mlyn16
22.06.10,13:09
Povedala by som, že môžeš byť rád, že ti uznajú spotrebu 7,8 l a nie kombinovanú 6,5 l. V našej firme máme v smernici stanovenú kombinovanú spotrebu a to z dôvodu zjednodušenia, aby sme nemuseli sledovať jazdu v meste a mimo mesta. Druhým riešením by bolo, nepoužívať súkromné auto na služobné účely.
Chobot
22.06.10,11:22
Uz som tak trosku zufaly, nakolko neviem najist riesenie. Ste moja posledna nadej poradaci..:)

Problem.

V technickom preukaze pri nakupe noveho vozidla, importer odmietol uviest spotrebu pre vsetky 3 cykly, hoci je uvedena aj v certifikate o zhode (COC) a uviedol len kombinovanu spotrebu - 6,5l.

Nakolko auto (kupene ako sukromne) chcem obcas pouzivat na sluzobne ucely zamestnavatel mi oznamil, ze sa musi riadit zakonom o cestovnych nahradach (co je jasne) a v nom je uvedene (para 7 odsek 6, pismeno d) ze pokial nie je uvedena v TP spotreba rozdelena do cyklov pouzije sa spotreba uvedena v TP a ta sa moze pre mestsku prevadzku navysit o 20%

v mojom pripade to znamena 6,5*1.2= 7,8l

v COC aj v oficialnych dokumentoch k autu su spotreby v cykloch uvadzane nasledovne 5,3 mimo mesto, 6,5 kombinovana a 8,8l mesto


to znamena, ze napriek tomu, ze oficialne podla dokumentov auto jazdi a bude jazdit so spotrebou 8,8l, mi podla zakona bude uznavana len spotreba 7,8...teda o liter menej. (inak 7,8 nezajazdim ani keby som si to svihal stale po obchvate)

co sa s tym da robit?

Vdaka

Neurobíš s tým nič. Teda môžeš - hospodárnejšie jazdiť. Aj tak máš výhodu, že ti zamestnávateľ schváli používanie súkr. auta na služ. účely. škodovať aj tak nebudeš, veď ešte dostaneš základnú sadzbu 0,183 EUR / km, čo ti bohato nahradí ten cenový rozdiel v spotrebe PHM.

A len tak pre zaujímavosť - aký to má motor? Diesel či benzín? Aký objem?
Vyzerá to na diesel, tak sa dosť čudujem, že v meste máš 8,8. Ja mám benzín 1,6 a v meste dokážem jazdiť aj pod 8,0.
KaaaJa
22.06.10,12:05
Dik za odpoved..iked ma nepotesila..:(

je to benzin 1,6 ale kedze je este v zabehu tak menej ako 8.5 nezajazdim.

stve ma ale postoj predajcov, zevraj na slovensku je to uz bezne, ze sa davaju len kombinovane spotreby do TP v cechach to maju pekne podla cyklov
KaaaJa
01.07.10,10:45
Tak, nedalo mi to a obratil som sa na danovy urad. Z dole uvedeneho plati (da sa uplatnit), ze v pripade ak je spotreba vyssia ako spotreba uvedena v TP (moj pripad) moze sa uplatnit spotreba podla COC vyrobcu (alebo inych dokladov uvedenych nizsie)

Dufam, ze som pomohol viacerym

Nech zij(e)M ier..:)






K uplatneniu daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zn.n.p. (ďalej len „ZDP“) , poskytujeme tieto informácie.

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpis. Osobitným predpisom je zákon č. 283/2002 Z. z. (ďalej len „ZCN“).

Podľa § 7 ods. 6 ZCN sa spotreba podľa technického preukazu použije takto:
a) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu Európskej hospodárskej komisie alebo len podľa predpisu Európskej hospodárskej komisie, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu Európskej hospodárskej komisie vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba podľa osobitného predpisu8a) v členení na mestský cyklus, mimomestský cyklus a kombinovaný cyklus, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa osobitného predpisu bez členenia na cykly, na výpočet sa použije spotreba podľa tohto osobitného predpisu; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba zvýši o 20 %.


§ 8 ZCN s účinnosťou od 1.1.2009 ustanovil, že ak sa spotreba v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou alebo sa spotreba v technickom preukaze neuvádza, pre výpočet náhrady za spotrebované pohonné látky sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky, alebo spotreba preukázaná dokladom vydaným osobou, ktorej bola udelená autorizácia podľa osobitného predpisu, alebo doplňujúce údaje výrobcu, dovozcu alebo predajcu preukazujúce spotrebu alebo inú spotrebu.

Na účely výpočtu daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP a pri samotnom výpočte náhrady za spotrebované pohonné látky podľa zákona o cestovných náhradách, daňovník môže postupovať v súlade so znením ustanovenia § 8 tohto zákona, ak sú splnené podmienky tam uvedené. Ak daňovník má v osvedčení o evidencii uvedenú napríklad len jednu spotrebu podľa smerníc ES a táto spotreba sa nezhoduje so skutočnou spotrebou, ale výrobca, dovozca alebo predajca poskytne údaje o spotrebe v členení na jednotlivé cykly, pri výpočte náhrady za spotrebované pohonné látky môže daňovník postupovať podľa spotreby zodpovedajúcej príslušnému cyklu premávky. Na tieto účely je možné akceptovať spotrebu podľa cyklov uvedenú v doklade, ktorým je napríklad aj Certifikát zhody (COC) pre konkrétny typ motorového vozidla.

S pozdravom


Ing. Daniela Miháliková

Vedúca odd. metodiky daní a služieb
renkulka
15.07.10,19:02
Ahojte, mám zamestnancov, stavebných robotníkov, ktorý sa po meste z miesta ubytovania dopravujú na miesto stavby mhd. Lístky mhd platím ja, kúpim naraz aj 50 ks, môžem si ich dať do nákladov a tiež uplatniť dph na vstupe?
renkulka
20.07.10,17:33
Ahojte, mám zamestnancov, stavebných robotníkov, ktorý sa po meste z miesta ubytovania dopravujú na miesto stavby mhd. Lístky mhd platím ja, kúpim naraz aj 50 ks, môžem si ich dať do nákladov a tiež uplatniť dph na vstupe?


Prosím nikto nevie?
Chobot
21.07.10,09:09
Ahojte, mám zamestnancov, stavebných robotníkov, ktorý sa po meste z miesta ubytovania dopravujú na miesto stavby mhd. Lístky mhd platím ja, kúpim naraz aj 50 ks, môžem si ich dať do nákladov a tiež uplatniť dph na vstupe?

Nie, nemôžeš. Cesta z miesta bydliska na pracovisko a z pracovisko do miesta bydliska nie je pracovnou cestou a preto ani nemôžu byť tieto náklady ako cestovné náklady. Je vecou každého zamestnanca, akým spôsobom sa dopraví z domu na pracovisko.

Ak im to chcete aj tak uhrádzať, tak je to dobrovoľná vec zamestnávateľa a v tom prípade bude nákup takýchto cestovných lístkov nedaňový náklad pre firmu.

Jedine, že by tá stavba nebola miestom trvalého pracoviska, tak sa to môže brať ako pracovná cesta. V tom prípade ale musí byť vyhotovené vyúčtovanie z pracovnej cesty, ktorého prílohou budú tie cestovné lístky (vždy na každý deň 2 lístky). Vtedy to môže byť ako daňový náklad firmy.
Ing. Pavol Zúber
29.07.10,09:39
Ak zamestnanec- vodič absolvoval v jeden deň dve jazdy na Slovensku a každá trvala 3 hodiny, má nárok na diety alebo sa každá posudzuje samostatne?
Tweety
29.07.10,09:44
Ak zamestnanec- vodič absolvoval v jeden deň dve jazdy na Slovensku a každá trvala 3 hodiny, má nárok na diety alebo sa každá posudzuje samostatne?
§ 5 Zákona o CN
(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas

a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
b) dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.
kornelia2
05.09.10,13:49
ahojte,
pracovna cesta tuzemska, zacala z BA o 8,00hod trvala hodinu do Piestan, cize zaciatok PC je o 9,00hod. tu boli na poli do 17hod tak priblizne, potom sa ubytoval za 30 euro to sa zauctuje na 512, a dan z ubytovania 0,33€ kde zauctovat?
vecera 18€ ako repre zauctovala 513(spravne)?
a PC skoncila na dalsi den priblizne o 14tejhod, ako to mam zauctovat?
18-24hod. stravne je 8,3€ je prvy den???? a zauctovat???
5-12hod.stravne je 3,6€ je druhy den? a zauctovat???
Diki
Tweety
06.09.10,05:03
ahojte,
pracovna cesta tuzemska, zacala z BA o 8,00hod trvala hodinu do Piestan, cize zaciatok PC je o 9,00hod. tu boli na poli do 17hod tak priblizne, potom sa ubytoval za 30 euro to sa zauctuje na 512, a dan z ubytovania 0,33€ kde zauctovat?
vecera 18€ ako repre zauctovala 513(spravne)?
a PC skoncila na dalsi den priblizne o 14tejhod, ako to mam zauctovat?
18-24hod. stravne je 8,3€ je prvy den???? a zauctovat???
5-12hod.stravne je 3,6€ je druhy den? a zauctovat???
Diki
1. Pracovná cesta začala o 8,00 hod., takže zrátaš hodiny od 8,00-24,OO nahodíš stravné podľa hodín PC, ubytovanie spolu s daňou je tiež 512. Večera je buď výdavkom, ktorý hradí zamestnanec, alebo mu zaúčtuješ a budeš krátiť diéty podľa Zákona o CN.
Prvý deň -náhrady za 16 hod.
Druhý deň 14 hod. Samozrejme, ak sú tie časy správne. Všetky náklady účtujeme na 512.
informatik
08.09.10,07:25
Viete poradiť v tomto?Zamestnanec absolvoval v priebehu 1 dňa 2 služobné cesty. Prvá od 5,30 - do 14,10, vrátil sa späť na pracovisko a druhá od 14,30 - do 24,00. Ako mu mám prepočítať náhrady stravného? Ja si myslím, že to mám brať ako 2 služobné cesty a preto mu narátam: za prvú stravné v hodnote 5,40,- € a za druhá 3,60,- €. Takže spolu 9,- €
Tweety
08.09.10,07:31
Viete poradiť v tomto?Zamestnanec absolvoval v priebehu 1 dňa 2 služobné cesty. Prvá od 5,30 - do 14,10, vrátil sa späť na pracovisko a druhá od 14,30 - do 24,00. Ako mu mám prepočítať náhrady stravného? Ja si myslím, že to mám brať ako 2 služobné cesty a preto mu narátam: za prvú stravné v hodnote 5,40,- € a za druhá 3,60,- €. Takže spolu 9,- €
Áno, sú to dve PC, každá samostatná, takže aj diéty budú posudzované samostatne.Prvá 5-12, t.j. 3,60, a druhá rovnako.
Chobot
08.09.10,07:54
Áno, sú to dve PC, každá samostatná, takže aj diéty budú posudzované samostatne.Prvá 5-12, t.j. 3,60, a druhá rovnako.

... čiže spolu 7,20 EUR.
Tweety
08.09.10,07:55
... čiže spolu 7,20 EUR.
Nechcelo sa mi to už spočítavať.:--- Veď sme predsa chodili na základnú, či?
1gabika1
14.09.10,09:05
Dobrý deň,
ja by som Vás chcela poprosiť o radu ohľadne cestovných náhrad a s tým súvisiacim. Sme základná škola s právnou subjektivitou. Pri pracovnej ceste riaditeľ používa vlastné motorové vozidlo. So zriaďovateľom má uzatvorenú dohodu o používaní vlastného auta pri pracovných cestách a vyúčtovanie si robí podľa zákona o cestovných náhradách. Ja by som sa chcela opýtať či máme povinnosť platiť daň z motorových vozidiel a či riaditeľovi z toho vyúčtovania vzniká nejaká daňová povinnosť?
Chobot
14.09.10,10:02
Dobrý deň,
ja by som Vás chcela poprosiť o radu ohľadne cestovných náhrad a s tým súvisiacim. Sme základná škola s právnou subjektivitou. Pri pracovnej ceste riaditeľ používa vlastné motorové vozidlo. So zriaďovateľom má uzatvorenú dohodu o používaní vlastného auta pri pracovných cestách a vyúčtovanie si robí podľa zákona o cestovných náhradách. Ja by som sa chcela opýtať či máme povinnosť platiť daň z motorových vozidiel a či riaditeľovi z toho vyúčtovania vzniká nejaká daňová povinnosť?


Áno, škola je povinná platiť daň z MV za takéto auto. Riaditeľovi žiadna daňová povinnosť nevzniká (v súvislosti s autom).
Zita5
14.09.10,10:09
Dobrý deň,
ja by som Vás chcela poprosiť o radu ohľadne cestovných náhrad a s tým súvisiacim. Sme základná škola s právnou subjektivitou. Pri pracovnej ceste riaditeľ používa vlastné motorové vozidlo. So zriaďovateľom má uzatvorenú dohodu o používaní vlastného auta pri pracovných cestách a vyúčtovanie si robí podľa zákona o cestovných náhradách. Ja by som sa chcela opýtať či máme povinnosť platiť daň z motorových vozidiel a či riaditeľovi z toho vyúčtovania vzniká nejaká daňová povinnosť?

Tu je to obšírne popísané

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/etrend-radi-dan-z-motorovych-vozidiel-2010.html
1gabika1
14.09.10,12:35
Ďakujem veľmi pekne
Llívia
16.09.10,05:59
Zamestnanec použil pri pracovných cestách vlastné auto. Kupoval si týždenné diaľničné známky. Pracovné cesty trvali zvyčajne od pondelka do piatka, len raz trvala pracovná cesta iba 3 dni. Má zamestnanec nárok na preplatenie diaľničnej známky?
veronikasad
16.09.10,06:01
Zamestnanec použil pri pracovných cestách vlastné auto. Kupoval si týždenné diaľničné známky. Pracovné cesty trvali zvyčajne od pondelka do piatka, len raz trvala pracovná cesta iba 3 dni. Má zamestnanec nárok na preplatenie diaľničnej známky?
Nie, nemá. Cena dialničnej známky je zahrnutá v paušálnych náhradách.
Stefan2005
16.09.10,06:15
Nie, nemá. Cena dialničnej známky je zahrnutá v paušálnych náhradách.

Veronika, zmenilo sa niečo?

Viď príspevok od Janky: http://www.porada.sk/843490-post2.html
Llívia
16.09.10,06:47
Nie, nemá. Cena dialničnej známky je zahrnutá v paušálnych náhradách.
V zákone o cestovných náhradách nie je vymedzené, čo je zahrnuté v základnej náhrade. Tu na Porade som sa stretla s názorom, že v tejto základnej náhrade je zohľadnené len opotrebenie auta a diaľničná známka sa má preplácať zvlášť. V tomto konkrétnom prípade zamestnanec kupoval diaľničné známky len kvôli pracovnej ceste. Keď doplním do dohody o použití vlastného vozidla aj to, že mu budú tieto diaľničné známky zaplatené zvlášť, mohla by to kontrola z DÚ vyhodiť ako daňovo neuznaný náklad, ktorý sa mal navyše zamestnancovi zdaniť ako cestovné náhrady poskytnuté nad rámec zákona?
Stefan2005
16.09.10,07:02
... Keď doplním do dohody o použití vlastného vozidla aj to, že mu budú tieto diaľničné známky zaplatené zvlášť, mohla by to kontrola z DÚ vyhodiť ako daňovo neuznaný náklad, ktorý sa mal navyše zamestnancovi zdaniť ako cestovné náhrady poskytnuté nad rámec zákona?

... daňový úrad nevyhodí, nedodaní...

Citujem z jedného materiálu DRSR:

Otázka:
Zamestnanec využíva súkromné motorové vozidlo na služobné cesty. Okrem základnej náhrady a náhrady za spotrebované pohonné hmoty predložil zamestnanec na preplatenie vedľajšie výdavky, ako sú parkovné, diaľničná známka a pod. Sú uvedené vedľajšie výdavky daňovo uznaný výdavok zamestnávateľa ?

Odpoveď:
Náklady na pracovné cesty vo výške nároku podľa zákona o cestovných náhradách sú uznanými daňovými výdavkami daňovníka - zamestnávateľa, pričom podľa § 4 zákona o cestovných náhradách zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patria aj náhrady preukázaných potrebných vedľajších výdavkov. To znamená, že napr. zaplatené parkovné v súvislosti s výkonom pracovnej cesty zamestnanca, po zaúčtovaní v účtovníctve zamestnávateľa a predložení vyúčtovania pracovnej cesty zamestnancom, je súčasťou základu dane. Pokiaľ ide o uznanie nákladu na zakúpenie diaľničnej známky, táto je uznaná za daňový výdavok v nutnej preukázanej výške (bod 15. Usmernenia MF SR č. 3181/2002-72 publikovanom vo Finančnom spravodajcovi č. 5/2002).
Llívia
16.09.10,07:14
...Pokiaľ ide o uznanie nákladu na zakúpenie diaľničnej známky, táto je uznaná za daňový výdavok v nutnej preukázanej výške (bod 15. Usmernenia MF SR č. 3181/2002-72 publikovanom vo Finančnom spravodajcovi č. 5/2002).[/FONT]
O diaľničnej známke je tam "až" jedna veta. :) Je to správne, ak všetky týždenné diaľničné známky dostane zamestnanec zaplatené v plnej výške?
Stefan2005
16.09.10,07:22
O diaľničnej známke je tam "až" jedna veta. :) Je to správne, ak všetky týždenné diaľničné známky dostane zamestnanec zaplatené v plnej výške?

... nekomentujem - pýtam sa - prečítala sa si metodické usmernenie vo Finančnom spravodaji, na ktorý sa dovoláva ? Asi nie... lebo v ňom stojí:

"Uvedené náklady sú uznané za daňové výdavky, pričom diaľničná známka je uznaná za daňový výdavok v nutnej preukázanej výške (t. j., ak napr. bola služobná cesta vykonaná v zdaňovacom období 1x, uzná sa za daňový výdavok len diaľničná známka, resp. hodnota vo výške vydávanej známky s platnosťou na najkratšie obdobie)"
Llívia
16.09.10,09:07
Asi určite áno som si to prečítala, ako inak by som vedela, že je tam "až" tá jedna veta, ktorú si citoval?:rolleyes:
Chobot
16.09.10,09:41
O diaľničnej známke je tam "až" jedna veta. :) Je to správne, ak všetky týždenné diaľničné známky dostane zamestnanec zaplatené v plnej výške?

A koľko je tých týždenných diaľničných známok? Koľko ich kúpil v priebehu roka?
Llívia
16.09.10,10:52
A koľko je tých týždenných diaľničných známok? Koľko ich kúpil v priebehu roka?
5 týždňov bol na pracovnej ceste (PO-PI, len jeden týždeň bol iba 3 dni) a diaľničných známok je tiež 5 - na každý týždeň jedna. Ak som to správne pochopila, tak má nárok na ich úplné preplatenie (a nikoho nebude zaujímať, že ich mohol využiť aj pre vlastnú potrebu).
vierka.vieročka
18.09.10,10:08
zdravím, som tu nová takže prepáčte ak niečo pokazím.
Chcem si preveriť vyplácanie stravného pri tuzemských pracovných cestách. Stravné lístky nemáme, takže máme nárok na stravné podľa trvania pracovnej cesty. Ale je v tom malý háčik. Zamestnanec nemá v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce, lebo robí vodiča a to znamená, že každý deň robí prepravu po celom slovensku z rôznych miest do rôznych miest. Má nárok na takéto stravné, ak áno, požiada oň na tlačive: "Vyúčtovanie cestovných výdavkov" ? A musí to vypisovať každý deň ? Ďakujem za odpovede.
Zita5
18.09.10,10:24
zdravím, som tu nová takže prepáčte ak niečo pokazím.
Chcem si preveriť vyplácanie stravného pri tuzemských pracovných cestách. Stravné lístky nemáme, takže máme nárok na stravné podľa trvania pracovnej cesty. Ale je v tom malý háčik. Zamestnanec nemá v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce, lebo robí vodiča a to znamená, že každý deň robí prepravu po celom slovensku z rôznych miest do rôznych miest. Má nárok na takéto stravné, ak áno, požiada oň na tlačive: "Vyúčtovanie cestovných výdavkov" ? A musí to vypisovať každý deň ? Ďakujem za odpovede.

Tu je podobná téma, v tejto téme je priložený aj zákon o cestovných náhradách a aj tlačivo .

http://www.porada.sk/t146906-ktore-tlacivo-pouzit-pri-prac-ceste.html
vierka.vieročka
18.09.10,10:36
Dobre pozriem sa na tú tému, takže má aj tento vodič čo robí prepravu nárok na stravné, že?
vierka.vieročka
18.09.10,11:20
Teraz som si preštudoval zákon o CN,kde nerozumiem pojmu: "Osobitná povaha povolania" .
Žeby som to mohla môjmu zamestnancovi, ktorý robí prepravu ? Prosím poraďte mi, či sa v mojom prípade môžem odvolať na tento bod v zákone (č.283/2002 Z.z., §2, bod.3)
Zita5
18.09.10,11:44
Prosím Vás , však sa na ten zákon pozrite lepšie , predpokladám že máte zamestnanca , ktorý jazdí na vozidle dajme tomu po SR .

Zákon hovorí :

ZÁKLADNÉ USTANOVENIA
§ 1
Predmet úpravy
(1) Tento zákon upravuje poskytovanie náhrad výdavkov
a iných plnení (ďalej len „náhrada“) pri pracovných
cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce
k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len
„dočasné pridelenie“), pri vyslaní do členského štátu
Európskej únie (ďalej len „vyslanie do štátu Európskej
únie“), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého
pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu
(ďalej len „vznik pracovného pomeru“), pri výkone
práce v zahraničí a pri ceste v súvislosti s mimoriadnym
výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien
do miesta pravidelného pracoviska a späť
a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v štátnozamestnaneckompomere, ak osobitný predpis neustanovuje
inak,1)
§ 2
Vymedzenie pojmov
(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu
zamestnanca na cestu na výkon práce do iného
miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3),
vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto
cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta,
ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na
cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného
postavenia vrátane výkonu činností do skončenia
tejto cesty.
(2) Zahraničná pracovná cesta podľa tohto zákona je
čas pracovnej cesty (odsek 1) v zahraničí vrátane výkonu
práce v zahraničí do skončenia tejto cesty.
(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona jemiesto
písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také
miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom
miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve
alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného
pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá
zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania,
možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj
miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody
o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta
pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť,
že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do
miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej
ceste.
...

(5) Zamestnávateľ podľa tohto zákona je zamestnávateľ
podľa osobitného predpisu,5) právnická osoba podľa
§ 1 ods. 2, fyzická osoba podľa § 1 ods. 2 písm. c) a zamestnávateľ
podľa § 17.
(6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa
§ 1 ods. 1 a 2.
§ 5
Stravné
(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny
deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto
zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti
od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni,
pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové
pásma
a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.


atď ......treba si prečítať , aké Vy ako zamestnávateľ máte povinnosti .....a treba si uvedomiť , že v prípade absolvovania pracovnej cesty zamestnancom ........ má zamestnanec aj určité zákonné nároky po ZCN .Nemôžem Vám to všetko kopírovať , treba si sadnúť a zodpovedne a aj pomaličky si prečítať Zákon . Je tam toho strašne veľa .Okrem iného je strašne veľa téma na Porade , tak sa pokúste hľadať .Ja som len pár dôležitých z tých najdôležitejších pripojila....
Llívia
18.09.10,15:44
Dobre pozriem sa na tú tému, takže má aj tento vodič čo robí prepravu nárok na stravné, že?
Áno, má nárok na stravné, ak vykonáva prácu mimo miesta svojho pravidelného pracoviska, ktoré by malo byť písomne dohodnuté so zamestnancom a ak nie je dohodnuté, tak má byť určené v pracovnej zmluve. Pre účely cestovných náhrad môže byť ako pravidelné pracovisko dohodnuté aj bydlisko zamestnanca. Pravidelné pracovisko musí byť dohodnuté ako konkrétne miesto, nemôže byť určené ako napr. Slovenská republika - takto určené miesto pravidelného pracoviska je nesprávne (je to považované za obchádzanie zákona).
jozefinka
21.09.10,08:53
rosím o radu, lebo môj šef je netrpezlivý a chcel by to hneď.
1.otázka:
pracovná cesta trvala 3dni.
1deň: odchod zo SK o 10.00h, príchod do Rumunska 17.00h, čiže bol v Rumunsku os 17.01 -do 23.59h = diety 21,50€ (nad 6h. je 50%)

2deň: v RUM celý deň (od 00.01 -do 23.59h) t.tj. Diety 43€

3deň: v RUM do 07.00h (čiže od 00.01 – do 07.00h) = 21,50€
takže diety spolu: 86€ + 34,40€ (vreckové 40%)
je to takto správne?

2 otázka:
1deň: nákup RON v zmenárni (aj s dokladom), a výdavky: nákup diesel 160,60 Lei
2 deň: nákup DN za 19,50 Lei, a diesel: 140 Lei.

Je RON (z dokladu zo zmenárne) to isté ako Lei ?
A mám na tieto bločky vystaviť výdav.poklad.doklad v cudzej mene?
Diky za Váš čas.
vierka.vieročka
21.09.10,10:09
rosím o radu, lebo môj šef je netrpezlivý a chcel by to hneď.
1.otázka:
pracovná cesta trvala 3dni.
1deň: odchod zo SK o 10.00h, príchod do Rumunska 17.00h, čiže bol v Rumunsku os 17.01 -do 23.59h = diety 21,50€ (nad 6h. je 50%)

2deň: v RUM celý deň (od 00.01 -do 23.59h) t.tj. Diety 43€

3deň: v RUM do 07.00h (čiže od 00.01 – do 07.00h) = 21,50€
takže diety spolu: 86€ + 34,40€ (vreckové 40%)
je to takto správne?

2 otázka:
1deň: nákup RON v zmenárni (aj s dokladom), a výdavky: nákup diesel 160,60 Lei
2 deň: nákup DN za 19,50 Lei, a diesel: 140 Lei.

Je RON (z dokladu zo zmenárne) to isté ako Lei ?
A mám na tieto bločky vystaviť výdav.poklad.doklad v cudzej mene?
Diky za Váš čas.

Jéééj, podobná otázka ako maja, pozri aj tu Jozefínka: ako účtovať zahraničný bločik :)
Chobot
21.09.10,13:16
rosím o radu, lebo môj šef je netrpezlivý a chcel by to hneď.
1.otázka:
pracovná cesta trvala 3dni.
1deň: odchod zo SK o 10.00h, príchod do Rumunska 17.00h, čiže bol v Rumunsku os 17.01 -do 23.59h = diety 21,50€ (nad 6h. je 50%)

Nie je to v poriadku. Je prac. cesta začala prechodom hraníc SK/Hu, teda nie až príchodom do RO. Nenapísala si, kedy prekročil hranice, ale určite bol teda v zahraničí viac, ako 12 hodín, preto bude pásmo pre náhradu nad 12 hodín. (plus nezabudni na vreckové!!!)


2deň: v RUM celý deň (od 00.01 -do 23.59h) t.tj. Diety 43€

Toto je OK. Zase si ale zabudla na vreckové.


3deň: v RUM do 07.00h (čiže od 00.01 – do 07.00h) = 21,50€
takže diety spolu: 86€ + 34,40€ (vreckové 40%)
je to takto správne?

A tu zase - prac. cesta končí prechodom štátnej hranice. Teda zase náhrada bude závisieť od toho, o koľkej hodine prekročil hranice SK/HU. ALe bude to určite viac, než pásmo 6-12 hod.

Aha, tak tu si uviedla vreckové. Aj takto je to možné, ale lepšie je vykazovať stravné aj vreckové za každý deň osobitne.


2 otázka:
1deň: nákup RON v zmenárni (aj s dokladom), a výdavky: nákup diesel 160,60 Lei
2 deň: nákup DN za 19,50 Lei, a diesel: 140 Lei.

Je RON (z dokladu zo zmenárne) to isté ako Lei ?
A mám na tieto bločky vystaviť výdav.poklad.doklad v cudzej mene?
Diky za Váš čas.

Nie, stačí, keď sumy 160,60 Lei, 140 Lei a 19,50 Lei (dúfam, že DN je diaľničná nálepka??) prepočítaš na EUR kurzom NBS prvého dňa mesiaca, kedy sa prac. cesta uskutočnila a tie mu dáš do vyúčtovania ako nevyhnutné vedľajšie výdaje. Doklad zo zmenárne si môže zamestnanec nechať, ty ho nepotrebuješ.
JanaKop
05.10.10,10:47
Veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu.
naša spoločnosť je vlastníkom športového klubu a "funkcionári" klubu, ktorý ale nemajú žiadne zmluvy chodia s hráčkami na zápasy vlastnými autami. Ako im môžem urobiť vyúčtovanie za tieto cesty a čo im môžem preplatiť a čo môžem dať do nákladov firmy?
Ak niekto máte podobnú skúsenosť prosím poraďte lebo netuším čo s tým.
Ďakujem
Chobot
05.10.10,13:24
Veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu.
naša spoločnosť je vlastníkom športového klubu a "funkcionári" klubu, ktorý ale nemajú žiadne zmluvy chodia s hráčkami na zápasy vlastnými autami. Ako im môžem urobiť vyúčtovanie za tieto cesty a čo im môžem preplatiť a čo môžem dať do nákladov firmy?
Ak niekto máte podobnú skúsenosť prosím poraďte lebo netuším čo s tým.
Ďakujem

"Funkcionár" je niečo ako "štatutár"? Alebo kto je to fukcionár?
JanaKop
07.10.10,09:14
Ďakujem za reakciu ale bola som mimo tak až teraz.

Nie to je štatutár, v klube vôbec jeho meno nefiguruje, len vo svojom voľnom čase napríklad vozí hráčky na zápas a podobné veci ktoré sa vyskytnú.
Chobot
07.10.10,09:20
Ďakujem za reakciu ale bola som mimo tak až teraz.

Nie to je štatutár, v klube vôbec jeho meno nefiguruje, len vo svojom voľnom čase napríklad vozí hráčky na zápas a podobné veci ktoré sa vyskytnú.

Tak keď nemá žiadnu zmluvu s klubom a nie je ani konateľ, tak je to po právnej stránke úplne cudzia osoba, ktorá nemá nárok na cest. náhrady podľa zákona o CN. Ani mne by si nevedela vyplatiť také náhrady, keby som odviezol nejaké vaše hráčky na zápas, z tohto pohľadu som s tými funkcionármi na tom rovnako.

Ak mu chcete dať nejaké náhrady, treba s ním uzatvoriť aspoň nejakú dohodu o výkone práce, alebo prac. činnosti (napr. prepravu členov klubu) a v nej dohodnúť, že majú nárok na CN podľa zákona o CN. Potom môžu dostať náhradu PHM a amortizáciu.
JanaKop
07.10.10,10:08
Ak mu chcete dať nejaké náhrady, treba s ním uzatvoriť aspoň nejakú dohodu o výkone práce, alebo prac. činnosti (napr. prepravu členov klubu) a v nej dohodnúť, že majú nárok na CN podľa zákona o CN. Potom môžu dostať náhradu PHM a amortizáciu.[/QUOTE]

Mne ide len o to aby sme im mohli dať náhradu za PHM. Nedalo by sa to napríklad na základe zmluvy o zapožičanie motorového vozidla, kde by bolo dohodnuté, že mu bude preplatené len PHM za najazdené km?
marjankaj
07.10.10,10:27
Ak mu chcete dať nejaké náhrady, treba s ním uzatvoriť aspoň nejakú dohodu o výkone práce, alebo prac. činnosti (napr. prepravu členov klubu) a v nej dohodnúť, že majú nárok na CN podľa zákona o CN. Potom môžu dostať náhradu PHM a amortizáciu.

Mne ide len o to aby sme im mohli dať náhradu za PHM. Nedalo by sa to napríklad na základe zmluvy o zapožičanie motorového vozidla, kde by bolo dohodnuté, že mu bude preplatené len PHM za najazdené km?[/QUOTE]

Veď presne tak ti bolo poradené:eek:
Chobot
07.10.10,12:02
Mne ide len o to aby sme im mohli dať náhradu za PHM. Nedalo by sa to napríklad na základe zmluvy o zapožičanie motorového vozidla, kde by bolo dohodnuté, že mu bude preplatené len PHM za najazdené km?

Môžete aj tak. A ako odplatu za požičanie dajte sumu rovnajúcu sa približnej spotrebe PHM.
zuzanask
11.10.10,11:22
Chcela by som sa opýtať. Priateľ bol na služobnej ceste na motorovom vozidle, ktoré patrilo jeho kamoške (kamoška ho ma ako sukromne vozidlo, ktoré používa na podnikanie - teda plati DMV). Urobil si cesťak a v praci mu povedali, musia zaplatit este dan z MV za tu jednodnovu cestu a ze peniaze za amortizaciu musia odovzdat jeho kamoške, lebo je to jeho auto. Ja si myslim ze dan nemusia platit a nahrady by mali vyplatit jemu, ci sa mylim?
Tweety
11.10.10,14:16
Chcela by som sa opýtať. Priateľ bol na služobnej ceste na motorovom vozidle, ktoré patrilo jeho kamoške (kamoška ho ma ako sukromne vozidlo, ktoré používa na podnikanie - teda plati DMV). Urobil si cesťak a v praci mu povedali, musia zaplatit este dan z MV za tu jednodnovu cestu a ze peniaze za amortizaciu musia odovzdat jeho kamoške, lebo je to jeho auto. Ja si myslim ze dan nemusia platit a nahrady by mali vyplatit jemu, ci sa mylim?
Áno, náhrady vyplatia jemu, on je ich zamestnancom, ktorého vyslali na PC.
nika.sum
11.10.10,16:46
Chcela by som sa opýtať. Priateľ bol na služobnej ceste na motorovom vozidle, ktoré patrilo jeho kamoške (kamoška ho ma ako sukromne vozidlo, ktoré používa na podnikanie - teda plati DMV). Urobil si cesťak a v praci mu povedali, musia zaplatit este dan z MV za tu jednodnovu cestu a ze peniaze za amortizaciu musia odovzdat jeho kamoške, lebo je to jeho auto. Ja si myslim ze dan nemusia platit a nahrady by mali vyplatit jemu, ci sa mylim?



Áno, náhrady vyplatia jemu, on je ich zamestnancom, ktorého vyslali na PC.

Dan z MV by tiez nemali platit, nakolko vlastnikom auta nie je ich zamestnanec a navyse uz dan za MV na to auto je platena vlastnikom vozidla.
marjankaj
11.10.10,16:59
Dan z MV by tiez nemali platit, nakolko vlastnikom auta nie je ich zamestnanec a navyse uz dan za MV na to auto je platena vlastnikom vozidla.

Nemali. Ale keď tak veľmi chcú, zákon to nezakazuje. Dúfam, že nechcú aby im to zamestnanec preplatil.
Alena Bodnárová
12.10.10,10:05
Už som z toho hotová, ako je ťažko sa sem dopracovať... tak otázka: preplatiť zamestnancovi cestovné až z miesta bydliska na miesto kam ide na služobnú cestu? Nemá priame dopravné spojenie a zhodou okolností cestuje do miesta pracoviska a potom na miesto, kam ide na služobnú cestu.
mlyn16
12.10.10,10:36
Predsa niekto mu podpísať návrh na SC odkiaľ a kam cestuje. Ak je uvedené miesto jeho bydliska, tak mu preplať z miesta bydliska. Je na ňom, aby svojho nadriadeného presvedčil.
Tweety
12.10.10,10:38
Už som z toho hotová, ako je ťažko sa sem dopracovať... tak otázka: preplatiť zamestnancovi cestovné až z miesta bydliska na miesto kam ide na služobnú cestu? Nemá priame dopravné spojenie a zhodou okolností cestuje do miesta pracoviska a potom na miesto, kam ide na služobnú cestu.
Duplicitná otázka.
http://www.porada.sk/t149158-cestovne-nahrady.html
Reročka
21.10.10,10:40
Ahojte,

chcem Vas poprosit, nech hladam ako hladam, neviem sa na stranke slovnaftu dopracovat k tomu, aby som nasla aktualne ceny PHL pre vypocet cestovnych nahrad. Viete mi niekto poslat link?, moc mi to pomoze.

A este druha otazka: jednoosobova sro, konatel ako zamestnanec pouziva auto na sluzobne ucely (auto nema nahlasene na DU - som si zistila ze netreba), skoro dennodenne jazdi z miesta sidla jeho firmy do mesta XY co je cca 110 km, cize ked si vyuctovava cestovne nahrady tak vacsinou kazdy mesiac mu vyjde ze prejazdil cca 2 tis. - 3 tis. km. Je to v poriadku? Nikto tu neprihliada na to, ze prejazdil mozno viac ako tankoval?, kedze dokladam 1 blocek za nakup PHL v dany mesiac?

dakujem za kazdu odpoved
Chobot
21.10.10,10:54
Ahojte,

chcem Vas poprosit, nech hladam ako hladam, neviem sa na stranke slovnaftu dopracovat k tomu, aby som nasla aktualne ceny PHL pre vypocet cestovnych nahrad. Viete mi niekto poslat link?, moc mi to pomoze.


Je to na stránke Štatistického úradu:

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=20421



A este druha otazka: jednoosobova sro, konatel ako zamestnanec pouziva auto na sluzobne ucely (auto nema nahlasene na DU - som si zistila ze netreba), skoro dennodenne jazdi z miesta sidla jeho firmy do mesta XY co je cca 110 km, cize ked si vyuctovava cestovne nahrady tak vacsinou kazdy mesiac mu vyjde ze prejazdil cca 2 tis. - 3 tis. km. Je to v poriadku? Nikto tu neprihliada na to, ze prejazdil mozno viac ako tankoval?, kedze dokladam 1 blocek za nakup PHL v dany mesiac?

dakujem za kazdu odpoved

Mesto XY je miesto jeho bydliska? Alebo prečo tam jazdí denne?

Je to auto v majetku? Alebo je to súkromné auto? Ako vykazuje tieto jazdy? Ako súkromné? Alebo ako prac. cestu?
Reročka
21.10.10,11:02
[QUOTE=Chobot;1541573]Je to na stránke Štatistického úradu:

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=20421




Mesto XY je miesto jeho bydliska? - ano
Alebo prečo tam jazdí denne? - jazdi tam teda skoro denne, ma tam (v tom meste XY viacerych zakaznikov a u nich vykonava pracu, skratka nejake sluzby pre nich, tak preto)

Je to auto v majetku? - nie je v majetku
Alebo je to súkromné auto? - je to jeho sukromne auto, ktore pouziva na podnikanie
Ako vykazuje tieto jazdy? - kazdy mesiac robi vyuctovanie prac.cesty, kde uvedie datum, miesto jazdy od do, miesto a ucel cesty – tu uvedie firmu a ucel cesty napr. konzultacie a pocet km
Ako súkromné? - nie
Alebo ako prac. cestu? - ano

dakujem
psps
07.01.11,19:34
Chcem sa len uistiť. Základná náhrada je stále 0,183Eur/1km a suma stravného do 31.12.2010 3,60E a od 1.1.2011 3,80E ?
Chobot
07.01.11,21:52
Chcem sa len uistiť. Základná náhrada je stále 0,183Eur/1km a suma stravného do 31.12.2010 3,60E a od 1.1.2011 3,80E ?

áno
enya63
09.01.11,11:40
mám zamestnancov, ktorým dávam stravné paušálom. 600czk na jednu odpracovanú smenu a 30czk vreckové. Pracujú celý mesiac ale na víkend chodia domov. Na paušál sme prešli z dôvodov neúnosnosti vypisovania cesťákov tých zamestnancov je 100 a vypisovať každému po 4 cesťáky do mesiaca bolo neúnosné oni totižto to nerobili. Tieto diéty majú vo výplate a tú chcú v EURách, tak som diety prepočítala priemerným mesačným kurzom v daný mesiac a dala do výplat. Paušál 630czk je im dávaný na základe počtu odpracovaných smien v daný mesiac to znamená 630*napr. 20 odpracovaných smien. Mala som to všetko prepočítať kurzom k prvému dňu v mesiaci alebo som postupovala správne lebo oni chodia na víkendy domov tak sú to potom cesty 4. Poradí mi niekto?
jano-maco
12.01.11,11:25
Pomoc: Mám takýto problém: Som zamestnaný a mám miesto výkonu práce iné ako miesto tam kde pracujem a na základe tohto poberám cestovné náhrady. Kúpil som byt do osobného vlastníctva v mieste výkonu práce. Som povinný túto zmenu oznámiť zamestnávateľovy? Ale trvalý pobyt ostáva v pôvodnom bydlisku,len som sa stal vlastníkom bytu. Má zamestnávateľ možnosť mi zrušiť cestovné náhrady?
Tweety
12.01.11,11:27
Pomoc: Mám takýto problém: Som zamestnaný a mám miesto výkonu práce iné ako miesto tam kde pracujem a na základe tohto poberám cestovné náhrady. Kúpil som byt do osobného vlastníctva v mieste výkonu práce. Som povinný túto zmenu oznámiť zamestnávateľovy? Ale trvalý pobyt ostáva v pôvodnom bydlisku,len som sa stal vlastníkom bytu. Má zamestnávateľ možnosť mi zrušiť cestovné náhrady?
Ak sa trvalý pobyt nemenil, a nevznikol ani prechodný, nemáš oznamovaciu povinnosť.
jano-maco
12.01.11,11:52
Môže ma zamestnávateľ prinútiť aby som si zmenil tvalý alebo prechodný pobyt kedže sa dozvedel o tom že mám vo vlastníctve ten byt ???
KEJKA
12.01.11,11:57
si slobodný občan, k tomu ťa nútiť nemôže.
Valinka7758
12.01.11,12:35
prosím o radu, FO používa súkromné vozidlo na podnikanie, je zapísana ako držitel auta ale vlastníkom je zapísaný jeho otec, môže si FO uplatnovat paušal 0,183 ?
Tweety
12.01.11,12:36
prosím o radu, FO používa súkromné vozidlo na podnikanie, je zapísana ako držitel auta ale vlastníkom je zapísaný jeho otec, môže si FO uplatnovat paušal 0,183 ?
môže
majenkas
15.01.11,12:24
Ahojte, prosim Vas o radu.
SZCO "Janko" je aj jednym z konatelov v s.r.o. "XY" Firma "XY" ma zmluvu o poskyt. sluzieb s Rakuskou firmou "ZZ", ktorej kazdy mesiac fakturuje dohodnutu sumu. "janko" chodi svojim sukromnym autom do rakuska - sidla firmy "ZZ" aj 2krat tyzdenne. Janko mesacne vyfakturuje firme XY dohodnutu sumu (v jeho DP prijem) a robi si do zivnosti cestaky kde si vyuctuje amortizaciu + stravne v zahranici + vreckove - v jeho DP je to jeho vydavok. Je takyto postup OK?? potrebuje k cestakom realne blocky o tankovani alebo staci jeden za mesiac alebo len priemerna cena PHM z nejakej www stranky??
co sa stane ked bude v rakusku viac ako 183 dni za rok??

velmi pekne vam dakujem za odpoved...:D
marika.
15.01.11,13:02
Chcem sa opýtať čo má SZČO urobiť keď používa auto dáva do nákladov PHM + opotrebenie ale nechce písať knihu jázd, je to rozdelené nejako percentuálne aby tie jazdy písať nemusel?

Ďakujem za skorú odpoveď
marika.
15.01.11,13:24
Chcem sa opýtať čo má SZČO urobiť keď používa auto dáva do nákladov PHM + opotrebenie ale nechce písať knihu jázd, je to rozdelené nejako percentuálne aby tie jazdy písať nemusel?

Ďakujem za skorú odpoveď

Vie mi niekto poradiť? ĎAKUJEM :(
nikulik
15.01.11,20:26
marika, daj si hore do vyhladavača: auto v podnikani a vyhodi ti kopec tem kde to bolo rozoberane. môžeš pozrieť napr. aj tu: http://www.porada.sk/t149307-pausalne-vydavky-na-auto.html?highlight=auto+podnikani
maky
26.01.11,13:04
Mam otazku. Je potrebne este dokladovat cenu PHM blockami, alebo staci mesacny priemer? Jedna sa o sukromne auto pouzivane na sluzobne ucely. Dakujem.
KEJKA
26.01.11,13:10
Mam otazku. Je potrebne este dokladovat cenu PHM blockami, alebo staci mesacny priemer? Jedna sa o sukromne auto pouzivane na sluzobne ucely. Dakujem.
v sro nie,
v JU u SZČO áno.
maky
26.01.11,13:14
Dakujem.
Dáša_
26.01.11,13:39
v sro nie,
v JU u SZČO áno.

fuha, ta sro mi unikla. Mozes ma prosim ťa navigovať, kde k tomu najdem niečo bližšie. Ďakujem
zamsting
22.02.11,12:46
nie je radca, tak mažem
Chobot
25.02.11,10:19
nie je radca, tak mažem

No mohol si trochu počkať. Nie všetci sú každý deň na porade. Ja si pozerám aj nezodpovedané témy spred 2-3 dní.
batorek
25.02.11,14:53
Dobrý deň.
Prosím keď dám 80 % paušálne výdavky bez knihy jázd podľa bločkov pre FO nezaradené auto do podnikania nič iné tam nemôžem započítať ani náhrady za km???? keď vie koľko km urobil.

Ďakujem ak mi to niekto potvrdí.
zamsting
28.02.11,10:36
RE: batorek
Máš v tom Blázinec , nie?
-bez knihy jázd 80% z bločkov môžeš použiť len ak je auto
zaradené v obchodnom majetku
-a tak, ak je auto vo firme, uplatňuješ odpisy a "INÉ ostatné"
výdavky na auto (doložené účtovným dokladom-bloček,
faktúra, zmluva,i.) - teda NIJAKÉ náhrady za km
Takže ak "VIE koľko km urobil" a ak chce ponížiť dane a odvody,
tak hurá rozpisovať knihu jázd za dané obdobie (podnikateľ...)
a potom účtovník zaráta náhrady (podľa výpočtu a vzorcov
v tomto threade uvedených).
PS: Experti, ak som dačo poplietol, upozorníte na to.
lynn
06.03.11,18:06
Dobrý deň, veľmi by som prosila poraďákov, ktorí majú naštudované zmeny z Zákone o dani z príjmu v roku 2011: Zaujíma ma problematika okolo vyplácania náhrady za použitie súkromného MV v roku 2011. Je v tejto oblasti zmena v roku 2011? Ak zamestnanec spoločnosti použije súkr.MV na služobné účely, považuje sa v roku 2011 tento príjem za nepenažný príjem zamestnanca a musí sa zdaniť? A ako by to bolo v prípade, ak jediný konateľ spoločnosti / nemá postavenie zamestanca, ani odmenu konateľa, vypláca si len podiel na zisku/, ktorý použije súkr.MV na služobné účely, mal by tiež tento príjem zdaniť? A s tým súvisí aj otázka, či to je rovnako aj u živnostníka?
Ak konateľovi spoločnosti neboli vyplatené všetky náhrady za použitie MV z roku 2010 -nie je tento príjem vyplatený v roku 2011 predmetom zdanenia? Kedy sa musí zdaniť takýto príjem /za predpokladu, že je povinnosť zdaniť takýto príjem/ momentom zaúčtovania predpisu, alebo skutočnou výplatou?
Ďakujem za odpoveď
marjankaj
06.03.11,20:39
Dobrý deň, veľmi by som prosila poraďákov, ktorí majú naštudované zmeny z Zákone o dani z príjmu v roku 2011: Zaujíma ma problematika okolo vyplácania náhrady za použitie súkromného MV v roku 2011. Je v tejto oblasti zmena v roku 2011? Ak zamestnanec spoločnosti použije súkr.MV na služobné účely, považuje sa v roku 2011 tento príjem za nepenažný príjem zamestnanca a musí sa zdaniť? A ako by to bolo v prípade, ak jediný konateľ spoločnosti / nemá postavenie zamestanca, ani odmenu konateľa, vypláca si len podiel na zisku/, ktorý použije súkr.MV na služobné účely, mal by tiež tento príjem zdaniť? A s tým súvisí aj otázka, či to je rovnako aj u živnostníka?
Ak konateľovi spoločnosti neboli vyplatené všetky náhrady za použitie MV z roku 2010 -nie je tento príjem vyplatený v roku 2011 predmetom zdanenia? Kedy sa musí zdaniť takýto príjem /za predpokladu, že je povinnosť zdaniť takýto príjem/ momentom zaúčtovania predpisu, alebo skutočnou výplatou?
Ďakujem za odpoveď

§5 ods. (5) a)

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html
lynn
07.03.11,05:55
Ospravedlňujem sa,ale práve preto sa pýtam konkrétne, lebo si neviem vyložiť znenie zákona. Mohli by ste mi to povedať zrozumiteľnejšie? Zdaňované je len vreckové pri zahraničnej prac. ceste a teda všetko ostatné-napr. náhrada za použitie súkromného MV nie?
Ďakujem
Tweety
07.03.11,06:14
Ospravedlňujem sa,ale práve preto sa pýtam konkrétne, lebo si neviem vyložiť znenie zákona. Mohli by ste mi to povedať zrozumiteľnejšie? Zdaňované je len vreckové pri zahraničnej prac. ceste a teda všetko ostatné-napr. náhrada za použitie súkromného MV nie?
Ďakujem
ÁNo, vreckové od 1.1. je predmetom dane.
truch
07.03.11,06:29
Dobrý deň, veľmi by som prosila poraďákov, ktorí majú naštudované zmeny z Zákone o dani z príjmu v roku 2011: Zaujíma ma problematika okolo vyplácania náhrady za použitie súkromného MV v roku 2011. Je v tejto oblasti zmena v roku 2011? Ak zamestnanec spoločnosti použije súkr.MV na služobné účely, považuje sa v roku 2011 tento príjem za nepenažný príjem zamestnanca a musí sa zdaniť? nie A ako by to bolo v prípade, ak jediný konateľ spoločnosti / nemá postavenie zamestanca, ani odmenu konateľa, vypláca si len podiel na zisku/, ktorý použije súkr.MV na služobné účely, mal by tiež tento príjem zdaniť? "v tomto prípade, ak by pri zahraničnej ceste bolo konateľovi poskytnuté vreckové, je potrebné prihlásiť ho ako konateľa s nepravidelným príjmom do SP a tento príjem by podliehal aj zdaneniu, /podľa novely zákona už nie je spodná hranica vreckového, takže sa vreckové nemusí vôbec vyplatiť/ A s tým súvisí aj otázka, či to je rovnako aj u živnostníka?
Ak konateľovi spoločnosti neboli vyplatené všetky náhrady za použitie MV z roku 2010 -nie je tento príjem vyplatený v roku 2011 predmetom zdanenia? Kedy sa musí zdaniť takýto príjem /za predpokladu, že je povinnosť zdaniť takýto príjem/ momentom zaúčtovania predpisu, alebo skutočnou výplatou?
Ďakujem za odpoveď

v texte
Jajina
19.03.11,12:22
Prosím Vás o Váš rýchly názor.

Živnostník vykonáva podľa ŽL činnosť : Poskytovanie služieb lodivoda
Miesto podnikania v ŽL = trvalé bydlisko SR

t.j. vykonáva prácu robotníka na nákladnej lodi nemeckej spoločnosti.
Svoju prácu + dohodnuté paušálne diety fakturuje slovenskej firme,ktorá poskytuje na lodi pracovnú silu.

Má nárok živnostník uplatniť si v nákladoch zahraničné diety ?
Akým spôsobom?

Môže si vypočítať diety podľa "krajín-štátov"-morí po ktorých sa loď plaví?
Alebo si uplatní len nemecké diety, keď je to nemecká loď.
bertik1
20.03.11,09:22
Dobrý deň, musím oceniť články, ktoré som našiel v tejto téme a ktoré mi veľi pomohli. Ale napriek tomu vás prosím o radu: Som živnostník a robím si vyučtovanie cestovných výdavkov. Prepočítal som si priemernú náhradu za 1 km, ktorým teraz prepočítam všetky ubehnuté km.
1.Suma, ktorá mi vyjde mi zníži základ dane?
2.Môžem si dať do nákladov aj všetky bločky z PHM? nebude to duplicitné?

Ďakujem vopred za radu.
veronikasad
20.03.11,09:24
Dobrý deň, musím oceniť články, ktoré som našiel v tejto téme a ktoré mi veľi pomohli. Ale napriek tomu vás prosím o radu: Som živnostník a robím si vyučtovanie cestovných výdavkov. Prepočítal som si priemernú náhradu za 1 km, ktorým teraz prepočítam všetky ubehnuté km.
1.Suma, ktorá mi vyjde mi zníži základ dane?
2.Môžem si dať do nákladov aj všetky bločky z PHM? nebude to duplicitné?

Ďakujem vopred za radu.
auto máš v majetku, alebo používaš na podnikanie súkromné mot.vozidlo ?
marjankaj
20.03.11,10:52
Dobrý deň, musím oceniť články, ktoré som našiel v tejto téme a ktoré mi veľi pomohli. Ale napriek tomu vás prosím o radu: Som živnostník a robím si vyučtovanie cestovných výdavkov. Prepočítal som si priemernú náhradu za 1 km, ktorým teraz prepočítam všetky ubehnuté km.
1.Suma, ktorá mi vyjde mi zníži základ dane? Záleží, či je auto v osobnom majetku alebo či nie je.
2.Môžem si dať do nákladov aj všetky bločky z PHM? nebude to duplicitné? V žiadnom prípade.

Ďakujem vopred za radu.

.
bertik1
20.03.11,16:56
Auto nie je v majetku. Je to moje súkromné, za ktoré som zaplatil daň z MV.
Jajina
20.03.11,18:19
Posúvam a prosím o Váš názor


Živnostník vykonáva podľa ŽL činnosť : Poskytovanie služieb lodivoda
Miesto podnikania v ŽL = trvalé bydlisko SR

t.j. vykonáva prácu robotníka na nákladnej lodi nemeckej spoločnosti.
Svoju prácu + dohodnuté paušálne diety fakturuje slovenskej firme,ktorá poskytuje na lodi pracovnú silu.

Má nárok živnostník uplatniť si v nákladoch zahraničné diety ?
Akým spôsobom?

Môže si vypočítať diety podľa "krajín-štátov"-morí po ktorých sa loď plaví?
Alebo si uplatní len nemecké diety, keď je to nemecká loď.
l.hurakova
23.03.11,10:03
Pri úrčení spotreby pri použití skromného vozidla sa používa spotreba podľa technického preukazu pre daný druh jazky. Ak máte v technickom preukaze vypočítanú spotrebu pre jazdu v meste, mimo mesta a kombinovanú spotrebu nesmie sa používať aritmetický priemer
Chobot
23.03.11,11:47
Pri úrčení spotreby pri použití skromného vozidla sa používa spotreba podľa technického preukazu pre daný druh jazky. Ak máte v technickom preukaze vypočítanú spotrebu pre jazdu v meste, mimo mesta a kombinovanú spotrebu nesmie sa používať aritmetický priemer

To sa pýtaš, či nám to oznamuješ?
vjejka
26.03.11,16:57
Prosím, prosím o radu - uzatvorím so zamestnancom dohodu o vykonaní práce - zabezpečenie sprievodcovskej činnosti na zájazde - napr. potulky rakúskom. Potrebujem vedieť, či on má nárok na diety, ked miesto výkonu práce bude len v zahraničí?? Dakujem za radu.
adi11
26.03.11,18:18
Prosím, prosím o radu - uzatvorím so zamestnancom dohodu o vykonaní práce - zabezpečenie sprievodcovskej činnosti na zájazde - napr. potulky rakúskom. Potrebujem vedieť, či on má nárok na diety, ked miesto výkonu práce bude len v zahraničí?? Dakujem za radu.
ma, ak to bude v DVP dohodnute
pozri Zakon o cestovnych nahradach
JAJA11
13.04.11,11:12
1. Komu je možné uhrádzať cestovné náhrady okrem zamestnancov a dohodárov? Ako je to s pracovníkmi na zmluvy (príkazná, mandátna), je možné aj takýmto ľuďom vyplatiľ cestovné náhrady? :o
2. Ak by bola uzavretá dohoda (o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti s takýmito ľuďmi) môžu mať vyplatené iba diety a žiadnu odmenu za prácu ? :confused:
Stretla som sa s takýmto prípadom a nezdá sa mi to podľa zákona :o
skvrnka
14.04.11,09:58
Neviem, či zle čítam zákon, ale je tam napísané v súvislosti s použitím vlastného motorového vozidla, že výška základnej náhrady pri použití prívesu sa zvyšuje o 15%, čomu rozumiem. Ale neviem ako to je so spotrebou, držím sa spotreby podľa technického preukazu a všetky tie odseky a,b,c... o tom ako vypočítať spotrebu, ktorú môžeme preplatiť, ale nie je tam, či aj tú spotrebu môžem zvýšiť o 15% pri prívese, lebo keď auto ťahá príves má väčšiu spotrebu. Preto sa pýtam, či aj spotrebu môžem zvýšiť, nielen základná náhradu.
Chobot
14.04.11,11:16
Neviem, či zle čítam zákon, ale je tam napísané v súvislosti s použitím vlastného motorového vozidla, že výška základnej náhrady pri použití prívesu sa zvyšuje o 15%, čomu rozumiem. Ale neviem ako to je so spotrebou, držím sa spotreby podľa technického preukazu a všetky tie odseky a,b,c... o tom ako vypočítať spotrebu, ktorú môžeme preplatiť, ale nie je tam, či aj tú spotrebu môžem zvýšiť o 15% pri prívese, lebo keď auto ťahá príves má väčšiu spotrebu. Preto sa pýtam, či aj spotrebu môžem zvýšiť, nielen základná náhradu.

Zákon to nerieši. Je možné za príves navýšiť len základnú náhradu, náhradu za spotrebu asi nebude možné uplatniť za príves, spotreba sa opiera len o údaje v TP. Ak by si to chcel oficiálne uplatniť, musel by si si nechať premerať spotrebu auta s prívesom na autorizovanom pracovisku, kde oficiálne merajú a potvrdzujú spotrebu, aby si mal úradne overenú spotrebu auta s prívesom.

Písal som o tom aj tu (príspevok č. 22):

http://www.porada.sk/t12655-cestovne-nahrady-otazka.html
maska2
14.04.11,11:55
[QUOTE=vjejka;1702461]Prosím, prosím o radu - uzatvorím so zamestnancom dohodu o vykonaní práce - zabezpečenie sprievodcovskej činnosti na zájazde - napr. potulky rakúskom. Potrebujem vedieť, či on má nárok na diety, ked miesto výkonu práce bude len v zahraničí?? Dakujem


Aj ja by som potreboval poradiť.Či si môžem dať do VOZD vreckové zo zahraničnej pracovnej cesty , som SZČO a ak zamestnam zamestnanca a vyšlem ho na pracovnú cestu či aj jeho vreckové pojde do VOZD. Ďakujem nerozumiem tomu.Tóno
Clone1
26.04.11,10:11
Ahojte, poprosím o radu:

Bol som na pracovnej ceste - firemné porada - školenie, od odchodu z domu do príchodu domov 13 hodín, z toho cesta tam i späť 3,5 hodiny. Obed nám bol poskytnutý, celkovo na porade 9 hodín + 30 min obed. poprosím o radu ako si mám vyúčtovať v cestovnom príkaze, šiel som svojím vlastným autom a bral som kolegu, čiže mám si zaúčtovať náhradu stravného 5,7 € - cesta viac ako 12 hodín alebo nemám nárok na náhradu kedže bol poskytnutý obed a cesta na miesto rokovania sa nezapočíta - 3,5 hodiny,

Firma mi preplatí stravné, phm podľa počtu kilometrov a mám nárok i na amortizáciu-kilometrovné 0,183€/1 km?

Do mzdy si mám zarátať celkový čas - t.j 12,5 hodiny - 30 min za obed?

ďakujem pekne za radu
Evanka
26.04.11,10:43
Ahojte, poprosím o radu:

Bol som na pracovnej ceste - firemné porada - školenie, od odchodu z domu do príchodu domov 13 hodín, z toho cesta tam i späť 3,5 hodiny. Obed nám bol poskytnutý, celkovo na porade 9 hodín + 30 min obed. poprosím o radu ako si mám vyúčtovať v cestovnom príkaze, šiel som svojím vlastným autom a bral som kolegu, čiže mám si zaúčtovať náhradu stravného 5,7 € - cesta viac ako 12 hodín alebo nemám nárok na náhradu kedže bol poskytnutý obed a cesta na miesto rokovania sa nezapočíta - 3,5 hodiny,

Firma mi preplatí stravné, phm podľa počtu kilometrov a mám nárok i na amortizáciu-kilometrovné 0,183€/1 km?

Do mzdy si mám zarátať celkový čas - t.j 12,5 hodiny - 30 min za obed?

ďakujem pekne za radu
Ak pracovná cesta trvala 13 hodín mal by si nárok na 5,40 5,70 €. Keďže ti bol poskytnutý obed, kráti sa ti stravné na 2,08 2,18 € (krátenie o 40% z celodenného stravného teda krátenie o 3,32 3,52 €). Na amortizáciu máš nárok, ak s použitím automobilu z-teľ súhlasil. Do trvania pracovnej cesty sa započítava celá doba od výjazdu po príjazd na miesto určené v cestovnom príkaze.
Clone1
26.04.11,11:11
Ak pracovná cesta trvala 13 hodín mal by si nárok na 5,40 €. Keďže ti bol poskytnutý obed, kráti sa ti stravné na 2,08 € (krátenie o 40% z celodenného stravného teda krátenie o 3,32 €). Na amortizáciu máš nárok, ak s použitím automobilu z-teľ súhlasil. Do trvania pracovnej cesty sa započítava celá doba od výjazdu po príjazd na miesto určené v cestovnom príkaze.


ďakujem za odpoveď,
- od nového roku je stravné 5,70, čiže - 40 %
- so zamestnávateľom podpisujem dohodu o používaní vozidla
- do dochádzky si mám uviesť odpracovaný čas 12,5 hodiny - t.j zarátaný aj čas prepravy na miesto školenia?

ďakujem
Evanka
26.04.11,11:25
ďakujem za odpoveď,
- od nového roku je stravné 5,70, čiže - 40 %
- so zamestnávateľom podpisujem dohodu o používaní vozidla
- do dochádzky si mám uviesť odpracovaný čas 12,5 hodiny - t.j zarátaný aj čas prepravy na miesto školenia?

ďakujem
Jasne, teda nárok máš po krátení za poskytnutie obeda na 2,18 €.
Clone1
26.04.11,11:33
Jasne, teda nárok máš po krátení za poskytnutie obeda na 2,18 €.


ďakujem za odpoveď, so zamestnávateľlom podpisujem dohodu o používani vl.vozidla, kde je spomenuté preplatenie PHM podľa techničáku + priložím pokl.blok ale o amortizácii tam nie je spomenuté nič a do ktorej kolónky v cestovnom príkaze mám uviesť sumu amortizácie automobilu?Stiahol som si z cestovnyprikaz.sk a sú tam kolónky cestovné a miestna prepava, stravné, noclažne a nutné vedľajšie výdavky a suma spolu.

Ohľadom dochádzky , uvádzam do mzdy ako odpracovanú dobu aj čas odchodu z domu na miesto konania školenia a späť či len čistý čas školenia?

ďakujem za odpovede
Chobot
26.04.11,12:40
ďakujem za odpoveď, so zamestnávateľlom podpisujem dohodu o používani vl.vozidla, kde je spomenuté preplatenie PHM podľa techničáku + priložím pokl.blok ale o amortizácii tam nie je spomenuté nič a do ktorej kolónky v cestovnom príkaze mám uviesť sumu amortizácie automobilu?Stiahol som si z cestovnyprikaz.sk a sú tam kolónky cestovné a miestna prepava, stravné, noclažne a nutné vedľajšie výdavky a suma spolu.

Ohľadom dochádzky , uvádzam do mzdy ako odpracovanú dobu aj čas odchodu z domu na miesto konania školenia a späť či len čistý čas školenia?

ďakujem za odpovede

Bude to v stĺpci cestovné a miestna preprava. Na osobitnom papieri si vypočítaj podľa počtu km spotrebu a amortizáciu, to spočítaj a výslednú sumu napíš do vyúčtovania do spomenutého stĺpca.

Treba rozlišovať - čas strávený na prac. ceste je jedna vec, a výkon práce je druhá vec. Vo vyúčtovaní cest. náhrad uvádzaš čas strávený na prac. ceste a od toho sa odvíja výška náhrad.

To, koľko si skutočne vykonával prácu, je potrebné pre výpočet mzdy. Na prac. ceste sa môže vyskytnúť viac kombinácií. Pozri si tieto témy, tam som to rozoberal podrobne. Ak ti niečo nebude jasné, spýtaj sa.

http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html


http://www.porada.sk/t8723-sluzobna-cesta-a-praca-nadcas.html

a tu:

http://www.porada.sk/t19788-pracovny-cas-na-pracovnej-ceste.html
Clone1
26.04.11,12:53
Bude to v stĺpci cestovné a miestna preprava. Na osobitnom papieri si vypočítaj podľa počtu km spotrebu a amortizáciu, to spočítaj a výslednú sumu napíš do vyúčtovania do spomenutého stĺpca.

Treba rozlišovať - čas strávený na prac. ceste je jedna vec, a výkon práce je druhá vec. Vo vyúčtovaní cest. náhrad uvádzaš čas strávený na prac. ceste a od toho sa odvíja výška náhrad.

To, koľko si skutočne vykonával prácu, je potrebné pre výpočet mzdy. Na prac. ceste sa môže vyskytnúť viac kombinácií. Pozri si tieto témy, tam som to rozoberal podrobne. Ak ti niečo nebude jasné, spýtaj sa.

http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html


http://www.porada.sk/t8723-sluzobna-cesta-a-praca-nadcas.html

a tu:

http://www.porada.sk/t19788-pracovny-cas-na-pracovnej-ceste.html


ďakujem za odkazy, prečítal som si ale spýtam sa priamo:

nemám pružný pracovný čas a šiel som svojim vlastným autom, nie služobným

Z domu som vyšiel o 8, na rokovanie som prišiel o 10, skončilo sa o 19:30, domov som prišiel o 21:00, v priebehu dna sme mali obed, ako si mám všetko zaúčtovať v tabulke dochádzky-mzdy?
Mám si dať 8 hodin pracovnú dobu a 4,5 hodiny nadčas?

Bežne pracujem od 9:30-18:00

ďakujem
Chobot
26.04.11,13:29
ďakujem za odkazy, prečítal som si ale spýtam sa priamo:

nemám pružný pracovný čas a šiel som svojim vlastným autom, nie služobným

Z domu som vyšiel o 8, na rokovanie som prišiel o 10, skončilo sa o 19:30, domov som prišiel o 21:00, v priebehu dna sme mali obed, ako si mám všetko zaúčtovať v tabulke dochádzky-mzdy?
Mám si dať 8 hodin pracovnú dobu a 4,5 hodiny nadčas?

Bežne pracujem od 9:30-18:00

ďakujem

Keď nemáš pružný pracovný čas, tak máš teda pevný čas. Ak je tvoj prac. čas 9:30 - 18:00, tak sú 2 možnosti:

1. dáš si ten deň ako odpracovaný - riadny prac. čas, teda 8 hodín
2. ak s tým zamestnávateľ súhlasí, môže ísť o nadčas a to doba medzi koncom riadnej prac. doby (18:00) až do skončenia rokovania (19:30), teda 1,5 hodiny nadčas. Je to ale diskutabilné, či to zamestnávateľ uzná a či vieš preukázať, že si skončil o 19:30. Neviem totiž, ako máš v pracovnej zmluve upravenú prácu nadčas. Aby to bola práca nadčas, musela by byť nariadená zamestnávateľom.
Clone1
26.04.11,13:36
1./ Bolo tam celé vedenie a končili sme rovnako, čiže preukázané to je, prácu nadčas máme dohodnutú tak že nadčas sa neprepláca ale si ho vyberieme ako náhradné voľno.



2./ Čiže ako si písal tá cesta sa mi neráta do pracovnej doby?
To potom ak niekto cestuje takto 15 dní v mesiaci vlastným autom po 4 hodiny denne nemá to zarátané v dochádzke?
Chobot
26.04.11,13:41
1./ Bolo tam celé vedenie a končili sme rovnako, čiže preukázané to je, prácu nadčas máme dohodnutú tak že nadčas sa neprepláca ale si ho vyberieme ako náhradné voľno.



2./ Čiže ako si písal tá cesta sa mi neráta do pracovnej doby?
To potom ak niekto cestuje takto 15 dní v mesiaci vlastným autom po 4 hodiny denne nemá to zarátané v dochádzke?

1. tak sa spýtaj nadriadeného, či si môžeš vybrať tú 1,5 hodinu ako náhradné voľno.

2. je to na dlhšiu debatu, či sa cesta započítava alebo nie. Keby si si prečítal celé tie doporučené témy, tam to je. A je jedno, či ide o služobné auto alebo vlastné.

V zásade, pokiaľ cestuješ v čase, kedy by si bol inak na pracovisku, tak tá doba sa počíta ako odpracovaná. Pokiaľ cestuješ v čase mimo riadneho prac. času, tak to sa ako nadčas nepočíta. Cestovanie nie je výkon práce, pokiaľ nespadá do riadnej prac. doby.
Clone1
26.04.11,13:54
1. tak sa spýtaj nadriadeného, či si môžeš vybrať tú 1,5 hodinu ako náhradné voľno.

2. je to na dlhšiu debatu, či sa cesta započítava alebo nie. Keby si si prečítal celé tie doporučené témy, tam to je. A je jedno, či ide o služobné auto alebo vlastné.

V zásade, pokiaľ cestuješ v čase, kedy by si bol inak na pracovisku, tak tá doba sa počíta ako odpracovaná. Pokiaľ cestuješ v čase mimo riadneho prac. času, tak to sa ako nadčas nepočíta. Cestovanie nie je výkon práce, pokiaľ nespadá do riadnej prac. doby.
ˇ

ďakujem za odpoveď,

v súhrne sme sa dozvedeli že máme deravý zákonník práce, kedže príklad ak by bola porada v sobotu 300 km mimo pracoviska a šiel by som tam 4 hodiny a späť 4 hodiny čas cestovania sa mi nezaráta, no pekne :)

ešte jednu otázku, musí mi zamestnávateľ zaplatiť amortizáciu automobilu pokiaľ nie je služobné ale jedná sa o vlastne auto v hodnote 0,183 €/km ?
KEJKA
26.04.11,14:05
ˇ

ešte jednu otázku, musí mi zamestnávateľ zaplatiť amortizáciu automobilu pokiaľ nie je služobné ale jedná sa o vlastne auto v hodnote 0,183 €/km ?
áno
Evanka
26.04.11,15:37
Aj ja by som potreboval poradiť.Či si môžem dať do VOZD vreckové zo zahraničnej pracovnej cesty , som SZČO a ak zamestnam zamestnanca a vyšlem ho na pracovnú cestu či aj jeho vreckové pojde do VOZD. Ďakujem nerozumiem tomu.Tóno
Na základe novely ZDP si už ako SZČO nemôžeš uplatňovať do výdavkov vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste.
Ak sa ako zamestnávateľ rozhodneš poskytnúť pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi vreckové do výšky 40 % ustanoveného stravného, bude táto suma vreckového považovaná za daňovo uznaný výdavok.
Doplním, že táto suma nie je oslobodená od dane a teda je povinnosť aj odvod do SP.
Chobot
26.04.11,20:34
ˇ

ďakujem za odpoveď,

v súhrne sme sa dozvedeli že máme deravý zákonník práce, kedže príklad ak by bola porada v sobotu 300 km mimo pracoviska a šiel by som tam 4 hodiny a späť 4 hodiny čas cestovania sa mi nezaráta, no pekne :)

ešte jednu otázku, musí mi zamestnávateľ zaplatiť amortizáciu automobilu pokiaľ nie je služobné ale jedná sa o vlastne auto v hodnote 0,183 €/km ?

Nie je deravý ZP, ale to je špecifikum pracovných ciest. Bola by to debata na dlhšie.

Amotrizáciu ti musí zaplatiť (resp. máš na ňu zákonný nárok) len vtedy, ak s použitím vlastného auta súhlasil pred nástupom na pracovnú cestu. Ak by použitie iného auta než firmeného neschválil zamestnávateľ, a ty by si ho aj tak použil, nemal by si nárok na náhradu PHM a amortizáciu.
Stefan2005
27.04.11,07:32
...ak by bola porada v sobotu 300 km mimo pracoviska a šiel by som tam 4 hodiny a späť 4 hodiny čas cestovania sa mi nezaráta...

... no keby len čas cestovania; ale skutočnosti je to 8 hodín šoférovania... teda výkon práce (aj keď nie vlastnej).
Chobot
27.04.11,07:53
... no keby len čas cestovania; ale skutočnosti je to 8 hodín šoférovania... teda výkon práce (aj keď nie vlastnej).

Už raz som to písal, ale dám aj sem svoj názor.

Treba rozlišovať, či ide o profesionálneho vodiča, alebo vodiča referenta. Ak vedie vozidlo profesionálny šofér, ktorého pracovnou náplňou je vedenie vozidla, tak ide o výkon práce. Napr. firma dá príkaz na odvoz elektroniky zo skladu v BA do prevádzky v KE. Potom vodič auta vykonáva prácu celú dobu, čo vedie vozidlo tam aj späť.

Ak ale vyšlú na pracovnú cestu referenta, ktorý sa má zúčastniť pracovného stretnutia v KE, tak zamestnávateľ po dohode so zamestnancom určí spôsob dopravy. Na výber majú: letecky, autobus, vlak, služobné auto, súkromné auto,... Ak si zamestnanec chce odpočinúť, nech si vyberie napr. vlak. Tam si môže pospať. Ak si vyberie auto (či už súkromné alebo firemné), musí rátať s tým, že ho bude musieť šoférovať - jedine, že by to auto dostal s vodičom (tu by ten vodič vykonával prácu, teda jemu by sa to rátalo ako výkon práce). Ten vodič v prvom prípade nemal na výber, on musel ísť s tým tovarom autom, teda musel vykonávať prácu. V druhom prípade ide len o spôsob dopravy do cieľu pracovnej cesty. Ak by si vybral vlakovú dopravu, tiež by to malo byť ako výkon práce? To, že si vybral auto, len zvolil spôsob dopravy, ale prácu nevykonáva. Nemusí súhlasiť s firemným autom. Kľudne môže ísť autobusom, ak nechce šoférovať.

Ak zamestnanec nesúhlasí s pracovnými cestami, musí si nájsť takú prácu, kde ho nebudú vysielať na pracovné cesty. Myslím, že to je jedna z vecí, na čo sa pri pohovoroch pýtajú (ak v pracovnej náplni sú prac. cesty) - či sa môže zúčastňovať prac. ciest. Ak tam súhlasí a je to v prac. zmluve, nechápem, prečo sa nad tým potom zamestnanci pozastavujú a odmietajú ísť na prac. cestu.
Nandrolon
27.04.11,08:09
Môj názor je nasledovný:

Ak idem na pracovnú cestu, napr. vlastným autom, musím mať dopredu podpísaný príkaz na pracovnú cestu.
Ak je na tom príkaze napísané že začínam v mieste X o 6:00 , tak sa mi počíta práca od 6:00 aj keď pracovná cesta /samotný výkon/ bude trvať 20 minút a cesta tam aj späť 8 hodín.
Takto to robíme odjakživa a nikto nikdy /audítor, daňová kontrola/ nenamietal...

To čo už by bola za volovina že pracujem 20 minút a 8 hodinovú cestu si mám nadrobiť či ako???

A ešte jedna vec. Ak mám podpísanú pracovnú cestu už z miesta bydliska, počítaja sa mi náhrada za použitie vozidla už od miesta bydliska, nie až od miesta firmy.
Chobot
27.04.11,08:28
Môj názor je nasledovný:

Ak idem na pracovnú cestu, napr. vlastným autom, musím mať dopredu podpísaný príkaz na pracovnú cestu.
Ak je na tom príkaze napísané že začínam v mieste X o 6:00 , tak sa mi počíta práca od 6:00 aj keď pracovná cesta /samotný výkon/ bude trvať 20 minút a cesta tam aj späť 8 hodín.
Takto to robíme odjakživa a nikto nikdy /audítor, daňová kontrola/ nenamietal...

Takže ak pôjdeš na otočku do Mníchova vlastným autom, tak tam pôjdeš 10 hodín, tam budeš 2 hodiny a späť pôjdeš 10 hodín. Firma ti to teda eviduje ako odpracovaných 22 hodín? A čo keby si prespal? Aj ten čas ti evidujú ako výkon práce? Alebo vykazuješ trvanie cesty v hodinách?


To čo už by bola za volovina že pracujem 20 minút a 8 hodinovú cestu si mám nadrobiť či ako???

Nie je to volovina - je to upravené v zákone o cest. náhradách, že pokiaľ stráviš na ceste čas nečinnosťou, tak ak ten čas spadá do pracovnej doby, tak sa počíta ako odpracovaný čas - viď § 37:


Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce.


A ešte jedna vec. Ak mám podpísanú pracovnú cestu už z miesta bydliska, počítaja sa mi náhrada za použitie vozidla už od miesta bydliska, nie až od miesta firmy.

To je pravda. Zamestnávateľ určuje začiatok aj koniec PC. Ak určí začiatok miesto bydliska, tak od miesta bydliska za počítajú aj km aj čas. Záleží od nadriadeného...
Nandrolon
27.04.11,08:53
Nad takýmito špekuláciami zatiaľ neuvažujem, lebo sa ma to netýka.
Ak ale idem na služobnú cestu na školenie, vykazujem si pracovný čas od "podpísaného začiatku" až po koniec, teda aj čas, ktorý strávim v aute.
Myslím že to nie je v rozpore s tým čo si písal hore...
... samozrejme že celý čas služobky spadá do môjho obvyklého pružného pracovného času..., takže nevidím dôvod si ho krátiť...
Clone1
03.05.11,06:13
takže späť do reality, kilometrovné-amortizácia podľa zákona 0,183 €/km mi nebude takisto preplatené- firma šetrí.
Po návrate z cesty som spísal dohodu o používaní sukr,vozidla, kde je uvedené preplatenie phm, čiže je rozdiel: musí podla zákona a realita na slovensku, aspon viem pre budúcnosť...
Chobot
03.05.11,06:58
takže späť do reality, kilometrovné-amortizácia podľa zákona 0,183 €/km mi nebude takisto preplatené- firma šetrí.
Po návrate z cesty som spísal dohodu o používaní sukr,vozidla, kde je uvedené preplatenie phm, čiže je rozdiel: musí podla zákona a realita na slovensku, aspon viem pre budúcnosť...

Tak nabudúce žiadaj, nech ti pridelia služobné auto. Alebo nepôjdeš na pracovnú cestu. Jednoducho odmietni použiť súkromné auto.

Na druhej strane ti preplatia aspoň PHM. Kľudne by mohli povedať, že choď MHD, alebo ak chceš súkr. auto, tak ti zaplatia len náhrady do výšky cest. lístka MHD.
emily 2
04.05.11,11:56
Zamestnanec bol na SC - na Slovensku trvala spolu 5 hodin- program vypocital nahradu 3,72 €
v Rakusku stravil 2 hod - nahrada 11,02 €
Je to spravne ?
Dakujem
KEJKA
04.05.11,15:07
myslím, že sadzby sú iné. nespoliehaj sa na program, dopíš určené denné sadzby.
emily 2
04.05.11,15:41
Skusim to zajtra opravit. Skoro som to uz vyplatila.

Mne to vychodi : SR 5 hod. 3,80
Rak. 2 hod. 11,25 Spolu 15,05 €.

Dakujem .
Chobot
04.05.11,20:34
Skusim to zajtra opravit. Skoro som to uz vyplatila.

Mne to vychodi : SR 5 hod. 3,80
Rak. 2 hod. 11,25 Spolu 15,05 €.

Dakujem .

TAkto je to správne. Môžeš si to skontrolovať podľa tabuľky v prvom príspevku:

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html
Nandrolon
05.05.11,04:27
v programe zrejme nie sú nahodené aktuálne sadzby, nakoľko pri náhradách sa nič "nepočíta" /vzorcom/ ale sú pevne zakotvené sadzby...
dara
06.05.11,05:44
Prosím Vás pekne, kde nájdem usmernenie aká je výška základnej sadzby za použitie súkromné vozidla pre rok 2010 a rok 2011?
Tweety
06.05.11,05:55
Prosím Vás pekne, kde nájdem usmernenie aká je výška základnej sadzby za použitie súkromné vozidla pre rok 2010 a rok 2011?
Základná náhrada je 0,183€.
dara
06.05.11,06:49
Základná náhrada je 0,183€.
Pre oba roky? A ešte sa chcem spýtať je to uvedené v usmernení ? Neviete mi povedať jeho číslo?
JAJA11
06.05.11,07:32
truch
06.05.11,07:32
Číslo predpisu .......... platnosť od ............ náhrada (motorka/auto)

632/2008.................1.1.2009..................0,0 50 / 0,183 EUR
platí ešte stále:)
jasica
06.05.11,12:06
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom stravného. Zamestnankyňa bola vyslaná na SC, ktorá trvala 10 hod.35 min. Mala poskytnutý obed. Čiže má nárok na krátenie stravného o 40% za poskytnutý obed, alebo nie? A este sa chcem spýtať jednu otázočku, kedy sa posudzuje, že je strava poskytnutá čiastočne a kedy v plnom rozsahu. Dakujem za odpoved.
Tweety
06.05.11,12:13
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom stravného. Zamestnankyňa bola vyslaná na SC, ktorá trvala 10 hod.35 min. Mala poskytnutý obed. Čiže má nárok na krátenie stravného o 40% za poskytnutý obed, alebo nie? A este sa chcem spýtať jednu otázočku, kedy sa posudzuje, že je strava poskytnutá čiastočne a kedy v plnom rozsahu. Dakujem za odpoved.
§5 Zákon o CN
(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
Evanka
06.05.11,18:25
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom stravného. Zamestnankyňa bola vyslaná na SC, ktorá trvala 10 hod.35 min. Mala poskytnutý obed. Čiže má nárok na krátenie stravného o 40% za poskytnutý obed, alebo nie? A este sa chcem spýtať jednu otázočku, kedy sa posudzuje, že je strava poskytnutá čiastočne a kedy v plnom rozsahu. Dakujem za odpoved.
Ak pracovná cesta trvala 5-12 hodín mala zamestnankyňa nárok na 3,80 €. Keďže jej bol poskytnutý obed, kráti sa stravné o 40% z celodenného stravného teda krátenie o 3,52 € na 0,28 €.
dodo1001
14.05.11,05:20
Ahojte poraďáci,
hľadám, ale bohužiaľ nikde tu neviem objaviť smernicu na úhradu cestovných náhrad vo výške cestovného autobusom alebo vlakom (konateľ používa 1 - 2 krát mesačne súkromné vozidlo na služobné účely, t.z. nemá cestovný lístok). Stravné si viem vypočítať. Prosím aj o link, kde nájdem výšku príslušného cestovného (google poznám, ale určite má už niekto z Vás po daňovej kontrole a hľadám vyskúšaný link). Môžete mi sem hodiť link, prosím Vás, na túto smernicu. Vopred ďakujem.
truch
14.05.11,06:47
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom stravného. Zamestnankyňa bola vyslaná na SC, ktorá trvala 10 hod.35 min. Mala poskytnutý obed. Čiže má nárok na krátenie stravného o 40% za poskytnutý obed, alebo nie? A este sa chcem spýtať jednu otázočku, kedy sa posudzuje, že je strava poskytnutá čiastočne a kedy v plnom rozsahu. Dakujem za odpoved.

Odpoveď na prvú časť už máš od Tweety a Evanky.
Strava je poskytnutá čiastočne, napr. len obed, alebo len večera, alebo len raňajky, alebo kombinácia dvoch z nich. V plnom rozsahu, má poskytnuté, raňajky, obed aj večeru.
Prikladám tabuľku od Chobota, je to ozaj výborná pomôcka :)
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=69163&d=1293455447
Chobot
14.05.11,15:30
Ahojte poraďáci,
hľadám, ale bohužiaľ nikde tu neviem objaviť smernicu na úhradu cestovných náhrad vo výške cestovného autobusom alebo vlakom (konateľ používa 1 - 2 krát mesačne súkromné vozidlo na služobné účely, t.z. nemá cestovný lístok). Stravné si viem vypočítať. Prosím aj o link, kde nájdem výšku príslušného cestovného (google poznám, ale určite má už niekto z Vás po daňovej kontrole a hľadám vyskúšaný link). Môžete mi sem hodiť link, prosím Vás, na túto smernicu. Vopred ďakujem.

Neviem, akú smernicu máš na mysli, ale jediné, kde sa o tom píše, je zákon o cestnovných náhradách, § 7 ods. 10:

(10) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.

Nič viac k tomu inde nenájdeš. Treba len zistiť výšku cestovného za danú trasu.
dodo1001
22.05.11,13:29
Ďakujem Chobot,
hľadám aspoň tú časť smernice, napr. o vedení účtovníctva, kde máte uvedené cestovné náhrady. Konkrétne ako ošetriť, ak zamestnanec bol vyslaný na SC a nepredloží cestovný lístok.
hslovakia
27.05.11,13:29
Dobrý deň,
ospravedlňujem sa, ak sa pýtam na niečo, čo sa tu už písalo, ale neviem to nájsť...
Vie mi niekto pomôcť s § 6a zák. o cest. náhr., resp. upresniť pojem "mimoriadny výkon práce mimo rozvrhu pracovných zmien"?
Chápem správne, že ide napr. o prácu nadčas mimo prac. dní alebo ak sa vráti zamestnanec po pracovnej dobe a teda je zamestnávateľ povinný v takomto prípade preplatiť cest. výdavky?
Ďakujem.
Chobot
27.05.11,22:02
Ďakujem Chobot,
hľadám aspoň tú časť smernice, napr. o vedení účtovníctva, kde máte uvedené cestovné náhrady. Konkrétne ako ošetriť, ak zamestnanec bol vyslaný na SC a nepredloží cestovný lístok.

Ale stále nechápem, aké smernice hľadáš. Smernice sú vnútropodniková záležitosť, každá firma má inú smernicu. O CN je len zákon a opatrenia ohľadne výšky náhrady.

čo sa týka toho lístka - zákon jasne hovorí, že zamestnávateľ preplatí preukázané cestovné náklady. Viď § 35 ods. 1 a 2:


(1) Ak tento zákon požaduje preukázanie výdavkov a zamestnanec ich nepreukáže, môže mu zamestnávateľ poskytnúť náhrady v ním uznanej sume s prihliadnutím na určené podmienky pracovnej cesty (§ 3).

(2) Náhrada cestovných výdavkov za miestnu pravidelnú verejnú dopravu patrí zamestnancovi v preukázanej sume (§ 4) alebo v paušálnej sume určenej zamestnávateľom (§ 34), alebo v sume určenej zamestnávateľom podľa ceny cestovného lístka, ktorá platila v čase uskutočnenia pracovnej cesty.

Ak nemá lístok, že ho stratil, tak je len na zamestnávateľovi, či mu daný náklad uzná a preplatí alebo nie. Ak s tým zamestnávateľ súhlasí, tak môže v internom predpise uviesť, že cest. náhrady za dopravu môžu byť preplatené aj na základe čestného vyhlásenia o cene cest. lístka.
Chobot
27.05.11,22:04
Dobrý deň,
ospravedlňujem sa, ak sa pýtam na niečo, čo sa tu už písalo, ale neviem to nájsť...
Vie mi niekto pomôcť s § 6a zák. o cest. náhr., resp. upresniť pojem "mimoriadny výkon práce mimo rozvrhu pracovných zmien"?
Chápem správne, že ide napr. o prácu nadčas mimo prac. dní alebo ak sa vráti zamestnanec po pracovnej dobe a teda je zamestnávateľ povinný v takomto prípade preplatiť cest. výdavky?
Ďakujem.

V praxi som sa s tým ešte nestretol, ale zo znenia daného ustanovenia to tak vyplýva. Chceš si dať preplatiť 4 EUR za lístok do práce?
hslovakia
30.05.11,04:44
Nie, zaujíma ma to ako mzdárku. Nikdy zamestnanci nechodili do práce napr. v sobotu (prac. čas Po-Pi), ale teraz sa to stalo už dvakrát po sebe, tak aby sme si splnili voči nim povinnosť...
KEJKA
30.05.11,06:01
povinnosť si splníš, ak preplatíš to, čo si zamestnanec v cestovnom príkaze uplatní a pokiaľ to bude v súlade so zákonom. Nie som si istá, ale položky navyše nie si povinná dopisovať ty, ako mzdárka.
hslovakia
30.05.11,06:28
Zamestnanci si nevystavili CP, nemali žiadne iné výdavky podľa zákona (stravné - riešené stravným lístkom), a nešlo o pracovnú cestu ani dočasné pridelenie... podľa zákona, takže ak ich na to neupozorním ako mzdárka, tak to nemajú odkiaľ vedieť. Si myslím...
Sarlotka
13.11.11,22:20
(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

rada by som sa poradila, ako chápete ods 2 c, zákona o cestovných nahradach... kto je napríklad takáto osoba ?

a zaroveň sa chcem opýtať keď niekto napr na zaklade zmluvy o dielo ide vybudovať napr. počítačovú sieť do prevádzky mimo sídla spoločnosti a môžem mu preplatiť cestovné náhrady... napr vlak plus diety...?
a_je_to
13.11.11,23:08
Musíš čítať aj medzi riadkami. Je tam odkaz 1a). K nemu je na konci zákona popis :
/1a/ Napríklad § 536 až 576, § 642 až 651 Obchodného zákonníka, zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, § 631 až 656 Občianskeho zákonníka, § 39 zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon).
Tam sú ústanovenia, v ktorých nájdeš, o aké osoby sa jedná.
... a zároveň nájdeš, že sa jedná o osoby podľa § 536 až 576 Obch zákonníka ... teda aj osoby, pracujúce na zmluvy o dielo, ak sa tak dohodne ... čo je presne § 536 a nasledujúce.
Sarlotka
14.11.11,00:10
Musíš čítať aj medzi riadkami. Je tam odkaz 1a). K nemu je na konci zákona popis :
/1a/ Napríklad § 536 až 576, § 642 až 651 Obchodného zákonníka, zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, § 631 až 656 Občianskeho zákonníka, § 39 zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon).
Tam sú ústanovenia, v ktorých nájdeš, o aké osoby sa jedná.
... a zároveň nájdeš, že sa jedná o osoby podľa § 536 až 576 Obch zákonníka ... teda aj osoby, pracujúce na zmluvy o dielo, ak sa tak dohodne ... čo je presne § 536 a nasledujúce.

citala som si aj 1A

ale ja tomu rozumiem takto.
)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

cize ked su k právnickej osobe v inom pravnom vztahu teda podla 1a napr zmluva o dielu tak cestovne nahrady nemozu byt vyplatene

a nie je mi jasne a chcela by som priklad danej osoby ktorá plni pre pravnicku osobu ulohy a nie je v pracovnom vztahu ani v inom podla 1a ... na zaklade coho plni co plni a kde sa to dohodne ..
neviem teda ci teda spravne interpretujem a chapem uvedene...
KEJKA
14.11.11,05:56
ja to tiež chápem tak, že ZoD, Sprostredk.zmluvy sú v inom právnom vzťahu rovnako ako SZČO, autori, resp §631 v Obč.z.-ten som nehľadala.
A kedže sú v inom právnom vzťahu, ta sa s nimi nemôže dohodnúť poskytovanie CN - to už musí byť zakalkulované v dohodnutej brutto odmene.
patria sem dohodári -tí nie sú klasickí zamestnanci, s nimi je možno ale aj nutne v zmluve dohodnúť CN, ak je záujem ich vyplácať.

Musíš čítať aj medzi riadkami. Je tam odkaz 1a). K nemu je na konci zákona popis :
/1a/ Napríklad § 536 až 576, § 642 až 651 Obchodného zákonníka, zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, § 631 až 656 Občianskeho zákonníka, § 39 zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon).
Tam sú ústanovenia, v ktorých nájdeš, o aké osoby sa jedná.
... a zároveň nájdeš, že sa jedná o osoby podľa § 536 až 576 Obch zákonníka ... teda aj osoby, pracujúce na zmluvy o dielo, ak sa tak dohodne ... čo je presne § 536 a nasledujúce.
Sarlotka
14.11.11,10:21
ja to tiež chápem tak, že ZoD, Sprostredk.zmluvy sú v inom právnom vzťahu rovnako ako SZČO, autori, resp §631 v Obč.z.-ten som nehľadala.
A kedže sú v inom právnom vzťahu, ta sa s nimi nemôže dohodnúť poskytovanie CN - to už musí byť zakalkulované v dohodnutej brutto odmene.
patria sem dohodári -tí nie sú klasickí zamestnanci, s nimi je možno ale aj nutne v zmluve dohodnúť CN, ak je záujem ich vyplácať.

kejka, ale dohodari su definovany v §1 c)
2 c je potom podla mna nejaka ina osoba ale stale neviem aka....:)

(1) Tento zákon upravuje poskytovanie náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vyslaní do členského štátu Európskej únie (ďalej len "vyslanie do štátu Európskej únie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru"), pri výkone práce v zahraničí a pri ceste v súvislosti s mimoriadnym výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien do miesta pravidelného pracoviska a späť
a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v štátnozamestnaneckom pomere, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté,
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.
KEJKA
14.11.11,10:33
aha, tak pardon, je to v odst.1)
tak neviem, dôraz v mojej odpovedi je na to, že sa v 2c) vylučujú ZoD
zatiaľ som prípad 2c) nemala.
Sarlotka
14.11.11,11:18
aha, tak pardon, je to v odst.1)
tak neviem, dôraz v mojej odpovedi je na to, že sa v 2c) vylučujú ZoD
zatiaľ som prípad 2c) nemala.

ano dakujem to je tiez pre mna dolezita info ze na ZoD nemozu byt cestovne nahrady preplatene a chcela somsi preverit ci si spravne interpretujem zakon a chcela som nieco vymysliet podla bodu 2c aby byt preplatene mohli...:))))
shaggy
03.12.11,21:24
V nových TP je uvedená len spotreba paliva XX/100 km, nie je tam uvedené podľa akej normy (STN,EHK,osobitný predpis)
Ďalej predajca predkladá k TP certifikát v ktorom sú uvedené ostatné údaje, kde je aj uvedná spotreba mesto/mimo mesta/kombinovaná.
Vie niekto poradiť, pri výpočte spotreby postupujem podľa §7 ods 6, písmeno b) (aritmetickým priemerom) alebo c) (..v členení na mestský, mimomestský a kombinovaný cyklus) ?
Z.E.Ú.S.
21.03.12,19:11
ahojte, chcem si overiť či má živnostik , ktorý vykonáva činnosť - vedenie cudzieho motor. vozidla a väčšina ciest je v zahraničí (Nemecko, Dánsko...) nárok na nejaké diéty podľa zákona o cestovných náhradach, nakoľko nemá žiadne doklady o stravovaní v zahraničí, ani za ubytovanie a pod. , myslel si že má nárok si znížiť základ dane podľa zákona o cest. náhradach (napr. 1 deň Nemecko - 45 €) ale ja som to pochopil tak že len ak by mal doklady o skutočných nákladoch (ved ani na stravné na SK nemá szčo nárok ak nema faktúru za stravné lístky alebo bločky za nákup stravy... ) opravte ma ak sa mýlim alebo potvrdte že je to tak... dakujem
JAJA11
22.03.12,04:45
ahojte, chcem si overiť či má živnostik , ktorý vykonáva činnosť - vedenie cudzieho motor. vozidla a väčšina ciest je v zahraničí (Nemecko, Dánsko...) nárok na nejaké diéty podľa zákona o cestovných náhradach, nakoľko nemá žiadne doklady o stravovaní v zahraničí, ani za ubytovanie a pod. , myslel si že má nárok si znížiť základ dane podľa zákona o cest. náhradach (napr. 1 deň Nemecko - 45 €) ale ja som to pochopil tak že len ak by mal doklady o skutočných nákladoch (ved ani na stravné na SK nemá szčo nárok ak nema faktúru za stravné lístky alebo bločky za nákup stravy... ) opravte ma ak sa mýlim alebo potvrdte že je to tak... dakujem

Aj živnostník má nárok na cestovné náhrady, tak ako zamestnanec.... Nemusí mať k tomu bločky, len musí vedieť preukázať, že v zahraničí bol... Napr. uvedie účel cesty vo vyučtovaní služobnej cesty, miesto rokovania a pod.
Z.E.Ú.S.
22.03.12,07:35
Aj živnostník má nárok na cestovné náhrady, tak ako zamestnanec.... Nemusí mať k tomu bločky, len musí vedieť preukázať, že v zahraničí bol... Napr. uvedie účel cesty vo vyučtovaní služobnej cesty, miesto rokovania a pod.

poprosím zákon a presne ktorý paragraf ... podla ktorého by na to mal živnostník nárok bez dokladovania "bločkami" napr. o nákupe stravy, ubytovania...
ten živnostník má činnosť : vedenie cudzieho mot. vozidla, takže auto nie je jeho, a čítal som že tie cestovné náhrady by si mal uplatniť od svojho odberateľa (pre koho fakturuje tie cesty... ) no niekde píšu že by to aj dali do nákladov bez bločkov napriek tomu že nema doklady... ale zákon o cest. náhradách sa vztahuje na zamestnancov a ich právach voči zamestnavatelovi... a niečo sa tam aj menilo rok dozadu , takže poprosím presný paragraf ešte raz podla ktorého by si on mohol uplatniť "diety" napr. 45 € den v Nemecku (áno vo faktúrach ma uvedené kedy bol na cestach no už nie v ktorom štáte... takže aj to si nie som istý ako by vydokladoval)
V účtovníctve a daniach sa môžme riadit len zákonmi a paragrafmi, takže vždy poprosím ak niekto niečo tvrdí tak na základe akej právnej normy, dakujem pekne
veronikasad
22.03.12,07:42
poprosím zákon a presne ktorý paragraf ... podla ktorého by na to mal živnostník nárok bez dokladovania "bločkami" napr. o nákupe stravy, ubytovania...
ten živnostník má činnosť : vedenie cudzieho mot. vozidla, takže auto nie je jeho, a čítal som že tie cestovné náhrady by si mal uplatniť od svojho odberateľa (pre koho fakturuje tie cesty... ) no niekde píšu že by to aj dali do nákladov bez bločkov napriek tomu že nema doklady... ale zákon o cest. náhradách sa vztahuje na zamestnancov a ich právach voči zamestnavatelovi... a niečo sa tam aj menilo rok dozadu , takže poprosím presný paragraf ešte raz podla ktorého by si on mohol uplatniť "diety" napr. 45 € den v Nemecku (áno vo faktúrach ma uvedené kedy bol na cestach no už nie v ktorom štáte... takže aj to si nie som istý ako by vydokladoval)
V účtovníctve a daniach sa môžme riadit len zákonmi a paragrafmi, takže vždy poprosím ak niekto niečo tvrdí tak na základe akej právnej normy, dakujem pekne
§ 19 Daňové výdavky

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
-----
Ak sa nejedná o pracovnú cestu živnostník postupuje podľa bodu

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
Z.E.Ú.S.
22.03.12,07:54
§ 19 Daňové výdavky

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
-----
Ak sa nejedná o pracovnú cestu živnostník postupuje podľa bodu

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

v poriadku tento § som čítal ale kde tam píše že k tomu netreba doklady k tomu stravovaniu, ubytovaniu... ja viem že jedina možnost kde podnikatel nemusí dokladovať výdavky je uplatnenie 40 % paušalu z príjmov, ale kde inde nemusí dokladovať ?? aj stravné na SK je 3,8 € na deň ale musí si kúpiť stravné lístky dopredu alebo mať bločky zo strav. zariadení...
Ak sa mýlim opravte ma ale zase poprosím presne znenie § a zákon... dakujem
veronikasad
22.03.12,07:59
v poriadku tento § som čítal ale kde tam píše že k tomu netreba doklady k tomu stravovaniu, ubytovaniu... ja viem že jedina možnost kde podnikatel nemusí dokladovať výdavky je uplatnenie 40 % paušalu z príjmov, ale kde inde nemusí dokladovať ?? aj stravné na SK je 3,8 € na deň ale musí si kúpiť stravné lístky dopredu alebo mať bločky zo strav. zariadení...
Ak sa mýlim opravte ma ale zase poprosím presne znenie § a zákon... dakujem
Čítal si aj zákon o cestovných náhradách na ktorý ťa upozorňuje odkaz 87 ?

Pokial ide o pracovnú cestu uplatňuje bod e) = diety + ost.výdavky v zmysle zákona o cest.náhradách

ak ide o stravovanie živnostníka - bod p) = preukazatelné náklady
Z.E.Ú.S.
22.03.12,08:01
§ 19 Daňové výdavky

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
-----
Ak sa nejedná o pracovnú cestu živnostník postupuje podľa bodu

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

v poriadku tento § som čítal ale kde tam píše že k tomu netreba doklady k tomu stravovaniu, ubytovaniu... ja viem že jedina možnost kde podnikatel nemusí dokladovať výdavky je uplatnenie 40 % paušalu z príjmov, ale kde inde nemusí dokladovať ?? aj stravné na SK je 3,8 € na deň ale musí si kúpiť stravné lístky dopredu alebo mať bločky zo strav. zariadení...
Ak sa mýlim opravte ma ale zase poprosím presne znenie § a zákon... dakujem

ešte dodám že teraz sa možno mýlim ja ale potom mi to dokážte presným znením
§ ... no nie tak dávno som na porade riešil problém s uplatnením si PN u szčo ktorá mala pripoistenie... vtedy mi tiež všetci tvrdili že bohužial spätne sa nedá uznať... nebudem tu teraz rozpisovať detaily... aj znenia paragrafov ste mi tu písali na ktoré som reagoval podobne ako terza teda že tam nevidím nič take čo tvrdite... a nakoniec som mal pravdu... 10 ľudí čo tvrdilo opak ostalo bez reakcie... tak ja nechápem, ja ked si v niečom nie som istý tak neragujem neriešim ale nehram sa na super odborníka a potom poradím ostatným zle... teraz si ja nie som istý tak sa pýtam, ale nepresvedčili ste ma zatial, dakujem
veronikasad
22.03.12,08:03
v poriadku tento § som čítal ale kde tam píše že k tomu netreba doklady k tomu stravovaniu, ubytovaniu... ja viem že jedina možnost kde podnikatel nemusí dokladovať výdavky je uplatnenie 40 % paušalu z príjmov, ale kde inde nemusí dokladovať ?? aj stravné na SK je 3,8 € na deň ale musí si kúpiť stravné lístky dopredu alebo mať bločky zo strav. zariadení...
Ak sa mýlim opravte ma ale zase poprosím presne znenie § a zákon... dakujem

ešte dodám že teraz sa možno mýlim ja ale potom mi to dokážte presným znením
§ ... no nie tak dávno som na porade riešil problém s uplatnením si PN u szčo ktorá mala pripoistenie... vtedy mi tiež všetci tvrdili že bohužial spätne sa nedá uznať... nebudem tu teraz rozpisovať detaily... aj znenia paragrafov ste mi tu písali na ktoré som reagoval podobne ako terza teda že tam nevidím nič take čo tvrdite... a nakoniec som mal pravdu... 10 ľudí čo tvrdilo opak ostalo bez reakcie... tak ja nechápem, ja ked si v niečom nie som istý tak neragujem neriešim ale nehram sa na super odborníka a potom poradím ostatným zle... teraz si ja nie som istý tak sa pýtam, ale nepresvedčili ste ma zatial, dakujem
V profile máš účtovník-živnostník.
Doporučujem preštudovať zákon o cestovných náhradách a Zákon o DzP.

Viac argumentov, ako tie čo som uviedla - nemám.
Z.E.Ú.S.
22.03.12,08:12
V profile máš účtovník-živnostník.
Doporučujem preštudovať zákon o cestovných náhradách a Zákon o DzP.

Viac argumentov, ako tie čo som uviedla - nemám.

zákon o cestovných náhradách som čítal v § 1 píše na koho sa vzťahuje ... szčo tam nie su... na nich sa vztahuje nepriamo, pokial dobre rozumiem tomu čo som doteraz naštudoval k tejto veci tak si môžu uplatniť max. také výdavky o akých hovorí zákon 283/2002 a príloha... teda napr. 1 deň Nemecko = 45 € ale musia mať doklad o tom že to kúpili... tiež som pozeral na publikáciu od poradca s.r.o. - danove vydavky 2011 kde mi pri cest. náhradách vyplýva to isté čo píšem... a niečo tam píše že do konca roka 2010 si mohli uplatniť 40 % z niektorých diet (asi bez dokladov ) ale od vtedy bola novela zákona 283/2002 , a to kde by sme skončili keby si každý živnostník uplatnoval výdavky bez toho aby mal doklad ?? asi by nikto neplatil dane, ved každý by mal pracovné cesty do zahraničia... ešte sa do toho pozriem, možno sa mýlim ale je lahke dať klientovi všetko možné do výdavkov kým nepríde kontrola...
veronikasad
22.03.12,08:16
zákon o cestovných náhradách som čítal v § 1 píše na koho sa vzťahuje ... szčo tam nie su... na nich sa vztahuje nepriamo, pokial dobre rozumiem tomu čo som doteraz naštudoval k tejto veci tak si môžu uplatniť max. také výdavky o akých hovorí zákon 283/2002 a príloha... teda napr. 1 deň Nemecko = 45 € ale musia mať doklad o tom že to kúpili... tiež som pozeral na publikáciu od poradca s.r.o. - danove vydavky 2011 kde mi pri cest. náhradách vyplýva to isté čo píšem... a niečo tam píše že do konca roka 2010 si mohli uplatniť 40 % z niektorých diet (asi bez dokladov ) ale od vtedy bola novela zákona 283/2002 , a to kde by sme skončili keby si každý živnostník uplatnoval výdavky bez toho aby mal doklad ?? asi by nikto neplatil dane, ved každý by mal pracovné cesty do zahraničia... ešte sa do toho pozriem, možno sa mýlim ale je lahke dať klientovi všetko možné do výdavkov kým nepríde kontrola...
píšem o uplatňovaní výdavkov na stravovanie počas pracovnej cesty živnostníka - na ktorého sa vzťahuje zákon o cestovných náhradách rovnako ako na zamestnanca (§ 19 odst.1) písm.e) ) Na uplatnenie stravného počas zahraničnej pracovnej cesty žiadny doklad o nákupe stravy nepotrebuje. Pri kontrole DU musí preukázať, že pracovná cesta sa naozaj uskutočnila.
Z.E.Ú.S.
22.03.12,08:25
píšem o uplatňovaní výdavkov na stravovanie počas pracovnej cesty živnostníka - na ktorého sa vzťahuje zákon o cestovných náhradách rovnako ako na zamestnanca (§ 19 odst.1) písm.e) ) Na uplatnenie stravného počas zahraničnej pracovnej cesty žiadny doklad o nákupe stravy nepotrebuje. Pri kontrole DU musí preukázať, že pracovná cesta sa naozaj uskutočnila.

veronikasad v § 1 Z o DZP píše v 1. odstavci : ak výšku výdavku limituje osobitný predpis !!! preukazany !!! výdavok možno zahrnut do daň. výdavkov najviac do výšky tohto limitu !!!
teda musí zdokladovať nákupom ani v 2e nič nepíše o tom žeby nemusel... pozri ja si dnes ešte raz všetko preštudujem, ale ked som riešil szčo a PN z pripoistenia patrila si k tým asi 10im ľudom ktorí mi so 100% nou istotou tvrdili že szčo už nárok nemá dokonca ste mi kopirovali znenia paragrafov (v ktorých som ja nič také nevidel čo ste tvrdili) takže tak... to bolo asi 10 ľudí a ty s nimi ! tam som už mal pocit že asi som blbec ked si stojim za niečim a 10 ludí čo asi robia túto pracu dlhšie a majú viac skúsenosti ked reaguju na porade na otazky píše dačo iné ako si myslím ja po nastudovani zakona... nakoniec som mal pravdu ale nikto nič... teraz sa mozno mýlim ja, ale čo ak znovu nie ?? ja ešte naštudujem nejaké odborne publikacie a budem tu reagovať do večera na túto vec
veronikasad
22.03.12,08:30
veronikasad v § 1 Z o DZP píše v 1. odstavci : ak výšku výdavku limituje osobitný predpis !!! preukazany !!! výdavok možno zahrnut do daň. výdavkov najviac do výšky tohto limitu !!!
teda musí zdokladovať nákupom ani v 2e nič nepíše o tom žeby nemusel... pozri ja si dnes ešte raz všetko preštudujem, ale ked som riešil szčo a PN z pripoistenia patrila si k tým asi 10im ľudom ktorí mi so 100% nou istotou tvrdili že szčo už nárok nemá dokonca ste mi kopirovali znenia paragrafov (v ktorých som ja nič také nevidel čo ste tvrdili) takže tak... to bolo asi 10 ľudí a ty s nimi ! tam som už mal pocit že asi som blbec ked si stojim za niečim a 10 ludí čo asi robia túto pracu dlhšie a majú viac skúsenosti ked reaguju na porade na otazky píše dačo iné ako si myslím ja po nastudovani zakona... nakoniec som mal pravdu ale nikto nič... teraz sa mozno mýlim ja, ale čo ak znovu nie ?? ja ešte naštudujem nejaké odborne publikacie a budem tu reagovať do večera na túto vec
neviem o čom píšeš v súvislosti s DNP - daj odkaz na tému
Z.E.Ú.S.
22.03.12,08:57
neviem o čom píšeš v súvislosti s DNP - daj odkaz na tému
v pohode :
http://www.porada.sk/t177338-p79-dobrovolne-nemocenske-poistenie-v-roku-2012-a.html začalo to tu na str. 79 a pokračuje to ešte niekoľko strán, tvrdili ste mi že bohužial doktor už nema prečo vypisať dalšie potvrdenie o PN a szčo navždy stratil nárok na PN z DNP... aj znenia paragrafov ste mi kopirovali, aj mi to nešlo do hlavy a vysvetloval som si tie paragrafy po svojom... aj som mal pravdu... tak som zvedavy ako to bude teraz s cestovnými nahradami, ak szčo nema žiadne doklady o strave, ubytovaní ... ale už fakt idem teraz na inú prácu a potom sa k tomu ešte vrátim
AntekaK
22.03.12,09:06
Ahojte, chcem sa spýtať, či možno poplatok za rezerváciu cestovného lístka považovať na výdavok, ktorý môžem preplatiť zamestnancovi spolu s cestovnými náhradami. Ďakujem.
veronikasad
22.03.12,09:07
v pohode :
http://www.porada.sk/t177338-p79-dobrovolne-nemocenske-poistenie-v-roku-2012-a.html začalo to tu na str. 79 a pokračuje to ešte niekoľko strán, tvrdili ste mi že bohužial doktor už nema prečo vypisať dalšie potvrdenie o PN a szčo navždy stratil nárok na PN z DNP... aj znenia paragrafov ste mi kopirovali, aj mi to nešlo do hlavy a vysvetloval som si tie paragrafy po svojom... aj som mal pravdu... tak som zvedavy ako to bude teraz s cestovnými nahradami, ak szčo nema žiadne doklady o strave, ubytovaní ... ale už fakt idem teraz na inú prácu a potom sa k tomu ešte vrátim
daj odkaz na konkrétny príspevok, mám nastavené iné stránkovanie na Porade
JAJA11
22.03.12,09:22
v poriadku tento § som čítal ale kde tam píše že k tomu netreba doklady k tomu stravovaniu, ubytovaniu... ja viem že jedina možnost kde podnikatel nemusí dokladovať výdavky je uplatnenie 40 % paušalu z príjmov, ale kde inde nemusí dokladovať ?? aj stravné na SK je 3,8 € na deň ale musí si kúpiť stravné lístky dopredu alebo mať bločky zo strav. zariadení...
Ak sa mýlim opravte ma ale zase poprosím presne znenie § a zákon... dakujem

ešte dodám že teraz sa možno mýlim ja ale potom mi to dokážte presným znením
§ ... no nie tak dávno som na porade riešil problém s uplatnením si PN u szčo ktorá mala pripoistenie... vtedy mi tiež všetci tvrdili že bohužial spätne sa nedá uznať... nebudem tu teraz rozpisovať detaily... aj znenia paragrafov ste mi tu písali na ktoré som reagoval podobne ako terza teda že tam nevidím nič take čo tvrdite... a nakoniec som mal pravdu... 10 ľudí čo tvrdilo opak ostalo bez reakcie... tak ja nechápem, ja ked si v niečom nie som istý tak neragujem neriešim ale nehram sa na super odborníka a potom poradím ostatným zle... teraz si ja nie som istý tak sa pýtam, ale nepresvedčili ste ma zatial, dakujem

K ubytovaniu, k nákupu benzínu doklady určite treba.... Doklad netreba len k cestovným náhradám - stravnému, niekedy je problém dokázať, že človek v zahraničí aj bol.... Trebárs ide na obchodné rokovanie do Viedne.... je tam viac ako 6 hodín (menej ako 12) , tak má nárok na cestovné v polovičnej výške.... Počas cesty nepotreboval kúpiť benzín, nestravoval sa, obedoval až na Slovensku.... Možno sa mu to môže podariť dokázať tým, že bude potom niečo tomuto človeku faktúrovať, alebo u neho niečo nakúpi.... Ale môže byť, že sa tento obchod nevydarí a nebude existovať žiaden ďalší doklad.... Pokiaľ ich bude v účtovníctve len pár, myslím, že s tým nebudú mať problém ani pri kontrole....
Mňa však zarazilo používanie cudzieho auta na podnikanie.... Na základe čoho to auto SZĆO používa? Má nejakú zmluvu? Platí faktúry na základe použitia tohto auta?
My preplácame cestovné náhrady aj spoločníkovi.... Máme zákazníka v Rakúsku, keď tam cestuje, kúpi si benzín na našich hraniciach a znovu nakúpi benzín zase až na Slovensku.... Stravu si tam nekúpi, dokonca sa stalo, že tam riešili problém a aj tam prespal.... Ubytovanie nemal platené, lebo ho ubytoval náš odberateľ.... Nemala som však problém vyplatiť mu cestovné, myslím že dôkazom o spolupráci sú vystavené faktúry pre tohto odberateľa.... Tiež evidencia jázd auta, ktorým sa bolo v AT... Pokiaľ nebude niekto robiť cestovné náhrady 15 dní do mesiaca a nebude mať k tomu žiadne relevantné doklady o spolupráci, tak asi bude pri daňovej kontrole konfrontovaný, či sa tieto cesty naozaj uskutočnili.... Inak sa asi s tým pri kontrole myslím, že nebudú zaoberať...
Z.E.Ú.S.
22.03.12,09:43
K ubytovaniu, k nákupu benzínu doklady určite treba.... Doklad netreba len k cestovným náhradám - stravnému, niekedy je problém dokázať, že človek v zahraničí aj bol.... Trebárs ide na obchodné rokovanie do Viedne.... je tam viac ako 6 hodín (menej ako 12) , tak má nárok na cestovné v polovičnej výške.... Počas cesty nepotreboval kúpiť benzín, nestravoval sa, obedoval až na Slovensku.... Možno sa mu to môže podariť dokázať tým, že bude potom niečo tomuto človeku faktúrovať, alebo u neho niečo nakúpi.... Ale môže byť, že sa tento obchod nevydarí a nebude existovať žiaden ďalší doklad.... Pokiaľ ich bude v účtovníctve len pár, myslím, že s tým nebudú mať problém ani pri kontrole....
Mňa však zarazilo používanie cudzieho auta na podnikanie.... Na základe čoho to auto SZĆO používa? Má nejakú zmluvu? Platí faktúry na základe použitia tohto auta?
My preplácame cestovné náhrady aj spoločníkovi.... Máme zákazníka v Rakúsku, keď tam cestuje, kúpi si benzín na našich hraniciach a znovu nakúpi benzín zase až na Slovensku.... Stravu si tam nekúpi, dokonca sa stalo, že tam riešili problém a aj tam prespal.... Ubytovanie nemal platené, lebo ho ubytoval náš odberateľ.... Nemala som však problém vyplatiť mu cestovné, myslím že dôkazom o spolupráci sú vystavené faktúry pre tohto odberateľa.... Tiež evidencia jázd auta, ktorým sa bolo v AT... Pokiaľ nebude niekto robiť cestovné náhrady 15 dní do mesiaca a nebude mať k tomu žiadne relevantné doklady o spolupráci, tak asi bude pri daňovej kontrole konfrontovaný, či sa tieto cesty naozaj uskutočnili.... Inak sa asi s tým pri kontrole myslím, že nebudú zaoberať...

takto aby som mozno trosku upresnil, on má živnosť : Poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla. A v podstate robí šoféra po celý rok pre jedného odberateľa (čiže voľne povedané je zamestnancom ako vodič na živnosť) ale právne vystupuje ako podnikateľ - FO, takže preto nemá tie práva zamestnanca a zároveň má povinnosti podnikateľa...
Väčšina ciest je do zahraničia (Nemecko a ďalšie krajiny západ. Európy) žiadne doklady o stravovaní, a ubytovaní nemá... a preto sa tu vlastne len vypravdujeme či si môže bez dokladov uplatniť "diéty" podľa zákona o cest. náhradách... a ak ano v akom rozsahu, lebo on žil v tom že v pohode ako to hovorí príloha tohto zákona tak napr. 45 € / deň v Nemecku, na faktúrach ma koľko km najazdil v ktorý deň ale nie v ktorom štáte sa nachádzal ... ja hovorím že pokiaľ nemá doklady o zaplatení stravy, ubytovania .. nemá nárok na nič... veronikasad že má podľa zákona o cest. náhradách rovnako ako zamestnanec , ale zamestnanec si to uplatnuje od zamestnavatela (on tiež má na faktúre nejaké "paušalne náhrady" čo mu odberateľ zaplatil okrem nabehaných km )
ja som čítal že podla zákona o DzP môže do výšky aku hovorí Z. o cest. nah. ale preukazatelne ! takže musí mať doklady o kúpe... čo nemá... takže sa priklaňam k tomu že mu spravim danove cez paušalne výdavky 40 % z príjmov a hotovo... ale ešte sa na to pozriem
JAJA11
22.03.12,09:53
takto aby som mozno trosku upresnil, on má živnosť : Poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla. A v podstate robí šoféra po celý rok pre jedného odberateľa (čiže voľne povedané je zamestnancom ako vodič na živnosť) ale právne vystupuje ako podnikateľ - FO, takže preto nemá tie práva zamestnanca a zároveň má povinnosti podnikateľa...
Väčšina ciest je do zahraničia (Nemecko a ďalšie krajiny západ. Európy) žiadne doklady o stravovaní, a ubytovaní nemá... a preto sa tu vlastne len vypravdujeme či si môže bez dokladov uplatniť "diéty" podľa zákona o cest. náhradách... a ak ano v akom rozsahu, lebo on žil v tom že v pohode ako to hovorí príloha tohto zákona tak napr. 45 € / deň v Nemecku, na faktúrach ma koľko km najazdil v ktorý deň ale nie v ktorom štáte sa nachádzal ... ja hovorím že pokiaľ nemá doklady o zaplatení stravy, ubytovania .. nemá nárok na nič... veronikasad že má podľa zákona o cest. náhradách rovnako ako zamestnanec , ale zamestnanec si to uplatnuje od zamestnavatela (on tiež má na faktúre nejaké "paušalne náhrady" čo mu odberateľ zaplatil okrem nabehaných km )
ja som čítal že podla zákona o DzP môže do výšky aku hovorí Z. o cest. nah. ale preukazatelne ! takže musí mať doklady o kúpe... čo nemá... takže sa priklaňam k tomu že mu spravim danove cez paušalne výdavky 40 % z príjmov a hotovo... ale ešte sa na to pozriem

Tak toto by som ešte dala do polohy, či je naozaj živnostník.... Vykonáva činnosť plne závislú od jedného zamestnávateľa.... Jednoducho už toto je sporné a na debatu. Pokiaľ si vie obhájiť, že to čo vykonáva je nezávislá činnosť, potom by som si asi na jeho mieste viedla nejaký denník poskytnutých služieb, v ktorom by som mala presne uvedený počet kilometrov alebo hodín (V podstate toto asi musí preukazovať aj pri vystavovaní faktúr za svoju prácu... ) a miesto, kde sa cesta konala. Na základe toho by som robila trebárs 2 x do mesiaca vyúčtovanie stravného a cez tento doklad by som to dávala do nákladov.... Ešte by ma zaujímalo, ako je to s platbou za ubytovanie, ak je na služobnej ceste viac dní... kto hradí toto ubytovanie?
Z.E.Ú.S.
22.03.12,10:21
Tak toto by som ešte dala do polohy, či je naozaj živnostník.... Vykonáva činnosť plne závislú od jedného zamestnávateľa.... Jednoducho už toto je sporné a na debatu. Pokiaľ si vie obhájiť, že to čo vykonáva je nezávislá činnosť, potom by som si asi na jeho mieste viedla nejaký denník poskytnutých služieb, v ktorom by som mala presne uvedený počet kilometrov alebo hodín (V podstate toto asi musí preukazovať aj pri vystavovaní faktúr za svoju prácu... ) a miesto, kde sa cesta konala. Na základe toho by som robila trebárs 2 x do mesiaca vyúčtovanie stravného a cez tento doklad by som to dávala do nákladov.... Ešte by ma zaujímalo, ako je to s platbou za ubytovanie, ak je na služobnej ceste viac dní... kto hradí toto ubytovanie?

no či to tak vyzerá alebo nie právne je stále FO podnikateľ alebo ako sa hovorí živnostník, ale PP vzťah to nie je... nepracuje na základe zmluvy, ale fakturuje svoje služby že to bolo po celý rok pre 1 odberateľa to je na SK klasika (kvázi živnostníci) ktorých chcela padla vláda "obmedziť" no nedošlo na to veľmi (napr. paušal 40 % ostaál ...) jasné že títo živnostníci nič nevyhrávajú ked dostanú pár 100 € viac ako ZC lebo on to dostane v čistom a ma zaplatené odvody (väčšinou z viac ako minima... ) má nárok na platenú dovolenku, sviatok, a dalšie nároky zo zákona... ale toto je už iná téma samozrejme že ten živnostník nakoniec nič nezískava teda ale získava odberateľ jeho služieb a stráca on aj štát... ale to je už iná téma...
Teraz riešime či má nárok na tie diéty bez dokladovania...
Z.E.Ú.S.
22.03.12,10:27
no či to tak vyzerá alebo nie právne je stále FO podnikateľ alebo ako sa hovorí živnostník, ale PP vzťah to nie je... nepracuje na základe zmluvy, ale fakturuje svoje služby že to bolo po celý rok pre 1 odberateľa to je na SK klasika (kvázi živnostníci) ktorých chcela padla vláda "obmedziť" no nedošlo na to veľmi (napr. paušal 40 % ostaál ...) jasné že títo živnostníci nič nevyhrávajú ked dostanú pár 100 € viac ako ZC lebo on to dostane v čistom a ma zaplatené odvody (väčšinou z viac ako minima... ) má nárok na platenú dovolenku, sviatok, a dalšie nároky zo zákona... ale toto je už iná téma samozrejme že ten živnostník nakoniec nič nezískava teda ale získava odberateľ jeho služieb a stráca on aj štát... ale to je už iná téma...
Teraz riešime či má nárok na tie diéty bez dokladovania...

čo sa týka tej otázky na konci on žiadne doklady o ubytovaní či strave nemá... proste mu to všetko zaplatí odberateľ vo faktúre a bud berie alebo nie... mám taký pocit že takíto šoféri prespia aj v aute, a čo sa týka stravy tak určite sa nerozhadzuje... (žeby celkovo mal minúť až 45 € v Nemecku na deň, lebo potom by mu nič neostalo... ) každopadne nemá doklady ani o nejakých nákupoch stravy ... aj tak by to nebola veľká položka v skutočnosti, určite spolu menej ako 40 % z príjmov... na ktoré má pekne nárok podľa zákona a nikto mu nič nepovie zatiaľ čo tie diéty bez dokladov sú podľa mňa u szčo neoprávnene (no povedal že kolegom veselo ekonomky dali takéto výdavky do danoveho teda napr. 45 € deň v Nemecku, ja viem že všetko znesie papier, ale ked príde kontrola asi to vyhádžu a potom aj pokuty hrozia...
JAJA11
22.03.12,10:35
čo sa týka tej otázky na konci on žiadne doklady o ubytovaní či strave nemá... proste mu to všetko zaplatí odberateľ vo faktúre a bud berie alebo nie... mám taký pocit že takíto šoféri prespia aj v aute, a čo sa týka stravy tak určite sa nerozhadzuje... (žeby celkovo mal minúť až 45 € v Nemecku na deň, lebo potom by mu nič neostalo... ) každopadne nemá doklady ani o nejakých nákupoch stravy ... aj tak by to nebola veľká položka v skutočnosti, určite spolu menej ako 40 % z príjmov... na ktoré má pekne nárok podľa zákona a nikto mu nič nepovie zatiaľ čo tie diéty bez dokladov sú podľa mňa u szčo neoprávnene (no povedal že kolegom veselo ekonomky dali takéto výdavky do danoveho teda napr. 45 € deň v Nemecku, ja viem že všetko znesie papier, ale ked príde kontrola asi to vyhádžu a potom aj pokuty hrozia...

A on si uplatňuje 40 % paušálne náklady? Prečo potom riešite stravné?... On si predsa do nákladov nič nedáva.... On to stravné nepotrebuje... :o

Ja osobne by som tiež dala do nákladov stravné, ak by mi SZČO doniesol doklady a povedal, že sú to jeho náklady. Asi by som mu kázala urobiť nejaké evidencie, z ktorých by bolo zrejmé, že na tých cestách v skutočnosti bol... Ak by mi to nespravil a nástojil by na tom, že to do nákladov mám dať, tak by som mu dala podpísať upozornenie, že k tým nákladom má doložiť relevantné podklady, inak nie sú nákladom. Aby ma potom v budúcnosti neobvinil, že som to dala do nákladov a neupozornila som ho, že na to nemá právo v takom stave, ako mi to doniesol....
Z.E.Ú.S.
22.03.12,10:45
A on si uplatňuje 40 % paušálne náklady? Prečo potom riešite stravné?... On si predsa do nákladov nič nedáva.... On to stravné nepotrebuje... :o

Ja osobne by som tiež dala do nákladov stravné, ak by mi SZČO doniesol doklady a povedal, že sú to jeho náklady. Asi by som mu kázala urobiť nejaké evidencie, z ktorých by bolo zrejmé, že na tých cestách v skutočnosti bol... Ak by mi to nespravil a nástojil by na tom, že to do nákladov mám dať, tak by som mu dala podpísať upozornenie, že k tým nákladom má doložiť relevantné podklady, inak nie sú nákladom. Aby ma potom v budúcnosti neobvinil, že som to dala do nákladov a neupozornila som ho, že na to nemá právo v takom stave, ako mi to doniesol....

ale ved práve teraz k danovemu riešime či si uplatni 40 % + odvody alebo ako sám chcel diéty, pri 40 % + odvody mu výjde DzP cca 80 € ak by si mohol uplatniť diéty tak ako si on sám myslel (a jeho "kolegovia" to tak vrajú majú od ekonomiek spravené) a ako aj veronikasad píše že to tak môže uplatniť tak by neplatil žiadnu daň ... ale ja si myslím že je to protizákonne
JAJA11
22.03.12,10:45
no či to tak vyzerá alebo nie právne je stále FO podnikateľ alebo ako sa hovorí živnostník, ale PP vzťah to nie je... nepracuje na základe zmluvy, ale fakturuje svoje služby že to bolo po celý rok pre 1 odberateľa to je na SK klasika (kvázi živnostníci) ktorých chcela padla vláda "obmedziť" no nedošlo na to veľmi (napr. paušal 40 % ostaál ...) jasné že títo živnostníci nič nevyhrávajú ked dostanú pár 100 € viac ako ZC lebo on to dostane v čistom a ma zaplatené odvody (väčšinou z viac ako minima... ) má nárok na platenú dovolenku, sviatok, a dalšie nároky zo zákona... ale toto je už iná téma samozrejme že ten živnostník nakoniec nič nezískava teda ale získava odberateľ jeho služieb a stráca on aj štát... ale to je už iná téma...
Teraz riešime či má nárok na tie diéty bez dokladovania...

Tak ako som písala, ten denník o vedení vozidla, možno by som ho doplnila aj o číslo auta, ktoré bolo použité a v prípade kontroly by mu musel jeho odberateľ poskytnúť knihu jázd príslušného auta, z ktorej je zrejmé, kde sa to auto v jednotlivých dňoch nachádzalo.... Myslím, že by to mohol byť jeden zo spôsobov, ako by mohol preukázať, že bol na tých cestách.... Určite nebude stačiť vypísaný výdavkový doklad a v ňom suma za mesiac (rok), že toľko to bolo stravné na služobných cestách... Podľa zákona o cestovných náhradách zamestnávateľ je povinný cestovné vyplatiť tuším do 2 týždňov....
JAJA11
22.03.12,10:50
ale ved práve teraz k danovemu riešime či si uplatni 40 % + odvody alebo ako sám chcel diéty, pri 40 % + odvody mu výjde DzP cca 80 € ak by si mohol uplatniť diéty tak ako si on sám myslel (a jeho "kolegovia" to tak vrajú majú od ekonomiek spravené) a ako aj veronikasad píše že to tak môže uplatniť tak by neplatil žiadnu daň ... ale ja si myslím že je to protizákonne

Rozumiem, ja osobne by som radšej zaplatila tých 80 EUR a mala pokoj, ako viesť plnú evidenciu... Veď náklady na účtovníčku, ktorá mu bude viesť účtovníctvo budú vyššie ako náklady za daňové priznanie s paušálnymi nákladmi..... :o
veronikasad
22.03.12,10:54
ale ved práve teraz k danovemu riešime či si uplatni 40 % + odvody alebo ako sám chcel diéty, pri 40 % + odvody mu výjde DzP cca 80 € ak by si mohol uplatniť diéty tak ako si on sám myslel (a jeho "kolegovia" to tak vrajú majú od ekonomiek spravené) a ako aj veronikasad píše že to tak môže uplatniť tak by neplatil žiadnu daň ... ale ja si myslím že je to protizákonne
Prepač, nereagovala som na konkrétny prípad živnostníka, ktorý uvádzaš. Reagovala som na možnosť uplatnenia stravného pri zahraničnej pracovnej ceste. Či v tvojom prípade ide o pracovnú cestu (stravné bez preukázaných výdavkov) alebo výkon práce - kde stravné musí preukázať, to si musí živnostník pri daňovej kontrole obhájiť sám
Z.E.Ú.S.
22.03.12,18:24
Prepač, nereagovala som na konkrétny prípad živnostníka, ktorý uvádzaš. Reagovala som na možnosť uplatnenia stravného pri zahraničnej pracovnej ceste. Či v tvojom prípade ide o pracovnú cestu (stravné bez preukázaných výdavkov) alebo výkon práce - kde stravné musí preukázať, to si musí živnostník pri daňovej kontrole obhájiť sám

v poriadku nič sa nestalo, no dobre ale čo by si povedala ty ? ak pracuje teda ako vodič cudzieho mot. vozidla (vozí ľudí do zahraničia mám taký pocit ) on povedal že cez odberateľa vie zdokladovať kedy bol v ktorom štáte... ale už sme sa predbežne dohodli na tom že mu uplatním 40 % paušal... tak mu nevýjde ani žiadna DzP a má pokoj (len jedna "maličkosť" pred rokom a pol bral dotáciu, nič nekupoval, len platil odvody (zdravotné) už za rok 2010 mu ekonomka (asi z dôvodu časového , vraj to robila 29.3.) urobila tak trochu "kombináciu" paušalu a evidencie alebo ako to nazvať... nakoľko uplatnila 40 % z príjmu + odvody , a z dotácie odpisala odvody ,čo ak dobre viem by sa pri paušale nemalo .... tým pádom mala ist celá dotácia do príjmov a krátiť sa 40 % ... teraz mu necham dotáciu tak (čo tiež asi nie je úplne v poriadku) ale čo už teraz ked minuly rok nebol spraveny práve ideálne... už sa to natahuje teraz...) a pre tie diety nebudem riskovať... sám povedal že spolu by vyšli zhruba toľko ako 40 %... a to treba vypisovať tie cestaky či ako sa to vola...
nika.sum
22.03.12,19:10
v poriadku nič sa nestalo, no dobre ale čo by si povedala ty ? ak pracuje teda ako vodič cudzieho mot. vozidla (vozí ľudí do zahraničia mám taký pocit ) on povedal že cez odberateľa vie zdokladovať kedy bol v ktorom štáte... ale už sme sa predbežne dohodli na tom že mu uplatním 40 % paušal... tak mu nevýjde ani žiadna DzP a má pokoj (len jedna "maličkosť" pred rokom a pol bral dotáciu, nič nekupoval, len platil odvody (zdravotné) už za rok 2010 mu ekonomka (asi z dôvodu časového , vraj to robila 29.3.) urobila tak trochu "kombináciu" paušalu a evidencie alebo ako to nazvať... nakoľko uplatnila 40 % z príjmu + odvody , a z dotácie odpisala odvody ,čo ak dobre viem by sa pri paušale nemalo .... tým pádom mala ist celá dotácia do príjmov a krátiť sa 40 % ... teraz mu necham dotáciu tak (čo tiež asi nie je úplne v poriadku) ale čo už teraz ked minuly rok nebol spraveny práve ideálne... už sa to natahuje teraz...) a pre tie diety nebudem riskovať... sám povedal že spolu by vyšli zhruba toľko ako 40 %... a to treba vypisovať tie cestaky či ako sa to vola...

Viem, ze chodia kontrolovat pouzitie dotacie, ak ju nepouzil tak ako mal, tak ju bude musiet vratit. A ak boli v r. 2010 pouzite pausalne vydavky, tak je to ako pises, dotacia mala ist do prijmu cela. To je radost robit taketo ucto-neucto vsak?
manty
28.03.12,18:28
Dobrý deň,
nechcem zakladať novú tému, tak sa pridám sem. Chystám sa podpísať zmluvu so spoločnosťou "A", ktorá má sídlo v zahraničí. Kvôli administratívnym komplikáciám budem vedený v jej sesterskej spoločnosti "B" sídliacej v meste "XX" na Slovensku, pod ktorú budem oficiálne spadať. Vykonávať činnosť budem v meste "YY" v spoločnosti "C". V meste "YY" mám zároveň aj trvalý pobyt. Zmluvnú pracovnú dobu budem mať 8 hod, miesto výkonu prác má byť uvedené v spoločnosti "C", ale často pracujem aj 1-2 hodiny denne doma, poprípade počas pracovnej doby chodím aj po iných pracoviskách v rámci mesta "YY". Ako som pochopil, na cestovné z bytu na pracovisko "C" nárok nemám, malo by mi však patriť pri obehávaní ostatných pracovísk. Ale hlavná otázka je, ak pracujem doma, čiže mimo uvedeného pracoviska, patrí mi nejaká náhrada, ak nemám nárok na nadčas? Môže mi zamestnávateľ prideliť stabilné miesto výkonu práce, pokiaľ musím prakticky denne obiehať iné pracoviská a navyše musím byť neustále na telefóne aj mimo predpísanej pracovnej doby? Mal by som trvať na uvedení miesta výkonu práce spoločnosť "B", prípadne trvalý pobyt?
Ďakujem za odpoveď.
tibor1000
06.04.12,06:32
Dobrý deň.prosím vás,v r.2011 stále platilo pre živnostníkov,že si mohli k stravnému v zahraničí uplatniť +40% vreckové?
myslím že pre zamestnancov sa z vreckového strhávali zdravotné odvody
pre živnostníkov bez zmeny?
dakujem moc vopred
Tweety
06.04.12,06:33
Dobrý deň.prosím vás,v r.2011 stále platilo pre živnostníkov,že si mohli k stravnému v zahraničí uplatniť +40% vreckové?
myslím že pre zamestnancov sa z vreckového strhávali zdravotné odvody
pre živnostníkov bez zmeny?
dakujem moc vopred
Vreckové je možné uplatniť aj naďalej, lenže už je to zdaniteľný príjem.
Xanti
06.04.12,06:34
Dobrý deň.prosím vás,v r.2011 stále platilo pre živnostníkov,že si mohli k stravnému v zahraničí uplatniť +40% vreckové?
myslím že pre zamestnancov sa z vreckového strhávali zdravotné odvody
pre živnostníkov bez zmeny?
dakujem moc vopred40% vreckové sa zdaňuje, tak ako u zamestnancov tak i u živnostníkov. Zbytočne Ti je dávať to do nákladov, nakoľko to zdaníš tak či tak :D
tibor1000
06.04.12,06:55
uf ďakujem Vám moc,ešte že som sa opýtal,toto mi úplne ušlo :eek:
a pekné veľkonočné sviatky vám všetkým prajem,plné hojnosti,pohody a zdravia :)
bama17
16.06.12,06:51
dobrý deň, možno to bude pre vás primitívna otázka, ale skúsim aj tak
szčo vykonáva sc, ktoré trvajú viac ako 5 hodín, nemá však zakúpené stravné lístky
pri SC používa súkromné MV nezaradené do OM - uplatňuje si len náhradu za použitie MV
v tomto prípade si neuplatňuje žiadne iné výdavky, čo sa týka stravného? alebo mu vyplatím náhradu v rozmedzí 5-12hodín?
a ak by mal stravné lístky, v deň sc, ktorá trvá 5 hodín, má nárok aj na stravné aj na stravný lístok? ďakujem vám
veronikasad
16.06.12,07:27
dobrý deň, možno to bude pre vás primitívna otázka, ale skúsim aj tak
szčo vykonáva sc, ktoré trvajú viac ako 5 hodín, nemá však zakúpené stravné lístky
pri SC používa súkromné MV nezaradené do OM - uplatňuje si len náhradu za použitie MV
v tomto prípade si neuplatňuje žiadne iné výdavky, čo sa týka stravného? alebo mu vyplatím náhradu v rozmedzí 5-12hodín?
a ak by mal stravné lístky, v deň sc, ktorá trvá 5 hodín, má nárok aj na stravné aj na stravný lístok? ďakujem vám
čo rozumieš pod sc živnostníka ?

Pretože, podľa § 18 ZoDzP daňovými výdavkami živnostníka sú :

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

alebo

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
bama17
18.06.12,15:31
ak tomu dobre rozumiem, ak nemá nakúpené stravné lístky a služobná cesta mu zvyčajne trvá viac ako 5 hodín, má nárok na výplatu stravného 3,80€, no do daňových nákladov dám len 55% (podľa § 19 písmeno p) alebo ak prinesie doklad o kúpe obeda, tak do daňových výdavkov dám znovu len 55% z 3,80 (§19 písmeno e)
ďakujem vám
veronikasad
18.06.12,16:29
ak tomu dobre rozumiem, ak nemá nakúpené stravné lístky a služobná cesta mu zvyčajne trvá viac ako 5 hodín, má nárok na výplatu stravného 3,80€, no do daňových nákladov dám len 55% (podľa § 19 písmeno p) alebo ak prinesie doklad o kúpe obeda, tak do daňových výdavkov dám znovu len 55% z 3,80 (§19 písmeno e)
ďakujem vám
2x nesprávny postup. Prečítaj si ešte raz priloženú citáciu zákona.

Počas pracovnej cesty má nárok na stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách podla dlžky trvania pracovnej cesty.

Ak živnostníkovi nevznikne nárok na stravné podľa predch.vety, má nárok na zníženie základu dane o preukázatelne vynaložené výdavky na stravné (blok z reštaurácie, alebo gastrolístky) v sume stravného podľa čas.pásma 5-12 hod.

Povinný príspevok zamestnávatela v sume 55 % stravného platí len pre zamestnancov.
bama17
22.06.12,12:34
ďakujem, už mi je to jasné
ibarc
30.10.12,04:19
Prosím Vás pekne o pomoc - môžem sa dohodnúť s dohodárom (DoVP), že mu preplatím iba ubytovanie a náklady na cestovanie z miesta trvalého pobytu do miesta výkonu práce?

Ďakujem pekne!
ibarc
30.10.12,04:23
Prosím Vás pekne o pomoc - môžem sa dohodnúť s dohodárom (DoVP), že mu preplatím iba ubytovanie a náklady na cestovanie z miesta trvalého pobytu do miesta výkonu práce?

Ďakujem pekne!

Teda myslela som to tak, že mu nevyplatíme stravné, aj keď bude pracovať celý deň. V tomto som si nie istá, či je možné preplatiť len "niektoré" druhy cestovných náhrad. Prosím poradíte?
ibarc
30.10.12,07:08
Prosím, poradíte mi? Prosím...
avalik
30.10.12,07:23
Teda myslela som to tak, že mu nevyplatíme stravné, aj keď bude pracovať celý deň. V tomto som si nie istá, či je možné preplatiť len "niektoré" druhy cestovných náhrad. Prosím poradíte?

ak zakon hovori, ze zamestnancovi nieco patri, nemozes sa s nim dohodnut, ze mu to nevyplatis
ibarc
30.10.12,07:49
ak zakon hovori, ze zamestnancovi nieco patri, nemozes sa s nim dohodnut, ze mu to nevyplatis

Ďakujem veľmi pekne, veľmi mi to pomôže.
ibarc
30.10.12,11:55
A prosím Vás, môžem sa ešte poradiť, či je možné sa dohodnúť v dohode o vykonaní práce, že nemá nárok na náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách, ale že bude dohodárovi zabezpečené ubytovanie zamestnávateľom.

Ako je to potom? Je cena toho ubytovania daňová u zamestnávateľa? A u dohodára zvyšuje cena ubytovania brutto mzdu (resp. výšku dohodnutej odmeny)?

prosím, poradíte?
Xanti
30.10.12,12:14
A prosím Vás, môžem sa ešte poradiť, či je možné sa dohodnúť v dohode o vykonaní práce, že nemá nárok na náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách, ale že bude dohodárovi zabezpečené ubytovanie zamestnávateľom.Ak nemáš v dohode uvedené, že dohodár má nárok ... tak automaticky to značí že nárok nemá. By som chcela vidieť toho dohodára, čo ti pôjde robiť mimo miesto bydliska a žeby si platil sám ubytovanie a ešte aj cestovné.

Ako je to potom? Je cena toho ubytovania daňová u zamestnávateľa?Ubytovanie je daňovým nákladom zamestnávateľa A u dohodára zvyšuje cena ubytovania brutto mzdu (resp. výšku dohodnutej o

prosím, poradíte? v texte.
Ako som napísala vyššie, by ma veľmi zaujímalo kto pôjde robiť mimo miesto bydliska bez toho aby dostal cestovné náhrady, a ešte že by si musel zo svojej mzdy odmeny platiť ubytovanie a cestovné.
ibarc
30.10.12,13:38
v texte.
Ako som napísala vyššie, by ma veľmi zaujímalo kto pôjde robiť mimo miesto bydliska bez toho aby dostal cestovné náhrady, a ešte že by si musel zo svojej mzdy odmeny platiť ubytovanie a cestovné.

Ďakujem veľmi pekne. Už je to uzatvorené - dáme mu cestovné náhrady vrátane stravného podľa zákona o cestovných náhradách. Len by som Vás chcela pekne poprosiť - sme organizácia, ktorá má aj kolektívnu zmluvu a neviem teraz, či sa môžem (alebo nemôžem?) dohodnúť v dohode o vykonaní práce, že súhlasíme a poskytneme mu cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradách.

Alebo sa môžem dohodnúť v dohode o vykonaní práce o preplatení cestovných náhrad podľa zákona o cestovných náhradách len ak to mám aj v kolektívnej zmluve?

Ďakujem pekne za pomoc!
ELAST
31.10.12,06:31
Dobrý deň, prosím poradíte?

Zamestnanec pracuje v BA. Dňa 5.11.2012 odchádza na pracovnú cestu do Košíc (na školenie) a zase dňa 6.11.2012 má byť v ZA na pracovnej ceste.

Ako je potrebné zosúladiť tieto dve pracovné cesty tak, aby to bolo v súlade so zákonom? Je možné, aby dňa 5.11.cestoval do ZA a tam prespal do 6.11. (a teda v rámci náhrad sa mu preplatí len cesta z KE do ZA, ale potom zase aj ubytovanie) alebo musí ísť 5.11.2012 do BA a potom 6.11.2012 skoro ráno z BA do ZA? Spotrebuje tak veľa peňazí na cestovanie, ale hlavne veľa energie a preto by som bola radšej, aby to išlo tak, že prespí v ZA. Prosím, je to možné?

Je tento postup:

Dňa 5.11.cestuje z KE do ZA a tam prespí do 6.11. (a teda sa mu preplatí lístok z KE do ZA a aj ubytovanie).

správny?
Tweety
31.10.12,07:11
Dobrý deň, prosím poradíte?

Zamestnanec pracuje v BA. Dňa 5.11.2012 odchádza na pracovnú cestu do Košíc (na školenie) a zase dňa 6.11.2012 má byť v ZA na pracovnej ceste.

Ako je potrebné zosúladiť tieto dve pracovné cesty tak, aby to bolo v súlade so zákonom? Je možné, aby dňa 5.11.cestoval do ZA a tam prespal do 6.11. (a teda v rámci náhrad sa mu preplatí len cesta z KE do ZA, ale potom zase aj ubytovanie) alebo musí ísť 5.11.2012 do BA a potom 6.11.2012 skoro ráno z BA do ZA? Spotrebuje tak veľa peňazí na cestovanie, ale hlavne veľa energie a preto by som bola radšej, aby to išlo tak, že prespí v ZA. Prosím, je to možné?

Je tento postup:

Dňa 5.11.cestuje z KE do ZA a tam prespí do 6.11. (a teda sa mu preplatí lístok z KE do ZA a aj ubytovanie).

správny?
A ako a kedy pocestuje do KE? To je prvá cesta nie?
V príkaze na cestu musí byť určený jej začiatok aj koniec.
ELAST
31.10.12,08:13
A ako a kedy pocestuje do KE? To je prvá cesta nie?
V príkaze na cestu musí byť určený jej začiatok aj koniec.


Ďakujem pekne. Dňa 5.11.2012 ráno pôjde do KE z BA (miesta výkonu práce). A ako to nastaviť v príkaze na cestu neviem, lebo 5.11. ide na školenie a v ZA má zase poldenné obchodné stretnutie (teda iný účel ako v Košiciach). prosím, poradíte ako vyriešiť túto situáciu?

Ďakujem pekne!
avalik
31.10.12,08:20
Ďakujem pekne. Dňa 5.11.2012 ráno pôjde do KE z BA (miesta výkonu práce). A ako to nastaviť v príkaze na cestu neviem, lebo 5.11. ide na školenie a v ZA má zase poldenné obchodné stretnutie (teda iný účel ako v Košiciach). prosím, poradíte ako vyriešiť túto situáciu?

Ďakujem pekne!

napr.:
Začiatok cesty: BA, 5.11.2012 06:00
Miesto rokovania: Košice, Zilina
Účel cesty: školenie + obchodné stretnutie
Koniec cesty: BA, 6.11.2012 do 22:00
JAJA11
31.10.12,08:25
Ďakujem pekne. Dňa 5.11.2012 ráno pôjde do KE z BA (miesta výkonu práce). A ako to nastaviť v príkaze na cestu neviem, lebo 5.11. ide na školenie a v ZA má zase poldenné obchodné stretnutie (teda iný účel ako v Košiciach). prosím, poradíte ako vyriešiť túto situáciu?

Ďakujem pekne!

závisí aké cestovné príkazy používate.... v nejakom programe alebo len vypíšete tlačivo?
treba vpísať do požadovaných koloniek obidva účely...
5.11. BA KE - školenie, potom vložiť riadok s cestou KE ZA, druhý deň by som uviedla ZA a do poznámky by som uviedla druhý účel služobnej cesty posledný riadok by bola cesta ZA BA a čas, kedy sa služobná cesta skončila
ELAST
31.10.12,08:27
napr.:
Začiatok cesty: BA, 5.11.2012 06:00
Miesto rokovania: Košice, Zilina
Účel cesty: školenie + obchodné stretnutie
Koniec cesty: BA, 6.11.2012 do 22:00

Ďaaaakujem veľmi pekne!
ELAST
31.10.12,08:28
závisí aké cestovné príkazy používate.... v nejakom programe alebo len vypíšete tlačivo?
treba vpísať do požadovaných koloniek obidva účely...
5.11. BA KE - školenie, potom vložiť riadok s cestou KE ZA, druhý deň by som uviedla ZA a do poznámky by som uviedla druhý účel služobnej cesty posledný riadok by bola cesta ZA BA a čas, kedy sa služobná cesta skončila

Ďakujem krásne za super pomoc!
Tweety
31.10.12,08:28
Len nezabudnúť potom priamo do cesťáka už skutočné časy.
ELAST
31.10.12,08:55
Len nezabudnúť potom priamo do cesťáka už skutočné časy.

Ďakujem prenádherne! Úžasná pomoc! Uf, niečo nájdem presne vysvetlené v zákone a niečo nenájdem a absolútne neviem, ako mám potom postupovať. Ale vy ste mi úplne úžasne pomohli!
Tweety
31.10.12,08:56
Ďakujem prenádherne! Úžasná pomoc! Uf, niečo nájdem presne vysvetlené v zákone a niečo nenájdem a absolútne neviem, ako mám potom postupovať. Ale vy ste mi úplne úžasne pomohli!
Vieš, príkaz na cestu je iné, ako samotný cesťák k spracovaniu a vyplateniu.
ELAST
01.11.12,07:23
Prosím, a poradíte mi ešte raz?

Pred pracovnou cestou bolo dohodnuté, že zamestnanec pôjde na pracovnú cestu vlakom alebo autobusom a zamestnanec išiel nakoniec vlastným autom, ale keďže to nemal dopredu odsúhlasené, chce preplatiť len sumu, ktorú by zaplatil, keby išiel vlakom.

Prosím, je to v poriadku, keď mu preplatí zamestnávateľ cestu vlakom bez toho, aby predložil cestovný lístok?

Ďakujem pekne!
Tweety
01.11.12,07:27
Prosím, a poradíte mi ešte raz?

Pred pracovnou cestou bolo dohodnuté, že zamestnanec pôjde na pracovnú cestu vlakom alebo autobusom a zamestnanec išiel nakoniec vlastným autom, ale keďže to nemal dopredu odsúhlasené, chce preplatiť len sumu, ktorú by zaplatil, keby išiel vlakom.

Prosím, je to v poriadku, keď mu preplatí zamestnávateľ cestu vlakom bez toho, aby predložil cestovný lístok?

Ďakujem pekne!Áno je. Stačí, ak sa dôvod uvedie priamo v CP.
ELAST
01.11.12,07:37
Áno je. Stačí, ak sa dôvod uvedie priamo v CP.

Ďaaaakujem nádherne za pomoc!!!!!
Farks
05.11.12,11:07
Potrebujem pomôcť s nasledovným cestovným príkazom:
1 deň odchod z SK o 11 hodine príchod do CZ o 14:00
2 deň odchod z CZ o 12:00 hodine príchod na SK o 19:00

Aký má nárok na stravné? 2 x 600 CZK?

Ďakujem
Xanti
05.11.12,11:13
Potrebujem pomôcť s nasledovným cestovným príkazom:
1 deň odchod z SK o 11 hodine príchod do CZ o 14:00
2 deň odchod z CZ o 12:00 hodine príchod na SK o 19:00

Aký má nárok na stravné? 2 x 600 CZK?

ĎakujemDôležitý je čas prechodu cez hranice.

Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
Farks
05.11.12,11:20
Dôležitý je čas prechodu cez hranice.

Odchod z SK o 11 hodine prechod cez hranice o 12 hodine
2. deň prechod cez hranice z SVK o 18 hodine
Xanti
05.11.12,11:23
Odchod z SK o 11 hodine prechod cez hranice o 12 hodine
2. deň prechod cez hranice z SVK o 18 hodine No za prvý deň patrí 300 czk , za druhý 600 czk nakoľko ak by prešiel cez hranice o 11,59 tak mu patrí 600 czk, ak prejde cez hranice o 12,00 patrí mu 300 CZK.
zuzumojko
15.11.12,12:06
Ahojte, chcela by som sa opýtať ak šéf platil na pracovnej ceste ubytovanie aj obchodnému partnerovi...ako to zaúčtovať? Mám na faktúre z hotela na firmu aj izbu za tohto cloveka...
veronikasad
15.11.12,12:12
Ahojte, chcela by som sa opýtať ak šéf platil na pracovnej ceste ubytovanie aj obchodnému partnerovi...ako to zaúčtovať? Mám na faktúre z hotela na firmu aj izbu za tohto cloveka...
JU alebo PU ?
JAJA11
15.11.12,12:17
Ahojte, chcela by som sa opýtať ak šéf platil na pracovnej ceste ubytovanie aj obchodnému partnerovi...ako to zaúčtovať? Mám na faktúre z hotela na firmu aj izbu za tohto cloveka...

ako výdavok neovplývňujúci základ dane :o
zuzumojko
19.11.12,08:46
Ďakujem za odpoveď.
Ešte by som sa chcela opýtať..

Šéf odišiel na PC dňa 22/10/2012. Dopredu si dňa 17/10/2012 cez booking. com zaplatil kartou hotel - 2 izby v sume 118 EUR.
Dňa 23/10/2012 pri odchode z hotela doplatil kartou ešte parkovné a taxík v sume 23,31 a prevzal faktúru (pravdep. je to faktúra), kde boli vyčíslené všetky tieto platby spolu za 141,31 EUR.

Keďže to bolo platené kartou, môžem tento celý doklad zaúčtovať interným dokladom nie cez faktúru????
A to nasledovne?

/261 (platba kartou) 141,31 EUR
Ubytovanie šéf 518 (512) 65,84
Ubytovanie šéf DPH 343 13,17
Ubytovanie obch. partner(repre) 513 59
Taxi šéf 512 3,30

Nevadí, že ubytovanie bolo hradené dopredu (žiadna predfaktúra) a ja to zaúčtujem len jedným ID s dátumom vyúčtovania cesťáku a potom úhradu v banke ako platbu kartou?
nina1975
21.11.12,16:54
dobrý večer,

ja s booking.com nemám problém. Šefovia vždy dostanú na hoteli faktúru.

Vyúčtovania platieb firemnou kartou účtujem cez ID ale stretla som aj s tým že niektoré firmy maju samostatný druh (čiselný rad) pre tieto vyuctovania. Ale to je asi na každej firme. Uctovanie mam rovnake, akurát platby preúčtovávam na saldá jednotlivých zamestancov. Kolegovia mi urobia vyúčtovania k plabam kartou (cca 2x za mesiac), zaúčtujem jednotlivé položky podľa daňových dokladov na saldá zamestanancov a potom to vypárujem.
zuzumojko
22.11.12,06:24
Dakujem pekne. Takze aj ked je to faktura davam to do ID, ano?
nina1975
22.11.12,13:00
ano, u mna je to súčasť vyúčtovania zamestnanca, mám tam ja pokladničné doklady a pod. Ale podľa mňa ak by ste to chceli mať vedené v číselnom rade faktúr aj to sa dá.
IVEB
31.01.13,08:55
Zamestnanec má v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce Prievidza. Sídlo firmy je v Košiciach. Bydlisko má zamestnanec v Partizánskom. Raz za dva týždne sa konajú v sídle firmy t.j. v KE porady , na ktoré zamestnanec pricestuje autobusom resp. vlakom. Preukáže sa cestovným lístkom , ktorý však je z bydliska zamestnanca a nie z miesta výkonu práce uvedeného v PZ. Môžem mu uznať ako náhradu preukázateľných výdavkov cestovný lístok z bydliska do sídla firmy?
IVEB
01.02.13,12:06
To mi nikto neporadí?
Xanti
01.02.13,12:46
To mi nikto neporadí?http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-cestovnych-nahradach/

§ 2 Vymedzenie pojmov
(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.


Podľa mňa záleží na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom, čiže ak sa dohodnú, že na poradu do KE bude chodiť z miesta svojho pobytu, tak samozrejme patrí mu náhrada za cestovný lístok.
Bolo by nelogické aby zamestnanec, šiel do miesta výkonu práce a odtiaľ do KE . Aj časovo aj finanče. Kedže cesta do KE a z KE trvá nejakú tú dobu .
IVEB
01.02.13,13:22
Ďakujem
juskam
11.02.13,19:04
Chcem sa spýtať, ktorým kurzom prepočítam stravné ak pracovná cesta začala 1.4.12. (to bola nedeľa). Bude to kurz 2.4.2012 alebo 30.3.2012. Keď podľa zákona o cestovných náhradach platí: Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.
igorh32
17.02.13,06:55
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať na jednu vec.
Od 11.2.2013 do 15.2.2013 som absolvoval školenie na ktoré ma vyslal zamestnávateľ.Použival som sukromné vozidlo.
Chcem sa opýtať ako je to s cestovnými náhradami v tomto prípade.
Nemám ale žiadnu dohodu so zamestnávateľom o použití súkromného vozidla na tieto účely.
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
17.02.13,06:58
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať na jednu vec.
Od 11.2.2013 do 15.2.2013 som absolvoval školenie na ktoré ma vyslal zamestnávateľ.Použival som sukromné vozidlo.
Chcem sa opýtať ako je to s cestovnými náhradami v tomto prípade.
Nemám ale žiadnu dohodu so zamestnávateľom o použití súkromného vozidla na tieto účely.
Ďakujem za odpoveď.
Pri vyslaní na PC mal byť určený spôsob dopravy. Máš vôbec podpísaný cestovný príkaz? Cestovné náhrady zamestnáv. určí podľa Zákona o CN.
JAJA11
17.02.13,08:21
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať na jednu vec.
Od 11.2.2013 do 15.2.2013 som absolvoval školenie na ktoré ma vyslal zamestnávateľ.Použival som sukromné vozidlo.
Chcem sa opýtať ako je to s cestovnými náhradami v tomto prípade.
Nemám ale žiadnu dohodu so zamestnávateľom o použití súkromného vozidla na tieto účely.
Ďakujem za odpoveď.

bolo potrebné sa vopred dohodnúť so zamestnávateľom.... takže ak teraz nepristúpi zamestnávateľ na to, že vám preplatí súkromné auto a vy nemáte doklady o cestovnom, môže sa stať, že nebudete mať preplatenú cestu.... zamestnávateľ nie je povinný preplatiť cestu súkromným autom
Zimama
18.02.13,17:44
Prosím o radu resp. názory skúsenejších v takejto situácii:

Príklad:
a) Zamestnanec má v dochádzke pracovnú cestu uvedenú napr. od 11.00 do 14.00, pričom zároveň od 11.00 do 11.30 čerpal obedňajšiu prestávku. (t.j. na úplnom začiatku PC)
b) Zamestnanec má v dochádzke pracovnú cestu uvedenú napr. od 11.00 do 14.00, pričom zároveň od 13.30 do 14.00 čerpal obedňajšiu prestávku. (t.j. celkom na konci PC)

Môže byť prestávka na obed na začiatku alebo na konci pracovnej cesty?

Mne sa to takto celkom nezdá - pochopila by som, ak by napr. o 12.00 skončil pracovný výkon, od 12.00 do 12.30 by sa šiel (niekde do najbližšej reštiky) najesť (od zamestnávateľa dostávame SL) a od 12.30 do dajmetomu 12.50 by absolvoval cestu naspäť na pracovisko.

Ono to tak aj v skutočnosti je, že sa idem niekde mimo pracovisko najesť (závodnú jedáleň nemáme, takže sa bežne stravujeme "pomocou" SL v reštauráciách v blízkosti pracoviska) a odtiaľ idem rovno na PC, ale príde mi to akosi čudné dať si ten obed ako súčasť PC hneď na začiatku PC. Navyše si nie som istá, či si to môžem do CP napísať napr. takto:

11.30 - 11.35 cesta z pracoviska do reštaurácie (ktorú mám presne na trase - tou istou cestou by som išla, keby som šla z pracoviska rovno na miesto výkonu práce v rámci PC)
11.35 - 12.05 obed
12.05 - 12.10 pokračovanie v ceste do miesta výkonu práce
12.15 - 14.00 výkon práce
14.05 - 14.15 cesta z miesta výkonu práce naspäť na pracovisko

Alebo v opačnom garde:
11.30 - 11.40 cesta z pracoviska na miesto výkonu práce v rámci PC
11.45 - 13.00 výkon práce
13.05 - 13.10 cesta do reštaurácie (ktorú mám presne na trase)
13.10 - 13.40 obed
13.40 - 13.50 cesta z obedu naspäť na pracovisko

A tiež si asi nemôžem zapísať ako miesto začiatku PC reštauráciu "U babičky" - alebo áno, keď mi to zamestnávateľ takto pred nástupom cesty povolí? :---

Mylím, že toto neupravuje ani ZP ani ZoCN, no jednoducho ten obed na úplnom začiatku alebo na úplnom konci PC mi príde akosi čudný, nehovoriac o tom, že niektorí zamestnanci si takto (podľa mňa) "natiahnu" trvanie PC tak, aby bolo nad 5 hodín, teda aby mali namiesto SL nárok na "diéty", lebo je to pre zamestnanca finančne výhodnejšie...
Obávam sa ale, že kontrola od zriaďovateľa by takéto obedy na začiatku a na konci PC mohla považovať za neefektívne vynakladanie financií...
Tweety
18.02.13,17:54
S prestávkami je to tak.
§ 91
Prestávky v práci
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.

(6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.
Zimama
18.02.13,18:39
S prestávkami je to tak.
§ 91
Prestávky v práci
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.

(6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.


Ďakujem, Majka, za odpoveď, hoci si mi ňou, bohužiaľ, nepomohla - § 91 poznám, akurát nerozumiem, čo si mám "v ľudskej reči" a celkom konkrétne predstaviť pod tým, čo si "vyzelenila" a teda tiež neviem, ako to súvisí s problémom, ktorý som nastolila v mojom príspevku (nejde mi o prestávku ako takú, ale o jej - často aj účelové - umiestnenie na začiatok alebo na koniec pracovnej cesty).

Mohla by si mi, prosím, bližšie vysvetliť to zelené? :) Možno mi to potom už dá zmysel - ale nie som mzdárka ani personalistka, na žiadnom školení som nebola, som len "samouk", a tak nerozumiem niektorým (mnohým) veciam, ktoré sú Vám-odborníkom jasné... Ďakujem! :)
veronikasad
18.02.13,19:16
Prosím o radu resp. názory skúsenejších v takejto situácii:

Príklad:
a) Zamestnanec má v dochádzke pracovnú cestu uvedenú napr. od 11.00 do 14.00, pričom zároveň od 11.00 do 11.30 čerpal obedňajšiu prestávku. (t.j. na úplnom začiatku PC)
b) Zamestnanec má v dochádzke pracovnú cestu uvedenú napr. od 11.00 do 14.00, pričom zároveň od 13.30 do 14.00 čerpal obedňajšiu prestávku. (t.j. celkom na konci PC)

Môže byť prestávka na obed na začiatku alebo na konci pracovnej cesty?

Mne sa to takto celkom nezdá - pochopila by som, ak by napr. o 12.00 skončil pracovný výkon, od 12.00 do 12.30 by sa šiel (niekde do najbližšej reštiky) najesť (od zamestnávateľa dostávame SL) a od 12.30 do dajmetomu 12.50 by absolvoval cestu naspäť na pracovisko.

Ono to tak aj v skutočnosti je, že sa idem niekde mimo pracovisko najesť (závodnú jedáleň nemáme, takže sa bežne stravujeme "pomocou" SL v reštauráciách v blízkosti pracoviska) a odtiaľ idem rovno na PC, ale príde mi to akosi čudné dať si ten obed ako súčasť PC hneď na začiatku PC. Navyše si nie som istá, či si to môžem do CP napísať napr. takto:

11.30 - 11.35 cesta z pracoviska do reštaurácie (ktorú mám presne na trase - tou istou cestou by som išla, keby som šla z pracoviska rovno na miesto výkonu práce v rámci PC)
11.35 - 12.05 obed
12.05 - 12.10 pokračovanie v ceste do miesta výkonu práce
12.15 - 14.00 výkon práce
14.05 - 14.15 cesta z miesta výkonu práce naspäť na pracovisko

Alebo v opačnom garde:
11.30 - 11.40 cesta z pracoviska na miesto výkonu práce v rámci PC
11.45 - 13.00 výkon práce
13.05 - 13.10 cesta do reštaurácie (ktorú mám presne na trase)
13.10 - 13.40 obed
13.40 - 13.50 cesta z obedu naspäť na pracovisko

A tiež si asi nemôžem zapísať ako miesto začiatku PC reštauráciu "U babičky" - alebo áno, keď mi to zamestnávateľ takto pred nástupom cesty povolí? :---

Mylím, že toto neupravuje ani ZP ani ZoCN, no jednoducho ten obed na úplnom začiatku alebo na úplnom konci PC mi príde akosi čudný, nehovoriac o tom, že niektorí zamestnanci si takto (podľa mňa) "natiahnu" trvanie PC tak, aby bolo nad 5 hodín, teda aby mali namiesto SL nárok na "diéty", lebo je to pre zamestnanca finančne výhodnejšie...
Obávam sa ale, že kontrola od zriaďovateľa by takéto obedy na začiatku a na konci PC mohla považovať za neefektívne vynakladanie financií...
Ľubka, čas trvania pracovnej cesty je zhodný s pracovnou dobou zamestnanca, alebo časť smeny strávi vo firme, odkial nastupuje na pracovnú cestu ?

K zvýraznenému (čo si sa pýtala Majky). Prestávka na obed sa započítava do pracovnej smeny v prípade špecifických prác, kedy obeduješ priamo na pracovisku, z technických príčin nemôžeš prerušiť výkon práce)
avalik
18.02.13,19:17
zelene su nove ustanovenia platne po poslednej novele - je to kopirovane zo ZP publikovaneho tu na porade
avalik
18.02.13,19:33
Zimama, ja by som vychadzala z toho, v akom case je urcena prestavka na obed. Dalsia vec, zamestnavatel nepovoluje cas nastupu na PC ale urcuje ... je na zamestnavatelovi/veducom pracovnikovi kedy urci napr. nastup na PC

Napr. ked je urcene, ze prestavku na obed je mozne cerpat v case od 12:00 do 13:00, tak ja ako veduci, urcim nastup PC o 12:30 - tym zamestnancovi umoznim sa naobedovat. Ak to ale nie je mozne (napriklad odchod dopravneho prostriedku, v tom pripade si prestavku na obed zamestnanec urobi v case trvania PC. Toto je ale na zodpovednosti veduceho pracovnika, nie uctovnika.
Zimama
18.02.13,20:52
Ľubka, čas trvania pracovnej cesty je zhodný s pracovnou dobou zamestnanca, alebo časť smeny strávi vo firme, odkial nastupuje na pracovnú cestu ?

K zvýraznenému (čo si sa pýtala Majky). Prestávka na obed sa započítava do pracovnej smeny v prípade špecifických prác, kedy obeduješ priamo na pracovisku, z technických príčin nemôžeš prerušiť výkon práce)

Ďakujem, Veronika! :)

K Tvojej otázke - pred PC je z-c na pracovisku, čiže odtiaľ nastupuje na PC a tam sa aj po jej skončení vracia.

U nás nejde o žiadny špecifický druh práce, že by sme si nemohli urobiť normálnu polhodinovú prestávku.


Zimama, ja by som vychadzala z toho, v akom case je urcena prestavka na obed. Dalsia vec, zamestnavatel nepovoluje cas nastupu na PC ale urcuje ... je na zamestnavatelovi/veducom pracovnikovi kedy urci napr. nastup na PC

Napr. ked je urcene, ze prestavku na obed je mozne cerpat v case od 12:00 do 13:00, tak ja ako veduci, urcim nastup PC o 12:30 - tym zamestnancovi umoznim sa naobedovat. Ak to ale nie je mozne (napriklad odchod dopravneho prostriedku, v tom pripade si prestavku na obed zamestnanec urobi v case trvania PC. Toto je ale na zodpovednosti veduceho pracovnika, nie uctovnika.

Vďaka aj Tebe, 1Dara! :)

Naša práca je na druhej strane špecifická v tom, že pri PC sa často prispôsobujeme požiadavkám škôl (ich režimu hodín a prestávok), takže ani nemáme určený presný čas na čerpanie obedňajších prestávok, lebo to by sme sa niekedy nenajedli aj celý týždeň:--- - napr. odchádzam z pracoviska do školy o 9.30 a končím tam o 14.00, niekedy je to tak aj 3-4 dni za sebou, takže ani nemáme určené rozpätie na čerpanie prestávok, platí len, že nemôžu byť na začiatku ani na konci pracovnej smeny.
V zásade nevidím problém v tom, ak v škole skončím a idem sa najesť do reštaurácie, ktorú tak či tak mám na trase škola-pracovisko, ale tým pádom to nemôže byť úplne na konci PC. Problém by pre mňa bol aj v tom, keby som sa od tej trasy odchýlila a išla sa najesť niekde úplne inde, čo ani nemám uvedené v CP (keby ma tam, nedajbože, zrazilo auto, neviem, či by som odôvodnila, že v rámci PC som sa bola najesť niekde úplne inde v meste, keď som sa mohla najprv vrátiť do roboty a až takto po skončení PC ísť do reštiky, ktorú máme 5 minút od pracoviska a kde bežne chodíme...).

(Myslím, že ak mám v CP napísané, že idem z Ružičkovej ulice na Fialkovú a naspäť z Fialkovej na Ružičkovú, mala by som ísť najkratšou možnou trasou, nie cez Púpavovú ulicu, ktorá je na opačnej strane mesta, či...?)
avalik
18.02.13,21:46
Ďakujem, Veronika! :)

K Tvojej otázke - pred PC je z-c na pracovisku, čiže odtiaľ nastupuje na PC a tam sa aj po jej skončení vracia.

U nás nejde o žiadny špecifický druh práce, že by sme si nemohli urobiť normálnu polhodinovú prestávku.



Vďaka aj Tebe, 1Dara! :)

Naša práca je na druhej strane špecifická v tom, že pri PC sa často prispôsobujeme požiadavkám škôl (ich režimu hodín a prestávok), takže ani nemáme určený presný čas na čerpanie obedňajších prestávok, lebo to by sme sa niekedy nenajedli aj celý týždeň:--- - napr. odchádzam z pracoviska do školy o 9.30 a končím tam o 14.00, niekedy je to tak aj 3-4 dni za sebou, takže ani nemáme určené rozpätie na čerpanie prestávok, platí len, že nemôžu byť na začiatku ani na konci pracovnej smeny.
V zásade nevidím problém v tom, ak v škole skončím a idem sa najesť do reštaurácie, ktorú tak či tak mám na trase škola-pracovisko, ale tým pádom to nemôže byť úplne na konci PC. Problém by pre mňa bol aj v tom, keby som sa od tej trasy odchýlila a išla sa najesť niekde úplne inde, čo ani nemám uvedené v CP (keby ma tam, nedajbože, zrazilo auto, neviem, či by som odôvodnila, že v rámci PC som sa bola najesť niekde úplne inde v meste, keď som sa mohla najprv vrátiť do roboty a až takto po skončení PC ísť do reštiky, ktorú máme 5 minút od pracoviska a kde bežne chodíme...).

(Myslím, že ak mám v CP napísané, že idem z Ružičkovej ulice na Fialkovú a naspäť z Fialkovej na Ružičkovú, mala by som ísť najkratšou možnou trasou, nie cez Púpavovú ulicu, ktorá je na opačnej strane mesta, či...?)

zakonnik prace vyzaduje oznamenie prestavok na odpocinok - nemate to uvedene v pracovnom poriadku? tam kde je definovany zaciatok a koniec pracovneho casu.

suhlasim, ze treba dodrziavat "trasu" PC :)
monr
12.09.13,08:45
Dobrý deň, poprosím aj ja o radu: 4 naši zamestnanci boli na dvojdňovej služobnej ceste v Maďarsku. Na zvlášť faktúre majú ubytovanie, na druhej majú napísané iba reštauračné služby, ale nie je špecifikované, či to boli obed, večera, a pod. Bude stačiť, keď mi dajú prehlásenie, že v týchto reštauračných službách mali zabezpečený za 1.deň obed a večera, a 2.deň raňajky a obed, aby som im nemusela krátiť stravné, nakoľko neviem zistiť, čo si v rámci tých reštauračných služieb platili? Stravné budem samozrejme počítať podľa stravného určerného pre Maďarsko. V zákone som našla prípad vyhlásenia len pre prípad krátenia stravného (že nemusí byť vydokladované). ďakujem
avalik
12.09.13,08:48
objednavku k tym restauracnym sluzbam nemas?
monr
12.09.13,08:55
nie, objednávku na stravu nemali, v hotelovej reštaurácii sa najedli a potom im to zhrnuli do jednej sumy na celkovej faktúre.
Viera R.
12.09.13,11:33
Keď je faktúra za ubytovanie zvlášť ja by som preplatila stravné podľa času stráveného v Maďarsku a faktúru za stravu neuvádzať do vyúčtovania iba fa za ubytovanie.
monr
12.09.13,11:44
Keď je faktúra za ubytovanie zvlášť ja by som preplatila stravné podľa času stráveného v Maďarsku a faktúru za stravu neuvádzať do vyúčtovania iba fa za ubytovanie.
Vierka, ďakujem, pôvodne to aj tak bolo zmýšľané, len mi išlo hlavne o to čestné prehlásenie, že nemali nejaké jedlo v rámci ubytovania. Ja im totiž veriť môžem, že si trebárs raňajky platili sami, ale napr. vedúca, čo kontroluje vypracované vyúčtovanie veriť nemusí, nakoľko v prevažnej časti hotelov sú raňajky v cene ubytovania. Či sa s tým niekto nestretol.
JAJA11
12.09.13,11:55
Keď je faktúra za ubytovanie zvlášť ja by som preplatila stravné podľa času stráveného v Maďarsku a faktúru za stravu neuvádzať do vyúčtovania iba fa za ubytovanie.
Vierka, ďakujem, pôvodne to aj tak bolo zmýšľané, len mi išlo hlavne o to čestné prehlásenie, že nemali nejaké jedlo v rámci ubytovania. Ja im totiž veriť môžem, že si trebárs raňajky platili sami, ale napr. vedúca, čo kontroluje vypracované vyúčtovanie veriť nemusí, nakoľko v prevažnej časti hotelov sú raňajky v cene ubytovania. Či sa s tým niekto nestretol.
to by musela najskôr vedúca dokázať, že raňajky mali.... ak im to nedokáže, tak im musí preplatiť plné stravné.... kto objednával hotel? ten človek vie, či mali raňajky alebo nie.... ja osobne by som to neriešila, zvlášť, keď strava bola na inej faktúre, tú by som vylúčila z nákladov a zamestnanci majú nárok na plné stravné
Danielam
20.09.13,13:39
Prosím Vás, potrebovala by som poradiť pri výpočte stravného kombinovaná cesta na SK a v PL.

PE SK nástup 24.6.2013 5:30

DK SK vykladka 24.6.2013 7:45

Trstená SK 24.6.2013 9:50

Trstená-Chyžné PL 24.6.2013 10:05 SK 4h 35min

Nowy Targ PL výkladka 24.6.2013 10:55

Pcim PL nákladka 24.6.2013 14:00

Pcim PL odchod 24.6.2013 16:00

Trstená-Chyžné PL 24.6.2013 17:20 PL 7 hod. 15 min

Trstená SK 24.6.2013 17:40

PE SK koniec 24.6.2013 20:00 SK 2h 40min

Postupujem správne ak som nasčítala:
hodiny na SK t.j. 7h 15min = stravné 4,00€
hodiny v PL t.j. 7h 15 min = stravné 18,50€
Spolu vyplatené: 22,50€

Ašak zamestnanec ma na tento deň stravný lístok (strava zabezpečená v zariadení) takže stravenku použiť nemohol....čo v takomto prípade? na budúci mesiac mu budem krátiť stravenky o jednu menej?a stravné na tento deň mu vyplatím v CP.
ďakujem.
avalik
20.09.13,13:44
podla mna to mas dobre spocitane
ano o ten jeden stravny listok mu das menej na buduci mesiac
Danielam
20.09.13,14:12
podla mna to mas dobre spocitane
ano o ten jeden stravny listok mu das menej na buduci mesiac
ďakujem ti :)