EvaB.
23.03.08,16:08
Odpovie mi niekto? Prosím...
kalkulka
23.03.08,15:32
Áno, uplatni si 40% paušál, alebo ak spĺňaš podmienky remeselných živností, tak 60% paušál. To sa ti viac oplatí ako tých 50tis., veď to je zhruba iba 10%.
apo
23.03.08,15:42
Ja každého kto má príjmy zo sprostredkovania poistenia pošlem do ZP a SP nech im vysvetlia ako sa veci majú a nech sa tam dozvedia ako to bude s platením poistného. Sprostredkovateli totiž potrebujú na svoje Dp viac pomoc právnika ako účtovníka nakoľko oni niesú z pohľadu podnikania ani ryba ani rak.

Nakoniec, poslednou dobou sa už vôbec netrápim s tým ako má kto platiť fondy, ale vyžadujem od každého môjho klienta, aby ma informoval o tom či je poistený a koľko bude platiť. Považujem to za osobné záležitosti každého do ktorých ja nevstupujem. Tento postup som zvoli od doby keď sa robí ročné zúčtovanie ZP.

apo
kalkulka
23.03.08,15:47
Ajtik, mohol by si aj bližšie napísať o akú živnosť ide.
EvaB.
24.03.08,03:47
Čo s nedoplatkom z RZZP za rok 2006 týkajúcim sa len §5, keď tento rok podáva DP typ B? Má len príjem podľa §5 a príjem podľa §6 odst.2d (sprostredkovanie DSS) a uplatňuje paušálne výdavky. Žiadne poistné inak neplatil. Priráta nedoplatok RZZP k paušálnym výdavkom, alebo priráta nedoplatok k poistnému podľa §5 (tam sa ale píše v poznámke, že na základe potvrdení od zamestnávateľov, r. 34)?

Ďakujem.
momaria
24.03.08,17:31
Prosím vie mi niekto poradiť. SZČO platil odvody do SP trvalým príkazom.V roku 2007 bol cca 3 mes. PN.Vznikli mu preplatky na poistnom a SP mu ich vrátila späť na účet.Ide si uplatňovať paušálne výdavky 40 %.Mám toto vrátené poistné zaplatené navyše zaradiť do §6, alebo ponížiť o to zaplatené poistné za rok 2007.Ďakujem
Zoltán Kovács
24.03.08,17:34
Prosím vie mi niekto poradiť. SZČO platil odvody do SP trvalým príkazom.V roku 2007 bol cca 3 mes. PN.Vznikli mu preplatky na poistnom a SP mu ich vrátila späť na účet.Ide si uplatňovať paušálne výdavky 40 %.Mám toto vrátené poistné zaplatené navyše zaradiť do §6, alebo ponížiť o to zaplatené poistné za rok 2007.Ďakujem

Znížiť výšku odvodov. Do §6 ide iba preplatok z RZ ZP 2006.
momaria
24.03.08,17:41
Dikes moc. Uvažovala som aj ja tak.
Farmeko
25.03.08,10:04
Prosím o radu.
Živnostník a zároveň konateľ a zamestnanec s.r.o. Živnosť mal pozastavenú do 30.10.2007. Od novembra je platcom DPH.
Maĺ príjmy príkladne:
zo závislej činnosti - 450000
zo živnosti - 80000
a príjem z UNDP /rozvojový program OSN/ na základe zmluvy o špeciálnych službách - 180000
Otázka: Môže si uplatniť paušálne výdaje na príjem zo živnosti
aj na osobitný príjem z UNDP?
fizzy
26.03.08,11:25
Prosim Vas, zovnostnik ktory si uplatnuje pausalne vydavky mal exekuciu zo SOC poisstovni koli neplateniu poistky. Tuto exekuciu vyplatil exekucnemu uradu v roku 2007. Moze si o tieto vydavky ponizit zaklad dane? Popripade o exekucne trovy a preklad exekucneho listu?
otázka
26.03.08,11:33
Môže si dať do výdajov len uhradené poistné.
sway
26.03.08,11:35
Prosim Vas, zovnostnik ktory si uplatnuje pausalne vydavky mal exekuciu zo SOC poisstovni koli neplateniu poistky. Tuto exekuciu vyplatil exekucnemu uradu v roku 2007. Moze si o tieto vydavky ponizit zaklad dane? Popripade o exekucne trovy a preklad exekucneho listu?

ak si uplatni paušálne výdavky % - tom, tak bežné výdavky si samozrejme neuplatňuje ! ;)
fizzy
26.03.08,11:53
Ako jediny doklad k zaplateniu soc. poistovni mam prijmovy doklad od exekutora. Tento mozem pouzit s podlozenym listom od exekutroa ako vydavok za poistne?
fizzy
26.03.08,13:01
Môže si dať do výdajov len uhradené poistné.

len co v tedy ked to poistne je uhradene cez exekutora? A doklad mam na jednu sumu kde su este ine poplatky :(
v tom pripade nemozem dat takto zaplatene poistne do vydavkov?
felixh
26.03.08,13:26
Zivnostnik zacal podnikat v r.04/2007 a za rok 2007 si uplatnuje pausalne vydavky vo vyske 40% + uhradene poistne. K 31.12.2007 mu zostali neuhradene pohladavky vo vyske 70000,-Sk. Od 01.01.2008 chce uplatnovat skutocne vydavky.
Moja otazka znie: MUSI SI NEUHRADENE POHLADAVKY PRIPOCITAT K PRIJMU ZA ROK 2007 a Z TAKTO VYPOCITANYCH PRIJMOV SI UPLATNI 40% VYDAVKY ???
felixh
26.03.08,13:57
A este podotazka fa vystavena v JU dna 15.01.2008 za prace vykonane v 12/2007 je pohladavkou roku 2007 alebo 2008 ???
felixh
26.03.08,13:58
len co v tedy ked to poistne je uhradene cez exekutora? A doklad mam na jednu sumu kde su este ine poplatky :(
v tom pripade nemozem dat takto zaplatene poistne do vydavkov?
Mozes ale iba poistne
JAJA11
26.03.08,14:02
Zivnostnik zacal podnikat v r.04/2007 a za rok 2007 si uplatnuje pausalne vydavky vo vyske 40% + uhradene poistne. K 31.12.2007 mu zostali neuhradene pohladavky vo vyske 70000,-Sk. Od 01.01.2008 chce uplatnovat skutocne vydavky.
Moja otazka znie: MUSI SI NEUHRADENE POHLADAVKY PRIPOCITAT K PRIJMU ZA ROK 2007 a Z TAKTO VYPOCITANYCH PRIJMOV SI UPLATNI 40% VYDAVKY ???

Ja mám rovnaký problém, ale dostala som odpoveď, že tie príjmy dá do riadku 40 DP a už si nemôže ani uplatniť tých 40 % nákladov. :mad: Nepáči sa mi to, tak som to zatiaľ urobila tak, ako keby nemenil účtovníctvo. Aj tak ešte nevie, či sa mu oplatí prejsť na účtovníctvo. :o
otázka
26.03.08,14:14
len co v tedy ked to poistne je uhradene cez exekutora? A doklad mam na jednu sumu kde su este ine poplatky :(
v tom pripade nemozem dat takto zaplatene poistne do vydavkov?
Vyžiadajte si od exekútora riadnu faktúru, ktorú je povinný vystaviť s tým, aby v nej rozpísal jednotlivé uhradené položky.
fizzy
26.03.08,14:23
Mozes ale iba poistne

dakujem,
len to ako rozdelit tie poplatky na poistne a na ine nevycitam z dokladu od exekutora, jedine z vypisu zo socialky, a to nieje "uradny" doklad, bez peciatky.
saglucka
26.03.08,15:40
Prosim Vas, ked vytarat pausalne vydavky 40% z prijmov, ako to zaokruhlujem? matematicky????
dakujem
Anja111
26.03.08,15:54
Prosim Vas, ked vytarat pausalne vydavky 40% z prijmov, ako to zaokruhlujem? matematicky????
dakujem
Áno.
katkas
26.03.08,16:06
Prosim surne. Doteraz som robila danove priznanie klasicky, uctovnictvo a tak. Toho roku uplatnujem kadernicke 60 percent vydavky, + poistne do poistovni+ odpocitatelne zivotne poistenie. Mam len otazocku - davam ako prilohu danoveho priznania aj potvrdenie o uhrade soc. poistovne aj potvredenie na zivotne poistenie? DAkujem
Zoltán Kovács
26.03.08,16:10
Prosim surne. Doteraz som robila danove priznanie klasicky, uctovnictvo a tak. Toho roku uplatnujem kadernicke 60 percent vydavky, + poistne do poistovni+ odpocitatelne zivotne poistenie. Mam len otazocku - davam ako prilohu danoveho priznania aj potvrdenie o uhrade soc. poistovne aj potvredenie na zivotne poistenie? DAkujem

Iba potvrdenie o životnej poistke.
Aljok
26.03.08,16:25
Prosim surne. Doteraz som robila danove priznanie klasicky, uctovnictvo a tak. Toho roku uplatnujem kadernicke 60 percent vydavky, + poistne do poistovni+ odpocitatelne zivotne poistenie. Mam len otazocku - davam ako prilohu danoveho priznania aj potvrdenie o uhrade soc. poistovne aj potvredenie na zivotne poistenie? DAkujem
K DP nedávaš žiadne prílohy.
K výpisu do SP prikladáš kópiu potvrdenia o zaplatení životného poistenia.
dudo13
26.03.08,22:38
Ahojte, potreboval by som surne pomoct. Okrem hlavneho prac. pomeru mam aj zivnost, ktora mi "doziva". V zamestnani som mal prijem za rok 2007 vyse 900 tis. na zivnost necelych 10 tisic. :))Ked som si robil danove priznanie (typ B) zistil som, ze nemam narok na nezdanitelnu cast 95 616, kedze moj prijem je cez 880 464, takze v kolonke 70 danove priznania typu B musim uviest 0?
(Uplatnujem si pausalne vydavky zo zivnosti).

Druha otazka sa tyka rocne zuctovania na zdravotnom poisteni, za rok 2007 som mal nedoplatok 3000 Sk, kt. som minuly rok uhradil. Mozem si tuto sumu uviest do danoveho priznania? ak ano, ktory oddiel, resp. cislo kolonky to je. dakujem pekne vsetkym za odpovede.
botuľa
27.03.08,05:08
Prosím Vás pekne o radu týkajúcu sa paušálnych výdavkov. Príjem zo živnosti 0,-, nejaké zaplatené odvody. Vyjde mi daňová strata zo živnosti. Uvedený živnostník bol celý rok zamestnaný.
Vyplnila som tabuľku č. 1 daňového priznania - vyšla daňová strata, potom som vyplnila príjmy zo závislej činnosti, ale do konečného sumáru daň. základu mi hodilo iba príjmy zo zamestnania (nezahrnulo tam daňovú stratu). Je to tak správne?
Petra29
27.03.08,05:41
Prosím Vás pekne o radu týkajúcu sa paušálnych výdavkov. Príjem zo živnosti 0,-, nejaké zaplatené odvody. Vyjde mi daňová strata zo živnosti. Uvedený živnostník bol celý rok zamestnaný.
Vyplnila som tabuľku č. 1 daňového priznania - vyšla daňová strata, potom som vyplnila príjmy zo závislej činnosti, ale do konečného sumáru daň. základu mi hodilo iba príjmy zo zamestnania (nezahrnulo tam daňovú stratu). Je to tak správne?
Daňovú stratu nie je možné odpočítať z príjmov zo závislej činnosti, vyplýva to aj z DP: na r.57 a potom na r.63 je prenesená strata z r.43 /§6/. na r.64 sa znižuje úhrn čiastk.ZD o stratu. Úhrn čiastkových ZD z r.62 vyplýva, že ide len o ZD podľa §6-8.
Záver: z príjmov podľa § 5 nie je možné odpočítať daň.stratu.
fizzy
27.03.08,06:12
Vyžiadajte si od exekútora riadnu faktúru, ktorú je povinný vystaviť s tým, aby v nej rozpísal jednotlivé uhradené položky.

dakujem za radu, uvidim ako pochodi u exekutora.
felixh
27.03.08,07:58
:eek:
A este podotazka fa vystavena v JU dna 15.01.2008 za prace vykonane v 12/2007 je pohladavkou roku 2007 alebo 2008 ???
posuvam .... aj ked sa moze zdat ze to tu nepatri , ale ma to vplyv na polozku v r.40 DP pri prechode na pausal resp. spat. Ako je to teda s horeuvedenou pohladavkou do ktoreho roka by ste ju dali PORADACI ???
Muška
27.03.08,09:54
Ty predsa môžeš ešte po skončení roka faktúrovať a vstupuje Ti to do pohľadávok r. 2007.
Takže pohľadávka r. 2007
ingridpa
27.03.08,15:15
:eek:
posuvam .... aj ked sa moze zdat ze to tu nepatri , ale ma to vplyv na polozku v r.40 DP pri prechode na pausal resp. spat. Ako je to teda s horeuvedenou pohladavkou do ktoreho roka by ste ju dali PORADACI ???


Jednoznačne pohľadávka roka 2007.
felixh
27.03.08,20:36
A od koho bola tá odpoved, ved potom sa k uvedenym pohladavkam na r.40 NIKDY NEPRIRADIA ZIADNE NAKLADY ?! Ani mne s to nepaci :mad::mad::mad: . Ja chcem v r.2008 prejst na skutocne naklady z pausalu lebo tak sa mi to urcite oplati , ale teraz neviem co s pohladavkami k 31.12.2007. Poradte niekto nejaku fintu na to.:cool:


Ja mám rovnaký problém, ale dostala som odpoveď, že tie príjmy dá do riadku 40 DP a už si nemôže ani uplatniť tých 40 % nákladov. :mad: Nepáči sa mi to, tak som to zatiaľ urobila tak, ako keby nemenil účtovníctvo. Aj tak ešte nevie, či sa mu oplatí prejsť na účtovníctvo. :o
rmr
28.03.08,18:09
Ahoj.
Zaujímalo by ma či podnikateľ účtujúci "paušálne" musí viesť peňažný denník, či musí vykonávať inventarizáciu pokladne 4x ročne.
Ďakujem
tinaM
28.03.08,18:12
Ahoj.
Zaujímalo by ma či podnikateľ účtujúci "paušálne" musí viesť peňažný denník, či musí vykonávať inventarizáciu pokladne 4x ročne.
Ďakujem
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov podnikateľ nie je účtovnou jednotkou. Vedie len evidenciu o príjmoch, o zásobách a pohľadávkach.
Peňažný denník nevedie.
miro_l
08.04.08,05:23
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov podnikateľ nie je účtovnou jednotkou. Vedie len evidenciu o príjmoch, o zásobách a pohľadávkach. Peňažný denník nevedie.

Ja som našiel na internete nasledovné:
"Ak sa rozhodnete uplatňovať si ako živnostník tzv. paušálne výdavky, tak potom si nemusíte viesť účtovníctvo. Povinnosťou bude akurát viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach, ale forma tejto evidencie nie je predpísaná, takže Vám na to stačí papier a pero, alebo napríklad Word či Excel.

V rámci jednoduchého účtovníctva budete viesť:
peňažný denník,
knihu pohľadávok a záväzkov,
pomocné knihy (ak ich potrebujete; napr. kniha zásob, kniha mzdovej evidencie, inventárna kniha dlhodobého majetku atď.)"

Citácia z http://www.uspesne-podnikanie.sk/zivnostnik-a-uctovnictvo
johny18
20.06.08,04:30
Pozdravujem Vas,
nedavno dosiel ku mne jeden zivnostnik, aby som mu urobil zdravotne zuctovanie. Doniesol danove priznanie, kde si uplatnoval pausalne vydavky a co nevidim-ZD mi nejak nesedi. Pri kontrole som prisiel na taketo chyby v jeho dan.priznani:
1. Od prijmov mal najprv odpocitane odvody a zo zbytku odpocitane 40%, cim mu vysiel vyssi zaklad dane a zaplatil vyssiu dan. Podla mna treba najprv od prijmov odpocitat 40% pausalne vydavky a potom odvody. Teda ak napr. prijmy 300000 SK, 40% 120000 Sk, odvody 40000Sk, ZD bude 140000Sk. Je to tak?
2. V prijmoch za rok 2007 mal zapocitane aj pohladavky, ktore nemal zaplatene, to znamena ze napr. fakturu, ktoru vystavil za december 2007 dostal zaplatenu az v januari 2008 a to mal v prijmoch za rok 2007.

Ked som mu povedal, ze to ma zle, ohradil sa, ze mu DP robila nejaka velmi dobra ekonomka. Tak teraz neviem, ci som blby ja alebo oni:)))

Ak podame dodatocne DP, vratia mu ten rozdiel, o ktory zaplatil vyssiu dan?
karpis
20.06.08,04:34
Pozdravujem Vas,
nedavno dosiel ku mne jeden zivnostnik, aby som mu urobil zdravotne zuctovanie. Doniesol danove priznanie, kde si uplatnoval pausalne vydavky a co nevidim-ZD mi nejak nesedi. Pri kontrole som prisiel na taketo chyby v jeho dan.priznani:
1. Od prijmov mal najprv odpocitane odvody a zo zbytku odpocitane 40%, cim mu vysiel vyssi zaklad dane a zaplatil vyssiu dan. Podla mna treba najprv od prijmov odpocitat 40% pausalne vydavky a potom odvody. Teda ak napr. prijmy 300000 SK, 40% 120000 Sk, odvody 40000Sk, ZD bude 140000Sk. Je to tak?áno
2. V prijmoch za rok 2007 mal zapocitane aj pohladavky, ktore nemal zaplatene, to znamena ze napr. fakturu, ktoru vystavil za december 2007 dostal zaplatenu az v januari 2008 a to mal v prijmoch za rok 2007. toto je zle

Ked som mu povedal, ze to ma zle, ohradil sa, ze mu robila nejaka velmi dobra ekonomka. Tak teraz neviem, ci som blby ja alebo oni:)))

Ak podame dodatocne DP, vratia mu ten rozdiel, o ktory zaplatil vyssiu dan? áno vrátia
ivka22
23.06.08,10:21
Ahojte mam taku otazku. v aprili tohto roku bola zalozena zivnost ked budem robit danove priznanie za tento rok a je to remeselnicka zivnost mozem si uz tento rok odpocitat tie pausalne vydavky v plnej vyske? dakujem
Monika V.
23.06.08,10:28
Ja som našiel na internete nasledovné:
"Ak sa rozhodnete uplatňovať si ako živnostník tzv. paušálne výdavky, tak potom si nemusíte viesť účtovníctvo. Povinnosťou bude akurát viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach, ale forma tejto evidencie nie je predpísaná, takže Vám na to stačí papier a pero, alebo napríklad Word či Excel.

V rámci jednoduchého účtovníctva budete viesť:
peňažný denník,
knihu pohľadávok a záväzkov,
pomocné knihy (ak ich potrebujete; napr. kniha zásob, kniha mzdovej evidencie, inventárna kniha dlhodobého majetku atď.)"

Citácia z http://www.uspesne-podnikanie.sk/zivnostnik-a-uctovnictvo

Podľa mňa je to nejaká chyba, ako môžem viesť peňažný denník pri paušálnych výdavkoch:eek:? Všetkým živnostníkom robím paušálne výdavky, ale ani jednomu nie peňažný denník.
ZuzanaP
23.06.08,10:33
Podľa mňa je to nejaká chyba, ako môžem viesť peňažný denník pri paušálnych výdavkoch:eek:? Všetkým živnostníkom robím paušálne výdavky, ale ani jednomu nie peňažný denník.


Ten peňažný denník patrí k vedeniu jednoduchého účtovníctva. Je to trošku pomotané, ale správne napísané.

Pri paušálnych výdavkoch si vediete evidenciu príjmov, zásob, pohľadávok v časovom slede, tak ako je to napísané v príspevku.
katkaj
23.06.08,10:38
Ahojte mam taku otazku. v aprili tohto roku bola zalozena zivnost ked budem robit danove priznanie za tento rok a je to remeselnicka zivnost mozem si uz tento rok odpocitat tie pausalne vydavky v plnej vyske? dakujem

Paušálne výdavky sa neprepočítavajú na mesiace. Aj keby bola živnosť založená v decembri tak je nárok si uplatniť paušálne výdavky :)
ivka22
23.06.08,10:43
dobra sprava super dakujem :o)
johny18
24.06.08,04:56
Moze si dat SZCO do nakladov (ak uplatnuje pausalne vydavky) aj poistenie v nezamestnanosti, ktore si plati dobrovolne, kedze toto poistenie nie je v SP povinne?
ZuzanaP
24.06.08,05:07
Moze si dat SZCO do nakladov (ak uplatnuje pausalne vydavky) aj poistenie v nezamestnanosti, ktore si plati dobrovolne, kedze toto poistenie nie je v SP povinne?

Môže
ivka22
25.06.08,12:57
ak platim poistenie v nezamestnanosti myslim to dobrovolne podla coho sa urcuje vyska? dakujem
Marína
25.06.08,18:39
Podľa vymeriavacieho základu, ktorý si poistenec určí sám pri prihlásení na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, na tlačive Registračný list FO v bode 11. Minim. VZ = 8100 Sk, max. VZ = 75044 Sk.
rickman
09.07.08,18:31
Mozem este doplnujucu otazku?

Akym systemom je potrebne viest evidenciu prijmov, zasob a pohladavok? Je potrebne viest aj evidenciu vydavkov v pripade, ze by prekrocili 40%? Staci mat len jednoducho nejaky prehladny zoznam podlozeny uctovnymi dokladmi? D.
tinaM
09.07.08,19:13
Mozem este doplnujucu otazku?

Akym systemom je potrebne viest evidenciu prijmov, zasob a pohladavok? Je potrebne viest aj evidenciu vydavkov v pripade, ze by prekrocili 40%? Staci mat len jednoducho nejaky prehladny zoznam podlozeny uctovnymi dokladmi? D.
Žiaden predpis neurčuje nejakú jednotnú evidenciu. Určené je len, že evidencia má byť v časovom slede. Znamená to, že podľa dátumu, kedy došlo k príjmu, prijatiu zásob a vystaveniu pohľadávky.
V prípade, že výdavky prekročia 40%, je výhodnejšie viesť účtovníctvo a uplatniť si preukázateľné výdavky.
ZuzanaP
10.07.08,04:18
Mozem este doplnujucu otazku?

Akym systemom je potrebne viest evidenciu prijmov, zasob a pohladavok? Je potrebne viest aj evidenciu vydavkov v pripade, ze by prekrocili 40%? Staci mat len jednoducho nejaky prehladny zoznam podlozeny uctovnymi dokladmi? D.


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


Nikde sa tu nespomína, že by viedol evidenciu výdavkov...:)
rickman
10.07.08,05:52
Takze na to staci nejaky zositok - dokonca aj v elektronickej forme (ze?), v ktorom to bude zapisane :). Dakujem zeny ;).
ZuzanaP
10.07.08,06:35
Takze na to staci nejaky zositok - dokonca aj v elektronickej forme (ze?), v ktorom to bude zapisane :). Dakujem zeny ;).


Ja používam takúto tabuľku na sledovanie príjmov a poistného, "moji" SZČO zásoby nemávajú. Môžeš si ju podľa potreby upraviť...
rickman
10.07.08,08:03
Ja používam takúto tabuľku na sledovanie príjmov a poistného, "moji" SZČO zásoby nemávajú. Môžeš si ju podľa potreby upraviť...

Dakujem cukrik :).
suvaha33
10.07.08,12:51
Trocha si si poplietol paušálnu daň a paušálne výdavky, paušálna daň platila len 2 roky, potom zistili že je to volovina a štát na tom prerobí, zrušili ju. Paušálne výdavky závisia na predmete činnosti, buď 40 alebo 60 % - remeselné živnosti.
rickman
10.07.08,15:31
Myslis k tomu sledovaniu vydavkov, vsak? Ano, to som si asi poplietol s tym :).
rickman
10.07.08,17:47
Este jedna vec zeny. Pocitam spravne, ak pocitam, ze maximum, ktore SZCO moze zaplatit na poistnom je 24500 (soc poist) a 7880 (zdrav poist) za rok? Maximalny vymeriavaci zaklad znamena, ze z vacsieho cisla sa dana suma uz nemoze pocitat, vsak? :D

moje zdroje k vypoctu:
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-jula-2008/13574s
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168

:)
Monika Kováčová
10.07.08,18:02
Este jedna vec zeny. Pocitam spravne, ak pocitam, ze maximum, ktore SZCO moze zaplatit na poistnom je 24500 (soc poist) a 7880 (zdrav poist) za rok? Maximalny vymeriavaci zaklad znamena, ze z vacsieho cisla sa dana suma uz nemoze pocitat, vsak? :D

moje zdroje k vypoctu:
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-jula-2008/13574s
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168

:)

za mesiac, cukrík: 24500,- za mesiac a 7880,- za mesiac...
rickman
11.07.08,06:26
Oh la la :).
nikula
01.11.08,11:33
Tých 40% výdavkov sa odpočítava iba od príjmov z podnikania, alebo ak sú príjmy zo zamestnania za dva mesiace, tak sa započítavajú aj oni? Asi nie, radšej sa opýtam?
Odpočítava sa 40%, aj keď nebol celý rok živnostníkom?
DanielaSL
01.11.08,11:38
40 % výdavkov sa odpočíta len od príjmov z podnikania a je na to nárok, aj keď nepodnikal celý rok. Príjmy zo zamestnania sa vyčíslia v daňovom priznaní v inej tabuľke a nemajú nič spoločné s paušálnymi výdavkami.
TIMOTEJ2002
10.12.08,12:37
Ahojte, ja by som chcel od noveho roku začat podnikať SZČO a využívať pritom možnost paušálnych výdavkov. Treba využívanie týchto paušál.výdavkov vopred nahlásiť daňovému úradu? ďakujem za radu.
babi2
10.12.08,12:37
Netreba
TIMOTEJ2002
10.12.08,13:06
ďakujem
johny18
13.01.09,18:12
Zdravim Vas,

znama (SZCO) uplatnovala za rok 2007 skutocne vydavky, za rok 2008 chce uz uplatnit pausalne vydavky 40%. Viem, ze podla §17 zakona o dani z prijmu by mala upravit ZD a podat dodatocne danove priznanie za rok 2007, teda zvysi zaklad dane o pohladavky a znizi zaklad dane o zavazky - teda o stav k 31.12.2007? Premyslam spravne?

Potom mi nie je jasne, ak doslo uz v roku 2008 k uhrade tych pohladavok a zavazkov z roku 2007, v roku 2008 (ked bude uplatnovat pausalne vydavky) uz ich nebude zahrnovat do POZD a VOZD?
HSC
13.01.09,19:08
myslim že nie, pretože v roku 2007 bol zdanený príjem z pohľadávok ktoré boli v roku v 2007 aj zaplatené a neuhradené sa prenášajú do príjmu roku 2008 a to isté platí aj so záväzkami. Paušálne výdavky sa vypočítavajú z príjmov dosiahnutých a zaplatených a nie z pohľadávok za účtovné obdobie......
HSC
13.01.09,19:09
Zdravim Vas,

znama (SZCO) uplatnovala za rok 2007 skutocne vydavky, za rok 2008 chce uz uplatnit pausalne vydavky 40%. Viem, ze podla §17 zakona o dani z prijmu by mala upravit ZD a podat dodatocne danove priznanie za rok 2007, teda zvysi zaklad dane o pohladavky a znizi zaklad dane o zavazky - teda o stav k 31.12.2007? Premyslam spravne?

Potom mi nie je jasne, ak doslo uz v roku 2008 k uhrade tych pohladavok a zavazkov z roku 2007, v roku 2008 (ked bude uplatnovat pausalne vydavky) uz ich nebude zahrnovat do POZD a VOZD?




Re: Paušálne výdavky
myslim že nie, pretože v roku 2007 bol zdanený príjem z pohľadávok ktoré boli v roku v 2007 aj zaplatené a neuhradené sa prenášajú do príjmu roku 2008 a to isté platí aj so záväzkami. Paušálne výdavky sa vypočítavajú z príjmov dosiahnutých a zaplatených a nie z pohľadávok za účtovné obdobie......
Aljok
13.01.09,19:11
johny18, premýšľaš správne.

Ak budeš mať úhradu pohľadávky z r. 2007 v r. 2008 tak ju nezahrnieš do príjmov a zaplatené poistné nezahrnieš do výdavkov.

ZoDP §6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
JAJA11
14.01.09,06:44
Zdravim Vas,

znama (SZCO) uplatnovala za rok 2007 skutocne vydavky, za rok 2008 chce uz uplatnit pausalne vydavky 40%. Viem, ze podla §17 zakona o dani z prijmu by mala upravit ZD a podat dodatocne danove priznanie za rok 2007, teda zvysi zaklad dane o pohladavky a znizi zaklad dane o zavazky - teda o stav k 31.12.2007? Premyslam spravne?

Potom mi nie je jasne, ak doslo uz v roku 2008 k uhrade tych pohladavok a zavazkov z roku 2007, v roku 2008 (ked bude uplatnovat pausalne vydavky) uz ich nebude zahrnovat do POZD a VOZD?


Uvažujete správne, ak chcete zmeniť spôsob účtovania, je potrebné upraviť základ dane za rok 2007, treba doplatiť aj sociály.
V roku 2008 už záväzky a pohľadávky z r. 2007 nebudú ovplyvňovať daňový základ. :rolleyes:
JAJA11
14.01.09,06:46
Re: Paušálne výdavky
myslim že nie, pretože v roku 2007 bol zdanený príjem z pohľadávok ktoré boli v roku v 2007 aj zaplatené a neuhradené sa prenášajú do príjmu roku 2008 a to isté platí aj so záväzkami. Paušálne výdavky sa vypočítavajú z príjmov dosiahnutých a zaplatených a nie z pohľadávok za účtovné obdobie......

Ale v tomto prípade ide o zmenu spôsobu účtovania a preto je potrebné upraviť základ dane za rok 2007 tak ako je uvedené v otázke :rolleyes:
nika.sum
14.01.09,07:17
A od koho bola tá odpoved, ved potom sa k uvedenym pohladavkam na r.40 NIKDY NEPRIRADIA ZIADNE NAKLADY ?! Ani mne s to nepaci :mad::mad::mad: . Ja chcem v r.2008 prejst na skutocne naklady z pausalu lebo tak sa mi to urcite oplati , ale teraz neviem co s pohladavkami k 31.12.2007. Poradte niekto nejaku fintu na to.:cool:

Reagujem trochu neskoro, ale opat bude ozivat tato tema. NIKDY NEPRIRADIA ZIADNE NAKLADY - akoby nie ved ked bola faktura vyst.v r. 2008 ale za sluzby poskytnute v r. 2007, tak predsa naklady boli v r. 2007.
JAJA11
14.01.09,08:14
Reagujem trochu neskoro, ale opat bude ozivat tato tema. NIKDY NEPRIRADIA ZIADNE NAKLADY - akoby nie ved ked bola faktura vyst.v r. 2008 ale za sluzby poskytnute v r. 2007, tak predsa naklady boli v r. 2007.

Problém vzniká pri prechode z paušálnych nákladov na reálne. Fa vystavená v príslušnom roku a neuhradená, pri prechode na reálne účtovníctvo sa dá do riadku 40. Náklady sa nesledujú, takže nie je čo dať oproti. V prípade, že by bola fa uhradená v tom roku, mohlo by sa odpočítať 40, resp. 60 %. Ja som mala taký prípad a bohužiaľ už bola tá fa uhradená na účet v januári. Inak by som poradila tomu človeku, aby si ju dal uhradiť v hotovosti ešte 31.12. a tým by to mal vyriešené. Tento problém asi zatiaľ nik neriešil. :o :mad: :mee:
Tinika
14.01.09,10:50
dobrý deň, chcela by som sa spýtať.
1. Ak SZCO viedla za rok 2007 účtovníctvo a tento rok chce íst na paušál, a ak mala v r. 2006 nejaké pohladávky, tak by mala za rok 2006 dat dodatočné DP s tým, ze k ZD si pripočíta pohl. a odpočíta záväzky??
2. A ako v r. 2007 mal paušálne výdavky a za r. 2008 chce viest normálne účtovníctvo musí niečo opravovať? Ďakujem
Marína
14.01.09,11:12
V r.2006 viedla účtovníctvo alebo evidenciu príjmov(uplatňovala si paušálne výdavky)?
sníček
14.01.09,17:04
Mám jednu otázku, pri paušalne je príjem nielen z Faktur, ale aj úrok z účtu v banke? Ved ten banka zdaňuje, potom tu dan zarátať do % výdavkov?
JAJA11
15.01.09,09:54
Mám jednu otázku, pri paušalne je príjem nielen z Faktur, ale aj úrok z účtu v banke? Ved ten banka zdaňuje, potom tu dan zarátať do % výdavkov?


úroky sú súčasťou príjmu. Zaplatené preddavky na daň z úrokov sa uvádzajú v daňovom priznaní - je tam na to riadok č. 98 - daň vybraná zrážkou - paragraf 43
sníček
15.01.09,13:08
Ak sú úroky súčasťou príjmu, rátam z nich aj výdavky 60 % pri remeselníkovi, som začiatočník prosím poradte,ďakujem za to že existuje porada
JAJA11
15.01.09,13:20
Ak sú úroky súčasťou príjmu, rátam z nich aj výdavky 60 % pri remeselníkovi, som začiatočník prosím poradte,ďakujem za to že existuje porada


Áno, aj z úrokov sa odpočíta 60 % paušálnych nákladov. Veď poplatky v banke sú často vyššie ako úroky, takže aj to je malé číslo :rolleyes:
nika.sum
15.01.09,19:49
Problém vzniká pri prechode z paušálnych nákladov na reálne. Fa vystavená v príslušnom roku a neuhradená, pri prechode na reálne účtovníctvo sa dá do riadku 40. Náklady sa nesledujú, takže nie je čo dať oproti. V prípade, že by bola fa uhradená v tom roku, mohlo by sa odpočítať 40, resp. 60 %. Ja som mala taký prípad a bohužiaľ už bola tá fa uhradená na účet v januári. Inak by som poradila tomu človeku, aby si ju dal uhradiť v hotovosti ešte 31.12. a tým by to mal vyriešené. Tento problém asi zatiaľ nik neriešil. :o :mad: :mee:

Prepacte, toto som si neuvedomila a mala som zatial len prechod na pausalne vydavky. Spravodlive by bolo ak by sa dalo vo vasom pripade na r. 41 dat 40 resp.60% z r. 40. Nebolo by mozne na to pouzit §17 odst.2 c)?
erika_H
16.01.09,12:43
Dobrý deň,chcem sa prosím opýtať,keď bola odberateľská faktúra uhradená formou zápočtu s došlou faktúrou ,mám túto odberateľskú faktúru považovať za uhradenú vo výške sumy zápočtu?
Ďakujem
Adula
16.01.09,13:00
V zápočte je napísané, aká výška s odberateľskej faktúry je uhradená, takže tá čiastka, ktorú tam máte uvedenú, takisto je to aj pri záväzku a v JU - interným dokladom zaúčtovať.
erika_H
17.01.09,08:56
V zápočte je napísané, aká výška s odberateľskej faktúry je uhradená, takže tá čiastka, ktorú tam máte uvedenú, takisto je to aj pri záväzku a v JU - interným dokladom zaúčtovať.

Ďakujem Adula za odpoveď.
Jedná sa ale o daňovníka,ktorý neviedie účtovníctvo,uplatňuje si paušálne náklady.Zaujíma ma,že či túto započítanú sumu uvediem do príjmov daňovníka?
(asi áno.. ale neviem to na 100%)
Marína
17.01.09,09:31
Ďakujem Adula za odpoveď.
Jedná sa ale o daňovníka,ktorý neviedie účtovníctvo,uplatňuje si paušálne náklady.Zaujíma ma,že či túto započítanú sumu uvediem do príjmov daňovníka?
(asi áno.. ale neviem to na 100%)
;)
erika_H
18.01.09,09:09
Ďakujem vám dievčatá.Pekný víkend
MTC
18.01.09,14:44
Mam 3 otazky nieco tu uz bolo tak prepacte ak este raz.
za rok 2007 som viedol jednoduche uctovnictvo skutocne vydavky predj PC a z remeselnej zivnosti. Za rok 2008 chcem prejst na pausalne vydavky 60perc. nakolko mam prijmy len z remeselnej zivnosti. Bol som platca DPH len 1.stvrtrok 2008.(jan.feb.mar.)

1.) december 2007 som vystavil fakturu (remeselna zivnost) ale zaplatena som ju mal az januar 2008. Takze nie zahrnuta v prijmoch v danovom priznani 2007. Musim podat opravne danove priznanie za 2007, a zaradit ju tam, alebo ako prijem 2008?
2.) prijmy za januar az marec nakolko som bol platca DPH, pocitam v 2008 ako prijem bez DPH (alebo nie nakolko som DPH odviedol)
3.) Mam firemny ucet kde mam prijem aj uroky z penazi na ucte. Su to len nejake drobne ale treba ich zaradit ako prijem?
Dakujem
Zoltán Kovács
18.01.09,14:58
Mam 3 otazky nieco tu uz bolo tak prepacte ak este raz.
za rok 2007 som viedol jednoduche uctovnictvo skutocne vydavky predj PC a z remeselnej zivnosti. Za rok 2008 chcem prejst na pausalne vydavky 60perc. nakolko mam prijmy len z remeselnej zivnosti. Bol som platca DPH len 1.stvrtrok 2008.(jan.feb.mar.)

1.) december 2007 som vystavil fakturu (remeselna zivnost) ale zaplatena som ju mal az januar 2008. Takze nie zahrnuta v prijmoch v danovom priznani 2007. Musim podat opravne danove priznanie za 2007, a zaradit ju tam, alebo ako prijem 2008? Dodatočné DP treba podať a upraviť základ dane.
2.) prijmy za januar az marec nakolko som bol platca DPH, pocitam v 2008 ako prijem bez DPH (alebo nie nakolko som DPH odviedol) Rátaš príjmy bez DPH. Samotné dph nie je predmetom dane z príjmov.
3.) Mam firemny ucet kde mam prijem aj uroky z penazi na ucte. Su to len nejake drobne ale treba ich zaradit ako prijem? Úroky z podnikateľského účtu sú tak isto zdaniteľným príjmom podľa § 6 zákona o dani z príjmov.
Dakujem


Citát.
ickom
19.01.09,19:49
Potrebuje SZČO doložiť výpis z účtu (súkromného), ak z neho platí iba odvody do ZP a SP a nechodia mu na účet úhrady faktúr?
apo
19.01.09,20:30
Správcovi dane je povinnosť oznámiť všetky bežné účty používané v súvislosti s podnikaním.

apo
JAJA11
20.01.09,06:16
Potrebuje SZČO doložiť výpis z účtu (súkromného), ak z neho platí iba odvody do ZP a SP a nechodia mu na účet úhrady faktúr?

Aby si SZČO mohla znížiť základ dane o odvody do pisťovní, musí dokázať, že ich uhradila s presným dňom úhrady. V tomto prípade je aj výpis z osobného účtu dokladom o úhrade. :rolleyes:
ickom
20.01.09,06:40
Ja len preto, že v predošlých príspevkoch bolo, že ak doložím potvrdenie zo ZP o uhradených odvodoch a keby som podobný doklad získala aj od SP, tak by ten výpis z účtu nebolo potrebné dokladať.Ide tu totiž o to, že na spoločný účet chodia peniaze na manželku ako BIZNIS, tak aby to potom nepovažovali za jeho príjem, keď to tak nie je. A ešte jedna vec - existuje aj odpis z účtu (je lacnejší ako výpis), akceptuje DÚ aj toto? Resp. je možné akceptovať ako doklad o výdavkoch prehľad obratov vytlačený z internetu za celý rok?
ivka22
22.01.09,07:11
potrebovala by som radu ohladom dane. ocino 1.rok podava danove priznanie ako zivnostnik od januara do aprila pracoval ako zamestnanec potom na zivnost uplatnuje si pausalne vydavky ak mu vyjde kladna dan plati ju aj prvy rok alebo je oslobodeny od platenia dane dakujem
Monika Kováčová
22.01.09,07:13
od platenia dane nie je nijaký podnikateľ oslobodený ani prvý rok ani žiadny nasledujúci rok..
Adula
22.01.09,07:20
Prečo by nemal platiť daň, akurát čo je oslobodený tak prvý rok od Soc.p., ale ostatné sa platí normálne.
ivka22
22.01.09,07:24
ja som to vravela no niekto sa so mnou hadal ok dakujem
slnenko
22.01.09,12:00
Do paušálnych výdavkov patria aj odvody do SP a ZP..to znamená že za rok 2008 sem patria odvody za 1-12/2008???? patria tam teda aj odvody za 12/2008, ktoré sú splatné 8.1.2009 a boli dovtedy aj zaplatené??????
veronikasad
22.01.09,12:04
Do paušálnych výdavkov patria aj odvody do SP a ZP..to znamená že za rok 2008 sem patria odvody za 1-12/2008???? patria tam teda aj odvody za 12/2008, ktoré sú splatné 8.1.2009 a boli dovtedy aj zaplatené??????
patria sem všetky odvody uhradené do 31.12. prísl. kal. roka
JAJA11
22.01.09,12:41
potrebovala by som radu ohladom dane. ocino 1.rok podava danove priznanie ako zivnostnik od januara do aprila pracoval ako zamestnanec potom na zivnost uplatnuje si pausalne vydavky ak mu vyjde kladna dan plati ju aj prvy rok alebo je oslobodeny od platenia dane dakujem

Pokiaľ účtuje paušálne výdavky, určite mu vyjde kladná daň. Má však možnosť uplatniť si odpočítateľnú položku na seba a ak si platí doplnkové dôch.poistenie alebo životné poistenie, môže si uplatniť aj to, maximálne do výšky 12.000 Skk. Rovnako ak mu v zmysle zákona vznika právo na daňový bonus na deti, odpočítateľnú položku na manželku, môže si uplatniť aj tú. :)
slnenko
23.01.09,08:04
Veronikasad, dakujem za info...takže ak som dobre pochopila...odvody do SP a ZP za 12/08 zaplatené 7.1.2009 sem už nepatria...ale odvody za 12/07 zaplatené v januári 1/08 sem patria...takže rozhoduje dátum úhrady ako pri vedení jednoduchého účtovníctva????
vat
23.01.09,08:38
Mne nie je jasná časť zo zákona, citujem:

15. V § 6 odsek 10 znie:
„(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia,
neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených
v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných
živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami
podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len
časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 %
z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky
daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak
toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto
poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas
uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách
a o pohľadávkach.“.
Doteraz som účtoval reálne výdavky, tento rok chcem paušálne. Pokiaľ to chápem, tak postupujem takto:

Príjmy
- pauš. výd. 40 %
- zaplatené poistné
- odpoč. položka na živnostníka
= základ dane
x 0,19
= daň

A ešte jedna otázka: Ak využijem tento rok paušálne výdavky, na budúci rok môžem opäť účtovať s reálnymi výdavkami?
Ďakujem za radu.
Marína
23.01.09,09:14
Mne nie je jasná časť zo zákona, citujem:

15. V § 6 odsek 10 znie:
„(10) .....................

, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; ............

A ešte jedna otázka: Ak využijem tento rok paušálne výdavky, na budúci rok môžem opäť účtovať s reálnymi výdavkami?
Ďakujem za radu.

1. Ak daňovník prechádza z vedenia účtovníctva(uplatňuje si skutočné výdavky) na evidenciu(uplatňuje paušálne výdavky), v DP si zvyšuje základ dane o neuhradené pohľadávky, výšku zásob a neuhradené záväzky. Tými sú aj odvody na soc. a zdr. poistenie. Z toho vyplýva, že úhrada týchto záväzkov v nasl. roku je výdavkom neovlyvňujúcim základ dane.
1. Tu, prosím, doplniť. Nasledujúci rok je myslený r. 2009 alebo 2010?
vat
23.01.09,10:50
2009
Marína
23.01.09,11:50
Môžeš, ale musíš si v DP upraviť základ dane na r.40 o neuhradené pohľadávky k 31.12.2008 a o výšku zásob k 31.12.2008.
Lianka
23.01.09,11:56
Zaklad dane vypocitas ako prijem - 40% - preukazatelne zaplatene odvody (§ 6, ods. 10 zakona o dani z prijmov). V pripade, ze mas prijem len z remeselnej cinnosti (priloha c. 1 zakona o dani z prijmov), mozes si uplatnit nepreukazatelne vydavky vo vyske 60%.

Nie si povinny viest uctovnictvo, si povinny viest evidenciu podla § 6 ods. 11 zakona o dani z prijmov.
Janulana
27.01.09,07:54
živnostník, ktorý si faktúruje stavebné práce (príprava staveniska - základy pod prac. stroje), môže si koľko percent uplatniť? Neviem, či sa to jedná o remeselnú živnosť.
mysimis
27.01.09,08:00
Prikladám Ti link: http://www.porada.sk/843314-post18.html. Otvor si prílohu a skús si zaradiť jeho prácu obsahovo či sa jedná o remeselnú živnosť.
Janulana
27.01.09,08:12
Ďakujem. Keď som dobre pozerala, tak si môže uplatniť 60% paušálnych výdavkov??? To by bolo super.
Muška
27.01.09,10:58
Ďakujem. Keď som dobre pozerala, tak si môže uplatniť 60% paušálnych výdavkov??? To by bolo super.
Janulana,
len či si to správne pochopila.

Základom je, že má aj vydanú "remeselnú živnosť", tzn., že musel dokladovať vzdelanie a prax...a v živnosti má napísané "Murárstvo"....potom ak robí murárčinu alebo činnosti, ktoré priamo súvisia s murárčinou, tak si môže uplatniť 60 %.

Ak nemá vydanú "remeselnú živnosť", len vykonáva "nejaké" stavebné práce, tak má nárok iba na 40 %
JDM
28.01.09,17:49
Ak správne teda chápem, som napr. stolár, tak si môžem uplatniť zo svojho celkového príjmu 60% výdavky a ešte zaplatené odvody. Mám overené, že stolár je remes.živnosť. A môžem si potom ešte uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka a 12000 na životné poistenie? Ďakujem.
mysimis
28.01.09,17:52
Ak správne teda chápem, som napr. stolár, tak si môžem uplatniť zo svojho celkového príjmu 60% výdavky a ešte zaplatené odvody. Mám overené, že stolár je remes.živnosť. A môžem si potom ešte uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka a 12000 na životné poistenie? Ďakujem.

Ako stolár si môžeš uplatniť 60% paušálne výdavky + odvody do fondov, po odpočte od príjmov dostaneš čiastkový základ dane a od toho si odpočítaš odpočítateľnú položku a aj sumu na životnú poistku /poisťovňa zašle doklad o výške ktorú si môžeš odpočítať/.
Rian
29.01.09,08:03
Zdravim.
Rozmyslam ze prejdem z klasickeho ucto na pausalne vydaje.
Presiel som tuto temu ale mam z toho trochu chaos:
1. Vystavil som fakturu k 21.12.2007, zaplatena mi bola az po novom roku, mam vystavit dodatocne DP za rok 2007, upravit zaklad dane a dan doplatit ?
2. Mam nejake nepoplatene zavazky za rok 2007. Mam v dodatocnom DP znizit zaklad dane o tuto sumu ? Pocitaju sa medzi nich aj odvody za december 2007 ?
3. Mam nejake nepoplatene zavazky za rok 2006. Mam s nimi nieco robit ?
4. Mal som v roku 2008 asi 4 mesiace auto napisane na firmu, potom som ho predal a na danovy urad nahlasil predaj auta. Samozrejme, prijem z predaja si mam uviest do prijmov za dany rok. Mam zaplatit dan za motorove vozidlo ked si ho nemozem uviest do nakladov, kedze budem mat pausalne vydaje ?

Dakujem za odpoved.
skumik
29.01.09,12:08
Dobrý deň,
tiež mám otázku k týmto paušálnym výdavkom. Ospravedlnujem sa ak to tu už niekde je spomenuté, ale veľmi sa v daniach a účte neorientujem a ako som už niekde písal, že mojej účtovníčke veľmi neverím, tak sa chcem tu uistiť...
takže je správne, ked som si prvý rok uplatňoval reálne výdavky a tento rok by som si chcel uplatniť paušálne výdavky? alebo musím pokračovať v tom ako som začal?? moja účtovníčka vraví, že je to na mne zvoliť si čo je daný rok pre mňa výhodnejšie... je to pravda??
ďakujem za odpoveď.
Anja111
29.01.09,12:12
Dobrý deň,
tiež mám otázku k týmto paušálnym výdavkom. Ospravedlnujem sa ak to tu už niekde je spomenuté, ale veľmi sa v daniach a účte neorientujem a ako som už niekde písal, že mojej účtovníčke veľmi neverím, tak sa chcem tu uistiť...
takže je správne, ked som si prvý rok uplatňoval reálne výdavky a tento rok by som si chcel uplatniť paušálne výdavky? alebo musím pokračovať v tom ako som začal?? moja účtovníčka vraví, že je to na mne zvoliť si čo je daný rok pre mňa výhodnejšie... je to pravda??
ďakujem za odpoveď.
Áno, ak nie si platiteľom DPH celý rok...
apo
29.01.09,12:32
Dobrý deň,
tiež mám otázku k týmto paušálnym výdavkom. Ospravedlnujem sa ak to tu už niekde je spomenuté, ale veľmi sa v daniach a účte neorientujem a ako som už niekde písal, že mojej účtovníčke veľmi neverím, tak sa chcem tu uistiť...
takže je správne, ked som si prvý rok uplatňoval reálne výdavky a tento rok by som si chcel uplatniť paušálne výdavky? alebo musím pokračovať v tom ako som začal?? moja účtovníčka vraví, že je to na mne zvoliť si čo je daný rok pre mňa výhodnejšie... je to pravda??
ďakujem za odpoveď.

Máš právo sa rozhodnúť, ale má to tento háčik.

Ak chceš za rok 2008 uplatniť paušálne výdavky musíš rok 2007 ukončiť v daňovom priznaní tak, že všetky neuhradené pohľadávky a záväzky ovplyvnia Tvoj základ dane.

Dôsledkom môže byť to, že by to vznikol daňový nedoplatok, musela by si podať dodatočné DP aj s penalizáciou.

Ak by Ti vznikol preplatok na dani za rok 2007 tak snáď môžeš prejsť na paušálne výdavky, ale úhrady pohľadávok z roku 2007 už nebudeš zahrňovať do príjmov z ktorých budeš počítať paušálne výdavky.

Fondy za december 2007 ako sa vysporiadajú Ti neporadím ak si ich platila v roku 2008. Opäť poviem snáď by si ich nemala zahrnúť do výdavkov roka 2007, ale dá sa na to pozerať rôzne.

apo
veronikasad
29.01.09,13:09
Ahojte,

zaujímalo by ma, či už niekto dostal penále od DU z titulu dodatočného daňového priznania a úpravy základu dane pri prechode na paušálne výdavky. Keď som sa asi pred 2 rokmi na to informovala na DU, dostala som odpoveď, že vtedy penále nevyrubujú ...
JAJA11
29.01.09,13:48
Ahojte,

zaujímalo by ma, či už niekto dostal penále od DU z titulu dodatočného daňového priznania a úpravy základu dane pri prechode na paušálne výdavky. Keď som sa asi pred 2 rokmi na to informovala na DU, dostala som odpoveď, že vtedy penále nevyrubujú ...

Tak toto by zaujímalo aj mňa, lebo by som tiež chcela spätne opravovať rok 2007 :o
apo
29.01.09,14:21
Nevyrubenie penále je vždy možné, je to na vôli správcu dane.

apo
milan76
02.02.09,20:05
Dobry den,
chcel by som poprosit o radu pri uplatnovani pausalnych vydavkov.
Aky prijem mam dat do sumy, ak sa mi stalo, ze mi bolo zaplatene na jednej fakture viac t.j. faktura bola vystavena na sumu 10500Sk,ale platba k nej bola 10800Sk,preplatok som obratom vratil spat. Mam do prijmov zaratat 10800, alebo sumu odpovedajucu fakture(preplatok bol vrateny).
Dakujem
Tweety
02.02.09,20:06
Dobry den,
chcel by som poprosit o radu pri uplatnovani pausalnych vydavkov.
Aky prijem mam dat do sumy, ak sa mi stalo, ze mi bolo zaplatene na jednej fakture viac t.j. faktura bola vystavena na sumu 10500Sk,ale platba k nej bola 10800Sk,preplatok som obratom vratil spat. Mam do prijmov zaratat 10800, alebo sumu odpovedajucu fakture(preplatok bol vrateny).
Dakujem
10500.-.
Vierik
03.02.09,06:55
Mňa k tejto téme zaujíma konkr. taká vec, že u kaderníčky by som chcela uplatniť paušálne výdavky vo výške 60% z príjmov, nakoľko som si pozerala tú prílohu č. 1 zákona 455/1991 o remeselných živnostiach a tam je holičstvo a kaderníctvo uvedené. Však môžem? Potrebujem sa len uistiť.

A všimla som si, že je tam uvedená "pohostinská činnosť". To akože aj chlapíkovi, čo prevádzkuje bar, môžem capnúť až 60%? Či si niečo zle vysvetľujem?!

Ďakujem!
Zužu
03.02.09,09:23
Ahojte,

zaujímalo by ma, či už niekto dostal penále od DU z titulu dodatočného daňového priznania a úpravy základu dane pri prechode na paušálne výdavky. Keď som sa asi pred 2 rokmi na to informovala na DU, dostala som odpoveď, že vtedy penále nevyrubujú ...

robila som dodatočné priznanie z dôvodu prechodu u viacerých daňovíkov a aj u seba a penále mi daňový úrad vyrúbil, ale za to na poistnom sa za ten rok ušetrilo v SP, lebo to sa platí až od podania DP, do ZP sa podáva dodatočné RZZP a tam sa to tiež doplatí za celý rok.
veronikasad
03.02.09,09:29
Mňa k tejto téme zaujíma konkr. taká vec, že u kaderníčky by som chcela uplatniť paušálne výdavky vo výške 60% z príjmov, nakoľko som si pozerala tú prílohu č. 1 zákona 455/1991 o remeselných živnostiach a tam je holičstvo a kaderníctvo uvedené. Však môžem? Potrebujem sa len uistiť.

A všimla som si, že je tam uvedená "pohostinská činnosť". To akože aj chlapíkovi, čo prevádzkuje bar, môžem capnúť až 60%? Či si niečo zle vysvetľujem?!

Ďakujem!
Väčšina kaderníčok okrem služby vykonáva aj predaj tovaru - vtedy je možné uplatniť paušál len 40 %. Ak poskytuje len služby - paušál 60 %.

Pri pohostinskej činnosti ide o predaj tovaru - chcela by som vidieť krčmára, ktorý si dá dobrovolne zdaniť 60 % svojich príjmov. Pokial nie je platitelom DPH celý rok - zákon uplatnenie paušálnych výdavkov vo výške 40 % nevylučuje.
sisa 7
03.02.09,10:26
Ahojte! Tému o paušálnych výdavkoch som si prečítala, ale stále som sa nedopátrala k predpísanej evidencii, ktorú musím viesľ. Takže nemusím mať evidenciu transakcií prebiehajúcich na BÚ a ani zoznam faktúr dodávateľských? Ďakujem
Aljok
03.02.09,10:33
Ahojte! Tému o paušálnych výdavkoch som si prečítala, ale stále som sa nedopátrala k predpísanej evidencii, ktorú musím viesľ. Takže nemusím mať evidenciu transakcií prebiehajúcich na BÚ a ani zoznam faktúr dodávateľských? Ďakujem

Pozri Zákon o dani z príjm.:
§ 6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
optimistka
03.02.09,10:34
si povinná viesť evidenciu príjmov v časovom slede, evidenciu zásob a evidenciu pohľadávok - viď § 6 ods.10 ZDP
ja by som si viedla aj evidenciu uhradeného poistného ZP a SP
Milan Benka
03.02.09,10:34
Nevyrubenie penále je vždy možné, je to na vôli správcu dane.

apo


Správca dane nemá ne výber. Zákon hovorí jednoznačne "vyrúbi". Nehovorí však kedy. Tu je trocha voľnosti pre správcu dane.
Vierik
03.02.09,12:29
U tej kaderníčku to mám jednoznačné - poskytuje len služby. Nerieši žiaden predaj vlasovej kozmetiky, ale u toho krčmára mi to nie je jasné: ako si to myslela? Samozrejme - predáva tovar, plus tam má príjmy z tých zábaviek typu šípky, hokej , hrací automat... Platcom DPH ešte nie je...hranicu nedosiahol...
Viem teda u neho použiť 40% či 60%?

Ďakujem ti veľmi pekne za predošlú odpoveď!
Marína
03.02.09,13:28
40%
Vierik
03.02.09,13:41
Vrelý dík!

A len pre zaujímavosť: prečo je to v tých remeselných živnostiach uvedené? Tá pohostinská činnosť? Či sa pod tým skrýva niečo úplne iné?
Johanka
03.02.09,14:13
Vrelý dík!

A len pre zaujímavosť: prečo je to v tých remeselných živnostiach uvedené? Tá pohostinská činnosť? Či sa pod tým skrýva niečo úplne iné?
Otázku polož na www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk) :).
Vierik
03.02.09,18:19
Ha-ha-ha! Skvostná odpoveď!

Práve preto sa furt napriek prečítanému pýtam kade chodím, lebo mám pocit, že buď som blbec alebo priamo dilino.

Ale veľmi pekne ďakujem!
Johanka
03.02.09,18:32
Tie isté slová, slovné spojenia, môžu mať pre účely rôznych zákonov iné významy. Väčšina zákonov má v úvode definície pojmov, pre účely konkrétneho zákona. Takže nemusí byť remeslo ako remeslo ;).
Pozri si tento materiál http://www.porada.sk/843314-post18.html, najmä "úvodník" :).
invest
04.02.09,10:15
Ahojte, potrebujem sa uistiť. K paušálnym výdavkom môžem pripočítať poistné SP a ZP len vo výške, ktorá pripadá na konkrétny rok, alebo skutočne zaplatené poistné? /doplatky za predchádzajúci rok/.

Vďaka
denisie
04.02.09,10:17
Ahojte, potrebujem sa uistiť. K paušálnym výdavkom môžem pripočítať poistné SP a ZP len vo výške, ktorá pripadá na konkrétny rok, alebo skutočne zaplatené poistné? /doplatky za predchádzajúci rok/.

Vďaka

ja myslím, že sa môže prirátať skutočne zaplatené poistné, čiže aj doplatky. Ale možno sa mýlim
veronikasad
04.02.09,10:20
Ahojte, potrebujem sa uistiť. K paušálnym výdavkom môžem pripočítať poistné SP a ZP len vo výške, ktorá pripadá na konkrétny rok, alebo skutočne zaplatené poistné? /doplatky za predchádzajúci rok/.

Vďaka
skutočne zaplatené poistné od 1.1.-31.12. daného kal. roku, vrátane nedoplatku RZZP
denisie
04.02.09,10:24
skutočne zaplatené poistné od 1.1.-31.12. daného kal. roku, vrátane nedoplatku RZZP

a prípadný nedoplatok na SP?
veronikasad
04.02.09,10:27
a prípadný nedoplatok na SP?
napísala som skutočne zaplatené poistné, teda aj nedoplatok do SP
invest
04.02.09,10:30
Ďakujem, tiež som si to myslela, veď v minulých obdobiach neboli uplatnené, keď neboli zaplatené.
JAJA11
04.02.09,11:07
napísala som skutočne zaplatené poistné, teda aj nedoplatok do SP

A ak niekto zaplatí poistné dopredu, môže byť v nákladoch, alebo to posunúť do ďalšieho roka? :o
Vierik
04.02.09,13:21
No, a zase som o hodný kus múdrejšia! Ďakujem pekne!
alexxandra
04.02.09,13:34
Dobry den, prosim Vas,stale plati,ze remeselne zivnosti maju 60% pausalne vydavky? Dakujem.
mysimis
04.02.09,13:43
áno, stále to platí.
Tinika
06.02.09,19:45
Príjmom sú zaplatené pohľadávky. (370000,-)
výdaje na poistné sa pripočítavajú k paušálnym výdavkom ( iba skutočne zaplatené poistné v danom roku - zdaňovacom období)

K tomu mám ešte otázočku. Kedže si musí SZCO vies evidenciu o pohladavkach, to znamená že do danoveho priznania si da skutočne zaplatené pohladavky a tie nezaplatene sa presuvaju do dalsieho roka? A to bez ohladu na to, či bude v dalšom roku viesť JU alebo si uplatní opať paušál? Ďakujem
ingak
06.02.09,20:02
Pozor pri zmene keď sa prechádza z JÚ na paušál alebo opačne sa musí podať priznanie ako keby bolo ukončené podnikanie. Takže je dôležité ako sa bude účtovať!
Rozalka
06.02.09,20:11
A ak niekto zaplatí poistné dopredu, môže byť v nákladoch, alebo to posunúť do ďalšieho roka? :o
Do daňových výdavkov nepatrí poistné, ak je zaplatené nad rámec záväzku, max za daný mesiac. Vysvetlím: do 31.12.2008 je možné uhradiť poistné za 12/08 splatné do 8.1.2009, nie však napr. polročné poistné vopred.

Aj s poistným uhradeným do 31.12.2008 za december budú problémy, SP si zaúčtovala predpis a pri platbe do konca roka 2008 jej vznikli preplatky v sume 1€c. SP bude požadovať žiadosť o vrátenie, ktorú posúdi, či žiadateľ nemá iné nedoplatky, potom vráti.
Príde platba 1 €c a banka si za tento úkon zaúčtuje 13€c, aspoň moja banka určite.:mad:
sníček
11.02.09,13:10
Dobrý deň chcela by som sa opýtať, Do DP sa píše príjem a výdaj zaokruhlený na koruny nahor a dan sa zaokruhluje na koruny nadol?, Čo všetko prípajam k DP . paušalne výdavky- aj výpis z účtu, potvrdenie o životnej poistke, a potvrdenie o zaplateni ZP - treba si ho vyžiadať na zdravotnej poisťovni? Ďakujem za pomoc
Muška
11.02.09,13:19
Dobrý deň chcela by som sa opýtať, Do DP sa píše príjem a výdaj zaokruhlený na koruny nahor zaokrúhľujem matematicky a dan sa zaokruhluje na koruny nadol? áno , Čo všetko prípajam k DP . paušalne výdavky- ak si nemala príjem zo zamestnania, a neuplatňuješ si bonus na dieťa /ak si si ho neuplatňovala v zamestnaní/ , tak nič aj výpis z účtu, potvrdenie o životnej poistke, a potvrdenie o zaplateni ZP - treba si ho vyžiadať na zdravotnej poisťovni? Ďakujem za pomoc
.. v texte
§ 47
Zaokrúhľovanie


(1) Základ dane, nezdaniteľné časti základu dane [§ 11 ods. 2 písm. b) a ods. 3], daňový bonus (§ 33), zdaniteľná mzda (§ 35), daň (§ 15 a 43), preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44) a suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane podľa § 50 sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol.
Zita5
11.02.09,13:25
Dobrý deň chcela by som sa opýtať, Do DP sa píše príjem a výdaj zaokruhlený na koruny nahor a dan sa zaokruhluje na koruny nadol?, Čo všetko prípajam k DP . paušalne výdavky- aj výpis z účtu, potvrdenie o životnej poistke, a potvrdenie o zaplateni ZP - treba si ho vyžiadať na zdravotnej poisťovni? Ďakujem za pomoc

Študujte dokumenty :)
juskam
11.02.09,18:10
1.Ak som v roku 2007 učtovala paušalné výdavky. Všetky pohľadávky mám uhradené. Odvody za december 07 boli zaplatené 1/O8. V roku 2008 chcem učtovať preukáyateľné výdavky. Potrrebujem podať dodatočné daňové prizanie z dôvodu prechodu na iný spôsob učtovania.
2. Ak všetky pohľadavky a zaväzky sú úhradené. Treba tiež upravovať základ dane pri prechode z paušalných výdavkov na preukazateľné. t.j. treba tam dopisať nuly alebo nemusí s tým nič robiť.
Muška
11.02.09,18:13
1.Ak som v roku 2007 učtovala paušalné výdavky. Všetky pohľadávky mám uhradené. Odvody za december 07 boli zaplatené 1/O8. V roku 2008 chcem učtovať preukáyateľné výdavky. Potrrebujem podať dodatočné daňové prizanie z dôvodu prechodu na iný spôsob učtovania. nie, keďže nemáš žiadne neuhradené pohľadávky, tak by si aj tak nemala o čo navyšovať ZD.
2. Ak všetky pohľadavky a zaväzky sú úhradené. Treba tiež upravovať základ dane pri prechode z paušalných výdavkov na preukazateľné. t.j. treba tam dopisať nuly alebo nemusí s tým nič robiť. nuly sa nepíšu :D:D, takže samozrejme, že nie

...v texte
sníček
12.02.09,14:43
Dobrý deň, chcela by som vedieť živnostník prvý rok 2008 si do DP dáva ZP - za jedenásť mesiacov, pretože december 2008 platí v januári 2009 a v januári 2008 zaplatil za december 2007 , ked ešte nebol živnostník, ale potom do RZZP si dá všetkých 12 mesiacov?pred živnosťou bol od 19.12.2007 dobrovoľne nezamestnaný, Ďakujem všetkým za pomoc a rady
marcelaStanakova
23.02.09,07:36
SZČO vypracuje DP puašálna daň 40%, potrebovala by som vedieť či si môže ešte odrátať z príjmu exekučné splátky + pokutu za neplatenie odvodvo do SP ?
mzdarka renca
23.02.09,07:40
SZČO vypracuje DP puašálna daň 40%, potrebovala by som vedieť či si môže ešte odrátať z príjmu exekučné splátky + pokutu za neplatenie odvodvo do SP ?

nie
Zita5
23.02.09,07:40
SZČO vypracuje DP puašálna daň 40%, potrebovala by som vedieť či si môže ešte odrátať z príjmu exekučné splátky + pokutu za neplatenie odvodvo do SP ?

Nie , nemôže odrátať .


P.S. Asi máte na mysli paušálne výdavky, nie paušálnu daň .
Ing.Eva Lacušková
24.02.09,20:40
Prosím Vás poraďte mi, máme založenú živnosť od mája roka 2008.
V živnosti je uvedená remeselná činnosť Zámočníctvo.
Faktúry sú z ČR, sú na nich zváračské práce.
Na daňovom mi povedali, že zámočníctvo a zváračské práce spolu úzko súvisia, teda zváračské práce sú súčasťou zámočníctva. zámočníctvo môže byť na základe vyúčneho listu.
Môžem dať 60 % paušal ?
A čo s takým SZČO čo má starú živnosť, má tam aj zámočníctvo aj zváračské práce a na faktúrach má uvedené fakturujeme ... zámočnícke a zváračské práce.

Čím dlhšie sa v tom hrabem, tým mi je to menej jasné.
veronikasad
24.02.09,20:45
Prosím Vás poraďte mi, máme založenú živnosť od mája roka 2008.
V živnosti je uvedená remeselná činnosť Zámočníctvo.
Faktúry sú z ČR, sú na nich zváračské práce.
Na daňovom mi povedali, že zámočníctvo a zváračské práce spolu úzko súvisia, teda zváračské práce sú súčasťou zámočníctva. zámočníctvo môže byť na základe vyúčneho listu.
Môžem dať 60 % paušal ?
A čo s takým SZČO čo má starú živnosť, má tam aj zámočníctvo aj zváračské práce a na faktúrach má uvedené fakturujeme ... zámočnícke a zváračské práce.

Čím dlhšie sa v tom hrabem, tým mi je to menej jasné.
Skús sa pohrabať v zmluve živnostníka a zistíš, čo sa za tým zámočníctvom, príp. záračskými prácami skrýva.

Mám živnostníka, ktorý mal na všetkých faktúrach murárske práce a keď mi priniesol zmluvu, boli tam pomocné stavebné práce...
JAJA11
25.02.09,05:53
Prosím Vás poraďte mi, máme založenú živnosť od mája roka 2008.
V živnosti je uvedená remeselná činnosť Zámočníctvo.
Faktúry sú z ČR, sú na nich zváračské práce.
Na daňovom mi povedali, že zámočníctvo a zváračské práce spolu úzko súvisia, teda zváračské práce sú súčasťou zámočníctva. zámočníctvo môže byť na základe vyúčneho listu.
Môžem dať 60 % paušal ?
A čo s takým SZČO čo má starú živnosť, má tam aj zámočníctvo aj zváračské práce a na faktúrach má uvedené fakturujeme ... zámočnícke a zváračské práce.

Čím dlhšie sa v tom hrabem, tým mi je to menej jasné.

Ja som tiež pred 2 rokmi mala takýto problém. Vtedy mi bolo doporučené zistiť, aké vzdelanie ten človek má. Ak je to vyučený zámočník a robí aj zváračské práce, ktoré sú súčasťou jeho zámočníckej činnosti - môže byť 60 %. Iné je však, ak si niekto spravil kurz na zváračské práe a vykonáva iba tieto - ( vraj je to možné ) a vtedy si môže uplatniť len 40 %. Takže treba zistiť, či má živnosť na zámočníctvo - ku ktorému musel dokladať aj doklad o vzdelaní a praxi. :)
Zita5
25.02.09,05:59
Prosím Vás poraďte mi, máme založenú živnosť od mája roka 2008.
V živnosti je uvedená remeselná činnosť Zámočníctvo.
Faktúry sú z ČR, sú na nich zváračské práce.
Na daňovom mi povedali, že zámočníctvo a zváračské práce spolu úzko súvisia, teda zváračské práce sú súčasťou zámočníctva. zámočníctvo môže byť na základe vyúčneho listu.
Môžem dať 60 % paušal ?
A čo s takým SZČO čo má starú živnosť, má tam aj zámočníctvo aj zváračské práce a na faktúrach má uvedené fakturujeme ... zámočnícke a zváračské práce.

Čím dlhšie sa v tom hrabem, tým mi je to menej jasné.

Bolo by dobré fakturovať zámočnícke práce . Vtedy má 60% pauš.výdavkov .
http://www.porada.sk/679202-post69.html
alfaekon
25.02.09,08:42
Chcem sa spýtať ako to je pri sprostredkovaní poistenia. Môžem uplatniť paušálne výdavky?? Aj odvody do zdravotnej?? Sociálku si neplatia.
mysimis
25.02.09,08:48
Chcem sa spýtať ako to je pri sprostredkovaní poistenia. Môžem uplatniť paušálne výdavky?? Aj odvody do zdravotnej?? Sociálku si neplatia.

40% paušálne výdavky + odvody do ZP.
katkaj
25.02.09,08:48
Chcem sa spýtať ako to je pri sprostredkovaní poistenia. Môžem uplatniť paušálne výdavky?? Aj odvody do zdravotnej?? Sociálku si neplatia.

áno, môžeš uplatniť paušálne výdavky plus zaplatené poistné
Monika C.
25.02.09,09:10
Pekný deň poradáci viete mi poradiť čo v takomto prípade živnostník :
do 31.5.2008 - zámočník od 1.6.2008 vydaný živnostenský list ako zámočník zároveň aj FA vystavené na zámočnícke práce. Viem , že 31.5. môže použiť 40% ale od 1.6. by mohol použiť 60 %. Čo v takomto prípade môže kombinovať alebo použiť 60 % alebo len 40%. Neviem si poradiť nemáte skúsenosti ?
balunka
25.02.09,09:18
Pekný deň poradáci viete mi poradiť čo v takomto prípade živnostník :
do 31.5.2008 - zámočník od 1.6.2008 vydaný živnostenský list ako zámočník zároveň aj FA vystavené na zámočnícke práce. Viem , že 31.5. môže použiť 40% ale od 1.6. by mohol použiť 60 %. Čo v takomto prípade môže kombinovať alebo použiť 60 % alebo len 40%. Neviem si poradiť nemáte skúsenosti ?
nemôžeš kombinovať,tento rok použiješ 40%a až budúci, ak budeš mať fa len na zám.práce ,použiješ 60%
Monika C.
25.02.09,09:45
Ďakujem balunka teraz som všimla že v príspevku je chyba do 31.5.08 bol zvárač ale vidím, že asi si to domyslela sorry. Ďakujem za odpoveď ale nepoteším ho.
nika.sum
26.02.09,10:39
Ahoj, prosim Vas k pausalnym vydavkom 40% pripocitavam este poistne do SP a ZP, chcem len vediet, ked ma poistenie do SP zatial dobrovolne, tiez to mozem pripocitat k pausalnym vydavkom, lebo podla §6 odst.10, mam pocit len vtedy ak by to bolo povinne. Mate niekto s tym skusenost?
balunka
26.02.09,11:30
Ahoj, prosim Vas k pausalnym vydavkom 40% pripocitavam este poistne do SP a ZP,
ano chcem len vediet, ked ma poistenie do SP zatial dobrovolne, tiez to mozem pripocitat k pausalnym vydavkom ano, lebo podla §6 odst.10, mam pocit len vtedy ak by to bolo povinne. Mate niekto s tym skusenost?
odpoveď v texte
veronikasad
26.02.09,11:46
Ahoj, prosim Vas k pausalnym vydavkom 40% pripocitavam este poistne do SP a ZP, chcem len vediet, ked ma poistenie do SP zatial dobrovolne, tiez to mozem pripocitat k pausalnym vydavkom, lebo podla §6 odst.10, mam pocit len vtedy ak by to bolo povinne. Mate niekto s tym skusenost?
ak sa prihlásiš v SP ako DPO počas prevádzkovania živnosti, tvoje poistenie je povinné a môžeš ho zahrnúť do paušálnych výdavkov.
Zdravotné poistenie zaplatené ako samoplatitel - pred začiatkom prevádzkovania živnosti nie je možné zahrnúť.
nika.sum
26.02.09,14:07
Dakujem velmi pekne, uz som to mala cele vypisane, len ma zmiatlo to slovo povinne.
jana007
01.03.09,10:47
Dobrý deň,
živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky, si platí dobrovoľne do Soc.poist. nemocenské poistenie 582,- Sk mesačne (okrem povinného poistenia). Môže do poistného zahrnúť i túto sumu?
mzdarka renca
01.03.09,10:49
Dobrý deň,
živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky, si platí dobrovoľne do Soc.poist. nemocenské poistenie 582,- Sk mesačne (okrem povinného poistenia). Môže do poistného zahrnúť i túto sumu?

áno
Marcela16
01.03.09,20:48
dobrý večer... som na pochybách ako to vlastne je: činnosť psychologa, nie je živnosťou, takže príjem by mal ísť riadku 3 daňového priznania ako príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov... je možné využiť paušálne výdavky? som zaskočená preto, že program mi práve pri tomto riadku nedáva túto možnosť... mohol by mi niekto s týmto poradiť?
mzdarka renca
01.03.09,21:02
dobrý večer... som na pochybách ako to vlastne je: činnosť psychologa, nie je živnosťou, takže príjem by mal ísť riadku 3 daňového priznania ako príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov... je možné využiť paušálne výdavky? som zaskočená preto, že program mi práve pri tomto riadku nedáva túto možnosť... mohol by mi niekto s týmto poradiť?

mal by ti dať možnosť uplatniť paušálne výdavky, skús urobiť DP cez www.drsr.sk (http://www.drsr.sk).
marjankaj
01.03.09,21:09
dobrý večer... som na pochybách ako to vlastne je: činnosť psychologa, nie je živnosťou, takže príjem by mal ísť riadku 3 daňového priznania ako príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov... je možné využiť paušálne výdavky? som zaskočená preto, že program mi práve pri tomto riadku nedáva túto možnosť... mohol by mi niekto s týmto poradiť?

Neviem, čo máš za program, ale podľa §6 ods.10 si môže uplatniť 40%.
Muška
01.03.09,21:14
dobrý večer... som na pochybách ako to vlastne je: činnosť psychologa, nie je živnosťou, takže príjem by mal ísť riadku 3 daňového priznania ako príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov... je možné využiť paušálne výdavky? som zaskočená preto, že program mi práve pri tomto riadku nedáva túto možnosť... mohol by mi niekto s týmto poradiť?

§ 6
(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)
.
.
.

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.
michelle84
02.03.09,05:30
Chcem sa opýtať, oproti roku 2007 sa nemenilo nič pri uplatňovaní 40 % paušálnych výdavkoch zvárača? A ako vysporiadať preplatok z RZZP za rok 2007, ktorý poisťovňa nevrátila, ale vykompenzovala so starým nedoplatkom?
Marína
02.03.09,08:45
Chcem sa opýtať, oproti roku 2007 sa nemenilo nič pri uplatňovaní 40 % paušálnych výdavkoch zvárača? A ako vysporiadať preplatok z RZZP za rok 2007, ktorý poisťovňa nevrátila, ale vykompenzovala so starým nedoplatkom?
1/ Stačí trochu hľadať, napr. tu http://www.porada.sk/885432-post2.html
Ak v prílohe činnosť nie je uvedená => 40%
2/ Vzájomný zápočet pohľadávky(RZZP) a záväzku(preddavok na poistné)
jana32
02.03.09,12:41
Prosím o radu. podnikateľ si doposiaľ uplatňoval preukázateľné výdavky, za minulý rok by si chcel ale uplatniť výdavky paušálom, keďže je to pre neho výhodnejšie. Podľa mňa však nemôže meniť spôsob účtovania. Poradíte mi?
Muška
02.03.09,12:51
Prosím o radu. podnikateľ si doposiaľ uplatňoval preukázateľné výdavky, za minulý rok by si chcel ale uplatniť výdavky paušálom, keďže je to pre neho výhodnejšie. Podľa mňa však nemôže meniť spôsob účtovania. Poradíte mi?
Môže
pri dodržaní § 17 ods. 8
lutka
02.03.09,13:07
Ja sa len chcem spýtať či si môže živnostník uplatniť 60% paušálne výdavky, pokiaľ spadá do skupiny podľa prílohy 1/živnostenského zákona, keď má ŽL na viac činností a nie sú všetky remeselné, ale vykonáva iba jednu činnosť a to remeselnú. /teda príjem má iba z remeselnej čivnosti/ Tuším, že to niekedy vysvetlovali, že by nemal uplatniť 60% výdavky ak má viac činností v ŽL. Poradí niekto? Ďakujem.
JankaO
02.03.09,13:14
Môže. (Dôležitý je príjem len z remeselnej činnosti podľa prílohy)
janka.mo
02.03.09,18:48
Dobry vecer, potrebovala by som poradit.... svagor ma zivnostensky list vydaný na vykonávanie ohlasovacej zivnosti Opracovanie drevnej hmoty a vyroba komponentov z dreva a ja som teraz na pochybach, ci si moze uplatnit pausalne vydavky 60% alebo iba 40%, lebo v prilohe zivnostenskeho zakona som co sa tyka dreva nasla toto SKUPINA 111 vyroba drevarska, vyroba nabytku, hudobnych nastrojov a ostatnych vyrobkov, Stolarstvo,
a ja neviem, ci to pre nho plati alebo nie
dakujem za odpoved
janka.mo
02.03.09,19:27
Dobry vecer, potrebovala by som poradit.... svagor ma zivnostensky list vydaný na vykonávanie ohlasovacej zivnosti Opracovanie drevnej hmoty a vyroba komponentov z dreva a ja som teraz na pochybach, ci si moze uplatnit pausalne vydavky 60% alebo iba 40%, lebo v prilohe zivnostenskeho zakona som co sa tyka dreva nasla toto SKUPINA 111 vyroba drevarska, vyroba nabytku, hudobnych nastrojov a ostatnych vyrobkov, Stolarstvo,
a ja neviem, ci to pre nho plati alebo nie
dakujem za odpoved
prosiiiim poradte mi.....
Muška
02.03.09,19:49
Dobry vecer, potrebovala by som poradit.... svagor ma zivnostensky list vydaný na vykonávanie ohlasovacej zivnosti Opracovanie drevnej hmoty a vyroba komponentov z dreva a ja som teraz na pochybach, ci si moze uplatnit pausalne vydavky 60% alebo iba 40%, lebo v prilohe zivnostenskeho zakona som co sa tyka dreva nasla toto SKUPINA 111 vyroba drevarska, vyroba nabytku, hudobnych nastrojov a ostatnych vyrobkov, Stolarstvo,
a ja neviem, ci to pre nho plati alebo nie
dakujem za odpoved
Janka,
ak švagor nemá napísané v ŽL presne "výroba drevárska, výroba nábytku......." , tzn, že ani pri zakladaní ŽL nemusel dokladovať "vyučenie" v odbore a ani prax.....a teda NEMÁ remeselnú živnosť.

Z toho vyplýva, že má nárok iba na 40 %
janka.mo
02.03.09,20:12
Janka,
ak švagor nemá napísané v ŽL presne "výroba drevárska, výroba nábytku......." , tzn, že ani pri zakladaní ŽL nemusel dokladovať "vyučenie" v odbore a ani prax.....a teda NEMÁ remeselnú živnosť.

Z toho vyplýva, že má nárok iba na 40 %
dakujem za odpoved....
ja som mu to aj pocitala so 40%, ale potom ma napadlo, ze pre istotu pozriem tu prilohu, ci nahodou.... ale ked som tam nasla tu skupinu, tak som si nebola ista, ze ci to musi byt presne take iste znenie aj na zivnostenskom.....
dakujem este raz, som o nieco mudrejsia :)))
nela07
02.03.09,20:21
Dobrý večer, tiež si nie som istá, či môžem uplatniť 60% výdavkov. Ide o živnosť - kaderníctvo, kozmetika a ďalej rôzne služby- poradensto, atď. Príjmy boli z kaderníctva a z kozmetiky a tzv. prenájom kresla pedikérke, ktorá poskytuje služby v ich prenajatých priestoroch. Ja by som dala 60%, ale nie som si istá, keď je tam ten prenájom. Ďakujem za odpovede.
nela07
02.03.09,20:57
posúvam
babi2
03.03.09,06:28
Dobrý večer, tiež si nie som istá, či môžem uplatniť 60% výdavkov. Ide o živnosť - kaderníctvo, kozmetika a ďalej rôzne služby- poradensto, atď. Príjmy boli z kaderníctva a z kozmetiky a tzv. prenájom kresla pedikérke, ktorá poskytuje služby v ich prenajatých priestoroch. Ja by som dala 60%, ale nie som si istá, keď je tam ten prenájom. Ďakujem za odpovede.
Nemôžeš dať 60%, paušálne výdavky budú 40%
Nika_B
03.03.09,10:12
Môžem ešte ja ? Tak ako mi to jasné bolo, už som na pochybách. Môžete mi prosím poradiť, ak má švagor v ŽL napísané : Vykonávanie zváračských prác elektrickým oblúkom, plameňom, bodovým a švovým zváraním, zváranie CO2, paličské práce a na faktúrach : zváračské práce, môže si uplatniť 60 % ? V prílohe, ktorú som tu našla je to zaradené ako : voľné živnosti - čiastkové súvisiace činnosti.

Ďakujem pekne a prajem pekný deň.
Nika
JAJA11
03.03.09,11:15
[quote=Nika_B;969926]Môžem ešte ja ? Tak ako mi to jasné bolo, už som na pochybách. Môžete mi prosím poradiť, ak má švagor v ŽL napísané : Vykonávanie zváračských prác elektrickým oblúkom, plameňom, bodovým a švovým zváraním, zváranie CO2, paličské práce a na faktúrach : zváračské práce, môže si uplatniť 60 % ? V prílohe, ktorú som tu našla je to zaradené ako : voľné živnosti - čiastkové súvisiace činnosti.

Podľa mňa nie, zváračské práce nie sú v prílohe. Bohužial, len 40 %.
Nika_B
03.03.09,11:58
Podľa mňa má nárok len na tých 40% ale potrebujem si byť istá. Je to teda tak ?
Ďakujem
Nika
Nika_B
03.03.09,12:00
Myslela som si to a nepoteším ho.
Ďakujem a pekný zbytok dňa :)
Nika
chudaska
03.03.09,15:46
Teraz mi priniesol SZCO faktury,kde ma na zaklade ramcovej zmluvy vam fakturujem prace....,opytala som sa ze v com podnika,povedal,ze je revizny technik, výpis zo živn. opravnenia:
Mechanické triedenie a mechanické úpravy súčiastok,častí strojov a zariadení.
Ja by som dala 40%,len sa chcem uistit,ci ste toho isteho nazoru!
chudaska
03.03.09,16:09
No fakt som na pochybach,lebo medzi remes. zivnostami som nasla toto:
REMESELNÉ ŽIVNOSTI kmeňové činnosti
6. OPRAVY PRACOVNÝCH STROJOVzahŕňa:Opravy pracovných strojov (ide o stroje, ktoré sú prispôsobené vykonávať pracovné činnosti) a ich funkčných celkov. Demontáž, kontrola a opravy jednotlivých súčiastok, podskupín a skupín a ich montáže; všetky stupne opravárenských prác. Kontrola funkcií po vykonaných opravách a uvádzanie opravených pracovných strojov do prevádzky.

Tak teraz 40 alebo 60% Preco do tych zivnosti nepisu,ze je to remeselna alebo volna zivnost?
JAJA11
03.03.09,16:19
Teraz mi priniesol SZCO faktury,kde ma na zaklade ramcovej zmluvy vam fakturujem prace....,opytala som sa ze v com podnika,povedal,ze je revizny technik, výpis zo živn. opravnenia:
Mechanické triedenie a mechanické úpravy súčiastok,častí strojov a zariadení.
Ja by som dala 40%,len sa chcem uistit,ci ste toho isteho nazoru!

Ak Vám nedoniesol doklady o nákladoch, jednoznačne 40%. treba len skontrolovať, či si paušálne výdavky uplatňoval aj minulý rok a ak nie, prípadne upraviť daňové priznanie za rok 2007 ;)
Zita5
03.03.09,17:13
Teraz mi priniesol SZCO faktury,kde ma na zaklade ramcovej zmluvy vam fakturujem prace....,opytala som sa ze v com podnika,povedal,ze je revizny technik, výpis zo živn. opravnenia:
Mechanické triedenie a mechanické úpravy súčiastok,častí strojov a zariadení.
Ja by som dala 40%,len sa chcem uistit,ci ste toho isteho nazoru!


Pozrite si vo vymedzení živností Skupinu 113 -
Montáž,rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení .

Aké práce konkrétne fakturoval?
Pozrite si ešte tento link , síce je to od stolára ďaleko, ale tam uvádzam , čo musí preukazovať pri zriaďovaní remes.živnosti.
http://www.porada.sk/970324-post5.html
Ak Vám povedal , že je revízny technik , tak to by musel mať podľa môjho názoru Viazanú živnosť .
Viazané živnosti sú činnosti, u ktorých je odborná spôsobilosť upravená osobitnými predpismi. Pre každú činnosť je v zákone individuálne stanovené, pri splnení akých podmienok je možné ju vykonávať.
Alexandra777
03.03.09,19:05
Ak daňovník fakturoval pol roka na remeselnú živnosť, môže si pri príjmoch z remeselnej živnosti uplatniť 60 % paušálne výdavky a pri príjmoch zo živnosti, ktorá nie je remeselnou 40 %?
JankaO
03.03.09,19:08
Ak daňovník fakturoval pol roka na remeselnú živnosť, môže si pri príjmoch z remeselnej živnosti uplatniť 60 % paušálne výdavky a pri príjmoch zo živnosti, ktorá nie je remeselnou 40 %?
Nie
chudaska
03.03.09,19:19
Pozrite si vo vymedzení živností Skupinu 113 -
Montáž,rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení .

Aké práce konkrétne fakturoval?
Pozrite si ešte tento link , síce je to od stolára ďaleko, ale tam uvádzam , čo musí preukazovať pri zriaďovaní remes.živnosti.
http://www.porada.sk/970324-post5.html
Ak Vám povedal , že je revízny technik , tak to by musel mať podľa môjho názoru Viazanú živnosť .
Viazané živnosti sú činnosti, u ktorých je odborná spôsobilosť upravená osobitnými predpismi. Pre každú činnosť je v zákone individuálne stanovené, pri splnení akých podmienok je možné ju vykonávať.

Tak sa ho musim spytat,ci dokladal pri vybavovani zivnosti odbornu sposobilost,len niekedy je s nimi hrozna komunikacia,niektori ani nevedia na zaklade coho podnikaju
Alexandra777
03.03.09,19:32
Prečo nie? Ak si urobil remeselnú živnosť až v druhom polroku, nemôže si na remeselnú živnosť uplatňovať 60 % paušálne výdavky?
marjankaj
03.03.09,19:46
Prečo nie? Ak si urobil remeselnú živnosť až v druhom polroku, nemôže si na remeselnú živnosť uplatňovať 60 % paušálne výdavky?

Pre toto § 6 ods 10 zákona o dani z príjmov:

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Nie je tu písané aké má živnosti v živnostenskom liste, ide len o to aké má príjmy.
lubica simkova
04.03.09,08:13
Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Ahojte, hľadám riešenie problemu -živnostník r.2008 paušálne výdavky, r. 2009 chce skutočné, neuhradená pohľ. z roku 2008 bude dodanená podľa par. 17 v DP za rok 2008. Ale môžem si z nej uplatniť paušálny výdavok alebo ju dodaním v plnej sume?
Ďakujem, Ľubica
lubica simkova
04.03.09,08:30
Prajem pekný večer, robím dodatočné DP, neviem či som správne pochopila výklad zákona. Ak poradíte budem vďačná. Živnostník r. 2005 - preukázateľné výdavky v roku 2006 paušálne výdavky. Faktúra za 12/2005 vyplatená v roku 2006 - podľa par. 17 zvyšujúca základ dane - r. 4O DP. V záväzkoch r. 2005 neuhr . došlá faktúra - Orange vo výške 753 Sk, uhradená v roku 2006 - podľa par. 17 položka znižujúca základ dane r. 41 DP? Píšem dosť v skratke, neviem či som správne zadala otázku, aby ste mi pomohli, Ďakujem.
Ahoj, môžem sa opýtať, ked pri zmene živnostníka z paušálnych výdavkov na skutočné dodaním neuhradenú fa, môžem si na ňu uplatniť aj paušálny výdavok alebo ju dodaním celú?
Šakujem, Ľubica
JAJA11
04.03.09,08:44
Ahojte, hľadám riešenie problemu -živnostník r.2008 paušálne výdavky, r. 2009 chce skutočné, neuhradená pohľ. z roku 2008 bude dodanená podľa par. 17 v DP za rok 2008. Ale môžem si z nej uplatniť paušálny výdavok alebo ju dodaním v plnej sume?
Ďakujem, Ľubica

Ja mám ten istý problém, podľa vyjadrenia DR SR TN sa musí dodaniť plná suma, aj keď je to podľa mňa nespravodlivé :mee:
Veronika R
04.03.09,09:06
správne dodaňuje sa plná suma, z toho príjmu nemá nárok odpočítať paušálne výdavky
JAJA11
04.03.09,09:31
správne dodaňuje sa plná suma, z toho príjmu nemá nárok odpočítať paušálne výdavky

len či je to aj spravodlivé. Podľa mňa nie, lebo keby mu to uhradili do konca roka, mal by nárok na 40 % paušálnych výdavkov. A v prípade, že mu takúto faktúru neuhradia vôbec, je potrestaný dvojnásobne. :(
Veronika R
04.03.09,09:52
to je pravda, len my s tým nič nespravíme
Veronika R
04.03.09,09:56
ale teraz ma napadá jedná vec, rozoberá sa tu téma riadok 40,41 v daňovom priznaní. Tam čakajú na vyjadrenie DR, či sa majú používať riadky 40,41 alebo nie v JU. Skús počkať ešte na to. Ak by to bolo tak, že sa používať nebudú a bude sa to zahŕňať do príjmu, potom by mal nárok na odpočet paušálnych výdavkov.

Lebo v poučení je napísané následovne:
Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona. Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane).
JankaO
04.03.09,14:54
ale teraz ma napadá jedná vec, rozoberá sa tu téma riadok 40,41 v daňovom priznaní. Tam čakajú na vyjadrenie DR, či sa majú používať riadky 40,41 alebo nie v JU. Skús počkať ešte na to. Ak by to bolo tak, že sa používať nebudú a bude sa to zahŕňať do príjmu, potom by mal nárok na odpočet paušálnych výdavkov.


Ak daňovník uplatňuje výdavky % nie je účtovnou jednotkou, nevedie JÚ a nemôže si teda o neuhradenú pohľadávku upraviť základ dane v peňažnom denníku, na čo sa odvoláva Poučenie v r. 40 a 41. Z toho vyplýva, že je nutné pri "paušálnych výdavkoch" upraviť ZD v daňovom priznaní a to v r. 40 a 41.
Paula
04.03.09,20:22
Ak daňovník uplatňuje výdavky % nie je účtovnou jednotkou, nevedie JÚ a nemôže si teda o neuhradenú pohľadávku upraviť základ dane v peňažnom denníku, na čo sa odvoláva Poučenie v r. 40 a 41. Z toho vyplýva, že je nutné pri "paušálnych výdavkoch" upraviť ZD v daňovom priznaní a to v r. 40 a 41.


Takto je to mimoriadne jasne vysvetlené, vďaka Janka :)
johny18
07.03.09,11:48
Nedavno som sa tu pytal na problematiku prechodu z uctovnictva na pausalne vydavky. Vsetko mi bolo vysvetlene, v roku 2007 sa viedlo ucto, za rok 2008 sa uplatnia pausalne vydavky. Teda za rok 2007 podam dodatocne DP k dani z prijmu, prijmy zvysim o pohladavky, vydavky zvysim o zavazky.

Moja otazka - budem za rok 2007 k dodatocnemu DP opat prikladat aj vykaz o majetku a zavazkoch a vykaz o prijmoch a vydavkoch? Ak ano, vo vykaze o majetku a zavazkoch uvediem pohladavky a zavazky za rok 2007 vo vyske 0 Sk? A tiez vo vykaze o prijmoch a vydavkoch zvysim prijmy o pohladavky a vydavky o zavazky?
Monika Kováčová
07.03.09,11:55
dobrá otázka johny18..
Takže základ dane upravíš cez tlačivo DP, je to r. 40 a r. 41.
V poučení k vyplneniu DP sa píše síce niečo iné, ale tu je diskusia k problému, ak ťa to zaujíma: http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html
Postupuj tak, že upravíš ZD v DP a výkazy zostanú pôvodné.
johny18
07.03.09,12:19
Velmi pekne dakujem, pomohla si mi.
JAJA11
07.03.09,13:35
Nedavno som sa tu pytal na problematiku prechodu z uctovnictva na pausalne vydavky. Vsetko mi bolo vysvetlene, v roku 2007 sa viedlo ucto, za rok 2008 sa uplatnia pausalne vydavky. Teda za rok 2007 podam dodatocne DP k dani z prijmu, prijmy zvysim o pohladavky, vydavky zvysim o zavazky.

Moja otazka - budem za rok 2007 k dodatocnemu DP opat prikladat aj vykaz o majetku a zavazkoch a vykaz o prijmoch a vydavkoch? Ak ano, vo vykaze o majetku a zavazkoch uvediem pohladavky a zavazky za rok 2007 vo vyske 0 Sk? A tiez vo vykaze o prijmoch a vydavkoch zvysim prijmy o pohladavky a vydavky o zavazky?


Či treba dokladať nové výkazy neviem, pretože budú rovnaké, ako tie čo ste odovzdali. Výkazy majú odrážať skutočný stav a ten je nenulový. V podstate na riadkoch 40 a 41 DP budú pohľadávky a záväzky vo výške ako sú vo výkaze. :rolleyes:
abel
07.03.09,13:40
Či treba dokladať nové výkazy neviem, pretože budú rovnaké, ako tie čo ste odovzdali. Výkazy majú odrážať skutočný stav a ten je nenulový. V podstate na riadkoch 40 a 41 DP budú pohľadávky a záväzky vo výške ako sú vo výkaze. :rolleyes:
JAJA, zrejme si ešte nenaďabila na túto tému http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html
Šťastná to žena ;)
JAJA11
07.03.09,14:15
JAJA, zrejme si ešte nenaďabila na túto tému http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html
Šťastná to žena ;)


Ani neviete, ako ste ma potešili. Dúfam, že to platí aj pre rok 2007. Potrebujem podať DDP z dôvodu prechodu z paušálnych výdavkov na skutočné a týmto budem môcť uplatniť paušálne výdavky aj zo sumy, ktorá nebola uhradená. Inak ja som v roku 2006 upravovala ZD o neuhradené pohľadávky a záväzky cez ID, až potom som na porade našla poučenie, že to má byť cez DP. Čiže sa len vrátim k starému spôsobu. Vtedy pri úprave DZ mi pohľadávky a záväzky zostali vo výkazoch, nemala som ich nulové (To neviem, či je správne, ale snáď ano, veď taká bola skutočnosť o mojom majetku ku dňu uzávierky) :o
Muška
07.03.09,14:21
Čiže sa len vrátim k starému spôsobu. Vtedy pri úprave DZ mi pohľadávky a záväzky zostali vo výkazoch, nemala som ich nulové (To neviem, či je správne, ale snáď ano, veď taká bola skutočnosť o mojom majetku ku dňu uzávierky) :o

Vidíš Jajka,
a tu bude riadny guláš.

Ty si upravíš v PD základ dane a necháš vo výkaze pohľ. a záväzky....a teraz čo??
DU bude vedieť či si si to upravila alebo nie??

Podľa mňa r. 40 a 41 sú na to ideálne. A ak upravíš ZD v peň. denníku, tak naozaj by som výkazy dala "nulové" - a potom to odráža moje účtovníctvo.

Logickejšie to bolo cez riadky 40 a 41
Muška
07.03.09,14:22
Ani neviete, ako ste ma potešili.

Aspoň niekoho :)
..mňa to teda vôbec nepotešilo, mňa to :mad:
apo
07.03.09,15:03
dobrá otázka johny18..
Takže základ dane upravíš cez tlačivo DP, je to r. 40 a r. 41.
V poučení k vyplneniu DP sa píše síce niečo iné, ale tu je diskusia k problému, ak ťa to zaujíma: http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html
Postupuj tak, že upravíš ZD v DP a výkazy zostanú pôvodné.

S podobným problémom som sa stretol pri predaji podniku FO a vo výkaze som ponechal KZ záväzkov a pohľadávok. Základ dane z príjmu som upravoval v daňovom priznaní. Keď mi to došlo tak som urobil opravný výkaz s nulovým výkazom majetku a záväzkov.

Predaj podniku sa urobil k 31.12.2007

Či sú tieto dva ukončenia roku z pohľadu vyhotovenia výkazu o majetku a záväzkoch rovnaké, alebo iné je priestor na diskusiu.

Pozdravujem.

apo
JAJA11
07.03.09,15:19
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.




Ale teraz čo je to základ dane pre daňovníka, ktorý má paušálne výdavky? Sú to všetky jeho príjmy, ktoré mal + upravené (pri prechode na skutočné náklady) a potom až upravené o paušálne výdavky, alebo je to zistený základ dane z príjmov znížený o paušálne výdavky a potom až zvýšený o neuhradené pohľadávky? :o Keď čítam zákon, vychádza mi tá horšia - nespravodlivá varianta, ale čo ak nemám pravdu (tak by som sa chcela mýliť) :mee:
veronikasad
07.03.09,15:20
Vidíš Jajka,
a tu bude riadny guláš.

Ty si upravíš v PD základ dane a necháš vo výkaze pohľ. a záväzky....a teraz čo??
DU bude vedieť či si si to upravila alebo nie??

Podľa mňa r. 40 a 41 sú na to ideálne. A ak upravíš ZD v peň. denníku, tak naozaj by som výkazy dala "nulové" - a potom to odráža moje účtovníctvo.

Logickejšie to bolo cez riadky 40 a 41
Muška a platí to aj pri skončení podnikania ?
Zostala mi u klienta jedna neuhradená pohľadávka. Upravím ZD cez riadok 40 alebo v peňažnom denníku ?
Tému som čítala, len sa mi to zdá celé domotané ...
Zita5
07.03.09,15:35
Aspoň niekoho :)
..mňa to teda vôbec nepotešilo, mňa to :mad:

Či mi uveríte , alebo nie , každý deň veľmi očakávam odpoveď , ako sa nám k tomu vyjadrí DRSR ........prešiel síce týždeň a odpoveď žiadna .
:rolleyes:
Ako náhle obdržím odpoveď , už aj to prilepím na PORADU.;)
Muška
07.03.09,15:37
Veronika,
chvíľu počkaj, lebo ja teda stále robím cez r. 40 a 41 /pretože čítam DP a v ňom uvedené zákony/ a ak tam nie je napísané, že § 17 OKREM ODSTAVCOV......, tak budem ZD upravovať cez tieto riadky.

Ale minulý týždeň som asi "omylom" otvorila Poučenie k DP a skoro mi vypadli "panenky" :eek: ....a tak vznikla téma http://www.porada.sk/t104283-p4-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html .
Takže Zitka poslala dotaz na drsr.....a tento týždeň som zaslala aj ja, ale stále nám neodpovedali.

Tak čakáme.
veronikasad
07.03.09,15:40
Veronika,
chvíľu počkaj, lebo ja teda stále robím cez r. 40 a 41 /pretože čítam DP a v ňom uvedené zákony/ a ak tam nie je napísané, že § 17 OKREM ODSTAVCOV......, tak budem ZD upravovať cez tieto riadky.

Ale minulý týždeň som asi "omylom" otvorila Poučenie k DP a skoro mi vypadli "panenky" :eek: ....a tak vznikla téma http://www.porada.sk/t104283-p4-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html .
Takže Zitka poslala dotaz na drsr.....a tento týždeň som zaslala aj ja, ale stále nám neodpovedali.

Tak čakáme.
Muška, ďakujem za odpoveď. Sledujem tú tému, ale názory sa rôznia. DR si dáva nejako načas /ako vždy - budú to vedieť, keď budú kontrolovať/. Myslíš, že budú nejaké pokuty, ak úprava ZD nebude podľa ich predstav
JAJA11
07.03.09,15:40
Či mi uveríte , alebo nie , každý deň veľmi očakávam odpoveď , ako sa nám k tomu vyjadrí DRSR ........prešiel síce týždeň a odpoveď žiadna .
:rolleyes:
Ako náhle obdržím odpoveď , už aj to prilepím na PORADU.;)

Už sa na ňu teším, nech sa môžem posunôť ďalej :o
MarcelkaT
07.03.09,16:01
Mám z toho všetkého už myš-maš. Prosím o radu: pokiaľ uplatňujem výdavky percentom z príjmov/ paragraf 6, ods.10/, či prikladám aj výkazy. Ak áno, tak čo mám uviesť do výdavkov /do ktorého chlievika/. Ďakujem za radu.
abel
07.03.09,16:04
Pri uplatňovaní výdavkov % sa výkazy neprikladajú.
MarcelkaT
07.03.09,16:23
Abel, ďakujem za radu. Pekný víkend.
JAJA11
07.03.09,16:26
Mám z toho všetkého už myš-maš. Prosím o radu: pokiaľ uplatňujem výdavky percentom z príjmov/ paragraf 6, ods.10/, či prikladám aj výkazy. Ak áno, tak čo mám uviesť do výdavkov /do ktorého chlievika/. Ďakujem za radu.

nie ;)
Marína
07.03.09,16:37
Ale teraz čo je to základ dane pre daňovníka, ktorý má paušálne výdavky? Sú to všetky jeho príjmy, ktoré mal + upravené (pri prechode na skutočné náklady) a potom až upravené o paušálne výdavky, alebo je to zistený základ dane z príjmov znížený o paušálne výdavky a potom až zvýšený o neuhradené pohľadávky? :o Keď čítam zákon, vychádza mi tá horšia - nespravodlivá varianta, ale čo ak nemám pravdu (tak by som sa chcela mýliť) :mee:
Jaja, počkajme, prosím, na odpoveď z DR SR.
Paula
07.03.09,16:40
Jaja, počkajme, prosím, na odpoveď z DR SR.


Kým pošlú oskenovaný odstavec z poučenia (ako som už raz poznamenala) :D.
DanielaSL
07.03.09,17:01
Počujte , už mám z toho myš maš aj ja..a prečo sú tu dve témy v ktorých sa o tomto debatuje...neviem kde mám skôr čítať.....?:confused:
DanielaSL
07.03.09,17:02
Kým pošlú oskenovaný odstavec z poučenia (ako som už raz poznamenala) :D.

mimotemy oprskala som monitor... to je ich zvyk...poslať odcitovaný kus niečoho, čomu aj tak nerozumiem.... Pauli dobre si to napísala.:D
Muška
07.03.09,17:13
Dani , keby len dve.
V jednej sme to začali rozoberať.
Ja som potom založila "extra" tému na toto poučenie klikni: http://www.porada.sk/t104283-p4-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html od príspevku 39.

Potom sme požiadali Zoliho aby nám to zlúčil....a už to bolo :D:D:D
DanielaSL
07.03.09,17:17
Muši ..no práve , ja som tú tému začala čítať a zdala sa mi nejaká divná..ako keby v nej nejaký kúsok zmizol..... a potom som našla toto...:)
Muška
07.03.09,17:19
Dani, tak "toto" zrovna k tomu nepatrí.
Táto téma je z dvoch tém http://www.porada.sk/t104283-p4-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html
Tá druhá začína od môjho príspevku č. 39 /to bol pôvodne zakladajúci príspevok/
Zoli nám to trošku "domrvil" :D
VieraK.
07.03.09,17:46
Može si uplatniť paušálne výdavky aj SZČO, ktorá zamestnávala v r. 2008 jedného zamestnanca na dohodu?
mysimis
07.03.09,17:59
kuk sem:
10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
editasara
08.03.09,18:18
Dobrý večer, prosím Vás, môže živnostník, ktorý nevykázal žiadne príjmy zo SZČO - ale má príjmy zo závislej činnosti - uplatniť si okrem odpočitateľnej položky aj náklady na energie z domu, ktorý nemá zaradený v majetku - ale je mal slúžiť na podnikanie. Paušálne platby za energie boli hradené celý rok / je to samostatný objekt/.
veronikasad
08.03.09,18:22
Dobrý večer, prosím Vás, môže živnostník, ktorý nevykázal žiadne príjmy zo SZČO - ale má príjmy zo závislej činnosti - uplatniť si okrem odpočitateľnej položky aj náklady na energie z domu, ktorý nemá zaradený v majetku - ale je mal slúžiť na podnikanie. Paušálne platby za energie boli hradené celý rok / je to samostatný objekt/.
Ak nemal zo živnosti príjmy, výdavky mu neznížia celkový základ dane. Môže vykázať len stratu a túto si umoriť v ďalších rokoch.
Čo sa týka energii, o aký dom sa jedná ? Ak je to vlastný dom nezaradený do obchodného majetku, môžno pomôže vyhľadávanie, napr. kancelária v dome
apo
08.03.09,18:25
Doplním.

Ak je vykázaná strata je povinnosť podať daňové priznanie.

apo
veronikasad
08.03.09,18:30
Doplním.

Ak je vykázaná strata je povinnosť podať daňové priznanie.

apo
Súhlasím, ale mal príjmy zo ZČ, takže DP podáva
editasara
08.03.09,19:05
Mohli by ste to vysvetliť napr. v číslach? Príjmy zo závislej činnosti cca 500 tis, naklady na energie za rok cca 35000, prijmy z podnikania 0. Je to vlastný dom, ale nebýva v ňom.
abel
08.03.09,19:13
35000 za energie sa mi zdá dosť, keď z toho nedosiahol ani korunu príjmu. A keď ten dom nie je zaradený v majetku, ja by som tam tie energie nedávala. Pochybujem, že daňový úrad by uznal takto vzniknutú stratu.
Takže dala by som len DP typu A - príjmy zo závislej činnosti.
editasara
08.03.09,19:21
Ďakujem, je to dosť, ale je to samostatný dom a zima je krutá, takže vykurovať sa musí, či tam niekto je, alebo nie je.
veronikasad
08.03.09,19:25
Mohli by ste to vysvetliť napr. v číslach? Príjmy zo závislej činnosti cca 500 tis, naklady na energie za rok cca 35000, prijmy z podnikania 0. Je to vlastný dom, ale nebýva v ňom.
Ak by ti aj tie energie u DU prešli - osobne by som ich tam nedávala, výpočet základu dane a celkovej dane v roku 2008 to neovplyvni.

pozri tu :

http://www.porada.sk/976906-post987.html
editasara
08.03.09,19:36
Veľmi pekne ďakujem.
Marína
08.03.09,21:02
Kým pošlú oskenovaný odstavec z poučenia (ako som už raz poznamenala) :D.
Pauli, nie je to tak vždy, však?;)
monikago
11.03.09,20:26
ahojte, ja viem, ze o paušálnych výdavkoch sa uz tu toho moc popisalo, aj som uz toho hodne precitala, ale som v koncoch s mojim klientom, moc by som mu chcela pomoct, ale neviem ako:

vykonava živnosť na základe ohlasovaje živnosti činnosť: zámočníctvo, ale na faktúry pre firmu, ktorú pracuje tak vypisuje, že fakturujeme Vám zámočnícke a zváračské práce za príslušný mesiac.

no a teraz neviem, či mu môžem uplatniť vo výdavkoch 60% - do čoho by aj zámočníctvo spadalo alebo len 40% ked tam ma aj zváranie, mám sa odkazovať na živnostenský list alebo na faktúry dakujem

ps. ide o to, ze ked mu zauctujem len 40% výdavky tak platime velke dane a chcela by som mu pomoct, aby platil co najmenej a vedenie klasickeho uctovnictva sa mu neoplati.

dakujem monika
babi2
12.03.09,06:37
Na uplatnenie 60% by musel mať remeselnú živnosť a nakoľko má ohlasovaciu tak len 40%
JAJA11
12.03.09,07:15
Na uplatnenie 60% by musel mať remeselnú živnosť a nakoľko má ohlasovaciu tak len 40%

A ako viem, či má ohlasovaciu alebo remeselnú živnosť? Kde sa to dá zistiť?
babi2
12.03.09,07:24
Vyhľadaj si ho na www.zrsr.sk, pozri akú náplň má v živnosti a potom si pozri prílohu v Živnostenskom zákone
REMESELNÉ ŽIVNOSTI kmeňové činnosti ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti
1.
Zámočníctvo
zahŕňa:
Odborné práce na zhotovovanie kovových súčiastok a dielov ručným a jednoduchým strojným obrábaním podľa výkresovej dokumentácie. Montážne a demontážne práce pri opravách, údržbe a nastavovaní strojov a strojných zariadení, okrem strojov a strojných zariadení spadajúcich do inej reglementovanej živnosti. Zhotovovanie, montáž, osadzovanie, opravy, údržba a nastavovanie stavebných zámočníckych výrobkov a konštrukcií z kovových materiálov, s využitím unifikovaných a normalizovaných dielov a výrobkov používaných v stavbách. Montáž, bežné, stredné a generálne opravy strojov a zariadení, nastavovanie a uvádzanie do chodu nových pracovných prostriedkov podľa dispozícií výrobcu, inštalácia strojov.

Strojárstvo a ostatná kovospracujúca výroba - kód 24

2466 2 – mechanik opravár
2431 2 - operátor v kovoobrábaní a službách
2424 2 – zámočník
2434 2 – zámočník
2429 2 – zámočník stavebný
2424 4 - zámočník prevádzkový
2427 4 – zámočník koľajových vozidiel
charakteristika odboru:
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na získavanie vedomostí a zručnosti v oblasti opravy strojov a zariadení i funkčných celkov, montáž a demontáž, kontrolu a opravu strojových častí, základné ručné a strojové operácie pri rozpájaní, spájaní a opravách strojových častí a jednoduché elektrotechnické práce priamo súvisiace s opravou príslušného zariadenia. Zamerané je na plynárenské zariadenia, stroje a zariadenia, poľnohospodársku techniku rastlinnej výroby a živočíšnej výroby, zariadenia pre cukrovary a škrobárne, renováciu poľnohospodárskej techniky a kováčstvo, cestné motorové vozidlá, koľajové vozidlá a lietadlá. Čítanie technických výkresov, technologických a pracovných postupov, rozlišovanie bežných materiálov. Vizuálna kontrola výrobkov rozmerov a funkčnej činnosti.

• zhotovovanie jednoduchých kovových súčiastok (nity, podložky, matice, pružiny, klince, petlice a pod.)
• zhotovovanie jednoduchých kovových konštrukcií a výrobkov z kovu (rebríky, mreže, zábradlia)
• mechanická úprava kovov a plechov (ohýbanie, rezanie, strihanie na mieru)
• výroba nádrží, zásobníkov a kontajnerov z kovu
• výroba kovového nábytku
• výroba kovových kuchynských potrieb a riadu (panvice, pekáče a pod.) a kovového sanitárneho tovaru (výlevky, drezy a pod.)
• výroba úžitkových a dekoračných predmetov z kovu (dobové štýlové štíty, kryty, puzdrá pre zbrane, ozdobné grily, súpravy na ohniská)
• výroba brán a prvkov na oplotenie
• výroba drobných kovových obalov (plechovice, tuby a pod.)
• výroba drôtených výrobkov (pletivo, siete)
• výroba kľúčov, visiacich zámkov, závesov, montáž a demontáž mechanických zámkov
• vykonávanie zváracích prác (elektrickým oblúkom, plameňom, bodovým a švovým zváraním), paličské práce
• výroba kotevných prípravkov pre stavebné zámočnícke výrobky
• kováčstvo
JAJA11
12.03.09,07:40
Vyhľadaj si ho na www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk), pozri akú náplň má v živnosti a potom si pozri prílohu v Živnostenskom zákone

Má tam zámočníctvo aj zváračske práce. Zámočníctvo je remeselná činnosť - má na to školu. Kdesi som čítala, že súčasťou zámočníckych prác je aj zváranie - nevyznám sa v tom. Takže ak zámočník robí zváračske oráce, aj tak má nárok na 60 %. Len tí, ktorí majú len zváračské práce majú nárok len na 40 %. Čiže podľa toho, ak zámočník, ktorý má v živnosti uvedené zámočníctvo vyfaktúruje aj zváračske práce - mal by mať 60 % - veď to je súčasť jeho zámočníckych prác. :o