Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Schválené bolo, čaká na podpis prezidenta (alebo na zverejnenie ...), ale na stránke MF uvádzajú, že ešte nepodpísal.
Takže dnes podpísal

Úvod | Ústavné právomoci | Zákony podpísane prezidentom SR
zákon z 25. októbra 2007 o geologických prácach (geologický zákon),
zákon z 25. októbra 2007, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov,
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Manual Pozri príspevok
To znamená že ak mu nevzniknú platiť preddavky, §91 ods.3 tak daňovník v r. 2008 by nemal platiť žiadnu daň z MV ? Ale takých drobných podnikateľov je spústa čo má DzMV do 20.000 Sk.
Mňa takéto znenie zákona potešilo. V januári chcem vyradiť auto z podnikania. Po starom by som musela daň zaplatiť a potom si ju žiadať späť. Teraz mi bude stačiť spraviť priznanie 31.1.2009 a odviesť len malú časť. A tento zákon urobí určite dosť veľkú dieru v rozpočte za rok 2008, lebo časť peňazí dostanú až v roku 2009. Ale je aj dosť firiem, ktorých daňová povinnosť je nad 20.000 (My sami máme viac ako 20.000 a to sme len stredná firma ). A ďalšia vec, prečo to vládu netrápi je v tom, že táto daň patrí samospráve, takže oni si to budú musieť vyriešiť.
0 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
Obávam sa, že v tom bude riadny guláš - ako vždy, čo už. Ide mi však o dva prípady:
sro za konateľov - budú platiť daň z MV.
Občianske združenia za zamestnancov, nedaňová činnosť - nebudú platiť
daňová činnosť - budú platiť

skúste ma opraviť, ak nemám pravdu.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja by som potrebovala doplniť, ako to s tými zamestnancami bude. Napr. máme firemné autá, bežne sa jazdí na nich. Čo ak sa mi stane, že budem potrebovať niečo vybaviť, ale v tej chvíli nebudem mať voľné auto. Tak pošlem zamestnanca na jeho aute. Stane sa to len raz v roku. Budem musieť zaplatiť daň za celý rok?
Naposledy upravil JAJA11 : 27.11.07 at 09:58 Dôvod: zmena
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Manual Pozri príspevok
Ako rozumiete paragrafom 90 ods.1 a 91 ods.3, ods.5
ZÁKONA
z 25. októbra 2007,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach
a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
v znení neskorších predpisov
§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

Prosím vyjadrite sa k tomu.
Ďakujem
My členovia sa vyjadrujeme úžasom, súhlasom a čo ja viem ešte ako, len mám obavy, aby sa tvorca zákona sa nevyjadril podobne, ako prednedávnom
istá členka vlády ku práve schválenému zákonu v NR, ktorú predkladala, na dotaz novinárov hneď pri odchode z rokovania NR povedala:"prepáčte, ale ja v tomto momente nie som kompetentná sa k tomu vyjadriť. " a odišla.
0 0
Candy Candy

Candy je offline (nepripojený) Candy

prikladám znenie novely, o dani z MV a zamestnávateľoch pojednáva §85 ods.2 a ďalšie
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Vie niekto presnejšie poradiť ohľadom tých zamestnancov? Zákon platí od 1.12.2007, takže ak v decembri zamestnanec použije svoje vozidlo, vznikne mi daňová povinnosť už v roku 2007. Podľa prechodných ustanovení paragraf 104 b ods.(3) sa daňové priznanie podáva prvýkrát 31.1.2009. Čo sa stane potom s takto použitým autom v roku 2008? Kedy z neho odvediem daň a na základe čoho?
Naposledy upravil JAJA11 : 27.11.07 at 10:01 Dôvod: zmena
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Candy Pozri príspevok
prikladám znenie novely, o dani z MV a zamestnávateľoch pojednáva §85 ods.2 a ďalšie
Ale po prečítaní zákona odpoveď na moje otázky zostávajú. Neviem ako mám postupovať v prípade zamestnancov a ich áut.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Johanka Pozri príspevok
Niečo vysvetľujú aj prechodné ustanovenia

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. novembra 2007

(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť vznikne do 31. decembra 2007, postupuje sa podľa predpisov účinných do 31. októbra 2007 okrem bodu 49.


(2) Daňovník dane z motorových vozidiel v roku 2008 platí preddavky na daň v súlade s § 91 ods. 1 až 3 v znení účinnom od 1. novembra 2007 podľa poslednej známej daňovej povinnosti tomu správcovi dane, ktorý je miestne príslušný podľa evidencie vozidla k 31. decembru 2007.


(3) Daňovník môže podať žiadosť o platenie preddavkov na daň z motorových vozidiel inak ako ustanovuje § 91 ods. 1 a 2 v znení účinnom od 1. novembra 2007 miestne príslušnému správcovi dane v roku 2008 do 31. januára 2008.

(4) Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel sa podľa § 90 v znení účinnom od 1. novembra 2007 prvýkrát podá v lehote do 31. januára 2009.“.
Podľa vyznačeného mi to vychádza, že od 1.1.2008 sa ide podľa novely.
Len neviem, ako stihnú vydať sadzby na daný rok, lebo mesační platcovia preddavky platia už v januári 2008.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
heja3 Pozri príspevok
Podľa vyznačeného mi to vychádza, že od 1.1.2008 sa ide podľa novely.
Len neviem, ako stihnú vydať sadzby na daný rok, lebo mesační platcovia preddavky platia už v januári 2008.
Určite stihnú, veď sadzby si schvaľuje každý kraj zvlášť, pre NR už som videla na návrh sadzieb (hádajte, či idú nahor alebo nadol)
Naposledy upravil Rozalka : 27.11.07 at 16:58 Dôvod: oprava chyby
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Určite nadol.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Johanka Pozri príspevok
Niečo vysvetľujú aj prechodné ustanovenia


Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. novembra 2007


(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť vznikne do 31. decembra 2007, postupuje sa podľa predpisov účinných do 31. októbra 2007 okrem bodu 49.


(2) Daňovník dane z motorových vozidiel v roku 2008 platí preddavky na daň v súlade s § 91 ods. 1 až 3 v znení účinnom od 1. novembra 2007 podľa poslednej známej daňovej povinnosti tomu správcovi dane, ktorý je miestne príslušný podľa evidencie vozidla k 31. decembru 2007.


(3) Daňovník môže podať žiadosť o platenie preddavkov na daň z motorových vozidiel inak ako ustanovuje § 91 ods. 1 a 2 v znení účinnom od 1. novembra 2007 miestne príslušnému správcovi dane v roku 2008 do 31. januára 2008.

(4) Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel sa podľa § 90 v znení účinnom od 1. novembra 2007 prvýkrát podá v lehote do 31. januára 2009.“.
Podľa ktorého bodu prechodného ustanovenia mám postupovať:
napr. 4.12.2007 si kúpim MV, budem mať EČ a týmto dňom zaradím do majetku firmy a začnem používať na podnikanie.
§90 - musím to oznámiť do 30 dní správcovi dane t.j. do 4.1.2008 podať daňové priznanie a zaplatiť daň - za rok 2007 vo výške 1/12,

pravdepodobne za rok 2008 nie, lebo povinnosť nebude vyššia ako 20000,-

§104b - odst. 3 daňové priznanie k dani motorových vozidiel sa podľa §90 v znení účinnom od 1.decembra 2007 prvýkrát podá v lehote do 31.januára 2009.

Teda kedy mám to priznanie podať?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
VladoaKatka Pozri príspevok
Podľa ktorého bodu prechodného ustanovenia mám postupovať:
napr. 4.12.2007 si kúpim MV, budem mať EČ a týmto dňom zaradím do majetku firmy a začnem používať na podnikanie.
§90 - musím to oznámiť do 30 dní správcovi dane t.j. do 4.1.2008 podať daňové priznanie a zaplatiť daň - za rok 2007 vo výške 1/12,

pravdepodobne za rok 2008 nie, lebo povinnosť nebude vyššia ako 20000,-

§104b - odst. 3 daňové priznanie k dani motorových vozidiel sa podľa §90 v znení účinnom od 1.decembra 2007 prvýkrát podá v lehote do 31.januára 2009.

Teda kedy mám to priznanie podať?
Podľa bodu 1 prechodných ustanovení. Takže povinnosť podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel máš do 15 dní, podľa starého znenia zákona.
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
V novele je ešte jedna závažná zmena v § 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca nasledujúcom po dni, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

Doteraz sa to počítalo na dni, teraz to bude celý mesiac a peniaze navyše.
Kata
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

uzivatel2 Pozri príspevok
V novele je ešte jedna závažná zmena v § 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca nasledujúcom po dni, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

Doteraz sa to počítalo na dni, teraz to bude celý mesiac a peniaze navyše.
Kata
Čiže je výhodné sa odhlásiť vždy ku koncu mesiaca.
0 0
Alena Kašičková Alena Kašičková
Uvádzam jeden príklad :
Ako bude s danou MV v prípade že:
Súkromné MV nie je zaradené do firemného majetku. Manžel SZČO, manželka konateľka v cudzej firme (s manželom firma nemá nič spoločné). Manžel platí daň z MV - používa niekedy vozidlo pri podnikaní, manželka taktiež používa toto MV v cudzej s.r.o. a uplatňujú si
cestovné náhrady s tým súvisiace. (Samozrejme, že každý v iné dni).
Bude sa daň z MV platiť alikvotne, alebo s.r.o. zaplatí daň ešte raz za konateľku.
Čo myslíte? Myslí na toto zákon ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Viem že to nie je profesionálne, ale zvolila som tento spôsob za cieľom vypracovať pomôcku tak, aby som mala aktuálny právny stav k dani z motorových vozidiel s účinnosťou od 1. decembra 2007. Možno sa to hodí aj niekomu z vás, tak to sem prilepím.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Alena Kašičková Pozri príspevok
Uvádzam jeden príklad :
Ako bude s danou MV v prípade že:
Súkromné MV nie je zaradené do firemného majetku. Manžel SZČO, manželka konateľka v cudzej firme (s manželom firma nemá nič spoločné). Manžel platí daň z MV - používa niekedy vozidlo pri podnikaní, manželka taktiež používa toto MV v cudzej s.r.o. a uplatňujú si
cestovné náhrady s tým súvisiace. (Samozrejme, že každý v iné dni).
Bude sa daň z MV platiť alikvotne, alebo s.r.o. zaplatí daň ešte raz za konateľku.
Čo myslíte? Myslí na toto zákon ?
Je tu jedno vozidlo, dvaja manželia a viacero otázok .
Manželka je konateľkou v s.r.o., kde je z hľadiska zákona považovaná za zamestnanca, teda s.r.o. za každý deň, kedy použije toto vozidlo na pracovnú cestu, zaplatí 1/365-nu DzMV. Daň.priznanie podá a daň zaplatí s.r.o. do 31.1.2009.
Manžel ako SZČO má obdobné povinnosti; u neho neviem či bude platiť DzMV plynule za každý mesiac, alebo tiež len 1/365-nu za každý deň, kedy vozidlo použil. Samotný výpočet je jednoduchý, problematická je oznamovacia povinnosť - ako sa to bude robiť, či bude treba nahlásiť každé prerušenie, alebo ako doteraz že sa daň platí aj keď auto stojí na dvore....
A ešte je tu jedna okolnosť v súvislosti s určením daňovníka, kto je zapísaný v doklade ako držiteľ vozidla ? ja predpokladám, že ide o BSM - ale nemusí to tak byť.
Naposledy upravil liba2 : 01.12.07 at 06:46
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

liba2 Pozri príspevok
Je tu jedno vozidlo........... Samotný výpočet je jednoduchý, problematická je oznamovacia povinnosť - ako sa to bude robiť.

.......keď ho bude v rámci podnikania používať viacero osôb (fyzických alebo právnických)? Vymyslela som tlačivo. Povinnosť podať DP prejde na samotný dopr. prostriedok. Keďže ešte nikto nenaučil autiaky čítať a písať, podá v jeho "mene" daň.priznanie jeho vlastník. Vlastník rozdá všetkým, ktorí používali toto vozidlo prílohu k DP, ktorá bude obsahovať ich identif. údaje + počet dní použitia vozidla + sumu ich daň. povinnosti . Pre kompletnosť doporučujem k prílohám pricviknúť aj knihu jázd a nejaký doklad o prenájme , zapožičaní vozidla, či súhlas s jeho používaním, atd.. Autiaku bude pridelený var. symbol, pod ktorým má svoju povinnosť uhradiť. Tento v.s.+ č.ú.+ k.s. autiak oznámi všetkým "prílohám" a každý pekne za seba zacvaká...... No, ešte podumem nad zjednodušením, som v štádiu rozpracovania
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Paulínka, si zlatíčko, dobre si to vymyslela .
Z toho mi teda vychádza, že aj SZČo pri tomto aute bude platiť len 1/365-nu za každý deň použitia vozidla v jeho firme ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať