erika_H
25.03.08,15:42
... myslím, že to je len omylom zaúčtovaný kreditný úrok z banky miesto ostatných príjmovOZD do predaj tovaru - vyfiltruj si doklady Banka, príjmy pre jednoduchšie hľadanie...

hm žiaľ nie:mee:
fakt už neviem,kde by to mohlo byť.. som to hľadala po jednom,aj kontrolu som si dala urobiť.. asi to prepíšem do originálneho tlačiva.. blbá 1 sk:(
Zita5
25.03.08,14:49
hm žiaľ nie:mee:
fakt už neviem,kde by to mohlo byť.. som to hľadala po jednom,aj kontrolu som si dala urobiť.. asi to prepíšem do originálneho tlačiva.. blbá 1 sk:(

Riadok 01 Výkazu -TOVAR . Treba si peňažný denník zoradiť podľa -príjem Tovar - 1,- Sk musí byť určite niekde zaúčtovaná, inak by ju neprenášalo do Výkazu o PaV . Má priamu súvislosť s peňažným denníkom . Musí sa nájsť . ;):)
erika_H
25.03.08,15:04
Riadok 01 Výkazu -TOVAR . Treba si peňažný denník zoradiť podľa -príjem Tovar - 1,- Sk musí byť určite niekde zaúčtovaná, inak by ju neprenášalo do Výkazu o PaV . Má priamu súvislosť s peňažným denníkom . Musí sa nájsť . ;):)
no veď to Zitka som už urobila asi 20 x a nič:( dokonca keď si dám vytlačiť peňažný denník,v stĺpci tovar mi dáva súčet 0
Nevieš prosím,kde si môžem stiahnuť tlačivá prázne na výkazy o príjmoch .. a V záväzkoch?na stránke drsr je iba daňové priznanie..
Zita5
25.03.08,15:06
no veď to Zitka som už urobila asi 20 x a nič:( dokonca keď si dám vytlačiť peňažný denník,v stĺpci tovar mi dáva súčet 0
Nevieš prosím,kde si môžem stiahnuť tlačivá prázne na výkazy o príjmoch .. a V záväzkoch?na stránke drsr je iba daňové priznanie..

Neverím , nemôže sa jednoducho korunka sama zaúčtovať do TOVARU .:confused:Výkazy sú na stránke www.drsr.sk .
Ajuška
25.03.08,15:10
hm žiaľ nie:mee:
fakt už neviem,kde by to mohlo byť.. som to hľadala po jednom,aj kontrolu som si dala urobiť.. asi to prepíšem do originálneho tlačiva.. blbá 1 sk:(

...môže to byť dôsledok neúplného odúčtovania faktúry - skús si pozrieť pohľadávky - či Ti na niektorej faktúre "nevisí" trebárs 60 halierov... :rolleyes: ...
Zita5
25.03.08,15:19
Lenže Erika píše , že v Tovare má nulu , predpokladám , že o tovare ani neúčtovala :);), ale môžu mať vplyv aj uzávierkové operácie napr.
erika_H
25.03.08,16:47
no nič dievčatá..
ďakujem Vám za snahu,nič nepomohlo.. v Krose mi poradili,nech im pošlem databázu.. tak asi tak
ale to asi nebudem môcť,lebo zas neviem čo na to povie ten klient..
tak idem počítať a vypisovať ručne..:cool:
kristín
26.03.08,14:53
Ahoj, chcem poprosiť o radu, ako v alfe, vyrovnať kurzové rozdiely zo vzniknutých odberateľských faktúr. Viem, že by mi mala Alfa vyhodiť tabuľku o evidencii kurzového rozdielu, no nerobí mi to. Ja som ku každej úhrade pridala ID so zaúčtovaným kurzovým rozdielom, a tak som vyrovnala úhradu faktúr. Neviem, či je to správny postup, príjmy mi to nenaruší, lebo úhrady boli vždy v menšej hodnote ako hodnota vystavenej faktúry, ak s tým máte väčšie skúsenosti poraďte mi prosím, toto robím prvýkrát. Vďaka.
Ajuška
26.03.08,15:13
Ahoj, chcem poprosiť o radu, ako v alfe, vyrovnať kurzové rozdiely zo vzniknutých odberateľských faktúr. Viem, že by mi mala Alfa vyhodiť tabuľku o evidencii kurzového rozdielu, no nerobí mi to. Ja som ku každej úhrade pridala ID so zaúčtovaným kurzovým rozdielom, a tak som vyrovnala úhradu faktúr. Neviem, či je to správny postup, príjmy mi to nenaruší, lebo úhrady boli vždy v menšej hodnote ako hodnota vystavenej faktúry, ak s tým máte väčšie skúsenosti poraďte mi prosím, toto robím prvýkrát. Vďaka.

...evidencia pohľadávok - vľavo dolu (pod "pridaj") je tlačítko na kurzové rozdiely...:rolleyes:...
kristín
26.03.08,16:03
Možno som sa nevyjadrila správne, nejde mi o prepočet kurzového rozdielu na konci roka, ale o doúčtovanie rozdielu sumy vzniknutej z rozdielneho kurzu v deň vystavenia faktúry a v deň jej úhrady. Ja tie sumy v podstate mám uhradené vo výpisoch, ide len o dorovnanie sumy v evidencii pohľadávok, tak aby mi nezostávali neuhradené pohľadávky z titulu týchto rozdielných kurzov. Chcela som vedieť, či to takto môžem nechať.
Ajuška
26.03.08,16:22
Možno som sa nevyjadrila správne, nejde mi o prepočet kurzového rozdielu na konci roka, ale o doúčtovanie rozdielu sumy vzniknutej z rozdielneho kurzu v deň vystavenia faktúry a v deň jej úhrady. Ja tie sumy v podstate mám uhradené vo výpisoch, ide len o dorovnanie sumy v evidencii pohľadávok, tak aby mi nezostávali neuhradené pohľadávky z titulu týchto rozdielných kurzov. Chcela som vedieť, či to takto môžem nechať.

Alfa si ťahá aktuálny kurz - pri zaevidovaní pohľadávky s dátumom vzniku daňovej povinnosti a taktiež pri zadávaní úhrady - aktuálny kurz dňa prijatej platby a priamo pri tomto účtovaní Ti vyskočí požiadavka na vyrovnanie kurzových rozdielov. Nič viac s tým už sama nerobíš.....:rolleyes:....
kristín
26.03.08,18:37
Alfa si ťahá aktuálny kurz - pri zaevidovaní pohľadávky s dátumom vzniku daňovej povinnosti a taktiež pri zadávaní úhrady - aktuálny kurz dňa prijatej platby a priamo pri tomto účtovaní Ti vyskočí požiadavka na vyrovnanie kurzových rozdielov. Nič viac s tým už sama nerobíš.....:rolleyes:

....

Toto presne mne z nejakého dôvodu nechce urobiť, už som sa radila s kolegyňami účtovníčkami, skúšali sme to na inom počítači, kde to išlo, ale mne nie, preto som pristúpila k tej inej možnosti, teda pridať ku každej úhrade ten ID, aby som tie pohľadávky kvázi zlikvidovala. A ja neviem, prečo mi to Alfa nechce urobiť, nemôžem mať niečo zle v nastaveniach?
Ajuška
26.03.08,18:48
Toto presne mne z nejakého dôvodu nechce urobiť, už som sa radila s kolegyňami účtovníčkami, skúšali sme to na inom počítači, kde to išlo, ale mne nie, preto som pristúpila k tej inej možnosti, teda pridať ku každej úhrade ten ID, aby som tie pohľadávky kvázi zlikvidovala. A ja neviem, prečo mi to Alfa nechce urobiť, nemôžem mať niečo zle v nastaveniach?

pozri si http://www.kros.sk/11585 - záleží od toho ktorú verziu máš. Ako novinka to bolo zavedené vo verzii 14.00 - tak si treba stiahnuť najnovší upgrade...
kristín
26.03.08,19:17
verziu, mám 14,10 teda najnovšiu, no teraz ma napadla jedna vec, či mi to nerobí preto, lebo som si pozerala ako vyšlo DP a urobila som v denníku prepočet kurzových rozdielov, ktoré som pred úhrada VFA nezmazala, či to nebude tým, idem to vyskúšať....ale zatiaľ vďaka
erika_H
27.03.08,14:22
Dobrý deň prajem,môžete mi prosím pomôcť niekto,kto počítate knihu jázd v alfe?kilometre už mám zadané,ešte mi ostáva zadať,aby mi vypočítalo stravné,ako to prosím mám spraviť?Ďakujem
Ajuška
27.03.08,14:31
Dobrý deň prajem,môžete mi prosím pomôcť niekto,kto počítate knihu jázd v alfe?kilometre už mám zadané,ešte mi ostáva zadať,aby mi vypočítalo stravné,ako to prosím mám spraviť?Ďakujem

Otvor si cestovné príkazy, importuj údaje z knihy jázd (po jednej) a program Ti automaticky vypočíta stravné... Len nezabudni (ako ja po roku :D a civela som dve hodiny že nikde nič) že pri tlači CP si musíš nastaviť prvú aj druhú stranu (konečné výpočty náhrad sú na druhej)...:rolleyes:...
erika_H
27.03.08,14:58
Otvor si cestovné príkazy, importuj údaje z knihy jázd (po jednej) a program Ti automaticky vypočíta stravné... Len nezabudni (ako ja po roku :D a civela som dve hodiny že nikde nič) že pri tlači CP si musíš nastaviť prvú aj druhú stranu (konečné výpočty náhrad sú na druhej)...:rolleyes:...
hm,ale ked si otvorim cestovne prikazy (mam tam všetko prázdne), mám tam iba kolonky pridaj, oprav, vymaž, kópia, tlač, návrat, ale nie importuj..:confused:
tak neviem,ako to naimportujem:cool: poradíš prosím ajuška?dik
Ajuška
27.03.08,15:03
hm,ale ked si otvorim cestovne prikazy (mam tam všetko prázdne), mám tam iba kolonky pridaj, oprav, vymaž, kópia, tlač, návrat, ale nie importuj..:confused:
tak neviem,ako to naimportujem:cool: poradíš prosím ajuška?dik

Eri... erii...otvoríš cestovné príkazy - dáš pridaj - otvorí sa Ti CP070001 - nastavíš vodiča a auto a vpavo dolu je tlačítko importuj z knihy jázd...:---...
Ajuška
27.03.08,15:07
...a celý postup máš v helpe.......................
erika_H
27.03.08,15:18
ďakujem Ajuška.Help mi nefunguje,preto sa pytam:(
Ajuška
27.03.08,15:20
ďakujem Ajuška.Help mi nefunguje,preto sa pytam:(

v poho... help sa dá stiahnuť s krosu - ak máš aktuálnu verziu... je baaaječný
erika_H
29.03.08,12:33
Keď si dám vytlačiť cestáky a vyúčtovanie,vytlačí mi to po jednom dni,ja by som rada vytlačila vyúčtovanie aj mesačne mi stačí,je to zbytočne veľa papierov... Neviete prosím,dá sa vytlačiť aj mesačné vyúčtovanie stravného samostatne?Ďakujem
zuhl
29.03.08,12:38
Keď si dáš, tlač-jazdy, tak tam si môžeš zadať dátumy od - do, nie?
erika_H
29.03.08,12:40
Keď si dáš, tlač-jazdy, tak tam si môžeš zadať dátumy od - do, nie?
áno,ale tam mi vypíše iba náhradu za PHL,ale stravné nie.. to som zatiaľ našla iba pri vyúčtovaní cesťákov,a nedá sa mi to nejako obísť,žeby mi to vytlačilo napočítaný mesiac... aspoň som to zatiaľ neobjavila:cool:
Zita5
29.03.08,14:19
Keď si dám vytlačiť cestáky a vyúčtovanie,vytlačí mi to po jednom dni,ja by som rada vytlačila vyúčtovanie aj mesačne mi stačí,je to zbytočne veľa papierov... Neviete prosím,dá sa vytlačiť aj mesačné vyúčtovanie stravného samostatne?Ďakujem

Postupujte - Cestovné príkazy -Pridaj-Import z Knihy jázd -Ďalej .....v pravo zasa Import z knihy jázd .Tu si z knihy jázd vyberiete všetky jazdy v danom mesiaci , môžete komplet celý mesiac ...potom vpravo prepočítaj cestovné náhrady a nakoniec OK.....a ak dáte vytlačiť Cestovný príkaz , ALFA Vám vypočíta paušálne náhrady včetne stravného , ak podľa hodín strávených na pracovnej ceste má nárok .
holubička1
29.03.08,16:10
Prosím Vás ako v Alfe vyplním daňové priznanie, keď osoba bola 7 mesiacov PN a 5 mesiacov materská, problém je že prenajímala byt, keď chcem ponížiť nezadniteľnú časť o sociálne dávky nedá sa to, prosím kde to mám teda urobiť?
holubička1
29.03.08,18:41
Prosím Vás ako v Alfe vyplním daňové priznanie, keď osoba bola 7 mesiacov PN a 5 mesiacov materská, problém je že prenajímala byt, keď chcem ponížiť nezadniteľnú časť o sociálne dávky nedá sa to, prosím kde to mám teda urobiť?
Prosím pomôžte:mee::mee:
ola
29.03.08,19:30
Otvoríš si program /Alfu/ a prejdeš do Tlač - Výkaz - Daňové priznanie. Po otvorení formulára si v hornej ponuke /Program, Strana, Tlač, Pomoc/ rozklikneš Program a v ňom - Nastavenie...a tam si zaklikneš možnosti: "Na daňovníka a vlastnú sumu" takto by to malo preniesť aj do DP
veronikasad
29.03.08,19:38
Prosím Vás ako v Alfe vyplním daňové priznanie, keď osoba bola 7 mesiacov PN a 5 mesiacov materská, problém je že prenajímala byt, keď chcem ponížiť nezadniteľnú časť o sociálne dávky nedá sa to, prosím kde to mám teda urobiť?
Prečo chceš ponižovať NČZD? Má nárok na celých 95 616sk. Materská a PN-ka nepodliehajú dani z príjmu, ani sa o ne nekráti NČZD. Jú len vlastným príjmom manžela/ky/, pokiaľ si ju uplatňuje v DP

--------
Veronika
holubička1
30.03.08,10:53
Prečo chceš ponižovať NČZD? Má nárok na celých 95 616sk. Materská a PN-ka nepodliehajú dani z príjmu, ani sa o ne nekráti NČZD. Jú len vlastným príjmom manžela/ky/, pokiaľ si ju uplatňuje v DP

--------
Veronika
Mo hej ale kde uvediem vlastný príjem t.j, materskú a pn v tom daňovom priznaní, keď mala príjem len z prenájmu?:eek:
rodina1
04.04.08,10:31
Dobrý deň. Dodávateľ nám vystavil fa na sumu 746,90 Sk. Následne na to nám vystavil príjmový pokladničný doklad (úhrada fa v hotovosti) na rovnakú sumu, teda 746,90 Sk. Ako to mám prosím zaúčtovať v peňažnom denníku, keď úhrada záväzku je 746,90, čo s chýbajúcimi haliermi? ďakujem
Manual
04.04.08,14:46
Dobrý deň. Dodávateľ nám vystavil fa na sumu 746,90 Sk. Následne na to nám vystavil príjmový pokladničný doklad (úhrada fa v hotovosti) na rovnakú sumu, teda 746,90 Sk. Ako to mám prosím zaúčtovať v peňažnom denníku, keď úhrada záväzku je 746,90, čo s chýbajúcimi haliermi? ďakujem
Zaúčtuješ úhradu DF v takej sume ako máš na PPD to je asi 747,- Sk a potom vojdeš do KZ a dáš oprav a "douhradíš" tých 0,10 Sk ako halierové vyrovnanie. To znamená, že ten záväzok bude uhradený na 2x, aby ti v KZ nesvietil ten záväzok ako čiastočne uhradený.
Pekný deň...:)
petovsan
04.04.08,20:07
Dobrý deň. Dodávateľ nám vystavil fa na sumu 746,90 Sk. Následne na to nám vystavil príjmový pokladničný doklad (úhrada fa v hotovosti) na rovnakú sumu, teda 746,90 Sk. Ako to mám prosím zaúčtovať v peňažnom denníku, keď úhrada záväzku je 746,90, čo s chýbajúcimi haliermi? ďakujem
Len taká moja úvaha: prečo Vám vystavil doklad na sumu 746,90, keď ste mu v skutočnosti určite odovzdali čiastku 747,- Sk ... či Vám tých 10 halierov vydal späť? :D:D:D
...myslím, že elegantnejšie by bolo riešenie, ak by PPD znel na celú sumu a tie haliere by sa vyrovnali v knihe záväzkov mínusovým halierovým vyrovnaním.
Kedy konečne prídu poniektorí na to, že 10 a 20-halierniky stiahli už celkom dávno z obehu :eek: ?
erika_H
06.04.08,10:55
Dobrý deň,poprosím Vás o pomoc-ako v ALFE účtujete faktúru za tovar z EÚ?
Typ dokladu som si začiarkla "Fakt.EÚ (1.odb 3S)
zadám všetky potrebné údaje.. , ďalej menu, jednotku,kurz atď..
sumu som dala do 0%
dám zaúčtovať do DPH.automaticky mi to dalo do r.33
je to takto prosím správne?
aj mi ALFA urobí samozdanenie?
Ďakujem
Beata
06.04.08,11:41
Dobrý deň,poprosím Vás o pomoc-ako v ALFE účtujete faktúru za tovar z EÚ?
Typ dokladu som si začiarkla "Fakt.EÚ (1.odb 3S)
zadám všetky potrebné údaje.. , ďalej menu, jednotku,kurz atď..
sumu som dala do 0%
dám zaúčtovať do DPH.automaticky mi to dalo do r.33
je to takto prosím správne?
aj mi ALFA urobí samozdanenie?
Ďakujem

Odkiaľ máš faktúru?
Ak z tretích štátov, potom postupuješ tak, ako si uviedla v príspevku. Ak chceš samozdaniť (napr. fa z CZ), musíš zadať typ dokladu "Faktúra EU (tovar)". Pri potvrdení zápisu do DPH uvidíš, že Ti ponúkne dve tabuľky, za sebou, a to vstup aj výstup.
Alena Šimová
06.04.08,12:18
Tento spôsob - Fa EU - 1.odb. 3S sa používa len vtedy, ak ide o trojstranný obchod a si v pozícii 1. Odberateľa. Ak je to nadobudnutie tovaru podľa par. 11, vyberie sa typ faktúry Faktúra tovar EU a Alfa urobí samozdanenie s tým, že najprv pošle do evidencie DPH výstup a potom do evidencie DPvstup. alebo možno opačne, neviem presne, ale urobí samozdanenie. A čo sa týka faktúr z 3. štátov, tam dávam typ faktúry Faktúra. Do DPH ide predsa cez JCD.
erika_H
06.04.08,12:42
Keď si účtujem odberateľské faktúry, halierové vyrovnanie dávam do tabuľky-na 0% DPH.. Na výkaze DPH mi to však uvádza do r.13-dodanie T a sl.s oslobením od dane.. a zatiaľ mi tam uvádza -1 sk (a to nemám zaúčtovanú ani 1/3 dokladov, ale tá -1 sa mi moc nepáči..)
Máte na to prosím niekto nejaký lepší spôsob-na to halierové vyrovnanie myslím?
keď si ukladám faktúru zapísať do DPH,pýta sa či má zapísať..
19% dám OK
žeby som 0% nedávala zapisovať do výkazu o DPH?potom by mi nevykazovalo r.13 (si myslím)vôbec..
Len neviem,či to bude správne.
Pômôže mi prosím niekto,ako to účtujete?
Ďakujem moc
erika_H
07.04.08,13:02
Keď si účtujem odberateľské faktúry, halierové vyrovnanie dávam do tabuľky-na 0% DPH.. Na výkaze DPH mi to však uvádza do r.13-dodanie T a sl.s oslobením od dane.. a zatiaľ mi tam uvádza -1 sk (a to nemám zaúčtovanú ani 1/3 dokladov, ale tá -1 sa mi moc nepáči..)
Máte na to prosím niekto nejaký lepší spôsob-na to halierové vyrovnanie myslím?
keď si ukladám faktúru zapísať do DPH,pýta sa či má zapísať..
19% dám OK
žeby som 0% nedávala zapisovať do výkazu o DPH?potom by mi nevykazovalo r.13 (si myslím)vôbec..
Len neviem,či to bude správne.
Pômôže mi prosím niekto,ako to účtujete?
Ďakujem moc
posúvam
Alena Šimová
07.04.08,13:25
ja nahlierové vyrovnanie dám do základu dane a nerobí mi to problém v DPH.
erika_H
07.04.08,13:57
Už som to poopravovala tak,že som to z evidencie DPH povymazávalo z 0% DPH,dúfam že mi to už vyjde v poriadku:cool:
erika_H
07.04.08,13:59
Ohľadom koeficientovania v ALFE-prosim o prekontrolovanie:

keď mam došlu fakturu z EU - urobim samozdanenie, a pri zdaniteľných obchodoch,keď ja zdaňujem došlú faktúru-asi by som mala začiarknuť "nezahrnúť pri výpočte koeficientu" však áno?
Myslím že takého príjmy sa tam nezapočítavajú..
Pomôže mi prosím niekto?Ďakujem
Alena Šimová
08.04.08,05:50
Mne v Krose na toto povedali, že to začiarknutie patrí k riadku pod tým.
erika_H
08.04.08,13:50
Mne v Krose na toto povedali, že to začiarknutie patrí k riadku pod tým.

moc asi nerozumiem alenka.. Ku ktorému riadku pod tým máš na mysli?
Alena Šimová
09.04.08,04:51
k riadku č. 13
Katka22
09.04.08,04:57
Ohľadom koeficientovania v ALFE-prosim o prekontrolovanie:

keď mam došlu fakturu z EU - urobim samozdanenie, a pri zdaniteľných obchodoch,keď ja zdaňujem došlú faktúru-asi by som mala začiarknuť "nezahrnúť pri výpočte koeficientu" však áno?
Myslím že takého príjmy sa tam nezapočítavajú..
Pomôže mi prosím niekto?Ďakujem


Samozdanenie budeš mať v riadkoch v evidencii DPH , príklad ak máš faktúru za tovar : V evidencii závzkov si treba vybrať typ dokladu faktúra EU tovar alebo služba , alfa ti to už potom nasmeruje do spravnych koloniek v evdenii DPH

Strana : Zdaniteľné obchody
Riadok : Nadobudnutie tovaru v tuz § 11 - tam budeš mať čísla

Strana Odpočítanie dane
Riadok : Nadobudnutie tovar z EU § 49 ods. 2 pís. c tam budeš mať čísla

Takže "nezahrnúť pri výpočte koeficientu" tam nič nebudeš mať . ani klikať nič :)

prosím ak sa mýlim tak ma opravte :)
erika_H
13.04.08,10:36
Samozdanenie budeš mať v riadkoch v evidencii DPH , príklad ak máš faktúru za tovar : V evidencii závzkov si treba vybrať typ dokladu faktúra EU tovar alebo služba , alfa ti to už potom nasmeruje do spravnych koloniek v evdenii DPH

Strana : Zdaniteľné obchody
Riadok : Nadobudnutie tovaru v tuz § 11 - tam budeš mať čísla

Strana Odpočítanie dane
Riadok : Nadobudnutie tovar z EU § 49 ods. 2 pís. c tam budeš mať čísla

Takže "nezahrnúť pri výpočte koeficientu" tam nič nebudeš mať . ani klikať nič :)

prosím ak sa mýlim tak ma opravte :)

No práveže - ja si myslím,že tam musím zakliknúť "nezahrnúť pri výpočte koeficientu"- pretože tento zdaniteľný obchod by sa mi do vzorcu na výpočet koeficientu nemal dostať..?
Katka22
14.04.08,05:21
No práveže - ja si myslím,že tam musím zakliknúť "nezahrnúť pri výpočte koeficientu"- pretože tento zdaniteľný obchod by sa mi do vzorcu na výpočet koeficientu nemal dostať..?

Ahoj Erika :)
Táto funfcia sa používa ak účtovna jednotka prepočítava koeficientom. Ak máš príučku alfa pozri tam :-)
Alena Šimová
14.04.08,05:58
podľa mňa tam netreba zaklikávať nič. Teraz som si pozrela, ako Alfa počíta koeficient - v časti história koeficientu, tam do výpočtu neberie riadok 07, 09 - nadobudnutie tovaru a služieb podľa par. 69
erika_H
19.04.08,07:09
Ahoj Erika :)
Táto funfcia sa používa ak účtovna jednotka prepočítava koeficientom. Ak máš príučku alfa pozri tam :-)
ďakujem Katka
Lenže to je práve môj prípad-ja používam koeficient pri prepočte DPH.. (mám príjmy z prenájmu + iné..)
erika_H
19.04.08,07:11
podľa mňa tam netreba zaklikávať nič. Teraz som si pozrela, ako Alfa počíta koeficient - v časti história koeficientu, tam do výpočtu neberie riadok 07, 09 - nadobudnutie tovaru a služieb podľa par. 69
Tak toto by bolo naj (ale aj keby že to zakliknem,myslím,že by som s tým nič namala pokaziť..?
erika_H
19.04.08,07:16
Viete mi prosím niekto poradiť,ako by som si mala v Alfe analyticky členiť výdavky a príjmy na prenájom-aby som to potom vedela správne zadať do daňového priznania?
Moja SZČO aj podniká,aj má príjem z prenájmu (ako občan)-ten príjem z prenájmu musím v daňovom priznaní asi uviesť samostatne..?
Myslím že cez číselník-členenie(analytika) by som si to mohla odsledovať,všakže?
Len v 1 budove má aj sídlo,aj časť prenajíma,tak teraz bude z toho dilema,ako vypočítať pomer,koľko do jej výdavkov a koľko do výdavkov za prenájom:confused:
A potom bude ďalšia dilema-či mi to ALFA do daňového priznania-ja si myslím,že mi to všetko dá ako príjem zo živnosti-takže potom budem musieť aj tak daňové prizn. vypisovať ručne..?
Máte s takýmto niečim prosím niekto skúsenosť?
Budem vďačná za všetky rady
Manual
19.04.08,07:26
Viete mi prosím niekto poradiť,ako by som si mala v Alfe analyticky členiť výdavky a príjmy na prenájom-aby som to potom vedela správne zadať do daňového priznania?
Moja SZČO aj podniká,aj má príjem z prenájmu (ako občan)-ten príjem z prenájmu musím v daňovom priznaní asi uviesť samostatne..?
Myslím že cez číselník-členenie(analytika) by som si to mohla odsledovať,všakže?
Len v 1 budove má aj sídlo,aj časť prenajíma,tak teraz bude z toho dilema,ako vypočítať pomer,koľko do jej výdavkov a koľko do výdavkov za prenájom:confused:
A potom bude ďalšia dilema-či mi to ALFA do daňového priznania-ja si myslím,že mi to všetko dá ako príjem zo živnosti-takže potom budem musieť aj tak daňové prizn. vypisovať ručne..?
Máte s takýmto niečim prosím niekto skúsenosť?
Budem vďačná za všetky rady
Nebudeš musieť DP vypisovať ručne perom. Všetky tabuľky sú editovateľné, tak tam povpisuješ sumy podľa toho, ako budeš mať členenie v analytike.
A ako vypočítať pomer výdavkov ? Mala by ti dať informáciu, jeden mesiac by si doklady mala prelúskať s ňou aby ti povedala ku každému dokladu k čomu sa vzťahuje či k prenájmu atď... a podľa toho si spravíš percentuálny kľúč, alebo takto to budeš triediť každý mesiac.
erika_H
19.04.08,08:25
Nebudeš musieť DP vypisovať ručne perom. Všetky tabuľky sú editovateľné, tak tam povpisuješ sumy podľa toho, ako budeš mať členenie v analytike.
A ako vypočítať pomer výdavkov ? Mala by ti dať informáciu, jeden mesiac by si doklady mala prelúskať s ňou aby ti povedala ku každému dokladu k čomu sa vzťahuje či k prenájmu atď... a podľa toho si spravíš percentuálny kľúč, alebo takto to budeš triediť každý mesiac.

Ďakujem Ti moc Manual.
No-napriklad mám faktúry za plyn a elektrinu,v celej budove spotreba.
Takže budeme musieť vypočítať,koľko spotrebovala ich firma (to mi pôjde k výdavkom zo živnosti) a ostatné budú výdavky z prenájmu..
Takto by to mohlo byť správne však?
Manual
19.04.08,08:53
Ďakujem Ti moc Manual.
No-napriklad mám faktúry za plyn a elektrinu,v celej budove spotreba.
Takže budeme musieť vypočítať,koľko spotrebovala ich firma (to mi pôjde k výdavkom zo živnosti) a ostatné budú výdavky z prenájmu..
Takto by to mohlo byť správne však?
Áno, vypočítať podľa vykurovanej plochy = podľa m2.
Elektrika možno by sa dal spraviť výpočet podľa počtu spotrebičov, ktoré sú v miestnostiach, ktoré prenajíma. Je viac možností. Takto to odsledovať a v r. 2009 už to členiť podľa vypočítaného percenta.
erika_H
19.04.08,16:22
Áno, vypočítať podľa vykurovanej plochy = podľa m2.
Elektrika možno by sa dal spraviť výpočet podľa počtu spotrebičov, ktoré sú v miestnostiach, ktoré prenajíma. Je viac možností. Takto to odsledovať a v r. 2009 už to členiť podľa vypočítaného percenta.
Elektrina-dala by sa možno aj skutočná spotreba,však? (podľa hodín)
možno by aj stačilo keby si oni odsledovali svoju spotrebu a ostatné by sa dalo na prenájom?
Ale zas tú skutočnú spotrebu a fakturácia-to by som možno mohla dorobiť až na konci roka-ak by to bolo teda takto správne (nejako cez interný doklad-nedalo by sa to?neviem,v tomto so úúúplný nováčik,a trochu zúfalý nováčik..)
DPH prepočítavam koeficientom.Prepočítavam celú DPh.. (teda samozrejme iba k faktúram,ktorých sa to týka)
no podľa tohto mi vychádza,že by som možno mala už pri účtovaní faktúry rozdeliť základ dane-ktoré je ich výdavok na firmu, (no vlastne v peňažnom denníku mám na mysli..)
a ZD ktoré je pre nájomcov-a iba tento koeficientovať..

Myslíš že by sa to malo robiť takto??
No tento prvý štvrťrok to už nestihnem s tou DPH dorovnať.. (ale myslím,že až taká strašná chyba to nebude,keď tú DPH nepodelím medzi firmu a prenájom,... teda ak sa to vôbec tam má robiť..?:confused:Ak vymyslíme nejaký rozumný spôsob,tak asi až od 1.4..
ale k dani z príjmov by som to chcela mať správne už od 1.1.08..

Môžeš mi prosím ťa napísať tvoj názor na moje úvahy spomenuté vyššie?Ja som z toho stále viac zamotanejšia..:mee:
Ďakujem ti veľmi veľmi moc.
erika_H
20.04.08,07:22
Elektrina-dala by sa možno aj skutočná spotreba,však? (podľa hodín)
možno by aj stačilo keby si oni odsledovali svoju spotrebu a ostatné by sa dalo na prenájom?
Ale zas tú skutočnú spotrebu a fakturácia-to by som možno mohla dorobiť až na konci roka-ak by to bolo teda takto správne (nejako cez interný doklad-nedalo by sa to?neviem,v tomto so úúúplný nováčik,a trochu zúfalý nováčik..)
DPH prepočítavam koeficientom.Prepočítavam celú DPh.. (teda samozrejme iba k faktúram,ktorých sa to týka)
no podľa tohto mi vychádza,že by som možno mala už pri účtovaní faktúry rozdeliť základ dane-ktoré je ich výdavok na firmu, (no vlastne v peňažnom denníku mám na mysli..)
a ZD ktoré je pre nájomcov-a iba tento koeficientovať..

Myslíš že by sa to malo robiť takto??
No tento prvý štvrťrok to už nestihnem s tou DPH dorovnať.. (ale myslím,že až taká strašná chyba to nebude,keď tú DPH nepodelím medzi firmu a prenájom,... teda ak sa to vôbec tam má robiť..?:confused:Ak vymyslíme nejaký rozumný spôsob,tak asi až od 1.4..
ale k dani z príjmov by som to chcela mať správne už od 1.1.08..

Môžeš mi prosím ťa napísať tvoj názor na moje úvahy spomenuté vyššie?Ja som z toho stále viac zamotanejšia..:mee:
Ďakujem ti veľmi veľmi moc.
posúvam
erika_H
31.05.08,06:12
Dobrý deň prajem,prosím Vás,neviem nájsť v ALFE-keď vystavujem faktúru pre odberateľa,a chcem na faktúre dopísať,kto ju vystavil-hľadám hľadám,kde to môžem zadať?
Maruška54
31.05.08,06:41
Dobrý deň prajem,prosím Vás,neviem nájsť v ALFE-keď vystavujem faktúru pre odberateľa,a chcem na faktúre dopísať,kto ju vystavil-hľadám hľadám,kde to môžem zadať?
Číselník - režim účtovania - vpravo dole do tabuľky dopísať do vystavil
erika_H
31.05.08,09:02
Číselník - režim účtovania - vpravo dole do tabuľky dopísať do vystavil
Ďakujem Maruška,no nejako mi to nejde..:(
číselník,režim účtovania,vystavenie faktúry-tam nevidím kolonku na vystavil
vo všeobecné-som dopísala k účtovníctvu,sklad,fakturácia-všade meno vystaviteľa,no vo faktúre sa mi to neukáže.. tak to asi píšem niekde inde:confused:
Maruška54
31.05.08,09:07
Skús zatvoriť ALFU a reštartovať počítač
csi
16.06.08,08:40
Prosím o radu. Pri nahadzovaní bločkov do PD sa mi nedá suma rozdeliť na DPH.Zapíše sa len základ a dph nie. Ale v evidencií záväzkov sa mi to dá rozčleniť.
sumak
17.06.08,18:17
Ahojte.

Da sa v Alfe vystavit faktura v anglickom jazyku (vsetky nalezitosti v anglictine)? Existuje nejaky hotovy plugin, alebo viem niekde preeditovat vzor faktury zo slovenciny do anglictiny? Idealne by bolo mat aj svk aj eng. Vdakaa.
sumak
17.06.08,20:32
Trosku som pohladal a nasiel som to.

Tlac fakturu - Zostava - Profi anglictina + export do lubovolneho suboru

Nieco zo mna bude...
Beatrice
22.06.08,17:55
prosím poraďte mi, ako v Alfe uhradím došlú zahraničnú faktúru zaevidovanú z EUR na SK ale zaplatenú v Poľských Zlot. Uhradiť mi program dovolí len v EUR. Možno sa to dá aj ináč?
Ďakujem za radu.
rodina1
27.06.08,09:06
Dobrý deň. Prosím Vás, v Alfe by som si chcela vytlačiť zostavu - záväzky, ale len dodávateľské faktúry. Keď dám filter, v ktorom si zadám len faktúry, tak na obrazovke mi zostanú len dodávateľské faktúry. Potom si dám tlačiť, a vytlačí sa mi všetko (aj interné doklady, aj mzdové záväzky). Neviete mi niekto poradiť? Ďakujem :eek:http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
zuhl
27.06.08,09:30
Keď dáš ten filter, tak poto ideš do tlač-záväzky a tam si zaklikneš len označené záznamy.
rodina1
27.06.08,09:47
Keď dáš ten filter, tak poto ideš do tlač-záväzky a tam si zaklikneš len označené záznamy.
Neviem, kde robím chybu. Dám si filter len faktúry, potom idem do označovania, dám si Označ všetko. Tak ako si napísala dám tlač - záväzky, zakliknem si len označené záznamy, a vytlačí mi to aj tak všetko. Neviem.

Už som na to prišla. Pri označovaní nesmiem dať - všetko, ale len výber. Potom mi vytlačí len dodávateľské faktúry. Ďakujem za pomoc.
erika_H
05.07.08,15:22
Ahojte,viete mi prosím poradiť-keď som namiesto úhrady z banky dala úhradu z pokladnice-ako to prepísať?
Keď dám opraviť konkrétny doklad,opraví mi to iba na úrovni pokladnice.
Ak by som ho vymazala a dala novú úhradu z banky,dá mi ho do peň.denníka na koniec.
Ak dám zoradiť podľa dátumu,všetko mi to poprehadzuje podľa seba (keď mám totiž aj na 1 deň 10-20 úhrad,nezávisle odo mňa ich Alfa poprehadzuje,a to by som nerada--keďže by mi to poprehadzovala od začiatku roka:(
čo by ste s týmto robili?mali ste už taký prípad?
ďakujem moc
Manual
05.07.08,18:52
Ahojte,viete mi prosím poradiť-keď som namiesto úhrady z banky dala úhradu z pokladnice-ako to prepísať?
Keď dám opraviť konkrétny doklad,opraví mi to iba na úrovni pokladnice.
Ak by som ho vymazala a dala novú úhradu z banky,dá mi ho do peň.denníka na koniec.
Ak dám zoradiť podľa dátumu,všetko mi to poprehadzuje podľa seba (keď mám totiž aj na 1 deň 10-20 úhrad,nezávisle odo mňa ich Alfa poprehadzuje,a to by som nerada--keďže by mi to poprehadzovala od začiatku roka:(
čo by ste s týmto robili?mali ste už taký prípad?
ďakujem moc
V prvom rade si sprav zálohu aktuálneho účtovníctva pred prečíslovaním.
erika, musíš vymazať pokladňu a dať nanovo úhradu cez BU ako má byť. Úhrada bude na konci PD.
Potom si dáš zoradiť denník podľa dátumu = to vieš. Ďalej dáš prečíslovať pokladňu aby si mala chronólogiu číselného radu.
Potom dáš prečíslovať položky BV, ale zadaj si tam od ktorej položky v PD úplne prvý stĺpec v ľavo, napr. to môže byť od položky 645 pri ktorom je dátum napr. 5.6.2008. Samozrejme musíš tam dať správny číslo BV. Ak to takto zadáš, program ti prečísluje banku od tohto čísla a mesiace pred tým zostanú nedotknuté. Ja to takto bežne robím a funguje to bez problémov.
Alebo program ponúka prečíslovať len položky, ktoré si označíš.
Máš viac možností.
Veľa zdaru.
erika_H
06.07.08,06:38
V prvom rade si sprav zálohu aktuálneho účtovníctva pred prečíslovaním.
erika, musíš vymazať pokladňu a dať nanovo úhradu cez BU ako má byť. Úhrada bude na konci PD.
Potom si dáš zoradiť denník podľa dátumu = to vieš. Ďalej dáš prečíslovať pokladňu aby si mala chronólogiu číselného radu.
Potom dáš prečíslovať položky BV, ale zadaj si tam od ktorej položky v PD úplne prvý stĺpec v ľavo, napr. to môže byť od položky 645 pri ktorom je dátum napr. 5.6.2008. Samozrejme musíš tam dať správny číslo BV. Ak to takto zadáš, program ti prečísluje banku od tohto čísla a mesiace pred tým zostanú nedotknuté. Ja to takto bežne robím a funguje to bez problémov.
Alebo program ponúka prečíslovať len položky, ktoré si označíš.
Máš viac možností.
Veľa zdaru.
ja by som najradšej,keby sa dala použiť voľba "zoradiť denník podľa dátumu-ale iba od 1.5.2008 napr..." lebo všetko predtým mi poprehadzuje:(
lebo keď dám zoradiť denník podľa dátumu,pomení mi čísla zapísané v peň.denníku pod číslom..:(
a ja si poradové číslo v peň.denníku píšem aj na pokl.doklady,aj na bank.výpis,takže mi to nebude sediť..:mee:
Manual
06.07.08,09:07
ja by som najradšej,keby sa dala použiť voľba "zoradiť denník podľa dátumu-ale iba od 1.5.2008 napr..." lebo všetko predtým mi poprehadzuje:(
lebo keď dám zoradiť denník podľa dátumu,pomení mi čísla zapísané v peň.denníku pod číslom..:(
a ja si poradové číslo v peň.denníku píšem aj na pokl.doklady,aj na bank.výpis,takže mi to nebude sediť..:mee:
Ano, zoradiť sa dá len celkove, ale ty si po každom zaúčtovanom mesiaci nezoraďuješ doklady dátumovo ? Ale prečíslovávať sa dá aj od konkrétneho dátumu alebo položky v PD ako som písal vyššie.
Ja to robím tak, že po každom zaúčtovanom mesiaci si dám zoradiť podľa dátumu a prečíslovať. A keď mám hotový ďalší mesiac a dám zoradiť podľa dátumu, tak aj keď mi to zoradí všetko, ale s tým predošlým mesiacom sa nestane nič, lebo tam nie je čo zoraďovať ani prečíslovávať = pretože už je zoradený a prečíslovaný z minulého rázu.
Takže zostane už len pravdepodobne ručná práca.
danuliena
06.07.08,15:34
Chcem sa opýtať...prečo sa mi nedá dostať F7 do čísla daňového dokladu v pridaní nového záväzku v Alfe??? Ak tam aj napíšem číslo faktúry pri uzavretí mi to vypíše : že nemám zadané číslo daňového dokladu a že v module kontroly sa absencia týchto údajov prejaví dvoma chybami pri DPH
danuliena
06.07.08,15:40
no, tak už nič. Už som nato prišla.
erika_H
06.07.08,17:22
Ano, zoradiť sa dá len celkove, ale ty si po každom zaúčtovanom mesiaci nezoraďuješ doklady dátumovo ? Ale prečíslovávať sa dá aj od konkrétneho dátumu alebo položky v PD ako som písal vyššie.
Ja to robím tak, že po každom zaúčtovanom mesiaci si dám zoradiť podľa dátumu a prečíslovať. A keď mám hotový ďalší mesiac a dám zoradiť podľa dátumu, tak aj keď mi to zoradí všetko, ale s tým predošlým mesiacom sa nestane nič, lebo tam nie je čo zoraďovať ani prečíslovávať = pretože už je zoradený a prečíslovaný z minulého rázu.
Takže zostane už len pravdepodobne ručná práca.
no ja to robím tak,že si to účtujem priamo porade,dátumovo.. potom si doklady skontrolujem,očíslujem a idem na ďalší mesiac..
takže nemusím dávať dátumovo zotrieďovať.No ak by som dala,napr. mám 10 úhrad z dňa 10.5.2008,mám to porade,v peň.denníku pod číslami 911-920.Keď dám zotriediť podľa dátumu,tak mi týchto 10 úhrad poprehadzuje,tzn. to čo mám teraz pod číslom 911,môže by 910atď.. a tak poprehadzuje celý rok - teda dátumy budú po rade,aj úhrady,iba čísla v peň.denníku sa pomenia a ja ich už mám napísané perom v bank.výpise aj na výdavkových a príjm.pokladničných dokladoch-takže by mi to nesedelo:(
Manual
06.07.08,19:21
no ja to robím tak,že si to účtujem priamo porade,dátumovo.. potom si doklady skontrolujem,očíslujem a idem na ďalší mesiac..
takže nemusím dávať dátumovo zotrieďovať. Ako vidíš z vlastnej skúsenosti mala by si... No ak by som dala,napr. mám 10 úhrad z dňa 10.5.2008,mám to porade,v peň.denníku pod číslami 911-920.Keď dám zotriediť podľa dátumu,tak mi týchto 10 úhrad poprehadzuje,tzn. to čo mám teraz pod číslom 911,môže by 910atď.. a tak poprehadzuje celý rok - teda dátumy budú po rade,aj úhrady,iba čísla v peň.denníku sa pomenia a ja ich už mám napísané perom v bank.výpise aj na výdavkových a príjm.pokladničných dokladoch-takže by mi to nesedelo:(
Ale aj ja si to najprv nachystám a zoradím dátumovo, ale aj tak dám vždy po ukončení mesiaca zotriediť a prečíslovať všetko čo sa dá, aby si to SW "upratal podľa seba" a až potom idem číslovať. Potom sa mi nikdy nestane že po zaúčtovaní ďalšieho mesiaca a jeho zoradení niečo stalo s predchádzajúcim mesiacom. Teraz už je neskoro, ale pre r. 2009 odporúčam tiež vždy zotrieďovať a prečíslovať a číslovať doklady až potom...
rodina1
07.07.08,09:48
Ale aj ja si to najprv nachystám a zoradím dátumovo, ale aj tak dám vždy po ukončení mesiaca zotriediť a prečíslovať všetko čo sa dá, aby si to SW "upratal podľa seba" a až potom idem číslovať. Potom sa mi nikdy nestane že po zaúčtovaní ďalšieho mesiaca a jeho zoradení niečo stalo s predchádzajúcim mesiacom. Teraz už je neskoro, ale pre r. 2009 odporúčam tiež vždy zotrieďovať a prečíslovať a číslovať doklady až potom...
Číslovať doklady až potom ... je niekedy problém, pretože napr. pod jedným VPD mám v PD až dve úhrady. Teda napr. úhrada za materiál a následne prevádzková réžia (keď mám na doklade z ERP takýto nákup). V Alfe je treba sledovať aj čas, kedy sa zápisy do PD uskutočňovali. Som s Alfou "kamarát" len od začiatku roka, ale naučila som sa vždy v počítači si nastaviť iný čas. Napr. keď nahadzujem príjem tak si dám 7.oo hod., keď idem nahadzovať výdaj, tak si dám iný čas a keď banku, tak iný. Potom mi pri zoradení PD podľa dátumu nerozhádže doklady. lebo Alfa kontroluje nielen dátum ale aj čas.
Manual
07.07.08,14:55
Číslovať doklady až potom ... je niekedy problém, pretože napr. pod jedným VPD mám v PD až dve úhrady. Teda napr. úhrada za materiál a následne prevádzková réžia (keď mám na doklade z ERP takýto nákup). V Alfe je treba sledovať aj čas, kedy sa zápisy do PD uskutočňovali. Som s Alfou "kamarát" len od začiatku roka, ale naučila som sa vždy v počítači si nastaviť iný čas. Napr. keď nahadzujem príjem tak si dám 7.oo hod., keď idem nahadzovať výdaj, tak si dám iný čas a keď banku, tak iný. Potom mi pri zoradení PD podľa dátumu nerozhádže doklady. lebo Alfa kontroluje nielen dátum ale aj čas.
Nie je problém číslovať "až potom". Ak aj máš na bločku materiál a réžiu, a keď ho účtuješ na 2x musí sa ti zoradiť dátumovo aj časovo za seba, lebo zaúčtovanie bločku do materiálu a réžie robíš hneď po sebe /aspoň dúfam/. Nič iné sa medzi ne nemôže dostať, pretože nič iné v tom momente neúčtuješ / len ten jeden bloček z ERP/. Dostať medzi takto zaúčtovaný materiál a réžiu by sa mohlo niečo v tom prípade, keby si napr. na druhý deň zaúčtovala bloček s takým istým dátumom a čas jeho zaúčtovania by bol zhodou okolností taký, že by si sa "trafila" medzi už zaúčtovaný materiál a réžiu. Ale ani to nie je problém, lebo čas zaúčtovania sa dá pri zaúčovávaní operatívne posunúť = vidíš ho v ľavo v okne.
Tak s prestavovaním času to ma nenapadlo :). No ľudia sú koumáci :D
cactus
07.07.08,15:01
Číslovať doklady až potom ... je niekedy problém, pretože napr. pod jedným VPD mám v PD až dve úhrady. Teda napr. úhrada za materiál a následne prevádzková réžia (keď mám na doklade z ERP takýto nákup). V Alfe je treba sledovať aj čas, kedy sa zápisy do PD uskutočňovali. Som s Alfou "kamarát" len od začiatku roka, ale naučila som sa vždy v počítači si nastaviť iný čas. Napr. keď nahadzujem príjem tak si dám 7.oo hod., keď idem nahadzovať výdaj, tak si dám iný čas a keď banku, tak iný. Potom mi pri zoradení PD podľa dátumu nerozhádže doklady. lebo Alfa kontroluje nielen dátum ale aj čas.


Tak s prestavovaním času to ma nenapadlo :). No ľudia sú koumáci :D

Zaujímavé, čo tá Alfa dokáže. Musím si to vyskúšať aj na mojom programe...
erika_H
07.07.08,18:58
no zo začiatku som to tiež tak robila,ako manual
najskôr som zaúčtovala,dala zoradiť podľa dátumu,a až potom očíslovala..
ale keď mi neskôr klient tak o 2 týždne priniesol doklady,ktoré mali byť ešte na začiatku mesiaca,tak som ich do peň.denníka zaúčtovala až na koniec PD,aj dátum bol posledný deň v mesiaci-a potom som už radšej nedávala zoradiť podľa dátumu,lebo ku koncu mesiaca bolo zas veľa úhrad,takých 20,tak by mi ich všetky poprehadzovalo s tými novými popridávanými,a by som musela poprečiarkovať číslovanie,tak odvtedy si už nedávama zoraďovať podľa dátumu,lebo by mi to rozhádzalo inak,ako mám očíslované..
;)
erika_H
12.07.08,13:37
Dobrý deň prajem,chce poprosiť skúsenejších Alfákov o pomoc:
ako si účtujete došlú faktúru z ČR za tovar?
do záväzkov, typ dokladu "faktúra EU tovar"
a sumu zaúčtujem v CZK?

a potom treba niekde uviesť aj kurz podľa NBS ku dátumu vystavenia faktúry?

Ďakujem pekne vopred za radu.
erika_H
14.07.08,13:38
Dobrý deň prajem,chce poprosiť skúsenejších Alfákov o pomoc:
ako si účtujete došlú faktúru z ČR za tovar?
do záväzkov, typ dokladu "faktúra EU tovar"
a sumu zaúčtujem v CZK?

a potom treba niekde uviesť aj kurz podľa NBS ku dátumu vystavenia faktúry?

Ďakujem pekne vopred za radu.

posúvam
babenko1
14.07.08,13:43
áno, je tam mena, jednotka meny, suma v cudzej mene, kurz pre evidenciu DPH, kurz pre záväzok, všetko toto vyplníš a potvrdíš SKK!
Darina1234
15.07.08,16:03
Prosim o pomoc, stane sa mi , že fakturu uhradzam rovno vkladom na učet dodavatela a vtedy v banke platim poplatok napr. v sporitelni 39Sk. Čo s tou sumou, možem ju niekde zaevidovat
Kathryn
15.07.08,16:07
sumu zaeviduj ako prevádzkovú réžiu.
Tweety
15.07.08,16:28
Prosim o pomoc, stane sa mi , že fakturu uhradzam rovno vkladom na učet dodavatela a vtedy v banke platim poplatok napr. v sporitelni 39Sk. Čo s tou sumou, možem ju niekde zaevidovat
Ak máš na poplatok doklad zaúčtuješ ju ako VOZD-réžia.
danuliena
20.07.08,14:52
niekde predtým som čítala, že mzdy sa účtujú cez pokladňu...ale keď si dám stiahnuť mzdy z olympu, hodí mi výplaty aj odvody do záväzkov..hoc si myslím, že tak to jej aj správne, veď to je záväzok.. Ale dáva mi to do stlpca peň. denníka ako prev. réžiu...je to tak správne????
Manual
20.07.08,15:11
niekde predtým som čítala, že mzdy sa účtujú cez pokladňu...ale keď si dám stiahnuť mzdy z olympu, hodí mi výplaty aj odvody do záväzkov..hoc si myslím, že tak to jej aj správne, veď to je záväzok.. Ale dáva mi to do stlpca peň. denníka ako prev. réžiu...je to tak správne????
V réžii to nie je právne, veď sa to dá prepísať tak tam daj stlpec mzdy:)
danuliena
20.07.08,15:13
V réžii to nie je právne, veď sa to dá prepísať tak tam daj stlpec mzdy:)
no veď som si to aj myslela....len neviem prečo mi to tam automaticky dal... Ďakujem.
Modroocko
20.07.08,19:42
Dobrý deň prajem,chce poprosiť skúsenejších Alfákov o pomoc:
ako si účtujete došlú faktúru z ČR za tovar?
do záväzkov, typ dokladu "faktúra EU tovar"
a sumu zaúčtujem v CZK?

a potom treba niekde uviesť aj kurz podľa NBS ku dátumu vystavenia faktúry?

Ďakujem pekne vopred za radu.

Veď si si odpovedal sama. Áno, fa zaeviduješ v záväzkoch, typ dokladu (to je najdôležitejšie) - "Faktúra EU (tovar)" ak ide o tovar. Zadáš dátum vystavenia, obdržania fa, splatnosť a dátum zdaniteľného plnenia, potom musíš zadať menu (CZK), jednotku 1, sumu v cudzej mene a potom, keď sa presunieš na políčko "kurz pre evidenciu DPH", všimni si, že sa ti farebne vysvieti dátum, k tomuto dátumu zadáš kurz podľa kurzového lístka NBS, plynule prechádzaš na políčko "kurz pohľadávka/záväzok" a opäť sa ti farebne vysvieti jeden z dátumov (došlo dňa). To sú také blbovzdorné pomôcky, ktoré uľahčujú prácu s Alfou. Opäť k vysvietenému dátumu zadáš kurz podľa kurzového lístka NBS a suma v SKK sa vypočíta sama. Pozor! Ak by si aj mala fa z ČR uvedenú v SKK (aj to sa môže stať), pre potreby DPH musíš vyplniť menu SKK, jednotku, sumu v SKK, kurz dáš 1,00. Samozdanenie potom program urobí sám, ty len potvrdíš, že chceš doklad zahrnúť do DPH.
danuliena
24.07.08,15:57
Potrebovala by som pomoc. Keď si nahadzujem do denníka dennú tržbu....dph v programe mi nesedí s dph na bločku. Ako to mám spraviť???.... Mám to niekde zmeniť??? neviem...prosím o radu. priklad? tržba 12753,50 dph 2034,80
danuliena
24.07.08,16:08
Potrebovala by som pomoc. Keď si nahadzujem do denníka dennú tržbu....dph v programe mi nesedí s dph na bločku. Ako to mám spraviť???.... Mám to niekde zmeniť??? neviem...prosím o radu. priklad? tržba 12753,50 dph 2034,80
posúvam...
Beata
24.07.08,17:24
Potrebovala by som pomoc. Keď si nahadzujem do denníka dennú tržbu....dph v programe mi nesedí s dph na bločku. Ako to mám spraviť???.... Mám to niekde zmeniť??? neviem...prosím o radu. priklad? tržba 12753,50 dph 2034,80
Vidím to tak, že pri nahadzovaní príjmu v pokladni, hneď vedľa sumy naľavo, stlačíš "Podrobný rozpis DPH", otvorí sa Ti tabuľka s rozpisom. Vypočítaj si na Tvoju DPH základ => 2034,8 / 0,19 = 10709,50. Tento základ si zadaj do stĺpca "Základ", v prvom riadku 19%. Vyráta Ti DPH a v treťom riadku 0%, v stĺpci "Základ", zadaj rozdiel, tj 9,20.
babenko1
24.07.08,17:26
Vidím to tak, že pri nahadzovaní príjmu v pokladni, hneď vedľa sumy naľavo, stlačíš "Podrobný rozpis DPH", otvorí sa Ti tabuľka s rozpisom. Vypočítaj si na Tvoju DPH základ => 2034,8 / 0,19 = 10709,50. Tento základ si zadaj do stĺpca "Základ", v prvom riadku 19%. Vyráta Ti DPH a v treťom riadku 0%, v stĺpci "Základ", zadaj rozdiel, tj 9,20.ešte doplním.. vypni si automatické vypočítavanie dph, lebo to inak nevyplníš :-)
Beata
24.07.08,17:30
ešte doplním.. vypni si automatické vypočítavanie dph, lebo to inak nevyplníš :-)

Nie je potrebné vypínať automatické vypočítavanie DPH. Ak bude postupovať tak, ako som napísala, bude to OK ;)
Darina1234
05.08.08,14:06
Prosim o pomoc, vystavujem fakturu v Alfe a pos Sk mi zobrazuje cenu v eurach, ale s nespravnym kurzom, prosím ako to mam nadstavit, aby mi davalo spravnym prepočtom?
Beata
05.08.08,14:11
Prosim o pomoc, vystavujem fakturu v Alfe a pos Sk mi zobrazuje cenu v eurach, ale s nespravnym kurzom, prosím ako to mam nadstavit, aby mi davalo spravnym prepočtom?
Máš stiahnutú najnovšiu verziu - 14.51?
optimistka
05.08.08,14:12
choď do číselníkov, režim účtovania, záložka prechod na euro, ak máš aktualizovanú verziu mal by ti program dávať automaticky kurz 30,1260, ak nie, zadaj v kolonke vlastný 30,1260, je to vpravo dole
Darina1234
05.08.08,14:19
Dakujem, už je to Ok. Ešte prosím , čo znamena ta verzia 14.51, to si ju mám stiahnut z krosackej stranky?
Beata
05.08.08,14:22
Samozrejme, z krosáckej stránky. Aj keď máš otvorenú ALFU, tak vľavo hore, na karte "Alfa", keď klikneš, otvorí sa Ti menu a tam máš ponuku "Stiahnutie upgrade z internetu".
Ale osobne by som neprepisovala v číselníkoch vlastný kurz Euro, ako písala vyššie pisateľka. Ak si upgradneš verziu, nastaví Ti to tam samo.
optimistka
05.08.08,15:05
myslela som to viac menej ako núdzové riešenie
danuliena
17.08.08,15:20
začínam v účtovníctve...takže mám zopár otázok: aký typ dokladu pri nahadzovaní do záväzkov dávate pri zaplatení DPH, odvodov do SP,ZP za SZČO a zamestnancov????
danuliena
17.08.08,15:25
..A ešte...ak splácame do sociálnej poisťovne...je potrebné to tiež cez záväzky, alebo to stačí cez výdaj z pokladne....a účtovať to ako odvody ale iné????....
danuliena
17.08.08,15:33
a poplatok za odpad je prev.réžia????.....
kikoza
17.08.08,16:15
začínam v účtovníctve...takže mám zopár otázok: aký typ dokladu pri nahadzovaní do záväzkov dávate pri zaplatení DPH, odvodov do SP,ZP za SZČO a zamestnancov????

Nerozumien presne, čo myslíš pod "typ dokladu". Ak interné číslo tak si to možeš sama vytvoriť. Ja mám všetko, čo súvisí so mzdami ako M potom rok a mesiac
kikoza
17.08.08,16:17
..A ešte...ak splácame do sociálnej poisťovne...je potrebné to tiež cez záväzky, alebo to stačí cez výdaj z pokladne....a účtovať to ako odvody ale iné????....
Lepšie je to účtovať cez záväzky, pretože máš hneď párovanie a vidíš čo je uhradené a čo nie
kikoza
17.08.08,16:18
a poplatok za odpad je prev.réžia????.....
Áno je to prevádzková réžia.
Zita5
17.08.08,16:22
..A ešte...ak splácame do sociálnej poisťovne...je potrebné to tiež cez záväzky, alebo to stačí cez výdaj z pokladne....a účtovať to ako odvody ale iné????....

Treba upresniť ,čo splácate a za koho .
JA osobne si myslím , že ak sú to nezaplatené odvody do fondov za minulé obdobie , tak tie by mali v Knihe záväzkov byť už zaúčtované-zapísané a mali by sa zobrazovať ako neuhradené .Potom tie platby treba odpisovať resp. znižovať z týchto záväzkov na základe platieb .
Treba to posúdiť aj z tejto stránky , čo splácate .
Manual
17.08.08,17:32
Ešte trošku doplním Zitku, uvádzať v KZ treba, pretože by sa mala dodržiavať zásada pravdivého zobrazovania stavu účtovnej jednotky. Ak nemá zaplatené napr. poistné na ZP alebo SP, tak má voči týmto poisťovniam záväzok a tento stav musí byť niekde zdokumentovaný.
danuliena
17.08.08,17:33
Treba upresniť ,čo splácate a za koho .
JA osobne si myslím , že ak sú to nezaplatené odvody do fondov za minulé obdobie , tak tie by mali v Knihe záväzkov byť už zaúčtované-zapísané a mali by sa zobrazovať ako neuhradené .Potom tie platby treba odpisovať resp. znižovať z týchto záväzkov na základe platieb .
Treba to posúdiť aj z tejto stránky , čo splácate .
no to je v tom, že účtovníčka ešte nedodala nič ohľadom účtovníctva...takže mám v tom trošku chaos..áno sú to odvody ešte za minulý rok. Takže podľa toho by som to mohla dať len cez pokladňu, nie????...
danuliena
17.08.08,17:35
Nerozumien presne, čo myslíš pod "typ dokladu". Ak interné číslo tak si to možeš sama vytvoriť. Ja mám všetko, čo súvisí so mzdami ako M potom rok a mesiac
nie.. Ak si vytváram nový záväzok, tak tam mám typy dokladov...ako faktúra,úvery a tak...
kikoza
17.08.08,17:40
určite by som si vypýtala podklady z minulého roka a tam by to malo byť ako záväzok v knihe záväzkov. Potom by som si k tomu záväzku priradila úhradu.
kikoza
17.08.08,17:42
nie.. Ak si vytváram nový záväzok, tak tam mám typy dokladov...ako faktúra,úvery a tak...
môžeš si dať "iný" a tam si vytvoriť svoje číslovanie
danuliena
17.08.08,17:55
určite by som si vypýtala podklady z minulého roka a tam by to malo byť ako záväzok v knihe záväzkov. Potom by som si k tomu záväzku priradila úhradu.
no veď som si ich už párkrát pýtala...mala to odovzdať do konca júla....pretože vraj nemá spravené veci od januára....hrôza....
Zita5
17.08.08,18:09
no to je v tom, že účtovníčka ešte nedodala nič ohľadom účtovníctva...takže mám v tom trošku chaos..áno sú to odvody ešte za minulý rok. Takže podľa toho by som to mohla dať len cez pokladňu, nie????...

Cez pokladňu účtujete vtedy , ak poistné je zaplatené poštovou poukážkou , alebo priamo v pokladni Sociálnej poisťovni resp.Zdravotnej poisťovni . Vtedy ide o výdaj v hotovosti z pokladne . Zároveň platbu spárujete so záväzkom .

Ak ,ale platba bude uhradená cez bankový účet prevodným príkazom , tak budete účtovať cez banka - výdaj a spárujete platbu so záväzkom .

Záväzok sa Vám v oboch prípadoch zníži .
danuliena
17.08.08,18:11
Cez pokladňu účtujete vtedy , ak poistné je zaplatené poštovou poukážkou , alebo priamo v pokladni Sociálnej poisťovni resp.Zdravotnej poisťovni . Vtedy ide o výdaj v hotovosti z pokladne . Zároveň platbu spárujete so záväzkom .

Ak ,ale platba bude uhradená cez bankový účet prevodným príkazom , tak budete účtovať cez banka - výdaj a spárujete platbu so záväzkom .

Záväzok sa Vám v oboch prípadoch zníži .
ďakujem veľmi pekne...
biba187
18.08.08,20:29
poraďte mi prosím účtujem v alfe banku v EUR je to VÚB účet všetky položky účtujem podľa kurzu NBS a príslušného dátumu ale konečná suma v SKK sa mi nezhoduje s konečnou sumou podľa banky robí mi to rozdiel 1,24 Sk, čo s tým zaúčtovať to cez ID ? Sumy v EUR mi sedia aj kurzy NBS ale prepočet v SKK mi zaokrúhľuje a tým pádom mi robí inú sumu v SKK nie podľa banky dá sa to zaokrúhlenie niekde nastaviť? alebo to riešiť tým ID? poraďte skúsenejší prosím.
biba187
19.08.08,06:10
nevie mi nikto skúsenejší poradiť prosím?
biba187
19.08.08,06:52
posúvam
biba187
19.08.08,09:26
Vie mi niekto poradiť prosím na 616?
biba187
19.08.08,10:44
SW alfa účtujem VÚB výpis v EUR, platca DPH:
čo urobiť keď mi suma v SKK v účtovníctve nesedí so sumou v SKK na bankovom výpise?
v EUR je všetko ok aj kurzy sú ok podľa NBS, rozdiel je 1,24 SK.
čo s tým ? ? ?
biba187
19.08.08,17:56
Vie mi niekto poradiť ako to vyrovnať ? cez ID? alebo sa to dá v programe nastaviť ? prosím poraďte.
rodina1
20.08.08,08:22
V tomto ti neviem poradiť, lebo nič také nerobím. Ale keď pôjdeš na stránku KROSu - Podpora užívateľom a dáš si Alfa - Fórum užívateľov a zadáš otázku, tak ti určite odpovedia. Ja som písala už viackrát a vždy mi odpovedali.
erika_H
07.09.08,09:00
prosím, ako si nahadzujete došlú zahran.fa v alfe?
kurz DPH je kurz NBS platný v daň vzniku daň.povinnosti-tj. deň vyhotovenia faktury
a kurz záväzku je kurz,kedy bola faktúra spolu s tovarom doručená?
Ďakujem
LubenaK
08.09.08,20:28
K príspevku 623:
Kurz záväzku je deň, kedy sa faktúra zaúčtuje v evidencii záväzkov, teda kedy nastal účtovný prípad v účtovníctve, áno je to dátum doručenia FA, alebo ak príde spolu s tovarom, tak dátum príjmu tovaru.
K príspevku 616:
Na devízovom účte sa účtuje vždy iba kurzom NBS, čo je v Tvojom prípade správne. Ak si banka prepočítava zostatky a obraty na účte svojím kurzom, toto si nevšímaj, pre Tvoje účtovníctvo je to bezpredmetné.
madarik
09.09.08,15:13
Prosím vás, ako mám zaúčtovať, keď dostávam od podnájomníka štvrťročne preddavky na plyn a vodné, stočné. Plyn pritom platím mesačne a vodu raz za pol roka. A ako mám zaevidovať faktúry s nulovou sumou ktoré z tohto vyplývajú
L-M
19.09.08,07:00
Dobrý deň, včera som tu našla takú super tému- ohľadom ALFY- bolo tam kopa linkov skoro na všetko , čo sa tohoto programu týka. Ale asi som si zle zapamätala názov, neviete mi poradiť?:mee:
Hľadala som všetko so slovíčkom Alfa- ale buď to tam nie je ,alebo som slepá.
Keby sa našla dajaká dobrá duša,ktorá vie o ktorej téme hovorím, budem veľmi ďačná.:)
Ďakujem
cactus
19.09.08,07:13
L-M
19.09.08,07:42
L-M skús tieto témy

http://www.porada.sk/f50-omega-alfa-olymp.html
Dík práve to prelúskavam,ale už ma tuším z toho bolia oči.;)
Lucia
Aljok
19.09.08,07:43
Dobrý deň, včera som tu našla takú super tému- ohľadom ALFY- bolo tam kopa linkov skoro na všetko , čo sa tohoto programu týka. Ale asi som si zle zapamätala názov, neviete mi poradiť?:mee:
Hľadala som všetko so slovíčkom Alfa- ale buď to tam nie je ,alebo som slepá.
Keby sa našla dajaká dobrá duša,ktorá vie o ktorej téme hovorím, budem veľmi ďačná.:)
Ďakujem
Hľadáš túto tému?
http://www.porada.sk/t24758-alfa-suhrn-otazok.html
KvetkaK
19.09.08,08:07
K príspevku 623:
Kurz záväzku je deň, kedy sa faktúra zaúčtuje v evidencii záväzkov, teda kedy nastal účtovný prípad v účtovníctve, áno je to dátum doručenia FA, alebo ak príde spolu s tovarom, tak dátum príjmu tovaru.
K príspevku 616:
Na devízovom účte sa účtuje vždy iba kurzom NBS, čo je v Tvojom prípade správne. Ak si banka prepočítava zostatky a obraty na účte svojím kurzom, toto si nevšímaj, pre Tvoje účtovníctvo je to bezpredmetné.
Ja už začínam byť úplne pomýlena z toho, aký kurz mám použiť pri účtovaní zahraničnej faktúry, lebo vždy som to účtovala kurzom zo dňa prijatia faktúry, ale po prečítaní príspevkov tu na porade a aj v helpe programu OMEGA, som začala používať kurz zo ďna kedy bol skutočne dodaný tovar. Je to tak nesprávne?:confused:
KvetkaK
22.09.08,06:29
Skúšam posunúť....
sway
22.09.08,07:05
Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), ale mne sa do tej kolonky ze DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu

Ak nie si platcom DPH do nákladov si dávaš výdavky vrátane DPH, takže je jasné že ak si si v ALFE pri založení firmy zaklikol neplátca DPH do kolonky DPH Ťa nemá dôvod pustiť, ak sa staneš platcom DPH kolonku si odklikneš a režim DPH bude fungovať.;)
sway
22.09.08,07:09
poraďte mi prosím účtujem v alfe banku v EUR je to VÚB účet všetky položky účtujem podľa kurzu NBS a príslušného dátumu ale konečná suma v SKK sa mi nezhoduje s konečnou sumou podľa banky robí mi to rozdiel 1,24 Sk, čo s tým zaúčtovať to cez ID ? Sumy v EUR mi sedia aj kurzy NBS ale prepočet v SKK mi zaokrúhľuje a tým pádom mi robí inú sumu v SKK nie podľa banky dá sa to zaokrúhlenie niekde nastaviť? alebo to riešiť tým ID? poraďte skúsenejší prosím.


Ja by som to zaúčtovala na réžiu cez banku - ako halierové vyrovnanie, ak je to do mínusu, ak do plusu ako príjem ODZ. ;)
kikoza
22.09.08,07:16
Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), ale mne sa do tej kolonky ze DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu

Ak nie si platcom DPH do nákladov si dávaš výdavky vrátane DPH, takže je jasné že ak si si v ALFE pri založení firmy zaklikol neplátca DPH do kolonky DPH Ťa nemá dôvod pustiť, ak sa staneš platcom DPH kolonku si odklikneš a režim DPH bude fungovať.;)
Sway, myslím, že zeaguješ na príspevok z roku 2005.:)
sway
22.09.08,07:27
Sway, myslím, že zeaguješ na príspevok z roku 2005.:)


tak buď mi blbne Mozila, alebo je to tu nejaké zmršené... som si kontrolovala dátum príspevku s otázkou.... :D

ja som mala na obrazovke príspevok na ktorý som odpovedala a potom posúvam, od Kvetkak.... no čo už....dík:)
ola
22.09.08,07:34
Dobrý deň, včera som tu našla takú super tému- ohľadom ALFY- bolo tam kopa linkov skoro na všetko , čo sa tohoto programu týka. Ale asi som si zle zapamätala názov, neviete mi poradiť?:mee:
Hľadala som všetko so slovíčkom Alfa- ale buď to tam nie je ,alebo som slepá.
Keby sa našla dajaká dobrá duša,ktorá vie o ktorej téme hovorím, budem veľmi ďačná.:)
Ďakujem

Myslím, že hľadáš toto:
http://www.porada.sk/t24758-alfa-suhrn-otazok.html

sway, myslím že aj mne tu šarapatí škriatok, niektoré staršie príspevky sa mi pred chvíľkou nezobrazili a teraz už sú tam...šme še pobavili :D
L-M
22.09.08,08:58
Myslím, že hľadáš toto:
http://www.porada.sk/t24758-alfa-suhrn-otazok.html

sway, myslím že aj mne tu šarapatí škriatok, niektoré staršie príspevky sa mi pred chvíľkou nezobrazili a teraz už sú tam...šme še pobavili :D
Ďakujem pekne za ochotu, v piatok mi to už našla" Aljok". Aj tak ste zlatí.:)
Predsa by som len potrebovala jednu radu - neviem ako mám nahodiť poistné za firemné autá - Aký doklad a stĺpec PD ? Nie je to faktúra,ale oznámenie so šekom- dám ako " iný doklad" a stĺpec PD - poistné? Môžem takto evidovať všetky poistné - aj poistné znalcov a FO (SZČO) :confused:
Lucia
Sarah
22.09.08,09:32
Poistné SZČO - Odvody do fondov
Poistné za fir. autá - Prevádzková réžia
L-M
22.09.08,10:33
Poistné SZČO - Odvody do fondov
Poistné za fir. autá - Prevádzková réžia
Ďakujem za odpoveď. Dajak som to pomotala :o- typ dokladu - som myslela "poistné" a stĺpec PD - prevádzková réžia. To poistné FO - som nemyslela do SP a ZP,ale poistné za škodu spôsobenú objednávateľovi- alebo také dačo- SZČO - je vlastník malej stav. firmy. Aj poistné znalca - prevádzková réžia??
Ešte raz vopred ďakujem za všetky odpovede.:)
Lucia
Manual
22.09.08,11:13
Ďakujem za odpoveď. Dajak som to pomotala :o- typ dokladu - som myslela "poistné" a stĺpec PD - prevádzková réžia. To poistné FO - som nemyslela do SP a ZP,ale poistné za škodu spôsobenú objednávateľovi- alebo také dačo- SZČO - je vlastník malej stav. firmy. Aj poistné znalca - prevádzková réžia??
Ešte raz vopred ďakujem za všetky odpovede.:)
Lucia
Áno.......
KvetkaK
23.09.08,05:42
Ja už začínam byť úplne pomýlena z toho, aký kurz mám použiť pri účtovaní zahraničnej faktúry, lebo vždy som to účtovala kurzom zo dňa prijatia faktúry, ale po prečítaní príspevkov tu na porade a aj v helpe programu OMEGA, som začala používať kurz zo ďna kedy bol skutočne dodaný tovar. Je to tak nesprávne?:confused:
Skúšam ešte raz posunúť....
sway
23.09.08,08:05
Ja už začínam byť úplne pomýlena z toho, aký kurz mám použiť pri účtovaní zahraničnej faktúry, lebo vždy som to účtovala kurzom zo dňa prijatia faktúry, ale po prečítaní príspevkov tu na porade a aj v helpe programu OMEGA, som začala používať kurz zo ďna kedy bol skutočne dodaný tovar. Je to tak nesprávne?:confused:

Myslím si že je to v poriadku, aj z pohľadu DPH aj z pohľadu účtovania, nakoľko pri DPH uplatňuješ samozdanenie, takže v pozícii voči štátu je to v poriadku a z hľadiska účtovania ti bude sedieť sklad - za koľko prijímaš tovar, taká suma je na sklade v príjemkách.;)
evka-janekova
24.09.08,06:38
Dobrý deň,

mala by som jednu otázočku: V evidencii závazkov v alfe mi stále svietia cervene faktúry, akoze sú neuhradene. Je to este z rokov 2006, 2007. Predchádzajúca účtovníčka asi zapatrošila VPD, ako mam zaevidovať úhradu z takéhoto obdobia? Da sa to cez interný doklad, s textom: nezaevidovaná úhrada alebo nejak podobne? Sú tu aj 2 firmy, ktoré medzičasom zanikli, teda od nic sa uz PPD nedočkám.

Dakujem za rady
optimistka
24.09.08,06:44
môžeš ten záväzok zlikvidovať aj týmto spôsobom cez interný doklad ale bude to ako výdaj neovplyvňujúci ZD, lebo úhrada nie je v tomto účtovnom období
sway
24.09.08,07:41
Dobrý deň,

mala by som jednu otázočku: V evidencii závazkov v alfe mi stále svietia cervene faktúry, akoze sú neuhradene. Je to este z rokov 2006, 2007. Predchádzajúca účtovníčka asi zapatrošila VPD, ako mam zaevidovať úhradu z takéhoto obdobia? Da sa to cez interný doklad, s textom: nezaevidovaná úhrada alebo nejak podobne? Sú tu aj 2 firmy, ktoré medzičasom zanikli, teda od nic sa uz PPD nedočkám.

Dakujem za rady

Ak si si istá, že je to uhradené, nemusíš ísť vôbec cez účtovníctvo, postačí, keď si príslušnú faktúru otvoríš, cez oprav a dolu máš tabuľku úhrady, tam si klikni na pridaj a pridaj natvrdo úhradu kde je možné aj popísať prečo uhrádzaš týmto spôsobom..., po pridaní úhrady ti faktúra už nebude figurovať ako neuhradená a prestane svietiť.;)
cactus
24.09.08,07:57
dostať sa momentálne na PORADU. SK do tejto témy je hotový horor....:mee:
Manual
07.10.08,18:51
Koncom roka by mal byť do programu alfa zapracovaný výpočet účtovných odpisov, tak ako ukladajú Postupy účtovania JU.
Informácia z Krosu.
Zita5
07.10.08,19:19
Pridám aj ja niečo .....;)

Vzájomné započítanie pohľadávok . (Zita , 01.10.2008, 11:37)
Kedy plánujete upraviť v programe ALFA v časti Pomôcky - Pomoc príklady , aby bolo účtovanie v súlade s Postupmi účtovania JU .

Napríklad § 14 odst.7 , ktorý znie


(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska platný ku dňu vzájomného započítania.

Podľa uvedeného , zápočet sa môže interným dokladom účtovať v peňažnom denníku cez len uzávierkové účtovné operácie .
Ďakujem .

.................................................. .............................................


re: Vzájomné započítanie pohľadávok . (Dingová Erika, 02.10.2008, 10:56, Reakcia na: Vzájomné započítanie pohľadávok .)
Uvedené informácie v elektronickom helpe budeme aktualizovať v koncoročnej verzii alfy. Pri vzájomnom zápočte faktúr pri účtovaní interného dokladu v peň.denníku, je potrebné uložiť interný doklad ako uzávierkový.
Pekný deň

.................................................. ...............................................


re: Vzájomné započítanie pohľadávok . (Zita , 02.10.2008, 12:36, Reakcia na: re: Vzájomné započítanie pohľadávok .)
Ďakujem za odpoveď . Myslím , že to už malo byť skôr , nakoľko užívatelia programu sú tými príkladmi uvádzaní do omylu .

re: Vzájomné započítanie pohľadávok . (Dingová Erika, 03.10.2008, 13:36, Reakcia na: re: Vzájomné započítanie pohľadávok .)
Ďakujeme za Vaše upozornenie, budeme sa snažiť čo najskôr upraviť elektronický help podľa platnej legislatívy.
Pekný deň


Zo stránky www.kros.sk
dule
07.10.08,20:01
Ahojte, ja mám české fa za práce vykonávané v ČR. Kurz prepočítavam ku dňu vystavenia faktúry. Robím to správne?
janasl
10.10.08,06:22
Poprosím o odpoveď jednej banálnej otázky:
došlá faktura: ZD 10.000,- DPH 1.190,- - zaúčtujem do knihy záväzkov,
stlpec prevádzková réžia, ZD aj DPH mi rozpíše a zapíšem DPH do evidencie DPH.
Nie je mi ale jasné, ako účtujem úhradu:
Mám pri úhrade z BÚ dať úhradu celých 11.900,- do VOZD(DPH tam nerozpisujem) - v evidencii je už pri zapisovaní fa do knihy záväzkov zaevidované.
Alebo musím úhradu tiež rozlíšiť na ZD 10000,- a DPH 1.900,-? Ale potom sa ma to tiež pýta, či sa to má zapísať do DPH. To by bolo ale zapísané duplicitne.


Alebo tam robím nejaké špeci operácie?
Manual
10.10.08,06:39
Poprosím o odpoveď jednej banálnej otázky:
došlá faktura: ZD 10.000,- DPH 1.190,- - zaúčtujem do knihy záväzkov,
stlpec prevádzková réžia, ZD aj DPH mi rozpíše a zapíšem DPH do evidencie DPH.
Nie je mi ale jasné, ako účtujem úhradu:
Mám pri úhrade z BÚ dať úhradu celých 11.900,- ano do VOZD nie, dáš hore réžia alebo čoho sa DF týka a SW si to sám zozčlení na DZ a DPH (DPH tam nerozpisujem) - v evidencii je už pri zapisovaní fa do knihy záväzkov zaevidované.
Alebo musím úhradu tiež rozlíšiť na ZD 10000,- a DPH 1.900,-? Ale potom sa ma to tiež pýta, či sa to má zapísať do DPH. Máš tam omylom zakliknuté Zápis do evidencie DPH.To by bolo ale zapísané duplicitne.


Alebo tam robím nejaké špeci operácie?
Takto by si to mala mať:
janasl
10.10.08,06:43
čiže faktúru pri úhrade rozpíšem na ZD a DPH, ale do evidencie DPH ju už nezapisujem.
Zita5
10.10.08,06:48
čiže faktúru pri úhrade rozpíšem na ZD a DPH, ale do evidencie DPH ju už nezapisujem.


Do evidencie DPH už nezapisujete , nakoľko tento zápis sa previedol pri zaúčtovaní DF v Knihe záväzkov a tam ste mali otázku -Zapísať do evidencie DPH" pri kliknutí áno , Vám to zapíše do uvedenej evidencie .

Pri účtovaní do PD si v konkrétnom dokla napr. v bankovom cez F7 vytiahnite z Knihy záväzkov príslušnú FA a tým by to malo byť správne , rozúčtuje sa to v PD a do DPH to druhý krát zapisovať nebude.

Len treba používať "F7" - Suma z evidencie záväzkov .
Manual
10.10.08,06:49
čiže faktúru pri úhrade rozpíšem na ZD a DPH, ale do evidencie DPH ju už nezapisujem.
Nie, si v PD, klik na Výdaj atď, prídeš k sume, klik na F7, vybereš záväzok, suma ti naskočí do okienka a rozpíše sa na DZ a DPH a odklikneš len uhraď záväzok, ostatné nemáš zakliknuté, OK ?
janasl
10.10.08,07:13
Ďakujem velice pekne :)
tibor1000
16.10.08,17:20
Dobrý večer prajem.Vedeli by ste mi prosím pomôcť s čerpaním SF v Alfe?
Tvorbu som zaúčtovať cez interný doklad-tvorba SR,aj zapísal do evidencie SF,teraz mám problém pri čerpaní SF,ako zaúčtovať.Mínusom cez tvorbu SF..?
Ďakujem.Príjemný večer prajem
tibor1000
18.10.08,14:48
Dobrý večer prajem.Vedeli by ste mi prosím pomôcť s čerpaním SF v Alfe?
Tvorbu som zaúčtovať cez interný doklad-tvorba SR,aj zapísal do evidencie SF,teraz mám problém pri čerpaní SF,ako zaúčtovať.Mínusom cez tvorbu SF..?
Ďakujem.Príjemný večer prajem
pomôžete mi prosím?
Heni
19.10.08,03:53
pomôžete mi prosím?
prekopírujem ti majlík z krosu ;) :

Otázka:
Ako správne zaúčtovať tvorbu a čerpanie zo sociálneho fondu v programe ALFA, ak nemám založený bankový účet pre sociálny fond?
Príklad:

Za mesiac február 2008 ste vytvorili povinný prídel do sociálneho fondu zo mzdy vášho zamestnanca vo výške 702,- Sk.

Tvorbu sociálneho fondu zaúčtujete následovne:

Uvedenú sumu 702,- Sk si zaevidujte do evidencie záväzkov s typom dokladu Mzdový záväzok a s predmetom fakturácie Tvorba sociálneho fondu.


TIP: Ak pri tvorbe miezd používate program Olymp, vytvorené mzdy môžete naimportovať do záväzkov priamo z tohto programu.








http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/content_embedded_large.3/0000034935.jpg

Úhradu sociálneho fondu zaúčtujte v peňažnom denníku. V časti Interný doklad zvoľte Výdavok. Účel – stĺpec peňažného denníka vyberte Tvorba sociálneho fondu. Pomocou tlačidla F7 vstúpte do evidencie záväzkov a vyberte sumu 702,-Sk. V spodnej časti výdavkového dokladu zapnite voľbu Zápis do evidencie sociálneho fondu a doklad uložte tlačidlom Ok. Na otázku, či chcete doklad uložiť ako uzávierkový, zvoľte NIE.








http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/content_embedded_large.3/0000034937.jpg

Po uhradení sumy v evidencii záväzkov, sa zobrazí formulár evidencie sociálneho fondu Tvorba – Zákonný prídel, ktorý potvrďte tlačidlom Ok.









http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/content_embedded_large.3/0000034939.jpg


Zamestnancovi prispejete na stravu zo sociálneho fondu v sume 1000,- Sk.
Čerpanie zo sociálneho fondu zaúčtujete v peňažnom denníku následovne:


V časti Pokladnica zvoľte Výdavok. Účel – stĺpec peňažného denníka vyberte Iný neovplyvňujúci daň z príjmu. V spodnej časti výdavkového dokladu zapnite voľbu Zápis do evidencie sociálneho fondu. Výdavkový pokladničný doklad uložte tlačidlom Ok.

http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/content_embedded_large.3/0000034941.jpg


Po uložení výdavkového dokladu sa zobrazí formulár evidencie sociálneho fondu so zakliknutou voľbou Čerpanie – Strava.
Uložte ho tlačidlom Ok.









http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/content_embedded_large.3/0000034943.jpg
any1212
26.10.08,09:48
Ak máš zakúpený "balík zakazníckej podpory "v programe Alfa možeš zavolať rovno do Krosu veľmi radi a odborne ti poradia čo sa týka používania programu.:)
IKA K
28.10.08,17:41
Prosím o informáciu ako sa vedie Kniha došlých faktúr v Alfe a tlač na konci zúčtovacieho obdobia. Možno je iný spôsob o ktorom neviem, ja som pracne vyhľadávala v evidencii záväzkov každú došlú faktúru, označila som každú osobitne a následne dala tlač označených záznamov v evidencii záväzkov. Prosím, ak viete iný spôsob....
Maruška54
28.10.08,17:48
Tlač-záväzky-evidencia a tam si vyberieš či chceš všetky, vyrovnané, nevyrovnané, za aké obdobie, spôsob zoradenia a druh zostavy.
sway
28.10.08,18:19
Prosím o informáciu ako sa vedie Kniha došlých faktúr v Alfe a tlač na konci zúčtovacieho obdobia. Možno je iný spôsob o ktorom neviem, ja som pracne vyhľadávala v evidencii záväzkov každú došlú faktúru, označila som každú osobitne a následne dala tlač označených záznamov v evidencii záväzkov. Prosím, ak viete iný spôsob....

Ak si si pri nahadzovaní dokladov zadávala TYP dokladu správne, teda, že bol rozlišovaný doklad Faktúra, mzdový záväzok a podobne, tak sa ti podarí označovanie tak, že najskôr si zadáš správny Filter a to tak, že si v Evidencii záväzkov zadáš v záložke zobraz zaklikneš na všetky, faktúry a x na všetky. A mala by si mať aj na obrazovke zobrazené už len faktúry a tie si potom na záložke označovanie označíš tak, že najskôr daj odznač všetko a potom daj označ VÝBER - a tu ti označí už len DF. a tie dáš tlačiť cez tretiu záložku Tlač a zadáš x na VŠETKY a OZNAČENÉ.
skôs, ak to nepôjde ozvi sa.;)
Manual
28.10.08,18:31
Ak si si pri nahadzovaní dokladov zadávala TYP dokladu správne, teda, že bol rozlišovaný doklad Faktúra, mzdový záväzok a podobne, tak sa ti podarí označovanie tak, že najskôr si zadáš správny Filter a to tak, že si v Evidencii záväzkov zadáš v záložke zobraz zaklikneš na všetky, faktúry a x na všetky. a vykliknúť ostatné aby tam nebolo x A mala by si mať aj na obrazovke zobrazené už len faktúry a tie si potom na záložke označovanie označíš tak, že najskôr daj odznač všetko a potom daj označ VÝBER - a tu ti označí už len DF. a tie dáš tlačiť cez tretiu záložku Tlač a zadáš x na VŠETKY a OZNAČENÉ.
skôs, ak to nepôjde ozvi sa.;)
trošku som ťa Ivka doplnil...:)
IKA K
28.10.08,21:35
Sway ďakujem veľmi pekne, vyskúšala som a podarilo sa mi to podľa tvojho výstižného návodu, mala som v záväzkoch u 2 položiek zle zadaný typ dokladu, ale hneď som to opravila, ukázala sa chyba, že to nepatrí do faktúr. Ušetrím čas a uľahčili ste mi prácu. Ďakujem aj Manualovi za upresnenie, je to fajn, že máme takých skvelých poraďákov ako ste vy. Vrelá vďaka....obom.
sway
29.10.08,05:53
Sway ďakujem veľmi pekne, vyskúšala som a podarilo sa mi to podľa tvojho výstižného návodu, mala som v záväzkoch u 2 položiek zle zadaný typ dokladu, ale hneď som to opravila, ukázala sa chyba, že to nepatrí do faktúr. Ušetrím čas a uľahčili ste mi prácu. Ďakujem aj Manualovi za upresnenie, je to fajn, že máme takých skvelých poraďákov ako ste vy. Vrelá vďaka....obom.


sa teším s tebou ;):):)
Maruška54
29.10.08,05:55
Ďakujem, pomohlo aj mne.
apsgroup
03.11.08,09:53
Prosim Vás potrebujem z Alfy vytlacit doklady z pen.dennika úctovane napr.ako nakup materialu. V denniku som si to vyfiltrovala, dala oznac, ostalo mi to modré a ked som dala tlacit tak nic. Ako by som to urobila? Ked som isla cez tlac dennika a dala som tlacit oznacene tak sa mi tam ukazal cely dennik. Ako by som to vyriesila? Ak Vás to moc nezatazi tak mi prosim poradte.
Ja s týmto programom kazdodenne nerobim, mám dojem ze uz mi to niekedy aj slo a neviem na to prist.
ola
03.11.08,10:12
Ja to robím takto: V ľavom rohu v PD si rozkliknem mini info V tom mám podrobné členenie. Kliknem na položku, ktorú chcem vytlačiť. Tá sa mi zobrazí na hlavnej stránke v PD, dám označiť-výber. A v tlači zakliknem - len označené a mne to funguje. Zobrazia sa mi len záznamy, ktoré mám označené
sway
03.11.08,10:25
skús toto

Prosim Vás potrebujem z Alfy vytlacit doklady z pen.dennika úctovane napr.ako nakup materialu. V denniku som si to vyfiltrovala - pred označením si zadaj najskôr ODZNAČ všetko a potom Označ VÝBER a musí to fungovať, dala oznac, ostalo mi to modré a ked som dala tlacit tak nic. Ako by som to urobila? Ked som isla cez tlac dennika a dala som tlacit oznacene tak sa mi tam ukazal cely dennik. Ako by som to vyriesila? Ak Vás to moc nezatazi tak mi prosim poradte.
Ja s týmto programom kazdodenne nerobim, mám dojem ze uz mi to niekedy aj slo a neviem na to prist.

daj vedieť či je to OK;)
erika_H
17.11.08,18:29
Dobry večer prajem,chcela by som vas poprosiť o radu pri učtovani nasledovneho:

Ako treba spravne zauctovat - ked zavazok za zamestnancov do zdravotnej poistovne za 9/2008 bol 4000 sk
to zauctujem do zavazkov
preplatok z predchadzajucich rokov-za zamestnsncov zdravotne odvody bol 2000 sk
takze zamestnavatel ma z 4000 sk v oktobri 2008 uhradit uz iba 2000 sk

nemam to s cim z minulych rokov zapocitat.. ja uctujem iba od r.2008,nic z predchadzajucich obdobi sa mi neprenasalo,naviac to zdravotna poistovna napocitala uz od r.2008
neviem,s cim vyparovat akoby neuhradenych 2000 sk zo zavazku mzdy za 9/2008,aby mi to v zavazkoch nesvietilo ako neuhradene..
zeby si zauctovat zavazky minusom 2000 sk-ako preplatok zdravotne odvody za zamestnancov?
Neviem ci to bude uplne spravne..
pomôže mi prosím niekto,kto už riešil takýto prípad?

Ďakujem
monika306
17.11.08,20:19
Ahojte, prosím o radu k číslovaniu dokladov. Ak chcem prečíslovať číselný rad BÚ, ktorý mám takýto 0001/001/001, čo mám urobiť, aby som to prečíslovala na B 001...., pretože ja postup viem, ale program ma do úpravy číselného radu nechce pustiť, F7 nie je vysvietené, už som účtovala, môže to súvisieť?
Idem do peň. denníka, označím doklad prvý, dám oprav a tam sa to nedá, prosím, vie niekto iný spôsob?
Vďaka
tinaM
17.11.08,20:29
Ahojte, prosím o radu k číslovaniu dokladov. Ak chcem prečíslovať číselný rad BÚ, ktorý mám takýto 0001/001/001, čo mám urobiť, aby som to prečíslovala na B 001...., pretože ja postup viem, ale program ma do úpravy číselného radu nechce pustiť, F7 nie je vysvietené, už som účtovala, môže to súvisieť?
Idem do peň. denníka, označím doklad prvý, dám oprav a tam sa to nedá, prosím, vie niekto iný spôsob?
Vďaka
Daj si "režim účtovania" a oprav si z automatického číslovania na užívateľské číslovanie. Poopravuj si jednotlivé bunky.
monika306
19.11.08,13:42
Ďakujem veľmi pekne, vyskúšam
erika_H
22.11.08,15:07
Dobry večer prajem,chcela by som vas poprosiť o radu pri učtovani nasledovneho:

Ako treba spravne zauctovat - ked zavazok za zamestnancov do zdravotnej poistovne za 9/2008 bol 4000 sk
to zauctujem do zavazkov
preplatok z predchadzajucich rokov-za zamestnsncov zdravotne odvody bol 2000 sk
takze zamestnavatel ma z 4000 sk v oktobri 2008 uhradit uz iba 2000 sk

nemam to s cim z minulych rokov zapocitat.. ja uctujem iba od r.2008,nic z predchadzajucich obdobi sa mi neprenasalo,naviac to zdravotna poistovna napocitala uz od r.2008
neviem,s cim vyparovat akoby neuhradenych 2000 sk zo zavazku mzdy za 9/2008,aby mi to v zavazkoch nesvietilo ako neuhradene..
zeby si zauctovat zavazky minusom 2000 sk-ako preplatok zdravotne odvody za zamestnancov?
Neviem ci to bude uplne spravne..
pomôže mi prosím niekto,kto už riešil takýto prípad?

Ďakujem
posúvam
tinaM
22.11.08,16:07
Dobry večer prajem,chcela by som vas poprosiť o radu pri učtovani nasledovneho:

Ako treba spravne zauctovat - ked zavazok za zamestnancov do zdravotnej poistovne za 9/2008 bol 4000 sk
to zauctujem do zavazkov
preplatok z predchadzajucich rokov-za zamestnsncov zdravotne odvody bol 2000 sk
takze zamestnavatel ma z 4000 sk v oktobri 2008 uhradit uz iba 2000 sk

nemam to s cim z minulych rokov zapocitat.. ja uctujem iba od r.2008,nic z predchadzajucich obdobi sa mi neprenasalo,naviac to zdravotna poistovna napocitala uz od r.2008
neviem,s cim vyparovat akoby neuhradenych 2000 sk zo zavazku mzdy za 9/2008,aby mi to v zavazkoch nesvietilo ako neuhradene..
zeby si zauctovat zavazky minusom 2000 sk-ako preplatok zdravotne odvody za zamestnancov?
Neviem ci to bude uplne spravne..
pomôže mi prosím niekto,kto už riešil takýto prípad?

Ďakujem
1. Zaevidovať záväzok voči ZP Sk 4000,-
2. Zaevidovať záväzok voči ZP Sk -2000,-
3.Účtovať v PD výdavok Sk 2000,- ako čiastočnú úhradu záväzku Sk 4000,-
4. Interným dokladom účtovať výdavok Sk 2000,- /tým sa "vybieli" v evidencii Sk 4000,-
a tým istým číslom dokladu-interným dokladom - účtovať preplatok zo ZP Sk -2000,-ako výdavok mínusom.

V Alfe sa to dá len takto aj keď viem, preplatok zo ZP znamená pohľadávka voči ZP.
sway
22.11.08,16:30
"Citát:
Pôvodca textu príspevku: erika_H Pozri príspevok
Dobry večer prajem,chcela by som vas poprosiť o radu pri učtovani nasledovneho:

Ako treba spravne zauctovat - ked zavazok za zamestnancov do zdravotnej poistovne za 9/2008 bol 4000 sk
to zauctujem do zavazkov
preplatok z predchadzajucich rokov-za zamestnsncov zdravotne odvody bol 2000 sk
takze zamestnavatel ma z 4000 sk v oktobri 2008 uhradit uz iba 2000 sk

nemam to s cim z minulych rokov zapocitat.. ja uctujem iba od r.2008,nic z predchadzajucich obdobi sa mi neprenasalo,naviac to zdravotna poistovna napocitala uz od r.2008
neviem,s cim vyparovat akoby neuhradenych 2000 sk zo zavazku mzdy za 9/2008,aby mi to v zavazkoch nesvietilo ako neuhradene..
zeby si zauctovat zavazky minusom 2000 sk-ako preplatok zdravotne odvody za zamestnancov?
Neviem ci to bude uplne spravne..
pomôže mi prosím niekto,kto už riešil takýto prípad?

Ďakujem
1. Zaevidovať záväzok voči ZP Sk 4000,-
2. Zaevidovať záväzok voči ZP Sk -2000,-
3.Účtovať v PD výdavok Sk 2000,- ako čiastočnú úhradu záväzku Sk 4000,-
4. Interným dokladom účtovať výdavok Sk 2000,- /tým sa "vybieli" v evidencii Sk 4000,-
a tým istým číslom dokladu-interným dokladom - účtovať preplatok zo ZP Sk -2000,-ako výdavok mínusom.

V Alfe sa to dá len takto aj keď viem, preplatok zo ZP znamená pohľadávka voči ZP".

Ešte sa dá aj tak, ak ti ide iba o to - znížiť si záväzok v knihe záv., tak, že si v evidencii záväzkov ideš naňho, daj oprav a dolu máš možnosť v úhrady - pridaj úhradu 2 000 aj s popisom a OK. A budeš mať záväzok už iba 2000 korún.
erika_H
23.11.08,08:06
Ďakujem Vám moc,ste super;)
erika_H
23.11.08,09:20
Ahojte,ešte mám 1 otázočku:
ako účtujete v ALFE,keď mi teraz dali 2 pokl.potvrdenky z 9/2008 a su platcovia DPH?
Ja zauctujem s datumom 30.9.2008.Keďže sa nejedná o veľke sumy,opravne DPH sa podavať nebude,len chcem mať spravne potvrdenku zaučtovanu.
Takže zaučtujem na 1 potvrdenku ZD,DPH a spolu,ale nedam zapisať do DPH,takže do nakladov mi pojde Zaklad dane,to je spravne,DPH mi pojde do sptlpčeka DPH,ale nebude odpočitana.a tak by to mohlo byť v poriadku?
alebo je to spravnejšie zaučtovať na 2 potvrdenky,z čoho 1 bude zaklad dane,a druha nedaňovy vydavok DPH?
erika_H
23.11.08,16:37
Ahojte,ešte mám 1 otázočku:
ako účtujete v ALFE,keď mi teraz dali 2 pokl.potvrdenky z 9/2008 a su platcovia DPH?
Ja zauctujem s datumom 30.9.2008.Keďže sa nejedná o veľke sumy,opravne DPH sa podavať nebude,len chcem mať spravne potvrdenku zaučtovanu.
Takže zaučtujem na 1 potvrdenku ZD,DPH a spolu,ale nedam zapisať do DPH,takže do nakladov mi pojde Zaklad dane,to je spravne,DPH mi pojde do sptlpčeka DPH,ale nebude odpočitana.a tak by to mohlo byť v poriadku?
alebo je to spravnejšie zaučtovať na 2 potvrdenky,z čoho 1 bude zaklad dane,a druha nedaňovy vydavok DPH?
posúvam
sway
24.11.08,08:04
Ahojte,ešte mám 1 otázočku:
ako účtujete v ALFE,keď mi teraz dali 2 pokl.potvrdenky z 9/2008 a su platcovia DPH?
Ja zauctujem s datumom 30.9.2008.Keďže sa nejedná o veľke sumy,opravne DPH sa podavať nebude,len chcem mať spravne potvrdenku zaučtovanu.
Takže zaučtujem na 1 potvrdenku ZD,DPH a spolu,ale nedam zapisať do DPH,takže do nakladov mi pojde Zaklad dane,to je spravne,DPH mi pojde do sptlpčeka DPH,ale nebude odpočitana.a tak by to mohlo byť v poriadku?
alebo je to spravnejšie zaučtovať na 2 potvrdenky,z čoho 1 bude zaklad dane,a druha nedaňovy vydavok DPH?

toto je podľa mňa krajšie a čistejšie... nech Ti to nevisí na DPH stĺpci;)
erika_H
24.11.08,16:24
toto je podľa mňa krajšie a čistejšie... nech Ti to nevisí na DPH stĺpci;)
ok dik:)
janasl
03.12.08,08:41
Ahojte,
sme 1/4roční platcovia DPH. Po podaní DP za 3.kvartál mi podnikateľ doniesol "zabudnutú faktúru" z Orangu vystavenú 24.9.2008. Chcela by som uplatniť §51 ods.2 zákona o DPH a uplatniť nárok na odpočet DPH v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. v 4.kvartáli.
Ako to mám nahodiť do Alfy, aby mi to nehodilo do daní za 3
.kvartál?
Dátum vystavenia: 24.09.2008
Dátum prijatia : 30.11.2008
Dátum DP: 24.09.2008 alebo 30.11.2008?
ďakujem vopred za radu.
KvetkaK
03.12.08,08:47
Ahojte,
sme 1/4roční platcovia DPH. Po podaní DP za 3.kvartál mi podnikateľ doniesol "zabudnutú faktúru" z Orangu vystavenú 24.9.2008. Chcela by som uplatniť §51 ods.2 zákona o DPH a uplatniť nárok na odpočet DPH v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. v 4.kvartáli.
Ako to mám nahodiť do Alfy, aby mi to nehodilo do daní za 3
.kvartál?
Dátum vystavenia: 24.09.2008
Dátum prijatia : 30.11.2008
Dátum DP: 24.09.2008 alebo 30.11.2008?
ďakujem vopred za radu.
Dátum DP: 30.11.2008.
zuzanake
07.12.08,14:23
Dobrý deň.
Chcela by som vás poprosiť o radu, keďže so živnosťou a všetkým s tým spojeným nemám absolútne žiadne skúsenosti. Od 01.01.2009 si zakladám živnosť. Za svoju prácu budem dostávať od spoločnosti, s kt. mám podpísanú dohodu o sprostredkovaní odmenu vo forme provízií priamo na účet. Keďže pri svojej práci budem využívať súkromné os. auto, tiež si potrebujem zaobstarať PC a inú kancelársku techniku a v budúcnosti rátam so zmenou sídla a prenájmom kancelárskych priestorov, chcem vykonávať činnosť ako živnostník, aby som si všetky náklady súvisiace s činnosťou mohla dávať do nákladov. Na vedenie JU chcem využívať program ALFA Profesional, zatiaľ nechcem byť platcom DPH, no v budúcnosti nevylučujem.
1. Momentálne mám skúsenosť iba s požiadaním o živnosť a nákladom v podobe kolkov vo výške 300,- Sk. No netuším, čo s tým mám v účtovníctve urobiť, ako a kde to mám zaúčtovať.
2. Tiež si chcem zaobstarať účtovný software, no neviem, či si ho môžem kúpiť už teraz, alebo mám počkať na živnosť? Môžem ho vyplatiť aj z osobného účtu, alebo musím mať zriadený osobitne pre živnosť?
3. Tiež sa chcem opýtať na mzdu. Stačí, keď budem mesačne platiť odvody do ZP a sociálky, tak ako si určím?
Mám ešte hrozne veľa otázok, no asi bude lepšie, keď sa to budem učiť postupne. Za odpovede Vám veľmi pekne ďakujem.
Robina
07.12.08,14:52
Čo sa týka SZČO a živnosti - tak to je to isté. Podľa mňa vedenie účtovníctva by si mala dodavateľsky, lebo máš v tom chaos. A v tom prípade nepotrebuješ ani program a už absolútne nie profesionál. Ak si chceš veľmi viesť účto sama, tak je v Krose demo a tam sa dá do určitého počtu položiek účtovať.
zuzanake
07.12.08,15:31
Ahoj Robina.
No momentálne v tom naozaj chaos mám, keďže som to nikdy nerobila, no rada by som sa to naučila, veď všetci ste raz začínali. Verím, že sa tu nájdu aj takí profíci, ktorí mi s tým pomôžu a s ich pomocou to aj pre mňa bude o pár týždňov hračka. Alfu Profesionál som chcela preto, lebo pri štandarde nebolo DPH a nebolo ani v prídavných moduloch a keď sa neskôr budem chcieť prihlásiť ako dobrovoľný platca DPH, aby som nemusela kupovať opäť niečo iné.
Robina
07.12.08,15:55
To všetko závisí od toho, koľko fin. prostriedkov chceš hneď na začiatku investovať. Pokiaľ chceš profesionál, tak to potom kupuj, keď budeš mať živnosť. Tie kolky si potom zaúčtuješ na konci roka 2009 ako výdavky súvisiace so založením živnosti. Podnikateľský účet by si mala mať zriadený od začiatku - ak ho chceš využívať a samozrejme musí byť nahlásený na daňovom úrade.
Mzda? FO - si nevypláca mzdu. Do sociálnej poisťovne nebudeš platiť až do podania prvého daň. priznania - v tvojom prípade je to 31.03.2010 a ak dosiahneš príjem, tak začneš platiť od 01.07.2010 splatné do 08.08.2010. Zdravotnú poisťovňu platiš hneď od začiatku živnosti. Ale stále som nepochopila tvoj predmet podnikania. Chceš robiť účt.?
Enyma
12.12.08,08:46
Dobrý deň, učtujem prvý rok JU v alfe predmet podnikania ubytovanie a reštaurácia, ak mám na jednom bločku platbu za ubytovanie aj stravu v alfe v peňažnom denníku to nahodím dvoma účtovnými dokladmi s rôznymi číslami po sebe nasledujúcimi, ktorými aj očíslujem daný príjmový doklad, nakoľko alfa neumožnuje učtovanie viacpoložkových dokladov aj keď dodávateľ softwéru má napláne to dopracovať, ale nevie kedy, taktiež platbu odvodov do poisťovní zvásť za zamestnancov a zvlášť za zamestnávateľa. Chcela by som sa spýtať, či niekto mal daňovú kontrolu pri takomto spôsobe účtovania a či daná kontrola nemala voči tomuto učtovaniu nejaké výhrady ?

Tiež sa chcem spýtať ohľadom prijatých záloh za ubytovanie, ktoré bude v roku 2009. Berieme zálohy 80% z ceny ubytovania, ak sú zaplatené v roku 2008 dávam ich do POZD rok 2008, a doplatok, ktorý bude doplatený po ukončení pobytu t.j. rok 2009 dám do POZD rok 2009. Mám správny názor, alebo je potrebné urobiť ešte nejaké účtovné úpravy?

Do záväzkov v roku 2008 budem dávať DF uskutočnené zdaniteľné plnenie do 31.12.2008, ktoré boli doručené podnikateľovi do konca marca t.j. do podania daňového priznania, a taktiež vypočítanú čistú mzdu zamestnancom za mesiac december 2008, a odvody do poisťovní, ktoré budú vyplatené v roku 2009 ?

Do uzávierkových dokladov v JU na konci roka dávam iba odpisy DHIM, tie učtujem ako posledné ?

Tiež by som si chcela kúpiť knihu JU s praktickými príkladmi, ktoré mi pomôžu v začiatkoch ak máte nejaké typy, prosím o napísani.

Za všetky rady a príspevky všetkým vopred ďakujem.

enyma
mak
15.12.08,08:54
Dobrý deň poraďáci prosím Vás o radu - mám auto Renolt Megan- nemenila som - mám ho v živnosti.
V roku 2007 som platila daň z motorových vozidiel 4070,- Sk Ak nemením auto - tak nepodávam tlačivo a ani sa nemení suma ... neviem. Chcem to uhradiť do konca roka 2008 - aby som to mohla dať do nákladov aj keď viem, že sa to dá uhradiť do 31. januára 2009. Ak by som to uhradila v januári - môžem si dávať do nákladov spotrebu pohonných hmôt.... Učtujem v jednoduchom účtovníctve. Neviem či som správne zadelila príspevok
Ospravedlňujem sa
biba187
15.12.08,17:45
Môj názor je podať nové DP z MV do 31.01.2009 a uhradiť tú čiastku. Čo sa týka PHM ak zaradíš auto do majetku PHM môžeš dávať do nákladov, tiež je potom povinnosť viesť knihu jázd a vystavovať cestovné príkazy.
veronikasad
15.12.08,18:40
Dobrý deň poraďáci prosím Vás o radu - mám auto Renolt Megan- nemenila som - mám ho v živnosti.
V roku 2007 som platila daň z motorových vozidiel 4070,- Sk Ak nemením auto - tak nepodávam tlačivo a ani sa nemení suma ... neviem. Chcem to uhradiť do konca roka 2008 - aby som to mohla dať do nákladov aj keď viem, že sa to dá uhradiť do 31. januára 2009. Ak by som to uhradila v januári - môžem si dávať do nákladov spotrebu pohonných hmôt.... Učtujem v jednoduchom účtovníctve. Neviem či som správne zadelila príspevok
Ospravedlňujem sa
Termín na podanie DP k dani z mot. vozidiel a zaplatenie dane je - ako správne píšeš - do 31.1.2009. Neuhrádzaj daň v decembri. Ak máš auto v majetku firmy, môžeš si uplatniť ako daňový výdavok spotrebu PHM za celý rok 2008, ak bolo auto využívané na podnikanie.
mak
15.12.08,20:27
Ďakujem za odpoveď a ostáva mi sadzba tá istá, alebo to mám zistiť na DU, je potrebné podávať aj tlačivá, alebo je to len pri zmene typu auta...
A ak má manžel súkromné auto a používa ho na služobné účely platí to isté - uhradiť daň až po decembri - teda v januári 2009...
Ostatné, čo sa týka sadzby a typu auta ak nemení ostáva .. Ďakujem za radu

mak
Aljok
16.12.08,06:25
erika_H
21.12.08,14:30
ahojte,prosím alfákov-ako si na konci roka tlačíte evidencie pohľadávok a záväzkov?
ja si tlačím už popredu,ale na konci roka mu nebudu logicky sedieť úhrady..
tlačím napríklad pohľadávky cez tlač,pohľadávky,evidencia , štandard diel 1

chcela som vytlačiť niečo ako kde je iba číslo faktúry,názov odberateľa,a celková suma,príp. ZD a DPH (to však nie je nutné,mám to v evidencii DPH..)
a keď si tlačím zostavy,ktoré mi ponúka alfa,vždy mi tam zahrnie aj úhrady.. a to sa mi bude meniť..

ja si neuhradené faktúry vytlačím až po doúčtovaní celého roka,teraz si už chcem postupne tlačiť evidencie..
poradíte mi prosím,ako to robíte,alebo sa to ani nedá obísť??

ďakujem
pekný podvečer prajem;)
erika_H
28.12.08,14:23
ahojte,prosím Vás,ako si v ALFE robíte halierové vyrovnania?
v KROSe mi poradili,ze treba ručne opraviť v konkrétnom záväzku/pohľadávke v úhradách cez pridaj dorovnať - lenže takto nedostanem hal.vyrovnania do nákladov?bude to správne?
(v PU učtujem cez 548, 648)
ked to v JU opravim iba v evidencii zavazkov/pohladavok,do vydavkov/nakladov to nedostanem
ako riešite halierove vyrovnania vy?
Ďakujem
Manual
28.12.08,14:37
ahojte,prosím Vás,ako si v ALFE robíte halierové vyrovnania?
v KROSe mi poradili,ze treba ručne opraviť v konkrétnom záväzku/pohľadávke v úhradách cez pridaj dorovnať - lenže takto nedostanem hal.vyrovnania do nákladov?bude to správne?
(v PU učtujem cez 548, 648)
ked to v JU opravim iba v evidencii zavazkov/pohladavok,do vydavkov/nakladov to nedostanem
ako riešite halierove vyrovnania vy?
Ďakujem
V JU do nákadov = VOZD ide skutočne zaplatená suma buď cez pokladňu alebo cez BU. Ak más DF na sumu napr. 2.425,80 Sk (také majú napr. Slovak telekom) a ty im zaplatíš 2.426,- Sk tak do VOZD ti ide táto suma. Ale v KZ budeš mať tento záväzok preplatený o 0,20 Sk a svieti ti na ružovo. Tak preto to musíš riešiť vstupom do KZ a v tomto prípade "douhradiť" -0,20 Sk (mínus), aby si mala záväzok uhradený v správnej výške, aby nebol vysvietený na ružovo.
Asi toľko.
Rozalka
02.01.09,17:03
ALFÁCI, prosím Vás, poraďte, kto vie
http://www.porada.sk/t97821-uhrada-zavazku-voci-du.html
monika306
03.01.09,21:41
ahojte, chcem sa opýtať, ako je to s alfou na konci roka, napr. ak potrebujem robiť faktúry už v novom roku, ale starý rok sa bojím uzavrieť, lebo ešte bude treba robiť nejaké výstupy, napr. DÚ a pod.
alebo ako uzavrieť starý rok? v príručke bolo napísané, že prechod je už nezvratný, ale čo ak budem ešte niečo potrebovať?
Manual
04.01.09,04:48
ahojte, chcem sa opýtať, ako je to s alfou na konci roka, napr. ak potrebujem robiť faktúry už v novom roku, ale starý rok sa bojím uzavrieť, lebo ešte bude treba robiť nejaké výstupy, napr. DÚ a pod.
alebo ako uzavrieť starý rok? v príručke bolo napísané, že prechod je už nezvratný, ale čo ak budem ešte niečo potrebovať?
Prechod do nového roka 2009 vykonaj až vo verzii 15.00 !!! aby bol zaručený prepočet zostatkov na €. A aj aby ti nové faktúry správne vystavovalo v € to je hlavná mena a v Sk ako informatívna cena na OF.
1. Sprav prechod do nového roku a vystavuj faktúry. Samozrejme môžeš účtovať aj v r. 2008. Ak budeš mať všetko zaúčtované v r.2008, tak účtovný rok 2009 môžeš zmazať a spraviť znova prechod do r. 2009. Vystavené faktúry v r.2009 si tam budeš musieť nahodiť znova.
2. Ale ďalšia možnosť je, že v r. 2008 si doúčtuješ čo je treba a v r. 2009 si upravíš len počiatočné stavy a nový r. 2009 nebudeš vymazávať.
Pokiaľ v novom r. 2009 vystavíš napr. 2 faktúry, osobne by som postupoval podľa bodu 1.
monika306
04.01.09,19:23
Ahoj manual, vďaka za odpoveď, ale vôbec tomu nerozumiem.
Ja som ešte faktúry nevystavovala, ale už mám nejaké objednávky, momentálne ešte nemám zaúčtovaný výpis z bú za december, lebo mi ešte neprišiel.
ako potom naúčtovať ešte kolky za založenie živnosti?
ak doúčtujem ten výpis, všetko si vytlačím (mám si už tlačiť aj na dú? - alebo sa to bude dať aj po prechode roka?), tak až potom mám prejsť do roku 2009 a začať vystavovať faktúry?
ešte raz vďaka
Manual
04.01.09,20:12
Ahoj manual, vďaka za odpoveď, ale vôbec tomu nerozumiem.
Ja som ešte faktúry nevystavovala, ale už mám nejaké objednávky, momentálne ešte nemám zaúčtovaný výpis z bú za december, lebo mi ešte neprišiel.
ako potom naúčtovať ešte kolky za založenie živnosti?
ak doúčtujem ten výpis, všetko si vytlačím (mám si už tlačiť aj na dú? - alebo sa to bude dať aj po prechode roka?), tak až potom mám prejsť do roku 2009 a začať vystavovať faktúry? V príspevku 699 máš na všetko odpoveď.
ešte raz vďaka
Tam nie je čomu nerozumieť. Ja ti vysvetľujem aké máš možnosti na konci roka. Je to tam jasne napísané a môžeš si vybrať buď č.1 alebo č.2
Pozorne si to prečítaj znovu.
ekopo
04.01.09,20:46
Prechod do nového roka 2009 vykonaj až vo verzii 15.00 !!! aby bol zaručený prepočet zostatkov na €. A aj aby ti nové faktúry správne vystavovalo v € to je hlavná mena a v Sk ako informatívna cena na OF.
1. Sprav prechod do nového roku a vystavuj faktúry. Samozrejme môžeš účtovať aj v r. 2008. Ak budeš mať všetko zaúčtované v r.2008, tak účtovný rok 2009 môžeš zmazať a spraviť znova prechod do r. 2009. Vystavené faktúry v r.2009 si tam budeš musieť nahodiť znova.
2. Ale ďalšia možnosť je, že v r. 2008 si doúčtuješ čo je treba a v r. 2009 si upravíš len počiatočné stavy a nový r. 2009 nebudeš vymazávať.
Pokiaľ v novom r. 2009 vystavíš napr. 2 faktúry, osobne by som postupoval podľa bodu 1.
myslím, že nič nie je tak jednoduché ako sa zdá. Bod 1 povedzme OK
ale ak bolo už niečo účtované do PD v r.2009 a urobí sa znovu prechod, tak bude v r. 2009 všetko zmazané v PD.
k bodu 2. Urobí sa prechod, ale ešte v r. 2008 sa doúčtuje napr. výpis z BU a je tam napr. 200 úhrad. Pohľadávky resp. záväzky sa poriadne zmenia a neviem či by som ručne niečo vymazával a upravoval v pohľadávkach r. 2009. Problém je v tom, že sa pri prechode maže nasledujúci rok a to je dosť ťažkopádne. Alebo sa dajú previesť opakovane len niektoré údaje tak, aby som neporušil databázu v r. 2009. Myslím že nie.
Manual
05.01.09,04:49
myslím, že nič nie je tak jednoduché ako sa zdá. Bod 1 povedzme OK
ale ak bolo už niečo účtované do PD v r.2009 a urobí sa znovu prechod, tak bude v r. 2009 všetko zmazané v PD. (ja píšem že pokiaľ vystaví napr. 2 faktúry, nie účtovať).
k bodu 2. Urobí sa prechod, ale ešte v r. 2008 sa doúčtuje napr. výpis z BU a je tam napr. 200 úhrad. Pohľadávky resp. záväzky sa poriadne zmenia a neviem či by som ručne niečo vymazával a upravoval v pohľadávkach r. 2009. Pri úhrade pohľadávok, resp. záväzkov nejde o žiadne vymazávanie, tu je treba v r. 2009 ručne "uhradiť" v KZ a v KP. (ale to ty veľmi dobre vieš :):D) Upravia = prepíšu sa počiatočné stavy Pokl., BU a vo Výkazoch. Problém je v tom, že sa pri prechode maže nasledujúci rok a to je dosť ťažkopádne. Alebo sa dajú previesť opakovane len niektoré údaje tak, aby som neporušil databázu v r. 2009. Myslím že nie.
Určite ako tvorca vlastného SW máš všetky iné SW "ohmatané" tak napíš priamo že ..... :D
Prajem ti v Novom roku všetko dobré
ivanaz
05.01.09,07:34
Zdravím,
mám menší problém so zaokrúhľovaním v Alfe po novej verzii v novom roku.
Viete mi niekto vyskúšať vystaviť faktúru s položkou zo skladu, ktorá ma cenu 2,29 EUR s DPH, čiže 1,9244 bez DPH?
Mne to totiž hádže takéto na vytlačenej faktúre:
Pri rozpise položiek je suma:
1,92 EUR bez DPH, DPH je 0,37 a celková suma s DPH 2,29 EUR
Celkový súhrn:
1,92 EUR bez DPH, DPH je 0,36 a celková suma s DPH 2,28 EUR.

Čiže v konečnom dôsledky mi vyfakturuje sumu 2,28 a nie 2,29 EUR.
Robí Vám to isté alebo mám nejaký problém ja v programe?
Na hot-line mi povedali, že to robí ok, že je ok, keď to program robí takto.
Ale ako mám ja vysvetliť zákazníkovi, že si objednal tovar za 2,29 EUR, uhradil mi ho vopred na účet v sume 2,29 a ja mu teraz neviem vystaviť na túto sumu faktúru. :confused:
ekopo
05.01.09,07:54
Určite ako tvorca vlastného SW máš všetky iné SW "ohmatané" tak napíš priamo že ..... :D
Prajem ti v Novom roku všetko dobré
Dakujem, podobne. Ale svoj sw som nespomenul. Nie je na predaj, ale používať sa môže. A to "ručné" uhrádzanie je vlastne skoro dupla robota (a tak to nemám :D)

Zdravím,
mám menší problém so zaokrúhľovaním v Alfe po novej verzii v novom roku.
Viete mi niekto vyskúšať vystaviť faktúru s položkou zo skladu, ktorá ma cenu 2,29 EUR s DPH, čiže 1,9244 bez DPH?

Vo všeobesnosti by to mohlo byť takto:
Ak je vyčíslená jednotková cena na 4 destinné, potom krát počet ks = na 2 desatinné - to je cena celkom za jednotlivý tovar. Súčet celkom jednotlivých tovarov je vlastne základ dane (na 2 desatinné) na to DPH = suma k úhrade.
Zita5
05.01.09,08:23
Prechod do nového roka 2009 vykonaj až vo verzii 15.00 !!! aby bol zaručený prepočet zostatkov na €. A aj aby ti nové faktúry správne vystavovalo v € to je hlavná mena a v Sk ako informatívna cena na OF.
1. Sprav prechod do nového roku a vystavuj faktúry. Samozrejme môžeš účtovať aj v r. 2008. Ak budeš mať všetko zaúčtované v r.2008, tak účtovný rok 2009 môžeš zmazať a spraviť znova prechod do r. 2009. Vystavené faktúry v r.2009 si tam budeš musieť nahodiť znova.
2. Ale ďalšia možnosť je, že v r. 2008 si doúčtuješ čo je treba a v r. 2009 si upravíš len počiatočné stavy a nový r. 2009 nebudeš vymazávať.
Pokiaľ v novom r. 2009 vystavíš napr. 2 faktúry, osobne by som postupoval podľa bodu 1.

Janko , telefonovala som s Ľubkou /LubenaK/ a vlastne sme sa zhodli na nasledovnom postupe .

Môžem si kvôli fakturácii spraviť prechod do nového roku 2009 ....môžem vystavovať FA . Medzitým si budem robiť v roku 2008 závierku .Ak budem mať rok 2008 OK , tak spravím tento krok :

Všetky FA roku 2009 si budem importovať a uložím si ich v PC . Vrátim sa do roku 2008 spravím ešte raz prechod do nového roku 2009 a v roku 2009 mi neprepíše počiatočné stavy , ale mi ich napíše nanovo . Potom si dám import FA do roku 2009 .Všetky FA sa mi zapíšu .

Čiže nemusím mazať nič , len musím použiť export import vo fakturácii , aby som nemusela FA znovu nahadzovať .
ekopo
05.01.09,08:29
Janko , telefonovala som s Ľubkou /LubenaK/ a vlastne sme sa zhodli na nasledovnom postupe .

Môžem si kvôli fakturácii spraviť prechod do nového roku 2009 ....môžem vystavovať FA . Medzitým si budem robiť v roku 2008 závierku .Ak budem mať rok 2008 OK , tak spravím tento krok :

Všetky FA roku 2009 si budem importovať a uložím si ich v PC . Vrátim sa do roku 2008 spravím ešte raz prechod do nového roku 2009 a v roku 2009 mi neprepíše počiatočné stavy , ale mi ich napíše nanovo . Potom si dám import FA do roku 2009 .Všetky FA sa mi zapíšu .

Čiže nemusím mazať nič , len musím použiť export import vo fakturácii , aby som nemusela FA znovu nahadzovať .
ano tak to môže byť, ale ak sú v 2009 zápisy v PD - napr. úhrada VF, tak ten sa vymaže pri opätovnom prechode
Zita5
05.01.09,08:34
ano tak to môže byť, ale ak sú v 2009 zápisy v PD - napr. úhrada VF, tak ten sa vymaže pri opätovnom prechode

Áno , to je pravda .
Mne v podstate ide teraz o fakturáciu a účtovanie v PD bude musieť počkať v tejto hektickej dobe .;):)
To záleží ako budeme usilovne pracovať a uzatvárať rok 2008 .Pri mesačných plátcoch nás to bude tlačiť .
ivanaz
05.01.09,08:44
Vo všeobesnosti by to mohlo byť takto:
Ak je vyčíslená jednotková cena na 4 destinné, potom krát počet ks = na 2 desatinné - to je cena celkom za jednotlivý tovar. Súčet celkom jednotlivých tovarov je vlastne základ dane (na 2 desatinné) na to DPH = suma k úhrade.
to áno, ale ako ja mám teraz vyriešiť internetový obchod s viac ako 1000 položkami, kde je automaticky prerátané euro len s DPH a nemôžem si dovoliť ručne opraviť ceny na toľkých položkách. Ako donútiť Alfu, aby rátala buď s cenami s DPH alebo aspoň zaokrúhľovala na 4 desatinné miesta nie na 2. Druhá možnosť sa mi vidí jednoduchšia len ako to dosiahnuť.
Na mieste zákazníka by som asi tiež mala zopár otázok keby mi takto dočla faktúra. Keďže on si objednáva s DPH a asi ho nebude zaujímať moje vysvetlenie, že účtovníctvo ráta s cenami bez DPH. Keď si raz objedná tovar za takú a takú sumu, tak ju asi chce mať aj na faktúre.:confused:
Manual
05.01.09,10:59
Janko , telefonovala som s Ľubkou /LubenaK/ a vlastne sme sa zhodli na nasledovnom postupe .

Môžem si kvôli fakturácii spraviť prechod do nového roku 2009 ....môžem vystavovať FA . Medzitým si budem robiť v roku 2008 závierku . Ak budem mať rok 2008 OK , tak spravím tento krok :

Všetky FA roku 2009 si budem importovať a uložím si ich v PC . Vrátim sa do roku 2008 spravím ešte raz prechod do nového roku 2009 a v roku 2009 mi neprepíše počiatočné stavy , ale mi ich napíše nanovo . Potom si dám import FA do roku 2009 .Všetky FA sa mi zapíšu .

Čiže nemusím mazať nič , len musím použiť export import vo fakturácii , aby som nemusela FA znovu nahadzovať .
Priznám sa, že som doteraz export nepoužil. Ja som ten postup volil viac-menej z vlastného pohľadu = čo najjednoduchí, pretože firmy s ktorými pracujem v 1/09 prakticky nevystavia žiadnu faktúru. A keby vystavili 2 alebo 4 ks, vôbec ma to nezaťaží nahodiť ich znovu. Ale vyskúšam export. Ďakujem za typ.
Zita5
05.01.09,12:04
Priznám sa, že som doteraz export nepoužil. Ja som ten postup volil viac-menej z vlastného pohľadu = čo najjednoduchí, pretože firmy s ktorými pracujem v 1/09 prakticky nevystavia žiadnu faktúru. A keby vystavili 2 alebo 4 ks, vôbec ma to nezaťaží nahodiť ich znovu. Ale vyskúšam export. Ďakujem za typ.

Ja som sa tiež doposiaľ chovala , akoby ALFA export a import nemala . Export som začala používať v minulom roku na zasielanie objednávok , FA a podobne . Keď som spravila export prvý krát , tak som sa cítila , akoby som objavila Ameriku , lebo vždy keď som chcela zaslať FA emailom, tak som ju scenovala .No teraz už viem že nemusím . Ale čo sa týka prechodu do nového roku , tak som taktiež import vôbec nepoužívala .

Vyplýva z toho ponaučenie - učíme sa celý život :)
Manual
05.01.09,13:02
Ja som sa tiež doposiaľ chovala , akoby ALFA export a import nemala . Export som začala používať v minulom roku na zasielanie objednávok , FA a podobne . Keď som spravila export prvý krát , tak som sa cítila , akoby som objavila Ameriku , lebo vždy keď som chcela zaslať FA emailom, tak som ju scenovala .No teraz už viem že nemusím . Ale čo sa týka prechodu do nového roku , tak som taktiež import vôbec nepoužívala .

Vyplýva z toho ponaučenie - učíme sa celý život :)
Zitka vystavené OF bežne a už dávno zasielam meilom klientom, ale to čo si uvádzala som nerobil:D
monika306
05.01.09,21:52
Janko , telefonovala som s Ľubkou /LubenaK/ a vlastne sme sa zhodli na nasledovnom postupe .

Môžem si kvôli fakturácii spraviť prechod do nového roku 2009 ....môžem vystavovať FA . Medzitým si budem robiť v roku 2008 závierku .Ak budem mať rok 2008 OK , tak spravím tento krok :

Všetky FA roku 2009 si budem importovať a uložím si ich v PC . Vrátim sa do roku 2008 spravím ešte raz prechod do nového roku 2009 a v roku 2009 mi neprepíše počiatočné stavy , ale mi ich napíše nanovo . Potom si dám import FA do roku 2009 .Všetky FA sa mi zapíšu .

Čiže nemusím mazať nič , len musím použiť export import vo fakturácii , aby som nemusela FA znovu nahadzovať .

Ďakujem vám za odpovede, čiže ak urobím prechod do nového roku, môžem ešte účtovať aj v starom roku? čiže mám prístup k obidvom účt. obdobiam?
draha24
06.01.09,09:24
Ďakujem vám za odpovede, čiže ak urobím prechod do nového roku, môžem ešte účtovať aj v starom roku? čiže mám prístup k obidvom účt. obdobiam?
Mohol by tu niekdo skúsený polopatisticky , krok po kroku vypísať postup pro prechod iba pre tie faktury. Veľmi sa bojím, že niečo pokazím. Mám už nainštalovanú novú verzi ( 15.00) pre prechod na euro. Pri prechodu na 2009 to pýta všetky výkazy a uzávierky a tie ešte nemám. A potrebujem fakturovať už v eurách. Taktiež by som potrebovala upraviť čiarku v číslach na bodku, a neviem nájsť kde. Díky
M77
07.01.09,10:20
Dobrý deň.
Predaj cez registračnú pokladňu účtujem každý deň aby mi pokladľa nešla do mínusu. Vystavujem príjmové pokladničné doklady na to. Ale neviem či to správne účtuje. Príklad: Na dennej uzávierke sú 3 položky. Predaj vína v sume 1000,- Sk + 19% DPH 190,- Sk a predané vratné obaly v sume 50,- Sk (to je oslobodené od DPH). Takže sumu 1000,- Sk dám do položky predaný tovar, sumu 190,- do príjmu neovplyvňujúci ZD a do ďalšieho riadku dám sumu 50,- Sk tiež do položky predaný tovar. Nedá sa to nejak napísať do jedného riadku?
Druhý príklad: predané víno 1000,- Sk, DPH 190,- Sk, vrátené obaly -50,- Sk. Tie vrátené vratné obaly som zaúčtovala s mínusom do položky predaný tovar inak by mi pokladňa nesedela. Vlastne v oboch príkladoch jeden PPD mám zaúčtované v dvoch riadkoch peňažného denníka.
erika_H
12.01.09,13:30
V JU do nákadov = VOZD ide skutočne zaplatená suma buď cez pokladňu alebo cez BU. Ak más DF na sumu napr. 2.425,80 Sk (také majú napr. Slovak telekom) a ty im zaplatíš 2.426,- Sk tak do VOZD ti ide táto suma. Ale v KZ budeš mať tento záväzok preplatený o 0,20 Sk a svieti ti na ružovo. Tak preto to musíš riešiť vstupom do KZ a v tomto prípade "douhradiť" -0,20 Sk (mínus), aby si mala záväzok uhradený v správnej výške, aby nebol vysvietený na ružovo.
Asi toľko.

Ďakujem ti manual.čo prosím ťa myslíš pod sktratkou KZ?kde si mam douhrádzať halierové vyrovnania?
myslíš v záväzkoch a v pohľadávkach,dole v modrej tabuľke,kde mám evidenciu úhrad?
a do nákladov,resp.výnosov sa mi ale halierové rozdiely nedostanu?
(keďže ich nebudem účtovať do peň.denníka?)
Zita5
12.01.09,13:32
Ďakujem ti manual.čo prosím ťa myslíš pod sktratkou KZ?kde si mam douhrádzať halierové vyrovnania?
myslíš v záväzkoch a v pohľadávkach,dole v modrej tabuľke,kde mám evidenciu úhrad?
a do nákladov,resp.výnosov sa mi ale halierové rozdiely nedostanu?
(keďže ich nebudem účtovať do peň.denníka?)

KZ - Kniha záväzkov.
draha24
12.01.09,17:44
Mohol by tu niekdo skúsený polopatisticky , krok po kroku vypísať postup pro prechod iba pre tie faktury. Veľmi sa bojím, že niečo pokazím. Mám už nainštalovanú novú verzi ( 15.00) pre prechod na euro. Pri prechodu na 2009 to pýta všetky výkazy a uzávierky a tie ešte nemám. A potrebujem fakturovať už v eurách. Taktiež by som potrebovala upraviť čiarku v číslach na bodku, a neviem nájsť kde. Díky

aktualizujem, prosím , neviete nikto ??????
veronikasad
12.01.09,17:47
aktualizujem, prosím , neviete nikto ??????
V ALFE sa dá prechod do nového roku urobiť len raz. Ak ešte budeš účtovať alebo dohrávať faktúry, musíš ručne opravovať zostatok v pokladni, na BU aj doplniť saldokonto.
rodina1
13.01.09,07:46
Dobrý deň, chcela by som sa skúsenejších opýtať, ak v Alfe spravím prechod do nového roku, je možné potom ešte zo starého roku tlačiť PPD a VPD? ďakujem.
L-M
13.01.09,11:09
Mám na Vás veľkú prosbu, pracujem s ALFOU asi tak pol roka a aj s účtovníctvom asi toľko. Koniec roka a prechod do nového budem robiť prvý krát. Mám asi 5 FA sdátumom vystavenia a zdaniteľného plnenia december 2008,ale dátum prijatia je už 8.1.2009- teraz neviem, či môžem tieto FA dať do záväzkov ešte v roku 2008, lebo teraz vo verzii 15.00 mi to píše, že dátum prijatia nekorešponduje s účtovným rokom. Uhradili sme ich v januári. A jednu vyúčtovaciu FA zaplatené v decembri aj dátum vystavenia FA december , ale došlo v januári.
Poradíte prosíím niekto??
ekopo
13.01.09,11:27
odpoveď na otázku č. 12 (červeným) tu: http://www.porada.sk/t97920-suhrn-2008-a.html
M77
14.01.09,13:28
Prosím Vás ako to účtovať predaj cez RP v Alfe aby vratné obaly nešli do DPH?
Napr. predaj vína 1000,- Sk, DPH 190,- Sk, Vratné obaly 40,- Sk bez DPH. Spolu denná uzávierka 1230,- Sk.
Keď to dám do jedného riadku v PD (suma 1.050,- Sk je POZD predaný tovar a 190,- Sk je PNZD DPH) tak viem rozpísať na 19% základ a 0% základ ale potom mi tie vratné obaly v sume 50,- Sk prenesie do daňového priznanie do r.13, čo je nesprávne!
Musím to rozdeliť na 2 riadky v PD?
Zita5
15.01.09,07:10
Zdravím,
mám menší problém so zaokrúhľovaním v Alfe po novej verzii v novom roku.
Viete mi niekto vyskúšať vystaviť faktúru s položkou zo skladu, ktorá ma cenu 2,29 EUR s DPH, čiže 1,9244 bez DPH?
Mne to totiž hádže takéto na vytlačenej faktúre:
Pri rozpise položiek je suma:
1,92 EUR bez DPH, DPH je 0,37 a celková suma s DPH 2,29 EUR
Celkový súhrn:
1,92 EUR bez DPH, DPH je 0,36 a celková suma s DPH 2,28 EUR.

Čiže v konečnom dôsledky mi vyfakturuje sumu 2,28 a nie 2,29 EUR.
Robí Vám to isté alebo mám nejaký problém ja v programe?
Na hot-line mi povedali, že to robí ok, že je ok, keď to program robí takto.
Ale ako mám ja vysvetliť zákazníkovi, že si objednal tovar za 2,29 EUR, uhradil mi ho vopred na účet v sume 2,29 a ja mu teraz neviem vystaviť na túto sumu faktúru. :confused:

Štvrtok 15.01.2009, 09:07 Autor: Erika Dingová - zo stránky www.kros.sk (http://www.kros.sk)

Zaokrúhľovanie vo faktúrach si môžete zmeniť cez Tlač faktúru/Nastavenia/Formát čísel pri tlači. Vytvoríte si Nový formát číselných formátov, kde si zadefinujete zaokrúhlenie desatinných miest, tak ako potrebujete pri tlači faktúry a uložíte.
S pozdravom

Je zaujimavé tam teraz sledovať diskusie , nastavte si notifikáciu a budete dostávať na email zodpovedané otázky užívateľov programu ALFA.
Zita5
15.01.09,07:48
Zdravím,
mám menší problém so zaokrúhľovaním v Alfe po novej verzii v novom roku.
Viete mi niekto vyskúšať vystaviť faktúru s položkou zo skladu, ktorá ma cenu 2,29 EUR s DPH, čiže 1,9244 bez DPH?
Mne to totiž hádže takéto na vytlačenej faktúre:
Pri rozpise položiek je suma:
1,92 EUR bez DPH, DPH je 0,37 a celková suma s DPH 2,29 EUR
Celkový súhrn:
1,92 EUR bez DPH, DPH je 0,36 a celková suma s DPH 2,28 EUR.

Čiže v konečnom dôsledky mi vyfakturuje sumu 2,28 a nie 2,29 EUR.
Robí Vám to isté alebo mám nejaký problém ja v programe?
Na hot-line mi povedali, že to robí ok, že je ok, keď to program robí takto.
Ale ako mám ja vysvetliť zákazníkovi, že si objednal tovar za 2,29 EUR, uhradil mi ho vopred na účet v sume 2,29 a ja mu teraz neviem vystaviť na túto sumu faktúru. :confused:


Aj ja sa pretĺkam s podobným problémom. A je tu ešte jedna možnosť , nakoľko pokiaľ pozeráte do monitoru na Fakturáciu je to v poriadku , jednotková cena je na 4 desatinne miesta .

Vyskúšajte ešte Tlač faktúru ......Tlačiareň ....Zostava ...klik na PROFI/cena za j.0,0000 /.Nie som síce zvyknutá na túto formu FA , nakoľko aj pri množstve mi udá 4 desatinné miesta , ale niet východiska .
Uvedené uvádzam po konzultácii s pracovníčkou Krosu .
abel
16.01.09,06:21
Je to presne tak, ako píše Zitka. Tiež som mala ten istý problém - asi ako všetci, ale cez nastavenia tlačiarne - použitý formát - nový - cena za jednotku - počet miest od 0,01 do 0,0001 - uložiť - návrat.
Zita5
16.01.09,06:52
Odpoveď z Krosu , ktorú som obdržala včera




Dobry den ,

po prepocte na eura, program ALFA zaokruhlil jednotkove ceny na 4 desatinne miesta. Podla legislativnych usmerneni sa celkova suma faktury vypocita ako sucet vsetkych zakladov a ten sa zaokruhli na 2 desatinne miesta a k tomu vypocita dph.
Fakturu vsak mozete vytlacit aj so 4 desatinnymi miestami.
Staci, ak si pred tlacou cez tlacidlo Nastavenie, nastavite format cisel t. z. pridate si nove nastavenie, kde si uvediete pocet desatinnych miest, ktore chcete tlacit a nasledne fakturu vytlacite.

S pozdravom
Gabriela Trpisova

K tomu bol aj tento obrázok , ale neviem ho inak dostať ako dolu v prílohe .Pozrite si ho .


P.S. Takže máme dva spôsoby tento uvedený , alebo PROFI FA .
Darina1234
18.01.09,14:10
Prosim o pomoc, mam riadne zakupenu alfu od krosu a dnes pri otvarani učtovnictva mi vyšla takato hlaška / červeným písmom/, PROGRAM NIE JE ZAREGISTROVYNY/ nenašiel sa správny SW kľuč, a pýta sa ma či chcem program zaregistrovat,
neviete mi poradiť, čo sa stalo?
Zita5
18.01.09,14:12
Prosim o pomoc, mam riadne zakupenu alfu od krosu a dnes pri otvarani učtovnictva mi vyšla takato hlaška / červeným písmom/, PROGRAM NIE JE ZAREGISTROVYNY/ nenašiel sa správny SW kľuč, a pýta sa ma či chcem program zaregistrovat,
neviete mi poradiť, čo sa stalo?

ALFA sa takto chová , ak viac krát kliknete na ikonu . Zatvorte program a otvorte ho znovu .
Darina1234
18.01.09,14:34
Zitka5, zatial mi to nejde ani ked som program zatvorila a celkom vypla počitač.
sea
18.01.09,19:57
Ak sa v adresári (napríklad C:\ALFA), z ktorého spúšťate program ALFA.EXE, nachádza platný licenčný súbor LICENCIA.LIC, jedná sa o "ostrú" verziu programu. Ak ešte nie je program ALFA vo Windows zaregistrovaný, musí sa najskôr zaregistrovať. Registrácia prebieha automaticky.


Pri inštalácii "ostrej verzie" z CD – ROMu sa súbor LICENCIA.LIC nachádza priamo už na CD, čím sa vám automaticky dostane do počítača. Pri inštalácii z internetu je potrebné tento súbor ručne nakopírovať z iného zdroja. Najrýchlejším spôsobom je požiadať, aby bol licenčný súbor poslaným emailom. V takomto prípade ho musíte z emailu uložiť do adresára, v ktorom je nainštalovaná ALFA.


Po spustení nezaregistrovaného programu sa objaví otázka, či sa má program registrovať. Ak chcete program zaregistrovať, stlačte tlačidlo Áno. Ak stlačíte tlačidlo Nie, bude program pokračovať ako neregistrovaná verzia maximálne 14 dní. Ak ste stlačili tlačidlo Áno, program ALFA zobrazí informácie o zaregistrovaní programu a uvedie cestu, kde bol vytvorený informačný súbor LICENCIA.KEY. V ňom sa nachádza SW Kľúč (softvérový kľúč), ktorý je jedinečný a patrí k licenčnému číslu uvedenému v hlavnom formulári programu ALFA.

Pozor! Licenčný súbor LICENCIA.LIC sa nachádza v tom adresári, kde máte nainštalovaný program ALFA (napríklad C:\ALFA). Každý takýto súbor je jedinečný a je vytvorený pre konkrétneho užívateľa a konkrétnu verziu programu. S registrovaným upgradom dostanete vždy nový súbor LICENCIA.LIC, ktorý vám sprístupní na dobu ďalších 12 mesiacov možnosť inštalovať bezplatné UPGRADE z internetu. Rovnako máte nárok na Hot – Line (poradenstvo po telefóne) počas ďalšieho roka.




Pozor! Ak odstránite súbor LICENCIA.LIC z adresára C:\ALFA, degradujete váš registrovaný program ALFA na ŠTART VERZIU!
Heni
18.01.09,20:15
Prosim o pomoc, mam riadne zakupenu alfu od krosu a dnes pri otvarani učtovnictva mi vyšla takato hlaška / červeným písmom/, PROGRAM NIE JE ZAREGISTROVYNY/ nenašiel sa správny SW kľuč, a pýta sa ma či chcem program zaregistrovat,
neviete mi poradiť, čo sa stalo?
nesťahovala si si z ich stránky náhodou ten program na vypĺňanie daňových priznaní? ešte ten to mohol pomiešať...
sway
19.01.09,08:43
Prosim o pomoc, mam riadne zakupenu alfu od krosu a dnes pri otvarani učtovnictva mi vyšla takato hlaška / červeným písmom/, PROGRAM NIE JE ZAREGISTROVYNY/ nenašiel sa správny SW kľuč, a pýta sa ma či chcem program zaregistrovat,
neviete mi poradiť, čo sa stalo?


daj zaregistrovať, asi si si naťahovala novú verziu..., je to OK, odklikáš a po ďalšom spustení Ti to už nebude hlásiť.;) ak tak nespravíš hláška ostáva...
Goten
25.01.09,18:31
Pracujem s programom OBERON už dlhší čas. Teraz skúšam ALFU. Mám jednu otázku. V tlačových výstupoch napr. peňažný denník alebo faktúra je v spodnej časti reklama firmy KROS ("ALFA, účtovníctvo sklad, fakturácia bla bla"). Otázka je či po zaregistrovaní programu sa tá reklama odstráni alebo či sa to dá nejako odstrániť z tlačových výstupov? Napr. v OBERONE to ide cez editor tlačových výstupov.
Ajulka33
27.01.09,11:32
Ahojte Poraďáci, vie mi niekto poradiť ako správne vyplniť v Alfe tlačivo na daň z motorových vozidiel, ak ide ťahač a náves v jazdnej súprave. Mám ich totiž viac a program mi nedáva sadzbu za tony z najbližšej nižšej. Vďaka.
rodina1
28.01.09,12:35
Dobrý deň.Prosila by so skúsenejších "alfákov" o pomoc. Pri vyfiltrovaní záväzkov na nevysporiadané sa mi na obrazovke v záväzkoch zobrazí suma: zostáva uhradiť: 344 587,40 Sk. Keď si dám túto vyfiltrovanú zostavu vytlačiť, dám tlačiť nevyrovnané, označené od dátumu od 1. 1. 07 (mám jednu faktúru nezaplatenú z roku 2007) do 31. 12. 2008. V zostave je suma: zostáva uhradiť: 344 130,10 Sk. V tejto zostave mi chýba faktúra, ktorá bola vystavená 13. 1. 2009, ale dátum zdaniteľného plnenia bol 31. 12. 2008. Tak som faktúru dala ešte do DPH za IV. Q 2008.
Vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2008 mám však sumu: 348 226.
Neviete, prosím, kde robím chybu? Je to moje prvé uzatvorenie roka, tak mám hlavu v smútku. Ďakujem na rady.
Manual
28.01.09,12:44
Program ti zosumarizuje neuhradené záväzky k 31.12.2008 len tie, ktoré boli vystavené a splatné do 31.12.2008. To že zdaniteľné plnenie bolo v r. 2008 to nie je podstatné. Ak nebola splatnosť faktúry k 31.12.08 čo nebola, lebo si ju vystavila 13.1.09, tak tam správne zaradená nie je.
erka 66
28.01.09,16:23
prosím Vás poradí mi niekto:
účtujem v Alfe, som platca DPH a zakúpim si tovar od neplatcu DPH. VO VPP aj v KZ mi sumu automaticky rozdelí na ZD a DPH. Mám to zadať aj do evidencie DPH s nulovou sadzbou?

Ďakujem
rodina1
29.01.09,05:06
Program ti zosumarizuje neuhradené záväzky k 31.12.2008 len tie, ktoré boli vystavené a splatné do 31.12.2008. To že zdaniteľné plnenie bolo v r. 2008 to nie je podstatné. Ak nebola splatnosť faktúry k 31.12.08 čo nebola, lebo si ju vystavila 13.1.09, tak tam správne zaradená nie je.
Ďakujem. Chcela by som sa ešte opýtať, či je správne, keď v záväzkoch za rok 2008 mám okrem neuhradených dodávateľských faktúr a miezd a odvodov za 12/08 aj vypočítanú daň z MV a DPH za IV. Q 2008? Ďakujem.
DanielaSL
29.01.09,07:04
Už ste niekto tlačili DP z Alfy? Nevšimli ste si náhodou aký vám tlačí Výpis pre SP....mne ukazuje nejaké staré roky..... Konkrétne pod tabuľkou mám " V roku 2007 som účtoval(a) v sústave..." a potom celkom naspodu vpravo dole je Výpis platný pre rok 2008.
__________________
DanielaSL
29.01.09,07:05
Ďakujem. Chcela by som sa ešte opýtať, či je správne, keď v záväzkoch za rok 2008 mám okrem neuhradených dodávateľských faktúr a miezd a odvodov za 12/08 aj vypočítanú daň z MV a DPH za IV. Q 2008? Ďakujem.
Áno...bude to tak správne.
rodina1
29.01.09,07:12
Ďakujem.
Manual
29.01.09,12:47
Už ste niekto tlačili DP z Alfy? Nevšimli ste si náhodou aký vám tlačí Výpis pre SP....mne ukazuje nejaké staré roky..... Konkrétne pod tabuľkou mám " V roku 2007 som účtoval(a) v sústave..." a potom celkom naspodu vpravo dole je Výpis platný pre rok 2008.
__________________
Výpis ešte netlač, toto tlačivko sa bude meniť (to čo píšeš) niekedy v 2/08 v novej verzii.
Heni
29.01.09,13:51
Výpis ešte netlač, toto tlačivko sa bude meniť (to čo píšeš) niekedy v 2/08 v novej verzii.
ale keby sa Výpisom ponáhľala, tak tu je:
DanielaSL
29.01.09,14:26
Áno..ja som tam volala , takže 6.2. by mala byť nová verzia, kde to bude už opravené.:)
usko 1
30.01.09,18:40
Pozdravujem všetkých ALFÁKOV, prosím Vás o pomoc:
v knihe jázd existuje nejaká finta, aby som nemusela stále pridávať čas odchodu a príchodu? Ide o to, že SZČO absolvuje denne po meste množstvo jázd /ide o opravára/a program ma jednoduch ďalej nepustí ak nezadám tieto veličiny. Predtým som jednoducho zadala iba dátum, program sa ma spýtal, či ignorujem čas a mohla som ísť ďalej. Teraz je to veľmi komplikované /verzia
15.5/ Na jeden výraz musím zadať 4 časy. Asi niekde robím chybu...
Poraďte prosím. Ďakujem
marta bodonova
04.02.09,06:35
Mohol by tu niekdo skúsený polopatisticky , krok po kroku vypísať postup pro prechod iba pre tie faktury. Veľmi sa bojím, že niečo pokazím. Mám už nainštalovanú novú verzi ( 15.00) pre prechod na euro. Pri prechodu na 2009 to pýta všetky výkazy a uzávierky a tie ešte nemám. A potrebujem fakturovať už v eurách. Taktiež by som potrebovala upraviť čiarku v číslach na bodku, a neviem nájsť kde. Díky

Jamám ten istý problém a neviem, či môžem prejsť do r 2009 , vystavyť FA a pokračovať 2008.
Neviem nájsť odpoved, odpovedal vám niekdo.
Dakujem
Aljok
04.02.09,07:34
Jamám ten istý problém a neviem, či môžem prejsť do r 2009 , vystavyť FA a pokračovať 2008.
Neviem nájsť odpoved, odpovedal vám niekdo.
Dakujem
A čítala si túto tému?
Čítaj od príspevku č. 699.
marta bodonova
04.02.09,07:43
Dobrý deň,
mám jednu otázku, môžem si stiahnuť demo verziu ALFA, vystavyť FA 01/2009. Ukončiť rok 2008 a potom FA ešte raz nahodiť ?
Dakujem
AlkaS
04.02.09,11:02
Ahojte ! Poradili by ste mi prosím, mám takýto problém. Nakupujeme tovar v hotovosti . Niečo zistili, že na sklade nemajú tak mi to dali - mínusovou položkou, chápem to ako dobropis. ako si to mám zaúčtovať do peňažného denníka. Ako POZD , ale s mínusovou položkou alebo ako? Dakujem.