AMM
22.01.09,12:35
Dakujem! Este by som sa chcela uistit, pri vozidle N1 v trenc. samosp. kraji platia sadzby podla hmotnosti, t.j. 1-2 tony= 4050,- a 2-4 tony= 6100,-?
bobiko
22.01.09,11:42
DP podá za 4 mes. FO, do r. č. 7 uvedie c. Ak sro. používala MV ostatné mesiace v roku , tiež ho uvedie do DP.

Dobre, pod tym pismenom c zrejme myslis - § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,

v tomto bode urcite panuje prilis vela protichodnych nazorov
Ak vozidlo prenajima s.r.o. za odplatu, ma z prenajmu prijem a tym padom ho vyuziva na podnikanie (alebo na cinnosti, z ktorych plynuce prijmy su predmetom dane z prijmov - §84 ods. 1).

Nemala by danove priznanie podavat s.r.o.-cka, a vydavky na dan zahrnut do ceny za prenajom?
zuzana
22.01.09,11:54
Ak vozidlo splňa sadzbu EURO 3* tak tú sumu uvediem na riadku 9 a riadok 8 nechám prázdny?
alušik
22.01.09,12:02
Ak vozidlo splňa sadzbu EURO 3* tak tú sumu uvediem na riadku 9 a riadok 8 nechám prázdny?
Na r.8 uvedieš normálnu sadzbu dane a na r.9 zníženú sadzbu.
atka4
22.01.09,12:08
Ešte sa raz uistim, je to N1 apočet náprav 2 - takže 3 400 zaplatim.
Je to tak správne?
Skontroluj si predchádzajúce roky, ak si platila viac, urob dodatočné DP a preplatok si buď vyžiadaj vrátiť, alebo sa dohodni so správcom dane, že ti prípadný preplatok preúčtujú na DzMV za rok 2008.
Tiež som sa tak pomýlila (DÚ KE I.) a 2 x 500,- sk za 2 roky mi bez problémov (a bez kotroly:)) vrátili.
Lucida
22.01.09,13:34
Ahojte!

Ak podnikateľ pozastavil živnosť napr. k 30.9.2008 ale stále má auto a platí splátky. Platí DzMV až do konca roka alebo len pokým mal auto v majetku FO, pokým bol FO?

ďakujem
Monika Kováčová
22.01.09,13:59
Ahojte!

Ak podnikateľ pozastavil živnosť napr. k 30.9.2008 ale stále má auto a platí splátky. Platí DzMV až do konca roka alebo len pokým mal auto v majetku FO, pokým bol FO?

ďakujem

daň z MV sa viaže na dobu využívania vozidla na podnikateľskú činnosť. T.j. podnikateľ používa vozidlo na podnikanie len počas vykonávania svojej podnikateľskej činnosti.
Lucida
22.01.09,14:10
...a platí to aj v prípade, že ma živnosť iba pozastavenú, nie zrušenú?
Monika Kováčová
22.01.09,14:12
...a platí to aj v prípade, že ma živnosť iba pozastavenú, nie zrušenú?
:cool: vykonáva podnikateľskú činnosť ak má pozastavenú živnosť??? asi nie.
Monika Kováčová
22.01.09,14:16
daň z MV sa viaže na dobu využívania vozidla na podnikateľskú činnosť. T.j. podnikateľ používa vozidlo na podnikanie len počas vykonávania svojej podnikateľskej činnosti.

skúsim inak: Pozri § 84 odst. 1 Zákona č. 582 (http://www.porada.sk/t59613-582-skody.html)/2004 o miestnych daniach a poplatkoch.
KATKA H
22.01.09,14:28
Daň z MV za rok 2008 platim ako SZČO za auto,ktore nie je zaradene v majetku. Okrem toho som spoločník v s.r.o., kde som v r. 2008 mal cestovné náhrady. Ma v tom prípade aj s.r.o. platiť daň z MV za to isté auto. Ďakujem.
Lubica3
22.01.09,15:22
Ako je to pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, ktoré sa v skutočnosti nepreukazujú, ale SZČO samozrejme auto pri podnikaní používa...? Môže byť SZČO za nepodanie priznania k mot.voz. postihnutá? Je možné, že už to bolo niekde rozoberané, ale neviem nájsť k tomu stanovisko. Ďakujem.
M3G
22.01.09,15:39
Viete mi prosím niekto k tomu zaujať stanovisko?

SZČO mala na DÚ nahlásené automobily a platila preddavky, keďže bola predpokladaná daňová povinnosť vyššia ako 20.000,- Sk(vypočítané zo základných neznížených sadzieb). Po podaní daňového priznania som bol "zvozený" za to, že som uviedol znížené sadzby na niektorých automobiloch (t.j. EURO 3 a EURO 4,5) a ničím som to nepodložil.

Mala pravdu?
Andyke
22.01.09,16:08
M3G
22.01.09,17:07
Pekne nám tento rok začína. Ja som si bol istý, že nič nemusím dokladovať, ale niektoré správkyne majú asi svoje zákony. Keby som mal aspoň čas také veci riešiť.
Rozalka
22.01.09,18:32
Už dávno mám podozrenie, že DR SR číta poradu.
Takmer všetky otázky sú zodpovedané:
bui
22.01.09,19:21
Naco som ja citala 50 prispevkov v tejto teme?..potom som z nevladala skocila som na posledny a tu odpoved na vsetko...au ;o)

Chcem sa len uistit..dufam ze nedam navod na urychlenu novelizaciu zakona....uvedene ze zamestnavatel plati dan za auto zamestnanca len v pripade ze ten je jeho drzitelom....moze dat navod aby sa cestovne prikazy vyuctovavali na nejake cudzie auto...ci sa mylim;o)...cize zozen si kopiu technickeho preukazu najakeho kamosa a vyuctuj si cestu podla spotreby tohto auta...

opravte ma prosim a sa mylim
Johanka
22.01.09,19:25
bui
22.01.09,19:37
jeeej parada, dakujem moc...druhy krat budem mudrejsia a pojdem odkonca....:o)
Kristina27
24.01.09,10:04
V r.2007 sa kúpilo úžit.vozidlo, ale sme zistili, že sa zle uviedla v DP 2007 celková hmotnosť vozidla.
Ak v tento rok podám správne DP,t.j. správnu hmotnosť vozidla, zistia, že v minulom roku bola chyba. Mám podať opravné DP za rok 2007 alebo
čakať ........ ?
JAJA11
24.01.09,13:27
Vyhľadávač mi nechce nájsť "zaokrúhlenie", tak sa pýtam :o Ako sa zaokrúhľujú preddavky na daň z MV ?
m.hladka
24.01.09,13:37
Smerom dole na dve desatine miesta.
erika_H
25.01.09,08:54
Dobrý deň,prosím vás,ako je to s daňou z motor.vozidiel v prípade,že pol roka využívala na podnikanie automobil fyz.osoba SZČO a druhého pol roka ho už používal iba zamestnanec spol.s ruč.obmedzením?
Treba,aby daň.priznanie za prvý polrok podala SZČO a zaplatila daň?
spol. s ruč.obmedzením mi je jasná..
na stránke drsr som čítala,že ak SZČO využíva automobil na podnikanie celý rok,zaplatí daň,a za tento automobil sa už daň nebude platiť ak je využívané aj v spoločnosti s ruč.obmedzením na cesty konateľa..
azla
25.01.09,11:34
Dobrý deň,prosím vás,ako je to s daňou z motor.vozidiel v prípade,že pol roka využívala na podnikanie automobil fyz.osoba SZČO a druhého pol roka ho už používal iba zamestnanec spol.s ruč.obmedzením?
Treba,aby daň.priznanie za prvý polrok podala SZČO a zaplatila daň?
spol. s ruč.obmedzením mi je jasná..
na stránke drsr som čítala,že ak SZČO využíva automobil na podnikanie celý rok,zaplatí daň,a za tento automobil sa už daň nebude platiť ak je využívané aj v spoločnosti s ruč.obmedzením na cesty konateľa..

Aká bola oznámovacia povinnosť zo strany SZCO voči DÚ ?

Ak SZCO využívala automobil pol roka, potom podala oznámenie o ukončení používania vozidla, tak platí daň iba za obdobie, za ktoré jej vznikla daňová povinnosť. Keď používala pol roka -, tak DP podáva za 6 mesiacov.
erika_H
25.01.09,15:27
Aká bola oznámovacia povinnosť zo strany SZCO voči DÚ ?

Ak SZCO využívala automobil pol roka, potom podala oznámenie o ukončení používania vozidla, tak platí daň iba za obdobie, za ktoré jej vznikla daňová povinnosť. Keď používala pol roka -, tak DP podáva za 6 mesiacov.

ďakujem Anka:)
slavkavar
25.01.09,15:54
Poradi mi niekto. SZČO začal podnikať 4/2008 auto nema v majetku firmy takže si mal splniť ohlasovaciu povinnosť do 30 dní a teraz podať daňové priznanie aby simohol uplatniť výdavky? Druhá otázka ak si splní ohlasovaciu povinnosť teraz od 01.01.2009 môže si uplatniť vydávky za rok 2009 daň z MV bude platiť až v roku 2010?
m.hladka
25.01.09,16:02
1. Áno
2. Áno
liba2
25.01.09,16:03
Poradi mi niekto. SZČO začal podnikať 4/2008 auto nema v majetku firmy takže si mal splniť ohlasovaciu povinnosť do 30 dní a teraz podať daňové priznanie ÁNO

aby simohol uplatniť výdavky? tie si môže uplatniť aj bez DP a zaplatenia DzMV, ale tento rest by mal neodkladne, teda do 31.1.09 odstrániť.

Druhá otázka ak si splní ohlasovaciu povinnosť teraz od 01.01.2009 - nie teraz ale už od 4/2008

môže si uplatniť vydávky tie môže - viď ako hore
za rok 2009 daň z MV bude platiť až v roku 2010? ÁNO
v texte...
slavkavar
25.01.09,16:08
Takže zhrniem - ak si nesplnil povinnosť do 5/2008 je mu zbytočné teraz podávať daňové. A môže isť na DU s tým že začal používať auto na podnikanie až od 01.01.2009.
Evanka
25.01.09,16:15
Takže zhrniem - ak si nesplnil povinnosť do 5/2008 je mu zbytočné teraz podávať daňové. A môže isť na DU s tým že začal používať auto na podnikanie až od 01.01.2009.
Liba ti to predsa všetko napísala. Pozorne prečítaj ešte raz.
Výdavky na auto uplatniť môžeš, ale zaregistrovanie využívaného auta bude spätné (aj s pokutou).
Ak výdavky na auto nebudeš v 2008 uplatňovať, môžeš ho zaregistrovať na využívanie v podnikaní až v roku 2009.
ekonella
25.01.09,16:18
Ak sa prihlási spiatočne na platenie dane z MV, dostane sakciu 2,000,- SK. Je potrebné zvážiť čo je výhodnejšie. Predpokladám, že by bolo výhodnejšie prihlásiť sa dodatočne na platcu dane z MV.
slavkavar
25.01.09,16:22
čiže až od roku 2009. A na rok 2008 zabudnúť!!!!
Rozalka
25.01.09,16:44
Ak sa prihlási spiatočne na platenie dane z MV, dostane sakciu 2,000,- SK. Je potrebné zvážiť čo je výhodnejšie. Predpokladám, že by bolo výhodnejšie prihlásiť sa dodatočne na platcu dane z MV.
NIE 2000.00 ale len 200,00 SK:

§ 35 zákona 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html)/1991 Z.z.

(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona 8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

Osobitným zákonom je:
8a) Napríklad zákon č. 582 (http://www.porada.sk/t59613-582-skody.html)/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

(To ma naučila Mandula;))
cloe
25.01.09,16:49
NIE 2000.00 ale len 200,00 SK:

§ 35 zákona 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html)/1991 Z.z.

(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona 8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

Osobitným zákonom je:
8a) Napríklad zákon č. 582 (http://www.porada.sk/t59613-582-skody.html)/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

(To ma naučila Mandula;))


Rozdiel v bode a/ a v bode b/ je aj v tom, že kým v prvom prípade je napísané - mu uloží /takže tu je jednoznačne pokuta/, v druhom prípade je - mu môže uložiť /a nemusí/...;)
ekonella
25.01.09,16:53
Náš Dú dáva pokutu najmenej 2000,- SK.
Rozalka
25.01.09,17:05
Aj fyzickej osobe? Treba im ukázať § 35 ods. 7
Milen
25.01.09,17:45
Mne povedala naša správkyňa že je na nich, že v týchto prípadoch môžu a nemusia dať pokutu, je to na rozhodnutí správcu.
katjab
25.01.09,20:10
Poradí mi niekto?
V s.r.o. zametnávateľ neoznámil na daňový úrad, že zamestnanec svoj vlastný automobil používa na služobné účely, už od 01.01.2008.
Alebo takúto povinnosť ani nemal oznámiť, len ak ide o firemné vozidlo?
Jednoducho teraz prizná v DPzMV a hotovo, alebo z toho bude pokuta?
Evanka
25.01.09,20:20
Poradí mi niekto?
V s.r.o. zametnávateľ neoznámil na daňový úrad, že zamestnanec svoj vlastný automobil používa na služobné účely, už od 01.01.2008.
Alebo takúto povinnosť ani nemal oznámiť, len ak ide o firemné vozidlo?
Jednoducho teraz prizná v DPzMV a hotovo, alebo z toho bude pokuta?
Nemal povinnosť oznamovať ......
katjab
25.01.09,20:25
Ďakujem Evanka, ale aj v tom, prípade, ked zametnávateľ platil zamestnancovi cestovné spolu s náhradou?
Evanka
25.01.09,20:30
Ďakujem Evanka, ale aj v tom, prípade, ked zametnávateľ platil zamestnancovi cestovné spolu s náhradou?
aj v tom prípade :)
katjab
25.01.09,20:34
Supeer! Ďakujem, už teraz aspoň sa vyspím!
Kristina27
26.01.09,06:13
Môže DÚ vyrubiť penále pri podaní dodatočné DP z MV 2007 z toho rozdielu, o ktorý zaplatil daňovník v r. 2007 menej?
Misicka21
26.01.09,09:27
Ako sa vypočíta daň z prípojného vozidla?? náves a tandem
vypisujem ho na nete a tam mám ponuku len úžitkové a autobusy?? vyberiem si z toho??
Jajina
26.01.09,12:35
Nové sadzby na rok 2009 sú uvedené už v EUR.

Do priznania sa do riadku č.52 - predpokladaná daň na rok 2009 uvedie suma v EUR alebo sa má prepočítať na Sk, keď celé priznanie je rátané v Sk ?
KvetkaK
26.01.09,12:38
Nové sadzby na rok 2009 sú uvedené už v EUR.

Do priznania sa do riadku č.52 - predpokladaná daň na rok 2009 uvedie suma v EUR alebo sa má prepočítať na Sk, keď celé priznanie je rátané v Sk ?
Jedine r. 52 sa vypisuje v EUR.
Andrea S
26.01.09,13:42
ahojte, a co poviete na toto:
zamestnanec bol na sluzobnej ceste pri ktorej pouzil svoje sukromne vozidlo, ktoreho je aj drzitelom - takze sme povinny zaplatit pomernu cast za jeden mesiac.
Lenze, zamestnanec bol na sluzobnej ceste 31.10.2008 - vznika nam povinnost za oktober alebo az za november ? Ked sa riadim podla §89 ods. 1 - danova povinnost vznika nasledujucim dnom po dni pouzitia vozidla na podnikanie, znamenalo by to ze danova povinnost nam vznikne za november ?

dakujem za radu
katkap17
26.01.09,14:13
Ahojte chcela by som sa spýtať môžem odovzdať daňové pr. z mot. voz. aj vytlačené v čiernom ? a čo treba priložiť k tomu? Dostanem nejaké potvrdenie o tom že som podala DPzMV? podávam prvý krát aby niečo nechýbalo. To potvrdenie k DP ostane mne alebo ako je to ? Ďakujem
JAJA11
26.01.09,14:14
Nové sadzby na rok 2009 sú uvedené už v EUR.

Do priznania sa do riadku č.52 - predpokladaná daň na rok 2009 uvedie suma v EUR alebo sa má prepočítať na Sk, keď celé priznanie je rátané v Sk ?

Práve som sa vrátila z DÚ a musím to opraviť na EURá :)
JAJA11
26.01.09,14:17
Ahojte chcela by som sa spýtať môžem odovzdať daňové pr. z mot. voz. aj vytlačené v čiernom ? a čo treba priložiť k tomu? Dostanem nejaké potvrdenie o tom že som podala DPzMV? podávam prvý krát aby niečo nechýbalo. To potvrdenie k DP ostane mne alebo ako je to ? Ďakujem

Áno, platí aj čiernobiele tlačivo, k tlačivu DzMV je také isté potvrdenie ako je aj k iným daniam, treba si ho stiahnuť. :)
azla
26.01.09,14:25
ahojte, a co poviete na toto:
zamestnanec bol na sluzobnej ceste pri ktorej pouzil svoje sukromne vozidlo, ktoreho je aj drzitelom - takze sme povinny zaplatit pomernu cast za jeden mesiac.
Lenze, zamestnanec bol na sluzobnej ceste 31.10.2008 - vznika nam povinnost za oktober alebo az za november ? Ked sa riadim podla §89 ods. 1 - danova povinnost vznika nasledujucim dnom po dni pouzitia vozidla na podnikanie, znamenalo by to ze danova povinnost nam vznikne za november ?

dakujem za radu
Podobný príklad je na stránke drsr.:

Otázka:
Daňovník začal používať motorové vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Započíta sa do počtu mesiacov používania motorového vozidla pri výpočte dane z motorových vozidiel aj mesiac október 2008 ?

Odpoveď:

Podľa § 89 zákona o miestnych daniach daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak a zaniká posledným dňom
mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie. Pokiaľ daňovník použije vozidlo na podnikanie v posledný deň v mesiaci napr. 31.10.2008, v nadväznosti na vznik daňovej povinnosti, ktorá vznikne 1.11.2008, mesiac október sa v uvedenom prípade nezapočítava do výpočtu pomernej časti dane, nakoľko v uvedenom mesiaci vozidlu nevznikla daňová povinnosť.

Tu chceli ukázať, že mesiac október sa neberie do počtu mesiacov.


Druhý príklad:
Otázka:
Je daňovníkom dane z motorových vozidiel zamestnávateľ, ktorý vyplatil zamestnancovi náhradu za používanie súkromného motorového vozidla na služobné účely iba jedenkrát v roku 2008?
Odpoveď:
Aj keď sa vozidlo zamestnanca použije na služobnú cestu jedenkrát v mesiaci, do výpočtu pomernej časti dane sa započíta celý mesiac bez ohľadu na to, že sa vozidlo použilo len jedenkrát v mesiaci. Na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel / § 85 od. 2 písm. a)/ sa pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu roka 2008 nevzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
Daňovú povinnosť za rok 2008 zamestnávateľ ako daňovník /§ 85 ods. 2 písm. a)/ oznámi až podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel v lehote do 2. februára 2009. V uvedenej lehote aj zaplatí daň z motorových vozidiel resp. pomernú časť dane.


Natíska sa však otázka, platí sa daň, ak auto bolo použité iba 31.10.2008 ?


Ak by sme išli podľa § 85
Daňová povinnosť vzniká 1.11.2008 (nasledujúci deň, po použití vozidla)
Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca v ktorom bolo použité na podnikanie. Mne to vychádza 31.10.2008. (Daňová povinnosť zanikla skôr ako vznikla ? Čiže neplatíme nič ?)


Ak by sme išli podľa § 91- Preddavky na daň a platenie dane
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
Podľa tohto by sa malo platiť za 1 mesiac.

... budem sledovať ďalšie názory
erika_H
26.01.09,14:54
Ahojte,prosím Vás,na potvrdenie o podaní daň.priznania k dani z motorových vozidiel-píšete sumu v Sk alebo v EUR?
teda mám na mysli úhrada dane za všetky vozidlá, suma k úhrade (no v mojom prípade je to rovnaká suma..)
ďakujem
katkap17
26.01.09,15:00
To potvrdenie ostáva mne?
Anja111
26.01.09,15:02
Ahojte,prosím Vás,na potvrdenie o podaní daň.priznania k dani z motorových vozidiel-píšete sumu v Sk alebo v EUR?
teda mám na mysli úhrada dane za všetky vozidlá, suma k úhrade (no v mojom prípade je to rovnaká suma..)
ďakujem
V Sk.
Anja111
26.01.09,15:03
To potvrdenie ostáva mne?
DU potvrdí prijatie DP a ty ho založíš, aby si mala doklad o odovzdaní.
andreaS
26.01.09,15:06
Tak som precitala prispevky od 77 strane a nenasla som odpoved na moj problem...


1. firma prevzala leasing z inej firmy, ako majitelia su v papieroch uvedeny od 09/2008 ale auto pouzivali uz od 04/2008 - platia za toto auto dan za 9 mesiacov?

2. firma vlastni prives, aku sadzbu pouzit? Pouzit iba zakladnu sadbzu (podla celkovej hmotnosti) alebo znizenu podla EURO normy pre auto, s kt. jazdi? osobne ma to taha iba k tej zakladnej sadzbe...
Andrea S
26.01.09,15:10
Podobný príklad je na stránke drsr.:

Otázka:
Daňovník začal používať motorové vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Započíta sa do počtu mesiacov používania motorového vozidla pri výpočte dane z motorových vozidiel aj mesiac október 2008 ?

Odpoveď:

Podľa § 89 zákona o miestnych daniach daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak a zaniká posledným dňom
mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie. Pokiaľ daňovník použije vozidlo na podnikanie v posledný deň v mesiaci napr. 31.10.2008, v nadväznosti na vznik daňovej povinnosti, ktorá vznikne 1.11.2008, mesiac október sa v uvedenom prípade nezapočítava do výpočtu pomernej časti dane, nakoľko v uvedenom mesiaci vozidlu nevznikla daňová povinnosť.

Tu chceli ukázať, že mesiac október sa neberie do počtu mesiacov.


Druhý príklad:
Otázka:
Je daňovníkom dane z motorových vozidiel zamestnávateľ, ktorý vyplatil zamestnancovi náhradu za používanie súkromného motorového vozidla na služobné účely iba jedenkrát v roku 2008?
Odpoveď:
Aj keď sa vozidlo zamestnanca použije na služobnú cestu jedenkrát v mesiaci, do výpočtu pomernej časti dane sa započíta celý mesiac bez ohľadu na to, že sa vozidlo použilo len jedenkrát v mesiaci. Na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel / § 85 od. 2 písm. a)/ sa pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu roka 2008 nevzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
Daňovú povinnosť za rok 2008 zamestnávateľ ako daňovník /§ 85 ods. 2 písm. a)/ oznámi až podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel v lehote do 2. februára 2009. V uvedenej lehote aj zaplatí daň z motorových vozidiel resp. pomernú časť dane.


Natíska sa však otázka, platí sa daň, ak auto bolo použité iba 31.10.2008 ?


Ak by sme išli podľa § 85
Daňová povinnosť vzniká 1.11.2008 (nasledujúci deň, po použití vozidla)
Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca v ktorom bolo použité na podnikanie. Mne to vychádza 31.10.2008. (Daňová povinnosť zanikla skôr ako vznikla ? Čiže neplatíme nič ?)


Ak by sme išli podľa § 91- Preddavky na daň a platenie dane
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
Podľa tohto by sa malo platiť za 1 mesiac.

... budem sledovať ďalšie názory

ano to mi je jasne, ze by sa malo platit za 1 mesiac, ale neviem za ktory za oktober alebo za november ???
Konkretne totiz dany zamestnanec bol na takejto sluzobnej ceste 6.10 aj 31.10 - teda v jednom mesiaci a dan by sa mala platit za jeden mesiac...
ak sa vsak budem riadit tym, ze danova povinnost vznika nasledujucim dnom po dni kedy sa auto pouzilo na podnikanie - vznikla by mi danova povinnost v novembri a museli by sme teda platit dan za oktober aj november - a toto teda neviem, ako mam posudit - ci nam vznikla danova povinnost v oktobri (teda v mesiaci kedy bolo auto pouzite pri sluzobnej ceste) alebo v novembri

dufam, ze to je zrozumitelne

dakujem
erika_H
26.01.09,15:20
V Sk.

aj ja som si myslela že v Sk,ale kolegyňa telefonovala na daň.urad a povedali jej,že v EUR.. ale možno sa pomylili:confused:
neboli ste už niekto odovzdať daň.priznanie a ako ste postupovali na tom potvrdeni o odovzdani DP?
Leby my vyplňame tieto priznania pre klientov a bolo by trošku blbe,keby to museli na DU po nas opravovať:(
andreaS
26.01.09,15:24
ja som niesla dve priznania.. jedno moje (kde som uviedla vysku platby ale aj menu.. radsej) a druhe bolo inej uctovnicky a ona mala uvedene tiez iba v SKK ale menu nemala uvedenu... a vzali mi obe a nemali k tomu ziadne pripomienky
Monika C.
26.01.09,16:02
Pekný večer poradáci viete mi poradiť ohľadom oznamovacej povinnosti či rozmýšlam správne : SZČO predtým čiže v roku 2007 podával DP 40 % paušál auto nemal prihlásené nepoužíval v podnikaní. V roku 2008 prechádza na normálne účtovníctvo a chce tam dať aj auto. Prihlásiť na DÚ neprihlásil podľa mňa mal. Čo mi poradíte čo by mohol uplatniť ohľadom auta. Auto je jeho ale pravdaže nemá v majetku.
Dav
26.01.09,16:18
Pekný večer poradáci viete mi poradiť ohľadom oznamovacej povinnosti či rozmýšlam správne : SZČO predtým čiže v roku 2007 podával DP 40 % paušál auto nemal prihlásené nepoužíval v podnikaní. V roku 2008 prechádza na normálne účtovníctvo a chce tam dať aj auto. Prihlásiť na DÚ neprihlásil podľa mňa mal. Čo mi poradíte čo by mohol uplatniť ohľadom auta. Auto je jeho ale pravdaže nemá v majetku.
Mal auto prihlásiť. Ak dá do účtovníctva PHM a paušál, tak má zaplatiť cestnú daň, a podať daňové priznanie. Za nesplnenie povinnosti oznámiť používanie vozidla bude pokuta. Obvykle bola 2000,- Sk,(66,39€) ale či ju správca dane len vydelí, alebo bude udeľovať vyššie pokuty, zistíš, len keď príde výmer .
Asi budeš musieť prepočítať, či sa mu oplatí riskovať pokutu, alebo vozidlo nedať do účtovníctva a v tomto roku ho nahlásiť včas.
andreaS
26.01.09,16:23
Tak som precitala prispevky od 77 strane a nenasla som odpoved na moj problem...


1. firma prevzala leasing z inej firmy, ako majitelia su v papieroch uvedeny od 09/2008 ale auto pouzivali uz od 04/2008 - platia za toto auto dan za 9 mesiacov?

2. firma vlastni prives, aku sadzbu pouzit? Pouzit iba zakladnu sadbzu (podla celkovej hmotnosti) alebo znizenu podla EURO normy pre auto, s kt. jazdi? osobne ma to taha iba k tej zakladnej sadzbe...


..... posuvam... vie niekto poradit?
Dav
26.01.09,16:31
2.Príves Náves- sadzba o stupeň nižšia, ako vychádza podľa celkovej hmotnosti.
1. kedy oznámili DÚ, že vozidlo používajú 4/08, alebo 9/08 ?
andreaS
26.01.09,16:34
obavam sa, ze to ani neoznamovali...

k tomu privesu najdem pokec v zakone? o co sa mozem opriet?
Dav
26.01.09,16:40
obavam sa, ze to ani neoznamovali... A predchádzajúci majiteľ platil daň z MV dokedy?

k tomu privesu najdem pokec v zakone? o co sa mozem opriet?
V texte .
Skús si vyplniť DP na stránke DRSR - tam pri vypĺňaní priamo naskočí tabuľka. A pohľadám a doplním link ťahače a prívesy, návesy.
Dopĺňam http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/podavanie_danovych_priznani/data/2008/vzn_bb.pdf
a http://www.drsr.sk/wps/portal
Adula
26.01.09,16:47
Čo myslíte v zákone? Sadzba nižsia k prívesu?Neviem, kde to teraz je, ale bola tu odpoved nato, že najskôr poslali , z DU, že na prívesy sa nevzťahuje a o jeden den neskôr, že na prívesy sa vzťahuje nižšie sadzby. Ja som bola tiež taká "šikovná", že som najskôr poslala DP, prívesy nižšie sadzby, potom po prečítani som poslala opravné, s uvedením najvyš.sadzieb, a teraz ked som zase čítala to, tak idem posielať, ako pôvodne.
andreaS
26.01.09,16:54
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/podavanie_danovych_priznani/data/2008/vzn_za.pdf - pre mna plati toto.... VII cast odsek 2 ... ale tam je spomenuty len tahac a naves... ale ja mam prives... v podstate ten prives taha vzdy len jedno z vozidiel tej firmy...

adula: a nemas link na to, kde to bolo spomenute?
Adula
26.01.09,17:03
Je to téma - Dan z MV - limity EURO 1,2,3, je to pri dan z motorových vozidiel. Neviem ako sa dáva link, aby ťa priamo na to dal. je to najskôr na str. 4, a potom 5.
andreaS
26.01.09,17:08
idem pozriet
liba2
26.01.09,17:08
Je to téma - Dan z MV - limity EURO 1,2,3, je to pri dan z motorových vozidiel. Neviem ako sa dáva link, aby ťa priamo na to dal. je to najskôr na str. 4, a potom 5.
Tu je tá téma, skús pohľadať :)

http://www.porada.sk/t87687-p4-dan-z-mv-limity-euro-1-2-3-a.html
andreaS
26.01.09,17:18
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/oznamdzmv.pdf - vyjadrenie DRSR k znizeniu sadzieb k dani z MV ...

ale aj tak z toho nie som mudra...

nikde som este nenasla, ze mozem dat nizsiu sadzbu ako mi vychadza podla hmotnosti na auto kt. taha prives a prives.... pripadne aspon moznost dat sadzbu nizsiu aspon na prives...
erika_H
26.01.09,17:21
ja som niesla dve priznania.. jedno moje (kde som uviedla vysku platby ale aj menu.. radsej) a druhe bolo inej uctovnicky a ona mala uvedene tiez iba v SKK ale menu nemala uvedenu... a vzali mi obe a nemali k tomu ziadne pripomienky

hm.. tak to uvediem asi v EUR a napisem EUR.. teda ked nam tak povedali na danovom..:confused: asi.. je v tom nejaky gulas
Dav
26.01.09,17:23
Pozor, jedno zníženie sadzby dane je na vozidlá, spĺňajúce Euro3 a Euro 5 podľa roku výroby vozidla . Zaradenie ťahača N a prípojného vozidla O do sadzby o stupeň nižšej, ako patria podľa hmotnosti samostatne, je ďalšie(iné) zníženie.
andreaS
26.01.09,17:25
Dav: no a v tom druhom nemam jasno... tie euro normy su v pohode... ale ten problem auto a prives (nie naves)...
Monika C.
26.01.09,17:26
Mal auto prihlásiť. Ak dá do účtovníctva PHM a paušál, tak má zaplatiť cestnú daň, a podať daňové priznanie. Za nesplnenie povinnosti oznámiť používanie vozidla bude pokuta. Obvykle bola 2000,- Sk,(66,39€) ale či ju správca dane len vydelí, alebo bude udeľovať vyššie pokuty, zistíš, len keď príde výmer .
Asi budeš musieť prepočítať, či sa mu oplatí riskovať pokutu, alebo vozidlo nedať do účtovníctva a v tomto roku ho nahlásiť včas.


Ďakujem Olinka za odpoveď len bod Ti neviem prideliť nakoľko mi vypísalo, že za 24 hodín som pridelila dosť bodov. Sorry ale nezabudnem na Teba zajtra. Prajem príjemný večer.
Dav
26.01.09,17:27
hm.. tak to uvediem asi v EUR a napisem EUR.. teda ked nam tak povedali na danovom..:confused: asi.. je v tom nejaky gulas
V Sk - okrem riadku 52 , ten je v EUR, pozri link http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/dzmv2009.pdf
erika_H
26.01.09,17:49
+Dakujem.Prosím Vás,neviete mi pradiť,keď daňovník patrí na DÚ Piešťany,podľa akých sadzieb VUC ma platiť daň?Žeby VUC Trnava..?Neviem ako sa to rozlišuje:(
Dav
26.01.09,17:52
Dav: no a v tom druhom nemam jasno... tie euro normy su v pohode... ale ten problem auto a prives (nie naves)...
http://www.porada.sk/581500-post38.html
Prečítaj si prílohu v príspevku
andreaS
26.01.09,18:12
dav: mas na mysli §88 ods. 2 pism. c? ak ano, tak tam je stale spomenuty len tahac a naves... lenze ja mam normalne auto plus prives... auto odvezie aj samostatne naklad... prives sa pripoji ked treba odviest viac... a bolo mi povedane, ze prives mozu pouzit len s jednym zo svojich vozidiel, so ziadnym inym...
Dav
26.01.09,18:16
dav: mas na mysli §88 ods. 2 pism. c? ak ano, tak tam je stale spomenuty len tahac a naves... lenze ja mam normalne auto plus prives... auto odvezie aj samostatne naklad... prives sa pripoji ked treba odviest viac... a bolo mi povedane, ze prives mozu pouzit len s jednym zo svojich vozidiel, so ziadnym inym...
Toto :
§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).
andreaS
26.01.09,18:23
dav: asi som natvrdla... :confused: je mi jasne ze to ide do danoveho priznania.. preprava sa uskutocnuje ako v SR tak aj mimo SR ... len stale ma matie tahac s navesom vs. auto s privesom (a v nasom pripade len jedine auto a ten prives, ku ziadnemu inemu ten prives nie je mozne zapojit) ...

a podla vyjadrenia DRSR Trencin mozem uplatnit znizenu sadzbu podla euro noriem... v tom mam jasno...

len to nestastne zaradenie do sadzieb nizsich ako vychadza ... napr. prives ma celkovu hmotnost 3,5t tak vychadza medzi 2-4 ... ale neviem, ci mozem pouzit znizenie o kategoriu nizsie ako by to bolo pri tahaci s navesom... t. j. do 1-2t

a pokial ide o ten moj pripad za ake obdobie platit dan, tak sam danovnik sa rozhodol zaplatit od 4/08 a nie az od 09/08 kedy je zapisany v technicaku... to uz mam vyriesene...
Anja111
26.01.09,18:27
dav: asi som natvrdla... :confused: je mi jasne ze to ide do danoveho priznania.. preprava sa uskutocnuje ako v SR tak aj mimo SR ... len stale ma matie tahac s navesom vs. auto s privesom (a v nasom pripade len jedine auto a ten prives, ku ziadnemu inemu ten prives nie je mozne zapojit) ...

a podla vyjadrenia DRSR Trencin mozem uplatnit znizenu sadzbu podla euro noriem... v tom mam jasno...

len to nestastne zaradenie do sadzieb nizsich ako vychadza ... napr. prives ma celkovu hmotnost 3,5t tak vychadza medzi 2-4 ... ale neviem, ci mozem pouzit znizenie o kategoriu nizsie ako by to bolo pri tahaci s navesom... t. j. do 1-2t

a pokial ide o ten moj pripad za ake obdobie platit dan, tak sam danovnik sa rozhodol zaplatit od 4/08 a nie az od 09/08 kedy je zapisany v technicaku... to uz mam vyriesene...
Zníženie dane pre jazdnú súpravu, teda ťahač a náves, sa netýka prívesov.
Reročka
27.01.09,10:14
Ked DP k DzMV podavam postou, je tam asi rozhodujuci datum peciatky, nie datum dorucenia, vsak? Napr.podam DP postou 30.1.2009, zaroven v tento den dan aj zaplatim, ale pride to na DU napr. 4.2.2009, je to v poriadku?
A rozhodujuci je v takomto pripade aj kedy im prisli peniaze na ucet? Tie tiez do 2.2.2009?

A este ked to podavam postou, davam DP+potvrdenie o podani? Toto potvrdenie mi poslu naspat z DUm ak bolo DP vyplnene v poriadku?
Co ak bude vyplnene zle? Vtedy treba podat opravne DP?

dakujem za odpoved
Reročka
27.01.09,14:51
Este sa chcem opytat k vyplnaniu DP, konkretne k riadku 50.
Je to vlastne dan na uhradu. V pouceni k vyplnaniu DP sa uvadza, ze riadky 49-51 sa vyplnanu v pripade, ak danovnik platil preddavky na dan podla § 91 a riadok 50 sa v takomto pripade vyplna v pripade klad.rozdielu medzi celkovou danou za vsetky vozidla (r.48) a zaplatennymi preddavkami na dan (r.49).
Zaroven sa vsak aj pise ze dan na uhradu danovnik prepocita z r.50 konverz.kurzom a zaokruhli.

Ako je to teda s tym r.50? Vyplna sa ozaj iba pri plateni kladnych preddavkov, ak vznikli?

Prosim poradte. Vdaka
ekonella
27.01.09,15:41
Prosím o potvrdenie,vyvrátenie názoru:
Cestné motorové vozidlo zamestnávateľa je aj vozidlo SZČO v osobnom vlastníctve FO nezaradené v majetku SZČO. Zamestnanec SZČO používa MV nezaradené do majetku SZČO a
presviedča ma, že nemusí zaplatiť daň z MV. Ja tvrdím že musí.
ĎAKUJEM!
mysimis
27.01.09,15:54
Elenka, neviem či to dobre chápem - SZČO má auto nezaradené do majetku a ako SZČO ho využíva aj na podnikanie a zároveň ho používa aj ako zamestnanec na služobné cesty v inej firme?
liba2
27.01.09,16:11
Ked DP k DzMV podavam postou, je tam asi rozhodujuci datum peciatky, poštovej - áno

nie datum dorucenia, vsak? Napr.podam DP postou 30.1.2009, zaroven v tento den dan aj zaplatim, ale pride to na DU napr. 4.2.2009, nezáleží na tom, kedy peniaze budú pripísané na účet DÚ, ale kedy budú odpísané z tvojho účtu, resp. dátum poštovej pečiatky pri hotov. úhrade.

je to v poriadku? A rozhodujuci je v takomto pripade aj kedy im prisli peniaze na ucet? Tie tiez do 2.2.2009?

A este ked to podavam postou, davam DP+potvrdenie o podani? Toto potvrdenie mi poslu naspat z DU ak bolo DP vyplnene v poriadku? na toto neviem odpovedať, nikdy neprikladám potvrdenia o podaní.... nemyslím si, že správkyňa dane bude mať čas sa tým zaoberať....

Co ak bude vyplnene zle? Vtedy treba podat opravne dodatočné DP? Ak nebude v poriadku suma, napr. ak nejde o ročnú sadzbu ale bol nutný výpočet a ten nebol urobený korektne, čo bude mať dopad aj na sumu na úhradu, tak správca dane zvykne vyzvať daňovníka na opravu... - no rozhodne záleží na tom, o aký druh nedostatku pôjde (formálne nedostatky zrejme ani neoznamujú).
Keď ty zistíš chybu, môžeš podať dodatočné DP.

dakujem za odpoved . :) :) .
ekonella
27.01.09,16:57
Miška ,ako SZČO ho nepoužíva na podnikanie, ale jeho zamestnanec si účtuje cestovné náhrady. Jedná sa o AVIU, ktorá nie je napísaná na firmu ani sa nepoužívala na podnikanie.
evina
27.01.09,17:03
Prosím o potvrdenie,vyvrátenie názoru:
Cestné motorové vozidlo zamestnávateľa je aj vozidlo SZČO v osobnom vlastníctve FO nezaradené v majetku SZČO. Zamestnanec SZČO používa MV nezaradené do majetku SZČO a
presviedča ma, že nemusí zaplatiť daň z MV. Ja tvrdím že musí.
ĎAKUJEM!

Píšeš zamestnanec SZČO. Mám chápať, že je zamestnanec a popri zamestnaní podniká alebo u toho zamestnávateľa je na zmluvu ako SZČO?
evina
27.01.09,17:05
Píšeš zamestnanec SZČO. Mám chápať, že je zamestnanec a popri zamestnaní podniká alebo u toho zamestnávateľa je na zmluvu ako SZČO?

Som si nevšimla, že sa už pýtali:D
ekonella
27.01.09,17:10
Jedná sa o zamestnanca, ktorý je zamestnaný u SZČO na základe dohody o prac.činnosti, v zmluve je uvedené že mu budú preplácané cestovné náhrady. Tento zamestnanec si účtoval cestovné náhrady na vozidlo, ktoré SZČO nemá zaradené do majeku firmy, ale v TP je uvedený ako držiteľ vozidla.
mysimis
27.01.09,17:11
Miška ,ako SZČO ho nepoužíva na podnikanie, ale jeho zamestnanec si účtuje cestovné náhrady. Jedná sa o AVIU, ktorá nie je napísaná na firmu ani sa nepoužívala na podnikanie.

Elenka asi si sedím na vedení.....na koho je teda napísané to auto? na SZČO???
mysimis
27.01.09,17:12
Jedná sa o zamestnanca, ktorý je zamestnaný u SZČO na základe dohody o prac.činnosti, v zmluve je uvedené že mu budú preplácané cestovné náhrady. Tento zamestnanec si účtoval cestovné náhrady na vozidlo, ktoré SZČO nemá zaradené do majeku firmy, ale v TP je uvedený ako držiteľ vozidla.

Už som to pochopila. Je potrebné zaplatiť daň z motorových vozidiel a to preto, že je v TP zapísaný ako držiteľ SZČO. Keby tam bol zapísaný zamestnanec tak by daň platiť nemusel.
evina
27.01.09,17:13
Jedná sa o zamestnanca, ktorý je zamestnaný u SZČO na základe dohody o prac.činnosti, v zmluve je uvedené že mu budú preplácané cestovné náhrady. Tento zamestnanec si účtoval cestovné náhrady na vozidlo, ktoré SZČO nemá zaradené do majeku firmy, ale v TP je uvedený ako držiteľ vozidla.

Pozri príspevok 6 a myslím, že to je správne
http://www.porada.sk/t91795-pouzivanie-sukromneho-auta-v-podnikani.html
ekonella
27.01.09,17:25
Ja som tú otázku dala asi nejasne. Ďakujem a polepším sa
dule
27.01.09,18:57
Ahojte poráďáci, je tu toho veľa o dani z MV, neviem kde skôr čítať. Viem toľko, že keď sa používa na podnikanie súkromné MV, do nákladov sa dávajú paušálne náhrady. Ak sa jedná o MV v majetku firmy idú do nákladov PHM,opravy a údržba. Zaujímalo by ma či za firemné auto sa pokladá len také, ktoré je u policajtov prihlásené na firmu...teda má v tech. preukaze IČO firmy. Klient ma požiadal prihlásiť auto na daň z MV, chce si dávať do nákladov bločky o nákupe PHM ale v tech. preukaze auta nemá svoje IČO ale svoj dátum narodenia. Dakujem za odpoveď
Muška
27.01.09,19:29
Klient ma požiadal prihlásiť auto na daň z MV, chce si dávať do nákladov bločky o nákupe PHM ale v tech. preukaze auta nemá svoje IČO ale svoj dátum narodenia. Dakujem za odpoveď

klikni http://www.porada.sk/685988-post170.html
Reročka
28.01.09,08:19
. :) :) .

Ahoj Libi,

dakujem za odpoved. Este ma predsa len nieco napadlo, co v takom pripade ak ta predpokladana dan, riadok 52, ktory sa ma uvadzat v eurach za nasleduj.zdanovacie obdobie nebude ta rocna sadzba? Ja som do toho riadku uviedla rocnu sadzbu podla VUC prislus.mestu na rok 2009, ale ako mozem vediet, kolkokrat pouzijem auto pocas roka? Nemusim ho pouzit plnych 12 mesiacov (nakolko je to sukr.auto a pouzivam ho na sluzobne ucely), co v takom pripade?

dakujem
Anja111
28.01.09,08:33
Ahoj Libi,

dakujem za odpoved. Este ma predsa len nieco napadlo, co v takom pripade ak ta predpokladana dan, riadok 52, ktory sa ma uvadzat v eurach za nasleduj.zdanovacie obdobie nebude ta rocna sadzba? Ja som do toho riadku uviedla rocnu sadzbu podla VUC prislus.mestu na rok 2009, ale ako mozem vediet, kolkokrat pouzijem auto pocas roka? Nemusim ho pouzit plnych 12 mesiacov (nakolko je to sukr.auto a pouzivam ho na sluzobne ucely), co v takom pripade?

dakujem
Uviedla si predpokladanú daň, ktorá sa upresní v DPzMV za rok 2009...
mojik
28.01.09,08:38
prosím vás tam je písané :zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla. ale čo s tým keď zamestanec používa vozidlo manželky, teda rodinného príslušníka na pracovné cesty, potom nemá platiť daň z MV
Reročka
28.01.09,08:39
Uviedla si predpokladanú daň, ktorá sa upresní v DPzMV za rok 2009...

Aha, takze je to v podstate ok, tak dakujem :)
azla
28.01.09,09:12
prosím vás tam je písané :zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla. ale čo s tým keď zamestanec používa vozidlo manželky, teda rodinného príslušníka na pracovné cesty, potom nemá platiť daň z MV

Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla (okrem vozidla zamestnávateľa) a v dokladoch je ako držiteľ napísaný ktokoľvek iný ako zamestnanec - daň z MV sa neplatí.
Reročka
28.01.09,09:19
Este sa chcem opytat k vyplnaniu DP, konkretne k riadku 50.
Je to vlastne dan na uhradu. V pouceni k vyplnaniu DP sa uvadza, ze riadky 49-51 sa vyplnanu v pripade, ak danovnik platil preddavky na dan podla § 91 a riadok 50 sa v takomto pripade vyplna v pripade klad.rozdielu medzi celkovou danou za vsetky vozidla (r.48) a zaplatennymi preddavkami na dan (r.49).
Zaroven sa vsak aj pise ze dan na uhradu danovnik prepocita z r.50 konverz.kurzom a zaokruhli.

Ako je to teda s tym r.50? Vyplna sa ozaj iba pri plateni kladnych preddavkov, ak vznikli?

Prosim poradte. Vdaka

Viete sa mi k tomuto prosim niekto vyjadrit?

A este na strane 3, riadok 02 - Znacka: staci, ak uvediem iba znacku vozidla napr.TOYOTA? lebo v TP je dalej pod znackou aj obchodny nazov napr. AVENSIS P22 M M03. Znacka v TP je vyslovene napisane iba TOYOTA. Co mam teda spravne uviest?

dakujem
Ingrid Ondruskova
28.01.09,09:32
čumím jak blbec...to fakt daň za obyčajný prívesný vozík/majetok firmy/ činí 2.420,-Sk? veď sa to vôbec neoplatí...
Gabriela Foldesiová
28.01.09,13:26
prosim o radu v januari 2008 sme zaplatili dan z MV ako každý rok aj ked bola len 7220 sk čiže naraz bez preddavkov to sme teda nemali a mali sme ju uhradit az teraz ked podavam DP?
Tweety
28.01.09,13:30
prosim o radu v januari 2008 sme zaplatili dan z MV ako každý rok aj ked bola len 7220 sk čiže naraz bez preddavkov to sme teda nemali a mali sme ju uhradit az teraz ked podavam DP?
Povinnosťou je podať DP a daň zaplatiť do konca januára 2009, resp. 2.2.09 ale, ak ste tak urobili minulého roku, nie je problém.
liba2
28.01.09,13:38
prosim o radu v januari 2008 sme zaplatili dan z MV ako každý rok aj ked bola len 7220 sk čiže naraz bez preddavkov to sme teda nemali a mali sme ju uhradit az teraz ked podavam DP?áno, zákon zmenil spôsob priznávania dane a platenia tejto dane.
Považujte to za preddavok na daň.
erika_H
28.01.09,17:54
Dobrý večer prajem,chcem Vás poprosiť o pomoc:
Keď bolo v r.2008 auto prepísané na daňovníka 15.6.2008,ale začal ho používať v podnikaní až od 1.júla 2008,mal ho na daňový úrad prihlásiť do 30 dní od 15.6 alebo od 1.7?
a teraz ma hlavne zaujíma daň z motor.vozidiel-teda ci ju má daňovník zaplatiť aj za jún,keď automobil používal až od júla? (aj keď bol teda už automobli prepísaný v júni,ale na podnikanie sa začal používať až v júli)
jedná sa o súkromný automobil SZČO
ďakujem moc
mandula
28.01.09,19:00
Dobrý večer prajem,chcem Vás poprosiť o pomoc:
Keď bolo v r.2008 auto prepísané na daňovníka 15.6.2008,ale začal ho používať v podnikaní až od 1.júla 2008,mal ho na daňový úrad prihlásiť do 30 dní od 15.6 alebo od 1.7?
a teraz ma hlavne zaujíma daň z motor.vozidiel-teda ci ju má daňovník zaplatiť aj za jún,keď automobil používal až od júla? (aj keď bol teda už automobli prepísaný v júni,ale na podnikanie sa začal používať až v júli)
jedná sa o súkromný automobil SZČO
ďakujem moc

prihlásiť ho bolo treba do 30 dní od 1.7.
daň treba zaplatiť za júl až december.
z hľadiska zákona je smerodajné to, kedy začal vozidlo používať na podnikanie, a nie to že kedy bolo prepísané.
antiny
29.01.09,07:33
prosím súrne o váš názor
v riadku 13 oddielu III. daň z motoroveho vozidla
vychádza mi suma 5974,9998 presne
v tlačive sú dva desatinné miesta
napísať tak 5974,99 alebo 5975,00 ?
netúžim aby mi kôli takejto prkotine vrátili daňové priznanie..
Ďakujem
popoka34
29.01.09,07:58
prosím súrne o váš názor
v riadku 13 oddielu III. daň z motoroveho vozidla
vychádza mi suma 5974,9998 presne
v tlačive sú dva desatinné miesta
napísať tak 5974,99 alebo 5975,00 ?
netúžim aby mi kôli takejto prkotine vrátili daňové priznanie..
Ďakujem

5975,00..:-)
kremo
29.01.09,13:41
Zdravim,
potreboval by som poradit ako postupovat v takomto pripade:
Som SZCO a v roku 2008, konkretne od 04/2008 som pouzival MV, ktore vsak nie je napisane na mna (pozicane od svokry) a chcel by som si odpisat PHM.

dakujem
bubusko
29.01.09,16:07
dobry vecer!
prebehla som dost stranok, ale nenasla som nikde nic take, co by mi pomohlo.
firma s.r.o. z BA vlastni motorove vozidlo.ale na svoje podnikanie vyuziva aj vozdila zamestnancov. ti vsak pracuju pre jej prevadzku v BB. kde mam podat priznanie k dani z MV? neviem ci v BA, ci v BB a vlastne podla ktoreho uzemneho clenenia mam vyratavat dan. Zamestnanci su s trvalym pobytom v BB kraji. dakujem vsetkym za skoru pomoc
ekopo
29.01.09,16:19
dobry vecer!
prebehla som dost stranok, ale nenasla som nikde nic take, co by mi pomohlo.
firma s.r.o. z BA vlastni motorove vozidlo.ale na svoje podnikanie vyuziva aj vozdila zamestnancov. ti vsak pracuju pre jej prevadzku v BB. kde mam podat priznanie k dani z MV? neviem ci v BA, ci v BB a vlastne podla ktoreho uzemneho clenenia mam vyratavat dan. Zamestnanci su s trvalym pobytom v BB kraji. dakujem vsetkym za skoru pomoc

cit. § 85

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Kto ich platí?
marina8
29.01.09,16:27
dobry vecer!
prebehla som dost stranok, ale nenasla som nikde nic take, co by mi pomohlo.
firma s.r.o. z BA vlastni motorove vozidlo.ale na svoje podnikanie vyuziva aj vozdila zamestnancov. ti vsak pracuju pre jej prevadzku v BB. kde mam podat priznanie k dani z MV? neviem ci v BA, ci v BB a vlastne podla ktoreho uzemneho clenenia mam vyratavat dan. Zamestnanci su s trvalym pobytom v BB kraji. dakujem vsetkym za skoru pomoc


v priloha mas vyjadrenie DU a je tam miestna prislusnost
tak dufam, ze pomoze
bubusko
29.01.09,17:55
Marina DAKUJEEEEEEEEEM, nasla som.parada!!!!!
marina8
29.01.09,19:18
Marina DAKUJEEEEEEEEEM, nasla som.parada!!!!!





:D;)
Melnick
29.01.09,20:17
prosím súrne o váš názor
v riadku 13 oddielu III. daň z motoroveho vozidla
vychádza mi suma 5974,9998 presne
v tlačive sú dva desatinné miesta
napísať tak 5974,99 alebo 5975,00 ?
netúžim aby mi kôli takejto prkotine vrátili daňové priznanie..
Ďakujem


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/euro_dzmv.pdf
ZEvina
30.01.09,08:56
Už hodinu to tu študujem:mee: Môžete mi prosím Vás "polopate" povedať, ktorý údaj sa uvádza do r. 05 Celková hmotnosť v tonách
Vozidlo N1, 2 nápravy
Z Osvedčenia:
Prevádzková hmotnosť -1960 kg, Najväčšia prípustná celková hmotnosť -3000 kg, Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu 1/2/3/4 - 1630/1650/-/-.
Prosíííííííím, som z toho jeleň!
Uľa
30.01.09,09:05
Prosím vás o radu, či môj postup je správny: SZČO používa motorové vozidlo na podniknie od roku 2007. V tomto roku podal daňové priznanie a zaplatil daň. V roku 2008 nepodával nič a ani neplatil daň.
1. Keďže celý rok 2008 používal to isté vozidlo na podnikanie, musí do 2.2.2009 podať daňové priznanie a zaplatiť daň za rok 2008.
2. Toto vozidlo na podnikanie používa len do 31.1.2009 a od 1.2.2009 bude používať iné vozidlo. Jeho povinnosťou bude teraz poslať oznámenie o zániku používania prvého vozidla a oznámenie o vzniku používania druhého vozidla (bez podania daňového priznania)?
3. Daňové priznanie za ro 2009 bude podávať a daň platiť až v roku 2010, kde uvedie obidve autá - každé v pomernej časti používania?
Ďakujem za radu. Bola som dlhú dobu "mimo diania", preto nie som si istá, či je tento postup správny. Ešte raz vďaka
azla
30.01.09,09:25
Už hodinu to tu študujem:mee: Môžete mi prosím Vás "polopate" povedať, ktorý údaj sa uvádza do r. 05 Celková hmotnosť v tonách
Vozidlo N1, 2 nápravy
Z Osvedčenia:
Prevádzková hmotnosť -1960 kg, Najväčšia prípustná celková hmotnosť -3000 kg, Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu 1/2/3/4 - 1630/1650/-/-.
Prosíííííííím, som z toho jeleň!
toto:
Najväčšia prípustná celková hmotnosť -3000 kg,
Monika Kováčová
30.01.09,09:27
Už hodinu to tu študujem:mee: Môžete mi prosím Vás "polopate" povedať, ktorý údaj sa uvádza do r. 05 Celková hmotnosť v tonách
Vozidlo N1, 2 nápravy
Z Osvedčenia:
Prevádzková hmotnosť -1960 kg, Najväčšia prípustná celková hmotnosť -3000 kg, Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu 1/2/3/4 - 1630/1650/-/-.
Prosíííííííím, som z toho jeleň!
ak ide o jazdnú súpravu postupuješ takto: http://www.porada.sk/t51511-p2-dan-urcenie-hmotnosti.html
inak podľa celkovej hmotnosti (najväčšia celková prípustná hmotnosť)
azla
30.01.09,09:28
Prosím vás o radu, či môj postup je správny: SZČO používa motorové vozidlo na podniknie od roku 2007. V tomto roku podal daňové priznanie a zaplatil daň. V roku 2008 nepodával nič a ani neplatil daň.
1. Keďže celý rok 2008 používal to isté vozidlo na podnikanie, musí do 2.2.2009 podať daňové priznanie a zaplatiť daň za rok 2008. áno
2. Toto vozidlo na podnikanie používa len do 31.1.2009 a od 1.2.2009 bude používať iné vozidlo. Jeho povinnosťou bude teraz poslať oznámenie o zániku používania prvého vozidla a oznámenie o vzniku používania druhého vozidla (bez podania daňového priznania)? áno
3. Daňové priznanie za ro 2009 bude podávať a daň platiť až v roku 2010, kde uvedie obidve autá - každé v pomernej časti používania?postup je taký, aký chceš použiť.
Ďakujem za radu. Bola som dlhú dobu "mimo diania", preto nie som si istá, či je tento postup správny. Ešte raz vďaka
....
Alexandra777
03.02.09,08:56
Neviete mi prosím vás poradiť, či som pochopila správne, že ak začnem používať motorové vozidlo v súvislosti s podnikaním od 01. 01. 2009, mám do 30 dní oznamovaciu povinnosť a v priebehu roka 2009 ešte preddavky na daň neplatím, aj keď daňová povinnosť presiahne 20 000,- Sk?
Tweety
03.02.09,08:57
Neviete mi prosím vás poradiť, či som pochopila správne, že ak začnem používať motorové vozidlo v súvislosti s podnikaním od 01. 01. 2009, mám do 30 dní oznamovaciu povinnosť a v priebehu roka 2009 ešte preddavky na daň neplatím, aj keď daňová povinnosť presiahne 20 000,- Sk?
ÁNo, správne.
Alexandra777
03.02.09,09:32
Ďakujem
Alexandra777
03.02.09,12:33
Akurát som bola na daňovom a povedali mi, že musíme platiť preddavky, lebo 01,01,2009 sa už započítava? Máme platiť tie preddavky, aj keď nám daňová povinnosť vznikla až v priebehu totho roku? Neviete mi prosím vás poradiť, či musíme platiť cestnú aj za bágre?
JAJA11
03.02.09,13:11
Akurát som bola na daňovom a povedali mi, že musíme platiť preddavky, lebo 01,01,2009 sa už započítava? Máme platiť tie preddavky, aj keď nám daňová povinnosť vznikla až v priebehu totho roku? Neviete mi prosím vás poradiť, či musíme platiť cestnú aj za bágre?

Podľa zákona sa počíta stav k 1.1. príslušneho roka. Ak ste autá zaradili do používania 1.1. už vstupujú do preddavkov a ak je to viac ako 20.000 platíte štvrťročné preddavky na D z MV :)
azla
03.02.09,13:13
Akurát som bola na daňovom a povedali mi, že musíme platiť preddavky, lebo 01,01,2009 sa už započítava? Máme platiť tie preddavky, aj keď nám daňová povinnosť vznikla až v priebehu totho roku? Neviete mi prosím vás poradiť, či musíme platiť cestnú aj za bágre?

Preddavky sa platia z predpokladanej dane.
Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane.
Podľa zákona o miestných daniach daňová povinnosť vzniká následujúci deň po použití vozidla na podnikanie.
Avšak, ak sa vozidlo použije na podnikanie 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, daňová povinnosť vzniká týmto dňom.

Z toho vyplýva, že ak ste vozidlo použili už 1.1. , vznikla Vám daňová povinnosť 1.1. a táto daň vstupuje do predpokladanej dane na rok 2009.

Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 660 € a nepresiahne 8 292 €, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na rok 2009, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.

Na platenie preddavkov na daň nemá vplyv zmena predmetu dane, vznik a zánik oslobodenia od dane v priebehu zdaňovacieho obdobia.

Ak je to tak, že daňová povinnosť Vám vznikla až v priebehu roku 2009, nemá to vplyv na platenie preddavkov.

Či sa platí aj za báger ?
Nemám s tým skúsenosť. Predmetom sú kategórie vozidiel M,N a O.
Asi to tam nebude patriť. Ale to sa iba domnievam.
hronka
04.02.09,07:08
Poraďáci, prosím Vás,
chcem sa len utvrdiť, že daň z MV, ktorá sa týka roku 2008 a je zaplatená v januári 2009, je v JÚ výdavkom roku 2009?
Tweety
04.02.09,07:25
Poraďáci, prosím Vás,
chcem sa len utvrdiť, že daň z MV, ktorá sa týka roku 2008 a je zaplatená v januári 2009, je v JÚ výdavkom roku 2009?
Je.
andreaS
10.02.09,07:02
akurat mi volal konatel jednej firmy, ze mu zavolali z DU, ze mal platit preddavky na dan z MV pritom danova povinnost za 2008 bola vo vyske cca 17tis!!!!! ze mam zavolat jeho spravkyni...

neslo mi to do hlavy, co som hned povedala aj konatelovi, ze preddavky sa platia ak danova povinnost je viac ako 20tis (este za rok 2008) a ze my mame mensiu povinnost... a ze ona mu povedala, ze ked sme mali auto aj jeden mesiac, ze do danovej povinnosti pre preddavky sa rata cela suma!!!!! (mali 3 auta a jedno sa ku koncu roka predalo a kupilo sa ine)

vytocena som sadla za komp, ze si idem nalistovat, kde to je uvedene a v tom mi konatel vola, ze mu zavolala spravkyna este raz, ze sa jej nato pozera kolegyna a ze to je v poriadku...

normalne mi rozum zastavilo... opat dalsia uradnicka, ktora si vytvara sama vlastne zakony....

doplnam ze ide o DU Zilina II
Pru
10.02.09,08:23
V PU mám zaúčtovať daň z MV za r. 2008 do záväzkov? Neviem, či je dobré účtovanie 531/345 a v r. 2009 úhrada 345/221? ďakujem
azla
10.02.09,08:27
V PU mám zaúčtovať daň z MV za r. 2008 do záväzkov? Neviem, či je dobré účtovanie 531/345 a v r. 2009 úhrada 345/221? ďakujem

Ani lepší predpis nenájdeš.:)
anina191
17.02.09,10:00
Prosím, kto mi vie poradiť, či do daňového priznania z mot. vozidiel patrí aj traktor? Ak áno, potom platí aj povinnosť oznámiť túto skutočnosť správcovi dane, však? Teda pokiaľ vznikla v tomto období. Ďakujem
antiny
17.02.09,12:53
nie za traktory sa neplatí - ani sa neprihlasujú. Zistovala som si to na daňovom v RK
azla
17.02.09,13:15
Daň z MV sa platí za vozidlá zaradené v kategórii M,N a O.
Traktor patrí do kategórie T.
Marcela16
18.02.09,15:26
prosím niekoho o radu, ... teraz som zistila, že mi nejako zle narátalo sumu dane za vozidlá a tak sme zaplatili nižšiu sumu ... musím podať dodatočné daňové priznanie, ale zároveň aj doplatiť 56OO Sk... vie mi niekto povedať koľko vznikne penále z tejto sumy?
Pru
20.02.09,07:58
Zaplatenie dane z MV v JU účtujem do réžie? ď
Tweety
20.02.09,08:20
Zaplatenie dane z MV v JU účtujem do réžie? ď
Áno.
AdrianaA
25.02.09,09:54
Ako je to s oznámením na DU ak som SZČO, bývame NR . Manžel však má z určitých dôvodov trvalý pobyt v BA a tým pádom auto, ktoré je napísané na neho má EČ BA. Keď som si prečítala nasledovné, tak som zostala zmätená :

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

To akože mám oznámiť vznik daňovej povinnosti do BA, keď môj správca dane je NR a aj vozidlo používam v NR.:eek:

Otázku som zadávala aj v samostatnej téme, ale ostala bez povšimnutia :(
denisie
27.02.09,09:32
:eek:juj, práve som dostala z ĎÚ výzvu na predloženie DMV 2008, ja som pozabudla, že autá neboli odhlásené k 31.12.2007, ale až k 02.01.2008, aby si mohli uplatniť odpisy a zabudla som podať DP. Ak pošlem čo najskôr, myslíte, že môžem očakávať pokutu za neskoré podanie a v akej asi sume???:confused:
azla
27.02.09,10:02
:eek:juj, práve som dostala z ĎÚ výzvu na predloženie DMV 2008, ja som pozabudla, že autá neboli odhlásené k 31.12.2007, ale až k 02.01.2008, aby si mohli uplatniť odpisy a zabudla som podať DP. Ak pošlem čo najskôr, myslíte, že môžem očakávať pokutu za neskoré podanie a v akej asi sume???:confused:
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

(5) Ak daňový subjekt nepodá daňové priznanie v lehote určenej správcom dane vo výzve, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 1 500 000 Sk,

a) ak ide o fyzickú osobu, najmenej 10 000 Sk,
b) ak ide o právnickú osobu, najmenej 50 000 Sk.
denisie
27.02.09,10:19
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

(5) Ak daňový subjekt nepodá daňové priznanie v lehote určenej správcom dane vo výzve, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 1 500 000 Sk,

a) ak ide o fyzickú osobu, najmenej 10 000 Sk,
b) ak ide o právnickú osobu, najmenej 50 000 Sk.
ale treba rátať aj s tým, že vyrubia pokutu za oneskorenú úhradu dane...:eek:však?
denisie
27.02.09,10:26
ešte jedna otázočka: Vypĺňam tlačivo na nete a pri sume 431,50 ,-Sk mi zaokrúhľuje na 431,-Sk
Je to správne? V §101 ods.2 sa píše, že sa má zaokrúhľovať na celé koruny nahor. Tak prečo mi tlačivo na drsr.sk zaokrúhľuje dolu?:confused::confused:
nika.sum
27.02.09,11:38
Ja by som len nechcela strasit ale podla toho co som citala na porade, sa moze stat ze ak tych aut bolo viac, bude pokuta za kazde auto, tak to tu niekto spominal, neviem ci sa odvtedy nieco v zakone zmenilo. Drzim palce, nech je to co najmenej alebo radsej vobec nie, ale tomu neverim, ja som dostala pokutu 2000,- za podanie prehladu na mzdy o 1 den neskor.
alušik
27.02.09,11:59
ešte jedna otázočka: Vypĺňam tlačivo na nete a pri sume 431,50 ,-Sk mi zaokrúhľuje na 431,-Sk
Je to správne? V §101 ods.2 sa píše, že sa má zaokrúhľovať na celé koruny nahor. Tak prečo mi tlačivo na drsr.sk zaokrúhľuje dolu?:confused::confused:
Pozri poučenie na vyplnenie daňového priznania:
Riadok č. 18 - uvedie sa daň zaokrúhlená na celé koruny nadol. ;)
denisie
27.02.09,12:06
Ja by som len nechcela strasit ale podla toho co som citala na porade, sa moze stat ze ak tych aut bolo viac, bude pokuta za kazde auto, tak to tu niekto spominal, neviem ci sa odvtedy nieco v zakone zmenilo. Drzim palce, nech je to co najmenej alebo radsej vobec nie, ale tomu neverim, ja som dostala pokutu 2000,- za podanie prehladu na mzdy o 1 den neskor.
ani ja tomu neverím, minule sme dostali za FO 1.000,- na 1 auto, už si spomínam...čiže ich bude viac tých tisíciek....jujujuj
ale ten zákon by mohli trošku pozmeniť, bo za prihlásené auto na DÚ 2 dni máme platiť daň ako za celý mesiac????:confused::confused::confused:
strašné a plus ešte vyrubia daň za každé jedno auto min. 1000,- a plus ešte úrok z omeškania platby....:eek:
alušik
27.02.09,12:06
Prečítala som si aj ja ten § 101 ods. 2 a je tam písané o zaokrúhlení nadol, nie nahor. ;)
denisie
27.02.09,12:08
Prečítala som si aj ja ten § 101 ods. 2 a je tam písané o zaokrúhlení nadol, nie nahor. ;)
tak už asi strácam zrak, žeby som sa stávala tým dislektikom????
ale ďakujem velice za upozornenie mojich mylných zrakových vnemov....:D
nika.sum
27.02.09,14:07
ani ja tomu neverím, minule sme dostali za FO 1.000,- na 1 auto, už si spomínam...čiže ich bude viac tých tisíciek....jujujuj
ale ten zákon by mohli trošku pozmeniť, bo za prihlásené auto na DÚ 2 dni máme platiť daň ako za celý mesiac????:confused::confused::confused:
strašné a plus ešte vyrubia daň za každé jedno auto min. 1000,- a plus ešte úrok z omeškania platby....:eek:

nech Vas aspon potesi, ze tie odpisy mohli byt urobene, dufam, ze ste si tym pomohli a suma znizena na dani bola o dost viac ako vsetko to co musite teraz platit. Niekedy bola tusim cestna dan platena podla dni v roku ak ste sa v priebehu roka prihlasovali alebo odhlasovali. Ale co uz casy sa menia.
Prajem pekny den
AdrianaA
02.03.09,06:52
Ako je to s oznámením na DU ak som SZČO, bývame NR . Manžel však má z určitých dôvodov trvalý pobyt v BA a tým pádom auto, ktoré je napísané na neho má EČ BA. Keď som si prečítala nasledovné, tak som zostala zmätená :

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

To akože mám oznámiť vznik daňovej povinnosti do BA, keď môj správca dane je NR a aj vozidlo používam v NR.:eek:

Otázku som zadávala aj v samostatnej téme, ale ostala bez povšimnutia :( Nikto nevie poradiť ?
Reročka
19.03.09,15:10
[quote=sta;897485]Daň z MV sa predsa účtuje na účet 531/345 a úhradu máš správne ;)[/quote

Dobry den,

prosim, DzMV zauctovanie viem, len ma zaujima resp.sa chcem uistit, ci uvazujem spravne, ze predpis dane 531/354, naklady budem mat v uctovnictve v roku 2008 k 31.12, cize v suvahe sa mi to odrazi v zavazkoch a nasledne pri uhrade dane 354/211 al 221 sa mi zavazky vyrovnaju, avsak uhradu budem v uctovnictve evidovat az k 31.1.2009.

Uvazujem spravne? dakujem pekne
Tweety
19.03.09,15:12
[quote=sta;897485]Daň z MV sa predsa účtuje na účet 531/345 a úhradu máš správne ;)[/quote

Dobry den,

prosim, DzMV zauctovanie viem, len ma zaujima resp.sa chcem uistit, ci uvazujem spravne, ze predpis dane 531/354, naklady budem mat v uctovnictve v roku 2008 k 31.12, cize v suvahe sa mi to odrazi v zavazkoch a nasledne pri uhrade dane 354/211 al 221 sa mi zavazky vyrovnaju, avsak uhradu budem v uctovnictve evidovat az k 31.1.2009.

Uvazujem spravne? dakujem pekne
Prečo účet 354? správny je 345. Áno, úhrada( ak ste neplatili preddavky) bude až v roku 2009.
liba2
19.03.09,15:13
[quote=sta;897485]Daň z MV sa predsa účtuje na účet 531/345 a úhradu máš správne ;)[/quote

Dobry den,

prosim, DzMV zauctovanie viem, len ma zaujima resp.sa chcem uistit, ci uvazujem spravne, ze predpis dane 531/354, naklady budem mat v uctovnictve v roku 2008 k 31.12, cize v suvahe sa mi to odrazi v zavazkoch a nasledne pri uhrade dane 354/211 al 221 sa mi zavazky vyrovnaju, avsak uhradu budem v uctovnictve evidovat az k 31.1.2009. .... evidovať až kým nebude zaplatená.

Uvazujem spravne? dakujem peknesprávne, až na číslo účtu 354 nie ale 345 :D
Reročka
19.03.09,15:18
[quote=Reročka;991445]správne, až na číslo účtu 354 nie ale 345 :D

chi, sa mi prehodili cisla :D, vdaka
Robertos17
30.03.09,07:13
Dobry den.Chcem sa spytat na jednu dolezitu vec.Mame obcianske zdruzenie - sportovy klub a chceme pouzivat na prepravu svoje vlastne auta.A otazka znie: Je potrebne mat zaplatenu cestnu dan? Dakujem za pomoc...
karcoolka1
06.04.09,13:29
Dočítala som sa tu, že ak zamestnanec používa na prac.cesty auto súkromné a držiteľom je jeho matka, nemusí zam-teľ platiť daň z MV?
Stále to platí?
Nieže je tam nejaký zádrheľ len v slovíčku a DU dal nejaké usmernenie ...


(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v*dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z*motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s*trvalým pobytom alebo sídlom v*zahraničí.
azla
06.04.09,13:38
Áno, platí.
Musel by sa zmeniť zákon a ten sa nezmenil.
karcoolka1
07.04.09,06:50
Áno, platí.
Musel by sa zmeniť zákon a ten sa nezmenil.

ĎAKUJEM!:)
SuzanB
15.06.09,13:26
Nikto nevie poradiť ?
§ 99 zákona o miestnych daniach a miestom poplatku upravuje miestnu príslušnosť v ods. 6: Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d) podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka (to je prípad ak je držiteľom zahr. osoba). Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a) (to je prípad zamestnávateľa) správu dane vykonáva daňový úrad príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b) ( to je prípad stálej prevádzkarne) správy vykonáva úrad podľa sídla prevádzkarne.
Z uvedeného mi vyplýva, že vo vašom prípade je miestne príslušný úrad v BA, podľa dopravného inšpektorátu, kde máte evidované vozidlo podľa pobytu manžela. Do NR by to patrilo jedine v prípade, ak by išlo o používanie súkromného vozidla pre zamestnávateľa (teda ak by bol manžel zároveň zamestnancom a upratňoval by si cestovné náhrady). Daň z motorových vozidiel by mala byť platená na meno držiteľa vozidla, čiže manžela, a to v BA. Treba si len zistiť, ku ktorému DÚ v BA patríte.
Riešením by bola prípadná zmena trvalého pobytu manžela do NR, ale z hľadiska dane z motorových vozidiel sa to vždy posudzuje k 31.12.
SuzanB
15.06.09,13:40
:eek:juj, práve som dostala z ĎÚ výzvu na predloženie DMV 2008, ja som pozabudla, že autá neboli odhlásené k 31.12.2007, ale až k 02.01.2008, aby si mohli uplatniť odpisy a zabudla som podať DP. Ak pošlem čo najskôr, myslíte, že môžem očakávať pokutu za neskoré podanie a v akej asi sume???:confused:
Nerozumiem celkom dobre celej situácii. Prečo boli vozidlá odhlásené až k 2.1.2008? Prečo neboli odhlásené k 31.12.2007? Veď všetci odhlasujú vozidlá k 31.12, myslím že to nemá vplyv na odpisy predchádzajúceho roka.
Podľa toho čo píšeš sa asi v dňoch 1.1.-2.1. nepoužívali, tak prečo platiť daň za január a ešte aj nejaké pokuty.
Ja by som oznámila daňovému úradu, že pri oznamovaní zániku daňovej povinnosti došlo k chybe, a vozidlá sa prestali používať k 31.12. - tým by som sa vyhla pokute za oneskorené podanie, sankčnému úroku za oneskorenú platbu a nemohli by ma postihovať ani za oneskorené oznámenie o ukončení používania vozidla (nakoľko toto bolo predpokladám podané včas). Oznámila by som len chybu v ňom a daňový úrad by musel opraviť údaje v registri, čím by im prestalo vykazovať nepodané DP.
SuzanB
15.06.09,13:50
Ja by som len nechcela strasit ale podla toho co som citala na porade, sa moze stat ze ak tych aut bolo viac, bude pokuta za kazde auto, tak to tu niekto spominal, neviem ci sa odvtedy nieco v zakone zmenilo. Drzim palce, nech je to co najmenej alebo radsej vobec nie, ale tomu neverim, ja som dostala pokutu 2000,- za podanie prehladu na mzdy o 1 den neskor.
Pokuta sa dáva za oneskorené podanie priznania (môže v ňom byť aj viacero vozidiel, ale musia mať rovnaký termín na podanie). V súčasnosti je to jeden termín, lebo DP sa podáva k 31.1. nasledujúceho roka, ale v minulosti sa termíny podaní DP za jednotlivé vozidlá mohli líšiť. Ak boli v priznaní viaceré vozidlá, ktoré sa líšili termínom podania, tak sa mohlo stať, že bola vyrubená pokuta za viacero vozidiel. Ak je termín rovnaký, priznanie je jedno - potom aj pokuta má byť jedna.
Rozdiel je pri pokutách za nesplnenie oznamovacej povinnosti (napr. vzniku alebo zániku daňovej povinnosti) ktoré boli ukladané za jednotlivé vozidlá.
Po novele tohto zákona vypadla pre daňové úrady povinnosť pokutovať za nesplnenie oznamovacej povinnosti, zákon im dáva možnosť pokutovať, čo znamená, že nie každý správca dane musí dať pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti. Záleží to na jeho zvážení.
SuzanB
15.06.09,13:56
RE: Daň z MV - od 2008

V prípade dodatočného DP sa platí pokuta v zmysle § 35 ods. 3 v polovičnej výške zo súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a sumou rozdielu dane z DDP.
AdrianaA
16.06.09,05:35
§ 99 zákona o miestnych daniach a miestom poplatku upravuje miestnu príslušnosť v ods. 6: Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d) podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka (to je prípad ak je držiteľom zahr. osoba). Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a) (to je prípad zamestnávateľa) správu dane vykonáva daňový úrad príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b) ( to je prípad stálej prevádzkarne) správy vykonáva úrad podľa sídla prevádzkarne.
Z uvedeného mi vyplýva, že vo vašom prípade je miestne príslušný úrad v BA, podľa dopravného inšpektorátu, kde máte evidované vozidlo podľa pobytu manžela. Do NR by to patrilo jedine v prípade, ak by išlo o používanie súkromného vozidla pre zamestnávateľa (teda ak by bol manžel zároveň zamestnancom a upratňoval by si cestovné náhrady). Daň z motorových vozidiel by mala byť platená na meno držiteľa vozidla, čiže manžela, a to v BA. Treba si len zistiť, ku ktorému DÚ v BA patríte.
Riešením by bola prípadná zmena trvalého pobytu manžela do NR, ale z hľadiska dane z motorových vozidiel sa to vždy posudzuje k 31.12.
:) No ďakujem. Už to síce mám vyriešené, ale možno tvoja odpoveď niekomu pomôže. Oznámenie som podávala do BA a budem tam posielam aj daňové priznanie.
Ingrid 73
20.06.09,16:58
Poradíte mi prosím, ako mám postupovať v prípade že sme jedno auto predali a druhé kúpili. Daň z mot.voz. sa platí až po roku. Oznamovaciu povinnosť sme si splnili. Jedno auto sme odhlásili a druhé prihlásili. A daň zaplatíme až v 1/2010 a to za obe autá podľa toho, koľko sme ich použivali??? Postupovali sme správne? Ďakujem.
SuzanB
20.06.09,17:31
Poradíte mi prosím, ako mám postupovať v prípade že sme jedno auto predali a druhé kúpili. Daň z mot.voz. sa platí až po roku. Oznamovaciu povinnosť sme si splnili. Jedno auto sme odhlásili a druhé prihlásili. A daň zaplatíme až v 1/2010 a to za obe autá podľa toho, koľko sme ich použivali??? Postupovali sme správne? Ďakujem.
áno, postup je správny, v januári 2010 podáte DP a vypočítate si daň za jednotivé vozidlá
Ingrid 73
23.06.09,12:40
Ďakujem.
IvetaH
29.06.09,16:50
"Po novele tohto zákona vypadla pre daňové úrady povinnosť pokutovať za nesplnenie oznamovacej povinnosti, zákon im dáva možnosť pokutovať, čo znamená, že nie každý správca dane musí dať pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti. Záleží to na jeho zvážení. "
Prosím vás, kde sa to dočítam. V zákone som to nenašla.
Ďakujem
psps
07.07.09,15:47
Môžem sa spýtať, či existuje ešte nejaká cestná daň. Je to už len daň z motorových vozidiel? Platí sa do 31.1.2009 na základe daňového priznania za rok 2008? Kvartálne preddavky sa platia, iba ak predpokladaná daň bude nad 20000,-Sk? Je to tak?
Díky moc!
Tweety
07.07.09,15:51
Môžem sa spýtať, či existuje ešte nejaká cestná daň. Je to už len daň z motorových vozidiel? Áno, cestná daň je teraz daň z MV. Platí sa do 31.1.2009 na základe daňového priznania za rok 2008? Áno, aj DP sme podávali za rok 2008 v januári 2009 Kvartálne preddavky sa platia, iba ak predpokladaná daň bude nad 20000,-Sk? Je to tak? Ak v DP za predch. rok, teda za rok 2007, bola viac ako 20000.-, platili sa v roku 2008 preddavky. Pri preddavkoch stále vychádzame z DP za predch. rok.
Díky moc!
Odpovede v texte.
kaupke
14.08.09,07:48
"Po novele tohto zákona vypadla pre daňové úrady povinnosť pokutovať za nesplnenie oznamovacej povinnosti, zákon im dáva možnosť pokutovať, čo znamená, že nie každý správca dane musí dať pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti. Záleží to na jeho zvážení. "
Prosím vás, kde sa to dočítam. V zákone som to nenašla.
Ďakujem
Máme zamestnanca , používa súkromné auto na služobné účely , musím - či nemusím oznámiť DU toto použitie kvôli dani z MV .
Ak to nie je povinnosť - a oznámim , nevadí to ?
liba2
14.08.09,07:50
Máme zamestnanca , používa súkromné auto na služobné účely , musím - či nemusím oznámiť DU toto použitie kvôli dani z MV .
Ak to nie je povinnosť - a oznámim , nevadí to ?
Takéto vozidlo sa DU neoznamuje.
alušik
14.08.09,07:50
Pri použití auta zamestnanca pri služobnej ceste sa Oznámenie k dani z MV nepodáva. To, že bolo podané, nevadí, no doporučovala by som dohodnúť sa so správkyňou dane, nech ho vyhodí, alebo by ste mali urobiť zrušenie Oznámenia.:)
SuzanB
24.08.09,13:23
Takéto vozidlo sa DU neoznamuje.
Nesúhlasím s odpoveďou. Podľa § 85 ods. 2 zákona o dani z MV je daňovníkom tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Myslím že ide presne o tento prípad, zamestnanec používa súkromné vozidlo na služobné účely. Podľa mňa má daň z MV platiť zamestnávateľ, a teda má aj povinnosť podávať oznámenie a daňové priznanie.
SuzanB
24.08.09,13:31
"Po novele tohto zákona vypadla pre daňové úrady povinnosť pokutovať za nesplnenie oznamovacej povinnosti, zákon im dáva možnosť pokutovať, čo znamená, že nie každý správca dane musí dať pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti. Záleží to na jeho zvážení. "
Prosím vás, kde sa to dočítam. V zákone som to nenašla.
Ďakujem
Zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov § 35 ods. 7 písm. b): Ak daňový subjekt nesplní v lehote oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, správca dane mu môže uložiť pokutu....
(účinnosť od 1.9.2007). Podľa znenia platného do 1.9.2007 tam bolo: "správca dane mu uloží pokutu..." - rozdiel je v slovíčkach "môže uložiť" a "uloží".
Muška
24.08.09,13:45
Nesúhlasím s odpoveďou. Podľa § 85 ods. 2 zákona o dani z MV je daňovníkom tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Myslím že ide presne o tento prípad, zamestnanec používa súkromné vozidlo na služobné účely. Podľa mňa má daň z MV platiť zamestnávateľ, a teda má aj povinnosť podávať oznámenie a daňové priznanie.
Suzan,
odpoveď Libušky je správna:
Oznamovacia povinnosť
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť v priebehu roka 2009, je povinný oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla podľa § 85 ods. 2 písm. a/ zákona č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov).
....výňatok z prílohy - str. 3.
Mária.K.
24.08.09,13:47
Zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov § 35 ods. 7 písm. b): Ak daňový subjekt nesplní v lehote oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, správca dane mu môže uložiť pokutu....
(účinnosť od 1.9.2007). Podľa znenia platného do 1.9.2007 tam bolo: "správca dane mu uloží pokutu..." - rozdiel je v slovíčkach "môže uložiť" a "uloží".
Liba2 v príspevku č. 1173 odpovedala správne. V prípade, ak je daňovníkom zamestnávateľ z dôvodu vyplácania cestovných náhrad, sa oznámenie nepodáva. Upravuje to § 90 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z.
" (2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a). "
Daňovník podľa § 85 ods. 2 písm. a) je práve zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady.
Na základe uvedeného sa oznamovacia povinnosť v tomto prípade nepodáva a stačí podať len daňové priznanie po skončení zdaňovacieho obdobia.
Assea
24.08.09,14:36
Ahojte, ak chcem zacat pouzivat súkromné vozidlo na podnikatelske ucely (s tym ze si budem uctovat stanovenu ciastku za 1km) staci toto oznamit danovemu uradu a v januari 2010 podat DP z MV?
Muška
24.08.09,14:40
Ahojte, ak chcem zacat pouzivat súkromné vozidlo na podnikatelske ucely (s tym ze si budem uctovat stanovenu ciastku za 1km) staci toto oznamit danovemu uradu a v januari 2010 podat DP z MV?
nie.
Opakovanie - "matka múdrosti" :D
Oznamovacia povinnosť
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť v priebehu roka 2009, je povinný oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti

P.S.
Dva príspevky pred Tvojim sú presne o "oznamovacej povinnosti"
Assea
24.08.09,14:46
booože, asi už dnes nevidím pre oči :(

Veď to píšem, že teraz oznámim a DP dám v januári...

Je to jediná povinnosť v súvislosti so súkromným vozidlom v podnikaní?

Muška ďakujem Ti za rýchlu odpoveď a strpenie...
muti
04.09.09,06:27
Opakovanie - "matka múdrosti" :D
Oznamovacia povinnosť
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť v priebehu roka 2009, je povinný oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti

Mne to ešte stále nie je celkom jasné, ako to je v prípade, keď nám pribudne nové auto. Daňovú povinnosť sme mali, takže ide o zmenu a nie o vznik. Je potrebné v priebehu roka nahlasovať každé nové auto?
Tweety
04.09.09,06:29
Opakovanie - "matka múdrosti" :D
Oznamovacia povinnosť
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť v priebehu roka 2009, je povinný oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti

Mne to ešte stále nie je celkom jasné, ako to je v prípade, keď nám pribudne nové auto. Daňovú povinnosť sme mali, takže ide o zmenu a nie o vznik. Je potrebné v priebehu roka nahlasovať každé nové auto?
Áno, vznikla vám ďalšia oznamovacia povinnosť, takže ste povinný prihlásiť nové MV k dani z MV.
liba2
04.09.09,06:29
Opakovanie - "matka múdrosti" :D
Oznamovacia povinnosť
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť v priebehu roka 2009, je povinný oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti

Mne to ešte stále nie je celkom jasné, ako to je v prípade, keď nám pribudne nové auto. Daňovú povinnosť sme mali, takže ide o zmenu a nie o vznik. Je potrebné v priebehu roka nahlasovať každé nové auto?áno je
muti
04.09.09,06:31
Za pokus to stálo. Ďakujem.
SuzanB
04.09.09,08:18
Suzan,
odpoveď Libušky je správna:
Oznamovacia povinnosť
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť v priebehu roka 2009, je povinný oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla podľa § 85 ods. 2 písm. a/ zákona č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov).
....výňatok z prílohy - str. 3.
Ďakujem za upozornenie, nevšimla som si to v zákone.
SuzanB
04.09.09,08:19
Liba2 v príspevku č. 1173 odpovedala správne. V prípade, ak je daňovníkom zamestnávateľ z dôvodu vyplácania cestovných náhrad, sa oznámenie nepodáva. Upravuje to § 90 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z.
" (2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a). "
Daňovník podľa § 85 ods. 2 písm. a) je práve zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady.
Na základe uvedeného sa oznamovacia povinnosť v tomto prípade nepodáva a stačí podať len daňové priznanie po skončení zdaňovacieho obdobia.
Ďakujem, nevšimla som si to v zákone.
SuzanB
04.09.09,08:22
Nesúhlasím s odpoveďou. Podľa § 85 ods. 2 zákona o dani z MV je daňovníkom tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Myslím že ide presne o tento prípad, zamestnanec používa súkromné vozidlo na služobné účely. Podľa mňa má daň z MV platiť zamestnávateľ, a teda má aj povinnosť podávať oznámenie a daňové priznanie.
poradí mi niekto, ako by som mohla vyškrtnúť môj príspevok? Technicky to tu moc neovládam, a môj príspevok by nemal mýliť ostatných, nakoľko je nesprávny. Ako ho mám označiť, že je zlý?
marjankaj
04.09.09,08:25
Ďakujem, nevšimla som si to v zákone.

Zato si to môže všimnúť daňový úrad. Pozri tému.

13 pokut za jedno danove priznanie
sybila3
15.09.09,11:13
soft mi zaokrúhlil pri prepočte na eurá daň z MV na 130,19, ale zaplatili sme 130,18, lebo sa zaokrúhľovalo nadol, ako to riešiť, napríklad aj pri vrátení nadmer.odpočtu mi to tak vychádza. Môžem cez ID zaúčovať halierové vyrovnanie? díky
majalyd
21.09.09,21:48
dobry den.
vopred sa ospravedlnujem ak je tato tema uz prejednavana ale chcem sa len uistit ze som to cele spravne pochopil a fakt prestudovat 119 stran s prispevkami je nad moje sily.

chcem sa len uistit ako je to s osobnym automobilom pri podnikani. s toho co som zatial precital mi vyplinulo ze pokial ho pouzivam minimalne a nechcem si vydavkami na jeho kupu a prevadzku kratit danovy zaklad tak za neho nemusim platit dan???

vopred dik za odpoved.
evina
22.09.09,06:04
dobry den.
vopred sa ospravedlnujem ak je tato tema uz prejednavana ale chcem sa len uistit ze som to cele spravne pochopil a fakt prestudovat 119 stran s prispevkami je nad moje sily.

chcem sa len uistit ako je to s osobnym automobilom pri podnikani. s toho co som zatial precital mi vyplinulo ze pokial ho pouzivam minimalne a nechcem si vydavkami na jeho kupu a prevadzku kratit danovy zaklad tak za neho nemusim platit dan???

vopred dik za odpoved.

Pre daň z motorových vozidiel je rozhodujúce, či ho používaš na podnikanie /máš ho zaradené v majetku/


§ 84 Predmet dane
1/ Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O ) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov (ďalej len "podnikanie").
majalyd
22.09.09,19:38
zakon som si cital len som tam nezachytil tu podstatu. potreboval by som to trosku polopatisticky vysvetlit.
bude to asi takto. chcem si zalozit nejaky e-shop. a to ked budem vozit tovar na postu a posielat zakaznikom a nikde v mojom uctovnictve nebude o aute ani zmienka tak musim za neho platit dan?
Poštamarta
23.09.09,18:36
Dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať, dúfam, že je to tak:Ak auto priateľa na základe zmluvy o prenájme MV používam v podnikaní daň z MV, PHM a opravy hradí on a nemôžem si uplatniť ako náklad v JÚ. Aká iná forma je možná, aby som si mohla uplatniť náklady keď si nechcem MV kúpiť.Ďakujem
Poštamarta
30.09.09,18:41
Dobrý večer, na predchádzajúcu otázku nik nereagoval, tak sa spýtam takto vie mi niekto poradiť čo si môžem uplatniť v nákladoch na OA ak uzatvorím bezodplatnú zmluvu o vypožičaní MV do podnikania?
Tomáš Jedinák
25.01.11,18:11
mám užitkové vozidlo N1 do 2t Opel Combo 1,4i v TP nieje v riadku 49 nič o emisiach vozidlo je vyrobené vr 2001

splňa Euro 3 alebo Euro4 pre možnosť uplatnenia zlavy na dani z mot vozidiel?
vmartina
26.01.11,08:48
podľa mňa nie nieje možné uplatniť si zníženú daň.
JAJA11
26.01.11,08:55
mám užitkové vozidlo N1 do 2t Opel Combo 1,4i v TP nieje v riadku 49 nič o emisiach vozidlo je vyrobené vr 2001

splňa Euro 3 alebo Euro4 pre možnosť uplatnenia zlavy na dani z mot vozidiel?

Pokiaľ v TP nie je vyslovene uvedené, že splňa EURO, tak určite nie.
certik
26.01.11,10:20
Prosím vás, podávam daňové priznanie za N1 a neviem čo uviesť ako hmotnosť vozidla. V technickom mám dva údaje a to "Prevádzková hmotnosť" a "Najväčšia prípustná celková hmotnosť".
Ďakujem
certik
26.01.11,10:25
Už viem :). Riadok 32 TP "Najväčšia prípustná celková hmotnosť"