koryt
02.07.07,11:49
Prosím Vás neviete niekto poradiť ako má vyzerať splnomocnenie na užívanie osobneho motorového vozidla pri ceste do Chorvátska, ak si ho požičiavam od súkromnej osoby a nie som jeho majiteľom? Aké máte skúsenosti, je treba mať aj úradný preklad splnomocnenia do anglického (poprípade Chorvátskeho) jazyka?

Dakujem
misomiso
03.07.07,19:58
A naco take spolomocnene? To ako ja nemozem soferovat cudzie auto?
Lion Topoľčany
03.07.07,20:06
Ak niekomu šibne na hranici, tak je úžasný problém. Ja som tak bola s mojím manželom na služobke a colníci nás takto zastavili pred bulharskou hranicou
a rokovanie malo byť v Sofii a nepustili nás ďalej. Nič nepomohlo-prosenie, úplatok, no nič. Viete ako sme to nakoniec vyriešili ? Ubytovali sme sa v pohraničnom meste a na jednanie do Sofie sa išlo taxíkom. Hrôza ...
Na každý pád sa treba zichrovať splnomocnením, najlepšie aspoň s 2 razítkami: razítko na preklad a razítko-overenie podpisu tej súkromnej osoby, ktorá vlastní auto resp. razítko firmy, ktorá auto požičiava. Odporučila by som anglickú verziu...
jajko50
04.07.07,05:18
Mal som podobný prípad pred nejakým časom. Bol som v krajinách bývalej Juhoslavie , konkretne v Srbsku s nie vlastným vozidlom a po predošlom upozornení som sa vyzbrojil takým splnomocnením a colnici to veru riadno študovali a súhlasne kývli, že v poriadku. Len si presne nespomínam, či som to mal v srbštine--myslím, že bol aj preklad k tomu. Sicher je sicher sa vraví. predídeš problemom. Pekne sa na všetko priprav.
martina12
04.07.07,05:20
ahoj, mám takého splnomocnenie, sama ho musím mať pri ceste do zahraničia, ale neviem ho tu pripojiť. Ak mi dáš tvoju e.mailovú poštu, rada Ti ho pošlem.
martina12
04.07.07,05:24
snáď sa mi podarilo pripojiť prílohu
Leila2006
04.07.07,05:42
Do Chorvátska chodíme často, tiež máme takéto splnomocnenie stále so sebou, ale zatiaľ to od nás nikto nežiadal. Nezabudni na notárske overenie.
koryt
04.07.07,07:46
Srdečná vďaka. Veľmi ste ma potešili.Práve takéto splnomocnenie som márne hľadal. ;) :)
Jozef Mihál
08.07.07,07:45
Práve som sa vrátil z Chorvátska, splnomocnení som mal plný jeden šuflík v aute (mohla sa tam vojsť ďalšia nafukovačka...) a nikto nikde nič odo mňa nechcel.

Keď na to príde, splnomocnenie na použitie cudzieho auta by ste mali mať aj keď s cudzím autom jazdíte po Slovensku.
misomiso
09.07.07,15:27
Práve som sa vrátil z Chorvátska, splnomocnení som mal plný jeden šuflík v aute (mohla sa tam vojsť ďalšia nafukovačka...) a nikto nikde nič odo mňa nechcel.

Keď na to príde, splnomocnenie na použitie cudzieho auta by ste mali mať aj keď s cudzím autom jazdíte po Slovensku.

No nechem sa hadat, ale tu na Porade nebyva velmi zvykom tvrdit "by ste mali mat", pretoze bud je na to zakon a musite mat, alebo na to nie je zakon a nemusite mat.

Vie teda niekto, ako to je z hladiska zakona (napr. na Slovensku?)
koryt
09.07.07,21:27
Ano je nato zakon.Pri ceste do Chorvatska pozicanym autom musi byt splnomocnenie a overene.
Lion Topoľčany
10.07.07,04:33
Ano je nato zakon.Pri ceste do Chorvatska pozicanym autom musi byt splnomocnenie a overene.

Áno, súhlasím. Ak ho nepýtajú na hraniciach, tak mal napr.Jožho Mihál šťastie. O jednu starosť menej...
Betina2
10.07.07,10:31
Tvoje splnomocnenie je super, že je vo viacerých jazykoch. Ja som ho mala od mojej mamy ako držiteľa vozidla tento rok so sebou, ale len v slovenčine, lebo úradný preklad sme nestihli. Ale bolo to úradne notársky overené. Mala som to priložené pri TP a zelenej karte, ale našťastie to nikto nekontroloval. Nabudúce si dám spraviť to Tvoje.
Jozef Mihál
10.07.07,11:01
No nechem sa hadat, ale tu na Porade nebyva velmi zvykom tvrdit "by ste mali mat", pretoze bud je na to zakon a musite mat, alebo na to nie je zakon a nemusite mat.

Vie teda niekto, ako to je z hladiska zakona (napr. na Slovensku?)
Vyzerá to tak, že svojim tvrdením o potrebe splnomocnenia aj na Slovensku som prestrelil, po asi hodine hľadania v rôznych predpisoch a vyhláškach v oblasti cestnej premávky a pod. som nič podobné nenašiel. Takže zrejme na Slovensku splnomocnenie na vedenie cudzieho vozidla potrebné nie je.
Jozef Mihál
10.07.07,11:03
Áno, súhlasím. Ak ho nepýtajú na hraniciach, tak mal napr.Jožho Mihál šťastie.
Opakujem, mal som splnomocnení plný jeden šuflík v aute, takže skôr som mal smolu, že odo mňa nič nechceli. Tak som sa tešil, ako si to bude Chorvát študovať...
Denda
10.07.07,11:38
No nechem sa hadat, ale tu na Porade nebyva velmi zvykom tvrdit "by ste mali mat", pretoze bud je na to zakon a musite mat, alebo na to nie je zakon a nemusite mat.

Vie teda niekto, ako to je z hladiska zakona (napr. na Slovensku?)
No jeden problém pri používaní služobného automobilu tu možno máme. Viac tento link: http://www.porada.sk/t44365-p2-kontrola-knihy-jzd-prslunkom-pz.html

PS: Doporučujem naozaj cestovný príkaz. Sú to nerpíjemné veci hlavne v prípade ak sa stane nehoda s úrazom.
Leila2006
10.07.07,12:22
No jeden problém pri používaní služobného automobilu tu možno máme. Viac tento link: http://www.porada.sk/t44365-p2-kontrola-knihy-jzd-prslunkom-pz.html

PS: Doporučujem naozaj cestovný príkaz. Sú to nerpíjemné veci hlavne v prípade ak sa stane nehoda s úrazom.

mimotemy Prešla som si tú diskusiu - a nepochopila som ju celkom, bolo tam dosť irónie na môj vkus. Ak to niekto podložil paragrafmi, asi na tom bude niečo pravdy.
sonachr
18.07.07,11:11
Tiez ideme pozicanym autom do Chorvatska, to splnomocnenie od Martiny som si stiahla -dakujem.A este by ma zaujimalo, ci overenie staci na matrike?
dana9
18.07.07,11:23
Vyzerá to tak, že svojim tvrdením o potrebe splnomocnenia aj na Slovensku som prestrelil, po asi hodine hľadania v rôznych predpisoch a vyhláškach v oblasti cestnej premávky a pod. som nič podobné nenašiel. Takže zrejme na Slovensku splnomocnenie na vedenie cudzieho vozidla potrebné nie je.



Taketo splnomocnenie je potrebne v zmysle colnych predpisov, keďže použitím vozidla, ak je zahraničným tovarom, sa vozidlo dostáva do režimu dočasné použitie, pointou je, že režim dočasné použitie umožňuje, aby sa zahraničný tovar,ktorý má byť spätne vyvezený v nezmenenom stave s výnimkou bežného opotrebenia v dôsledku jeho používania, použil na colnom území s úplným alebo čiastočným oslobodením od dovozného cla bez uplatnenia obchodnopolitických opatrení. Takže to sa rieši vzťah únia vs. tretie štáty.

V minulosti to bolo upravené v colnom zákone § 338, teraz to bude niekde v colnom kódexe predpokladám, len nemám čas to presne hľadať.
dad111
27.07.07,09:57
Jednym z dovodov, preco musis mat taketo splnomocnenie by mohla byt aj otazka zodpovednosti za skody sposobene prevadzkou vozidla. Aj ked mas zelenu kartu, pri nehode musi poisteny prehlasit, ze jazda bola uskutocnena s jeho suhlasom, a ziada poistovnu o vysporiadanie skody. Pred casom som musel napriklad pre firemnych vodicov vybavovat podobne prehlasenie pre uzemie Slovinska. Tamojsie urady pozadovali overit text u notara a prelozit text tlmocnikom s opravnenim uznavanym na uzemi Slovinska. Prelozeny musel byt aj text razitka notara. Ak niekto zhanal takeho tlmocnika vie o com to je. Vtedy boli na uzemi SR dvaja. Jedna z toho dlhodobo zila na uzemi Slovinska. Debata so Slovinskym ploicajtom v pripade problemov nie je prijemna. Netvrdim, ze to tak bude. Len som chcel prilozit svoju skusenost a nazor. Pocitaj ale so vsetkym. Papier si rozhodne zober.
TOKY
18.08.07,10:53
Vyplnila som splnomocnenie a chcela som si dať overiť podpis na matrike, odmietli ma, lebo že vraj oni môžu overiť podpis max. na dvojjazyčných listinách. Išla som k notárke ona ma odmietla tiež. Dôvod: ona nemôže, lebo nerozumie tomu čo je tam napísané. Mám napísať splnomocnenie v slovenskom jazyku, dať si overiť podpis a potom si to dať úradne preložiť. Tak som išla pre zmenu k notárovi tam som už uspela. Mal z Vás niekto takýto problém, alebo som len ja jediná mala takéto "štastie"???
Katy a R
18.08.07,11:39
Ako je to, keď ide manžel mojím autom? (aj keď je vlastne naše). Tiež potrebuje splnomocnenie?
dad111
20.08.07,07:09
Ako je to, keď ide manžel mojím autom? (aj keď je vlastne naše). Tiež potrebuje splnomocnenie?
Splnomocnenie musi mat kazdy, kto riadi auto, ktore je v papieroch pisane na inu osobu. Policajt na ceste nema odkial zistit, kto je s kym zosobaseny a uz vobec nie aky majetok maju spolu. To len okrem inych dovodov.
maca88
21.08.07,09:34
Tiež mám jednu otázku ohľadom splnomocnenia na ceste do Chorvátska. Ako máme postupovať keď auto je služobne, s možnosťou využívania aj na súkromné účely. Slovenské splnomocnenie máme aj keď som si nie istá či je aj overené notárom. Zamestnávateľ je medzinárodná spoločnosť, ktorá má v SR 1 konateľa, ktorý podpisuje dokumenty, ale priame stretnutie s ním je problematické a dostať ho k notárovi je absolútne nereálne. :confused:
cico22
17.04.08,15:22
Ahojte, v juni idem pozicanym autom do Grecka cez Srbsko, Macedonsko tak to splnomocnenie asi zoberiem so sebou!!!!!!!!!!!!!!!!:)
petmar
17.04.08,18:20
A keď ja riadim auto, ktoré je napísané na rodinného príslušníka, ktorý sedí pri mne (je nešofér) - to je už dosť špecifický prípad - musím mať splnomocnenie ?!?
Chobot
18.04.08,07:19
A keď ja riadim auto, ktoré je napísané na rodinného príslušníka, ktorý sedí pri mne (je nešofér) - to je už dosť špecifický prípad - musím mať splnomocnenie ?!?

Zase neprháňajme...

Účelom splnomocnenia je zabrániť neoprávnenému používaniu auta cudzou osobou (najmä pri prevoze kradnutých áut). Pokiaľ je majiteľ prítomný, tak nemôže ísť o odcudzené auto. Majiteľ priamo na mieste môže potvrdiť súhlas s používaním auta.
petmar
19.04.08,03:19
Nepreháňam, mám tento prípad, jedná sa o invalidných ľudí...
AK je to tak, tak môžeme fičať....:)
Chobot
19.04.08,15:52
Nepreháňam, mám tento prípad, jedná sa o invalidných ľudí...
AK je to tak, tak môžeme fičať....:)

Nemymslel som, že ty preháňaš, myslel som, že nepreháňajme to s tou byrokraciou - na všetko netreba bumážku.;)
petmar
19.04.08,17:10
V zahraničí sme my bežní ľudia takí bezmocnejší k "orgánom", preto sa radšej snažíme zabezpečiť zo všetkých strán, aby sme sa o to viac mohli venovať dovolenkovým radostiam. Asi je to tým.
palčo
22.04.08,18:42
Povedzme takýto prípad: Auto mám na lízing, majiteľom je lízing.spoločnosť, ale v tech.preujaze som uvedený ja ako držiteľ osvedčenia. Myslím, že splnomocnenie mi netreba. Čo vy na to?
palčo
24.04.08,14:30
Nikto?
Chobot
25.04.08,09:19
Nikto?

Ako som už uviedol vyššie, to splnomocnenie je za účelom eliminovať trestnú činnosť spojenú s vozidlom - najmä prevoz kradnutých áut.

Vži sa do kože rakúskeho policajta, ktorý si pri cestnej kontrole zoberie do rúk tvoje doklady (pas, OP, VP) a doklady auta (TP). Nájde tam súvislosť medzi tebou a vlastníctvom auta? Je zrejmé z tých dokladov, že si oprávnený užívať auto (alebo že si majiteľom auta?)? Ak áno, tak je to v poriadku, splnomocnenie nepotrebuješ.
palčo
30.04.08,20:05
Ďakujem. Už budem kľudnejší.
Reprografia
25.06.08,12:40
Ja by som mala otázku. Tiež chceme požičať služobné vozidlo na súkromné účely zamestnancovi do Chorvátska. Vozidlo však máme na leasing - t.j. leasingovka je jeho majiteľom. Kto podpíše splnomocnenie za majiteľa?
Díki
milan.galfy
21.07.08,05:10
Je to super, ja som take splnomocnenie tiez hladal. Dakujem, dakujem
SeXi
01.08.08,06:12
Ja by som mala otázku. Tiež chceme požičať služobné vozidlo na súkromné účely zamestnancovi do Chorvátska. Vozidlo však máme na leasing - t.j. leasingovka je jeho majiteľom. Kto podpíše splnomocnenie za majiteľa?
Díki

Tak toto by zaujímalo aj mňa.
Chobot
01.08.08,07:11
Tak toto by zaujímalo aj mňa.

Prečítaj si môj príspevok č. 33, odpoveď tam síce nie je, ale si ju z toho ľahko odvodíš.
Rozalka
01.08.08,08:27
Martina12 priložila splnomocnenie
http://www.porada.sk/492648-post6.html
no mne sa nepáčilo z estetického hľadiska, tak som si ho trochu upravila. Prikladám.
P.Zuzana
03.08.08,20:07
Ďakujem za tip na formulár, ideme síce súkromne, no myslím, že by to malo stačiť.
davidkoo
15.10.08,13:15
Odpoveď najmä pre vodičov s lízingom:
Splnomocnenie treba v prípade, ak vodič daného vozidla nie je uvedený v TP.

Čiže palčo: Tebe splnomocnenie netreba.

Ale ešte som sa nedopátral, kto potvrdzuje splnomocnenie ak je ho treba..
sulko
26.02.09,07:18
ja by som potreboval splnomocnenie pre brata na dlhodobe uzivanie mojho mot. vozidla v ramci EU, nevie niekto ako by to malo vyzerat??? potrebujem hlavne aby tam bolo uvedene ze si pocas uzivania zodpoveda za techn. stav povinnu vybavu atd..-ako by to malo vyzerat???
dad111
26.02.09,20:39
To splnomocnenie je potrebne skutocne len preto, aby vodic preukazal, ze je opravneny pouzivat motorove vozidlo, ktoreho nie je vlastnikom, teda v papieroch je ine ako jeho meno. To, co tam chces Ty je tam zbytocne pisat. Precitaj si povinnosti prevadzkovatela a povinnosti vodica. Za skody sposobene prevadkou vozidla zodpoveda prevadzkovatel. Ten nesmie prikazat ani dovolit, aby bolo na jazdu pouzite vozidlo,ktore nevyhovuje predpisom. Vodic je zase okrem ineho povinny pred jazdou skontrolovat potrebne veci a nesmie na jazdu pouzit vozidlo nevyhovujuce predpisom. Svojich zakonnych povinosti sa neda zbavit ziadnym prehlasenim. Zda sa mi to byt akesi cudne, ale myslim, ze by to mohlo vyriesit spisanie akehosi odovzdavacieho protokolu s uvedenim stavu a supisom zavad pri odovzdavani, ale medzi surodencami? Najjednduchsie by to bolo ak je to nadlho auto prepisat na neho, inak, zakonna poistka, STK a podobne veci su Tvoja starost.
sulko
27.02.09,06:35
myslim ze na rodinnych prislusnikov, zamestnancov nejake splnomocnenia netreba. asi vytlacim len to medzinarodne, a v slovenskej casti to prepisem ze povolujem jazdu v celej EU, s tym, ze to splnomocnenie bude potrebne len pre zahranicie.
boog
12.07.09,08:41
veľmi mi pomohlo to splnomocnenie, ďakujem
vierabih
12.07.09,14:02
musiš mať splnomocnenie lebo si žiadaju zelenu kartu a technicky na hraniciach a to by bolo na ine priezvisko.
ibamarosko
14.07.09,21:24
Vie niekto poradiť aký doklad by mal myť konatel firmy ked ide služobným vizidlom do zahraničia. Auto je na lízing a v TP je majitel lizingovka a drzitel je uvedeny nazov firmy? Ma si vypisať splnomocnenie sam sebe?
SRC
18.07.09,12:56
dakujem pomohlo
anilix
18.07.09,18:35
Dobry den,

chcel by som sa spytat ako je to so splnomocnenim, ak pojdeme na otcovom aute. Adresa trvaleho bydliska je rovnaka. Je to iba o policajtoch ? Dakujem
peter_tt
19.07.09,19:52
dakujem, uz som to dlho hladal na webe, ale taketo splnomocnenie som nenasiel.... si poklad... :-)
martin27
11.08.09,07:24
Vie niekto poradiť aký doklad by mal myť konatel firmy ked ide služobným vizidlom do zahraničia. Auto je na lízing a v TP je majitel lizingovka a drzitel je uvedeny nazov firmy? Ma si vypisať splnomocnenie sam sebe?
mam rovnaku otazku. ako ibamarosko v prispevku cislo 47, lebo je to dost zaujimava vec, ale myslim si ze konatel sa moze preukazat vypisom z obchodneho registra (overena kopia), co by malo postacovat kazdemu jednemu prislunikovi
mna by to skor zaujimalo v kombinacii, ze majitelom auta je leasingovka, drzitelom je firma a zamestnanec firmy ide do zahranicia - komu kto tam dava splnomocnenie?
gray
31.08.09,13:29
mam rovnaku otazku. ako ibamarosko v prispevku cislo 47, lebo je to dost zaujimava vec, ale myslim si ze konatel sa moze preukazat vypisom z obchodneho registra (overena kopia), co by malo postacovat kazdemu jednemu prislunikovi
mna by to skor zaujimalo v kombinacii, ze majitelom auta je leasingovka, drzitelom je firma a zamestnanec firmy ide do zahranicia - komu kto tam dava splnomocnenie?
Ja som napisal splnomocnenie, ze ja, ako konatel spolocnosti a v mene spolocnosti, potvrdzujem, ze ja osobne (ako fyzicka osoba) som opravneny pouzivat vozidlo pri cestach do zahranicia.
Napisal som to v 3 jazykoch - slovencine, anglictine a rustine.
Presne znenie mam niekde v aute... Majitelom auta je leasingovka, drzitelom je firma. Notarovi som ukazal vypis z OR.
Neviem ako to funguje v Chorvatsku, ale na Ukrajine podobne splnomocnenie striktne vyzaduju. Pouzil som to viackrat, a nebol ziadny problem. Naopak, videl som ludi ktorym nedovolili vstup s cudzim autom bez splnomocnenia.
makaveli1406
03.06.10,22:27
Napisal som si splnomocnenie pre pouzivanie cudzieho/zvereneho vozidla v slovenskom a anglickom jazyku a dam si ho uradne overit. Bude mi taketo splnomocnenie platit v Chorvatsku, Nemecku, Madarsku a vsade kde je vyzadovane alebo musi byt v jazyku danej krajiny?
insidex
04.08.10,13:45
Dobry den,

vie mi niekto poradit ako napisat splnomocnenie ked chcem pouzit v Chorvatsku firemne vozidlo spolocnosti kde som aj konatel? To musim splnomocnit sam seba? Nie je problem ze v osvedceni je pisany ako majitel vozidla leasingova spolocnost a nasa firma je pisana iba ako drzitel osvedcenia?

dakujem
Jozef Vangel
gray
04.08.10,14:19
To musim splnomocnit sam seba?Presne tak mam napisane pre seba, a funguje to.


Nie je problem ze v osvedceni je pisany ako majitel vozidla leasingova spolocnost a nasa firma je pisana iba ako drzitel osvedcenia?Zatial nebol ziadny problem

Inac, v Juli sme boli prave v Chorvatsku - nikto sa ani nepozrel ani auto ani doklady. Mozno preto ze maju teraz naval turistov :)
Hepi
18.10.10,09:01
Ja mám k tomuto takú trochu inú otázku. Synovi požičal auto na dlhšiu dobu kamarát z Čiech. Môžu si medzi sebou spísať nejakú dohodu o dlhodobom používaní motorového vozidla, alebo by stačilo splnomocnenie? Poradí niekto?
Chobot
18.10.10,09:15
Ja mám k tomuto takú trochu inú otázku. Synovi požičal auto na dlhšiu dobu kamarát z Čiech. Môžu si medzi sebou spísať nejakú dohodu o dlhodobom používaní motorového vozidla, alebo by stačilo splnomocnenie? Poradí niekto?

Stačí splnomocnenie. Ale aj tak budú mať problémy napr. s absolvovaním pravidelnej EK a TK - bude syn jazdiť do Čiech? Pri EK a TK musí byť majiteľ auta.
Hepi
18.10.10,09:30
Stačí splnomocnenie. Ale aj tak budú mať problémy napr. s absolvovaním pravidelnej EK a TK - bude syn jazdiť do Čiech? Pri EK a TK musí byť majiteľ auta.
Dík za odpoveď. Áno, syn bude chodiť do Čiech, vlastne na Moravu, do Hodonína, ktorý je od nás na skok /4 km/. Akurát to splnomocnenie by malo mať taký text, akože ten majiteľ splnomocňuje syna na dlhodobé užívanie mot.vozidla. Alebo aký text? Mne by tak skôr vyhovovala dohoda o dlhodobom užívaní, či nie?
Chobot
18.10.10,09:42
Dík za odpoveď. Áno, syn bude chodiť do Čiech, vlastne na Moravu, do Hodonína, ktorý je od nás na skok /4 km/. Akurát to splnomocnenie by malo mať taký text, akože ten majiteľ splnomocňuje syna na dlhodobé užívanie mot.vozidla. Alebo aký text? Mne by tak skôr vyhovovala dohoda o dlhodobom užívaní, či nie?

Môžu aj dohodu uzatvoriť. Ale načo? Veď je to asi bezodplatné, či nie? Ak áno, stačí splnomocnenie - pripájam ti vzor, rozsah úkonov si môžeš zúžiť alebo rozšíriť.
Hepi
18.10.10,10:09
Môžu aj dohodu uzatvoriť. Ale načo? Veď je to asi bezodplatné, či nie? Ak áno, stačí splnomocnenie - pripájam ti vzor, rozsah úkonov si môžeš zúžiť alebo rozšíriť.
Ďakujem veľmi pekne. Veľká pochvala, toto splnomocnenie bude určite stačiť.
JANULA999
21.11.10,11:27
Prosím, Vás to musí mať splnomocnenie aj konateľ? Ten ako to preukáže? Díky
dad111
22.11.10,18:14
Prosím, Vás to musí mať splnomocnenie aj konateľ? Ten ako to preukáže? Díky
Popozeraj trochu dozadu v starších príspevkoch to možno nájdeš. Takéto splnomocnenie, prípadne podobný doklad môže byť vyžadovaný v rôznych krajinách a môže mať rôzne podoby. To, že je niekto konateľ, nemusí nikoho zaujímať. Konkrétne v tom Chorvatsku vyžadujú splnomocnenie, ak šoféruje auto niekto iný, ako je zapísaný v TP. Aj keď to bude majiteľ firmy a v TP je napísaná firma, nemajú odkiaľ vedieť, kto je jej majiteľ. Ďaľší problém je u lízingových áut, tam obyčajne má držiteľ TP splnomocnenie leasingovky na všetky úkony okolo prevádzky auta, teda aj na zverenie auta šoférovi. Ide teda o to, dať to na papier, preložiť a ak treba overiť. Niekto tu písal, že pri overovaní predložil notárovi výpis z OR a to stačilo. Notár ale overuje buďto že kópia súhlasí s originálom, alebo pravosť podpisu. Jeho nezaujíma či je pravda čo je na papieri a už vôbec nie, kto je konateľ akej s.r.o. Aj keď sa to zdá byť zbytočná buzerácia, musíme si uvedomiť, že to je všetko v našom záujme. Toto všetko smeruje k tomu, aby mali možnosť hľadať kradnuté autá. Verte, že ak by ukradli auto na dovolenke práve tomu, čo na to nadáva, bol by strašne rád, keby zastavili každé auto na ceste a zisťovali či práve to nie je to ich ukradnuté. To isté platí aj u nás na Slovensku. Mali by sme byť radi, ak by pri cestnej kontrole od šoféra požadovali aj doložiť, že je oprávnený sedieť v aute, ktorého majiteľ je niekto iný. A my sami by sme sa mali snažiť dokázať preukázať, že auto, ktoré je napísané na niekoho iného máme oprávnene. V opačnom prípade potom by sme si mali byť vedomý že zistenie pravdy môže chvíľu trvať, tak ako keď nás legitimuje policajt a my nemáme u seba občiansky preukaz. Policajt nás môže predviesť a našu totožnosť overiť.
Tati5
03.08.11,10:27
Dobrý deň,

prosím o radu, či je potrebné splnomocnenie na riadenie auta do zahraničia, pokiaľ ideme na dovolenku do Chorvátska a nie sme majiteľmi vozidla? Kde sa to vybavuje, v akom by malo byť jazyku?

Vopred ďakujem pekne za odpoveď.

S pozdravom

Tati5
arizona
03.08.11,10:56
limexis
12.07.12,19:59
Ďakujem veľmi pekne... Dobrá diskusia :)