andrej_rv
10.03.08,19:29
Omietačka je vybavená striekacou pištolou na omietanie stien. Nebude to skôr kód produkcie 29.24.24 - Hasiace prístroje, striekacie
Podľa mňa bude - rozšírený KP 29.24.24.9 - Ostatné mechanické prístroje na rozprašovanie, rozptyľovanie alebo striekanie
Položka 2-22 prílohy ZoDP, 2.OS
andrej_rv
10.03.08,19:00
Potrebovala by som zaradiť kompenzačný panel... neviem na čo bude slúžiť, ale je to niečo s elektrikou.
Ak ide o kompenzačný rozvádzač (napr. http://www.schneider-electric.sk/html_sk/novinky/kompenzacia/kompenzacia.asp ), podľa mňa by to malo byť skôr súčasťou alebo TZ stavby (elektroinštalácia) ako samostatnou hnuteľnou vecou.
Ak spĺňa podmienky pre samostatný hnuteľný majetok (nejaký prenosný rozvádzač používaný dočasne napr. pri stavbách), tak potom patrí najskôr do
KP 31.20.31 Rozvádzače, rozvodné panely s elektrickým vypínačom alebo ochranným zariadením, pre napätie nepresahujúce 1 000 V
Z: Ovládacie skrine, pulty atď. pre nízkonapäťové zariadenia (vrátane programovateľných alebo riadených počítačom), vybavené elektrickými prístrojmi na spínanie alebo na ochranu elektrických obvodov
Položka 3-23 prílohy ZoDP, 3.OS
Lenuška
10.03.08,21:05
neviem zaradiť do odpisovej skupiny ....Profesionálna fréza /na modelovanie nechtov/...............nezaraďovali ste niekto? Ďakujem.
ZuzanaP
10.04.08,10:04
Do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili bojler?:confused:
JAJA11
10.04.08,10:08
Do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili bojler?:confused:

Bojler je súčasťou stavby, ak sa vymieňa tak je to údržba - hneď do nákladov. :)
ZuzanaP
10.04.08,12:57
Aha a ja že som slepá a nemôžem to v odpisových skupinách nájsť.... Ďakujem
martina2006
16.06.08,08:19
Prosím Vás do ktorej odpisovej skupiny zaradiť vibračne dusadlo Bomag? ďakujem
Tweety
16.06.08,08:22
Prosím Vás do ktorej odpisovej skupiny zaradiť vibračne dusadlo Bomag? ďakujem
Doplň KP.
martina2006
16.06.08,09:29
29.41.1 ručné náradie pneu alebo so vstavaným motorom.
To je stroj na hutnenie do väčších hlbok napr. okolo potrubia, šácht pri opravách ciest a chodníkov. Má to vlastný pohon na benzín.
Tweety
16.06.08,09:33
29.41.1 ručné náradie pneu alebo so vstavaným motorom.
To je stroj na hutnenie do väčších hlbok napr. okolo potrubia, šácht pri opravách ciest a chodníkov. Má to vlastný pohon na benzín.
Je to 2 1.OS.
Olice
16.06.08,09:42
29.41.1 ručné náradie pneu alebo so vstavaným motorom.
To je stroj na hutnenie do väčších hlbok napr. okolo potrubia, šácht pri opravách ciest a chodníkov. Má to vlastný pohon na benzín.


Je to 2.OS.

Myslím, že 29.41.1 je 1. odp. skupina (položka 1-17)

Ostatné 29.4 je 2. odp. skupina (položka 2-28)
Tweety
16.06.08,09:45
Myslím, že 29.41.1 je 1. odp. skupina (položka 1-17)

Ostatné 29.4 je 2. odp. skupina (položka 2-28)
Oj, oj, samozrejme, že prvá. Idem to opraviť.:)
Denda
16.06.08,09:46
29.41.1 ručné náradie pneu alebo so vstavaným motorom.
To je stroj na hutnenie do väčších hlbok napr. okolo potrubia, šácht pri opravách ciest a chodníkov. Má to vlastný pohon na benzín.
Ak máte správne pridelené KP tak je to 1.odpisová skupina. Pozrite si prílohu zákona o dani z príjmov - zaradenie hmotného majetku.
Ingrid Ondruskova
16.06.08,15:19
Robím to 1.krát, tak prosím trpezlivosť-firma kúpila tlačiarenský stroj za 165.000,-+DPH, z príspevkov som si našla, že by to mohla byť 3.odpis.skupina:pol.2-2429.24.4, potom som si naštudovala Zákon o dani z príjmov 595/2003 platný od 1.1.2008, kde: 1.odpis.skupina.....stroj /zariadenie/ sa odpisuje 4 roky
2.odpis.skupina................................... .........6 rokov
3.odpis.skupina................................... ........12 rokov
4.odpis.skupina................................... ........20 rokov

Ten stroj sa má akože odpisovať 12 rokov? Veď to je hrozne dlhá doba! Veď to robí dať do nákladov "len" 13.750,-/ročne.
Alebo to celé zle chápem?
Petra29
16.06.08,15:41
Robím to 1.krát, tak prosím trpezlivosť-firma kúpila tlačiarenský strojcza 165.000,-+DPH, z príspevkov som si našla, že by to mohla byť 3.odpis.skupina:pol.2-2429.24.4, potom som si naštudovala Zákon o dani z príjmov 595/2003 platný od 1.1.2008, kde: 1.odpis.skupina.....stroj /zariadenie/ sa odpisuje 4 roky
2.odpis.skupina................................... .........6 rokov
3.odpis.skupina................................... ........12 rokov
4.odpis.skupina................................... ........20 rokov

Ten stroj sa má akože odpisoavať 12 rokov? Veď to je hrozne dlhá doba! Veď to robí dať doí nákladov "len" 13.750,-/ročne.
Alebo to celé zlé chápem?
Táto položka sa nachádza v 2.odpisovej sk.,takže odpisujete "len" 6 rokov.
Ingrid Ondruskova
16.06.08,15:59
Petra29...ďakujem.
vaneta
24.06.08,11:19
Vedel by mi niektor poradiť do ktorej odpisovej skupiny zaradiť oceľové skladové regály?
Olice
24.06.08,11:33
Vedel by mi niektor poradiť do ktorej odpisovej skupiny zaradiť oceľové skladové regály?

Tu nájdeš odpoveď

http://www.porada.sk/t31488-kovovy-regal.html
olmoj
26.06.08,10:31
Vedel by mi niekto poradiť zaradenie lyžiarskeho strediska, most, strojovňa zasnežovacie rozvody?
AMM
17.07.08,05:20
Neviete mi poradit do ktorej odpisovej skupiny zaradim lesenie? A este jedna otazka: Softver patri do 1. odpisovej skupiny?
Olice
17.07.08,05:48
Neviete mi poradit do ktorej odpisovej skupiny zaradim lesenie? A este jedna otazka: Softver patri do 1. odpisovej skupiny?

O lešení tu toho bolo popísané veľa, napríklad tu:

http://www.porada.sk/t70075-p2-lesenie-odpisovat-ci-neodpisovat.html

Čo sa týka softvéru, pozri tu:

http://www.porada.sk/t48834-odpis-sw-nad-50-tis-sk.html

Prípadne ešte využi vyhľadávanie.
AMM
17.07.08,06:01
Ďakujem, moc mi to pomohlo. :)
Valuška
24.07.08,11:55
Prosím Vás do ktorej odpis. skupiny by ste zaradili krb?
Máme ho na predajni a cez zimu ho používame na kúrenie.
Ďakujem.
dogicka
12.09.08,11:02
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť ohýbačku plechu prenosnú? Ja si myslím, že do druhej skupiny ako 29.24.4. Stroje, prístroje a lab. zariadenia inde neuvedené na spracovanie materiálu, ale nie som si istá, ďakujem Eva
dogicka
16.09.08,05:06
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť ohýbačku plechu prenosnú? Ja si myslím, že do druhej skupiny ako 29.24.4. Stroje, prístroje a lab. zariadenia inde neuvedené na spracovanie materiálu, ale nie som si istá, ďakujem Eva

Prosím, poraďte ak viete, ďakujem:)
Olice
16.09.08,05:19
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť ohýbačku plechu prenosnú? Ja si myslím, že do druhej skupiny ako 29.24.4. Stroje, prístroje a lab. zariadenia inde neuvedené na spracovanie materiálu, ale nie som si istá, ďakujem Eva

Odpisová skupina 2

29.42.32 Číslicovo riadené stroje na ohýbanie, drážkovanie, falcovanie, rovnanie, strihanie, dierovanie a podobnú úpravu kovov

Z: Ohýbačky, zvinovačky, stroje na nakružovanie a rovnanie plechov, vrátane ohýbacích lisov, lavice na ohýbanie rúrok, profilov, tyčí - číslicovo riadené
TZ: Strojné nožnice, dierovačky, orezávačky
V: Lisy (29.40.34)

29.42.33 Stroje na ohýbanie, drážkovanie, falcovanie, rovnanie, strihanie, dierovanie a podobnú úpravu kovov, ktoré nie sú číslicovo riadené

Z: Ohýbačky, zvinovačky, stroje na nakružovanie a rovnanie plechov, vrátane ohýbacích lisov, lavice na ohýbanie rúrok, profilov, tyčí - bez číslicového riadenia
TZ: Strojné nožnice, dierovačky, orezávačky
V: Lisy (29.40.34)
renataton
17.09.08,09:16
Dobrý deň, prosím vás do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradaili vidly paletizačné?
dogicka
31.10.08,12:45
Prosím Vás poraďte mi do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť hydraulické kladivo. Myslím si že do druhej 29.52.2 Stroje pre premiestňovanie zeminy a povrch.ťažbu ale nie som si istá. Ďakujem za radu Eva
dogicka
04.11.08,08:00
Prosím Vás poraďte mi do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť hydraulické kladivo. Myslím si že do druhej 29.52.2 Stroje pre premiestňovanie zeminy a povrch.ťažbu ale nie som si istá. Ďakujem za radu Eva

Prosím, nikto nevie poradiť?
Olice
04.11.08,09:35
Prosím Vás poraďte mi do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť hydraulické kladivo. Myslím si že do druhej 29.52.2 Stroje pre premiestňovanie zeminy a povrch.ťažbu ale nie som si istá. Ďakujem za radu Eva
To hydraulické kladivo myslíš ručné, takéto


http://www.bax.sk/uploads/images/belle/hydraulicke_zbijacky_1.jpg


alebo niečo takéto

http://www.thomasnakladace.sk/img/prisl/HydBreaker.jpg
dogicka
04.11.08,09:52
Nie ručné, je to kladivo na báger, takže niečo ako to druhé.
Olice
04.11.08,10:02
Ak sa to kladivo používa spolu s bagrom, mohlo by sa to zaradiť ako príslušenstvo toho bagra, čiže TZ a zaradiť do odpisovej skupiny podľa hlavnej veci, čiže podľa bagra. Alebo ho používate na viaceré stroje?
certik
07.11.08,12:33
Ahojte , môžete mi prosím potvrdiť správne zaradenie do odp. skupín?

1. mobilné garáže - odpisová skupina 3

2. drevené pódium - odpisová skupina 2 - 20.30.2

Dakujem
dogicka
07.11.08,12:52
Ak sa to kladivo používa spolu s bagrom, mohlo by sa to zaradiť ako príslušenstvo toho bagra, čiže TZ a zaradiť do odpisovej skupiny podľa hlavnej veci, čiže podľa bagra. Alebo ho používate na viaceré stroje?

Používa sa na viac typov bágrov. Takže ho treba zaradiť podľa bágra?
Olice
07.11.08,19:40
Prosím Vás poraďte mi do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť hydraulické kladivo. Myslím si že do druhej 29.52.2 Stroje pre premiestňovanie zeminy a povrch.ťažbu ale nie som si istá. Ďakujem za radu Eva


Ak sa to kladivo používa spolu s bagrom, mohlo by sa to zaradiť ako príslušenstvo toho bagra, čiže TZ a zaradiť do odpisovej skupiny podľa hlavnej veci, čiže podľa bagra. Alebo ho používate na viaceré stroje?


Používa sa na viac typov bágrov. Takže ho treba zaradiť podľa bágra?

Hydraulické kladivo je súčasť stavebného stroja, v tomto prípade bagra, ale používate ho nielen na jeden, ale na viaceré bagre.

Podľa vysvetliviek ŠÚ patria takéto súčasti do tejto skupiny:

29.52.6 Časti a súčasti strojov a prístrojov, používaných pre hlbinnú a povrchovú ťažbu a v stavebníctve

Keďže v prílohe č. 1 k zákonu 595/2003 Z.z. sa toto konkrétne číslo KP nenachádza, tak v tom prípade ho zaradíme do 2. odpisovej skupiny.

Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
certik
09.11.08,19:08
Ahojte , môžete mi prosím potvrdiť správne zaradenie do odp. skupín?

1. mobilné garáže - odpisová skupina 3

2. drevené pódium - odpisová skupina 2 - 20.30.2

Dakujem
Poradíte mi prosím?
Kacenka
27.11.08,07:02
Prosím o radu: do ktorej odpisovej skupiny zaradiť
etiketovač.
Olice
27.11.08,07:21
Prosím o radu: do ktorej odpisovej skupiny zaradiť
etiketovač.
Cena za etiketovač je viac ako 30 000,- Sk ?
Olice
27.11.08,07:29
Ak je to etiketovací stroj tak odp. skupina 2 (2-22)

29.24.21 Stroje a prístroje na čistenie, plnenie, balenie alebo obaľovanie (fliaš, kontajnerov atď.)

Z: Stroje na čistenie fliaš, plnenie nápojov plynom, zátkovanie, zatváranie, pečatenie, etiketovacie stroje, stroje na plnenie tovaru do vreciek (resp. vrecúšok), škatúľ alebo obalov
Kacenka
27.11.08,08:51
Cena etiketovača je 111 tis.Sk. Ja som vahala medzi I.-II. odpisovou skupinou. Srdečna vďaka.
zuzanavo
02.12.08,13:51
Prosím Vás, kde by ste zaradili ponorný vibrátor na betón s elektrickým pohonom?

ď.
pochemi
03.12.08,08:04
Pre platobnú neschopnosť odobrali lízingové spoločnosti univerzálne stavebné stroje JCB 3,175 a 210. Sú zaradené v 2.OS. Prosím Vás pre veĺmi vysokú pripočitataľnú položku môžte mi tú OS potvrdiť?
Ďakujem
pochemi
03.12.08,08:42
Ešte Vás poprosím : Búracie kladivo RAMMER a Hydraulické rýpadlo
JCB 175 NG
aká odpisová skupina?
Olice
03.12.08,08:52
Prosím Vás, kde by ste zaradili ponorný vibrátor na betón s elektrickým pohonom?

ď.


Pre platobnú neschopnosť odobrali lízingové spoločnosti univerzálne stavebné stroje JCB 3,175 a 210. Sú zaradené v 2.OS. Prosím Vás pre veĺmi vysokú pripočitataľnú položku môžte mi tú OS potvrdiť?
Ďakujem


Ešte Vás poprosím : Búracie kladivo RAMMER a Hydraulické rýpadlo
JCB 175 NG
aká odpisová skupina?
Táto príloha tu už bola viackarát prikladaná, skúste si v nej pozrieť, určite nájdete, čo potrebujete.
pochemi
03.12.08,09:25
Prílohu som viackrát čítala a podľa nej zaradila, len som chcela potvrdiť správnosť, lebo sa jedná o veľké pripočitateľné položky
za rok 2008. Ďakujem
Keity
12.12.08,13:13
Ospravedlňujem sa dopredu ale nejako som nenašla odpoveď na otázku, ktorú potrebujem (alebo pozeram už dlho do toho). Máme zmluvu o náhrade nákladov a o vecnom bremene na komunikáciu, cez ktorú prechádzame na náš pozemok. (cestu vlastnia dve iné firmy). Náhradu nákladov (tzv. nájomné podľa zmluvy) môžme dostať naspäť keď komunikáciu odkúpi štát ale max. do 12 rokov. (odpis 1/12 za rok). Môj problém je zaradím komunikáciu do majetku ale do ktorej odpisovej skupiny? 3 alebo 4? a KP? Ďakujem za pomoc
heket
21.12.08,20:52
Chcem poprosiť či niekto nemá zaradené tieto stroje.Neviem určiť či sú to ručné obrábacie stroje 29.41/1 OS/ alebo obrábacie stroje 29.4./2 OS/.

Vŕtacie a sekacie kladivo 950S Kango SDS MAX
Búracie kladivo elektrické EH 23/230 LW
Kladivo GSH 27

Nestretli ste sa niekto s ENAR jednosmerná doska PEN 16 C, kam to zaradiť?
apo
22.12.08,00:36
Čo má vlastný pohon ako napríklad Kango ide do skupiny č. 1.

apo
zazuSA
23.12.08,08:49
prosím Vás do akej odpisovej skupiny by ste zaradili zhutňovač alebo tzv. žaba :) ďakujem (ja som to dala do 1.os)
chudaska
15.01.09,07:50
dobry den, firma je v prenajme, na svoje naklady si priestory upravila podla potreby,ide o cajovnu, je mi jasne,ze nabytok do 30 tis. mozem dat hned do nakladov,malovka je do 30 tis.-takze prevadzkova rezia,len nie som si ista s plavajucimi podlahami,faktura je nad 30 tis. SK,myslim si ze je to 2.odp. skupina a zaradit kam?
20.30.12 Parketove panely
20.20.Drevotrieskové a drevovláknité dosky

vopred vdaka
JAJA11
15.01.09,08:09
dobry den, firma je v prenajme, na svoje naklady si priestory upravila podla potreby,ide o cajovnu, je mi jasne,ze nabytok do 30 tis. mozem dat hned do nakladov,malovka je do 30 tis.-takze prevadzkova rezia,len nie som si ista s plavajucimi podlahami,faktura je nad 30 tis. SK,myslim si ze je to 2.odp. skupina a zaradit kam?
20.30.12 Parketove panely
20.20.Drevotrieskové a drevovláknité dosky

vopred vdaka

Ak išlo len o opravu podlahy je to réžia a môže to ísť hneď do nákladov ;)
chudaska
15.01.09,08:15
Ak išlo len o opravu podlahy je to réžia a môže to ísť hneď do nákladov ;)

no islo o opravu,lebo predtym tam bolo linoleum a kachlicky,tak my sme to vyburali a dali plavajucu podlahu,ale faktura je na sumu viac ako 30000 Sk!!!
apo
15.01.09,08:56
prosím Vás do akej odpisovej skupiny by ste zaradili zhutňovač alebo tzv. žaba :) ďakujem (ja som to dala do 1.os)

Je to ručné zariadenie s vlastným pohonom tak 1.

Ale len Štatistický úrad SR dáva ozaj záväzné určenie skupiny pre prípad, že pôjde o ozaj drahé zariadenie.

apo
JAJA11
15.01.09,09:40
no islo o opravu,lebo predtym tam bolo linoleum a kachlicky,tak my sme to vyburali a dali plavajucu podlahu,ale faktura je na sumu viac ako 30000 Sk!!!

Ale ak je to oprava, tak je to automaticky réžia, nepozerá sa na výšku. Vy ste tu podlahu nezlepšili, len ste ju obnovili. Trebárs ani výmena plastových okien za staré drevenné okná sa neodpisuje a často to môže byť suma, ktorá prekročí 100.000. Kľudne to dajte celé do nákladov :)
chudaska
15.01.09,09:45
Ale ak je to oprava, tak je to automaticky réžia, nepozerá sa na výšku. Vy ste tu podlahu nezlepšili, len ste ju obnovili. Trebárs ani výmena plastových okien za staré drevenné okná sa neodpisuje a často to môže byť suma, ktorá prekročí 100.000. Kľudne to dajte celé do nákladov :)


vďaka za radu!!!:)
Ninna
15.01.09,16:04
prosím Vás kam mám zaradiť hardweare , softweare ako celok pre robenie cenových ponuk,výkresov atď. v sume 3.300,-eur zakúpeny ešte v roku 2008?
apo
15.01.09,18:56
Zaradiť spolu v tom prípade ak boli spolu jednou dodávkou nadobudnuté. Typickým príkladom softu pre zaradenie do vstupnej ceny je operačný systém ak nebol zvlášť nakúpený.

U aplikačného softvéru je to zriedkavejší jav a aj doba používania aplikačného softvéru niako nemusí súvisieť s hardvérom.

SKôr by som odpisoval každý osobitne.

apo
Ninna
15.01.09,19:09
Zaradiť spolu v tom prípade ak boli spolu jednou dodávkou nadobudnuté. Typickým príkladom softu pre zaradenie do vstupnej ceny je operačný systém ak nebol zvlášť nakúpený.

U aplikačného softvéru je to zriedkavejší jav a aj doba používania aplikačného softvéru niako nemusí súvisieť s hardvérom.

SKôr by som odpisoval každý osobitne.

apo
Boli dodané spolu a jeden bez druhého nefunguju. Hardweae je USB kľuč, kt.je potrebný k spusteniu programu. Čo sa týka odpisov kam s tým?:cool:
brikina
15.01.09,19:20
ahojte, prosím Vás, ideme stavať plynovú pumpu, do ktorej odpisovej skupiny a kolko odpisovat vybudovanú čerpaciu stanicu na plyn /nad zemou/? Dakujem
Ninna
15.01.09,20:02
Boli dodané spolu a jeden bez druhého nefunguju. Hardweae je USB kľuč, kt.je potrebný k spusteniu programu. Čo sa týka odpisovej skupiny kam s tým?:cool:
Je to nehmotný majetok?
(7) Nehmotným majetkom na účely tohto zákona sú práva priemyselného vlastníctva, 110) autorské práva111) alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti, ktorých vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok a sú obstarané odplatne alebo vytvorené vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi, aktivované náklady na vývoj, zriaďovacie výdavky vyššie ako 50 000 Sk a technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk.
Ninna
16.01.09,05:55
Je to nehmotný majetok?
(7) Nehmotným majetkom na účely tohto zákona sú práva priemyselného vlastníctva, 110) autorské práva111) alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti, ktorých vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok a sú obstarané odplatne alebo vytvorené vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi, aktivované náklady na vývoj, zriaďovacie výdavky vyššie ako 50 000 Sk a technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk.
posuvam
apo
16.01.09,07:13
Boli dodané spolu a jeden bez druhého nefunguju. Hardweae je USB kľuč, kt.je potrebný k spusteniu programu. Čo sa týka odpisov kam s tým?:cool:

Ja som pod hardware myslel komplet PC. Teraz je to jasné. USB kľúčik je ako keby heslo k použitiu programu. Takže nie je čo riešiť. Vôbec sa čudujem, že niekto požaduje extra platbu za USB kľúč s funkciou o ktorej si písala. Takže všetko by som dal do softvéru.

apo
Ninna
18.01.09,09:21
Certifikát na výrobok v hodnote 50.000,-mám dať priamo do réžie ako VOZD. Uvažujem správne?
apo
18.01.09,11:20
Napíš viac o tom certifikáte. Aj ku elektronickým pokladniciam sa vydávajú certifikáty a za certifikát sa neplatí.

Vo všeobecnosti platí princíp, že do ocenenia investičného majetku zahŕňame všetko čo súvisí s jeho obstaraním.

Napríklad pri dovoze auta zo zahraničia sa platili dosť veľké sumy na obvodné úrady aj tieto sme zahrnuli do vstupnej ceny.

Takže potrebujeme troch viac informácií o tom, čo je to za certifikát.

apo
Ninna
18.01.09,11:37
Certifikát na výrobok v hodnote 50.000,-mám dať priamo do réžie ako VOZD. Uvažujem správne?
Dopĺňam: jedná sa o certifikáciu výrobku - stavebnostolárskeho- norma EU :).
Proces cetifikácie sa skladá zo skúšok, vyhotovenie protokolov a po splneni noriem vystavenie samotného certifikatu.
Ninna
19.01.09,14:39
posuvam
apo
19.01.09,19:23
Vy ste ten výrobok vyvýjali?

Nemám skúsenosť s tým, že by niekto na nový stroj potreboval certifikát len preto, aby som ho mohol sám používať ako HIM.

apo
Ninna
19.01.09,19:36
Vy ste ten výrobok vyvýjali?

Nemám skúsenosť s tým, že by niekto na nový stroj potreboval certifikát len preto, aby som ho mohol sám používať ako HIM.

apo
Nie je to stroj - je to stavebnostolársky výrobok -eurookno, ktorý bude pridelený výrobným podmienkam u nás a nášmu výrobku. Tento certifikát je potrebný kôli vstupu do EÚ s tým že končí prechodné obdobie na STN.
infoziadatel
19.01.09,21:36
Prosím o radu, do akej odpisovej skupiny by sa mal zaradiť majetok. Parkovacia rampa, cena 78tis., je v zemi zabetovaná stojka v tom je tá rampa, je otvárateľna na dialkove ovládanie a je na solárne elektriku.
ďakujem za pomoc zuzula
apo
19.01.09,22:29
Myslím, že hnuteľný majetok. Aj obrábacie stroje sú pevne uchytené v zemi, ale do vstupnej ceny treba zahrnúť aj hodnotu stavebných prác.

Takto by som to riešil ja.

apo
apo
19.01.09,22:37
Nie je to stroj - je to stavebnostolársky výrobok -eurookno, ktorý bude pridelený výrobným podmienkam u nás a nášmu výrobku. Tento certifikát je potrebný kôli vstupu do EÚ s tým že končí prechodné obdobie na STN.

Myslím si, že je to stroj, v širšom význame možno techlogické zariadenie.

Moja otázka smerovala ku tomu, či zariadenie o ktorom je reč vy budete vyrábať, alebo ste ho kúpili a budete na ňom vyrábať nejaké výrobky.


Teraz skúsim z inej strany a za predpokladu, že sa jedná o kúpené zariadenie.
Ak by ste takéto isté zariadenie kúpili ešte jedno tiež by ste museli uhradiť certifikáciu? Ak nie potom by sa dalo uvažovať nad tým, že sumu za certifikáciu by ste nemuseli zahrnúť do vstupnej ceny. Potom stojí otázka čo tento certifikát je. Môže to byť prijatá služba, ale aj nehmotný majetok. Na to už neviem odpovedať, treba túto otázku dať audítorovi.

apo
Kazu
20.01.09,08:54
Certifikát na výrobok v hodnote 50.000,-mám dať priamo do réžie ako VOZD. Uvažujem správne?

Pod pojmom certifikát myslíš čo? Faktúru od štátnej skúšobne? Ale oni ti faktúrujú náklady na posúdenie zhody. Ak výrobok vyhovuje a skúškami sa potvrdí zhoda vlastností uvedeného typu výrobku s technickými požiadavkami podľa platného príslušného zákona tak ti vydajú certifikát a firma si na základe tohoto certifikátu vydá Vyhlásenie o zhode s ktorým s potom preukazuje. Aby mohol výrobca prísť s výrobkom na trh, tak musí tento certifikát mať, bez toho by nemohol predávať. Ale cerifikát nie je hmotný investičný majetok, je to len papier s určitou dobou platnosti, zhruba na 2-3 roky.
Ninna
20.01.09,12:19
Pod pojmom certifikát myslíš čo? Faktúru od štátnej skúšobne? Ale oni ti faktúrujú náklady na posúdenie zhody. Ak výrobok vyhovuje a skúškami sa potvrdí zhoda vlastností uvedeného typu výrobku s technickými požiadavkami podľa platného príslušného zákona tak ti vydajú certifikát a firma si na základe tohoto certifikátu vydá Vyhlásenie o zhode s ktorým s potom preukazuje. Aby mohol výrobca prísť s výrobkom na trh, tak musí tento certifikát mať, bez toho by nemohol predávať. Ale cerifikát nie je hmotný investičný majetok, je to len papier s určitou dobou platnosti, zhruba na 2-3 roky.
Áno súhlasím s Vami že je to papier, ale doba použiteľnosti nie je obmedzená za podmienok že nezmeníte postup výroby alebo nezmenia zákon - takže investícia je to dlhodobá. Toľko otázok mám hlavne kôli tej väčšej investícii, pretože ma limity vstupných cien a doby použiteľnosti ťahajú do odpisovania. Ale pokiaľ to nie je nehmotný majetok a nie je hmotný majetok zrejme to ozaj bude priamo náklad.
apo
20.01.09,13:33
Takže ak som dobre porozumel, že certifikát je vydaný ku protopytu výrobku, ktorý sa ide predávať na trhu tak potom výroba prototypu , certifikát a ďalšie výdavky sa zaúčtujú do komplexných nákladov BO a budú sa rozpúšťať do nákladov počas naplánovanej doby výroby, ak nie je stanovená aj kratšia doba nejakým limitom, treba pozrieť viac o komplexných nákladoch BO.

apo
brikina
21.01.09,05:20
ahojte, prosím Vás, ideme stavať plynovú pumpu, do ktorej odpisovej skupiny a kolko odpisovat vybudovanú čerpaciu stanicu na plyn /nad zemou/? Dakujem

posúvam
Misicka21
22.01.09,07:57
Ahojte,
kĺbový dumper?? 2-50 34.10.51??
Pásový báger v povrchovom lome?? 2-30-29.52.2??
Kladivo na pásový báger?? 2-32 29.52.4??
Cestná váha?? bola v havarijnom stave, my sme ju opravili?? odpisuje sa aj to??
Auto žeriav V3S?? 2-51-34.10.52??
Svahovacia lopata na traktor-báger??
apo
22.01.09,09:01
J osobne mám problém zaraďovať stavebné mechanizmy (nakladače), rovnaké číselné označenie majú v 2. aj v 3. odpisovej skupine.

Doporučujem ak ste malá firma obrátiť sa o radu do veľkej stavebnej spoločnosti podľa čoho zaraďujú takéto mechanizmy.

Dnes máte ešte dostatok času obrátiť sa na Štatistický úrad SR, ktorý vám za poplatok v kolkoch dá záväzné zaradenie, ktoré nemôže spochybniť ani správca dane.

apo
Misicka21
22.01.09,12:24
Skúste poradiť.:o
domacnost
30.01.09,10:14
Dobrý den, prosím Vás do ktorej KP a odpisov.sk. by ste zaradili odsávacie zariadenie na odsávanie pilín?

Prosím poradte mi, dakujem.
apo
30.01.09,10:29
Dobrý den, prosím Vás do ktorej KP a odpisov.sk. by ste zaradili odsávacie zariadenie na odsávanie pilín?

Prosím poradte mi, dakujem.

To čo nikde v prílohe zákona nenajdeme je skupina č. 2

Keďže v skupine č. 3 niesú cyklóny a podobné zariadenia tak by som to dal do dvojky a mohla BY TO BYť POLOžKA 2-29 Pneumatické dopravníky na nepretržité premiestňovanie materiálov.

Je otázne či odsávacie zariadenie je podľa zatriedenia dopravník hoci nepretržite dopravuje piliny,

Na nete treba vuhľadať kategorizáciu a zistiť či cyklónové odsávače nie sú vylúčené, ale ak by bli tak aj tak budú v dvojke.

apo
domacnost
30.01.09,10:47
apo , ďakujem. Ja som permýšlala tiež nad odpis.sk.2, ale KP 2-28, 29.4 . No, hlavné je, že odpisová sk.bude 2.
Ninna
30.01.09,19:54
Dobrý den, prosím Vás do ktorej KP a odpisov.sk. by ste zaradili odsávacie zariadenie na odsávanie pilín?

Prosím poradte mi, dakujem.
Treba hlbšie posúdiť čo vštko je súčasťou toho odsávania - a na akom princípe funguje a čo je hlavnou časťou celku .
napr.:

29.23.14 Stroje a prístroje pre filtrovanie a čistenie plynov, i. n.


Z: Zariadenia na čistenie vzduchu od prachu, zachytávanie nečistôt alebo úpravu dymu (elektrostatické filtre, cyklóny - odprašovače atď.), filtre a práčky plynu
TZ: Garážové zariadenia na odvádzanie výfukových plynov
V: Vzduchové filtre tepelných motorov (29.24.13)
infoziadatel
02.02.09,12:34
PRosím ešte raz o pomoc, neviem, kam zaradiť Parkovaciu rampu, v hodnote 80 tis. Sk. je na solárne svetlo-ovládanie, dá sa v budúcnosti preniesť na iné miesto. Je postavená-upevnená na mieste, ktoré si prenajímame od mesta a mesto nám povolilo s umiestnením uvedenej rampy. Takže nemôžem to zaradiť k budove, čo máme. Je to mimo našej budovy.

Prosím nikam mi to nepasuje, môžem to dať ako je 33.20 Meracie, kontrolné, testovaie a navigačné a iné prístroje a zariadenia, odp.skupina 1????

Prosím Vás o cennú radu.
Zuzula:confused:
apo
07.02.09,11:53
Opäť mám zaraďovať stavebné stroje (rýpadlá a nakladače).
Čo je rýpadlo. Voľakedy sme rýpadlám hovorili bágre? Na nete som našiel na jednej web stránke zobrazené rýpadlá aj bágre. Klasifikácia produkcie, ale báger pozná iba ako plávajúci bager.
Odkázal som klientov nech sa spýtajú v lizingových spoločnostiach, ktoré musia mať v zaradení jasno. Oni sa spýtali sa u správcu dane a dostali takúto odpoveď:
Nakladače na kolesách sú v 3. skupine.
Nakladače na pásovom podvozku v 2. skupine.

Rozporuplne definované odpisové skupiny z prílohe č. 1 Zákona o dani z príjmu robia u stavebných mechanizmov problém v zaradení.

Položka 2-30, klasifikácia 29.52.2
Stroje na premiestňovanie zeminy a povrchovú ťažbu s vlastným pohonom OKREM kolesových rýpadiel a nakladačov.

Položka 3-21, klasifikácia 29.52.2
LEN rýpadla a kolesové nakladače.

Klasifikácia produkcie hovorí:
29.52.2 Stroje na premiestňovanie zeminy a povrchovú ťažbu, s vlastným pohonom; ich časti a súčasti

29.52.21 Buldozéry a angledozéry; s vlastným pohonom
29.52.22 Stroje na vyrovnávanie a zarovnávanie terénu (grejdre, nivelátory), s vlastným pohonom
29.52.23 Škrabače (skrejpre), s vlastným pohonom
29.52.24 Ubíjadlá a cestné valce, s vlastným pohonom
29.52.25 Čelné lopatové nakladače, s vlastným pohonom
29.52.26 Mechanické lopaty, exkavátory a lopatové nakladače, s nadstavbou otočnou o 360°, okrem čelných lopatových nakladačov, s vlastným pohonom
29.52.27 Ostatné mechanické lopaty, exkavátory a lopatové nakladače s vlastným pohonom; ostatné mechanické stroje s vlastným pohonom používané na ťažbu
29.52.28 Radlice buldozérov a angledozérov

Čo je nakladač vieme. Na nete som dal vyhľadávať rôzne stavebné mechanizmy a našiel som:
Rýpadlá na pásovom podvozku, aj na kolesách. Býva to to isté zariadenie v dvoch prevedeniach.
Nakladač na pásovom podvozku som ani nenašiel.

Môj prieskum na nete je v súlade s definíciou v odpisovej skupine č. 2 kde z 2. skupiny sú vylúčené kolesové rýpadlá a všetky nakladače, ale nie je v súlade s informáciou od správcu dane.

Pozitívna definícia v 3. skupine je v rozpore s negatívnou definíciou v 2. skupine určená okruhom KOLESOVÝCH mechanizmov.

Prosím, má niekto celkom jasno v zaraďovaní stavebných mechanizmov do odpisových skupín? Alebo vie niekto dešifrovať definície v položkách 2-30 a 3-21 v prílohe č. 1 Zákona o dani z príjmu?

Ďakujem.

apo
JDM
09.02.09,12:43
Dobrý deň, ja mám taký celoročný problém, neviem sa dopátrať na nejaké rozdelenie vecí do odpisových skupín, neviem totiž nájsť zaradenie a odpisovanie pozinkovaných stojek ´/stojky na tovar v sklade, celková OC bez DPH je 59.613,-- Sk/. Myslím si, že je to 2.odpis. skupina, ale len hádam. ďakujem.
JDM
09.02.09,13:17
prosím, je to súrne..... ďakujem
JAJA11
09.02.09,13:33
Dobrý deň, ja mám taký celoročný problém, neviem sa dopátrať na nejaké rozdelenie vecí do odpisových skupín, neviem totiž nájsť zaradenie a odpisovanie pozinkovaných stojek ´/stojky na tovar v sklade, celková OC bez DPH je 59.613,-- Sk/. Myslím si, že je to 2.odpis. skupina, ale len hádam. ďakujem.

ťažko radiť, keď si neviem predstaviť čo to je :) Vždy sa tie stojky používajú spolu. Nejedná sa o viac kusov, ktoré môžem použiť samostatne a dať to do nákladov hneď?
JDM
09.02.09,13:41
nie, rozhodlo sa, že to budeme dávať ako celok na odpis, ďakujem
JAJA11
09.02.09,14:08
nie, rozhodlo sa, že to budeme dávať ako celok na odpis, ďakujem

Kovové regále sa nachádzajú aj v druhej aj v tretej odpisovej skupine, takže sa to dosť zle určuje, treba sa skôr poradiť s tými, ktorý Vám tie regále predali. Oni by mohli mať skúsenosti, kde to zaraďujú, tí čo to od nich nakúpia...:)
apo
09.02.09,15:03
Dobrý deň, ja mám taký celoročný problém, neviem sa dopátrať na nejaké rozdelenie vecí do odpisových skupín, neviem totiž nájsť zaradenie a odpisovanie pozinkovaných stojek ´/stojky na tovar v sklade, celková OC bez DPH je 59.613,-- Sk/. Myslím si, že je to 2.odpis. skupina, ale len hádam. ďakujem.

To čo sa nenajde v tabuľke zaradené do žiadnej odpisovej skupiny dáme do DVOJKY.

V tomto prípade regále pozostávajúce zo stojek a políc je SÚBOR PREDMETOV. Ak by si mal drzosť tvrdiť, že každý jeden kus z tohoto súbouru je samostatne použiteľný mohlo by to ísť do nákladov priamo ako spotrený materiál. ALE IBA AK BY SI MAL TÚ DRZOSŤ o ktorej hovorím.

apo
JAJA11
09.02.09,16:23
To čo sa nenajde v tabuľke zaradené do žiadnej odpisovej skupiny dáme do DVOJKY.

V tomto prípade regále pozostávajúce zo stojek a políc je SÚBOR PREDMETOV. Ak by si mal drzosť tvrdiť, že každý jeden kus z tohoto súbouru je samostatne použiteľný mohlo by to ísť do nákladov priamo ako spotrený materiál. ALE IBA AK BY SI MAL TÚ DRZOSŤ o ktorej hovorím.

apo


Myslím, že sa tu nedá hovoriť o drzosti. Záleží aký veľký regál sa z tých dielov zhotoví. My máme v sklade veľké regále, ktorých obstarávacia cena presiahla 30.000 a odpisujeme ich. Ale zmontovali sa aj príručné regále, na ktoré sa spotrebovalo dielov za menej ako 30 000 a sú v nákladoch hneď. Takže treba len zistiť, či sa z tých dielov urobil jeden kompletný regál a bude sa odpisovať, alebo sa zmontovalo viac regálov, ktorých cena nepresiahla 30000 a môžu ísť do nákladov.
apo
09.02.09,16:39
Samozrejme, že o drzosti môžeme hovoriť ak súbor predmetov z ktorých je regál postavený presahuje celkovú vstupnú cenu 30.000.

V opačnom prípade nie je dôvod účtovať a uvažovať o súbore predmetov.

Moje expresívne pomenovanie "drzosť" som použil z toho dôvodu, aby som zvýraznil pojem SÚBOR.

Kto má dostatok drzosti tak každý súbor cez 30.000 dá priamo do nákladov, ale je to už len o drzosti.

apo
912
11.02.09,14:33
PRosím ešte raz o pomoc, neviem, kam zaradiť Parkovaciu rampu, v hodnote 80 tis. Sk. je na solárne svetlo-ovládanie, dá sa v budúcnosti preniesť na iné miesto. Je postavená-upevnená na mieste, ktoré si prenajímame od mesta a mesto nám povolilo s umiestnením uvedenej rampy. Takže nemôžem to zaradiť k budove, čo máme. Je to mimo našej budovy.

Prosím nikam mi to nepasuje, môžem to dať ako je 33.20 Meracie, kontrolné, testovaie a navigačné a iné prístroje a zariadenia, odp.skupina 1????

Prosím Vás o cennú radu.
Zuzula:confused:

Tak tento istý problém (s "parkovacou" rampou) zrovna riešim aj ja ... môžete mi prosím poradiť?

Sue
apo
11.02.09,14:39
Každý predajca by mal vedieť zatriediť svoj tovar.

Podľa toho sa rozhodni.

apo
912
12.02.09,10:45
Dnes som to skúsila, ale predajca ani len netušil čo od neho chcem (chudáčisko :D). Zatriedili sme to dokopy s oplotením.
apo
12.02.09,13:27
Čo je to parkovacia rampa?
Je to prenosné zariadenie, veľmi zjednodišene ako finguje?

apo
912
13.02.09,08:08
Je to rampa (závora) na vstupe na parkovisko, ku ktorej máme diaľkové ovládania (pri príchode a odchode), aby tam neparkovali cudzí ľudia.

Sue
apo
13.02.09,10:12
Nedostal som odpoveď či je to prenosné zariadenie.

Ak je rampa súčasťou prakoviska podľa stavebného zákona potom sa bude odpisovať ako nehnuteľnosť.

ALE v balíčku opatrení vlády sa hovorilo aj o ustanovení na základe ktorého sa súčasti nehnuteľnosti so samostatným určením ako sú napríklad počítačové siete, v tvojom prípade takáto rampa sa budú odpisovať podľa vlastného zatriedenia a nie podľa odpisovej skupiny majetku, ktorého sú súčasťou.

Takže odpisová skupina 2 podľa balíčka opatraní, alebo 2 ak je to mobilné zariadenie.

apo
Laguna13
13.02.09,12:09
Potrebujem poradiť so zaradením do odpisových skupín. Jedná sa o multifunkčnú autoumyváreň, ktorá sa skladá zo 4 častí:
1. Budova - je to montovaná budova pristavená k už existujúcej stavbe, ktorá patrí inej firme - (majú spoločnú 1 stenu). Je zhotovená z oceľovej konštrukcie a polyuretanových sendvičových panelov
Je to 3 odpis.skupina, alebo 4? Kód?
2. Nádrž v zemi - plastová 5x2x2m ?
3. Čistička odpadových vôd ?
4 Samostatná umývacia linka na osob.automobily a dodávky.
2-37, KP 29.56 - Ostatné účelové stroje?
Za odpoveď zo srdca ďakujem
apo
13.02.09,13:32
Potrebujem poradiť so zaradením do odpisových skupín. Jedná sa o multifunkčnú autoumyváreň, ktorá sa skladá zo 4 častí:
1. Budova - je to montovaná budova pristavená k už existujúcej stavbe, ktorá patrí inej firme - (majú spoločnú 1 stenu). Je zhotovená z oceľovej konštrukcie a polyuretanových sendvičových panelov
Je to 3 odpis.skupina, alebo 4? Kód?
2. Nádrž v zemi - plastová 5x2x2m ?
3. Čistička odpadových vôd ?
4 Samostatná umývacia linka na osob.automobily a dodávky.
2-37, KP 29.56 - Ostatné účelové stroje?
Za odpoveď zo srdca ďakujem

Do prílohy som dal súbory, ktoré som stiahol niekde z Internetu, možno aj tu z Porady. Po rozbalení sa získa dostatočné množstvo informácií k tomu ako zaradiť to čo ideme odpisovať.

Ku tejto otázke konkrétne, nie je možné umývaciu linku "rozbiť" až na plastovú nádrž, to nie je cesta.

K správnemu odpisovaniu sa niekedy musíme riadiť aj stavebným zákonom kde sa dozvieme či čistička je samostatný investičný majetok alebo nie.

Pri čističke vychádzam z toho, že ak sa projektuje napríklad rodinný dom tak čistička je riešená ako vodné dielo oddelene od stavby.

apo
gita
13.02.09,13:53
Ja mám problém zaradiť zbíjacie kladivo /mechanické, na stavbe/. Keby bolo v 2. OS, tak ho odpisovať 6 rokov? cena 45000
marjankaj
13.02.09,14:02
Ja mám problém zaradiť zbíjacie kladivo /mechanické, na stavbe/. Keby bolo v 2. OS, tak ho odpisovať 6 rokov? cena 45000
Áno, ale po zmene zákona (ak prejde) si môžeš v roku 2009 dať celú zostatkovú cenu do odpisov.
apo
13.02.09,14:03
Ja mám problém zaradiť zbíjacie kladivo /mechanické, na stavbe/. Keby bolo v 2. OS, tak ho odpisovať 6 rokov? cena 45000

Ak je to ručné náradie s vlastným pohonom (Hiltka a podobne) skupina č. 1
Ak je to náradie napojené na kompresor s naftovým motorom potom to nemá vlastný pohon a treba vedieť náradie zatriediť podľa prílohy v zákone o dani z príjmu, alebo podľa klasifikácie, ktorú som dal v predchádzajúcom príspevku.

apo
tibor1000
15.02.09,08:49
zdravím, notebook možem zaradiť do odpisovej skupiny I, pol. 18 30.0 áno prosím?Ďakujem moc
Olice
15.02.09,09:08
zdravím, notebook možem zaradiť do odpisovej skupiny I, pol. 18 30.0 áno prosím?Ďakujem moc
Áno, ak je obstarávacia cena viac ako 996 €

30.02.12 Prenosné počítače s hmotnosťou nie väčšou ako 10 kg, napr. laptopy, notebooky a subnotebooky


Ak bude schválená novelizácia ZoDzP bude tá suma oveľa vyššia 1660€)
marjankaj
15.02.09,09:25
zdravím, notebook možem zaradiť do odpisovej skupiny I, pol. 18 30.0 áno prosím?Ďakujem moc

Záleží na tom, v ktorom roku si ho zaradil do používania.
Ak v roku 2008 a obstarávacia cena je viac ako 30000 Sk tak odp.skup. I
Ak v roku 2009 a obstarávacia cena je viac ako 996 € ( ak prejde zákon 1660 €), potom tak isto odp.skup.I
tibor1000
15.02.09,16:56
ďakujem Vám.
v roku 2008, cena 45 tis.Sk
Laguna13
16.02.09,09:26
Do prílohy som dal súbory, ktoré som stiahol niekde z Internetu, možno aj tu z Porady. Po rozbalení sa získa dostatočné množstvo informácií k tomu ako zaradiť to čo ideme odpisovať.

Ku tejto otázke konkrétne, nie je možné umývaciu linku "rozbiť" až na plastovú nádrž, to nie je cesta.

K správnemu odpisovaniu sa niekedy musíme riadiť aj stavebným zákonom kde sa dozvieme či čistička je samostatný investičný majetok alebo nie.

Pri čističke vychádzam z toho, že ak sa projektuje napríklad rodinný dom tak čistička je riešená ako vodné dielo oddelene od stavby.

apo
Ďakujem APO za rýchlu odpoveď. Čistička je súčasťou autoumyvárne, takisto ako aj nádrž a umývacia linka. Vychádza mi to tak, že by mohlo ísť o položku 3-2, KP 28.11.10, teda všetko spolu pod Montované stavby z kovov (prefabrikované bunky plechové) ak nie sú samostatnými stavebnými objektmi alebo technologickým zariadením.
Mohlo by to byť takto v poriadku?
apo
16.02.09,10:03
Dobre na to ideš, ale nie som odborníkom, aby som ti to odobril.

apo
bendo
17.02.09,15:09
Zdravím poraďákov!
Potrebujem overiť, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť kotol ústredného kúrenia, KP bude asi 28.22.12 Kotly ústredného kúrenia a odp. skupina 2?
A ešte taká malá podotázka - keď viem KP, podľa čoho to potom zaradím do konkrétnej odpisovej skupiny?

Ďakujem.
apo
17.02.09,17:33
Zdravím poraďákov!
Potrebujem overiť, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť kotol ústredného kúrenia, KP bude asi 28.22.12 Kotly ústredného kúrenia a odp. skupina 2?
A ešte taká malá podotázka - keď viem KP, podľa čoho to potom zaradím do konkrétnej odpisovej skupiny?

Ďakujem.

Odpisové skupiny sa určujú podľa prílohy č. 1 Zákona o dani z príjmov.

Kotol ústredného kúrenia je súčasťou existujúcej kotolne?
Ak áno potom je to oprava.

Ak si postavil novú kotolňu v ktorej je kotol na ktorý sa pýtaš tak je to súčasť kotolne a odpisujeme 20 rokov.

Teraz v balíčku protikrízových opatrení je daná možnosť samostatný celok ak je súčasťou nehnuteľnosti odpisovať samostatne podľa príslušnej odpisovej skupiny inej ako je nehnuteľnosť.

Ak si nainštaloval malý kotlík na vykurovanie potom uvažuj či ide o zhodnotenie nehnuteľnosti, alebo to budeš odpisovať samostatne.

Daj si odpovede na horeuvedené otázky a potom sa rozhodni sám.

Podobný problém sa riešil vyššie s umyvárkou motorových vozidiel.

apo
bendo
18.02.09,10:43
Odpisové skupiny sa určujú podľa prílohy č. 1 Zákona o dani z príjmov.

Kotol ústredného kúrenia je súčasťou existujúcej kotolne? Nie
Ak áno potom je to oprava.

Ak si postavil novú kotolňu v ktorej je kotol na ktorý sa pýtaš tak je to súčasť kotolne a odpisujeme 20 rokov. V podstate áno, pristavili sme k budove kotolňu avšak budovu máme v prenájme. Ide o to, že doteraz sme boli napojení na centrálne kúrenie prenajímateľa, ale kvôli nejakým stavebným úpravám v areáli nás museli odpojiť, tak sme si zabezpečili vlastné vykurovanie. Kotol je tam iba "dočasne". O 2-3 roky sa budeme sťahovať do vlastných priestorov a kotol si berieme. No a teraz neviem, čo s tým...:mee:

Teraz v balíčku protikrízových opatrení je daná možnosť samostatný celok ak je súčasťou nehnuteľnosti odpisovať samostatne podľa príslušnej odpisovej skupiny inej ako je nehnuteľnosť. Rozumiem tomu správne, že by som mohla kotolňu odpisovať samostatne??? Ak áno, v ktorej OS?

Ak si nainštaloval malý kotlík na vykurovanie potom uvažuj či ide o zhodnotenie nehnuteľnosti, alebo to budeš odpisovať samostatne. - toto by vyhovovalo asi najviac - aj keď to je trošku väčší kotlík, ale najlepšie by bolo, keby sa dal odpisovať samostatne iba kotol. V prípade potreby by sme po opustení prenajímanej budovy mohli kotolňu rozobrať... Netuším, či to tak môže byť..., preto prosím ešte raz o radu. Ďakujem.

Daj si odpovede na horeuvedené otázky a potom sa rozhodni sám.

Podobný problém sa riešil vyššie s umyvárkou motorových vozidiel.

apo

Odpovede sú v texte. Ďakujem za každú radu!
apo
18.02.09,10:54
Voľakedy na novopostavených sídliskách boli plynové kotolne, čosi ako dve unimobunky a tieto sa dali premiestňovať. Pristavenú kotolňu rozoberať by sa dalo, ale v účtovníctve nie.

Odpisovanie sa bude odvíjať od toho ako je podľa stavebného zákona kotolňa postavená. Ak je pevne spojená so zemou tak je to nehnuteľnosť spolu aj s technológiou podľa zákona o dani z príjmu v roku 2008 a bude sa odpisovať 20 rokov.

Kotolňa ak je pristavená k nehnuteľnosti tak podľa katastra nehnuteľností je určený aj vlastník tejto prístavby. Ak ste to vy tak je to váš nehnuteľný majetok, ak podľa katastra je vlastníkom majiteľ celého areálu tak po dohode s vlastníkom areálu môžete kotolňu odpisovať vy.

Takže ako vidíš ešte musíš získať ďalšie informácie a potom sa uvidí.

Mimochodom, je už kotolňa skolaudovaná? Ak nie tak to máš dobré v tom, že na rozhodnutie máš ešte celý rok 2009.


apo
bendo
18.02.09,11:12
Voľakedy na novopostavených sídliskách boli plynové kotolne, čosi ako dve unimobunky a tieto sa dali premiestňovať. Pristavenú kotolňu rozoberať by sa dalo, ale v účtovníctve nie.

Odpisovanie sa bude odvíjať od toho ako je podľa stavebného zákona kotolňa postavená. Ak je pevne spojená so zemou tak je to nehnuteľnosť spolu aj s technológiou podľa zákona o dani z príjmu v roku 2008 a bude sa odpisovať 20 rokov. Je pevne spojená so zemou...

Kotolňa ak je pristavená k nehnuteľnosti tak podľa katastra nehnuteľností je určený aj vlastník tejto prístavby. Ak ste to vy tak je to váš nehnuteľný majetok, ak podľa katastra je vlastníkom majiteľ celého areálu tak po dohode s vlastníkom areálu môžete kotolňu odpisovať vy. Je pristavená k nehnuteľnosti, vlastníka by som asi sotva našla, lebo mám taký nepríjemný pocit, že je asi postavená bez stavebného povolenia... ups...:rolleyes:

Takže ako vidíš ešte musíš získať ďalšie informácie a potom sa uvidí.

Mimochodom, je už kotolňa skolaudovaná? Ak nie tak to máš dobré v tom, že na rozhodnutie máš ešte celý rok 2009. Tým pádom nebude asi ani skolaudovaná (ale už sa kúri!!!)...


apo

Asi bude najlepšie to dať do poriadku papierovo, skolaudovať a začať odpisovať až v r. 2009.... Potom k 31.12.2008 budem evidovať kotol spolu s výdavkami na výstavbu kotolne v majetku ako hmotnú investíciu bez odpisovania. (niečo ako v PÚ účet 042?)
apo
18.02.09,18:11
Presne tak.

V účtovnom softe otvoríš kartu IM. Určite sa dá karta vytvoriť tak, že odpisy ešte nebudú počítané.

Je dôležité správne vykázať stav majetku.

apo
sisu
23.02.09,07:42
Prosím pekne neviete mi poradiť klasifikáciu produkcie
vyzuvačka SICAM Faco AL 520 a vyvažovačka SICAM SBM V 650 používa sa pri výmene pneumatík.
Vobec neviem nájsť k týmto strojom vhodnú KP a potom neviem zaradiť do odp. skupiny. Dakujem Vám vopred.
sisu
23.02.09,09:21
Prosím pekne neviete mi poradiť klasifikáciu produkcie
vyzuvačka SICAM Faco AL 520 a vyvažovačka SICAM SBM V 650 používa sa pri výmene pneumatík.
Vobec neviem nájsť k týmto strojom vhodnú KP a potom neviem zaradiť do odp. skupiny. Dakujem Vám vopred.
môže to byť KP 29.56.23 ostatné účelové stroje Jednoúčelové stroje na výrobu a opravu plášťov a duší a potom op. sk. 2
Aldan
23.02.09,13:07
myslíte že do tejto skupiny by som mohla dať odvhčovače a vyhrievače - priemyselné? Dala som to najskôr do 3, len tam sa mi to nevidí. Ďakujem
certik
23.02.09,14:30
Ahojte, dávnejšie som v tejto téme položila otázku ale nebola zodpovedaná. Možno sa teraz niekto nájde, kto by mi odobril zaradenie do ospisových skupín:
Drevené podium 20.30.2 Montované stavby z dreva
mobilné garáže odpisová skupina 3

Ďakujem
sisu
24.02.09,06:31
Prosím pekne neviete mi poradiť klasifikáciu produkcie
vyzuvačka SICAM Faco AL 520 a vyvažovačka SICAM SBM V 650 používa sa pri výmene pneumatík.
Vobec neviem nájsť k týmto strojom vhodnú KP a potom neviem zaradiť do odp. skupiny. Dakujem Vám vopred.


môže to byť KP 29.56.23 ostatné účelové stroje Jednoúčelové stroje na výrobu a opravu plášťov a duší a potom op. sk. 2
Môže mi to niekto potvrdiť.Prosím, nikto neučtuje pneuservis a nemá takého stroje. Ďakujem
apo
24.02.09,09:05
Účtujem pneuservis, ale celú technológiu majú na lízing.

Jedniná rada je taká ako som dával už vyššie.

Podľa klasifikácie produkcie nájsť zaradenie a podľa neho v prílohe č. 1 zákona o dani z príjmu určiť odpisovú skupinu. Ak sa podľa zistenej klasifikácie nenájde položka v prílohe potom sa odpisuje podľa 2. odpisovej skupiny to je 6 rokov.

Zopakujem: V klasifikácii produkcie, ktorá je v niektorom z predchádzajúcich príspevkov ako príloha je nutné zaradiť majetok, ktorý sa ide odpisovať. Bez tohoto úkonu nik neporadí.

apo
sisu
25.02.09,06:12
Účtujem pneuservis, ale celú technológiu majú na lízing.

Jedniná rada je taká ako som dával už vyššie.

Podľa klasifikácie produkcie nájsť zaradenie a podľa neho v prílohe č. 1 zákona o dani z príjmu určiť odpisovú skupinu. Ak sa podľa zistenej klasifikácie nenájde položka v prílohe potom sa odpisuje podľa 2. odpisovej skupiny to je 6 rokov.

Zopakujem: V klasifikácii produkcie, ktorá je v niektorom z predchádzajúcich príspevkov ako príloha je nutné zaradiť majetok, ktorý sa ide odpisovať. Bez tohoto úkonu nik neporadí.

apo
Ďakujem za odpoveď. Ano viem , že podľa kl. produkcie len nič vhodné som tam na tieto stroje nenašla a preto som i potrebovala len potvrdiť či to môže byť tak ako som napísala vyššie v príspevku.
chudaska
01.03.09,07:13
dobry den, firma je v prenajme, na svoje naklady si priestory upravila podla potreby,ide o cajovnu, je mi jasne,ze nabytok do 30 tis. mozem dat hned do nakladov,malovka je do 30 tis.-takze prevadzkova rezia,len nie som si ista s plavajucimi podlahami,faktura je nad 30 tis. SK,myslim si ze je to 2.odp. skupina a zaradit kam?
20.30.12 Parketove panely
20.20.Drevotrieskové a drevovláknité dosky

vopred vdaka

ahojte,to som este raz ja,viem ze ste mi tu radili ze hned to dat cele do nakladov ako rezia,lebo je to oprava podlahy,ale nakolko SZCO zacala v roku 2008 este len podnikat,tie naklady su dost velke a tak by sa hodilo,ak by tu podlahu odpisovala,aby dostala cast nakladov do buducich rokov,da sa to? alebo to musim dat do rezie? Ak by sa to dalo odpisat,tak kam to zaradit. Vdaka za kazdu radu!!
apo
01.03.09,11:09
ahojte,to som este raz ja,viem ze ste mi tu radili ze hned to dat cele do nakladov ako rezia,lebo je to oprava podlahy,ale nakolko SZCO zacala v roku 2008 este len podnikat,tie naklady su dost velke a tak by sa hodilo,ak by tu podlahu odpisovala,aby dostala cast nakladov do buducich rokov,da sa to? alebo to musim dat do rezie? Ak by sa to dalo odpisat,tak kam to zaradit. Vdaka za kazdu radu!!

Trvalo veľa rokov kým daňový kontrolóri začali zmeny na nehnuteľnom majetku podobné výmene podlahovej krytiny za iný druh, výmenu drevených okien za plastové, výmenu strešnej krytiny z plechovej na pálenú a podobne posudzovať ako opravy a nie ako technické zhodnotenie.

Ak chceš dať plávajúcu podlahu do investície musíš preukázať, že sa zmenili technické parametre podlahy. Nahradenie pvc krytiny plávajúcou podlahou v technických parametroch nič nemení.

V prípade, že nemáš opakovane straty tak jedna strata nie je problém veď ju budeš môcť v nasledujúcich rokoch odpočítať od základu dane a na rozdiel od obdobia keď ministrovala pani Šmegnerová bez akýchkoľvek časových a daňových obmedzení.

Pozdravujem.

apo
chudaska
01.03.09,14:31
Trvalo veľa rokov kým daňový kontrolóri začali zmeny na nehnuteľnom majetku podobné výmene podlahovej krytiny za iný druh, výmenu drevených okien za plastové, výmenu strešnej krytiny z plechovej na pálenú a podobne posudzovať ako opravy a nie ako tecnické zhodnotenie.

Ak chceš dať plávajúcu podlahu do investície musíš preukázať, že sa zmenili technické parametre podlahy. Nahradenie pvc krytiny plávajúcou podlahou v technických parametroch nič nemení.

V prípade, že nemáš opakovane straty tak jedna strata nie ju problém veď je budeš môcť v nasledujúcich rokoch odpočítať od základu dane a na rozdiel od obdobia keď ministrovala pani Šmegnerová bez akýchkoľvek časových a daňových obmedzení.

Pozdravujem.

apo

vdaka,myslela som si ze to tak bude,ale radsej som si dala poradit,je to zacinajuca SZCO,ktora ma zivnost od maja a trzby zacali ist az v decembri,pri tom prerabala celu cajovnu,tak je logicke,ze prvy rok bude v strate.........este raz vdaka za pomoc!
apo
01.03.09,18:18
Ďakujem za bodík.
Je to úplne v pohode keď v prvom roku sa ide do straty.

Držím palce, aby čajovňa bežala ozaj ako čajovňa. Tým chcem povedať že nebudeš musieť z čajovne časom spraviť pohostinstvo.

Vo väčšom meste určite budeš mať dostatok zákazníkov, ktorí si chcú v príjemnom prostredí posedieť s priateľmi.

apo
apo
02.03.09,10:03
Klasifikácie produkcie pre zaraďovanie majetku do odpisových skupín pre prípad, že Príloha č. 1 Zákona o dani z príjmu nám nebude postačovať.

Zo Štatistického úradu prišiel tento mail:

od 1.3.2009 nadobudol účinnosť zákon 60/2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

V prílohe č. 1 tohto zákona sú uvedené kódy štatistickej klasifikácie produktov podla činností (CPA) vydanej nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) c. 451/2008, ktoré sú rozhodujúce na zaradenie hmotného majetku do odpisovej skupiny.

Klasifikáciu produktov podľa činností (CPA) 2008 je možne stiahnuť z našej internetovej stránky http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924


apo
Džudi
12.03.09,07:47
PROSíM VÁS SAMOCHODNÁ KOSAČKA NATRÁVU JE TO 1 ALEBO 2 OS ? AK NIEKTO MÁ A PORADÍ ĎAKUJEM.
Monika Kováčová
12.03.09,12:56
PROSíM VÁS SAMOCHODNÁ KOSAČKA NATRÁVU JE TO 1 ALEBO 2 OS ? AK NIEKTO MÁ A PORADÍ ĎAKUJEM.

Tu je zoznam:
http://www.porada.sk/890099-post3.html na strane 74 zoznamu:
29.32.20 Kosačky na trávu, na úpravu trávnikov, parkov a športových plôch 8433.1
jajusa
13.03.09,08:19
Dobrý deň poraďáci,
prosím Vás vie mi niekto poradiť do akej odpisovej skupiny a KP mám zaradiť:
- vstrekovaci lis
- formu do lisu
- je to lis s formou na výrobu euro kľúčeniek spolu s minacami. Čiže plast.
Vopred ďakujem.
tacasina
16.03.09,07:38
Milí poraďáci, mohli by ste mi prosím poradiť do ktorej odpisovej skupiny zaradiť vŕtanú studňu v hodnote 85.000,-- SKK
Olice
16.03.09,07:50
Milí poraďáci, mohli by ste mi prosím poradiť do ktorej odpisovej skupiny zaradiť vŕtanú studňu v hodnote 85.000,-- SKK
pozri tu: http://www.porada.sk/801368-post8.html
maad
17.03.09,06:39
Prosím vie mi niekto poradiť do ktorej odpisovej skupiny patrí zdravotnícky prístroj v hodnote 76000 Sk
Olice
17.03.09,06:45
Prosím vie mi niekto poradiť do ktorej odpisovej skupiny patrí zdravotnícky prístroj v hodnote 76000 Sk
Konkretizuj o aký zdrav. prístroj sa jedná, väčšinou sú 2. odp.skup., ale niektoré laboratórne a pod. môžu byť aj v 1. odp. skup.
Preto treba presne špecifikovať.
maad
17.03.09,08:26
Jedná sa o USG-ultrasonografický prístoj.
Olice
17.03.09,08:52
Jedná sa o USG-ultrasonografický prístoj.
Odpisová skupina 2

2-45

33.10.12 Elektrodiagnostické prístroje a ultrafialové alebo infračervené žiariče používané v medicíne (prístroje pracujúce na základe magnetickej rezonancie)

Presnejšie: 33.10.12.12 USG diagnostické, 33.10.12.13 USG terapeutické


Podľa prílohy č. 1 k zákonu o DzP platnej od 1.3.2009 tiež odpisová skupina 2

2-10

26.6 Prístroje na ožarovanie, elektromedicínske a elektroterapeutické prístroj
26.60 Prístroje na ožarovanie, elektromedicínske a elektroterapeutické prístroje
26.60.1 Prístroje na ožarovanie, elektromedicínske a elektroterapeutické prístroje
26.60.11 Röntgenové prístroje alebo prístroje používajúce žiarenie alfa, beta alebo gama
26.60.12 Elektrodiagnostické prístroje používané v medicíne
26.60.13 Ultrafialové alebo infračervené žiariče používané v medicíne, chirurgii, zubnom lekárstve alebo veterinárnom lekárstve
26.60.14 Kardiostimulátory; načúvacie pomôcky
maad
17.03.09,09:07
Veľmi pekne ďakujem!
tama
25.03.09,13:02
Ahojte,
do ktorej odpisovej skupiny patrí automatická závora s ramenom?
pandorasbox
27.03.09,10:00
príjemný deň prajem poraďáci, poradí mi prosím niekto, do ktorej odpisovej skupiny patrí kotol aj s radiátormi - prerábalo sa kompletné kúrenie. akosik to prehliadam. ďakujem pekne..prajem príjemný a úspešný deň
chudaska
27.03.09,11:21
a neda sa to dat hned do nakladov ako rekonstrukcia? Mne poradili tu poradaci,ze aj prerabka podlah sa da dat ako rekonstrukcia,tak aj toto by som rovnako dala a hned to supla do nakladov, ale pockaj,ci bude niekto so mnou suhlasit!
pandorasbox
27.03.09,20:05
a neda sa to dat hned do nakladov ako rekonstrukcia? Mne poradili tu poradaci,ze aj prerabka podlah sa da dat ako rekonstrukcia,tak aj toto by som rovnako dala a hned to supla do nakladov, ale pockaj,ci bude niekto so mnou suhlasit!

vďaka za odpoveď.....ale asi som mala uviesť aj to, že sa jedná o časť prenajatého domu od súkromnej osoby , ktorá sa používa ako kancelárske priestory - a v tej časti sa robí táto obnova kúrenia. nemám s tým skúsenosti,,,vie mi prosím niekto pomôcť? vďaka
Zita5
27.03.09,20:07
vďaka za odpoveď.....ale asi som mala uviesť aj to, že sa jedná o časť prenajatého domu od súkromnej osoby , ktorá sa používa ako kancelárske priestory - a v tej časti sa robí táto obnova kúrenia. nemám s tým skúsenosti,,,vie mi prosím niekto pomôcť? vďaka

Prečítajte si tento paragraf v pripojenom linku
http://www.porada.sk/999945-post24.html
pandorasbox
27.03.09,21:16
Prečítajte si tento paragraf v pripojenom linku
http://www.porada.sk/999945-post24.html

pýtam sa ako spoločnosť, ktorá má v prenájme časť domu, kde urobila spoločnosť komplet kúrenie nové. pýtam sa, či to zaradiť do majetku a odpisovať - neviem do ktorej odpisovej skupiny, alebo ako rekonštrukciu.
ako vôbec zaúčtovať túto obnovu kúrenia. nemám s tým vôbec skúsenosti. :mee: ďakujem za pomoc:)
rommy
30.03.09,07:46
Ahoj poraďáci vedeli by ste mi prosím poradiť do ktorej odpis.skupiny patrí naftový ohrievač? kúpil sa na vykurovanie mechanickej dielne na vykurovanie keď bola plynová kríza...
silvia
19.05.09,07:14
Prosím Vás, do ktorej odpis.skupiny zaradiť termometrickú kameru?
Díky za radu!
apo
19.05.09,07:38
Takúto kameru by som posúdil ako merací prístroj.

apo
hanelie
20.05.09,12:11
Calinka
26.05.09,06:33
Potrebujem zaradiť mlyn na drvenie plastov (spracovanie technologických plastových odpadov). Podľa zaradenia som nenašla nič, čo by mi presne súhlasilo, môžem to zaradiť sem:
2-36 29.56 Ostatné účelové stroje ?
Olice
26.05.09,06:59
Potrebujem zaradiť mlyn na drvenie plastov (spracovanie technologických plastových odpadov). Podľa zaradenia som nenašla nič, čo by mi presne súhlasilo, môžem to zaradiť sem:
2-36 29.56 Ostatné účelové stroje ?

Myslím, že môžeš.

29.56.23 Stroje a prístroje, i. n., na spracovanie kaučuku alebo plastov alebo na zhotovovanie výrobkov z týchto materiálov

Z: Stroje na miešanie a miesenie kaučuku a plastov, stroje na lisovanie, vytláčanie, fúkanie, tepelné formovanie kaučuku alebo plastov, zariadenia na liatie pneumatík
V: Stroje na obrábanie (29.43.12)



Ak by ste sa rozhodli odpisovať podľa nového zatriedenia v prílohe č. 1 o DzP tak potom

28.96.10 Stroje a prístroje i. n. na spracovanie plastov a gumy alebo na zhotovovanie výrobkov z týchto materiálov
johny18
27.05.09,06:23
Ahojte, mam dilemu so zaradenim majetku. Nedavno sme robili technicke zhodnotenie cerpacej stanice vo firme (na neverejny vydaj - len pre nase pouzitie). Stara cerpacia stanica bola zaradena pod KP 28.21.11 - nadrze, cisterny na skladovanie ropy a ropnych produktov - 3.odpisova skupina.
Teraz sa ukoncila jeho obnova, rekonstrukcia, teda technicke zhodnotenie - hlavne sa vymenil vydajny stojan na neverejny vydaj, sofware k nemu a noha vydajneho stojana. V podstate da sa to brat aj ako technicke zhodnotenie celej cerpacej stanice a kedze cerpacka bola uz skor plne odpisana, technicke zhodnotenie budem odpisovat ako samostatny majetok. Lenze ten vydajny stojan mi skor pasuje do KP 29.12.21 - cerpadla s meracim zariadenim na cerpanie pohonnych latok, co je 2.odpisova skupina. AKo mam teda to TZ zaradit - do 3. alebo do 2.skupiny?
renka71
14.07.09,07:35
Dobrý deň,

potrebovala by som si overiť ako budem odpisovať software, ktorý bol v jednom roku nakúpený a v ďalšom roku (ďalších rokoch) zhodnocovaný na objednávku podľa požiadaviek. Zvyčajne odpisujeme SW rovnomerne 5 rokov. Napr.:

Zaradenie SW :013/041 1.000.000 Obstar.cena
Ročný odpis 1.rok 200.000 opravky 800.000 Zost.cena
Zhodnotenie SW 2.rok 150.000
Ročný odpis 2.rok 237.500???? opravky 712.500 Zost.cena
Zhodnotenie SW 3.rok 120.000
Ročný odpis 3.rok 277.500??? opravky 555.000 Zost.cena
Ročný odpis 4.rok 277.500???
Ročný odpis 5.rok 277.500???

Naša účtovná firma každú faktúru za zhodnotenie zaradila ako samostatný software ale podľa mňa to nie je správne.

Za Vaše názory vopred ďakujem.

R.
marjankaj
14.07.09,08:14
Dobrý deň,

potrebovala by som si overiť ako budem odpisovať software, ktorý bol v jednom roku nakúpený a v ďalšom roku (ďalších rokoch) zhodnocovaný na objednávku podľa požiadaviek. Zvyčajne odpisujeme SW rovnomerne 5 rokov. Napr.:

Zaradenie SW :013/041 1.000.000 Obstar.cena
Ročný odpis 1.rok 200.000 opravky 800.000 Zost.cena
Zhodnotenie SW 2.rok 150.000
Ročný odpis 2.rok 237.500???? opravky 712.500 Zost.cena
Zhodnotenie SW 3.rok 120.000
Ročný odpis 3.rok 277.500??? opravky 555.000 Zost.cena
Ročný odpis 4.rok 277.500???
Ročný odpis 5.rok 277.500???

Naša účtovná firma každú faktúru za zhodnotenie zaradila ako samostatný software ale podľa mňa to nie je správne.

Za Vaše názory vopred ďakujem.

R.

Software sa odpisuje v súlade s účtovnými predpismi. To znamená, že odpis v 1. roku platí, ak bol software zaradený v januári. Alebo ideš podľa smernice.

Pozri §22 ods 8 zákona o dani z príjmov.
Maxinka
14.07.09,12:00
prosím ktorá odp. skupina je kontajner na piliny?? Ďakujem
Sabety
30.07.09,05:07
2. odpisová skupina, kod produkcie 34.20.2
Sabety
30.07.09,05:12
odpisová skupina 2, kód produkcie 34.20.2
dogicka
25.08.09,11:58
Ahojte Poraďáci, mám môj večný problém, zaradiť majetok do odpisových skupín:

- Nafukovacie zábavné atrakcie (také tie veľké nafukovacie hrady a šmýkalky, trampolíny) môže byť 2.odpis. skupina 36.63.1 Kolotoče, hojdačky, strelnice a ostatné lunaparkové atrakcie, príp. 36.4. Športové výrobky

- stan (veľký stan na usporiadavanie rôznych akcií), ten vôbec neviem, kam zaradiť

Prešla som celú klasifikáciu produkcie, ale neviem s tým pohnúť. Vopred ďakujem za rady. Eva
dogicka
27.08.09,12:19
Ahojte Poraďáci, mám môj večný problém, zaradiť majetok do odpisových skupín:

- Nafukovacie zábavné atrakcie (také tie veľké nafukovacie hrady a šmýkalky, trampolíny) môže byť 2.odpis. skupina 36.63.1 Kolotoče, hojdačky, strelnice a ostatné lunaparkové atrakcie, príp. 36.4. Športové výrobky

- stan (veľký stan na usporiadavanie rôznych akcií), ten vôbec neviem, kam zaradiť

Prešla som celú klasifikáciu produkcie, ale neviem s tým pohnúť. Vopred ďakujem za rady. Eva

Prosím, nikto nevie poradiť.....:mee:
JanaS.
17.09.09,16:58
Ahojte poraďáci,
chcem sa Vás opýtať už som to hľadala ale nemohla som to nájsť, do ktorej odpisovej skupiny patrí zváračka + lámačka optických vlákien?
Ďakujem za odpoveď :)
dogicka
22.09.09,10:27
Ahojte Poraďáci, mám môj večný problém, zaradiť majetok do odpisových skupín:

- Nafukovacie zábavné atrakcie (také tie veľké nafukovacie hrady a šmýkalky, trampolíny) môže byť 2.odpis. skupina 36.63.1 Kolotoče, hojdačky, strelnice a ostatné lunaparkové atrakcie, príp. 36.4. Športové výrobky

- stan (veľký stan na usporiadavanie rôznych akcií), ten vôbec neviem, kam zaradiť

Prešla som celú klasifikáciu produkcie, ale neviem s tým pohnúť. Vopred ďakujem za rady. Eva


Prosím, poraďte......
renataton
02.10.09,08:25
Prosím Vás do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili vibračnú dosku? Prešla som všetko a nič som nenašla, ďakujem moc
apo
02.10.09,08:39
K čomu slúži vibračná doska?

apo
renataton
02.10.09,08:52
na zhutňovanie podkladov napríklad asfaltu, zámkovej dlažby....., ľudovo povedané udupávanie...
renataton
02.10.09,08:59
Nemohla by som to dať aj pod položku 2-36 29.56 Ostatné úúčelové stroje?
apo
02.10.09,09:13
na zhutňovanie podkladov napríklad asfaltu, zámkovej dlažby....., ľudovo povedané udupávanie...


Inak povedané je to "žaba".

Môže to byť:
1. odpisová skupina 29.41.1
Ručné náradie pneumatické, alebo so vstavaným motorom

alebo

2. odpisová skupina
Stroje a zariadenia na triedenie, rozdrvenie, zmiešavanie a jednoduché spracovanie zeminy, kameňa, rúd a ostatných nerastných látok 29.52.4

Záver.
ad 1
Zhutňovanie by sa dalo chrakterizovať ako jednoduché spracovanie zeminy, kameňa, rúd a ostatných nerastných látok.
ad 2
Traba sa rozhodnúť podľa toho či "žaba" ručné náradie. Ja si myslím, že áno, lebo jeho ovládanie je ručné, nemá svoj pohon. "žaba" sa dá prirovnať k elektrickej zbíjačke.

S 50% rizikom by som volil odpisovú skupinu 1, ale 100% istotu by som nemal ani pri odpisovej skupine 2.

apo
Džudi
02.10.09,09:28
Prosím , podľa novej prílohy Rýpadlo DH-112 , ktorá odpisová skupina ?
apo
02.10.09,09:30
Čo je v klasifikácii 29.52.4

29.52.4 Stroje a zariadenia na triedenie, rozdrvenie, zmiešavanie a jednoduché spracovanie zeminy, kameňa, rúd a ostatných nerastných látok; stroje na tvarovanie odlievacích foriem z piesku

29.52.40 Stroje a zariadenia na triedenie, rozdrvenie, zmiešavanie a jednoduché spracovanie zeminy, kameňa, rúd a ostatných nerastných látok; stroje na tvarovanie odlievacích foriem z piesku

Z: Stroje na mechanickú úpravu uhlia, rúd a rôznych nerastov (triedenie, osievanie, pranie, oddeľovanie, drvenie, mletie, miešanie, aglomerovanie, lisovanie, vytláčanie atď.), stroje na mechanické spracovanie v cementárňach, výrobniach sádry, brikiet atď., miešačky na betón a maltu, zariadenia na prípravu materiálu pre cestné povrchy, stroje na výrobu zlievarenských pieskových foriem atď.
V: Nákladné pojazdné miešačky na betón (34.10.54)

Takže dal by som odpisovú skupinu 2.

V odpisovej skupine jedna podľa klasifikácie produkcie sú zariadenia na obrábanie kovov, pneumatické zriadenia a motorové okružné píly.

apo
apo
02.10.09,09:41
Prosím , podľa novej prílohy Rýpadlo DH-112 , ktorá odpisová skupina ?

Na vlastné riziko rozhodni medzi 2. a 3. odpisovou skupinou.
Na túto tému tu bolo už veľa diskusie.

apo
apo
02.10.09,09:43
Ku žabe:

V klasifikácii produkcie som ešte našiel:

Odpisová skupina č. 3
29.52.24 Ubíjadlá a cestné valce, s vlastným pohonom



Ale si myslím, že sem patria väčšie mechnizmy, žaba asi nie.

apo
renataton
02.10.09,09:45
Ďakujem ti APO žabu zaradím do druhej odpisovej skupiny pod 29.52.4;;)
pekný deň
renataton
02.10.09,09:47
A čo je to vlastný pohon? Veď žaba má motor ktorý ju poháňa
Džudi
02.10.09,10:49
Apo vďaka ,že si reagoval, viem že tu toho bolo už veľa , ale podľa tej novej prílohy ja tuším už nič neviem zaradiť a v 3 to vôbec neviem k ničomu zaradiť , tak by som povedala 2. skupina stroje pre stavebníctvo. 2-24 28.92 ?
apo
02.10.09,11:07
Apo vďaka ,že si reagoval, viem že tu toho bolo už veľa , ale podľa tej novej prílohy ja tuším už nič neviem zaradiť a v 3 to vôbec neviem k ničomu zaradiť , tak by som povedala 2. skupina stroje pre stavebníctvo. 2-24 28.92 ?

Ja dávam na takéto mechanizmy 2. odpisovú skupinu s tým, že podnikateľ berie na seba riziko ak by daňový úradník chcel dať stavebné mechanizmy do 3. skupiny. V tom čase mal Štatistický úrad SR patent na rozum pri zatrieďovaní, ale klientom bolo ľúto zaplatiť za toto zatriedenie a ešte ak by im to zatriedil do trojky tak by ch asi porazilo.

Boli už daňové kontroly a na 2. odpisovú skupinu neboli námietky.

Venoval ozaj veľa času nad riešením tohoto zatriedenia. Vyšlo mi to tak, že banské zariadenia majú byť v druhej skupine a stavebné v tretej odpisovej skupine TEDA celkom naopak ako som predpokladal v rokoch 199x, ale daňovou kontrolou prešla 2 odpisová skupina pre stavebné mechanizmy. A jednalo sa o firmu kde odpisy boli ozaj veľký náklad nakoľko ich bolo cez 20.

apo
apo
02.10.09,11:10
A čo je to vlastný pohon? Veď žaba má motor ktorý ju poháňa

Žaba má vlastný pohon predsa do skákavého pohybu ju dáva benzínový motor a to jej ten vlastný pohon. Na miesto práce sa ale musí doniesť, nie je to samohybné zariadenie, ako napríklad vibračný valec.

apo
renataton
02.10.09,13:01
aha ďakujem za vysvetlenie po lopate, teraz som tomu konečne porozumela:rolleyes:
apo
02.10.09,13:07
aha ďakujem za vysvetlenie po lopate, teraz som tomu konečne porozumela:rolleyes:

Pätnáť rokov robím účtovníka, ale technické vzdelanie z priemyslovky je dobrá vec aj pri tejto novej profesii. Keď moja polovička robila diaľkovo strednú ekonomickú školu veľmi som sa divil nad tým, že sa učili o vysokých peciach a mali aj takéto technické predmety. Ale malo a má to čosi do seba.

apo
Monikai7
08.10.09,13:58
Dobry den,
prosim vas o pomoc pri zaradeni turniketu vo fitnescentre. Sluzi na evidenciu priechodov a aktivit klientov, jeho sucastou je aj informacny system. Viac krat som presla kody KP ale neviem si rady. Dakujem
apo
08.10.09,15:28
Dobry den,
prosim vas o pomoc pri zaradeni turniketu vo fitnescentre. Sluzi na evidenciu priechodov a aktivit klientov, jeho sucastou je aj informacny system. Viac krat som presla kody KP ale neviem si rady. Dakujem

Tak potom je to druhá odpisová skupina.

Ale snažil by som sa to dostať do kancelárskej techniky do ktorej patrí aj výpočtová technika.

apo
Monikai7
09.10.09,07:56
Cize mohla by som to zaradit pod KP 30.01.13 co zahrna: "Počítacie stroje, účtovnícke stroje, stroje na vydávanie lístkov, frankovacie stroje a pod. stroje vybavené počítacím zariadením"?
Potom to bude prva odpisova skupina, KP 30.0 Kancelarske stroje a pocitace. Je to tak spravne?
Rozalka
09.10.09,19:20
Cize mohla by som to zaradit pod KP 30.01.13 co zahrna: "Počítacie stroje, účtovnícke stroje, stroje na vydávanie lístkov, frankovacie stroje a pod. stroje vybavené počítacím zariadením"?
Potom to bude prva odpisova skupina, KP 30.0 Kancelarske stroje a pocitace. Je to tak spravne?

Ja by som už postupovala podľa novej prílohy:

1-18
28.23
Kancelárske stroje a zariadenia okrem počítačov a periférnych zariadení
Monikai7
12.10.09,07:59
Dakujem za odpovede, zaradim to asi pod polozku 1-18. Len neviem ci pod nu stale spada aj toto: "Počítacie stroje, účtovnícke stroje, stroje na vydávanie lístkov, frankovacie stroje a pod. stroje vybavené počítacím zariadením"
Viete mi este poradit kde by som nasla aktualizovane kody produkcie kde su uz tie pocitace vyclenene? Alebo kde sa da najst co vsetko spada pod KP 28.23?
Olice
12.10.09,08:17
Dakujem za odpovede, zaradim to asi pod polozku 1-18. Len neviem ci pod nu stale spada aj toto: "Počítacie stroje, účtovnícke stroje, stroje na vydávanie lístkov, frankovacie stroje a pod. stroje vybavené počítacím zariadením"
Viete mi este poradit kde by som nasla aktualizovane kody produkcie kde su uz tie pocitace vyclenene? Alebo kde sa da najst co vsetko spada pod KP 28.23?
Otvor si súbor v názve klasifikácie: štatistická klasifikácia produktov podľa činností verzia 2008.
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924
137Cs
12.10.09,10:00
Cize mohla by som to zaradit pod KP 30.01.13 co zahrna: "Počítacie stroje, účtovnícke stroje, stroje na vydávanie lístkov, frankovacie stroje a pod. stroje vybavené počítacím zariadením"?
Potom to bude prva odpisova skupina, KP 30.0 Kancelarske stroje a pocitace. Je to tak spravne?
Turniketový dochádzkový systém s elektronickým zberom a spracovaním dát podľa mňa skôr patrí do:
KP 30.02.15 Ostatné digitálne zariadenia na automatizované spracovanie údajov obsahujúce jednu alebo dve z nasledujúcich jednotiek: pamäťové, vstupné a výstupné jednotky
(v starom KP to bola skupina 30.02.15)
Podľa prílohy ZDP je to položka: 1-13 26.2 Počítače a periférne zariadenia - 1. OS
Monikai7
12.10.09,11:01
Dakujem Olice, presne toto som hladala.

Takze nakoniec som sa rozhodla to zaradit pod pol. 1-13 (KP 26.20.15) ako napisal 137Cs. Dakujem vsetkym za nazory.
Rozalka
12.10.09,16:00
28.23.13 Účtovacie stroje, registračné pokladnice, frankovacie stroje, stroje na vydávanie lístkov a podobné stroje vybavené počítacím zariadením
Lubica H
15.10.09,07:29
ahoj. zaraďovali ste niekto boxerský ring?
mohlo by to byť v dvojke, položka 2-37, pod 32.30.14 - Výrobky a zariadenia pre telocvične, posilňovne alebo na atletiku?
Lubica H
23.10.09,07:46
ahoj. zaraďovali ste niekto boxerský ring?
mohlo by to byť v dvojke, položka 2-37, pod 32.30.14 - Výrobky a zariadenia pre telocvične, posilňovne alebo na atletiku?

nikto? :mee:
137Cs
23.10.09,10:02
ahoj. zaraďovali ste niekto boxerský ring?
mohlo by to byť v dvojke, položka 2-37
Áno, v položke 2-37 prílohy,
buď
32.30.14 Výrobky a zariadenia pre telocvične, posilňovne alebo na atletiku
alebo

32.30.15 Ostatné výrobky a potreby športové alebo na hry pod šírym nebom;
greguska
24.10.09,12:21
mimotemy
ahojte, nie som v účtovníctve príliš zbehlá, prosím vás o radu, ako je to s tým preraďovaním majetku po novom ? musí podnikateľ prekontrolovať všetok majetok, alebo ho môže doopisovať po starom ? alebo do kedy to treba urobiť ? prosím hoďte mi aspoň link, kde by som to našla.
ĎAKUJEM!
katka.hesskova
05.11.09,20:49
prosím Vás viete mi niekto poradiť, spoločenstvo vlastníkov bytov si postavilo kotolňu na biomasu (dodávateľ ju postavil :-))
kotolna je v pivnicnom priestore budovy
predtým boli vykurovaný centrálne

ako účtovať? (môže to byť 022? alebo technické zhodnotenie budovy, avšak tá nie je v majetku spoločenstva)
ako odpisovať? (ktorá odpisová skupina? záleži zrejme od 1 otázky)
prosím poraďte
apo
06.11.09,07:59
Z ekonomickej fakulty v Banskej Bystrici som získal materiál s metodikou pre účtovanie bytových spoločenstiev. Jedna z téz bola o tom, že bytové spoločenstvo nenadobúda žiadny majetok. Vtedy som to chápal ako logické pri obstaraní kosačky a podobných potrebných vecí. V prípade kotolne je to ale podobné nakoľko bytové spoločenstvo nevlastní kotolňu, ale každý jeden vlastník bytu je vlastníkom kúsku kotolne.

Takže takto sa pozerajme na tento prípad a hľadajme riešenie.

Žiaľ neporadil som, ale myslím si že cez obstaranie dlhodobého majetku cesta nevedie.

Pozdravujem.

apo
katka.hesskova
06.11.09,08:07
Z ekonomickej fakulty v Banskej Bystrici som získal materiál s metodikou pre účtovanie bytových spoločenstiev. Jedna z téz bola o tom, že bytové spoločenstvo nenadobúda žiadny majetok. Vtedy som to chápal ako logické pri obstaraní kosačky a podobných potrebných vecí. V prípade kotolne je to ale podobné nakoľko bytové spoločenstvo nevlastní kotolňu, ale každý jeden vlastník bytu je vlastníkom kúsku kotolne.

Takže takto sa pozerajme na tento prípad a hľadajme riešenie.

Žiaľ neporadil som, ale myslím si že cez obstaranie dlhodobého majetku cesta nevedie.

Pozdravujem.

apo

No moc mi to nepomohlo, co sa uctovnictva tyka, ale poprosila by som ak by bolo mozne prilozit sem metodiku, rada by som si ju precitala.
vopred dakujem

otazka je potom ako evidovat "vznik kotolne" ktora sa bude splacat z fondu oprav.
apo
13.11.09,09:45
Dal som prílohu k môjmu príspevku. Naskenovaný text nie je úplný. Musel som ho zmenšiť aby sa dal priložiť. Okrem toho už nie je celkom aktuálny, ale čo sa týka majetku je to tak, že spoločenstvo nemá majetok.

Pozdravujem.

apo
azla
19.11.09,12:26
Potrebujem zaradiť vlajkové stožiare.

Najprv ma to lákalo do spotreby (OC 450,- €), ale domnievam sa, že to bude stavba. Vlajkový stožiar je zabetónovaný do zeme.
Poradíte ?
apo
19.11.09,16:44
Je to zaujímavý oriešok na rozlúsknutie. Treba sa pozrieť na stavebný zákon, že či stožiar spĺňa kritéria definované v tomto zákone.

Inak posúvam, lebo neviem :cool:lepšie poradiť.

apo
m.hladka
19.11.09,17:07
Potrebujem zaradiť vlajkové stožiare.

Najprv ma to lákalo do spotreby (OC 450,- €), ale domnievam sa, že to bude stavba. Vlajkový stožiar je zabetónovaný do zeme.
Poradíte ?


Myslím si, že máš pravdu.
Stefan2005
19.11.09,17:31
Potrebujem zaradiť vlajkové stožiare.

Najprv ma to lákalo do spotreby (OC 450,- €), ale domnievam sa, že to bude stavba. Vlajkový stožiar je zabetónovaný do zeme.
Poradíte ?

Zaujímavé. Niekoľko úvah:

Stavby sú stavebné konštrukcie pevne spojené so zemou, ktoré sú výsledkom stavebnej činnosti - je?

Drobná stavba - ohlásili ste ich osadenie ako drobné stavby?

Je to stožiar alebo stĺp (žrď) na ktorej sú vlajky ....

Pretože nič bližšie o tom nepíšeš, tak pokiaľ je to len obyčajný nosič vlajky, neuvažoval by som o stavbe...
azla
19.11.09,18:05
Ide o 6 m vysoký stožiar, má sa to osadzovať do jamy hlbokej 80 cm s priemerom 50 cm.
Pripájm návod a ilustračné foto:

http://www.stida.sk/pdf/Navod_na_betonaz_Typ-S.pdf
137Cs
19.11.09,18:21
Ide o 6 m vysoký stožiar, má sa to osadzovať do jamy hlbokej 80 cm s priemerom 50 cm.

Stavebný zákon - § 39a:
(3) Rozhodnutie o umiestnení stavby sa nevyžaduje na
...
e) informačné zariadenia, reklamné zariadenia a propagačné zariadenia.
Podľa znenia § 71/1/c StZ síce rôzne veľkoplošné bilboardy, tabule a iné propagačné zariadenia podliehajú povoľovaciemu konaniu v zmysle stavebného zákona, ale nepovažujú sa za stavby, len za zariadenia spojené so stavbou alebo pozemkom. Na ich umiestnenie sa nevyžaduje stavebné povolenie, len súhlas obce.
Podľa (už síce neplatného, ale stále akceptovaného :)) Pokynu MF SR č. 3400/1998-62 (FS 3/1998) sa za samostatne hnuteľné veci napriek pevnému spojeniu so stavbou považujú aj:
2.17 Informačné, reklamné a propagačné zariadenia
Za propagačné či informačné zariadenie sa môže v pohode považovať aj vlajkový stožiar. Ak jeho obstarávacia cena nedosahuje hranicu pre odpisovanie v zmysle ZDP (alebo internej smernice účtovnej jednotky), podľa môjho názoru môže sa zahrnúť priamo do nákladov..
Lenka1979
19.11.09,18:25
toto je okopírované z jedného príspevku od betky, definuje, čo je drobná stavba:

(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to
a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,

b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(7) Za drobné stavby sa považujú aj
a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,

b) oplotenie,

c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,

d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.

(8) Za drobné stavby sa nepovažujú stavby skladov horľavín a výbušnín, stavby pre civilnú ochranu, stavby pre požiarnu ochranu, stavby uránového priemyslu a jadrových zariadení, vodné stavby, stavby čerpacích staníc kvapalných palív, skvapalnených plynov alebo stlačených plynov pre pohon motorových vozidiel, stavby prečerpávacích staníc horľavých kvapalín, horľavých plynov a stavby plniarní tlakových nádob horľavým plynom alebo horenie podporujúcim plynom.
Lenka1979
19.11.09,18:28
čiže to nie je stavba, ani drobná stavba, nedosahuje hranicu zaradenia pre odpisovanie, ja by som zahrnula priamo do nákladov... môj názor.:rolleyes:
azla
19.11.09,20:15
Ďakujem za Vaše príspevky.:)
jajkach
04.12.09,08:05
dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, do ktorej odpisovej skupiny by som mala zaradiť vibrolis - stroj na spracovanie betonových odliatkov do foriem.
Ďakujem
Jana
dada41
07.12.09,09:16
Ahoj poraďáci,
prosím Vás o pomoc taktiež pri zaraďovaní do skupín, ja mám osobne problém zaradiť investičnú rekonštrukciu kúrenia výrobnej haly. Hala nie je naša, len sme po dohode robili rekonštrukciu.
v roku 2008 by som to dala pod kód 29.23.11, ale teraz sa mi to nejak pod kódom 28.25.3-13 Chaldiace a vetracie zariadenia ... nehodí.
Vďaka za každú pomoc.
apo
07.12.09,15:46
Hľadal som v klasifikácii a našiel toto.


Toto je výsledkom hľadania slova "kotly"
25.21 Radiátory a kotly ústredného kúrenia

Neviem ako si sa dostala na túto klasifikáciu
28.25 Chladiace a vetracie zariadenia, okrem zariadení pre domácnosť


apo
greguska
07.12.09,20:24
ahojte,
môžem aj ja poprosiť o radu ?

máme firmu, ktorá sa zaoberá dokončovacími knihárskymi prácami a teda máme všelijaké stroje - falcovačka (na skladanie papiera), balička (na fóliovanie katalógov), páskovačka, rezačka na papier, skartovačky...
prebrala som účtovníctvo a chcem v tom urobiť poriadok, všetko bolo zaradené v 2 odpisovej skupine, len nemám k tomu kód. mne to totiž nepasuje pod žiaden, tak vás prosím o pomoc :-)

ešte doplním: môže to byť pod 29.56 -ostatné účelové stroje ?
apo
07.12.09,20:33
dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, do ktorej odpisovej skupiny by som mala zaradiť vibrolis - stroj na spracovanie betonových odliatkov do foriem.
Ďakujem
Jana

Skús toto:

28.49.11 Obrábacie stroje na opracovanie kameňa, keramickej hmoty, betónu alebo podobných nerastných materiálov, stroje na obrábanie skla za studena




apo
cactus
08.12.09,06:44
Vidím, že sa v tejto téme rozbehla diskusia a aj tiež potrebujem pomôcť so zaradením.

Jedná sa o stroj CR48HD, kúpený v Nemecku, kde majiteľ uviedol, že je to fréza na ľad (zamestnanci pracujú v mraziarni)
a mne google preložil text nasledovne:

Preklad (nemčina > slovenčina)http://www.google.com/images/cleardot.gifZobraziť romanizáciu

Popis:
Odstraňuje nečistoty a tvrdohlavý zrekonštruované priemyselné podlahy s kontrarotierenden tri-kefa technológiu pre bezpečnú manipuláciu s automatickým smeru otáčania zakaždým zvýšiť oceľové kefy a predĺženie ich
Zusatzegewichte lepší život pre odstránenie bola zahrnutá do rozsahu dodávky, aj pre tie najnáročnejšie mobility Hnuteľný kefa suspenzie nerovnom teréne. Aplikácia: Odstránenie tuku a oleja vrstvy, pre prípravu betónových a poter podláh, náterov, odstraňovanie ľadu u ľadu, frézovanie gumy sutiny, Beseitgen koberce a lepidlá

a mal by vyzerať asi takto http://www.beeseshop.de/images/cimexhd48_155.jpg

Uvažujem o KP 28.29. Poradíte?
apo
08.12.09,08:09
stroj CR48HD

Je to ručné náradie s vlastným pohonom.

apo
cactus
08.12.09,08:34
stroj CR48HD

Je to ručné náradie s vlastným pohonom.

apo

Vďaka za pomoc.
dada41
08.12.09,12:23
apo ďakujem za reakciu, pozerala som KP na stránke štatist.úradu ale mám z toho ešte väčší guláš ako predtým.
ten nezmyselný kód som dostala z novej prílohy č.1 k zákonu o DP 595/2003, ale som si nevšimla, že je to len prevodový mostík. Moja chyba.
Ale aj tak Vás prosím o pomoc:
v štatistikej KP som našla kód 28.22 radiátory a kotly ústredného kúrenia (tento KP nie je v prílohe č.1 k ZDP 595/03), alebo aj 29.21.1 pece, horáky a ich súčasti (tento KP je v prílohe č.1 k ZDP pod odpisovou skupinou 3). Poraďte mi prosím kam a ako mám zaradiť túto investíciu do vykurovania, ak sa práce ukončili v mes.02/2009, teda sa aj zaradili. Môžem použiť ak KP 28.22, ktorý sa v prílohe č.1 ZDP nenachádza a zaradiť ho do 3.odpisovej skupiny, kde sa nachádza podobný kód 29.21.1?
Ďakujem za každú odpoveď.
vaneta
08.12.09,14:15
Prosím ako zaradiť - kompletnú technológiu ustajnenia pre prasnice /ide o vyrobu skupinovych kotercov pre prasnice, hnojný kanál z drevených fošní, dodávač krmnych zmesí, individualne kovove koterce pre prasnice, vynašací dopravník maštaľného hnoja, obežný zhrnovač hnoja/..... Má niekto s niečim takým skúsenosť?
apo
08.12.09,20:46
apo ďakujem za reakciu, pozerala som KP na stránke štatist.úradu ale mám z toho ešte väčší guláš ako predtým.
ten nezmyselný kód som dostala z novej prílohy č.1 k zákonu o DP 595/2003, ale som si nevšimla, že je to len prevodový mostík. Moja chyba.
Ale aj tak Vás prosím o pomoc:
v štatistikej KP som našla kód 28.22 radiátory a kotly ústredného kúrenia (tento KP nie je v prílohe č.1 k ZDP 595/03), alebo aj 29.21.1 pece, horáky a ich súčasti (tento KP je v prílohe č.1 k ZDP pod odpisovou skupinou 3). Poraďte mi prosím kam a ako mám zaradiť túto investíciu do vykurovania, ak sa práce ukončili v mes.02/2009, teda sa aj zaradili. Môžem použiť ak KP 28.22, ktorý sa v prílohe č.1 ZDP nenachádza a zaradiť ho do 3.odpisovej skupiny, kde sa nachádza podobný kód 29.21.1?
Ďakujem za každú odpoveď.


:rolleyes:Som z toho jeleň.
KP 29.21 uvedená v prílohe ZDP nie je v klasifikácii produkcie, ale vzťahuje sa iba na zdroj tepla
KP 28.22 má širší záber, ale nie je v prílohe ZDP

Tu nepomôžem a dnes už nepomôže ani Štatistický úrad SR.

Ak niečo nie je v prílohe ZDP potom je to odpisová skupina 2.

Vyhľadaj radu u daňového poradcu.

apo
a_je_to
08.12.09,21:28
Prosím ako zaradiť - kompletnú technológiu ustajnenia pre prasnice /ide o vyrobu skupinovych kotercov pre prasnice, hnojný kanál z drevených fošní, dodávač krmnych zmesí, individualne kovove koterce pre prasnice, vynašací dopravník maštaľného hnoja, obežný zhrnovač hnoja/..... Má niekto s niečim takým skúsenosť?
Všetky poľnohospodárske technológie a zariadenia patria pod KP 29.32.65, položka prílohy zákona o DzP 1-16. Patrí sem bývalé JTZP 453665 - zariadenia pre ustajnenie hovädzieho dobytka a ošípaných, odstraňovanie výkalov, ich spracovanie a skladovanie, aj JTZP 453668 - automatické zariadenia s ovládacími systémami pre chov hovädzieho dobytka, ošípaných a koní. Daňové odpisovanie 4 roky.
a_je_to
08.12.09,21:56
apo ďakujem za reakciu, pozerala som KP na stránke štatist.úradu ale mám z toho ešte väčší guláš ako predtým.
ten nezmyselný kód som dostala z novej prílohy č.1 k zákonu o DP 595/2003, ale som si nevšimla, že je to len prevodový mostík. Moja chyba.
Ale aj tak Vás prosím o pomoc:
v štatistikej KP som našla kód 28.22 radiátory a kotly ústredného kúrenia (tento KP nie je v prílohe č.1 k ZDP 595/03), alebo aj 29.21.1 pece, horáky a ich súčasti (tento KP je v prílohe č.1 k ZDP pod odpisovou skupinou 3). Poraďte mi prosím kam a ako mám zaradiť túto investíciu do vykurovania, ak sa práce ukončili v mes.02/2009, teda sa aj zaradili. Môžem použiť ak KP 28.22, ktorý sa v prílohe č.1 ZDP nenachádza a zaradiť ho do 3.odpisovej skupiny, kde sa nachádza podobný kód 29.21.1?
Ďakujem za každú odpoveď.
Netráp sa s hľadaním...nenájdeš. Kotly a radiátory ústredného kúrenia, slúžiace na vykurovanie výrobnej haly nie sú samostatnou technológiou, ale pevnou súčasťou stavby. Odpisujú sa v rovnakej odpisovej skupine spolu s ňou a ak sa rekonštruujú, zvýši sa o rekonštrukciu hodnota celej stavby. Výnimkou sú iba kotly a zariadenia na priemyslovú výrobu tepla a lokálne kotolne, vyrábajúce a dodávajúce teplo iným stavbám. Tie by patrili do KP 29.21.1, položka 3-13, bývalé JTZP 3484. Vlastná kotolňa je však iba neoddeliteľnou súčasťou stavby.
a_je_to
08.12.09,22:02
ahojte,
môžem aj ja poprosiť o radu ?

máme firmu, ktorá sa zaoberá dokončovacími knihárskymi prácami a teda máme všelijaké stroje - falcovačka (na skladanie papiera), balička (na fóliovanie katalógov), páskovačka, rezačka na papier, skartovačky...
prebrala som účtovníctvo a chcem v tom urobiť poriadok, všetko bolo zaradené v 2 odpisovej skupine, len nemám k tomu kód. mne to totiž nepasuje pod žiaden, tak vás prosím o pomoc :-)

ešte doplním: môže to byť pod 29.56 -ostatné účelové stroje ?
Áno, knihárske technológie patria pod KP 29.56, položka prílohy ZDP 2-36. Patria tam z bývalého JTZP 4525 Stroje a zariadenia pre polygrafický a knihársky priemysel.
greguska
10.12.09,13:07
ďakujem !
katka.hesskova
20.01.10,19:16
prosím Vás viete mi niekto poradiť, spoločenstvo vlastníkov bytov si postavilo kotolňu na biomasu (dodávateľ ju postavil :-))
kotolna je v pivnicnom priestore budovy
predtým boli vykurovaný centrálne

ako účtovať? (môže to byť 022? alebo technické zhodnotenie budovy, avšak tá nie je v majetku spoločenstva)
ako odpisovať? (ktorá odpisová skupina? záleži zrejme od 1 otázky)
prosím poraďte

bola by som rada ak by som s odstupom casu nasla nazor/radu... dakujem
apo
21.01.10,08:57
prosím Vás viete mi niekto poradiť, spoločenstvo vlastníkov bytov si postavilo kotolňu na biomasu (dodávateľ ju postavil :-))
kotolna je v pivnicnom priestore budovy
predtým boli vykurovaný centrálne

ako účtovať? (môže to byť 022 (http://www.porada.sk/t59420-022-samostatne-hnutelne-vici-a-subory-hnutelnych-veci.html)? alebo technické zhodnotenie budovy, avšak tá nie je v majetku spoločenstva)
ako odpisovať? (ktorá odpisová skupina? záleži zrejme od 1 otázky)
prosím poraďte

bola by som rada ak by som s odstupom casu nasla nazor/radu... dakujem


Spoločenstvo vlastníkov nevlastní obytný dom a preto nemôže vlastniť ani kotolňu v takom zmysle, aby ju zmysluplne odpisovalo. Každý jeden člen spoločenstva je vlastník jedného imaginárneho kúska kotolne a člen spoločenstva nemá dôvod robiť odpisy.

Ak by spoločenstvo začalo podnikať s teplom museli by za týmto účelom založiť družstvo, alebo sro-čku.

Svojím spôsobom spoločenstvo už aj podniká. Vyrába tepelnú energiu a predáva ju samo sebe. Neviem ako to riešia iné spoločenstvá, ale ja to vidím tak, že by mali vytvoriť podnikateľký subjekt, ktorý bude mať príjmy a výdavky, ktoré zohľadní v cene tepla dodaného jednotlivým členom spoločenstva.

apo
apo
27.01.10,20:00
Priatelia Poraďáci,

Vŕtaná studňa, ktorá kryje spotrebu pitnej aj úžitkovej vody vo firme je Investičný majetok, ktorý odpisujeme?

:cool:Nie je studňa nedaj bože čosi ako banské dielo?

Ak odpisujeme tak prosím poradiť ako.

Ďakujem pekne.

apo
JankaO
27.01.10,20:23
Priatelia Poraďáci,

Vŕtaná studňa, ktorá kryje spotrebu pitnej aj úžitkovej vody vo firme je Investičný majetok, ktorý odpisujeme?

:cool:Nie je studňa nedaj bože čosi ako banské dielo?

Ak odpisujeme tak prosím poradiť ako.

Ďakujem pekne.

apo
V opatrení č. 128/2000 Z. z. Klasifikácia stavieb, je v prílohe č. 2 pod položkou 2222 uvedená aj studňa. Teda podľa môjho názoru je súčasťou stavby a odpisuje sa s ňou.
a_je_to
27.01.10,20:57
Priatelia Poraďáci,

Vŕtaná studňa, ktorá kryje spotrebu pitnej aj úžitkovej vody vo firme je Investičný majetok, ktorý odpisujeme?

:cool:Nie je studňa nedaj bože čosi ako banské dielo?

Ak odpisujeme tak prosím poradiť ako.

Ďakujem pekne.

apo
Studne patria do skupiny JKSO 825, s názvom Objekty podzemné mimo banských. Názov položky JKSO 825.7 Studne a zachytávanie vody....alebo podľa povahy zhotovenia JKSO 825.6 Vrty. Odpisuje sa daňovo aj účtovne ako iné stavby.
JKSO bolo síce zrušené Opatrením č. 128/2000, ale je omnoho názornejšie. Nebyť prevodníka z JKSO v poslednom stĺpci jeho prílohy č. 2, tak tú studňu pod položkou 2222 s názvom Miestne potrubné a káblové rozvody asi ťažko nájdem.
apo
27.01.10,21:13
Studne patria do skupiny JKSO 825, s názvom Objekty podzemné mimo banských. Názov položky JKSO 825.7 Studne a zachytávanie vody....alebo podľa povahy zhotovenia JKSO 825.6 Vrty. Odpisuje sa daňovo aj účtovne ako iné stavby.
JKSO bolo síce zrušené Opatrením č. 128/2000, ale je omnoho názornejšie. Nebyť prevodníka z JKSO v poslednom stĺpci jeho prílohy č. 2, tak tú studňu pod položkou 2222 s názvom Miestne potrubné a káblové rozvody asi ťažko nájdem.

Keď sa mi podarí náhjť dobré a jednoduché riešenie zvyknem napísať "a je to".

Ty to máš pekne vo svojom mene.

Ďakujem za príspevky.

Takže budeme odpisovať v 4. skupine a je to.

apo
jopo966
30.01.10,17:56
Dobrý den.som tu nový.Neviem najsť KP pristoja: PLNIČKA KLIMATIZÁCIE slúži na odčerpávanie chladiaceho média z klimatizáčného okruhu vozidla a následne na naplnenie novým médiom. Kupil som ju v hotovosti .
emily
31.01.10,15:52
Uffffff.... prečítala som to všetko a nenašla som, čo potrebujem.
Baliaci stroj... môže byť položka 2-36 KP 29.56 Ostatné účelové stroje???
jaanna
08.02.10,12:14
Dobrý deň, prosím o radu do akej odpisovej skupiny zaradiť triediacu linku, ktorá je určená na triedenie druhotných surovín - odpadu, ktorá je pevne zabudovaná v hale. Ďakujem.
Eva Póčová
11.02.10,09:34
Ahojte,
môže mi niekto poradiť do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť KRB za 1103,-€ ktorý si podnikateľ kúpil na vykurovanie do fitka.
Stojan na krb za 102,-€ je technické hodnotenie krbu ide do obstarávacej ceny alebo môžem zvlášť dať do VOZD - prev.réžia?:rolleyes:
Ďakujem
JAJA11
11.02.10,09:56
Ahojte,
môže mi niekto poradiť do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť KRB za 1103,-€ ktorý si podnikateľ kúpil na vykurovanie do fitka.
Stojan na krb za 102,-€ je technické hodnotenie krbu ide do obstarávacej ceny alebo môžem zvlášť dať do VOZD - prev.réžia?:rolleyes:
Ďakujem

A kedy kúpil ten krb? Veď to je drobný hmotný majetok a treba ho hneď odpísať celý aj so stojanom :)
Eva Póčová
11.02.10,10:41
A kedy kúpil ten krb? Veď to je drobný hmotný majetok a treba ho hneď odpísať celý aj so stojanom :)
Krb bol obstaraný 30.10.2009. Ako som čítala zákon pre 2009 tam bol limit 996 eur, alebo sa mýlim ja by som to radšej odpísala hneď?
JAJA11
11.02.10,11:51
Krb bol obstaraný 30.10.2009. Ako som čítala zákon pre 2009 tam bol limit 996 eur, alebo sa mýlim ja by som to radšej odpísala hneď?


Od 1.4.2009 je limit 1700 EUR
Eva Póčová
11.02.10,14:37
Od 1.4.2009 je limit 1700 EUR
Naozaj, to som si nevšimla, ďakujem Ti veľmi pekne.
Gaba30
20.02.10,21:55
Ahojte.
Slnečné kolektory - ktorá odpisová skupina?

Ďakujem veľmi pekne.
cloe
20.02.10,22:12
Ahojte.
Slnečné kolektory - ktorá odpisová skupina?

Ďakujem veľmi pekne.

Pozri príspevok č.62 v tejto téme.;)
JAJA11
21.02.10,05:40
Pozri príspevok č.62 v tejto téme.;)

viem, že je to mimo tému, ale často je tu odkaz, že si treba pozrieť príspevok č. xx Ale ja neviem takto ten príspevok nájsť. Kde vidno to číslo príspevku? :mee: :o
cactus
21.02.10,06:02
Chýba bližší technický popis kolektora. Pokiaľ by šlo o solárny kolektor na fotoelektrickom princípe, mal by patriť pod kód produkcie:
32.10.52 Fotosenzitívne polovodičové zariadenia; diódy vyžarujúce svetlo (svietivky); zabudované piezoelektrické kryštály; časti a súčasti k nim
Tiež zahŕňa: Solárne panely s fotoelektrickými článkami
Pokiaľ by šlo o kolektor s priamym ohrevom vody slnečným žiarením, mal by spadať pod kód produkcie:
29.72.14 Neelektrické prietokové alebo zásobníkové ohrievače vody
Tiež zahŕňa: Slnečné ohrievače vody okrem fotoelektrických
Neviem, či potrebuješ KP kvôli odpisovaniu. Ak áno, je potrebné mať na zreteli Pokyn MF SR č. 3400/1998-62 k uplatňovaniu § 26 ods. 2 a § 33 zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (FS 3/1998). V zmysle uvedeného pokynu sa zariadenia na ohrev vody považujú za súčasť stavby (alebo jej technické zhodnotenie) a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine. Samostatne by sa takýto kolektor mohol odpisovať len vtedy, ak by bol konštruovaný ako pojazdný resp. prenosný, alebo ak by šlo o kolektory, ktoré by boli súčasťou technológie určenej pre priemyslovú výrobu tepla vrátane poľnohospodárstva a zariadení lokálnych kotolní v obytných nájomných domoch. číslo príspevku je vpravo hore...
JAJA11
21.02.10,18:08
číslo príspevku je vpravo hore...

mimotemy ďakujem :rolleyes: , konečne som prišla na to. Ja používam kombinované zobrazovanie a tam mám zvyčajne len nízke čísla. Musím ísť na lineárne zobrazovanie a potom to nájdem :rolleyes:
Gaba30
21.02.10,20:03
číslo príspevku je vpravo hore...
Ďakujem cactus. Tieto kolektory sú súčasťou zariadenia kotolne v obytnom dome. Teda kotolňu technicky zhodnotím. Na to som mohla prísť aj sama!
Ešte raz ďakujem.
witch
22.02.10,10:38
Prepáčte, keď budem duplikovať otázku,
mám novú plynovú prípojku, viem, že je to drobná stavba, III. odpisová skupina KS 2221, v sume 442 €.
K tomu je plynové kúrenie - kotol a radiátory - II.odpisová skupina, suma 3100 €, CPA 25.21.11 a 25.21.12.

:confused:Otázka je, či to mám dať spolu ako tech. zhodnotenie už odpisovanej budovy (doteraz bola bez kúrenia - kúrilo sa el.ohrievačom) a odpisovať v triede IV., alebo zaradiť do majetku kúrenie ako radiátory a kotol a odpisovať v II.skupine.
Prípojku zaradiť ako drobnú stavbu a odpisovať v III.skupine, alebo, keďže jej hodnota je nižšia než 1700 € ju odpísať jednorázovo?
Prosím o pomoc, neviem si s tým poradiť :(
apo
22.02.10,11:34
Pán premiér v rámci proti krízových opatrení dal avízo, že v zákone o dani z príjmu bude možnosť samostatne odpisovať zariadenia, ktoré sú súčasťou stavby ak majú samostatné technickoekonomické určenie.

Nehľadal som v zákone kde je takáto úprava a či vôbec je.

Ak je potom by bolo možné kotolńu odpisovať v inej skupine ako celú nehnuteľnosť. Technickým zhodnotením by boli iba rovody na kúrenie vrátane radiátorov.

Kotolňa by mohla byť samostatný majetok.

apo
witch
22.02.10,12:32
Pán premiér v rámci proti krízových opatrení dal avízo, že v zákone o dani z príjmu bude možnosť samostatne odpisovať zariadenia, ktoré sú súčasťou stavby ak majú samostatné technickoekonomické určenie.

Nehľadal som v zákone kde je takáto úprava a či vôbec je.

Ak je potom by bolo možné kotolńu odpisovať v inej skupine ako celú nehnuteľnosť. Technickým zhodnotením by boli iba rovody na kúrenie vrátane radiátorov.

Kotolňa by mohla byť samostatný majetok.

apo
no ja som zatiaľ pohladala v zákone o DzP, to nové opatrenie je v §22 ods.15 a tam je uvedené, že tie časti sú : rozvody počítačových sietí, klima, výťahy a eskalátory. O kotolniach nič, čiže to musím dať ako zhodnotenie budovy.
Lucciana
02.03.10,08:15
Zasnežovacia technika na lyžiarský vlek
lístkový systém (odbavovací systém - turnikety) - tiež na lyž. vleku - vedeli by ste mi poradiť odpisovú skupinu?

Vopred ďakujem
Dianao
09.03.10,08:01
Ahoj, a co tak pocitacova domena? Do ktorej odpisovej skupiny patri? Dakujem za pomoc
demosvk
09.03.10,09:15
Dobrý deň,
prosím o radu do ktorej odpisovej skupiny patrí:
prezúvačka - na obutie pneumatiky na ráfik (OS 2. 2-27 28.99 ???)
pieskovačka - na opieskovanie kovov (OS 2. 2-23 28.4 ???)

ďakujem
mikat
11.03.10,09:14
Dobry den, prosim Vas o radu, do ktorej odpisovej skupiny patri susiaren reziva. Obstaravacia cena je cca 180 000 SK. Dakujem velmi pekne
Majka
18.03.10,07:31
prosim vas do kt. odpis. skupiny patria unimobunky?
Sabety
18.03.10,07:47
do 2. odpis.skupiny, kod produkcie 20.30.2
Majka
18.03.10,09:45
dakujem velmi pekne
Majka
18.03.10,09:52
do 2. odpis.skupiny, kod produkcie 20.30.2


cize 6rokov odpisovat
suma je 15 000 /6 je rocny odpis
Xantypa
23.03.10,08:45
Dobrý deň,
poradí niekto, do ktorej odpisovej skupiny (a či vôbec) zaradiť psychologický test, ktorý stál skoro 2000 eur? Ďakujem.
JAJA11
23.03.10,08:50
Dobrý deň,
poradí niekto, do ktorej odpisovej skupiny (a či vôbec) zaradiť psychologický test, ktorý stál skoro 2000 eur? Ďakujem.

A čo to je ten psychologický test? :o
Xantypa
24.03.10,11:03
A čo to je ten psychologický test? :o
Je to súbor papierov, kartičiek, výkazov, kníh... pomocou ktorých sa vyšetrujú deti s rôznymi postihnutiami a diagnózami. Prišlo to v takom drevenom kufri ako súbor.... psychologický test a uvedenie typu testu.