Lianka
09.05.09,19:19
Rada by som sa spytala, ci neviete poradit:

Daju sa exportovat/importovat (preniest) z/do Alfy prijemky na sklad (tak, ako sa daju faktury)?
veronkaj
13.05.09,08:50
prosím ten kto má Alfu dlhšie ako tam počítate prepočet mien pri služob. cestách,

napr. vyberie z banky HUF - odrátajú z BU - kurz ako pri BU

- vklad do zahr. pokladne s tým istým kurzom prepočet na EUR
- záloha na SC v HUF - aký dátum kurzu prepočtu použiť - podľa mňa ten deň pozadu pretože v ten deň ked sa vystavuje výdavk. doklad na zálohu v HUF ešte nebol kurz, lístok.

- to isté pri vyúčtovaní sc kurz z predch. dňa lebo ich teraz robia deň dozadu.

správne??
ako sa to dá robiť v alfe takéto služ. cesty???
monika306
18.05.09,21:25
Prosím o radu, keď si vytlačím pokl. knihu, mám tam o poč. stav menej, ako v peň. denníku, úplne prvý výber bol na osobnú spotrebu (celá suma z min. roku) a v zostatku mi píše - tá suma, to isté keď si chcem urobiť inventúru pokladne, mám tam menej o počiatočný stav ako v PD. Pomôže mi niekto? Vďaka.
sway
19.05.09,04:43
Prosím o radu, keď si vytlačím pokl. knihu, mám tam o poč. stav menej, ako v peň. denníku, úplne prvý výber bol na osobnú spotrebu (celá suma z min. roku) a v zostatku mi píše - tá suma, to isté keď si chcem urobiť inventúru pokladne, mám tam menej o počiatočný stav ako v PD. Pomôže mi niekto? Vďaka.
skontroluj si či máš počiatočný stav nastavený v záložke číselníky, pokladnice, klik na EUR pokladnicu a tam musíš mať zadaný stav z min. roku.;)
monika306
19.05.09,19:28
ďakujem za odpoveď

mám tam korunovú a stav v korunách, úplne dole je stav v eurách

keď kliknem na číselník - začiatočné zostatky, tak tam mám toto:
tuzemská pokladnica 0,-
valutová pokladnica - ten poč. stav
eurová pokladnica - zač. stav

čo teraz?
sway
20.05.09,05:10
ďakujem za odpoveď

mám tam korunovú a stav v korunách, úplne dole je stav v eurách

keď kliknem na číselník - začiatočné zostatky, tak tam mám toto:
tuzemská pokladnica 0,-
valutová pokladnica - ten poč. stav
eurová pokladnica - zač. stav

čo teraz?
musíš si zmeniť PS v EURO pokladnici na taký aký si mala na konci rokua SKK po prepočte na € a ten použi. Valutovú pokladnicu si mala asi aj v 2008 a prenieslo ti jej zostatok.
veronkaj
25.05.09,05:42
prosím o radu
szčo - platca dph - oprava aut, si dal do majetku v roku 2007 pc za 12.000 Sk, v minulom roku =2008 si kúpil a dal do účtovníctva nový monitor za 3.500 Sk.
lenže tento rok pri výpadkoch elektriky došlo k skratu v PC a vyhorelo mu celé vnútro a tak sa rozhodol a kúpil na splátky notebook. Zaplatil prvú zvýšenú splátku a potom bude ešte 5 mesiacov zvyšok.
prosím ako toto môžem dať do JU a ako to mám dať do DPH za 2Q/09 mám alfu.
ďakujem - prosím keby sa dalo po lopate
sway
25.05.09,07:16
prosím o radu
szčo - platca dph - oprava aut, si dal do majetku v roku 2007 pc za 12.000 Sk, v minulom roku =2008 si kúpil a dal do účtovníctva nový monitor za 3.500 Sk.
lenže tento rok pri výpadkoch elektriky došlo k skratu v PC a vyhorelo mu celé vnútro a tak sa rozhodol a kúpil na splátky notebook. Zaplatil prvú zvýšenú splátku a potom bude ešte 5 mesiacov zvyšok.
prosím ako toto môžem dať do JU a ako to mám dať do DPH za 2Q/09 mám alfu.
ďakujem - prosím keby sa dalo po lopate

záleží na tom ako to kúpil. ak na splátky napr. v NAY-ke spíše zmluvu ale dajú mu paragon na celú sumu s tým, že má zmluvu o úvere a spláca - alebo na lízing?, a dôležité o akú sumu sa jedná?
ak je to do 50 000 (Sk) tak ak má paragon na celú sumu - tak to robia napr. v NAY-ke, tak by som to dala celé do krátkodobého majetku, DPH uplatnila dľa dokladu a splátky by boli výdavky NZD.
daj viac info....;)
veronkaj
25.05.09,07:43
sway - zistím a dám vedieť, nerada by som urobila nejaký kix. , a na ten starý počítač, čo kúpil v roku 2007 za 12.000 Sk musí mať nejaký doklad, že mu vyhorel alebo niečo alebo niečo, je autoklampiar a pc má kvôli vystavovaniu faktúr, evidencii zákaziek a účtovníctvu, takisto ked zháňa náhradné diely a uhrádza platby cez bu.
sway
25.05.09,07:48
sway - zistím a dám vedieť, nerada by som urobila nejaký kix. , a na ten starý počítač, čo kúpil v roku 2007 za 12.000 Sk musí mať nejaký doklad, že mu vyhorel alebo niečo alebo niečo, je autoklampiar a pc má kvôli vystavovaniu faktúr, evidencii zákaziek a účtovníctvu, takisto ked zháňa náhradné diely a uhrádza platby cez bu.

no pozisťuj, starý PC z 2007 - asi by som to nekomplikovala, je celý v nákladoch..., ak bude mať nejaký doklad o škode OK.
monika306
26.05.09,20:24
musíš si zmeniť PS v EURO pokladnici na taký aký si mala na konci rokua SKK po prepočte na € a ten použi. Valutovú pokladnicu si mala asi aj v 2008 a prenieslo ti jej zostatok.


ďakujem sway, ale ja som mala minulý rok len jednu pokladnicu v korunách????? a ak chcem zadať ten poč. stav, tak mi ho zdvojnásobuje, lebo z valutovej sa nedá vymazať, som hotová, prosím poraďte....
leony
28.05.09,07:53
ďakujem sway, ale ja som mala minulý rok len jednu pokladnicu v korunách????? a ak chcem zadať ten poč. stav, tak mi ho zdvojnásobuje, lebo z valutovej sa nedá vymazať, som hotová, prosím poraďte....
Ja to robim takto: v čiselniku si vyberiem pokladne- potom cez oprav uz konkretnu pokladnu, ci uz valutovu alebo Euro- ked sa mi otvori dam Zmenit, zase oprav a potom uz len opravim mnozstvo a dam o.k.
Mne to takto funguje
monika306
28.05.09,18:03
ďakujem leony, ale ja tam mám len jednu pokladňu a to korunovú s dobrým začiatočným stavom .... tak už fakt neviem :confused:
veronkaj
08.06.09,07:40
prosím teraz som robila predbežné RZZP u SZCO v JU platca dane a vyšlo mi preplatok 13,50 Eur.

Ako to mám zaúčtovať v Alfe??? mám tam predpisy k 31 na každý mesiac dopredu v záväzkoch, ktoré potom párujem s úhradou z BU a teraz ked vyšlo že preplatok tak ako to zaúčtovať??
dať do záväzkov predpis mínusom = -13,50 Eur??
a potom ked nám to zo ZP nabehne na účet tak to vypárovať a dať ako poistné v PD alebo ako príjem ovpl. základ dane a ako to zdaniť???
´dakujem
veronkaj
08.06.09,08:18
j
sultanko
10.06.09,09:20
Dobrý deň, mohli by ste mi, prosím Vás, poradiť, či je potrebné zadávať bankové poplatky do evidencie záväzkov, alebo ich stačí len zapísať do peňažného denníka.

Ďakujem.
books
10.06.09,09:23
Dobrý deň, mohli by ste mi, prosím Vás, poradiť, či je potrebné zadávať bankové poplatky do evidencie záväzkov, alebo ich stačí len zapísať do peňažného denníka.

Ďakujem.

Ja ich zapisujem do réžie s dátumom, ktorý je uvedený na BÚ. Takže v záväzkoch ich neevidujem. A myslím si, že je to OK.
veronkaj
18.06.09,05:39
prosím mám dotaz,

pre tých čo účtujú v Alfe v JU platca dph

ked potrebujem vedieť predbežne ako na tom podnikateľ stojí tak v Alfe je možnosť že príjmy a výdavky textovo :
- zvolím si obdobie napr. 1.1.-30.6.09 dám obnov prepočíta mi to v tabulke všetky príjmy, výdavky, v členení teda v tom hlavnom
- zadefinujem približne odpočet život. poist, zadám 6 mesiacov na dieťa a adekvátnu časť na daňovníka
a tam mi ukáže celkom príjem, výdaj, základ dane a daň a potom tlačítkom že načítať údaje do DP.

nakolko ešte nie sú tlačivá na rok 2009 a to čo tam je ukazuje časť v Eur a časť v Sk/odpočet na daňovníka a dieťa ukazuje v SK/ môžem sa orientovať zatial podľa toho čo mi ukáže tabulka : príjmy a výdaje textovo???

pozerala som to včera v podstate ked si tam nič nezadám len čisto pr. a výdaje a potom ručne si doplním odpočty na dieťa dan a žp tak mi z toho vyjde taká predb. daň.

tak????
Beata
18.06.09,06:41
tak????

Tak :)
veronkaj
18.06.09,10:27
beatka to bolo milé
ale pochopila som tak že tak rozmýšlam správne

a ako sa prosím zaučtujú v JU dial. známka na bloku z čerp. stanice je bez dph ide to na auto čo má szčo platca dph v podnikaní.

?? zatial som to dala do réžie. ale nie ako ceniny lebo to išlo priamo na auto je to 7 dňová známka.


Ďakujem
Beata
19.06.09,07:58
beatka to bolo milé
ale pochopila som tak že tak rozmýšlam správne

a ako sa prosím zaučtujú v JU dial. známka na bloku z čerp. stanice je bez dph ide to na auto čo má szčo platca dph v podnikaní.

?? zatial som to dala do réžie. ale nie ako ceniny lebo to išlo priamo na auto je to 7 dňová známka.


Ďakujem
Áno, rozmýšľaš správne.

Dialničná známka - neviem či si platiteľ DPH, alebo nie, v každom prípade prikladáš ku bloku z čerpacej stanice aj papierovú časť, od ktorej si nálepku odlepila. Tam je rozpísaná aj DPH.
Ináč, na Porade je toho popísané o diaľničnej známke strašne veľa, len sa treba trochu pohrabkať ;)
Napr.:
Diaľničná známka a DPH (http://www.porada.sk/t67903-dialnicna-znamka-a-dph.html)
Diaľničná známka (http://www.porada.sk/t102901-dialnicna-znamka.html)
alebo si vyber TU (http://www.porada.sk/search.php?searchid=8531308)
andreaS
19.06.09,08:01
len pridat tu papierovu cast je velmi zlozite... to pojde az ked skonci rok... lebo tu papierovu cast ste povinny nosit so sebou v aute spolu s napisanym evidencnym cislom vozidla... inak je zato slusna pokuta... 500 eur...

hm, teraz rozmyslam, ci sa to da rozdelit a nosit len ten malinky ustrizok a na tom velkom zvysku po odlepeni, ci je rozpis sum, kt sa prikladaju do uctovnictva...
Beata
19.06.09,08:09
Ja si do účtovníctva vždy prefotím tú spodnú časť a na konci roka to vždy vyberiem z dokladov a priložím ku bloku.
Darina1234
07.07.09,18:16
prosim o radu, ked mam zakupenu alfu ako szco a teraz chcem zrušit živnosť a neskor znovu zalozit, budem moct tento program aj potom použivať
Manual
07.07.09,18:49
prosim o radu, ked mam zakupenu alfu ako szco a teraz chcem zrušit živnosť a neskor znovu zalozit, budem moct tento program aj potom použivať
Ano budeš, prečo nie ? Ale mala by si zavolať Kros, či je treba platiť ročný poplatok za aktualizácie, alebo ti ho Kros dokáže zaktualizovať aj napr. po 5-tich rokoch jednorázovo. To sú také "drobnosti", ktoré ti ujasnia jedine v Krose.
veronkaj
24.07.09,07:46
v alfe je systém, že si na číslovanie BU môžete zvoliť systém ako chcete tak ako aj na ostatné.

ale mám dotaz,
podľa postupov účtovania by sa mal BU zapisovať a účtovať až keď príde čo znamená že tak 5-6 deň nasledujúceho mesiaca s dátumom vystavenia BU teda k poslednému dňu daného mesiaca, lebo až vtedy mám účtovný doklad.

lenže väčšina ho nahadzuje podľa dátumu zaúčtovania na BU aby mali hodnoverný obraz kedy boli faktúry a úhrady robené.

ako sa to obháji potom pri daň. kontrole.
Lianka
24.07.09,08:28
lenže väčšina ho nahadzuje podľa dátumu zaúčtovania na BU aby mali hodnoverný obraz kedy boli faktúry a úhrady robené.

Bankove vypisy uctujem tak, ako ta vyssie citujem.

Vychadzam z tohto:
§ 2 Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu...
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

Presne ako pises, zaroven presne viem, kedy bola pohladavky/zavazok ohradena.

Bola tu o tom tema, ale neviem, ci sa mi ju podari najst.
veronkaj
24.07.09,08:50
lianka
ja som to tu tiež čítala a práveže väčšina účtuje podľa dátum účt. prípadu na BU

ale všetci sú si vedomí, že by tam mal byť dátum kedy bol bu vystavený teda ku koncu mesiaca
- pretože do PD by sa malo účtovať až ked príde BU teda toho okolo 5 ďalšieho mesiaca lebo až vtedy mám doklad a do kníh záväzkov a pohladávok dátum kedy bolo skutočne urobená platba,
lenže softwery sú prepojené s týmito knihami a tak sa nedá tento postup presne dodržať.
pretože nedá sa v knihe pohladávok zapísať iný dátum a tak sa aj do pd v sw zapisuje dátum pohybov na účte a nie je výpis za jeden mesiac z rovnakým dátum všetky položky
mekelek
24.07.09,10:18
lianka
ja som to tu tiež čítala a práveže väčšina účtuje podľa dátum účt. prípadu na BU

ale všetci sú si vedomí, že by tam mal byť dátum kedy bol bu vystavený teda ku koncu mesiaca
- pretože do PD by sa malo účtovať až ked príde BU teda toho okolo 5 ďalšieho mesiaca lebo až vtedy mám doklad a do kníh záväzkov a pohladávok dátum kedy bolo skutočne urobená platba,
lenže softwery sú prepojené s týmito knihami a tak sa nedá tento postup presne dodržať.
pretože nedá sa v knihe pohladávok zapísať iný dátum a tak sa aj do pd v sw zapisuje dátum pohybov na účte a nie je výpis za jeden mesiac z rovnakým dátum všetky položky
Žiadne ale tu nie je. Účtovný prípad sa uskutoční v jeden deň a celkom inokedy je vystavený BV a možno o týždeň ti aj príde poštou.
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je dátum platby a nie deň vystavenia BV alebo deň doručenia.
veronkaj
28.07.09,09:09
keď používam na JU Alfu

a mám tam nahodené účtovníctvo za prvých 6 mesiacov ale potrebovala by som to celé preniesť do excel. tabulky,

dala som že pd alebo aj faktúry do formátu excel ale tam je to potom celé poposúvané a treba tam mazať veľa riadkov medzi textom, nevie mi niekto poradiť ako preniesť PD a faktúry do excelu tak aby sa s tým dalo v exceli pracovať.
mekelek
28.07.09,09:19
Prečo to chceš preniesť? Veď v Alfe pracovať je super.:)
Všetko v nej môžeš spraviť, ja si myslím, že viac, ako v Exceli.
Lianka
28.07.09,09:20
Ja prenasam bezne faktury (pohladavky a zavazky) do Excelu (Tlac - export do textoveho suboru - pohladavky/zavazky, nasledne vzniknuty subor otvorim, skopirujem do excelu). V exceli si len prehodim stlpce do poradia, v akom mi vyhovuju, nepotrebne stlpce vymazem, doplnim stlpec "rozdiel (medzi fakturaciou a uhradou)", pod tento text zadam vzorec, ktory skopirujem do kazdeho riadku (fakturacia minus uhrada), aby som ziskala prehlad o uhradenych, resp. preplatenych fakturach. Nasledne vymazem faktury, ktore su vyrovnane, aby mi ostali len faktury neuhradene, preplatene. Cele mi to trva asi 1 minutu ;).

Toto vykonavam k poslednemu dnu v mesiaci. Poslem mojmu klientovi/uctovnej jednotke, aby mi odobril tieto pohladavky/zavazky. Moze sa totiz stat, ze su uhradene, len mi zabudol dat doklad o uhrade. Sluzi mi to teda na tento ucel.
andreaS
28.07.09,09:57
a neni jednoduchsie poslat mu rovno knihu pohladavok (resp.zavazkov)?
Lianka
28.07.09,14:17
Andrea, v akej podobe, v akom subore? Moji klienti su v pc len jemne uzivatelsky zdatni, oni potrebuju hotovu vec - len si ju vytlacit.
andreaS
28.07.09,17:14
lianka: ja mam nainstalovanu tzv. pdf tlaciaren a cokolvek co potrebujem dostat do pdf suboru dam akoze tlacit a vyberiem z tlaciarni tu moju PDF tlaciaren... a subor sa mi rovno otvori v pdf-ku a ulozim a hotovo :)
Lianka
28.07.09,17:23
Hmm, to mas pravdu, aj ja to mam nainstalovane. :eek: Len neviem preco, pouzivam to len na faktury - posielam klientom mailom ako prilohu svoje vlastne faktury :D. Akosi ma nenapadlo pouzit to aj na iny vystup. :eek::cool::D
veronkaj
29.07.09,04:25
pretože môj klient, chce aby som mu predbežne robila ako mu za daný čas vychádza daňové priznanie, aby vedel, či viac alebo menej má nakupovať alebo fakturovať a tak.
takže v exceli ked to budem mať. V alfe sa zatial DP robiť nedá lebo to tam ešte nemajú jedine čo si môžem pozrieť je príjmy a výdavky textovo a tam v tej tabulke ked dosadím údaje mi vyjde základ dane lenže len z nahodených dokladov a takto v exceli môžeme rozmýšlať ked potrebuje zvýšiť aj znížiť základ dane že čo preto treba urobiť, hlavne ked sa bude rozhodovať či kúpiť niečo drahšie.

a ked som to dala že výstup do excelu tak tam bol vždy medziriadok a stlpce poposúvané tak preto že či neviete ako to dať do excelu bez toho aby som to musela znovu nahadzovať.
a bohužial tiež je preň pc nie príliš kamarát, takže potrebuje prehlľady podľa seba.
Lianka
29.07.09,06:08
Ja som si na tento ucel zadala vlastne vzorce do excelu - prenesiem len dve cisla - prijem a vydavky. Klient chcel jeden rok tiez nieco riesit este s prijmami/vydavkami, nedostali sme sa k tomu, aku ma presnu predstavu o tom. Tak som mu poslala sumy: aktualny prijem a vydavky podla uctovnictva, popis, ktoru bunku v exceli ma zmenit, aby dostal konecny vysledok (vysku dane). Zohladnila som vo vzorcoch aj "milionarsku" dan".

Bezne to robim tak, ze im rozpisem do mailu (zvacsa kvartalne):

prijmy minus vydavky (z uctovnictva)
minus alikvotna vyska odpisov (danovych) za prislusny pocet mesiacov
-----------------------------------
zaklad dane
minus alikvotna vyska nezdanitelnej casti
------------------------------------
zaklad dane
dan 19%

Vacsina sa zmeni pod "milionarsku dan". Poslem im este z Alfy prehlad o prijmoch a vydavkoch, aby mali predstavu, kolko a za co zarobili a minuli. Tento system im vyhovuje.
veronkaj
30.07.09,04:22
Vacsina sa zmeni pod "milionarsku dan". Poslem im este z Alfy prehlad o prijmoch a vydavkoch, aby mali predstavu, kolko a za co zarobili a minuli. Tento system im vyhovuje.[/QUOTE]


čo to toto presne znamená, prosím objasníte mi to ako to je?? možno hlúpa otázka, ale s týmto som sa ešte nestretla a možno áno len to inak volám.
Lianka
30.07.09,07:20
Z Alfy im posielam prehlad prijmov a vydavkov (Prehlady - prijmy, vydavky - textovo - tlac-s podrobnym clenenim).

"Milionarskej dani" asi rozumies - hranica zakladu dane fyzickej osoby, od ktoreho sa znizuje nezdanitelna cast na danovnika postupne az na 0.
veronkaj
30.07.09,07:56
lianka, no tak to už áno nevedela som že to je presne to, u nás taká hranica totiž ani nehrozí minulý rok sme nemali ani z čoho odčítať nezdan. časť na daňovníka a rok predtým sa tak vysoko zase nedostal, hodi daň platil.

ďakujem
veronkaj
11.08.09,07:00
urobila som to z alfy do excelu, faktúry mi išli pekne ale PD sa mi v exceli poposúva a má medziriadky ako môžem dať aj ten jednoducho do exelu???
veronkaj
14.08.09,06:30
už sa mi podarilo, musela som dať že do excelu údaje. a už to ide
katkap17
19.08.09,15:05
aHOJTE PORAĎáCI. Účtujem v Alfe , ale začínam účtovať platcu Dph. Zaúčtovala som Zdravotné poistenie bez Evidencie Dph pretože ZP je oslobodené od Dph tak som si myslela že sa to tam nemusí účtovať ale keď som si spravila kontrolu účtovníctva tak mi ukázalo ako chybu že to nemám v evidencii Dph. Ako správne zaúčtovať mám to tam dať cez záväzky a do kolonky bez odpočtu dph. Musia sa účtovať do evidencie vdph všetky pohladávky a záväzky?
Ďakujem
katkap17
20.08.09,07:13
Poradí niekto?Ďakujem
andreaS
20.08.09,07:18
katka: a ako si potom nahodila zdravotnu poistovnu?

V dph to nema co robit.

Nahadzujes cez Zavazky. Dolezite je zadanie sumy... do kolonky "suma" pri nahodeni zavazku zadas celkovu sumu a hned vedla je kolonka "zaklad" .. kliknutim do policka "zaklad" sa ti objavia 3 moznosti 19-10-0 tak zvolis 0% ... a typ dokladu zvolis "poistne" ... nastavit sa tam da vselico...

ja vzdy nahadzujem policko po policku a po vyplneni jedneho sa na dalsie posuniem tabulatorom...
katkap17
20.08.09,09:16
Musím si to ešte pozrieť a opraviť si to asi som to zle nahodila. Ešte sa opýtam ako zaúčtovať cestnú daň tak isto cez záväzky?
Ďakujem už som si to našla už je to dobré Diky moc
ErikaDP
21.08.09,05:52
Musím si to ešte pozrieť a opraviť si to asi som to zle nahodila. Ešte sa opýtam ako zaúčtovať cestnú daň tak isto cez záväzky?
Ďakujem už som si to našla už je to dobré Diky moc
Ano, aj cestnu daň ( spravne daň z motorových vozidiel) cez záväzky.
A do evidencie zaväzkov treba evidivať všetko, čo je záväzkom, t.j. nezužovať pojem evidencia záväzkov len na "knihu došlých faktúr".
T.j. napr. mali by tam byť záväzky z titulu miezd voči zamestnancom a poisťovniam, poistné SZČO, preddavky na daň, daňová povinnost DPH, koncesion.poplatky, poistenie majetku, nasplatená istiny leasingov ... atď
katkap17
21.08.09,06:14
Ďakujem za odpoveď, A cestná daň sa tiež zapisuje do evid. DPH? Čo v takomto prípade keď nemôžem nájsť ktoré záväzky sa zdaňujú a ktoré nie,
andreaS
21.08.09,06:23
katka: no to je velmi zvlastna otazka... doporucujem skolenie o dph... budem sa opakovat ale nie je to take jednoduche ako sa zda...

veeeeeelmi zjednodusene sa da povedat, pokial mas danovy doklad na kt. nieje vycislena dph, tak tento doklad do dph nepatri... ale opakujem je to velmi zjednodusene tvrdenie... uplatnenie dph z faktur, na kt. je vycislena ma tiez svoje pravidla a neda sa jednoznacne povedat: ano mozes si uplatnit kazdu vyfakturovanu dph

:)
katkap17
21.08.09,06:27
Aj tak ďakujem za odpoveď pomaličky sa rozbieham a čítam zákony ale človek tomu porozumie až v praxi keď sa s tým stretne
Čimko
14.10.09,12:14
Ahoj, chcem sa spýtať, či mi môžete poradiť.
Bola vystavená fa telefónny účet za mesiac 08/09 na sumu 11 €. Zaplatená bola 7.9. a 14.9. Za mesiac 09/09 bola vystavená fa na 9 €. Druhá platba (11 € z 14.9.) bola ponechaná - majiteľ ju nechcel vrátiť s tým, že v budúcej fa bude suma na zaplatenie znížená o túto čiastku (11 €). Teda na fa 09/09 mám sumu 9 €, ale na zaplatenie mám sumu - 2€ - mám tam teda preplatok na budúcu fa. Ako to mám zaúčtovať v alfe - fa 08/09 mám zaúčtovanú s dvojitou platbou. Ale ako "zaplatiť" fa 09/09?
Ďakujem.
andreaS
14.10.09,12:26
Ahoj, chcem sa spýtať, či mi môžete poradiť.
Bola vystavená fa telefónny účet za mesiac 08/09 na sumu 11 €. Zaplatená bola 7.9. a 14.9. Za mesiac 09/09 bola vystavená fa na 9 €. Druhá platba (11 € z 14.9.) bola ponechaná - majiteľ ju nechcel vrátiť s tým, že v budúcej fa bude suma na zaplatenie znížená o túto čiastku (11 €). Teda na fa 09/09 mám sumu 9 €, ale na zaplatenie mám sumu - 2€ - mám tam teda preplatok na budúcu fa. Ako to mám zaúčtovať v alfe - fa 08/09 mám zaúčtovanú s dvojitou platbou. Ale ako "zaplatiť" fa 09/09?
Ďakujem.


Cez knihu zavazkov si najdi prvu preplatenu fakturu, otvor si ju a daj pridat pohyb pri uhrade... mozes si tam dat pokec aky chces... datum si daj trebars aktualny, typ dokladu napises cislo druhej faktury od orange (aby si z popisu videl kam tie peniaze isli) a sumu daj minusom -9,-

Rovnaky postup bude pri novej fakture, kde ale napises sumu s +9,- a cislo dokladu bude opat cislo inej, prvej fa.

napr.

Prva faktura od orange na 11,- ma cislo 105. Na nej mas v uhradach 2x 11,-.

Druha faktura od orange na 9,- ma cislo 205. Na nej nie je uhrada ziadna.

Nastavis sa na prvu na 11,-, das pridat uhradu, cislo dokladu bude 205 a suma bude -9,-.

Nastavis sa na druhu fakturu na 9,-, das pridat uhradu, cislo dokladu bude 105 a suma +9,-.

Tymto istym sposobom potom zrusis aj tie zvysne 2,- ale tentokrat to budu zapisy na prvej fa -2,- a na novej tretej fa +2,-. A na tej tretej ti potom bude vysiet len skutocna suma na uhradu.
Čimko
14.10.09,13:52
Ďakujem, veľmi mi to pomohlo.:)
Čimko
svedia
17.10.09,13:58
Ahojte, prosím poradíte mi.. potrebujem poslať emailom objednávku vytvorenú v programe ALFA, ako ju uložiť a potom poslať??? Diki
Manual
17.10.09,14:09
Ahojte, prosím poradíte mi.. potrebujem poslať emailom objednávku vytvorenú v programe ALFA, ako ju uložiť a potom poslať??? Diki
Vystavenú objednávku daj Tlač, potom daj Export, Formát daj PDF, Cieľ daj E-mail a už normálne ako posielanie mailu a to je všetko :). Takto zasielaj všetko, kde je možnosť Exportu
svedia
17.10.09,14:16
Ďakujem ale ja tam mám len keď dám tlač tak tam mám len obrazovka a tlačiareň, nemám tam vôbec nejakú kolónku export, asi mám niečo zlé..
Manual
17.10.09,14:20
Ďakujem ale ja tam mám len keď dám tlač tak tam mám len obrazovka a tlačiareň, nemám tam vôbec nejakú kolónku export, asi mám niečo zlé..
Pozri na hornú lištu vľavo je tam Tlač Export Nastavienia :) Tú objednávku daj tlač, aby si ju videla na obrazovke a potom pozri na hornú lištu
svedia
17.10.09,14:21
len keď dám tlačiť faktúry tak tam mám navyše rámček a v ňom buď štandardná alebo editovateľná..
Ivana Š
17.10.09,14:21
Ďakujem ale ja tam mám len keď dám tlač tak tam mám len obrazovka a tlačiareň, nemám tam vôbec nejakú kolónku export, asi mám niečo zlé..

Nemáš nič zlé , daj Tlač - Obrazovka a tam máš Export, v ľavom hornom rohu
svedia
17.10.09,14:28
Ja tam mám len tlač...
svedia
17.10.09,14:31
ale viem, že niekedy dávno som tam mala tiež tlač aj export...
Manual
17.10.09,14:34
Ja tam mám len tlač...
Máš to takto ?
svedia
17.10.09,14:36
tak to mám len pri tlačení faktúry.. ale pri objednávke nie..
Manual
17.10.09,14:39
tak to mám len pri tlačení faktúry.. ale pri objednávke nie..
Ja som si spravil (teraz) aj objednávku, aj poslal na mail, musíš to tam mať !!!!!! :) Funguje to.
Ak dávaš tlač, tak daj na obrazovku ako písala Ivana a v ľavo hore to je ako som písal
svedia
17.10.09,14:50
určite máme niečo zlé nastavené lebo keď dáme tlač potom obrazovka: tak na obrazovke vľavo na hornej lište máme len tlač a potom je len refreš + strany... a zväčšenie+++
Ivana Š
17.10.09,14:50
ja to tiež skúšam a ide to:)

vystav objednávku

daj tlač - Výstupné zariadenia, možnosti - obrazovka alebo tlačiareň

zvoľ obrazovka

zobrazí sa to objednávka a v ľavom hornom rohu sú možnosti

Tlač Export

Klikni na export, dá ponuku:

Formát - zvoľ PDF

Cieľ: zvoľ e-mail
svedia
17.10.09,15:04
no asi je to tým, že máme poslednú verziu 15,20...že???
Manual
17.10.09,15:06
no asi je to tým, že máme poslednú verziu 15,20...že???
Ako to tak skutočne nemáš, tak šup na obnovenie na v.15.52 a tam to určite pôjde
svedia
17.10.09,15:17
už to riešim.. asi to bude tým.. chcem sa Vám poďakovať MANUAL, IVANA Š. za odpovede...

keď to príde tak to znova vyskúšam a dám vedieť.
Ivana Š
17.10.09,15:19
ja mám stále 15.20 a ide mi to
Manual
17.10.09,15:34
ja mám stále 15.20 a ide mi to
Myslel som, že to môže byť staršou verziou, lebo ja mám 15.52, ale ak to ide u teba vo v 15.20, tak je problém mimo nášho územia...:);)
Ivana Š
17.10.09,15:49
Mne v každom výstupe, kde sa dá niečo tlačiť ,
keď zvolím Tlač - Obrazovka - ukáže zvolený dokument, skúšala som všeličo - od faktúr cez peňažný denník, ceniny, cestovný príkaz atď.
vždy mám vľavo hore možnosti Tlač a Export
svedia
19.10.09,14:00
Tak ahojte, naozaj ide mi to!!!!
až teraz keď som si stiahla najnovšiu verziu 15.52..
fakt aj po probléme.. Ďakujem všetkým, že mi pomohli..
veronkaj
26.10.09,06:23
vzhľadom k tomu, že aj ja mám alfu ako účt. program,

rada by som sa spýtala aj iných na názor,

začiatkom roka som dávala do sekcia ceniny účtovanie strav. lístkov tak ako odpísali z centra alfy že sa majú účtovať,
teda cez PPD a VPD a cez prieb. položky s tým, že poprípade si urobiť na ne zvlášť číselný rad aby to bolo odlíšené.

prosím pomaly bude koniec roku a tak sa chcem len oopýtať ako účtujete v alfa u szčo stravné lístky ?? iným číselným radom alebo používate bežný číselný rad čo máte na ostatné doklady,

a ked Vám na konci roku zostanú nejaké nespotrebované gastrolístky tak to vlastne zostane v tej pokladni

je to szčo platca dph sám pre seba si kupuje str. lístky. takže výdaj za faktúru dám normálne ako VPD bežný ako úhradu faktúry



- faktura je v zavazkoch v nulovej sadzbe DPH - suma tvori pocet listkov + hodnota provizia s DPH

a potom
1. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpec PD - Vydavok = úhrada fa na priebeznu polozku - suma - hodnota za stravne listky
2. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpce PD - Prevadzkova rezia - suma = uhrada fa - poplatok

- ceniny prijať naspat do pokladnice. V PD zvoliť Pokladna - Prijema - Prijem z priebeznej polozky - hodnota lístkov

- na konci mesiaca, ked sa vydávajú stravne listky, tak to zauctovať cet doklad
= doklad - Pokladna - Vydavok - stlpec PD - Prevadzkova rezia - pocet vydanych listkov= hodnota
Nespotrebovane listky zostanu stale v pokladnici.

Nakup a spotrebu stravnych listkov sa ešte eviduje aj v Evidencii/Cenin.
evina
26.10.09,06:38
Nerobím s Alfou, iba DP. Potrebujem urobiť súrne DDP pre FO a neviem prepísať ten krížik riadne priznanie na dodatočné, nepustí ma tam . Prosím poraďte....
evina
26.10.09,06:59
Prosím, potrebujem súrne
elmajka
26.10.09,07:06
Mala som tento problém minulýá rok, volala som do KROSU a povedali mi, že DDP sa nedá urobiť. Krížik som si premaľovala.
evina
26.10.09,07:07
Mala som tento problém minulýá rok, volala som do KROSU a povedali mi, že DDP sa nedá urobiť. Krížik som si premaľovala.

Mala som taký tušák, že nepripúšťajú dodatočné :eek: . Ďakujem za pomoc, takže dúfam, že nájdem doma bielu vodičku :)
Lianka
26.10.09,09:55
začiatkom roka som dávala do sekcia ceniny účtovanie strav. lístkov tak ako odpísali z centra alfy že sa majú účtovať,
teda cez PPD a VPD a cez prieb. položky s tým, že poprípade si urobiť na ne zvlášť číselný rad aby to bolo odlíšené.
prosím pomaly bude koniec roku a tak sa chcem len oopýtať ako účtujete v alfa u szčo stravné lístky ?? iným číselným radom alebo používate bežný číselný rad čo máte na ostatné doklady,- mam zvlast ciselny rad v "pokladni", pokladnu som nazvala "ceniny-stravne listky" (ine ceniny ani nemam)

a ked Vám na konci roku zostanú nejaké nespotrebované gastrolístky tak to vlastne zostane v tej pokladni - ano

je to szčo platca dph sám pre seba si kupuje str. lístky. takže výdaj za faktúru dám normálne ako VPD bežný ako úhradu faktúry - ano

- faktura je v zavazkoch v nulovej sadzbe DPH - suma tvori pocet listkov + hodnota provizia s DPH - ano

a potom
1. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpec PD - Vydavok = úhrada fa na priebeznu polozku - suma - hodnota za stravne listky
2. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpce PD - Prevadzkova rezia - suma = uhrada fa - poplatok - ano :)

- ceniny prijať naspat do pokladnice. V PD zvoliť Pokladna - Prijema - Prijem z priebeznej polozky - hodnota lístkov - ano

- na konci mesiaca, ked sa vydávajú stravne listky, tak to zauctovať cet doklad - Pokladna - Vydavok - stlpec PD - Prevadzkova rezia - pocet vydanych listkov hodnota - ano
Nespotrebovane listky zostanu stale v pokladnici. - ano

Nakup a spotrebu stravnych listkov sa ešte eviduje aj v Evidencii/Cenin. - ano

Presne takto to robim aj ja ;).
veronkaj
29.10.09,05:24
Lianka - ďakujem

- prosím pozreš sa mi aj na toto či robím dobre:
záväzky?
- došlé faktúry = zvlášť čís. rad . 90...
- záväzky = zdrav. poisť = zvlášť čís. rad :zp200909
- záväzky = social.poisť = zvlášť čís. rad : sp200909 a sp200909a fond
- predpis dph = dph200903


- vyšlé faktúy = čísla faktur

- banka = zvlásť číselný rad BU/.č.výpisu./položka naBU

- pokladňa :
- príjmové PPD.09... bežné príjmové doklady


takto to mám označené ale nemám zvlášť vytvorenú ďalšiu pokladňu - mám ju vytvoriť teda, že jedna buda EUR a druhá ceniny???ja to mám len tak rozlíšené v rámci jednej pokladne rozlíšené,


- výdavkové VPD.09...bežné výdavkové doklady
- doklady pri gastrol. VPD.Gas.09...... a tak isto aj príjmové PPD.Gas.09....
Lianka
30.10.09,16:54
Ahoj veronka,
zavazky ok. Ja davam spolu do jedneho ciselneho radu odvody ZP a SP. Zvlast mam ciselny rad na vsetky dane (dph, dan z prijmu, dan z MV a pod.).

Banka, dosle faktury - ok. Ak mam aj ine pohladavky, napr. zo zmluv bez faktury, davam zvlast ciselny rad.

Co sa tyka cenin, ja som akosi pochopila, ze by mali byt uctovane samostatne, samostatny ciselny rad. Zdalo sa mi lepsie, prehladnejsie, vytvorit samostatnu "pokladnu". Pri inventarizacii si ju mozem vytlacit a lahko porovnam pohyby a stav s knihou cenin.
veronkaj
18.11.09,06:59
Dobrý deň poraďáci
prosím poradte mi ako mám správne zaúčtovať:
szčo platca dph prišiel v oktobri na konci - teraz prišiel výpis z banky preplatok z RZZP za rok 2008.
preplatok na RZZP bol 13,95 Eur a na účet prišlo teraz neviem presne tuším 11,92
prosím ako to správne zaúčtovať????
- určite je to príjem iný ale kedže poslali menej príde ešte predpokladám doklad že tam zrazili daň, takže kam to v JU mám dať príjem iný ovplyvňujúci základ dane??? teda kam a potom ten rozdiel 2,- ako zrážkovú daň kaM???

ďakujem, určite aj iným to prišlo v tomto období.
lenkam68
18.11.09,07:29
Prikladám postup účtovania:
zdroj: Daňový a účtovný poradca podnikateľa - ročník 2009, číslo 14, str. 62
www.epi.sk

II. Postup u daňovníkov s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov

1. Postup pri vysporiadaní preplatku

Vrátený preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2008 podnikateľovi alebo inej samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorý súvisel s príjmami z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, je zdaniteľným príjmom v roku 2009. Zdravotná poisťovňa vypláca preplatok priamo poistencovi, resp. daňovníkovi.

V zmysle § 43 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcom zdaňovacom období príjem podľa § 6, vráteného zdravotnou poisťovňou, vyberie zdravotná poisťovňa daň zrážkou. Zrážku vykoná zdravotná poisťovňa pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech poistenca a poistencovi vyplatí preplatok znížený o zrazenú daň.

Daňové a účtovné vysporiadanie preplatku závisí od spôsobu uplatňovania výdavkov

a) Pri uplatňovaní preukázateľne vynaložených daňových výdavkov je daňovník povinný o vrátenom preplatku účtovať vo svojom účtovníctve alebo v daňovej evidencii, ktorú vedie v zmysle § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov. Za daňový príjem sa považuje celá suma preplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia, t. j. vrátane zrazenej dane z príjmov. Zdravotná poisťovňa vráti preplatok znížený o zrazenú daň, preto v rámci uzávierkových účtovných operácií je potrebné v peňažnom denníku upraviť príjmy v zdaňovacom období, v ktorom došlo k vybraniu dane, tak, aby v zmysle § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona o dani z príjmov sa prijatý preplatok zahrnul do základu dane a od výslednej daňovej povinnosti sa poisťovňou zrazená daň odpočítala, pretože:

podľa § 4 ods. 6 sa príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, zahŕňa do základu dane, ak vybratím zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
podľa § 17 ods. 4 súčasťou základu dane ja aj príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, ak vybratím zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý je fyzickou osobou, nie je povinný tento príjem účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybratú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.
Preplatok z ročného zúčtovania sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni v sume zistenej pri ročnom zúčtovaní, pričom dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň 30. 6. 2009. Príjem preplatku sa v peňažnom denníku účtuje dňom prijatia preplatku v zmysle § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu postupov účtovania ako príjem ovplyvňujúci základ dane v členení ostatné príjmy vo výške skutočne prijatej sumy. Úprava základu dane o zrazenú daň sa v peňažnom denníku vykoná prostredníctvom účtovných uzávierkových operácií v zmysle § 8 ods. 4 písm. a) bod 1a postupov účtovania. Účtovanie v peňažnom denníku v deň prijatia preplatku ako príjem ovplyvňujúci základ dane v celkovej výške vykázaného preplatku a zároveň ako výdavok neovplyvňujúci základ dane vo výške zrazenej dane nie je z hľadiska postupov účtovania správne, pretože skutočný príjem od zdravotnej poisťovne je vždy vo výške preplatku zníženého o zrazenú daň a o povinnosti odvodu zrážkovej dane je povinná účtovať zdravotná poisťovňa.

Pri vrátení preplatku príslušná zdravotná poisťovňa pošle poistencovi oznámenie, v ktorom uvedie:

celkovú výšku preplatku,
výšku preplatku podliehajúcu zrážkovej dani podľa § 43 ods. 10 zákona o dani z príjmov,
výšku zrazenej dane,
výslednú sumu poukázanú poistencovi.

PRÍKLAD č. 7:
Podnikateľ s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva vykázal v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2008 preplatok vo výške 82,90 eura. Preplatok musí povinne zahrnúť do zdaniteľných príjmov a účtovať o ňom. V knihe pohľadávok k 30. 6. 2009 na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia zaúčtuje vznik pohľadávky voči zdravotnej poisťovni vo výške 82,90 eura. O povinnosti odvodu zrážkovej dane účtovať nebude, je to povinnosťou zdravotnej poisťovne. Zdravotná poisťovňa mu prevodom na účet dňa 25. 9. 2009 vrátila preplatok znížený o zrazenú daň (15,75 eura), t. j. 67,15 eura. V peňažnom denníku na základe výpisu z bankového účtu zaúčtuje v deň pripísania platby príjem ovplyvňujúci základ dane – ostatný príjem a zároveň v knihe pohľadávok zaúčtuje zánik pohľadávky. V rámci účtovných uzávierkových operácií za rok 2009 bude musieť do ostatných príjmov doúčtovať sumu zrazenej dane vo výške 15,75 eura. Do príjmov podľa § 6 bude započítaný celkový preplatok, zrazená daň sa v daňovom priznaní za rok 2009 vykáže ako preddavok na daň a odpočíta sa od celkovej daňovej povinnosti. Oznámenie od zdravotnej poisťovne bude prílohou k daňovému priznaniu.

Peňažný denník:
Dátum Popis Peňažné prostriedky Príjmy ovplyvňujúce ZD
Príjmy Výdavky Príjmy celkom Ostatné príjmy
25. 9. 2009 Preplatok z RZZP 67,15 67,15 67,15
31. 12. 2009 Doúčtovanie dane 15,75 15,75

Kniha pohľadávok:
Dátum
vystavenia Číslo Odberateľ Suma Splatná
dňa Úhrada
Dátum Forma
30. 6. 2009 RZZP Všeobecná ZP 82,90 31. 10. 25. 9. BÚ
Za predpokladu, že v roku 2009 dosiahne príjmy z podnikania vo výške 20 155 eur (včítane preplatku z ročného zúčtovania 82,90 eura) a výdavky vo výške 14 900 eur, bude výpočet dane nasledovný:
• základ dane: 20 155 - 14 900 = 5 255 eur
• nezdaniteľná časť: 4 025,70 eura
• znížený základ dane: 1 229,30 eura
• daň: 233,56 eura
• preddavok na daň: 15,75 eura
• daň na úhradu: 217,81 eura
V prípade, že základ dane by bol nižší ako nezdaniteľné časti, podnikateľ by mal nárok na vrátenie poisťovňou zrazenej dane.
Pri výpočte vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby sa na účely ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2008 vychádzalo zo základu dane z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov okrem vyňatých príjmov dosiahnutých v roku 2008. Do príjmov v roku 2009 bude zahrnutý aj preplatok z ročného zúčtovania za rok 2008. Z uvedeného vyplýva, že preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia ovplyvňuje vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby pre výpočet výšky poistného.

Je to rozsiahly článok, sú tam priložené viaceré príklady.
sarita
18.11.09,10:48
No to sú učiteľky na VŠ, samozrejme, že do nákladov ide celá suma aj s DPH. Aj moja dcéra chodí na VŠ a učiteľka im tvrdila, že dańový bonus bol vlani 20 € a teraz je ten čo bol vlani, neviem presne 19,... € a keď som to dcére hovorila, že to je blbosť, tak sa so mnou hádala, že im to povedala učiteľka, lenže nie vždy majú učitelia pravdu.
Lianka
18.11.09,12:43
No to sú učiteľky na VŠ, samozrejme, že do nákladov ide celá suma aj s DPH. Aj moja dcéra chodí na VŠ a učiteľka im tvrdila, že dańový bonus bol vlani 20 € a teraz je ten čo bol vlani, neviem presne 19,... € a keď som to dcére hovorila, že to je blbosť, tak sa so mnou hádala, že im to povedala učiteľka, lenže nie vždy majú učitelia pravdu.

sarita, nerozumiem velmi, na ktory prispevok reagujes. Danovy bonus od 6/2009 bol 19,32 EUR a od 7/2009 je 20,00 EUR.

Nie vzdy maju ucitelia pravdu - vlastna skusenost.
ALEXOLIVER
20.11.09,06:07
Ahojte, chcela by som sa spýtať na nahrávanie pohľadávok v Alfe. Sme platca DPH, robíme kurzy a tie si nahrávam do pohľadávok podľa žiakov. DPH odvádzam na základe Príjmového pokladničného dokladu vtedy ked žiak zaplatí, nakoľko platia po častiach a kurz trvá dlhšie. Ako to mám nahrať do pohľadávok? Rozdeliť sumu na základ a DPH, ked to nechcem dať hned do DPH ale až potom na základe PPD? Ďakujem za odpovede.
Manual
20.11.09,06:28
Ahojte, chcela by som sa spýtať na nahrávanie pohľadávok v Alfe. Sme platca DPH, robíme kurzy a tie si nahrávam do pohľadávok podľa žiakov. DPH odvádzam na základe Príjmového pokladničného dokladu vtedy ked žiak zaplatí, nakoľko platia po častiach a kurz trvá dlhšie. Ako to mám nahrať do pohľadávok? Rozdeliť sumu na základ a DPH, ked to nechcem dať hned do DPH ale až potom na základe PPD? Ďakujem za odpovede.
Do pohľadávok nahráš OF tak ako ju vystavíš. Ak vystavíš OF, tak DPH si povinná odviesť v danom mesiaci (ak ste mesačný plátca) a nie až potom keď žiak zaplatí. To robíš špatne.
Ak žiak platí postupne v hotovosti, tak OF bude uhrádzaná postupne = čiastkovo.
ALEXOLIVER
20.11.09,06:39
Ale ja nevystavujem faktúry, ale príjmové pokladničné doklady, na porade mi tak bolo poradené. Vraj žiak nie je zdaniteľná osoba (podnikateľ ani firma) a tak nemusím vystavovovať OF, stačia len príjmové pokladničné doklady, nakoľko žiaci platia postupne, po čiastkach, niekedy aj celý rok. Podľa týchto PPD potom odvádzam DPH.
Zita5
20.11.09,06:44
Ahojte, chcela by som sa spýtať na nahrávanie pohľadávok v Alfe. Sme platca DPH, robíme kurzy a tie si nahrávam do pohľadávok podľa žiakov. DPH odvádzam na základe Príjmového pokladničného dokladu vtedy ked žiak zaplatí, nakoľko platia po častiach a kurz trvá dlhšie. Ako to mám nahrať do pohľadávok? Rozdeliť sumu na základ a DPH, ked to nechcem dať hned do DPH ale až potom na základe PPD? Ďakujem za odpovede.

Zákon o dani z pridanej hodnoty

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html#hore)

(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.



(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.


§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html#hore)


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.



To znamená , vystavíte Faktúru v deň , kedy Vám žiak zaplatí/predpokladám že FA nevystavujete vopred a platia Vám na mieste / , Alfa sa spýta , že či zapísať do evidencie DPH , kliknete áno , že či zapísať do Evidencie pohľadávok ...klik áno .

Potom v peňažnom denníku vystavíte Príjmový pokladničný doklad , cez F7 vyberiete príslušnú pohľadávku a dáte uhradiť .

Týmto budete mať faktúru zapísanú aj v pohľadávkach , aj v DPH zdaniteľné obchody .
ALEXOLIVER
20.11.09,06:53
Ďakujem za odpoveď. Ale musím tie faktúry vystavovať keď žiak nie je zdaniteľnou osobou? Nestačia len PPD? Ja do pohľadávok nahrám celú sumu, aby som vedela koľko mi dlží, faktúry nevystavujem, len PPd ako som už spomínala. Keď tieto PPD nahrávam do Peň. denníka, zapíšem do pohľadávok aj do DPH? Je to takto nesprávne? Keby som vystavovala faktúry podľa platieb, nevedela by som koľko mi dlží, a zase vystavovať faktúry na celú sumu nemá význam, ked kurz trvá aj tri mesiace...
ALEXOLIVER
20.11.09,07:38
prosím Vás vedel by mi ešte niekto poradiť?
Lianka
20.11.09,07:40
Ja som vzdy za faktury, je to cistejsie - je jasne, o aku sluzbu sa jednalo, pre koho, kto sa zucastnil, kolko hodin, za kolko EUR. Na základe čoho účtujes v pohľadávkach, aký máš doklad?
manus
20.11.09,07:51
Máte prosím Vás niekto priamu skúsenosť s kontokorentným účtom v ČSOB a dvoma výpismi? Na BU mám zostatok 0, kontokorentný som si nahodila ako nový účet (typ dokladu úver) a tam mám aktuálny mínusový zostatok. No neviem, ako to vyriešiť v Knihe záväzkov, aké sumy tam mám mať, kedy mám dať úhradu záväzku...:confused:
Vie mi niekto poradiť, pjosííím :o
ALEXOLIVER
20.11.09,08:03
pre Lianku: do pohľadávok to nahrám podľa Matričnej knihy, to je kniha kde sa zapisujú všetci žiaci s ich údajmi aj s celkovou cenou, ide o žiakov ktorí si robia vodičský výcvik. Tam sa zapisujú aj úhrady ručne, ale do ALFY to nahodím do pohľadávok, aby som mala celkovú evidenciu aj sumu dlžníkov. Na vystavovanie faktúr som sa pýtala už dávnejšie na porade, bolo mi poradené že netreba, nakoľko žiak nie je zdaniteľná osoba, s čím som súhlasila. Žiakovi dáme PPD, nepotrebuje faktúru. Je to u nás dosť komplikované, nakoľko tie kurzy teda jazdy si žiaci niekedy robia veľmi dlho, poväčšine až do dňa skúšok, ktoré majú niekedy aj o pol roka alebo rok, teda zdaniteľné plnenie trvá do dňa skúšok. Postupne platia čiastočné úhrady, na ktoré vždy dostanú PPD a ja odvediem DPH.
Lianka
20.11.09,08:39
Na vystavovanie faktúr som sa pýtala už dávnejšie na porade, bolo mi poradené že netreba, nakoľko žiak nie je zdaniteľná osoba, s čím som súhlasila. Žiakovi dáme PPD, nepotrebuje faktúru.

Hej, suhlasim, ze netreba. Ja sa ale na to pozeram zo strany uctovnicky - lepsie sa mi uctuje, ked mam jasnu fakturu a jasnu uhradu. Prave rozmyslam, ako uctujes tie pohladavky, ked ste platitelom DPH a hovoris, ze mnohi platia priebezne - t. j. k zdanitelnym plneniam dochadza postupne - neviem si to predstavit.

V knihe záväzkov mas jeden zaväzok na celu sumu a potom postupne uhradzas? (vzdy prislusny zaklad + DPH, a ake datumy?)
Alebo viac riadkov v knihe zaväzkov vo výške jednotlivých platieb? (zaklad a DPH).

Ja by som to pre moj osobny prehlad riesila cez tie faktury - ku kazdej uhrade by som vystavila danovy doklad - fakturu na prijatu zalohu. Kedze mas tu pomocnu evidenciu - Matricnu knihu, vies, kolko by ti mal ziak zaplatit za cely kurz - posledna faktura by bola vyuctovacia minus zaplatene zalohy. Aby som vedela, kolko mi ma este zaplatit, by som si urobila tab. napr. v Exceli, kde by som od celkovej sumy odpocitavala zalohy.

Ale to ber len ako taku moju uvahu :).
andreaS
20.11.09,09:09
a co tak daku jednoduchu zmluvu so splatkovym kalendarom? a podla splatok vlastne odvadzat dph...
ALEXOLIVER
20.11.09,10:50
Ďakujem za odpoveď Lianka. Ako som povedala, je to veľmi komplikované u nás, hlavne to zdaniteľné plnenie. Každý jeden žiak to má individuálne, nakoľko každý to odjazdí za inú dobu. Cena je stanovená za celý kurz, ktorý obsahuje vyučovanie v škole, autocvičisko, údržbu a 16 praktických jázd. Teda my im nefakturujeme za každú jazdu, ale dopredu vedia sumu, ktorú si postupne splácajú, každý individuálne a podľa možností. Kurz vlastne ukončia poslednou jazdou, ktorá je väčšinou deň pred skúškou a vtedy aj všetko doplatia. Teda posledná jazda je podľa mňa ukončenie teda dátum zdaniteľného plnenia, ale ja odvádzam DPH podľa platieb, teda už aj predtým. Faktúry mi nevyhovujú, lebo by som nemala prehľad koľko mi dlžia, takto si do knihy pohľadávok nahrám celú sumu kurzu, a podľa PPD si tam úhrady nahrávam, mám teda viac úhrad pri jednom. Asi to bude lepšie s tými zmluvami a splátkový kalendár bude pri každom individuálny podľa úhrad. Ďakujem za Váš čas a trpezlivosť.
ALEXOLIVER
20.11.09,12:19
a nemáte prosím Vás niekto typ jednoduchej splátkovej zmluvy pre súkromné osoby? Hľadala som ale nič také vhodné som nenašla. Ďakujem pekne.
Manual
20.11.09,16:48
a nemáte prosím Vás niekto typ jednoduchej splátkovej zmluvy pre súkromné osoby? Hľadala som ale nič také vhodné som nenašla. Ďakujem pekne.
Myslím že si to sama komplikuješ. A splátkové zmluvy budú menej pracné ? A koľko ľudí je vlastne v jednom kurze. Nech je ich 20. Koľko by si vystavila denne faktúr 10 ks alebo 15 ks ? Veď v Alfe je to otázka 2 minút pre jednu faktúru aj s PPD. Pokiaľ budú žiaci študovať, tak ty máš pre každého dávno všetko pripravené a ešte ti zostane čas aj na kávu...;):D
A k tomu sledovaniu. Sprav si tabuľku v exceli dáš tam každého účastníka kurzu, hore dáš cenu kurzu a po úhrade každej Fa budeš odpočítavať a budeš mať prehľad koľko ti je kto ešte dlžny. A vlastne načo ti je sledovanie ? Ved každý účastník má absolvovať napr 30 hodín, to si eviduje učiteľ. Učiteľ predsa rozhodne že už má kurz ukončený = absolvoval všetko. Ak všetko absolvoval, musí mať všetko zaplatené, lebo ako si písala po každej hodine sa platí. Predsa učiteľ vie, že ešte má absolvovať napr. 15 hodín atď. Ty len za každú hodinu alebo dvojhodinu inkasuj.
Nekomplikuj si to.
veronkaj
04.12.09,05:25
prosím mám alfu od marca tohto roku a teraz vzhľadom k tomu, že sa blíži koniec roku vás prosím o radu.

- keď účtujem dph kvartálne a prídu faktúry napr. za telefon okolo 8.1.2010 s plnením v 12/09 ako to mám urobiť v alfe aby mi to dph zohľadnilo vo výkaze za 4Q/09??
pretože zaevidovať by sa mala už v novo založenom roku 2010 ako prišlá faktúra ale s plnením v 12/09 a kedže to budú dva samostatné účtovné roky ako to tam dostanem. ako to mám urobiť v účtov. 2009 aby som tam mala dph. z tej fa??

- a prosím do záväzkov na konci roku teda sú :
- všetky neuhradené fa do 31.12.2009 = ošlé faktúry
- predpisy zdrav. a soc. poistenia za 12/09
- predpis na dph za 4Q/09
- predpis dane za mot. vozidlá so súčastnou sumou aká teraz platí
- predpis celkového DP za rok 2009 tiež??????

Ďakujem
veronkaj
04.12.09,06:41
3
rodina1
08.12.09,11:35
prosím mám alfu od marca tohto roku a teraz vzhľadom k tomu, že sa blíži koniec roku vás prosím o radu.

- keď účtujem dph kvartálne a prídu faktúry napr. za telefon okolo 8.1.2010 s plnením v 12/09 ako to mám urobiť v alfe aby mi to dph zohľadnilo vo výkaze za 4Q/09?? budeš postupovať ako v bežnom roku, teda dátum vystavenia xxx 2009, došlo dňa xxx 2010, dátum splatnosti xxx 2010, dátum zdanit. plnenia xxx 2009
pretože zaevidovať by sa mala už v novo založenom roku 2010 ako prišlá faktúra ale s plnením v 12/09 a kedže to budú dva samostatné účtovné roky ako to tam dostanem. ako to mám urobiť v účtov. 2009 aby som tam mala dph. z tej fa?? fa, ktorá síce prišla v novom roku, ale týka sa roku predchádzajúceho, zakladám do roku, v ktorom je zdaniteľné plnenie

- a prosím do záväzkov na konci roku teda sú :
- všetky neuhradené fa do 31.12.2009 = ošlé faktúry áno
- predpisy zdrav. a soc. poistenia za 12/09 áno, aj za zamestnancov, ale aj za SZČO
- predpis na dph za 4Q/09 áno
- predpis dane za mot. vozidlá so súčastnou sumou aká teraz platí áno

predpis celkového DP za rok 2009 tiež?????? áno
- a tiež mzdy zamestnancov za 12/2009
Ďakujem
Odpoveď v texte
veronkaj
10.12.09,08:41
ďakujem za predošlú odpoveď veľmi pekne,
poraďáci veľmi nám pomáhate normálne by ste si zaslúžili aj odmeny koncoročné
máte od nás obdiv


prosím kto mi poradí v tomto ??

v ju szčo odborná literatúra teda kvôli účtovníctvu kam dávate v podstate to nepatrí do výdavkov za materiál ale je to zároveň na to aby mohol podnikať.

teda ked si objednám nejakú literatúru ohľadom zákonov účtovníctva tak kam to dávate do výdaj za materiál v členení ostatné alebo do pr. réžie - lenže tam by mali ísť len služby.
Lianka
10.12.09,09:55
Veronka, podla mna je to spravne, ja to tiez tak uctujem. V smernici mam jednotlive druhy, ktore povazujem za material - jedno z toho je aj literatura. Je to nieco hmotne, co mozes danovej kontrole aj ukazat, predlozit, ak treba.
Zita5
10.12.09,10:21
Ja osobne uvedenú "literatúru"/Zákony a všetky potrebné knihy k účtovníctvu / účtujem do prevádzkovej réžie .

Je to síce hmotné , ale mení sa aj 3x do roka .
veronkaj
11.12.09,07:34
no a teraz si mám vybrať????

podľa mňa keď mi príde niečo cez net - ako software alebo idem na školenie tak to dám do PR réžie ale keď mi príde niečo čo môžem chytiť do ruky ako napríklad knihy - odb. lit. tak to dám do výdavkov v členení iné

tak ako je to ??
Zita5
11.12.09,08:01
Ja som sa vyjadrila . Mne sa nepozdáva ten materiál , lebo potom na konci roka v rámci inventarizácie by to malo byť na sklade v kolonke materiál .A taký zákon je niečo čo spotrebné , čo dám do obehu a o 2 mesiace nepoužiteľné v prípade novelizácie .Možno sa mýlim , nechcem nikoho ovplyvňovať ani zavádzať . Ja pokračujem v PR .
veronkaj
11.12.09,08:08
a to si mám teraz a ostatný vybrať????
má ešte niekto k tomu nejaký názor??
Ivenka
11.12.09,09:47
Pekný deň. Poprosím Vás skúsenejších o správne zaučtovanie.
Faktúra
Základ 2 745,30
DPH 521,61
Spolu 3 266,91
Uhradené však bolo 3 766,91.
V tom istom mesiaci som im ale 500 vrátila. Alfa mi totiž vypočíta základ a DPH zo sumy 3 766,91, takže aj vrátené 500 som mala dať na základ a DPH ? Výsledné DPH je v podstate správne, ibaže zdaniteľné príjmy su potom zlé. Ako to má byť ?
Ďakujem.
Ivenka
11.12.09,09:57
Prosím ... o radu. Ani v knihe ALFA to neviem nájsť.
Lianka
11.12.09,10:36
Momentalne som sa hlbsie nad tym nezamyslala. Ja sa nesporim, je to na kazdom, ako to zauctuje. K svojmu nazoru som dospela po precitani prispevkov - snazila som sa teraz aspon nejake najst, napr.:
http://www.porada.sk/967841-post217.html
http://www.porada.sk/980778-post247.html
Manual
11.12.09,12:42
Pekný deň. Poprosím Vás skúsenejších o správne zaučtovanie.
Faktúra
Základ 2 745,30
DPH 521,61
Spolu 3 266,91
Uhradené však bolo 3 766,91.
V tom istom mesiaci som im ale 500 vrátila. Alfa mi totiž vypočíta základ a DPH zo sumy 3 766,91, takže aj vrátené 500 som mala dať na základ a DPH ? Výsledné DPH je v podstate správne, ibaže zdaniteľné príjmy su potom zlé. Ako to má byť ?
Ďakujem.
Treba zaúčtovať sumu, na ktorú je vystavená faktúra DZ+DPH podľa druhového členenia. (došlú sumu zaúčtuješ na 2x) Sumu 500, ktorá bola zaplatená naviac zaúčtovať ako PNZD bez členenia na DZ a DPH. Ak bude suma 500 vrátená, tak znova zaúčtovať ako VNZD bez členenia na DZ a DPH, pretože sa jedná o mylnú platbu, ku ktorej nemáme žiadny doklad.
Ivenka
11.12.09,19:40
Reagujem až teraz, ale ďakujem. Je to jasné ako píšeš. Ďakujem - Porada - som rada, že si.
Mária.K.
12.12.09,19:55
a to si mám teraz a ostatný vybrať????
má ešte niekto k tomu nejaký názor??
Tiež si myslím, že nákup odbornej literatúry je potrebné účtovať ako nákup materiálu. Odborná literatúra sa v inventarizácii k 31.12. sa neobjaví, lebo pri nákupe sa zaúčtuje v súlade s internou smernicou rovno do spotreby.
§ 11 ods. 8 postupov účtovania pre SZČO - JÚ:
Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob, ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
Keďže v riadku 05 výkazu o majetku a záväzkoch sa vykazujú údaje z knihy zásob, nákup odbornej literatúry vo výkaze o majetku a záväzkoch neobjaví.
veronkaj
15.12.09,05:36
Ďakujem
a software podľa mňa kľudne môže ísť do pr. réžie ako služba - teda účtovný a jeho aktualizácia, .


POZOOOOR

prosím aké budú zmeny účtovania DPH od 1.1.2010 ???

dnes mi prišiel oznam z Alfy že budú zmeny + nové tlačivo

vie niekto poradiť aj pre ostatných???
iriska
29.12.09,12:36
Prosím vás, viete mi niekto poradiť ako si skopírujem účtovanú firmu z jedného PC do druhého? Každý PC má svoju licenciu na ALFU.
Manual
29.12.09,14:12
Prosím vás, viete mi niekto poradiť ako si skopírujem účtovanú firmu z jedného PC do druhého? Každý PC má svoju licenciu na ALFU.
V novom PC si vytvor takú istú firmu ako máš v starom PC. V starom PC správ zálohu na USB klúč a v novom PC daj obnov dáta z USB klúča. A to je všetko :)
iriska
29.12.09,14:24
ďakujem, zvyčajne sa mi stáva, že technika mi zlyháva pod rukami, presne tak som sa to pokúšala robiť asi 3x, a nešlo to :( a teraz už ju tam mám. super, možno pomohlo zduplovanie tej zložky s názvom firmy alebo čo, ďakujem ešte raz
Manual
29.12.09,15:37
ďakujem, zvyčajne sa mi stáva, že technika mi zlyháva pod rukami, presne tak som sa to pokúšala robiť asi 3x, a nešlo to :( a teraz už ju tam mám. super, možno pomohlo zduplovanie tej zložky s názvom firmy alebo čo, ďakujem ešte raz
Veľmi záleží na presnom pomenovaní firmy. Názov firmy musí byť v novom PC identický s názvom v starom PC vrátane diakritiky, medzier atď... pretože inak to bude štrajkovať :D
Čimko
02.01.10,20:45
Ahoj,
chcela by som sa spýtať ešte k RZZP za rok 2008. Môžem celý preplatok (v mojom prípade 27,55 €) zaúčtovať do knihy záväzkov s mínusovým znamienkom, pri úhrade na BÚ (22,32 €) ako výdavok s mínusovým znamienkom na VOZD a v uzávierkových operáciách zrážkovú daň (5,23 €) ako VOZD? Je možné to účtovať aj takto, alebo musím cez knihu pohľadávok?

A ešte jedna otázka: ak sa SZČO rozhodne v decembri 2009 resp. v januári 2010, že si uplatní 40% resp. 60% výdavky v daňovom priznaní, čo pre to musí urobiť a čo všetko dokladá k DP?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Prima73
04.01.10,15:55
Zdravim, vie mi niekto poradit ako v alfe pridat analytiku na prevadzkovu reziu, ked si chcem zvlast viest clenenie na phm, zvlast na kanc.potreby a zvlast na cerpanie dotacie? Dakujem za odpoved.
Heni
04.01.10,17:38
Zdravim, vie mi niekto poradit ako v alfe pridat analytiku na prevadzkovu reziu, ked si chcem zvlast viest clenenie na phm, zvlast na kanc.potreby a zvlast na cerpanie dotacie? Dakujem za odpoved.

klikneš na: číselník, potom Členenie (analytika)
v tabuľke Definovanie členení účelu zaklikneš Výdavok
nalistuješ si v tabuľke Prevádzkovú réžiu
a ked na ňu klikneš - vieš do vedľajšiej tabuľky zadefinovať analytiku pre prevádzkovú réžiu.... tak isto to ide aj pre ostatné stĺpce peňažného denníka...
Prima73
04.01.10,18:11
klikneš na: číselník, potom Členenie (analytika)
v tabuľke Definovanie členení účelu zaklikneš Výdavok
nalistuješ si v tabuľke Prevádzkovú réžiu
a ked na ňu klikneš - vieš do vedľajšiej tabuľky zadefinovať analytiku pre prevádzkovú réžiu.... tak isto to ide aj pre ostatné stĺpce peňažného denníka...

Dakujem. Ja som si to tak spravila a ani za svet som nevedela najst tu analytiku :) myslela som ze to clenenie uvidim v PD, ale uz som to nasla a dakujem za rychlu odpoved. Je fajn, ze su tu taky mily ludia co pomozu. Zelam pekny den.
Čimko
04.01.10,18:37
Ahoj,
chcela by som sa spýtať ešte k RZZP za rok 2008. Môžem celý preplatok (v mojom prípade 27,55 €) zaúčtovať do knihy záväzkov s mínusovým znamienkom, pri úhrade na BÚ (22,32 €) ako výdavok s mínusovým znamienkom na VOZD a v uzávierkových operáciách zrážkovú daň (5,23 €) ako VOZD? Je možné to účtovať aj takto, alebo musím cez knihu pohľadávok?

A ešte jedna otázka: ak sa SZČO rozhodne v decembri 2009 resp. v januári 2010, že si uplatní 40% resp. 60% výdavky v daňovom priznaní, čo pre to musí urobiť a čo všetko dokladá k DP?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Prosím poradí mi niekto? Díky.
Heni
04.01.10,18:43
Prosím poradí mi niekto? Díky.

Čimko, tu je citát z pokynov DU, ako si poradiť s preplatkom z RZZP:

Vrátený preplatok z RZ súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov (brutto príjem) je daňovník, ktorý je účtovnou jednotkou, povinný zahrnúť do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Daň vybraná zrážkou z uvedeného príjmu sa v danom prípade považuje v súlade § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov za preddavok na daň, ktorý si daňovník odpočíta od dane v daňovom priznaní. Ak preplatok z RZ poistného súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov je vrátený daňovníkovi, ktorý nie je povinný o tomto príjme účtovať, potom je na zvážení daňovníka (netýka sa daňovníka uvedeného v § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov), či daň vybranú zrážkou z uvedeného príjmu bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti, to znamená ani preplatok z RZ poistného a ani daň zrazenú z uvedeného príjmu nebude uvádzať v daňovom priznaní alebo daňovník sa rozhodne zrazenú daň považovať za preddavok na daň, to znamená, že preplatok z RZ poistného (brutto príjem) zahrnie do základu dane z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov a zrazený preddavok si podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov odpočíta od dane v daňovom priznaní.
Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov (§ 4 ods. 6 zákona o dani z príjmov). Podľa § 43 ods. 8 zákona o dani z príjmov, daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
Heni
04.01.10,18:49
..... ak sa SZČO rozhodne v decembri 2009 resp. v januári 2010, že si uplatní 40% resp. 60% výdavky v daňovom priznaní, čo pre to musí urobiť a čo všetko dokladá k DP?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

o prechode na paušálne výdavky je tu už viacero tém, napr.:
http://www.porada.sk/t120154-prechod-na-pausalne-vydavky.html
Čimko
04.01.10,21:10
Takže ak tomu správne rozumiem, musím to uviesť v knihe pohľadávok ako celú sumu s tým, že príjem zo ZP zaúčtujem ako VOZD a zrazenú daň zaúčtujem ID uzávierkovým ako čo - VNZD?
Ďakujem.
Micinka
06.01.10,18:28
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať skúsenejších ako účtovať v alfe na prelome rokov. Musím najskôr vykonať prechod do ďalšieho roku a následne začať vytvárať faktúry a účtovať alebo môžem robiť nové faktúry aj pred prechodom do ďalšieho roku? Ďakujem
Maruška54
06.01.10,19:58
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať skúsenejších ako účtovať v alfe na prelome rokov. Musím najskôr vykonať prechod do ďalšieho roku a následne začať vytvárať faktúry a účtovať alebo môžem robiť nové faktúry aj pred prechodom do ďalšieho roku? Ďakujem
Faktúry so zdaniteľným plnením 2010 alebo aké faktúry?
Micinka
06.01.10,20:59
Áno faktúry so zdaniteľným plnením roka 2010.
Maruška54
07.01.10,04:36
tak tie jednoznačne po prechode do nového roka
veronkaj
07.01.10,05:15
dobré ráno všetkým

prosím tých čo účtujú v alfe,
robila som cez sviatky to RZZP za rok 2008 preplatok a určite nie som sama čo mali preplatok a problém so zaúčtovaním.

robila som nasledovne:
- podľa podaného RZZP 2008 = preplatok 11,46 Eur som dala ako pohľadávku voči ZP s dátumom 30.6.2009 s tým, že som to dala ako iný príjem ovpl.základ dane.

- v 10/09 mi prišlo na BU suma 9,62 Eur a to som dala ako úhrada tejto pohľadávky vo výške 9,62 Eur a v PD mi to prišlo pekne do kolonky iný POZD. čo je v poriadku,

ale podľa toho zákona by to malo ísť všetko ako POZD a potom ID na konci roku by som mala dať tú zrážkovú daň /už mi poslali o tom doklad v 12/09/ do DP ako daň zrazená zrážkou.lenže oni mi poslali že vyúčtovanie je 11,45 Eur čiže o 0,01 Eur menej.

ale ako to mám urobiť???
mám teraz dať ešte k 31.12.2009 ako ID príjem tiez POZD iné ten rodziel 11,45-9,62 = 1,83 Eur a zároveň aj ID ako tú zrážkovú daň len neviem ako aby mi to prišlo do kolonky zrážková daň v DP ako to mám zadefinovať v Alfe???

a čo s tým 0,01 Eur rozdielu??

Ďakujem aj za ostatných
veronkaj
07.01.10,05:24
,
veronkaj
07.01.10,05:40
už som našla ako to zaúčtovať:
aj pre ostatných

teda preplatok RZZP 2008 11,45
- dať do pohľadávok voči ZP 11,45
- príjem na BU 9,62 = úhrada pohľadávky ako POZD iný v deň pripísania na účet
- 31.12.2009 dať ID ako 1,83 teda ten rozdiel tiež ako POZD iný
a zároveň 31.12.2009 dať ID 1,83 ako zrážkovú daň - len to ešte neviem ako to v alfe dať aby to prišlo do DP ako uhradená zrážk. daň???
to prosím poradte
veronkaj
07.01.10,05:59
ešte prosím poraďáci poraďte nám čo sa učíme a končíme pomaly rok 2009 či toto robíme správne:

zálohová faktúra v alfe: /sumy sú len tak/

- 14.12.2009 zálohová faktúra na odbor. lieter. 14,00 = zaevidovaná do záväzkov ako fa bez žiadneho udania stlpca PD alebo môžem rovno že nákup materiálu v členení iné ???
- 17.12.2009 úhrada z BU 14,00 = úhrada záväzku
- 28.12.2009 prišla faktúra vyúčtovacia na 28,00 Eur kde bola aj odrataná záloha a k úhrade zostáva ešte 14,00 Eur = zaevidovať v plnej výške do záväzkov aj s rozdelením dph podľa fa v členení PD na výdaj za mat - iné???
a zároveň dám pri evidovaní záväzkov a zároveň v riadku rozpisu dph minusom už uhradených 14,00 Eur aby mi zostalo v záväzkoch ten nedoplatok čo treba ešte uhradiť?
__________________
to znamená, že k 31.12.2009 bude v účtovníctve zálohová fa na 14,00 uhradená z BU a zároveň aj zaevidovaná pohľadávka na 28,00 - 14,00 = k úhrade ešte 14,00 kde za 4Q/09 si uplatním dph a zvyšok tých 14,00 ešte neuhradených mi prejde do záväzkov roku 2010

v týchto zálohových fa mám chaos,
tak prosím opravte ma hoci aj v texte ak to je zle.
Ďakujem
ivanata
07.01.10,09:39
Dobrý deň,

mohol by mi niekto zodpovedať pár otázok ohľadom programu ALFA účtujem v ňom a chcem sa uistiť... prosím kto má čas a chuť nech sa mi ozve cez súkromnú správu vopred Ďakujem
L-M
07.01.10,11:08
ešte prosím poraďáci poraďte nám čo sa učíme a končíme pomaly rok 2009 či toto robíme správne:

zálohová faktúra v alfe: /sumy sú len tak/

- 14.12.2009 zálohová faktúra na odbor. lieter. 14,00 = zaevidovaná do záväzkov ako fa bez žiadneho udania stlpca PD alebo môžem rovno že nákup materiálu v členení iné ???
- 17.12.2009 úhrada z BU 14,00 = úhrada záväzku
- 28.12.2009 prišla faktúra vyúčtovacia na 28,00 Eur kde bola aj odrataná záloha a k úhrade zostáva ešte 14,00 Eur = zaevidovať v plnej výške do záväzkov aj s rozdelením dph podľa fa v členení PD na výdaj za mat - iné???
a zároveň dám pri evidovaní záväzkov a zároveň v riadku rozpisu dph minusom už uhradených 14,00 Eur aby mi zostalo v záväzkoch ten nedoplatok čo treba ešte uhradiť?
__________________
to znamená, že k 31.12.2009 bude v účtovníctve zálohová fa na 14,00 uhradená z BU a zároveň aj zaevidovaná pohľadávka na 28,00 - 14,00 = k úhrade ešte 14,00 kde za 4Q/09 si uplatním dph a zvyšok tých 14,00 ešte neuhradených mi prejde do záväzkov roku 2010

v týchto zálohových fa mám chaos,
tak prosím opravte ma hoci aj v texte ak to je zle.
Ďakujem
tiež mám tento problém,zadala som to v téme začiatočník v JÚ- nevedela som, že už si to sem dala ty?
A vieš ako to zaúčtuješ v PD- a čo s uplatnením DPH- celú dátumom prijatia čiastky platby,alebo ako?
Už nad tým dumám dosť dlho,ale stále neprichádzam na riešenie...
L-M
07.01.10,11:29
A ako evidujete faktúry, ktoré prídu v januári,ale týkajú sa roku 2009? Pretože ,ak tam dám dátum prijatia január 2010 mi
to vypisuje že " Rok z dátumu vystavenia,dátumu došlo dňa alebo dátumu vzniku daň.povinnosti sa musí zhodovať s účtovným obdobím,aby bol doklad zahrnutý do prehľadov účt.obdobia."
Ale veď tie faktúry tam musia byť, keď je dát.zdan.plnenie rok 2009.
Prima73
07.01.10,17:11
Dobry den, mam otazku, ZP zaplatene v januari 2010 tykajuce sa decembra 2009, ako to zauctovat, este do roku 2009 alebo uz do roku 2010? Dakujem za odpoved.
andreaS
07.01.10,17:14
Dobry den, mam otazku, ZP zaplatene v januari 2010 tykajuce sa decembra 2009, ako to zauctovat, este do roku 2009 alebo uz do roku 2010? Dakujem za odpoved.

v 2009 do zavazku

v 2010 uhradu v PD
Prima73
08.01.10,07:56
v 2009 do zavazku

v 2010 uhradu v PD


Dakujem za odpoved, este by ma zaujimalo, ci si ma dat podnikatel osobny vklad v r.2009 tiez do zaväzkov.
andreaS
08.01.10,08:01
s vkladmi a vybermi je to v JU ine ako v PU...

v JU podnikatel stale vklada, vybera ako potrebuje... (resp. ako potrebujeme my v uctovnictve vacsinou ;) )

nesleduje sa tu vratenie vyberu, alebo vratenie vkladu... to je uplne jedno kolko vlozi a kolko vyberie... je to vydavok neovplyvnujuci DZ (vyber - osobna spotreba) alebo prijem neovplyvnujuci DZ (vklad podnikatela)
Lianka
08.01.10,08:28
Dakujem za odpoved, este by ma zaujimalo, ci si ma dat podnikatel osobny vklad v r.2009 tiez do zaväzkov.

Ja postupujem, ako pise AndreaS, ale bola tu diskusia na tuto temu s inymi zavermi, pozri: http://www.porada.sk/t119441-osobny-vklad-podnikatela.html
Prima73
08.01.10,09:22
s vkladmi a vybermi je to v JU ine ako v PU...

v JU podnikatel stale vklada, vybera ako potrebuje... (resp. ako potrebujeme my v uctovnictve vacsinou ;) )

nesleduje sa tu vratenie vyberu, alebo vratenie vkladu... to je uplne jedno kolko vlozi a kolko vyberie... je to vydavok neovplyvnujuci DZ (vyber - osobna spotreba) alebo prijem neovplyvnujuci DZ (vklad podnikatela)


Bolo to vlozene na zaciatok podnikania v r.2009 na nakup zariadeni k podnikaniu. Ja som to dala do zaväzkov, kedze si tie peniaze v r.2009 nevybral a prenieslo sa mu to do buduceho roku.
Heni
08.01.10,10:40
A ako evidujete faktúry, ktoré prídu v januári,ale týkajú sa roku 2009? Pretože ,ak tam dám dátum prijatia január 2010 mi
to vypisuje že " Rok z dátumu vystavenia,dátumu došlo dňa alebo dátumu vzniku daň.povinnosti sa musí zhodovať s účtovným obdobím,aby bol doklad zahrnutý do prehľadov účt.obdobia."
Ale veď tie faktúry tam musia byť, keď je dát.zdan.plnenie rok 2009.

evidujem ich s dátumom 31.12.2009 ;)
Heni
08.01.10,10:50
ešte prosím poraďáci poraďte nám čo sa učíme a končíme pomaly rok 2009 či toto robíme správne:

zálohová faktúra v alfe: /sumy sú len tak/

- 14.12.2009 zálohová faktúra na odbor. lieter. 14,00 = zaevidovaná do záväzkov ako fa bez žiadneho udania stlpca PD alebo môžem rovno že nákup materiálu v členení iné ???
- 17.12.2009 úhrada z BU 14,00 = úhrada záväzku
- 28.12.2009 prišla faktúra vyúčtovacia na 28,00 Eur kde bola aj odrataná záloha a k úhrade zostáva ešte 14,00 Eur = zaevidovať v plnej výške do záväzkov aj s rozdelením dph podľa fa v členení PD na výdaj za mat - iné???
a zároveň dám pri evidovaní záväzkov a zároveň v riadku rozpisu dph minusom už uhradených 14,00 Eur aby mi zostalo v záväzkoch ten nedoplatok čo treba ešte uhradiť?
__________________
to znamená, že k 31.12.2009 bude v účtovníctve zálohová fa na 14,00 uhradená z BU a zároveň aj zaevidovaná pohľadávka na 28,00 - 14,00 = k úhrade ešte 14,00 kde za 4Q/09 si uplatním dph a zvyšok tých 14,00 ešte neuhradených mi prejde do záväzkov roku 2010

v týchto zálohových fa mám chaos,
tak prosím opravte ma hoci aj v texte ak to je zle.
Ďakujem

ked si otvoríš program Alfa - v hornom riadku záložka Pomôcky - rozklikneš poslednú položku v ponukovom stĺpci Príklady - Účtovníctvo tak hned prvé príklady sú Čiastočné úhrady, Prijatý preddavok a zaúčtovanie..., Poskytnutý preddavok a zaúčtovanie...
podrobný popis tam je, snád si tam nájdeš čo potrebuješ ;)
Heni
09.01.10,13:59
Takže ak tomu správne rozumiem, musím to uviesť v knihe pohľadávok ako celú sumu s tým, že príjem zo ZP zaúčtujem ako VOZD - ako POZD - v členení ostatný príjem a zrazenú daň zaúčtujem ID uzávierkovým ako čo - VNZD? - áno, v členení platba dane
Ďakujem.
v texte
Prima73
10.01.10,10:15
Zdravim, mam otazku k Alfe verzia 16.00, vo vypise z DPFO ktory sa odovzdava na SP v riadku 11 a 12 je uvedeny rok 2008, tak to ma byt, alebo by tam mal byt rok 2009?
Aljok
10.01.10,11:34
Zdravim, mam otazku k Alfe verzia 16.00, vo vypise z DPFO ktory sa odovzdava na SP v riadku 11 a 12 je uvedeny rok 2008, tak to ma byt, alebo by tam mal byt rok 2009?
V tejto verzii nie je ešte zapracovaný aktuálny výpis z DP.
Nájdeš ho v tomto príspevku : http://www.porada.sk/1251262-post29.html
atka4
11.01.10,21:14
ja to sice tiež uctujem ako PNZD - vklad do podnikania a VNZD - vratenie,
ale zas naopak, sledujem to cez evidenciu v knihe záväzkov
uz o tom bola sirsia diskusia, nazory sa roznia
ktosi prilozil aj vyjadrenie kompetentneho organu....
prikladam....
ivanata
12.01.10,09:22
Dobrý deň,

ja by som potrebovala vedieť ako zmenim rok v ALFE chcem tam naúčtovať rok 2009, a mne vyhdzuje 2010 ??? a blocky z registracnych pokladnic uctujem väcsinou cize to normalne pokladnica a vydavok ??? robim to spravne ???a potom otazka ak je na blocku aj ina vec co sa vobec netyka podnikania tiez ju nauctovat ako sobnu spotrebu teda výdavak kt. neovpl. DZP??? A esšte by som chcela vedieť ako vlastne uzavriem rok 2009 v ALFE dala som tam odpis to mi svieti zelnou co dalej ??? ako vypocitam odvod DPH danovemu uradu ???

Dakujem Ivana
monika306
26.01.10,18:46
a ten rok 2010 vyhadzuje kde?
bločky účtujem aj ako výdavok z pokladnice, výdavky na osobnú spotrebu zaúčtovať ako výdavok neovpl. základ dane, ako uzavrieť alfu nájdete v príručke, zadarmo si ju stiahnete na stránke krosu
monika306
26.01.10,18:47
pri bločkoch malo byť aj ja, t.j. aj ja to tak robím
monika306
26.01.10,18:49
ja som sa chcela opýtať, ako odstrániť v alfe chybu 76 Partner zadaný na doklade v peňažnom denníku nie je
v súlade s uhradeným záväzkom/pohľadávkou.
? Ručne opravte chybu a opäť spustite kontrolu.

Mne sa zdá, že je to v poriadku a nevidím chybu, ale asi nie je. Má s tým niekto skúsenosť? Prosím o pomoc
Ďakujem
andreaS
26.01.10,18:55
ja som sa chcela opýtať, ako odstrániť v alfe chybu 76 Partner zadaný na doklade v peňažnom denníku nie je
v súlade s uhradeným záväzkom/pohľadávkou.
? Ručne opravte chybu a opäť spustite kontrolu.

Mne sa zdá, že je to v poriadku a nevidím chybu, ale asi nie je. Má s tým niekto skúsenosť? Prosím o pomoc
Ďakujem

neviem ci presne v tejto teme, ale na porade bolo pisane, ze je to nespravne chybove hlasenie a nic netreba opravovat... bude to opravene v dalsom upgrade...
monika306
26.01.10,19:04
vďaka
nikolia
26.01.10,19:24
prosím Vás, neviem čo ´dalej , v októbri sme vystavili fa za služby, tie nám neboli uznané, fa nám vrátili, po obsiahlom dohadovaní a písomnej komunikácii vystavujeme dobropis k 30.10.Môj postup: vystavený dobropis k 30.10. suma mínusom, cez ID prijem suma fa, druhý ID príjem suma dobropisu,pohľad.som neuhrádzala, do peňažného denníka mi to nahodilo ako VOZD a VOZD mínusová suma..je to tak dobre? a čo s dph sme platci , ako v evidencii dph?
andreaS
27.01.10,06:08
1. kedy doslo k dohode, ze mate urobit dobropis? tymto datumom ho urobis...

2. mozes urobit naraz v jeden den uhradu vystavenej fa a hned aj uhradu dobropisu (ten je taky isty ako doklad o uhrade fa, rozdiel je v sume minusovym znamienkom)

alebo namiesto bodu 2.:
- otvoris si vystavenu fa a das pridat uhradu, napises tam cislo dobropisu a datum kedy si dobropis vystavila
- otvoris si dobropis, das pridat uhradu a napises tam cislo faktury, kt. sa tyka a rovnako s datumom ako pri fa...


Obidva sposoby vyrovnaju faktury a nijako neovplyvnia zaklad dane...
lenkam68
27.01.10,06:28
kedy doslo k dohode, ze mate urobit dobropis? tymto datumom ho urobis...

Ale len v tom prípade, že dobropis sa vystavuje v súlade s § 25 zákona o DPH. Ak vystavuje dobropis z iného dôvodu ako je obsiahnuté v tomto paragrafe, tak musí urobiť DDP a dobropis vystaviť s dátumom dodania pôvodnej faktúry.
nikolia
27.01.10,19:54
prosím mám ďalší problém, vyhadzuje mi mínusovú sumu na devíz účte v peňažnom denníku/v eurách/a dole mi ukazuje že tam mám ešte nejakých 860czk, neviem prísť na to prečo?a može to tak vobec byť? viete mi niekto poradiť ...?
Manual
27.01.10,20:18
prosím mám ďalší problém, vyhadzuje mi mínusovú sumu na devíz účte v peňažnom denníku/v eurách/a dole mi ukazuje že tam mám ešte nejakých 860czk, neviem prísť na to prečo?a može to tak vobec byť? viete mi niekto poradiť ...?
S niekým som sa bavil a u neho bol problém ten, že mal rozdiel v pokladni oproti sume čo ukazuje dolu o sumu počiatočného zostatku v pokladni to je k 1.1.09. Nebude toto niečo podobné ?
Ja osobne to mám dobe obe sumy mi sedia...
nikolia
27.01.10,20:24
lenže, mne sedia zostatky na oboch bankových účtoch doteraz (november)a vlastne mne dole vľavo zostatok na devíz účte ukazuje860 czk a v peňaž.denníku je v eurách -33...???neviem nemá to niečo spoločné z kurz.rozdielom náhodou...?
nikolia
27.01.10,21:09
zistila som , že vPD výber z DU mi odrátalo sumu prepočítanú kurzom ECB, vyberali sme -suma prep.kurzom banky= vzniknutý kurz. rozdiel mi odrátalo v PD zo zostatku a tak mi vlastne vznikla suma mínusom, lebo na tom účte už bolo málo prostriedkov...ale môže byť v PD mínusový zostatok,alebo robím niečo zle, alebo mám niečo zle nastavené? nemalo by kurz, rozdiely odpisovať až na záver roka?ak viete prosím poradte, už nad tým dumám dobré tri hdiny..
nikolia
28.01.10,07:02
nikto nič, alebo som to zle vysvetlila??
nikolia
28.01.10,08:18
už viem, ak by ste mali podobný problém- v krose mi poradili, že mám pri nahadzovaní banka výdavok dať aj do kurzu ECB stred kurz banky , aby nevznikali kurzové rozdiely a boli dobré zostatky...
AIMA
28.01.10,19:26
Prosím o pomoc, ako zaúčtovať znalcovi ako nezdaniteľný príjem cesťák, ktorý mu bol vyplatený na účet zároveň so znalečným na základe vystaveného vyúčtovania?
tinaM
28.01.10,19:47
Prosím o pomoc, ako zaúčtovať znalcovi ako nezdaniteľný príjem cesťák, ktorý mu bol vyplatený na účet zároveň so znalečným na základe vystaveného vyúčtovania?
Neviem, či uvažujem správne.
Predpokladám, že znalec za svoju službu vystavil faktúru, v ktorej vyúčtoval aj cestovné. Tento príjem by som zaúčtovala celý do príjmov OZD - služba.
Cestovné si uplatní vo výdavkoch podľa toho akým spôsobom sa ku klientovi dostal /vlastné auto, hromadným prostriedkom a pod./
AIMA
28.01.10,21:34
Neviem, či uvažujem správne.
Predpokladám, že znalec za svoju službu vystavil faktúru, v ktorej vyúčtoval aj cestovné. Tento príjem by som zaúčtovala celý do príjmov OZD - služba.
Cestovné si uplatní vo výdavkoch podľa toho akým spôsobom sa ku klientovi dostal /vlastné auto, hromadným prostriedkom a pod./

a sú cestovné náhrady zdaniteľný príjem?
andreaS
29.01.10,06:11
a to on urobil cestovny prikaz (vyuctovanie sluzobky) niekomu komu fakturuje?

Mam zato, ze by ten cestak mal urobit pre seba, dat to do svojho uctovnictva ako jeho naklad... a sumu cestovneho mal dat na fakturu odberatelovi...
tinaM
29.01.10,06:16
a sú cestovné náhrady zdaniteľný príjem?
Pokiaľ ich fakturuje znalec spolu za svoje služby, tak celá suma je príjmom za službu.
Manual
30.01.10,16:12
Prosím Vás, má niekto skúsenosť, či Alfa pracuje aj vo Windows 7?
Ano, pozri link:

http://www.kros.sk/alfa#windows7
abel
30.01.10,16:18
Ano, pozri link:

http://www.kros.sk/alfa#windows7
Janko, ďakujem, už som pozrela, najprv som sa pýtala až potom hľadala. A ešte mám takú istú otázku aj na MRP, ak by niekto vedel, na ich stránke som podporu nenašla.
Ivenka
04.02.10,10:59
Prosím Vás a ďakujem vopred. Tlačí Vám v Alfe Pokladničnú knihu správne? Mne nedá PS - dá mi tam nulu. V poč.stavoch mám už prepočítané na EUR a v číselníku pokladnice mám Pokladňa korunová uvedené v SK a dole prepočet na EUR.
Peňažný denník - pokladňa je správne. Čo mám ešte nastaviť.
UFO.ar
04.02.10,11:41
Mne sa v programe ALFA vytlačí pokladničná kniha správne - aj s počiatočným stavom k 1.1.2009. Nastavenie v číselníku mám nasledovné: "Číselnik - Pokladnice (valutové, EUR) - EURO pokladnica - počiatočný stav 0". Pokladnice SKK v číselníku nemám, ak tak bola po prechode z roka 2008, tak ju treba vymazať.
Prima73
06.02.10,14:08
Mam otazku, vykaz o prijmoch a vydavkoch za r.2009 ma byt zaokruhleny na cele eura a danove priznanie FO B na dve desatinne miesta? Dakujem za odpoved.
UFO.ar
06.02.10,16:52
Áno, údaje vo Výkazoch PaV, MaZ sa zaokrúhľujú na celé eurá (matematicky - do 0,50 € nadol, nad 0,50 € nahor. V DPFO sa uvádzajú údaje s dvomi desatinnými miestami - t.j. bez zaokrúhľovania.
Alena
nikolia
07.02.10,19:09
prosím, v júni sme vystavovali faktúru na ktorú v októbry vystavujme dobropis_čiže fa s mínusovou sumou, dátum vystavenia splatnosti mi je jas ný, ale dátum zdanit.plnenia som dala z júna a vyhadzuje mi to chybu-dátum vystavenia pohľ.sa líši s dátumom plnenia v evidencii dph..robím niečo zle? a ako tie faktúry s dobropismi vysporiadať ..cez ID?
wine79
09.02.10,14:14
Dobrý deň, potrebujem poradiť :-) Kúpil som si RP, zaregistroval na DU, ale momentalne ju nepouzivam, nepredavam cez nu, väcsinou predavam na FA, prilezitostne je uhrada v hotovosti - PPD, ale RP ani nezapinam, nechce sa mi koli jednej uhrade v HOT lepit denne a nasledne mesacne uzavierky...viem, ze takto to moze fungovat do 31.12.2010...moja otazka znie: Musim robit na RP mesacne a koncorocne uzavierky koli danovemu priznaniu, ak je predaj cez RP nulovy? dakujem za radu.... Matus
Prima73
10.02.10,05:47
Dobrý deň, potrebujem poradiť :-) Kúpil som si RP, zaregistroval na DU, ale momentalne ju nepouzivam, nepredavam cez nu, väcsinou predavam na FA, prilezitostne je uhrada v hotovosti - PPD, ale RP ani nezapinam, nechce sa mi koli jednej uhrade v HOT lepit denne a nasledne mesacne uzavierky...viem, ze takto to moze fungovat do 31.12.2010...moja otazka znie: Musim robit na RP mesacne a koncorocne uzavierky koli danovemu priznaniu, ak je predaj cez RP nulovy? dakujem za radu.... Matus

Mam otazku, mas zo zakona povinnost mat registracnu pokladnu?
Prima73
10.02.10,05:49
Je v Alfe moznost nejakym spôsobom uzavriet uctovnictvo, aby ma to don po uzavreti roka uz nevpustilo? Napr. v Omege po uzavierke hlasi ze doklad bol uzatvoreny a nedovoli mi opravu.
veronkaj
15.02.10,05:50
Áno, údaje vo Výkazoch PaV, MaZ sa zaokrúhľujú na celé eurá (matematicky - do 0,50 € nadol, nad 0,50 € nahor. V DPFO sa uvádzajú údaje s dvomi desatinnými miestami - t.j. bez zaokrúhľovania.
Alena


Prosím a v alfe to už dá tak do výkazu pri DP alebo to musím vypísať ručne, ešte sme neuzatvorili rok a tak dp budem robiť budúci týždeň,
pretože ked robím dph tak tam automaticky doplňa údaje na 2 des. miesta,
tak že či teraz bude treba výkazy napísať ručne alebo ich teda zaokrúhli na celé eur.???
ďakujem
Manual
15.02.10,06:12
Prosím a v alfe to už dá tak do výkazu pri DP alebo to musím vypísať ručne, ešte sme neuzatvorili rok a tak dp budem robiť budúci týždeň,
pretože ked robím dph tak tam automaticky doplňa údaje na 2 des. miesta,
tak že či teraz bude treba výkazy napísať ručne alebo ich teda zaokrúhli na celé eur.???
ďakujemNič nemusíš ručne, Alfa všetko správne vyplní. Ty len "ručne" budeš ťukať do klávesnice...:D:)
L-M
15.02.10,07:26
Pekný deň prajem , potrebovala by som poradiť v evid DHM mám účtovné aj daňové odpisy, ale UZS mi berie aj z toho DHM, ktorý je už daňovo odpísaný pred rokom 2008. Zaráta mi tam jeho obstaráviaciu cenu,aj keď mám v tom majetku zadané ÚO- neodpisovať. Tam by mala byť ÚZC -0 -nie?
Tak teraz som z toho blázon, ako na to?
Manual
15.02.10,09:13
Pekný deň prajem , potrebovala by som poradiť v evid DHM mám účtovné aj daňové odpisy, ale UZS mi berie aj z toho DHM, ktorý je už daňovo odpísaný pred rokom 2008. Zaráta mi tam jeho obstaráviaciu cenu,aj keď mám v tom majetku zadané ÚO- neodpisovať. Tam by mala byť ÚZC -0 -nie?
Tak teraz som z toho blázon, ako na to?
Daňovo máš odpísaný ale účtovne nie, tak do výkazu ti ťahá účt. zost. hodnotu.
Učt. hodnota musí byť nulová ak nechceš aby ti to tam ťahalo
nikolia
15.02.10,19:14
ahoj, prosím Vás aké dátumy sa dávajú na dobropis? dala so datum vzn.daň.pov.(datum dodania služby) dátum z faktúry na ktorú vystavujem dobropis a v evidencii dph mi to hádže do predošlého kvartálu, z ktorého je tá fa..robím niečo zle? prosím poraďte,a treba ich nejako spárovať a uvádzať v denníku? keď nedošlo k pohybu peňazí?
10eva
17.02.10,13:22
Dobry den, može mi niekto poradiť ako mám viesť kontokorentný úver, tzn. že môžete čerpať do mínusu na bankovom účte. mám zaučtovať napr. na bankovom účte príjem úveru napr. 30000 kedže mám -30000 zostatok a naúčtovať ako príjmy neovplyvňujúce základ dane alebo iné príjmy?
otázka
17.02.10,13:33
Dobry den, može mi niekto poradiť ako mám viesť kontokorentný úver, tzn. že môžete čerpať do mínusu na bankovom účte. mám zaučtovať napr. na bankovom účte príjem úveru napr. 30000 kedže mám -30000 zostatok a naúčtovať ako príjmy neovplyvňujúce základ dane alebo iné príjmy?

Kontokorent sa účtuje ako bežný účet, akurát že bude v mínuse.
Ak ide o polopatistické vysvetlenie, ako v Alfe, tak:
Kontokorent musí mať tiež č.ú., ktorý treba do číselníka-bankové účty zaevidovať. Pohyb medzi bežným účtom a kontokorentom sa účtuje cez priebežné položky. Čiže sa účtuje o dvoch účtoch. Čiže príjem úveru na obyčajný účet z kontokorentného ide cez priebežbé položky.
10eva
17.02.10,17:10
ak som to spravne pochopila tak to ide cez priebezne polozky o dvoch uctoch ale ked to vyberam do pokladnice tak to ide tiez cez priebezne polozky? potom mi nesedia priebezne polozky do pokladnici prosim napiste mi to este raz dakujem
sway
17.02.10,17:15
Kontokorent sa účtuje ako bežný účet, akurát že bude v mínuse.
Ak ide o polopatistické vysvetlenie, ako v Alfe, tak:
Kontokorent musí mať tiež č.ú., ktorý treba do číselníka-bankové účty zaevidovať. Pohyb medzi bežným účtom a kontokorentom sa účtuje cez priebežné položky. Čiže sa účtuje o dvoch účtoch. Čiže príjem úveru na obyčajný účet z kontokorentného ide cez priebežbé položky.

doplním lopatisticky:
BU príjem cez PP
KKu výdaj cez PP - mínusový zoastatok na KKu, PP vynulovaná
BU výdaj do pokladnice -mínusom na PP (ak vyberáš hotovosť z účtu)
pokladnica príjem z BU - plusom na PP : PP zasa vyrovnaná;)
otázka
17.02.10,17:19
ak som to spravne pochopila tak to ide cez priebezne polozky o dvoch uctoch ale ked to vyberam do pokladnice tak to ide tiez cez priebezne polozky? potom mi nesedia priebezne polozky do pokladnici prosim napiste mi to este raz dakujem

Áno, z kontokorentu sa presúva určitá suma na bežný účet cez priebežné položky ( kontokorent -priebežné položky- výdaj a bežný účet -priebežné položky- príjem ). A ďalej z bežného účtu-určitá suma = priebežné položky-výdaj a následne pokladňa-príjem z priebežnej položky. Každopádne, keď si dáš v Alfe v lište Prehľady-Príjmy,výdavky-textovo, tak dole máš priebežné položky tie sa musia = 0.
10eva
17.02.10,18:34
A to potom budem musiet davat kazdy mesiac z toho kontokoretneho uveru plnu sumu aby mi to sedelo lebo kazdy mesiac som minuse takze plnu sumu napr 1000EUr
10eva
19.02.10,14:28
Prosim poradte mi z tym kontokoretnym uverom som zaciatocnicka ako mam davat tie priebezne polozky lebo ked davam priebezne polozky z kontokoretneho uveru tak mi potom nesedi stav učtu na bankovom ucte môze byt v minuse v banke? dakujem prosim poradte
Zita5
19.02.10,14:38
Prosim poradte mi z tym kontokoretnym uverom som zaciatocnicka ako mam davat tie priebezne polozky lebo ked davam priebezne polozky z kontokoretneho uveru tak mi potom nesedi stav učtu na bankovom ucte môze byt v minuse v banke? dakujem prosim poradte

Ten kontokorent máte na Vašom podnikateľskom účte . Ak vykazujete mínus , tak to je správne, nakoľko čerpaním úveru ste sa dostali do mínusu .
O pohyboch na bežnom účte , na ktorom máte schválené prečerpanie riadne účtujete , len s tým , že Vám zostatok ukazuje na BU mínus.

Ja nevidím v tom prípade dôležité účtovať cez priebežné položky .Ale možno som nesprávne pochopila otázku .

Doplním : Tento kontokorentný úver - jeho zostatok k 31.12.2009 vykazujete vo Výkaze o majetku a záväzkoch a to :

14. V riadku 18 sa vykazuje zostatok nesplateného úveru a nesplatených pôžičiek z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) záväzkov a mínusový zostatok na kontokorentnom účte.
usko 1
19.02.10,15:28
Zdravím Vás,
včera som sa prehrabávala v roku 2008 a zistila som, že mám zrejme zle dopravu. Účtovala som tak, že mesačné nákupy PHM som účtoval v PD ako VNDP, vyúčtovanie jázd som účtovala do réžie. Teda fyzicky mi to sedí, ale nepozdáva sa mi to...
Poradíte prosím?
10eva
19.02.10,15:48
tak potom si nemam robit kontokoretny uver a z toho čerpat cez priebezne polozky? tak môže byt na bankovom ucte v minuse? Mne sa to nevidelo ist z kontokoretneho uveru cez priebezne polozky? dakujem
wine79
19.02.10,15:53
Priznam sa, ze neviem, povodne som chcel zriadit maloobchodnu predajnu, ale zatial ju nemam, robim len velkoobchod a marketingove poradenstvo...
usko 1
20.02.10,09:32
[QUOTE=usko 1;1304966]Zdravím Vás,
včera som sa prehrabávala v roku 2008 a zistila som, že mám zrejme zle dopravu. Účtovala som tak, že mesačné nákupy PHM som účtoval v PD ako VNDP, vyúčtovanie jázd som účtovala do réžie. Teda fyzicky mi to sedí, ale nepozdáva sa mi to...
Poradíte prosím?[/QUOTE


Prosímˇo radu...
nikula
22.02.10,11:17
Chcem sa opýtať, ako v ALFE nahodím poštový poukaz na úhradu sociálneho poistného ( odvod + poštovné = do jedného stlpca nepatria, ale ako to účtujem, keď zadám jednu položku a tým sa mi ukončí celý doklad a druhú položku už mi dá na druhý doklad). Ako to dať spolu????
books
22.02.10,11:21
Chcem sa opýtať, ako v ALFE nahodím poštový poukaz na úhradu sociálneho poistného ( odvod + poštovné = do jedného stlpca nepatria, ale ako to účtujem, keď zadám jednu položku a tým sa mi ukončí celý doklad a druhú položku už mi dá na druhý doklad). Ako to dať spolu????

Ja nahadzujem každú položku zvlášť,ale pod jedným VPD.
Takže na VPD mám napísané napr. poistné do SP 50,00 EUR a poplatok za šek 0,20 EUR, spolu je 50,20 EUR. Nahodím si poistné VPD 001 50,00 EUR, potom VPD 001 poplatok za šek 0,20 EUR.
qatro
22.02.10,12:25
Dobrý deň
prosím o radu, na konci roka som mala na bežnom účte zostatok -2,46 EUR. V Alfe mi to hodilo do úverov -2 EUR. Je to správne?
DeniskaP
22.02.10,22:39
Dobrý večer,
ako sa účtuje v Alfe odvod hotovosti z pokladne na BÚ?
Ďakujem pekne
Manual
23.02.10,03:22
Dobrý večer,
ako sa účtuje v Alfe odvod hotovosti z pokladne na BÚ?
Ďakujem pekne
Cez PP v alfe máš vytvorený na to vzor
v.balogova
23.02.10,09:48
Dobrý deň
prosím o radu, na konci roka som mala na bežnom účte zostatok -2,46 EUR. V Alfe mi to hodilo do úverov -2 EUR. Je to správne?
Áno, program je tak nastavený - záporný zostatok sa prejaví vo výkaze ako úver.
v.balogova
23.02.10,09:51
[QUOTE=usko 1;1304966]Zdravím Vás,
včera som sa prehrabávala v roku 2008 a zistila som, že mám zrejme zle dopravu. Účtovala som tak, že mesačné nákupy PHM som účtoval v PD ako VNDP, vyúčtovanie jázd som účtovala do réžie. Teda fyzicky mi to sedí, ale nepozdáva sa mi to...
Poradíte prosím?[/QUOTE


Prosímˇo radu...
Sú dve možnosti - buď priamo výdavky ovpl. zd alebo neovplyv. zd. a potom raz za čas po prepočítaní jázd do výdavkov ce ID. Niekto využíva prvú možnosť a niekto druhú - názory sa rôznia.
usko 1
23.02.10,12:28
ďakujem veď, to , že názory sa roznia, asi to nechám tak, alebo mi snáď ešte dakto poradí...
v.balogova
23.02.10,13:51
Ako v Alfe vyplním daň. priznanie ak mám príjmy zo sprostredkovania vo výške 400 € a zaplatené poistné vo výške 450€. Príjmy sú mi jasné riadok 8, 9, 11 ale čo s ostatným? Ak zaškrtnem výdavky percentom a zapíšem zaplatené poistné, tak mi to poistné hodí na riadok 2 - výdavky pri živnosti. Vie mi niekto poradiť?
abel
23.02.10,14:17
Tak vedľa riadku 2, 9 a 11 klikni na "vlastná suma" a uveď čísla, aké potrebuješ.
v.balogova
23.02.10,14:49
Tak vedľa riadku 2, 9 a 11 klikni na "vlastná suma" a uveď čísla, aké potrebuješ.
Áno, je to riešenie, ale len čiastočné lebo vtedy mi nedovolí vyplniť výšku poistného a zaškrtnúť výdavky percentom pod tabuľkou. Nechce sa mi veriť, že to nemajú prešpekulované
v.balogova
23.02.10,14:54
Áno, je to riešenie, ale len čiastočné lebo vtedy mi nedovolí vyplniť výšku poistného a zaškrtnúť výdavky percentom pod tabuľkou. Nechce sa mi veriť, že to nemajú prešpekulované
Takže už som to vyriešila. Ide to len cez tie vlastné sumy. Tak na výdavkoch bude 40% z príjmov plus odvody?
DeniskaP
23.02.10,21:46
Cez PP v alfe máš vytvorený na to vzor
Dakujem pekne :)
10eva
24.02.10,18:10
Dobre ste mi poradily dakujem
10eva
24.02.10,18:12
S tym kontokoretnym uverom mala pravdu pani Zitka5 ešte raz jej pekne dakujem
AdrianaA
25.02.10,10:34
Baby, mám problém s Alfou. Robiam väčšinou PU , ale teraz mám klientku na JU. Z roku 2009 som mala zostatok na Skk pokladni. Tento zostatok sa mi preniesol do 2010. V peňažnom denníku som mala v časti pokladňa dve pokladne. Jedna korunová a jedna eurová. Začala som pohyby v pokladni nahrávať na eurovú pokladňu. PS na tejto pokladni bol v poriadku ( prepočítané Skk na EUR ) a aj konečný je v eurovej pokladni v poriadku. Keď si však dám tlačiť pokladničú knihu eurovú, tak mám nesprávny PS a zároveň aj konečný. Ako to dať do poriadku ?
Maruška54
25.02.10,11:10
Baby, mám problém s Alfou. Robiam väčšinou PU , ale teraz mám klientku na JU. Z roku 2009 som mala zostatok na Skk pokladni. Tento zostatok sa mi preniesol do 2010. V peňažnom denníku som mala v časti pokladňa dve pokladne. Jedna korunová a jedna eurová. Začala som pohyby v pokladni nahrávať na eurovú pokladňu. PS na tejto pokladni bol v poriadku ( prepočítané Skk na EUR ) a aj konečný je v eurovej pokladni v poriadku. Keď si však dám tlačiť pokladničú knihu eurovú, tak mám nesprávny PS a zároveň aj konečný. Ako to dať do poriadku ?
Napíš do Krosu a požiadaj o zaslanie postupu vysporiadania pokladní s rôznymi príkladmi ktoré mohli nastať
AdrianaA
25.02.10,16:04
Napíš do Krosu a požiadaj o zaslanie postupu vysporiadania pokladní s rôznymi príkladmi ktoré mohli nastať
No, ďakujem za radu. Ale myslela som, že niekto poradí, kto to už robil. Skúsim teda brnknúť do krosu.
Maruška54
25.02.10,16:24
je to dvojstranový list nemám funkčný skener aby som to naskenovala je tam rozpísaných viac prípadov ktoré mohli nastať
AdrianaA
26.02.10,11:34
je to dvojstranový list nemám funkčný skener aby som to naskenovala je tam rozpísaných viac prípadov ktoré mohli nastať
Už to mám. Previedla som si to medzi pokladňami a cez priebežné.
tibor1000
28.02.10,17:56
Dobrý večer prajem poraďáci,
náhodou by ste mi prosím niekto nevedeli poradiť,
ako v ALFE zadať,keď máme auto na lízing,ale podnikateľ v r.2009 ukončil podnikanie
a chceme zadať preradenie automobilu do osobného vlastníctva? (ešte v 6/2009...)
ďakujem vopred moc
jani73
02.03.10,10:53
Dobrý deň, viete mi prosím poradiť ako nahodím do alfy údaje z bezprostredne predchádzajúceho obdobia- výkaz o majetku a záväzkoch?
Ďakujem
Maruška54
02.03.10,11:02
tlač-výkazy-výkaz o majetku o záväzkoch-nastaviť sa na oprav a tam si nahodíš stavy za minulý rok
jani73
02.03.10,11:25
Ďakujem Maruška54, robím teraz prevažne PU a zrovna mám JU - zákazníka, mám už všetko nahodené, chcem ešte vtlačiť príjmové a výdavkové doklady a všimla som si že už nedáva prepočet na SKK a konverzný kurz. Viem že od nového roka už nie je povinnosť uvádzať tieto údaje na dokladoch, ale za minulý rok ešte bol, vieš mi ešte poradiť čo s tým?
Maruška54
02.03.10,11:38
Číselník - režim účtovania - prechod na euro a zapnúť tú druhú voľbu - zapnuté
jani73
02.03.10,11:43
Ďakujem, už som to zistila, pomôcka aj pre iných
pekný deň želám
milkami
05.03.10,11:03
Baby, mám problém s Alfou. Robiam väčšinou PU , ale teraz mám klientku na JU. Z roku 2009 som mala zostatok na Skk pokladni. Tento zostatok sa mi preniesol do 2010. V peňažnom denníku som mala v časti pokladňa dve pokladne. Jedna korunová a jedna eurová. Začala som pohyby v pokladni nahrávať na eurovú pokladňu. PS na tejto pokladni bol v poriadku ( prepočítané Skk na EUR ) a aj konečný je v eurovej pokladni v poriadku. Keď si však dám tlačiť pokladničú knihu eurovú, tak mám nesprávny PS a zároveň aj konečný. Ako to dať do poriadku ?
Už si to poriešila? Ja mám ten istý problém, nevytlačí mi pokl.knihu s PS.
milkami
05.03.10,11:09
Ešte sa chcem spýtať, či niekto nepozná nejakú fintu - nemám ešte uzavreté účtovnictvo, ale musela som urobiť prechod do nového roka - od januára vystavujem dosť faktúr. Keď si po vystavení DP urobím nový prechod, vystavené faktúry musím nanovo zadávať-vystavovať. Nedajú sa niekde uložiť a potom len skopírovať?;)
ivan999
08.03.10,05:42
Ked uctujem v Alfa aky ucel mam dat pri zapise do penazneho dennika za faktury od dodavatelov, ktore som uhradil. Tito dodavatelia mi poskytuju sluzby ale takato moznost tam nie je tak to davam do prevadzkovej rezie.
Janinkaaa
08.03.10,05:45
Ked uctujem v Alfa aky ucel mam dat pri zapise do penazneho dennika za faktury od dodavatelov, ktore som uhradil. Tito dodavatelia mi poskytuju sluzby ale takato moznost tam nie je tak to davam do prevadzkovej rezie.

Dávaš to dobre - je to prevádzková réžia.
Marcelka V
09.03.10,11:08
Môže mi niekto poradiť ,či sa da v alfe tlačiť DP aj typu A. keď nie tak v ktorom programe sa to dá.Ďakujem.
milkami
09.03.10,16:54
Môže mi niekto poradiť ,či sa da v alfe tlačiť DP aj typu A. keď nie tak v ktorom programe sa to dá.Ďakujem.
Choď cez Štart-programy-Alfa-Daňové priznania FO - súbor - nové DP a vytvor si koľko chceš.
Marcelka V
09.03.10,18:19
Vďaka,už som sa z toho vysomarila.
adriana777
10.03.10,17:11
Ja tiež začínam v alfe a mám problém s valutovou pokladnou. 10.8.09som kúpila GBP kurzom 0,8295. To som zaúčtovala ako výdaj EUR pokladne cez priebežné položky a príjem valutovej pokladne. Pootom som účtovala len réžiu - rôzne dátumy počas mesiaca. Program mi to dával metódou FIFO , čiže všetko v kurze 0,8295. V tomto kurze mi aj ostali GBP. V peňažnom denníku mi to ostalo aj prepočítané v EUR pokladni týmto kurzom. Nemala by som to však prepočítať kurzom NBS k 31.12.2009?
adriana777
11.03.10,09:40
Vie mi s tým niekto poradiť, prosím?
milkami
11.03.10,16:31
už mi z toho haraší. Mám zapnutú voľbu duálne zobrazovanie súm, konverzný kurz a pokladňu sociálneho fondu mi stále dáva v Sk.
nikolia
14.03.10,14:02
prosím uvažujem správne: v 3.Q nám vznikol odpočet dph, ale fa sme zabudli v šuplíku, takže si dph chceme podľa § 51 odpočítať v 1.Q 2010. Akoto ošetriť v peňažnom denníku: základ dane 44,1 ako VOZD a dph ako VNZD v členení iné a v roku 2010 cez interné doklady :jeden ID výdavok bude základ dane ako VNZD /iné/ a dph ako ID výdavok/dph/ plus evidencia dph, alebo ako sa to robí, nestretla som sa ešte s tým....
rodina1
14.03.10,14:23
prosím uvažujem správne: v 3.Q nám vznikol odpočet dph, ale fa sme zabudli v šuplíku, takže si dph chceme podľa § 51 odpočítať v 1.Q 2010. Akoto ošetriť v peňažnom denníku: základ dane 44,1 ako VOZD a dph ako VNZD v členení iné a v roku 2010 cez interné doklady :jeden ID výdavok bude základ dane ako VNZD /iné/ a dph ako ID výdavok/dph/ plus evidencia dph, alebo ako sa to robí, nestretla som sa ešte s tým....
Zákon o dani z pridanej hodnoty:
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Uvedený § hovorí, že najneskôr v zdaňovacom období kalendárneho roka. To znamená, že ak ste uvedenú faktúru obdržali v 3. Q roku 2009 a neuplatnili ste odpočet v uvedenom Q, mohli ste tak vykonať v nasledujúcom Q - teda v 4. Keďže ste tak nevykonali ani v 4. Q (čo je vlastne posledné možné obdobie kalendárneho roka) nemôžete tak urobiť v 1. Q roku 2010. Ak ste však za uvedenú faktúru už zaplatili v roku 2009, môžete si základ dane dať ako VOZD v príslušnom členení, a DPH dať ako iný VNZD bez možnosti odpočtu.
nikolia
14.03.10,14:36
teraz čítam, že som pomýlila Q, odpočet vznikol v 4. Q, ale keďže to je posledné zdaň.obdobie v kalendárnom roku, znamená to, že z posledného Q ak zabudnem tak už len dodatočným DP si možem uplatniť odpočet ...? ak by sa to stalo behom napr 1Q, a uplatním v 2Q ako sa to v alfe potom všetko zapíše do denníka?
rodina1
14.03.10,14:49
teraz čítam, že som pomýlila Q, odpočet vznikol v 4. Q, ale keďže to je posledné zdaň.obdobie v kalendárnom roku, znamená to, že z posledného Q ak zabudnem tak už len dodatočným DP si možem uplatniť odpočet ...? ak by sa to stalo behom napr 1Q, a uplatním v 2Q ako sa to v alfe potom všetko zapíše do denníka?
Áno je to tak, ako píšeš, už len DDP. Čo sa týka začiatku roka - teda z I. Q ak neuplatníš fa, môžeš ju najneskôr uplatniť v IV. Q príslušného roku. Ako to zapíšeš? Tak ako klasickú fa, len s tým rozdielom, že dátum zdaniteľného plnenia dáš dátum toho Q, v ktorom uplatňuješ DPH. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
nikolia
14.03.10,15:05
ano napísala si to zrozumiteľne, keďže sa jedná o malú sumu nebudem podávať DDP a dph dám ako VNZD iné, a keby to bolo v tom 1Q dám dátum zdan.plnenia podľa Q kedy uplatním...dík za tvoje rady a čas
nikolia
14.03.10,15:10
ešte nerozumiem jednému: ako tu dph nasmerovať do VNZD iné, keď mi to hádže v alfe do dph, alebo to tak má byť?
rodina1
14.03.10,15:17
ešte nerozumiem jednému: ako tu dph nasmerovať do VNZD iné, keď mi to hádže v alfe do dph
Musíš faktúru zaevidovať do záväzkov tak, že celú sumu aj s DPH dáš do 0% sadzby DPH (teda, ak máš základ 100 Eur a DPH 19 Eur, tak do kolónky 0% DPH dáš sumu 119). Ak budeš v peňažnom denníku účtovať o úhrade faktúry, tak to zapíšeš dvomi zápismi. Napr. uhradili ste fa z BÚ:
1. zápis - výdavok banka - napr. výdavok za materiál - cez F7 vyberieš uvedenú fa, potom dáš Rozpis - do 0% dáš sumu 100 - dáš uhraď fa.
2. zápis - výdavok banka - ja dávam to isté č. výpisu - dáš iný výdavok neovplyvňujúci základ dane - cez F7 vyberieš tú istú fa a zvyšok dáš uhradiť fa.
Rozumieš?
Ferdo Mravec
15.03.10,15:05
Poprosím o radu....v Alfe
prijatá dotácia od UP, zaevidovaná v záväzkoch, na konci roka čerpanie dotácie zaradené do POZD cez ID. ako to mám dať dokopy, z dotácie SZČO vyčerpala 995, eur, ako si to mám odpísať cez ten ID????? Poprosila by som o postup zaúčtovania.
Ďakujem.

Už som asi nato prišla...v záväzkoch som otvorila záv. voči UP a tam som ručne vložila úhradu PC, dúfam že to je takto spávne.
inajana
19.03.10,05:15
ALFA ŠTART verzia 15.01 (JÚ)- tlačivo DP pre FO sa nezhoduje s aktuálnym tlačivom z DÚ
Prosím - neviete prečo?
Zita5
19.03.10,05:16
ALFA ŠTART verzia 15.01 (JÚ)- tlačivo DP pre FO sa nezhoduje s aktuálnym tlačivom z DÚ
Prosím - neviete prečo?

Vieme , lebo máte starú verziu .:)
inajana
19.03.10,05:30
Ďakujem (len takto - oceňovať sa mi už po novom nedá).
10eva
22.03.10,16:31
dobry prosim o radu ako mam spravit alfe cekej koruny na eura neviem ako sa to robi robim DP na pausal a ten dotycny robil v cechach prosim ora du dakujem
hajni
22.03.10,19:58
Prosím súrne potrebujem pomoc. Neviem prečo, ale Alfa mi prestala ukazovať zostavy pred tlačou. Nechce ani tlačiť, lepšie povedané ma k tomu ani nepustí. Ináč mi tlač funguje bez problémov, len s alfou je problém. Vypisuje mi nasledovné: Run-time error 429: ACTIVEX component cant create object. Prosím pomôžte ak viete, lebo neviem ukončiť rok a vytlačiť daňové. Díky
hajni
22.03.10,20:34
Nevie nikto pomôcť?
mekelek
22.03.10,21:05
dobry prosim o radu ako mam spravit alfe cekej koruny na eura neviem ako sa to robi robim DP na pausal a ten dotycny robil v cechach prosim ora du dakujem
České koruny sa prepočítavajú na eurá na vyplnenie DP FO s priemerným ročným kurzom Národnej banky.
pozri tu:
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/mesacne-kumulativne-a-rocne-prehlady-kurzov
kukučka
22.03.10,21:20
Prosím súrne potrebujem pomoc. Neviem prečo, ale Alfa mi prestala ukazovať zostavy pred tlačou. Nechce ani tlačiť, lepšie povedané ma k tomu ani nepustí. Ináč mi tlač funguje bez problémov, len s alfou je problém. Vypisuje mi nasledovné: Run-time error 429: ACTIVEX component cant create object. Prosím pomôžte ak viete, lebo neviem ukončiť rok a vytlačiť daňové. Díky

treba preinštalovať program