to správne, ale životnú poistku je zbytočné uplatňovať.
xena77
28.02.08,07:04
Je to správne, ale životnú poistku je zbytočné uplatňovať.

keď už som ju započítala, nič sa nestane, nie? :)
Zoltán Kovács
28.02.08,07:08
keď už som ju započítala, nič sa nestane, nie? :)

Nič to neovplyvní.
xena77
28.02.08,07:19
Nič to neovplyvní.

jasné. ďakujem
a ešte k tej otazke o prílohách k DP? Prikladajú sa originály?
sta
28.02.08,07:55
jasné. ďakujem
a ešte k tej otazke o prílohách k DP? Prikladajú sa originály?

kópie aj v daňovom priznaní máš napísané, že sa prikladajú kópie potvrdení od zamestnávateľa.;)
Marína
28.02.08,08:37
V poučení na vyplnenie DP pre typ A je uvedené:
Riadok č. 72 – uvedie sa počet príloh, ktoré sa prikladajú k priznaniu. Povinnou súčasťou priznania sú kópie potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti,............
V poučení na vyplnenie DP pre typ B je uvedené:
Na r. 114 sa uvádza počet všetkých príloh, ktoré sú súčasťou priznania.
Takže takéto máme rozdielne poučenie k prílohám.

Dodatok: DP typ B. Je to uvedené priamo v DP - str.3 bod 7)
7) Vypĺňa sa na základe kópií všetkých potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti [vrátane príjmov, z ktorých sa daň vybrala podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona, pri ktorých sa daňovník rozhodol vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona] plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Kópie potvrdení sú prílohou daňového priznania.
xena77
28.02.08,08:39
V poučení na vyplnenie DP pre typ A je uvedené:
Riadok č. 72 – uvedie sa počet príloh, ktoré sa prikladajú k priznaniu. Povinnou súčasťou priznania sú kópie potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti,............
V poučení na vyplnenie DP pre typ B je uvedené:
Na r. 114 sa uvádza počet všetkých príloh, ktoré sú súčasťou priznania.
Takže takéto máme rozdielne poučenie k prílohám.

vdaka, lebo ja som uz to DP typ B presla od hora- dole a nikde v nom som nenasla, ze treba prikladat kopie..:o
xena77
28.02.08,08:52
takže, keď už mam všetko vypočítané, môžete sa mi niekto pozrieť na to, či som to zapísala správne do DP typ B?

Príjem živnosť = 89 250
40%výdavky = -35 700
poistné = -10 783 (zdrav.poisť.+soc.poisť - dobrov.poist.os v nezamestn2%)
ČZD = 42 767
Príjem zamestnanie = 28 161
poistné= - 3 780
preddavky na daň = 1 603
ČZD = 24 381
-----------------------------
ZD = 42 767 + 24 381 = 67 148
na daňovníka = - 95.616,-
Životné poist.= - 10.562,-
----------------------------


V.ODDIEL:
r.33 = 28 161
r.34 = 3 780
r.35 = 24 381

VI.ODDIEL:
tabuľka č.1
príjmy r. 2,9,11 = 89 250
výdavky r. 2,9,11 = 46 483 (tu nie som si istá,či je to suma 40% vydavky+poistne
pod tabuľkou zaškrtnúť prvú možnosť a napísať sumu = 10 783
r.36 = 89 250
r.37 = 46 483
r.38 = 42 767
r.42 = 42 767

IX.ODDIEL:
r.58 = 24 381
r.59 = 42 767
r.62 = 42 767
r.64 = 42 767
r.66 = 42 767
r.67 = 42 767
r.68 = 67 148

X.ODDIEL:
r.69 = 67 148
r.70 = 95 616
r.74 = 10 562
r.75 = 10 562
r.76 = 106 178
r.77 = 0
r.78 = 0
r.87 = 0
r.91 = 0
r.93 = 0
r.100 = 1 603
r.105= -1 603

pls, pozriete mi to niekto, či som niekde niečo nepísala zbytočne, alebo či som na niečo nezabudla?
Vdaka ;)
ZuzanaP
28.02.08,08:57
takže, keď už mam všetko vypočítané, môžete sa mi niekto pozrieť na to, či som to zapísala správne do DP typ B?

Príjem živnosť = 89 250
40%výdavky = -35 700
poistné = -10 783 (zdrav.poisť.+soc.poisť - dobrov.poist.os v nezamestn2%)
ČZD = 42 767
Príjem zamestnanie = 28 161
poistné= - 3 780
preddavky na daň = 1 603
ČZD = 24 381
-----------------------------
ZD = 42 767 + 24 381 = 67 148
na daňovníka = - 95.616,-
Životné poist.= - 10.562,-
----------------------------


V.ODDIEL:
r.33 = 28 161
r.34 = 3 780
r.35 = 24 381

VI.ODDIEL:
tabuľka č.1
príjmy r. 2,9,11 = 89 250
výdavky r. 2,9,11 = 46 483 (tu nie som si istá,či je to suma 40% vydavky+poistne do r. 2 idú len 40% výdavky, do r. 9 idú výdavky + poistné
pod tabuľkou zaškrtnúť prvú možnosť a napísať sumu = 10 783
r.36 = 89 250
r.37 = 46 483
r.38 = 42 767
r.42 = 42 767

IX.ODDIEL:
r.58 = 24 381
r.59 = 42 767
r.62 = 42 767
r.64 = 42 767
r.66 = 42 767
r.67 = 42 767
r.68 = 67 148

X.ODDIEL:
r.69 = 67 148
r.70 = 95 616
r.74 = 10 562 nie je potrebné ju uplatňovať
r.75 = 10 562
r.76 = 106 178
r.77 = 0
r.78 = 0
r.87 = 0
r.91 = 0
r.93 = 0
r.100 = 1 603
r.105= -1 603

pls, pozriete mi to niekto, či som niekde niečo nepísala zbytočne, alebo či som na niečo nezabudla?
Vdaka ;)

pripomienky v texte
sta
28.02.08,08:58
vdaka, lebo ja som uz to DP typ B presla od hora- dole a nikde v nom som nenasla, ze treba prikladat kopie..:o

skús mrknúť na stranu č. 3 DP typ B, kde je v hornej časti pod riadkom 35 poznámka č. 7) Vypĺňa sa na základe kópií všetkých potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti....atď. Posledná veta: Kópie potvrdení sú prílohou daňového priznania. ;):)
xena77
28.02.08,09:01
pripomienky v texte

dakujem velmi pekne::)
xena77
28.02.08,09:02
skús mrknúť na stranu č. 3 DP typ B, kde je v hornej časti pod riadkom 35 poznámka č. 7) Vypĺňa sa na základe kópií všetkých potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti....atď. Posledná veta: Kópie potvrdení sú prílohou daňového priznania. ;):)

super..človek sa tu dozvie aky je blby a nepozorny..:-) vdaka :o:):)..fakt to tam je:)
Muška
28.02.08,09:29
výdavky r. 2,9,11 = 46 483 (tu nie som si istá,či je to suma 40% vydavky+poistne do r. 2 idú len 40% výdavky, do r. 9 idú výdavky + poistné
...s týmto nesúhlasím

do r. 2, 9, 11 - výdavky píše sumu 40 % + poistné

klik http://www.porada.sk/387051-post83.html
martina0203
28.02.08,10:25
Prosím Vás mení sa nejako nezdaniteľná časť, alebo je pre všetkých rovnaká 95.616,- a na manželku sa uplatňuje iba keď je nezamestnaná?
martina0203
28.02.08,10:29
Chcela by som sa spýtať, ak živnostník na účet v banke dostáva peniaze v eurách, je s tým potom nejaký zmätok? Výber robí v eurách a peniaze mení až potom, aj vtedy môžu byť paušálne výdavky? Nieje problém potom s rátaním do pokladne? Ako to je ak je iná mena? Ďakujem
KvetkaK
28.02.08,10:30
Prosím Vás mení sa nejako nezdaniteľná časť, alebo je pre všetkých rovnaká 95.616,- a na manželku sa uplatňuje iba keď je nezamestnaná?
Pre všetkých je rovnaká nezdaniteľná časť ak spľňajú podmienku na jej uplatnenie napr. ak je daňovník k 1.1. poberateľom starobného dôchodku tak nemá nárok na žiadnu nezdaniteľnú časť.
Na manželku si môže uplatniť nezdaniteľnú časť ak nemá svoj príjem, alebo je ten príjem nižší ako nezdaniteľná časť a vtedy si uplatní len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a príjmom (hrubý príjem - poistné).
ZuzanaP
28.02.08,10:33
...s týmto nesúhlasím

do r. 2, 9, 11 - výdavky píše sumu 40 % + poistné

klik http://www.porada.sk/387051-post83.html


Ja som to tak tiež vypisovala a správkyňa ma pri odovzdávaní DP upozornila, že to tak nemá byť....idem to ešte raz prečítať...

Prečítala: chýba tam čiarka, ako píše Muška, tak potom to mám správne...
martina0203
28.02.08,10:36
Re: Paušálne výdavky
Chcela by som sa spýtať, ak živnostník na účet v banke dostáva peniaze v eurách, je s tým potom nejaký zmätok? Výber robí v eurách a peniaze mení až potom, aj vtedy môžu byť paušálne výdavky? Nieje problém potom s rátaním do pokladne? Ako to je ak je iná mena? Ďakujem:confused:
cloe
28.02.08,10:39
Má slovenský alebo eurový účet?
martina0203
28.02.08,10:44
Aj, aj, neviem či sa to nevolá devízový účet.
lepka
28.02.08,10:50
Ako sa to už písalo horevyššie pri paušálnych výdavkoch neúčtuješ pokladňu,ale robíš iba evidenciu príjmu a v prípade,že máš príjem v EUR tak sa to riadi podľa toho ,či si aj faktúru vystavoval v EUR alebo v SKK
BUC
28.02.08,11:07
Ja som to tak tiež vypisovala a správkyňa ma pri odovzdávaní DP upozornila, že to tak nemá byť....idem to ešte raz prečítať...

Prečítala: chýba tam čiarka, ako píše Muška, tak potom to mám správne...

Tak kočky, ako to je správne?
r.2,9,11 = výdavky 40% +poistné
alebo
r.2 = výdavky 40%
r.9,11 = výdavky 40% + poistné
katkaj
28.02.08,11:15
Tak kočky, ako to je správne?
r.2,9,11 = výdavky 40% +poistné
alebo
r.2 = výdavky 40%
r.9,11 = výdavky 40% + poistné

a) je správne ;)
KvetkaK
28.02.08,11:15
Tak kočky, ako to je správne?
r.2,9,11 = výdavky 40% +poistné
alebo
r.2 = výdavky 40%
r.9,11 = výdavky 40% + poistné
Ja sa prikláňam k názoru, že do r.2,9,11 = výdavky 40% + poistné.
ZuzanaP
28.02.08,11:29
Tak kočky, ako to je správne?
r.2,9,11 = výdavky 40% +poistné
alebo
r.2 = výdavky 40%
r.9,11 = výdavky 40% + poistné

Po prečítaní poučenia si myslím, že druhý spôsob je správny...

Ale správkyne mi vzali aj tlačivo vypísané podľa prvého spôsobu. Neviem teraz nájsť ten príspevok, ale aj min. rok ma na to niekto upozorňoval, že do r. 2, idú len % výdavky a do r. 9 úhrn % a poistného. Ak ho nájdem, prilepím....
katkaj
28.02.08,11:35
Po prečítaní poučenia si myslím, že druhý spôsob je správny...

Ale správkyne mi vzali aj tlačivo vypísané podľa prvého spôsobu. Neviem teraz nájsť ten príspevok, ale aj min. rok ma na to niekto upozorňoval, že do r. 2, idú len % výdavky a do r. 9 úhrn % a poistného. Ak ho nájdem, prilepím....


Zuzka o tomto sa tu vedú diskusie už druhý rok po sebe a mám pocit že aj úradníčky na DÚ si to vysvetľujú dvomi spôsobmi.
Ja odovzdávam DP s tým že do r.2 dávam %výdavky + poistné a zatiaľ som nemala problém.
ZuzanaP
28.02.08,11:36
Zuzka o tomto sa tu vedú diskusie už druhý rok po sebe a mám pocit že aj úradníčky na DÚ si to vysvetľujú dvomi spôsobmi.
Ja odovzdávam DP s tým že do r.2 dávam %výdavky + poistné a zatiaľ som nemala problém.


Katka, no veď ani ja som nemala problém. Len som uviedla praktickú skúsenosť, a trošku mi to vyšlo aj z toho poučenia.....


Najlepšie by bolo, keby nám to vysvetlili tvorcovia DP a poučenia.....
katkaj
28.02.08,11:39
Katka, no veď ani ja som nemala problém. Len som uviedla praktickú skúsenosť, a trošku mi to vyšlo aj z toho poučenia.....

celý problém je v tom že zákony a dokonca ani poučenia k tlačivám sa nepíšu jednoznačne a veľakrát si to človek môže vysvetliť rôznymi spôsobmi. A potom vznikajú takéto nedorozumenia.
Ale to by som chcela asi príliš veľa aby boli zákony jednoznačné a zrozumiteľné :D
Muška
28.02.08,11:41
Zuzka ....držím sa tabuľky a mám spočítať r. 1 až 8, tak aké pripočítavanie poistného iba vo výslednom riadku.....vysvetlivky sú pre mňa iba "pomôcka"......a myslím si , že tento rok je preto pod tabuľkou okienko na sumu poistného /aby aj DU si vedel odpočítať poistné zo stĺpca výdavkov - či ste si správne vypočítali %/
BUC
28.02.08,11:44
Zuzka ....držím sa tabuľky a mám spočítať r. 1 až 8, tak aké pripočítavanie poistného iba vo výslednom riadku.....vysvetlivky sú pre mňa iba "pomôcka"......a myslím si , že tento rok je preto pod tabuľkou okienko na sumu poistného /aby aj DU si vedel odpočítať poistné zo stĺpca výdavkov - či ste si správne vypočítali %/

super Muska, myslím ze tento výklad je spravny..riadok 9 je sučet riadka 1 až 8, a teda aj na r.2 ma byt suma 40%+poistne
ZuzanaP
28.02.08,11:44
Kočky nechám to tak, lebo o tom môžeme hovoriť stále dookola.:)
jopo.home
28.02.08,12:48
Neviem ci sa mam pytat v tejto teme, ale rozhodujem sa ci pouzit pausalne vydavky alebo realne, da sa mi do realnych nakladov zaradit aj kavovar ked v nom pripravujem kavu pre klientov? podnikam doma ale mam tam akoze zriadenu kancelariu...da sa do nakladov zaradit aj notebook lupeny od kamosky ktora nema zivnost a neni ani sro?
Pepa
28.02.08,13:05
Po prečítaní poučenia si myslím, že druhý spôsob je správny...

Ale správkyne mi vzali aj tlačivo vypísané podľa prvého spôsobu. Neviem teraz nájsť ten príspevok, ale aj min. rok ma na to niekto upozorňoval, že do r. 2, idú len % výdavky a do r. 9 úhrn % a poistného. Ak ho nájdem, prilepím....
Riadok 9 je súčtový riadok, čiže nemôže byť tam byť iná suma ako spočítané sumy na riadkoch 1-8.
Správkyne dane boli usmernené /síce neviem kým/ že do riadku 2 len percentá a do riadku 9 plus poistné. Po "krvopotnom" vysvetľovaní si pani správkyňa otvorila DP už nahodené, spracované - a čuduj sa svete. Všade, kde bol takýto postup mali hviezdičky - systém ich upozorňoval na chybu a ony veselo "usmerňovali" daňovníkov furt po svojom a nesprávne.
Čiže - buď riadok 2 = percentá + poistné a to isté na riadku 9 ALEBo
riadok 2 len príjmy a výdaje uviesť až v súčtovom riadku 9 - aj to je
správne.
Zoltán Kovács
28.02.08,13:18
Neviem ci sa mam pytat v tejto teme, ale rozhodujem sa ci pouzit pausalne vydavky alebo realne, da sa mi do realnych nakladov zaradit aj kavovar ked v nom pripravujem kavu pre klientov? podnikam doma ale mam tam akoze zriadenu kancelariu...da sa do nakladov zaradit aj notebook lupeny od kamosky ktora nema zivnost a neni ani sro?

Či účtovať reálne výdavky, alebo uplatniť paušálne musíš vedieť ty. Ak reálne výdavky sú nižšia ako 40% príjmov, tak jednoznačne ísť na paušálne výdavky.

P.S. Ten lúpený kávovar je milý preklep. :D
Milan Benka
28.02.08,13:25
Neviem ci sa mam pytat v tejto teme, ale rozhodujem sa ci pouzit pausalne vydavky alebo realne, da sa mi do realnych nakladov zaradit aj kavovar ked v nom pripravujem kavu pre klientov? podnikam doma ale mam tam akoze zriadenu kancelariu...da sa do nakladov zaradit aj notebook lupeny od kamosky ktora nema zivnost a neni ani sro?


Či účtovať reálne výdavky, alebo uplatniť paušálne musíš vedieť ty. Ak reálne výdavky sú nižšia ako 40% príjmov, tak jednoznačne ísť na paušálne výdavky.

P.S. Ten lúpený kávovar je milý preklep. :D

Doplním odpoveď:
Do nákladov sa dá "zaradiť" aj notebook "lupeny" od kamošky. ( priamo do nákladov, ak je cena max. 30000,- Sk )
jopo.home
28.02.08,13:42
ako doklad si dolozim co ked ho kupim od kamosky? staci vydavkovy doklad ze som jej zaplatila? a aj ten kavovar sa tak da, ked mam doklad o kupe?
cactus
28.02.08,13:44
ako doklad si dolozim co ked ho kupim od kamosky? staci vydavkovy doklad ze som jej zaplatila? a aj ten kavovar sa tak da, ked mam doklad o kupe?

predáva a kupuje sa na kúpnopredajnú zmluvu a k tej máš doložený VPD
Vanesa34
28.02.08,16:16
Dobrý deň. Čítala som tu viacero príspevkov o faktúre vystavenej 12/2006 a uhradenej 1/2007 kedy je to príjem pri paušál.výdavkoch apod. Tak uvažujem, či treba prepísať aj číslo Fa, alebo ju nechám v evidencii 2006 a v 2007 evidujem iba príjem na výpise z BÚ? Vopred ďakujem.
jennyka
28.02.08,17:56
Mám ešte jednu menšiu dilemu pri použití paušálnych výdavkov.
Vrátené poistné zo ZP zvýši príjem, alebo mám znížiť poistné, ktoré sa pripočítava k percentuálnym výdavkom?
katkaj
28.02.08,19:39
Mám ešte jednu menšiu dilemu pri použití paušálnych výdavkov.
Vrátené poistné zo ZP zvýši príjem, alebo mám znížiť poistné, ktoré sa pripočítava k percentuálnym výdavkom?

Znížiš o toto poistné zaplatené poistné vo výdavkoch.
Napr. si zaplatila poistné do ZP v sume 10.000 a po RZZP ti vrátili preplatok 1.500. K paušálnym výdavkom teda prirátaš poistné v sume 10.000 - 1.500
katkaj
28.02.08,19:41
Dobrý deň. Čítala som tu viacero príspevkov o faktúre vystavenej 12/2006 a uhradenej 1/2007 kedy je to príjem pri paušál.výdavkoch apod. Tak uvažujem, či treba prepísať aj číslo Fa, alebo ju nechám v evidencii 2006 a v 2007 evidujem iba príjem na výpise z BÚ? Vopred ďakujem.


číslovanie faktúr v tomto prípade nie je dôležité. Za príjem roku 2007 považuješ len faktúry zaplatené od 1.1.2007 do 31.12.2007
misolga
28.02.08,20:11
Mám ešte jednu menšiu dilemu pri použití paušálnych výdavkov.
Vrátené poistné zo ZP zvýši príjem, alebo mám znížiť poistné, ktoré sa pripočítava k percentuálnym výdavkom?
Dovolím si nesúhlasiť s Katkaj nakoľko preplatok na ZP za rok 2006 vyplatený v roku 2007 sa považuje ako príjem podľa § 6 ZDP.
Zoltán Kovács
28.02.08,20:40
Dovolím si nesúhlasiť s Katkaj nakoľko preplatok na ZP za rok 2006 vyplatený v roku 2007 sa považuje ako príjem podľa § 6 ZDP.

Pozri túto zaujímavú tému ohľadne zaradenia preplatku z RZ ZP:

http://www.porada.sk/t72096-kam-zaradit-rzzp-v-dp-typ-b.html
misolga
28.02.08,21:13
Pozri túto zaujímavú tému ohľadne zaradenia preplatku z RZ ZP:

http://www.porada.sk/t72096-kam-zaradit-rzzp-v-dp-typ-b.html

-súhlasím s vyjadrením že zaradenie prepl.ZP medzi príjmy podľa § 6 ZDP od 01.01.2007 je postavené na hlavu. V téme kam zaradiť... je v jednom príspevku priložená príloha tabuľka aký rozdiel na dani vznikne kedy je preplatok zaradený do príjmov a kedy nie.Ale v prísp.č.18 Denda priložila vyjadrenie Daň.úradu ako postupovať za rok 2006-príjem §8 a v roku 2007-príjem § 6, nikde nie je uvedený postup pre paušálnikov-či vylúčiť túto sumu z príjmov pri ktorých sa uplatňujú výdavky percentom alebo nie- proste zase sa niečo niekomu zadarilo...
katkaj
28.02.08,21:19
-súhlasím s vyjadrením že zaradenie prepl.ZP medzi príjmy podľa § 6 ZDP od 01.01.2007 je postavené na hlavu. V téme kam zaradiť... je v jednom príspevku priložená príloha tabuľka aký rozdiel na dani vznikne kedy je preplatok zaradený do príjmov a kedy nie.Ale v prísp.č.18 Denda priložila vyjadrenie Daň.úradu ako postupovať za rok 2006-príjem §8 a v roku 2007-príjem § 6, nikde nie je uvedený postup pre paušálnikov-či vylúčiť túto sumu z príjmov pri ktorých sa uplatňujú výdavky percentom alebo nie- proste zase sa niečo niekomu zadarilo...

naším zákonodárcom sa dosť často podarí takáto "ľahôdka". Ja sa však prikláňam k postupu že vrátený preplatok ZP dám mínusom z výdavkov ;)
JAJA11
29.02.08,07:18
naším zákonodárcom sa dosť často podarí takáto "ľahôdka". Ja sa však prikláňam k postupu že vrátený preplatok ZP dám mínusom z výdavkov ;)

Áno je to tak spravodlivé a logické, ale nie je dodržaná litera zákona. A som zvedavá ako sa k tomu budú stavať daňové úrady. Ja to robím presne ako ty, ale dala som si aj požiadavku na DR, aby sa mi k tomu vyjadrili. Zvyčajne mi príde odpoveď do týždňa, ale teraz sa neponáhľajú, asi majú s tým problém aj oni. :rolleyes:
ZuzanaP
29.02.08,08:19
Áno je to tak spravodlivé a logické, ale nie je dodržaná litera zákona. A som zvedavá ako sa k tomu budú stavať daňové úrady. Ja to robím presne ako ty, ale dala som si aj požiadavku na DR, aby sa mi k tomu vyjadrili. Zvyčajne mi príde odpoveď do týždňa, ale teraz sa neponáhľajú, asi majú s tým problém aj oni. :rolleyes:


To som zvedavá, čo ti odpovedia, mám totiž ešte jedno DP k tej správkyni, čo ma upozornila na uvádzanie paušálnych výdavkov na tých riadkoch.....:confused:
waitinka7
29.02.08,13:33
prepáčte, ospravedlňujem sa, nevšimla som si to...
jennyka
01.03.08,14:57
Znížiš o toto poistné zaplatené poistné vo výdavkoch.
Napr. si zaplatila poistné do ZP v sume 10.000 a po RZZP ti vrátili preplatok 1.500. K paušálnym výdavkom teda prirátaš poistné v sume 10.000 - 1.500
Urobila som to tak a už som aj odniesla DP, aj som pani na daňovom povedala, že som to takto urobila a povedala, že je to v poriadku. Tak uvidíme.
Viba
02.03.08,09:21
Zdravím, potrebujem poradiť:
1. môžem uplatniť paušálne výdavky u živnostníka, ktorý mal živnosť v roku 2007 len v januári, mal nejaký príjem, žiadne výdavky, len zaplatenú zdravotnú. Od polovice februára ma živnosť pozastavenú a bol zamestnaný až do konca roka.
2. Zamestnávateľ mu podľa potvrdenia znížil základ dane o nezdaniteľnú položku za 11 mesiacov vo výške 87 648 Sk.
Môžem v daňovom priznaní typu B mu uplatniť nezdaniteľnú položku za 1. mesiac vo výške 7968 Sk_?????

Dakujem
Zoltán Kovács
02.03.08,09:23
Zdravím, potrebujem poradiť:
1. môžem uplatniť paušálne výdavky u živnostníka, ktorý mal živnosť v roku 2007 len v januári, mal nejaký príjem, žiadne výdavky, len zaplatenú zdravotnú. Od polovice februára ma živnosť pozastavenú a bol zamestnaný až do konca roka.
2. Zamestnávateľ mu podľa potvrdenia znížil základ dane o nezdaniteľnú položku za 11 mesiacov vo výške 87 648 Sk.
Môžem v daňovom priznaní typu B mu uplatniť nezdaniteľnú položku za 1. mesiac vo výške 7968 Sk_?????

Dakujem

Ad.1 Ak nebol platiteľom DPH tak môžeš.
Ad.2 Na nezdaniteľnú čiastku má nárok v plnej výške, ak nebol starobný, predčasne starobným dôchodcom.
Viba
02.03.08,09:36
Platcom DPH nebol
Takže v daňovom priznaní mám uviesť celú výšku nezdaniteľnej čiastky, alebo len za jeden mesiac
Zoltán Kovács
02.03.08,09:37
Platcom DPH nebol
Takže v daňovom priznaní mám uviesť celú výšku nezdaniteľnej čiastky, alebo len za jeden mesiac

Celú výšku
veronikasad
02.03.08,09:40
Zdravím, potrebujem poradiť:
1. môžem uplatniť paušálne výdavky u živnostníka, ktorý mal živnosť v roku 2007 len v januári, mal nejaký príjem, žiadne výdavky, len zaplatenú zdravotnú. Od polovice februára ma živnosť pozastavenú a bol zamestnaný až do konca roka.
2. Zamestnávateľ mu podľa potvrdenia znížil základ dane o nezdaniteľnú položku za 11 mesiacov vo výške 87 648 Sk.
Môžem v daňovom priznaní typu B mu uplatniť nezdaniteľnú položku za 1. mesiac vo výške 7968 Sk_?????

Dakujem
Robíš DP typu B, do ktorého uvedieš aj príjem zo závislej činnosti. Základom dane bude súčet ZD podľa § 5 /zamestnanie/ a § 6 /podnikanie/. ZD znižuješ o 95 616,- sk.

-------
Veronika
Viba
02.03.08,09:45
Ďakujem pekne
prajem príjemný deň a dobrú chuť k nedeľnému obedu.
A nepracujte dnes veľa
M3G
04.03.08,10:25
super Muska, myslím ze tento výklad je spravny..riadok 9 je sučet riadka 1 až 8, a teda aj na r.2 ma byt suma 40%+poistne

Tiež som si to myslel, ale pri vyplňovaní tlačiva DP na internete to vyzerá tak, že tento spôsob nie je správny.

Správne je teda:

40 % výdavky na riadku 2

a

40 % výdavky + poistné na riadkoch 9, 11


Chcel som to vyplniť nejako logicky, avšak daňové priznanie ma nepustí(poučenie ešte ako tak), bohužiaľ
ZuzanaP
04.03.08,10:31
.....ak to čítam dookola dáva mi to zmysel

Som im aj písala cez drsr, a tu je odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na riadku 1 až 8 podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov úhrnom na riadku 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov.

Váš dopyt:

Dobrý deň, akým spôsobom mám uviesť paušálne výdavky v DP typ B, oddiel VI. na r. 2: uviesť len 60 % (príp. 40%) bez výšky preukázateľne zaplateného poistného alebo uviesť výdavky (60%, príp. 40%) spolu so zaplateným poistným?
Vikt
04.03.08,12:35
Vsetkych zaujima ako uplatnit pausalne vydavky.... Mna skor zaujima ci musim uplatnovat vobec nejake vydavky. Ide mi o to, ze uvazujem o hypo uvere. Banku zaujima moj ZD-dan a ked si tam dam 40% + poistenie tak mi banka ziadny uver neschvali. Vyhovovalo by mi, keby som len od prijmu odpocitala zaplatene poistenie a tento rozdiel zdanila, prip. cely prijem zdanila.
Je takyto postup mozny?
KvetkaK
04.03.08,12:37
Vsetkych zaujima ako uplatnit pausalne vydavky.... Mna skor zaujima ci musim uplatnovat vobec nejake vydavky. Ide mi o to, ze uvazujem o hypo uvere. Banku zaujima moj ZD-dan a ked si tam dam 40% + poistenie tak mi banka ziadny uver neschvali. Vyhovovalo by mi, keby som len od prijmu odpocitala zaplatene poistenie a tento rozdiel zdanila, prip. cely prijem zdanila.
Je takyto postup mozny?
Tak potom choď na skutočné výdavky a tam je to možné. ;)
Muška
04.03.08,12:37
....a nebola by Ti lepšia banka, ktorá pozerá na OBRAT ??? a nie na ZD
Vikt
04.03.08,12:41
Fakt - ved skutocne vydavky mam len to zaplatene poistenie.
Dostala som 3 ponuky na uver a kazda banka ziada ZD. Nestretla som sa, aby ziadali obrat.
Muška
04.03.08,12:45
Tak moja dcéra brala hypoúver z TB a chceli obrat
Eva-ucto
04.03.08,13:06
Snazila som sa vsetko precitat, sice po castiach, ale snaha bola. Napriek tomu vas prosim o radu: zivnostnik, mal z roku 2006 neuhradené faktúry, ktore boli zaplatene v roku 2007. Tento rok
(2007) by si chcel prvý krát uplatnit pausalne vydavky. Ako je to prosim s fakturami vystavenymi v roku 2006? Mam ich pripocitat k tohtorocnym? Ak nie, tak kedy sa dodania tie z roku 2006? A tie vystavené faktúry, ktoré budú uhradené v roku 2008?
A ešte jedna otázočka: zváračské práce, zhotovenie kovových konštrukcií, výroba brán - môže si uplatniť 60% alebo 40%. Mne to vychádza na 40%. Mám pravdu?
Moc ďakujem.
dajana16
05.03.08,19:15
Chcem poprosiť skúsenych poraďákov o radu. Je nutné pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné podávať dodatočné daňové priznanie za predchádzajúci rok, ak tam ostali neuhradené pohľadávky, záväzky a nespotrebované zásoby? Nestačí to uviesť v DP za aktuálny rok? Ďakujem.
Miminabb
05.03.08,19:23
Čítaj trpezlivo príspevok č.22 od Johanky.
;)

Miriam
dajana16
05.03.08,19:55
Dakujem za rychlu odoved, mna len poplietli niektore prispevky v podobnych temach. :)
Muška
05.03.08,20:00
Dakujem za rychlu odoved, mna len poplietli niektore prispevky v podobnych temach. :)

klikni http://www.porada.sk/635151-post6.html
sú tam pricapené 3 linky na prechod
dajana16
05.03.08,20:45
Muška, ďakujem, ešte pred zadaním otazky som si prečítala tie témy. Viem, že pri prechode z preukázateľných na paušalne sa robí DDP, ale ja mam prechod z paušalu na preukázateľné výdavky, a to som si nebola ista, lebo niektore odpovede si odporovali. Takže v obivoch pripadoch sa musí robiť DDP za predchádzajúci rok, ak som to správne pochopila.
Muška
05.03.08,21:40
Muška, ďakujem, ešte pred zadaním otazky som si prečítala tie témy. Viem, že pri prechode z preukázateľných na paušalne sa robí DDP, ale ja mam prechod z paušalu na preukázateľné výdavky, a to som si nebola ista, lebo niektore odpovede si odporovali. Takže v obivoch pripadoch sa musí robiť DDP za predchádzajúci rok, ak som to správne pochopila.
Dajanka,
ak je nutné, tak robíš DDP.
Ale "normálné" by malo byť, že už na konci účtovného obdobia vieš či nasledujúci rok použiješ paušálne výdavky , alebo budeš viesť účtovníctvo a potom si koniec roka v DP riadne "ošetríš" hneď.

Ak prechádzaš z paušálu tak pre Teba platí presne popis od Maríny:
klikni tu - http://www.porada.sk/324017-post32.html
dajana16
05.03.08,21:55
Muška, už mi je to jasné, ešte raz ďakujem. :)
nika.sum
06.03.08,10:53
Ahoj, prosim Vas ked uplatnujem pausalne vydavky, ako je to s vykazmi, treba ich tiez podavat?
KvetkaK
06.03.08,10:54
Ahoj, prosim Vas ked uplatnujem pausalne vydavky, ako je to s vykazmi, treba ich tiez podavat?
NIE.
nika.sum
06.03.08,11:17
Dakujem za rychlu odpoved.
jopo.home
06.03.08,17:59
Chcem sa spytat pausalne vydavky si moze uplatnit kazdy zivnostnik? tych 40%? A 60 pri remeselnej zivnosti? Mozem poprosit odkaz na zakon?
Aljok
06.03.08,18:01
Chcem sa spytat pausalne vydavky si moze uplatnit kazdy zivnostnik? tych 40%? A 60 pri remeselnej zivnosti? Mozem poprosit odkaz na zakon?
ZoDP
§6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
jopo.home
06.03.08,18:03
A ked za rok 2006 bolo danove s realnymi vydavkami treba zaslat opravne ked si chce teraz kolega uplatnit pausalne?
jopo.home
06.03.08,18:06
Uz som sa docitala ze musi ak je potreba ale ako zistim ci je potrebne robit za rok 2006 DDP?
Zoltán Kovács
06.03.08,18:07
Uz som sa docitala ze musi ak je potreba ale ako zistim ci je potrebne robit za rok 2006 DDP?

§ 17 zákona o dani z príjmov.
Marína
06.03.08,18:19
nika.sum
08.03.08,09:35
Dajanka,
ak je nutné, tak robíš DDP.
Ale "normálné" by malo byť, že už na konci účtovného obdobia vieš či nasledujúci rok použiješ paušálne výdavky , alebo budeš viesť účtovníctvo a potom si koniec roka v DP riadne "ošetríš" hneď.

Ak prechádzaš z paušálu tak pre Teba platí presne popis od Maríny:
klikni tu - http://www.porada.sk/324017-post32.html

Preco by niekto musel na konci jednoho uct.obdobia vediet ci sa mu viac oplatia dalsie uctovne obdobie pausalne vydavky alebo nie. Mala to byt pomoc pre drobnych zivnostnikov , ale zase to musia nejako komplikovat
apo
08.03.08,10:18
Preco by niekto musel na konci jednoho uct.obdobia vediet ci sa mu viac oplatia dalsie uctovne obdobie pausalne vydavky alebo nie. Mala to byt pomoc pre drobnych zivnostnikov , ale zase to musia nejako komplikovat

Žiaľ, nedá s tým nič robiť. Uvítal, by som ak by dodatočné DP bolo bez následných finančných postihov, ale na druhej strane je možnosť o odpustenie vyrúbených úrokov požiadať a je k tomu dobrý dôvod, takže by správca dane mohol byť zhovievavý.

apo
Muška
08.03.08,10:39
Preco by niekto musel na konci jednoho uct.obdobia vediet ci sa mu viac oplatia dalsie uctovne obdobie pausalne vydavky alebo nie. Mala to byt pomoc pre drobnych zivnostnikov , ale zase to musia nejako komplikovat
Pred rokom tuším 1999 sa to nemuselo robiť......ale slovenský podnikateľ je vynaliezavý...:rolleyes:... viď príklad:
http://www.porada.sk/637644-post27.html

tak to štát v zákone "ošetril" :D
JAJA11
10.03.08,06:01
Pred rokom tuším 1999 sa to nemuselo robiť......ale slovenský podnikateľ je vynaliezavý...:rolleyes:... viď príklad:
http://www.porada.sk/637644-post27.html

tak to štát v zákone "ošetril" :D

Toto je v poriadku, že to tak ošetrili, ale malo byť v zákone, že ak niekto zmení spôsob účtovania a musí podať dodatočné DP, nemá z toho pokutu. Aj tento rok mám živnostníka, ktorý používa paušálne výdavky za rok 2007. V roku 2008 chce kúpiť stroj a rozšíriť svoju činnosť. Ak sa mu to rozbehne možno mu budú ešte v jednom roku vyhovovať paušálne výdavky, ak to pôjde horšie, potom mu bude lepšie uplatniť si skutočné náklady. Na konci roka mu zostala pohľadávka 70.000,- Ak bude meniť spôsob účtovania, z nej si už vraj nemôže uplatniť 40 % náklady - čo je jedna nespravodlivosť pri tomto prechode a aj z celej sumy bude platiť odvody. Ak by to mal uhradené do konca roka - odpočítal by si 40% a vyšlo by ho to o dosť menej. Takže sa teraz rozhodol, že radšej zostane na paušálnych výdavkoch. Ale na konci 2008 môže mať problém, keď zistí, že sú pre neho výhodnejšie skutočné náklady. :o
seda
10.03.08,07:30
Dobrý deň, chcem si len overiť, či správne rozmýšľam. Paušalista-zámočník má zmluvu na zámočnícke práce s fi XXX, bol vyslaný vykonávať zámočnícke práce do ČR a podpísali dodatok o navýšení sadzby za hod. mimo SR. Prevzal zálohu v ČK, po ukončení prác vystavil fa v SK odrátanú o zálohu v ČK prerátanú na SK. Doplatok danej faktúry bol uhradený až v r. 2008. Príjmov za r. 2007 je len PPD na ČR prerátané kurzom NBS v daný deň? Ďakujem.
apo
10.03.08,07:46
ÁNO,

alen ten nešťastník mal vystaviť faktúru v plnej výške vrátane zálohy, odpočítať zálohu a rozdiel je to čo pride v roku 2008.

Je to možno iba formálna chyba, nakoľko do základu dane príde všetko. Ja sa paušálnikov pýtam, či nemajú ponižovanú faktúru o stravovanie, ubytovanie a podobne, lebo v takom prípade by aj takéto zrážky sú najskôr príjem a až potom ide zrážka a musí to na faktúre byť vidieť.

apo
foaswc
10.03.08,17:44
Potrebujem poradiť. Švagor je vyučený zámočník. Je živnostník. Má živnosť na zámočnícke práce a zváračské práce. Môže si uplatniť 60% paušálne výdavky na tieto práce? Alebo na zámočnícke 60% a na zváračské 40%? Môže si dať do nákladov príručku Daňovo uzateľné výdavky? Ďakujem
mysimis
10.03.08,17:54
Ak vykonáva aj zámočnícke aj zváračské práce tak si môže uplatniť len 40% paušálnych výdavkov. Nechápem ako mu chceš dať do nákladov uvedenú príučku, keď mu uplatňuješ paušálne výdavky.
Jarka 1
10.03.08,17:58
Potrebujem poradiť. Švagor je vyučený zámočník. Je živnostník. Má živnosť na zámočnícke práce a zváračské práce. Môže si uplatniť 60% paušálne výdavky na tieto práce? Alebo na zámočnícke 60% a na zváračské 40%? Môže si dať do nákladov príručku Daňovo uzateľné výdavky? Ďakujem
1. Ak si chce uplatniť výdavky percentom a má kombináciu príjmov na 60% a 40% môže si uplatniť zo všetkých príjmov len 40%. 60% len ak má príjmy s možnosťou uplatnenia 60% a žiadnu inú kombináciu.
2. Ak uplatní príjmy percentom, potom náklady na príručku sú v nich zahrnuté.
3. Takže uplatní výdavky 40% a plus si k nim pripočíta preukázateľne zaplatené poistenie do ZP a SP.
JAJA11
11.03.08,05:37
1. Ak si chce uplatniť výdavky percentom a má kombináciu príjmov na 60% a 40% môže si uplatniť zo všetkých príjmov len 40%. 60% len ak má príjmy s možnosťou uplatnenia 60% a žiadnu inú kombináciu.
2. Ak uplatní príjmy percentom, potom náklady na príručku sú v nich zahrnuté.
3. Takže uplatní výdavky 40% a plus si k nim pripočíta preukázateľne zaplatené poistenie do ZP a SP.

Zváračské práce sú súčasťou zámočníckych prác - aspoň tak to vysvetľovali pred 2 rokmi na školení. Čiže každý zámočník, ktorý robí zváračské práce - v tom prípade je nárok na 60 % paušálnych výdavkov. Ak si niekto urobil zváračský kurz, potom môže vykonávať len zváračské práce a na tie si môže uplatniť len 40% paušálne výdavky. :o
apo
11.03.08,08:09
Dôležitý je text faktúry a snáď aj byť vyučený ako zámočník. Paušálne výdavky 60% môže uplatniť ten kto vykonáva iba remeselné činnosti a zváranie podľa živnostenského zákona nie je remeselná činnosť. Takže zvárač musí fakturovať zámočnícke práce a zároveň asi aj byť vyučený ako zámočník.

apo
JAJA11
11.03.08,08:35
Dôležitý je text faktúry a snáď aj byť vyučený ako zámočník. Paušálne výdavky 60% môže uplatniť ten kto vykonáva iba remeselné činnosti a zváranie podľa živnostenského zákona nie je remeselná činnosť. Takže zvárač musí fakturovať zámočnícke práce a zároveň asi aj byť vyučený ako zámočník.

apo

Asi by sa mali vyjadriť zámočníci. Podľa popisu prác k zámočníckej činnosti patria aj zváračské práce - je to súčasť ich popisu práce. Z toho by vyplývalo, že takmer žiaden zámočník by nemohol mať 60 %. Aspoň tak to vysvetľovali na školeniach, neviem, možno sa niečo zmenilo, ale ja dávam zámočníkovi aj keď robí zváračske práce 60% paušálne výdavky. :o
foaswc
11.03.08,13:05
Príručku chcem dať do nákladov manželovi, ktorý je platca DPH a vykonáva stavebné práce.
Monika Kováčová
11.03.08,14:10
Príručku chcem dať do nákladov manželovi, ktorý je platca DPH a vykonáva stavebné práce.
ak si uplatňuje paušálne výdavky, nemôže si uplatniť aj skutočné... odpoveď je nie.
Petra29
11.03.08,14:14
Podľa všetkého tu ide už o iného dańovníka /platca dhp/, zle formulované v zadaní
foaswc
11.03.08,14:25
Áno, ide o iného daňovníka.
Petra29
11.03.08,14:38
Áno, ide o iného daňovníka.

V tomto prípade, ak ide o daňovníka , ktorý si uplatňuje preukázateľné výdavky, príručka je vozd
Bubi200
11.03.08,19:15
Prosim vas o radu. Pokial som zamestnany na trvaly pracovny pomer a popritom mam ako vedlajsiu cinnost zivnost, mozem si aj ja z prijmu zo zivnosti uplatnit 40 perc. vydavky?
JAJA11
11.03.08,19:21
Prosim vas o radu. Pokial som zamestnany na trvaly pracovny pomer a popritom mam ako vedlajsiu cinnost zivnost, mozem si aj ja z prijmu zo zivnosti uplatnit 40 perc. vydavky?

Áno. :)
Bubi200
11.03.08,19:36
Áno. :)


Dakujem!
JAJA11
12.03.08,17:24
Asi by sa mali vyjadriť zámočníci. Podľa popisu prác k zámočníckej činnosti patria aj zváračské práce - je to súčasť ich popisu práce. Z toho by vyplývalo, že takmer žiaden zámočník by nemohol mať 60 %. Aspoň tak to vysvetľovali na školeniach, neviem, možno sa niečo zmenilo, ale ja dávam zámočníkovi aj keď robí zváračske práce 60% paušálne výdavky. :o

Má niekto s týmto skúsenosti? :o
Monika Kováčová
13.03.08,06:42
uplatnila som 60% : živnosť Zámočníctvo, zváračske práce a iné...
faktúry zámočnícke a zváračské práce
Vychádzala som z obsahovej náplni remeselných živností.
sedo7
13.03.08,21:08
Chcel by som sa spýtať, možno to je banalita, ale nie je mi to celkom jasné.
Ak si uplatňujem pavšálne výdavky, mám si viesť evidenciu príjmov v časovom slede. Znamená to, že stačí jeden fascikel so všetkými príjmovými faktúrami usporiadanými podľa času?
Nič viac chápem to dobre?
Muška
13.03.08,21:14
Chcel by som sa spýtať, možno to je banalita, ale nie je mi to celkom jasné.
Ak si uplatňujem pavšálne výdavky, mám si viesť evidenciu príjmov v časovom slede. Znamená to, že stačí jeden fascikel so všetkými príjmovými faktúrami usporiadanými podľa času?
Nič viac chápem to dobre?
Ak všetko robíš na faktúry, tak áno vedieš si normálne klasickú knihu Tebou vydaných faktúr /a máš knihu pohľadávok/ a k tomu si vedieš príjem či už v hotovosti, alebo z bankového výpisu za daný rok
ivča26
16.03.08,15:43
Dobrý večer, za tento výkend som si prečítala snáď všetko o paušálnych výdavkoch na porade. Dúfam, že už v tom mám konečne jasno, a tak sa chcem len ujasniť a poprosiť Vás, aby ste sa mi niekto na to pozrel.
Daňovník,podniká od 2006. V roku 2006 viedol JU.
Príjmy:93545,-
Výdaje: 11592,- = poistné do ZP.
ZD: 81953,-.
Pohľadávky:0, zásoby:0,-záväzky:0,-
Daňové priznanie podával so skutočnými výdavkami, t.j. podával aj výkazy.
Za rok 2006 mu robil DP niekto iný.
Za rok 2007 mám urobiť ja.
Chcem uplatniť Paušálne výdavky:
Príjmy:179669,- Výdaje: 40% + poistné:26320,-.
Záväzky:0, pohľadávky:0, zásoby:0.
Takže DDP nemusím podávať, ale je tu malý problém. Všimla som si, že za 12/2006 má poistné zaplatené v 1/2007. Ale ten, čo mu urobil DP za 2006, mu už do výdajov za poistné prirátal aj poistné zaplatené v 1/2007. Tým pádom ja už DDP nepodávam?Pretože tento záväzok, čo mal nemá. Alebo sa mýlim?
DanielaSL
16.03.08,15:52
Teoreticky záväzok nemá.... ale prakticky má zle urobené daňové priznanie za rok 2006. :confused: Ako mu mohol niekto dať do výdavkov roku niečo, čo nebolo zaplatené?
ivti
16.03.08,17:05
Mám tiež jeden prípad na paušálne výdavky za rok 2007. Rok 2006-začiatok podnikania-JU, v DP žiadne záväzky, žiadne pohľ. ani zásoby, ale za rok 2007 hľadám platby do poisťovní a dozvedela som sa, že daňovník vlastne odkedy podniká ešte žiadne neplatil a teraz otázka, na základe čoho začína SZČO platiť zdr.poistenie, SP ešte nemusel, ale ZP je povinné, to akože automaticky platí minimálne odvody, takže tie nezaplatené mali ísť do záväzkov v DP za rok 2006?Ďakujem.
apo
16.03.08,17:10
Chcem uplatniť Paušálne výdavky:
Príjmy:179669,- Výdaje: 40% + poistné:26320,-.
Záväzky:0, pohľadávky:0, zásoby:0.
Takže DDP nemusím podávať, ale je tu malý problém. Všimla som si, že za 12/2006 má poistné zaplatené v 1/2007. Ale ten, čo mu urobil DP za 2006, mu už do výdajov za poistné prirátal aj poistné zaplatené v 1/2007. Tým pádom ja už DDP nepodávam?Pretože tento záväzok, čo mal nemá. Alebo sa mýlim?

Pri podaní DP za rok 2006 postupovali správne, predpokladám, že tento podnijkateľ vedel, že v roku 2007 pôjde na paušálne výdavky a o fondy 12/2006 mu upravil základ dane. Pretro boli záväzky NULA.

Rok 2007 je preto úplne jasný.

apo
ivča26
16.03.08,17:57
Pri podaní DP za rok 2006 postupovali správne, predpokladám, že tento podnijkateľ vedel, že v roku 2007 pôjde na paušálne výdavky a o fondy 12/2006 mu upravil základ dane. Pretro boli záväzky NULA.

Rok 2007 je preto úplne jasný.

apo


Takže nemusím podávať to DDP za r. 2006. Prešla som si všetky príspevky k tejto téme, lebo som v tom chcela mať jasno. Lebo som si aj ja myslela, že je to chyba. Ale potom som si to preštudovala a zistila som, že vlastne v tom DDP upravuje ZD o ten záväzok zaplatený 1/2007.To znamená, že to má dobre a mne stačí už len urobiť DP za 2007?Tiež som našla príspevok, kde je uvedené že do VI. oddielu DP sa uvádzajú v r. 2 len 40% výdaje - bez poistného a to sa uvádza až v r. 9 a 10. Je to tiež tak?Alebo to môžem mať aj tak, že výdaje %+poistné už v r. 2 DP?
Aljok
16.03.08,18:00
Takže nemusím podávať to DDP za r. 2006. Prešla som si všetky príspevky k tejto téme, lebo som v tom chcela mať jasno. Lebo som si aj ja myslela, že je to chyba. Ale potom som si to preštudovala a zistila som, že vlastne v tom DDP upravuje ZD o ten záväzok zaplatený 1/2007.To znamená, že to má dobre a mne stačí už len urobiť DP za 2007?Tiež som našla príspevok, kde je uvedené že do VI. oddielu DP sa uvádzajú v r. 2 len 40% výdaje - bez poistného a to sa uvádza až v r. 9 a 10. Je to tiež tak?Alebo to môžem mať aj tak, že výdaje %+poistné už v r. 2 DP?
Podľa Tvojich informácií nemusíš podávať DDP, ale pozor poistné za 12/06 zaplatené v januári nemôžeš zarátať do výdavkov r. 2007, lebo už bol o túto sumu upravený základ dane v r. 2006. Pozri ZoDP §6 ods.10. Do r. 2 uvádzaš aj poistné.
ivča26
16.03.08,18:36
Ďakujem Vám všetkým za vaše rýchle odpovede, som rada, že takáto stránka existuje.
A už len kvôli presnosti: tie odvody za 12/2006 zaplatené 1/2007 nebudem už rátať k výdajom 2007, ale nevadí, že daňovník ten záväzok nemá uvedený v DP riadok 41, ale má ho pripočítaný k výdajom a v peňažnom denníku je tiež vo výdajoch. Inak to o tom riadku 2, 9,a 10 je rozoberané v príspevkoch okolo strany 60 až 70 , neviem teraz presne a veľmi ma to zmiatlo, keď že je tam aj odpoveď DRSR v Ban. Bystrici a ten hovorí, že v r. 2 len výdaje % a v r.9 a 10 už aj poistné, tak teraz ako? neviem.
ivti
16.03.08,18:42
Mám tiež jeden prípad na paušálne výdavky za rok 2007. Rok 2006-začiatok podnikania-JU, v DP žiadne záväzky, žiadne pohľ. ani zásoby, ale za rok 2007 hľadám platby do poisťovní a dozvedela som sa, že daňovník vlastne odkedy podniká ešte žiadne neplatil a teraz otázka, na základe čoho začína SZČO platiť zdr.poistenie, SP ešte nemusel, ale ZP je povinné, to akože automaticky platí minimálne odvody, takže tie nezaplatené mali ísť do záväzkov v DP za rok 2006?Ďakujem.

Prosím, pozrite sa na to.
apo
16.03.08,19:15
Pre Ivča26.

Ja všetky DP vypisujem na stránke www.drsr.sk

Tam nemôžeš urobiť chyby aj keď by si chcela. Naviac aj vypisovanie ide veľmi rýchlo. V jednom okne mám účtovníctvo a v druhom mám drsr. Všetky údaje ako, ičo, dič, meno, adresa, čísla účtov v banke prenášam kopírovaním CTRL+C a prenesiem do formulára CTRL+V.

ide to rýchlo.

apo
ivča26
16.03.08,20:14
pre Apo,
Vďaka za radu, vyskúšam a uvidím.
Prajem Vám dobrú noc
ivti
17.03.08,08:36
Mám tiež jeden prípad na paušálne výdavky za rok 2007. Rok 2006-začiatok podnikania-JU, v DP žiadne záväzky, žiadne pohľ. ani zásoby, ale za rok 2007 hľadám platby do poisťovní a dozvedela som sa, že daňovník vlastne odkedy podniká ešte žiadne neplatil a teraz otázka, na základe čoho začína SZČO platiť zdr.poistenie, SP ešte nemusel, ale ZP je povinné, to akože automaticky platí minimálne odvody, takže tie nezaplatené mali ísť do záväzkov v DP za rok 2006?Ďakujem.
Ešte raz poprosím o odpoveď.
Muška
17.03.08,09:05
Mám tiež jeden prípad na paušálne výdavky za rok 2007. Rok 2006-začiatok podnikania-JU, v DP žiadne záväzky, žiadne pohľ. ani zásoby, ale za rok 2007 hľadám platby do poisťovní a dozvedela som sa, že daňovník vlastne odkedy podniká ešte žiadne neplatil a teraz otázka, na základe čoho začína SZČO platiť zdr.poistenie, prihlási sa do ZP, že je /alebo je aj/ SZČO SP ešte nemusel, ale ZP je povinné, to akože automaticky platí minimálne odvody ak je LEN SZČO, tak áno , ak by bol SZČO popri zamestnaní, tak až na základe jeho RZZP , takže tie nezaplatené mali ísť do záväzkov v DP za rok 2006? ak bol povinný platiť, tak áno Ďakujem.

.... v texte
jjanullaa
17.03.08,20:40
Ja by som sa tiež chcela spýtať, mám podnikateľa-remeselníka a chce si uplatniť paušál.výdavky vo výške60%, a násladne vyjde základ dane menší ako nezdaniteľ.položka na daňovníka. Takže je to strata. Je možná aj takáto situácia a môže si tú stratu odpísať v nasled.roku ak dosiahne zisk ? ďakujem.Ešte ma napadlo ak chce silou mocou platiť daň môže namiesto 60% použiť len 40% pauš.výdavky, hoci je remeselník.
ďíky za rýchlu odpoveď
Marína
17.03.08,22:43
Tak to strata v žiadnom prípade nie je. Je to len nezdaniteľná časť základu dane. Sama píšeš, že mu vyjde základ dane, len je menší ako NČZD, t.z. že nebude platiť daň. V strate by bol, keby mal výdavky vyššie ako príjmy.
Heni
18.03.08,16:56
zdravím „paušalistovo-zdatných“, vyskytol sa mi taký szčo, ktorý začal podnikať v r. 2006, mal vedené JU. V roku 2006 dostal aj dotáciu, z ktorej neminul ani halier. Mal by platiť aj zdravotné poistné – to však tiež neplatil ani halier, mám dokonca pocit, že ani v zdravotnej poisťovni prihlásený nebol.
Za rok 2007 som zistila, že on žiadne preukázateľné výdavky okrem zaplateného poistného nemal, bolo by mu teda lepšie prejsť na paušálne výdavky.
Mala by som podať DDP za rok 2006. Treba mu za ten rok zahrnúť spätne do príjmu aj dotáciu? lebo v tom prípade bude musieť doplácať veľmi veľkú daň...
Láka ma totiž možnosť zapísať dotáciu v dodatočnom daňovom aj do riadku 40 (príjem dotácie) aj do riadku 41 (má povinnosť ju vyčerpať)... je také niečo zakázané?
mysimis
18.03.08,16:59
Keďže dotáciu v roku 2006 nevyčerpal tak mala byť zaúčtovaná ako príjem neovplyvňujúci ZD a v r. 2007 ju treba dať do príjmov a to v takej výške v akej ju čerpal.
Heni
18.03.08,17:15
ano, tak to, Miška, mal.
ja mám na mysli, čo s tým teraz, ked budem musieť podať DDP a opraviť pohľ.a záv. dodatočne.
ináč, ani v r. 2007 z nej nečerpal ani halier...
mysimis
18.03.08,17:25
Zaujímavé a nemusel preukázať kam dal tie peniaze?
Katy a R
18.03.08,17:34
Ja by som poprosila o pomoc.... čím viac čítam, tým sa viac zamotávam..
(40%tné paušálne výdavky)
V tab 1 (§ 6) vypĺňam riadky 2, 6 a 7
... mám na riadku 2 pripočítať zaplatené poistné :confused:
Pôvodne som to chcela uviesť na riadku 9 úhrnom a basta (v príspevku od Johanky som to vyčítala), ale potom som pozrela tlačivo pre SP ... tam to je za každý riadok zvlášť
Alebo na riadky 2, 6, 7 dať len 40% výdavky a na riadku 9 pripočítať poistné :confused::mee:
Heni
18.03.08,17:42
Zaujímavé a nemusel preukázať kam dal tie peniaze?
nemusel... teda zatiaľ to od neho nikto nežiadal.
Zoltán Kovács
18.03.08,17:44
Ja by som poprosila o pomoc.... čím viac čítam, tým sa viac zamotávam..
(40%tné paušálne výdavky)
V tab 1 (§ 6) vypĺňam riadky 2, 6 a 7
... mám na riadku 2 pripočítať zaplatené poistné :confused:
Pôvodne som to chcela uviesť na riadku 9 úhrnom a basta (v príspevku od Johanky som to vyčítala), ale potom som pozrela tlačivo pre SP ... tam to je za každý riadok zvlášť
Alebo na riadky 2, 6, 7 dať len 40% výdavky a na riadku 9 pripočítať poistné :confused::mee:

K výdavkom sa pripočítava aj poistné, inak nebude sedieť súčtový riadok 9.
Katy a R
18.03.08,17:48
K výdavkom sa pripočítava aj poistné, inak nebude sedieť súčtový riadok 9.

Môžem teda poistné pripočítať k 40% výdavkom na riadku 2 a na riadku 6 a 7 uvediem len výdavky 40% .
Zoltán Kovács
18.03.08,17:50
Môžem teda poistné pripočítať k 40% výdavkom na riadku 2 a na riadku 6 a 7 uvediem len výdavky 40% .

Áno, poistné si uplatňuješ iba raz. ;)
Zita5
18.03.08,17:53
nemusel... teda zatiaľ to od neho nikto nežiadal.

http://www.porada.sk/39063-dotacia-a-zmena-sposobu-uplatnovania-vydavkov-post623289.html#post623289

Heni , neviem možno si už čítala , tento metodický pokyn . Vraví sa tam síce o čerpaní dotácie , ale Tvoja SZČO zatiaľ nečerpala .

Dotácia by sa mala zahrnúť v roku čerpania . U Vás rok čerpania nenastal .Čo z toho vyplýva zo zmluvy s ÚPSVAR?
Heni
18.03.08,19:56
:cool:
http://www.porada.sk/39063-dotacia-a-zmena-sposobu-uplatnovania-vydavkov-post623289.html#post623289

Heni , neviem možno si už čítala , tento metodický pokyn . Vraví sa tam síce o čerpaní dotácie , ale Tvoja SZČO zatiaľ nečerpala .

Dotácia by sa mala zahrnúť v roku čerpania . U Vás rok čerpania nenastal .Čo z toho vyplýva zo zmluvy s ÚPSVAR?
dakujem, Zitka, preštudovala som to, takýto špecifický prípad, čo sa u mňa vyskytol tam nie je... :mee:


čo by malo z toho vyplývať zo zmluvy? mal by tú dotáciu vrátiť, však? teoreticky ju má vyčerpať do 2 rokov od prijatia... t.j. v prvom polroku 2008, upozorňovala som ho, nech čerpanie zdokladuje, ale "všetci kamaráti len dostali a nič nedokladovali, tak prečo by som ja musel?"...:cool:
Zita5
18.03.08,20:28
:cool:
dakujem, Zitka, preštudovala som to, takýto špecifický prípad, čo sa u mňa vyskytol tam nie je... :mee:


čo by malo z toho vyplývať zo zmluvy? mal by tú dotáciu vrátiť, však? teoreticky ju má vyčerpať do 2 rokov od prijatia... t.j. v prvom polroku 2008, upozorňovala som ho, nech čerpanie zdokladuje, ale "všetci kamaráti len dostali a nič nedokladovali, tak prečo by som ja musel?"...:cool:

No práve , na to som aj ja myslela , že či je v zmluvnom dojednaní niečo také , že ak ju do určitej doby nevyčerpá , tak je povinný ju vrátiť .
To nie je ojedinelý prípad , že počúva kamarátov , že nemajú zdokladované čerpanie , mal by sa starať o seba , lebo nesie zodpovednosť on, ako SZČO.

Môj názor :
1/ ak by si predsa chcela spraviť DDP za rok 2006 a vykázať mu paušálne výdavky , tak dotáciu mu zahrnieš do príjmov v plnej výške akú obdržal . Vypočítaš 40% paušálne výdavky + platby do fondov /ak mal/.
S riadkami 40-41 v DP by som s dotáciou nepočítala .
V tých 40% výdavkoch by mal zahrnuté aj z časti čerpanie dotácie .
Skutočnosť , že musí mať zdokladované čerpanie , si musí uvedomiť. Čerpanie v prípade paušálnych výdavkov nepreukazuje daňovému úradu pri kontrole , ale uvedené čerpanie by preukazoval ÚPSVAR v prípade , že by ho vyzvali ku kontrole .

2/ Alebo ....vyčerpať dotáciu v roku 2008 v plnej výške .

3/ Máš ozaj špeciálne prípady tento rok ;)
rmr
18.03.08,22:19
Ahojte.

Môže si podnikateľ uplatniť 40% paušálne výdaje ak má zamestnancov?
Príjem z podnikania je vyžší ako náklady na podnikanie a mzdy.
Ďakujem.
Monika Kováčová
19.03.08,06:31
Ahojte.

Môže si podnikateľ uplatniť 40% paušálne výdaje ak má zamestnancov?
Príjem z podnikania je vyžší ako náklady na podnikanie a mzdy.
Ďakujem.

ak nie je platcom DPH celé zdaňovacie obdobie, tak si môže uplatniť paušálne výdavky 40%
Heni
19.03.08,06:42
1/ ak by si predsa chcela spraviť DDP za rok 2006 a vykázať mu paušálne výdavky , tak dotáciu mu zahrnieš do príjmov v plnej výške akú obdržal . Vypočítaš 40% paušálne výdavky + platby do fondov /ak mal/.
S riadkami 40-41 v DP by som s dotáciou nepočítala .
V tých 40% výdavkoch by mal zahrnuté aj z časti čerpanie dotácie .
Skutočnosť , že musí mať zdokladované čerpanie , si musí uvedomiť. Čerpanie v prípade paušálnych výdavkov nepreukazuje daňovému úradu pri kontrole , ale uvedené čerpanie by preukazoval ÚPSVAR v prípade , že by ho vyzvali ku kontrole .


tomuto trošku nerozumiem, v roku 2006 mal vedené JU, DDP by som mala podať len preto, že v roku 2007 si želá mať vykázané len paušálne výdavky. preto som tú dotáciu chcela dať v dodatočnom priznaní len do riadkov 40 a 41 - ako pohľadávku a zároveň aj záväzok... neobvyklé riešenie, neviem, či to už niekto vyskúšal...
BUC
19.03.08,07:15
prosím vás, viem, že už to tu niekde bolo, ale nemám veľmi čas to hľadať, tak prosím o rýchlu odpoveď:
SZCO si uplatňuje paušálne výdavky. Vrátili mu 1028 Sk z ročného zučtovania ZP za rok 2006. Má tuto sumu uvádzať do Danového priznania za rok 2007? Ak ano, ako, kde sa to preukáže na DP?
Ďakujem velmi pekne
rmr
19.03.08,07:16
ak nie je platcom DPH celé zdaňovacie obdobie,Nie je platcom DPH.

V prípade ak účtovná jednotka ( jedná sa o druhú úč. j.) uplatňuje 40% paušálne výdaje od roku 2006, ako zaúčtuje na konci roka mzdy a odvody za zamestnancov za mesiac december 2007. V roku 2006 nemal zamestnancov.
Ďakujem.
Petra29
19.03.08,07:17
Mzdy a odvody za zamestnancov sú súčasťou sumy 40% výdavkov.
Petra29
19.03.08,07:18
prosím vás, viem, že už to tu niekde bolo, ale nemám veľmi čas to hľadať, tak prosím o rýchlu odpoveď:
SZCO si uplatňuje paušálne výdavky. Vrátili mu 1028 Sk z ročného zučtovania ZP za rok 2006. Má tuto sumu uvádzať do Danového priznania za rok 2007? Ak ano, ako, kde sa to preukáže na DP?
Ďakujem velmi pekne
Podľa usmernenia drsr je to príjem podľa § 6
Zita5
19.03.08,07:19
prosím vás, viem, že už to tu niekde bolo, ale nemám veľmi čas to hľadať, tak prosím o rýchlu odpoveď:
SZCO si uplatňuje paušálne výdavky. Vrátili mu 1028 Sk z ročného zučtovania ZP za rok 2006. Má tuto sumu uvádzať do Danového priznania za rok 2007? Ak ano, ako, kde sa to preukáže na DP?
Ďakujem velmi pekne

Prikladám nasledujúci link , o preplatkoch RZZP je strašne veľa tém .

http://www.porada.sk/t72096-kam-zaradit-rzzp-v-dp-typ-b.html?highlight=Preplatok+RZZP
BUC
19.03.08,07:20
Podľa usmernenia drsr je to príjem podľa § 6

dakujem, a kde tento príjem započítam (vpíšem do DP)?
Zita5
19.03.08,07:21
dakujem, a kde tento príjem započítam (vpíšem do DP)?

Pozrite si priložený link , ktorý som Vám priložila .
BUC
19.03.08,07:27
Pozrite si priložený link , ktorý som Vám priložila .

dakujem velmi pekne,ale myslim,ze jednoznacnu odpoved som tam nenasla. Stale tomu nerozumiem..co s touto sumou urobit a kde ju zaratat..
JAJA11
19.03.08,09:52
ak nie je platcom DPH celé zdaňovacie obdobie, tak si môže uplatniť paušálne výdavky 40%

upresním, aj ak nie je platcom DPH len časť roka, teda začal byť platcom alebo prestal byť platcom v priebehu roka, môže si uplatniť paušálne výdavky. ;)
JAJA11
19.03.08,09:54
V prípade ak účtovná jednotka ( jedná sa o druhú úč. j.) uplatňuje 40% paušálne výdaje od roku 2006, ako zaúčtuje na konci roka mzdy a odvody za zamestnancov za mesiac december 2007. V roku 2006 nemal zamestnancov.
Ďakujem.

Pokiaľ nemení spôsob účtovania, potom ich zaradí do toho roku, v ktorom boli zaplatené.
Zdenka37
19.03.08,17:27
paušálne výdavky
veronkaa
19.03.08,18:53
Ahoj,
potrebujem len uistenie ze mam spravne vyplnene DP "B" pausalne vydavky 40%, na DU som registrovana od 09/2008, prijem som mala len z podnikania a to 19.050,- Sk, odvody do ZP 4.909,- Sk
v DP som uviedla v
odd. VI. r.5 prijem 19.050.- to iste na r. 11
vydavky na r.9 7.620,- (40%) a uvadza sa na r. 10 aj poistne? 4.909,- a na r. 11 12.529,-??
r. 36 19.050,-
r. 37 12.529,-
r. 38 6.521,-
r. 42 6.521,-
oddiel IX. na r. 59, 62, 64, 66, 67, 68, = 6.521,-
oddiel X. na r. 69 6.521,-
r. 76 95.616,-
r. 91 nula az do samuckeho konca

prosim mrknite sa na to niekto, idu k tomuto DP nejake prilohy? a este jedna vec na socialnu poistovnu musim podat vypis?

Dakujem
vikinka
19.03.08,19:07
VI.odd.
r.2 stl.1: 19 050,- stl.2 -12 529,-40%+poistné
r.9 to isté
r.11 to isté
pod tabuľkou zaškrknúť prvý štvorček a dopísať sumu 4 909,-poistné
Ostatné tak ako to máš,výkazy nepodávaš,výpis na SP podať,kvôli výške príjmu.
veronkaa
20.03.08,06:46
Ďakujem :)
miro_l
21.03.08,14:33
Dobrý deň.
Prosím o radu:
Podnikateľ si uplatňuje 40% paušál už niekoľko rokov.V roku 2007 zamestnal zamestanancov a celkové výdaje sú vyžšie ako pri uplatňovaní "paušálu".

Nakoľko nechceme podávať opravné DP pre zložitosť úkonov za rok 2006, je možné postupovať nasledovnýmm spôsobom?

Daňové priznanie by sme vypočítali ako pri uplatňovaní 40% "paušálu " v daňovom priznaní by sme do riadku 40 zahrnuli nezaplatenú pohľadávku 54 900,- Sk navýšili základ dane. Zásoby nemáme iba záväzky voči poisťovniam a zamestnancom.
Nie je mi jasné aké hodnoty z minulého úč. obdobia zadáme do výkazu majetku a záväzkov pre rok 2008.
Bol by môj postup správny?
Maya1
21.03.08,14:53
dobrý deň, prosím vás:
SZČO od 01.07.2007 ( neplatca DPH)
1. príjmy za služby - zváracie práce ( v ČR)
2. príjmy - refakturácia ubytovacích služieb
3. štyria zamestnanci ( zamestnáva ich v ČR)
môže si uplatniť 60 % paušál + svoje poistné? ( Je to viac ako výdavky na zahr. prac. cesty pre zam-cov., teda okrem iného )
Do 30.06.2007 má príjmy z ČR ako zamestnanec.
Ďakujem za odpoveď
Marína
21.03.08,15:04
Pre Maya1, môže.
Maya1
21.03.08,15:06
Pre Maya1, môže.
srdečná vďaka
JankaO
21.03.08,15:53
Pre Maya1, môže.

??? Zváracie práce nie je remeselná živnosť. Podľa mňa 40%.
Marína
22.03.08,05:25
Janka, myslela som len na uplatnenie si paušálnych výdavkov. Do prílohy živn.zákona som nepozerala či táto činnosť patrí medzi remeselné.
VTerezka
23.03.08,07:09
Ahoj ľudkovia,

mám prosbu, ujednoťte mi hlavu. SZČO na remeselnú živnosť, účtujúci skutočné príjmy a výdavky. Má aj sprostredkovateľskú zmluvu na DIČ - nemá to v živnostenskom liste. Ten príjem mu hodím do DP B, VI. oddiel, riadok č.8. Môžem mu z toho odbúrať 40%, či toto nie je prípustná forma kombinácie.
Neotravovala by som ,ale hľadám to tu už dva dni, a taký príklad som buď nenašla alebo prehliadla.
Díky
bad
23.03.08,08:06
prosim o radu:
FO s prijmami iba zo zivnosti si uplatnuje 40% paus. vydavky - uvadzam ich /spolu s poistnym/ na strane 3 danoveho priznania B v tabulke 1, stlpec 2 aj v riadku 2, alebo len v suhrnnych riadkoch 9 a 11?
A este jedna zacitocnicka otazka: moze si FO pocas roka vybrat z pokladnice hocikolko penazi pre seba? Uvadza sa to v penaznom denniku ako "osobna spotreba"?
dakujem
evina
23.03.08,08:09
prosim o radu:
FO s prijmami iba zo zivnosti si uplatnuje 40% paus. vydavky - uvadzam ich /spolu s poistnym/ na strane 3 danoveho priznania B v tabulke 1, stlpec 2 aj v riadku 2, alebo len v suhrnnych riadkoch 9 a 11?
A este jedna zacitocnicka otazka: moze si FO pocas roka vybrat z pokladnice hocikolko penazi pre seba? Uvadza sa to v penaznom denniku ako "osobna spotreba"?
dakujem
Áno, aj v riadku 2.
Áno na osobnú spotrebu si môže vybrať pre seba peniaze koľko chce /ale hlavne koľko má :)/
bad
23.03.08,08:15
dakujem pekne
EvaB.
23.03.08,09:55
Manžel v roku 2006 mal len príjem zo zamestnania a nepodával DP (mal živnosť, ale nemal z nej príjem).
V roku 2007 mal okrem príjmu zo zamestnania aj príjem za sprostredkovanie pre DSS a preto podáva DP. Stále mal živnosť, ale žiadne príjmy z nej. Príjmy sprostredkovateľa pre DSS sa týkali rokov 2005 a 2006 (veľmi neskoro vyplatené).
Moje otázky:
1. Po vykonaní RZZP za rok 2006 (práve kvôli existujúcej živnosti ho robil sám) mu vyšiel nedoplatok, ktorý v r. 2007 uhradil. Teraz pri podávaní DP si chce uplatniť paušálne výdavky oproti príjmu za sprostredkovanie (§6 ods.2d) vo výške 40%. Prirátava k týmto paušálnym výdavkom aj nedoplatok z RZZP za rok 2006 (aj keď nedoplatok vznikol len z titulu zamestnania, inak odvody do ZP neplatil)?
2. Vznikla mu (alebo mu vznikne) povinnosť platiť na ZP? Nemám rada prekvapenia pri vyplňovaní RZZP.

Ďakujem.