JAJA11
24.03.10,12:33
Je to súbor papierov, kartičiek, výkazov, kníh... pomocou ktorých sa vyšetrujú deti s rôznymi postihnutiami a diagnózami. Prišlo to v takom drevenom kufri ako súbor.... psychologický test a uvedenie typu testu.

Podľa tohto popisu by sa to malo odpisovať, cena je viac ako 1700 EUR a doba použiteľnosti je viac ako jeden rok. Jedine, že by sa to dalo rozložiť na dva samostatné súbory, teda že jedno sa používa na iné diagnózy a druhé na iné diagnózy a spolu to nesúvisí. Ale to y bolo dobré, aby to bolo rozpísané aj na faktúre. Ak to tak nejde, asi treba odpisovať, ale nech sa vyjadrí ešte niekto skúsenejší a 2. odpisová skupina . KP 22.1
JanaOND
25.03.10,06:01
Prosím Vás o radu, v budove, ktorú mám zaradenú v od.sk.4, máme elektrické posuvné dvere v hodnote vyššej ako 11.500 eur, dajú sa tieto dvere vyňať a odpisovať samostatne? V prílohe č. 1ZoDP som našla len rozvody PC sieti, klimatizač.zariadenie, výťahy,..... . Mám v tom dilemu, nakoľko to vo firme riešime, a každá z účtovníčok ma iný názor. A tiež sa chcem spýtať na plynový kotol a rozvody kúrenia, môžu sa vyňať a odpisovať samostante alebo sú súčasťou budovy. Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše rady.
Lenka1979
25.03.10,06:20
Prosím Vás o radu, v budove, ktorú mám zaradenú v od.sk.4, máme elektrické posuvné dvere v hodnote vyššej ako 11.500 eur, dajú sa tieto dvere vyňať a odpisovať samostatne? V prílohe č. 1ZoDP som našla len rozvody PC sieti, klimatizač.zariadenie, výťahy,..... . Mám v tom dilemu, nakoľko to vo firme riešime, a každá z účtovníčok ma iný názor. A tiež sa chcem spýtať na plynový kotol a rozvody kúrenia, môžu sa vyňať a odpisovať samostante alebo sú súčasťou budovy. Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše rady.


Môj názor: elektr.posuvné dvere-TZ budovy, zaradiť odpisovať spolu s budovou.
Plynový kotol a rozvody kúrenia to isté..čiže TZ, pokiaľ sa nejedná samostatnú kotolňu, ktorá "vyrába" a dodáva plyn ďalej do ďalších odber.miest.
JAJA11
25.03.10,06:52
Prosím Vás o radu, v budove, ktorú mám zaradenú v od.sk.4, máme elektrické posuvné dvere v hodnote vyššej ako 11.500 eur, dajú sa tieto dvere vyňať a odpisovať samostatne? V prílohe č. 1ZoDP som našla len rozvody PC sieti, klimatizač.zariadenie, výťahy,..... . Mám v tom dilemu, nakoľko to vo firme riešime, a každá z účtovníčok ma iný názor. A tiež sa chcem spýtať na plynový kotol a rozvody kúrenia, môžu sa vyňať a odpisovať samostante alebo sú súčasťou budovy. Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše rady.

Dôležité je aj to, či ide o výmenu už existujúcid dverí alebo kotlov. Spolu s budovou sa odpisujú tie, ktoré boli dodané pri vybudovaní objektu. Ak sa kotle vymieňajú, ide o opravy a údržbu. Rovnako aj dvere, ak len nahrádzajú pôvodné dvere je to oprava a údržba. :rolleyes:
JanaOND
25.03.10,06:59
Nejedná sa už o existujúce dvere, ani kotol, boli to nové veci, ktoré súviseli v podstate s veľkou rekonštrukciou a modernizáciou budovy. Ďakujem veľmi pekne za Vaše rady, stotožňujem sa s Vašimi názormi, len druhá účtovníčka nie, tá mi tvrdí presný opak.
Llívia
19.04.10,05:50
Unimobunka nemá pevné základy dá sa žeriavom kedykoľvek premiestniť na iné miesto.


Potom závisí aj od technického riešenia a materiálu. Napr.:
20.30.20 Montované stavby z dreva
Z: Záhradné stavby, plážové kabíny, staveniskové bunky drevené, mobilné domčeky a iné prefabrikované stavby s drevenou kostrou
alebo
26.61.20 Montované stavby z betónu
Z:: Stavebné bunky, záhradné prístrešky, garáže...
alebo
28.11.10 Montované stavby z kovov
Z: Kovové stavebné diely, mobilné prístrešky, kabíny, modulové zostavy pre výstavištia, zariadenia staveniska (bunky), telefónne automaty atď.

Za podmienky, že tieto bunky nie sú samostatnými stavebnými objektami alebo technologickým zariadením podľa rozhodnutia príslušného úradu a nie sú trvale pripojené na inžinierske siete (voda, kanalizácia, plyn, elektrina...)

Teraz je to kód 25.11.10 a 3. odpisová skupina, správne?
katkarbk
23.04.10,11:10
Prosím o radu - predajný stánok dodaný komplet zmontovaný, bez základov, vybavené stavebné povolenie a kolaudácia, pretože bol posúdený ako dočasná stavba - do ktorej odpisovej skupiny zaradiť?
..MARIA
26.04.10,13:16
Prosím o radu do ktorej skupiny mám zaradiť pásový minibager.
Už som tu veľa toho prečítala, ale nič také som nenašla.
Mne to vychádza odpis. skupina, ale nie som si istá.
vopred ďakujem za radu
mariannak
04.05.10,05:02
V ktorej odpisovej skupine by ste odpisovali kávovar s OC nad 1700,- EUR?
Tweety
04.05.10,05:08
V ktorej odpisovej skupine by ste odpisovali kávovar s OC nad 1700,- EUR?
Patrí do 1. OS.
mariannak
04.05.10,05:13
Patrí do 1. OS.

Ďakujem.
Ale do ktorej položky KP? Položky inde nezaradené?
Tweety
04.05.10,05:16
Ďakujem.
Ale do ktorej položky KP? Položky inde nezaradené?
1-22 28.93 Stroje na výrobu potravín, nápojov a na spracovanie tabaku
mariannak
04.05.10,05:18
1-22 28.93 Stroje na výrobu potravín, nápojov a na spracovanie tabaku


Ďakujem
papulisko
05.05.10,18:30
Potreboval by som poradiť so zaradením garáže do odpisovej skupiny. Je to klasická murovaná garáž, môže sa to považovať ako drobná stavba a zaradiť do 3.odpisovej skupiny ?
m.hladka
10.05.10,08:04
Výroba bilboardu 5x3 m + montáž = 2370,- eur: môžem to dať do 2. odpisovej skupiny?
Ď.
Lenka1979
10.05.10,08:11
Výroba bilboardu 5x3 m + montáž = 2370,- eur: môžem to dať do 2. odpisovej skupiny?
Ď.

Martuška, skús kuk sem:
http://www.porada.sk/t72072-zaradenie-majetku-do-odpisovej-skupiny.html
odpoveď od andreja_rv... :)
dadika22
10.05.10,08:28
Prosím o radu ako mám zaradiť: projekčné práce súvisiace s rekonštrukciou plynofikácie + kotol + materiál, čo sa pri tom spotreboval? Teraz to mám všetko na 042 (na základe faktúr).Ďakujem
L-M
17.05.10,06:33
Dobrý deň prajem,
poprosím o radu kam zaradiť,teda resp.idem preraďovať do 2.odpis.sk., len neviem presne položku a aký KP?

Mixovacia lopata
Nakladač UNC 061
Zubová lopata
Paletizačné vidly
Hydraulické kladivo

Môže byť všetko 2-24 28.92 - Stroje pre hlbinnú a povrchovú ťažbe a pre stavebníctvo. Je to pre stav.firmu.
Alebo 2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené ?

Vopred ďakujem
katkarbk
17.05.10,10:39
Prosím o radu: SRO má prenajaté priestory od FO, v priestoroch sa vykonali stavebné úpravy za cca 2100 EUR s DPH, úpravy bude v plnej sume hradiť nájomca. Môžem (resp. musím?) tieto úpravy na prenajatom priestore považovať za technické zhodnotenie a odpisovať ich? Ak áno, do akej odpisovej skupiny toto zaradiť a ako vypočítať odpisy? S účtovaním majetku a odpisov nemám takmer nijaké skúsenosti, preto ďakujem za každú radu!
Tamila
17.05.10,11:18
Prosím o radu: SRO má prenajaté priestory od FO, v priestoroch sa vykonali stavebné úpravy za cca 2100 EUR s DPH, úpravy bude v plnej sume hradiť nájomca. Môžem (resp. musím?) tieto úpravy na prenajatom priestore považovať za technické zhodnotenie a odpisovať ich? Ak áno, do akej odpisovej skupiny toto zaradiť a ako vypočítať odpisy? S účtovaním majetku a odpisov nemám takmer nijaké skúsenosti, preto ďakujem za každú radu!
Musíš mať v nájomnej zmluve alebo dodatku k nej uvedené, že technické zhodnotenie odpisuje nájomca. Obstáravaciu cenu berieš bez DPH, ak si platca DPH a ak nie si, berieš s DPH.
Musíš posúdiť, či sa jedná o technické zhodnotenie alebo opravu - je to § 29 zák. o dani z príjmov.
Ak sa jedná o technické zhodnotenie, odpisuješ do výšky obstarávacej ceny techn. zhodnotenia a postupuješ podľa § 24 odst. 2) Zák. o dani z príjmov :

(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
L-M
18.05.10,05:26
Dobrý deň prajem,
poprosím o radu kam zaradiť,teda resp.idem preraďovať do 2.odpis.sk., len neviem presne položku a aký KP?

Mixovacia lopata
Nakladač UNC 061
Zubová lopata
Paletizačné vidly
Hydraulické kladivo

Môže byť všetko 2-24 28.92 - Stroje pre hlbinnú a povrchovú ťažbe a pre stavebníctvo. Je to pre stav.firmu.
Alebo 2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené ?

Vopred ďakujem
prosím poradíte?
hapeti
18.05.10,06:06
Ja Ti radím dobre preštudovať CPA systém, čo nájdeš na statistics.sk, a potom už bude ľahšie zaradiť tieto stroje....lebo ja napr. neviem čo je zubová lopata, je to ručné náradie, alebo je to samostatný stroj???
L-M
18.05.10,07:11
Ja Ti radím dobre preštudovať CPA systém, čo nájdeš na statistics.sk, a potom už bude ľahšie zaradiť tieto stroje....lebo ja napr. neviem čo je zubová lopata, je to ručné náradie, alebo je to samostatný stroj???

Ďakujem - poštudujem si to, dúfam, že mi to pomôže

Aj by som poslala obrázok tej zubovej lopaty- ale neviem ako na to :D.
-je to príslušenstvo na UNC.
hapeti
18.05.10,07:40
ja by som to dal do súboru k UNC a odpisoval by som to soplu...
Aj my máme UNC a od 01.03.2009 to evidujem pod kódom CPA: 28.92.25 a to je 2. odps. skupina
katkarbk
18.05.10,10:29
Tamila, ďakujem za odpoveď! Predsa mám ešte pár otázok:
TZ odpisujem vtedy, ak jeho hodnota presiahne sumu 1700 EUR bez DPH alebo 1700 EUR s DPH?
A ešte k postupu odpisovania: nerozumiem celkom vete "nájomca zaradí TZ do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok". My platíme FO za prenájom priestorov, ktoré využívame na podnikanie mesačný nájom, prenajatý priestor neodpisujeme, alebo tomu mám rozumieť tak, že sa mám spojiť s jeho účtovníčkou, v akej odpisovej skupine majú túto budovu zaradenú a podľa toho začať odpisovať TZ?
marjankaj
18.05.10,10:34
Tamila, ďakujem za odpoveď! Predsa mám ešte pár otázok:
TZ odpisujem vtedy, ak jeho hodnota presiahne sumu 1700 EUR bez DPH alebo 1700 EUR s DPH?
A ešte k postupu odpisovania: nerozumiem celkom vete "nájomca zaradí TZ do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok". My platíme FO za prenájom priestorov, ktoré využívame na podnikanie mesačný nájom, prenajatý priestor neodpisujeme, alebo tomu mám rozumieť tak, že sa mám spojiť s jeho účtovníčkou, v akej odpisovej skupine majú túto budovu zaradenú a podľa toho začať odpisovať TZ?

Ak si platiteľ DPH, tak je to suma bez DPH.
Ak nie si platiteľ DPH, tak je to suma s DPH.
A budovu by si snáď mala vedieť zaradiť aj bez tej účtovníčky. Je to v prílohe zákona o dani z príjmov.
katkarbk
18.05.10,10:39
Marjankaj ďakujem veľmi pekne!
hapeti
19.05.10,04:52
Tamila, ďakujem za odpoveď! Predsa mám ešte pár otázok:
TZ odpisujem vtedy, ak jeho hodnota presiahne sumu 1700 EUR bez DPH alebo 1700 EUR s DPH?
A ešte k postupu odpisovania: nerozumiem celkom vete "nájomca zaradí TZ do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok". My platíme FO za prenájom priestorov, ktoré využívame na podnikanie mesačný nájom, prenajatý priestor neodpisujeme, alebo tomu mám rozumieť tak, že sa mám spojiť s jeho účtovníčkou, v akej odpisovej skupine majú túto budovu zaradenú a podľa toho začať odpisovať TZ?
Každopádne treba preskúmať nájomnú zmluvu, či TZ ako nájomca môžete odpisovať, lebo musí tým prenajímateľ súhlasiť a musí to byť v zmluve....
katkarbk
19.05.10,07:55
Ďakujem všetkým za odpovede! Potrebovala by som však ešte jednu pomoc: predajný stánok (zloženie plast + kov) nám bol dodaný zmontovaný priamo od dodávateľa, je napojený na inžinierske siete a je posúdený ako drobná stavba (ale nemá pevné základy, ani nie je iným spôsobom spojený so zemou), tzn. na jeho umiestnenie bolo vydané stavebné povolenie a následne bola vykonaná kolaudácia. Do ktorej odpisovej skupiny ho môžem zaradiť?
Lenka1979
19.05.10,08:04
Ďakujem všetkým za odpovede! Potrebovala by som však ešte jednu pomoc: predajný stánok (zloženie plast + kov) nám bol dodaný zmontovaný priamo od dodávateľa, je napojený na inžinierske siete a je posúdený ako drobná stavba (ale nemá pevné základy, ani nie je iným spôsobom spojený so zemou), tzn. na jeho umiestnenie bolo vydané stavebné povolenie a následne bola vykonaná kolaudácia. Do ktorej odpisovej skupiny ho môžem zaradiť?

Ak bol posúdený ako drobná stavba, odpisuje sa v 3.OS.
denabal
02.06.10,10:18
Dobry den, vie mi nikto poradit kam zaradit - opticky kabel + zemne prace+sachty k tomu, ktory je vedeny medzi dvoma budovami (nas areal aj nase budovy). Ja sa priklanam k nazoru ze priradit k budovam pomerom 50% ... Dakujem
papulisko
02.06.10,10:51
dobrý deň, viete mi niekto poradiť kam by som mal zaradiť umývaciu linku ? je to samostatne stojaca linka
papulisko
02.06.10,11:01
a ešte by som potreboval poradiť s zariadením - dotrieďovacia linka druhotných surovín. je to zariadenie s dopravníkovým pásom, ktoré bude triediť odpad. Ďakujem
marjankaj
02.06.10,11:22
dobrý deň, viete mi niekto poradiť kam by som mal zaradiť umývaciu linku ? je to samostatne stojaca linka

To má manželka doma v kuchyni?:eek::---
papulisko
02.06.10,11:26
nie, to je umývacia linka na automobily, ale je to v rámci závodu, takže preto píšem, ako o samostatne stojacej :)
marjankaj
02.06.10,11:47
nie, to je umývacia linka na automobily, ale je to v rámci závodu, takže preto píšem, ako o samostatne stojacej :)

Ani to mi nestačí.
Pozri prílohu č.1 zákona o dani z príjmov

Odpisová skupina 3
Položka KP Názov
3-1 23.61.20 Montované budovy z betónu, ak nie sú samostatnými stavebnými objektmi pripojenými na inžinierske siete
3-2 25.11.10 Montované budovy z kovov, ak nie sú samostatnými stavebnými objektmi pripojenými na inžinierske siete

Alebo Odpisová skupina 2

2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené



http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html
papulisko
02.06.10,11:53
a viete mi poradiť aj s tou dotrieďovacou linkou ? bude to spadať asi tiež do tej druhej skupiny 2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené ?
marjankaj
03.06.10,04:50
a viete mi poradiť aj s tou dotrieďovacou linkou ? bude to spadať asi tiež do tej druhej skupiny 2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené ?

Máš tam link na zákon o dani z príjmov. Na konci je príloha.
Vyhľadaj si. Ty vieš lepšie kam by sa dala zaradiť. Asi si ju videl.
denabal
05.06.10,17:06
Dobry vecer, vedel by mi niekto poradit kam s turniketom? Ide o turniket, cez ktory prechadzaju zamestnanci do prace, aj so systemom dochadzky (ten som zaradila formou techn. zhodnotenia uz k existujucemu), neviem vsak co mam urobit so samotnym turniketom... (cena so stavebnymi pracami) cca 10.000 €)Vie mi niekto poradit? Dakujem
denabal
16.06.10,14:29
Dobry vecer, vedel by mi niekto poradit kam s turniketom? Ide o turniket, cez ktory prechadzaju zamestnanci do prace, aj so systemom dochadzky (ten som zaradila formou techn. zhodnotenia uz k existujucemu), neviem vsak co mam urobit so samotnym turniketom... (cena so stavebnymi pracami) cca 10.000 €)Vie mi niekto poradit? Dakujem

Nikto nevie? Dost mi to suri - audit sa blizi (hospodarsky rok) a ja neviem co s tym turniketom ...
Dakujem
VieraPopluharova
16.06.10,15:28
Nikto nevie? Dost mi to suri - audit sa blizi (hospodarsky rok) a ja neviem co s tym turniketom ...
Dakujem

Neviem ci Ti poradim dobre, ale ja by som to zaradila pod kodom
skupinou 1-18 28.23 Kancelárske stroje a zariadenia okrem počítačov a periférnych zariadení takto zaradene by to nemalo robit problem
Stefan2005
16.06.10,15:55
D... kam s turniketom? Ide o turniket, cez ktory prechadzaju zamestnanci do prace, aj so systemom dochadzky (ten som zaradila formou techn. zhodnotenia uz k existujucemu), neviem vsak co mam urobit so samotnym turniketom... (cena so stavebnymi pracami) cca 10.000 €)Vie mi niekto poradit? Dakujem

- turniket je pevne spojený s budovou? Môže sa jednať aj o jej technické zhodnotenie....
denabal
16.06.10,18:12
Nie je to v budove. Je to v plote. Areal je oploteny. A tam sa vlozil ten turniket, aby zamestnanci nemuseli obchadzat cely areal. Vyzera to ako take velke kovove dvere, ktore maju uprostred mreze ktore sa otacaju.
VieraPopluharova
16.06.10,19:25
Ak je to v plote, pozri si odpisove skupiny, tam som videla nieco take ako rampy, alebo ine zabezpecenia, este by to mohlo ist tam, idem nato pozriet.
VieraPopluharova
16.06.10,19:39
Este by to mohlo byt co mi pripada podla Tvojho popisu 3-33 Jednotlivé oddeliteľné súčasti zabudované v stavbách určené na samostatné odpisovanie (§ 22 ods. 15):
- klimatizačné zariadenia
- osobné a nákladné výťahy
- eskalátory a pohyblivé chodníky

nie je to presne špecifikovane, že len toto tu musi byť, ale splna to podmienku, ze je to oddelitelna časť stavby a je určená na samosatne odpisovanie, len tu pozor neviem teraz narychlo ako to splna podmienku cena v 3. odpisovej skupine,potom uz naozaj neviem, len to dat medzi nejake kovove vyrobky nezaradene inde
denabal
17.06.10,05:48
Neviem aku podmienky ceny myslis v 3. skupine. Stoji to cca 10.000 €.
Ja som myslela skusit to dat do 25.12.10 dvere,okna a ich ramy, prahy dveri, z kovu = 2. odpis. skupina.
Prilozila som aj obrazok, snad pojde ...
kimart
15.07.10,07:09
Do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili nákup korby, ktorej cena vrátane dopravy je nad 1700€, do 2.?
marjankaj
15.07.10,07:22
Do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili nákup korby, ktorej cena vrátane dopravy je nad 1700€, do 2.?

A to je čo? Súčasť niečoho alebo je to samostatné?
kimart
15.07.10,07:26
bolo mi vysvetlené, že vlečka za traktor, a tých vlastní viac, takže ?
Stefan2005
15.07.10,07:41
bolo mi vysvetlené, že vlečka za traktor, a tých vlastní viac, takže ?

... takže korba alebo vlečka?
kimart
15.07.10,07:44
aký je vtom rozdiel?
Stefan2005
15.07.10,07:49
aký je vtom rozdiel?

podľa mňa dosť veľký - v prípade vlečky korba je jej vrchná časť, bez podvozku...
marjankaj
15.07.10,07:49
aký je vtom rozdiel?

Korba môže byť aj bez kolies.
kimart
15.07.10,08:27
ďakujem za vysvetlenie, asi som to zle pochopila. Na faktúre je písaná korba, tak čo teraz s tým? neodpisovať to? a dať to do nákladov?
apo
15.07.10,08:34
Milý kimart,

vyjadri sa presne.

Je to vlečka, alebo náhradná korba na vlečku?

Korba na vlečku = náhradný diel bez ohľadu na cenu.
Korba ako prídavné zariadenie (pri vlečke na traktor si to viem dosť ťažko predstaviť) sa odpisuje rovnako ako majetok ku ktorému prídavné zariadenie prislúcha.

Vlečka = príves
Keď pozrieš prílohu k zákonu o dani z príjmov tak nájdeš v skupine č. 2 položku
2-29 29.2 Karosérie motorových vozidiel; prívesy a návesy

Dôležité je správne pomenovať to o čom ideš rozhodovať.

apo
Dada
19.07.10,09:58
A do ktorej skupiny by ste zaradili sušič na vlasy (taký na stojane) v kaderníctve?
JAJA11
19.07.10,10:26
A do ktorej skupiny by ste zaradili sušič na vlasy (taký na stojane) v kaderníctve?

A taký sušič stojí viac ako 1700 EUR?
Dada
19.07.10,10:28
A taký sušič stojí viac ako 1700 EUR?

Áno, viac ako 1700,- Eur.
Vyzerá to takto: http://www.vlasy-kosmetika.cz/WELLA-Technika-Climazon-S4-na-stativu-1254.html
JAJA11
19.07.10,10:39
Áno, viac ako 1700,- Eur.
Vyzerá to takto: http://www.vlasy-kosmetika.cz/WELLA-Technika-Climazon-S4-na-stativu-1254.html

v KP som našla

27.51.23 Elektrotepelné prístroje na úpravu vlasov alebo sušiče vlasov; elektrické žehličky

Ak sa to tam dá zaradiť, potom je 2. odpisová skupina :o

Našla som aj infračervené žiariče, ale určené pre lekárov. Aj tie patria do 2. odpisovej skupiny, takže tá 2 by mala byť dobre.
certik
09.08.10,08:47
Prosím poradte, obstarávali sme hotel. Zaradím do 4 OS. Môžem výťah odpisovať osobitne a zaradiť do 3 OS "zdvíhacie a manipulačné zariadenia"? Ďakujem.
JAJA11
09.08.10,10:00
Prosím poradte, obstarávali sme hotel. Zaradím do 4 OS. Môžem výťah odpisovať osobitne a zaradiť do 3 OS "zdvíhacie a manipulačné zariadenia"? Ďakujem.

Ja by som to odpisovala s budovou. :o
certik
11.08.10,16:10
Ano máš pravdu, dopátrala som sa v zákone že spolu so stavbou sa okrem iného odpisujú "zariadenia na vertikálnu a horizontálnu dopravu osôb a nákladu v nevýrobných prevádzkach". Inak par 22 odst.3
certik
11.08.10,16:23
Vedeli by ste mi poradiť zo zaradením majetku?

- umývačka riadu elektrická
- konvektor, bojler
- varič cestovín
- sporák plynový
- odsávací zákryt (asi digestor)

Všetko je súčasť kuchyne v reštaurácií. Myslím že 2 OS, ale hľadám to v klasifikácií ešte. Ak má niekto skúsenosť prosím poraďte.
certik
11.08.10,16:41
Vedeli by ste mi poradiť zo zaradením majetku?

- umývačka riadu elektrická
- konvektor, bojler
- varič cestovín
- sporák plynový
- odsávací zákryt (asi digestor)

Všetko je súčasť kuchyne v reštaurácií. Myslím že 2 OS, ale hľadám to v klasifikácií ešte. Ak má niekto skúsenosť prosím poraďte.
Prosím vysvetlite mi keď v KP nájdem umývačky riadu priemyselného charakteru pod č. 29.24.60 tak v prílohe zákona DzP to je v akej OS? Pod 29.2 sú korosérie motorových vozidiel. Asi tomu nerozumiem.
Stefan2005
11.08.10,17:42
Prosím vysvetlite mi keď v KP nájdem umývačky riadu priemyselného charakteru pod č. 29.24.60 tak v prílohe zákona DzP to je v akej OS? Pod 29.2 sú korosérie motorových vozidiel. Asi tomu nerozumiem.

A v ktorej KP si sa dívala?
Lebo ZoDP odkazuje na KP - kód štatistickej klasifikácie produktov podľa činností (CPA) vydanej nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorý je rozhodujúci na zaradenie hmotného majetku do odpisovej skupiny;

a tam sú Umývačky riadu priemyselného charakteru zaradené pod KP 28.29.50....
denabal
12.08.10,06:25
Prosím poradte, obstarávali sme hotel. Zaradím do 4 OS. Môžem výťah odpisovať osobitne a zaradiť do 3 OS "zdvíhacie a manipulačné zariadenia"? Ďakujem.

Nehnutelnosti sa zaraduju podla klasifikacie stavieb (Priloha k stavebnemu zakonu). Podla nej hotel patri do kategorie 1211 (vid priloha). Co sa tyka toho vytahu novela zakona umoznila tzv. komponentne odpisovanie a pri budovach zákon umožňuje vyčleniť na samostatné odpisovanie 4 oddelitelne sucasti: rozvody počítačových sietí (2. OS), osobne a nakladne vytahy (3.OS), eskalatory a pohyblive chodniky (3.OS), klimatizacne zariadenia (3.OS).
denabal
12.08.10,06:53
Vedeli by ste mi poradiť zo zaradením majetku?

- umývačka riadu elektrická
- konvektor, bojler
- varič cestovín
- sporák plynový
- odsávací zákryt (asi digestor)

Všetko je súčasť kuchyne v reštaurácií. Myslím že 2 OS, ale hľadám to v klasifikácií ešte. Ak má niekto skúsenosť prosím poraďte.

Varič cestovín, plynovy sporak OS 1 položka 1-22 KP 28.93
co je konvektor neviem, ale bojler treba zvazit co patri k technologii alebo k budove
Stefan2005
12.08.10,08:05
denabal priložil klasifikáciu stavieb z roku 2000;

Štatistický úrad Slovenskej republiky vydal Klasifikáciu stavieb (KS) vyhláškou č. 323/2010 Z.z. s účinnosťou od 15. júla 2010. Prikladám ju včítane metodickej časti a vysvetliviek :):
denabal
12.08.10,10:53
denabal priložil klasifikáciu stavieb z roku 2000;

Štatistický úrad Slovenskej republiky vydal Klasifikáciu stavieb (KS) vyhláškou č. 323/2010 Z.z. s účinnosťou od 15. júla 2010. Prikladám ju včítane metodickej časti a vysvetliviek :):

ANO, ospravedlnujem sa :rolleyes:, pripojila som nespravny subor ... Uz aj mazem ;)
greguska
29.08.10,12:20
Dobrý deň, prosím Vás, kam zaradiť umývací automat ? Je to ako klasický vysávač (na elektriku, ručne sa s tým manipuluje), len to funguje na vodu a umýva podlahy.
Prešla som celú klasifikáciu a buď som slepá, alebo tam fakt nie sú upratovacie stroje samostatne :-P
Môže to byť 28.24 Ručné nástroje, teda OS 1 ?
ďakujem
apo
30.08.10,05:54
Umývací stroj sa dá prirovnať napríklad k stroju na zhutnenie štrku, tzv. žaba. Má vlastný pohon, vibruje a mierne poskakuje a výsledkom je zhutnený podklad.

Upratovací stroj má tiež vlastný pohon, výsledkom je čistý podklad. Za predpokladu, že sa vedie ručnea obsluha sa nevozí na stroji dal by som tak ako uvádzaš do odpisovej skupiny jeden.

Pri obhajobe tohoto výkladu treba tvrdiť, že je to ručné náradie s vlastným pohonom.

Inak to čo nikde nie je uvedené je odpisová skupina č. 2.

Pozdravujem.

apo
greguska
31.08.10,19:06
Ďakujem za odpoveď ;)
Zužu
09.09.10,08:06
prosím o usmernenie v nasledujúcom probléme:
Firma vlastní budovu, v ktorej bude meniť kotol na ústredné kúrenie na biomasu za kotol na drevo-plyn. Jedná sa mi o to do ktorej odpisovej skupiny zaradím tento kotol. podľa zákona o dani z príjmu par. 22 je možné evidovať jednotlivé oddeliteľné súčasti samostatne. môžem kotol považovať za samostatnú súčasť a odpisovať v 2. odpisovej skupine KP25.21 ? alebo je to súčasť budovy a odpisujem ho v 3. odpisovej skupine spolu s budovou ako technické zhodnotenie? ďakujem
apo
09.09.10,09:16
Uvažujte aj nad možnosťou výmenu kotla zaúčtovať ako opravu. Predpokladám, že kotol na biomasu už doslúžil z dôvodu opotrebenia.

apo
Zužu
09.09.10,09:52
Starý kotol nie je na biomasu ale na drevo-plyn , má už 10 rokov a je zastaralý. Po ekonomickej stránke je nový kotol výkonejší , úspornejší z pohľadu paliva a samozrejme po technickej stránke úplne iný. cena je cca 6000 €. Keď je kotol opotrebovaný a doslúži existuje možnosť výmeny a účtovať ako opravu?
ZuzanaP
10.09.10,03:56
Máme traktorbáger a chceme kúpiť k nemu hydraulické kladivo v sume € 11 300,--, Kladivo nebude jeho stálou súčasťou a ani sa nedá samostatne použiť, dá sa vymieňať s lyžicami. Dali by ste to rovno do spotreby, alebo na odpisy?:confused:

Ďakujem
Zita5
10.09.10,04:01
Máme traktorbáger a chceme kúpiť k nemu hydraulické kladivo v sume € 11 300,--, Kladivo nebude jeho stálou súčasťou a ani sa nedá samostatne použiť, dá sa vymieňať s lyžicami. Dali by ste to rovno do spotreby, alebo na odpisy?:confused:
Ďakujem

Nad spotrebou nemôžete uvažovať , nakoľko OC je vyššia ako 1 700 eur .
ZuzanaP
10.09.10,04:28
Nad spotrebou nemôžete uvažovať , nakoľko OC je vyššia ako 1 700 eur .

Som si myslela, škoda :)
kornelia2
05.10.10,08:00
Ahojte,
kde by ste zaradili:
nastroj-formu na lisovanie gumenných kotúčov?
JAJA11
05.10.10,09:31
Ahojte,
kde by ste zaradili:
nastroj-formu na lisovanie gumenných kotúčov?

formy sa odpisijú inak ako hmotný majetok.
Je potrebné vedieť na akú dobu použitia je určená alebo na vylisovanie koľkých kusov. Ja väčšinou odpisujem podľa množstva vyrobených kusov. :o
Viď paragraf 26 ods. 7 ZDP
Paulínka 170
12.10.10,09:27
Prosím o pomoc, kde zaradím súbor stavebného lešenia, cca 320 m2
Lenka1979
12.10.10,10:04
Prosím o pomoc, kde zaradím súbor stavebného lešenia, cca 320 m2

2. OS, doba odpisovania 6 rokov
Katarína Bukátová
22.10.10,20:34
Dobrý večer, aj ja prosím o radu. Akokoľvek blúdim po ZDP a na kódoch produkcie fakt neviem kde zaradiť žehlič pre práčovňu. Pračka a sušička mi zapasovala do 1 odpisovej skupiny, je to správne? Vopred ďakujem za rady.
kimart
26.10.10,05:03
poprosím môžem zaradiť traktor a VZV do 2odpis. skupiny, je to správne?
Tweety
26.10.10,05:07
poprosím môžem zaradiť traktor a VZV do 2odpis. skupiny, je to správne?
Je.
kimart
26.10.10,05:14
ďakujem
Katarína Bukátová
26.10.10,21:44
Dobrý večer, aj ja prosím o radu. Akokoľvek blúdim po ZDP a na kódoch produkcie fakt neviem kde zaradiť žehlič pre práčovňu. Pračka a sušička mi zapasovala do 1 odpisovej skupiny, je to správne? Vopred ďakujem za rady.

fakt nikto nemá podobný problém ako ja? Súrne. Dík.
Stefan2005
27.10.10,06:45
Katarína Bukátová
28.10.10,14:51
pre Stefan2005, ďakujem o trochu som sa pohla vpred.
Marta L
10.11.10,09:51
Zdravim, potrebovala by som poradit do akej odpisovej skupiny a aky kod produkcie (novy) su INTERAKTIVNE TABULE.
Moze to byt 1. odp. sk. kod 26.20.17?
Dakujem.
blazonko
10.11.10,12:32
Aj ja nad tým práve rozmýšľam. Myslím, že podľa ZDP patria do 1. OS. No keďže nás sa daňové odvody netýkajú, dám ju asi do 2. OS. Nemyslím si, že sa vymení za novú skôr.
saminka6
12.01.11,09:17
Prosím poradte mi. Vibračna doska a vibračny pech - II.OS? 2-28, 29.4? Je to spravne?
Zaciatocnicka
14.01.11,10:32
Chcela by som poprosiť o pomoc so zatriedením elektrického prietokového ohrievača vody. Mohlo by to byť 2. os 2-15 27.5?
apo
14.01.11,11:07
Aká je vstupná cena prietokového ohrievača?
Ak nie je viac ako 1.700 Euro nemusíme zaradiť do odpisovaného majetku.

apo
Zaciatocnicka
14.01.11,11:46
Vďaka apo, viem, že nie je nutné zaradiť, pokiaľ vstupná cena nepresahuje 1700€, ale kvôli hospodárskemu výsledku nechcem zvyšovať náklady. Preto by som rada aj túto "drobnosť" v hodnote 328€ radšej zaradila.
apo
14.01.11,11:57
Tu je klasifikácia
27.51.25 Elektrické prietokové alebo zásobníkové ohrievače vody a ponorné ohrievače

Odpisová skupina 2
Položka KP Názov
2-15 27.5 Prístroje pre domácnosť

apo
apo
14.01.11,12:00
Tu je klasifikácia produkcie ktorú používam
Určite pomôže.



Súbor je veľký nedá sa sem vložiť.
Klasifikácia je uložená v "Dokumenty a tlačivá" v sekcii "Zákony"

Názov dokumentu: CPA2008_vysv PRE ODPISY HIM.rtf

V sekci je pod menom "Klasifikácia prodikcie pre ODPISY inv. majetku"

Je to tam aj s preklepom "prodikcie"

Je tam pod linkom http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=1015

apo
s-bosorka
23.01.11,10:25
Dobrý deň, prosím poraďte do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť vysokotlakové striekacie maliarske zariadenie?
apo
23.01.11,12:18
Ak si otvoríš dokument, ktorý má link v príspevku 597 a dáš hľadať reťazec znakov "striek" dopracuješ sa k tejto klasifikácii.

28.30.6 Stroje a prístroje na striekanie, rozstrekovanie alebo rozprašovanie kvapalín alebo práškov pre poľnohospodárstvo alebo záhradníctvo

Ak sa pozrieš vyššie na 28.3 zistíš, že si sa dopracovala k poľnohospodárskym strojom. Teda musíš hľadať ďalej. Takže budeš sa preháňať po dokumente až tam nájdeš čo potrebuješ. Ak to tam nie je potom určíš odpisovú skupinu č. 2.


Tento postup je určený pre všetkých, ktorí hľadajú zatriedenie majetku. Inak sa to nedá. Trochu času to stojí.


apo
Llívia
25.01.11,06:01
Firma zakúpila debnenie. Na faktúre je uvedené "Debnenie". K faktúre je súpis, v ktorom je vyčíslené množstvo a cena jednotlivých dielov. Ceny jednotlivých dielov sú pod 1.700 EUR. Jednotlivé časti debnenia firma aj požičiava.
1. Mám to zaradiť ako súbor do DHM alebo to môžem dať priamo do nákladov (na 501)?
2. V prípade, že je potrebné debnenie zaradiť do DHM, je to kód KP 16.23.12 - Debnenie na betónovanie, šindle, z dreva - 2. odpisová skupina.
3. V prílohe k faktúre sú samostatne vyčíslené aj palety, ktoré slúžia na uskladnenie týč, stojok... Ak je potrebné debnenie zaradiť ako DHM, zaúčtujem palety priamo do nákladov (na 501)?
deni27
15.02.11,10:56
Prosím Vás do ktorej odpisovej skupiny zaradiť baličku hotových jedál? Je správne 2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené, odpis. skupina 2.Ďakujem
Zita5
15.02.11,11:56
Prosím Vás do ktorej odpisovej skupiny zaradiť baličku hotových jedál? Je správne 2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené, odpis. skupina 2.Ďakujem

Áno.
plavčík
15.02.11,12:07
No ja by som potrebovala pomôcť s priemyselnou bránou ktorá je namontovaná aby zamedzila prejazd do dvora. Nie je to brána ktorá by uzatvárala stavbu ako napríklad garážová ... iba zamedzuje prejazdu. Je síce namontovaná z vonku o budovu ale je to jednoducho demontovateľná a preto si myslím, že by to mohla byť aj 3 odpisová skupina ako drobná stavba bez napojenia na inžinierske siete...no niesom si istá ani s KKP

Poradíte?

VĎAKA
halúzka
17.02.11,13:20
A zas bezradná.
Zaradenie reklamného rotačného panelu, je pevne spojený so zemou (betónové patky). Prosím Vás pani kolegyne, páni kolegovia, pomôžete mi? Ďakujem.:confused:
3.odpisová skupina, zaradiť to do drobných stavieb??
halúzka
17.02.11,14:21
Nik mi nevie poradiť??
Stefan2005
17.02.11,15:21
Nik mi nevie poradiť??

... preberané dokonca v tejto téme, príspevky 446 až 450, viď najmä http://www.porada.sk/1213529-post448.html
Ivdi
22.02.11,20:38
Prosím Vás aká odpisová skupina je pre termokameru? ďakujem
Ked meracie zariadenia sú aj v 1. aj v 2. odpisovej skupine
Tina855
05.03.11,22:06
Prosím Vás do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili čítačku kódov, používanú v sklade a mašinu na miešanie prachu na plnenie tonerov do tlačiarne ???
Eva99
10.03.11,09:03
Prosím Vás, do ktorej skupiny zaradiť zhodnotenie prenajatého priestoru (kaviarne)? Ako budovu? To by som odpisovala 20 rokov, aj keď nájomná zmluva je len na 5 rokov? Kaviareň je len súčasťou celej budovy, kde je ďalších 20 nájomníkov...
chudaska
10.03.11,09:12
ak je to prerabka, tak by som to dala do rezie, rekonstrukcia
Eva99
10.03.11,09:13
ak je to prerabka, tak by som to dala do rezie, rekonstrukcia

Zle som sa vyjadrila, nie je to prerábka, je to zhodnotenie. Len do ktorej skupiny to zaradiť?
marjankaj
10.03.11,09:17
Prosím Vás, do ktorej skupiny zaradiť zhodnotenie prenajatého priestoru (kaviarne)? Ako budovu? To by som odpisovala 20 rokov, aj keď nájomná zmluva je len na 5 rokov? Kaviareň je len súčasťou celej budovy, kde je ďalších 20 nájomníkov...


(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).



2-41 Jednotlivé oddeliteľné súčasti zabudované v stavbách určené na samostatné odpisovanie (§ 22 ods. 15):
- rozvody počítačových sietí



Jednotlivé oddeliteľné súčasti zabudované v stavbách určené na samostatné odpisovanie (§ 22 ods. 15):
- klimatizačné zariadenia

- osobné a nákladné výťahy

- eskalátory a pohyblivé chodníky



Teda ak to nie je presne uvedené v prílohe, tak odpisová skupina 4
Eva99
10.03.11,09:20
(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).





Teda ak to nie je presne uvedené v prílohe, tak odpisová skupina 4

Ufff, tak to vážne budem 20 rokov odpisovať niečo, čo mám zazmluvnené len na 5? V každom prípade veľmi pekne ďakujem za radu. Pekný deň!
apo
10.03.11,09:42
Ufff, tak to vážne budem 20 rokov odpisovať niečo, čo mám zazmluvnené len na 5? V každom prípade veľmi pekne ďakujem za radu. Pekný deň!

Pri korektom prístupe prenajímateľa o nič neprídeš. Po skončení nájmu mu môžeš vyfaktorpvať zostatkovú cenu. U neho by to bolo neoprávnené obohatenie, ak nemáš povinnosť pri opustení priestoru dať všetko do pôvodného stavu. Pozor na zmluvy.

apo
certik
12.03.11,13:32
Ahojte, potrebujem sa poradiť. Hotel ma aj okrasnú záhradu. Sadovnícke úpravy spolu so závlahovým systémom boli za cca 24tis €. Môžem to odpisovať ako celok a ak áno do ktorej odpisovej skupiny by ste to zaradili?
certik
13.03.11,06:48
Ahojte, potrebujem sa poradiť. Hotel ma aj okrasnú záhradu. Sadovnícke úpravy spolu so závlahovým systémom boli za cca 24tis €. Môžem to odpisovať ako celok a ak áno do ktorej odpisovej skupiny by ste to zaradili?

Poradíte?
Asztalosová
14.03.11,21:16
Dobry den. Ak kupin slzbu-zemné práce, elektroinstalácia, aj toto sa odpisuje. Dakujem za odpoved.
kajab
25.03.11,15:16
Dobrý deň. Vedeli by ste niekto zaradiť betonárku? Ďakujem
andi
11.06.11,13:57
Dobrý deň prajem. Potrebovala by som pomoc pri zaradení kontajnera , steny sú z laminovanej DTD. Nie je pripojený na inžinierske siete, slúži ako odkladací kontajner na stavbe. Za pomoc ďakujem.
andi
13.06.11,04:46
Prosím pomôžte mi.
apo
13.06.11,20:30
Prosím pomôžte mi.

Ak nevieš nájsť pod čo to dáš potom 2. skupina.

Má kontajner dlhšiu životnosť ako 12 mesiacov?

apo
andi
15.06.11,10:11
Ďakujem. Určite má dlhšiu životnosť než 12 mesiacov , lebo je na to 8 ročná garancia ,http://www.koma-slovakia.sk/kontajner/text/1358/c3l_99u/ , ide o takýto kontajner .
apo
15.06.11,11:57
Tento kontainer je po starom pomenovaní UNIMO BUNKA.

Zákon o dani z príjmu v prílohe č. 1 má v tretej skupine položku

3-22 Drobné stavby vymedzené osobitným predpisom107) okrem § 22 ods. 2 písm. b) druhého bodu

Predpis 107 je stavebný zákon. Tu sa rozlišujú stavby pevne spojené so zemou ktoré odpisujeme v 4. skupine s potom rôzne búdky ako trafiky, ktoré sa naložia na auto a prenesú. Sem patrí ak Váš kontainer, odpisoval by som ho 12 rokov.

Aby si mala istotu prelistuj stavebný zákon, alebo tá 107 je len nejaký vyhlášku ku stavebnému zákonu. Musíš podľa uvedeného § sa rozhodnúť čo to vlasne máte z pohľadu zákona o dani zprímu.
apo
Betina2
21.06.11,14:53
Neviete niekto, do ktore odp.sk patrí motorový čln respp. jachta, cca 6-8 m dlhá? Asi by som to dala do 2.sk, ale....lode som našla v 3. Len to snád budú len také tie velké nákladné a dopravné, či? A ešte na margo tejto otázky, tú lod chce do svojej firmy predať spoločníka danej firmy, za bežnú trhovú cenu, má ju asi 8 rokov (tak je ona stará), len zrejme s ňou neplánuje robiť fiorma žiadne výlety a pod, ani prenajímať, ide mu čisto len o odpisy a prípadné náklady na údržbu a kotvenie v prístave.....je možné takto motorový čln nadobudnúť a zaradiť + odpisovať ? Čo všetko treba spúraviť, aby to uznali aj daňováci....predpokladám, pre neho ako predávajúceho to nebude znamenať zdaňovanie tohto príjmu, či? (lod má 8 rokov a on ju vlastní od začiatku, nikdy sa nepoužívala v súvislosti s podnikaním.....Ak máte niekto k tomuto akékolvek info, dajte mi prosím vedieť.
Ďakujem velmi pekne.
apo
21.06.11,19:26
Už som mal tú česť zaraďovať do majetku loď.

V roku 2009 som ju zaradil takto:
Položka 2-5 KP 35.12

Problémy okolo toho sú podobné. Každoročne sa musí loď opakovanie niekomu prenajímať, inak sa odpisy nedajú obhájiť ako položka znižujúca základ dane.

Koniec koncov sú s tým len zbytočné problémy.

apo
Betina2
22.06.11,13:22
Ďakujem, Apo,
áno sú s tým len problémy ale nedá sa mu to vyhovoriť :( tiež som mu navrhla rozšíriť činnosť s.r.o. o prenájom mlode, alebo čosi podobné....a že vraj načo, ved len odpisy tam chce mať a kopec iných to tak má :(:(:(. A tiež si vlastnú lod predával spoločník do svojej sro jednoosobovky? Ja totiž neznášam kadejaké takéto "finty", človek aby nad všetkým možným špekuloval a potom ešte niekolko rokov trpol, či je to obhájiteľné....predpokladám, že tam treba nejaký znalecký odhad ceny aleboé vyjadrenia bazárov, predajcov a pod o aktuálnej predajnej cene...hmmm. Ale auto je predsa len obhájiteľné, lenže toto je tak "okaté"....ale predsa len, ak sa rozšíri okruh činnosti s.r.o. a spraví sa aspoň jedna faktúra na prenájom ročne, ked aj za nejakú "zmluvnú", nie trhovú cenu na pár dní, bude nájomná zmluva, kde to bude dohdonuté, trebárs aj len na kamaráta, tak to daňováci uznajú?, myslím tie odpisy a náklady na údržbu, palivo samozrejme nie. A čo potom trebárs poistka na tú lod, lebo pokial viem, teraz ju kotví na Dubaji, ale neviem, kde všade ju má poistenú, či len SR, alebo aj iné štáty a napr. aj Jadran....či je poistka na Jadran alebo Maďarsko obhájitelná, ak vôbec. A samozrejme svoju pôvodnú poistku musí ako FO zrušiť a poistiť ju ako s.r.o. potom po zaradení, však? Apo ak môžem, rada by som sa na teba ešte obrátila v tejto veci....ešte nikdy som lod nedávala do majetku :(

PS: aj auto kúpené na další prenájom, osobné, chceli odpočet DPH ešte vtedy...sa prenajíma aspoň na týždeň-dva na 1-2 faktúry ročne....ale nie som si istá, či to aspoň výšku ročného odpisu pokrýva :(:(:(
Betina2
22.06.11,13:25
Našla som Položka 2-55 KP 35.12 Rekreačné a športové člny v druhej odpis.skupine. To bolo asi to čo si myslel, Apo, že?
marjankaj
22.06.11,13:33
Našla som Položka 2-55 KP 35.12 Rekreačné a športové člny v druhej odpis.skupine. To bolo asi to čo si myslel, Apo, že?
No čítal niekedy niečo takéto?:eek:



Zákon o dani z príjmov
§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

§6
(17) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
Betina2
22.06.11,14:03
Marjanka, to už nie je tá "stará poctivá škola" podnikateľov :( Ja viém, že je to tam, problém je však niekoho presviedčať, že nemá pravdu :( ked to majú tak aj kamoši :(

On to chápe asi tak, že teraz kúpi pre budúce príjmy :(, a trebárs o niekolko rokov mu to bude nejaký výnos prinášať . :(
marjankaj
22.06.11,14:28
Marjanka, to už nie je tá "stará poctivá škola" podnikateľov :( Ja viém, že je to tam, problém je však niekoho presviedčať, že nemá pravdu :( ked to majú tak aj kamoši :(

On to chápe asi tak, že teraz kúpi pre budúce príjmy :(, a trebárs o niekolko rokov mu to bude nejaký výnos prinášať . :(

Tak nech tie odpisy preruší. Aspoň dovtedy kým nebude mať tie očakávané príjmy.
apo
22.06.11,15:02
Ďakujem, Apo,
áno sú s tým len problémy ale nedá sa mu to vyhovoriť :( tiež som mu navrhla rozšíriť činnosť s.r.o. o prenájom mlode, alebo čosi podobné....a že vraj načo, ved len odpisy tam chce mať a kopec iných to tak má :(:(:(. A tiež si vlastnú lod predával spoločník do svojej sro jednoosobovky? Ja totiž neznášam kadejaké takéto "finty", človek aby nad všetkým možným špekuloval a potom ešte niekolko rokov trpol, či je to obhájiteľné....predpokladám, že tam treba nejaký znalecký odhad ceny aleboé vyjadrenia bazárov, predajcov a pod o aktuálnej predajnej cene...hmmm. Ale auto je predsa len obhájiteľné, lenže toto je tak "okaté"....ale predsa len, ak sa rozšíri okruh činnosti s.r.o. a spraví sa aspoň jedna faktúra na prenájom ročne, ked aj za nejakú "zmluvnú", nie trhovú cenu na pár dní, bude nájomná zmluva, kde to bude dohdonuté, trebárs aj len na kamaráta, tak to daňováci uznajú?, myslím tie odpisy a náklady na údržbu, palivo samozrejme nie. A čo potom trebárs poistka na tú lod, lebo pokial viem, teraz ju kotví na Dubaji, ale neviem, kde všade ju má poistenú, či len SR, alebo aj iné štáty a napr. aj Jadran....či je poistka na Jadran alebo Maďarsko obhájitelná, ak vôbec. A samozrejme svoju pôvodnú poistku musí ako FO zrušiť a poistiť ju ako s.r.o. potom po zaradení, však? Apo ak môžem, rada by som sa na teba ešte obrátila v tejto veci....ešte nikdy som lod nedávala do majetku :(

PS: aj auto kúpené na další prenájom, osobné, chceli odpočet DPH ešte vtedy...sa prenajíma aspoň na týždeň-dva na 1-2 faktúry ročne....ale nie som si istá, či to aspoň výšku ročného odpisu pokrýva :(:(:(


Nooooo keď je to už až tak:cool: potom by som si vytvoril jednu s.r.o. na prevádzkovanie námornej jachty. Treba to pomenovať pravým menom. No a táto s.r.o.-čka sa bude snažiť zarobiť na seba ako aj na réžiu vo forme napríklad poistiek. Pre slušného podnikateľa by mohlo byť úspechom ak hospodársky výsledok takejto s.r.o.-čky bude nula. Ale ak by sa predsa len takáto s.r.o.-čka prepadla do hlbokého nínusu tak si ju niektorá vyskoko zisková odkúpi a touto stratou si zníži vysoký zisk v inej s.r.o-čke.

Ale všetko je to o tom, že sa to musí robiť s rozumom a mať na všetko riade pripravené zmluvy.

apo
Betina2
22.06.11,17:52
Ďakujem, Apo,
áno sú s tým len problémy ale nedá sa mu to vyhovoriť :( tiež som mu navrhla rozšíriť činnosť s.r.o. o prenájom mlode, alebo čosi podobné....a že vraj načo, ved len odpisy tam chce mať a kopec iných to tak má :(:(:(. A tiež si vlastnú lod predával spoločník do svojej sro jednoosobovky? Ja totiž neznášam kadejaké takéto "finty", človek aby nad všetkým možným špekuloval a potom ešte niekolko rokov trpol, či je to obhájiteľné....predpokladám, že tam treba nejaký znalecký odhad ceny aleboé vyjadrenia bazárov, predajcov a pod o aktuálnej predajnej cene...hmmm. Ale auto je predsa len obhájiteľné, lenže toto je tak "okaté"....ale predsa len, ak sa rozšíri okruh činnosti s.r.o. a spraví sa aspoň jedna faktúra na prenájom ročne, ked aj za nejakú "zmluvnú", nie trhovú cenu na pár dní, bude nájomná zmluva, kde to bude dohdonuté, trebárs aj len na kamaráta, tak to daňováci uznajú?, myslím tie odpisy a náklady na údržbu, palivo samozrejme nie. A čo potom trebárs poistka na tú lod, lebo pokial viem, teraz ju kotví na Dubaji, ale neviem, kde všade ju má poistenú, či len SR, alebo aj iné štáty a napr. aj Jadran....či je poistka na Jadran alebo Maďarsko obhájitelná, ak vôbec. A samozrejme svoju pôvodnú poistku musí ako FO zrušiť a poistiť ju ako s.r.o. potom po zaradení, však? Apo ak môžem, rada by som sa na teba ešte obrátila v tejto veci....ešte nikdy som lod nedávala do majetku :(

PS: aj auto kúpené na další prenájom, osobné, chceli odpočet DPH ešte vtedy...sa prenajíma aspoň na týždeň-dva na 1-2 faktúry ročne....ale nie som si istá, či to aspoň výšku ročného odpisu pokrýva :(:(:(


Nooooo keď je to už až tak:cool: potom by som si vytvoril jednu s.r.o. na prevádzkovanie námornej jachty. Treba to pomenovať pravým menom. No a táto s.r.o.-čka sa bude snažiť zarobiť na seba ako aj na réžiu vo forme napríklad poistiek. Pre slušného podnikateľa by mohlo byť úspechom ak hospodársky výsledok takejto s.r.o.-čky bude nula. Ale ak by sa predsa len takáto s.r.o.-čka prepadla do hlbokého nínusu tak si ju niektorá vyskoko zisková odkúpi a touto stratou si zníži vysoký zisk v inej s.r.o-čke.

Ale všetko je to o tom, že sa to musí robiť s rozumom a mať na všetko riade pripravené zmluvy.

apo

Ježiši Apo, ja som riadna trúbka :D:eek::eek:
To jaký preklep som tam dala !!! Ani v parlamente sa taký nenájde !
To nekotví na Dubaji, ale na Dunaji, pri Slovnafte a jazdí s tým na VD Gabčíkovo alebo po Dunajských ramenách :cool::cool::D:D:---:---

klávesnica zaštrajkovala :mee:
To keby bolo na Dubaji kotvené, tak vôôôóbec neriééééšim takéto "drobnosti" :D:D:D
Betina2
22.06.11,17:59
Táto firma robí normálnu legálnu činnosť, poskytuje isté legálne služby, bežná vec, len náklady nie sú...nie sú tam zamestnanci, lebo ich netreba, všetko rieši konateľ, nie je tam velký majetok, len 1 auto a nejaké kanc.vyýbavenie, a samozrejme dane sa nikomu nechcú platiť, preto uvvažoaval aj o takomto znížení základu dane, a okrem iného aj nad prenájmom časti svojho domu a garáže tejto firme, kedže aj sídlo je stejne na rovnakej adrese. Paradoxne, tá druhá s.r.o. bude asi v strate, takže nechápem, prečo si skôr nejaké služby či prenájom majetku zo stratovej do ziskovej nefaktúruje. Sídla majú rôzne, tá druhá je v prenajatých priestoroch na inej adrese, aj sídlo má tam. Otázne je ale, čo by sa dalo faktúrovať, ked nejaké poradenstvo tam nemá ani v jednej firme, a či to nebude chápané ako úmyselné obchádzanie zákona....ale ved čo zákon nezakazuje to je povolené :) A áno, máš pravdu, celé je to na dobre postavených zmluvách.
Stefan2005
22.06.11,18:25
... predpokladám, že daný motorový čln hojne využíva aj sám pán konateľ...
V takomto prípade by som uvažoval aj o obdobe zdanenia (nepeňažného príjmu) ako pri používaní osobného auta na súkromné účely ;)
apo
22.06.11,18:42
Ten preklep Dunaj a Dubaj je fakt dobrý.
Pobavil som sa.

Tej jednoosobovej sro-čke odkáž, že kde sú tržby a nie sú náklad tam sú dane. Z vody na variť nedá. Predpokladám, že onen podnikateľ si nevypláca ani mzdu.

Tam sa ozaj ťažko optimalizuje. Ak ide o ozaj veľké peniažky potom pomôže už len daňové raje, ale na to sú už iní čo poradia ako nato.

apo
Betina2
22.06.11,18:59
... predpokladám, že daný motorový čln hojne využíva aj sám pán konateľ...
V takomto prípade by som uvažoval aj o obdobe zdanenia (nepeňažného príjmu) ako pri používaní osobného auta na súkromné účely ;)

nie je zamestnancom, takže aký nepeňažný príjem ?:confused:
Betina2
22.06.11,19:01
Ten preklep Dunaj a Dubaj je fakt dobrý.
Pobavil som sa.

Tej jednoosobovej sro-čke odkáž, že kde sú tržby a nie sú náklad tam sú dane. Z vody na variť nedá. Predpokladám, že onen podnikateľ si nevypláca ani mzdu.

Tam sa ozaj ťažko optimalizuje. Ak ide o ozaj veľké peniažky potom pomôže už len daňové raje, ale na to sú už iní čo poradia ako nato.

apo

No zas až o také velké bubáky nejde, ale slovenský podnikateľ rád ušetrí každý euráčik...
a zas do raja, ani do toho finančného sa nechystá, teda aspoň sa nikto o tom nikto nezmienil....ale účtovník sa aj tak všetko dozvie až po fajronte a potom má hasiť, čo sa dá :( aspoň podla podaktorých ziskuchtivcov. Takže ja si cením, že aspoň tohto ma zatial šetrí a opýta sa na možnosti :)
Stefan2005
22.06.11,19:21
nie je zamestnancom, takže aký nepeňažný príjem ?:confused:

v akom je vzťahu, to ja neviem posúdiť, musíš najlepšie vedieť sama...

ja len, či náhodou nespadá pod tieto ustanovenia ZoDP:

§5 Príjmy zo závislej činnosti
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
.....
b) príjmy za prácu ..., spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,
....
(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len „zamestnanec“) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len „zamestnávateľ“) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.
Betina2
22.06.11,19:29
v akom je vzťahu, to ja neviem posúdiť, musíš najlepšie vedieť sama...

ja len, či náhodou nespadá pod tieto ustanovenia ZoDP:

§5 Príjmy zo závislej činnosti
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
.....
b) príjmy za prácu ..., spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,
....
(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len „zamestnanec“) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len „zamestnávateľ“) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.

Práveže nespadá do žiadnej kategórie osôb s príjmami zo závislej činnosti ani osôb s príjmami za výkon funcie štatutára a to ani pravidelným ani nepravidelným. Fakticky nepoberá vôbec žiadnu odmenu. Snád len podiel na zisku, ak nejaký bude.
Stefan2005
22.06.11,19:31
Práveže nespadá do žiadnej kategórie osôb s príjmami zo závislej činnosti ani osôb s príjmami za výkon funcie štatutára a to ani pravidelným ani nepravidelným. Fakticky nepoberá vôbec žiadnu odmenu. Snád len podiel na zisku, ak nejaký bude.

tak už len zo zaujímavosti - ale čln zaradený do majetku s.r.o. bude používať aj na vlastné, súkromné účely, že ?
marjankaj
22.06.11,20:02
No zas až o také velké bubáky nejde, ale slovenský podnikateľ rád ušetrí každý euráčik...
a zas do raja, ani do toho finančného sa nechystá, teda aspoň sa nikto o tom nikto nezmienil....ale účtovník sa aj tak všetko dozvie až po fajronte a potom má hasiť, čo sa dá :( aspoň podla podaktorých ziskuchtivcov. Takže ja si cením, že aspoň tohto ma zatial šetrí a opýta sa na možnosti :)

No ak nad ním nedrží ochrannú ruku minister financií(ako napr. nad Mikulčíkom), tak by som to hodnotil ako rizikové:confused:
Betina2
23.06.11,05:26
Ja sa mu to ešte pokúsim slušne vyhovoriť :), tiež sa mi to vidí príliž rizikové, skúsime pošpekulovať nad inými možnosťami. Ozaj, Apo, a ten Tvoj ten čln ako vzužíval? Ako preukázal oprávnenosť? Len nejakým tým prenájmom? Tu je totiž navzše aj riziko z titulu, že momentálne je to jeho súkromné vlastníctvo ....ešte keby tak od niekoho iného sa kupoval, ale takto ?...Neviem, akým argumentom ho mám dotlačiť k tomu, aby sa tejto myšlienky s člnom vo firme vzdal !? samozrejme okrem priloženého paragrafu, čo aj marjankaj pridal... ja ten výklad chápem, ale či aj jeho donútim chápať to rovnako, alebo či dokážem v ňom vyvolať obavy z prípadných mastných pokút a následného prehrabávania sa v oboch jeho firmách či v súkromnom majetku ?!.....máte na takéto "nápady" svojich klientov nejaké účinné páky?
KEJKA
23.06.11,05:52
Ja sa mu to ešte pokúsim slušne vyhovoriť :), ...............................máte na takéto "nápady" svojich klientov nejaké účinné páky?
pákou je ich istota, že v rámci zákona pre nich urobím maximum, až "na doraz". Takže ak poviem, že to nejde, a to veru poviem málokedy, tak sa "upokoja":) a netrvajú na svojom. Väčšinou to dopadne tak, ako bolo niekde vyššie spomenuté - podnikateľ povie, čo chce a ja mu navrhnem riešenie, on ho prijme, ja ho zrealizujem a spokojnosť na oboch stranách.
Špekulantov, ktorí daniam a účtovníctvu nerozumejú, ale vyžadujú maximálne výhody, úniky, šetria nie euraciky ale centy, tak tých som sa "zbavila". Zostali po nich dlhy, ale to prežijem.
Betina2
23.06.11,06:19
Kejka, ale ja sa ho pre tento problém s lodou nechcem zbaviť, lebo inak je OK, voči mne vždy seriózny a nedlhuje mi, platí načas a kompletne :), vlastne mne vychádza v ústrety. Len občas býva trochu tvrdohlavý.....ale to prelúsknem, chvílu to bude síce trvať, len potrebujem mu predložiť adekvátne argumenty :) aby pochopil, že riziko je naozaj priveľké. Preto uvažujem a hladám inú schodnejšiu alternatívu, ako znížiť zisk.....

PS: ak sa mu nebude môj názor pozdávať, jednoducho ho odkážem na nezaujatého nezávislého daňového poradcu (ja ním nie som). Nech sa u nejakého objedná a nech si to prejde s ním....samozrejme ho to niečo bude stáť a ked mi predloží písomné stanovisko od DP, tak ho budem rešpektovať :).
Ja na DU nemám kontakty, takže v týchto veciach som možno opatrnejšia než moji podaktorí "kolegovia", ale zase aj tam sa mení osadenstvo, takže o pár rokov ktovie, kto bude mať navrch. :) A zbytočne provokovať DU je vždy na škodu, najmä ak túto skutočnosť musím uviesť v Poznámkach k UZ (aj tak tam budú iné veci s previazanosťou), tak načo tam ešte aj lod v majetku nadobudnutú kúpou od vlastného spoločníka uvádzať však? To môže KO čakať hned....či ONI na DU tie Poznámky vôbec nečítajú ?
Stefan2005
23.06.11,07:06
...či ONI na DU tie Poznámky vôbec nečítajú?

no len tak pre krátenie si dlhej chvíle určite nie; ale je viac ako pravdepodobné, že v prípade kontroly sa do nich kontrolóri pozrú. Okrem toho je to prípad, ktorý sa "nespláchne" v jednom roku - v 2. OS sa to potlačí až 6 rokov...
Betina2
23.06.11,16:07
Vyzerá, že je to rozumný človek, po dnešnej debate sa do toho až tak nehrnie :) Ako som povedala, chce to trochu času, ale poddá sa. :)
certik
11.07.11,11:09
Ahojte, prosím do akej odpisovej skupiny by ste zaradili Repeater. Je to zariadenie potrebné na wifi signál. Ďakujem
zk24
11.07.11,11:11
Ahojte, prosím do akej odpisovej skupiny by ste zaradili Repeater. Je to zariadenie potrebné na wifi signál. Ďakujem

Odpisova skupina 1
certik
11.07.11,11:29
Ďakujem Ti za rýchlu odpoveď :)
Zuziana
14.07.11,07:01
Kam by ste zaradili nasledovné: Čerpaci zariadenie za 2800 EUR a súprava nádob pre olejové hospodárstvo 12 400 EUR. Zaradiť samostatne alebo spolu?
apo
14.07.11,07:16
Kam by ste zaradili nasledovné: Čerpaci zariadenie za 2800 EUR a súprava nádob pre olejové hospodárstvo 12 400 EUR. Zaradiť samostatne alebo spolu?

Je to súbor predmetov? Do súboru predmetov dávame položky, ktoré nemajú samostatné použitie, alebo ktoré nebudeme používať iným spôsobom ako v súbore predmetov.

Hlúpe prirovnanie:
Ak nádoby budete používať v olejovom hospodárstve ale aj na distribúciu pitnej vody (čo je blbosť) tak to nebude súbor predmetov.

Tak sa rozhodni.

apo
L-M
06.09.11,10:29
Prosím o pomoc- kam zaradiť automatickú zváračku plastov Leister - na hydroizol, fóliu- predpokladám, že do 2 odpis. skupiny- hľadám v CPA kód , ale nedarí sa mi- neviem ako to môže byť pomenované.

Vopred ďakujem
Zužu
06.09.11,10:35
do tohoto kódu to nespadá? 2-26 28.96 Stroje na výrobu plastov a gumy
L-M
06.09.11,10:45
do tohoto kódu to nespadá? 2-26 28.96 Stroje na výrobu plastov a gumy
Neviem veru, možno aj to bude lepšie- ďakujem pekne za ochotu.Ja som našla ešte toto
27.90.3 Stroje a zariadenia na spájkovanie, tvrdé spájkovanie, zváranie, povrchový ohrev a kalenie, striekanie za tepla, žiarové striekanie - ale to vyzerá skôr na kovy
Maxinka
29.09.11,11:26
Prosím Vás, do ktorej OS a aký KP by ste dali Formátovaciu pílu? (Stroj je určen pro přesné dělení velkoplošných a laminovaných materiálů)
Ďakujem
Tweety
29.09.11,11:32
Prosím Vás, do ktorej OS a aký KP by ste dali Formátovaciu pílu? (Stroj je určen pro přesné dělení velkoplošných a laminovaných materiálů)
Ďakujem
Nemôže to byť toto? 2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené
Maxinka
29.09.11,11:36
Nemôže to byť toto? 2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené
Hmm...môže! Aj na to som sa pozerala, len som si nebola istá:-)ĎAKUJEM za nakopnutie:)
ali8
18.10.11,19:24
Do ktorej odpisovej skupiny zaradit Parkovaciu budku , prosim poradte.
Mila123
18.10.11,19:27
Do ktorej odpisovej skupiny zaradit Parkovaciu budku , prosim poradte.
môj názor - stavba....ale počkaj na názory iných- skúsenejších
marjankaj
18.10.11,19:29
môj názor - stavba....ale počkaj na názory iných- skúsenejších
Pozri stavebný zákon.
106)§ 43a zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov.
ewita888
18.10.11,19:47
Do ktorej odpisovej skupiny zaradit Parkovaciu budku , prosim poradte.
drobné stavby - odpisová skupina 3
marjankaj
18.10.11,19:51
drobné stavby - odpisová skupina 3

To sa takto od oka nedá povedať. Kto vie, čo si predstavuje pod slovom "búdka". Koľko m2? Aké základy? Pripojenie na inžinierske siete?


Stavebný zákon §139b


(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.

(8) Za drobné stavby sa nepovažujú stavby skladov horľavín a výbušnín, stavby pre civilnú ochranu, stavby pre požiarnu ochranu, stavby uránového priemyslu a jadrových zariadení, vodné stavby, stavby čerpacích staníc kvapalných palív, skvapalnených plynov alebo stlačených plynov pre pohon motorových vozidiel, stavby prečerpávacích staníc horľavých kvapalín, horľavých plynov a stavby plniarní tlakových nádob horľavým plynom alebo horenie podporujúcim plynom.
ali8
19.10.11,04:36
je to ta mala budka na parkoviskach co na nej vyberaju parkovne.
ali8
19.10.11,08:27
je to ta mala budka na parkoviskach co na nej vyberaju parkovne.

prosim vie niekto konkretne poradit neviem kam to zaradit a ako pocitat odpisy, dakujem.
marjankaj
19.10.11,11:24
prosim vie niekto konkretne poradit neviem kam to zaradit a ako pocitat odpisy, dakujem.
Veď ti poradila evita888.
Ak je to drobná stavba(porovnaj si to so stavebným zákonom, čo som priložil), tak odpisová skupina 3.
V tom zákone je dosť popísané, čo musí splňovať drobná stavba. Ja napríklad neviem, čo znamená "malá búdka". Ani v zákone to takto nie je definované.
ali8
19.10.11,16:24
Veď ti poradila evita888.
Ak je to drobná stavba(porovnaj si to so stavebným zákonom, čo som priložil), tak odpisová skupina 3.
V tom zákone je dosť popísané, čo musí splňovať drobná stavba. Ja napríklad neviem, čo znamená "malá búdka". Ani v zákone to takto nie je definované.

no len sa mi to zdalo dost divne ze taka mala budka vhodnote cca 5OOO€ sa bude odpisovat az 12rokov, ci to je vlastne stavba
truch
24.10.11,05:54
Prosím Vás, ako by ste zaradili liatinový kotol, ktorý bude slúžiť na miešanie farieb a omietok? Hľadám a nič som nenašla:(
Mohla by som to dať do 2. odpisovej skupiny?


2-8
25.9
Ostatné hotové kovové výrobky okrem:
-25.99.2-Ostatné výrobky zo základných kovov
JAJA11
24.10.11,08:35
no len sa mi to zdalo dost divne ze taka mala budka vhodnote cca 5OOO€ sa bude odpisovat az 12rokov, ci to je vlastne stavba

Myslím, že ak je tá búdka prenosná, teda nie je pevne spojená s pozemkom, potom to nie je stavba - nehnuteľnosť, ale hnuteľný majetok ....:confused:
Tamila
24.10.11,10:22
Myslím, že ak je tá búdka prenosná, teda nie je pevne spojená s pozemkom, potom to nie je stavba - nehnuteľnosť, ale hnuteľný majetok ....:confused:

Mohla by to byť aj odp. sk. 2 - KP 16.23.2 Montované stavby z dreva, ak nie sú samostatnými stavebnými objektmi pripojenými na inžinierske siete
alebo KP 22.23.2 Montované stavby z plastov, ak nie sú samostatnými stavebnými objektmi pripojenými na inžinierske siete
Tamila
24.10.11,10:28
Prosím Vás, ako by ste zaradili liatinový kotol, ktorý bude slúžiť na miešanie farieb a omietok? Hľadám a nič som nenašla:(
Mohla by som to dať do 2. odpisovej skupiny?


2-8
25.9
Ostatné hotové kovové výrobky okrem:
-25.99.2-Ostatné výrobky zo základných kovov



Neviem, ale našla som aj v odp.sk. 3- KP 25.29 Ostatné nádrže, zásobníky a kontajnery z kovov
Zužu
08.12.11,07:25
Chcem sa s Vami poradiť ohľadom inštalácie videovrátnika - vstupná jednotka má v sebe integrovanú kameru na snímanie priestoru pred bránou a monitor tento obraz zobrazuje, čiže v kancelárii je TV. Celá táto inštalácia aj s TV nepresiahla 1700 €. Ale v roku 2011 už bolo na budove vykonané TZ vyššie ako 1700 €. Tu nie som si istá či inštalácia vrátnika je technické zhodnotenie budovy alebo to beriem ako samostatnú jednotku. ďakujem
Silvia123
10.12.11,16:16
Ahojte trápim sa nad určením položiek KP odpis. skupín, niektoré veci si ako ženská neviem ani predstaviť a už vôbec potom ako ich mám zaradiť. Vie niekto kam s umývačkou kolies, odlučovač ropných látok, stojan na PHM, rolovacia brána,alumin.dvere, sťahovák, vyvažovačka, výroba dusíka, bleskozvod? Možno sú niektoré aj ručné nástroje, ja fakt neviem... Prosíííím pomôžte mi :)
lenkak
11.12.11,21:48
skús popozerať v tejto téme okolo 22-hej strany a niečo nájdeš aj :
http://www.porada.sk/t51343-p7-odpisy-a-odpisove-skupiny.html
janaGT
09.01.12,10:44
poradíte mi, do akej OS zaradiť?
- nárezový stroj
- odsávač pár
- chladiarenský stôl
- elektrický konvektomat
ďakujem :)
apo
09.01.12,11:38
Každý jeden kus je drahší ako 1.700 Euro?

Alebo to chceš ako súbor predmetov?

Ako súbor predmetov bu som to nedával.

apo
Betina2
09.01.12,11:54
ide o to, či každý tento stroj je možné používať ako samostatné zariadenie....podla mňa to tiež netvorí jeden celok. Tiež by som to dala každé samostatne.
A drahšie to kludne môže byť aj samostatne.....
treba pozrieť prílohu zákona o DP, inak ako písala LenkaK
janaGT
09.01.12,12:10
nie, netvorí to celok, každý bol viac ako 1700 bez dph ... zaradiť každé zvlášť
apo
09.01.12,12:40
Ja som digestor zaradil takto:
2-19 28.13.32 Časti a súčasti vývev, vzduchových ale

umývačku riadu
2-22 28.29.5 Umývačky riadu priemyselného typu


Môžeš dohľadávať ďalšie zariadenia, ale bez obáv to postupne zaraď to 2. odpisovej skupiny a celkom určite neurobíš chybu.

apo
apo
09.01.12,12:44
Možno nárezový stroj by mohol ísť do odpisovej skupiny č. 1 ako ručné náradie s vlastným pohonom, ale viac sa mi páči 2. odpisová skupina.

apo
Betina2
09.01.12,13:23
Ak to nenájdeš jednoznačne zaradené pod niektorým kódom, tak v 2.sk to bude akceptované. O to sa neboj. Možno by nebolo od veci aj získať od dodávateľa viac informácii, napr. aj kód klasifikácie, ak ho majú k dispozící.

Trošku sa ale pozastavujem nad tým odsávačom pár, či nemôže ísť o technické zhodnotenie budovy....neviem, netvrdím to, len sa nad tým zamýšlam, ak by to bolo napojené na inštalovanú vzduchotechniku, tak bez nej to asi fungovať nebude Hm.....no fakt netuším, ale zaujíma ma to :) nepoznám konkrétne technické parametre ani spôsob zapojenia a použitia....
apo
09.01.12,13:52
Museli by sme vedieť či sa jedná o odsávač, ktorý je možné v katalógu vybrať, kúpiť a nejakou flexi hadicou napojiť na vzduchotechniku, alebo sa jedná o riešenie na kľúč keď dodávateľ dodá kompletne celé technické riešenie počnúc vyústením potrubia z budovy, samotným potrubím a priemyselným odsávacím zariadením. Celá zostava nie je kúpiteľná v obchode ale je výsledkom práce projektanta a dodávateľom kompletne zrealizovaná.

apo
janaGT
09.01.12,14:39
Ak to nenájdeš jednoznačne zaradené pod niektorým kódom, tak v 2.sk to bude akceptované. O to sa neboj. Možno by nebolo od veci aj získať od dodávateľa viac informácii, napr. aj kód klasifikácie, ak ho majú k dispozící.

Trošku sa ale pozastavujem nad tým odsávačom pár, či nemôže ísť o technické zhodnotenie budovy....neviem, netvrdím to, len sa nad tým zamýšlam, ak by to bolo napojené na inštalovanú vzduchotechniku, tak bez nej to asi fungovať nebude Hm.....no fakt netuším, ale zaujíma ma to :) nepoznám konkrétne technické parametre ani spôsob zapojenia a použitia....

skúsim to dať do tej 2. skupiny ... v budove sme v prenájme, tam by som to nemohla dať ako techn.zhodnotenie, ďakujem za radu!
horka
23.01.12,18:55
NEVIE NIKTO? Neviete mi poradiť do akej odpisovej skupiny zaradiť drvič dreva - na doklade je napísané štiepkovač. Ďakujem
Betina2
24.01.12,06:47
Neviete niekto, či môže byť nožnicový zdvihák v 1.odp.skupine? Neviem to nájsť v prílohe. Dík.
Betina2
24.01.12,06:53
Javí sa to že skôr do 2.odp.sk, len neviem pod ktorý kód klasif.produkcie....
Betina2
24.01.12,06:56
2-20 28.22 Zdvíhacie a manipulačné zariadenia
alebo
2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené
resp.
...asi to prvé, že?
Tweety
24.01.12,07:00
2-20 28.22 Zdvíhacie a manipulačné zariadenia
alebo
2-27 28.99 Ostatné stroje a prístroje na špeciálne účely inde neuvedené
resp.
...asi to prvé, že?ÁNo, skôr to prvé.
JAJA11
24.01.12,09:51
Má niekto skúsenosť s fotovoltickou elektrárňou?
dostala som sa ku kódu z colného sadzobníka 8541 6000, po preklopení na KP je to 26.11.22.
Podľa toho mi to vychádza na 2. odpisovú skupinu (tento kód sa v prílohe nenachádza), ale k vybudovaniu bolo potrebné stavebné povolenie. Je to naozaj tá 2.odpisová skupina? Nezisťoval to už niekto ? :o Ďakujem.
Betina2
24.01.12,12:55
... a nábytok, trebárs sedačka je v 2.odp.sk, že?
horka
26.01.12,05:49
štiepkovač na štiepanie dreva je podľa vás 2sk?
apo
26.01.12,07:52
Klasifikácia produkcie nepozná štiepkovač, ale našiel som toto:

28.30.53 Zariadenia na lisovanie zelených krmovín alebo slamy, vrátane zberacích lisov

28.30.54 Stroje na zber koreňov alebo hľúz

Stroj ktorý pozberá korene tak ich možno aj poseká neviem, ale dal by som štiepkovač do odpisovej skupiny 1 položka 1-21

apo
horka
26.01.12,12:39
dik
Betina2
31.01.12,09:04
Prosím Vás, príves nákladný špeciálny kat. O2 , najv. prípustná hmotnosť 2000 kg je 2.odp.sk, však? A ešte otázočka mimo- platí sa z neho aj daň z motorových vozidiel, však?
tibor1000
18.02.12,06:43
Dobré ránko poraďáci. Vedeli by ste mi prosím poradiť-kam zaradiť "vodovodnú prípojku"? myslím stavby,odpis.skupina 3, no dalej si neviem presne vybrať....:(
ďakujem vopred moc za pomoc
Marína
18.02.12,07:28
Dobré ránko poraďáci. Vedeli by ste mi prosím poradiť-kam zaradiť "vodovodnú prípojku"? myslím stavby,odpis.skupina 3, no dalej si neviem presne vybrať....:(
ďakujem vopred moc za pomoc
3-22 Drobné stavby vymedzené osobitným predpisom107) okrem § 22 ods. 2 písm. b) druhého bodu

107) Stavebný zákon (http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/)
§ 22 ods. 2 písm. b) bod 2
(http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#22)





(http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/)
apo
18.02.12,07:57
Vodovodná prípojka je súčasťou nehnuteľnosti teda aj vstupnej ceny nehnuteľnosti.
Ak ju chcete evidovať samostatne potom sa odpisuje tak ako nehnuteľnosť ku ktorej prípojka vedie.

apo
Marína
18.02.12,09:05
Vodovodná prípojka je súčasťou nehnuteľnosti teda aj vstupnej ceny nehnuteľnosti.
Ak ju chcete evidovať amostatne potom sa odpisuje tak ako nehnuteľnosť ku ktorej prípojka vedie.

apo
Zák. č. 50/1976 Zb.(Stavebný zákon) v znení n. p. (http://www.stavba-online.sk/zakony/stavebny-zakon/osma-cast/)
§ 139b
Pojmy stavebného poriadku
(7) Za drobné stavby sa považujú aj
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
tibor1000
18.02.12,11:54
takze mysliš,ze by sme to mali zaradit do položky 3-22 drobne stavby vymedzene osobitnym predpisom?
apo
18.02.12,13:40
Pozrel som prílohu k dani z príjmov položku 3-22
Tam je napísané okrem uvedených položiek v stavebnom zákone.

Z toho vyplýva, že to čo som uviedol v predchádzajúcom príspevku je pravda. Prípojky partia k nehnuteľnosti a ich cena je súčasťou vstupnej ceny celej nehnuteľnosti.


apo
Stefan2005
18.02.12,17:38
... Prípojky partia k nehnuteľnosti a ich cena je súčasťou vstupnej ceny celej nehnuteľnosti...apo

... tu na Porade:

http://www.porada.sk/t47633-kanalizacna-vodovodna-pripojka-prip-oplotenie.html
http://www.porada.sk/t179473-pomoc-pri-zaradovani-majetku-kkp-odpisy.html
http://www.porada.sk/t32308-zaradenie-vodovodnej-pripojky.html

inde:

http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=113090 :
"Za drobné stavby sa považujú aj prípojky stavieb na verejné rozvodné siete (elektrická prípojka, plynová prípojka, vodovodná prípojka) a kanalizáciu všetkých stavieb a pripojenie drobných stavieb na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby [§ 139b stavebného zákona]. Náklady na zavedenie elektrickej prípojky teda predstavujú obstarávacie náklady drobnej stavby, ktorá sa bude odpisovať samostatne v 3. odpisovej skupine."

http://www.pp.sk/WebDUPP/main/ArchivArticleShow.aspx?ArtID=29437&print=1 "

"Osobitnou kategóriou sú drobné stavby vymedzené v § 139b ods. 6 a 7 stavebného zákona, ktoré sú od roku 2000 zaradené do 3. odpisovej skupiny a odpisujú sa 12 rokov.....Za drobné stavby sa považujú aj: ....prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,..."
Marína
18.02.12,17:41
Pozrel som prílohu k dani z príjmov položku 3-22
Tam je napísané okrem uvedených položiek v stavebnom zákone.

Z toho vyplýva, že to čo som uviedol v predchádzajúcom príspevku je pravda. Prípojky partia k nehnuteľnosti a ich cena je súčasťou vstupnej ceny celej nehnuteľnosti.


apo
Prepáč, nesúhlasím, v prílohe 1 je uvedené

3-22 Drobné stavby vymedzené osobitným predpisom107) okrem § 22 ods. 2 písm. b) druhého bodu

ZDP § 22 Odpisy hmotného a nehmotného majetku
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem
1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)*

* 107) Zákon č. 50/1976 Zb. v znení neskorších predpisov(bližšie v mojom prech. príspevku)
------------------
tibor1000 nepotrebuje zaradiť drobnú stavbu na lesnej pôde slúžiacu na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, aspoň to nespomínal.
apo
18.02.12,19:50
Nehodnotím staršie príspevky na Porade.

Marína v príspevku 695 cituje čo je v prílohe zákona o dani z príjmu, ale nedáva odpoveď. Ja som tento príspevok rozviedol ďalej podľa svojich skúseností z podobných účtovných prípadov.

Položka 3-22 je vymedzená záporne voči prípojkám definovaným v ustanovení stavebného zákona.

Príspevok 697 len potvrdzuje to čo sa domnievam.

Som toho názoru, že nie je čo riešiť.

Zo svojich starších vedomostí, ktoré mám - Nemusím mať pravdu uvádzam nasledovné:

Drobnými stavbami pokiaľ si pamätám pre zákon o dani z príjmu sú napríklad trafiky položené vedľa chodníka a nespojené so zemou pevnými základmi. Príde žeriav a takúto drobnú stavbu naloží na korbu nákladného vozidla a prenesie o ulicu ďalej. Tieto stavby sme v minulosti neodpisovali 50 rokov ale iba 30. Na druhej strane malé murované búdky v ktorých na sídliskách boli umiestnené propánbutánové fľaše z ktorých sa rozvádzal plyn do panelákov sme odpisovali 50 rokov.

Toľko ešte môj príspevok ku malým stavbám.

Z čoho sa vychádzalo v príspevkoch citovaných v príspevku č. 700 neviem, oslovte priamo prispievateľov s prosbou o zdôvodnenie názoru.

apo
Marína
18.02.12,20:12
Ja už len toľko. apo, tvrdíš, že citujem zákon a nedávam odpoveď. Čo je lepšou odpoveďou ako citovanie zákona. Predsa nejde o to, čo si pamätáš, že je drobná stavba, to predsa definuje stavebný zákon a na ten sa zák. o dani z príjmu odvoláva.
Lepšie argumentovať neviem, takže v téme končím.:)
Zita5
18.02.12,20:35
Nehodnotím staršie príspevky na Porade.

Marína v príspevku 695 cituje čo je v prílohe zákona o dani z príjmu, ale nedáva odpoveď. Ja som tento príspevok rozviedol ďalej podľa svojich skúseností z podobných účtovných prípadov.

Položka 3-22 je vymedzená záporne voči prípojkám definovaným v ustanovení stavebného zákona.

Príspevok 697 len potvrdzuje to čo sa domnievam.

Som toho názoru, že nie je čo riešiť.

Zo svojich starších vedomostí, ktoré mám - Nemusím mať pravdu uvádzam nasledovné:

Drobnými stavbami pokiaľ si pamätám pre zákon o dani z príjmu sú napríklad trafiky položené vedľa chodníka a nespojené so zemou pevnými základmi. Príde žeriav a takúto drobnú stavbu naloží na korbu nákladného vozidla a prenesie o ulicu ďalej. Tieto stavby sme v minulosti neodpisovali 50 rokov ale iba 30. Na druhej strane malé murované búdky v ktorých na sídliskách boli umiestnené propánbutánové fľaše z ktorých sa rozvádzal plyn do panelákov sme odpisovali 50 rokov.

Toľko ešte môj príspevok ku malým stavbám.

Z čoho sa vychádzalo v príspevkoch citovaných v príspevku č. 700 neviem, oslovte priamo prispievateľov s prosbou o zdôvodnenie názoru.

apo

Už v v dávnej minulosti bolo, že
Drobné stavby
Osobitnou kategóriou sú drobné stavby vymedzené v § 139b ods. 6 a 7 stavebného zákona, ktoré sú od roku 2000 zaradené do 3. odpisovej skupiny Drobnými stavbami podľa stavebného zákona sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to:



prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice a žumpy.

Za drobné stavby sa považujú aj:


stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
oplotenie,
prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.


Z drobných stavieb nie sú hmotným majetkom odpisovaným na účely zákona o dani z príjmov stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečenie lesnej výroby a poľovníctva a oplotenia slúžiace na zabezpečenie lesnej výroby a poľovníctva. Tieto sa do daňových výdavkov zahrnú v súlade s účtovnými predpismi buď jednorazovo, alebo ako dlhodobý majetok (podľa rozhodnutia účtovnej jednotky) postupne podľa účtovného odpisového plánu.





PRÍKLAD č. 6:
Daňovník vybudoval administratívnu budovu, ktorú pripojil na verejné rozvodné siete elektriny, plynu, vody a kanalizáciu. Podľa stavebného zákona sú prípojky na rozvodné siete drobnými stavbami. Elektrická, vodovodná, plynová a kanalizačná prípojka sú preto samostatné stavby, nie sú teda súčasťou administratívnej budovy a jej ocenenia ani súčasťou pozemku a jeho ocenenia. Podľa prílohy č. 1 k zákonu o dani z príjmov sa odpisujú v 3. odpisovej skupine.

http://www.pp.sk/WebDUPP/main/ArchivArticleShow.aspx?ArtID=29437&print=1
marjankaj
18.02.12,20:48
Zo svojich starších vedomostí, ktoré mám - Nemusím mať pravdu uvádzam nasledovné:

Drobnými stavbami pokiaľ si pamätám pre zákon o dani z príjmu sú napríklad trafiky položené vedľa chodníka a nespojené so zemou pevnými základmi. Príde žeriav a takúto drobnú stavbu naloží na korbu nákladného vozidla a prenesie o ulicu ďalej. Tieto stavby sme v minulosti neodpisovali 50 rokov ale iba 30. Na druhej strane malé murované búdky v ktorých na sídliskách boli umiestnené propánbutánové fľaše z ktorých sa rozvádzal plyn do panelákov sme odpisovali 50 rokov.

Toľko ešte môj príspevok ku malým stavbám.


apo

Vôbec nič si nemusíš pamätať. Všetko potrebné je uvedené v zákonoch.
Čo je drobná stavba je uvedené v stavebnom zákone. A zákon o dani z príjmov sa naň priamo odvoláva.
V zákone o dani z príjmov nie je riešené, čo je to drobná stavba.
Tam sa rieši čo je odpisovaný majetok.
Podľa §22 (2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
ods.(2)

b) budovy a iné stavby106) okrem

1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)
Vodovodná prípojka asi nebude budova. Teda je to iná stavba a bude sa odpisovať podľa prílohy v tretej skupine.

Ak by to bola drobná stavba na lesnej pôde(teda body 1. a 2.) tak sa odpisovať nebude.


To by si odpisoval napríklad aj vstavanú skriňu na mieru 20 rokov, lebo je to súčasť budovy? Inde nepoužiteľná?

Možno sa tu zamieňajú pojmy "vodovodná prípojka" a "vodovodné rozvody v budove"
apo
19.02.12,00:37
O.K.

Zrejme je to tak marjankaj.

Otázka, aby sme to celé uzavreli.

Kde zaradíme trafiku alebo podobnú búdu napojenú na rozvody elektriny a vody, ktorá nie je základmi spojená so zemou.

Ďakujem.

apo
marjankaj
19.02.12,07:45
No zaradil by som to do odpisovek skupiny č.2. Teda ak to nespĺňa klasifikáciu stavby podľa stavebného zákona.


§ 43
Stavba

Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie


A požiadal aj o vyjadrenie DRSR, pre istotu.

§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
(2) Hmotný majetok, ktorý nemožno zaradiť do odpisových skupín podľa prílohy a ktorého doba použiteľnosti nevyplýva z iných predpisov, sa na účely odpisovania zaradí do odpisovej skupiny 2; to neplatí pre hmotný majetok podľa odsekov 6 a 7.. Súbor hnuteľných vecí sa zaraďuje do odpisovej skupiny podľa hlavného funkčného celku. Pri postupe uplatnenom podľa § 22 ods. 15 sa jednotlivé oddeliteľné súčasti zaradia do rovnakej odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený tento hmotný majetok s výnimkou jednotlivých oddeliteľných súčastí budov a stavieb, ktoré sú zaradené v prílohe č. 1.
apo
19.02.12,08:42
Veľmi dobrá diskusia.
Mňa teda posunula dopredu.
Dokument na ktorý ukázala Zita5 som vytlačil a založil medzi svoje ťaháky.

Ďakujem.

apo
Zita5
19.02.12,09:52
Apo trafika-novinový stánok v súčasnej dobe
2-4 16.23.2 Montované stavby z dreva, ak nie sú samostatnými stavebnými objektmi pripojenými na inžinierske siete

Rok 2006 to bolo nasledovne
http://www.porada.sk/t21462-novinovy-stanok.html#post200829

V roku 2010 sme taktiež diskutovali o zaradení novinového stánku tu
http://www.porada.sk/t140020-p2-odpisovanie.html#post1402526
http://www.porada.sk/t140020-p3-odpisovanie.html#post1418192
http://www.porada.sk/t140020-p3-odpisovanie.html#post1465239
http://www.porada.sk/t140020-p3-odpisovanie.html#post1466289
List , ktorý poslala Janulka na ŠÚ, ktorému predchádzala vyhýbavá odpoveď z drsr
http://www.porada.sk/t123903-otazky-a-odpovede-drsr-jednoduche-uctovnictvo.html#post1418523
http://www.porada.sk/t140020-p4-odpisovanie.html#post1475853

Napokon ako píše v príspevku Janulka, štatiský úrad stánok zaradil do odpisovej skupiny 2.Môžme ju poprosiť, aby to zaradenie pripla.Ale však treba tomu veriť i keby nepripla.
Zita5
19.02.12,12:10
Veľmi dobrá diskusia.
Mňa teda posunula dopredu.
Dokument na ktorý ukázala Zita5 som vytlačil a založil medzi svoje ťaháky.

Ďakujem.
apo
Apo nedá mi v rámci dobrej a korektnej diskusie ešte poznamenať ohľadom vodovodnej prípojky , že ak by si bol dôsledne sledoval a čítal všetky príspevky tak by si bol prišiel na to , že odpoveď od Marína bola správna a že príspevok,ktorý som citovala z linku ešte predo mnou priložil Štefan.:)Musela som to napísať, lebo Marína sa mohla a môže cítiť dotknutá.
marjankaj
19.02.12,12:32
Napokon ako píše v príspevku Janulka, štatiský úrad stánok zaradil do odpisovej skupiny 2.Môžme ju poprosiť, aby to zaradenie pripla.Ale však treba tomu veriť i keby nepripla.
No najlepšie na tom stanovisku DRSR je, že daňovník môže (teda aj nemusí) požiadať štatistický úrad o zatriedenie. Ani v zákone taká povinnosť nie je ustanovená.
A keďže v zákone o dani z príjmov, to v prílohe nie je presne uvedené, tak sa to zaradí do odpisovej skupiny č.2.

Z ústavy:

Čl.2

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
Zita5
19.02.12,14:47
No najlepšie na tom stanovisku DRSR je, že daňovník môže (teda aj nemusí) požiadať štatistický úrad o zatriedenie. Ani v zákone taká povinnosť nie je ustanovená.
A keďže v zákone o dani z príjmov, to v prílohe nie je presne uvedené, tak sa to zaradí do odpisovej skupiny č.2.

Z ústavy:


Ja v podstate s Tebou súhlasím, ale ja by som postupovala tak isto ako Janulka, síce už zaradenie mala určené, len si to chcela overiť, či to zaradila správne .
Zužu
06.03.12,09:46
Prosím o overenie či som postupovala správne pri zaradení sonografu - ultrazvukový prístroj, ktorý sa používa na testovanie gravidity u hovädzieho dobytka. Podľa prílohy k zák. o dani z príjmov by som zaradila 28.99 ostatné stroje a prístroje inde neuvedené. myslíte, že by to mohlo byť? ďakujem
apo
06.03.12,12:17
Sem patrí sono:
26.60.12 Elektrodiagnostické prístroje používané v medicíne

26.60.13 Ultrafialové alebo infračervené žiariče používané v medicíne, chirurgii, zubnom lekárstve alebo veterinárnom lekárstve

Položka 2-10

AK by si zaradila podľa seba nič by sa nestalo, ale čo keď o rok či dva túto kategóriu presunú do 1 skupiny.

apo
tibor1000
18.03.12,18:03
Dobrý večer prajem.
Prosím Vás,kam by sa mala správne zaradiť vodovodná prípojka?
mám ju v odpis.skupine III.
žeby 3-33 jednotlivé oddelitelné súčasti zabudované v stavbach určené na samostatné odpisovanie
?
dakujem za radu
Stefan2005
18.03.12,18:28
Dobrý večer prajem.
Prosím Vás,kam by sa mala správne zaradiť vodovodná prípojka?
mám ju v odpis.skupine III.
žeby 3-33 jednotlivé oddelitelné súčasti zabudované v stavbach určené na samostatné odpisovanie
? dakujem za radu

Tibor, nechcem forsírovať vyhľadávanie, ale prečítal si vôbec v tejto téme posledných cca 10 príspevkov predchádzajúcich tvojej otázke ?
janaGT
26.03.12,17:06
poprosím o radu, kam zaradiť POS TERMINÁL ... ďakujem
truch
30.03.12,08:35
Mám problém pri zaradení majetku. Na Fa mám:
1/ Stroj na tónovanie farieb - zaradila by som ho do II položka 28-99 , alebo 2956
2/ Software - licencia k stroju pod č.1/ - mám ho pripočítať k položke 1/, alebo ho dať samostatne?
3/ Stroj na miešanie farieb - zaradila by som ho do II položka 28-99, alebo 2956
4/ Doprava rozpočítam na oba stroje /resp. na 3 časti ak by licencia bola samostatne/
Dík moc za pomoc:)
Stefan2005
30.03.12,08:42
.. Doprava rozpočítam na oba stroje /resp. na 3 časti ak by licencia bola samostatne..

... no do obstarávacej ceny licencie by som dopravu nedával...
truch
30.03.12,08:52
Licencia - software podľa môjho názoru tvorí súčasť obstarávacej ceny stroju pod 1/ Takže by som rozdelila dopravu na dve časti, k stroju 1/ aj 3/. Neviete mi poradiť, kde nájdem podrobnejšie zaradenie strojov do položiek. V prílohe č.1 ZoDzP je to len všeobecne, takže ozaj neviem, akú mám dať položku, trieda je II.
truch
30.03.12,15:42
posúvam si:)
truch
30.03.12,15:43
posúvam si:)
Stefan2005
30.03.12,15:56
Asztalosová
10.06.12,07:47
Dobrý deň.
Prosím Vás, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť inštaláciu kotlov ústredného kúrenia.
Ďakujem.
Zužu
12.06.12,06:02
Dobrý deň.
Prosím Vás, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť inštaláciu kotlov ústredného kúrenia.
Ďakujem.

2. odpis. skupina KP 25.21 Radiátory a kotly ústredného kúrenia
Nandrolon
12.06.12,06:08
ešte ostáva možnosť technického zhodnotenia budovy, predpokladám že nejde iba o kotol ale aj zabudované rozvody.

Ak to nie je 1. inštalácia, ale iba výmena tak normálne do opráv.

- ďalšia možnosť je komponentného odpisovania, tam by to mohla byť podskupina skupiny 25.21 a daňová OS 2 - tak ako píše ZUZU

- je už budova skolaudovaná, je to výmena, nový projekt , z akého dôvodu sa kotly inštalujú?? dosť málo informácií na jednoznačnú odpoveď...
Zužu
12.06.12,06:20
ja by som ešte doplnila, že ak sa jedná o výmenu starého kotla za nový a mení sa druh paliva napr. z dreva na plyn, alebo z plynu na pellety a pod. tak to nie je oprava.
Nandrolon
12.06.12,06:22
to je samozrejme, je to technologicky iné zariadenie väčšinou s iným výkonom....
emula1
27.06.12,08:17
Ahojte,

kam by ste zaradili ponorne motorove cerpadlo? Pozerala som tu stat. klasifikaciu, ale nie som si ista, presne to tam definovane nie je, jedine, co by sa ako tak hodilo je 28.13.1. cerpadla na kvapaliny, ale zase nei je tam uvedene, ze je to motorove cerpadlo na elektriku, tak neviem...
GERTA
07.07.12,08:11
Zdravím poraďáci, potrebovala by som poradiť.
Klientka má v obchode 1 veľkú miestnosť, ktorú sa rozhodla predeliť na 2 miestnosti. Kúpila deliacu priečku s posuvnými dverami-konštrukcia je z hliníka a výplň z plexiskla.
obstarávacia cena : deliaca priečka AL 1666,67,00 bez DPH
montáž 83,33 bez DPH
-----------------------------------------
1 750,00 bez DPH + DPH 20% 350 celkom 2 100,00 Eur

Je montáž súčasťou obstarávacej ceny ? - ak áno musím to odpisovať a tu mám problém, lebo som prešla celú klasifikáciu produkcie a neviem do ktorej skupiny ju mám zaradiť
Poradíte mi prosím ? Ďakujem
a_je_to
07.07.12,16:23
Zdravím poraďáci, potrebovala by som poradiť.
Klientka má v obchode 1 veľkú miestnosť, ktorú sa rozhodla predeliť na 2 miestnosti. Kúpila deliacu priečku s posuvnými dverami-konštrukcia je z hliníka a výplň z plexiskla.
obstarávacia cena : deliaca priečka AL 1666,67,00 bez DPH
montáž 83,33 bez DPH
-----------------------------------------
1 750,00 bez DPH + DPH 20% 350 celkom 2 100,00 Eur

Je montáž súčasťou obstarávacej ceny ? - ak áno musím to odpisovať a tu mám problém, lebo som prešla celú klasifikáciu produkcie a neviem do ktorej skupiny ju mám zaradiť
Poradíte mi prosím ? Ďakujem

Montáž je určite súčasťou obstarávacej ceny a tá potom presahuje hranicu 1700 Eur pre odpisovanie. KP k tomu ťažko hľadať, ale je to analogické, akoby urobila v stene dvere, alebo okno. Je to potrebné priradiť k budove a odpisovať, pokiaľ jej aj budova patrí. Pokiaľ nie, tak pozri § 22, ods. 5, písm. d, aj 24, ods. 2, ZoDP.
a_je_to
07.07.12,17:00
Ahojte,

kam by ste zaradili ponorne motorove cerpadlo? Pozerala som tu stat. klasifikaciu, ale nie som si ista, presne to tam definovane nie je, jedine, co by sa ako tak hodilo je 28.13.1. cerpadla na kvapaliny, ale zase nei je tam uvedene, ze je to motorove cerpadlo na elektriku, tak neviem...

Určite do 2-19, podľa 28.13.1, inde čerpadlá v KP nie sú. Tak je to aj v prílohe ZoDP. Určujúca je funkčná časť stroja, nie jeho pohon.
P.S. ... to bolo až také drahé, že presiahlo hranicu pre DHM a odpisovanie ?
GERTA
07.07.12,18:05
Ďakujem za pomoc.
emula1
25.07.12,07:32
Určite do 2-19, podľa 28.13.1, inde čerpadlá v KP nie sú. Tak je to aj v prílohe ZoDP. Určujúca je funkčná časť stroja, nie jeho pohon.
P.S. ... to bolo až také drahé, že presiahlo hranicu pre DHM a odpisovanie ?



suma je 3940- bez DPH, takze urcite odpisovat. Teda vravis, ze urcite 2?
Tunco
03.12.12,08:39
Dobrý deň prajem, potrebujem poradiť ohľadom zaradenie následovnej veci :
1, dodávame klientovi nasledovnú technologiu
- datovú komunikačnú siet , ktorá obsahuje technologiu /hardware / a prevádzku telekomunikačných digitálnych liniek
- dochádzkový systém


otázka , aka je odpisová skupina, ak by bol dochádzkový system zaradený do majetku? prípadne zariadenia siete


2, podpíšeme servisnú zmluvu, na zabezpečenie telekomunikačného prepojenia a správu systému dátového prenosu
- dodávateľ liniek - pre nás , fakturácia od firmy na našu sro
- fakturácia liniek - naša firma ako operátor - na klienta - naša sro odvádza telekomunikčnému úradu percentá poplatku podľa obratu , kedže dodávame telekomunikačné služby
- fakturácia na klienta formou zálohovej platby - mesiac dopredu , následne vyúčtovanie
- poplatky by mali byť pravidelné a nemaly by sa bez písomnej dohody medzi zmluvnými stranami nijako navyšovať


dátová komunikačná sieť - podľa môjho názoru odpis.skupina 3-20
2213KS – Diaľkové telekomunikačné siete a vedenia
, čo
znamená doba odpisovania dvanásť rokov.
dochádzkový systém - KP 30.02.15 Ostatné digitálne zariadenia na automatizované spracovanie údajov obsahujúce jednu alebo dve z nasledujúcich jednotiek: pamäťové, vstupné a výstupné jednotky - čo znamená taktiež dobu odpisovania 12 rokov, dobre som to zadefinoval? Ďakujem
Tunco
04.12.12,09:11
Opäť ďalší problém - elektronický parkovací systém v hodnote 30 000,- € bez dph treba zaradiť do majetku..... viete aspon niekto nejaké tipy, ako sa zorienovať v týchto veciac, kam to zadariť do odpisovania?

Ďakujem
jaanna
28.12.12,19:36
Dobrý deň,
prosím o radu ako zaradiť následovný DHIM:
- lakovacia kabína - používaná v autoservise
- výdajný stojan /niečo podobné ako na PHM/ - vydáva ad blue
- kotol na vykurovanie - pri budovaní ešte nezaradenej a neodpisovanej stavby
Ďakujem
Eva
22.02.13,16:31
Dobrý deň,
prosím o radu kam zaradiť DHM: automat na kusový tovar, elektrický filtrovač vody a kávovar.
Ďakujem.
Tweety
22.02.13,16:35
Dobrý deň,
prosím o radu kam zaradiť DHM: automat na kusový tovar, elektrický filtrovač vody a kávovar.
Ďakujem.
Kuk Zákon o DzP
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2013-a.html
Lubica H
15.03.13,12:42
len si chcem overiť - posilňovacie stroje v parku (na spevnenej ploche) pod holým nebom - zaradiť ako inžinierske stavby, kód 2412 - Ostatné športové a rekreačné stavby a odpisovať 20 rokov?
lenkas7
19.03.13,16:04
Prosím Vás, kam zaradiť stroj na obalovanie paliet do fólie?
lenkas7
20.03.13,08:13
Nikto neporadi?
andzeliiina
16.07.13,21:50
Dobrý večer,
viete mi, prosím, poradiť, kam mám zaradiť pozemok kúpený pre kovošrot? zatiaľ sa na ňom nič nestavia, zostáva iba v majetku firmy... môžem na takýto pozemok vykonávať odpisy, aj kým je zatiaľ nezastavaný? ďakujem....
Nandrolon
17.07.13,03:31
pozemky sa odpisujú iba v presne vyšpecifikovaných prípadoch, napr. ťažba ner. surovín.

Myslím že tvoj pozemok sa odpisovať nebude a nikdy sa nesmie spájať pozemok so stavbou.

Ak na pozemku postavíš napr. asfaltové parkovisko, tak to parkovisko sa bude odpisovať v 4. odpisovej skupine, ale pozemok, na ktorom stojí je zaradený osobitne a neodpisuje sa...
andzeliiina
17.07.13,09:13
Ďakujem veľmi pekne... Ale do nákladov a majetku si ho môžem dať, však? Resp. ma zaujíma, či si ho môžem uplatniť vo výdavkoch firmy...
Nandrolon
17.07.13,09:24
Hovoríme o podvojnom účtovníctve ?, ak áno, tak výdavok to je /peňažný tok prebehne/, ale náklad to bude až pri jeho následnom predaji...
Vtedy účtuješ
311 MD pohľadávka
641 D tržba
031 D vyvedenie z účtu
541 MD náklady

Pozemky a stavby sú vždy dlhodobým majetkom bez ohľadu na obstarávaciu cenu.
andzeliiina
17.07.13,22:20
týka sa JÚ, ale viem si to zaradiť... veľmi pekne ďakujem za informácie... :-)
Nandrolon
19.08.13,11:23
Zdravím.

Do ktorej odpisovej skupiny a kódu klasifikácie patria terénne úpravy /1 suma, ktorá zahŕňa podľa popisu: úpravy sa týkali návozu a rozhrnutia ornice, vytvorenie základov pre oporný múr, realizácia spevnenia brehu vodného toku, oporný múr, vytvorenie prahov v koryte toku, osadenie zábradlia pri chodníku vstupu personálu do budovy/
??
marjankaj
19.08.13,11:44
Zdravím.

Do ktorej odpisovej skupiny a kódu klasifikácie patria terénne úpravy /1 suma, ktorá zahŕňa podľa popisu: úpravy sa týkali návozu a rozhrnutia ornice, vytvorenie základov pre oporný múr, realizácia spevnenia brehu vodného toku, oporný múr, vytvorenie prahov v koryte toku, osadenie zábradlia pri chodníku vstupu personálu do budovy/
??
No tak sa zdá, že terénne úpravy nie sú stavba. Teda by sa nemali odpisovať?:eek:
Nandrolon
19.08.13,11:45
Podľa mňa sa jedná o technickú rekultiváciu a teda by som to mal zaradiť ako "iný" majetok a odpisovať "časovou metódou", len potrebujem aby mi to niekto potvrdil, prípadne vyvrátil...

ps: budova a prípojky už boli zaradené, ak by nebola, mohlo by to ísť ako súčasť OC, lenže takto to musím dať osobitne..., nakoľko TZ budovy by mi asi neprešlo...