M3G
29.12.08,08:38
V prípade, že zamestnancovo auto je z iného kraja ako zamestnávateľove, je možné obe uviesť do jedného priznania súčasne?

Daňovník je zamestnávateľ, takže uvedieš tú sadzbu, do ktorej spadá zamestnávateľ, t.j. v priznaní budeš mať iba sadzbu z jedného kraja, a to tú, ku ktorému má zamestnávateľ príslušnosť a je jedno, odkiaľ je auto zamestnanca.
(môj názor, ešte ho overím)
Rozalka
29.12.08,11:49
§ 99 Správa dane

(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d), podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa.
mariannka13
29.12.08,18:12
Dobrý,
určite to už bolo niekde napísané, ale súrne potrebujem odpoveď. Je možné vyučtovať spätne pracovnú cestu zamestnancovi, ktorý použil súkromné auto na pracovnú cestu ešte v mesiaci september ak nie je prihlásené na daň z MV? Dá sa spätne auto prihlásiť na daň z MV? Veľmi pekne ďakujem
M3G
29.12.08,18:23
Dobrý,
určite to už bolo niekde napísané, ale súrne potrebujem odpoveď. Je možné vyučtovať spätne pracovnú cestu zamestnancovi, ktorý použil súkromné auto na pracovnú cestu ešte v mesiaci september ak nie je prihlásené na daň z MV? Dá sa spätne auto prihlásiť na daň z MV? Veľmi pekne ďakujem

Auto zamestnanca nemusíš prihlasovať a odhlasovať na daňový úrad(§85 ods. 2 a)), takže je možné vyúčtovať pracovnú cestu.
Johanka
30.12.08,12:26
Nakoľko sa stále stretávam s otázkami týkajúcimi sa "počtu mesiacov,v ktorých sa MV používalo na podnikanie" a niektorí ignorujú pokyn DR SR k dani z MV(kde je to podľa mňa napísané dostatočne zrozumiteľne ;)), spýtala som sa ešte raz na DR SR. Výsledok je tu :

Váš dopyt:

Dobrý deň,
daňovníkovi vznikla daňová povinnosť pre daň z MV dňa 22.10.2008. K 3112.2008 MV stále používal na podnikanie. Aký je počet mesiacov, počas ktorých využíval MV? Počítajú sa iba celé mesiace ,t.j. november a december , v takom prípade by daňovník platil daň vo výške 2*1/12 ročnej sadzby alebo sa počíta aj október a zaplatí 3*1/12 ročnej sadzby ?
Ďakujem.


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňová povinnosť podľa § 89 ods. 1 zákona o miestnych daniach VZNIKÁ nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
K vzniku daňovej povinnosti sa viaže oznamovacia povinnosť ustanovená v § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
Pokiaľ vozidlu vznikne daňová povinnosť v priebehu roku 2008, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania, čo znamená do 31. januára 2009. Nakoľko uvedená lehota vychádza na sobotu, lehota na zaplatenie a podanie daňového priznania sa posúva na najbližší nasledujúci pracovný deň, t.j., 2. február 2009.

Pomerná časť dane sa podľa cit. odseku vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu aj začatých kalendárnych MESIACOV, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak sa vozidlo začalo používať na podnikanie 21.10.2008, daňová povinnosť vznikla 22.10.2008. Daňovník bol povinný do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti oznámiť vznik daňovej povinnosti, pričom do výpočtu pomernej časti dane sa zaráta CELÝ mesiac október bez ohľadu na to, že sa vozidlo začalo používať na podnikanie v priebehu uvedeného mesiaca.

:)
zuzana.š.
30.12.08,13:09
Zamestnávateľ bude mať povinnosť zaplatiť daň za toto auto. Nie je podstatné, že zamestnanec odkiaľ má to auto, či je majiteľom, alebo ho má iba požičané.


Dovolím si nesúhlasiť s týmto príspevkom, hoci je už starší. Podľa vyjadrenia na stránke www.drsr.sk v časti najčastejšie kladené otázky - daň z motorových vozidiel je vysvetlené nasledovné:
Pre účely určenia daňovníka dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) je rozhodujúce, kto je ako držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla.
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
marjankaj
30.12.08,13:13
Johanka to všetko je správne a je to uvedené aj v zákone pod §91 ods.6.
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnost i v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Problematické by mohlo byť toto:

Podnikateľ začne používať vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Daňová povinnosť vznikne 1.11.2008. Ale pomerná časť dane = 3*(ročná sadzba dane/12), teda za 3 mesiace(používal ho aj v októbri).
Johanka
30.12.08,18:05
Johanka to všetko je správne a je to uvedené aj v zákone pod §91 ods.6.
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnost i v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Problematické by mohlo byť toto:

Podnikateľ začne používať vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Daňová povinnosť vznikne 1.11.2008. Ale pomerná časť dane = 3*(ročná sadzba dane/12), teda za 3 mesiace(používal ho aj v októbri).
Pýtala sa som na základe otázok na Porade nielen v tejto téme, kde sa mnohým nezdalo v poriadku to, že sa platí aj za začatý mesiac, a to bez ohľadu na to, či sa MV používalo jeden alebo tridsať dní ...
Ak daňová povinnosť vznikne 1.11., platí sa za dva mesiace.
marjankaj
01.01.09,23:59
Johanka to všetko je správne a je to uvedené aj v zákone pod §91 ods.6.
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnost i v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Problematické by mohlo byť toto:

Podnikateľ začne používať vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Daňová povinnosť vznikne 1.11.2008. Ale pomerná časť dane = 3*(ročná sadzba dane/12), teda za 3 mesiace(používal ho aj v októbri).


Pýtala sa som na základe otázok na Porade nielen v tejto téme, kde sa mnohým nezdalo v poriadku to, že sa platí aj za začatý mesiac, a to bez ohľadu na to, či sa MV používalo jeden alebo tridsať dní ...
Ak daňová povinnosť vznikne 1.11., platí sa za dva mesiace.

Nesúhlasím.
Ak sa vozidlo používalo 31.10.2008, tak sú to 3 mesiace, aj keď daňová povinnosť vznikla nasledujúcim dňom, teda 1.11.2008.
Podľa zákona o miestnch daniach §89 a §90.
Kája.
03.01.09,22:18
Mám jeden problém s priznaním k dani z motorových vozidiel. Mám zamestnanca, ktorý používal v roku 2008 svoje auto na služobné účely a neviem kde mám poslať priznanie. Zamestnanec má evidované motorové vozidlo v inom kraji ako zamestnávateľ. Mám poslať jedno priznanie na DU tam, kde je evidované auto zamestnanca a druhé na náš DU za autá zamestnávateľa?
liba2
04.01.09,03:06
Mám jeden problém s priznaním k dani z motorových vozidiel. Mám zamestnanca, ktorý používal v roku 2008 svoje auto na služobné účely a neviem kde mám poslať priznanie. Zamestnanec má evidované motorové vozidlo v inom kraji ako zamestnávateľ. Mám poslať jedno priznanie na DU tam, kde je evidované auto zamestnanca a druhé na náš DU za autá zamestnávateľa?Ako zamestnávateľ, ktorý používal motorové vozidlo zamestnanca na pracovné účely = na podnikanie, si povinný podať daňové priznanie k DzMV za toto vozidlo, a to svojmu správcovi dane = DÚ,
nikde inde.

§90 zák. DzMV
"(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a)."

§85

"(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,"
Rozalka
04.01.09,08:48
§ 99 Správa dane DzMV

(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d), podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa.
Ester plus
05.01.09,16:39
Pri aute na leasing sa má v DP zapísať daňovník podľa §85 ods 1. písm c)?
Kája.
05.01.09,18:48
Nie má tam byť 85, 1a - je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla. Pri leasingu ste zapísaný ako držiteľ ale nie ako vlastník.
jopo
07.01.09,08:56
trosku blba otazka, ale mam Peguot partner 5 miestny verzia z mriezkou N1.
Mam platit dan za vozidlo z tabulky ako osobne podla kubatury alebo podla hmotnosti?

Palo
bepo
07.01.09,09:00
trosku blba otazka, ale mam Peguot partner 5 miestny verzia z mriezkou N1.
Mam platit dan za vozidlo z tabulky ako osobne podla kubatury alebo podla hmotnosti?

Palo
Podľa hmotnosti a počtu náprav ako nákladné.
andrea
08.01.09,06:29
Najprv sa ospravedlnim (možno že som prehľadla), ale chcem sa spýtať : každý podáva daňové priznanie???? Ja som za posledný rok 2007 nepúodávala lebo na DÚ mi povedali, že keď sa mi sadzba nemeni - nemusím podávať. Daň som zaplatila, ale tlačivo daňové priznanie som nemusela dávať. Za rok 2008 sa mi tiež výška dane nemeni....ale asi treba podávať....."DAŇOVNÍK (§ 85) je fyzická" atď........To znamená, že každý???
liba2
08.01.09,06:34
Andrejka, zákon o DzMV sa zmenil od 1.1.2008, tak nemožno porovnávať s tým čo bolo....
Teraz každý, komu vznikla daňová povinnosť, podáva DP spätne za uplynulý rok, t.j. prvýkrát za r. 2008.
andrea
08.01.09,07:04
ďakujem liba2
Tweety
08.01.09,07:16
Zo stránky drsr.sk
Informácia o účtoch štátnych príjmov vedených daňovými úradmi, na ktoré sú smerované úhrady daní.

PLATNÉ KONŠTANTNÉ SYMBOLY

1144 platba bežná, preddavok na daň
1344 doúčtovanie daní za predchádzajúce zdaňovacie obdobie

1744 vyúčtovanie dane za posledné zdaňovacie obdobie DPFO a DPPO
1944 zúčtovanie rozdielov preddavkov dane z príjmu zo závislej činnosti, dane vyberanej zrážkou a zabezpečení dane
2144 dodatočne vyrubená daň
3344 sankčný úrok, penále
5144 zvýšenie dane
5344 nadmerný odpočet
5944 zvýšenie dane -daňová inšpekcia
6144 dodatočná platba z daňovej inšpekcie
6344 pokuta z kontroly
6544 pokuta zo správy
6744 pokuty vyrubené daňovou inšpekciou
7144 sankčný úrok z daňovej inšpekcie
7344 úrok pri odklade platenia
7544 exekučné náklady

7944 blokové pokuty vyrubené daňovým úradom
8144 platba (účtovaná súčasne s predpisom)
wictor576
08.01.09,11:28
Ahojte!

Chcem sa spytat: som ako zivnostnik, planujem tento rok nove auto na leasing ako sukromna osoba. Mozem toto auto pouzivat v podnikani a davat pausalnu sadzbu za km do nakladov? Alebo musi byt auto vyslovene v mojom vlastnictve?

Dakujem!
Johanka
08.01.09,11:50
Otázka je mimotemy, tak odpoviem veľmi stručne. V zmysle § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov musí ísť o vlastné osobné MV. Takže na MV obstrávané formou finančného prenájmu (leasing) nie je možné uplatňovať základnú náhradu.
wictor576
08.01.09,12:02
Otázka je mimotemy, tak odpoviem veľmi stručne. V zmysle § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov musí ísť o vlastné osobné MV. Takže na MV obstrávané formou finančného prenájmu (leasing) nie je možné uplatňovať základnú náhradu.

Pardon, ked to bolo mimo temy a za odpoved samozrejme velmi pekne dakujem. V tomto pripade asi treba prefinancovat auto formou uveru...
SAIVI
08.01.09,12:14
v roku 2008 sme používali 3 vozidla :
2 z nich je vlastníkom CAC leasing a držiteľom naša sro...takže príslušný daňový úrad bude podľa nášho sídla.
3 vozidlo, patrí zamestnancovi, a podľa evidencie v TP patrí pod iné mesto, v ktorom zároveň aj máme prevádzku.
Budem podávať za vozidlo zamestnanca zvlášť priznanie k DMV ...alebo všetky 3 vozidlá uvediem v jednom daňovom priznaní na DU príslušný sídlu spoločnosti?
Tweety
08.01.09,12:18
v roku 2008 sme používali 3 vozidla :
2 z nich je vlastníkom CAC leasing a držiteľom naša sro...takže príslušný daňový úrad bude podľa nášho sídla.
3 vozidlo, patrí zamestnancovi, a podľa evidencie v TP patrí pod iné mesto, v ktorom zároveň aj máme prevádzku.
Budem podávať za vozidlo zamestnanca zvlášť priznanie k DMV ...alebo všetky 3 vozidlá uvediem v jednom daňovom priznaní na DU príslušný sídlu spoločnosti?
Všetky vozidla uvedieš v jednom DP.
liba2
08.01.09,12:22
Pardon, ked to bolo mimo temy a za odpoved samozrejme velmi pekne dakujem. V tomto pripade asi treba prefinancovat auto formou uveru...
Neviem ako si to myslel, ale nemôžeš mať pôžičku medzi wictor-občan a wictor-živnostník, je to stále ten istý wiktor.
SAIVI
08.01.09,12:24
Všetky vozidla uvedieš v jednom DP.
...dakujem
Johanka
08.01.09,12:27
Pardon, ked to bolo mimo temy a za odpoved samozrejme velmi pekne dakujem. V tomto pripade asi treba prefinancovat auto formou uveru...


Neviem ako si to myslel, ale nemôžeš mať pôžičku medzi wictor-občan a wictor-živnostník, je to stále ten istý wiktor.
mimotemy autoúver.
Dada
08.01.09,16:50
Uvádza sa v priznaní aj prívesný vozík?
Johanka
08.01.09,17:01
Kategorizáciu vozidiel podliehajúcich dani nájdeš tu http://www.porada.sk/t98307-dan-z-mv-2008-tlaciva-a-usmernenia-dr-sr.html#post910007

§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).



Kategória O: prípojné vozidlá
Johanka
08.01.09,18:07
Johanka to všetko je správne a je to uvedené aj v zákone pod §91 ods.6.
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnost i v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Problematické by mohlo byť toto:

Podnikateľ začne používať vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Daňová povinnosť vznikne 1.11.2008. Ale pomerná časť dane = 3*(ročná sadzba dane/12), teda za 3 mesiace(používal ho aj v októbri).
Aby si nemal pochybnosti, spýtala som sa pri prameni.Odpoveď je tu http://www.porada.sk/910352-post3.html :).
renocka99
08.01.09,19:16
Od 20.12.2007 pozastavená živnosť do 20.12.2008, auto bolo v podnikaní, neodhlasovali sme ho aj daň z MV sme platili do 20.12.2007. Teraz máme zaplatiť len za 12/2008?
veronikasad
08.01.09,19:19
Od 20.12.2007 pozastavená živnosť do 20.12.2008, auto bolo v podnikaní, neodhlasovali sme ho aj daň z MV sme platili do 20.12.2007. Teraz máme zaplatiť len za 12/2008?
Máte viac aut, platili ste preddavky ? Lebo daň sa platí do 31.1.09 po podaní DP k dani z mot.vozidiel.
renocka99
08.01.09,19:28
Iba jedno - 3.100 je s neho dan v BB. Len mi ide o to že či správne uvažujem, prečo by mal platiť za obdobie prerušené. Podľa mňa len za 12/2008. Že?
Anja111
08.01.09,19:32
Klient má jazdnú súpravu, ťahač a náves. V DP k dani z MV sa vychádza z celkovej hmotnosti a náprav. A práve tu som narazila na problém.
V TP má údaj 16 t a 2 nápravy pre ťahač a 27 t a 3 nápravy pre náves. Obidva údaje sú hraničné a tak neviem, ktorý sa má použiť.
Rozpätie pre určenie dane ťahača podľa VZN je
a) 14 - 16,
b) 16 - 18,
rozpätie návesu je
c) 25 - 27,
d) 27 - 29.
Zaradiť sa majú do najbližšej nižšej sadzby dane. Ale z ktorej hmotnosti treba vychádzať?
Doteraz používal klient a) + c), s tým, že ešte zaradil aj ťahač aj náves do najbližšej nižšej sadzby, (t.j. ťahač 12 - 14 a náves 23 - 25), a mal to odsúhlasené aj na DU.
Dnes som si však stiahla DP z Krosu a tam mi to zaradilo do 14 -16 a 25 - 27, čo by znamenalo platiť podstatne vyššiu daň z MV.
Teraz som zapochybovala. Mýlil sa doteraz klient a DU, alebo zle zaraďuje program? Mám vypísať DP ručne, (lebo program mi nedovolil opraviť ho)?
mandula
08.01.09,19:45
Klient má jazdnú súpravu, ťahač a náves. V DP k dani z MV sa vychádza z celkovej hmotnosti a náprav. A práve tu som narazila na problém.
V TP má údaj 16 t a 2 nápravy pre ťahač a 27 t a 3 nápravy pre náves. Obidva údaje sú hraničné a tak neviem, ktorý sa má použiť.
Rozpätie pre určenie dane ťahača podľa VZN je
a) 14 - 16,
b) 16 - 18,
rozpätie návesu je
c) 25 - 27,
d) 27 - 29.
Zaradiť sa majú do najbližšej nižšej sadzby dane. Ale z ktorej hmotnosti treba vychádzať?
Doteraz používal klient a) + c), s tým, že ešte zaradil aj ťahač aj náves do najbližšej nižšej sadzby, (t.j. ťahač 12 - 14 a náves 23 - 25), a mal to odsúhlasené aj na DU.
Dnes som si však stiahla DP z Krosu a tam mi to zaradilo do 14 -16 a 25 - 27, čo by znamenalo platiť podstatne vyššiu daň z MV.
Teraz som zapochybovala. Mýlil sa doteraz klient a DU, alebo zle zaraďuje program? Mám vypísať DP ručne, (lebo program mi nedovolil opraviť ho)?

:)Anja, klient to má dobre. T.j. ťahač do kategórie 14-16 t a náves 25-27 t a z hľadiska sadzby dane zaradiť do najbližšej nižšej skupiny. Tiež to mám odsúhlasené daňovým úradom.
renocka99
08.01.09,19:45
Anja111: Nevzťahuje sa tam aj zníženie EURO?
renocka99
08.01.09,19:46
Posúvam
Iba jedno - 3.100 je s neho dan v BB. Len mi ide o to že či správne uvažujem, prečo by mal platiť za obdobie prerušené. Podľa mňa len za 12/2008. Že?[/quote]
marjankaj
08.01.09,23:34
Aby si nemal pochybnosti, spýtala som sa pri prameni.Odpoveď je tu http://www.porada.sk/910352-post3.html :).

Johanka, oceňujem tvoju snahu. Ale to ich stanovisko asi nezohľadnilo ten §91 ods. 6. Myslím, že najlepšie v tomto prípade by bolo si vypýtať vyjadrenie príslušného správcu dane písomne, aby som mal o tom doklad. Mne to podľa zákona vychádza na 3 mesiace.
Dada
09.01.09,04:54
Kategorizáciu vozidiel podliehajúcich dani nájdeš tu http://www.porada.sk/t98307-dan-z-mv-2008-tlaciva-a-usmernenia-dr-sr.html#post910007

§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).


Kategória O: prípojné vozidlá

OK, jasné. A ktoré sadzby sa na vozíky vzťahujú?
Anja111
09.01.09,06:20
:)Anja, klient to má dobre. T.j. ťahač do kategórie 14-16 t a náves 25-27 t a z hľadiska sadzby dane zaradiť do najbližšej nižšej skupiny. Tiež to mám odsúhlasené daňovým úradom.


Anja111: Nevzťahuje sa tam aj zníženie EURO?
Mandula: ďakujem veľmi pekne. Ukľudnila si ma. Je to môj nový klient a nemala som s tým žiadnu skúsenosť. Takže, vypíšem DP ručne...
Alebo pozná niekto, kto používa program od Krosu, spôsob, ako sa to dá opraviť v DP?
renocka99: zníženie sa naňho v tomto prípade nevzťahuje. Je to staršia jazdná súprava. Ale ďakujem za upozornenie.
Johanka
09.01.09,08:17
Johanka, oceňujem tvoju snahu. Ale to ich stanovisko asi nezohľadnilo ten §91 ods. 6. Myslím, že najlepšie v tomto prípade by bolo si vypýtať vyjadrenie príslušného správcu dane písomne, aby som mal o tom doklad. Mne to podľa zákona vychádza na 3 mesiace.
Nemôžeš mať lepšie vyjadrenie ako z DR SR, ak chceš prepošlem Ti mail ;).
andrea
09.01.09,09:43
Pre Anja111 : ak pracuješ v Krose je tam možnosť zadať si vlastnú sumu.....takže si tam dáš takú akú potrebuješ......
Anja111
09.01.09,09:55
Pre Anja111 : ak pracuješ v Krose je tam možnosť zadať si vlastnú sumu.....takže si tam dáš takú akú potrebuješ......
Stiahla som si bezplatnú verziu, ale inak v Krose nepracujem...
Ty myslíš ten riadok č. 9, kde je znížená daň alebo oslobodenie od dane podľa VZN? Ja som to chápala tak, že ten sa vypĺňa iba vtedy, keď ide o zníženie dane (EURO 2, 3, 4) a o oslobodenie. Skutočne to tam môžem dať?
Rozalka
09.01.09,19:32
Anka, usudzuješ správne:
Riadok 9 sa vypĺňa len v prípade zníženia, ak MV spĺňa EURO xx alebo sa používa na poľnohospodárske účely.
Anja111
10.01.09,06:18
Anka, usudzuješ správne:
Riadok 9 sa vypĺňa len v prípade zníženia, ak MV spĺňa EURO xx alebo sa používa na poľnohospodárske účely.
Ďakujem za uistenie.
renocka99
12.01.09,20:34
Prikladám z DRSR komu neni jasné z čoho vychádzať pri vyplňovaní priznania. Mne to jasné nebolo, tak som hľadala.
Pre účely určenia základu dane z motorových vozidiel pri úžitkových vozidlách a autobusoch sa vychádza z údaja uvedeného na riadku č. 32 osvedčenia. Pri návesových jazdných súpravách sa vychádza z údaja uvedeného na riadku č. 33, pričom počet náprav na uvedenom riadku by sa mal zhodovať s počtom náprav uvedených na riadku č. 39.
Dúfam že pomôže.
Pru
13.01.09,07:52
Prosím Vás vyplňujem tlačivo platné do 31.12.2008, lebo už je tam aj od 1.1.? ďakujem
glglgl
13.01.09,08:02
Prosim o radu, za rok 2008 ideme podat a zaplatit dan z Motor. vozidiel,mame problem jedná sa o auto: Seat Alhambra 1896m3, ktorá ma v TP ako druh vozidla: Nákladné vozidlo a je to kategoria N1, nevieme kde ho zaradit aku sadzbu pouzit ci pre osobné auto v BB alebo užitkové auto v BB, ak z užitkovej tak vas poprosim aku hmotnost auta mam pouzit z TP najvacsiu pripustnú celkovú hmotnost /2430kg/ alebo prevádzkovú hmotnost /1605 kg./ auto má 2 nápravy. Dakujem za pomoc
mandula
13.01.09,08:18
Prosim o radu, za rok 2008 ideme podat a zaplatit dan z Motor. vozidiel,mame problem jedná sa o auto: Seat Alhambra 1896m3, ktorá ma v TP ako druh vozidla: Nákladné vozidlo a je to kategoria N1, nevieme kde ho zaradit aku sadzbu pouzit ci pre osobné auto v BB alebo užitkové auto v BB, ak z užitkovej tak vas poprosim aku hmotnost auta mam pouzit z TP najvacsiu pripustnú celkovú hmotnost /2430kg/ alebo prevádzkovú hmotnost /1605 kg./ auto má 2 nápravy. Dakujem za pomoc

Ak je v TP zapísané ako vozidlo kategórie N1, tak sadzba dane bude ako za úžitkové auto a základ dane vypočítaš podľa celkovej hmotnosti (2 430 kg), počtu náprav (2) a prípadne plnenia emisných limitov.
Katija
13.01.09,08:21
Prosím Vás vyplňujem tlačivo platné do 31.12.2008, lebo už je tam aj od 1.1.? ďakujemZa rok 2008 sa vypĺňa tlačivo DP z MV platné od 1.1.2009.
__________________
Katija:):cool:
Pru
13.01.09,08:42
ďakujem, už by som vypísalé zlé.
Johanka
13.01.09,08:59
Prosim o radu, za rok 2008 ideme podat a zaplatit dan z Motor. vozidiel,mame problem jedná sa o auto: Seat Alhambra 1896m3, ktorá ma v TP ako druh vozidla: Nákladné vozidlo a je to kategoria N1, nevieme kde ho zaradit aku sadzbu pouzit ci pre osobné auto v BB alebo užitkové auto v BB, ak z užitkovej tak vas poprosim aku hmotnost auta mam pouzit z TP najvacsiu pripustnú celkovú hmotnost /2430kg/ alebo prevádzkovú hmotnost /1605 kg./ auto má 2 nápravy. Dakujem za pomoc

§ 96 Výklad niektorých pojmov

(1) Úžitkovým vozidlom sa na účely tohto zákona rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4. 38)

(2) Celková hmotnosť vozidla je súčet pohotovostnej a užitočnej hmotnosti. V návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.
Johanka
13.01.09,09:12
Prosím Vás vyplňujem tlačivo platné do 31.12.2008, lebo už je tam aj od 1.1.? ďakujem
Kde tam ?

ďakujem, už by som vypísalé zlé.
Musíš DP podať na platnom tlačive, inak sa DP považuje za nepodané .
VladoaKatka
13.01.09,09:40
Už aj tu sa dá priznanie vyplniť.

http://www.drsr.sk/wps/portal
JanoK.
13.01.09,10:27
Ahojky,
vie mi niekto poradit ako to je s DMV a zamestancami?? Ako to je ked som v roku 2008 vyplatil cestakom zamestnancovy zakonnu nahradu za pouzivanie sukr.mot.vozidla a on ako sukromna odoba nema zaplatenu cestnu dan??? A tiez vie mi niekto poradit ked som si prenajal z pozicovne osobne auto a uctujem si do nakladov PHM, platim dan z mot.vozidiel aj ked ju ma zaplatenu prenajimatel auta???
Johanka
13.01.09,10:53
macula
13.01.09,11:19
Ahojte,
nikde tu na porade nemôžem nájsť prípad, kde SZČO má auto na leasing a v TP je držiteľom vozidla leasingová spoločnosť a čo mám napísať do riadku 07, bude to odst.1 písm.c)?
books
13.01.09,11:38
Už aj tu sa dá priznanie vyplniť.

http://www.drsr.sk/wps/portal

Chcela som si vypísať DP z MV na portále DÚ,ale nedostala som sa k stane 3. Dala sa mi vypísať len strana 1,2 a 4 a príloha (strana 3),kde sa vypisujú autá sa mi nezobrazila.
Čo robím zle,že sa tam nedostanem ?

Ďakujem
zuzanar
13.01.09,11:40
na strane 4 uveď počet áut, potom sa ti ponúkne strana 3
books
13.01.09,11:44
na strane 4 uveď počet áut, potom sa ti ponúkne strana 3

Ďakujem,si zlatá.
janka.mo
13.01.09,12:01
Dobry den,
neviete mi poradit, kde najdem sadzbu dane za MV. mame skodu fabiu, N1, 1200 cm3
sidlo firmy je v TV,
danove podavame prvy krat, auto bolo kupene v 04 /2008, takze zaplatime len 9/12 z danej sumy?
dakujem za odpoved
Aljok
13.01.09,12:05
jess
13.01.09,12:10
Chcela som, si overiť, či som vyplnila správne tlačivo (mám ho z Krosáckeho programu), ale na stránke drsr tlačivo nefunguje.
janka.mo
13.01.09,12:13
Klikni : http://www.porada.sk/t67988-dan-z-motorovych-vozidiel-sadzby-2008-vsetky-kraje.html
ja beriem do uvahy sadzbu pre uzitkove, kedze mame v TP N1, vsak? a budem platit iba tu pomernu cast z prislusnej sadzby?
alebo celu sumu?
JanoK.
13.01.09,12:15
a znova to nefunguje
jess
13.01.09,12:22
Chcela som, si overiť, či som vyplnila správne tlačivo (mám ho z Krosáckeho programu), ale na stránke drsr tlačivo nefunguje.

prikladám platné DP z motorových vozidiel...stiahla som ho pred chvíľou, keď sa ešte dalo...:)
jess
13.01.09,12:30
Viem, že som trošku mimotemy, ale potrebujem rýchly Help.

SRO-čka predala automobil svojmu spoločníkovi/konateľovi/zamestnancovi v jednej osobe. Myslím, že musím nahlásiť do 30 dní DÚ, že auto nebudem používať na podnikanie z dôvodu jeho predaja. Toto auto ALE bude tento rok používať zamestnanec na služobné cesty pre túto s.r.o.. Tiež sa niečo nahlasuje ? Vďaka.
Pru
13.01.09,12:49
ja vypisujem na drsr a mne funguje zatiaľ, potrebujem rýchlu radu, čo napíšem do od. III. r. 7. ďakujem
macula
13.01.09,12:49
Ahojte,
nikde tu na porade nemôžem nájsť prípad, kde SZČO má auto na leasing a v TP je držiteľom vozidla leasingová spoločnosť a čo mám napísať do riadku 07, bude to odst.1 písm.c)?
prosím poraďte
jess
13.01.09,12:54
ja vypisujem na drsr a mne funguje zatiaľ, potrebujem rýchlu radu, čo napíšem do od. III. r. 7. ďakujem

Ak si držiteľom vozidla, tak ods. 1, písmeno A
jess
13.01.09,12:57
pre maculu :

Ak je auto na lizing, potom majiteľom vozidla je lizing.spoločnosť (do skončenia lizingu) a držiteľom je SZČO. Takže mne to vychádza na odst. 1, písm. A
mysimis
13.01.09,13:01
Chcela som, si overiť, či som vyplnila správne tlačivo (mám ho z Krosáckeho programu), ale na stránke drsr tlačivo nefunguje.

Ak máš tlačivo stiahnuté zo stránky uvedenej firmy z verzie alfa 15.01 tak je to aktuálne a platné tlačivo.
Pru
13.01.09,13:03
držiteľ vozidla je firma, za ktorú sa podáva DP, tak som dala 1a. A mám vyplniť aj oddiel II, keď DP pôjde podať konateľ?
Pru
13.01.09,13:52
kde by som našla znenie zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a poplatkoch?
Ešte možno hlúpa otázka, DP za r. 2008 sa podávala len za autá, ktoré boli nadobudnuté v r. 2008? Za ostatné sa len daň zaplatí? ďakujem
Kristina27
13.01.09,14:11
Čítala som predošlé príspevky a veľa som sa dozvedela , resp. utvrdila pri vyplňovaní DP z MV. Vďaka!
Jedno však neviem vyplniť: R01 - kategória vozidla/M,N,O/ - autobus je M ?
Rozalka
13.01.09,18:53
kde by som našla znenie zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a poplatkoch?
Ešte možno hlúpa otázka, DP za r. 2008 sa podávala len za autá, ktoré boli nadobudnuté v r. 2008? Za ostatné sa len daň zaplatí? ďakujem
... po novele platnej od 1.12.2007
Forest LK
13.01.09,21:09
Prosím o radu,

naša s.r.o. má v nájme 2 Avie od štátneho podniku
(používa ich na podnikanie - rozvoz ľudí), mesačne za ne platíme nájomné.

Kto je v danom prípade daňovníkom, kto podáva DP a platí DzMV?
(doteraz, teda za rok 2007 to platil štátny podnik)
liba2
13.01.09,21:27
Forest, v príspevku nad tvojou otázkou je pripojený zákon o DzMV, pozri si §85 aj 84
liba2
13.01.09,21:36
kde by som našla znenie zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a poplatkoch?
Ešte možno hlúpa otázka, DP za r. 2008 sa podávala len za autá, ktoré boli nadobudnuté v r. 2008? Za ostatné sa len daň zaplatí? ďakujem
tu:
http://www.porada.sk/581500-post38.html

Daňové priznanie k DzMV sa podáva za všetky vozidlá, ktoré sa používali na podnikanie v roku 2008 - odporúčam prečítať si zákon... :) odteraz sa DP bude podávať každý rok po skončení roka....
Forest LK
14.01.09,07:44
Forest, v príspevku nad tvojou otázkou je pripojený zákon o DzMV, pozri si §85 aj 84

Len pre uistenie.
Naša s.r.o. nie je zapísaná ako držiteľ vozidla v dokladoch. Daň z MV neplatíme.
jabko1
15.01.09,08:54
Prosím poraďte mi,
som SZČO, ktorá používa svoj súkromný automobil na podnikanie(t.j. držiteľ je v podstate totožný s firmou, keďže ide o fyzickú osobu),

do daňového priznanie k dani z MV by ste do riadku 07, dali odstavec 1, ale aké písmeno?

a) fyzická osoba je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla

c) fyzická osoba používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie

Ďakujem
Tweety
15.01.09,08:56
Prosím poraďte mi,
som SZČO, ktorá používa svoj súkromný automobil na podnikanie(t.j. držiteľ je v podstate totožný s firmou, keďže ide o fyzickú osobu),

do daňového priznanie k dani z MV by ste do riadku 07, dali odstavec 1, ale aké písmeno?

a) fyzická osoba je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla

c) fyzická osoba používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie

Ďakujem
a je správne.
jopo
15.01.09,13:01
Mam vozidlo N1 Pegueot partner, prevadzkova hmotnost 1280 kg, kubatura 1560 cm2.

Kosicky kraj ma v tabulke sazdbu pre nakladne vozidla podla nosnosti od 1 do 2 ton sumu 3400 Sk.

Dan zaplatim 3400 sk, alebo mam este k tomu priratat aj nieco z tabulky za kubaturu?
Tweety
15.01.09,13:03
Mam vozidlo N1 Pegueot partner, prevadzkova hmotnost 1280 kg, kubatura 1560 cm2.

Kosicky kraj ma v tabulke sazdbu pre nakladne vozidla podla nosnosti od 1 do 2 ton sumu 3400 Sk.

Dan zaplatim 3400 sk, alebo mam este k tomu priratat aj nieco z tabulky za kubaturu?
Berieš celkovú hmotnosť v tonách.
blcha
15.01.09,14:05
Vie niekto, čo znamená norma EURO 3, EURO 4 ...?
Anja111
15.01.09,14:52
Vie niekto, čo znamená norma EURO 3, EURO 4 ...?
http://www.porada.sk/t87687-dan-z-mv-limity-euro-1-2-3-a.html
Pru
15.01.09,16:08
Takže aj za auto, ktoré SZČO v júni predala, musím podať nové DPzMV a zaplatiť za pol roka? A za autá, ktoré má firma dlhšie treba podať nové DP a nie len vyrátať a zaplatiť?
AMM
15.01.09,16:11
Potrebovala by som sa uistit, nasa spolocnosti si prenajala auto od 29.2.2008. Danova povinnost vznikla az od 1.3.2008?
A este jedna otazocka, dane auto sme v priebehu roka odkupili, ale v dokladoch je drzitelom vozidla dodnes napisana stara firma. Do priznania uvediem danovnik podla § 85 ods. 1 písm. c) ?
Johanka
15.01.09,16:16
Takže aj za auto, ktoré SZČO v júni predala, musím podať nové DPzMV a zaplatiť za pol roka? A za autá, ktoré má firma dlhšie treba podať nové DP a nie len vyrátať a zaplatiť?

DP podáš za všetky MV, ktoré boli v roku použité na podnikanie, Je jedno či 1 mesiac alebo 12 mesiacov.
Johanka
15.01.09,16:18
Potrebovala by som sa uistit, nasa spolocnosti si prenajala auto od 29.2.2008. Danova povinnost vznikla az od 1.3.2008?
A este jedna otazocka, dane auto sme v priebehu roka odkupili, ale v dokladoch je drzitelom vozidla dodnes napisana stara firma. Do priznania uvediem danovnik podla § 85 ods. 1 písm. c) ?
Daňová povinnosť vzniká deň po použití MV na podnikanie. Takže na prvú časť otázky treba doplniť najdôležitejšiu informáciu - kedy ste MV použili na podnikanie.
Gong
15.01.09,16:48
Do 31.1.2009 - podať priznanie, zaplatiť daň - v €
daň z MV za rok 2008 - DP sa podá do konca januára 2009 - DP vypíšem v SKK ale daň zaplatím po prepočítaní 30,1260 v EUR.
Len si overujem, či som to správne pochopila.
Dakujem pekne
Tweety
15.01.09,17:10
daň z MV za rok 2008 - DP sa podá do konca januára 2009 - DP vypíšem v SKK ale daň zaplatím po prepočítaní 30,1260 v EUR.
Len si overujem, či som to správne pochopila.
Dakujem pekne
Posledný termín je 2.2.09, kedže 31.1.08 je víkend, DP v SKK, predpokladanú daň na rok 2009 v €, zaplatenie dane do 16.1.09 v SKK, po tomto termíne v €.
AMM
15.01.09,17:33
Daňová povinnosť vzniká deň po použití MV na podnikanie. Takže na prvú časť otázky treba doplniť najdôležitejšiu informáciu - kedy ste MV použili na podnikanie.

Prvykrat sme ho pouzili 29.2., takze dan.povinnost vznikla 1.3.
Dakujem!
Pru
16.01.09,08:31
Neviem, či tu bolo spomenuté, ale u nás na DU pýtali k dani z MV aj ofotený technický preukaz.
Johanka
16.01.09,09:27
Neviem, či tu bolo spomenuté, ale u nás na DU pýtali k dani z MV aj ofotený technický preukaz.
... neoprávnene :rolleyes:.
JAJA11
16.01.09,09:43
... neoprávnene :rolleyes:.

A k starým autám, ktoé majú ešte starý veľký technický preukaz stačí ofotiť len ten malý?
Tweety
16.01.09,09:44
A k starým autám, ktoé majú ešte starý veľký technický preukaz stačí ofotiť len ten malý?
K DP nie je povinnosťou priložiť žiadne TP. Takže, ani staré, ani nové.
Reročka
16.01.09,11:38
Dobry den,
chcem sa opytat ci podavam DP k DzMV za jednoosobovu sro ako PO alebo ako FO? Jedna sa mi o to, ze auto, pre ktore idem robit DP vyuziva sam konatel a je to jeho sukromne auto, ktore pouziva na podnikanie. Preto sa pytam, kedze je to jeho sukromne auto, ci podavam ako FO alebo ako PO?

A este ma zaujima co doplnim do riadku c.07, kto je danovnikom, kedze sa jedna o osobu-konatela, ktora vyuziva sukromne auto na podnikanie? Uvediem:
§ 85 ods. 1 písm. a) - je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla alebo,
§ 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel.

dakujem pekne
Tweety
16.01.09,11:43
Dobry den,
chcem sa opytat ci podavam DP k DzMV za jednoosobovu sro ako PO alebo ako FO? Jedna sa mi o to, ze auto, pre ktore idem robit DP vyuziva sam konatel a je to jeho sukromne auto, ktore pouziva na podnikanie. Preto sa pytam, kedze je to jeho sukromne auto, ci podavam ako FO alebo ako PO?

A este ma zaujima co doplnim do riadku c.07, kto je danovnikom, kedze sa jedna o osobu-konatela, ktora vyuziva sukromne auto na podnikanie? Uvediem:
§ 85 ods. 1 písm. a) - je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla alebo,
§ 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel.

dakujem pekne
ÁNo, DP podáva. K druhej otázke: odst.1. písm.a
M0NIKA
16.01.09,11:46
K tej druhej časti otázky Ti neviem 100%-tne odpovedať, ale na tú prvú časť som sa osobne pýtala na DÚ a kompetentná osoba mi takto poradila:

Že mám auto striedavo "prihlasovať" a "odhlasovať" a podľa toho budem platiť aj daň z MV... :eek:
Na môj argument, že v jeden deň môžem mať jazdu pre obe firmy mi povedala, že mám zaplatiť za to isté auto v oboch firmách a nemusím si robiť starosti, či to niekomu bude vadiť alebo nie....
M0NIKA
16.01.09,11:51
Ešte by som si aj ja rada overilu čerstvú info:

je pravda, že autá jazdiace pre neziskovky sú oslobodené od DzMV?

Vopred vďaka za odpoveď.
Reročka
16.01.09,11:52
ÁNo, DP podáva. K druhej otázke: odst.1. písm.a

dik, aka si rychla :)
Len asi sme sa trosku v tej 1.otazke neporozumeli ;) Mna zaujima, ci DP podavam ako PO alebo ako FO, kedze je to konatelove sukromne auto?
A ako som citala aj z predchadzajucich prispevkov, tu mi ohlasovacia povinnost nevznika? (kedze je to jednoosobova sro, konatel je akoby zamestnancom firmy a pouziva sukr.auto na podnikanie, cize si vyplaca cestovne nahrady)-mam pravdu?
Pru
16.01.09,11:59
Technický pýtajú neoprávnene, ale ho pýtajú, neviem potom prečo? Včera sme podali DP a dnes máme doložiť tech. preukazy. A ešte pracovníčka robila s konateľom krik, lebo som v poznámke uviedla prepočet na eurá a zaokrúhlila som nahor nie nadol.
Ešte doplním sú to dve autá kúpené v auguste a septembri takže možno zato, že boli kúpené v r. 2008, inak teda neviem.
Johanka
16.01.09,12:12
Technický pýtajú neoprávnene, ale ho pýtajú, neviem potom prečo? Včera sme podali DP a dnes máme doložiť tech. preukazy. A ešte pracovníčka robila s konateľom krik, lebo som v poznámke uviedla prepočet na eurá a zaokrúhlila som nahor nie nadol.
Ešte doplním sú to dve autá kúpené v auguste a septembri takže možno zato, že boli kúpené v r. 2008, inak teda neviem.
Opýtala by si sa, prosím, na základe akého ustanovenia a ktorého zákona to vyžadujú. Možno máme medzery :). Ďakujem.
Reročka
16.01.09,12:45
dik, aka si rychla :)
Len asi sme sa trosku v tej 1.otazke neporozumeli ;) Mna zaujima, ci DP podavam ako PO alebo ako FO, kedze je to konatelove sukromne auto?
A ako som citala aj z predchadzajucich prispevkov, tu mi ohlasovacia povinnost nevznika? (kedze je to jednoosobova sro, konatel je akoby zamestnancom firmy a pouziva sukr.auto na podnikanie, cize si vyplaca cestovne nahrady)-mam pravdu?

Prosim, viete mi dat niekto k tomuto odpoved, vdaka
AnikoAd
16.01.09,13:16
Prosím Vás , aj riadok 52 sa vyplňa v SKK, alebo v eurách? Dolu do VII. oddielu sa dáva do pomocných výpočtov prepočet Skk na eurá, pravda? Dakujem
M0NIKA
16.01.09,13:23
Áno, R52 v EUR.
VII. oddiel prepočet dane na úhradu na EUR-á.
AnikoAd
16.01.09,13:29
Si poklad, ďaaaaaaaaaakujem
liba2
16.01.09,15:52
Dobry den,
chcem sa opytat ci podavam DP k DzMV za jednoosobovu sro ako PO alebo ako FO? Jedna sa mi o to, ze auto, pre ktore idem robit DP vyuziva sam konatel a je to jeho sukromne auto, ktore pouziva na podnikanie. Preto sa pytam, kedze je to jeho sukromne auto, ci podavam ako FO alebo ako PO?

A este ma zaujima co doplnim do riadku c.07, kto je danovnikom, kedze sa jedna o osobu-konatela, ktora vyuziva sukromne auto na podnikanie? Uvediem:
§ 85 ods. 1 písm. a) - je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla alebo,
§ 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel.

dakujem pekne
1) Povinnosť zaplatiť DzMV vzniká s.r.o., teda PO; firma podá DP a zaplatí daň. Konateľ nepoužíva svoje auto na podnikanie, použil ho na pracovnú cestu pre s.r.o. - táto s.r.o. ho použila na podnikanie, na vykonanie PC pre s.r.o.
Ešte poznámka: v tvojom zadaní som nenašla informáciu, či konateľ si vyúčtoval náhradu za PHL + základnú náhradu (predpokladám že áno, ale potvrď to, prosím).
Reročka
16.01.09,16:20
1) Povinnosť zaplatiť DzMV vzniká s.r.o., teda PO; firma podá DP a zaplatí daň. Konateľ nepoužíva svoje auto na podnikanie, použil ho na pracovnú cestu pre s.r.o. - táto s.r.o. ho použila na podnikanie, na vykonanie PC pre s.r.o.
Ešte poznámka: v tvojom zadaní som nenašla informáciu, či konateľ si vyúčtoval náhradu za PHL + základnú náhradu (predpokladám že áno, ale potvrď to, prosím).

Dakujem za odpoved. Ano konatel si vyuctoval aj nahradu za PHL ako aj zakladnu nahradu.
A este sa chcem spytat ako vypocitam tu dan? Podla rocnej sadzby, ktora je stanovena VUC a od poctu mesiacov, v ktorych auto pouzil, alebo sa rataju dni, kedy pouzil auto na prac.cestu?
sway
16.01.09,16:23
Dakujem za odpoved. Ano konatel si vyuctoval aj nahradu za PHL ako aj zakladnu nahradu.
A este sa chcem spytat ako vypocitam tu dan? Podla rocnej sadzby, ktora je stanovena VUC a od poctu mesiacov, v ktorych auto pouzil, alebo sa rataju dni, kedy pouzil auto na prac.cestu?

daň sa platí za celé mesiace;)
Reročka
16.01.09,16:31
daň sa platí za celé mesiace;)

Cize da sa aj tak, ze ked si neuplatnil konatel cestovne nahrady napr.za 3 mesiace, kedy svoje sukr.auto pouzil na sluzobne ucely, i ked na to narok mal ale tak neurobil, v takom pripade sa tieto mesiace do DP nezapocitavaju? Mam pravdu? Zapocitavaju sa realne iba tie, za ktore si uplatnil cestovne nahrady?

dakujem
liba2
16.01.09,16:35
Cize da sa aj tak, ze ked si neuplatnil konatel cestovne nahrady napr.za 3 mesiace, kedy svoje sukr.auto pouzil na sluzobne ucely, i ked na to narok mal ale tak neurobil, v takom pripade sa tieto mesiace do DP nezapocitavaju? Mam pravdu? Zapocitavaju sa realne iba tie, za ktore si uplatnil cestovne nahrady?

dakujemPráve preto som chcela vedieť, či vyúčtovával.... Za mesiace kedy nepoužil svoje vlastné vozidlo na PC s.r.o. nevzniká daňová povinnosť (teda rozhodujúce sú dátumy uskutočnenia PC).
Reročka
16.01.09,16:47
Práve preto som chcela vedieť, či vyúčtovával.... Za mesiace kedy nepoužil svoje vlastné vozidlo na PC s.r.o. nevzniká daňová povinnosť (teda rozhodujúce sú dátumy uskutočnenia PC).

dakujem Vam vsetkym, moc mi pomahate v mojich zaciatkoch :)
Moje otazky este vsak neskoncili, len nechcem davat vsetky naraz.
To DP si vyplnala rucne alebo v pocitaci? A ktore si vyplnala (alebo budes vyplnat?), lebo ja som na stranke drsr.sk nasla nejake 2 druhy, jedno ktore sa da priamo vyplnit v pocitaci, avsak tam mi nejak chybaju strany resp.III.oddiel tam nie je uvedeny a potom som si teda vytlacila take zrarovany subor a ten chcem vypisat rucne (moze sa teda aj rucne)?
Anja111
16.01.09,16:53
dakujem Vam vsetkym, moc mi pomahate v mojich zaciatkoch :)
Moje otazky este vsak neskoncili, len nechcem davat vsetky naraz.
To DP si vyplnala rucne alebo v pocitaci? A ktore si vyplnala (alebo budes vyplnat?), lebo ja som na stranke drsr.sk nasla nejake 2 druhy, jedno ktore sa da priamo vyplnit v pocitaci, avsak tam mi nejak chybaju strany resp.III.oddiel tam nie je uvedeny a potom som si teda vytlacila take zrarovany subor a ten chcem vypisat rucne (moze sa teda aj rucne)?
Na stránke DR SR je to tochu komplikované pri vypĺňaní DP z MV na internete. Musíš vyplniť najprv tie stránky, čo sa Ti ukážu a potom Ti dolu pribudne aj možnosť vyplniť stránku tri... (Práve som to skúšala a keď som to chcela vytlačiť, tak sa mi ospravedlnili, že teraz nie, lebo upravujú stránku, a potrvá to dlhšie, ale aby som to skúsila neskôr.)
DP môžeš vypísať aj rukou...
RenataK
16.01.09,16:55
skús si stiahnuť programik zdarma z krosu, hore na stránke je aj reklama
Reročka
16.01.09,16:58
Na stránke DR SR je to tochu komplikované pri vypĺňaní DP z MV na internete. Musíš vyplniť najprv tie stránky, čo sa Ti ukážu a potom Ti dolu pribudne aj možnosť vyplniť stránku tri... (Práve som to skúšala a keď som to chcela vytlačiť, tak sa mi ospravedlnili, že teraz nie, lebo upravujú stránku, a potrvá to dlhšie, ale aby som to skúsila neskôr.)
DP môžeš vypísať aj rukou...

Prosim Ta a aku sumu vyplnim do riadku 07-znizena dan alebo oslobodenie od dane podla VZN? Ja vyplnam za NR a tam je to uvedene takto:
a) na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5
b) vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej a lesnej výrobe v rozsahu 70 %
To b) asi nie a co znamena to a)?
Reročka
16.01.09,17:41
daň sa platí za celé mesiace;)

Prepac, ale ty pises ze dan sa plati za cele mesiace...
Lenze, ked on ako konatel pouziva svoje auto na sluz.ucely (nepouziva ho teda na podnikanie)z coho si vie uplatnit nahrady za PHL + zakladnu nahradu 5,50, on nepouziva auto cely mesiac, napr.v mesiaci januar ho pouzil iba 8 dni (pocita sa iba z tych 8 dni alebo sa rata cely mesiac bez ohladu na to kedy vykonal sluz.cestu?) dalsi mesiac ho nepouzil vobec, tak ako urobim vypocet?

dakujem
Rozalka
16.01.09,17:49
DMV sa počíta a platí za celé mesiace,
ak vozidlo použil 12 x v jendnom mesiaci - platí sa len 1/12,
ak použil každý mesiac len jeden deň, platí sa ročná sadzba.
Anja111
16.01.09,17:59
Prosim Ta a aku sumu vyplnim do riadku 07-znizena dan alebo oslobodenie od dane podla VZN? Ja vyplnam za NR a tam je to uvedene takto:
a) na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5
b) vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej a lesnej výrobe v rozsahu 70 %
To b) asi nie a co znamena to a)?
Možno pomôže prečítať si túto tému:
http://www.porada.sk/t87687-dan-z-mv-limity-euro-1-2-3-a.html
Reročka
16.01.09,18:17
DMV sa počíta a platí za celé mesiace,
ak vozidlo použil 12 x v jendnom mesiaci - platí sa len 1/12,
ak použil každý mesiac len jeden deň, platí sa ročná sadzba.

Cize, ak som tomu dobre pochopila, ak
a) pouzil auto kazdy mesiac (je jedno kolkokrat) plati sa rocna sadzba podla VZN,
b)ak vsak auto pouzil napr.v jan. 8x, vo februari az do maja ho nepouzil vobec a potom ho pouzil znova od jula az do decembra 2008 tiez 8x, tak sa vypocita rocna sadzba / 12 x pocet dni za ktore auto pouzil?

Ja viem, mozno pisem ako laik, ale nejaky mam v tom zmatok:(
Rozalka
16.01.09,18:22
chýba mi tam jún

ROČNA SADZBA/12 * 8 (ak tam nepatrí jún)
alebo
ROČNA SADZBA/12 * 9 (ak tam patrí aj jún)

Toto platí, ak to použil ako zamestnanec.
Ak SZČO alebo je auto firemné, platí sa ročná sadzba.
Fali
16.01.09,18:23
Ak nebolo vozidlo dočasne odhlásené , tak bude platiť ročnú sadzbu.
Reročka
16.01.09,18:32
Ak nebolo vozidlo dočasne odhlásené , tak bude platiť ročnú sadzbu.

To ano, ibaze jemu ohlasovacia povinnost nevznikla podla § 85 ods.2 a),
cize je to tak ako napisala rozalka a platit bude iba tu pomernu cast, teda tu 1/12. Dobre som to uz napisala?
Rozalka
16.01.09,18:35
Fali, pozri príspevok 869, ide o auto, na ktoré sa účtuje náhrada za spotrebované km a amortizácia ...
Vtedy sa platí podľa počtu mesiacov, v ktorých bolo auto zamestnanca použité.

Reročka, za každý mesiac 1/12.
Reročka
16.01.09,18:53
Fali, pozri príspevok 869, ide o auto, na ktoré sa účtuje náhrada za spotrebované km a amortizácia ...
Vtedy sa platí podľa počtu mesiacov, v ktorých bolo auto zamestnanca použité.

Reročka, za každý mesiac 1/12.

Dakujem za pomoc a rady-proste skvela stranka, uz viem, ze kedykolvek sa mozem na Vas obratit :)
ajacik
17.01.09,09:30
Dobrý deň

Pri vyplňaní DP DzMV siom do r. 52 (predpokladaná daňová povinnosť) uvádzala sumu v Sk. Dnes na stránke DRSR je oznam, že: "pri vypĺňaní riadku 52 (predpokladaná daň) namiesto desatinnej čiarky zadať bodku, napr. 66.38"
To sa má uvádzať v eurách?

veľmi pekne dakujem.
jess
17.01.09,09:36
Dobrý deň

Pri vyplňaní DP DzMV siom do r. 52 (predpokladaná daňová povinnosť) uvádzala sumu v Sk. Dnes na stránke DRSR je oznam, že: "pri vypĺňaní riadku 52 (predpokladaná daň) namiesto desatinnej čiarky zadať bodku, napr. 66.38"
To sa má uvádzať v eurách?

veľmi pekne dakujem.
áno, celý výkaz v SKK, iba riadok č.52 v €
ajacik
17.01.09,09:38
dakujem, tak možem všetky začat prerábať :-(.
Ako je to možné, že mi to uniklo? Ved ani v poučení to nebolo ......

Ešte raz dakujem
Pru
17.01.09,09:49
Keď som vyplnila r. 52 v SK mám podať opravné?
Rozalka
17.01.09,10:27
dakujem, tak možem všetky začat prerábať :-(.
Ako je to možné, že mi to uniklo? Ved ani v poučení to nebolo ......

Ešte raz dakujem

Na stránke drsr.sk



Daňové priznanie za zdaňovacie obdobia pred zavedením eura podané po zavedení eura

Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2008 má daňovník tejto dane
povinnosť podať v lehote do 2. februára 2009. Na podávanie daňových priznaní k dani z motorových vozidiel za rok 2008 sa použijú tlačivá vydané MF SR č. MF/019260/2008-72.
V tomto daňovom priznaní, ktoré sa podáva po dni zavedenia eura, avšak sa týka zdaňovacieho obdobia, ktoré končí predo dňom zavedenia eura, sa peňažné údaje vykazujú v slovenských korunách, okrem riadku 52 (predpokladaná daň na rok 2009), ktorý sa vykáže v eurách.
Daňovník v daňovom priznaní v oddiele pomocné výpočty sumu dane na úhradu
prepočíta konverzným kurzom na eurá a zaokrúhli na najbližší eurocent nadol (v prospech daňovníka).
Daňovník v tomto oddiele môže uviesť aj sumu predpokladanej dane prepočítanú
konverzným kurzom na eurá v prípade, ak vo všeobecne záväznom nariadení na rok 2009 sadzba dane je uvedená naďalej v slovenských korunách.
čerešnička
17.01.09,11:54
pri jazdnych súpravach ťahač s návesom sa použie sadzba dane v danej skupine EURO: ťahač 18t - 2 nápravy - o riadok vyššie ako je príslušná vyška dane
náves 24t (8t x 3 nápravy) - 3 nápravy - o riadok vyššie ako je príslušná výška dane
príklad Trenčiansky kraj:
ťahač EURO2 16-18t daň je 26 300 Sk
náves EURO2 23-25t daň je 32 250 Sk
ickom
17.01.09,18:55
Ujasnime si ešte výšku náhrady - nemá byť 6,20? Reročka v príspevku 869 píše 5,50 a ja čo čítam všetko možné už od rána, tak som sa s 5,50 stretla až teraz.
Inak, obdivujem tých, čo sa týmto živia...Hlavne keď pozerám na čas ich príspevkov 1:50 ráno, 2 aj niečo... Nezaplatená robota za tie klokanie vaky pod očami...
Anja111
17.01.09,18:58
Ujasnime si ešte výšku náhrady - nemá byť 6,20? Reročka v príspevku 869 píše 5,50 a ja čo čítam všetko možné už od rána, tak som sa s 5,50 stretla až teraz.
Inak, obdivujem tých, čo sa týmto živia...Hlavne keď pozerám na čas ich príspevkov 1:50 ráno, 2 aj niečo... Nezaplatená robota za tie klokanie vaky pod očami...
Od 1.6.2008 je to 5,50 Sk...
Rozalka
17.01.09,19:25
Na stránke DR SR je to tochu komplikované pri vypĺňaní DP z MV na internete. Musíš vyplniť najprv tie stránky, čo sa Ti ukážu a potom Ti dolu pribudne aj možnosť vyplniť stránku tri... (Práve som to skúšala a keď som to chcela vytlačiť, tak sa mi ospravedlnili, že teraz nie, lebo upravujú stránku, a potrvá to dlhšie, ale aby som to skúsila neskôr.)
DP môžeš vypísať aj rukou...
Včera na drsr.sk zverejnili tento oznam:


Informácia k vyplneniu daňového priznania na Internete

Pri vyplňovaní daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Internete je potrebné :


vyplniť najprv ponúkané strany, t.j. I. oddiel, prípadne II. oddiel a IV. oddiel. Až po vyplnení týchto strán (oddielov) sa pod tlačivom objaví medzi ponúknutými tlačidlami aj voľba s názvom - vyplnenie III. oddielu nasledujúca stránka. Potvrdením tejto voľby je možné vyplniť III. oddiel v požadovanom počte strán uvedenom na riadku 53 IV. oddielu.
pri vypĺňaní riadu 52 (predpokladaná daň) namiesto desatinnej čiarky zadať bodku, napr. 66.38
Reročka
17.01.09,19:56
Včera na drsr.sk zverejnili tento oznam:


Informácia k vyplneniu daňového priznania na Internete

Pri vyplňovaní daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Internete je potrebné :

vyplniť najprv ponúkané strany, t.j. I. oddiel, prípadne II. oddiel a IV. oddiel. Až po vyplnení týchto strán (oddielov) sa pod tlačivom objaví medzi ponúknutými tlačidlami aj voľba s názvom - vyplnenie III. oddielu nasledujúca stránka. Potvrdením tejto voľby je možné vyplniť III. oddiel v požadovanom počte strán uvedenom na riadku 53 IV. oddielu.
pri vypĺňaní riadu 52 (predpokladaná daň) namiesto desatinnej čiarky zadať bodku, napr. 66.38
Hmm, skvele a to som sa cudovala, ze kam sa stratil III.oddiel:)
No ja to asi predsa len vypisem rucne, uz som s tym aj pomaly zacala, ibaze som si nevytlacila toto tlacivo, kedze tu ta moznost nie je (je to vylucne len prostrednictvom netu).
Dufam som si stiahla dobre tlacivo-stahovala som ho z drsr v sekcii danove tlaciva, odkaz na danove priznania, hlasenia a ostatne tlaciva, no a tu som si nasla to ziadane DP k DzMV za r.2008. Vyzera ze je to to iste.

Prosim, pozrite sa na to aby som nevyplnila nejake ine. dik moc
evina
17.01.09,20:59
Včera na drsr.sk zverejnili tento oznam:


Informácia k vyplneniu daňového priznania na Internete

Pri vyplňovaní daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Internete je potrebné :

vyplniť najprv ponúkané strany, t.j. I. oddiel, prípadne II. oddiel a IV. oddiel. Až po vyplnení týchto strán (oddielov) sa pod tlačivom objaví medzi ponúknutými tlačidlami aj voľba s názvom - vyplnenie III. oddielu nasledujúca stránka. Potvrdením tejto voľby je možné vyplniť III. oddiel v požadovanom počte strán uvedenom na riadku 53 IV. oddielu.
pri vypĺňaní riadu 52 (predpokladaná daň) namiesto desatinnej čiarky zadať bodku, napr. 66.38
Toto som síce postrehla, že sa musím škrabať okolo hlavy, ale nedá sa mi to vôbec vytlačiť. Čo robím zle?:mad:
Anja111
18.01.09,07:13
Toto som síce postrehla, že sa musím škrabať okolo hlavy, ale nedá sa mi to vôbec vytlačiť. Čo robím zle?:mad:
Mne sa to podarilo aj vytlačiť. Skúšala si "Tlač 1. a 2. strany dokumentu" a "Tlač potvrdenia" pod tlačivom? A pri stránke 3 zasa "Tlač zobrazených 3. strán"? Ponuka je vždy pod tlačivom.
Milen
18.01.09,08:15
Chcel by som si overiť, ak podnikateľ zaplatí DzMV na auto, ktorého držiteľom je osoba nepoužívajúca automobil na podnikanie, napr. dcéra podnikateľka používa otcove auto,(podľa písmena c) môže si potom do výdavkov uplatňovať iba spotrebu PHM? Poprípade na základe zmluvy o prenájme nejakú čiastku za požičanie, ale nemá nárok na amortizáciu 6,20, resp. 5,5O. Je to takto správne?
evina
18.01.09,08:37
Mne sa to podarilo aj vytlačiť. Skúšala si "Tlač 1. a 2. strany dokumentu" a "Tlač potvrdenia" pod tlačivom? A pri stránke 3 zasa "Tlač zobrazených 3. strán"? Ponuka je vždy pod tlačivom.

Áno, dík, už to mám. Vždy, keď som si vytlačila tretiu /najprv, čo som nemala/, tak mi tie prvé zmizli...a to sa mi stalo 4krát, takže preto :mad::mad::D
Anja111
18.01.09,09:33
Áno, dík, už to mám. Vždy, keď som si vytlačila tretiu /najprv, čo som nemala/, tak mi tie prvé zmizli...a to sa mi stalo 4krát, takže preto :mad::mad::D
Aj to som skúšala... Dá sa vrátiť "Na predchádzajúcu stranu" a máš ich tam znova.
Rozalka
18.01.09,09:36
Neskúšala som to vyplniť (mám iné možnosti), ale sa mi to zdá čudné, že mám najprv vypísať oddiel IV, kde sa uvádza DP spolu a až potom jednotlivé autá, čiže najprv musím všetko vypísať na papieri, spočítať a potom doplniť. Alebo je to inak?
Anja111
18.01.09,09:38
Chcel by som si overiť, ak podnikateľ zaplatí DzMV na auto, ktorého držiteľom je osoba nepoužívajúca automobil na podnikanie, napr. dcéra podnikateľka používa otcove auto,(podľa písmena c) môže si potom do výdavkov uplatňovať iba spotrebu PHM? Poprípade na základe zmluvy o prenájme nejakú čiastku za požičanie, ale nemá nárok na amortizáciu 6,20, resp. 5,5O. Je to takto správne?
Nemá nárok na paušál 5,50 Sk, ale ak má Zmluvu o nájme MV, tak si môže uplatňovať zaplatené nájomné, spotrebu PHL, opravy a údržbu, ak je to dohodnuté v zmluve, ďalej dialničné poplatky, parkovné a pod.
Anja111
18.01.09,09:42
Neskúšala som to vyplniť (mám iné možnosti), ale sa mi to zdá čudné, že mám najprv vypísať oddiel IV, kde sa uvádza DP spolu a až potom jednotlivé autá, čiže najprv musím všetko vypísať na papieri, spočítať a potom doplniť. Alebo je to inak?
Na strane 4 stačí vyplniť počet MV, aby umožnilo vypĺňať potrebný počet strán 3. Keď ich dáš vytlačiť, tak ozními sumár dane za všetky vozidlá a ty to dopíšeš na stranu 4.
Je to komplikované, ale mala som prípady s jazdnými súpravami, ktoré sa mi nedali v inom programe vyplniť a bola by som ich musela vypisovať ručne...
evina
18.01.09,10:02
Na strane 4 stačí vyplniť počet MV, aby umožnilo vypĺňať potrebný počet strán 3. Keď ich dáš vytlačiť, tak ozními sumár dane za všetky vozidlá a ty to dopíšeš na stranu 4.
Je to komplikované, ale mala som prípady s jazdnými súpravami, ktoré sa mi nedali v inom programe vyplniť a bola by som ich musela vypisovať ručne...
Áno, ale mne sa nepodarilo potom z tej 3 strany dostať späť.. a preto som zúrila. Musela som vyplniť 1,2,4 potom vytlačiť, potom 3 potom vytlačiť, a to som si musela vypočítať na papieri predtým ako píše Rozalka.
betka
18.01.09,13:07
Áno, ale mne sa nepodarilo potom z tej 3 strany dostať späť.. a preto som zúrila. Musela som vyplniť 1,2,4 potom vytlačiť, potom 3 potom vytlačiť, a to som si musela vypočítať na papieri predtým ako píše Rozalka.

:D:D, aj ja som 3x vyplnila. Nasr... som sa a rýchlejšie to budem mať ručne:)
evina
18.01.09,14:00
:D:D, aj ja som 3x vyplnila. Nasr... som sa a rýchlejšie to budem mať ručne:)

Použila som KROS - ALFU. Dá sa stiahnuť z ich stránky. nemala som doma tlačivá, ináč to spravím ručne, lebo tak som sa ešte nenaštvala pri DP...píšem píšem a stále nič....
U PO som prvú stranu vystavila na drsr.sk a zbytok v Alfe :D:D ...
betka
18.01.09,14:10
Moja PC nemožnosť sa znova preukázala. Ak nechcete zničiť tak veľa papieru ako ja, :D:D

Postup tlače:

1. Keď vyplnite str.3, dajte si ich vytlačiť hneď.
2. Potom prejdite na tlač strany 1 a strany 2.
3. Zadajte do tlačiarne strana 1-1, počet kopii napr. 2, (pre seba, pre DU).
4. Otočte papier a vytlačte druhú stranu, zadať na tlačiareň 2-2., počet kopii 2
5. Potom prejdite na tlač štvtrej strany, ale v tlačiarni si nahoďte stranu od 3-3 na napasovaný papier do tlačiarne tretích strán, už vytlačených
6. Neznarobte si zbytočnú prácu ako ja, a nezničte toľko papiera :D:---
7. Nakoniec dajte tlačiť potvrdenie.

Toto mi mal niekto napísať ako pre blba.:D:D,
betka
18.01.09,14:21
Použila som KROS - ALFU. Dá sa stiahnuť z ich stránky. nemala som doma tlačivá, ináč to spravím ručne, lebo tak som sa ešte nenaštvala pri DP...píšem píšem a stále nič....
U PO som prvú stranu vystavila na drsr.sk a zbytok v Alfe :D:D ...

1.www.drsr.sk
2. vyplnenie tlačív na internete
3. Vyplnenie 1,2,4 strany.
4. štvrtú stranu vypočítať ručne (radšej, aby sa Vám nestalo, že píšete ako Evina a Betka, a neustále sa Vám to maže, až máte chuť rozbiť PC)
5. Vyplniť celkovú daň, preddavky, daň na úhradu, alebo preplatok.
6. kliknúť na daň z MV platnú pre rok 2009, vo všeob. nariadení obce, náš kraj má také isté dane ako min. rok, pre príklad
7. Do výšky predpokl. dane som dala daňovníka podľa 85/1/a. Sem som nezahrnula ak zamestnávateľ prepláca cest. svojmu zamestnancovi. Vypočítala som výšku v EUR
8. Išla som na vypisovanie 3-strany a potom postupne tlače, ako som vypisovala vyššie.
9. Ak sa Vám to vymaže, máte aspoň vytlačené tretie strany, a už s prižmúrením oka a rýchlosťou sa vypíšu 1,2,3.

Pozn.
Ručné vypisovanie by som mala za pár min. a stýmto som sa babrila dlho:D
Možno trochu pomôže tento návodík
Reročka
18.01.09,15:27
1.www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
2. vyplnenie tlačív na internete
3. Vyplnenie 1,2,4 strany.
4. štvrtú stranu vypočítať ručne (radšej, aby sa Vám nestalo, že píšete ako Evina a Betka, a neustále sa Vám to maže, až máte chuť rozbiť PC)
5. Vyplniť celkovú daň, preddavky, daň na úhradu, alebo preplatok.
6. kliknúť na daň z MV platnú pre rok 2009, vo všeob. nariadení obce, náš kraj má také isté dane ako min. rok, pre príklad
7. Do výšky predpokl. dane som dala daňovníka podľa 85/1/a. Sem som nezahrnula ak zamestnávateľ prepláca cest. svojmu zamestnancovi. Vypočítala som výšku v EUR
8. Išla som na vypisovanie 3-strany a potom postupne tlače, ako som vypisovala vyššie.
9. Ak sa Vám to vymaže, máte aspoň vytlačené tretie strany, a už s prižmúrením oka a rýchlosťou sa vypíšu 1,2,3.

Pozn.
Ručné vypisovanie by som mala za pár min. a stýmto som sa babrila dlho:D
Možno trochu pomôže tento návodík

Ahoj Betka,
ako tak citam 7.bod, tak ma trosku matie danovnik, kt.treba uviest podla § 85. Ja robim DzMV konatelovi jednoosob.sro, kt.pouziva svoje sukromne auto na sluzobne ucely, cize (ze je akoby zamestnancom firmy) a ma narok na cestovne nahrady. V taktomto pripade uvediem ako danovnika aku osobu? Uz som sa na to pytala a myslim ze mi bolo odpovedane ze §85 ods.1 a), je to spravne?

dakujem
betka
18.01.09,15:40
Ahoj Betka,
ako tak citam 7.bod, tak ma trosku matie danovnik, kt.treba uviest podla § 85. Ja robim DzMV konatelovi jednoosob.sro, kt.pouziva svoje sukromne auto na sluzobne ucely, cize (ze je akoby zamestnancom firmy) a ma narok na cestovne nahrady. V taktomto pripade uvediem ako danovnika aku osobu? Uz som sa na to pytala a myslim ze mi bolo odpovedane ze §85 ods.1 a), je to spravne?

dakujem

85/2/a
Reročka
18.01.09,16:04
85/2/a

Si si ista? uz som z toho zmatena, nebude lepsie ak si zavolam na danovy?
evina
18.01.09,16:22
1
4. štvrtú stranu vypočítať ručne (radšej, aby sa Vám nestalo, že píšete ako Evina a Betka, a neustále sa Vám to maže, až máte chuť rozbiť PC)


PC mi bolo ľúto :D, ale do stola päsťou som si buchla. Naozaj nechápem, prečo to nefunguje ako to v alfe :eek:
liba2
18.01.09,16:25
Si si ista? uz som z toho zmatena, nebude lepsie ak si zavolam na danovy?

Renočka, ja som ti tiež odpovedala tu:


1) Povinnosť zaplatiť DzMV vzniká s.r.o., teda PO; firma podá DP a zaplatí daň. Konateľ nepoužíva svoje auto na podnikanie, použil ho na pracovnú cestu pre s.r.o. - táto s.r.o. ho použila na podnikanie, na vykonanie PC pre s.r.o. ....

podľa tohto paragrafu - ako ti už poradili predo mnou :
"§ 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel."

a ten zamestnanec je v tvojom prípade konateľ.
betka
18.01.09,16:28
Riadok č. 07 - uvedie sa daňovník - fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá podľa:
- § 85 ods. 1 písm. a) - je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,
- § 85 ods. 1 písm. b) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená, alebo zanikla,
- § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
- § 85 ods. 1 písm. d) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.
- § 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
- § 85 ods. 2 písm. b) - stála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahranič

Zákon o cestovných náhradách

§ 1
Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru") a pri výkone práce v zahraničí

a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to dohodnuté,
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

Za zamestnanca sa považuje aj osoba, kt. nemá so zamestnávateľom uzatvorený PP ale podľa tohto zákona sa považuje za zamestnanca. (konateľ spoločnosti, členovia dozornej rady.....)
Rozalka
18.01.09,16:53
1.www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
2. vyplnenie tlačív na internete
3. Vyplnenie 1,2,4 strany.
4. štvrtú stranu vypočítať ručne (radšej, aby sa Vám nestalo, že píšete ako Evina a Betka, a neustále sa Vám to maže, až máte chuť rozbiť PC)
5. Vyplniť celkovú daň, preddavky, daň na úhradu, alebo preplatok.
6. kliknúť na daň z MV platnú pre rok 2009, vo všeob. nariadení obce, náš kraj má také isté dane ako min. rok, pre príklad
7. Do výšky predpokl. dane som dala daňovníka podľa 85/1/a. Sem som nezahrnula ak zamestnávateľ prepláca cest. svojmu zamestnancovi. Vypočítala som výšku v EUR
8. Išla som na vypisovanie 3-strany a potom postupne tlače, ako som vypisovala vyššie.
9. Ak sa Vám to vymaže, máte aspoň vytlačené tretie strany, a už s prižmúrením oka a rýchlosťou sa vypíšu 1,2,3.

Pozn.
Ručné vypisovanie by som mala za pár min. a stýmto som sa babrila dlho:D
Možno trochu pomôže tento návodík

mimotemy
Toto mi pripomenulo časy na strednej škole, keď sme sa učili pracovať s "počítacími strojmi" NISA. Návod začínal asi takto: vynulovať ľavé počítadlo, vynuľovať pravé počítadlo, nastaviť si počet des. miest ... atď
Asi by sa to lepšie hodilo do témy Staré časy :D:D:D
kattka.c
18.01.09,17:30
ja chcem iba povedat, ze v programe od Kros vyplnam aj PO ... da sa to prisposobit, ie je to problem. S riesenim od Krosu som inak velmi spokojna ....DP mam za par minut. Dufam ze to neznie ako reklama :D
Pru
18.01.09,18:52
Ak som riadok 52 uviedla v SK, mám podať opravné DP? dík
evina
18.01.09,19:03
Ak som riadok 52 uviedla v SK, mám podať opravné DP? dík

Podaj, má vyť v EUR-ách

P.s. preklep neopravím, nech Vás pobaví, asi to už na mňa ide :D:D , samozrejme vyť = byť
Zlata
19.01.09,05:27
Včera na drsr.sk zverejnili tento oznam:


Informácia k vyplneniu daňového priznania na Internete

Pri vyplňovaní daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Internete je potrebné :

.
pri vypĺňaní riadu 52 (predpokladaná daň) namiesto desatinnej čiarky zadať bodku, napr. 66.38

Čiže treba ignorovať desatinnú čiarku, ktorá je v tlačive a
prepočet s bodkou písať pred tú čiarku?
Anja111
19.01.09,06:05
Čiže treba ignorovať desatinnú čiarku, ktorá je v tlačive a
prepočet s bodkou písať pred tú čiarku?
Nie. Pri vypĺňani tlačiva na internete, na stránke DR SR, prepočítanú sumu napíšeš s bodkou a program ju dosadí do tlačiva správne...
alušik
19.01.09,06:23
Ak daňové priznanie podáva zamestnávateľ z titulu vyplácania cestovných náhrad - t.j. §85 ods. 2 písm. a - zapisujem do r.52 a výšku predpokladanej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie? Ide mi o to, že v budúcom roku vôbec nemusí zamestnávateľ vyplácať cestovné náhrady...:confused:
Zlata
19.01.09,07:42
[quote=Anja111;920825]Nie. Pri vypĺňani tlačiva na internete, na stránke DR SR, prepočítanú sumu napíšeš s bodkou a program ju dosadí do tlačiva správne...[/quote


Ďakujem,zle som to pochopila, že sa to týka len vyplňovania tlačiva cez internet.
Milan Oravec
19.01.09,09:08
Zdravím všetkých poraďákov, rád by som poprosil o radu. Právnická osoba kúpila na podnikateľské účely osobné auto v 6/08,ale nesplnila si 30 dňovú oznamovaciu povinnosť na DÚ (mysleli si, že keď je to na firmu nie je to potrebné). Ak tak učinia teraz, môžu si uplatniť účtovný odpis od 6 mesiaca, daňový odpis na celý rok a náklady na PHM uplatňovať od 16.12.2008 ??? Neviem či som si to vysvetlil správne. Ďakujem
H.B.
19.01.09,09:30
Ak daňové priznanie podáva zamestnávateľ z titulu vyplácania cestovných náhrad - t.j. §85 ods. 2 písm. a - zapisujem do r.52 a výšku predpokladanej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie? Ide mi o to, že v budúcom roku vôbec nemusí zamestnávateľ vyplácať cestovné náhrady...:confused: Toto by aj mňa zaujímalo, či sa nieco píše do r.52
Origos
19.01.09,09:48
Mám dilemu ...
Vlani v júni som zakúpil os. vozidlo na lízing pre firemné účely - t.j som držiteľom vozidla. Do podnikania na DÚ som zahlásil do 30. dní - až 15.7.2008. Teraz pri výpočtu daní mám počítať odo dňa prihlásenia, alebo už od začiatku júla 2008?
Môže mi niekto prosím poradiť?
Ďakujem! Juraj
Reročka
19.01.09,10:05
Renočka, ja som ti tiež odpovedala tu:



podľa tohto paragrafu - ako ti už poradili predo mnou :
"§ 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel."

a ten zamestnanec je v tvojom prípade konateľ.

dakujem, tak uz teda nepochybujem a dakujem aj betke za rozpis ;)
kovex
19.01.09,10:15
Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadom používania auta. Do riadku 10 DP sa uvádzajú mesiace, v ktorých vozidlo podliehalo dani. Auto sme používali do konca septembra, predané bolo 02.10. aj prepísané. Je treba zarátať aj 10 mesiac aj keď sa už nepoužívalo na podnikanie? Alebo len 9 mesiacov, ďakujem za odpoveď.
Reročka
19.01.09,10:18
chýba mi tam jún

ROČNA SADZBA/12 * 8 (ak tam nepatrí jún)
alebo
ROČNA SADZBA/12 * 9 (ak tam patrí aj jún)

Toto platí, ak to použil ako zamestnanec.
Ak SZČO alebo je auto firemné, platí sa ročná sadzba.

Rozalka, prepac, ze este sa vratim k tejto teme, ale niektori ludia mi tvrdia ze dan sa da zaplatit iba na pocet dni, v ktorych auto pouzil na sluzobnu cestu, vraj netreba ratat mesiace, tak uz mam z toho uplny gulas:(Maju teda pravdu? Ako to vlastne je? Alebo sa to da na tie dni, ale tyka sa to inych PO ci FO?

dik
kovex
19.01.09,10:46
Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadom používania auta. Do riadku 10 DP sa uvádzajú mesiace, v ktorých vozidlo podliehalo dani. Auto sme používali do konca septembra, predané bolo 02.10. aj prepísané. Je treba zarátať aj 10 mesiac aj keď sa už nepoužívalo na podnikanie? Alebo len 9 mesiacov, ďakujem za odpoveď.


Prosím vás, ako to riešite vy, vyplňujem DP a neviem čo tam napísať, ďakujem.
tinaM
19.01.09,10:49
Daň z MV platíš za každý začatý mesiac /teda nie za dni/.
Vychádza to, že platíš aj za mesiac 10/2008.
feap1
19.01.09,11:11
Chcem sa spýtať na takúto vec:
subjekt do 6.10. používal auto č.1 (6.10. predané odhlásené)
od 23.10. začal používať auto č.2 (nahlásené na používanie od tohto dátumu)
Znamená to vypísať 2 priznania (a zaplatiť), kde za auto č. 1 platím pomernú časť dane za 10 mesiacov, a za auto č.2 platím pomernú časť dane za 3 mesiace???
kovex
19.01.09,11:17
Ďakujem Tina za odpoveď, viem, že to bolo zmenené na mesiace, ale v tom oktobri sa vôbec nepoužívalo na podnikanie, skrátka vedelo sa, že sa predáva, čakalo sa na podpis zmluvy a prepis na dopr. inšpektorate, takže bolo odstavené.
Máme takých áut viacej a myslím, že za tie dva dni čo boli v oktobri v evidencii, ale neboli použité na podnikanie, by sa nemalo platiť.
tinaM
19.01.09,11:35
Je to nespravodlivé, ale Zákon o dani z MV § 89 hovorí, že daňová povinnosť vzniká dňom nasledujúcim po dni použitia vozidla na podnikanie, a zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
Tvoja daňová povinnosť zanikla 31.10.2008.:)
alušik
19.01.09,11:35
Chcem sa spýtať na takúto vec:
subjekt do 6.10. používal auto č.1 (6.10. predané odhlásené)
od 23.10. začal používať auto č.2 (nahlásené na používanie od tohto dátumu)
Znamená to vypísať 2 priznania (a zaplatiť), kde za auto č. 1 platím pomernú časť dane za 10 mesiacov, a za auto č.2 platím pomernú časť dane za 3 mesiace???
Daňové priznanie vypíšeš len jedno, lebo daňový subjekt je stále jedna a tá ista osoba, alebo spoločnosť. A áno, zaplatíš za auto č.1 alikvotne daň za 10 mesiacov, lebo daňová povinnosť končí posledným dňom mesiaca a pri aute č.2 zaplatíš daň za 3 mesiace, lebo daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie. Takže v októbri sa naozaj daň za obe autá prelína.;)
tinaM
19.01.09,11:38
Ďakujem Tina za odpoveď, viem, že to bolo zmenené na mesiace, ale v tom oktobri sa vôbec nepoužívalo na podnikanie, skrátka vedelo sa, že sa predáva, čakalo sa na podpis zmluvy a prepis na dopr. inšpektorate, takže bolo odstavené.
Máme takých áut viacej a myslím, že za tie dva dni čo boli v oktobri v evidencii, ale neboli použité na podnikanie, by sa nemalo platiť.
Boli ste povinní do 30 dní od zániku daňovej povinnosti zaslať ozámenie na DÚ.
K akému dátumu bolo auto odhlásené?
kovex
19.01.09,11:44
Ďakujem Tina, dali sme oznámenie na DÚ, sú odhlásené k 01.10.2008. Takže myslíte, že musíme tú daň za október zaplatiť? V oktobri nie je evidovaná žiadna cesta, proste autá bali odstavené.
tinaM
19.01.09,11:46
Ak k 1.10.2008, tak tú daň ešte treba zaplatiť za ten 10/2008.:cool:
kovex
19.01.09,11:48
Je to nespravodlivé, ale Zákon o dani z MV § 89 hovorí, že daňová povinnosť vzniká dňom nasledujúcim po dni použitia vozidla na podnikanie, a zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
Tvoja daňová povinnosť zanikla 31.10.2008.:)

Práve o to mi ide, že prestali sa používať už v septembri, ale z evidencie boli vyradené 1.10.2008, následne na druhý deň predané a prepísané na DP.
mandula
19.01.09,11:55
Práve o to mi ide, že prestali sa používať už v septembri, ale z evidencie boli vyradené 1.10.2008, následne na druhý deň predané a prepísané na DP.

nezáleží na tom, kedy boli z evidencie vyradené a prepísané na DI, ale to, kedy sa používali naposledy na podnikanie. Ak to bolo 30.09., tak aj oznámenie na daňový úrad ste mali podať v tom zmlysle a potom aj daň sa platí len za 9 mesiacov.
tinaM
19.01.09,11:56
Práve o to mi ide, že prestali sa používať už v septembri, ale z evidencie boli vyradené 1.10.2008, následne na druhý deň predané a prepísané na DP.
Z evidencie mohli byť vyradené 1.10.2008, ale oznámenie malo ísť s dátumom, kedy ste auto prestali využívať na podnikanie /30.9.2008/.
kovex
19.01.09,11:59
Ďakujem za odpovede, a tak ma napadlo, nedá sa poslať opravné oznámenie o zániku daňovej povinnosti na dú s opraveným dátumom?
ZuzanaA
19.01.09,11:59
Ešte otázočka, daň z MV za rok 2008 uhradenú teraz v 1/09 zaúčtujem do daňových nákladov 2008, správne? ďakujem.
alušik
19.01.09,12:03
Ešte otázočka, daň z MV za rok 2008 uhradenú teraz v 1/09 zaúčtujem do daňových nákladov 2008, správne? ďakujem.
Áno, v podvojnom účtovníctve sa to zaúčtuje do nákladov r.2008 zápisom 531/345.:)
Milan Oravec
19.01.09,13:22
Ďakujem za odpovede, a tak ma napadlo, nedá sa poslať opravné oznámenie o zániku daňovej povinnosti na dú s opraveným dátumom?
Dá práve idem z daňového úradu, ale u právnickej osoby hrozí pokuta do 2.000,-Sk (môže,ale nemusí byť)
Reročka
19.01.09,13:47
Rozalka, prepac, ze este sa vratim k tejto teme, ale niektori ludia mi tvrdia ze dan sa da zaplatit iba na pocet dni, v ktorych auto pouzil na sluzobnu cestu, vraj netreba ratat mesiace, tak uz mam z toho uplny gulas:(Maju teda pravdu? Ako to vlastne je? Alebo sa to da na tie dni, ale tyka sa to inych PO ci FO?

dik

Prave si k tomuto citam zakon c.582/2004 Z.z. a v §91 ods.7 sa pise nieco taketo:
Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej
tristošesťdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych
dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu
uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme,
je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového
priznania.

No ale toto sa mna asi netyka, kedze vyuzivam vlastne auto na sluzobne cesty a firma ho v podstate vyuziva na podnikanie, vsak?
Tak potom su to fakt len tie mesiace, alebo sa mylim?

dakujem
liba2
19.01.09,13:51
Renočka, nemýliš sa, sú to mesiace, t.j. dvanástiny.
ekofin
19.01.09,16:31
Prosím o pomoc v takomto prípade. Firma s.r.o. od januára 2008 do konca apríla prenajala na základe nájomnej zmluvy svoje auto, ktoré má v majetku fyzickej osobe podnikateľovi. Kto má vlastne zaplatiť DMV, firma s.r.o, aj keď auto nepoužívala, alebo SZČO, ktorý ho používal na podnikanie. Ak SZČO čo napísať do riadku 7 - daňovník podľa akého paragrafu. Ak má daň zaplatiť firma, môže si dať túto časť - tie štyi mesiace do nákladov? Všetky oznamovacie povinnosti si obidve strany splnili. Ďakujem.
Tweety
19.01.09,17:34
Prosím o pomoc v takomto prípade. Firma s.r.o. od januára 2008 do konca apríla prenajala na základe nájomnej zmluvy svoje auto, ktoré má v majetku fyzickej osobe podnikateľovi. Kto má vlastne zaplatiť DMV, firma s.r.o, aj keď auto nepoužívala, alebo SZČO, ktorý ho používal na podnikanie. Ak SZČO čo napísať do riadku 7 - daňovník podľa akého paragrafu. Ak má daň zaplatiť firma, môže si dať túto časť - tie štyi mesiace do nákladov? Všetky oznamovacie povinnosti si obidve strany splnili. Ďakujem.
DP podá za 4 mes. FO, do r. č. 7 uvedie c. Ak sro. používala MV ostatné mesiace v roku , tiež ho uvedie do DP.
betulka
19.01.09,19:11
pri kategorii N:
ktorú z hmotnosí, uvedených v tech. preukaze je tá, kt. vyplním do DP z MV(ako celková hmotnosť v tonách):
prevádzková hmotnosť
najväčšia prípustná celková hmotnosť
najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy ?? je to súrne
Rozalka
19.01.09,19:31
Prave si k tomuto citam zakon c.582/2004 Z.z. a v §91 ods.7 sa pise nieco taketo:
Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej
tristošesťdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych
dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu
uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme,
je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového
priznania.

No ale toto sa mna asi netyka, kedze vyuzivam vlastne auto na sluzobne cesty a firma ho v podstate vyuziva na podnikanie, vsak?
Tak potom su to fakt len tie mesiace, alebo sa mylim?

dakujem
Čítaš asi staré znenie zákona, ktorý bol novelizovaný Zákonom 538/2007
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207816&FileName=zz07-00538-0207816&Rocnik=2007&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=560&Flags=160&IndexFile=zz07&Text=582/2004
alušik
20.01.09,06:06
Ak daňové priznanie podáva zamestnávateľ z titulu vyplácania cestovných náhrad - t.j. §85 ods. 2 písm. a - zapisujem do r.52 a výšku predpokladanej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie? Ide mi o to, že v budúcom roku vôbec nemusí zamestnávateľ vyplácať cestovné náhrady...:confused:
Prosím, Poraďáci, nikto sa k tomuto nevie vyjadriť?
nokia901
20.01.09,06:50
pri kategorii N:
ktorú z hmotnosí, uvedených v tech. preukaze je tá, kt. vyplním do DP z MV(ako celková hmotnosť v tonách):
prevádzková hmotnosť
najväčšia prípustná celková hmotnosť
najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy ?? je to súrne
Do DP uvádzaš celkovú prípustnú hmotnosť.
tibor1000
20.01.09,08:12
Zdravím Vás,prosím musí podať Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel aj fyz.osoba SZČO,ktorá používa na podnikanie svoj súkromný automobil? (tzn. počíta si náhradu za prejdené kilometre)
A môže si aj v takomto prípade dať do nákladov daň z motor.vozidiel?
Tweety
20.01.09,09:01
Zdravím Vás,prosím musí podať Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel aj fyz.osoba SZČO,ktorá používa na podnikanie svoj súkromný automobil? (tzn. počíta si náhradu za prejdené kilometre)
A môže si aj v takomto prípade dať do nákladov daň z motor.vozidiel?
Áno, vznik daň. povinnosti je povinný oznámiť, DP podáva. Úhrada tejto dane je VOZD.
tibor1000
20.01.09,09:09
Áno, vznik daň. povinnosti je povinný oznámiť, DP podáva. Úhrada tejto dane je VOZD.Ďakujem Tweety
Johanka
20.01.09,09:10
Ak daňové priznanie podáva zamestnávateľ z titulu vyplácania cestovných náhrad - t.j. §85 ods. 2 písm. a - zapisujem do r.52 a výšku predpokladanej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie? Ide mi o to, že v budúcom roku vôbec nemusí zamestnávateľ vyplácať cestovné náhrady...:confused:
§91
4) Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane.

Myslela som pôvodne, že to by musel byť zamestnanec na pracovnej ceste 1.1, ale to je hlúposť, pretože daňová povinnosť by aj tak vznikla až 2.1. Z toho vyplýva, že 1.1. nemôžu byť MV zamestnancov predmetom dane.
Monica838
20.01.09,09:36
Ahojte :)
Prosím Vás, mohli by ste mi pomôcť:
ak som správne čítala, tak daň z MV odvádzam aj keď zamestnanec použil svoju súkromné auto na služobné účely a aj keď to bolo možno len 3 krát do roka?
Vôbec si neviem predstaviť ako :(
A ešte by som sa chcela spýtať:
daňové priznanie z MV odovzdám do 31.1.09 a daň zaúčtujem do roku 2008 a uvediem v daňovom priznaní za rok 2008?
Ďakujem :)
Tweety
20.01.09,09:39
Ahojte :)
Prosím Vás, mohli by ste mi pomôcť:
ak som správne čítala, tak daň z MV odvádzam aj keď zamestnanec použil svoju súkromné auto na služobné účely a aj keď to bolo možno len 3 krát do roka?
Vôbec si neviem predstaviť ako :(
A ešte by som sa chcela spýtať:
daňové priznanie z MV odovzdám do 31.1.09 a daň zaúčtujem do roku 2008 a uvediem v daňovom priznaní za rok 2008?
Ďakujem :)
Áno, uvedieš mesiac, v ktorom bolo použité. Ak to trikrát bolo v jednom mesiaci, tak uvedieš 1 mesiac, ak to boli rôzne mesiace, tak 3 mesiace. Dp odovzdáš a daň aj zaplatiš najneskôr do 2.2.09. Zaúčtuješ do nákladov roku 2008.
Monica838
20.01.09,09:45
Takže musím si vziať technický preukaz zamestnanca a podľa toho vypočítať cestnú daň, keďže použil súkromné auto na služobné účely.... a aj keď to bolo jednorazovo, napr. na jednu pracovnú cestu do mesiaca, že? a zaplatím za celý mesiac....
Správne som pochopila?
Ďakujem pekne za radu :)
Tweety
20.01.09,09:47
Takže musím si vziať technický preukaz zamestnanca a podľa toho vypočítať cestnú daň, keďže použil súkromné auto na služobné účely.... a aj keď to bolo jednorazovo, napr. na jednu pracovnú cestu do mesiaca, že? a zaplatím za celý mesiac....
Správne som pochopila?
Ďakujem pekne za radu :)
Áno, ale nie je to cestná daň, ale daň z MV.
Monica838
20.01.09,09:55
Aha, takže cestná daň je len za auto, ktoré je daňovníkom používané na podnikanie a daň z MV je okrem tohoto aj súkromné auto používané na služovné účely?
Asi sa mi pletú pojmy cestná daň a daň z MV...... :(
Tweety
20.01.09,09:58
Aha, takže cestná daň je len za auto, ktoré je daňovníkom používané na podnikanie a daň z MV je okrem tohoto aj súkromné auto používané na služovné účely?
Asi sa mi pletú pojmy cestná daň a daň z MV...... :(
Prečo by mali byť dve dane? cestná už nie je, je len tá, ktorú som ti uviedla v príspevku, iba daň z MV.:)
Monica838
20.01.09,09:59
A mohla by som mať ešte otázku?
Čo ak zamestnanec nie je držiteľom a ani vlastníkom auta, ktoré použil na služobné účely?
Ďakujem :)
Monica838
20.01.09,10:00
Ďakujem Tweety :)
Ešte som toto nerobila, tak v tom mám zmätok poriadny :)
Tweety
20.01.09,10:01
A mohla by som mať ešte otázku?
Čo ak zamestnanec nie je držiteľom a ani vlastníkom auta, ktoré použil na služobné účely?
Ďakujem :)
Toto je dosť podstatné, mala si to uviesť hneď v prvom príspevku v otázke. V takom prípade daň sro neplatí, ani Dp za použív. tohto MV nepodáva.
Johanka
20.01.09,10:04
A mohla by som mať ešte otázku?
Čo ak zamestnanec nie je držiteľom a ani vlastníkom auta, ktoré použil na služobné účely?
Ďakujem :)
A čítala si aspoň kúsok zákona, podľa ktorého DP robíš ? Alebo iba tak triafaš :rolleyes:?
mariannak
20.01.09,10:05
Chcem Vás poprosiť - MV kategória N - Tatra 815, ktorú hmotnosť mám uviesť do DP - celková hmotnosť , keď v TP je uvedená - prevádzková hmotnosť 11.300kg alebo najväčšia prípustná celková hmotnosť 22.300 kg.
Ď.
Monica838
20.01.09,10:10
Ešte sa vrátim zasa k mojej otázke:
pred chvíľou som sa totižto dozvedela, že zamestnanec, ktorý použil súkromné auto na služobné účely, tak nie je držiteľom auta, ale držiteľom je niekto iný, kto má povinnosť uhradiť daň z MV, lebo ho používa na podnikanie..... Takže po tejto informácii už nemusím platiť daň z MV za toto auto?

Ďakujem :)
Tweety
20.01.09,10:12
Ešte sa vrátim zasa k mojej otázke:
pred chvíľou som sa totižto dozvedela, že zamestnanec, ktorý použil súkromné auto na služobné účely, tak nie je držiteľom auta, ale držiteľom je niekto iný, kto má povinnosť uhradiť daň z MV, lebo ho používa na podnikanie..... Takže po tejto informácii už nemusím platiť daň z MV za toto auto?

Ďakujem :)
Zodpovedané už máš.:eek:
Monica838
20.01.09,10:12
Ja sa ospravedlňujem, ale tieto informácie sú mi poskytované až teraz :(
Tweety
20.01.09,10:17
Ja sa ospravedlňujem, ale tieto informácie sú mi poskytované až teraz :(
Ale keď si predch. príspevok písala, moja odpoveď už bola.:)
Monica838
20.01.09,10:20
Ďakujem za trpezlivosť a za radu :)
Vlado823
20.01.09,12:23
Nie som si istý, preto sa pýtam a potrebujem jednoznačnú odpoveď: Konateľ sro vykoná zahraničnú pracovnú cestu pre svoju sro na vozidle, ktoré je registrované na jeho manželku.
1. Je sro povinná za toto vozidlo podať DPMV?
2. Ak nie, môže si sro vyučtovanie náhrad zo zahraničnej pracovnej cesty zúčtovať do daňových nákladov vrátane náhrad za spotrebované PHM?

ďakujem za Vaše odpovede
alušik
20.01.09,12:45
Nie som si istý, preto sa pýtam a potrebujem jednoznačnú odpoveď: Konateľ sro vykoná zahraničnú pracovnú cestu pre svoju sro na vozidle, ktoré je registrované na jeho manželku.
1. Je sro povinná za toto vozidlo podať DPMV?
2. Ak nie, môže si sro vyučtovanie náhrad zo zahraničnej pracovnej cesty zúčtovať do daňových nákladov vrátane náhrad za spotrebované PHM?

ďakujem za Vaše odpovede
Daň z motorových vozidiel s.r.o. nie je povinná zaplatiť, pretože zamestnancec, ktorý si vyúčtuje pracovnú cestu nie je držiteľom vozidla. (Je jeho vlasníkom, ak berieme do úvahy bezpodielové spoluvlastníctvo - ale je rozdiel držiteľ a vlastník!!!)
Uznanie vyúčtovaných cestovných náhrad ako daňových výdavkov nie je podľa môjho názoru ovplyvnené povinnosťou/nepovinnosťou zaplatiť cestnú daň. Daňové výdavky sú riešené zákonom o dani z príjmu, preto náhrady budú riadne uznaným daňovým výdavkom.
Riešila som túto situáciu avšak ešte skomplikovanú o to, že tá manželka bola zamestnancom tej istej spoločnosti ako manžel. Pýtala som sa na to nezávisle dvoch rôznych daňových poradkýň a od oboch som dostala jednoznačnú odpoveď, aj keď každá sa chytila iných slov.
Zlata
20.01.09,12:49
Nie som si istý, preto sa pýtam a potrebujem jednoznačnú odpoveď: Konateľ sro vykoná zahraničnú pracovnú cestu pre svoju sro na vozidle, ktoré je registrované na jeho manželku.
1. Je sro povinná za toto vozidlo podať DPMVnie
2. Ak nie, môže si sro vyučtovanie náhrad zo zahraničnej pracovnej cesty zúčtovať do daňových nákladov vrátane náhrad za spotrebované PHM?Ak je konateľ "zamestnancom" podľa zákna o cestovných náhradách, tak zúčtuje pracovnú cestu s použitím súkromného vozidla, teda náhrada na km + spotreba na km.

ďakujem za Vaše odpovede
v texte
zuzanask
20.01.09,13:20
Chcela by som si len potvrdit informaciu. Ak fyzicka osoba podnikatel podava DP z MV za sukromne vozidlo pouzivane na podnikanie, tak uvadza v r.01 DIČ nie rodné číslo. Je to tak?
Tweety
20.01.09,13:28
Chcela by som si len potvrdit informaciu. Ak fyzicka osoba podnikatel podava DP z MV za sukromne vozidlo pouzivane na podnikanie, tak uvadza v r.01 DIČ nie rodné číslo. Je to tak?
Je.
atka4
20.01.09,13:30
Chcem Vás poprosiť - MV kategória N - Tatra 815, ktorú hmotnosť mám uviesť do DP - celková hmotnosť , keď v TP je uvedená - prevádzková hmotnosť 11.300kg alebo najväčšia prípustná celková hmotnosť 22.300 kg.
Ď.
Viď príloha
ekofin
20.01.09,15:01
Tweety ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Forest LK
20.01.09,17:52
Máme úžitkové vozidlo Avia, ktoré je v TP registrované na FO-podnikateľa(má uvedené IČO), ktorý v 2007 zanikol a prešiel na s.r.o.(jednoosobová). Vozidlo využíva s.r.o. na podnikanie.

TP sa nemenil, asi by sa mal zmeniť držiteľ z FO-podnikateľ na s.r.o.?
Alebo je možné TP nechať na FO-podnikateľa, a vyrieši sa to prenájmom medzi FO a s.r.o. ?

Čo urobiť? Kto má podať DP k DzMV a zaplatiť daň?
Je potrebné prehlásiť vozidlo?
beatad
21.01.09,05:10
Ahojte,potrebujem súrne poradiť.
Je nákladné auto kat.N3 s 3nápravami ťahačom ak to nemá uvedené v TP?
Ďakujem, čakám na radu.
Bea
AMM
21.01.09,08:50
Poprosila by som vas o radu, v minulom roku sme od marca mali prenajate auto a v juli sme ho odkupili, pricom v technickom preukaze k 31.12. bol ako drzitel uvedeny este povodny vlastnik. Neviem vsak, pri vyplnovani DP aky mam uviest vztah k vozidlu?
Milan Oravec
21.01.09,09:49
Zdravím všetkých poraďákov, chcel by som Vás poprosiť o jednoznačnú odpoveď na otázky v tomto prípade:
Právnická osoba kúpila na podnikateľské účely osobné auto v 6/08, ale nesplnila si 30 dňovú oznamovaciu povinnosť na DÚ. Ak tak učinia teraz môžu si uplatniť :
- účtovný odpis od 6 mesiaca?
- daňový odpis na celý rok ?
- náklady na PHM uplatňovať od 12/2008 ???
Za všetky rady ďakujem
Monika Kováčová
21.01.09,10:25
môžu si uplatniť všetko vrátane PHM od 6 mesiaca bez ohľadu na splnenie oznamovacej povinnosti. Oznamovaciu povinnosť nech si splnia dodatočne.
evareva
21.01.09,10:26
Poprosila by som o radu.
Mám pozastavenú živnosť (t.č. som zamestnaná u svojho manžela-SZČO).
Od roku 1996 mám ako SZČO v evidencii mot. vozidlo N1 -doposiaľ, t.j. mot. voz. nebolo z evidencie vyradené.
1. Ako ho môžem vyradiť počas pozastavenej živnosti a či môžem?

Mot. vozidlo používa v súvislosti s podnikaním môj manžel, ktorý je SZČO. Uplatňujeme u neho vo výdavkoch phm, a teda aj dph z phm.
2. môžeme si uplatniť u neho aj iné výdavky na toto auto - opravy, poistné (poistka je ale na mňa ako SZČO)?
3. kto z nás má zaplatiť daň z mot. vozidiel za rok 2008 a teda podať daň. priznanie?
Ďakujem Vám.
Vladimír Ozimý
21.01.09,12:02
ludkovia ako to je s tým našim EURO 3,4,5 ja mám v TP na riadku 49 uvedené nasl. údaj V.9 70/220-2003/76B. Má to nejakú výpovednú hodnotu na uplatnenie si zníženej sadzby na EURO. Inak je to auto z roku 2006 takže každopadne by tam mala byť splnená podmienka...ale neviem či to fakt stačí pretože názorov je veľa ...a ako správca dane bude to brať...
Anja111
21.01.09,12:20
ludkovia ako to je s tým našim EURO 3,4,5 ja mám v TP na riadku 49 uvedené nasl. údaj V.9 70/220-2003/76B. Má to nejakú výpovednú hodnotu na uplatnenie si zníženej sadzby na EURO. Inak je to auto z roku 2006 takže každopadne by tam mala byť splnená podmienka...ale neviem či to fakt stačí pretože názorov je veľa ...a ako správca dane bude to brať...
Aj ja to mám tak v TP a uplatňujem zníženie...
Viac čítaj tu:
http://www.porada.sk/t87687-dan-z-mv-limity-euro-1-2-3-a.html
ErikaDP
21.01.09,12:26
ludkovia ako to je s tým našim EURO 3,4,5 ja mám v TP na riadku 49 uvedené nasl. údaj V.9 70/220-2003/76B. Má to nejakú výpovednú hodnotu na uplatnenie si zníženej sadzby na EURO. Inak je to auto z roku 2006 takže každopadne by tam mala byť splnená podmienka...ale neviem či to fakt stačí pretože názorov je veľa ...a ako správca dane bude to brať...
70/220*2003/76B splňa normu EURO4
Zoznam emisných noriem na "rozšifrovanie" r.49 tech.preukazu visí aj niekde na www.DRSR.sk (http://www.DRSR.sk) ale je tak zašitý, že som to rýchlejšie našla v poblikácii MaF 22-23/2008 strana 76.
Ale treba sa pozrieť do VZN 2008 a VZN 2009 Vášho samosprávneho kraja, tam by malo byť zadefinované, na ktoré autá kotré splňaju tuto normu sa súčasne môže použiť znížená sadzba. Lebo napr. v VZN B.Bystrica pre rok 2008 to boli autá vyrobené po 1.1.2005, ale pre rok 2009 ( pre výpočet predpokladanej dane na r.52) su to len autá vyrobané po 1.10.2006.
Preto u mňa to isté auto za rok 2008 splnilo a v roku 2009 už nesplní podmienku zníženia sazby dane, hoci normu EURO 4 naďalej splňa. Preto je treba pracovať aj s tým VZN. Je to od zostavovatela VZN dobrý chyták, lebo málokto si to všimne.
Annaaa
21.01.09,12:46
Prajem pekný deň.Podala som už DMV ale mám pocit že nie správne.RENAULT ESPACE druh vozidla nákladný automobil NA-N1-SD ,obj.motora 2188,náprava 2-1.Údaje z tech.preukazu.Podľa konateľa platím daň ako z osobného auta.Alebo ako z úžitkového?Má prosím Vás niekto skúsenosť s týmto druhom auta?Vopred ďakujem.
liba2
21.01.09,14:38
Prajem pekný deň.Podala som už DMV ale mám pocit že nie správne.RENAULT ESPACE druh vozidla nákladný automobil NA-N1-SD ,obj.motora 2188,náprava 2-1.Údaje z tech.preukazu.Podľa konateľa platím daň ako z osobného auta.Alebo ako z úžitkového?Má prosím Vás niekto skúsenosť s týmto druhom auta?Vopred ďakujem.
Tu je niečo, čo ti pomôže ako vypočítať DzMV pri úžitkovom vozidle N1 (nie je to osobné vozidlo).
http://www.porada.sk/922687-post970.html
Pru
21.01.09,15:00
prosím Vás, treba dávať bodku al. des.čiarku aj pri vyčíslení dane, napr. keď z tabuľky mi vyberie sadzbu na stránke DRSR, tak tam dá bez des. miest a tak isto mi vyráta aj pomernú časť dane, neviem, či tam má byť celé číslo, alebo na des. miesta. ď
Adula
21.01.09,15:03
Riadok 8 alebo 9 - celé číslo, riadok 13 a riadok 16 na 2 desatinné automaticky a riadok 18 zaokruhlené
Pru
21.01.09,15:09
práveže mi r. 13,16 a 18 automaticky nehodí na des., ale celé číslo, či tam doplním nuly?
Pru
21.01.09,15:51
MAJú tam byť tie nuly alebo nie? Čo zadám predpokladaná daň, keď auto bolo v júni predané? Nulu?
pRáveže, asi upravovali tlačivá, lebo pred týždňom mi tam hádzalo tie des. miesta, teraz nie. Tak neviem ako to urobiť, prosím poradte.
evareva
21.01.09,17:29
Poprosila by som o radu.
Mám pozastavenú živnosť (t.č. som zamestnaná u svojho manžela-SZČO).
Od roku 1996 mám ako SZČO v evidencii mot. vozidlo N1 -doposiaľ, t.j. mot. voz. nebolo z evidencie vyradené.
1. Ako ho môžem vyradiť počas pozastavenej živnosti a či môžem?

Mot. vozidlo používa v súvislosti s podnikaním môj manžel, ktorý je SZČO. Uplatňujeme u neho vo výdavkoch phm, a teda aj dph z phm.
2. môžeme si uplatniť u neho aj iné výdavky na toto auto - opravy, poistné (poistka je ale na mňa ako SZČO)?
3. kto z nás má zaplatiť daň z mot. vozidiel za rok 2008 a teda podať daň. priznanie?
Ďakujem Vám.
Poradili by ste mi prosím. Ešte ma napadlo, že by sme v rámci oznamovacej povinnosti mali ozníámiť DÚ, že mot. vozidlo používa na podnikanie môj manžel, ako SZČO?
atka4
21.01.09,19:33
Poradili by ste mi prosím. Ešte ma napadlo, že by sme v rámci oznamovacej povinnosti mali ozníámiť DÚ, že mot. vozidlo používa na podnikanie môj manžel, ako SZČO?
+k prísp.977+987
Myslím, že tu môže nastať viac rôznych situácií.
1. SZČO manžel používa mot.voz. od teba na základe nájomnej zmluvy. (Predpokladám bezodplatnej, nakoľko 1. máš prerušenú živnosť, t.j. nepodnikáš, 2. je to manžel, ale nie je pravidlo!
- Je treba oznámiť DÚ začatie používania MV - ak začalo užívanie v roku 2008, tak do 30-tich dní /§90, odst.2 Zákona 582 (http://www.porada.sk/t59613-582-skody.html)/2004 z.z./ .
- V tomto prípade si môžete uplatňovať do výdavkov (manžel SZČO) nájomné, phm (+odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)), náklady uvedené v náj. zml.-ak sú uvedené napr. bežná údržba, drobné opravy....), DzMV /§85, odst.odst.1, písm.c.Zákona 582 (http://www.porada.sk/t59613-582-skody.html)/2004 z.z/ .
- Vediete knihu jázd. Minimálne k 31.12. je potrebné vyčísliť spotrebu podľa najazdených km a údajov v TP a prípadnú nadspotrebu odúčtovať z VOZD.
2. Si zamestnanec u svojho manžela a v súvislosti s výkonom prác pre zamestnávateľa (manžela SZČO) používaš uvedené mot. vozidlo:
- Vypisuješ ako zamestnanec cestovné príkazy a vyúčtovanie služ. ciest, uplatňuješ náhrady tzv. kilometrovné 6,20 Sk, od 1.6.2008=5,50Sk/km + priem. spotr. PHM v Skk. (nákup zdokladovať nákupom PHM pre určenie ceny PHM). Manžel SZČO to má VOZD - vypláca Ti to.
- Manžel SZČO prizná do 31.01.2009 za rok 2008 dotknuté MV v daň priznaní k DzMV a uhradí za rok 2008 daň /§85, odst.2, písm. a.) Zákona 582 (http://www.porada.sk/t59613-582-skody.html)/2004 z.z/-má to vo VOZD
Aj keď si nie som istá s tou svojou prvou verziou - tvoja prerušená živnosť. Asi aj nájom bezodplatný je podnikaním....
Čiže manželia, pôvodne obaja SZČO, t.č.máš /manželka/ prerušenú živnosť, nepodnikáš, ale auto je stále zaradené v podnikaní - nie je vyradené z evidencie, ako píšeš.
Myslím, že ani v tomto prípade nie je možné používanie tvojho auta manželom na jeho podnikanie považovať za aj auto manžela (aj keď máte BSM), lebo ho nemáš vyňaté z evidencie majetku u svojej pozastavenej živnosti. A teda ho nemôžte prihlásiť ako jeho osobné auto u neho nezaradené v evidencii. (Čo myslíte, poraďáci?)
Pru
22.01.09,07:44
poradí niekto, či mám nechať na drsr, nech mi samé vypočíta a dosadí, ale zaokrúhľuje na celé, alebo mám doplniť, tie nuly?
Reročka
22.01.09,07:47
70/220*2003/76B splňa normu EURO4
Zoznam emisných noriem na "rozšifrovanie" r.49 tech.preukazu visí aj niekde na www.DRSR.sk (http://www.DRSR.sk) ale je tak zašitý, že som to rýchlejšie našla v poblikácii MaF 22-23/2008 strana 76.
Ale treba sa pozrieť do VZN 2008 a VZN 2009 Vášho samosprávneho kraja, tam by malo byť zadefinované, na ktoré autá kotré splňaju tuto normu sa súčasne môže použiť znížená sadzba. Lebo napr. v VZN B.Bystrica pre rok 2008 to boli autá vyrobené po 1.1.2005, ale pre rok 2009 ( pre výpočet predpokladanej dane na r.52) su to len autá vyrobané po 1.10.2006.
Preto u mňa to isté auto za rok 2008 splnilo a v roku 2009 už nesplní podmienku zníženia sazby dane, hoci normu EURO 4 naďalej splňa. Preto je treba pracovať aj s tým VZN. Je to od zostavovatela VZN dobrý chyták, lebo málokto si to všimne.

No ja Vam k tomu poviem asi tolko, ze som si volala na nitriansky samospravny kraj, kde mi povedali, ze ta znizena sadzba dane (EURO 3,4,5) sa netyka osobnych aut iba nakladnych a zavisi od poctu nahrad. Takze bohuzial, ja si ju na osobne auto uplatnit nemozem :(
Reročka
22.01.09,07:49
No ja Vam k tomu poviem asi tolko, ze som si volala na nitriansky samospravny kraj, kde mi povedali, ze ta znizena sadzba dane (EURO 3,4,5) sa netyka osobnych aut iba nakladnych a zavisi od poctu nahrad. Takze bohuzial, ja si ju na osobne auto uplatnit nemozem :(

Pardon, som sa tam nejak preklepla, ma tam byt naprav nie nahrad ;)
marta bodonova
22.01.09,08:06
Dobrý deň, vedel by mi niekdo poradiť:
Mám SKODU FOR MAN VAN PLUS - 1 300 cm3 a som z Košíc.
Mala by som platiť daň 3 100 Sk, ale za rok 2007 som platila tiež 3 100 Sk, za rok 2006 - 2 900 Sk a z DU mi došlo doplatiť 600 Sk ( teraz neviem, či v tom je aj rok 2005), tak teraz mám obavy, či zaplatím dobre.
Ďakujem
azla
22.01.09,08:57
Dobrý deň, vedel by mi niekdo poradiť:
Mám SKODU FOR MAN VAN PLUS - 1 300 cm3 a som z Košíc.
Mala by som platiť daň 3 100 Sk, ale za rok 2007 som platila tiež 3 100 Sk, za rok 2006 - 2 900 Sk a z DU mi došlo doplatiť 600 Sk ( teraz neviem, či v tom je aj rok 2005), tak teraz mám obavy, či zaplatím dobre.
Ďakujem

Nie je to auto kategórie N1 ?
Potom neplatíš podľa objemu , ale počtu napráv. A tam je už iná sadzba. (3400)
marta bodonova
22.01.09,09:44
Nie je to auto kategórie N1 ?
Potom neplatíš podľa objemu , ale počtu napráv. A tam je už iná sadzba. (3400)


Ano, je to N1, takže som zle platila.
Ďakujem veľmi pekne, teraz zaplatím 3 400.
marta bodonova
22.01.09,09:47
Ano, je to N1, takže som zle platila.
Ďakujem veľmi pekne, teraz zaplatím 3 400.

Ešte sa raz uistim, je to N1 apočet náprav 2 - takže 3 400 zaplatim.
Je to tak správne?
AMM
22.01.09,09:48
Poprosila by som vas o radu, v minulom roku sme od marca mali prenajate auto a v juli sme ho odkupili, pricom v technickom preukaze k 31.12. bol ako drzitel uvedeny este povodny vlastnik. Neviem vsak, pri vyplnovani DP aky mam uviest vztah k vozidlu?
Nestretol sa niekto s podobnym pripadom?
sonka11
22.01.09,11:04
Poraďte mi prosím, aký mám uviesť počet mesiacov, v ktorých vozidlo podlieha dani z MV, keď vozidlo bolo zakupené 15.10.2008 . Rátaju sa ucelené mesiace, teda 2, alebo aj mesiac v ktorom bolo auto zakúpené, teda 3?
Vďaka
liba2
22.01.09,11:07
Daňová povinnosť vzniká nasledujúci deň po dni, kedy bolo vozidlo prvýkrát použité na podnikanie (teda nie kedy bolo zakúpené).
Anja111
22.01.09,11:09
Poraďte mi prosím, aký mám uviesť počet mesiacov, v ktorých vozidlo podlieha dani z MV, keď vozidlo bolo zakupené 15.10.2008 . Rátaju sa ucelené mesiace, teda 2, alebo aj mesiac v ktorom bolo auto zakúpené, teda 3?
Vďaka
Ak sa vozidlo používalo od 15.10.2008, tak aj mesiac, v ktorom bolo kúpené, teda 3...
liba2
22.01.09,11:09
Poprosila by som vas o radu, v minulom roku sme od marca mali prenajate auto a v juli sme ho odkupili, pricom v technickom preukaze k 31.12. bol ako drzitel uvedeny este povodny vlastnik. Neviem vsak, pri vyplnovani DP aky mam uviest vztah k vozidlu?
U vás došlo k administratívnemu nedostatku, v skutočnosti ste boli vlastníkmi vozidla.... zvážte čo uvediete do DP; zákon s s takouto možnosťou neuvažuje.