zuzana j
23.04.08,14:29
Dobrý deň, predsa len jedna otázka: auto na leasing, daň z motorových vozidiel platená aj v roku 2006 a 2007, mám na tento rok 2008 poslať daňovému úradu oznámenie o vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel?
trošku váham, pretože si myslím, že to už má DÚ zaregistrované ako povinnosť do termínu, kým to auto neodhlásime?
Ďakujem za poradňu
Tweety
23.04.08,12:31
Dobrý deň, predsa len jedna otázka: auto na leasing, daň z motorových vozidiel platená aj v roku 2006 a 2007, mám na tento rok 2008 poslať daňovému úradu oznámenie o vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel?
trošku váham, pretože si myslím, že to už má DÚ zaregistrované ako povinnosť do termínu, kým to auto neodhlásime?
Ďakujem za poradňu
Nie, oznámenie tento rok neposielaš, pošleš len, ak sa ti zmení v priebehu roka daňová povinnosť - zánik, vznik novej DP, DP za rok 2008 sa podáva do konca januára roku 2009.
denisie
23.04.08,12:33
Dobrý deň, predsa len jedna otázka: auto na leasing, daň z motorových vozidiel platená aj v roku 2006 a 2007, mám na tento rok 2008 poslať daňovému úradu oznámenie o vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel?
trošku váham, pretože si myslím, že to už má DÚ zaregistrované ako povinnosť do termínu, kým to auto neodhlásime?
Ďakujem za poradňu
ak ste na to auto poslali oznamenie o vzniku, a stále ho využívate na podnikanie, netreba posielať každý rok oznámenie o vzniku, teda ak som správne pochopila otázku;)
zsazsula
23.04.08,13:28
Ahojte:

dňom 01.04.2008 som oznamila vznik daňovej povinnosti na DMV týmto dňom som presiahla 20 000Sk hranicu a tak sa stávam Q platcom DMV iba neviem akú sum mám uhradiť po prvý krát mám platiť v 2Q a to sumu:

23100/4 , alebo 23 100/3 mimotemydnes na túto otázku na DÚ odpovedala pani takto: viete že to neviem,ale uhradte viac ako menej:eek::eek:
Rozalka
23.04.08,15:49
Preddavky sa platia podľa predpokladanej dane:
Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru 2008 a nie je oslobodené od dane.

Podľa môjho názoru ti povinnosť platiť preddavky nevznikla.
Podrobnejšie nájdeš v priloženom dokumente.
Zoltán Kovács
23.04.08,15:51
Ahojte:

dňom 01.04.2008 som oznamila vznik daňovej povinnosti na DMV týmto dňom som presiahla 20 000Sk hranicu a tak sa stávam Q platcom DMV iba neviem akú sum mám uhradiť po prvý krát mám platiť v 2Q a to sumu:

23100/4 , alebo 23 100/3 mimotemydnes na túto otázku na DÚ odpovedala pani takto: viete že to neviem,ale uhradte viac ako menej:eek::eek:

Milujem takéto rady od tetušiek z DÚ.

Ak k 1.1.2008 ti nevznikla povinnosť platiť preddavky na daň z MV, tak aj keď počas roka pribudne MV nie si naďalej povinná platiť preddavky. Vysporiadaš a doplatíš to pri podávaní DP.
zsazsula
23.04.08,16:58
Ďakujem Vám :):):):):):):)
dune13
28.04.08,08:06
Dobry deň,

chcela by som sa spýtať, či niekde neexistuje vzor žiadosti o stanovenie preddavkov inak na dan z motorovych vozidiel. Ukončujeme totiž činnosť a k 1. 4. 2008 už nemáme v evidencii žiadne vozidlo, takže chcem požiadať daňový úrad o zrušenie platenia ďalších preddavkov. Ďakujem veľmi pekne
cactus
28.04.08,17:34
Prosím vás a ako je to ak firma zamestnáva napr. v Nemecku a to vo viacerých mestách a zamestnanci sa presúvajú vlastnými autami z mesta A do mesta B, čiže z jedného pracoviska do druhého, pričom si vyúčtovávajú PC, ale iba v rámci Nemecka, bude tiež potrebné v takomto prípade platiť daň z MV? :confused::rolleyes::mee: keďže zamestnávateľ prepláca PC?
ANNAP
29.04.08,06:31
máme v sro, nákl.automobil, ktorý nám už viacej stojí na dvore ako na ceste, chcem od 1.5.2008 zrušiť povinnosť platenia dane z MV.
Chcem ho odhlásiť na DU a neviem akou formou, toto auto stále bude ešte v podnikaní a bude pracovať na dvore firmy na presun materiálu - máme veľký dvor ale nevyjde len na komunikáciu , je to nákl. auto TATRA , akou formou ho zrušiť na neplatenie dane z MV, keďže bude stále v podnikaní aj PHM budem naň kupovať. Je mi jasné, že preddavky naň platiť stále budem a vysporiadam to 31.01.2009 v daňovom priznaní, kto mi vie poradiť vhodnú formu?

ešte doplnok,
porovnala som si zákon predtým a teraz a zistila som, že z § 86 oslobodenie od dane ,vypadol ods. d, ktorý hovorí :vozidlo, ktoré nevyužíva počas celého zdaň.obdobia diaľnice, cesty a miestne komunikácie a ja som sa chcela tohto chytiť, teraz raďte...........
cactus
30.04.08,05:54
Prosím vás a ako je to ak firma zamestnáva napr. v Nemecku a to vo viacerých mestách a zamestnanci sa presúvajú vlastnými autami z mesta A do mesta B, čiže z jedného pracoviska do druhého, pričom si vyúčtovávajú PC, ale iba v rámci Nemecka, bude tiež potrebné v takomto prípade platiť daň z MV? :confused::rolleyes::mee: keďže zamestnávateľ prepláca PC?

vedel by niekto pomôcť, ak zamestnanec používa nie vlastné súkromné motorové vozidlo, ale iba v Nemecku a vyučtováva si PC. Platí zamestnávateľ DzMV?
Poradíte?
azla
30.04.08,06:12
vedel by niekto pomôcť, ak zamestnanec používa nie vlastné súkromné motorové vozidlo, ale iba v Nemecku a vyučtováva si PC. Platí zamestnávateľ DzMV?
Poradíte?

Pripájam Vyjadrenie DRSR ohľadom dane z MV -vozidlo v dokladoch,ktorého nie je zapísaný ako držiteľ zamestnanec ... (od KVAKO)

http://www.porada.sk/t81019-vyjadrenie-drsr.html
cactus
30.04.08,06:19
Pripájam usmernenie DRSR ohľadom dane z MV -vozidlo v dokladoch,ktorého nie je zapísaný ako držiteľ zamestnanec ... (od KVAKO)

http://www.porada.sk/t81019-vyjadrenie-drsr.html

Ďakujem azla.
mimotemyDoplnenie témy od KVAKO by bolo vítané. Je to také suché, že vyjadrenie DRSR.
Denda
30.04.08,06:27
Ďakujem azla.
mimotemyDoplnenie témy od KVAKO by bolo vítané. Je to také súché, že vyjadrenie DRSR.


a v čom je potrebné doplniť?
cactus
30.04.08,06:31
a v čom je potrebné doplniť?

mala som na mysli názov témy, že ten názov znie iba
Vyjadrenie DR SR, takže by sa tam zišlo doplniť, že k DzMV.
Denda
30.04.08,06:34
mala som na mysli názov témy, že ten názov znie iba
Vyjadrenie DR SR, takže by sa tam zišlo doplniť, že k DzMV.



Máte pravdu skúsime prehodiť a zmeniť názov témy.
dracica
30.04.08,06:38
mňa by zaujímalo ako sa to bude počítať príklad zamestnanec použije súkr. mot. vozidlo na sl. cestu 5 dní
certik
09.05.08,12:09
Ahojte,
stále neviem čo urobiť ked konateľ použije súkromné vozidlo na výkon funkcie. Viem že DP podáva s.r.o. do 31.1.2009 ale oznámiť tiež treba a ak áno tak kedy? Do 30 dní od použitia a potom zase odhlásiť a tak dokola??
Denda
09.05.08,12:13
Ahojte,
stále neviem čo urobiť ked konateľ použije súkromné vozidlo na výkon funkcie. Viem že DP podáva s.r.o. do 31.1.2009 ale oznámiť tiež treba a ak áno tak kedy? Do 30 dní od použitia a potom zase odhlásiť a tak dokola??
Oznamovacia povinnosť sa na použitie súkromného vozidla zamestnancom nevzťahuje. Konateľ sa považuje za zamestnanca.
certik
09.05.08,12:22
Dakujem
zlatica76
19.05.08,11:02
Trochu obnovím túto tému, lebo zatiaľ som neprišla na to, kde v zákone je spomenutý tento problém:

Zamestnanec použije na SC vlastné vozidlo. Podľa §85 je jeho zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozdiel.

Môžu nastať nasledovné situácie:
1. zamestnanec je zapísaný v technickom preukaze - zamestnávateľ je daňovníkom
2. zamestnanec nie je zapísaný v technickom preukaze - zamestnávateľ NIE JE daňovníkom

- zamestnanec dostane náhrady (a platí bod 1):
A. 6,20 sk/km plus PHM
B. vo výške cestovného hromadnej dopravy
Je zamestnávateľ v obidvoch prípadoch daňovníkom? (ja si myslím, že áno, ale počula som už aj názor, že nie)

Nikde v zákone som nenašla odkaz na to, že platí sa daň podľa kubatúry plus počet dní.

V § 91 ods. 7 sa hovorí: "Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin 1/365 ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania".

Tento odsek podľa mňa nehovorí o tom, že je to súkromné auto. O tých zamestnancoch a zamestnávateľov som v zákone už ďalšiu zmienku nenašla. Alebo som už slepá?
Denda
19.05.08,11:09
Trochu obnovím túto tému, lebo zatiaľ som neprišla na to, kde v zákone je spomenutý tento problém:

Zamestnanec použije na SC vlastné vozidlo. Podľa §85 je jeho zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozdiel.

Môžu nastať nasledovné situácie:
1. zamestnanec je zapísaný v technickom preukaze - zamestnávateľ je daňovníkom
2. zamestnanec nie je zapísaný v technickom preukaze - zamestnávateľ NIE JE daňovníkom

- zamestnanec dostane náhrady (a platí bod 1):
A. 6,20 sk/km plus PHM
B. vo výške cestovného hromadnej dopravy
Je zamestnávateľ v obidvoch prípadoch daňovníkom? (ja si myslím, že áno, ale počula som už aj názor, že nie)

Pripnem Vám link, kde je vyjadrenie z drsr a v zákone je to tak napísané, že v prípade, že zamestnanec nie je zapísaný v technickom preukaze ako držiteľ vozidla tak zamestnávateľ v tomto prípade daňovníkom podľa tohoto zákona nie je.
http://www.porada.sk/t81019-vyjadrenie-drsr.html
Denda
19.05.08,11:17
Nikde v zákone som nenašla odkaz na to, že platí sa daň podľa kubatúry plus počet dní.

V § 91 ods. 7 sa hovorí: "Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin 1/365 ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania".

Tento odsek podľa mňa nehovorí o tom, že je to súkromné auto. O tých zamestnancoch a zamestnávateľov som v zákone už ďalšiu zmienku nenašla. Alebo som už slepá?
Pretože nemôžete hľadať klauzulu o súkromnom vozidle. Predmetom dane podľa §84 je motorové vozidlo ods.1 okrem vozidiel podľa ods.2.
Sadzbu dane máte v §88 a výpočet tak ako ste uviedli v §91.
Rozhodujúce je potom ďalej kto je daňovníkom.
zlatica76
19.05.08,11:20
Ok, k tomuto som sa dostala, ale aj tak vdaka.

Skôr ma zaujima to druhé, či je rozhodujúce na určenie dane z MV spôsob vyplácania cestovných náhrad.

A po druhé - nikde v zákone som sa nedočítala, že mám platiť za dni, kedy sa auto používalo, t.j .1/365 x počet dní x sadzba dane. Je to vôbec pravda?

A mimochodom - idem na SC na 10 dní kdesi na druhý koniec republiky. Auto de facto použijem len dva dni (jeden deň cesta tam, jeden deň cesta späť). Budem platiť za 2 dni? za 10 dní? resp. celý mesiac? (ak sa cesta začala prvého v mesiaci)?

A doplňujem dendu: v § 86 ods. 2 písm. b sa vyslovene hovorí o výkone vo vrejnom záujme. Chápem to tak, že § 86 hovorí o tom, ktoré autá sú oslobodené od dane (o.i. aj tie ktoré prepravujú vo verejnom záujme). § 91 potom hovorí, že ak tieto autá (autobusy) použijem na niečo iné ako verejný záujem, tak platím z nich daň (dosť logické). Takže, mne tam vyslovene chýba toto ustanovenie, ktoré hovorí o nešťastných "súkromných" autách. To som tam nenašla.
Denda
19.05.08,11:33
Ok, k tomuto som sa dostala, ale aj tak vdaka.

Skôr ma zaujima to druhé, či je rozhodujúce na určenie dane z MV spôsob vyplácania cestovných náhrad.

A po druhé - nikde v zákone som sa nedočítala, že mám platiť za dni, kedy sa auto používalo, t.j .1/365 x počet dní x sadzba dane. Je to vôbec pravda?
Máte to priamo v §91 ods. 7 prvá veta:
V § 91 ods. 7 sa hovorí: "Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin 1/365 ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania".



A doplňujem dendu: v § 86 ods. 2 písm. b sa vyslovene hovorí o výkone vo vrejnom záujme. Chápem to tak, že § 86 hovorí o tom, ktoré autá sú oslobodené od dane (o.i. aj tie ktoré prepravujú vo verejnom záujme). § 91 potom hovorí, že ak tieto autá (autobusy) použijem na niečo iné ako verejný záujem, tak platím z nich daň (dosť logické). Takže, mne tam vyslovene chýba toto ustanovenie, ktoré hovorí o nešťastných "súkromných" autách. To som tam nenašla.
Aby sme zbytočne nemotali, vy idete použiť vozidlo na služobnú cestu, ktoré je od dane oslobodené alebo ste zapísaný v dokladoch ako územný celok?
zlatica76
19.05.08,11:41
Nie, sme uplne normálna výrobná fabrika, takže žiadne auto nepoužívame vo verejnom záujme.

Mne ide len o to, že som sa nedočítala hodnoverne o tých dňoch. Ten § 91 beriem tak že výraz "preprava uskutočnená mimo výkonu vo verejnom záujme" je jeden výraz. Chápem to tak, že autá vo verejnom záujme sú oslobodené od dane, ale pretože sa autá používajú všelijako, tak sa môžu použiť okrem iného aj mimo verejného záujmu. Na to podľa úplne sedí § 91 ods. 7.

Čiže mám auto zamestnanca, ktorý ide na služobnú cestu. Zamestnávateľ sa táva daňovníkom dane z motorových vozidiel. Potiaľto všetko jasné.

Potom príde § 89, ktorý hovorí o vzniku a zániku daňovej povinnosti. Už ten ma začína mýliť, lebo sa tam hovorí o prihlasovaní a odhlasovaní, ale potom je tam § 90 ods. 2, ktorý hovorí, že ak som daňovník podľa § 85 ods. 2 písm. a, tak to prihlasovanie/odhlasovanie sa ma netýka.

Takže je jasný aj ďalší bod.

Ale platenie dane - § 91, to je oriešok. Ods. 1, 2, 3 ma zatiaľ nezaujímajú. Ods. 6 - "Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť" .. t.j. 1/12. - nie je to síce nikde napísané, ale zrejme sa to vzťahuje k § 89, a keďže neprihlasujem a neodhlasujem podľa § 89, tak sa ma tento odsek netýka.

§ 91 ods. 7 - ako som už spomínala - hovorí sa tam o "preprave uskutočnenej mimo výkonu vo verejnom záujme" (naschvál to dávam do úvodzoviek, lebo to pokladám za jeden výraz!) - keďže tie autá mimo SC nie sú používané na "prepravu vo verejnom záujme", tak tiež mám pocit, že sa ma tento odsek netýka.

Zvyšok tohto pragrafu je iné blablabla, ktoré momentálne nejdem rozoberať.

Takže mi skutočne v tom zákone chýba nejaké ustanovenie, ktoré by mi upravovalo povinnosti pri daňovníkovi podľa § 85 ods.2 písm. a.
Denda
19.05.08,11:49
Nie, sme uplne normálna výrobná fabrika, takže žiadne auto nepoužívame vo verejnom záujme.

Mne ide len o to, že som sa nedočítala hodnoverne o tých dňoch. Ten § 91 beriem tak že výraz "preprava uskutočnená mimo výkonu vo verejnom záujme" je jeden výraz. Chápem to tak, že autá vo verejnom záujme sú oslobodené od dane, ale pretože sa autá používajú všelijako, tak sa môžu použiť okrem iného aj mimo verejného záujmu. Na to podľa úplne sedí § 91 ods. 7.
Áno napr. komerčne.


Čiže mám auto zamestnanca, ktorý ide na služobnú cestu. Zamestnávateľ sa táva daňovníkom dane z motorových vozidiel. Potiaľto všetko jasné.

Potom príde § 89, ktorý hovorí o vzniku a zániku daňovej povinnosti. Už ten ma začína mýliť, lebo sa tam hovorí o prihlasovaní a odhlasovaní, ale potom je tam § 90 ods. 2, ktorý hovorí, že ak som daňovník podľa § 85 ods. 2 písm. a, tak to prihlasovanie/odhlasovanie sa ma netýka.
§89 Vám hovorí o daňovej povinnosti, ktorá Vám ako zamestnávateľovi vzniká v prípade, že platíte cestovné náhrady za použitie vozidla zamestnanca zapísaného v technickom preukaze.
§90 Vám hovorí, že Vám nevzniká oznamovacia povinnosť voči správcovi dane pretože ste daňovníkom, ktorý vypláca cestovné náhrady.
Hovoríte o dvoch rozdielnych veciach.
Svoju daňovú povinnosť si v tomto prípade vysporiadate len podaním daňového priznania do 31.1. 2009 za rok 2008. Čiže v tomto roku zatiaľ nič nenahlasujete, nič neplatíte. Doporučujem si robiť len záznamy o vyplatených cestovných náhradách, pri ktorých Vám vzniká daňová povinnosť.
zlatica76
19.05.08,11:58
Ok, to mi je všetko jasné.

Ide o to AKO vypočítam daň. Podľa mňa to v zákone nie je určené. Zatiaľ mi to vyzerá tak, že platím 1/12 za každý mesiac, v ktorom sa auto použilo (§ 91 ods. 6).

Mám pred sebou usmernenie DR SR a tam vyslovene príklad k § 91 ods. 7 začína: "Vyšší územný celok oslobodil... vozdilá autobusovej dopravy v rozsahu výkonu vo verejnom záujme...". Takže aj tento príklad ma utvrdil v tom, že tento odsek sa ma ako bežného podnikateľa netýka.

Nespochybňujem to, že:
- zamestnávateľ sa stáva daňovníkom dane z MV
- vzniká mi (ako zamestnávateľovi) v r. 2008 daňová povinnosť
- mám povinnosť sledovať použitie osobných MV na služobných cestách
- nemusím zatiaľ nič nahlasovať
- v technickom preukaze musí byť zapísaný zamestnanec

Mám len jeden problém - ako sa bude počítať daň! Ono, totižto máme vlastný softvér na sledovanie SC a tam to chcem dať tak, aby som v januári chytila nejaký výstup, vynásobila, prenásobila, nahodila na tlačivo, odovzdala.... a preto potrebujem (relativne) presne vedieť, čo budem v januári 2009 potrebovať (okrem dní, ktoré majú 48 hod :) ).

A keďže máme veľa SC (veľmi veľa) potrebujem vedieť, či mám sledovať dni služobnej cesty, alebo mám sledovať len mesiac v ktorom sa súkromné auto použilo na SC. (a to nehovorím o probléme, že v technickom preukaze musí byť uvedený zamestnanec, to si doriesim interne).
Denda
19.05.08,12:53
Mám len jeden problém - ako sa bude počítať daň! Ono, totižto máme vlastný softvér na sledovanie SC a tam to chcem dať tak, aby som v januári chytila nejaký výstup, vynásobila, prenásobila, nahodila na tlačivo, odovzdala.... a preto potrebujem (relativne) presne vedieť, čo budem v januári 2009 potrebovať (okrem dní, ktoré majú 48 hod :) ).

A keďže máme veľa SC (veľmi veľa) potrebujem vedieť, či mám sledovať dni služobnej cesty, alebo mám sledovať len mesiac v ktorom sa súkromné auto použilo na SC. (a to nehovorím o probléme, že v technickom preukaze musí byť uvedený zamestnanec, to si doriesim interne).
No čo sa týka daňovníka zamestnávateľa predpokladám, že budeme mať ešte do konca roka nejaké usmernenie, po prípade zmenu. Zatiaľ platí podľa §91 ods.6 pomerná časť dane ako súčin 1/12 ročnej sadzby a počet kalendárnych mesiacov.
Anja111
09.06.08,14:01
Ak použije zamestnanec súkromné vozidlo na služobnú cestu, tak zamestnávateľovi nevzniká povinnosť oznámiť to, z dôvodu platenia dane z MV, na DU.
Ak však použije SZČO vlastné vozidlo, nezaradené v OM, na pracovnú cestu a uplatní si paušál 5,50 SK/km, má povinnosť oznámiť to DU?
Evanka
09.06.08,14:18
Ak použije zamestnanec súkromné vozidlo na služobnú cestu, tak zamestnávateľovi nevzniká povinnosť oznámiť to, z dôvodu platenia dane z MV, na DU.
Ak však použije SZČO vlastné vozidlo, nezaradené v OM, na pracovnú cestu a uplatní si paušál 5,50 SK/km, má povinnosť oznámiť to DU?
Áno, presne ako píšeš.
Upresním s odvolávkou na zákon
Podľa § 90 ods 2 Zákona o miestnych daniach
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku
daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2
písm. a). (V § 85 ods 2 písm a) je citovaný ako daňovník zamestnávateľ, ktorý vypláca zamestnancom cestovné náhrady, vykaonané automobilom, v ktorom je uvedený ako držiteľ zamestnanec)
Anja111
09.06.08,14:26
Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď...
ahapla
10.06.08,07:03
Aké povinnosti má SZČO, ktorá použije na služobnú cestu motorové vozidlo zamestnanca, pričom mu vyplatí náhradu za km, aj paušálnu náhradu 6,20 Sk/km?:confused:
Bea16
10.06.08,16:27
Prosím o pomoc. SZČO začala ešte v roku 2006 používať vlastné MV na podnikateľské účely. Podala DP na DÚ podľa svojho trvalého bydliska, čo je zapísané aj v TP. Dnes sa rozhodla, že prestane používať toto MV na podnikanie ako SZČO, ale ho poskytne tiež na podnikateľské účely svojmu manželovi, ktorý je konateľom v sro ( nie do majetku FY). Manželka musí oznámiť pôvodnému DÚ, že prestala MV používať na pod. účely? A mažel ako konateľ sro už nemusí oznamovať svojmu DÚ začatie používania MV? Nehnevajte sa na mňa, ak som to správne pochopila, nedáva mi to logiku. Potom sro dáva DP až k 31.1.2009 za rok 2008 a dátum začatia používania si múže dať ( a samozrejme aj zaplatiť daň) napr. aj od 1.2.2008? SZČO si vypočíta daň ku dňu oznámenia o ukončení používania a sro si tiež vypočíta alikvót a zaplatí DÚ, kde bolo MV pôvodne prihlásené?
prosím poraďte som z toho jeleň.
Ďakujem
Evanka
10.06.08,17:40
Prosím o pomoc. SZČO začala ešte v roku 2006 používať vlastné MV na podnikateľské účely. Podala DP na DÚ podľa svojho trvalého bydliska, čo je zapísané aj v TP. Dnes sa rozhodla, že prestane používať toto MV na podnikanie ako SZČO, ale ho poskytne tiež na podnikateľské účely svojmu manželovi, ktorý je konateľom v sro ( nie do majetku FY). Manželka musí oznámiť pôvodnému DÚ, že prestala MV používať na pod. účely? Áno, oznámi, že MV nebude používať na podnikanie. SZČO oznamuje zmenu, týkajúcu sa MV. A mažel ako konateľ sro už nemusí oznamovať svojmu DÚ začatie používania MV? Manžel nič neoznamuje, (oznamovať bude firma) pretože nepoužíva MV ako SZČO, ale ako zamestnanec (konateľ je z hľadiska zákona o CN považovaný pri pracovných cestách vykonaných z titulu konateľa za zamestnanca). Oznamovať a platiť daň z MV bude firma. Keby si ty vyplácala cestovné náhrady zamestnancovi ako SZČO tiež by si postupovala rovnako. Nehnevajte sa na mňa, ak som to správne pochopila, nedáva mi to logiku. Potom sro dáva DP až k 31.1.2009 za rok 2008 a dátum začatia používania si múže dať ( a samozrejme aj zaplatiť daň) napr. aj od 1.2.2008? SZČO si vypočíta daň ku dňu oznámenia o ukončení používania a sro si tiež vypočíta alikvót a zaplatí DÚ, kde bolo MV pôvodne prihlásené? prosím poraďte som z toho jeleň.
Ďakujem
Odpoveď v texte. ale myslím, že aj v niektorom z predchádzajúcich príspevkov je to vysvetlené aj s odôvodnením zo znenia zákona.
Bea16
11.06.08,07:14
Ďakujem.
zyx66
12.06.08,12:44
Pekny den prajem. Som SZCO a tento rok vyuzivam sukromne auto na podnikanie. Cestna dan sa bude za rok 2008 platit v januari 2009. Fakt ze auto pouzivam na podnikanie musim nejak nahlasit DU teraz, aby vedelo zo odo mna ma cakat v januari 2009 zaplatenie cestnej dane, alebo jednuducho v januari zaplatim a to je vlastne priznanie, ze som auto v r. 2008 pouzival na podnikanie? Dakujem za radu.
kattka.c
12.06.08,14:47
na DU musite poslat oznamienie o tom ze pouzivate auto na podnikanie.
zyx66
12.06.08,20:03
ked teraz oznamim, mozem si uctovat v ucte pausalnu nahradu za auto uz aj za januar 2008 ked ho odvtedy pouzivam? Ked im teda poviem, ze som na to zabudol a ze to chcem aj spatne? dakujem
cactus
13.06.08,03:42
ked teraz oznamim, mozem si uctovat v ucte pausalnu nahradu za auto uz aj za januar 2008 ked ho odvtedy pouzivam? Ked im teda poviem, ze som na to zabudol a ze to chcem aj spatne? dakujem

oznamovať sa má do 30-tich dní od prvého použitia a záleží od DÚ, konkrétne od správcu, resp. kontroly, či pokuta bude udelená za oneskorené oznámenie
marta bodonova
17.06.08,09:17
Ja používam sukromne auto na podn. účely už 3 roky. DU tento rok už by som nemala tada nič oznamovat, len v roku 2009 zaplatiť daň?
S.Ch.
18.06.08,04:53
Prosím Vás o radu ohľadom DzMV (nákladný automobil s českou ŠPZ):
vlastník: leasingová spoločnosť
držiteľ: česká firma, zapísaná v OR v ČR
miesto podnikania: Slovenská republika

Je povinná aj česká firma platiť DzMV v Slovenskej republike. V usmernení DRSR som čítala, že sa neprihliada na to, či je automobil na slovenských alebo českých značkách. Takže vychádza mi, že áno, len si to chcem utvrdiť. Ďakujem veľmi pekne.
zyx66
18.06.08,07:17
Ked zaplatim cestnu dan za rok 2008 podla noveho v januari 2009, tak zaplatenu dan uctujem v ucte do nakladov az v roku 2009, ale pausalne vydavky za pouzivanie auta si ratam za rok 2008 a mam ich v ucte roku 2008, rozumiem spravne?
KvetkaK
18.06.08,07:19
Ked zaplatim cestnu dan za rok 2008 podla noveho v januari 2009, tak zaplatenu dan uctujem v ucte do nakladov az v roku 2009, ale pausalne vydavky za pouzivanie auta si ratam za rok 2008 a mam ich v ucte roku 2008, rozumiem spravne?
Ak ide o jednoduché účtovníctvo, tak bude v nákladoch až v roku 2009, ale v podvojnom pôjde do nákladov roku 2008 cez účet časového rozlíšenia - 383.
Rozalka
18.06.08,16:54
Nevidím dôvod na účet 383.
Budeme účtovať na 345, na ktorom sú už zaúčtované preddavky platené počas r. 2008
Zoltán Kovács
18.06.08,16:58
Ja účtujem nasledovne:

Rok 2008

345/221 preddavky na daň z MV
531/345 na základe podaného priznania za auta (aj zamestnanecké, ktoré sa použili počas roka na služobné cesty) k 31.12.

Rok 2009

345/221 dorovnanie prípadných rozdielov. Takto mám celú daň z MV v nákladoch r. 2008. Akurát len prenášam saldo účtu 345, či aktívny alebo pasívny.
Rozalka
18.06.08,19:38
KvetkaK
19.06.08,05:16
Nevidím dôvod na účet 383.
Budeme účtovať na 345, na ktorom sú už zaúčtované preddavky platené počas r. 2008

Súhlasím, že účet 345 je správnejší. Ale bola by to veľká chyba, keby sa to naúčtovalo na účet 383?
rommy
19.06.08,05:18
Ahoj poraďáci, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Preddavky na daň z MV platíme štvrťročne, preddavky sme vypočítali na začiatku roka z áut, ktoré sme mali v majetku, no teraz počas roka nám dve autá pribudli, poslala som oznámenie daň.úradu ale neviem či mám tým novým autám prispôsobiť aj preddavky či mám k 30.6.08 zaplatiť vyšší predavok. Poradíte prosím?
books
19.06.08,05:21
Ahoj poraďáci, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Preddavky na daň z MV platíme štvrťročne, preddavky sme vypočítali na začiatku roka z áut, ktoré sme mali v majetku, no teraz počas roka nám dve autá pribudli, poslala som oznámenie daň.úradu ale neviem či mám tým novým autám prispôsobiť aj preddavky či mám k 30.6.08 zaplatiť vyšší predavok. Poradíte prosím?

Dobrý deň,aj ja mám taký problém.
Bola som na DÚ a tam mi povedali,že mám platiť ako doteraz,lebo to sa týka aút,ktoré boli k 1.1.2008 a za tie nové autá doplatím pri ročnom zúčtovaní až v roku 2009.
Petra29
19.06.08,05:31
Ahoj poraďáci, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Preddavky na daň z MV platíme štvrťročne, preddavky sme vypočítali na začiatku roka z áut, ktoré sme mali v majetku, no teraz počas roka nám dve autá pribudli, poslala som oznámenie daň.úradu ale neviem či mám tým novým autám prispôsobiť aj preddavky či mám k 30.6.08 zaplatiť vyšší predavok. Poradíte prosím?
Podľa § 91 ods.4 zákona 582/2004 o miestnych daniach sa preddavky platia z predpokladanej dane k 1.1.bežného obdobia. Takže nič nezvyšuješ, preddavky platíte podľa pôvodného stavu.
Tweety
19.06.08,05:31
Ahoj poraďáci, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Preddavky na daň z MV platíme štvrťročne, preddavky sme vypočítali na začiatku roka z áut, ktoré sme mali v majetku, no teraz počas roka nám dve autá pribudli, poslala som oznámenie daň.úradu ale neviem či mám tým novým autám prispôsobiť aj preddavky či mám k 30.6.08 zaplatiť vyšší predavok. Poradíte prosím?
Nie, preddavky ostanú nezmenené, dorovnáme to až pri celkovej daňovej povinnosti za rok 2008 v roku 2009.
Anja111
19.06.08,05:33
Ahoj poraďáci, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Preddavky na daň z MV platíme štvrťročne, preddavky sme vypočítali na začiatku roka z áut, ktoré sme mali v majetku, no teraz počas roka nám dve autá pribudli, poslala som oznámenie daň.úradu ale neviem či mám tým novým autám prispôsobiť aj preddavky či mám k 30.6.08 zaplatiť vyšší predavok. Poradíte prosím?


Dobrý deň,aj ja mám taký problém.
Bola som na DÚ a tam mi povedali,že mám platiť ako doteraz,lebo to sa týka aút,ktoré boli k 1.1.2008 a za tie nové autá doplatím pri ročnom zúčtovaní až v roku 2009.
Treba poslať iba oznámenie. Preddavky sa nemenia.
Prikladám Usmernenie DR SR
lsulekova
04.07.08,10:40
Naša materská spoločnosť má na operatívny leasing vzaté auto, ktoré jej fakturuje leasingová spoločnosť. Materská spoločnosť nám tento operatívny leasing prefakturováva. Auto, používa náš zamestnanec. Chcem sa spýtať, na kom je povinnosť platiť daň z MV. Ďakujem.
volej
09.07.08,03:59
Môžem poprosiť radu ak budete takí zlati?

Mame zamestnanca, ktory pouzije svoje vlastne motorove vozidlo na SC. Nakolko nema v TP uvedenu priemernu spotrebu PHM dokladuje sa, ze pouzil ine auto (tiez zamestnanca) ktory tuto priemernu spotrebu v TP ma uvedenu. Aby ste rozumeli tvrdi sa ze zamestnanec isiel na SC autom ineho zamestnanca? Je to danovy vydavok a treba to hlasit na Danovom urade? Lebo vlastne zamestnanec ktory cestu vykonal nie je drzitelom auta co je v rozpore s §85 odst.2. zak.582/2004

Na druhej strane v zakone o cestovnych náhradach je uvedene:
283/2002 v novele 348/2007 Z.z.
§7, odst.1
1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Tak ako s tym naložiť? Velmi pekne dakujem za radu.
Levizub
09.07.08,08:58
No myslim, ze za toto vozidlo by mal zamestnavatel zaplatit dan, pretoze bolo pouzite auto zamestnanca. Podla mna je to jedno, ze na nom isiel iny zamestnanec. Ale nech sa vyjadria ti, co sa lepsie vyznaju. :-)
Denda
09.07.08,09:20
Môžem poprosiť radu ak budete takí zlati?

Mame zamestnanca, ktory pouzije svoje vlastne motorove vozidlo na SC. Nakolko nema v TP uvedenu priemernu spotrebu PHM dokladuje sa, ze pouzil ine auto (tiez zamestnanca) ktory tuto priemernu spotrebu v TP ma uvedenu. Aby ste rozumeli tvrdi sa ze zamestnanec isiel na SC autom ineho zamestnanca? Je to danovy vydavok a treba to hlasit na Danovom urade? Lebo vlastne zamestnanec ktory cestu vykonal nie je drzitelom auta co je v rozpore s §85 odst.2. zak.582/2004.
To aké vozidlo použije zamestnanec na pracovnú cestu vykonanú pre zamestnávateľa určuje dohoda a príkaz na jazdu. Daň z motorových vozidiel sa úhradza za použitie vozidla ak je držiteľom zamestnanec.
Aké vozidlo použije zamestnanec na pracovnú cestu okrem vozidla zamestnávateľa je vecou dohody a nemusí sa jednať len o vozidlo vo vlastníctve zamestnanca.
Oznamovacia povinnosť na DU sa na zamestnávateľa, ktorý vypláca cestovné výdavky zamestnancom nevzťahuje.
Ing. Pavol Zúber
09.07.08,10:54
Nevie niekto nové sadzby dane z MV od 1.1.2008 pre Bratislavský kraj?
denisie
09.07.08,11:01
Ing. Pavol Zúber
09.07.08,11:06
Tak potom sa bratislavský od 1.1.2008 nemenil?Ostali sadzby z roku 2007.
Ing. Pavol Zúber
11.07.08,05:29
SZCO dokupila 1.7.2008 ďalšie auto , čím jej vznikla povinnosť platiť štvrťročné preddavky na DMV.Čiže 1.preddavky zaplatí 30.9.2008 vo výške 1/4 z celkovej DMV, ktorá mu teraz vyšla?
Denda
11.07.08,06:08
SZCO dokupila 1.7.2008 ďalšie auto , čím jej vznikla povinnosť platiť štvrťročné preddavky na DMV.Čiže 1.preddavky zaplatí 30.9.2008 vo výške 1/4 z celkovej DMV, ktorá mu teraz vyšla?
Na platenie preddavkov nemajú vply zmeny v priebehu zdaňovacieho obdobia.
Ak ste preddavky neplatili, neplatíte ani teraz a svoju daň si vysporiadate v daňovom priznaní v lehote do 31.1.2009.
anithocka
16.07.08,16:12
ahojte poraďáci, som v úplnej neistote keďže z preddavkami za motorové vozidlá som sa ešte nestretla. Dnes som dostala výzvu od daňovákov spolu s návratkov. Tak som zmetená či som mala podať nejaké tlačivo o prehľade automobilov, alebo nie. A ako sa platia preddavky keď nám vychádzalo platiť štvrťročne a po prvom štvrťroku sme odhlásili jedno auto. teraz som zmetená vysvetlí mi to niekto? a určite môžem od daňovákov čakať pokutu keď poslali výzvu spolu z návratkov, že? ĎAKUJEM
Tweety
16.07.08,17:06
ahojte poraďáci, som v úplnej neistote keďže z preddavkami za motorové vozidlá som sa ešte nestretla. Dnes som dostala výzvu od daňovákov spolu s návratkov. Tak som zmetená či som mala podať nejaké tlačivo o prehľade automobilov, alebo nie. A ako sa platia preddavky keď nám vychádzalo platiť štvrťročne a po prvom štvrťroku sme odhlásili jedno auto. teraz som zmetená vysvetlí mi to niekto? a určite môžem od daňovákov čakať pokutu keď poslali výzvu spolu z návratkov, že? ĎAKUJEM
Ak vám podľa DP k dani z MV za rok 2007 vychádzali na rok 2008 preddavky, bolo ich potrebné platiť kvartálne, to, že ste jedno auto odhlásili, nemá na preddavky nijaký vplyv. Celková DP za vozidlá v roku 2008 sa dorovná -vysporiada v DP podanom do 31.1.2009.
anithocka
16.07.08,17:56
Ak vám podľa DP k dani z MV za rok 2007 vychádzali na rok 2008 preddavky, bolo ich potrebné platiť kvartálne, to, že ste jedno auto odhlásili, nemá na preddavky nijaký vplyv. Celková DP za vozidlá v roku 2008 sa dorovná -vysporiada v DP podanom do 31.1.2009.

dobre toto chápem, ale nechápem prečo mi z daňového úradu poslali tlačivo, ktoré sa vola návratka a týka sa práve motorových vozidiel.......
optimistka
16.07.08,18:01
daňový úrad je len správcom tejto dane, výnos tejto dane ide do VUC, je možné, že informácie o predbežnom výnose tejto dane potrebuje práve táto inštitúcia prostredníctvom DU
lubenaj
17.07.08,12:17
Môžem mať doplňujúcu otázku S. r. o. jednoosobová vznikla v roku 2007 - konateľ - je spoločník a zároveň zamestnanec v 1 osobe, pri podnikaní používa svoje súkromné auto v ktorom je v TP napísané jeho konkrétne meno- uplatňuje si cestovné a cestovné náhrady za auto. Otázka:
1. musí platiť DzMV za rok 2008
2. musí si splniť oznamovaciu povinnosť
3. ak doteraz neoznámil neminie ho pokuta z DÚ?

Ďakujem za odpoveď
Zoltán Kovács
17.07.08,12:19
Môžem mať doplňujúcu otázku S. r. o. jednoosobová vznikla v roku 2007 - konateľ - je spoločník a zároveň zamestnanec v 1 osobe, pri podnikaní používa svoje súkromné auto v ktorom je v TP napísané jeho konkrétne meno- uplatňuje si cestovné a cestovné náhrady za auto. Otázka:
1. musí platiť DzMV za rok 2008 - ÁNO
2. musí si splniť oznamovaciu povinnosť - NIE
3. ak doteraz neoznámil neminie ho pokuta z DÚ? NIE

Ďakujem za odpoveď


V citáte
Tweety
17.07.08,16:04
dobre toto chápem, ale nechápem prečo mi z daňového úradu poslali tlačivo, ktoré sa vola návratka a týka sa práve motorových vozidiel.......
Možno práve preto, že ste mali platiť preddavky a neplatili ste ich .
VladoaKatka
19.07.08,07:20
Dňa 19.7.2008 vyšla v Zbierke zákonov č. 106/2008

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/LastBatches.ascx&BatchNumber=106&Year=2008

Na stránke MF zatiaľ nie je zverejnený FS č.7 .
Rozalka
19.07.08,13:35
Máš pravdu, Katka, FS 7 ešte nie je zverejnený, ale na tlačivo sa dá "kuk" v materiáloch na pripomienkové konanie, snáď sa tam nič nezmenilo, však vyčkajme do pondelka a uvidíme.
lubenaj
21.07.08,19:33
Ďakujem, ale nejde mi do hlavy prečo si nemusí splniť oznamovaciu povinnosť. On vznikol v októri 2007 a za minulý rok neplatil DzMV. ešte raz zo srdca Ďakujem
Denda
22.07.08,10:13
Ďakujem, ale nejde mi do hlavy prečo si nemusí splniť oznamovaciu povinnosť. On vznikol v októri 2007 a za minulý rok neplatil DzMV. ešte raz zo srdca Ďakujem
Ak máte na mysli konateľa zamestnanca, tak oznamovacia povinnosť sa na vyplácanie cestovných náhrad zamestnancom nevzťahuje. Podáte len daňové priznanie v lehote do 31.1.2009.
Rozalka
22.07.08,17:49
Dňa 19.7.2008 vyšla v Zbierke zákonov č. 106/2008
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/LastBatches.ascx&BatchNumber=106&Year=2008
Na stránke MF zatiaľ nie je zverejnený FS č.7 .

Na stránke MF zatiaľ nie je FS 7 uverejnený, ale dnes uverejnili predmetné Opatrenie:

Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 9. júla 2008, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z motorových vozidiel
Číslo : MF/019260/2008-72
Referent : JUDr. Krkanová, tel. : 02/5958 3465
Ing. Fülöpová, tel. 02/5958 3466

Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 38 ods. 3 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov ustanovuje :
§ 1
Vzor daňového priznania k dani z motorových vozidiel1) je uvedený v prílohe.
§ 2
(1) Vzor daňového priznania podľa § 1 sa použije prvýkrát od 1. januára 2009 za zdaňovacie obdobie roku 2008.
(2) Vzor daňového priznania k dani z motorových vozidiel vydaný opatrením č. MF/012129/2004-72 z 30. novembra 2004 sa použije pri podávaní daňového priznania, ak daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel vznikla v období od 1. januára 2005 do 31. decembra 2007.
(3) Pri podávaní daňového priznania k cestnej dani vyberanej podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 87/1994 Z. z. o cestnej dani v znení neskorších predpisov, ak daňová povinnosť k cestnej dani vznikla do 31. decembra 2004, sa použijú doterajšie predpisy.
§ 3
Zrušuje sa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 30. novembra 2004 č. MF/012129/2004-72, ktorým sa vydáva vzor daňových priznaní k dani z motorových vozidiel (oznámenie č. 713 /2004 Z. z.).
§ 4
Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2009.

Príloha je tu:
http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=6885&documentId=2793
Poučenie k vyplneniu má 3 strany!
Silvia123
24.07.08,08:04
Ahojte, prišiel nám do firmy dopis z DU ohľadom dani z MV. Vlastníme ťahače a návesy, dan z motorových vozidiel sa má platiť preddavkovo -to znamená že som mala platiť vždy rovnakú sumu bez ohľadu či sme kamión predali alebo kúpili nový? Lebo keď sme kúpili nový kamion tak som sumu preddavku povýšila a oznámila som im, že máme nové vozidlo tým, že som vyplnila normálne staré tlačivo na dan z MV - žeby im vadilo práve toto? Vliste píšu aj o tom, že sme mali maťrozdelené, ktoré sú EURO1, EURO2 až 4S vozidlá - do frasa čo som prehliadla, kde som im to mala uviesť? -kde to píšu v akom opatrení. Ja som odišla z firmy na materskú a už som sa nevenovala tejto dani a kolegyna čo tam zostala teraz povedala na mńa že som jej nič nekázala zmeniť a že mala platiť po starom, že sa to v 2009 vyrovná. Takže to akože zostalo na mne a mám zistiť čo vlastne ten DU chce. Prosím pomoooc...
Tweety
24.07.08,08:07
Ahojte, prišiel nám do firmy dopis z DU ohľadom dani z MV. Vlastníme ťahače a návesy, dan z motorových vozidiel sa má platiť preddavkovo -to znamená že som mala platiť vždy rovnakú sumu bez ohľadu či sme kamión predali alebo kúpili nový? Lebo keď sme kúpili nový kamion tak som sumu preddavku povýšila a oznámila som im, že máme nové vozidlo tým, že som vyplnila normálne staré tlačivo na dan z MV - žeby im vadilo práve toto? Vliste píšu aj o tom, že sme mali maťrozdelené, ktoré sú EURO1, EURO2 až 4S vozidlá - do frasa čo som prehliadla, kde som im to mala uviesť? -kde to píšu v akom opatrení. Ja som odišla z firmy na materskú a už som sa nevenovala tejto dani a kolegyna čo tam zostala teraz povedala na mńa že som jej nič nekázala zmeniť a že mala platiť po starom, že sa to v 2009 vyrovná. Takže to akože zostalo na mne a mám zistiť čo vlastne ten DU chce. Prosím pomoooc...
Áno, preddavky platiť rovnako, podľa DP v roku 2007, celková daň sa potom dorovná podľa DP za rok 2008, podaného do konca januára 2009.
Silvia123
24.07.08,08:12
iba to im mohlo vadit? a kto vie o tych rozdeleniach podla eura-certif.?
lubenaj
24.07.08,18:50
Mne ide o jednoosobovú s. r. o., ktorá vznkla v septembri - konateľ je zároven zamestnancom a teda aj sám sebe zamestnávateľom, vypláca si cestovné náhrady za auto, ktoré má napísané na seba ako na súkromnú osobu teda v techničáku je jeho konkrétne meno. ide o to či mal si splniť oznamovaciu povinnosť ked auto stále používa pri svojej činnosti ako zamestnanec vo svojej s. r. o.
veľmi pekne dakujem:)
Zoltán Kovács
24.07.08,19:20
Mne ide o jednoosobovú s. r. o., ktorá vznkla v septembri - konateľ je zároven zamestnancom a teda aj sám sebe zamestnávateľom, vypláca si cestovné náhrady za auto, ktoré má napísané na seba ako na súkromnú osobu teda v techničáku je jeho konkrétne meno. ide o to či mal si splniť oznamovaciu povinnosť ked auto stále používa pri svojej činnosti ako zamestnanec vo svojej s. r. o.
veľmi pekne dakujem:)

NIE. Ide o MV zamestnanca. Daň z MV vysporiada v daňovom priznaní k dani z MV do 31.01.2009.
Rozalka
31.07.08,06:42
Dňa 19.7.2008 vyšla v Zbierke zákonov č. 106/2008

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/LastBatches.ascx&BatchNumber=106&Year=2008

Na stránke MF zatiaľ nie je zverejnený FS č.7 .

Už to na stránke MF je
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=6889
daduška
06.08.08,09:19
Opätovne sa vrátim k problematike zamestnanca, ktorý využíva na pracovnú cestu iné motorové vozidlo (nie vozidlo zamestnávateľa a ani vlastné vozidlo). Z diskusie mi vyplýva, že zamestnávateľ neplatí cestnú daň za zamestnanca, ktorý použil na pracovnú cestu vozidlo, kde nie je uvedený ako držiteľ. Sú potom cestovné náhrady vyplácané zamestnancovi daňovým nákladom? Platí podmienka, že keď nemám za vozidlo zaplatenú cestnú daň nemôžem si uplatňovať daňové výdavky súvisiace v prevádzkou vozidla do daňových nákladov?
Tweety
06.08.08,09:28
Opätovne sa vrátim k problematike zamestnanca, ktorý využíva na pracovnú cestu iné motorové vozidlo (nie vozidlo zamestnávateľa a ani vlastné vozidlo). Z diskusie mi vyplýva, že zamestnávateľ neplatí cestnú daň za zamestnanca, ktorý použil na pracovnú cestu vozidlo, kde nie je uvedený ako držiteľ. Sú potom cestovné náhrady vyplácané zamestnancovi daňovým nákladom? Platí podmienka, že keď nemám za vozidlo zaplatenú cestnú daň nemôžem si uplatňovať daňové výdavky súvisiace v prevádzkou vozidla do daňových nákladov?
Áno MV nepodlieha dani v MV, náhrady za toto vozidlo( ak sa použilo na PC) sú daňovo uznané. Podmienka, ktorú uvádzaš, neplatí.
Zoltán Kovács
06.08.08,09:28
Platí podmienka, že keď nemám za vozidlo zaplatenú cestnú daň nemôžem si uplatňovať daňové výdavky súvisiace v prevádzkou vozidla do daňových nákladov?

Neplatí, a ani nikdy neplatila. Zákon o dani z príjmov v § 19 uvádza daňovo uznateľné výdavky (náklady), avšak nikde nie je uvedená podmienka uplatniteľnosti výdavkov (nákladov) zaplatenie dane z MV. A to platí aj na firemné motorové vozidlá.

Nezaplatením dane z motorových vozidiel sa neporušuje zákon o dani z príjmov, ale zákon o miestnych daniach a poplatkoch.
Jajina
06.08.08,11:05
Citát:
Pôvodca textu príspevku: daduška http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t62615-p59-dan-z-mv-od-2008-a.html#post791003)
Opätovne sa vrátim k problematike zamestnanca, ktorý využíva na pracovnú cestu iné motorové vozidlo (nie vozidlo zamestnávateľa a ani vlastné vozidlo). Z diskusie mi vyplýva, že zamestnávateľ neplatí cestnú daň za zamestnanca, ktorý použil na pracovnú cestu vozidlo, kde nie je uvedený ako držiteľ.

Áno MV nepodlieha dani v MV, náhrady za toto vozidlo( ak sa použilo na PC) sú daňovo uznané.

Otázka :
Pracujem vo firme: 2 majitelia = manželia, 10 zamestnancov z toho 2 synovia (zamestnanci) vlastnia 2 osobné autá,ktoré zapožičiavajú nám ostatným zamestnancom v prípade potreby na pracovnú cestu (aj viac ako 10x do mesiaca).
Zmluvu o poskytovaní súkromných OSA na služobné účely máme uzatvorenú.
Preddavky na daň z MV za nákladné autá a firemné OSA platíme štvrťročne, ale ako to bude za tieto 2 OSA, keď polovicu pracovných jázd nevykonávajú synovia-zamestnanci (majiitelia OSA) ale iný zamestnanci ???
Fany
08.08.08,11:38
Ak sme teraz jedno firemné auto predali a nové iné zasa kúpili, mám toto oznámiť DÚ (do kedy?) alebo to stačí všetko urobiť na konci roka a vtedy aj doplatiť? Asi sa tu už na to niekto pýtal, ale to neviem nájsť. Vďaka.
books
08.08.08,11:40
Ak sme teraz jedno firemné auto predali a nové iné zasa kúpili, mám toto oznámiť DÚ (do kedy?) alebo to stačí všetko urobiť na konci roka a vtedy aj doplatiť? Asi sa tu už na to niekto pýtal, ale to neviem nájsť. Vďaka.

Oznamuje sa to do 30 dní a doplatí sa až pri podaní DP z MV.
JAJA11
11.08.08,05:48
Ja by som potrebovala poradiť. Predali sme auto vo firme. Zabudla som ho odhlásiť. Ako sa bude na to pozerať daňový úrad, ak ho odhlásim až o mesiac neskôr, ako som ho prehlásila? Radšej zaplatím o mesiac dlhšie DzMV ako pokutu za oneskorené odhlásenie. :mee:
mandula
11.08.08,06:04
Ja by som potrebovala poradiť. Predali sme auto vo firme. Zabudla som ho odhlásiť. Ako sa bude na to pozerať daňový úrad, ak ho odhlásim až o mesiac neskôr, ako som ho prehlásila? Radšej zaplatím o mesiac dlhšie DzMV ako pokutu za oneskorené odhlásenie. :mee:

Ak ste auto predali napr. 11.júla, daňová povinnosť zaniká až 31.júla, no a od zániku daňovej povinnosti máš ešte 30 dní na to, aby si splnila oznamovaciu povinnosť na DÚ, čiže do 30.augusta. Tak možno ešte ani nie si v omeškaní ....:)
JAJA11
11.08.08,06:07
Ak ste auto predali napr. 11.júla, daňová povinnosť zaniká až 31.júla, no a od zániku daňovej povinnosti máš ešte 30 dní na to, aby si splnila oznamovaciu povinnosť na DÚ, čiže do 30.augusta. Tak možno ešte ani nie si v omeškani ....:)

Bohužiaľ som, bolo to ešte v júni. Zároveň sme kúpili aj nové auto, to som prihlásila, ale na odhlásenie som neviem prečo zabudla. :mee:
Marcela16
27.08.08,13:42
Prečítala som tu dosť príspevkov ohľadom oznamovacej povinnosti vlastného motorového vozidla zamestnanca, ktorý používa auto buď u SZČO alebo u s.r.o.-čky. Ale čím viac čítam tým menej som si istá ako je to správne. Mohli by ste mi prosím pomôcť či je nutná oznamovacia povinnosť do 30 dní, alebo nie?
Alebo či je to v závislosti aj od toho, či tie autá používali zamestnanci napr. už v predchádzajúcom roku? Prosím poraďte mi.
Rozalka
27.08.08,16:41
MV zamestnanca sa neoznamuje, len sa uvedie v priznaní.

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

§ 85, ods. (2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
Jajina
28.08.08,04:56
Posúvam otázku a prosim o radu :

Pracujem vo firme: 2 majitelia = manželia, 10 zamestnancov. Z toho su 2 synovia (zamestnanci), ktorí vlastnia 2 osobné autá,ktoré zapožičiavajú nám ostatným zamestnancom v prípade potreby na pracovnú cestu (aj viac ako 10x do mesiaca).
Zmluvu o poskytovaní súkromných OSA na služobné účely máme uzatvorenú.
Preddavky na daň z MV za nákladné autá a firemné OSA platíme štvrťročne, ale ako to bude za tieto 2 OSA, keď polovicu pracovných jázd nevykonávajú synovia-zamestnanci (majiitelia OSA) ale iný zamestnanci ???
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=791155)
http://www.porada.sk/NuRatings/thumbs_up.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?do=ratepost&p=791155&t=62615&v=1&tui=9236) http://www.porada.sk/NuRatings/thumbs_dn.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?do=ratepost&t=62615&t=791155&v=-1&tui=9236) 0
Rozalka
28.08.08,12:03
Počkaj ešte, určite drsr vydá usmernenie k jednotnému výkladu.
slabikar
30.08.08,14:40
k tomu mam ja otazku:
mam cerstvo zalozenu s.r.o., kde som jediny konatel aj spolocnik. manzelka ma auto, teda je napisane na nu a ja ho chcem pouzivat v s.r.o., presnejsie, chcem abo ho s.r.o. od nej prenajimala zadarmo. co vsetko mi k tomu treba vybavit, aby som si mohol davat "bločky" do nakladov firmy a uplatnovat z nich DPH?
Janette
03.09.08,08:41
Poprosím odpoveď:

Protokol o prevzatí predmetu nájmu k zmluve o finančnom prenájme úžitkového vozidla bolo 24.7.2008. Potvrdenie o pridelení zvláštneho EČ bolo 4.8.2008. Nenahlásilo sa na daňový úrad vznik daňovej povinnosti. Berie sa dátum 24.7.2008 však? Určite áno, len som chcela obísť, že EČ bolo pridelené len 4.8.2008 to by sme ešte 30 dňovku stihli.
Váš názor?
JAJA11
03.09.08,09:20
Poprosím odpoveď:

Protokol o prevzatí predmetu nájmu k zmluve o finančnom prenájme úžitkového vozidla bolo 24.7.2008. Potvrdenie o pridelení zvláštneho EČ bolo 4.8.2008. Nenahlásilo sa na daňový úrad vznik daňovej povinnosti. Berie sa dátum 24.7.2008 však? Určite áno, len som chcela obísť, že EČ bolo pridelené len 4.8.2008 to by sme ešte 30 dňovku stihli.
Váš názor?

V zákone sa hovorí, že do 30 dní od začatia používania vozidla. Ak ste vozidlo začali používať až po pridelení EČ, potom máte do dnes čas. :)
Vladimír Ozimý
03.09.08,09:41
Poprosím odpoveď:

Protokol o prevzatí predmetu nájmu k zmluve o finančnom prenájme úžitkového vozidla bolo 24.7.2008. Potvrdenie o pridelení zvláštneho EČ bolo 4.8.2008. Nenahlásilo sa na daňový úrad vznik daňovej povinnosti. Berie sa dátum 24.7.2008 však? Určite áno, len som chcela obísť, že EČ bolo pridelené len 4.8.2008 to by sme ešte 30 dňovku stihli.
Váš názor?

v zákone nie je napísané ktorý dátum presne vzniká daňová povinnosť. Je tam napísané že je to deň po tom ako je auto využité na podnikanie. Čo je podnikanie v rámci zákona 582/2004 nemáme zadefinované t.j. záleží odkedy ste vykonali prvú jazdu za účelom podnikania a nie je to cesta na políciu pre EČ :) takže kľudne to môže byť aj 4.8. aj neskôr....a lehota je splnená hehe
invest
03.09.08,10:00
V zákone sa hovorí, že do 30 dní od začatia používania vozidla. Ak ste vozidlo začali používať až po pridelení EČ, potom máte do dnes čas. :)
dôležité je aby sa od toho dátumu začala viesť kniha jázd a aby dovtedy neboly účtované PHM do auta
Janette
03.09.08,10:35
Ďakujem Vááám Ste supeer.
JAJA11
03.09.08,11:42
Ďakujem Vááám Ste supeer.

Ja som tento rok zabudla odhlásiť auto z DzMV. Keď som sa pýtala na DÚ, povedali mi, že zatiaľ nemajú povinnosť dávať pokuty (je to na ich vôli) a pokiaľ nebudeme mať ďalšie prešľapy, mohla by ma pokuta obísť. :) Tak dúfam, že budú na mňa dobrí. :)
Vladimír Ozimý
03.09.08,11:59
Ja som tento rok zabudla odhlásiť auto z DzMV. Keď som sa pýtala na DÚ, povedali mi, že zatiaľ nemajú povinnosť dávať pokuty (je to na ich vôli) a pokiaľ nebudeme mať ďalšie prešľapy, mohla by ma pokuta obísť. :) Tak dúfam, že budú na mňa dobrí. :)

Jajka ja to isté tak som si prepočítal koľko ma vyjde pokuta a koľko ak to podám až teraz a rozhodol som sa zmestiť do 30 dní hehe...lebo oni síce nemajú príkaz ale ten môže prísť budúci rok a môžu pokutovať aj spätne :)
JAJA11
04.09.08,08:41
Jajka ja to isté tak som si prepočítal koľko ma vyjde pokuta a koľko ak to podám až teraz a rozhodol som sa zmestiť do 30 dní hehe...lebo oni síce nemajú príkaz ale ten môže prísť budúci rok a môžu pokutovať aj spätne :)

Viem, že idem do rizika, ale nemám zlé skúsenosti s DÚ. V mojom prípade je to však problém, lebo auto sme predali v júni a aj bolo prehlásené, takže asi by som ťažko dokazovala, že som ho ešte v júli používala. :o
Kathryn
08.09.08,07:35
Pri operatívnom leasingu, nie sme ani majiteľom ani držiteľom os. automobilu, povinnosť platiť daň z mot. vozidiel nemáme. Aj napriek tomu, že ho používame pri podnikaní. Chápem to správne ? :confused:
dosi
30.09.08,08:06
Dobrý deň, všetkým vospolok kde by som zistila aké sú sankcie za nedodržanie 30 dňovej lehoty k oznamovaciej povinnosti pri predaji firemného auta.

Ďakujem.

Eva.
JAJA11
30.09.08,08:44
Dobrý deň, všetkým vospolok kde by som zistila aké sú sankcie za nedodržanie 30 dňovej lehoty k oznamovaciej povinnosti pri predaji firemného auta.

Ďakujem.

Eva.

Mne sa tiež podarilo zabudnúť odhlásiť predané vozidlo. Keď som to robila dodatočne, tak mi pán na daňovom úrade povedal, že to nebudú pokutovať. Snáď to bude platiť aj neskôr ;)
Denda
30.09.08,09:02
Dobrý deň, všetkým vospolok kde by som zistila aké sú sankcie za nedodržanie 30 dňovej lehoty k oznamovaciej povinnosti pri predaji firemného auta.

Ďakujem.

Eva.
Konkrétne za nesplnenie oznamovacej povinnosti - Zákon o správe daní a poplatkov §35 ods.7 písm.b.
Paula
30.09.08,09:07
dosi
30.09.08,09:11
Mne sa tiež podarilo zabudnúť odhlásiť predané vozidlo. Keď som to robila dodatočne, tak mi pán na daňovom úrade povedal, že to nebudú pokutovať. Snáď to bude platiť aj neskôr ;)

Tak to samozrejme, skúsime to aj touto cestou.

Ďakujem všetkým za pomoc.:)

Eva
Denda
30.09.08,09:18
Tak to samozrejme, skúsime to aj touto cestou.

Ďakujem všetkým za pomoc.:)

Eva
V prípade, že žiadate o vrátenie alebo započítanie pomernej časti zaplatenej dane pokutujú vždy.
JAJA11
30.09.08,09:31
Konkrétne za nesplnenie oznamovacej povinnosti - Zákon o správe daní a poplatkov §35 ods.7 písm.b.

Však práve to je výhoda, lebo v tomto prípade DÚ "môže" , ale nemusí vyrúbiť pokutu a zatiaľ majú inštrukcie, keďže je tam veľa otázok - nepokutovať. V iných prípadoch musia pokutu udeliť či chcú alebo nechcú. Len aby to platilo aj neskôr. :)
Rozalka
04.10.08,18:52
Finančný spravodajca 9/08 strana 589-590 - vzor podania priznania DMV
na str. 591 - oprava FS 7/08 - oprava textu na str. 421
L-M
10.10.08,06:33
Dobý deň,
poprosila by som Vás o radu. SZČO má malú firmu-predali sme MV-zmluva zo dňa 1.10.2008- príjmový doklad 9.10.2008.
Treba poslať oznámenie DÚ - s dátumom zániku daň. povinnosti - 9.10.2008??? Nemá na to vplyv - dátum ,kedy bude auto prehlásené?? Ešte som to nikdy nerobila.
ďakujem pekne :)
Lucia
ZDENIELA
10.10.08,06:39
Dobý deň,
poprosila by som Vás o radu. SZČO má malú firmu-predali sme MV-zmluva zo dňa 1.10.2008- príjmový doklad 9.10.2008.
Treba poslať oznámenie DÚ - s dátumom zániku daň. povinnosti - 9.10.2008??? Nemá na to vplyv - dátum ,kedy bude auto prehlásené?? Ešte som to nikdy nerobila.
ďakujem pekne :)
Lucia
Automobil môžeš odhlásiť s DU na základe predaja, vyradenia z majetku firmy.
Oznámenie treba poslať vždy do 30 dní od začiatku alebo konca používania auta na firemné účely. Takže si ho určite pošli.
No neviem akú máš zmluvu o predaji, ale mne skôr pripadá dátum ukončenia daňovej povinnosti 1.10.2008
Lenka1979
10.10.08,06:44
Dobý deň,
poprosila by som Vás o radu. SZČO má malú firmu-predali sme MV-zmluva zo dňa 1.10.2008- príjmový doklad 9.10.2008.
Treba poslať oznámenie DÚ - s dátumom zániku daň. povinnosti - 9.10.2008??? Nemá na to vplyv - dátum ,kedy bude auto prehlásené?? Ešte som to nikdy nerobila.
ďakujem pekne :)
Lucia
Do 30 dní treba poslať oznámenie DÚ o ukončení používania MV na podnikateľské účely, v Tvojom prípade z dôvodu predaja. Ak ste ho predali 09.10.2008, tak do 30 dní od tohto predaja máš povinnosť oznámiť to. Ak platíš preddavky dane z MV, platíš ďalej, v januári 2009 si preplatok vysporiadaš pri podaní DP.
Oznámenie nájdeš aj na tejto stránke v sekcii "Tlačivá", hľadaj...
Lenka:)
L-M
10.10.08,06:50
To je rýchlosť :eek: - ste super
ďakujem všetkým- "Oznámenie" som si tu minule našla,stiahla a vytlačila- to som ešte ani nevedela,že ho budem potrebovať. Tiež som si myslela,že to bude asi 9.10 - ale nebola som si istá.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem
Lucia
JAJA11
10.10.08,08:00
To je rýchlosť :eek: - ste super
ďakujem všetkým- "Oznámenie" som si tu minule našla,stiahla a vytlačila- to som ešte ani nevedela,že ho budem potrebovať. Tiež som si myslela,že to bude asi 9.10 - ale nebola som si istá.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem
Lucia

Podľa zákona dátum skončenia používania vozidla je posledný deň v mesiaci, v ktorom sa auto posledný krát použilo. Ak ste ho používali aj len jeden deň v mesiaci, zánik je až 31.10.2008 a odhlásiť ho treba do 30. 11. 2008. Tak to bude aj v priznaní k DzMV. :rolleyes:
M0NIKA
10.10.08,08:30
Aj ja by som chcela požiadať o radu:
klient - SZČO - používa súkromné auto na firemné účely, platí DzMV.
Teraz ale založil s.r.o. a to isté auto by chcel využívať aj v s.r.o. Teda auto bude jazdiť buď pre SZČO, alebo pre s.r.o, alebo súkromne.
Potrebovala by som zistiť, či toto auto musí prihlásiť na DzMV aj v s.r.o? Ak áno, musí platiť DzMV dvakrát?
Vopred vďaka za pomoc.
L-M
10.10.08,08:46
Podľa zákona dátum skončenia používania vozidla je posledný deň v mesiaci, v ktorom sa auto posledný krát použilo. Ak ste ho používali aj len jeden deň v mesiaci, zánik je až 31.10.2008 a odhlásiť ho treba do 30. 11. 2008. Tak to bude aj v priznaní k DzMV. :rolleyes:
Ďakujem,
ale keď sme ho nepoužívali v októbri už ani jeden deň,ale kúpno-predajná zmluva je 1.10 a príjmový doklad 9.10.2008, tak odhlásené bude už 30.9.2008????
Lucia
L-M
10.10.08,08:56
Podľa zákona dátum skončenia používania vozidla je posledný deň v mesiaci, v ktorom sa auto posledný krát použilo. Ak ste ho používali aj len jeden deň v mesiaci, zánik je až 31.10.2008 a odhlásiť ho treba do 30. 11. 2008. Tak to bude aj v priznaní k DzMV. :rolleyes:
Ja som našla,že zaniká dňom používania vozidla:confused:,kde je to prosím ťa napísané,že posledným dňom mesiaca,v ktorom sa vozidlo používalo?
L
mandula
10.10.08,08:57
Ďakujem,
ale keď sme ho nepoužívali v októbri už ani jeden deň,ale kúpno-predajná zmluva je 1.10 a príjmový doklad 9.10.2008, tak odhlásené bude už 30.9.2008????
Lucia

Vy musíte vedieť, kedy ste ho použili naposledy na podnikateľské účely - hádam niekde to evidujete, napr. v knihe jázd.
Ak dátum posledného použitia vozidla na podnikanie bolo 30.9.2008, daňová povinnosť vám zaniká týmto dňom, keďže je to posledný deň mesiaca, ale ak ste vykonávali ním cesty na podnikateľské účely aj medzi 1. až 9. októbrom, tak zánik daňovej povinnosti bude až 30.10.2008 ako písala Jaja11.
mandula
10.10.08,09:00
Ja som našla,že zaniká dňom používania vozidla:confused:,kde je to prosím ťa napísané,že posledným dňom mesiaca,v ktorom sa vozidlo používalo?
L

§ 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti
nDaňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
nDaňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

nNovela zákona zaviedla každoročné podávanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie v termíne do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

nDaňovník, ktorému v priebehu zdaňovacieho obdobia vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti.
L-M
10.10.08,09:18
§ 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti
nDaňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
nDaňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

nNovela zákona zaviedla každoročné podávanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie v termíne do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

nDaňovník, ktorému v priebehu zdaňovacieho obdobia vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti.


Ďakujem,práve pred chvíľou som si to už našla.
Ale my sme ho nepoužívali už dávnejšie. Máme mesačne vykazovanú spotrebu PHM- takže tam to je. Ale nevadí,že sme ho predali až teraz?? Ak tomu dobre chápem-mohli sme ho odhlásiť už dávnejšie,keďže sme ho nepoužívali-a predajom by sa nič nezmenilo. Veru som v tom nováčik.
Tak ďakujem pekne za každú radu. Lebo v téme Daň z MV 2008-25.9.2008 od Melnika -som našla taký link-a tam je písaný aj príklad- pri predaji vozidla-a tam zanikla povinnosť platiť daň síce až posledný deň v mesiaci,ale po predaji vozidla-myslím:rolleyes:.
Ospravedlňujem sa -neviem ako sa pridáva link-ale posnažím sa to naštudovať.
Lucia
Johanka
10.10.08,09:21
. Lebo v téme Daň z MV 2008-25.9.2008 od Melnika -som našla taký link-a tam je písaný aj príklad- pri predaji vozidla-a tam zanikla povinnosť platiť daň deň po predaji vozidla-myslím:rolleyes:.
Ospravedlňujem sa -neviem ako sa pridáva link-ale posnažím sa to naštudovať.
Lucia
Pri každom príspevku je uvedený dátum, kedy bol príspevok písaný.... je veľmi dôležité spárovať si s týmto dátum platnosť zákonov ;).
L-M
10.10.08,09:26
http://www.zbierka.sk/clanok/69/rss/default.aspx
pokúsim sa pridať ten link - Ten príspevok bol z 25.9.2008-to nie je tak dávno-príklad č.2
Robím to len od začiatku septembra- tak myslíte, že ho máme odhlásiť k 30.9.2008???
Veru nepoužíva sa už dosť dávno.
Lucia
ZDENIELA
10.10.08,10:47
http://www.zbierka.sk/clanok/69/rss/default.aspx
pokúsim sa pridať ten link - Ten príspevok bol z 25.9.2008-to nie je tak dávno-príklad č.2
Robím to len od začiatku septembra- tak myslíte, že ho máme odhlásiť k 30.9.2008???
Veru nepoužíva sa už dosť dávno.
Lucia
Ak máš posledný zápis v knihe jázd pred 30 9. 2008, spomínaš, že ho už dlhšie nepoužívate, kľudne ho vyraď k 30.9.2008.
Len pozor na náklady po tomto dátume. Auto nebude k 30.9.2008 v podnikaní, takže už žiadne výdavky s ním spojené do nákladov ;)
Daňová povinnosť skutočne zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozdilo prestalo používať na podnikanie (§89 - text platný od 1.12.2007 ods2)
L-M
10.10.08,11:11
Ak máš posledný zápis v knihe jázd pred 30 9. 2008, spomínaš, že ho už dlhšie nepoužívate, kľudne ho vyraď k 30.9.2008.
Len pozor na náklady po tomto dátume. Auto nebude k 30.9.2008 v podnikaní, takže už žiadne výdavky s ním spojené do nákladov ;)
Daňová povinnosť skutočne zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozdilo prestalo používať na podnikanie (§89 - text platný od 1.12.2007 ods2)
Ďakujem Ti veľmi pekne-náklady určite nebudú ;).
Už pár mesiacov nie sú. Len ma mätie ten predaj.
Ale podľa všetkého to na veci,že sa nepoužíva nič nemení,však.
Snáď to DÚ vadiť nebude,že bude vyradené až v septembri.:rolleyes: Aj keď oznamovacia povinnosť-je oznamovacia povinnosť. Veď im zaplatíme viac ako by sme museli.
L
Silvia123
13.10.08,13:56
Potrebujem len vedieť, že ak sme postúpili viaceré lízingy dňom 5.9.2008 na s.r.o.-čku, autá sme začali používať v s.r.o-čke -teda faktúrovať od 15.9.2008, prepísané v technickom ešte všetky nie sú, kedy mi vznikne daňová povinnosť??? Ja si myslím že dňom kedy som ich začala používať, vlastne nasledújúcim dňom t.j. 16.9. chápem to správne?? -keď vychádzam z tohto:
(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

c) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.
Otázka č.2: platím v tejto s.r.o-čke aj preddavky na daň od septembra? alebo zaplatím až budúci rok, predpokladám sumu nad 250000,-
Tento prechod je hrozne zložitý vo všetkom, už naozaj nevládzem riešiť všetky tieto problémy, porada je občas mojou záchranou, tak ďakujem vopred každému kto mi napíše.
Dada
17.10.08,04:39
Kúpili sme úžitkové auto, ktoré má evidenčné číslo iného okresu. Kam zaslať oznámenie o vzniku daň. povinnosti?
To auto však bude mať v priebehu týždňa už ev. číslo nášho okresu. Čo potom?
Johanka
17.10.08,14:04
- už vznikla daňová povinnosť ?
- na oznámenie vzniku daňovej povinnosti je lehota 30 dní.
§ 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti
(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak


§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
...
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

[
Silvia123
20.10.08,10:49
Ja len či to chápem správne: V zákone v § 91 ods.3 je písané: Daňovník podľa §90 ods.2 preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Takže keď mi vznikne povinnosť napríklad 5.10.2008, platím až od 11/2008? Pýtam sa preto,lebo ak to správne chápem- sa mi to zdá byť nevýhodné pre DU, tak mám skôr pochybnosť či nemám platiť aj za október.
L-M
20.10.08,11:08
Silvia ,podľa mňa len pošleš oznámenie o vzniku daňovej povinnosti - do 30 dní. Vyrovná sa to až v daňovom priznaní za rok 2008- v januári 2009. Vtedy vyčísliš a zároveň aj zaplatíš daň.
Všade sa píše,že vznik a zánik daňovej povinnosti počas roka nemá vplyv na platenie preddavkov.
Tak z toho mi vyplýva,že by to malo byť tak ako som napísala.;)
Lucia
L-M
20.10.08,11:16
Ja len či to chápem správne: V zákone v § 91 ods.3 je písané: Daňovník podľa §90 ods.2 preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Takže keď mi vznikne povinnosť napríklad 5.10.2008, platím až od 11/2008? Pýtam sa preto,lebo ak to správne chápem- sa mi to zdá byť nevýhodné pre DU, tak mám skôr pochybnosť či nemám platiť aj za október.
Ešte som zabudla - nemyslia tým zdaňovacím obdobím náhodou rok?
Veď aj daňové priznanie sa podáva za rok. - nie som v tom veľmi zbehlá,ale zdá sa mi ,že by to tak mohlo byť.
Snáď poradí aj dakto skúsenejší;)
Lucia
Johanka
20.10.08,11:27
Poradím iba jedno - prečítajte si prílohu tohto príspevku http://www.porada.sk/581500-post38.html. Neoplatí sa vytŕhať jednotlivé ustanovenia z celku :).
Ikan
20.10.08,11:31
Ahoj poraďáci, nemá niekto spracované oznámenie na DU o vzniku daňovej povinnosti na autá?. Ďakujem.
Anja111
20.10.08,11:36
Ahoj poraďáci, nemá niekto spracované oznámenie na DU o vzniku daňovej povinnosti na autá?. Ďakujem.
V prílohe:
JAJA11
20.10.08,11:37
Ahoj poraďáci, nemá niekto spracované oznámenie na DU o vzniku daňovej povinnosti na autá?. Ďakujem.


na stránkach DRSR.sk je vzor
Silvia123
20.10.08,11:47
Ja viem že budem platiť až budúci rok, ale jeden môj známy chce kvôli uplatneniu náhrad za auto a PHM vedieť koľko bude platiť keď nahlási vznik daňovej povinnosti toho 5.10.2008. Nechce platiť veľa za daň z MV, chce si len trochu skorigovať HV na konci roka tým že si dá náhradu za auto do N, lebo za prácou najazdí dosť km. A nevedela som mu odpovedať či bude platiť za 2 (aj za ten október) alebo 3 mesiace, ma to zaskočilo. Celý odsek tohoto paragrafu znie: Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 20000 sk preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie neplatí. Daňovník podľa §90 ods.2 preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Však by nenapísali to isté hneď po sebe dva krát, teda že preddavky na bežné zdaňovacie obdobie neplatí, preto tú druhú vetu môžem chápať tak, že nebude platiť za ten mesiac kedy mu vznikne daňová povinnosť -teda v mojom prípade október? To som chcela ujasniť. Ďakujem
Silvia123
20.10.08,11:58
A ešte v odst.6 §91 je písané že pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie. -Podľa tohto to chápem tak, že sa platenie dane nebude počítať na dni ale sa bude teda platiť na celé mesiace. Takže podľa tohoto by som zaplatila daň za tri mesiace, keby mi vznikne povinnosť 5.10.2008, ale čítala som ten ods. 3 v tomto paragrafe a zostala som zmetená, že či nie 2 mesiace náhodou...
JAJA11
20.10.08,12:04
Ja viem že budem platiť až budúci rok, ale jeden môj známy chce kvôli uplatneniu náhrad za auto a PHM vedieť koľko bude platiť keď nahlási vznik daňovej povinnosti toho 5.10.2008. Nechce platiť veľa za daň z MV, chce si len trochu skorigovať HV na konci roka tým že si dá náhradu za auto do N, lebo za prácou najazdí dosť km. A nevedela som mu odpovedať či bude platiť za 2 (aj za ten október) alebo 3 mesiace, ma to zaskočilo. Celý odsek tohoto paragrafu znie: Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 20000 sk preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie neplatí. Daňovník podľa §90 ods.2 preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Však by nenapísali to isté hneď po sebe dva krát, teda že preddavky na bežné zdaňovacie obdobie neplatí, preto tú druhú vetu môžem chápať tak, že nebude platiť za ten mesiac kedy mu vznikne daňová povinnosť -teda v mojom prípade október? To som chcela ujasniť. Ďakujem

Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie, keď sa použije 5.10., potom sa platí od 5. 10. Inak je to s ukončením. Zánik poistenia je posledný deň v mesiaci, v ktorom sa auto posledný krát použilo na podnikanie, čiže ak sa posledný krát použilo napr. 1.10., zánik poistenia je 31.10. :)
L-M
20.10.08,12:05
A ešte v odst.6 §91 je písané že pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie. -Podľa tohto to chápem tak, že sa platenie dane nebude počítať na dni ale sa bude teda platiť na celé mesiace. Takže podľa tohoto by som zaplatila daň za tri mesiace, keby mi vznikne povinnosť 5.10.2008, ale čítala som ten ods. 3 v tomto paragrafe a zostala som zmetená, že či nie 2 mesiace náhodou...
Ja si myslím,že to bude aj za ten október. Veď aj keď zaníká DP - auto používaš do 2.10.08 - DP zaniká až 31.10.08. Tak platíš za celý mesiac.
Lucia
L-M
20.10.08,12:08
Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie, keď sa použije 5.10., potom sa platí od 5. 10. Inak je to s ukončením. Zánik poistenia je posledný deň v mesiaci, v ktorom sa auto posledný krát použilo na podnikanie, čiže ak sa posledný krát použilo napr. 1.10., zánik poistenia je 31.10. :)
Kým som to napísala ,už si tam pridala svoj - príspevok. To vlastne znamená - že bude platiť aj za október , však.
L
Silvia123
20.10.08,12:17
S tým ukončením mi to bolo úplne jasné, že platiť do konca mesiaca, len s tým začatím som sa totálne domotala tým, že to tam bolo napísané po sebe prakticky dva krát len iným spôsobom. Takže pomerná časť dane sa počíta vo výške 1/12, takže platím teda za celý október. Inak je to potom zase dosť vychcané od DU -keď mi vznikne dańová povinnosť napríklad 31.10. budem platiť za celý október a keď ju ukončím 1.12. tak ešte aj za celý december -to sú prakticky 2 mesiace navyše kvôli 2 dňom. (Ale sa zamýšľam nad blbosťami že!!!???)
Silvia123
20.10.08,14:45
No a už je to tu, moja kolegyňa volala na miestne príslušný DU, tí ju odporučili na Daňové riaditeľstvo v BB a odpoveď jednoznačnú nedostala... Spýtala sa že ak sme počas roka otvorili s.r.o. a časť vozidiel začali používať v sro od 14.8.2008 napríklad, dňa 15.8.2008 nám vznikla teda v s.ro daňová povinnosť, u FO nám ale podľa zákona zaniká nie 15.8.2008 kedy sme autá prehodili na s.r.o. ale až 31.8.2008. Otázka bola kto zaplatí daň z MV, že či obidve firmy budú platiť za august . Odpoveď bola,že sa majú medzi sebou dohodnúť kto za ten august zaplatí. Že ešte nemajú všetky inštrukcie. Je to normálne???
Paula
20.10.08,14:52
Je. Oni pôjdu na školenie najskôr v budúcom roku :cool:
Johanka
20.10.08,15:46
Je. Oni pôjdu na školenie najskôr v budúcom roku :cool:
... a o niekoľko mesiacov neskôr ako my budeme podávať DP :D.
VieraM
21.10.08,07:30
Prosím o Vašu radu.
Ak pošlem zamestnanca na služ.cestu svojim vozidlom, v danom mesiaci len
jeden deň, za toto vozidlo budem musieť následne zaplatiť daň z MV sadzbou
za celý mesiac ? Nikde som sa totiž nedočítala že by sa sadzba delila počtom dní, ale len počtom mesiacov.
Čiže je jedno či zamestnanec použije svoje vozidlo len jeden deň alebo celý mesiac ? Zdá sa mi to nespravodlivé.
Rozalka
21.10.08,16:45
Prosím o Vašu radu.
Ak pošlem zamestnanca na služ.cestu svojim vozidlom, v danom mesiaci len
jeden deň, za toto vozidlo budem musieť následne zaplatiť daň z MV sadzbou
za celý mesiac ? Nikde som sa totiž nedočítala že by sa sadzba delila počtom dní, ale len počtom mesiacov.
Čiže je jedno či zamestnanec použije svoje vozidlo len jeden deň alebo celý mesiac ? Zdá sa mi to nespravodlivé.
Len toto?
denisa.h
23.10.08,13:10
Dobrý deň,
prosím vás o radu pri tejto zapeklitej situácii.
Naša leasing. spoločnosť uzavrela zmluvu s nájomcom na fin. leasing. Zo zákona však plynie, že ak nájomca auto neprihlási na polícií seba ako držiteľa do 14 dní, je povinná toto urobiť naša spoločnosť auto ale na seba. Problém vznikol teraz, keď 17.10.2008 sme auto prihlásili na našu spoločnosť a zároveň odhlásili a prehlásili držiteľa na nájomcu (tiež 17.10.2008). Pri prihlásení vzniká daň. povinnosť 18.10.2008, ale pri odhlásení zaniká až 30.10.2008. A teraz mám dilemu, či vznikla, alebo nevznikla daňová povinnosť. Podľa mňa by som to mala prihlásiť na DU (cestnú daň) a pomernú časť odviesť a to refakturovať klientovi ako vzniknutý výdavok z jeho zanedbania povinnosti. Bude to tak správne?
Ďakujem za odpoveď.
Denda
23.10.08,13:22
Dobrý deň,
prosím vás o radu pri tejto zapeklitej situácii.
Naša leasing. spoločnosť uzavrela zmluvu s nájomcom na fin. leasing. Zo zákona však plynie, že ak nájomca auto neprihlási na polícií seba ako držiteľa do 14 dní, je povinná toto urobiť naša spoločnosť auto ale na seba. Problém vznikol teraz, keď 17.10.2008 sme auto prihlásili na našu spoločnosť a zároveň odhlásili a prehlásili držiteľa na nájomcu (tiež 17.10.2008). Pri prihlásení vzniká daň. povinnosť 18.10.2008, ale pri odhlásení zaniká až 30.10.2008. A teraz mám dilemu, či vznikla, alebo nevznikla daňová povinnosť. Podľa mňa by som to mala prihlásiť na DU (cestnú daň) a pomernú časť odviesť a to refakturovať klientovi ako vzniknutý výdavok z jeho zanedbania povinnosti. Bude to tak správne?
Ďakujem za odpoveď.
A na základe čoho usudzujete, že Vám vznikla daňová povinnosť? Podmienka je použitie vozidla na podnikanie a tú stále spĺňa nájomca, alebo sa mýlim?
Melnick
23.10.08,13:38
Zo stránky DRSR :


OtázkaMá SZČO platiť daň z motorových vozidiel v prípade, ak vlastné vozidlo nevložené do podnikania príležitostne používa na pracovné cesty a cestovné účtuje podľa ubehnutých km ?
Odpoveď : Daňovníkovm dane z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie roku 2008 je podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, ktorý predmetné vozidlo spĺňajúce podmienku predmetu dane používa na podnikanie. Pre účely dane z motorových vozidiel nemá vplyv, či je, alebo nie je motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku živnostníka, ale je rozhodujúce, či sa vozidlo používa na podnikanie.Ak fyzická osoba - SZČO vozidlo, ktorého je držiteľom zapísaným v dokladoch vozidla používa na podnikanie (za účelom dosiahnutia zisku), uvedené vozidlo podlieha dani z motorových vozidiel, nakoľko sú splnené podmienky pre naplnenie predmet dane (§ 84 ods. 1) a vzniku daňovej povinnosti (§ 89 ods. 1 zákona o miestnych daniach).Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak a zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.Ak vznikne resp. zanikne daňová povinnosť v priebehu roku 2008, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania, t.j., do 2.2.2009. Aj keď SZČO vozidlo použije na podnikanie napr. len jeden resp. dvakrát v mesiaci, do výpočtu pomernej časti dane sa zaráta celý mesiac bez ohľadu na to, že sa vozidlo použilo len jeden resp. dvakrát v mesiaci. Pomerná časť dane ( § 91 ods. 6) sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu aj začatých kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
Meggie32
26.10.08,15:39
Mám k tejto téme otázku: som SZČO od mája 2008 a teraz čítam, že musím mať zaplatenú daň z MV ak si chcem uplatňovať paušál. Ja som sa však pre túto daň nezaregistrovala. Viem sa zaregistrovať "spätne", aby som si výdavky mohla uplatňovať za celé obdobie podnikania?
Ďakujem
Meggie32
26.10.08,15:52
A ešte jedna otázka: funguje to takto isto aj v prípade občianskeho združenia? T.j. ak zamestnanec OZ používa vlastné mot.vozidlo pre účely OZ. A čo v prípade, keby tento zamestnanec skončil pracovný pomer ale vlastne naďalej by bol členom družstva?
Ďakujem
Reiki 2
27.10.08,11:31
Oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dani MV.
Prosím, ktorý deň vzniká povnnosť oznámiť DÚ zánik DP pri predaji MV?
Ďakujem
Reiki 2
Tweety
27.10.08,11:42
Oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dani MV.
Prosím, ktorý deň vzniká povnnosť oznámiť DÚ zánik DP pri predaji MV?
Ďakujem
Reiki 2


Podľa §89 DP zaniká posledným dňom mesiaca, kedy sa prestalo používať na podnikanie. Povinnosť oznámiť samotný zánik má do 30 dní .
Adriana R.
29.10.08,09:07
Ako mam postupovat v pripade , ak nasa zamestnankyna pouziva sukromne vozidlo na sluzobne ucely ale v dokladoch je pisany ako majitel jej manzel a nie ona. Mozem v tomto pripade vyplacat zamestnankyni uhradu PHM - samozrejme ze si predtym splnim ohlasovaciu povinnost na DU.
ajobs
30.10.08,21:55
Ako mam postupovat v pripade , ak nasa zamestnankyna pouziva sukromne vozidlo na sluzobne ucely ale v dokladoch je pisany ako majitel jej manzel a nie ona. Mozem v tomto pripade vyplacat zamestnankyni uhradu PHM - samozrejme ze si predtym splnim ohlasovaciu povinnost na DU.


Samozrejme, že áno. Nie je dôležité, kto je majiteľom osobného MV, nesmie to byť iba spoločnosť, pre ktorú pracuje.
Jajina
31.10.08,06:00
Ako mam postupovat v pripade , ak nasa zamestnankyna pouziva sukromne vozidlo na sluzobne ucely ale v dokladoch je pisany ako majitel jej manzel a nie ona. Mozem v tomto pripade vyplacat zamestnankyni uhradu PHM - samozrejme ze si predtym splnim ohlasovaciu povinnost na DU.

Musia sa ohlasovať na DÚ aj súkromné vozidlá zamestnancov? Ešte na začiatku roka som v príspevkoch čítala, že za tieto vozidlá sa len v 01/2009 zaplatí vypočítaná daň :confused: .
azla
31.10.08,06:10
Musia sa ohlasovať na DÚ aj súkromné vozidlá zamestnancov? Ešte na začiatku roka som v príspevkoch čítala, že za tieto vozidlá sa len v 01/2009 zaplatí vypočítaná daň :confused: .

V danom prípade nie je oznamovacia povinnosť.

Oznámovacia povinnosť sa nevzťahuje na daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ktorý vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. - pozri § 90, odst.2
blondy
31.10.08,06:12
Musia sa ohlasovať na DÚ aj súkromné vozidlá zamestnancov? Ešte na začiatku roka som v príspevkoch čítala, že za tieto vozidlá sa len v 01/2009 zaplatí vypočítaná daň :confused: .

nie, nemusia viď § 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a). - a to je prípad keď je daňovníkom zamestnávateľ ak vypláca cestovné náhrady v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec ... :)
azla
31.10.08,06:13
Ako mam postupovat v pripade , ak nasa zamestnankyna pouziva sukromne vozidlo na sluzobne ucely ale v dokladoch je pisany ako majitel jej manzel a nie ona. Mozem v tomto pripade vyplacat zamestnankyni uhradu PHM - samozrejme ze si predtym splnim ohlasovaciu povinnost na DU.

- nevzniká daňová povinnosť
- nevzniká oznamovacia povinnosť

Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ vtedy, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi podľa zákona č. 2832/2002 o Z.z. o cestovných náhradach za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. - pozri § 85, odst. 2 a

Oznámovacia povinnosť sa nevzťahuje na daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ktorý vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. - pozri § 90, odst.2
Jajina
31.10.08,06:22
Ďakujem všetkým trom za rýchlu a výstižnú odpoveď. Myslela som si, že je to tak, len som začala pochybovať po prečítaní príspevku od Adriany
Adriana R.
31.10.08,08:21
Dakujem za odpoved. Znamena to teda, ze zamestnanec moze na sluzobne ucely pouzivat sukromne auto svojich rodicov alebo auto priatelky? Podla nazoru mojej kolegyne potrebujem v tomto pripade k technicaku splnomocnenie majitela auta a mozem vyplacat cestovne náhrady.
Denda
31.10.08,08:25
Dakujem za odpoved. Znamena to teda, ze zamestnanec moze na sluzobne ucely pouzivat sukromne auto svojich rodicov alebo auto priatelky? Podla nazoru mojej kolegyne potrebujem v tomto pripade k technicaku splnomocnenie majitela auta a mozem vyplacat cestovne náhrady.
Nepotrebujete žiadne splnomocnenie majiteľa auta. K cestovným náhradám je potrebné mať písomnú dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom o používaní motorového vozidla na pracovné cesty.
VladoaKatka
06.11.08,12:27
Posúvam tému a zároveň prikládam vzor DP k dani z MV za rok 2008 ... nenechajte to na poslednú chvíľu, budeme mať dosť roboty s prepočítavaním
v účtovníctve.

P.S.: ak už tu je tento dokument sorry, ja len aby sa nezabudlo aj na túto daň.
Jajina
06.11.08,12:46
Je to dobrá rada, ale na stranke DRSR som ešte nové tlačivo nenašla.
cactus
06.11.08,14:00
mimotemy Vladimír Ozimý ako sa dá súhlasiť 2x? To sa ti ako podarilo?

Viď príspevok 664.
Muška
06.11.08,15:06
Je to dobrá rada, ale na stranke DRSR som ešte nové tlačivo nenašla.
...kto má soft "FORMIK", tak tam už je nové tlačivo :)
Rozalka
06.11.08,18:34
Je to dobrá rada, ale na stranke DRSR som ešte nové tlačivo nenašla.
Finančný spravodajca 7/08, str. 416

Ešte dodám: v priznaní DMV 2008 sa uvádza aj predpokladaná daň v r. 2009. Takže si treba zadovážiť VZN príslušných VÚC. Za nitriansky kraj prikladám.

P.S.: u nás sú sadzby 2008-2009 zhodné.
Marta3
06.11.08,20:51
Dobrý večer,
neviem či tu bolo všetko zhrnuté, ale ťažko mi je orientovať sa v spleti rôznych názorov - a určite aj iným čitateľom týchto príspevkov. Nevedel by niekto zosumarizovať bez citácie paragrafov, ale v "ľudskej reči" podstatu problému? Blíži sa konilec roka a určite viacerí máme v tejto problematike medzery.
Jedná sa asi hlavne o tieto témy:
- SZČO a súkromné vozidlo
- Zamestnávateľ - súkromné vozidlo zamestnanca
- S.r.o. - súkromné vozidlo konateľa /nie je zamestnanec s.r.o./
Ide hlavne o to:
- v ktorom prípade oznámiť DÚ používanie súkr, vozidla /a kto to oznámi a v akej lehote /SZČO-za os.voz., zamestnávateľ-voz.zamestnanca, s.r.o.- os.voz. konateľa/
- kto zaplatí DzMV /do 31,1,2009/ a za aké obdobie.
Asi som sa rozpísala trochu obsiahle, ale určite by viacerí radi privítali konkrétnu odpoveď.
Ak sa niekto v tom vie dobre orientovať a vysvetlí problematiku, tak za všetkých vopred ďakujem.
liba2
07.11.08,03:42
Dobrý večer,
neviem či tu bolo všetko zhrnuté, ale ťažko mi je orientovať sa v spleti rôznych názorov - a určite aj iným čitateľom týchto príspevkov. Nevedel by niekto zosumarizovať bez citácie paragrafov, ale v "ľudskej reči" podstatu problému? Blíži sa konilec roka a určite viacerí máme v tejto problematike medzery.
Jedná sa asi hlavne o tieto témy:
- SZČO a súkromné vozidlo
Ak SZČO začal v roku 2008 používať na podnikanie svoje vlastné vozidlo, potom mal povinnosť oznámiť túto skutočnosť svojmu správcovi dane; v januári 2009 podáva DP DzMV a zaplatí daň.
Ak toto isté vozidlo používal už v r. 2007 a platil DzMV, potom nemá oznamovaciu povinnosť, len povinnosť... v januári 2009.
- Zamestnávateľ - súkromné vozidlo zamestnanca
Oznamovacia povinnosť nie je, ale povinnosti.... v januári 2009 áno.
- S.r.o. - súkromné vozidlo konateľa /nie je zamestnanec s.r.o./
... konateľ je v tomto prípade zamestnancom a tak sa aj postupuje....
Ide hlavne o to:
- v ktorom prípade oznámiť DÚ používanie súkr, vozidla /a kto to oznámi a v akej lehote /SZČO-za os.voz., zamestnávateľ-voz.zamestnanca, s.r.o.- os.voz. konateľa/
Oznamovaciu povinnosť má ten, kto auto používa = SZČO, s.r.o.
- kto zaplatí DzMV /do 31,1,2009/ a za aké obdobie. detto; za celé obdobie, za ktoré sa auto používalo.....
Asi som sa rozpísala trochu obsiahle, ale určite by viacerí radi privítali konkrétnu odpoveď.
Ak sa niekto v tom vie dobre orientovať a vysvetlí problematiku, tak za všetkých vopred ďakujem.
Marta, odpovede sú modré. Ale - v zadaní je skutočne veľmi veľa otázok ; odpovedať na všetky by chcelo urobiť "slohové cvičenie" - a v tejto téme sú odpovede aj viackrát už napísané, treba to len prečítať a nájsť si to svoje.
Okrem toho treba používať aj zákon o DzMV, ktorý tu tiež je. Bez citácie §§ to častokrát nie je možné vysvetliť; v praxi sa vyskytujú mnohé variácie používania vozidla na podnikanie a len prečítaním príslušného § získame správnu odpoveď na daný prípad.
To je môj názor :) .
VladoaKatka
07.11.08,05:23
Tu sú sadzby na rok 2008 pre všetky kraje od Richarda, (dúfam, že platia aj keď je téma uzatvorená).

http://www.porada.sk/t67988-dan-z-motorovych-vozidiel-sadzby-2008-vsetky-kraje.html



Citát: Jajina
Je to dobrá rada, ale na stranke DRSR som ešte nové tlačivo nenašla.


Tlačivo je na stránke DR. - Tlačivá -
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw!
Rozalka
08.11.08,13:47
Pre rok 2008 uvedené sadzby platia.
V priznaní sa však bude uvádzať aj predpokladaná daň v r. 2009 (kvôli určeniu preddavkovej povinnosti), preto pred vyplnením priznania sa treba oboznámiť aj s novými sadzbami.
Akurát neviem, keď sa priznanie vypĺňa v Sk, v akej mene bude riadok 52?
Johanka
08.11.08,14:37
VII. ODDIEL- POMOCNÉ VÝPOČTY
Slúži pre potreby daňovníka, najmä pri prepočte celkovej sumy dane za rok 2008 na euro. Prepočet sa vykoná podľa osobitného zákona a to konverzným kurzom na euro - 30,1260 SKK/EUR a výsledná suma sa zaokrúhli na eurocenty nadol.

... dá sa to použiť aj pre riadok 52.
mina311
08.11.08,21:26
Mám jeden špecifický prípad...

1. Má povinnosť platiť DzMV občianske združenie - materské centrum(MC)- ktoré prepláca cestovné náhrady svojim dobrovoľníkom (nie sú zamestnanci)?! Podľa mňa nespĺňajú základnú podmienku... a teda, že nepoužívajú auto na podnikanie! Nakoľko MC nebolo založené za účelom podnikania. Takže vo všeobecnosti MC nemá povinnosť platiť DzMV...

2. Avšak to neznamená, že podnikateľskú činnosť nevykonávajú... V niektorých prípadoch MC dosahuje príjmy, ktoré sa zdaňujú. A teda čo v prípade, že sa použilo vozidlo na zabezpečenie daňovej činnosti?! Nakoľko opäť medzi MC a mamičkami, ktorým sa náhrady vyplácajú nie je pracovnoprávny vzťah...
Počula som názor, že tú daň majú zaplatiť samotné mamičky... - čo je podľa mňa totálne nelogické... nakoľko ony pracujú na základe dobrovoľnosti... a ak niekam idú tak sa im preplatí aspoň tá cesta!

Poprosím o názory... :( Dakujem
Rozalka
09.11.08,08:35
Mám jeden špecifický prípad...

1. Má povinnosť platiť DzMV občianske združenie - materské centrum(MC)- ktoré prepláca cestovné náhrady svojim dobrovoľníkom (nie sú zamestnanci)?! Podľa mňa nespĺňajú základnú podmienku... a teda, že nepoužívajú auto na podnikanie! Nakoľko MC nebolo založené za účelom podnikania. Takže vo všeobecnosti MC nemá povinnosť platiť DzMV...

2. Avšak to neznamená, že podnikateľskú činnosť nevykonávajú... V niektorých prípadoch MC dosahuje príjmy, ktoré sa zdaňujú. A teda čo v prípade, že sa použilo vozidlo na zabezpečenie daňovej činnosti?! Nakoľko opäť medzi MC a mamičkami, ktorým sa náhrady vyplácajú nie je pracovnoprávny vzťah...
Počula som názor, že tú daň majú zaplatiť samotné mamičky... - čo je podľa mňa totálne nelogické... nakoľko ony pracujú na základe dobrovoľnosti... a ak niekam idú tak sa im preplatí aspoň tá cesta!

Poprosím o názory... :( Dakujem

§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).


§ 85 Daňovník
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel ...

Ak je držiteľom manžel/ka zamestnanca, daň sa neplatí.

Druhá vec, čo mi napadlo: ak medzi MC a dobrovoľníkmi nie je pracovnoprávny vzťah, majú nárok na cestovné náhrady?
mina311
09.11.08,18:27
Presne o to mi ide... :)

Zákon som si celý preštudovala...(a tiež pokyn DU) a nenašla som v ňom žiadnu odpoveď...

Dobrovoľníci nie sú zamestnanci... a teda sa na nich nemôže vzťahovať §85, ods.2...

Ako ich teda riešiť?!?!

A ešte doplním otázku - čo so štatutárkami MC?! Ak sa vyplácajú cestovné náhrady im, berú sa v tomto prípade ako zamestnankyne?!:rolleyes:

Ďakujem
Melnick
09.11.08,18:40
Skús sa opýtať V.M. z Únie materských centier - dá Ti odpoveď.
/ meno nebudem zverejňovať, ale ak máš do činenia s MC mala by si ho poznať .:)/
mina311
09.11.08,18:54
Skús sa opýtať V.M. z Únie materských centier - dá Ti odpoveď.
/ meno nebudem zverejňovať, ale ak máš do činenia s MC mala by si ho poznať .:)/

Práve včera som s ňou bola na kurze... a práve od nej mám tú informáciu, že to majú platiť mamičky... pritom jej ušiel samotný § 84 - že MC nie sú zriadené za účelom podnikania... (a teda v prípade nedaňovej činnosti by nemali platiť ani daň)

Samozrejme to konzultujem aj s ňou prostredníctvom e-mailu... ale chcela som sa opýtať na vaše názory... :cool:
Melnick
09.11.08,19:01
Toto rieši štatutárky MC :


Aktuálne znenie zákona o cestovných náhradách po novele 348/2007 Z.z.


(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.
Toto je citovanie victorie z iného príspevku a súhlasím s ňou .
Uzatvorte s rodicmi alebo clenmi zdruzenia ktori poskytuju svoje vlastne automobily zmluvu o dobrovolnickej cinnosti s tym, ze tam bude uvedene ze si za pracu pre zdruzenie nenarokuju ziadnu odmenu, jedine im budu preplatene cestovne nahrady v ramci vykonavania cinnosti. Potom plati, ze k predmetnemu cestovnemu prikazu je potrebne dolozit kopiu technickeho preukazu automobilu, doklad o nakupe PHM, vypocitat priemernu spotrebu PHM na odjazdene kilometre, vynasobit cenou PHM a plus pausalna nahrada za kazdy km vo vyske 5,50 Sk.
mina311
10.11.08,06:07
Ďakujem veľmi pekne. Rieši to teda nielen štatutárky (písmeno b) ale aj všetkých dobrovoľníkov (písmeno c)... - stačí to iba dohodnúť zmluvne.... A čo teda s tou daňou?! :o

Môj názor je, že by mali rozdeľovať pracovné cesty na:
- pracovné cesty, ktoré vznikli pri zabezpečovaní nedaňovej činnosti - z týchto by sa daň nemala platiť.... (aj sa budú účtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane)
- a na pracovné cesty, ktoré vznikli pri zabezpečovaní daňovej činnosti - a pri týchto prac. cestách by malo odviesť MC DzMV (v tomto prípade účtovať samozrejme do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane)

Uvažujem správne?!:confused:
Melnick
10.11.08,06:36
Uvažuješ správne, čo sa týka rozdeľovania výdavkov na daňové a nedaňové .:)
mina311
10.11.08,15:21
Takže k tej dani sa nedopátram?! Nevie niekto prosím poradiť?!
Denda
10.11.08,16:04
Mám jeden špecifický prípad...

1. Má povinnosť platiť DzMV občianske združenie - materské centrum(MC)- ktoré prepláca cestovné náhrady svojim dobrovoľníkom (nie sú zamestnanci)?! Podľa mňa nespĺňajú základnú podmienku... a teda, že nepoužívajú auto na podnikanie! Nakoľko MC nebolo založené za účelom podnikania. Takže vo všeobecnosti MC nemá povinnosť platiť DzMV...
Čo je to občianske združenie, z čoho má príjmy a čo všetko financuje z týchto príjmov. Predpokladám, že aj činnosť mamičiek je dobrovoľná pre združenie, t.j., že napr.namiesto dobrovoľného finančného príspevku poskytnem svoje auto...Tak teraz nerozumiem trošku preplácaniu cestovných výdavkov? Uvažujem správne?



2. Avšak to neznamená, že podnikateľskú činnosť nevykonávajú... V niektorých prípadoch MC dosahuje príjmy, ktoré sa zdaňujú. A teda čo v prípade, že sa použilo vozidlo na zabezpečenie daňovej činnosti?! Nakoľko opäť medzi MC a mamičkami, ktorým sa náhrady vyplácajú nie je pracovnoprávny vzťah...
Počula som názor, že tú daň majú zaplatiť samotné mamičky... - čo je podľa mňa totálne nelogické... nakoľko ony pracujú na základe dobrovoľnosti... a ak niekam idú tak sa im preplatí aspoň tá cesta!
Poprosím o názory... :( Dakujem
No síce by sa možno dalo uvažovať o tom, že by ste nepodliehali dani z motorových vozidiel, ale v prípade, že nemáte uzatvorené žiadne zmluvy alebo dohody je otázne či takto vyplatené cestovné náhrady sú daňovo uznané výdavky.
Melnick
10.11.08,18:18
§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).
MC majú príjmy, ktoré podliehajú zdaneniu a aj príjmy, ktoré sú od dane oslobodené. Môj názor preto je: činnosti pri ktorých využívate automobily rodičov - dobrovoľníkov za účelom získania príjmov ,ktoré podliehajú zdaneniu , by sa mali evidovať osobitne a za tieto by malo MC uhradiť DzMV (2) Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo

a) používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo 40)
b) určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo. 41)

To, že tu nie je takto využívané vozidlo vymenované ,ma v mojich úsudkoch iba utvrdzuje.
Melnick
10.11.08,18:40
Mám jeden špecifický prípad...

1. Má povinnosť platiť DzMV občianske združenie - materské centrum(MC)- ktoré prepláca cestovné náhrady svojim dobrovoľníkom (nie sú zamestnanci)?! Podľa mňa nespĺňajú základnú podmienku... a teda, že nepoužívajú auto na podnikanie! Nakoľko MC nebolo založené za účelom podnikania. Takže vo všeobecnosti MC nemá povinnosť platiť DzMV...

2. Avšak to neznamená, že podnikateľskú činnosť nevykonávajú... V niektorých prípadoch MC dosahuje príjmy, ktoré sa zdaňujú. A teda čo v prípade, že sa použilo vozidlo na zabezpečenie daňovej činnosti?! Nakoľko opäť medzi MC a mamičkami, ktorým sa náhrady vyplácajú nie je pracovnoprávny vzťah...
Počula som názor, že tú daň majú zaplatiť samotné mamičky... - čo je podľa mňa totálne nelogické... nakoľko ony pracujú na základe dobrovoľnosti... a ak niekam idú tak sa im preplatí aspoň tá cesta!

Poprosím o názory... :( Dakujem

mina311, tak podniká, alebo nepodniká to Tvoje MC. Ja už som z toho dopletená.
sofia23
10.11.08,19:10
Chcela by som poprosiť niekoho o radu ohľadne dane z MV. Ak SZČO vlastní motorové vozidlo a nemá ho zaradené do majetku firmy /iba na súkromný účel/, do práce cestuje spojmi ako sú vlak a autobus, alebo ho vozí daňovník, ktorý má auto v podnikaní a za toto vozidlo platí daň iný daňovník. Moja otázka znie, musí SZČO pri takejto preprave pri vykonávaní podnikat.činnosti:
1/ platiť daň za auto, ktoré nevyužíva na podnikanie, pretože je fyzickou osobou zapísanou v tech.preukaze tohto vozidla /zákon definuje daňovníka: (1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,42)/ keďže iba FO zapísaná v OR, takže nemusí platiť daň?
2/ ak sa SZČO prepravuje spolu s inou SZČO, ktorá už daň za toto auto už sama zaplatila nevyplýva jej povinnosť?
Za odpoveď ďakujem
Johanka
10.11.08,19:19
Chcela by som poprosiť niekoho o radu ohľadne dane z MV. Ak SZČO vlastní motorové vozidlo a nemá ho zaradené do majetku firmy /iba na súkromný účel/, do práce cestuje spojmi ako sú vlak a autobus, alebo ho vozí daňovník, ktorý má auto v podnikaní a za toto vozidlo platí daň iný daňovník. Moja otázka znie, musí SZČO pri takejto preprave pri vykonávaní podnikat.činnosti:
1/ platiť daň za auto, ktoré nevyužíva na podnikanie, pretože je fyzickou osobou zapísanou v tech.preukaze tohto vozidla /zákon definuje daňovníka: (1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,keďže iba FO zapísaná v OR, takže nemusí platiť daň?
2/ ak sa SZČO prepravuje spolu s inou SZČO, ktorá už daň za toto auto už sama zaplatila nevyplýva jej povinnosť?
Za odpoveď ďakujem

1. Ustanovenia treba brať ako celok, čítať od prvého, nie si vybrať čo sa nám hodí alebo nehodí a nájsť v nich nadväznosti :).
§ 84 Predmet dane
(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov (ďalej len „podnikanie“).

Používa SZČO MV( v ktorom je zapísaná ako držiteľ ) na podnikanie ?


2. O spolucestujúcich zákon nič nehovorí ;).
mina311
11.11.08,07:31
Čo je to občianske združenie, z čoho má príjmy a čo všetko financuje z týchto príjmov. Predpokladám, že aj činnosť mamičiek je dobrovoľná pre združenie, t.j., že napr.namiesto dobrovoľného finančného príspevku poskytnem svoje auto...Tak teraz nerozumiem trošku preplácaniu cestovných výdavkov? Uvažujem správne?

Mamičky - členky si platia členské a vykonávajú vééééľa dobrovoľníckej práce... (dávajú pozor na detičky, organizujú rôzne kurzy, vyrábajú drobné výrobky, ktorými sa MC sa snaží privyrobiť si na svoju činnosť) a to všetko bez odplaty...Cestovné sa väčšinou týka cesty na nejaký kurz - pričom je v záujme MC, aby tam tá mamička šla... (napr. kurz účtovníctva pre MC). Materstvo je síce pekná vec, ale výška rodičovského príspevku je pri najlepšom smiešna... a určite by ste od žiadnej maminy, ktorá vykoná veľa práce zadarmo nežiadali, aby si ešte aj to cestovné na kurz platila z vlastného vrecka...


mina311, tak podniká, alebo nepodniká to Tvoje MC. Ja už som z toho dopletená.
Väčšina príjmov MC je nedaňová (príjmy z grantov, členské príspevky, príjem z 2%) ale občas sa stane, že sa im pritrafia nejaké daňové príjmy... (príjem z kurzov, z predaja výrobkov, a pod.) Preto je nutné všetky príjmy aj výdavky rozdeľovať na daňové a nedaňové...
Preto som aj ja za ten názor, že pokiaľ sa vykoná prac.cesta v rámci nedaňovej činnosti (napr. kurz zameraný na písanie projektov - na získanie grantov) - z tohto by sa nemala odvázdať daň, ale pokiaľ sa vykoná prac. cesta za účelom nákupu materiálu - na výrobu výrobkov - ktorých predaj spadá pod daňovú činnosť - daň musí MC odviesť...

Melnick, ďakujem Ti za trpezlivosť so mnou... - nedá sa mi pridať Ti bodík, tak Ti ešte raz veľmi pekne ďakujem. ;)
Melnick
11.11.08,08:34
Čo je to občianske združenie, z čoho má príjmy a čo všetko financuje z týchto príjmov. Predpokladám, že aj činnosť mamičiek je dobrovoľná pre združenie, t.j., že napr.namiesto dobrovoľného finančného príspevku poskytnem svoje auto...Tak teraz nerozumiem trošku preplácaniu cestovných výdavkov? Uvažujem správne?Denda, v MC sú jednoducho aj také veci, ktoré sa nedajú zvládať iba na báze dobrovoľnosti , niekedy takéto výdavky vyplatí MC ochotným rodičom /už ten venovaný čas je dobrovoľníckou činnosťou / a ÚMC to potom MC refunduje- nie je to však pravidlo. OZ MC sú zvláštne a jedinečné aspoň podľa mňa.



No síce by sa možno dalo uvažovať o tom, že by ste nepodliehali dani z motorových vozidiel, ale v prípade, že nemáte uzatvorené žiadne zmluvy alebo dohody je otázne či takto vyplatené cestovné náhrady sú daňovo uznané výdavky.
Denda
11.11.08,11:19
Denda, v MC sú jednoducho aj také veci, ktoré sa nedajú zvládať iba na báze dobrovoľnosti , niekedy takéto výdavky vyplatí MC ochotným rodičom /už ten venovaný čas je dobrovoľníckou činnosťou / a ÚMC to potom MC refunduje- nie je to však pravidlo. OZ MC sú zvláštne a jedinečné aspoň podľa mňa.
Rozumiem. Ja len poukazujem, že prečo na tieto výdavky dobrovoľníkom aplikovať Zákon o cestovných náhradách, keď takýto vzťah v MC (zamestnávateľ-zamestnanec) nevzniká. :)
Ing. Pavol Zúber
19.11.08,11:35
Bratislavský kraj nemenil 1.1.2008 sadzby? Nemá uvedené normy EURO?
ZDENIELA
19.11.08,11:48
Bratislavský kraj nemenil 1.1.2008 sadzby? Nemá uvedené normy EURO?
Nie, nemenil na stránke DRSR sú za rok 2008 uvedené ako platné tieto sadzby:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/podavanie_danovych_priznani/data/2007/vzn_ba.pdf
L-M
19.11.08,12:14
Bratislavský kraj nemenil 1.1.2008 sadzby? Nemá uvedené normy EURO?
Ak si nájdete pod Bratislavským samosprávnym krajom - všeobecné záväzné nariadenie č.13/2006 - majú to tam už aj zmenené s prepočtom na EURO.
Lucia
alenap
26.11.08,18:02
Chcela by som sa spýtať, či nevie niekto aká hmotnosť je pre nákladné auto na výpočet dane z motorových vozidiel smerodajná, ak je v techickom preukaze uvedené napr. celková hmotnosť a úžitková hmotnosť a pod. Ďakujem
Manual
26.11.08,18:46
Chcela by som sa spýtať, či nevie niekto aká hmotnosť je pre nákladné auto na výpočet dane z motorových vozidiel smerodajná, ak je v techickom preukaze uvedené napr. celková hmotnosť a úžitková hmotnosť a pod. Ďakujem
Najväčšia prípustná hmotnosť.
majka555
30.11.08,17:47
V roku 2006 podal živnostník daň. priznanie k dani z MV, kde uviedol 2 autá.
Jedno odhlásil (oznámenie o zániku daň. povinnosti) na daň. úrade k 31.12.2007 (z dôvodu predaja).
Druhé stále vlastní.
3.1.2008 kúpil nové auto. To prihlásil na daň. úrade (oznámenie o vzniku daň.povinnosti)
Do 31.1.2009 treba podať daň. priznanie k dani z MV a zaplatiť daň. Len neviem, či treba na tlačivo k dani z MV uviesť len to jedno nové auto, alebo aj to ktoré vlastní od roku 2006.
Myslím si, že daň priznanie treba urobiť len na nové auto. Staré daňové z roku 2006, kde boli 2 autá z ktorých sa jedno predalo, nechať tak a daň zaplatiť za obidve autá (nové a to jedno z toho pôvodného daň. priznania) Uvažujem správne?
Rozalka
30.11.08,18:06
V roku 2006 podal živnostník daň. priznanie k dani z MV, kde uviedol 2 autá.
Jedno odhlásil (oznámenie o zániku daň. povinnosti) na daň. úrade k 31.12.2007 (z dôvodu predaja).
Druhé stále vlastní.
3.1.2008 kúpil nové auto. To prihlásil na daň. úrade (oznámenie o vzniku daň.povinnosti)
Do 31.12.2009 treba podať daň. priznanie k dani z MV a zaplatiť daň. Len neviem, či treba na tlačivo k dani z MV uviesť len to jedno nové auto, alebo aj to ktoré vlastní od roku 2006.
Myslím si, že daň priznanie treba urobiť len na nové auto. Staré daňové z roku 2006, kde boli 2 autá z ktorých sa jedno predalo, nechať tak a daň zaplatiť za obidve autá (nové a to jedno z toho pôvodného daň. priznania) Uvažujem správne?
Priznanie za všetky autá a to do 31.1.2009 a aj daň zaplatiť (POZOR! priznanie v SKK, úhrada v €)
Teraz sú už iné tlačivá.
eripot
30.11.08,18:16
Ahojte. Chcem Vás všetkých poprosiť o radu.
S.r.o. vlastní nákladné vozidlo N1.

V technických údajoch som našla tieto údaje o hmotnosti:

G. Prevádzková hmotnosť: 1258 kg
F.1 Najväčšia prípustná celková hmotnosť: 1875 kg
N Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu 1/2/3/4/
1000/ 1080/ - / - /
F.3 Najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy: 2975 kg.

Predchádzajúca účtovníčka odviedla cestnú daň za rok 2007 z predpisu cestnej dane ako nákladné vozidlá 1 až 2 nápravy, hmotnosť od 1-2 ton, čo je 3400 Sk.
Prosím Vás, potvrďte mi, či je to správne, lebo mne vŕta hlavou tá najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy 2975 kg. Nemá to byť cestná daň už u vozdiel nad 2 tony?

Vďaka ;) za každú ochotu pomôcť.
Janurka
30.11.08,18:37
Daňové priznanie treba podať za obidve vozidlá a nie do 31.12.2009, ale do 2.2.2009.
Rozalka
30.11.08,18:45
Janurka, máš pravdu, 31.1. padne na sobotu, tak sa podanie odkladá na 2.2.2009
majka555
30.11.08,18:58
Ďakujem za pomoc. Dátum 31.12.2009 bol preklep. Už som to v príspevku opravila.
M3G
01.12.08,08:14
Mám traktor a motorku, za ktoré sa daň z motorových vozidiel neplatí, mám len takú blbú otázku: Oznámenie o použití vozidiel na podnikanie, predpokladám, že netreba na daňový úrad zasielať.
L-M
01.12.08,08:31
Ahojte. Chcem Vás všetkých poprosiť o radu.
S.r.o. vlastní nákladné vozidlo N1.

V technických údajoch som našla tieto údaje o hmotnosti:

G. Prevádzková hmotnosť: 1258 kg
F.1 Najväčšia prípustná celková hmotnosť: 1875 kg
N Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu 1/2/3/4/
1000/ 1080/ - / - /
F.3 Najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy: 2975 kg.

Predchádzajúca účtovníčka odviedla cestnú daň za rok 2007 z predpisu cestnej dane ako nákladné vozidlá 1 až 2 nápravy, hmotnosť od 1-2 ton, čo je 3400 Sk.
Prosím Vás, potvrďte mi, či je to správne, lebo mne vŕta hlavou tá najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy 2975 kg. Nemá to byť cestná daň už u vozdiel nad 2 tony?

Vďaka ;) za každú ochotu pomôcť.
Nájde sa niekto ,kto pomôže-keď som si prečítala tento príspevok aj mne to začalo vŕtať hlavou-ale odpoveď neviem.
Ďakujeme
Lucia
mandula
01.12.08,08:41
Nájde sa niekto ,kto pomôže-keď som si prečítala tento príspevok aj mne to začalo vŕtať hlavou-ale odpoveď neviem.
Ďakujeme
Lucia

§ 87
Základ dane

Základom dane pri osobnom automobile je zdvihový objem motora v cm3 a pri úžitkovom vozidle a autobuse ich celková hmotnosť v tonách a počet náprav.

§ 88
Sadzba dane

(2) Sadzba dane sa určí pre

a) osobný automobil podľa zdvihového objemu motora v cm3 uvedeného v dokladoch vozidla,
b) úžitkové vozidlo a autobus podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre motorové vozidlo a osobitne pre prípojné vozidlo,
c) vozidlo používané v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves; vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny, než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v dokladoch vozidla, osobitne ťahač a osobitne náves.
L-M
01.12.08,09:06
§ 87
Základ dane

Základom dane pri osobnom automobile je zdvihový objem motora v cm3 a pri úžitkovom vozidle a autobuse ich celková hmotnosť v tonách a počet náprav.

§ 88
Sadzba dane

(2) Sadzba dane sa určí pre

a) osobný automobil podľa zdvihového objemu motora v cm3 uvedeného v dokladoch vozidla,
b) úžitkové vozidlo a autobus podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre motorové vozidlo a osobitne pre prípojné vozidlo,
c) vozidlo používané v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves; vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny, než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v dokladoch vozidla, osobitne ťahač a osobitne náves.
Takže tá -F.3 Najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy- nás nemusí zaujímať ???
Tak teda sa to všetko odvíja od -F.1 Najväčšia prípustná celková hmotnosť, však?
Lebo s tých § nie som múdrejšia.
Napr. OPEL VIVARO- počet náprav:2 , najväčšia prípustná celk. hmotnosť : 2760 kg,
najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy: 4700 kg.
Bude zaradené do úžitk. vozidiel - nad 2t do 4t vrátane, však ??
Ďakujem
mandula
01.12.08,09:11
áno, v tomto prípade nás zaujíma len najväčšia prípustná celková hmotnosť a počet náprav.
Zaradenie tak ako píšeš.
Janurka
01.12.08,12:25
Mám traktor a motorku, za ktoré sa daň z motorových vozidiel neplatí, mám len takú blbú otázku: Oznámenie o použití vozidiel na podnikanie, predpokladám, že netreba na daňový úrad zasielať.
Nie, netreba. Ale práve dnes som riešila prípad kedy som musela napísať oznámenie o kúpe štvorkolky na DÚ, vyžadovali to policajti k prideleniu ŠPZ.
Na DÚ povedali, že ani oni nevedia, na čo to policajti potrebujú. Pekné, nie?
M3G
01.12.08,19:33
Nie, netreba. Ale práve dnes som riešila prípad kedy som musela napísať oznámenie o kúpe štvorkolky na DÚ, vyžadovali to policajti k prideleniu ŠPZ.
Na DÚ povedali, že ani oni nevedia, na čo to policajti potrebujú. Pekné, nie?

Dík :)
rodina1
02.12.08,07:54
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať ohľadom prepočtu Skk na €. V poučení sa píše, že ... výsledná suma sa zaokrúhli na eurocent nadol. Ak mi po prepočítaní vyšla suma 139,4144 €, po zaokrúhlení bude výsledná suma 139,41 € alebo 139,40 €? Ďakujem.
KvetkaK
02.12.08,07:58
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať ohľadom prepočtu Skk na €. V poučení sa píše, že ... výsledná suma sa zaokrúhli na eurocent nadol. Ak mi po prepočítaní vyšla suma 139,4144 €, po zaokrúhlení bude výsledná suma 139,41 € alebo 139,40 €? Ďakujem.
A čo má Tvoja otázka spoločné s daňou z MV?? :rolleyes: Alebo už vypisuješ daňové priznanie?
Ale poradím Ti, zaokrúhliš to eurocent nadol ciže 139,41 €.
rodina1
02.12.08,08:03
A čo má Tvoja otázka spoločné s daňou z MV?? :rolleyes: Alebo už vypisuješ daňové priznanie?
Ale poradím Ti, zaokrúhliš to eurocent nadol ciže 139,41 €.
Ďakujem Ti. Áno, už si pomaly pripravujem daňové priznanie z MV. Možno skoro, ale máme len jedno auto, ktoré sa používa celý rok. Pretože to robím prvýkrát, tak nechcem niečo pokaziť.
Johanka
02.12.08,08:03
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať ohľadom prepočtu Skk na €. V poučení sa píše, že ... výsledná suma sa zaokrúhli na eurocent nadol. Ak mi po prepočítaní vyšla suma 139,4144 €, po zaokrúhlení bude výsledná suma 139,41 € alebo 139,40 €? Ďakujem.
1 € má 100 centov ;).

zo stránky www.euromena.sk (http://www.euromena.sk)

Prepočet peňažnej sumy


Peňažná suma v slovenských korunách sa prepočíta na eurá konverzným kurzom na tri desatinné miesta, pričom suma do
0,005 eura sa zaokrúhli na dve desatinné miesta, t. j. na najbližší euro cent nadol a suma od 0,005 eura vrátane sa zaokrúhli
na dve desatinné miesta na najbližší euro cent nahor, pričom konečné sumy, ktoré sú príjmom štátneho rozpočtu alebo
rozpočtu obcí sa zaokrúhľujú na dve desatinné miesta nadol, na prospech osôb povinných znášať úhradu týchto platieb
a konečné sumy, ktoré sú výdavkom štátneho rozpočtu alebo rozpočtu obcí, sa budú zaokrúhľovať na dve desatinné miesta
nahor, na prospech oprávnených príjemcov týchto platieb.


Príklad č. 1
Ak daňový subjekt podá daňové priznanie za zdaňovacie obdobie roka 2008, v ktorom bude jeho daňová povinnosť 56 700
SKK, prepočíta si výslednú sumu na eurá, t. j. 1 882,095 EUR, táto suma sa zaokrúhli v prospech daňového subjektu nadol, t. j.
1 882,09 EUR.
Johanka
02.12.08,09:13
V prílohe je nový materiál zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) EURO a daň z motorových vozidiel ;)
rodina1
03.12.08,09:55
V prílohe je nový materiál zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) EURO a daň z motorových vozidiel ;)
Johanka, chcela som ti prideliť ešte jeden bod, ale už sa mi nedá, tak ti za aspoň posielam poďakovanie.
džino
05.12.08,15:03
mám otázku
môžem zaplatiť DMV za rok 2008 do 31.12.2008 PP cez banku ? a DP poslať 2.1.2009
džino
06.12.08,08:41
;)
mám otázku
môžem zaplatiť DMV za rok 2008 do 31.12.2008 PP cez banku ? a DP poslať 2.1.2009
marjankaj
06.12.08,08:49
;)
mám otázku
môžem zaplatiť DMV za rok 2008 do 31.12.2008 PP cez banku ? a DP poslať 2.1.2009

Neviem, prečo by si nemohol.
Lenka1979
06.12.08,09:28
;)
mám otázku
môžem zaplatiť DMV za rok 2008 do 31.12.2008 PP cez banku ? a DP poslať 2.1.2009
Povinnosť je podať DP a zaplatiť daň z MV do 31.01.2009. Ak to urobíš skôr, nič tým nepokazíš.
marjankaj
07.12.08,20:18
Rozalka
07.12.08,20:26
marjankaj
07.12.08,20:55
Nielen ty: http://www.porada.sk/884456-post114.html


O.K. máš pravdu. Reagoval som na Džina a nepozeral som predchádzajúce príspevky.
džino
08.12.08,12:06
;)
mám otázku
môžem zaplatiť DMV za rok 2008 do 31.12.2008 PP cez banku ? a DP poslať 2.1.2009

dnes som bol na DU ich odpoveď bola , že môžem, ale môže nastať problém s identifikáciu platby - odporučili mi zaplatiť až v januári.
všetkým pekný deň
Johanka
08.12.08,12:18
Ktovie aký problém .... treba trafiť správne číslo účtu, VS - okrem toho správca dane je povinný prijať každú platbu ;). Keď vedia identifikovať platbu preddavkov na daň z MV ....
Mária.K.
08.12.08,13:32
Ktovie aký problém .... treba trafiť správne číslo účtu, VS - okrem toho správca dane je povinný prijať každú platbu ;). Keď vedia identifikovať platbu preddavkov na daň z MV ....
Tí, ktorí platia preddavky, sú povinní daň z motorových vozidiel na rok 2008 zaplatiť do 31.12.2008 a daňové priznanie podávajú do 31.1.2009. Takže ak je správne číslo účtu, variabilný symbol a konštantný symbol, nemá kvôli čomu vzniknúť problém s identifikáciou.
džino
08.12.08,18:43
Ktovie aký problém .... treba trafiť správne číslo účtu, VS - okrem toho správca dane je povinný prijať každú platbu ;). Keď vedia identifikovať platbu preddavkov na daň z MV ....

priebeh debaty na DU

džino - môžem zaplatiť ?
du- neplatte to teraz
džino - prečo ?
du-no neplatte to teraz - pred koncom zdaňovacieho obdobia
džino -ja chcem zaplatiť 31.12 - PP
du-téma o identifikácii platby , možno aj kontroly čo som to zaplatil atď. a odporúčaní platiť v januári
džino -pozdravil som , poďakoval som sa a cupital som preč.

mal som pocit , že som nevhod otázka

a teraz mám pocit, že som bol málo dôsledný
prajem pekný deň
monikago
10.12.08,21:00
V prílohe je nový materiál zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) EURO a daň z motorových vozidiel ;)


ahojte, nechapem, preco vas odradzaju od toho, aby ste to neplatili vopred, ved v tomto prispevku resp.prilohe, co su pokyny od danovakov sa pise, ze ak sa dan zaplati hotovostne do 16.1., tak sa moze platit aj v slovenskych korunach, takze ak niekto zaplati do konca tohoto roka, ci uz to bude prevodom alebo hotovostne, tak si myslim, ze je to to iste, ci nie?:o
mirčiak
18.12.08,09:34
Pekný deň,
neviem či sa to sem hodí ale potrebujem sa uistiť v zaúčtovaní dani z MV. Myslím si že to má byť nasledovne: 538/345 a po zaplatení dane 345/221,211. Je to v poriadku?
Lenka1979
18.12.08,09:42
Pekný deň,
neviem či sa to sem hodí ale potrebujem sa uistiť v zaúčtovaní dani z MV. Myslím si že to má byť nasledovne: 538/345 a po zaplatení dane 345/221,211. Je to v poriadku?

áno, je to OK.
mirčiak
18.12.08,10:25
áno, je to OK.

Ďakujem. :)
sta
18.12.08,11:31
Pekný deň,
neviem či sa to sem hodí ale potrebujem sa uistiť v zaúčtovaní dani z MV. Myslím si že to má byť nasledovne: 538/345 a po zaplatení dane 345/221,211. Je to v poriadku?

Daň z MV sa predsa účtuje na účet 531/345 a úhradu máš správne ;)
janka01
18.12.08,15:26
Dobrý deň/večer.

Prosím Vás, je potrebné podať toto nové daňové priznanie za MV aj vtedy, keď mám auto ako SZČO od r.2006 a nič sa nemení a daň za rok 2008 som zaplatila v januári ? /po starom/
Denda
18.12.08,15:41
Dobrý deň/večer.

Prosím Vás, je potrebné podať toto nové daňové priznanie za MV aj vtedy, keď mám auto ako SZČO od r.2006 a nič sa nemení a daň za rok 2008 som zaplatila v januári ? /po starom/
Áno je potrebné podať a overte si u správcu dane, či eviduje platbu, aby ste sa vedeli v januári zariadiť pri žiadosti o započítaní na daňovú povinnosť, ktorá Vám vznikne podaním daňového priznania.
Dobroslava
20.12.08,14:41
Pekný deň,
SZČO, súkromné mot. vozidlo používa na podnikanie, daň z MV uhradená za rok 2007. Kedy má uhradiť DzMV na rok 2008? Môže do 16.1.2009 uhradiť aj v slovenských korunách?
Rozalka
20.12.08,15:35
Do 31.1.2009 - podať priznanie, zaplatiť daň - v €
Johanka
21.12.08,11:59
Lehota na podanie DP a vyrovnanie/zaplatenie dane z MV je 2.2.2009 :).
Rozalka
21.12.08,15:15
Ďakujem, nepozrela som ešte do kalendára.
stels
22.12.08,12:14
dobrý deň
neviem či som správne
poradí mi niekto zdravotnícke zariadenie :ako hlavná činnosť zdrav. starostlivosť a vedlajšia hosp. činnosť.
Máme prihlásených 19 áut a teraz otázka:
máme za všetky autá platiť daň z mot. vozidiel alebo iba z tých áut ktoré vykonávajú hosp. činnosť? Čo s autam riaditeľa nemocnice, námestníkov a iných ref. ktorí chodia napr.na rokovania s poisťovňami, na MZ ST a pod.? prosím o radu.
Rozalka
22.12.08,15:53
§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).
________________________
39) § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
stels
25.12.08,16:41
dobrý den
sorry ale z takejto odpovede nie je jasné či treba platiť dan z mot. vozidiel.
/služobné autá riaditeľov, námestníkov, referentov týkajúce sa zdravotníctva./
Rozalka
25.12.08,17:40
dobrý den
sorry ale z takejto odpovede nie je jasné či treba platiť dan z mot. vozidiel.
/služobné autá riaditeľov, námestníkov, referentov týkajúce sa zdravotníctva./

Podľa predmetu činnosti by ste mali vedieť, ktoré vozidlo
sa používa na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov
Riky
28.12.08,12:22
Dobrý deň,

prosil by som o radu. SZČO používal OA zaradený v majetku na podnikanie do 18.4.2008, podal oznámenie o zániku daňovej povinnosti . Je potrebné podať daňové priznanie k cestnej dani z motor.vozidiel? Neviete mi poradiť kde by som našiel sadzobník pre r.2008 - Trenčiansky kraj? Okrem tohto OA používal ešte jedno OA s vozíkom. Pri týchto dvoch mu nevznikli žiadne zmeny za r.2008, dúfam že stačí si len vypočítať za celý r.2008 daň a zaplatiť, alebo je potrebné tiež podať daň.priznanie k motor.vozidlám?
Rozalka
28.12.08,13:13
Od r. 2008 sa podáva priznanie k dani z MV a to za všetky vozidlá, ktoré ste používali v danom roku v súvislosti s podnikaním. Priznanie sa za r. 2008 podáva do 31.1.2009, toto padne na sobotu, takže sa posúva do 2.2.2009, dokedy daň treba aj zaplatiť,
priznanie v Sk, platba v €.
Zoltán Kovács
28.12.08,13:14
Za rok 2008 sa podáva priznanie k dani z MV a to za všetky vozidlá, ktoré ste používali v súvislosti s podnikaním. Priznanie sa podáva k 31.1.2009, toto padne na sobotu, takže sa posúva na 2.2.2009,
priznanie v Sk, platba v €.

Ten kto to stihne do 16.01. môže platiť ešte aj v Skk.
Riky
28.12.08,15:15
A ešte sa spýtam, priznanie k cest.dani treba za každé auto podať zvlášť daň.priznanie, príkl. 3 autá - 3 daň.prizn., alebo sa 3 auta zahrnú do jedného daň.priznania.?
Jarka 1
28.12.08,15:36
Treba si uvedomiť, že sa nejedná o priznanie k cestnej dani, ale o daňové priznanie k dani z motorových vozidiel. Tlačivo nájdeš na stránke www.drsr.sk a tam zistíš, že sa podáva jedno a v ňom sa uvedú všetky vozidlá.
Riky
28.12.08,16:00
ďakujem za odpoved.
M3G
29.12.08,07:10
Zaujímalo by ma u SZČO, ktorá používa svoj súkromný automobil na podnikanie(t.j. držiteľ je v podstate totožný s firmou, keďže ide o fyzickú osobu),

do daňového priznanie k dani z MV by ste do riadku 07, dali odstavec 1, aké písmeno?

a) fyzická osoba je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla

c) fyzická osoba používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie


OSOBNE SA MI VIAC ĽÚBI ZA c), ale len tak pre istotu :)
Tweety
29.12.08,07:27
Zaujímalo by ma u SZČO, ktorá používa svoj súkromný automobil na podnikanie(t.j. držiteľ je v podstate totožný s firmou, keďže ide o fyzickú osobu),

do daňového priznanie k dani z MV by ste do riadku 07, dali odstavec 1, aké písmeno?

a) fyzická osoba je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla

c) fyzická osoba používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie


OSOBNE SA MI VIAC ĽÚBI ZA c), ale len tak pre istotu :)
môj názor: bod a.
Braňo
29.12.08,07:32
V prípade, že zamestnancovo auto je z iného kraja ako zamestnávateľove, je možné obe uviesť do jedného priznania súčasne?
M3G
29.12.08,07:35
môj názor: bod a.

Si si istá?