Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=Johanka;598192]
Čo to riešite ?

Kedy vzniká daňová povinnosť pre daň z MV ? Áno. Aj.

Je uplatňovanie daňových výdavkov pri pracovných cestách podľa § 19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov podmienené podaním DP k dani z MV, resp. jej zaplatením ? Veď to ani nik netvrdí [/]
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Johanka Pozri príspevok
Ja odpovede poznám ...
To nepochybujem. Zdalo sa mi, že sa očakáva odpoveď ...
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Má túto skutočnosť, že bude zamestnanec používať na pracovné cesty svoje súkromné MV, oznámiť zamestnávateľ na DÚ ??? Alebo podá iba DP v 1/2009 ??? Ďakujem za radu
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

hupka Pozri príspevok
Má túto skutočnosť, že bude zamestnanec používať na pracovné cesty svoje súkromné MV, oznámiť zamestnávateľ na DÚ ??? Alebo podá iba DP v 1/2009 ??? Ďakujem za radu
Už to tu bolo riešené...
Oznamovacia povinnosť sa na zamestnávateľa nevzťahuje. Za auto zamestnanca sa bude platiť daň z MV až za rok 2008, podľa priznania, ktoré sa podá do 31.1.2009.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Johanka Pozri príspevok
Ja odpovede poznám . Iba som chcela naznačiť , že smer diskusie ide opačným smerom od etikety ...
???Ja som sa teraz vrátila z návštevy a akosi sa neviem zorientovať???
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

preštudovala, pretočila panenky, v duchu zahrešila, predstavila si, čo to v praxi znamená, zamyslela sa a prišla na jediné:

VO VLÁDE SEDÍ NIEKTO, KTO STRAŠNE NENÁVIDÍ ÚČTOVNÍKOV!!!
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ináč, keď sa nad tým zamyslíte, ono to je logické - všetky dane platíme v podstate za predchádzajúce hosp. obdobie, prípadne v preddavkoch. Jedine DzMV sme platili popredu a asi sme narobili zbytočné papierovačky DU vracaním alikvotných častí pri odhlásení MV z DzMV. Tak to šikovno hodili na nás.

Pokladám však za absolútne neseriózne, že daň sa bude platiť za zamestnancove auto za celý mesiac! Keď sa pozriem na DzP - ak vyplatím zamestnancovi mzdu 1000 Sk, zaplatím daň z tejto sumy, ak 10000, opäť len z tejto sumy. Nerozumiem, prečo by som mala platiť za napr. 31 dní, ak som vslala zamestnanca do vedľajšej dediny na poštu raz za ten daný mesiac... Nie je to choré? Ja som sa už čudovala, že na synovej škole zakúpili v decembri školníkovi bicykel, ako dopravný prostriedok. V týchto súvislostiach tomu celkom začínam rozumieť...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Marianna01 Pozri príspevok
Ináč, keď sa nad tým zamyslíte, ono to je logické - všetky dane platíme v podstate za predchádzajúce hosp. obdobie, prípadne v preddavkoch. Jedine DzMV sme platili popredu a asi sme narobili zbytočné papierovačky DU vracaním alikvotných častí pri odhlásení MV z DzMV. Tak to šikovno hodili na nás.

Pokladám však za absolútne neseriózne, že daň sa bude platiť za zamestnancove auto za celý mesiac! Keď sa pozriem na DzP - ak vyplatím zamestnancovi mzdu 1000 Sk, zaplatím daň z tejto sumy, ak 10000, opäť len z tejto sumy. Nerozumiem, prečo by som mala platiť za napr. 31 dní, ak som vslala zamestnanca do vedľajšej dediny na poštu raz za ten daný mesiac... Nie je to choré? Ja som sa už čudovala, že na synovej škole zakúpili v decembri školníkovi bicykel, ako dopravný prostriedok. V týchto súvislostiach tomu celkom začínam rozumieť...
Ak budú takto rozmýšlať aj iné subjekty, tak to má aj iný efekt... A to čistejšie ovzdušie... To len tak na zlahčenie inak veľmi vážnej témy.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Marianna01 Pozri príspevok
preštudovala, pretočila panenky, v duchu zahrešila, predstavila si, čo to v praxi znamená, zamyslela sa a prišla na jediné:

VO VLÁDE SEDÍ NIEKTO, KTO STRAŠNE NENÁVIDÍ ÚČTOVNÍKOV!!!
Oni to nekydajú všetko na účtovníkov. Účtovník by mal robiť účtovníctvo ...

Účtovníka robí kde-kto, bez príslušného vzdelania, praxe, odborných znalostí...

Na druhej strane účtovník robí kde-čo, nebudem vymenúvať, všetci vieme o čo ide - každý papier , na ktorom je "okienko" je hodený pod ruky účtovníka. Zober si nedávny chaos okolo PZS - čo s tým má účtovník ???

A už mi zas ihrajú prstíky a chcú písať o spoločenskom postavení účtovníkov a finančnom ohodnotení ..... nebudem si kaziť večer .
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Ahojky chcela by som sa opytat... spocitala som vsetky vozidla na ktore by mala ist dan a vyslo mi to presne 20 000,- ... co teraz? ako to mam platit? dakujem...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

zabka83 Pozri príspevok
Ahojky chcela by som sa opytat... spocitala som vsetky vozidla na ktore by mala ist dan a vyslo mi to presne 20 000,- ... co teraz? ako to mam platit? dakujem...
Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 20 000 Sk, ako i daňovník, ktorému vznikne daňová povinnosť v priebehu roka 2008, preddavky na daň na rok 2008 neplatí.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Ja som dostala ŠPZ na nové auto 17.12.2007. Asi som mala podať daňové priznanie do 2.1.2008 a zaplatiť alikvótnu daň za rok 2007.Ešte som to nestihla. Čo by sa stalo keby som nahlásila, že sa auto používa len od 2.1.2008 a riadila sa novým zákonom? Samozrejme v účtovníctve mám auto zaradené k 17.12.2007 nakoľko si chcem za rok 2007 uplatniť 1/4 odpis.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Julča Pozri príspevok
Ja som dostala ŠPZ na nové auto 17.12.2007. Asi som mala podať daňové priznanie do 2.1.2008 a zaplatiť alikvótnu daň za rok 2007.Ešte som to nestihla. Čo by sa stalo keby som nahlásila, že sa auto používa len od 2.1.2008 a riadila sa novým zákonom? Samozrejme v účtovníctve mám auto zaradené k 17.12.2007 nakoľko si chcem za rok 2007 uplatniť 1/4 odpis.
Pridelenie ŠPZ nemusí znamenať že si začala auto používať na podnikanie. V Tvojom prípade si začala auto používať napr. 20.12. , čiže ešte zajtra stihneš odovzdať priznanie a zaplatiť podľa starého zákona. A v poslednej vete nemáš pravdu, pretože pozri zvýraznené : cit. § 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 aj e používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Marianna01 Pozri príspevok
.... Nerozumiem, prečo by som mala platiť za napr. 31 dní, ak som vslala zamestnanca do vedľajšej dediny na poštu raz za ten daný mesiac... Nie je to choré? Ja som sa už čudovala, že na synovej škole zakúpili v decembri školníkovi bicykel, ako dopravný prostriedok. V týchto súvislostiach tomu celkom začínam rozumieť...
Neber to v zlom, nefandím DU ani zneniu tohto zákona, ale pre rozveselenie v nastávajúcej hektickej dobe: mohla si ho do vedľajšej dediny poslať firemným autom... alebo ako píšeš na bicykli a neboli by žiadne problémy ...
0 0
schreiterka schreiterka

schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

ekopo Pozri príspevok
Pridelenie ŠPZ nemusí znamenať že si začala auto používať na podnikanie. V Tvojom prípade si začala auto používať napr. 20.12. , čiže ešte zajtra stihneš odovzdať priznanie a zaplatiť podľa starého zákona. A v poslednej vete nemáš pravdu, pretože pozri zvýraznené : cit. § 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 aj e používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
Prosim ta, mozes mi vysvetlit, co si myslel tym prispevkom o odpisoch. Ked auto nie je prihlasene do konca r.2007, ale faktura za auto v r.2007 uz je, tak si mozem uplatnit odpis za r.2007 alebo nie?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pozri sa na zvýraznené v citácii zákona. Nestačí mať faktúru a mať akýkoľvek majetok zaradený, musí byť aj používaný ...
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
Dobrý deň, od 1.1. do 31.3. máme vyradené niektoré vozidlá.do 31.1 podám oznámenie o ukončení ich používania
ozmámenie o predpokladanej dane MV podám len za vozidlá ktoré pouzívam od 1.1. v termíne do 31.1.08. preddavky mi vychádzajú platit štvrtročne v termínoch 31.3,30.6,30.9 a 31.12. pochopila som to správne? no ale co s vyradeními autami mám zohladniť na preddavkoch aj túto sumu ktorá mi vychádza za tieto autá? a ako má vlasne vypadať to oznámenie na DU o predpokladanej výške dane MV?
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Dobrý deň, prečítala som si všetky príspevky a asi mi niekto stojí na kábli. Som z toho úplne mimo, čo mám urobiť. Sme s.r.o., máme firemné vozidlá, ak máme daňovú povinnosť nad 20.000,- ročne, zaplatíme preddavky štvrťročne (ak som to správne pochopila). Treba toto nahlásiť na DÚ, ak sa nám nič nemenilo?
Druhý problém: Kúpili sme vozidlo k 11.12.2007 (na leasing), ale prepísané je až k 2.1.2008. Uhradená prvá zvýšená splátka bola k 20.12.2007. Používali sme toto vozidlo už predtým, pretože nám bolo zapožičané. Teraz vôbec neviem, či mám podávať DP z MV, alebo len nejaký oznam a DP podať až k 31.1.2009? Mám v tom chaos, keby mi niekto mohol poradiť. Ďakujem.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Prosím o radu:
1./ mám firmu, ktorá mala v roku 2007 všetky vozidlá oslobodené od dane z MV, lebo sa počas celého roka zdržovali mimo územia SR. DP boli podané. Priebežne počas roka boli zasielané DP, oznámenia o ukončení používania vozidiel na podnikanie. Od 1.1.2008 už uvedené vozidlá nemôže VUC oslobodiť od DzMV a musím platiť daň. Čo poradíte, mám zaslať na DÚ oznámenie o evidovaných vozidlách na podnikanie k 1.1.2008 s uvedením sadzieb (DÚ nemá šancu vedieť, či sú to vozidlá EURO 2, 3 ,4)? Určite budú robiť predpis na preddavky a už vidím ten chaos.
2./ ďalej mám firmu, ktorá má vozidlá, za ktoré platila daň, ale od 1.1.2008 ich využíva výlučne v poľnohospodárskej výrobe a má nárok na oslobodenia - mám oznamovať?
3./ preddavky sa platia podľa sadzieb z roku 2008?
Vďaka
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

jaja99 Pozri príspevok
Prosím o radu:
1./ mám firmu, ktorá mala v roku 2007 všetky vozidlá oslobodené od dane z MV, lebo sa počas celého roka zdržovali mimo územia SR. DP boli podané. Priebežne počas roka boli zasielané DP, oznámenia o ukončení používania vozidiel na podnikanie. Od 1.1.2008 už uvedené vozidlá nemôže VUC oslobodiť od DzMV a musím platiť daň. Čo poradíte, mám zaslať na DÚ oznámenie o evidovaných vozidlách na podnikanie k 1.1.2008 s uvedením sadzieb (DÚ nemá šancu vedieť, či sú to vozidlá EURO 2, 3 ,4)? Určite budú robiť predpis na preddavky a už vidím ten chaos.
2./ ďalej mám firmu, ktorá má vozidlá, za ktoré platila daň, ale od 1.1.2008 ich využíva výlučne v poľnohospodárskej výrobe a má nárok na oslobodenia - mám oznamovať?
3./ preddavky sa platia podľa sadzieb z roku 2008?
Vďaka
DU nebude nič predpisovať. Je povinnosťou daňovníka vypočítať predpokladanú daň a v prípade, že ide o sumu za rok vyššiu ako 20.000 Sk za všetky vozidlá, je povinnosť platiť preddavky podľa sadzieb platných pre rok 2008 (to je samozrejmé).
Daňovník má tiež oznamovaciu povinnosť (§90) o vzniku a zániku daňovej povinnosti (§89); teda treba posúdiť pri každom vozidle, či a kedy vzniká/zaniká daňová povinnosť a oznámiť to správcovi dane - listom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať