Zavrieť

Porady

Pausalne vydavky 40% alebo 60%

Ahojte.
Ake pausalne vydavky si moze uplatnit zivnostnik za rok 2006 40% alebo 60% ked ma
-zivnostensky list na vykonavanie ohlasovacej zivnosti /zvaracske prace/
ale nema vyucny list ale len certifikat
Dik
Usporiadat
zuzik zuzik

zuzik je offline (nepripojený) zuzik

Ahojte všetci, chcela som vas poprosiť či mi niekto nevie poradit, chcem uplatniť paušálne výdavky SZČO, ale neviem či 40% alebo 60%, už som hladala v prílohách Živ.zákona ale neviem to zaradiť. V ŽL má uvedenú túto činnosť: vykonávanie stavebných prác vo výškach pomocou horolezeckej techniky.

Ďakujem

0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

zuzik Pozri príspevok
Ahojte všetci, chcela som vas poprosiť či mi niekto nevie poradit, chcem uplatniť paušálne výdavky SZČO, ale neviem či 40% alebo 60%, už som hladala v prílohách Živ.zákona ale neviem to zaradiť. V ŽL má uvedenú túto činnosť: vykonávanie stavebných prác vo výškach pomocou horolezeckej techniky.

Ďakujem


40% .
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Prečítala som si všetky príspevky. Len prosím o odsúhlasenie.
Na živnost.liste a na faktúrach má FO zváračské práce = 40%
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

karcoolka1 Pozri príspevok
Prečítala som si všetky príspevky. Len prosím o odsúhlasenie.
Na živnost.liste a na faktúrach má FO zváračské práce = 40%
60%.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Tweety Pozri príspevok
60%.
Zváračské práce sú remeselná živnosť?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

http://www.porada.sk/t44635-p5-pausa...lebo-60-a.html
prísp. 42,43,44...
Klampiarstvo: pozri obsahovú náplň remeselných živností

aj tu: http://www.porada.sk/t30813-p70-pausalne-vydavky.html

nevidím problém v 60% pokiaľ ide o remeslo v ŽL: Klampiarstvo
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dievčatá nič v zlom , mám informácie , že zvárač nemôže uplatňovať 60% len 40% .

Mali by to byť zámočnícke práce .
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ja sa snažím v týchto prípadoch orientovať nasledovným:

60% náklady: zváračstvo, maliarstvo
Pri remeselných živnostiach nejde len o výkon remesla, ale o výkon kompletne remeselných živností, pri ktorých musel živnostník preukázať na účely udelenia živnostenského oprávnenia odbornú spôsobilosť. Ak preto živnostník vykonáva na základe živnostenského oprávnenia napr. len zváračské práce, pri ktorých nemusel preukazovať odbornú spôsobilosť, ide o voľnú ohlasovaciu živnosť a nie o zámočníctvo, t.j. o remeselnú živnosť, aj keď súčasťou zámočníctva sú zváračské práce. Nie je preto ani na daňové účely možné uplatniť pri zváračských prácach paušálne výdavky vo výške 60 %, ak sa nevykonáva remeselná živnosť komplexne, t.j. formou zámočníctva.
Obdobne je to aj v prípade maliarskych prác. Ak v skupine 113 (Stavebníctvo) nie je uvedená živnosť maliarstvo alebo v skupine 114 (Ostatné), nie je ani pri týchto príjmoch možné uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 %. Daňovník si nezaraďuje činnosti, ktoré vykonáva, do skupín, ktoré sú uvedené v názve, napr. 101 – Výroba kovov a kovových výrobkov, ale skúma, či nejde o jednotlivú činnosť tam taxatívne uvedenú (činnosti uvedené pod poradovým č. 1 až 33 vrátane 29a).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zita5 Pozri príspevok
Dievčatá nič v zlom , mám informácie , že zvárač nemôže uplatňovať 60% len 40% .

Mali by to byť zámočnícke práce .
pokiaľ má daňovník v ŽL zámočnícke práce, zváračske práce: uplatnila by som 40%
ak je v ŽL Klampiarstvo a fakturované sú zváračske práce: uplatním 60%

vychádzam z obsahovej náplni remeselných živností
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ermon Pozri príspevok
pokiaľ má daňovník v ŽL zámočnícke práce, zváračske práce: uplatnila by som 40%
ak je v ŽL Klampiarstvo a fakturované sú zváračske práce: uplatním 60%

vychádzam z obsahovej náplni remeselných živností
Monika - zadávateľka uvádza, že v živnostenskom liste má zváračské práce .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

už som si všimla
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Veľmi ste mi pomohli, svojími názormi. Ďakujem.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Aj ja mám prosbu:
v ŽL má človek na vykonávanie ohlasovacej živnosti zámočníctvo, zváračské práce a rôzne iné. Fakturuje iba zámočnícke práce, montáž a zváranie oceľovej konštrukcie.
Mám mu uplatňovať 40 alebo 60%? Lebo ja by som dala 60, len si po prečítaní všetkých príspevkov nie som istá .
Vopred vďaka za pomoc.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Za remeselné živnosti sú podľa § 21 živnostenského zákona považované také činnosti, ktorých vykonávanie je podmienené preukázaním odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore. Odborná spôsobilosť sa preukazuje:
- výučným listom
- iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru alebo študijného odboru (maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom, osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky)
- dokladom o vykonaní najmenej trojročnej praxe v odbore
ZMENA: Od 1. 10. 2007 už nie je potrebné preukazovať prax 3 roky. Požadovaná prax je nasledovná:
- výučný list/maturitná skúška/vysokoškolský diplom v odbore a jednoročná prax v odbore
- stredná škola mimo odboru, akreditovaná vzdelávacia ustanovizeň v odbore a dvojročná prax v odbore
- výučný list/maturitná skúška/vysokoškolský diplom/akreditovaná vzdelávacia ustanovizeň v odbore, kvalifikačná skúška pred skúšobnou komisiou a žiadna prax
- bez vzdelania v odbore a desaťročná prax v odbore
Namiesto praxe v odbore je možné preukázať prax v príbuznom odbore, ktrá musí byť najmenej dvojročná, ak má žiadateľ výučný list/maturitnú skúšku/vysokoškolský diplom v odbore, alebo najmenej trojročná, ak má žiadateľ vzdelanie na strednej škole mimo odboru a v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni v odbore.
Remeselné živnosti sú:
Por. č. ŽivnosťZoznamSKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov 1. Zámočníctvo I 2. Nástrojárstvo I 3. Kovoobrábanie I 4. Galvanizácia kovov I 5. Smaltovanie ISKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov 6. Opravy pracovných strojov I 7. Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel I 8. Opravy karosérií ISKUPINA 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín 9. Výroba a opravy protetických výrobkov I 10. Výroba a opravy ortopedickej obuvi 11. Hodinárstvo ISKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika 12. Kamenárstvo ISKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov 13. Mäsiarstvo I 14. Výroba piva a sladu I 15. Výroba mliečnych výrobkov I 16. Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov ISKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov 17. Stolárstvo I 18. Zlatníctvo a klenotníctvo ISKUPINA 113 - Stavebníctvo 19. Murárstvo I 20. Tesárstvo I 21. Pokrývačstvo I 22. Klampiarstvo I 23. Izolatérstvo I 24. Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo I 25. Inštalácia a opravy chladiarenských zariadeníI 26. PodlahárstvoI 27. Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadeníI 28. KachliarstvoISKUPINA 114 - Ostatné 29. Pánske, dámske a detské kaderníctvoI 30. Kozmetické službyIII 31. Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne III 32. Čistenie a kontrola komínov III
Druhy živností
Ohlasovacie živnosti
Viazané živnosti
Voľné živnosti
Koncesované živnosti
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

M0NIKA Pozri príspevok
Aj ja mám prosbu:
v ŽL má človek na vykonávanie ohlasovacej živnosti zámočníctvo, zváračské práce a rôzne iné. Fakturuje iba zámočnícke práce, montáž a zváranie oceľovej konštrukcie.
Mám mu uplatňovať 40 alebo 60%? Lebo ja by som dala 60, len si po prečítaní všetkých príspevkov nie som istá .
Vopred vďaka za pomoc.
ŽL má síce zámočníctvo, ale keďže fakturuje montáž a zváranie oceľovej konštrukcie nemôže si 60% uplatniť. Zváranie nie je v obsahovej náplni zámočníka.

1. Zámočníctvo
zahŕňa:
Odborné práce na zhotovovanie kovových súčiastok a dielov ručným a jednoduchým strojným obrábaním podľa výkresovej dokumentácie. Montážne a demontážne práce pri opravách, údržbe a nastavovaní strojov a strojných zariadení, okrem strojov a strojných zariadení spadajúcich do inej reglementovanej živnosti. Zhotovovanie, montáž, osadzovanie, opravy, údržba a nastavovanie stavebných zámočníckych výrobkov a konštrukcií z kovových materiálov, s využitím unifikovaných a normalizovaných dielov a výrobkov používaných v stavbách. Montáž, bežné, stredné a generálne opravy strojov a zariadení, nastavovanie a uvádzanie do chodu nových pracovných prostriedkov podľa dispozícií výrobcu, inštalácia strojov.
Naposledy upravil Pepa : 22.03.08 at 07:52
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Pepa Pozri príspevok
60% - v ŽL má zámočníctvo. To že faktúruje montáž a zváranie konštrukciií popr. zváračské práce je v poriadku, pretože tieto činnosti sú v "obsahovej náplni" zámočnika.

No neviem, ale keď pozerám dokument MV o obsahovej náplni remeselných činností, zváračské práce sú vymedzené ako negatívne k remeselnej živnosti - zámočníctvu , t.j., nespĺňajú charakter remeselnej činnosti a sú definované ako voľná živnosť. Takže, môj názor je, že pri zváračských prácach nie je možné uplatniť 60% pauš.výdavkov.
Naposledy upravil JankaO : 20.03.08 at 15:52
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Jaj...
takže keby sme "pretextovali" faktúry na zámočníctvo bolo by 60% v poriadku, že?

A ako je to v prípade, že niekto už živnosť mal a vo februári 2008 si ju rozšíril o zámočnícke práce. Fakturuje iba zámočnícke práce.
Môže si v roku 2008 uplatniť 60% keď k 01.01. nemal v živnosti zámočníctvo?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

JankaO Pozri príspevok
No neviem, ale keď pozerám dokument MV o obsahovej náplni remeselných činností, zváračské práce sú vymedzené ako negatívne k remeselnej živnosti - zámočníctvu , t.j., nespĺňajú charakter remeselnej činnosti a sú definované ako voľná živnosť. Takže, môj názor je, že pri zváračských prácach nie je možné uplatniť 60% pauš.výdavkov.
To mám za to, že rýchlo čítam
Áno - zváračské práce sú 40%. Ja som videla zámočníctvo a stačilo mi to k tomu, aby som nesprávne odpovedala.
Opravujem svoj predošlý príspevok, aby niekoho nemýlil.
0 0
wermon wermon

wermon je offline (nepripojený) wermon

Ahojte poradáci,

vyrábam suveníry z keramiky a uplatňujem si paušálne výdavky -60%.
Chcel by som tento rok rozšíriť svoj sortiment a nalievať do svojich výrobkov vosk (knot zaliatý parafínom).

1./ Musím si vybaviť na živnostenskom úrade nový predmet podnikania ako výroba sviečok i keď nebudem vyrábať čisté sviečky alebo sa to berie ako príbuzný odbor? V živn. liste mám len výroba keramiky.

2./ Ako to bude vyzerať na konci daňového obdobia keď v tabulke remeselných živností (na uplatenie -60% výdavkov) nieje výroba sviečok?
Budem si môcť uplatniť 40% alebo 60%.

Pokial by sa mi to malo skomplikovať tak radšej nejdem vymýšlať.
Ďakujem Vám za odpovede.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

SZČO má remeselnú živnosť na: Výroba reziva, Ťažba a približovanie dreva.
Môže uplatniť 60% výdavky?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať