Ejo
02.11.09,13:19
Ani samotný dohodár nemusí dobrovoľne, ak prekročí určitú hranicu príjmu? Lebo volakedy asi bolo, že keď jeho príjem prekročí určitú čiastku, tak sa musí nahlásiť do ZP.
Takže teraz už v pri žiadnom limite pri dohodách sa do ZP neplatí.
Iwett
02.11.09,16:27
Ani samotný dohodár nemusí dobrovoľne, ak prekročí určitú hranicu príjmu? Lebo volakedy asi bolo, že keď jeho príjem prekročí určitú čiastku, tak sa musí nahlásiť do ZP.
Takže teraz už v pri žiadnom limite pri dohodách sa do ZP neplatí.
Nemusí sa nahlasovať ako dohodár na ZP ani on, ani zamestnávateľ. V určitých prípadoch však može doplácať na ZP z dohôd a to v prípade ak by bol samoplatiteľ /dobrovolne nezamestnaný/ a prekročí určítú zákonom stanovenú čiastku za rok. Ale to až na základe ročného zúčtovania ZP.
veronikasad
02.11.09,16:29
Pri dohode platí odvody do SP iba zamestnávateĺ, je mi jasné. Ale chcem sa spýtať, či je dajaký limit pre dohodára, kedy musí platiť do ZP?
dohodár je samoplatitel alebo evidovaný na úrade práce ?
Alebo má pracovný pomer u iného zamestnávatela :
veronikasad
02.11.09,16:33
Ani samotný dohodár nemusí dobrovoľne, ak prekročí určitú hranicu príjmu? Lebo volakedy asi bolo, že keď jeho príjem prekročí určitú čiastku, tak sa musí nahlásiť do ZP.
Takže teraz už v pri žiadnom limite pri dohodách sa do ZP neplatí.
so zvýrazneným nesúhlasím - ak samoplatitel alebo poistenec štátu (nie všetky kategorie) prekročí stanovený limit, musí podať RZZP a zdr.poistenie doplatiť.
Ejo
03.11.09,10:03
dohodár je samoplatitel alebo evidovaný na úrade práce ?
Alebo má pracovný pomer u iného zamestnávatela :
Je evidovaný na úrade práce.
Ejo
03.11.09,10:10
Je evidovaný na úrade práce.
Rýchlo som si prebehla rzzp a samoplatitelia a poistenci štátu /evidovaný na úrade práce/ musia robiť rz ak úhrn príjmov presiahne 5361,- SK/ešte v sk bolo za rok 2008/. Takže ak má dohodár príjem mesačne do 100 EUR, tak by teoreticky nemusel robiť roč. zúčt. do zp....
veronikasad
03.11.09,10:16
Je evidovaný na úrade práce.
Ak je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie, povinnosť podať RZZP ti nehrozí. Pretože keby prekročil príjem, vyradia ho z evidencie.
Zuzy
25.11.09,17:38
Dobrý večer, keď cudzinec má doma riadnu pracovnú zmluvu a u nás na Slovensku má len dohodu, čo treba platiť, aké odvody za neho? Za odpovede ďakujem
Zuzy
26.11.09,04:19
Dobrý večer, keď cudzinec má doma riadnu pracovnú zmluvu a u nás na Slovensku má len dohodu, čo treba platiť, aké odvody za neho? Za odpovede ďakujem

Prosím Vás nikto nemal takýto prípad?
ferob
17.12.09,09:38
Vedel by mi niekto poradiť? Mám dohodára s dvomi dohodami v jednom mesiaci. Do sociálnej poisťovne mi program zrátal všetko do jedného vymer. základu. Volala som do soc.poisť. a vraj to mám mať rozdelené do dvoch vym.zákl. Lenže teraz neviem ako zaokrúhliť odvody, či každú zvlášť alebo spolu. Spolu je suma 46,93 EUR a potrebujem vym.zakl. rozdeliť na 22,93 a 24 EUR. Môžte poradiť aké odvody by mali správne byť?
margaretka71
25.12.09,09:24
Môže zamestnanec na hlavný pracovný pomer mať uzatvorenú aj dohodu o pracovnej činnosti na tú istú prácu v tej istej firme? Ak to je možné ako by to bolo s ročným zúčtovaním dane? Môže ho robiť zamestnávateľ, či si musí každý podať daňové priznanie sám z toho dôvodu, že je tam dohoda o pracovnej činnosti?
Tweety
25.12.09,12:54
Môže zamestnanec na hlavný pracovný pomer mať uzatvorenú aj dohodu o pracovnej činnosti na tú istú prácu v tej istej firme? Nie, nie je to možné. Ak to je možné ako by to bolo s ročným zúčtovaním dane? Môže ho robiť zamestnávateľ, či si musí každý podať daňové priznanie sám z toho dôvodu, že je tam dohoda o pracovnej činnosti?
Odpoveď v texte.
margaretka71
25.12.09,15:35
Ďakujem za odpoveď. A keby mal dohodu na inú činnosť aká by bola odpoveď na ďalšiu časť mojej predchádzajúcej otázky prosím?
veronikasad
25.12.09,16:18
Ďakujem za odpoveď. A keby mal dohodu na inú činnosť aká by bola odpoveď na ďalšiu časť mojej predchádzajúcej otázky prosím?
Príjem z dohody bol zdanený zrážkovou alebo preddavkovou daňou ?
margaretka71
25.12.09,17:02
Tie dohody ešte len treba nachystať. Ale zamestnanci už majú podpísané vyhlásenie k HPP. Takže k dohode už druhé podpísať nemôžu, že? Takže to bude zdanené zrážkovou daňou.
drobeceva
25.12.09,17:33
Tie dohody ešte len treba nachystať. Ale zamestnanci už majú podpísané vyhlásenie k HPP. Takže k dohode už druhé podpísať nemôžu, že? Takže to bude zdanené zrážkovou daňou.
NČD môžeš uplatniť iba raz. Záleží od odmeny, v akej výške bude, či to bude ZD.
margaretka71
25.12.09,17:53
Či to bude ZD? No to práve by som chcela vedieť, či si musí tieto príjmy z dohody priznať v daňovom priznaní, keď budú vlastne už vysporiadané zrážkovou daňou. Ale teraz rozmýšľam, že výška príjmu bude asi vyššia ako 5000,- Sk, čiže budú zdaňované preddavkouvou daňou, tým pádom ich budú musieť priznať v DP. Dobre hovorím? A potom DP si musia robiť sami alebo sa im môže robiť ročné zúčtovanie? Ďakujem
VERONIKA6
25.12.09,17:58
Či to bude ZD? No to práve by som chcela vedieť, či si musí tieto príjmy z dohody priznať v daňovom priznaní, keď budú vlastne už vysporiadané zrážkovou daňou. Ale teraz rozmýšľam, že výška príjmu bude asi vyššia ako 5000,- Sk, čiže budú zdaňované preddavkouvou daňou, tým pádom ich budú musieť priznať v DP. Dobre hovorím? A potom DP si musia robiť sami alebo sa im môže robiť ročné zúčtovanie? Ďakujem
Ročné zúčtovanie dane im možeš urobiť.
drobeceva
25.12.09,18:00
Či to bude ZD? No to práve by som chcela vedieť, či si musí tieto príjmy z dohody priznať v daňovom priznaní, keď budú vlastne už vysporiadané zrážkovou daňou. Ale teraz rozmýšľam, že výška príjmu bude asi vyššia ako 5000,- Sk, čiže budú zdaňované preddavkouvou daňou, tým pádom ich budú musieť priznať v DP. Dobre hovorím? A potom DP si musia robiť sami alebo sa im môže robiť ročné zúčtovanie? Ďakujem
Doteraz to bolo tak, že si podávali DP. Na školení nám bolo povedané, že už z-ľ bude môcť robiť RZD aj tým, čo majú ZD.
margaretka71
25.12.09,18:06
Tak keď môžem si to upresniť, tak zamestnanec ktorý má aj HPP a súčasne aj dohodu /či už zdanenú ZD alebo predd.daňou/, môže mu zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane. Dobre som si to vysvetlila? Ďakujem Vám všetkým za odpoveď.
atomika
27.12.09,16:26
Podľa mojich vedomostí zamestnanec, ktorý má u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie, čiže zdaňuje sa mu príjem preddavkovo, a má u toho istého zamestnávateľa súčasne aj dohodu - oba príjmy sa zdaňujú spoločne, teda preddavkovo. Teda nemôže sa stať, že zamestnanec, ktorý má podpísané vyhlásenie a má u toho istého zamestnávateľa aj dohodu, príjem z tejto dohody je zdanený zrážkovou daňou.
margaretka71
29.12.09,17:05
A čo ak ten príjem z dohody bude do 5000,- Sk? Nemá byť zdanený zrážkovou daňou? Mzda sa má vypočítať osobitne za HPP a osobitne za dohodu? Alebo sa musí príjem z HPP a z dohody spočítať v jednej mzde, zdaniť aj urobiť odvody z neho. Ako sa má správne robiť výplata v takomto prípade?
Andyke
29.12.09,17:22
margaretka71
29.12.09,17:27
Takže nemôžem robiť mzdu na dvakrát ale všetko je treba urobiť v jednej, dobre rozumiem? Neviete mi poradiť kde niekde v zákone o tom píše?
Andyke
29.12.09,17:48
Zásada zdaňovania príjmov zo závislej činnosti je taká, že sa zdaňuje úhrn všetkých zúčtovaných a vyplatených zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zamestnanca v príslušnom mesiaci. Nezáleží na tom, že plynú na základe viacerých právnych vzťahov (v Tvojom prípade na základe pracovného pomeru a súčasne na základe dohody o prac. činnosti).
To znamená, že keď má zamestnanec u toho istého zamestnávateľa podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti, za účelom uplatnenia nezdaniteľnej sumy základu dane a daňového bonusu, príjem (úhrn príjmov) musí byť zdanený vždy preddavkom na daň. Vychádzame z § 35 ods. 1 až 3 a § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
marcelaStanakova
04.01.10,08:44
Môže byť pomocná sila v kuchyni na dohodu o pracovnej činnosti a aké sú odvody v tomto prípade
Tweety
04.01.10,08:55
Môže byť pomocná sila v kuchyni na dohodu o pracovnej činnosti a aké sú odvody v tomto prípade
Môže byť, odvody platí len zamestnáv., aj to len do SP, GP 0,25% a ÚP 0,8%.
dada 1
03.02.10,07:57
Zamestnanec skončil pp 10.01.2010, následne sa zamestnal v tej istej firme na dohodu o pracovnej činnosti, bude mzda 120eur z dpč zdanená predd.daňou alebo zrážkovou?
Ďakujem
Danielle369
03.02.10,08:27
zrazená bude zrážkovou daňou...
books
03.02.10,08:30
Zamestnanec skončil pp 10.01.2010, následne sa zamestnal v tej istej firme na dohodu o pracovnej činnosti, bude mzda 120eur z dpč zdanená predd.daňou alebo zrážkovou?
Ďakujem

Ak Vám podpíše vyhlásenie,tak mu nebudete stŕhať žiadnu daň (nezdaniteľné minimum je 335,47 EUR).
120-335,47=0 - tak mu nevznikne žiadna suma na zrážanie dane.
dada 1
03.02.10,08:36
Nezd. minimum mal uplatnené pri riadnom pp do 10.1.2010
zuzanask
05.02.10,11:40
Mame dohodara na roznos letakov. Uzatvorili sme s nim dohodu o vykonaní prace od 27.1. - 5.2. na 250 €, s tým že vyplatené bude mať po vykonaní práce. Chcela by som sa spýtať ohľadom odvodov. Ako vykazať tekého dohodára na výkaze do SP v januári a ako vo februári. Je správne ho v januárovom výkaze nechať nulového a vo februári odviesť odvody z VZ 250€? Dakujem
matafe
05.02.10,12:04
Mame dohodara na roznos letakov. Uzatvorili sme s nim dohodu o vykonaní prace od 27.1. - 5.2. na 250 €, s tým že vyplatené bude mať po vykonaní práce. Chcela by som sa spýtať ohľadom odvodov. Ako vykazať tekého dohodára na výkaze do SP v januári a ako vo februári. Je správne ho v januárovom výkaze nechať nulového a vo februári odviesť odvody z VZ 250€? Dakujem

Áno. Do výkazu pre SP je potrebné uviesť tohto dohodára ja v januári, aj vo februári. V januári bude mať nulový príjem, takže aj odvody budú nulové. Vo februári vypočítať odvody normálne podľa príjmu.
lugerka
11.03.10,11:08
Môžete mi poradiť?
4.3. som spísala dohodu o pracovnej činnnosti, s paní ktorá je evidovaná na urade práce. Táto paní u mňa ešte nepracovala, lebo pracovnu dobu bude mať podla toho ako ju budem potrebovať, napr, ak pojdem pre tovar, k lekárovi... cca 4-8hod / týždenne . Kedže ešte nenastúpila , iba sme spísali dohodu, ešte som ju nebola nikde nahlásiť. No a dnes mi volala že sa bola podpísať na urade práce a dala im tam tu dohodu . Nemôže byť z toho nejaký problém? Kedže v zmluve som dala dátum 4.3. že sa zaväzuje vykonávať práce od 4.3 ale ešte nieje prihlásená ani nepracovala?

Dočítala som sa že ju mám nahlásiť do socialnej poisťovne a netreba aj na urad práce??

veľmi pekne dakujem za odpoved.
katka50
11.03.10,11:49
Môžete mi poradiť?
4.3. som spísala dohodu o pracovnej činnnosti, s paní ktorá je evidovaná na urade práce. Táto paní u mňa ešte nepracovala, lebo pracovnu dobu bude mať podla toho ako ju budem potrebovať, napr, ak pojdem pre tovar, k lekárovi... cca 4-8hod / týždenne . Kedže ešte nenastúpila , iba sme spísali dohodu, ešte som ju nebola nikde nahlásiť. No a dnes mi volala že sa bola podpísať na urade práce a dala im tam tu dohodu . Nemôže byť z toho nejaký problém? Kedže v zmluve som dala dátum 4.3. že sa zaväzuje vykonávať práce od 4.3 ale ešte nieje prihlásená ani nepracovala?

Dočítala som sa že ju mám nahlásiť do socialnej poisťovne a netreba aj na urad práce??

veľmi pekne dakujem za odpoved.

Do Soc. poisťovne treba prihlásiť pred začatím výkonu práce a odhlásiť najneskôr deň po ukončení práce. Na Úrad práce sa nehlási. Z dohody o prac. činnosti aj dohody o vykonaní práce platí zamestnávateľ garančné a úrazové poistenie. Na doh. o prac. činnosti môže odpracovať max. 10 hodín týždenne, na doh. o vykonaní práce 350 hodín ročne u 1 zamestnávateľa. Ak je evidovaná na Úrade práce – môže zarobiť mesačne v hrubom max. 136,38 €. Ak poberá sociálne dávky, je pre ňu výhodnejšia dohoda o vykonaní práce.
eby
11.03.10,11:55
Prihlásiť ju musíte v sociálnej poisťovni (už ste to mali urobiť). Zamestnankyňa musí každý mesiac doložiť úradu práce výplatnú pásku, nesmie prekročiť príjem 136,38 €, v opačnom prípade ju vyradia z evidencie.
lugerka
11.03.10,11:56
Dakujem Katka a prečo od nej chceli na UP tú dohodu? dávky nepoberá iba ju eviduju už rok a je tehotná v lete má isť na matersku tak sa boji aby o nu neprišla, tak im tu dohodu dala aj ked ešte nepracuje. dohodli sme sa že zajtra sem dojde a ja ju pojdem nahlásiť na socialnu, tak snad to nebude vadiť že to nebude den vopred ale v ten deň ked bude prvý krát pracovať.
robork
18.03.10,21:15
Dobry den, zrovna podobny problem mam aj ja. Mam moznost sa zamestnat na dohodu. Som evidovana na UP ako nezamestnana (dlhodobo) a nepoberam z UP ziadne davky. Som ZŤP. Poberam rodinne pridavky na 3 deti a dalej prispevok v zmysle zakona 447/2008 o penaznych prispevkoch na kompenzaciu ŤZP.
Mozem sa zamestnat na dohodu bez toho, ze by to ovplyvnilo vyplacanie prispevku na kompenzaciu TZP? Prijem by bol samozrejme do 136,38 € aby som zostala evidovana na urade prace, ktory za mna plati odvody do zdrav.positovne ;-).
A potom, aky typ dohody je pre mna vhodny. Pretoze tu citam rozne info, a mam z toho pekny gulas. Podla charakteru cinnosti je pre mna jedine vhodne dohoda o pracovnej cinnosti. Cize sa jedna o celorocnu zalezitost. A ako je to potom s danami, aby som ich nemusela platit. Spise sa to vyhlasenie? ktore sa tuna viackrat popisuje a je vyavene?
Dakujem. Dost ma to suri, prosim o info. Nie som uctovncka tak prosim berte ohlad. Len zbietram info dopredu aby som si nieco nepokaslala ;-). Vsak chapete, korunky navyse sa zidu. Sdrecna vdaka.
dara
25.03.10,21:41
Do Soc. poisťovne treba prihlásiť pred začatím výkonu práce a odhlásiť najneskôr deň po ukončení práce. Na Úrad práce sa nehlási. Z dohody o prac. činnosti aj dohody o vykonaní práce platí zamestnávateľ garančné a úrazové poistenie. Na doh. o prac. činnosti môže odpracovať max. 10 hodín týždenne, na doh. o vykonaní práce 350 hodín ročne u 1 zamestnávateľa. Ak je evidovaná na Úrade práce – môže zarobiť mesačne v hrubom max. 136,38 €. Ak poberá sociálne dávky, je pre ňu výhodnejšia dohoda o vykonaní práce.

môžem sa spýtať prečo je pre poberateľa sociálnych dávok výhodnejšia dohoda o vykonaní práce?

ešte by som si chcela overiť.
S.R.O. chce zamestnať pani na upratovanie, je na dôchodku, potom čo som si prečítala v témach, je na túto prácu potrebné uzatvoriť dohodu o praconvnej činnosti max 10 hodín týždenne.

Prihlásiť deň pred výkonom na SP a odvádzať garančné a úrazové poistenie. Na SP sa odovzdáva iba prihláška zamestnávateľa? alebo aj nejaké iné tlačivo?

Čo sa týka dane je príjem oslobodený do určitej výšky alebo musí byť zdanený 19% sadzbou dane?
sybila3
26.03.10,10:14
je nejako obmedzená suma z dohody? Aká môže byť najvyššia suma, aby sa neplatila daň z dohody? ďakujem
Timka1
26.03.10,10:17
je nejako obmedzená suma z dohody? Aká môže byť najvyššia suma, aby sa neplatila daň z dohody? ďakujem

nie je žiadna obmedzená suma

aby sa neplatila daň z dohody tak môže byť najvyššia vo výške NČ mesačne 335,47
sybila3
26.03.10,10:27
takže vlastne ročne 4025,70 ak nepresiahne z dohody, tak daň neplatí, respektíve ak mal strhnutú mu vrátia, len k dohode by sa mal pripočítať aj iný príjem zo zamestnania. ďakujem
sybila3
28.03.10,16:45
do ročného hlásenia sa nezarátava príjem z dohody?
Jajka77
28.03.10,19:03
Dobry vecer,mozno sa spytam hlupo, nevyznam sa v tom, ale v com je rozdiel co sa tyka odvodov u Dohody o pr.cin. a Pracovnom pomere na ciastocny uvazok? Casovo by bola Dohoda do tych 350 hod.rocne alebo ciastocny by bol na 4 hodiny denne,neviem co vybrat. Prijem moze byt do akejkolvek vysky,vsak? Keby to bolo 400 eur mesacne.Dakujem za odpovede, pripadne ak je dajaky link.
Dana1
28.03.10,19:14
do ročného hlásenia sa nezarátava príjem z dohody?
do ročného hlásenia sa nezarátavajú len tie príjmy z dohôd, z ktorých bola daň zrazená zrážkou.
Dana1
28.03.10,19:20
Dobry vecer,mozno sa spytam hlupo, nevyznam sa v tom, ale v com je rozdiel co sa tyka odvodov u Dohody o pr.cin. a Pracovnom pomere na ciastocny uvazok? Casovo by bola Dohoda do tych 350 hod.rocne alebo ciastocny by bol na 4 hodiny denne,neviem co vybrat. Prijem moze byt do akejkolvek vysky,vsak? Keby to bolo 400 eur mesacne.Dakujem za odpovede, pripadne ak je dajaky link.
- pri DoPČ zamestnávateľ platí odvody iba na úrazové poistenie - 0,8 % a garančné poistenie - 0,25% z VZ(HN).

- pri PP na kratší úväzok platí zamestnávateľ všetky odvody z VZ (HM)
Jajka77
28.03.10,19:27
a mojich odvodov, dani? som zivnostnik, nevznikne mi nieco navyse platit do soc.poist., zdravotnej poist.?
Dana1
28.03.10,19:38
a mojich odvodov, dani? som zivnostnik, nevznikne mi nieco navyse platit do soc.poist., zdravotnej poist.?
neviem čo tým myslíš navyše. ako živnostník platíš do SP aj do ZP odvody za seba ako za osobu z posledného známeho VZ.
sybila3
28.03.10,21:44
do ročného hlásenia sa nezarátavajú len tie príjmy z dohôd, z ktorých bola daň zrazená zrážkou.
veď práve sa čudujem, že predtým som dohodu zarátavala ale teraz mi program nevyhodil dohodára a mal zrážkovú dať, ale dať mi v hlásení uviedlo, potom ani tá daň by tam nemala byť uvedená? ďakujem
sybila3
29.03.10,08:17
takže v hlásení neuvádzam dohodára, ktorý mal zrážkovú daň ani tú daň? dík
Andyke
29.03.10,08:18
Áno, dohodára so zrážk.daňou tam neuvádzaš.
sybila3
29.03.10,08:32
takže ani na prvej strane, kde mi program vyhodil tú zrážkovú daň, neuvádzam a bude tam nula? dík
sybila3
29.03.10,14:23
a tú zrážkovú daň tam treba uviesť alebo nie? dík
sybila3
29.03.10,19:57
dohodára neuvádzam, ale zrážkovú daň áno? mala by byť na r. 12,14,15 časti III? dík
Andyke
29.03.10,20:06
ročné hlásenie je vlastne sumárom kvartálnych hlásení za rok 2009.
Takže zrážkovú daň tam dávaš.
sybila3
29.03.10,20:13
takže zrážkovú uvádzam na r. ktoré som uviedla, ale dohodára, ktorému bola zrazená nie ani nie je jeho dohoda zahrnutá v sume na r. 0? tak? ďakujem
sybila3
29.03.10,20:51
je to správne v predchádzajúcom príspevku????
Andyke
29.03.10,21:05
Áno dohody nie sú v r.0
JanaKop
30.03.10,07:53
Veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o pomoc.
V roku 2009 sme zamestnávali 1 zamestnanca na HPP, 5 na DoPČ - všetci dôchodcovia takže som im vystavila Potvrdenie o príjme. A ešte sme mali uzavreté príkazné zmluvy z ktorých príjem mesačne neprekročil 165,97€

Otázky:
1. Do Hlásenia uvediem len príjmy z HPP a z DoPČ, a z príkazných zmlúv nemusím a uvádzam len údaje zamest. HPP a DoPČ?
2. V prehľade za 3 a 4Q som zle vypočítala zrážkovú daň z príkazných zmluv a tým pádom odviedla v nesprávnej výške. Stačí podať opravné Prehľady a odviesť zvyšnú časť dane?
danasv
30.03.10,13:40
nie je žiadna obmedzená suma

aby sa neplatila daň z dohody tak môže byť najvyššia vo výške NČ mesačne 335,47
s tymto suhlasim ale aby si dana osoba nemusela robit rocne zuctovanie zravotneho poistenia nesmie suma jeho celkovych prijmov presiahnut 2006,16€ (to bolo za rok 2009). takze ak zamestavatel a ani dany dohodar nemal ziadne starosti z dodatocnym zuctovanim musi sa zmestit do tejto ciastky! -co mesacne vychadza na nejakych 167€. JE to tak? mam pravdu? hovorim o dohodarovi dochodcovi.
Dana1
30.03.10,16:15
takže v hlásení neuvádzam dohodára, ktorý mal zrážkovú daň ani tú daň? dík
iba suma zrážkovej dane za všetkých zamestnancov sa uvádza na druhej strane hlásenia v riadku 12-15, a vlastne celá časť III je venovaná zrážkovej dani.a nič viac. v čast V sa týto zamestnanci neuvádzajú.
dopravca
30.03.10,18:34
ÚP - 0,8 %, GP-0,25%


zmenilo sa niečo na odvodoch UP= 0,8% z VZ od 1.1.2010 ? Ďakujem
robork
04.04.10,21:34
Dobry den, zrovna podobny problem mam aj ja. Mam moznost sa zamestnat na dohodu. Som evidovana na UP ako nezamestnana (dlhodobo) a nepoberam z UP ziadne davky. Som ZŤP. Poberam rodinne pridavky na 3 deti a dalej prispevok v zmysle zakona 447/2008 o penaznych prispevkoch na kompenzaciu ŤZP.
Mozem sa zamestnat na dohodu bez toho, ze by to ovplyvnilo vyplacanie prispevku na kompenzaciu TZP? Prijem by bol samozrejme do 136,38 € aby som zostala evidovana na urade prace, ktory za mna plati odvody do zdrav.positovne ;-).
A potom, aky typ dohody je pre mna vhodny. Pretoze tu citam rozne info, a mam z toho pekny gulas. Podla charakteru cinnosti je pre mna jedine vhodne dohoda o pracovnej cinnosti. Cize sa jedna o celorocnu zalezitost. A ako je to potom s danami, aby som ich nemusela platit. Spise sa to vyhlasenie? ktore sa tuna viackrat popisuje a je vybavene?
Dakujem. Sdrecna vdaka.
Lucida
15.04.10,16:24
Mám dve pásky. Na jednej je dohoda a odvedené garančné a úrazové poistenie a potom si zadám do pásky kde je hlavný pracovný pomer do kolonky iný príjem - mám to nastavené v programe tak, že mi z tohto príjmu spolu s hlavným prac. pomerom odvedie daň.

ja mam otazku k tej DANI.
odvadza ju zamestnavatel zo mzdy a povazuje sa tak za vysporiadanu ci este si musim ak mam napriklad par takychto dohod vykonat rocne zuctovanie dane ci danove priznanie? ako je to?
veronikasad
15.04.10,16:29
ja mam otazku k tej DANI.
odvadza ju zamestnavatel zo mzdy a povazuje sa tak za vysporiadanu ci este si musim ak mam napriklad par takychto dohod vykonat rocne zuctovanie dane ci danove priznanie? ako je to?
Ak podpíšeš u zamestnávateľa Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a tvoj príjem nepresiahne mesačnú nezd. časť ZD, daň platiť nebudeš.

Či si povinná podať daňové priznanie závisí od celkovej výšky príjmu za kal. rok - a príjem presiahne 1/2 NČZD - ano.
Lucida
16.04.10,05:19
Ak podpíšeš u zamestnávateľa Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a tvoj príjem nepresiahne mesačnú nezd. časť ZD, daň platiť nebudeš.
je to tych 4025,70€:12=335,475€. nemala by som mat mesacne vyssi prijem od tohto aby mi nevyslo platit dan? ani zrazkovu ani preddavkovu? to treba podpisovat to vyhlasenie ku kazdej dohode ktoru uzavriem?
a ako je to s príjmom pocas poberania dávky v nezamestnanosti. aka vyska zárobku môže byť maximalne aby som neprisla o dávku?

Či si povinná podať daňové priznanie závisí od celkovej výšky príjmu za kal. rok - a príjem presiahne 1/2 NČZD - ano. toto sa podáva pri sume HRUBYCH prijmov od 2012,85€/ročne. dobre to je?

Dakujem pekne za vsetky informacie!
Fany
16.04.10,09:07
Zamestnanec u nás končí pracovný pomer a prechádza na dohodu. Mám ho zo SP odhlásiť ako zamestnanca a potom prihlásiť ako dohodára? Alebo na formulári Registračný list uvediem iba nejakú zmenu? Ako sa toto rieši?
Lenka1979
16.04.10,09:08
Zamestnanec u nás končí pracovný pomer a prechádza na dohodu. Mám ho zo SP odhlásiť ako zamestnanca a potom prihlásiť ako dohodára? Alebo na formulári Registračný list uvediem iba nejakú zmenu? Ako sa toto rieši?

Odhlásiť ako zamestanca a zároveň nová prihláška ako dohodár.
timejka200
07.07.10,14:35
ak máme dohodára má dohodu na dobu určitú do konca decembra 2010. Riaditeľka mu chce od 01.07.2010 znížiť odmenu dá sa to nejakým dodatokom?
rodina1
07.07.10,14:52
ak máme dohodára má dohodu na dobu určitú do konca decembra 2010. Riaditeľka mu chce od 01.07.2010 znížiť odmenu dá sa to nejakým dodatokom?
Dá sa to dodatkom, ale ako s každým dodatkom musia súhlasiť obidve strany. Teda aj zamestnanec.
timejka200
07.07.10,16:43
čiže stačí mu dať dodatok samozrejme po dohode s ním existuje nejaký vzor na to?
rodina1
07.07.10,16:48
čiže stačí mu dať dodatok samozrejme po dohode s ním existuje nejaký vzor na to?
Napr.:
http://www.porada.sk/t97688-dodatok-k-dohode-o-pracovnej-cinnosti.html (príspevok č. 10)

mimotemytrošku skús používať vyhľadávač:)
timejka200
08.07.10,14:07
DAKUJEM
timejka200
23.07.10,13:03
ak pracujem v istej oragnizácii na hlavný PP a teraz môzem mať dohodu o vykonaní práce na 2 mesaice ?/zastupiť upratovačku ktora je na PN/ môžem mať HPP a súčasne dohodu? mala by som len 10 hodin za tyzden oddrobit ako upratovačka...
Tweety
23.07.10,13:17
ak pracujem v istej oragnizácii na hlavný PP a teraz môzem mať dohodu o vykonaní práce na 2 mesaice ?/zastupiť upratovačku ktora je na PN/ môžem mať HPP a súčasne dohodu? mala by som len 10 hodin za tyzden oddrobit ako upratovačka...
Áno, môžeš. mimotemyKeď som pozrela tvoj nick, sú to elementárne vecí, ktoré musí mzdárka ovládať.
timejka200
23.07.10,13:20
no ja sa uisťujem...ale diky...do tej dohody musim dat aj datum ukončenia kedze este nevieme kedy sa upratovačka vráti z PN-ky ...ako to tam môzem napísat do tej dohody?
Tweety
23.07.10,13:35
no ja sa uisťujem...ale diky...do tej dohody musim dat aj datum ukončenia kedze este nevieme kedy sa upratovačka vráti z PN-ky ...ako to tam môzem napísat do tej dohody?
Odporúčam preštudovať:
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#223
Ingrid G.
23.07.10,14:14
ak pracujem v istej oragnizácii na hlavný PP a teraz môzem mať dohodu o vykonaní práce na 2 mesaice ?/zastupiť upratovačku ktora je na PN/ môžem mať HPP a súčasne dohodu? mala by som len 10 hodin za tyzden oddrobit ako upratovačka...
Môžeš mať súčasne aj HPP a aj dohodu na prácu upratovačky. Ale ja by som zastupovanie upratovačky riešila skôr dohodou o pracovnej činnosti. Tam je týždenný limit 10 hod/týž., čo by bolo v Tvojom prípade dostačujúce.
Ingrid G.
23.07.10,14:25
no ja sa uisťujem...ale diky...do tej dohody musim dat aj datum ukončenia kedze este nevieme kedy sa upratovačka vráti z PN-ky ...ako to tam môzem napísat do tej dohody?
Ja by som navrhovala riešiť to dohodou o pracovnej činnosti. Do dohody by som uviedla:
druh práce - upratovačka
práca bude vykonávaná: od dátum do dátum 10 hod/ týždenne podľa schválenej evidencie dochádzky.
+ ďalšie náležitosti

DPČ by som dala napr. do 30.9.2010 a ak príde upratovačka z PN-ky skôr, DPČ by sa ukončila dohodou k určitému dňu.
timejka200
23.07.10,15:27
aj ja si to myslim takte napiseme dohodu o pracovnej činnosti a šefka mi tam chce dat mesačnu odmenu ako paušal da sa to? ze nie na hodiny. a počet opracovaných hodín mi do dohody má uviesť ze 10 alebo 8 hodín týždenne.

2. do knihy dochádzky s amusím zapísať 2x t. je prvýkrát ako účtovníčka a potom ako upratovačka?
timejka200
23.07.10,15:28
čiže keby prišla skôr ako 30.09.2010 naspäť do práce tak by sa ukončilo dohodou o skončení dohody kedze by som mala uzavretú do 30.09.2010?

2.
veronikasad
23.07.10,15:38
čiže keby prišla skôr ako 30.09.2010 naspäť do práce tak by sa ukončilo dohodou o skončení dohody kedze by som mala uzavretú do 30.09.2010?

2.
Nedávaj tam konkrétny dátum. Napíš zastupovanie upratovačky počas PN. Ukončením PN-ky upratovačky končí aj dohoda, pošleš odhlášku do SP.
timejka200
23.07.10,17:05
ok díky...


a ten paušál napr mi chce dat šefka sumu 100 Eur ako odmena...môze byt?
timejka200
23.07.10,17:10
myslím nezávisle od dlžky hosdínktoré odpracujem napr. mi dá dohodu od 22.07.2010..
timejka200
10.08.10,17:44
ak zametnávame dôchodcu na dohodu o pracovnej činnosti odvádzame len GP a UP + daň?
Tweety
10.08.10,17:45
ak zametnávame dôchodcu na dohodu o pracovnej činnosti odvádzame len GP a UP + daň?
Áno.
vieraaaa
10.08.10,17:47
ak zametnávame dôchodcu na dohodu o pracovnej činnosti odvádzame len GP a UP + daň?
U dohôd sa odvádzajú odvody tak ako píšeš a daň, a to bez rozdielu, či ide o dôchodcu alebo nie.
Musím však doplniť, že ak dohodár nie je dôchodca a má podpísané vyhlásenie o úľave na dani, zdaňuje sa odmena nad 335,47 €.
timejka200
10.08.10,17:53
rozumiem čiže ak bude mať 50 eur ako odmenu tak z toho mu strhnem 19% dan
timejka200
10.08.10,17:53
a da sa urobiť prechod z dohody o vykonaní práce je uzatvorená do konca roka 2010 na dohodu o pracovnej činnosti stačí len dodatokom?
veronikasad
10.08.10,17:54
Timejka, prosíííím, začni používať vyhladávanie. Si na Porade už viac ako 2 roky.
veronikasad
10.08.10,17:55
a da sa urobiť prechod z dohody o vykonaní práce je uzatvorená do konca roka 2010 na dohodu o pracovnej činnosti stačí len dodatokom?
Nemôžeš robiť dodatok, každú dohodu samostatne prihlasuješ a odhlasuješ v sociálnej poisťovni.
drobeceva
10.08.10,18:13
rozumiem čiže ak bude mať 50 eur ako odmenu tak z toho mu strhnem 19% dan
Ak budeš mať podpísané vyhlásenie k dani / za predpokladu, že nepôjde o dôchodcu , alebo zamestnanca, ktorý nebude mať u iného z-ľa podpísané vyhlásenie/ , pri uvedenej odmene daň nezrážaš /nakoľko odmena je nižšia ako odpoč.položka/ .
veronikasad
10.08.10,18:15
Otázka znela :

ak zametnávame dôchodcu na dohodu o pracovnej činnosti odvádzame len GP a UP + daň?
drobeceva
10.08.10,18:21
veronika, vidím, že už to bude u mňa dnes prepracovanosť...tak to balím...
timejka200
11.08.10,04:22
ale tá dohoda o vykonaní práce mu trvá do 31.12.2010 no a teraz sa obe strany dohodli ze chcu dohodu o VP zmeniť na dohodu o PČ. Treba urobiť novú alebo stačí dodatok.


2. je to dôchodca a nemá u nás podpísané vyhlásnie...tak mu musím zrážať dan..?
vieraaaa
11.08.10,04:38
ale tá dohoda o vykonaní práce mu trvá do 31.12.2010 no a teraz sa obe strany dohodli ze chcu dohodu o VP zmeniť na dohodu o PČ. Treba urobiť novú alebo stačí dodatok.

2. je to dôchodca a nemá u nás podpísané vyhlásnie...tak mu musím zrážať dan..?

K prvej časti otázky tú máš linky na problematiku ukončenia DoVP:
http://www.porada.sk/t72633-skoncenie-dohody-o-vykonani-prace.html (http://www.porada.sk/t72633-skoncenie-dohody-o-vykonani-prace.html)

http://www.porada.sk/t30101-p2-dohoda-o-vykonani-prace-skoncenie.html (http://www.porada.sk/t30101-p2-dohoda-o-vykonani-prace-skoncenie.html)

http://www.topky.sk/cl/100374/743757/Vypoved-v-pripade-dohod-o-pracach-vykonavanych-mimo-pracovneho-pomeru (http://www.topky.sk/cl/100374/743757/Vypoved-v-pripade-dohod-o-pracach-vykonavanych-mimo-pracovneho-pomeru)
a tu sa okrem iného píše, že:
Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla. Výpoveď dohody o vykonaní práce nie je možná.


http://www.profesia.sk/forum-prace/pracovne-vztahy/dohody-mimo-pracovneho-pomeru/skoncenie-dohody-o-vykonani-prace-134716 (http://www.profesia.sk/forum-prace/pracovne-vztahy/dohody-mimo-pracovneho-pomeru/skoncenie-dohody-o-vykonani-prace-134716)

http://moje.hnonline.sk/node/623
a tak ako napísala "veronikasad" v príspevku 341, iba dodatkom to riešiť nemôžeš.

a k bodu č. 2, áno, daň mu musíš zrážať z celej odmeny.
timejka200
11.08.10,05:51
dakujem lenže jemu nekončí d ohoda len sa mu bude menit na dohodu o PČ ameniť sa bude aj odmena treba mu uzatvoriť novú dohodu o prac. činnosti s dátumom zmeny?
Tweety
11.08.10,05:53
dakujem lenže jemu nekončí d ohoda len sa mu bude menit na dohodu o PČ ameniť sa bude aj odmena treba mu uzatvoriť novú dohodu o prac. činnosti s dátumom zmeny?
Akože nekončí? Veď chcete prejsť na DoPČ, takže starú ukončí a uzatvor novú . Skús si preštudovať ZP, k téme aspoň od § 223-228.
timejka200
11.08.10,06:09
dakujem ja som myslela ze to sa len nejakým dodatkom mení
Jana Motyčková
11.08.10,07:13
Dodatkom môžeš zmeniť obsah zmluvy (mzda, praocvná úloha,...), ale nie typ zmluvy.
timejka200
11.08.10,07:59
ok tak už som urobila dohodu o ukončení k 31.07.2010 a novú dohou o PČ od 01.08.2010 tak by to malo byť ok.
veronikasad
11.08.10,16:42
ok tak už som urobila dohodu o ukončení k 31.07.2010 a novú dohou o PČ od 01.08.2010 tak by to malo byť ok.
11.8. novú dohodu s nástupom od 1.8., ktorá sa nahlasuje do SP pred začiatkom výkonu práce ?

Ak si ju spätne robila uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je evidovaný na úrade práce, vyradia ho z evidencie.
vieraaaa
11.08.10,18:00
11.8. novú dohodu s nástupom od 1.8., ktorá sa nahlasuje do SP pred začiatkom výkonu práce ?

Ak si ju spätne robila uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je evidovaný na úrade práce, vyradia ho z evidencie.

Iba by som doplnila, že aj ukončená dohoda 31.7. sa mala nahlasovať na SP v ten deň, najneskôr deň po ukončení dohody.
Pokiaľ si to na SP nenahlasovala a nedala si ju dohodárovi aby sa ňou preukázal na úrade práce, resp. ju tam ešte neodovzdal, mala by si jednu dohodu ukončiť k 31.8. a druhú uzatvoriť od 1.9.
Okrem toho, ak som nestratila niť, v tvojom prípade ide o dôchodcu, čiže problém s ÚP by nebol a v tom prípade by mohol mať dohodár vystavenú novú dohodu aj počas platnosti predošlej dohody, alebo ukončíť jednu a pokračovať v druhej hoci kedy v priebehu mesiaca.
Ja som podobný prípad dohody a pracovného pomeru riešila tento mesiac tak, že odmenu z dohody za august som dohodárovi zahrnula do výplaty za júl, aby nemal v auguste na dohodu žiadnu odmenu - ukončenie som mu dala 8.8. a od 9.8. má pracovník pracovnú zmluvu so mzdou. Odmenu za august (do 8.8.) som dala po dohode so zamestnancom do júla iba z dôvodu, že neviem, ako by reagoval mzdový program, ktorý používam, keby mal v jednom mesiaci jeden pracovník 2 príjmy - aj keď ani to nemôže byť problém. Takto som sa tomu vyhla.
timejka200
11.08.10,19:01
áno dôchodca...dakujem za pomoc
milkami
13.10.10,15:52
tak si tu pozerám zaujímavé témy a zamrzla som. Ja som mala tiež Dohodu o BPŠ a od 1.9. som mu ju zmenila na Dohodu o PČ. Bez ukončenia na SP a nahlásení novej zmluvy, pokladala som to tiež len za zmenu. Nemôžem to poriešiť tak, že mu vykážem za september a október do zajtrajšieho dňa ako študentovi 0 výplatu a odhlásim a prihlásim ho zajtra ako DoPČ?
Tweety
13.10.10,15:55
tak si tu pozerám zaujímavé témy a zamrzla som. Ja som mala tiež Dohodu o BPŠ a od 1.9. som mu ju zmenila na Dohodu o PČ. Bez ukončenia na SP a nahlásení novej zmluvy, pokladala som to tiež len za zmenu. Nemôžem to poriešiť tak, že mu vykážem za september a október do zajtrajšieho dňa ako študentovi 0 výplatu a odhlásim a prihlásim ho zajtra ako DoPČ?
Nie, musíš ukončiť jednu, a prihlásiť druhú. Veď už novú má podpísanú nie?
milkami
13.10.10,15:59
veď ja ju chcem ukončiť, ale až zajtrajším dňom, len neviem, či môže byť dohoda o BPštudenta ešte v septembri a októbri, keď už nemá štatút študenta - príjem mu nevykážem (podpis nie je problém, je to rodinný príslušnik)
Tweety
13.10.10,17:03
veď ja ju chcem ukončiť, ale až zajtrajším dňom, len neviem, či môže byť dohoda o BPštudenta ešte v septembri a októbri, keď už nemá štatút študenta - príjem mu nevykážem (podpis nie je problém, je to rodinný príslušnik)
Ak nemá príjem, znamená, že nepracoval, tak ako chceš tú dohodu ešte držať?
anilah
19.01.11,15:31
Zdravim!Potrebujem poradiť ako je to z odvodmi pri dohode o pracovnej činnosti.Zarobila som za 20hod. 100€.Zamestnavatel mi sťahol na odvodu skoro 20€.Je to v poriadku?
Tweety
19.01.11,15:32
Zdravim!Potrebujem poradiť ako je to z odvodmi pri dohode o pracovnej činnosti.Zarobila som za 20hod. 100€.Zamestnavatel mi sťahol na odvodu skoro 20€.Je to v poriadku?
Dohodár neplatí žiadne odvody.
anilah
19.01.11,15:34
Dakujem!Tiež som si to myslela,ale ona mi tvrdi,že musi odvadzať.Aký je to zakon?
Tweety
19.01.11,15:35
Dakujem!Tiež som si to myslela,ale ona mi tvrdi,že musi odvadzať.Aký je to zakon?
Zákon o SP, a ZP.
vieraaaa
19.01.11,15:43
Zdravim!Potrebujem poradiť ako je to z odvodmi pri dohode o pracovnej činnosti.Zarobila som za 20hod. 100€.Zamestnavatel mi sťahol na odvodu skoro 20€.Je to v poriadku?
Nezrazil Ti náhodou 19,- € - daň? Pokiaľ u neho nemáš podpísané vyhlásenie na úľavu na dani, tak Ti musí z odmeny odviesť daň 19 %?
rodina1
19.01.11,15:43
Ak bola vyplatená odmena z dohody za december, tak ti zamestnávateľ ešte strhol daň vo výške 19% z dohodnutej odmeny.
Tweety
19.01.11,15:46
Nerazil Ti náhodou 19,- € - daň? Pokiaľ u neho nemáš podpísané vyhlásenie na úľavu na dani, tak Ti musí z odmeny odviesť daň 19 %?
Úľava na dani? Taký archaicky pojem.:) A on ho dokonca razil.:--- Daň má na páske ako daň, a ona píše, že o odvodoch.:)
rodina1
19.01.11,15:50
Ona píše, že na odvodoch jej strhol skoro 20 Eur. Ťažko povedať, čo tými odvodmi myslí, však 19% daň zo sumy 100 Eur je "skoro" 20 Eur.
Nevieme, akú výplatnú pásku dostala. Možno tá daň je zahrnutá medzi odvodmi.
anilah
19.01.11,16:01
V novembri som bola ešte evidovaná na UP a pracovala som na dohodu. Za 20 hod. som zarobila 100€ a dostala som len 80€. Možno som sa nespávne vyjadrila, ale ja som myslela že mi stiahla z platu.
Tweety
19.01.11,16:04
V novembri som bola ešte evidovaná na UP a pracovala som na dohodu. Za 20 hod. som zarobila 100€ a dostala som len 80€. Možno som sa nespávne vyjadrila, ale ja som myslela že mi stiahla z platu.
Oni stiahli, ale nie odvody, len daň.
anilah
19.01.11,16:05
A je to správne?
Tweety
19.01.11,16:11
A je to správne?
Ak si nemala podpísané Vyhlásenie k zdaneniu, tak je.
anilah
19.01.11,16:17
Dakujem!
Melnick
22.01.11,22:04
anilah, urob si DP. ;) Nepoznám síce Tvoj príjem počas roka,ale za určitých podmienok sa Ti môže podaním DP tento rok ešte zrazená daň vrátiť. :)

Pozri si aj :

http://www.porada.sk/t157066-dohodar-a-zrazkova-dan-od-1-1-2011-odopved-drsr.html

Prípadne sa popýtaj ešte v tejto téme ako ďalej. :) Ale poskytni aj nejaké informácie. :)
psps
23.01.11,15:48
Ako som sa tu dozvedela, medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o pracovnej činnosti, nie je skoro žiadny rozdiel? Len v hodinách? Ako to platí? Dohoda o VP platí do 350 hodín ročne a dohoda o PČ je koľko hodinami limitovaná?
Čo sa týka odvodov a daní, je všetko rovnaké?
Chceme zamestnávať dôchodcov, ktorí by mesačne odpracovali okolo 130-140 hodín za 2,50-E/hod. Môžu mať dohodu o PČ? Nechceme im dať TPP.
Ak by mali menej ako 2,50 na hodinu nebol by to problém, čo sa týka minimálnej mzdy ? Nie je to aj u dohodárov stanovené zákonom, koľko majú mať min.mzdu?
Timka1
23.01.11,15:57
Ako som sa tu dozvedela, medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o pracovnej činnosti, nie je skoro žiadny rozdiel? rozdiel je v tom, že DoVP sa používa pri jednorázovej činnosti - napr. vymaľovanie priestorov a pod., DoPČ sa popužíva pri opakujúcej sa činnosti, tzn. rovnaká práca dlhodobejšie v menšom rozsahu hodín - max. 10 hodín týždenne podľa ZP Len v hodinách? Ako to platí? Dohoda o VP platí do 350 hodín ročne a dohoda o PČ je koľko hodinami limitovaná?
Čo sa týka odvodov a daní, je všetko rovnaké? čo sa týka odvodov je to rovnaké - úrazové a garančné poistenie, čo sa týka dane, je to preddavková daň, starobný dôchodcovia nemajú nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti
Chceme zamestnávať dôchodcov, ktorí by mesačne odpracovali okolo 130-140 hodín za 2,50-E/hod. Môžu mať dohodu o PČ? Nechceme im dať TPP. pri takom počte hodín to vychádza na trvalý PP
Ak by mali menej ako 2,50 na hodinu nebol by to problém, čo sa týka minimálnej mzdy ? Nie je to aj u dohodárov stanovené zákonom, koľko majú mať min.mzdu?minimálna mzda neplatí pre dohody, iba pre TPP


...... odpoveď v texte
drobeceva
23.01.11,16:17
Chceme zamestnávať dôchodcov, ktorí by mesačne odpracovali okolo 130-140 hodín za 2,50-E/hod. Môžu mať dohodu o PČ? Nechceme im dať TPP.


Na dohodu o pracovnej činnosti môžu odrobiť max.10 hodín týždenne.
Melnick
23.01.11,18:12
Chceme zamestnávať dôchodcov, ktorí by mesačne odpracovali okolo 130-140 hodín za 2,50-E/hod. Môžu mať dohodu o PČ? Nechceme im dať TPP.

Takto nejako si predstavujem začiatok konca pracovných zmlúv. :D:D:D
Samozrejme iba vtedy, keď by to bolo možné. Ešteže si nemôžeme sami určovať pravidlá .:cool:
psps
23.01.11,19:35
...... odpoveď v texte
Môžu pracovať najskôr na DoVP a ak dosiahnu 350 hodín, potom im túto dohodu zrušiť a dať DoPČ?
Tak mi to vychádza, že najskôr by odrobili 350 hodín asi za 3 mesiace a potom by mohli ešte odrobiť ďalších 360hodín (10hodín x 4týždne x zostávajúcich 9 mesiacov). Dá sa to takto, nie je to protizákonné, nesčítavajú sa tieto hodiny?
Timka1
23.01.11,19:36
Môžu pracovať najskôr na DoVP a ak dosiahnu 350 hodín, potom im túto dohodu zrušiť a dať DoPČ?
Tak mi to vychádza, že najskôr by odrobili 350 hodín asi za 3 mesiace a potom by mohli ešte odrobiť ďalších 360hodín (10hodín x 4týždne x zostávajúcich 9 mesiacov). Dá sa to takto, nie je to protizákonné, nesčítavajú sa tieto hodiny?

napíš akú činnosť budú vykonávať, lebo ako som písala DoVP sa nedá urobiť na všetko
psps
23.01.11,19:51
zváračské práce
Xanti
23.01.11,19:59
zváračské práce
mimotemyWau,
ako nepochybujem o schopnosti slovenských mužov robiť .. ale po 62 roku veku také namáhavé povolanie?
Timka1
23.01.11,20:01
zváračské práce

ja by som zvolila DoPČ, nakoľko ide o pravidelne sa opakujúce práce, DoVP je vymedzená výsledkom ako som vyššie písala - napr. vykosenie trávnika, vymaľovanie priestorov, vypratanie skladu, a pod.

prípadná kontrola z Inšpektorátu práce by nemusela dopadnúť dobre .... ak majú viac hodín mesačne ako dovoľuje DoPČ, dajte im skrátený pracovný úväzok na hlavný PP
zzuzus@zoznam.sk
23.01.11,20:36
Prosím Vás,od 01.01.2011 z dohody budem odvádzať len na UP+GP+20% daň?%Dakujem
Xanti
23.01.11,20:39
Daň z príjmu je stále 19% .
zzuzus@zoznam.sk
23.01.11,21:21
mám rozumieť ,že po starom ? Ďakujem
Melnick
23.01.11,21:28
Zvyšovala sa iba vyššia sadzba DPH z 19% na 20%.
Dane z príjmu sa to netýka.
psps
24.01.11,08:16
Môžu pracovať najskôr na DoVP a ak dosiahnu 350 hodín, potom im túto dohodu zrušiť a dať DoPČ?
Tak mi to vychádza, že najskôr by odrobili 350 hodín asi za 3 mesiace a potom by mohli ešte odrobiť ďalších 360hodín (10hodín x 4týždne x zostávajúcich 9 mesiacov). Dá sa to takto, nie je to protizákonné, nesčítavajú sa tieto hodiny?
Ako je to s tými hodinami?
maca79
03.02.11,20:50
Ahojte, prosim o radu..
jeden známi nám bude sprostredkovávať obchod na Islande. Na SK nemá živnosť, tak to potrebujeme ošetriť nejak inak. Rozmýšlam nad DoPČ. Viem mu tam dať 10 hod / týžden, ale môžem mu meniť napr. výšku odmeny, alebo to musí byť pevne dané ? Jemu potom sťahujem 19% daň a my sme povinný koľko % odvádzať do SP ?
Pripadne dalo by sa to ešte nejak inak riešiť ? ..ale nie na TPP
Dakujem velmi pekne!
Mariana Eštokova
29.11.11,16:52
Chcela by som sa spýtať, keď pracujem na dohodu o pracovnej činnosti a môj mesačný prijem je 30€ , prečo mi nevyjde daňové vyrovnanie a aké sú odvody z pracovnej činnosti???
Ďakujem..
Mila123
29.11.11,16:56
Chcela by som sa spýtať, keď pracujem na dohodu o pracovnej činnosti a môj mesačný prijem je 30€ , prečo mi nevyjde daňové vyrovnanie a aké sú odvody z pracovnej činnosti???
Ďakujem..
pravdepodobne máš uplatnenú NČZD vo výške 296.60 € tak neplatíš daň v jednotlivých mesiacoch....
a poistné ty nemáš žiadne, ZĽ má vo výške 1.05¨%