Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

M3G Pozri príspevok
Dovolím si doplniť:

...hneď ako zistia "čo tým chcel básnik povedať" , bude nám to oznámené vymeraním pokuty

Ja už nemôžem z tejto našej SR, asi sa odsťahujem do Afriky.

idem aj ja
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

liba2 Pozri príspevok
Je tu jedno vozidlo, dvaja manželia a viacero otázok .
Manželka je konateľkou v s.r.o., kde je z hľadiska zákona považovaná za zamestnanca, teda s.r.o. za každý deň, kedy použije toto vozidlo na pracovnú cestu, zaplatí 1/365-nu DzMV. Daň.priznanie podá a daň zaplatí s.r.o. do 31.1.2009.
Manžel ako SZČO má obdobné povinnosti; u neho neviem či bude platiť DzMV plynule za každý mesiac, alebo tiež len 1/365-nu za každý deň, kedy vozidlo použil. Samotný výpočet je jednoduchý, problematická je oznamovacia povinnosť - ako sa to bude robiť, či bude treba nahlásiť každé prerušenie, alebo ako doteraz že sa daň platí aj keď auto stojí na dvore....
A ešte je tu jedna okolnosť v súvislosti s určením daňovníka, kto je zapísaný v doklade ako držiteľ vozidla ? ja predpokladám, že ide o BSM - ale nemusí to tak byť.
tusim tento pripa d riesi hned prvy prispevok.....
itát:
Pôvodca textu príspevku: Rozalka
Postrehli ste, že podľa pripravovanej novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?
http://www.finance.gov.sk/Documents/...y_material.rtf
__________________




§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla42),
b) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,
b) stála prevádzkáreň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Tak to bude veru zaujímavé, ako sa to bude riešiť. Na začiatku roku odkiaľ mám vedieť či zamestnanec počas roka použije svoje súkromné vozidlo na účely zamestnávateľa?
__________________
Zolee

Pochvala poteší, oprava ešte viac...

0


spam
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

cize chcel som len tuto cast

............ísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla............
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
aladin Pozri príspevok
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,
... ak je držiteľom manželka zamestnanca, DMV sa neplatí.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Prosím napíšte lopatisticky, či budete podávať daňové priznania k dani z motorových vozidiel za obdobie od 1.12.2007 (lehota do 15.12.2007!!!!), ak ide o vozidlá, ktoré:

A/ zamestnanec používa na pracovné cesty a má podpísanú dohodu o použití súkromného auta na vykonanie cesty na celý rok 2007 a je zapísaný ako držiteľ.
B/ v TP auta používaného podľa bodu A je zapísaná manžel/manželka zamestnanca ako držiteľ.

Podľa prechodných ustanovaní - bod 1/ - ak daňová povinnosť vznikne do 31.12.2007, postupuje sa podľa doteraz platných predpisov ....tzn, k 1.12.2007 mi daňová povinnosť vznikla podľa novely, ale nepodám DP a ani nezaplatím, lebo postupujem podľa starého zákona???

vďaka
Naposledy upravil jaja99 : 16.12.07 at 12:25
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
jaja99 Pozri príspevok
Prosím napíšte lopatisticky, či budete podávať daňové priznania k dani z motorových vozidiel za obdobie od 1.12.2007 (lehota do 15.12.2007!!!!), ak ide o vozidlá, ktoré:
A/ zamestnanec používa na pracovné cesty a má podpísanú dohodu o použití súkromného auta na vykonanie cesty na celý rok 2007 a je zapísaný ako držiteľ. NIE
B/ v TP auta používaného podľa bodu A je zapísaná manžel/manželka zamestnanca ako držiteľ. NIE

Podľa prechodných ustanovaní - bod 1/ - ak daňová povinnosť vznikne do 31.12.2007, postupuje sa podľa doteraz platných predpisov ....tzn, k 1.12.2007 mi daňová povinnosť vznikla podľa novely, ale nepodám DP a ani nezaplatím, lebo postupujem podľa starého zákona??? LEN PRI MV, na ktoré sa aj doteraz vzťahovala daňová povinnosť.

vďaka
Za vozidlá zaradené v r. 2007:
Podáš priznanie a aj zaplatíš do 15 dní (alikvótnu čiastku za rok 2007)
a dopĺňam: Toto sa nevzťahuje na auto zamestnanca.
***
Za auto zamestnanca sa bude platiť až za r. 2008, podľa priznania podaného v r. 2009.
Podľa znenia zákona sa za auto manželky zamestnanca neplatí, uvidíme, ako ešte doplnia vysvetlenie DRSR.
Naposledy upravil Rozalka : 16.12.07 at 13:10
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Takže tí, čo majú daňovú povinnosť nižšiu ako SK 20 000,-- (napr.SZČO s jedným osobným autom), tak ju zaplatia až v roku 2009, kedy aj do 31.01. podajú DP.

No keďže sme si zvykli platiť ju do konca januára prísl. roka, budú mať obyč. SZČO z toho trošku chaos, ale v konečnom dôsledku ich to asi aj poteší, ak si niektorí odkladali korunky už v novembri, decembri.
0 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).
..........................

§ 85 Daňovník .........................

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.



obávam sa, že tento zákon je jeden z tých, v ktorích sa poslanci snažia dokázať, že sa dokážu poškrabať ľavou nohou za pravým uchom.

Ale k veci. Čo sa týka komerčnej sféry, tam mi to bolo ako tak jasné.
Sme obč.združenie, máme nedaňovú činnosť, ale aj daňovú. Máme zamestnanca, ktorý používa svoje mot.vozidlo aj na obidve činnosti, ako je to s DMV v tomto prípade, daň sa platí z obidvoch činností, alebo len z daňovej? §84/1. Aký je Váš názor? Vďaka.
A ešte vo vyjedrení drsr, ktoré je pripojené vyššie (príspevok 57 - dmv2008.doc) je použitý termín Oznámenie, nenašiel som to v novele, pýtala sa na to aj zsazsula v prísp.59:
Pôvodca textu príspevku: zsazsula
"ahojte študujem a študujem ale ešte stále nemám jasno ak zamestnanec použije motorové vozidlo a zamestnávateľ ma platiť daň z m.v.?????
či zamestnávateľ to ma oznámiť daňovému úradu alebo nie stačí iba podať daňové priznanie na konci roka?????ako je to vlastne ?????"

takže sa pripájam: treba oznámiť do 30 dní od vzniku daň. povinnosti, alebo stačí daň.priznanie do 31.01.2009 za rok 2008, nesprávne pochopenie bude stáť 2000.- Sk, , ešte raz ďakujem.

trochu ale keď som si to dnes prečítal tak ma to nažhavilo:
http://www.sme.sk/c/3639577/Kalinak-...ti-sektor.html
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
FAA Pozri príspevok

takže sa pripájam: treba oznámiť do 30 dní od vzniku daň. povinnosti, alebo stačí daň.priznanie do 31.01.2009 za rok 2008, nesprávne pochopenie bude stáť 2000.- Sk, , ešte raz ďakujem.
Práve som volala na DU "Oddelenie styk s verejnosťou". Pýtala som sa, či má zamestnávateľ podať oznamovaciu povinnosť do 30 dní za zamestnanca, ktorý používa vlastné motorové vozidlo. Milá pani nevedela, lebo len zajtra ide na školenie a v stredu už bude vedieť podať vysvetlenie. V stredu jej zavolám a napíšem odpoveď.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prikladám Všeobecne záväzné nariadenie NITRIANSKEHO samosprávneho kraja č. 3/2007, v ktorom sú uvedené sadzby DMV platné na rok 2008.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Pre Trenčiansky samosprávny kraj:
Naposledy upravil ZuzanaP : 18.12.07 at 05:10
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Z DU mi pani odfaxovala takyto text:

Oznamovacia povinnosť:
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka podľa § 85 ods.2 písm.a/ novely zákona.)

Z toho vyplýva, že oznamovacia povinnosť sa na zamestnávateľa nevzťahuje, ale podá v roku 2009 DP a daň za zamestnancov doplatí do 31.1.2009

http://www.drsr.sk/wps/portal
Naposledy upravil účtovník 007 : 19.12.07 at 12:51 Dôvod: vložený link
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

účtovník 007 Pozri príspevok
Z DU mi pani odfaxovala takyto text:

Oznamovacia povinnosť:
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka podľa § 85 ods.2 písm.a/ novely zákona.)

Z toho vyplýva, že oznamovacia povinnosť sa na zamestnávateľa nevzťahuje, ale podá v roku 2009 DP a daň za zamestnancov doplatí do 31.1.2009
Áno, tomu rozumiem, ale ako podá priznanie? Spočíta dni, kedy zamestnávateľ používal súkromné auto a podľa toho vypočíta daň, alebo ak sa použilo čo len raz, musí zaplatiť za celý rok?
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
JAJA11 Pozri príspevok
Áno, tomu rozumiem, ale ako podá priznanie? Spočíta dni, kedy zamestnávateľ používal súkromné auto a podľa toho vypočíta daň, alebo ak sa použilo čo len raz, musí zaplatiť za celý rok?
Daň sa bude platiť na mesiace, v ktorých zamestnanec použil súkromný automobil. To znamená, že ak zamestnanec pôjde vlastným autom, v ktorom je zapísaný ako držiteľ mot. vozidla na pracovnú cestu 12 x do roka a to tak, že v každom mesiaci 1x, tak zaplatí zamestnávateľ daň z tohto MV za celý rok.
Vzorec je
sadzba dane/12*počet mesiacov v ktorých bolo MV použité
Naposledy upravil účtovník 007 : 19.12.07 at 12:52
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Všeobecne záväzné nariadenie TRNAVSKÉHO samosprávneho kraja - sadzby DMV platné na rok 2008 (v prílohe)
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Rozalka Pozri príspevok
... ak je držiteľom manželka zamestnanca, DMV sa neplatí.
a dostane potom okrem pohonnych hmot aj pausalnu nahradu? to by som sa divila, keby to nebolo "prepojene"
0 0
moni moni

moni je offline (nepripojený) moni

Pripájam linku, kde nájdete informácie a ďalšie linky na zistenie dane z MV pre ďalšie kraje.
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...=2700&pa=10042
0 0
moni moni

moni je offline (nepripojený) moni

Ešte podotýkam, nie všetky kraje zverejnili sadzby, ale na tých linkách sa určite dočkáme.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Pripájam odpoveď a VZN Košického samosprávneho kraja k sadzbe dani z MV...

Dobrý deň,
sadzba dane na rok 2008 ostáva rovnaká ako v roku 2007. Presný sadzobník nájdete na www.kosice.regionet.sk - ľavá strana: Košický kraj - Právne normy VZN a kliknutím na daný názov sa dostanete medzi všetky VZN - pod názvom Všeobecne záväzné nariadenie č. 4/2006 (daň z motorových vozidiel) nájdete požadované informácie.
Pokiaľ budete požadovať Ďalšie informácie, kľudne ma kontaktujte. Prajem pokojné Vianoce.


S pozdravom

Bc. Anna Litavcová
odbor dopravy

Úrad Košického samosprávneho kraja
Námestie Maratónu mieru 1
042 66 Košice
******************************************
tel.: 055/726 82 51
fax: 055/726 82 59
email: Litavcova.Anna@kosice.regionet.sk
www.kosice.regionet.sk
0 0
Iruška Iruška

Iruška je offline (nepripojený) Iruška

Vymyslí niekto vzor oznámenia dane z motorových vozidiel platné od r. 2008 ? Co tam všetko musí byť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať