zuzubalu
25.01.05,15:21
Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
sway
25.01.05,14:28
Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu

Ja robím v Alfe dlho, ale prečo si chceš dávať do nákladov PHM bez DPH? - pre Teba ako pre neplátcu je to výdavok do nákladov celé.
Do kolonky DPH sa nikdy nedostaneš ani nebudeš mať dôvod, ak nie si plátcom DPH !!! - dúfam so mnou súhlasia aj ostatní.... :o
Zuzana68
25.01.05,14:35
Súhlas!!! Krásny deň
zuzubalu
25.01.05,14:35
Dakujem, dufam, ze mas pravdu, dnes som sa to pytala jednej ing. ucitelky na VS, ktora uci ucto a povedala, ze to treba samozrejme oddelene. Tak dakujem.

VYSSIE VYDAVKY = NIZSIA DAN
zuzubalu
25.01.05,14:37
a este jedna otazocka, fuuha, kym sa mi otvorilo okno na odpoved mi to vypadlo. Aha, uz viem, ze ci sa to nemusi premenovat na benzin, aby bolo jasne za co je to, alebo to co sa tam pise, ze prevadzkova rezia je v pohode_?
sway
25.01.05,14:38
Dakujem, dufam, ze mas pravdu, dnes som sa to pytala jednej ing. ucitelky na VS, ktora uci ucto a povedala, ze to treba samozrejme oddelene. Tak dakujem.

VYSSIE VYDAVKY = NIZSIA DAN

...nič proti - ale Ing.učiteľka možno účto učí - ale v praxi.... no neviem - veď to vidíš my čo to robíme sa furt radíme, zisťujeme, hľadáme...myslíš si že ona to robí tiež? - pochybujem, tam ide o nejaké základné princípy, ale o rady by som ju asi nežiadala. :p
Zuzana68
25.01.05,14:42
PHM patrí do prevádzkovej režie. Ak chceš sprav si v nej anaytiku a dávaj to tam. Budeš môcť sledovať celkovú cenu. Text si meniť nemusíš, ale keď potrebuješ dohladať nejaký doklad tak vzniká problém. Ja si cez F7 prepisujem.
zuzubalu
25.01.05,14:42
Dnes som s tym zacala, takze otazok bude asi viac. Napr. dalsia sa mi vynara v suvislosti s dalsou operaciou. Cislo dokladu v pripade banky sa mi objavuje asi takto : B-01/???/??? v pripade vkladu do podnikania, v pripade prev. rezie ako B-01/???/01. Viete, prosim, ako to dat na spravnu mieru? Dakujem.
sway
25.01.05,14:48
a este jedna otazocka, fuuha, kym sa mi otvorilo okno na odpoved mi to vypadlo. Aha, uz viem, ze ci sa to nemusi premenovat na benzin, aby bolo jasne za co je to, alebo to co sa tam pise, ze prevadzkova rezia je v pohode_?
poradím. Musíš si dať v programe:
číselník, členenie analytika, zaklikni si výdaje, najdi si prevádzková réžia, na to si klikni a daj si vľavo kliákni na PRIDAJ a tam si podávaj všetko čo chceš členiť, PHM, energie, najom... (to si môžeš spraviť aj s výdavkami a vôbec zo všetkými účtami....koľko len chceš.
a potom pri účtovaní, účtuješ napr. výdaj z pokladne , nájdi si v rolete prev.réžia, daj sumu na PREV.RÉŽIU a v rolete pod sumou máš možnosť kde sa ti objaví členenie - vyberať si v rolete na aký "náklad" to chceš začleniť.
Na koniec to vidíš keď si dáš prehľad Príjmy, výdavky textovo a dáš si kurzor na prev. réžiu, potom máš vľavo tabuľku kde máš sumy rozčlenené a tak sa to dá aj tlačiť. - ale musíš odísť z denníka!!
;) - uuuuuuuuuf. končím veľa zdaru.!!! - ak chceš program naplno využívať odporúčam na začiatku - hoci to nik neuznáva účtovať s príručkou v ruke, už konkrétne príklady. Ver, program sa Ti odvďačí - je výborný!!! :p :p
sway
25.01.05,14:49
Dnes som s tym zacala, takze otazok bude asi viac. Napr. dalsia sa mi vynara v suvislosti s dalsou operaciou. Cislo dokladu v pripade banky sa mi objavuje asi takto : B-01/???/??? v pripade vkladu do podnikania, v pripade prev. rezie ako B-01/???/01. Viete, prosim, ako to dat na spravnu mieru? Dakujem.

ešte raz Ti odprúčam príručku - je to tam krásne vysvetlené, ak ju nemáš investuj do tlače - dá sa vytlačiť!!! :o :o
zuzubalu
25.01.05,15:00
mno, ja mam iba tu verziu zadarmo, bola tam aj prirucka, ale alfe sa venovalo iba 7 stran a zatial som tam nic nenasla, :( tak neviem.
jess
25.01.05,15:16
mno, ja mam iba tu verziu zadarmo, bola tam aj prirucka, ale alfe sa venovalo iba 7 stran a zatial som tam nic nenasla, :( tak neviem.Príručka sa dá stiahnuť aj z internetu. Prev.réžiu si rozdeľ napr.
1/ poštovné
2/ PHM
3/ nájomné
4/ kanc.potreby
5/ drogéria ...... takto vieš presne koľko si na čo dala

Ak sa ti nepodarí stiahnuť príručku, napíš e-mail, pošlem ti ju.
UCET
25.01.05,15:33
...nič proti - ale Ing.učiteľka možno účto učí - ale v praxi.... no neviem - veď to vidíš my čo to robíme sa furt radíme, zisťujeme, hľadáme...myslíš si že ona to robí tiež? - pochybujem, tam ide o nejaké základné princípy, ale o rady by som ju asi nežiadala. :p
suhlasim na "ING" rozprava bludy a riadne
UCET
25.01.05,15:35
mno, ja mam iba tu verziu zadarmo, bola tam aj prirucka, ale alfe sa venovalo iba 7 stran a zatial som tam nic nenasla, :( tak neviem.
to mas prirucku len k demu to nic normalnu prirucku by si mala mat aj na CD co si dostala alebo je na nete alebo sa da objednat v Krose. Ja som si bral teraz novu a bolo to nieco za 200 Skk
zuzanak
25.01.05,17:32
Skús sa v programe nastaviť na číselník - bankové účty- nastavenie užívateľského číslovania a tam je formát aktuálnej bunky, nastav sa na počítadlo a tam si môžeš vybrať ako chceš číslovať bankové výpisy ja podľa toho či ich máš denné, týždenné, mesačné a pod.
karci
28.01.05,16:15
Čo sa týka tých otáznikov v číslovaní, tak ti ich tam dáva, lebo preskakuješ dátum. (Napr. najpr účtuješ 28.1.2005 a potom 1.1.2005.) Program potom nevie aké ďaľšie číslo má použiť, tak tam dá otáznik. Za číslom je potom tlačítko F7 kde si to môžeš opraviť.
UCET
29.01.05,12:46
Čo sa týka tých otáznikov v číslovaní, tak ti ich tam dáva, lebo preskakuješ dátum. (Napr. najpr účtuješ 28.1.2005 a potom 1.1.2005.) Program potom nevie aké ďaľšie číslo má použiť, tak tam dá otáznik. Za číslom je potom tlačítko F7 kde si to môžeš opraviť.
spravne spravne:D :D
M0NIKA
29.01.05,16:13
Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu

Ahoj Zuzu,
mozno uz si medzicasom svoj problem vyriesila... hlavne musis mat v prvotnych firemnych nastaveniach spravne nadefinovane ci si alebo nie si platcom DPH. Podla toho Ta pusti alebo nepusti urobit zapis DPH-cky.
Zrejme si sa docitala uz aj to, ze ked oslovis KROS-akov... su fakt ochotni. Na skoleni v stredu - ked som sa pytala ci robia aj skolenie na ALFU, tak povedali ze keby niekto mal zaujem....
Takze Ti drzim paste!
ZuzanaP
01.02.05,09:43
Je nutné v ALFE zadávať začiatočný zostatok v pokladni? Veď môže ísť do mínusu, lebo príjem bude mať až po vyfakturovaní prác a ten príjem bude v hotovosti. Platil si z vlastného vrecka a nechcem to dávať ako osobný vklad podnikateľa, nejde do DP.
sway
01.02.05,09:53
Ja osobne vždy dávam dočasný vklad a potom keď sú v kase peniaze to vyrovnám. Mínus v pokladni nesmie byť, hoci ti to SW dovolí.
M0NIKA
01.02.05,09:57
Je nutné v ALFE zadávať začiatočný zostatok v pokladni? Veď môže ísť do mínusu, lebo príjem bude mať až po vyfakturovaní prác a ten príjem bude v hotovosti. Platil si z vlastného vrecka a nechcem to dávať ako osobný vklad podnikateľa, nejde do DP.Ahoj Zuzana, v pokladni nemôžeš ísť do mínusu!
Počiatočný stav zadávaš, keď prechádzaš z iného softu (keď pokračuješ v Alfe z min. roka prenesie Ti zostatky automaticky) a keď si začínajúca firma a zatiaľ nemáš ako firma príjem, robíš vklad podnikateľa. Potom - keď zarobíš - urobíš osobnú spotrebu.
A hotovo! :)

Alebo to môžeš vyriešiť pôžičkou.
UCET
01.02.05,10:08
suhlasim s Monikou
ZuzanaP
02.02.05,04:44
Ďakujem veľmi pekne a ešte otázočka: ako uzatvárate jednotlivé roky? Na konci roka nemám žiadne interné doklady ani nič podobné.:)
M0NIKA
02.02.05,05:57
Ďakujem veľmi pekne a ešte otázočka: ako uzatvárate jednotlivé roky? Na konci roka nemám žiadne interné doklady ani nič podobné.:)
Ahoj Zuzi, robíš v Alfe? Nemáš ani mzdy, SF, odpisy, kurzové rozdiely ani zálohové platby nepreúčtované k real. faktúram?
Tak potom podľa príručky... FIRMA - PRECHOD DO ĎALŠIEHO ROKU a soft Ťa naviguje. V každom prípade si pre istotu predtým urob zálohu - jeden nikdy nevie...;) A potom hurá na ďalší rok!
sway
02.02.05,06:02
Ďakujem veľmi pekne a ešte otázočka: ako uzatvárate jednotlivé roky? Na konci roka nemám žiadne interné doklady ani nič podobné.:)

Alfu v podstate nijako špeciálne neuzatváraš, keď máš všetko zaúčtované, vytlač si "sumár,uzávierku" sú to výkazy o PaV, Maj.a záv. a ja si ešte tlačím Prehľady - príjmy a výdavky textovo. Potom si daj Firma - prechod do ďalšieho roku a otvorí sa Ti nový účt. rok s počiatočnými stavmi prebranými z konca roku predošlého. ;) stačí?
ZuzanaP
02.02.05,10:15
;) ďakujem všetkým, nie nemám nič podobné a teraz mi to je už jasné!!!
UCET
02.02.05,14:35
;) ďakujem všetkým, nie nemám nič podobné a teraz mi to je už jasné!!!
len si davaj pozor v Alfe nesmies opakovat prechod do noveho roku viac krat. keby si este nieco upravila v 2004 tak nemozes zopakovat prechod lebo ti vymaze vsetko co spravis v 2005. potom jedine upravit pociatocne stavy rucne.
jess
02.02.05,15:01
len si davaj pozor v Alfe nesmies opakovat prechod do noveho roku viac krat. keby si este nieco upravila v 2004 tak nemozes zopakovat prechod lebo ti vymaze vsetko co spravis v 2005. potom jedine upravit pociatocne stavy rucne.Toto je veľmi zlé v ALFe. Ucet, ale dúfam, že v OMEGe mi to neprepíše, lebo by ma šľak trafil. Ešte nemám uzavretý rok 2004, ale už účtujem a odpisujem zo skladu v r.2005. Robím v Omege len pol roka a PU tiež.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Manual
02.02.05,16:41
Nie je to zlé, len si treba údaje zazálohovať v r. 2005 čo už mám naúčtované a potom data znova obnoviť a je po probléme. Obnova dát mi znova prepíše to čo tam už mať nechcem.
Pekný večer želám...
sway
02.02.05,17:05
Nie je to zlé, len si treba údaje zazálohovať v r. 2005 čo už mám naúčtované a potom data znova obnoviť a je po probléme. Obnova dát mi znova prepíše to čo tam už mať nechcem.
Pekný večer želám...

výborný nápad!!! :D :p
sway
02.02.05,17:07
Toto je veľmi zlé v ALFe. Ucet, ale dúfam, že v OMEGe mi to neprepíše, lebo by ma šľak trafil. Ešte nemám uzavretý rok 2004, ale už účtujem a odpisujem zo skladu v r.2005. Robím v Omege len pol roka a PU tiež.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif

Nič sa neboj v OMEGE to funguje že ideš prechod do existujúceho a len poopravuje poč.stavy a tak. ale záááálohuj a Alfu urob ako radí prísp.hore, je to super nápad!! :D
jess
02.02.05,17:11
výborný nápad!!! :D :paž na to, že som to nepochopila.... asi mi to nepáli ... prosím vysvetliť ako pre blbých dobre ?!
jess
02.02.05,17:14
Nič sa neboj v OMEGE to funguje že ideš prechod do existujúceho a len poopravuje poč.stavy a tak. ale záááálohuj a Alfu urob ako radí prísp.hore, je to super nápad!! :Dpočiatočné stavy ??? To je IDx, čo mi urobil program pri prechode do nového roka? Fakt som dnes asi priblblá !http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
M0NIKA
02.02.05,18:13
Nič sa neboj v OMEGE to funguje že ideš prechod do existujúceho a len poopravuje poč.stavy a tak. ale záááálohuj a Alfu urob ako radí prísp.hore, je to super nápad!! :DSkúsim popísať čo som sa dozvedela na školení Omegy, možno to niekomu pomôže:
Keď potrebujem paralelne robiť v dvoch rokoch idem: FIRMA - PRECHOD DO ĎALŠIEHO ROKA a soft mi starý rok preklopí do obdobia 00=otvorenie.
V januári normálne pracujem. Obdobie 00=otvorenie mi to neovplyvní.
Prechod do ďalšieho obdobia môžem robiť opakovane, nové údaje v januári mi to neovplyvní.
Keď mám rok dokončený idem na ZÁVIERKU = obdobie zatvorenie cez FIRMA-UZÁVIERKA (tu pozor! naviguje čo potrebuje).
Následne urobím aj prenos, čím vytvorím otvorenie v ďalšom roku.
Závierku môžem rušiť a opakovať.:)
Ak dodatočne potrebujem vidieť doklady zo starého roka musím mať zakliknuté obdobie december, nie zatvorenie (tam už nič nebude).

Nemám to overené, ešte som to nerobila, ale z tohoto mi vyplýva, že PS meniť ručne nemusím.
zuso
02.02.05,21:28
Chcela by som sa opýtať, ak mi vie niekto poradiť, ako v Alfe zmením na faktúre číslo účtu dodávateľa? Podnikateľ v priebehu roka zmenil banku a na faktúre sa mi zobrazuje stále to prvé č.ú. Ked som ten pôvodný účet chcela vymazať, pretože bol aktuálny len 1/2 roka, ak sa to nedalo. Ešte som neurobila prechod do daľšieho roku, tak snáď až potom. Ale keby to náhodou niekto vedel, poradíte mi? :o
babenko1
02.02.05,21:45
Chcela by som sa opýtať, ak mi vie niekto poradiť, ako v Alfe zmením na faktúre číslo účtu dodávateľa? Podnikateľ v priebehu roka zmenil banku a na faktúre sa mi zobrazuje stále to prvé č.ú. Ked som ten pôvodný účet chcela vymazať, pretože bol aktuálny len 1/2 roka, ak sa to nedalo. Ešte som neurobila prechod do daľšieho roku, tak snáď až potom. Ale keby to náhodou niekto vedel, poradíte mi? :ochod do číselníka partnerov, zadaj si toho daného dodávateľa a tam zmeň číslo účtu a už sa ti bude automaticky prenášať na príkazy
zuso
02.02.05,21:52
chod do číselníka partnerov, zadaj si toho daného dodávateľa a tam zmeň číslo účtu a už sa ti bude automaticky prenášať na príkazy
Neviem či som to dobre pochopila, už je na mna veľa hodín. Dodávateľom som myslela toho komu robím účtovníctvo, ten je na faktúre v hlavičke.
carduelis
02.02.05,22:08
Pomooooooooc!!! Dokončujem manželovi účtovníctvo v ALFE (už asi 3 dni), všetko to vyzerá super, až kým si nezapíšem odpisy do kariet IM a interným dokladom ich nevložím do PD. S hrôzou som zistila, že sa mi tie odpisy nikde nepremietajú. Objavili sa síce v tlačive prehľad príjmov a výdavkov ale nie sú asi zohľadnené v odpočítateľných výdavkoch. Tým pááádom, vychádza daň miesto 1500 sk ... no hrôza.
Keď ich ručne pripočítam pri vypisovaní DP, tak je to O.K., ale v riadku preddavková daň sa mi ukazuje asi 16000... Dúfam, že mi niekto odpíše, že som len blondýna a na niečo som zabudla...
sway
02.02.05,22:09
Neviem či som to dobre pochopila, už je na mna veľa hodín. Dodávateľom som myslela toho komu robím účtovníctvo, ten je na faktúre v hlavičke.

Potom ak ide o Tvoje účtovníctvo - resp opravu Odoslanej faktúry - zmeň si v číselníku - bankové účty - pridaj si tam ďalší účet ten aktuálny účet v banke, môžeš ich tam mať viac . Ak to chceš zmeniť už na hotovej odoslanej faktúre, tak si ju otvor a klikni si vpravo hore kde máš firma/partner - vidíš väčšinou partner, preklikni na firma a tam je roletka s účtami v banke , preklikni si ktorý chceš aby bol na odoslanej faktúrke a vytlač ju. :o
daj vedieť či to išlo.
sway
02.02.05,22:18
re: cardelius:


zajtra dobre??? - už nevládzem, pozriem to u seba. ;)
carduelis
02.02.05,22:23
Dakujem, tiez uz som uplne mimo. Aspon sa mi bude lahsie zaspavat. Tak dobru noc.
M0NIKA
03.02.05,05:58
Pomooooooooc!!! Dokončujem manželovi účtovníctvo v ALFE (už asi 3 dni), všetko to vyzerá super, až kým si nezapíšem odpisy do kariet IM a interným dokladom ich nevložím do PD. S hrôzou som zistila, že sa mi tie odpisy nikde nepremietajú. Objavili sa síce v tlačive prehľad príjmov a výdavkov ale nie sú asi zohľadnené v odpočítateľných výdavkoch. Tým pááádom, vychádza daň miesto 1500 sk ... no hrôza.
Keď ich ručne pripočítam pri vypisovaní DP, tak je to O.K., ale v riadku preddavková daň sa mi ukazuje asi 16000... Dúfam, že mi niekto odpíše, že som len blondýna a na niečo som zabudla...Ahoj, pozerala som ako mám odpisy zaúčtované ja a:
v PD mám int. výdyvok - réžia zaúčtované jednou sumou odpisy a dala som ich uložiť ako závierkový doklad.
V PRÍJMOCH a VÝDAVKOCH TEXTOVO, keď dáš počítať daň tie odpisy už nevidíš - tam Ťa upozorní, že keď to máš v PD tak to uz nemá byť tu, ale zohľadnil mi ich.
Neviem, či som Ti pomohla, ale mne to takto vyšlo dobre.
jess
03.02.05,06:17
Chcela by som sa opýtať, ak mi vie niekto poradiť, ako v Alfe zmením na faktúre číslo účtu dodávateľa? Podnikateľ v priebehu roka zmenil banku a na faktúre sa mi zobrazuje stále to prvé č.ú. Ked som ten pôvodný účet chcela vymazať, pretože bol aktuálny len 1/2 roka, ak sa to nedalo. Ešte som neurobila prechod do daľšieho roku, tak snáď až potom. Ale keby to náhodou niekto vedel, poradíte mi? :oNa odoslanej fa by to podľa mňa vadiť nemalo, ale neviem prečo sa ti to nedá prepísať v číselníkoch/partneroch. Pri zaevidovaní došlých je to ľahké, tam program preberie č.účtu z číselníka a ak nesedí s číslom na fa tak ho len prepíšem. Pokiaľ ma partner upozorní, že zmenil č.účtu natrvalo počas roka, tak ho prepíšem v číselníkoch. Fakt neviem,prečo Ti to nechce v Alfe prepísať. Podnikatelia predsa používajú aj viac podnikateľských účtov.
jess
03.02.05,06:24
Neviem či som to dobre pochopila, už je na mna veľa hodín. Dodávateľom som myslela toho komu robím účtovníctvo, ten je na faktúre v hlavičke.Tak potom Číselník - bankové účty a pridáš nový účet. Zrejme preto Ti nejde prepísať, lebo program tento starý účet používal v priebehu roka. Pri vystavovaní FA máš vpravo hore Firma a odberateľ. klikni na Firma a tam si zo zoznamu vyberieš na ktoré č.účtu Ti majú prísť peniažky.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
zuso
03.02.05,06:32
Tak potom Číselník - bankové účty a pridáš nový účet. Zrejme preto Ti nejde prepísať, lebo program tento starý účet používal v priebehu roka. Pri vystavovaní FA máš vpravo hore Firma a odberateľ. klikni na Firma a tam si zo zoznamu vyberieš na ktoré č.účtu Ti majú prísť peniažky.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif

:)Ďakujem moc, moc, moc. Ja slepá som to úplne prehliadla. Ešte raz vďaka:)
jess
03.02.05,06:34
zuso
03.02.05,06:39
Ak to chceš zmeniť už na hotovej odoslanej faktúre, tak si ju otvor a klikni si vpravo hore kde máš firma/partner, preklikni na firma a tam je roletka s účtami v banke , preklikni si ktorý chceš aby bol na odoslanej faktúrke a vytlač ju. :o

O toto mi išlo, už je to OK, ďakujem aj tebe.:)
babenko1
03.02.05,07:44
Pomooooooooc!!! Dokončujem manželovi účtovníctvo v ALFE (už asi 3 dni), všetko to vyzerá super, až kým si nezapíšem odpisy do kariet IM a interným dokladom ich nevložím do PD. S hrôzou som zistila, že sa mi tie odpisy nikde nepremietajú. Objavili sa síce v tlačive prehľad príjmov a výdavkov ale nie sú asi zohľadnené v odpočítateľných výdavkoch. Tým pááádom, vychádza daň miesto 1500 sk ... no hrôza.
Keď ich ručne pripočítam pri vypisovaní DP, tak je to O.K., ale v riadku preddavková daň sa mi ukazuje asi 16000... Dúfam, že mi niekto odpíše, že som len blondýna a na niečo som zabudla... odpisy si si zapísal-a ID a alfa sa ťa opýtala, či to má dať ako uzávierkové operácie, však? takže, ked si vytlačíš peňažný denník, toto bude ako posledný riadok v peňažnom denníku uvedené ako uzávierkové doklady.. skús si dať tlač peňažného denníka na obrazovku a daj si poslednú stranu.. uvidíš to tam...
carduelis
03.02.05,11:19
Ďakujem vám všetkým za tipy, naozaj to cez ID funguje, ale iba zo stĺpca "prevádzková réžia".

Čo sa týka vypisovania DP, písali mi z Alfy, že s riadkom 98 je to nejaké nedoriešené a že v pondelok bude nový update so správnym výpočtom tohto riadku.

Ešte raz vám všetkým ďakujem, hlavne za to, že tu ste. Odkedy som objavila Poradu, som na nej tak trochu závislá. Našla som si tu veľa odpovedí na otázky, na ktoré sa nie je koho spýtať. Tento projekt je vydarený a hlavne stretli sa ľudia, ktorí sú ľuďmi...Nech sa vám všetkým darí!
jess
03.02.05,11:59
........Odkedy som objavila Poradu, som na nej tak trochu závislá. Našla som si tu veľa odpovedí na otázky, na ktoré sa nie je koho spýtať. Tento projekt je vydarený a hlavne stretli sa ľudia, ktorí sú ľuďmi...Nech sa vám všetkým darí!
dovolím si tvrdiť, že je tu min 60% závislákov ...http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif a vďaka Porade nám viacerým svitlo na lepšie časy http://www.porada.sk/images/icons/icon3.gif ( aspoň, čo sa rozumu týka )http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
UCET
07.02.05,08:33
Toto je veľmi zlé v ALFe. Ucet, ale dúfam, že v OMEGe mi to neprepíše, lebo by ma šľak trafil. Ešte nemám uzavretý rok 2004, ale už účtujem a odpisujem zo skladu v r.2005. Robím v Omege len pol roka a PU tiež.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif

Omega je v tomto lepsia tam mozes opakovat prechod x krat vzdy ti aktualizuje len PS plus saldokonto. Nic ti z noveho roka nevymaze.
jess
07.02.05,08:37
Nie je to zlé, len si treba údaje zazálohovať v r. 2005 čo už mám naúčtované a potom data znova obnoviť a je po probléme. Obnova dát mi znova prepíše to čo tam už mať nechcem.
Pekný večer želám...Manual, mohol by si dať prosím Ťa nejaký "manuál" ako to robíš ? Bo som to akosi nepochopila http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
UCET
07.02.05,08:50
Manual, mohol by si dať prosím Ťa nejaký "manuál" ako to robíš ? Bo som to akosi nepochopila http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif

neviem ci som spravne pochopil manual ale neviem ci ti to v niecom pomoze. lebo ked spavis raz prechod tak ti prenesie pociat. stavy. potom budes uctovat novy rok a budes chciet zopakovat prechod. tak zalohujes 2005 a spravis prechod znova a obnovis 2005 tak tam budes mat tak ci tak zle PS a budes ich musiet upravit rucne. podla mna v Alfe su len dva sposoby prechod len ked je rok 2004 ukonceny alebo potom upravit stavy rucne.
jess
07.02.05,09:40
neviem ci som spravne pochopil manual ale neviem ci ti to v niecom pomoze. lebo ked spavis raz prechod tak ti prenesie pociat. stavy. potom budes uctovat novy rok a budes chciet zopakovat prechod. tak zalohujes 2005 a spravis prechod znova a obnovis 2005 tak tam budes mat tak ci tak zle PS a budes ich musiet upravit rucne. podla mna v Alfe su len dva sposoby prechod len ked je rok 2004 ukonceny alebo potom upravit stavy rucne.No, zato sa pýtam ako to robí, lebo mne sú tiež známe len tie dva spôsoby ako hovoríš ty .
UCET
08.02.05,15:41
No, zato sa pýtam ako to robí, lebo mne sú tiež známe len tie dva spôsoby ako hovoríš ty .
tak tak je to na 100% jedine ze by som za 5 rokov neprisiel na iny spôsob:(
bisou
11.02.05,06:36
Vie mi niekto poradit pod akou kolonkou mam uctova tvratenie osobneho vkladu podnikatela. Iný ..................... Vdaka
jess
11.02.05,06:55
Vie mi niekto poradit pod akou kolonkou mam uctova tvratenie osobneho vkladu podnikatela. Iný ..................... Vdaka33 - Iný neovplyvňujúci ZD
sway
11.02.05,07:02
Vie mi niekto poradit pod akou kolonkou mam uctova tvratenie osobneho vkladu podnikatela. Iný ..................... Vdaka
vrátenie dávaj ako iný neovplyvňujúci daň z príjmu - ja som si urobila členenie aby som presne vedela koľko som už vrátila. A na opačnej strane ho musíš evidovať predsa v príjme - ako iný príjem, keď to vkladal a postupne sa ti musia tie sumy vyrovnať.:)
jess
11.02.05,07:06
vrátenie dávaj ako iný neovplyvňujúci daň z príjmu - ja som si urobila členenie aby som presne vedela koľko som už vrátila. A na opačnej strane ho musíš evidovať predsa v príjme - ako iný príjem, keď to vkladal a postupne sa ti musia tie sumy vyrovnať.:)sway, tiež člením 33-ojku na výber vkladu podnikateľa ... a pod. ....a keď príde k vyrovnaniu vklad-výber od zač.podnikania a bude sa vyberať ďalej na os.potrebu, potom to bude čo ten výber myslím?
sway
11.02.05,07:17
sway, tiež člením 33-ojku na výber vkladu podnikateľa ... a pod. ....a keď príde k vyrovnaniu vklad-výber od zač.podnikania a bude sa vyberať ďalej na os.potrebu, potom to bude čo ten výber myslím?
ja som si členila "dočasná pôžička firme" na jednej i druhej strane - keď sa to vyrovnalo OK. A osobná spotreba je iná vec - tú dávam ako príde.:p
jess
11.02.05,07:30
A osobná spotreba je iná vec - tú dávam ako príde.:p
?????????:confused: .. ak to tajné, napíš do SS
sway
11.02.05,07:54
?????????:confused: .. ak to tajné, napíš do SS
nič nie je tajné :D

jednoducho v číselníku idem na členenie analytika si nájdem výdavok, prejdem si na iný neovplyvňujúci daň z príjmu a vpravo pod pridaj si dávam :
- osobná spotreba
- dočasná pôžička firme
- a čokoľvek iné ak potrebujem a koťko len chcem členení

a potom tieto isté členenia mám aj v príjem neovpl. daň...

a tam si sledujem jednotlivé položky - vidím ich , keď dám prehľady príjem a výdaj textovo a presne viem na čom som.

Osobnú spotrebu účtujem keď mám moc korún -čo sa nestáva- v pokladnici. Hotovo.:o
jess
11.02.05,07:58
de facto, keď máš "moc" korún v pokladni a fyzicky ich nemáš, tak dáš 33 .... pochopila som ?:)
sway
11.02.05,08:03
jasnačka!!!:D
jess
11.02.05,08:06
sara
14.03.05,19:30
sway, tiež člením 33-ojku na výber vkladu podnikateľa ... a pod. ....a keď príde k vyrovnaniu vklad-výber od zač.podnikania a bude sa vyberať ďalej na os.potrebu, potom to bude čo ten výber myslím?
A čo keď si do konca roka nevyberie všetko,čo tam dal na začiatku ako vklad podnikateľa,čo s tým zostatkom? Má sa to dať do výkazu o majetku a záväzkoch?
sway
14.03.05,20:08
A čo keď si do konca roka nevyberie všetko,čo tam dal na začiatku ako vklad podnikateľa,čo s tým zostatkom? Má sa to dať do výkazu o majetku a záväzkoch?
daj to do záväzkov a bude to i vo výkaze o maj a záv:p ...
ZuzanaA
21.03.05,07:57
Ahojte, tiež som nováčik v Alfe, mám problém s daň. priznaním. Treba tam niekde niečo nastaviť,aby mi do DP uviedlo príjmy a výdaje zo živnosti? Mne stále ukazuje prázdne tlačivo (okrem úvodnej strany).
Zita5
21.03.05,08:02
Zuzka , to si musíš príjmy a výdaje nahodiť Ty . Výpočet Ti spraví program .
ZuzanaA
21.03.05,08:04
Zuzka , to si musíš príjmy a výdaje nahodiť Ty . Výpočet Ti spraví program .
A kde ich nahodim?
Zita5
21.03.05,08:07
Ak máš príjmy a výdavky zo živnosti tak ich nahodíš VI.oddiel tabuľka č.1 , riadok 2 príjmy ...... výdavky .
jess
21.03.05,08:44
Najprv si vytlač výkaz o Príjmoch a záväzkoch, z neho si potom doplň do DP sumu "Príjmov" a sumu "Výdavkov" - na str.3 zo živnosti, ak si SZČO.
jess
21.03.05,08:46
som si nevšimla, že ti Zitka už skôr odpovedala
ZuzanaA
21.03.05,08:48
Jáj, ďakujem, ja fyzicky viem, kde v priznaní majú tie čísla byť, len som nevedela, že sa do toho priznania v Alfe čísla dajú ručne dopisovať. Vďaka :p
sway
21.03.05,09:00
Jáj, ďakujem, ja fyzicky viem, kde v priznaní majú tie čísla byť, len som nevedela, že sa do toho priznania v Alfe čísla dajú ručne dopisovať. Vďaka :p
už ma predbehli ... áno, ALFA nenačítava údaje z účtovníctva do DP.:p
ANNA
24.03.05,10:02
Ja mám tiež Alfu tak na skúšku lebo chcem zmeniť soft a to že to tam musím písať ručne sa mi zdá divné. To už mohli programátori dorobiť aby to sťahovalo s výkazu. Ale ak mám povedať pravdu ten program sa mi začína páčiť.
slnko
24.03.05,17:25
Ja mám tiež Alfu tak na skúšku lebo chcem zmeniť soft a to že to tam musím písať ručne sa mi zdá divné. To už mohli programátori dorobiť aby to sťahovalo s výkazu. Ale ak mám povedať pravdu ten program sa mi začína páčiť.lenže program nemôže vedieť napr. podľa akého § si kto vedie účtovníctvo, či podľa § 6 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo c) atď. Tak radšej nech si to každý zapíše správne. No nie?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
babenko1
24.03.05,17:29
správne.. a okrem toho.. môžeš mať aj príjmy podľa §5, 7 a 8 :-) a to už vonkoncom nemá ako ten program vedieť :-)
zuhl
21.04.05,07:22
Je nutné v ALFE zadávať začiatočný zostatok v pokladni? Veď môže ísť do mínusu, lebo príjem bude mať až po vyfakturovaní prác a ten príjem bude v hotovosti. Platil si z vlastného vrecka a nechcem to dávať ako osobný vklad podnikateľa, nejde do DP.
No bohužial budeš tam musieť dať osobný vklad podnikateľa. To sú bežné veci ktoré sa dávajú, taktiež aj výdaj na os. spotrebu. Lenže neviem prečo to niektoré účtovníčky nerobia
zuhl
21.04.05,07:24
alfa tam má v príjmoch presnú kolónku osobný vklad podnikateľ
kika67
17.05.05,18:35
Ako mam v Alfe nahodit platcu DPH. V minulom roku podnikatel platca nebol a v tomto roku sa nim stal od mája. Dala som prechod do dalsieho roku ale neviem kde to mam nastavit, ze je platca. Ako spravim potom uctovnictvo? Mam len startovaciu verziu-zatial.Dakujem.
jess
17.05.05,18:44
Kika, daj si v ALFe ...stĺpec "Číselník" "režim účtovania" a tam si zašrtni "platiteľ DPH" vľavo hore
kika67
17.05.05,18:49
Už som to našla, ďakujem Jess:) A tie predchádzajúce účtovné prípady do mája, len zas odškrtnem platiteľa a dohodím čo potrebujem.
babenko1
19.05.05,16:41
Už som to našla, ďakujem Jess:) A tie predchádzajúce účtovné prípady do mája, len zas odškrtnem platiteľa a dohodím čo potrebujem.nemusíš.. dáš tam len 0% daň...:-)
Manual
21.05.05,05:50
Prosím ako riešite toto:
1 DF je napr. na sumu 857,- Sk. Je uhradená cez ERP a na bločku je suma 860,- Keď uhradím sumu 860 ako je na bločku tak v knihe záväzkov mám vysvietený preplatok 3,- Sk
2. Alebo DF je na sumu 857,- a je zaplatená cez ERP a na bločku je suma 855,- A zasa mi vznikne v KZ že nie je celá DF uhradená. Ako vidieť nejedná sa tu o hal. vyrovnavie, sú to celé koruny.
Nechápem ako dodavatel môže takto do ERP nahodiť sumu, čo sa mu nezhoduje z vystavenou faktúrou. Ale takéto prípady mám a treba ich kultúrne "spovodiť zo sveta"
Ďakujem za radu
Pekný slnečný deň želám...
sway
21.05.05,05:56
Prosím ako riešite toto:
1 DF je napr. na sumu 857,- Sk. Je uhradená cez ERP a na bločku je suma 860,- Keď uhradím sumu 860 ako je na bločku tak v knihe záväzkov mám vysvietený preplatok 3,- Sk
2. Alebo DF je na sumu 857,- a je zaplatená cez ERP a na bločku je suma 855,- A zasa mi vznikne v KZ že nie je celá DF uhradená. Ako vidieť nejedná sa tu o hal. vyrovnavie, sú to celé koruny.
Nechápem ako dodavatel môže takto do ERP nahodiť sumu, čo sa mu nezhoduje z vystavenou faktúrou. Ale takéto prípady mám a treba ich kultúrne "spovodiť zo sveta"
Ďakujem za radu
Pekný slnečný deň želám...
Ja by som uhrádzala záväzok v takej výške ako ho mám evidovaný v záväzkoch a rozdiely dávam na hal. vyrovnanie - či už kladné, alebo záporné. Tiež mám veľa dokladov, ktoré sú zaokrúhľované neviem podľa čoho...
Alebo si oprav záväzky, ale to sa mi moc nepáči...;)
Ale ešte toľko, keď mám faktúru a na nej mám aj dokld z ERP - že sa to platilo hneď,tak to nepreháňam cez záväzky, ale rovno do pokladne podľa bločku z ERP to účtujem.
Manual
21.05.05,05:59
sway ďakujem a pekný víkend
slnko
21.05.05,18:17
súhlasím so sway, ale ešte je jedna možnosť: cez pokladňu dám úhradu tak ako je na bločku z ERP a potom v záväzku cez Pridaj úhradu zadám ručne halierové vyrovnanie napríklad 2,-Sk. Toto praktizujem aj pri úhradách zahraničných faktúr, kedy mi vzniká kurzový rozdiel. Tento kurzový rozdiel sa neúčtuje cez peňažný denník, ale faktúra je už vyrovnaná, tak cez Pridaj úhradu zadám kurzový zisk alebo stratu.
Pekný večer prajem...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
babenko1
21.05.05,18:54
aj ja robím ako slniečko alebo sway :-)
kukučka
21.05.05,18:54
to Sway: je to OK aj cez pokladňu, ale keď je šéf naučený hľadať v Evidencii došlých faktúr, tak má smolu...
M0NIKA
04.06.05,19:38
Prosím ako riešite toto:
1 DF je napr. na sumu 857,- Sk. Je uhradená cez ERP a na bločku je suma 860,- Keď uhradím sumu 860 ako je na bločku tak v knihe záväzkov mám vysvietený preplatok 3,- Sk
2. Alebo DF je na sumu 857,- a je zaplatená cez ERP a na bločku je suma 855,- A zasa mi vznikne v KZ že nie je celá DF uhradená. Ako vidieť nejedná sa tu o hal. vyrovnavie, sú to celé koruny.
Nechápem ako dodavatel môže takto do ERP nahodiť sumu, čo sa mu nezhoduje z vystavenou faktúrou. Ale takéto prípady mám a treba ich kultúrne "spovodiť zo sveta"
Ďakujem za radu
Pekný slnečný deň želám...Ak sa môžem vrátiť ešte k tejto téme:
- určite by som na doklade nemenila výšku sumy!
- fa odporúčam evidovať v knihe záväzkov, má to výhodu hlavne v spätnom hľadaní a dokladoch,
- aj celé koruny môžu byť halierovým vyrovnaním, ak sa firma rozhodne... A hlavne - ťahať od niekoho nedoplatok napr. 3 koruny je nerentabilné, takže "neni o čem",
- aj halierové vyrovnanie aj kurzové rozdiely robím cez PD, aby bolo aj neskôr zrejmé, čo sa tam vlastne stalo. Cez knihu faktúr sa podľa mňa stratí prehľad. Hoci - nerobila som to nikdy takto a možno sa mýlim...
slnko
04.06.05,19:53
Ak sa môžem vrátiť ešte k tejto téme:
- určite by som na doklade nemenila výšku sumy!
- fa odporúčam evidovať v knihe záväzkov, má to výhodu hlavne v spätnom hľadaní a dokladoch,
- aj celé koruny môžu byť halierovým vyrovnaním, ak sa firma rozhodne... A hlavne - ťahať od niekoho nedoplatok napr. 3 koruny je nerentabilné, takže "neni o čem",
- aj halierové vyrovnanie aj kurzové rozdiely robím cez PD, aby bolo aj neskôr zrejmé, čo sa tam vlastne stalo. Cez knihu faktúr sa podľa mňa stratí prehľad. Hoci - nerobila som to nikdy takto a možno sa mýlim...cez knihu faktúr sa nestratí prehľad, budem tam mať zaevidovanú skutočnú úhradu cez PD a zvlášť halierové vyrovnanie, aspoň v programe ALFA. Je to podľa mňa najjednoduchší spôsob a zároveň správny.
Halierové vyrovnanie a kurzové rozdiely pri úhradách faktúr sa v JU neúčtujú cez PD, lebo finančne neprebehli. A v PD sa majú účtovať iba peňažné operácie, nepeňažné sa účtujú na konci roka (uzávierkové operácie), okrem výnimočných prípadov, napr. keď potrebujem preúčtovať úhradu zálohovej faktúry na úhradu ostrej faktúry (rozúčtovať základ a DPH do správneho stĺpca)http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
M0NIKA
04.06.05,20:01
cez knihu faktúr sa nestratí prehľad, budem tam mať zaevidovanú skutočnú úhradu cez PD a zvlášť halierové vyrovnanie, aspoň v programe ALFA. Je to podľa mňa najjednoduchší spôsob a zároveň správny.
Halierové vyrovnanie a kurzové rozdiely pri úhradách faktúr sa v JU neúčtujú cez PD, lebo finančne neprebehli. A v PD sa majú účtovať iba peňažné operácie, nepeňažné sa účtujú na konci roka (uzávierkové operácie), okrem výnimočných prípadov, napr. keď potrebujem preúčtovať úhradu zálohovej faktúry na úhradu ostrej faktúry (rozúčtovať základ a DPH do správneho stĺpca)http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifA keď mám napr. faktúru na 799,- Sk a úhrada je 800,- Sk...
Zaúčujem v PD úhradu fa 799,- Sk a zároveň 1,- Sk ako halierové vyrovnanie - jedná sa peňažnú operáciu, nie? Prečo by to teda nemohlo byť cez PD?
Manual
05.06.05,06:49
Monika, ja som to začal robiť ako Slnko, je to logické. Cez PD ide len skutočná úhrada, myslím výdaj z pokladne alebo z BU a to je skutočný VOzD
Ak je Fa na 799, zaúčtujem ju do KZ vo výške 799,- a ak ju uhradím vo výške 800,- výdaj z pokladne je 800,- čiže skutočný výdaj. A kedže zaplatím o korunu viac, mám to v KZ vysvietené a poznámku že zostáva uhradiť -1 /mínus/ Toto dorovnám keď v KZ dám oprav a zaúčtujem +1 a do poznámky dám hal. vyrovnanie. Preplatok úhrady DF mi zmizne a všetko je O.K. Pri hladaní DF v KZ faktúru hneď nájdem, pretože je zaevidovaná v takej výške na akú bola vystavená dodavatelom.
Pekný deň želám...
slnko
05.06.05,08:34
Monika, ja som to začal robiť ako Slnko, je to logické. Cez PD ide len skutočná úhrada, myslím výdaj z pokladne alebo z BU a to je skutočný VOzD
Ak je Fa na 799, zaúčtujem ju do KZ vo výške 799,- a ak ju uhradím vo výške 800,- výdaj z pokladne je 800,- čiže skutočný výdaj. A kedže zaplatím o korunu viac, mám to v KZ vysvietené a poznámku že zostáva uhradiť -1 /mínus/ Toto dorovnám keď v KZ dám oprav a zaúčtujem +1 a do poznámky dám hal. vyrovnanie. Preplatok úhrady DF mi zmizne a všetko je O.K. Pri hladaní DF v KZ faktúru hneď nájdem, pretože je zaevidovaná v takej výške na akú bola vystavená dodavatelom.
Pekný deň želám...Ďakujem Manual, Tvoja odpoveď je aj moja odpoveď.
Pekný deň želámhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
M0NIKA
05.06.05,19:46
Monika, ja som to začal robiť ako Slnko, je to logické. Cez PD ide len skutočná úhrada, myslím výdaj z pokladne alebo z BU a to je skutočný VOzD
Ak je Fa na 799, zaúčtujem ju do KZ vo výške 799,- a ak ju uhradím vo výške 800,- výdaj z pokladne je 800,- čiže skutočný výdaj. A kedže zaplatím o korunu viac, mám to v KZ vysvietené a poznámku že zostáva uhradiť -1 /mínus/ Toto dorovnám keď v KZ dám oprav a zaúčtujem +1 a do poznámky dám hal. vyrovnanie. Preplatok úhrady DF mi zmizne a všetko je O.K. Pri hladaní DF v KZ faktúru hneď nájdem, pretože je zaevidovaná v takej výške na akú bola vystavená dodavatelom.
Pekný deň želám...Tomu všetkému rozumiem a nespochybňujem to, iba sa pýtam, či ten môj spôsob je horší? Či mu zostanem verná :p , alebo tento systém opustím.
V podstate som to prevzala z PÚ. Tam to tiež robím takto - ako som popísala vyššie...
slnko
05.06.05,20:45
Tomu všetkému rozumiem a nespochybňujem to, iba sa pýtam, či ten môj spôsob je horší? Či mu zostanem verná :p , alebo tento systém opustím.
V podstate som to prevzala z PÚ. Tam to tiež robím takto - ako som popísala vyššie...Dá sa ísť aj Tvojim spôsobom, podstatné je zaúčtovať to do správnych stĺpcov, aby výdaj ovpl. základ dane predstavoval koľko bolo skutočne uhradené.
Pri opačnom príklade, že by bola faktúra napr. na 801,- Sk a úhrada by bola 800,- tak v PD zaúčtuješ výdaj na 801,- Sk a potom príjem 1,- Sk?
To je to pre mňa nelogické, lebo nemám doklad na príjem a nedá sa to ani automaticky napárovať na záväzok, takže aj tak by som musela do neho ručne vstúpiť. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Manual
06.06.05,03:35
Ako riešite toto:
OF vystavená na 119,- Sk. Dodavatel mi zaplatí len DPH 19,- Sk a túto sumu potrebujem zapísať do pokladne ako príjem a do stlpca DPH. Program vždy rozpíše DZ+DPH=spolu. Aj keď idem cez rozpis DPH a nasilu to prepíšem, hlási chybu a konečnom dôsledku to aj tak rozdelí na DZ+DPH=Spolu. Alebo sa to nedá ???
Ďakujem
Pekné ráno želám
/o 16/
M0NIKA
06.06.05,05:15
Dá sa ísť aj Tvojim spôsobom, podstatné je zaúčtovať to do správnych stĺpcov, aby výdaj ovpl. základ dane predstavoval koľko bolo skutočne uhradené.
Pri opačnom príklade, že by bola faktúra napr. na 801,- Sk a úhrada by bola 800,- tak v PD zaúčtuješ výdaj na 801,- Sk a potom príjem 1,- Sk?
To je to pre mňa nelogické, lebo nemám doklad na príjem a nedá sa to ani automaticky napárovať na záväzok, takže aj tak by som musela do neho ručne vstúpiť. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifV takomto prípade by som to urobila tak ako píšeš: 800=úhrada fa (s nedoplatkom 1,- Sk) a 1=halierové vyrovnanie a zároveň úhrada nedoplatku fa .
Na haliere nemáš doklad (ak sa nejedná o klasické zaokrúhľovanie).
Ja zasa nevstupujem do faktúry, ale možno je načase sa to naučiť :) .
V PÚ to potom urobíš ako?
Na JÚ mám Alfu a na PÚ Omegu...
M0NIKA
06.06.05,05:32
Ako riešite toto:
OF vystavená na 119,- Sk. Dodavatel mi zaplatí len DPH 19,- Sk a túto sumu potrebujem zapísať do pokladne ako príjem a do stlpca DPH. Program vždy rozpíše DZ+DPH=spolu. Aj keď idem cez rozpis DPH a nasilu to prepíšem, hlási chybu a konečnom dôsledku to aj tak rozdelí na DZ+DPH=Spolu. Alebo sa to nedá ???
Ďakujem
Pekné ráno želám
/o 16/Janko,
prečo to potrebuješ dať IBA do stĺpca DPH? Veď do DPH Ti to vstúpi už pri účtovaní faktúry a v pokladni je to jedno, nie? Takže ho kľudne nechaj - nech to rozpíše ako čiastočnú úhradu na DZ+DPH=19,- Sk.
Monika
slnko
06.06.05,07:44
Ako riešite toto:
OF vystavená na 119,- Sk. Dodavatel mi zaplatí len DPH 19,- Sk a túto sumu potrebujem zapísať do pokladne ako príjem a do stlpca DPH. Program vždy rozpíše DZ+DPH=spolu. Aj keď idem cez rozpis DPH a nasilu to prepíšem, hlási chybu a konečnom dôsledku to aj tak rozdelí na DZ+DPH=Spolu. Alebo sa to nedá ???
Ďakujem
Pekné ráno želám
/o 16/Janko, toto je tiež veľmi jednoduché. Keď si v PD klikol na F7 a vybral si si príslušnú pohľadávku, program Ti skôr ako ti to preberie do PD dal otázku:
Koľko chcete uhradiť? a sú tam 3 možnosti:
1. všetko (ak ide o úhradu celej Fa, vtedy stačí dať enter)
2. DPH (ak ide iba o sumu DPH, v tomto prípade Ti zaúčtuje automaticky celých 19,- SK do stĺpca DPH)
3. Inú sumu (ak ide o inú čiastočnú úhradu, napr. 50,-Sk, v tomto prípade Ti program zaúčtuje 19,- Sk do stĺpca DPH a 31,- sk do vybraného stĺpca.
Takže stačí zakliknúť tú správnu voľbu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
slnko
06.06.05,08:07
V takomto prípade by som to urobila tak ako píšeš: 800=úhrada fa (s nedoplatkom 1,- Sk) a 1=halierové vyrovnanie a zároveň úhrada nedoplatku fa .
Na haliere nemáš doklad (ak sa nejedná o klasické zaokrúhľovanie).
Ja zasa nevstupujem do faktúry, ale možno je načase sa to naučiť :) .
V PÚ to potom urobíš ako?
Na JÚ mám Alfu a na PÚ Omegu...MONIKA, v PU to robím tak ako píšeš Ty. V PU je potrebné účtovať aj halierové vyrovnanie. Sú tri možnosti. 1. potvrdím v PD alebo BV sumu faktúry a hneď na PD alebo BV urobím halierové vyrovnanie (v tomto prípade nebude napárované na príslušnú faktúru, ja používam tento spôsob, čiže tak ako Ty píšeš aj v JU)
2. napíšem skutočnú sumu úhrady a potom cez ID urobím halierové vyrovnanie ( v tomto prípade musí byť napárované na príslušnú faktúru)
3. možnosť - v saldokonte v karte "Nastavenie" je možné zadať "Toleranciu vyrovnanosti účtu" napr. 1,-Sk a v tomto prípade mi program považuje takéto faktúry s rozdielom úhrady do 1,- Sk za vyrovnané a je možné urobiť za určitý čas hromadné halierové vyrovnanie na príslušnom účte a nemusí byť napárované na jednotlivé faktúry.
Takže zhrnutie: v PU to robím tak ako Ty a v JU je to na Tebe, aký spôsob si zaužívaš. Myslím, že aj Tvojim spôsobom dosiahneš správnosť zaúčtovania, ale mne sa zdá môj jednoduchší.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Manual
06.06.05,13:26
Dievčatá ďakujem, asi som na F7 zabudol. O.K.
Manual
06.06.05,14:07
Janko,
prečo to potrebuješ dať IBA do stĺpca DPH? Veď do DPH Ti to vstúpi už pri účtovaní faktúry a v pokladni je to jedno, nie? Takže ho kľudne nechaj - nech to rozpíše ako čiastočnú úhradu na DZ+DPH=19,- Sk.
MonikaUž je to vyriešené, len pre kompletnosť. Potrebujem to pre zápis v peň. denníku do správnej kolonky.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Ahoj
M0NIKA
06.06.05,18:35
MONIKA, v PU to robím tak ako píšeš Ty. V PU je potrebné účtovať aj halierové vyrovnanie. Sú tri možnosti. 1. potvrdím v PD alebo BV sumu faktúry a hneď na PD alebo BV urobím halierové vyrovnanie (v tomto prípade nebude napárované na príslušnú faktúru, ja používam tento spôsob, čiže tak ako Ty píšeš aj v JU)
2. napíšem skutočnú sumu úhrady a potom cez ID urobím halierové vyrovnanie ( v tomto prípade musí byť napárované na príslušnú faktúru)
3. možnosť - v saldokonte v karte "Nastavenie" je možné zadať "Toleranciu vyrovnanosti účtu" napr. 1,-Sk a v tomto prípade mi program považuje takéto faktúry s rozdielom úhrady do 1,- Sk za vyrovnané a je možné urobiť za určitý čas hromadné halierové vyrovnanie na príslušnom účte a nemusí byť napárované na jednotlivé faktúry.
Takže zhrnutie: v PU to robím tak ako Ty a v JU je to na Tebe, aký spôsob si zaužívaš. Myslím, že aj Tvojim spôsobom dosiahneš správnosť zaúčtovania, ale mne sa zdá môj jednoduchší.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifSlnko,
ďakujem za odobrenie, hneď sa mi bude lepšie spať ;) .
A možno sa naučím používať v JÚ aj ten Tvoj spôsob :) .
uko
18.01.06,09:40
nemôžem nikde nájsť ako je to s evidenciou došlých fa, tým pádom aj závazkov a dph-odpočítanie na prelome rokov v alfe. skúšala som si to v skúšobnom príklade.
mam napriklad fakturu - datum vystavenia 3.1.2006, došla 9.1.2006, datum dodania 31.12.2005.
- ked som to chcela zaevidovat v roku 2005, napisalo mi ze rok, ktory som dala nepatri do aktualneho uctovneho obdobia a ze ci som si ista, ze robim spravne. ked som to aj tak dala, do dph 12/05 mi to pekne dalo.
- ked som to zaevidovala do roku 2006, pekne vsetko dalo ok ale v evidencii DPH to nie je nikde.....
ako to tu vlastne funguje? nenasla som to ani v prirucke. dakujem
slnko
18.01.06,10:39
nemôžem nikde nájsť ako je to s evidenciou došlých fa, tým pádom aj závazkov a dph-odpočítanie na prelome rokov v alfe. skúšala som si to v skúšobnom príklade.
mam napriklad fakturu - datum vystavenia 3.1.2006, došla 9.1.2006, datum dodania 31.12.2005.
- ked som to chcela zaevidovat v roku 2005, napisalo mi ze rok, ktory som dala nepatri do aktualneho uctovneho obdobia a ze ci som si ista, ze robim spravne. ked som to aj tak dala, do dph 12/05 mi to pekne dalo.
- ked som to zaevidovala do roku 2006, pekne vsetko dalo ok ale v evidencii DPH to nie je nikde.....
ako to tu vlastne funguje? nenasla som to ani v prirucke. dakujem
správne je prvý spôsob, treba to zaevidovať do r. 2005. Upozornenie programu v tomto prípade ignorujeme a potvrdíme, že je to správne. DPH aj záväzok tak bude v období 12/05.
uko
18.01.06,10:53
ďakujem slnko. medzitým som si to zistila. je to vraj tak ako vravíš. a keďže som si už urobila prechod do nového roka, mám si tie záväzky nahodiť ručne aj do roku 2006
KvetkaK
18.01.06,11:02
Ahojte, aj ja chcem poprosiť o radu. Prvý krát idem v Alfe prechádzať na ďalší rok. Ako to funguje, môžem už účtovať rok 2006 aj keď nemám ešte uzavretý rok 2005 (ešte v ňom potrebujem účtovať)? Či musí byť najskôr ukončený?Vopred ďakujem. ,
uko
18.01.06,11:46
kvetka ja som na tom rovnako. zatial som potrebovala len fakturovat. tak som urobila prechod. podla prirucky. rok 2005 este nemam dokonceny. ked ho budem mat tak si vraj len rucne prenesiem konecne stavy. to je zatial vsetko co viem
slnko
18.01.06,17:03
súhlasím s uko. Ak potrebuješ už účtovať rok 2006, urob si prechod do nového roka. A môžeš pracovať v oboch rokoch. Prechod však už zopakovať nemôžeš. Keď budeš mať všetko v r. 2005 hotové, iba si oprav v r.2006 počiatočné stavy, t.zn. stav bankového účtu, pokladnice, a ak treba aj evidenciu pohľadávok a záväzkov. Ak boli po prechode ešte nejaké úhradené v starom roku, tak ich v r.2006 iba vymaž a naopak, ak boli nejaké doúčtované v starom roku, tak ich tam jednoducho pridaj. Ručne sa dá opraviť v r.2006 aj výkaz o majetku a záväzkoch, ak sa v ňom niečo zmenilo (Na začiatku obdobia). A to je všetko.
LubenaK
19.01.06,06:33
Pri prechode na nový rok prenesie program PS pokladne, BU. V starom roku ešte môžete robiť, cez Firma - Otvorsi vyberieš starý alebo nový rok, ale potom treba ručne v novom roku opraviť PS.
KvetkaK
19.01.06,20:34
Ďakujem Vám poraďáci velmi pekne za radu.
chudaska
10.02.06,07:47
Ahojte, mozno sa vam to tiez bude zdat hlupe, ale tiez zacinam v alfe a chcem sa spytat, ked mam fakturu z METRA a na nej nakup tovaru, os. spotreba + rezia -da sa to v alfe vsetko zauctovat jednym dokladom - vydaj pokladna a tam mam ako rozuctovat - vydavok ovp. ZD,os. spotreba -vyd.neov. ZD a rezia. PORADITE,kto pracujete v ALFE dlhsie? Velmi pekne dakujem.
slnko
10.02.06,07:58
nedá sa to urobiť jedným zápisom. Treba to zapísať do dvoch riadkov. Číslo VPD sa však môže ručne prepísať tak, aby bolo v oboch riadkoch rovnaké číslo.
Zita5
10.02.06,07:59
Ahojte, mozno sa vam to tiez bude zdat hlupe, ale tiez zacinam v alfe a chcem sa spytat, ked mam fakturu z METRA a na nej nakup tovaru, os. spotreba + rezia -da sa to v alfe vsetko zauctovat jednym dokladom - vydaj pokladna a tam mam ako rozuctovat - vydavok ovp. ZD,os. spotreba -vyd.neov. ZD a rezia. PORADITE,kto pracujete v ALFE dlhsie? Velmi pekne dakujem.
1/
Ak sa podnikateľskej činnosti týka len nákup - prevádzková réžia , tak z faktúry zaúčtuj len prevádzkovú réžiu - VOZD .
2/
Ak tam chceš ťahať aj nákup na osobnú potrebu , tak výdavkovým pokladničným dokladom vydáš a zaúčtuješ z pokladne sumu , ktorá týka prevádzkovej réžie a v druhom riadku pod ďalším poradovým číslom a taktiež novým číslo VPD , zaúčtuješ zbytok z fa a to výdaj pokladňa oproti VNZD - výdavok iný s členením osobná spotreba .

Jedným zápisom to nezaúčtuješ .:)
chudaska
10.02.06,08:14
ide mi o ten tovar - nakup do obchodu a pr. rezia.Takze z faktury zauctujem len tieto polozky -dam to do 2 riadkov s tym istym c. VPD a os. spotrebu nebudem ani evidovat. Dakujem vam velmi pekne za pomoc.
renča1
13.02.06,06:36
Prosím o radu. Prvý krát som robila za r.2005 odpis os.auta , odpis mi vypočítalo dobre, ale len v evidencii dlh.majetku do peňaž.denníka mi odpis nezapísalo , neviete prečo? Mám niečo zle nastavené? Vám sa tento odpis zaúčtuje hned do peň.denníka? alebo ho účtujete ručne.
Manual
13.02.06,06:53
Prosím o radu. Prvý krát som robila za r.2005 odpis os.auta , odpis mi vypočítalo dobre, ale len v evidencii dlh.majetku do peňaž.denníka mi odpis nezapísalo , neviete prečo? Mám niečo zle nastavené? Vám sa tento odpis zaúčtuje hned do peň.denníka? alebo ho účtujete ručne.
Odpis sa tam nezaeviduje /mne tiež nie/ treba zvlášť zápis do PD. V Omege sa zaúčtuje.
Tiež to robím ručne
Pekný deň...:)
renča1
13.02.06,06:55
Odpis sa tam nezaeviduje /mne tiež nie/ treba zvlášť zápis do PD. V Omege sa zaúčtuje.
Tiež to robím ručne
Pekný deň...:)

ďakujem za odpoveď, tiež ti prajem príjemný ničim nerušený deň:)
sklenkova
13.02.06,19:52
poraďte mi ako nahodiť začiatok,ktorý nechceme mať zapísaný v príjmoch ERP.Na začiatku sme dali do peň. denníka vklad z ktorého sa zakúpila ERP,material a urobilo sa to tak aby k 15. keď bola 1.x použitá kasa bola v peňaž. denníku 0.Potom už sa samozrejme robilo všetko aj s pokladňou,len stále neviem či ten začiatok je správny. Na konci roka sme dali výdavky pred podnikaním ako inter. doklady a peniaze z ERP do os. spotreby. Na začiatok roka sme zapísali do PK poč.stav 0- je to správne? Ale ten začiatok neviem vôbec ako má byť
sklenkova
14.02.06,16:43
nepomôžete mi nikto s tým začiatkom?
Heni
14.02.06,17:44
nemyslím, že ERP musí sedieť s peňažným denníkom... príjmy, výdaje áno, ale ved v peň.denníku účtuješ aj o iných výdajoch, nielen o tých, ktoré ti prešli cez ERP...
sway
14.02.06,19:40
nepomôžete mi nikto s tým začiatkom?

VKLAD DO POKLADNE - účtuj ako dočasná pôžička firme - daj si to NDZ príjem - urob si členenie v číselníku členenie analytika a potom keď už budeš mať v pokladni peniaze, vrátiš majiteľovi ten vklad, zasa ako NDZ výdaj.
Odporúčam si spraviť takéto členenie aj na príjem za tovar si pridaj tržby RP a tam účtuj len tržby - tak si odkontroluješ pekne vždy RP s knihou - ja to tak robím, len potom pri účtovaní si to musíš zadávať na tú analytiku.;)
sway
14.02.06,19:42
nemyslím, že ERP musí sedieť s peňažným denníkom... príjmy, výdaje áno, ale ved v peň.denníku účtuješ aj o iných výdajoch, nielen o tých, ktoré ti prešli cez ERP...

ERP nikdy nebude sedieť s denníkom - pokladňou - ani nemôže ako píšeš, preto to členenie na príjem tržby ERP.;)
sklenkova
14.02.06,19:44
No lenže každý príjem (okrem banky),ktorý dám do príjmu peň. denníka v hotovosti sa mi automaticky prenesie aj do kasy-aj výdaj. Uvediem príklad:do peň. den. som dala vklad 5. 50 tisíc - nájom,kasa tovar... k 15.kedy sa otváralo 1x bol zostatok v peň. den. 3000 no a to sa mi automaticky prenieslo do kasy ako poč. stav- tak som to vymazala a spravila aby k 15. bola 0 pretože tie peniaze nikdy neboli nablokované,môže to tak byť?
sway
14.02.06,19:51
No lenže každý príjem (okrem banky),ktorý dám do príjmu peň. denníka v hotovosti sa mi automaticky prenesie aj do kasy-aj výdaj. Uvediem príklad:do peň. den. som dala vklad 5. 50 tisíc - nájom,kasa tovar... k 15.kedy sa otváralo 1x bol zostatok v peň. den. 3000 no a to sa mi automaticky prenieslo do kasy ako poč. stav- tak som to vymazala a spravila aby k 15. bola 0 pretože tie peniaze nikdy neboli nablokované,môže to tak byť?

Nerobíš to dobre! - daj si poradiť:

Začínaš počiatočný stav v pokladni buď prenosom z minulého roku, alebo 0, - to musíš dodržať.
Potom účtuješ rôzne výdaje a príjmy..., to je pokladňa firmy.
SPRAV SI TO ČLENENIE AKO SOM TI PISALA
kasa - registračná pokladňa nieje kasa firmy !!! - je to RP - tá nemá nič spoločné s pokladnicou firmy.
Nič nenuluj, musíš účtovať doradu po spravení členenia budeš mať pokladňu firmy všetko v kope, zostatok bude zmiešaná RP aj s pokladnicou a zostatok bude skutočné= peniaze čo má firma.
Registračná pokladňa Ti bude sedieť na pásky a knihu ak si dáš ukázať v denníku len tržby za tovar RP - po spravení členenia. - skús;)
sklenkova
14.02.06,20:00
totiž mladá 2005 začinala a mi tam nevieme urobiť ten začiatok (1. mesiac), v skutočnosti ona to do peň. denníka zapisuje preto,lebo musí-všetko platí z ERP ,ZP a také z účtu platí príkazom takže je to len evidenčná záležitosť.
Manual
15.02.06,18:50
Nikde v Alfe nevidím možnosť tlače: Výpis z daňového priznania, je tam niekde ? Alebo to tento rok na SP netreba dávať... ???
Ďakujem
kukučka
15.02.06,18:54
Ak sa nemýlim, nie je samostatne, ale na konci daň. priznania ako posledná strana. Treba sa tam preklikať :)
Manual
15.02.06,18:57
Ak sa nemýlim, nie je samostatne, ale na konci daň. priznania ako posledná strana. Treba sa tam preklikať :)
Tam je potvrdenie, že som dal na DU daň. priznanie, ale Výpis s ktorý Alfa tlačila s DP za r. 2004, čo sme dávali na SP tam nie je.
Zita5
15.02.06,19:16
Janko , nemôžem to posúdiť , zajtra budem vo firme tak to pozriem , ale mne sa zdá , že musíš ísť tam kde si zadávaš tlač - máš na výber či chceš tlačiť celé daňové priznanie , alebo do tlačiva originál a tam sú nejaké špuntíky , ktoré tento výpis spúšťajú .Zatiaľ toľko, viacej ráno hneď ako prídem do práce .;) :)
Manual
15.02.06,19:21
Janko , nemôžem to posúdiť , zajtra budem vo firme tak to pozriem , ale mne sa zdá , že musíš ísť tam kde si zadávaš tlač - máš na výber či chceš tlačiť celé daňové priznanie , alebo do tlačiva originál a tam sú nejaké špuntíky , ktoré tento výpis spúšťajú .Zatiaľ toľko, viacej ráno hneď ako prídem do práce .;) :)
Otáčam tlač hore-dolu, táto možnosť je neaktívna, takže to asi netreba podávať. Alebo na to zabudli. Však ráno, pridaj postreh.:)
otázka
15.02.06,19:32
Myslím si, že zabudli. Do júna času dosť.
sway
15.02.06,19:50
Nikde v Alfe nevidím možnosť tlače: Výpis z daňového priznania, je tam niekde ? Alebo to tento rok na SP netreba dávať... ???
Ďakujem

Treba, v Alfe už asi nebude, nakoľko je pod Sociálnou poisťovňou, na jej portáli : http://www.socpoist.sk/files/noveform/vypis_zDP_2004.doc

ale prikladám ho aj sem v prílohe ;)
Zita5
16.02.06,06:22
Janko, je to predsa v tej Alfe . CHoď do ikony " Tlač " daňové priznanie .
Ak budeš ma DP pred sebou , tak v ľavo hore zaklikni "tlač" nestláčaj "ďaľej" . Dostaneš sa do tabuľky " tlač DP " nebudeš klikať , ale v hornom pravom rohu klikneš "POTVRDENIE O PODANÍ DP a VÝPIS Z DP " roztvorí sa ti ďalšie okienko , a tam už konečne klikneš špuntík " ZOSTAVA " a máš tam dve voľby buď Výpis ..... a alebo POTVRDENIE O PODANÍ , vyberieš a tlačíš cez " Tlač potvrdenie " .;) :)
Manual
16.02.06,06:33
Janko, je to predsa v tej Alfe . CHoď do ikony " Tlač " daňové priznanie .
Ak budeš ma DP pred sebou , tak v ľavo hore zaklikni "tlač" nestláčaj "ďaľej" . Dostaneš sa do tabuľky " tlač DP " nebudeš klikať , ale v hornom pravom rohu klikneš "POTVRDENIE O PODANÍ DP a VÝPIS Z DP " roztvorí sa ti ďalšie okienko , a tam už konečne klikneš špuntík Výpis ..... a tlačíš .;) :)
Zitka, ale ja mám ten čudlík Výpis z DP neaktívny, nereaguje na klikanie. Nad týmto je špuntík Potvrdenie a ten je aktívny, neviem kde mám problém. Mám Verziu 12.21:confused::confused::confused:
sway
16.02.06,06:33
Janko, je to predsa v tej Alfe . CHoď do ikony " Tlač " daňové priznanie .
Ak budeš ma DP pred sebou , tak v ľavo hore zaklikni "tlač" nestláčaj "ďaľej" . Dostaneš sa do tabuľky " tlač DP " nebudeš klikať , ale v hornom pravom rohu klikneš "POTVRDENIE O PODANÍ DP a VÝPIS Z DP " roztvorí sa ti ďalšie okienko , a tam už konečne klikneš špuntík " ZOSTAVA " a máš tam dve voľby buď Výpis ..... a alebo POTVRDENIE O PODANÍ , vyberieš a tlačíš cez " Tlač potvrdenie " .;) :)

Zitka akú máš verziu? v 12 20 to už nieje. Je to len v predošlých, ale tam je nesprávne DP.;)
sway
16.02.06,06:34
Zitka, ale ja mám ten čudlík Výpis z DP neaktívny, nereaguje na klikanie. Nad týmto je špuntík Potvrdenie a ten je aktívny, neviem kde mám problém. Mám Verziu 12.21:confused::confused::confused:

Janko ver mi nemáš problém, použi to čo som sem hodila ;)
renča1
16.02.06,06:37
Vstúpim vám do problému, ja by som sa chcela spýtať ako v ALFE vysporiadam kurz.rozdiely k 31.12.k neuhrad. alebo len čiastoč.neuhrad.závazkom a pohľadávkam, skúšala som cez úhrady, ale udáva mi na výkaze zlú sumu v závazkoch.Ako to vy riešite?
Manual
16.02.06,06:38
Janko ver mi nemáš problém, použi to čo som sem hodila ;)
Ivka, ale snáď to tam ešte dajú veď nie je neskoro a takto to je všetko poruke=ide o "komfort" práce. Ale ak nebude, použijem to čo si prilepila.:)
Zita5
16.02.06,06:40
Prečo neskúsite zavolať do KROSU , som zvedavá čo Vám povedia .;)
sway
16.02.06,06:42
Ivka, ale snáď to tam ešte dajú veď nie je neskoro a takto to je všetko poruke=ide o "komfort" práce. Ale ak nebude, použijem to čo si prilepila.:)

Tiež som sa jedovala, už som nejaké robila - asi si to privlastnila sociálka - tak neviem či sa s ňou dohodnú, snáď áno....:o
Manual
16.02.06,06:42
Prečo neskúsite zavolať do KROSU , som zvedavá čo Vám povedia .;)
Zavolám, len som myslel, že je problém u mňa a ako vidím oni to tam z neznámeho dôvodu nedali.:D
Zita5
16.02.06,06:43
Vstúpim vám do problému, ja by som sa chcela spýtať ako v ALFE vysporiadam kurz.rozdiely k 31.12.k neuhrad. alebo len čiastoč.neuhrad.závazkom a pohľadávkam, skúšala som cez úhrady, ale udáva mi na výkaze zlú sumu v závazkoch.Ako to vy riešite?


Ak to vysporiadavaš v denníku , tak pri banke klikne kurzové rozdiely , tam Ťa to vedie . Inak v záväzkoch a pohladávkach ručne .
renča1
16.02.06,06:45
Ak to vysporiadavaš v denníku , tak pri banke klikne kurzové rozdiely , tam Ťa to vedie . Inak v záväzkoch a pohladávkach ručne .

Veď ja som ich ručne nahodila a presne o to mi to nesedí.:confused:
Zita5
16.02.06,06:49
Tebe nesedia pohľadávky a záväzky s Výkazom o majetku a záväzkoch o výšku kurz.rozdielov ?
renča1
16.02.06,06:52
Tebe nesedia pohľadávky a záväzky s Výkazom o majetku a záväzkoch o výšku kurz.rozdielov ?

Áno, presne tak a nemôžem prísť na to prečo.
Zita5
16.02.06,07:03
Áno, presne tak a nemôžem prísť na to prečo.


Kurzové rozdiely vykazujem k 31.12.vo valutových pokladniach , buď kurzová starta alebo kurzový zisk , účtujem ID . Taktiež aj na devízovom účte postup ten istý . Ale čo sa týka zostatkov neuhradených pohľadávok a záväzkov , tam to neupravujem o žiadne kurzové rozdiely . Vzniklé rozdiely cez ID mi zapisuje aj v pohľadávkach aj v záväzkoch . Inak zostatky neuhradených čiastok neupravujem;) o kurzové rozdiely .
renča1
16.02.06,07:14
Kurzové rozdiely vykazujem k 31.12.vo valutových pokladniach , buď kurzová starta alebo kurzový zisk , účtujem ID . Taktiež aj na devízovom účte postup ten istý . Ale čo sa týka zostatkov neuhradených pohľadávok a záväzkov , tam to neupravujem o žiadne kurzové rozdiely . Vzniklé rozdiely cez ID mi zapisuje aj v pohľadávkach aj v záväzkoch . Inak zostatky neuhradených čiastok neupravujem;) o kurzové rozdiely .

Hm...., tak zatiaľ ďakujem.
Zita5
16.02.06,07:18
Hm...., tak zatiaľ ďakujem.

Teraz aj ja mám taký prípad , ktorý sa mi bude prelínať v neuhradených záväzkov do roku 2006 , ale ako študujem zákon budem to musieť skutočne prepočítať kurzom NBS k 31.12. .

Ale aj napriek tomu , neviem ako je možné , že Ti ten Výkaz nesedí zo zostatkom záväzkov resp. pohľadávok . Idem si to upraviť aj ja , potom Ti napíšem čo som zistila .;)
Zita5
16.02.06,07:53
Renátka , takže už to mám , sedí mi to s Výkazom ..... . Upravila som kurz a plusovým znamienkom som previedla zápis ručne v úhradách záväzkov . Čiže zostatok záväzku k 31.12.prepočítaný na SK sa mi znížil a zároveň sa mi suma " zostáva k úhrade " znížila o kurzový rozdiel . Zostatok záväzkov = záväzky Výkaz ..... .:)

To som mala prípad kde kurz "Pohľadávka " bol vyšší ako kurz NBS k 31.12.2005.


Nemáš to tam nejakým opačným znamienkom zapísané ?;) Ja vidím chybu len v tom .
renča1
16.02.06,08:18
Renátka , takže už to mám , sedí mi to s Výkazom ..... . Upravila som kurz a plusovým znamienkom som previedla zápis ručne v úhradách záväzkov . Čiže zostatok záväzku k 31.12.prepočítaný na SK sa mi znížil a zároveň sa mi suma " zostáva k úhrade " znížila o kurzový rozdiel . Zostatok záväzkov = záväzky Výkaz ..... .:)

To som mala prípad kde kurz "Pohľadávka " bol vyšší ako kurz NBS k 31.12.2005.


Nemáš to tam nejakým opačným znamienkom zapísané ?;) Ja vidím chybu len v tom .

Zitka ďakujem za info,:) vieš včera večer som to celé znova zrušila a nahodila opačnými znamienkami, ale potom mi vychádzali zlé sumy v SK, teda nie taká aká mala byť po prepočítaní , ale iná....:mee:
Manual
16.02.06,08:25
Zavolám, len som myslel, že je problém u mňa a ako vidím oni to tam z neznámeho dôvodu nedali.:D
Informácia z Krosu. Dajú tam aj Výpis z DP, len oficialne tlačivo dostali až po zverejnení upgrade 12.20. Ale čo najskôr to tam "zamontujú". Asi toľko.
Zita5
16.02.06,08:30
Zitka ďakujem za info,:) vieš včera večer som to celé znova zrušila a nahodila opačnými znamienkami, ale potom mi vychádzali zlé sumy v SK, teda nie taká aká mala byť po prepočítaní , ale iná....:mee:


Mne nestačí , že ďakujem:) , ja potrebujem vedieť , že či to bude správne :D :D
renča1
16.02.06,09:03
Mne nestačí , že ďakujem:) , ja potrebujem vedieť , že či to bude správne :D :D

Bude to správne, len ja musím prísť na to čo mi tam robí za blbosti.....:)
Vianocka
16.02.06,15:57
renca1. Ja to robim takto:
povodne zaevidovany zahr. zavazok po prepocte na SK bol napr. vo vyske 17 000,00 Sk. Ked urobim prepocet k 31.12.2005 kurzom NBS platnym v tento den pre prislusnu zahr. menu, vyjde mi nova hodnota napr. 17 100,00 Sk, t.j. vznikne mi kurzova strata vo vyske 100,00 Sk. Tuto sumu zapisem so znamienkom ninus v evidencii zavazkov v okienku "Uhrady", "Pridaj", "Pridanie novej uhrady", "OK" a z evidencie faktur vyjdes cez tlacitko "Zrus". Ukaze sa ti v zavazku nova suma , ktora suhlasi s vykazom.
lbdent
19.02.06,22:02
Ahojte poraďáci, ja mám takýto problém: 30.12.2005 sme čerpali naftu na kartu a aj sa na ňu jazdilo, takže je suma zaevidovaná v Jazdách aj v DPH aj v PD. Samozrejme, že bankový výpis mi ju nezahrnul, takže sa koncový stav v banke a v mojom PD líši presne o sumu čerpanej PH. Prosím Vás, viete niekto ako to mám zaúčtovať?Ďakujem, budem sa tešiť na odpovede:)
liba2
20.02.06,07:05
Ahojte poraďáci, ja mám takýto problém: 30.12.2005 sme čerpali naftu na kartu a aj sa na ňu jazdilo, takže je suma zaevidovaná v Jazdách aj v DPH aj v PD. Samozrejme, že bankový výpis mi ju nezahrnul, takže sa koncový stav v banke a v mojom PD líši presne o sumu čerpanej PH. Prosím Vás, viete niekto ako to mám zaúčtovať?Ďakujem, budem sa tešiť na odpovede:)Myslím, že by ti to malo zostať na priebežných položkách nevysporiadané.
Zita5
20.02.06,07:11
Ahojte poraďáci, ja mám takýto problém: 30.12.2005 sme čerpali naftu na kartu a aj sa na ňu jazdilo, takže je suma zaevidovaná v Jazdách aj v DPH aj v PD. Samozrejme, že bankový výpis mi ju nezahrnul, takže sa koncový stav v banke a v mojom PD líši presne o sumu čerpanej PH. Prosím Vás, viete niekto ako to mám zaúčtovať?Ďakujem, budem sa tešiť na odpovede:)


Priebežné položky sa Ti vysporiadajú až v roku 2006 , pretože to bude v banke vo výpise č. 1.
K 31.12.2005 Ti nebudú sedieť priebežné položky presne o sumu tankovania , a tento budeš uvádzať vo Výkaze o majetku a záväzkoch .

Ja by som to zaúčtovala v rámci uzáviekových operácii do výdavkov - prevádzková réžia . Priložila doklad o nákupe PHM .Potom v novom roku už len vysporiadala PP a nič viac by som nerobila .
Pokiaľ by to bolo v priebehu roka , tak nákup PHM by som účtovala do réžie cez banku , ale toto je zrovna prelom rokov .
lbdent
20.02.06,10:43
Hmm, mám to zaúčtované v prevádzkovej réžii, pretože na tú naftu sa jazdilo, ešte na konci roka sme rozvážali tovar, takže bločik je priložený pri jazdách. Takže si myslím, že tú sumu nemôžem hodnotiť ako priebežnú položku, keď ju mám už v spotrebe? Alebo to myslíš tak, že samotné čerpanie v daný dn z banky zaznačím v PD ako priebežnú položku a zároveň si ju nechám v prevádzkovej réžii? Nejak to neviem domyslieť:mad: Budem musieť šoférovi zakázať používať kartu na nákup PHM:) :) .
renča1
20.02.06,10:53
30.12. sa tankovalo na kartu, účtovanie bude nasled:
- 30.12. - PPD - prieb.polož.
- 30.12.05- VPD - prev.réžia
- 1.1.06.- výdaj cez účet -prieb.polož.

k 31.12. budeš evidovať vo výkaze rozdiel na prieb.položkách, čo nie je zlé...
sway
20.02.06,10:56
Priebežné položky sa Ti vysporiadajú až v roku 2006 , pretože to bude v banke vo výpise č. 1.
K 31.12.2005 Ti nebudú sedieť priebežné položky presne o sumu tankovania , a tento budeš uvádzať vo Výkaze o majetku a záväzkoch .

Ja by som to zaúčtovala v rámci uzáviekových operácii do výdavkov - prevádzková réžia . Priložila doklad o nákupe PHM .Potom v novom roku už len vysporiadala PP a nič viac by som nerobila .
Pokiaľ by to bolo v priebehu roka , tak nákup PHM by som účtovala do réžie cez banku , ale toto je zrovna prelom rokov .

s týmto si dovolím nesúhlasiť priebežné položky musia byť k 31.12.2005 0 !
Ja by som to riešila tak, že v 12/2005 - ak platíš kartou bloček ti dajú - dať ho riadne do nákladov - cez pokladňu (tak si to tuším spravila).
V BV v roku 2006 zaúčtovať výdaj z banky ako NDZ ! a je to vyriešené a správne.;)
renča1
20.02.06,11:01
s týmto si dovolím nesúhlasiť priebežné položky musia byť k 31.12.2005 0 !
Ja by som to riešila tak, že v 12/2005 - ak platíš kartou bloček ti dajú - dať ho riadne do nákladov - cez pokladňu (tak si to tuším spravila).
V BV v roku 2006 zaúčtovať výdaj z banky ako NDZ ! a je to vyriešené a správne.;)

a ja zasa nesúhlasím s tebou, kde máš napísané, že prieb.položky sa musí rovnať 0,00. Ani 261 v PÚ nemusí byť nulová....:confused:
Zita5
20.02.06,11:06
s týmto si dovolím nesúhlasiť priebežné položky musia byť k 31.12.2005 0 !
Ja by som to riešila tak, že v 12/2005 - ak platíš kartou bloček ti dajú - dať ho riadne do nákladov - cez pokladňu (tak si to tuším spravila).
V BV v roku 2006 zaúčtovať výdaj z banky ako NDZ ! a je to vyriešené a správne.;)


Sway :rolleyes: , ja zasa nesúhlasím s Tebou , pretože priebežné položky vo všeobecnosti nemusia súhlasiť k 31.12.2005 a byť na 0 ,stačí ak
31.12.05 vyberiem z BÚ hotovosť napr.10 000 a už nebudú sedieť .

Ešte mi vysvetli , ako môže dať výdavok z pokladne , keď ho v skutočnosti nezrealizovala , ale platba prešla bankou .

Prípad kedy PÚ používa - peniaze na ceste , tak JÚ používa k tomu účelu priebežné položky .

Ako môže sedieť inventarizácia pokladne k 31.12.2005 !!!!! Veď fyzicky prevod cez pokladňu nebol .Tu sa nejedná o žiadny hotovostný pohyb pokladňou :) Ani z hľadiska príjmu ani z hľadiska výdaju .
sway
20.02.06,11:56
Sway :rolleyes: , ja zasa nesúhlasím s Tebou , pretože priebežné položky vo všeobecnosti nemusia súhlasiť k 31.12.2005 a byť na 0 ,stačí ak
31.12.05 vyberiem z BÚ hotovosť napr.10 000 a už nebudú sedieť .

Ešte mi vysvetli , ako môže dať výdavok z pokladne , keď ho v skutočnosti nezrealizovala , ale platba prešla bankou .

Prípad kedy PÚ používa - peniaze na ceste , tak JÚ používa k tomu účelu priebežné položky .

Ako môže sedieť inventarizácia pokladne k 31.12.2005 !!!!! Veď fyzicky prevod cez pokladňu nebol .Tu sa nejedná o žiadny hotovostný pohyb pokladňou :) Ani z hľadiska príjmu ani z hľadiska výdaju .

OK beriem späť, nie cez pokladňu!
Zrejme jednoduchšie dať to Interným dokladom do nákladov v 2005 a v 2006 v banke ako výdaj NDZ ! Ja osobne by som to riešila takto.;)

Ale je na každom ako sa rozhodne. :o


nakoľko:



OBSAHOVÉ VYMEDZENIE ÚČTOVNÝCH KNÍH


§ 15
Peňažný denník


............................................


(7) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch medzi pokladňou a účtami v banke, pri prevodoch medzi pokladňami a pri prevodoch medzi účtami v banke. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Na stranu príjmu sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorých nie je účtovný doklad o príjme, na stranu výdavku sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.
Zuzana2
20.02.06,12:20
Keďže téma znie: Ako na ALFU?, mám i ja jednu otázočku:
do krátkodobého majetku sme zaradili rôzne veci - cez réžiu - do členenia majetok, okrem iného aj vŕtacie kladivo. Toto sa nám po roku pokazilo a v záručnej dobe ho vymenili - ale za iný typ. Manžel ho iniciatívne zaradil "na kartu" do krátkodobého majetku so sumou, ktorú malo toto kladivo predajnú v tom obchode, v ktorom ho menil (bola o nejakých 20,-- Sk nižšia ako cena pôvodného kladiva). Pôvodné - vrátené kladivo vyradil dátumom, keď toto nové zaradil. Lenže na toto nové kladivo nemá žiadny doklad - takže je zaradené "len tak". Neviete mi prosím poradiť s týmto problémom? Ja som navrhovala zaradiť ho v nulovej cene, lenže keď vrátené kladivo vyradíme, tak sa vlastne hodnota tohto majetku stráca.
Vopred ďakujem za "poradu".
Zita5
20.02.06,12:21
Priebežné položky sa Ti vysporiadajú až v roku 2006 , pretože to bude v banke vo výpise č. 1.
K 31.12.2005 Ti nebudú sedieť priebežné položky presne o sumu tankovania , a tento budeš uvádzať vo Výkaze o majetku a záväzkoch .

Ja by som to zaúčtovala v rámci uzáviekových operácii do výdavkov - prevádzková réžia . Priložila doklad o nákupe PHM .Potom v novom roku už len vysporiadala PP a nič viac by som nerobila .
Pokiaľ by to bolo v priebehu roka , tak nákup PHM by som účtovala do réžie cez banku , ale toto je zrovna prelom rokov .

Sway , citujem sama seba, ako som radila .

Koniec koncom je to to isté ako uvadzaš teraz Ty .;)
Zita5
20.02.06,12:26
Keďže téma znie: Ako na ALFU?, mám i ja jednu otázočku:
do krátkodobého majetku sme zaradili rôzne veci - cez réžiu - do členenia majetok, okrem iného aj vŕtacie kladivo. Toto sa nám po roku pokazilo a v záručnej dobe ho vymenili - ale za iný typ. Manžel ho iniciatívne zaradil "na kartu" do krátkodobého majetku so sumou, ktorú malo toto kladivo predajnú v tom obchode, v ktorom ho menil (bola o nejakých 20,-- Sk nižšia ako cena pôvodného kladiva). Pôvodné - vrátené kladivo vyradil dátumom, keď toto nové zaradil. Lenže na toto nové kladivo nemá žiadny doklad - takže je zaradené "len tak".

Nie je zaradené len tak , lebo v rámci faktúry ste pôvodné kladivo vymenili z dôvodu vadnosti za nové v rámci záruky . Ja by som to zaradenie nechala v cene pôvodného . Pokazné vyradiť , spraviť poznámku že z akého dôvodu .Pri zaradení nového použiť pôvodný doklad .

Neviete mi prosím poradiť s týmto problémom? Ja som navrhovala zaradiť ho v nulovej cene, lenže keď vrátené kladivo vyradíme, tak sa vlastne hodnota tohto majetku stráca.
Vopred ďakujem za "poradu".

Odpoveď tučným písmom . To je môj názor , ale môžem sa aj mýliť . Určite by som postupovala tak ako som písala .
renča1
20.02.06,17:12
Chcem urobiť konečne prechod do ďalšieho účtov.roka, ale mám strach... Robím to tak tiež prvý krát a neviem čo sa stane , ak urobím tento prechod a potom budem účtovať ešte do roku 2005 napr. na sklad. kartách a urobím znova prechod, viem ,že všetky zápisy sa mi prepíšu za nové, ale zmení sa mi stav aj na tých sklad.kartách? alebo ich treba ručne opraviť? Čo musím všetko potom pomeniť len pokladňu alebo aj niečo iné? Ešte stále nemám nič naúčtované v r.2006 a je to už neusledovatelné....
renča1
20.02.06,17:42
Chcem urobiť konečne prechod do ďalšieho účtov.roka, ale mám strach... Robím to tak tiež prvý krát a neviem čo sa stane , ak urobím tento prechod a potom budem účtovať ešte do roku 2005 napr. na sklad. kartách a urobím znova prechod, viem ,že všetky zápisy sa mi prepíšu za nové, ale zmení sa mi stav aj na tých sklad.kartách? alebo ich treba ručne opraviť? Čo musím všetko potom pomeniť len pokladňu alebo aj niečo iné? Ešte stále nemám nič naúčtované v r.2006 a je to už neusledovatelné....

posúvam------:)
Zita5
20.02.06,17:45
Chcem urobiť konečne prechod do ďalšieho účtov.roka, ale mám strach... Robím to tak tiež prvý krát a neviem čo sa stane , ak urobím tento prechod a potom budem účtovať ešte do roku 2005 napr. na sklad. kartách a urobím znova prechod, viem ,že všetky zápisy sa mi prepíšu za nové, ale zmení sa mi stav aj na tých sklad.kartách? alebo ich treba ručne opraviť? Čo musím všetko potom pomeniť len pokladňu alebo aj niečo iné? Ešte stále nemám nič naúčtované v r.2006 a je to už neusledovatelné....

Renča obdobne aj ja nemám účtovaný ešte rok 2006.Tak som prechod ešte nerobila,ako to chceš spraviť, ale jedno je isté , ak spravíš prechod a budeš ešte pracovať so skladom , tak sa ti zmenia zostatky .Začiatočné stavy pokladňa,banka,PP a ostatné je v pohode spraviť. Ale čo spravia skladové karty neviem. Ešte som nikdy neskušala dávať 2x pechod .

Ja zatiaľ využívam rok 2005 na to čo môžem a potom to vymazávam , proste si pomáham ako sa dá ,ale prechod robím až po ukončení roka a spracovaní DP.
Zita5
20.02.06,17:48
Neviem , ale mám tušenie ,že skladové karty by sa museli nahadzovať nanovo, ale možno sa nájde dobrá duša , ktorá to má prakticky vyskúšané , napíše svoju skúsenosť .:rolleyes:
renča1
20.02.06,18:00
Neviem , ale mám tušenie ,že skladové karty by sa museli nahadzovať nanovo, ale možno sa nájde dobrá duša , ktorá to má prakticky vyskúšané , napíše svoju skúsenosť .:rolleyes:

ja som vedela , že ma nesklameš....:) , no ja zatiaľ vystavujem fa, pf v skušobnom príklade a tiež si myslím, že radšej počkám bud na niekoho radu alebo pokiaľ celý r.2005 nedorazím...
sway
20.02.06,18:07
ja som vedela , že ma nesklameš....:) , no ja zatiaľ vystavujem fa, pf v skušobnom príklade a tiež si myslím, že radšej počkám bud na niekoho radu alebo pokiaľ celý r.2005 nedorazím...

Presne ako hovorí Zita, treba si uvedomiť, že Alfa nerobí prechod do prechodu:
- ak čokoľvek zmeníte v 2005 a spravíte prechod, budete mať čisté účtovníctvo pripravené k účtovaniu roku 2006.
- tada odporúčam uzavrieľ rok 2005, spraviť prechod a potom účtovať rok 2006, hlavne pri účtovaní so skladmi je to dôležité, lebo budete mať chaos v kartách a pohyboch.;)
renča1
20.02.06,18:12
Presne ako hovorí Zita, treba si uvedomiť, že Alfa nerobí prechod do prechodu:
- ak čokoľvek zmeníte v 2005 a spravíte prechod, budete mať čisté účtovníctvo pripravené k účtovaniu roku 2006.
- tada odporúčam uzavrieľ rok 2005, spraviť prechod a potom účtovať rok 2006, hlavne pri účtovaní so skladmi je to dôležité, lebo budete mať chaos v kartách a pohyboch.;)

ďakujem ti za odpoveď a aj Zitke, teda nebudem riskovať, radšej najskôr darazím ten rok 2005.Hmmmmm.:D :)
lbdent
20.02.06,19:05
Dievčatá, ďakujem Vám za radu, urobím to tak, ako radila Renča1 : 30,12, PPD prieb položka, 30,12, VPD -prev. réžia, 1,1, - výdaj cez prieb. položku.
Renča, ak spravíš prechod skôr ako uzavrieš rok, tak určite budeš musieť pohyby v sklade robiť dvakrát, teda aj v novom roku a opraviť Výkaz o majetku a záväzkoch
Manual
11.04.06,16:18
Ako riešite v Alfe úhradu a účtovanie preddavkových a vyúčtovacích faktúr, ktoré vystaví neplatca DPH.
Ako odberateľ spravím úhradu preddavkovej faktúry vo výške 1000,- Sk dňa 3.3.06. Následne dostanem vyúčtovaciu faktúru v ktorej je odpočítaná uhradená záloha a k úhrade je nula. Túto nulovú faktúru ak nahrám do KZ tak prakticky len evidenčne, pretože s ňou už nič nerobím=nemám čo.
ĎAkujem.
lenkak
11.04.06,16:28
Ja v MRP si nahrám pekne preddavkovú fa (zálohovú fa) = hodnota 1000Sk. A potom mám možnosť v MRP uhradiť túto predfaktúru a zároveň vystaviť aj daňový doklad faktúru - tzv. ostrú faktúru do ktorej dám hodnotu 1000Sk a mne MRP zaznačí uhradu aj na Predfaktúre aj na Faktúru s označením, že majú medzi sebou súvis. Ale úhrada len jedna.
Ak nemáš v Alfe takúto možnosť, tak potom by som spravila:
Predfaktúra 1000Sk, Faktúra s hodnotou 0Sk a do textu by som napísala napr. tovar 1000Sk a druhý riadok predfaktúra (záloha) -1000Sk, výsledok = 0.
Manual
11.04.06,16:36
Ja v MRP si nahrám pekne preddavkovú fa (zálohovú fa) = hodnota 1000Sk. A potom mám možnosť v MRP uhradiť túto predfaktúru a zároveň vystaviť aj daňový doklad faktúru - tzv. ostrú faktúru do ktorej dám hodnotu 1000Sk a mne MRP zaznačí uhradu aj na Predfaktúre aj na Faktúru s označením, že majú medzi sebou súvis. Ale úhrada len jedna.
Ak nemáš v Alfe takúto možnosť, tak potom by som spravila:
Predfaktúra 1000Sk, Faktúra s hodnotou 0Sk a do textu by som napísala napr. tovar 1000Sk a druhý riadok predfaktúra (záloha) -1000Sk, výsledok = 0.
Nepochopili sme sa.
Ja ako odberateľ som dodavatelovi neplatcovi zaplatil zálohu. Oni mi vystavil ostrú faktúru na hodnotu NULA. Jedná sa mi o zaevidovanie ostrej = nulovej faktúry u mňa ako odberateľa. Alebo sa nemusí u mňa evidovať keď je nulová ? Lebo nič s ňou nerobím.
lenkak
11.04.06,16:44
Mal si od dodávateľa zálohovú faktúru?
Ak nie, ako si potom zaúčtoval zálohovú platbu? Na základe čoho?
Ja by som ostrú faktúru tak či tak mala v DF. Aj s poznámkou ako som písala pred tvojim príspevkom.
Manual
11.04.06,16:49
Ako riešite v Alfe úhradu a účtovanie preddavkových a vyúčtovacích faktúr, ktoré vystaví neplatca DPH.
Ako odberateľ spravím úhradu preddavkovej faktúry vo výške 1000,- Sk dňa 3.3.06. Následne dostanem vyúčtovaciu faktúru v ktorej je odpočítaná uhradená záloha a k úhrade je nula. Túto nulovú faktúru ak nahrám do KZ tak prakticky len evidenčne, pretože s ňou už nič nerobím=nemám čo.
ĎAkujem.
Ja ako odberateľ som dostal od dodavateľa neplatcu DPH preddavkovú faktúru, tú som mu zaplatil... atď aby som sa neopakoval čo je už tu napísané vyššie.:D:D:D:D
lenkak
11.04.06,16:55
Sorry, Alfu nepoznám a neviem čo si presne urobil.
Predpokladám, že si si zaevidoval preddavkovú faktúru a tú si dal uhradiť.
Potom Ti prišla DF s nulovou hodnotou.
Tak si ju zaeviduj tiež s nulovou hodnotou. Ja by som si ku nej ešte pripla tú preddavkovú faktúru, až tak založila.
Manual
11.04.06,17:00
Sorry, Alfu nepoznám a neviem čo si presne urobil.
Predpokladám, že si si zaevidoval preddavkovú faktúru a tú si dal uhradiť.
Potom Ti prišla DF s nulovou hodnotou.
Tak si ju zaeviduj tiež s nulovou hodnotou. Ja by som si ku nej ešte pripla tú preddavkovú faktúru, až tak založila.
Ano tak to mám, tak viac s tým nič nerobiť
Ďakujem...:)
Zita5
11.04.06,17:01
Ako riešite v Alfe úhradu a účtovanie preddavkových a vyúčtovacích faktúr, ktoré vystaví neplatca DPH.
Ako odberateľ spravím úhradu preddavkovej faktúry vo výške 1000,- Sk dňa 3.3.06. Následne dostanem vyúčtovaciu faktúru v ktorej je odpočítaná uhradená záloha a k úhrade je nula. Túto nulovú faktúru ak nahrám do KZ tak prakticky len evidenčne, pretože s ňou už nič nerobím=nemám čo.
ĎAkujem.

Ak obdržím zálohovú fa , zapíšem ju do záväzkov uhradím , úhradu zaúčtujem do VNZD a odpíšem cez F7 zo záväzkov .Záväzky sa vynulujú.

Ak príde vyúčtovacia ostrá fa s úhradou nula , tak zapíšem znovu v evidencii záväzkov .Do poznámky uvediem , ktorej zálohovej fa sa týka .

Interným dokladom si potom preúčtujem túto platbu ako nepeňažnú operáciu do výdavkov OVZ .
Manual
11.04.06,17:07
Ak obdržím zálohovú fa , zapíšem ju do záväzkov uhradím , úhradu zaúčtujem do VNZD a odpíšem cez F7 zo záväzkov .Záväzky sa vynulujú.

Ak príde vyúčtovacia ostrá fa s úhradou nula , tak zapíšem znovu v evidencii záväzkov .Do poznámky uvediem , ktorej zálohovej fa sa týka .

Interným dokladom si potom preúčtujem túto platbu ako nepeňažnú operáciu do výdavkov OVZ .
Ano, presne ten postup mám, len tento konkrétny prípad som pri úhrade zálohovej faktúry dal hneď ako VOZD, pretože sa to zrealizovalo v priebehu mesiaca, takže operácia s ID mi odpadá a vyučt. faktúru som pripol k preddavkovej.
Ďakujem...:)
Zita5
11.04.06,17:09
Ano, presne ten postup mám, len tento konkrétny prípad som pri úhrade zálohovej faktúry dal hneď ako VOZD, pretože sa to zrealizovalo v priebehu mesiaca, takže operácia s ID mi odpadá a vyučt. faktúru som pripol k preddavkovej.
Ďakujem...:)

Janko aj to je dobre .:) Pokiaľ je to v priebehu roka , nič by sa nemalo diať .
Manual
11.04.06,17:15
Janko aj to je dobre .:) Pokiaľ je to v priebehu roka , nič by sa nemalo diať .
Celá moja otázka vlastne smerovala k tomu, že či je vôbec nutné v tomto mojom konkrétnom prípade tú vyúčtovaciu faktúru evidovať v KZ, stejne tam je nanič, je akože automaticky uhradená keď je NULOVÁ a nič sa s ňou nerobí.:):):)
Musí sa aj tak evidovať v KZ ? Ty ju eviduješ ?
Zita5
11.04.06,17:20
Celá moja otázka vlastne smerovala k tomu, že či je vôbec nutné v tomto mojom konkrétnom prípade tú vyúčtovaciu faktúru evidovať v KZ, stejne tam je nanič, je akože automaticky uhradená keď je NULOVÁ a nič sa s ňou nerobí.:):):)
Musí sa aj tak evidovať v KZ ? Ty ju eviduješ ?

Janíčko ja evidujem aj .....aj , ale to záleží od Teba .:) Tak ju pripneš k zálohovej a hotovo.
sway
11.04.06,17:24
Ako riešite v Alfe úhradu a účtovanie preddavkových a vyúčtovacích faktúr, ktoré vystaví neplatca DPH.
Ako odberateľ spravím úhradu preddavkovej faktúry vo výške 1000,- Sk dňa 3.3.06. Následne dostanem vyúčtovaciu faktúru v ktorej je odpočítaná uhradená záloha a k úhrade je nula. Túto nulovú faktúru ak nahrám do KZ tak prakticky len evidenčne, pretože s ňou už nič nerobím=nemám čo.
ĎAkujem.

túto nahraj do KZ vo výške bez odpočítania preddavku a pridaj úhradu v ktorej uvedieš doklad preddavku a tú preddavkovú by si nahrávať do preddavkov.
Manual
11.04.06,17:24
Janíčko ja evidujem aj .....aj , ale to záleží od Teba .:) Tak ju pripneš k zálohovej a hotovo.
Ano máš pravdu, ja evidujem tiež, len ten zápis nič nerieši, akurát v KZ "zaberá" jeden riadok. Preto taká otázka.;)
Lubica3
11.04.06,17:32
Keď sa môžem aj ja zapojiť so svojim riešením - takže som vycvičená z podvojného účta a väčšinou zálohové faktúrky nie sú daňové doklady, tak po úhrade si počkám na ostrú fa a tú spolu so zálohovou scvaknem, nahodím do knihy záväzkov, mávajú aj spoločný variabilný symbol, takže sa to ľahko vypáruje. Pekný večer.
Manual
11.04.06,17:40
Keď sa môžem aj ja zapojiť so svojim riešením - takže som vycvičená z podvojného účta a väčšinou zálohové faktúrky nie sú daňové doklady, tak po úhrade si počkám na ostrú fa a tú spolu so zálohovou scvaknem, nahodím do knihy záväzkov, mávajú aj spoločný variabilný symbol, takže sa to ľahko vypáruje. Pekný večer.
Lubka, u mňa na potvoru má každá iný VS, bolo to vystavené v Omege a tá má na všetko iný číselný rad. Ale už to je doriešené
Pekný večer...:)
M0NIKA
11.04.06,17:44
Ja to robím tak, ako to vyššie popisovala tuším Zita. (Záloha VNZD - spárujem so zálohovkou, relizačku zaevidujem a ID - VOZD ju "uhradím".)
Realizačku by som evidovala určite, pretože tá je tým "správnym" daňovým dokladom.
Ak to je v priebehu mesiaca a veľmi by som si to chcela uľahčiť, potom by som úhradu zálohovky spárovala s realizačkou, ale tam Ti zasa nebudú sedieť var. symboly.....
Zita5
11.04.06,18:13
Lubka, u mňa na potvoru má každá iný VS, bolo to vystavené v Omege a tá má na všetko iný číselný rad. Ale už to je doriešené
Pekný večer...:)

Janko nie že u Teba , ale ja som ešte nikdy nedostala fa,aby sa zálohovka stotožňovala s ostrou vo VS čiže v čísle fa .
lenkak
11.04.06,18:20
No rovnaké VS u preddavkovej aj zálohovej faktúry som ešte ani ja nevidela.
Manual
11.04.06,18:25
No rovnaké VS u preddavkovej aj zálohovej faktúry som ešte ani ja nevidela.
Ako píše Lubica, tej sa možno náhodou zhodujú
apsgroup
26.04.06,18:17
Doteraz som robila JU v MRP, teraz robím 1x v Alfe,platcu DPH. Dá sa niekde v Alfe pozriet zostava, napr. nakup PHM -ale aby mi vypísalo všetky doklady, ktoré mám tu naučované. Vo výdaji mi to ukáže, ale len jednou sumou. V denníku to síce je,ale komplet so všetkým ostatným. V MRP sa mi páčilo a pre kontrolu učtovania som to často využivala, že som si mohla hocikedy spravit zostavu hociktorého stlpca v denníku. Napr.zdanitelne prijmy ostatné od-do a vypísalo mi všetky doklady, ktoré tam boli naučtované. Tak som lahko zistila, ak som sa odtukla a nahrala tam napr. prijem za predaj tovaru. To isté aj z výdavkami. A takáto zostava mi v Alfe chýba. Alebo ju neviem nájsť. Neviem,či mi rozumiete o čo mi ide. Poradte, ako si to odkontrolovat, aby som nemusela pracne konrolovat všetky riadky v denníku.
LubenaK
26.04.06,18:29
Pôjdeš cez Tlač - Evidencia DPH - vyberieš si mesiac alebo štvrťrok, zaklikneš Odpočítanie dane alebo Zdaniteľné obchody a dá Ti položkovú zostavu pre DPH. Dokonca si môžeš vybrať aj za konkrétny riadok daňového priznania. Je to aj s rekapituláciou.
apsgroup
26.04.06,18:41
Mne sa ale nejedná o evidenciu DPH. Tú som si spravila a vyšla mi OK.
Chcela som si skontrolovat, či mám nahraté v správnych stlpcoch napr. naklady. Keby sa dala spravit zostava podla jednotlivých kodov napr. nákup tovaru a zobrazila by sa zostava jednotlivých dokladov, ktoré sú tam nahraté. Ked si dám výdaj-menovite objaví sa zostava, ale je tam len sumárne číslo a nie položkovite všetky doklady.
M0NIKA
26.04.06,18:51
Doteraz som robila JU v MRP, teraz robím 1x v Alfe,platcu DPH. Dá sa niekde v Alfe pozriet zostava, napr. nakup PHM -ale aby mi vypísalo všetky doklady, ktoré mám tu naučované. Vo výdaji mi to ukáže, ale len jednou sumou. V denníku to síce je,ale komplet so všetkým ostatným. V MRP sa mi páčilo a pre kontrolu učtovania som to často využivala, že som si mohla hocikedy spravit zostavu hociktorého stlpca v denníku. Napr.zdanitelne prijmy ostatné od-do a vypísalo mi všetky doklady, ktoré tam boli naučtované. Tak som lahko zistila, ak som sa odtukla a nahrala tam napr. prijem za predaj tovaru. To isté aj z výdavkami. A takáto zostava mi v Alfe chýba. Alebo ju neviem nájsť. Neviem,či mi rozumiete o čo mi ide. Poradte, ako si to odkontrolovat, aby som nemusela pracne konrolovat všetky riadky v denníku.
Dúfam, že som Ťa pochopila správne, pretože ja som to hľadala tiež. A ALFA to pozná. Nepopíšem to možno úplne presne, lebo účto mám v inom počítači, ale pokúsim sa Ťa naviesť...
V prvom rade musíš mať urobenú analytiku!!! (napr. na PHM) V PD niekde vľavo hore si vieš urobiť výber presne podľa toho, čo Ťa zaujíma. Zaklikneš, že Ťa zaujímajú iba výdavky, potom si v rozbaľovacej lište nájdeš "réžia" s analytikou "PHM" a ALFA Ti zobrazí iba tieto doklady.
Neviem, či som to popísala presne, ale určite sa to dá. Ak by sa Ti to nepodarilo daj vedieť, pozriem to a napíšem Ti presne čo a ako.
Kým som nepoznala tento spôsob, robila som to tak, že som si v PD dala upratať položky podľa textu....
apsgroup
26.04.06,18:59
Dobre dakujem, skúsim vyskúšat ale až zajtra a potom sa ozvem. A do textu píšeš napr. nakup phm, poštovné a pod. alebo len prevádzkova réžia. Mne soft píše len prevádzkova réžia a ja to prepisujem. Možno sa to dá nastaviť aby písalo do denníka analytiku ale ešte som to nehladala. Robila som v programe len týžden a to hlavne DPH.
M0NIKA
26.04.06,19:12
Doporučujem do číselníka nahádzať analytiky podľa toho, ako a čo potrebuješ sledovať.
Potom keď zadávaš údaje do PD máš pod sumou kolonku "členenie", kde si odklikneš konkrétnu analytiku z číselníka.
Dolu v popise môžeš text prepísať, resp. vpravo od textu sa dajú nastaviť často používané popisy. Následne pri vypisovaní Ti po napísaní prvého písmena ponúkne text sám. Ja to používam, pretože tento text vidím v PD. Inak by som nevedela čo je čo.
Ešte v "prehľadoch" to vidíš podľa analytík, ale sumárne za zvolené obdobie.
Ak som to aj nenapísala dosť zrozumiteľne skús to, príp. sa ozvi.
apsgroup
26.04.06,19:21
Myslím, že to píšeš zrozumitelne, viem si to tam predstavit, zajtra to vyskúšam a ďakujem. Ja som tie texty práve začala prepisovat, lebo mi v denníku písalo len prev.réžia a nevedela som,čo to je. Ale to nastavenie odskúšam.
M0NIKA
26.04.06,19:28
Som rada, drž sa! :) :) :)
Ja s ALFOU robím štvrtý rok a stále má nové a nové vylepšenia, z ktorých sa teším. Nedám na ňu dopustiť!
TerezaV
01.05.06,08:51
To je samozrejme hlupost. Ta ucitelka by si asi mala pozriet nejake tie zakonceky.
renča1
02.05.06,04:06
Viete mi niekto poradiť, ako nastaviť číslovanie skladových kárt? Od začiatku roka mi stále pokračuje číslovanie zo starého roka, neviem ,ako si to mám nastaviť.
sway
02.05.06,04:59
Viete mi niekto poradiť, ako nastaviť číslovanie skladových kárt? Od začiatku roka mi stále pokračuje číslovanie zo starého roka, neviem ,ako si to mám nastaviť.
V SKLADY - OPRAV - skladová karta - x automatické číslovanie:
Do stav počítadla si daj napr. 200601 a bude ti pokrtačovať v novom číslovaní.
Nezabudni zrušiť x - pri dopĺňa vedúce nuly.


;)
renča1
02.05.06,05:09
V SKLADY - OPRAV - skladová karta - x automatické číslovanie:
Do stav počítadla si daj napr. 200601 a bude ti pokrtačovať v novom číslovaní.
Nezabudni zrušiť x - pri dopĺňa vedúce nuly.


;)

ďakujem, tam ma nenapadlo "vliezť". :D :)
Cecilia
20.11.06,17:54
Mám zaúčtovaných asi 200 faktúr od dodávateľov Alfe, ale nie sú zaúčtované podľa dátumu. Som štvrťročný plátca DPH a viackrát ku koncu štvťroku pri účtovaní som našla ešte ďalšie faktúry z predchádzajúcich dvoch mesiacov. Chcela by som zoradiť faktúry podľa dátumu, ale aby sa mi aj očíslovali v poradí od 1 a ďalej. Neviem ako to mám urobiť.
Manual
20.11.06,18:22
Mám zaúčtovaných asi 200 faktúr od dodávateľov Alfe, ale nie sú zaúčtované podľa dátumu. Som štvrťročný plátca DPH a viackrát ku koncu štvťroku pri účtovaní som našla ešte ďalšie faktúry z predchádzajúcich dvoch mesiacov. Chcela by som zoradiť faktúry podľa dátumu, ale aby sa mi aj očíslovali v poradí od 1 a ďalej. Neviem ako to mám urobiť.
Choď do Evidencia - Záväzky a dole v pravo na malej lište máš tlačidlo Prečísluj, odklepni ho a zobrazí sa ti ponuka = kritériá prečíslovania.
Ale predtým si sprav zálohu účtovníctva pre prípad návratu na pôvodný stav.
Pekný večer...:)
Cecilia
21.11.06,06:44
Dobré ráno, ďakujem, vyskúšam to.
apsgroup
05.01.07,14:27
Začala som nahrávat pokladničné doklady v Alfe. Ked chcem datvytlacit pokladničny doklad nepíše mi tam- vyplatené komu???- Je to prázdne?
Kde to mám dopísať???
otázka
05.01.07,14:33
Začala som nahrávat pokladničné doklady v Alfe. Ked chcem datvytlacit pokladničny doklad nepíše mi tam- vyplatené komu???- Je to prázdne?
Kde to mám dopísať???

No veď keď si v peňažnom denníku, pod ním na lište je Tlač doklad a v tabuľke si nájdi cezF7 - z číselníka partnerov, alebo manuálne vpíš príslušné meno. Dáš tlač cez obrazovku=kontrola.
apsgroup
05.01.07,14:55
Joj,ďakujem velmi pekne, ja som si to tam nevšimla a doteraz som vypisovala doklady ručne a chcela som to teraz skúsit tlačit. A píšeš meno podnikatela
alebo to čo je na bločku napr.Slovenská pošta, Metro atd.
M0NIKA
05.01.07,16:54
Joj,ďakujem velmi pekne, ja som si to tam nevšimla a doteraz som vypisovala doklady ručne a chcela som to teraz skúsit tlačit. A píšeš meno podnikatela
alebo to čo je na bločku napr.Slovenská pošta, Metro atd.
Píšeš meno toho, kto od pokladníčky dostal peniažky - teda osoby, nie Metro, pošta a pod...
LubenaK
06.01.07,12:29
Čo sa týka príručky, stačí stlačiť F1 a je tam Help v elektronickej podobe - t.j. celá príručka aj s obrázkami a postupmi.
otázka
06.01.07,15:50
Joj,ďakujem velmi pekne, ja som si to tam nevšimla a doteraz som vypisovala doklady ručne a chcela som to teraz skúsit tlačit. A píšeš meno podnikatela
alebo to čo je na bločku napr.Slovenská pošta, Metro atd.


Ak ide o SZČO, ktorý nemá zamestnancov, tak jeho meno. Pošta, Metro atď. neuvádzam ani na VPD ani na PPD. Jednak mi to nikto dodatočne nepodpíše atď.

A z logického hľadiska, keď ja ako SZČO nakupujem píšem na VPD svoje meno, lebo ja som si vyplatila /sebe/ z firemných peňazí /imaginárnej pokladne/ hotovosť, môj podpis vyhotovenia a schválenia, a taktiež môj podpis ako príjemcu.
Zita5
06.01.07,15:54
Ak ide o SZČO, ktorý nemá zamestnancov, tak jeho meno. Pošta, Metro atď. neuvádzam ani na VPD ani na PPD. Jednak mi to nikto dodatočne nepodpíše atď.

A z logického hľadiska, keď ja ako SZČO nakupujem píšem na VPD svoje meno, lebo ja som si vyplatila /sebe/ z firemných peňazí /imaginárnej pokladne/ hotovosť, môj podpis vyhotovenia a schválenia, a taktiež môj podpis ako príjemcu.


Ak nakupujem v Metre , tak vyplatené komu ...uvediem Metro ...ako potom sa vedie Záznam evidencie DPH u plátcu DPH , ak tam píšeš svoje meno?
babenko1
06.01.07,19:05
Ak nakupujem v Metre , tak vyplatené komu ...uvediem Metro ...ako potom sa vedie Záznam evidencie DPH u plátcu DPH , ak tam píšeš svoje meno?nuž, ked som si teraz pozrela evidenciu DPH, tak tam sa v alfe prenáša text z pokladničných dokladov, z faktúr sa prenáša partner... hmm. nikde nevidím meno....
Zita5
06.01.07,19:22
nuž, ked som si teraz pozrela evidenciu DPH, tak tam sa v alfe prenáša text z pokladničných dokladov, z faktúr sa prenáša partner... hmm. nikde nevidím meno....


V Alfe ak zaúčtuješ VPD z nákupu napr. metro a odklikneš zápis do evidencie DPH tak dolu máš partnera ...klikneš a dáš vybrať partnera , potom Ti do záznamu uvedie partnera .V prípade ak tlačíš VPD tak Ti ho vytlačí aj s partnerom a tu máš možnosť cez F7 si ho tiež zadať .

Môj príspevok sa týka nákupov cez blok z RP . Ja napr. v evidencii partnerov mám nahodené napr. benzínové čerpadlá , hypermarket, metro a podobne , väčšinou tie miesta kde robíme nákupy .

Samozrejme že pri zápise došlej fa , tiež klikáš partnera -
Aljok
06.01.07,19:23
nuž, ked som si teraz pozrela evidenciu DPH, tak tam sa v alfe prenáša text z pokladničných dokladov, z faktúr sa prenáša partner... hmm. nikde nevidím meno....
Text z pokl. dokladov sa Ti prenáša preto, lebo pri zápise do evidencie DPH si nezadala partnera. Aké IČ DPH potom máš v evidencii? Žiadne?
babenko1
07.01.07,08:46
V alfe účtujem už od jej vzniku, viem ako pracuje...samozrejme, že som zadala partnera...mám tam krásne IČ DPH (v evidencii DPH), a text - čoho sa to týkalo. Ja to prepisujem, lebo mi je na nič, ked tam v texte mám partnera a neviem, za čo to bolo...
otázka
07.01.07,08:55
Čo sa týka VPD a PPD tie netlačím z počítača, ale vypisujem ručne. Pri VPD vyplatené komu zadávate napr. Metro a podpis príjemcu?

Evidenciu DPH robím cez DF a OF a číselník partnerov.
VPD a PPD cez PD a tiež číselník partnerov.
Aljok
07.01.07,11:49
Čo sa týka VPD a PPD tie netlačím z počítača, ale vypisujem ručne. Pri VPD vyplatené komu zadávate napr. Metro a podpis príjemcu?

Áno. Na podpis príjemcu som si dala urobiť pečiatku s textom: VIĎ PRILOŽENÝ DOKLAD. Tým odkazujem kontrolu na priložené doklady z ERP.
Aljok
07.01.07,11:58
V alfe účtujem už od jej vzniku, viem ako pracuje...samozrejme, že som zadala partnera...mám tam krásne IČ DPH (v evidencii DPH), a text - čoho sa to týkalo. Ja to prepisujem, lebo mi je na nič, ked tam v texte mám partnera a neviem, za čo to bolo...
Ak som pochopila správne, tak na VPD píšeš meno SZČO, pri ukladaní do evidencie DPH zadáš partnera, od ktorého máš skutočne bloky z ERP a nakoniec v evidencii DPH prepíšeš meno partnera v poznámke a dáš si tam popis peňažnej operácie z peňažného denníka. Prepisuješ takto mená partnerov aj pri faktúrach, alebo tam Ti to nevadí?
apsgroup
22.01.07,19:27
Prosim všetkých skúsených na program Alfa- Ako najjednoduchšie čislovat bankové výpisy???
Ja mám mesačný výpis a na nom vela položiek. Najprv som si nahrala všetky prijmy a potom výdaje. Program mi čísloval BV 1/mesiac/por.číslo položky, ktoré sa zvýši o 1 pri každej položke. Tak to mám nastavené /neviem či to treba/. Ked som dala zotriedit podla dátumu mám to poradové číslo poprehadzované. A taktež ked je jednou sumou zaplatených viac faktúr na výpise je jedna suma a ja mám viac položiek. Ako to najlepšie vyriešiť??? Vdaka!
Heni
22.01.07,21:17
Prosim všetkých skúsených na program Alfa- Ako najjednoduchšie čislovat bankové výpisy???
Ja mám mesačný výpis a na nom vela položiek. Najprv som si nahrala všetky prijmy a potom výdaje. Program mi čísloval BV 1/mesiac/por.číslo položky, ktoré sa zvýši o 1 pri každej položke. Tak to mám nastavené /neviem či to treba/. Ked som dala zotriedit podla dátumu mám to poradové číslo poprehadzované. A taktež ked je jednou sumou zaplatených viac faktúr na výpise je jedna suma a ja mám viac položiek. Ako to najlepšie vyriešiť??? Vdaka!
ja číslujem v podstate tak ako ty. TB/1/por.číslo položky, ktoré sa pri každe zvýši o 1. a ak to mam rozhádzané, tak si vyfiltrujem cez miniinfo zobrazenie výpisov TB len za mesiac, ktorý chcem zoradit (lebo ja mám výpis raz mesačne) a potom kliknem vpravo hore na: Zotriediť: a dám Podľa poradového čísla.
sway
23.01.07,05:05
Prosim všetkých skúsených na program Alfa- Ako najjednoduchšie čislovat bankové výpisy???
Ja mám mesačný výpis a na nom vela položiek. Najprv som si nahrala všetky prijmy a potom výdaje. Program mi čísloval BV 1/mesiac/por.číslo položky, ktoré sa zvýši o 1 pri každej položke. Tak to mám nastavené /neviem či to treba/. Ked som dala zotriedit podla dátumu mám to poradové číslo poprehadzované. A taktež ked je jednou sumou zaplatených viac faktúr na výpise je jedna suma a ja mám viac položiek. Ako to najlepšie vyriešiť??? Vdaka!

ja si zoraďujem podľa poradového čísla, dôležité je aby účet sedel, to že máš pod jednou sumou na BV viac položiek je normálne, musíš si po položkách spárovaávať záväzky, či pohľadávky. Takže máš viac riadkov, to je OK. Ja osobne však účtujem výpisy pekne podľla pohybov, príjem, výdaj, príjem,,,, tým mi potom sedí jednak postupnosť dátumová, jednak číselná - to pre budúcnosť rada. Ale v podstate to máš dobre, ak účet sedí. Bankové doklady sa v Alfe prečíslovať nedajú, len zoradiť pre tlač a to použi podľa interného čísla, aj ak máš dátumy poprehadzované.;)
Marti.ka
23.01.07,06:04
Chcela by som sa spýtať. Včera som prvý krát účtovala v Alfe. Doteraz mám len skúsenosti s podvojným účtovníctvom. Keďže ide len o veľmi jednoduché účtovníctvo - účtujem len pokladňu, potrebovala by som poradiť. Dá sa jeden výdavkový doklad rozčleniť alebo musím použiť dva zápisy pod jedným číslom?
Príklad : zaplatenie odvodov + poštovné . Ďakujem.
Manual
23.01.07,06:06
Chcela by som sa spýtať. Včera som prvý krát účtovala v Alfe. Doteraz mám len skúsenosti s podvojným účtovníctvom. Keďže ide len o veľmi jednoduché účtovníctvo - účtujem len pokladňu, potrebovala by som poradiť. Dá sa jeden výdavkový doklad rozčleniť alebo musím použiť dva zápisy pod jedným číslom?
Príklad : zaplatenie odvodov + poštovné . Ďakujem.
Len 2.mi zápismi:)
Heni
23.01.07,06:06
Chcela by som sa spýtať. Včera som prvý krát účtovala v Alfe. Doteraz mám len skúsenosti s podvojným účtovníctvom. Keďže ide len o veľmi jednoduché účtovníctvo - účtujem len pokladňu, potrebovala by som poradiť. Dá sa jeden výdavkový doklad rozčleniť alebo musím použiť dva zápisy pod jedným číslom?
Príklad : zaplatenie odvodov + poštovné . Ďakujem.
budeš mať dva zápisy pod jedným číslom, rozčleniť sa to v Alfe nedá.
Marti.ka
23.01.07,06:28
Vďaka za rýchlu odpoveď.
sway
23.01.07,06:31
Chcela by som sa spýtať. Včera som prvý krát účtovala v Alfe. Doteraz mám len skúsenosti s podvojným účtovníctvom. Keďže ide len o veľmi jednoduché účtovníctvo - účtujem len pokladňu, potrebovala by som poradiť. Dá sa jeden výdavkový doklad rozčleniť alebo musím použiť dva zápisy pod jedným číslom?
Príklad : zaplatenie odvodov + poštovné . Ďakujem.

rozčleňovať sa dá len v rámci jedného kódu - účelu, napríklad odvody do fondov ak si zadáš v číselníku - členení anakytika SP,ZP, tak potom pri použití kodu pri účtovaní môžeš rozčleniť koľko išlo kam. A tak i s prevádzkovou réžiou...a ostatných, čo potrebuješ členiť.... ale vždy len v rámci toho jedného kódu.;)
Zuzana Boháčová
10.02.08,09:24
ahojte
prosím Vás,keď si zaúčtujem v ALFE došlé faktúry do záväzkov,
ich úhrady robím cez banku a pokladňu
treba ešte samostatne v záväzkoch zapísať úhradu,alebo to urobí ALFA automaticky?
ďakujem
IVEB
10.02.08,09:40
Ak uhrádzaš faktúru cez banku resp. cez pokladňu , tak si dáš F7 vyberieš si záväzok resp. pohľadávku a tú prenesieš do PD , program sa ťa opýta akú sumu chceš uhradiť a potom dáš OK. Pod popisom peňažnej operácie musíš mať zaškrtnuté úhrada pohľadávky resp. záväzkov a potom sa Ťa program opýta čo chceš uhradiť pohľadávku , dáš OK a nič viac nemusíš robiť . Úhradu máš zapísanú v PD a aj v pohľadávkach resp. záväzkoch.
Zuzana Boháčová
10.02.08,10:13
Ak uhrádzaš faktúru cez banku resp. cez pokladňu , tak si dáš F7 vyberieš si záväzok resp. pohľadávku a tú prenesieš do PD , program sa ťa opýta akú sumu chceš uhradiť a potom dáš OK. Pod popisom peňažnej operácie musíš mať zaškrtnuté úhrada pohľadávky resp. záväzkov a potom sa Ťa program opýta čo chceš uhradiť pohľadávku , dáš OK a nič viac nemusíš robiť . Úhradu máš zapísanú v PD a aj v pohľadávkach resp. záväzkoch.
dik moc Iveb
Zuzana Boháčová
10.02.08,10:23
mám rozpis elektriny na pol roka
ako si to prosím Vás Vy evidujete - do záväzkov - každý jeden zápis samostatne,podľa dátumu dodania?
a potom z banky úhrady záväzku?
ďakujem
Zuzana Boháčová
10.02.08,11:05
mám rozpis elektriny na pol roka
ako si to prosím Vás Vy evidujete - do záväzkov - každý jeden zápis samostatne,podľa dátumu dodania?
a potom z banky úhrady záväzku?
ďakujem

posúvam ďalej
Zuzana Boháčová
12.02.08,16:37
ahojte,
prosim Vas,keď si nahadzujem nakup materialu z pokladne (nakup v tescu-potvrdenky),
idem cez peň.denník,hotovosť výdaj-mám zakliknúť aj úhrada záväzku?
alebo iba zápis do evidencie DPH?
úhradu záväzku začiarkujem vždy,alebo iba keď uhrádzam faktúry?

2. ako prosím vás uhradím z peň.denníka došlú faktúru?

ďakujem moc
sway
12.02.08,16:41
Doplním Ti:;)


ahojte,
prosim Vas,keď si nahadzujem nakup materialu z pokladne (nakup v tescu-potvrdenky),
idem cez peň.denník,hotovosť výdaj-mám zakliknúť aj úhrada záväzku? nie
alebo iba zápis do evidencie DPH? ano iba zápis do DPH
úhradu záväzku začiarkujem vždy,alebo iba keď uhrádzam faktúry? iba pri úhrade už predom nahodeného záväzku v evidencii záväzkov

2. ako prosím vás uhradím z peň.denníka došlú faktúru? cez F7 si nalistuj príslušnú došlú faktúru, najskôr musí byť nahodená.

ďakujem moc
Zita5
12.02.08,16:42
ahojte,
prosim Vas,keď si nahadzujem nakup materialu z pokladne (nakup v tescu-potvrdenky),
idem cez peň.denník,hotovosť výdaj-mám zakliknúť aj úhrada záväzku?
alebo iba zápis do evidencie DPH?
úhradu záväzku začiarkujem vždy,alebo iba keď uhrádzam faktúry?

2. ako prosím vás uhradím z peň.denníka došlú faktúru?

ďakujem moc

Nákup materiálu v hotovosti /paragón/- zakliknúť pri plátcovi DPH -x zápis do evidencie DPH

Došlú faktúru v PD - výdaj banka /pokladňa ....horný kód 22-Materiál -klik cez F7 vyberte záväzok , rozpíše sa Vám suma .......x uhradiť záväzok ...OK
Zuzana Boháčová
12.02.08,16:51
Nákup materiálu v hotovosti /paragón/- zakliknúť pri plátcovi DPH -x zápis do evidencie DPH

Došlú faktúru v PD - výdaj banka /pokladňa ....horný kód 22-Materiál -klik cez F7 vyberte záväzok , rozpíše sa Vám suma .......x uhradiť záväzok ...OK

´dakujem zitka
prosím Vás,a nikde nezadávam že vyplatené komu: tesco,a ich IČ DPH a podobne??
sway
12.02.08,16:55
´dakujem zitka
prosím Vás,a nikde nezadávam že vyplatené komu: tesco,a ich IČ DPH a podobne??

ak máš nahodeného príslušného partnera teda TESCO, tak cez tlač dokladu, vyberáš partnera, pri úhrade záväzkov v hotovosti sa ti partner vyplní sám.;)
Zita5
12.02.08,16:55
´dakujem zitka
prosím Vás,a nikde nezadávam že vyplatené komu: tesco,a ich IČ DPH a podobne??

V ALFE v pravo ako je "pokladňa" vyššie sú tlačítka /pod posledným riadkom v PD/....Tlač doklad ...kliknúť otvoriť a partnera si vytiahnúť cez F7 .Potom OK ....a môžete aj vytlačiť VPD .
To isté aj príjmový pokladničný doklad .
Zuzana Boháčová
12.02.08,17:03
V ALFE v pravo ako je "pokladňa" vyššie sú tlačítka /pod posledným riadkom v PD/....Tlač doklad ...kliknúť otvoriť a partnera si vytiahnúť cez F7 .Potom OK ....a môžete aj vytlačiť VPD .
To isté aj príjmový pokladničný doklad .
ahaa
už vidim:)
ale keď mam vydavkove PD povypisovane ručne,nemusim si do alfy ani definovať "vyplatené komu"?
(netreba to kvoli evidencii DPH?)
ďakujem
Zita5
12.02.08,17:06
ahaa
už vidim:)
ale keď mam vydavkove PD povypisovane ručne,nemusim si do alfy ani definovať "vyplatené komu"?
(netreba to kvoli evidencii DPH?)
ďakujem

Písala som vyššie , že partnera ,pokiaľ ho máte v evidencii partnerov vyberiete cez F7 z evidencie partnerov .
Zuzana Boháčová
12.02.08,17:15
Nákup materiálu v hotovosti /paragón/- zakliknúť pri plátcovi DPH -x zápis do evidencie DPH

Došlú faktúru v PD - výdaj banka /pokladňa ....horný kód 22-Materiál -klik cez F7 vyberte záväzok , rozpíše sa Vám suma .......x uhradiť záväzok ...OK

super,tak úhrada tých faktúr mi už ide:rolleyes:
len ja budem ešte pridávať do záväzkov aj iné,tzn. že budem musieť prečíslovať faktúry..
prečísluje mi to automaticky aj v peň.denníku-myslím,to číslo,čo mi uvádza v texte
"DF060003 T-Mobile slovensko"
či prepíše napr. automoticky,keď prečíslujem záväzky
na "DF060008 T-Mobile slovensko"
:confused:
petovsan
12.02.08,17:28
super,tak úhrada tých faktúr mi už ide:rolleyes:
len ja budem ešte pridávať do záväzkov aj iné,tzn. že budem musieť prečíslovať faktúry..
prečísluje mi to automaticky aj v peň.denníku-myslím,to číslo,čo mi uvádza v texte
"DF060003 T-Mobile slovensko"
či prepíše napr. automoticky,keď prečíslujem záväzky
na "DF060008 T-Mobile slovensko"
:confused:
V peňažnom denníku "ÚPRAVY" je na to funkcia "aktualizuj prepojenia BÚ - Evidencie"
Zita5
12.02.08,17:34
Zuzka , neviem akú máte ALFU , či demo, alebo ste už zakúpili program , ale v ALFE je jedna výborná pomôcka a to :

na pravo hore kliknite Pomôcky ...potom sa rozroluje ponuka a tam kliknite "POMOC".
Sú tam skvelé príklady a postupy pri jednotlivých úkonoch v ALFE .Pozrite si to , stojí to za to , aby ste to celé preštudovali . Je to ešte vylepšenie k príručke.