Zavrieť

Porady

Chorvátsko-splnomocnenie na užívanie vozidla

Prosím Vás neviete niekto poradiť ako má vyzerať splnomocnenie na užívanie osobneho motorového vozidla pri ceste do Chorvátska, ak si ho požičiavam od súkromnej osoby a nie som jeho majiteľom? Aké máte skúsenosti, je treba mať aj úradný preklad splnomocnenia do anglického (poprípade Chorvátskeho) jazyka?

Dakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

A naco take spolomocnene? To ako ja nemozem soferovat cudzie auto?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Ak niekomu šibne na hranici, tak je úžasný problém. Ja som tak bola s mojím manželom na služobke a colníci nás takto zastavili pred bulharskou hranicou
a rokovanie malo byť v Sofii a nepustili nás ďalej. Nič nepomohlo-prosenie, úplatok, no nič. Viete ako sme to nakoniec vyriešili ? Ubytovali sme sa v pohraničnom meste a na jednanie do Sofie sa išlo taxíkom. Hrôza ...
Na každý pád sa treba zichrovať splnomocnením, najlepšie aspoň s 2 razítkami: razítko na preklad a razítko-overenie podpisu tej súkromnej osoby, ktorá vlastní auto resp. razítko firmy, ktorá auto požičiava. Odporučila by som anglickú verziu...
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

Mal som podobný prípad pred nejakým časom. Bol som v krajinách bývalej Juhoslavie , konkretne v Srbsku s nie vlastným vozidlom a po predošlom upozornení som sa vyzbrojil takým splnomocnením a colnici to veru riadno študovali a súhlasne kývli, že v poriadku. Len si presne nespomínam, či som to mal v srbštine--myslím, že bol aj preklad k tomu. Sicher je sicher sa vraví. predídeš problemom. Pekne sa na všetko priprav.
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

ahoj, mám takého splnomocnenie, sama ho musím mať pri ceste do zahraničia, ale neviem ho tu pripojiť. Ak mi dáš tvoju e.mailovú poštu, rada Ti ho pošlem.
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

snáď sa mi podarilo pripojiť prílohu
1 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Do Chorvátska chodíme často, tiež máme takéto splnomocnenie stále so sebou, ale zatiaľ to od nás nikto nežiadal. Nezabudni na notárske overenie.
0 0
koryt koryt

koryt je offline (nepripojený) koryt

Srdečná vďaka. Veľmi ste ma potešili.Práve takéto splnomocnenie som márne hľadal.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Práve som sa vrátil z Chorvátska, splnomocnení som mal plný jeden šuflík v aute (mohla sa tam vojsť ďalšia nafukovačka...) a nikto nikde nič odo mňa nechcel.

Keď na to príde, splnomocnenie na použitie cudzieho auta by ste mali mať aj keď s cudzím autom jazdíte po Slovensku.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Jozef Mihál Pozri príspevok
Práve som sa vrátil z Chorvátska, splnomocnení som mal plný jeden šuflík v aute (mohla sa tam vojsť ďalšia nafukovačka...) a nikto nikde nič odo mňa nechcel.

Keď na to príde, splnomocnenie na použitie cudzieho auta by ste mali mať aj keď s cudzím autom jazdíte po Slovensku.
No nechem sa hadat, ale tu na Porade nebyva velmi zvykom tvrdit "by ste mali mat", pretoze bud je na to zakon a musite mat, alebo na to nie je zakon a nemusite mat.

Vie teda niekto, ako to je z hladiska zakona (napr. na Slovensku?)
0 0
koryt koryt

koryt je offline (nepripojený) koryt

Ano je nato zakon.Pri ceste do Chorvatska pozicanym autom musi byt splnomocnenie a overene.
0 0
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

koryt Pozri príspevok
Ano je nato zakon.Pri ceste do Chorvatska pozicanym autom musi byt splnomocnenie a overene.
Áno, súhlasím. Ak ho nepýtajú na hraniciach, tak mal napr.Jožho Mihál šťastie. O jednu starosť menej...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tvoje splnomocnenie je super, že je vo viacerých jazykoch. Ja som ho mala od mojej mamy ako držiteľa vozidla tento rok so sebou, ale len v slovenčine, lebo úradný preklad sme nestihli. Ale bolo to úradne notársky overené. Mala som to priložené pri TP a zelenej karte, ale našťastie to nikto nekontroloval. Nabudúce si dám spraviť to Tvoje.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
misomiso Pozri príspevok
No nechem sa hadat, ale tu na Porade nebyva velmi zvykom tvrdit "by ste mali mat", pretoze bud je na to zakon a musite mat, alebo na to nie je zakon a nemusite mat.

Vie teda niekto, ako to je z hladiska zakona (napr. na Slovensku?)
Vyzerá to tak, že svojim tvrdením o potrebe splnomocnenia aj na Slovensku som prestrelil, po asi hodine hľadania v rôznych predpisoch a vyhláškach v oblasti cestnej premávky a pod. som nič podobné nenašiel. Takže zrejme na Slovensku splnomocnenie na vedenie cudzieho vozidla potrebné nie je.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lion Topoľčany Pozri príspevok
Áno, súhlasím. Ak ho nepýtajú na hraniciach, tak mal napr.Jožho Mihál šťastie.
Opakujem, mal som splnomocnení plný jeden šuflík v aute, takže skôr som mal smolu, že odo mňa nič nechceli. Tak som sa tešil, ako si to bude Chorvát študovať...
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

misomiso Pozri príspevok
No nechem sa hadat, ale tu na Porade nebyva velmi zvykom tvrdit "by ste mali mat", pretoze bud je na to zakon a musite mat, alebo na to nie je zakon a nemusite mat.

Vie teda niekto, ako to je z hladiska zakona (napr. na Slovensku?)
No jeden problém pri používaní služobného automobilu tu možno máme. Viac tento link: http://www.porada.sk/t44365-p2-kontr...lunkom-pz.html

PS: Doporučujem naozaj cestovný príkaz. Sú to nerpíjemné veci hlavne v prípade ak sa stane nehoda s úrazom.
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Denda Pozri príspevok
No jeden problém pri používaní služobného automobilu tu možno máme. Viac tento link: http://www.porada.sk/t44365-p2-kontr...lunkom-pz.html

PS: Doporučujem naozaj cestovný príkaz. Sú to nerpíjemné veci hlavne v prípade ak sa stane nehoda s úrazom.
Prešla som si tú diskusiu - a nepochopila som ju celkom, bolo tam dosť irónie na môj vkus. Ak to niekto podložil paragrafmi, asi na tom bude niečo pravdy.
0 0
sonachr sonachr

sonachr je offline (nepripojený) sonachr

Tiez ideme pozicanym autom do Chorvatska, to splnomocnenie od Martiny som si stiahla -dakujem.A este by ma zaujimalo, ci overenie staci na matrike?
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Jozef Mihál Pozri príspevok
Vyzerá to tak, že svojim tvrdením o potrebe splnomocnenia aj na Slovensku som prestrelil, po asi hodine hľadania v rôznych predpisoch a vyhláškach v oblasti cestnej premávky a pod. som nič podobné nenašiel. Takže zrejme na Slovensku splnomocnenie na vedenie cudzieho vozidla potrebné nie je.


Taketo splnomocnenie je potrebne v zmysle colnych predpisov, keďže použitím vozidla, ak je zahraničným tovarom, sa vozidlo dostáva do režimu dočasné použitie, pointou je, že režim dočasné použitie umožňuje, aby sa zahraničný tovar,ktorý má byť spätne vyvezený v nezmenenom stave s výnimkou bežného opotrebenia v dôsledku jeho používania, použil na colnom území s úplným alebo čiastočným oslobodením od dovozného cla bez uplatnenia obchodnopolitických opatrení. Takže to sa rieši vzťah únia vs. tretie štáty.

V minulosti to bolo upravené v colnom zákone § 338, teraz to bude niekde v colnom kódexe predpokladám, len nemám čas to presne hľadať.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Jednym z dovodov, preco musis mat taketo splnomocnenie by mohla byt aj otazka zodpovednosti za skody sposobene prevadzkou vozidla. Aj ked mas zelenu kartu, pri nehode musi poisteny prehlasit, ze jazda bola uskutocnena s jeho suhlasom, a ziada poistovnu o vysporiadanie skody. Pred casom som musel napriklad pre firemnych vodicov vybavovat podobne prehlasenie pre uzemie Slovinska. Tamojsie urady pozadovali overit text u notara a prelozit text tlmocnikom s opravnenim uznavanym na uzemi Slovinska. Prelozeny musel byt aj text razitka notara. Ak niekto zhanal takeho tlmocnika vie o com to je. Vtedy boli na uzemi SR dvaja. Jedna z toho dlhodobo zila na uzemi Slovinska. Debata so Slovinskym ploicajtom v pripade problemov nie je prijemna. Netvrdim, ze to tak bude. Len som chcel prilozit svoju skusenost a nazor. Pocitaj ale so vsetkym. Papier si rozhodne zober.
0 0
TOKY TOKY

TOKY je offline (nepripojený) TOKY

Vyplnila som splnomocnenie a chcela som si dať overiť podpis na matrike, odmietli ma, lebo že vraj oni môžu overiť podpis max. na dvojjazyčných listinách. Išla som k notárke ona ma odmietla tiež. Dôvod: ona nemôže, lebo nerozumie tomu čo je tam napísané. Mám napísať splnomocnenie v slovenskom jazyku, dať si overiť podpis a potom si to dať úradne preložiť. Tak som išla pre zmenu k notárovi tam som už uspela. Mal z Vás niekto takýto problém, alebo som len ja jediná mala takéto "štastie"???
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať