mariab
23.10.07,08:19
Dobrý deň,

v prvom rade sa vopred ospravedlňujem, keď som to zaradila do nesprávnej Porady.
Určite niekto z Vás vedie účtovníctvo pre pozemkové spoločenstvo, alebo urbár. Bola by som veľmi rada, keby sa niekto ozval, s kým sa môžem v niektorých problematických veciach poradiť. Keď môžem byť ešte presnejšia, pracuje niekto s takým PS, ktoré ma vybudovanú vlastnú pílu a na nej spracováva drevnú hmotu zo svojich lesov?

Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Monikov
28.10.07,17:52
Ja som nedávno začala s účtovaním poz. spoločenstva s právnou subjektivitou (podnikajú s predajom dreva, sú platiteľmi DPH). Trávim dosť veľa času hľadaním informácií o spôsobe zdaňovania aj o spôsobe správneho účtovania. Kvalitnú literatúru som dodnes nenašla (niečo na spôsob Cenigovej by bolo fajn) takže budem veľmi rada, keď budeme na tomto fóre spolu aj s ostatnými diskutovať :).
Sarah
29.10.07,07:45
Ahojte, ja som tiež nováčikom v tejto oblasti. Vediem jednoduché účtovníctvo pozemkovému spoločenstvu - urbariátu s právnou subjektivitou. Mám niekoľko otázok:
1. môže PS prenajímať pozemok na uskladnenie náradia inej s.r.o.?
2. predaj dreva z ťažby je braný ako podnikanie?
3. kde je hranica, kedy to je podnikanie a kedy nie?

Ak mi viete aspoň na niektorú z tých otázok odpovedať, najmä ohľadne toho nájmu, budem veľmi rada. Tiež nemôžem nájsť žiadnu literatúru. Ďakujem
heike
29.10.07,08:08
Taktiež vediem účtovníctvo PS s právnou subjektivitou. Toto spoločenstvo má živnostenský list, na základe ktorého podniká, je vedené v Registri pozemkových spoločenstiev. Je to v podstate podnikateľský subjekt ako každý iný - keď má právnu subjektivitu, ak nemá, vedie sa len evidencia nákladov a výnosov (neviem, akým spôsobom) a každý podielnik má na nákladoch a výnosoch svoj podiel a musí si podávať daňové priznanie a aj RZZP sám. Takže máme PS s právnou subjektivitou, tým pádom preberá právnu zodpovednosť na seba, teda všetko, čo sa týka porezu, predaja dreva (myslím, že toto sú tie najhlavnejšie podnikateľské činnosti PS), je brané ako podnikanie, prenajímať pozemky môže, na základe nájomnej zmluvy, príjem je zdaňovaný, ale DPH z toho neplynie. Ak máte viac otázok, kľudne sa pýtajte, ak budem vedieť odpovedať, odpoviem.
Sarah
29.10.07,08:13
oni totiž vedú JU a ja som niekde čítala, že PS môže viesť JU pokiaľ príjmy neprekročia 3 mil. alebo pokiaľ nepodniká. Takže preto som sa pýtala na tú hranicu.
heike
29.10.07,08:22
PS nepodniká, ak nemá príjmy zo svojej podnikateľskej činnosti (napr. na základe spomínaného ŽL). Ak príjmy má, musí o nich účtovať. Hranicu nepoznám, my sme už pred 12-timi rokmi prechádzali na podvojné účtovníctvo a je to oveľa, oveľa prehľadnejšie ako jednoduché. Takže myslím, že je lepšie prejsť na podvojné, aj keď to bude zo začiatku trochu zložité.
Sarah
29.10.07,08:40
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Prosím Vás a ako je to s vytvorenou rezervou na lesnú pestovnú činnosť? V r. 2005 vytvorili rezervu, bývalá účtovníčka ju zaúčtovala do peňažného denníka ako príjem neovpl. ZD (akosi mi to nesedí???) do DP PO to však dala správne do VOZD. Ale teraz neviem ako to rozpúšťať, vôbec s tým nemám skúsenosť. ďakujem za trpezlivosť.
Monikov
22.11.07,16:30
Rezervu na lesnú pestovnú činnosť môžu vytvárať aj daňovníci účtujúci v sústave JÚ na základe zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve s odkazom na zákon č. 326/2005 Z.z. o lesoch.
Tvorba rezervy sa určuje v projekte lesnej pestovnej činnosti (spracováva odborný lesný hospodár) na obdobie do zabezpečenia mladého lesného porastu (2-12 rokov).
Rezervy sa môžu čerpať len do vytvorenej výšky a na účel, na ktorý boli vytvorené – napr. výdavky na obnovu, ochranu a výsadbu lesných porastov. Sú predmetom dokladovej inventúry.
Učtovanie v JU
Tvorba, čerpanie a zrušenie rezerv sa uvádza v KNIHE REZERV. Zostatok ku koncu účtovného obdobia sa prevádza do nasledovného účtovného obdobia, alebo sa zruší v nepotrebnej výške.
V peňažnom denníku sa účtujú ako uzávierkové účtovné operácie.
Tvorba rezerv – výdavky ovplyvňujúce základ dane – stĺpec prevádzková réžia
Použitie rezerv – ostatné príjmy zahrňované do základu dane
Daňové hľadisko:
Podľa zákona č. 595/2003 Z.z. § 20 ods.9 písm.b daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaná ako náklad na lesnú pestovnú činnosť vykonávanú podľa osobitného zákona.
Monikov
12.12.07,14:19
Môže poz.spol. s právnou subj. uzavrieť zmluvu o prenájme pôdy a lesov s vlastnými podielnikmi, za ktoré im zaplatí dohodnuté nájomné?
Ja v tom nevidím problém, ale DU áno. Že vraj členom sa môžu vyplácať len podiely na zisku. Prosím Vás, má niekto s tým skúsenosť?
ede
28.01.08,10:08
Tiez sa tesim, ze je tu niekto kto uctuje pozemkové spoločenstvo. Prevzala som ucto v PS s pravnou subj. od 9/2007. Teraz od 1.1.2008 ma caka prechod z JU na PU, pretoze sme prekrocili v r. 2007 prijmy 3 mil Sk /podla zak. o uctovnictve, par.9/. Nemate s tym niekto skusenosti, prip. nejaky odkaz na pomoc pri tomto prechode ? Vopred dakujem.
pagdu
01.02.08,19:55
Dobrý deň.

Sme pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity a našim jediným príjmom sú príjmy z predaja dreva. Náš zisk je okolo 500 000 Sk.
Účtujeme v jednoduchom účtovníctve. Doteraz sme neplatili daň z rozdelených podielov na základe § 3 ods.2 písm.d) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov:
"Predmetom dane nie je ... podiel člena pozemkového spoločenstva na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva."
Dočítali sme sa o zmene znenia § 3 ods.2 písm.d) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov kde je doplnené ... s právnou subjektivitou
Nevieme ako ďalej so zdaňovaním a či náš hospodár postupoval doposiaľ správne.
Za prípadnú odpoveď či radu ďakujeme.
zdenkahn
29.02.08,07:33
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Rodina si chce spracovať účtovníctvo pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou, chcú odo mňa pomoc, kedže som pracovala ako účtovníčka, ale s týmto účtovaním som sa vôbec nestretla. Spoločnosť mala za rok 07 príjmy vo výške cca 100 tisíc. Chcú urobiť daňové priznanie za celé spoločenstvo spolu. Neviem, či by bolo lepšie a možné každému podielníkovi určiť príjmy a výdavky a nech si to dá každý do svojho daňového priznania. V tom prípade by to sa to bralo ako P a V z poľnoh.činnosti? Ak by to chceli urobiť spoločne za celú spoločnosť v akom účtovníctve to treba spracovať? JU alebo PU? Ak to dáme do PU, ako sa v tom prípade účtuje predaj dreva? Dakujem Vám veľmi pekne...
cazu3
29.02.08,13:20
Hmmm, tak sa mi dostal do ruk lesohospodarsky plan alebo projekt lesnej pestovnej cinnosti ako to moj svokor nazyva, na doklade je ale nazov "Rozdelenie uloh LHP a L - v JPRL pri zmene uzivatela pocas platnosti LHP v zmysle vyhlasky MP SR c.31 z januara 1999 o LHE" (na dobu od 1998 - 2007), je to ten spravny doklad na tvorbu rezervy alebo to ma vyzerat uplne inak? Je tam povodny predpis, novy predpis pre LSR a vykonane. Vobec nemam totiz sajnu. :(
Je vobec nutne robit zakonnu rezervu v roku 2007 (548/451), ked les sa kupil v druhej polovici 2007 a vytazilo sa len zopar stromov, co teda nechapem ako uplne vytazeny les. Ako to robite prosim vy? Skusala som sa pytat aj byvalej kolegyne, ci ma v tom vacsie jasno ako ja, ale moc nie, nikdy ani nerobila nieco podobne co sa tyka lesov.:mee: Vopred dakujem.
P.S.uctujem v podvojnom uctovnictve a je to s.r.o.
ede
01.03.08,07:06
Zdenka, ak ma poz.spolocenstvo prav.subjektivitu, tak podava DP. Ak by nemalo, tak "rozdeli" prijmy a vydaje medzi majitelov lesov a ti si sami podaju DP. Poz.spol. moze viest JU /do vysky prijmov 3 mil Sk, potom PU/.
zdenkahn
01.03.08,07:21
Ede dakujem veľmi pekne. Ja som to dala do PU, ale mám problém s tým zaúčtovaním predaja dreva, mám k tomu asi 5 odoslaných faktúr, 1 došlú a nejaké príjmy a výdavky na BU. To je ok, len to drevo mi robí starosti... A ked to dám do JU - berie sa to potom ako príjem zo živnosti? A daňové priznanie? Aký typ mám použiť? Asi na to treba nejaký špeciálny program, ja mám alfu od krosu. Z jednoduchého účta mám teda daňové priznanie B na živnostníka. Som z toho jeleň. Asi to nechám v tom PU. Ale potom ten predaj dreva mi poradte prosím.... Dakujem už teraz...
cazu3
01.03.08,08:25
Uctovanie asi 311/601.
ingridpa
02.03.08,13:59
Vidím, že účtovanie urbariátov riadne pokrivkáva. Ja sama mám dosť problémov. Chcela by som sa spýtať skúsenejších, ako je to v tomto roku 2008? Už tam nie sú príjmy do 300 tis. oslobodené. Teda chápem to tak,že US bude platiť daň zo všetkých príjmov. A ešte taká otázka. Poz. spol. s právnou subjektivitou predalo drevo a vyplatilo podielnikom časť peňazí z predaja. Bolo to treba nejako zdaniť? A v peňažnom denníku to bude výdaj OZD alebo výdaj NOZD??? Poraďte!!!!!!!!!!!!!
ede
02.03.08,15:31
Ede dakujem veľmi pekne. Ja som to dala do PU, ale mám problém s tým zaúčtovaním predaja dreva, mám k tomu asi 5 odoslaných faktúr, 1 došlú a nejaké príjmy a výdavky na BU. To je ok, len to drevo mi robí starosti... A ked to dám do JU - berie sa to potom ako príjem zo živnosti? A daňové priznanie? Aký typ mám použiť? Asi na to treba nejaký špeciálny program, ja mám alfu od krosu. Z jednoduchého účta mám teda daňové priznanie B na živnostníka. Som z toho jeleň. Asi to nechám v tom PU. Ale potom ten predaj dreva mi poradte prosím.... Dakujem už teraz...
Ja som zatial uctovala v JU, ale tiez prechadzam od 1.1.08 na PU. Prevzala som to len vlani v oktrobri, takze pokracujem podla predchodcu -uctovnika.Tržba za predaj dreva je zdanitelny prijem. Podavam dan.priznanie právn.osob s prilohami - vykaz prijmov a vydavkov a vykaz maj.a zav. pre neziskove org. Z Alfy od Krosu Ti pojde asi len DP FO, takze DP PO aj spominane prilohy-vykazy si najdi na www.drsr.sk
ede
02.03.08,15:38
Vidím, že účtovanie urbariátov riadne pokrivkáva. Ja sama mám dosť problémov. Chcela by som sa spýtať skúsenejších, ako je to v tomto roku 2008? Už tam nie sú príjmy do 300 tis. oslobodené. Teda chápem to tak,že US bude platiť daň zo všetkých príjmov. A ešte taká otázka. Poz. spol. s právnou subjektivitou predalo drevo a vyplatilo podielnikom časť peňazí z predaja. Bolo to treba nejako zdaniť? A v peňažnom denníku to bude výdaj OZD alebo výdaj NOZD??? Poraďte!!!!!!!!!!!!!
Podla mna oslobodene prijmy 300 tis - to neplati uz ani pre rok 2007.
Poz.spol. s pravnou subjektivitou by malo viest uctovnictvo a vycislit zaklad dane, ktory zdani a potom rozdeli pre clenov podiely na zisku - dividendy , ale to az po schvaleni rocnej uctov.zavierky na VZ /resp. podla stanov PS/. Takto ziskane dividendy uz clen PS nezdanuje.
Vyplata dividend je VNZD, ale myslim, ze pocas roka nie je mozne vyplacat dividendy, nakolko este neviete s akym vysledkom hospodarenia ten rok skonci...najprv musite rok uzavriet a potom mozete delit dividendy, teda v dalsom roku ich vyplacat.
mariab
03.03.08,10:53
Dobrý deň prajem,
pri tlačivách súvaha, výkaz ziskov a strát - pre org. nezriadené za účelom podnikania, sú uvedené opatrenia 22502/2002 92, ďalej opatrenie 3227/2003 92 a opatrenie MF 10648/2004 - 7.
Viete mi poradiť ako sa k nim dostať?
Za pomoc veľmi pekne ďakujem.
Mária B.
cazu3
03.03.08,16:32
Mohli by ste mi prosim poslat ako vlastne vyzera ten projekt lesnej pestovnej činnosti? Ci je to nejaka tabulka alebo ...? Hladala som nieco take ako priklad na internete, ale bez vysledku. Dakujem vopred.
mariab
03.03.08,17:49
Mohli by ste mi prosim poslat ako vlastne vyzera ten projekt lesnej pestovnej činnosti? Ci je to nejaka tabulka alebo ...? Hladala som nieco take ako priklad na internete, ale bez vysledku. Dakujem vopred.
Dobrý večer,
na ten projekt lesnej pestovnej činnosti sa pýtaš pravdepodobne v súvislosti s tvorbou rezervy na pestovnú činnosť. Ten projekt vypracuje odborný lesný hospodár, v ktorom on vypočíta výšku zákonnej rezervy.
Mária
cazu3
03.03.08,18:00
Ano preto. Dostala som len nejaku tabulku ako som uz spominala vyssie (29-02-08, 03:20 PM), ak pozries a neviem ci to je ono. Tam totizto ziadne rezervy nefiguruju, resp. to tak nechapem. A bohuzial som nemala tu "cest" komunikovat priamo s lesnym hospodarom iba mi bol dodany ten dokument, ktory si myslia, ze je tym projektom. Nemam vobec sajnu ako to ma vyzerat. :(
mariab
03.03.08,18:21
mám so sebou doma "všetko možné", ale ten projekt mám v kancelárii, zajtra sa ti určite ozvem.
mariab
04.03.08,08:09
Ano preto. Dostala som len nejaku tabulku ako som uz spominala vyssie (29-02-08, 03:20 PM), ak pozries a neviem ci to je ono. Tam totizto ziadne rezervy nefiguruju, resp. to tak nechapem. A bohuzial som nemala tu "cest" komunikovat priamo s lesnym hospodarom iba mi bol dodany ten dokument, ktory si myslia, ze je tym projektom. Nemam vobec sajnu ako to ma vyzerat. :(
Až teraz sa dostávam k tomu formuláru. Snáď to napíšem zrozumiteľne. Má to názov: L 145 c - Ročný plán ostatnej pestovnej činnosti. V tabuľke sú dielce porastov, na ktoré sa rezerva tvorí, ďalej popis činnosti. ako je Ochrana mladých les. porastov proti: burine, zveri - vyčíslená plocha v ha. Popis ďalšej činnosti: prečistky - tiež plocha v ha. Pestovné práce - napr. uhadzovanie haluziny, ošetrovanie a oplocovanie plocha v ha. K tomu všetkému má OLH vypočítané náklady: materiálové, mzdové , odvody ( v príp. že urbár má vlastných zamestnancov), režijné. Snáď som Ti trošilinku priblížila o čom by tá tabuľka mala byť.
M.
zdenkahn
04.03.08,09:11
Ahojte, takže ešte raz, aby som v tom mala aspoň trochu jasnejšie. Kedže som pozemk.spoločenstvo účtovala v PU, použijem DP PO, ale klasickú súvahu a výkaz ziskov a strát teda nemôžem použiť? Musia to byť špeciálne výkazy pre neziskovky? A ten predaj dreva z hory je správne 311/601? Dakujem.
cazu3
04.03.08,09:42
mariab (http://www.porada.sk/member.php?u=4385), ja som tu vcera musela koncit uz o osmej a dnes som si sem zabudla vziat ten dokument co mi dali, ale podla toho co pises ten moj papier nema ani z casti to co by mal mat, takze asi ich budem musiet ponahanat. Ak by si mi ho mohla oskenovat, samozrejme ciselne udaje mozes zakryt, tak by to bolo super. Dakujem vopred.
ede
05.03.08,11:53
myslim, ze predaj dreva je spravne, 311/611 /ak teda neuctujes aj o DPH/. Co sa tyka priloh k DP -ci vykazy "klasické" teda pre podnikat.subjekty alebo pre neziskovky...pocula som aj nazor, ze PS odovzdava vykazy pre podnik.subjekty prip., ze im na DU uz vlani povedali, ze za r.2007 maju podat uz vykazy ako podnikat.subjekt atd. Asi je najlepsie zistit si na prislusnom DU, ktore vykazy mate odovzdat s DP za r.2007.
ede
05.03.08,11:54
myslim, ze predaj dreva je spravne, 311/611 /ak teda neuctujes aj o DPH/. Co sa tyka priloh k DP -ci vykazy "klasické" teda pre podnikat.subjekty alebo pre neziskovky...pocula som aj nazor, ze PS odovzdava vykazy pre podnik.subjekty prip., ze im na DU uz vlani povedali, ze za r.2007 maju podat uz vykazy ako podnikat.subjekt atd. Asi je najlepsie zistit si na prislusnom DU, ktore vykazy mate odovzdat s DP za r.2007.
...juj, preklepla som sa . Hned sa opravujem, samozrejme predaj dreva 311/601.
zdenkahn
06.03.08,09:14
dakujem veľmi pekne Ede. to by bolo asi tak všetko....
hant
11.03.08,20:34
Sarah,to JU je na pokutu !!!! PS s právnou subjektivitou musí viesť podvojné účtovníctvo na 100 % .
hant
11.03.08,20:56
Doplňam,že v roku 2000 sme za Ju dostali pokutu od DÚ,ale to vtedy ešte účtoval niekto iný,potom to dali mne a od vtedy robíme PU,ročný ríjem máme cca 500 000,- .Podávame DP pre PO a prílohy pre podnikat.subjekty , zo začiatku sme dávali výkazy s názvom SONO ale tie sa už pár rokov nepoužívajú a boli tam iné
účty a účt.triedy,takže teraz to je lepšie.Rezervu netvoríme.
Za rok 2007 si naposledy uplatníme nezdanených 300 000,- podľa
par.12 ods 1a/ a ods.3 .Predávame drevo na koreni,čiže ťaží so ho odberateľ sám na vlastné náklady .Podiely vyplácané podielnikom nie sú predmetom dane .Toď vsio !
ede
12.03.08,07:53
odpoved pre hant-prispevok c.31: Dovolila by som si nesuhlasit. Vid zakon o uctvnictve, §9,odst.2,pism.d.
hant
12.03.08,12:09
Ede : Pozri príspevok č.32-je tam spresnenie,neviem od kedy §9
platí,ale my sme za to dostali pokutu,že vedieme Ju.
janka67
13.03.08,13:54
Doplňam,že v roku 2000 sme za Ju dostali pokutu od DÚ,ale to vtedy ešte účtoval niekto iný,potom to dali mne a od vtedy robíme PU,ročný ríjem máme cca 500 000,- .Podávame DP pre PO a prílohy pre podnikat.subjekty , zo začiatku sme dávali výkazy s názvom SONO ale tie sa už pár rokov nepoužívajú a boli tam iné
účty a účt.triedy,takže teraz to je lepšie.Rezervu netvoríme.
Za rok 2007 si naposledy uplatníme nezdanených 300 000,- podľa
par.12 ods 1a/ a ods.3 .Predávame drevo na koreni,čiže ťaží so ho odberateľ sám na vlastné náklady .Podiely vyplácané podielnikom nie sú predmetom dane .Toď vsio !

Zmena od 1. 1. 2007 - ustanovenie §13 ods. 1 písm. e) zákona 595/2003
sa ruší, t.j. ruší sa oslobodenie 300 000,- Sk pre daňovníkov nezaložených (nezriadených) za účelom podnikania.
V roku 2007 som účtovala v podvojnom účtovníctve pre tzv. neziskové organizácie, takže podávam za rok 2007 DP PO a výkazy NUJ a od 1. 1. 2008 prechádzam na účtovníctvo pre podnikateľov, z toho dôvodu, že z §12 ods. 3 boli vypustené pozemkové spoločenstvá - tento prechod som si overila na DR SR aj na MF SR.
ede
13.03.08,22:06
Zmena od 1. 1. 2007 - ustanovenie §13 ods. 1 písm. e) zákona 595/2003
sa ruší, t.j. ruší sa oslobodenie 300 000,- Sk pre daňovníkov nezaložených (nezriadených) za účelom podnikania.
V roku 2007 som účtovala v podvojnom účtovníctve pre tzv. neziskové organizácie, takže podávam za rok 2007 DP PO a výkazy NUJ a od 1. 1. 2008 prechádzam na účtovníctvo pre podnikateľov, z toho dôvodu, že z §12 ods. 3 boli vypustené pozemkové spoločenstvá - tento prechod som si overila na DR SR aj na MF SR.
So všetkým čo píšeš súhlasím, tiež to mám overené na DR SR.
heles
14.03.08,15:15
Sme PS s právnou subjektivitou, vedieme PU a v roku sme vytvorili rezervu na nevyplatné odmeny výk.výboru a dozornej rady zápisom 556 / 323, ako zruším tento zápis v r.2007?
Ďakujem
heles
14.03.08,19:09
nevie nik poradiť prosím
hant
19.03.08,09:27
podľa súvzťažností to malo byť 552/353 a použitie rezervy tu je
323/652 alebo zúčtovanie neopodstatnenej rezervy 323/654
hant
19.03.08,09:53
Chcem upozorniť,že od 01.01.08 sú pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou považované za podnikajúce t.j. povinne všetci Podvojné účtovníctvo !!!!!!!!!!!
Informácia z DÚ.
martina100
27.03.08,11:38
Ahojte ludkovia, potrebujem dokoncit DP pozemkovej spolocnosti, uctujem v JU, ale neviem, ako zauctovat tvorbu rezervy na lesnu cinnost. Len 31.12. cez interny doklad zauctovat rezervu do vydavkov ovplyvnujucich ZD, v cleneni prevadzkova rezia? Takze do danoveho priznania PO sa mi dostane uz upraveny zaklad dane a nikde v DP PO uz tuto rezervu neuvadzam? A co sa tyka vykazov o MaZ a PaV, tam sa to niekde uvadza?
morgov
07.04.08,11:01
Potreboval by som nejaký vzor na založenie pozemkového spoločenstva vlastníkov lesa, bez právnej subjektivity, môže mi niekto poslať vzor, alebo poradiť ? Je to ymluva o združení FO ?

dakujem
ede
07.04.08,11:48
Potreboval by som nejaký vzor na založenie pozemkového spoločenstva vlastníkov lesa, bez právnej subjektivity, môže mi niekto poslať vzor, alebo poradiť ? Je to ymluva o združení FO ?

dakujem
skus pozriet zakon o pozemkovych spolocenstvach c.181/1995
Danculik33
09.04.08,11:42
Ahojte môže mi niekto pomôct? V roku 2005 som začala účtovať PS s právnou subj. ale v jednoduchom účtovníctve.Prešli 2 roky a stále PS vykazuje stratu. Členovia výboru si vsak podla stanov vyplatili odmeny za výkon funkcie. Robili brigadu na 4 hodinky a vyplacali dobrovolnikom po Sk 50,-/hodinu. Musíme to este dodatočne zdaniť?
Monikov
09.04.08,16:02
Členovia výboru si môžu vyplatiť odmeny aj vtedy, keď PS dosiahlo stratu, ak to majú v stanovách. Jedná sa o príjem, ktorý sa posudzuje ako závislá činnosť podľa §5 ods.1 písm. d) zákona o DP teda je potrebé ho zdaniť buď zrážkovou alebo preddavkovou daňou.
"Robili brigadu na 4 hodinky a vyplacali dobrovolnikom po Sk 50,-/hodinu." - tomuto celkom nerozumiem. Kto robil brigádu a komu to bolo vyplácané - prosím upresni.
janka67
09.04.08,16:58
Ahojte môže mi niekto pomôct? V roku 2005 som začala účtovať PS s právnou subj. ale v jednoduchom účtovníctve.Prešli 2 roky a stále PS vykazuje stratu. Členovia výboru si vsak podla stanov vyplatili odmeny za výkon funkcie. Robili brigadu na 4 hodinky a vyplacali dobrovolnikom po Sk 50,-/hodinu. Musíme to este dodatočne zdaniť?

Ja to robím takto:
Naši členovia výboru a dozornej rady t. j. členovia štatutárnych orgánov majú schválené odmeny za účasť na zasadnutiach a iných aktivitách vyplývajúcich z výkonu ich funkcie. Odmeny nie sú vyplácané zo zisku. Vyplácam im ich jedenkrát za rok. Pred vyplácaním ich prihlásim do zdravotnej poisťovne napr. 1. 11. 2007 odhlásim ich 30. 11. 2007. Takto mi to vysvetlili v ZP. No a v decembri 2007 som im odmeny vyplatila. Z týchto odmien sa odvádza zdravotné poistenie za zamestnanca aj za spoločenstvo a aj daň zo závislej činnosti.
Ak pod pojmom brigáda myslíš nejakú činnosť, ktorú členovia výboru vykonávali napr. v lese - sadili sadenice, vyžínali a pod., tak na takéto aktivity s nimi uzatvárame dohody o vykonaní práce, kde uvedieme, čo budú
robiť, za koľko a dokedy má byť práca vykonaná. Prihlásim ich do soc. poisťovne, odvádzam za nich garančné a úrazové poistenie, a príjem z dohôd je samozrejme zdaniteľným príjmom, takže odvediem daň.
Danculik33
11.04.08,06:33
Ahojte môžem sa s niekym poradiť? Začínam s psienkovou spoločnosťou a mam kopec otazok. Prosim poradi mi niekto?
Danculik33
11.04.08,06:41
Ďakujem za odpoveď. Mne na daňovom vraveli, že stačí odviesť daň. Neprihlasovala som ich do ZP. A čo sa týka brigády. Bola vyhlásená v rozhlase v dedine a prišli tam dobrovoľníci, ktorí si chceli niečo zarobiť. Sú to ľudia od ktorých už asi ťažko dostanem nejaké údaje. Mam len prezenčnú listinu, kto sa zúčastnil. Neboli to členovia pasienkovej spol. Čo s tým mam teraz urobiť?
janka67
11.04.08,12:24
Ďakujem za odpoveď. Mne na daňovom vraveli, že stačí odviesť daň. Neprihlasovala som ich do ZP. A čo sa týka brigády. Bola vyhlásená v rozhlase v dedine a prišli tam dobrovoľníci, ktorí si chceli niečo zarobiť. Sú to ľudia od ktorých už asi ťažko dostanem nejaké údaje. Mam len prezenčnú listinu, kto sa zúčastnil. Neboli to členovia pasienkovej spol. Čo s tým mam teraz urobiť?

Čo už teraz s tým ... tak to Ti neporadím.
Aj my vyhlasujeme v obecnom rozhlase, keď potrebujeme napr. na zalesňovanie viac ľudí, ale všetci musia prísť do kancelárie s OP, urobím dohody, prihlásim ich do SP, dokonca ich aj školí bezpečnostný technik.
No a potom sa ich už ujme lesník.
Počula som, že nejaký podnikateľ, či ako ho mám nazvať, čo zabezpečuje lesné pestovné práce niektorým spoločenstvám, uzatvára so záujemcami o ,,brigádu,, príkazné zmluvy. Detaily neviem.
Želám pevné nervy!
Lela1
20.05.08,05:42
Dobrý deň,
tento rok členská schôdza PS schválila
výplatu odmien členom výboru a dozornej rady z čistého zisku . Nie je potrebné z týchto odmien odviesť daň z príjmu? Odvody do SP a ZP sa neplatia. Ale platí pre odmeny z čistého zisku v prípade pozemkových spoločenstiev tiež zásada zdaňovania ako pri a.s. a družstve?
moska
18.06.08,07:49
Ccela by som sa zapojiť do vašej porady - poraďte mi prosím softvér na podvojné účtovníctvo pre urbár - nejaké lacné a dobré. Ďakujem
Vladimír Ozimý
18.08.08,07:24
ahojte kamaráti. ako ste pri prechod z JU do PU v pozemkovom spoločenstve zaúčtovali členské podiely? účtovali ste o nich?....
mpca
18.08.08,07:33
Ccela by som sa zapojiť do vašej porady - poraďte mi prosím softvér na podvojné účtovníctvo pre urbár - nejaké lacné a dobré. Ďakujem

Do konca minulého roku sme mali Softip Packet, po nátlaku softipu aby sme preši na Profit (300tis. Sk za software), sme prešli na Omegu a Olymp od Krosu.

Vladimír Ozimý: Niesom učtovník (fakturant:)) ale vyplatené podiely v PU účtujeme na 364 a analytickými účtami rozdeľujeme za ktorý konkrétny rok sú vyplatené podiely.
Vladimír Ozimý
18.08.08,07:37
Do konca minulého roku sme mali Softip Packet, po nátlaku softipu aby sme preši na Profit (300tis. Sk za software), sme prešli na Omegu a Olymp od Krosu.

Vladimír Ozimý: Niesom učtovník ale vyplatené podiely v PU účtujeme na 364.

no vyplatenie podielu neriešim tam mi to je jasné...mňa zaujima zaúčtovanie členského podielu pretože pozemkové spoločenstvo sa skladá z vlastníkov nehnuteľnosti, lesov a pozemkov. Každý ten podiel ma svoju hodnotu ale vlastníkom je stále spoločník a nie pozemkové spoločenstvo ale na druhej strane by o tom pozemkové spoločenstvo malo účtovať ale ako? Nestretol som sa s tým ani sa neviem dopátrať zápis 031/413 mi nepríde správny pretože nehnuteľnosť nie je vo vlastníctve spoločenstva ale zase účet 413 by som použil...hm
mpca
18.08.08,08:04
Žiaľ k tomuto Vám neviem poradiť. Ako som spomínal som len fakturant.....
victoria
18.08.08,15:30
no vyplatenie podielu neriešim tam mi to je jasné...mňa zaujima zaúčtovanie členského podielu pretože pozemkové spoločenstvo sa skladá z vlastníkov nehnuteľnosti, lesov a pozemkov. Každý ten podiel ma svoju hodnotu ale vlastníkom je stále spoločník a nie pozemkové spoločenstvo ale na druhej strane by o tom pozemkové spoločenstvo malo účtovať ale ako? Nestretol som sa s tým ani sa neviem dopátrať zápis 031/413 mi nepríde správny pretože nehnuteľnosť nie je vo vlastníctve spoločenstva ale zase účet 413 by som použil...hm

A nebolo by spravnejsie uctovat jednotlive vklady clenov analyticky na 031/411 ?
Vladimír Ozimý
19.08.08,05:27
A nebolo by spravnejsie uctovat jednotlive vklady clenov analyticky na 031/411 ?

no problém vidím v tom že vlastníctvo nie je v pozemkovom spoločenstve ale vlastníctvo majú každý z vlastníkov nehnuteľnosti. Preto mi moc nevonia evidovať na 031 keďže reálne vlastníctvo nie je v rukách pozemkového spoločenstva.
mpca
19.08.08,06:52
no problém vidím v tom že vlastníctvo nie je v pozemkovom spoločenstve ale vlastníctvo majú každý z vlastníkov nehnuteľnosti. Preto mi moc nevonia evidovať na 031 keďže reálne vlastníctvo nie je v rukách pozemkového spoločenstva.
Pozrel som do HK a vidím že všetky pozemky a porasty máme na 031.
Vladimír Ozimý
19.08.08,08:59
Pozrel som do HK a vidím že všetky pozemky a porasty máme na 031.

aj keď nemáte ako pozemkové spoločenstvo k tomu vlastníctvo? Som z toho zmätený...takže to máte zaúčtované ako 031/411? Ako ste ocenili jednotlivé vklady?
mpca
20.08.08,05:13
Pozrel som účtovnú smernicu,, 031/411 a aj niečo 031/413,, Sme pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou.
Audit mávame každý rok tak by to malo byť správne.

Takmer 90% je na 411. Zvyšok na 413.
Vladimír Ozimý
20.08.08,07:32
Pozrel som účtovnú smernicu,, 031/411 a aj niečo 031/413,, Sme pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou.
Audit mávame každý rok tak by to malo byť správne.

Takmer 90% je na 411. Zvyšok na 413.

díky za info...proste aj prechod od 1.1.2008 to nejak tak smeruje proste mne išlo len o to vlastníctvo...to je celé...ale v podstate mám za to že spoločníci ručia v urbariate svojimi vkladmi t.j. účtovať o tom treba...
Aldan
11.09.08,09:59
vie mi niekto poradiť ako urobiť účtovne prevod z JU na PU, my tam máme len pokladňu, banku, majetok odpisy. Nev iem ako urob iť nerozdelený zisk minulých rokov. Spoločenstvo existuje 10 rokov a len 2x bol vyplácaný podiel na zisku. Mám si tie ostatné roky nasčítavať potom odčítať čo bolo vyplatené a ID dať na účet - nerozdelený zisk min. rokov?
Viete mi niekto poradiť ako vyplácať podiely na zisku cez poštu? Ja mám program z pošty ale je v DOS - T 602 a to je dosť veľký problém s Windovsom. Sám programátor pošty to nevie zosúladiť /nebyt môjho kolegu, ktorý to urobil/, ale keď opakujem roky tak mám v tom problém. Veď musí byť niečo iné ako tento program. Ručne to už ani nepočítam, veď sme v 21.storočí.
Dík za odpoveď
Aldan
18.09.08,06:13
My sme prešli z JU na PU na základe nariadenia z DU, že všetky pozem. spoloč. s právnou subjektivitou musia od 1.1.2008 účtovať v PU, pretože sa už berú ako ostatné spoločnosti s právnou subj.
Mne nie je jasné
- môžem vyplatiť podiel na zisku väčší ako bol zisk? Podľa mňa áno, lebo za min. roky sa podiely nevyplácali a to by malo byť uvedené na účte nevyplatené zisky min.rokov. - Neviem či je to správne

- stále mi nesedí pri prechode súvaha - neviem mám si za 10 rokov načítať všetky zisky, straty od nich odpočítať vyplatené podiely a zvyšnú sumu dať na nevyplatené zisky min. rokov - ale akú budú protizápis?

Dík moc za odpvoved
mpca
18.09.08,06:34
Viete mi niekto poradiť ako vyplácať podiely na zisku cez poštu? Ja mám program z pošty ale je v DOS - T 602 a to je dosť veľký problém s Windovsom. Sám programátor pošty to nevie zosúladiť /nebyt môjho kolegu, ktorý to urobil/, ale keď opakujem roky tak mám v tom problém. Veď musí byť niečo iné ako tento program. Ručne to už ani nepočítam, veď sme v 21.storočí.
Dík za odpoveď

Bohužiaľ, taká je realita že ten program urobili ešte v roku 1996 alebo neviem ktorom a nikomu sa ho "nechce" prerobiť na dnešné pomery.
Teda celá slov. pošta funguje ešte na win 98 max. win 2000, ihličkových tlačiarňach a spracovateľské strediská si niekedy vyžaduju len disketu (disketovu mechaniku v pc nemam ja,CD nechu lebo oni nemaju cdromku, USB ties nemozu lebo nemaju usb port na pc, emailom sa to neda poslat lebo vraj je to velky objem dat (dva subory 1,4Kb a 18,5KB:)).
Mno v skratke postu by to stalo asi vela € ak by mali tuto oblasť zmodernizovať.
Ja pevne verím že príde niečo nové (lepšie) prechodom na €.

My posielame PPP E už druhý rok a stále su s tým problémy. Keby bol vymyslený aspoň nejaký import z excelu,, (500 záznamov "hádzať" ručne je nemysliteľné).
Alternatíva by bola tlačič PPP cez PC, napríklad formou hromadnej korešpondencie.
Aldan
25.09.08,06:17
dávala som dotaz do Košíc ohľadom poukážok E - vyplácanie podielov, pani z marketingu mi dala kontakt na Ing. Nagyovú 055/6813484.
Skúsme viaceré bombardovať poštu, lebo mi bolo povedané v našom meste, že je niečo lepšie na vyplácanie, ale to už musí ísť cez Košice a ostatné pošty s tým nič nemajú. Tak len ostáva dúfať, tento rok mám za sebou podarilo sa mi to urobiť. Všetkým nám držím palce.Aldan
Aldan
25.09.08,06:20
viete mi prosím poradiť, ten prechod z JU na PU?
Dík
mila5
05.12.08,06:30
Prosím poraďte mi hospodár spoločenstva vlastníkov lesov chce 14.12.2008 vyplatiť podiely na zisku za rok 2008 jednotlivým spoločníkom,já si však myslím,že tieto podiely sa majú vyplácať až po ročnej uzávierke,tedy po zdanení,ale on trvá na svojom,lebo v okolitých obciach už ľuďom peniaze vyplácali,podľa mňa mohli vyplácať len zálohy a to predsa zákon
neumožňuje.Dakujem Míla5
azla
05.12.08,07:31
Zmena v zákona o účtovníctve ohľadom pozemkových spoločenstiev:
zákon č. 378/2008 Z.z.
(je to trochu nešťastne skryté pri zákonoch o spotrebných daniach.)
článok IX, článok X.


Čl. IX
Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona
č. 562/2003 Z. z., zákona č. 561/2004 Z. z., zákona
č. 518/2005 Z. z., zákona č. 688/2006 Z. z., zákona
č. 198/2007 Z. z., zákona č. 540/2007 Z. z. a zákona
č. 621/2007 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 9 ods. 2 písm. c) sa vypúšťajú slová „pozemkové
spoločenstvá,“.
2. V § 9 sa odsek 2 dopĺňa písmenom e), ktoré znie:
„e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli
v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000
Sk.“.
3. Za § 39d sa vkladá § 39e, ktorý znie:
㤠39e
Ustanovenie § 9 ods. 2 v znení účinnom od 1. decembra
2008 sa použije pri zostavovaní účtovnej uzávierky,
ktorá sa zostavuje po dni účinnosti tohto zákona.“.
Čl. X
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. decembra 2008
s výnimkou čl. I bodov 2, 3, 4, 7 a 8, ktoré nadobúdajú
účinnosť 1. februára 2009.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208408&FileName=zz2008-00378-0208408&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=410&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=378/2008
Aldan
05.12.08,07:47
od budúceho roka to ide - novela zákona o lesoch zákon by mal byť schválečný 2/2009
ivka22
30.12.08,14:57
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ide o pozemkové spoločenstvo nie je mi jasne ci musi viesť PU alebo nemusí. No v tomto roku sa stáva platcom DPH nakoľko mu to vyplynulo z jeho príjmov a výdavkov pretože ako spoločenstvo stavali urbarsky dom. Kedy je teda povinnosť viesť PU a kedy nie? ďakujem mam v tom trochu väčší zmätok
Aldan
06.01.09,09:09
MaRIAB, mohla by i mi prosím pomôcť s počiatočnými stavmi k 1.1.08? Neviem si rady so základným imaním, vôbec mi to tam nesedí. Dík Aldan
Aldan
06.01.09,09:32
Chcem sa spýtať na rezervu - je to povinnosť ju tvoriť? My sme zatiaľ nikdy netvorili rezervu napr. na nový výsadbu. LOH mám vytvoril plán na 10 rokov a každý rok kupime nové sadenice napr. za 7000 a to dávam priamo do nákladov. Musím to účtovať cez rezervu?

Sedela som nad poč. stavmi a takto budem ID účtovať:
021-701 - stavby
701/082 - oprávky k stavbám
211/701 - pokladnca
221/701 - BU
701/341 - daň z príjmov
701/428 - nerozdeleý zisk min.rokov
701/429 - neuhradená strata min.rokov
701/431 - výsledok hospod. v schva.
my mávame všeky fa uhradené, odvody aj dane z miez poplatené, poskutovala som podľa *Cenigovej, ale stále mi nie je jasné vlastné imanie- rozdiel medzi majetkom a záväzkami uč. 491/701

Vie niekto poradiť či je to správne a čo ešte chýba?

Dík aLDAN
anna81
09.01.09,07:23
Reagujem na odpoveď pre MONIKOV. Viem že je to už dávnejšie čo si písala túto tému, ale mňa sa týka presne tá istá problematika. Vyhotovili sme nájomné zmluvy aby sme vyplácali nájomné namiesto podielov na zisku ale neviem sa dohodnúť s daňovým úradom a ani auditorka nevie ako ďalej. Blíži sa valná hromada a tam by sme chceli presadiť to nájomné. Ako si to vyriešila? Ináč, máme problémy s niektorými podielnikmi, nechcú podpísať zmluvy, v tom prípade by nedostali nájomné (a ani podiely na zisku ak budeme to nájomné vyplácať).
Ozvite sa prosím niekto ak máte podobný problém.
anna81
09.01.09,07:48
Súhlasím s tebou mila5. Podily na zisku nemôžete teraz vyplatiť, (veď ešte neviete presne aký zisk vám vyšiel), alebo áno? Ja ho viem len predbežne. A navyše tieto podiely musí schváliť valné zhromaždenie. My budeme vyplácať podiely za r. 2008 až na jar 2009 po val. zhrom.
ede
10.01.09,14:12
Reagujem na odpoveď pre MONIKOV. Viem že je to už dávnejšie čo si písala túto tému, ale mňa sa týka presne tá istá problematika. Vyhotovili sme nájomné zmluvy aby sme vyplácali nájomné namiesto podielov na zisku ale neviem sa dohodnúť s daňovým úradom a ani auditorka nevie ako ďalej. Blíži sa valná hromada a tam by sme chceli presadiť to nájomné. Ako si to vyriešila? Ináč, máme problémy s niektorými podielnikmi, nechcú podpísať zmluvy, v tom prípade by nedostali nájomné (a ani podiely na zisku ak budeme to nájomné vyplácať).
Ozvite sa prosím niekto ak máte podobný problém.
minuly rok som bola na skoleni k teme pozemkove spolocenstva - lektorka z DR SR Zilina, kde sme boi jednoznacne usmerneni, ze PS s pravnou subjektivitou nemozu uzatvarat so svojimi clenmi najomne zmluvy a vyplacat najomne. Mam k tomu poznacene usmern. 2264/2007-720/195 Ministerstva podohospodarstva plus suhlasne stanovisko DR SR k nemu...
Aldan
10.01.09,15:59
Nájopmné bude možné uzatvárať po schválení nového zákona, ktorý má byť v 2-3 mesiaci 2009. Aldan
anna81
12.01.09,11:19
Ďakujeeem!
anna81
12.01.09,11:47
ede, ja som asi blbá, ale nedarí sa mi nájsť to usmernenie.
Monikov
12.01.09,14:01
Reagujem na odpoveď pre MONIKOV. Viem že je to už dávnejšie čo si písala túto tému, ale mňa sa týka presne tá istá problematika. Vyhotovili sme nájomné zmluvy aby sme vyplácali nájomné namiesto podielov na zisku ale neviem sa dohodnúť s daňovým úradom a ani auditorka nevie ako ďalej. Blíži sa valná hromada a tam by sme chceli presadiť to nájomné. Ako si to vyriešila? Ináč, máme problémy s niektorými podielnikmi, nechcú podpísať zmluvy, v tom prípade by nedostali nájomné (a ani podiely na zisku ak budeme to nájomné vyplácať).
Ozvite sa prosím niekto ak máte podobný problém.
Výplatu nájmu sme vyriešili tak, že vlastne žiadny nájom sa nevyplácal, ale vyplatili sa podiely na zisku po schválení uzávierky valným zhromaždením.
Nenašli sme totiž žiadny právny predpis, ktorý by to umožňoval.
Ohľadom nájomných zmlúv bolo veľa právnych sporov, v skratke sa o tom hovoriť nedá. Tento rok sa to snáď dorieši aj legislatívne. Problém je v tom, že podielnici chcú mať vyplatené podiely už pred koncom roka a v prípade vyplatenia podielov na HV sa to zatiaľ nedá (ale aj o tomto by sa dalo polemizovať).
sallyb
21.01.09,07:12
Daňové riaditeľstvo vydalo smernicu k účtovaniu U-PS, v ktorej sa uvádza, že MPSR mu listom poskytlo vyjadrenie, že U-PS sú zriadené na podnikanie, môžu vykonávať podnikateľskú činnosť obdobnú ako SHR, sú teda zriadení na podnikanie a od 1.1.2008 musia prejsť na podvojné účtovníctvo, postup prechodu je popísaný v smernici DR SR. Neplatí teda ani obrat 3 mil. Sk.
Aldan
22.01.09,08:06
smernicu mám z DU na prechod na PU, ale nerieši tam napr. môj problém - nájom mal byť vyplatený v septembri 2007 a družstvo ho vyplatilo až vo februári 2008 - mám to dať do PS na účet príjmy budúcich období? Ak to tam nedám zvýáši sa mi základné imanie a s tým už nikto nikdy nepohne. Ďakujem
anna81
29.01.09,13:37
Ahojte, ako riešite depozitné peniaze? Myslím tým podiely na zisku ktoré som poslala vlastníkom ale si ich neprebrali. Máte na to zvlášť účet?
Koľko rokov dozadu vyplácate depozit? Ak niekto zomrel ešte v r. 1990 a až teraz mi doniesli dedičské konanie, za aké obdobie mu mám vyplatiť depozit? Predseda tvrdí že za tri roky, ale nikde v zákone som to nenašla.
Aldan
02.02.09,09:18
vie niekto poradiť, kto bol na školení o účtovaní s PS a hlavne počiatočných stavov aké účty dať na začiatok, prípadne kontakt na človeka, ktorý školil?
Dík
Anna123
05.02.09,10:52
aj ja by som potrebovala poradiť s počiatočnými stavmi a účtami, máte nové informácie? Ďakujem.
anna81
13.02.09,09:09
Ahojte, mám ďalšiu otázočku ktorá sa týka rezervy na lesnú pestovnú činnosť.
V predchádzajúcich rokoch sa vytvárala rezerva na základe dokladov od lesného hospodára nasledovne:
a)31.12.2006 sa vytvorila rezerva na r. 2007 do nákladov na sumu napr. 100000,-
K 31.12.2007 sa vyčerpalo 80000,- do nákladov a zvyšok, 20000,- sa zrušilo do výnosov. Následne sa k 31.12.2007 vytvorila rezerva na r. 2008 do nákladov na sumu 500000,-
Moja otázka znie, či je takýto postup správny, pretože som sa dozvedela že rezerva sa tvorí minimálne na dva roky!
V tom prípade by to podľa mňa vyzeralo nasledovne:
b)31.12.2007 sa vytvorila rezerva do nákladov na rok 2008 na sumu 500000,-
k 31.12.2008 sa vyčerpalo 300000,- do nákladov. A ten zvyšok na 200000,- by sa čerpal až v roku 2009. Zároveň by sa 31.12.2008 vytvorila rezerva na rok 2009 v sume 400000,- Je takýto postup správny?
Neviem či som to zrozumiteľne napísala. Podľa ktorého kroku mám postupovať, a alebo b?
Sarah
18.02.09,06:38
Pekný deň, prosím Vás, mohli by ste tu niekto pripnúť to spomínané nariadenie DR SR? Vopred ďakujem.
2) v akom ocenení ste účtovali tie pozemky a porasty vlastníkov na 031/411??
kmirka
20.02.09,10:18
Prosím Vás poraďte mi, v akom účtovníctve mám účtovať pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity. V JU alebo PD? Ďakujem veľmi pekne.
janka67
24.02.09,13:17
Ahojte, mám ďalšiu otázočku ktorá sa týka rezervy na lesnú pestovnú činnosť.
V predchádzajúcich rokoch sa vytvárala rezerva na základe dokladov od lesného hospodára nasledovne:
a)31.12.2006 sa vytvorila rezerva na r. 2007 do nákladov na sumu napr. 100000,-
K 31.12.2007 sa vyčerpalo 80000,- do nákladov a zvyšok, 20000,- sa zrušilo do výnosov. Následne sa k 31.12.2007 vytvorila rezerva na r. 2008 do nákladov na sumu 500000,-
Moja otázka znie, či je takýto postup správny, pretože som sa dozvedela že rezerva sa tvorí minimálne na dva roky!
V tom prípade by to podľa mňa vyzeralo nasledovne:
b)31.12.2007 sa vytvorila rezerva do nákladov na rok 2008 na sumu 500000,-
k 31.12.2008 sa vyčerpalo 300000,- do nákladov. A ten zvyšok na 200000,- by sa čerpal až v roku 2009. Zároveň by sa 31.12.2008 vytvorila rezerva na rok 2009 v sume 400000,- Je takýto postup správny?
Neviem či som to zrozumiteľne napísala. Podľa ktorého kroku mám postupovať, a alebo b?

Ja postupujem takto:
Tvorba rezervy 31. 12. 2007 na roky 2008 a 2009 v sume podľa vyhotoveného LHP.
Počas roka 2008 účtujem použitie rezervy podľa skutočných nákladov vykonaných prác, sadeníc atď..
31. 12. 2008 rezervu tvoriť nebudem, budem pokračovať v čerpaní tej, ktorú som vytvorila v roku 2007.
Počas roka 2009 budem rezervu používať rovnako ako v roku 2008, ale
na konci roka 2009 zruším nevyčerpanú rezervu, ak je celú nepoužijem a
vytvorím novú rezervu na roky 2010 a 2011.
Ešte pripomeniem, že rezervu účtujem podľa jednotlivých porastov.

Ani ja neviem, či som to napísala zrozumiteľne, ale snaha bola.:):):)
Bolo by fajn, keby si viacerí účtovníci pozemkových spoločenstiev
našli čas a napísali, ako tú nešťastnú rezervu tvoria, používajú a rušia.:confused:
Pekný deň.
anna81
26.02.09,11:53
Ďakujem ti, je to napísané zrozumiteľné. Len nechápem ako to účtuješ podľa jednotlivých porastov.
A k tomu čerpaniu - neúčtujem položku po položke, ale som si vytvorila takú tabuľku, v ktorej to všetko zrátam (napr. náklady na sadenice, vyžinanie...) a potom to k 31.12. jedným zápisom čerpám do výnosov. Ja neviem či je to takto správne..?
Mám sa stretnúť s daňovým poradcom ohľadom tejto rezervy, tak potom dám vedieť čo mi odporučil.
anna81
26.02.09,11:57
Inak, súhlasím s tebou o čerpaní,podľa mňa je nezmyselné zrušiť rezervu keď nie je vyčerpaná a znova vytvoriť ďalšiu, (aj keď lesný hospodár dáva LHP každý rok). Preto sa snažím urobiť v tom poriadok.
Ešte raz ďakujem že si sa ozvala.
Dáša_
26.02.09,11:58
Pozemkové spoločenstvo prešlo k 1.1.2008 na PU.
Pri zadávaní PS som si uvedomila, že mali neuhradené pohľadávky z roku 2007.
Môžem ich dodaniť v roku 2008? Alebo otvarať rok 2007?
Dáša_
26.02.09,12:12
Druhá otázka k účtovaniu?

Čo vlastne predstavuje základné imanie (411, resp. 413) pozemkového spoločenstva? Spoločenstvo vlastne nevlastní nič, iba spoločne obhospodaruje lesy.

Ked idem do historie (nie, nepojdem až k márii Terézii :)), tak po revolúcii sa aspon u nas dali dohromady aktualny vlastníci podľa pozemkových knih, dedičských osvedčení. A prijmy, ktore dovtedy isli ťazko povedať kam, sa posúvali teraz do spoločenstva.
Spoločenstvo časť zisku vždy vyplácalo a časť sa nechala na ďalšiu činnosť.
Mne to vychádza, že miesto základného imania máme iba fondy tvorené zo zisku.

Je to blbá úvaha?
Robo85
26.02.09,23:26
Daňové riaditeľstvo vydalo smernicu k účtovaniu U-PS, v ktorej sa uvádza, že MPSR mu listom poskytlo vyjadrenie, že U-PS sú zriadené na podnikanie, môžu vykonávať podnikateľskú činnosť obdobnú ako SHR, sú teda zriadení na podnikanie a od 1.1.2008 musia prejsť na podvojné účtovníctvo, postup prechodu je popísaný v smernici DR SR. Neplatí teda ani obrat 3 mil. Sk.

hmm.. Zákon o účtovníctve Vs. usmernenie DR SR ..my účtujeme naďalej v JÚ a správnosť potvrdili aj na DÚ - sme PS s právnou subjektivitou
janka67
27.02.09,07:49
Ďakujem ti, je to napísané zrozumiteľné. Len nechápem ako to účtuješ podľa jednotlivých porastov.
A k tomu čerpaniu - neúčtujem položku po položke, ale som si vytvorila takú tabuľku, v ktorej to všetko zrátam (napr. náklady na sadenice, vyžinanie...) a potom to k 31.12. jedným zápisom čerpám do výnosov. Ja neviem či je to takto správne..?
Mám sa stretnúť s daňovým poradcom ohľadom tejto rezervy, tak potom dám vedieť čo mi odporučil.

Ja čerpanie robím mesačne, teda ak nejaké je. Tiež si z podkladov t.j. faktúr, tzv. výrobno - mzdových lístkov a pod. vypočítam jednotlivé náklady - mzdy, odovody, sadenice, ochranný náter atď. a rozpočítam si to na jednotlivé porasty.
Účtujem to ID, kde uvediem podrobne jednotlivé sumy, konkrétny názov čerpania, mám vytvorený číselník porastov a činností a to vždy uvediem ku
konkrétnemu účtovnému zápisu čerpania rezervy. Je to dosť časovo náročné,
ale na konci roka, keď si zadám požadované parametre, sa mi dá vytlačiť, aké práce a teda aj čerpanie boli vykonané v jednotlivých porastoch,
prípadne v akej celkovej sume bolo vykonané napríklad zalesňovanie.
Tieto zostavy mi uľahčia prácu napr. pri zostavovaní štatistického výkazu.
Vychádzala som z toho, že aj tvorba rezervy na lesnú pestovnú činnosť v projekte je uvádzaná po porastoch.
Budem rada, keď dáš vedieť, ako dopadlo Tvoje stretnutie s poradcom.
Pekný deň.:)
Doplňujúca informácia: účtujem v podvojnom účtovníctve
Dáša_
27.02.09,08:07
hmm.. Zákon o účtovníctve Vs. usmernenie DR SR ..my účtujeme naďalej v JÚ a správnosť potvrdili aj na DÚ - sme PS s právnou subjektivitou

Takže po osobnej navšteve DU:
usmernenie o tom, ze pozemkové spolocenstva majú uctovat v PU vyslo v marci.

Novela Zákona o účtovníctve k 1.12.2008 hovorí, že pozemkové spoločenstvá účtuju v sustave JU.

Takze novela zákona "prebila" usmernenie a naozaj stačí JU.
janka67
27.02.09,08:59
Takže po osobnej navšteve DU:
usmernenie o tom, ze pozemkové spolocenstva majú uctovat v PU vyslo v marci.

Novela Zákona o účtovníctve k 1.12.2008 hovorí, že pozemkové spoločenstvá účtuju v sustave JU.

Takze novela zákona "prebila" usmernenie a naozaj stačí JU.

Ale zrejme iba vtedy, ak spĺňajú § 9 odsek 2 písmeno e zákona o účtovníctve.
"pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk."
"Ustanovenie §9 ods. 2 v znení účinnom od 1. 12. 2008 sa použije pri zostavovaní účtovnej uzávierky, ktorá sa zostavuje po dni účinnosti tohto zákona."
Z. z. 378/2008 čl. IX
Dáša_
27.02.09,09:13
Ale zrejme iba vtedy, ak spĺňajú § 9 odsek 2 písmeno e zákona o účtovníctve.
"pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk."
"Ustanovenie §9 ods. 2 v znení účinnom od 1. 12. 2008 sa použije pri zostavovaní účtovnej uzávierky, ktorá sa zostavuje po dni účinnosti tohto zákona."
Z. z. 378/2008 čl. IX

ano, samozrejme, príjmy v predchádzajúcom období nesmú presiahnuť 3 mil. Sk
anna81
27.02.09,12:29
Ja čerpanie robím mesačne, teda ak nejaké je. Tiež si z podkladov t.j. faktúr, tzv. výrobno - mzdových lístkov a pod. vypočítam jednotlivé náklady - mzdy, odovody, sadenice, ochranný náter atď. a rozpočítam si to na jednotlivé porasty.
Účtujem to ID, kde uvediem podrobne jednotlivé sumy, konkrétny názov čerpania, mám vytvorený číselník porastov a činností a to vždy uvediem ku
konkrétnemu účtovnému zápisu čerpania rezervy. Je to dosť časovo náročné,
ale na konci roka, keď si zadám požadované parametre, sa mi dá vytlačiť, aké práce a teda aj čerpanie boli vykonané v jednotlivých porastoch,
prípadne v akej celkovej sume bolo vykonané napríklad zalesňovanie.
Tieto zostavy mi uľahčia prácu napr. pri zostavovaní štatistického výkazu.
Vychádzala som z toho, že aj tvorba rezervy na lesnú pestovnú činnosť v projekte je uvádzaná po porastoch.
Budem rada, keď dáš vedieť, ako dopadlo Tvoje stretnutie s poradcom.
Pekný deň.:)
Doplňujúca informácia: účtujem v podvojnom účtovníctve


Tiež robím v podvojnom účtovníctve a tiež to účtujem ID. Rozdiel je v tom že ja to nerozratúvam na tie porasty ako ty (ani si to neviem predstaviť) a zapíšem to len jedným zápisom. Hlavne preto že je to časovo náročné ako si správne uviedla. A tú tabuľku v ktorej to všetko zrátam som si zčasti vytvorila aj kvôli štat. výkazu (ako si aj ty uviedla) a sčasti preto, aby bol prehľad nákladov na pestovnú a ťažobnú činnosť.
Tak si držme palce, hádam sú oba spôsoby správne.:)
Inak, dnes som hovorila s lesným hospodárom že sme nevyčerpali celú rezervu z minulého roka a aj tak mi predložil ten LHP na r.2009. Som zvedavá čo mi povie ten poradca. (ale už mám skúsenosti že ani oni moc toho nevedia - hlavne keď sú takéto špecifické problémy).
PS: nevieš o nejakom školení pre pozemkové spoločenstvá?
mpca
27.02.09,12:55
V podstate oba postupy sú správne,,, samozrejme rozrátať na porasty to ma málo kedy zmysel, a v niektorých prípadoch to ani nieje možné ak subjekt je obhospodarovateľom stoviek porastov...

zo školením pre poz. spol. som sa ešte nestretol....
janka67
27.02.09,13:13
Tiež robím v podvojnom účtovníctve a tiež to účtujem ID. Rozdiel je v tom že ja to nerozratúvam na tie porasty ako ty (ani si to neviem predstaviť) a zapíšem to len jedným zápisom. Hlavne preto že je to časovo náročné ako si správne uviedla. A tú tabuľku v ktorej to všetko zrátam som si zčasti vytvorila aj kvôli štat. výkazu (ako si aj ty uviedla) a sčasti preto, aby bol prehľad nákladov na pestovnú a ťažobnú činnosť.
Tak si držme palce, hádam sú oba spôsoby správne.:)
Inak, dnes som hovorila s lesným hospodárom že sme nevyčerpali celú rezervu z minulého roka a aj tak mi predložil ten LHP na r.2009. Som zvedavá čo mi povie ten poradca. (ale už mám skúsenosti že ani oni moc toho nevedia - hlavne keď sú takéto špecifické problémy).
PS: nevieš o nejakom školení pre pozemkové spoločenstvá?

Je potrebné dohodnúť sa s OLH, aby projekt pestovnej činnosti vyhotovoval minimálne na dva roky.
Súhlasím s tebou, že pri riešení týchto špecifických problémov je ťažké nájsť
skutočného odborníka.
Takže držme si teda tie palce. :)
PS: o školení pre pozemkové spoločenstvá neviem
Anna123
03.03.09,12:46
ano, samozrejme, príjmy v predchádzajúcom období nesmú presiahnuť 3 mil. Sk
a od 1.3.2008 platí, že obrat sa zvyšuje na 200 tis. €, takže takéto pozemkové spoločenstvá môžu ďalej účtovať v JU, pochopila som to správne, ďakujem.
anna81
03.03.09,13:51
Janka67, ešte by som si rada ujasnila súvzťažnosť v súvislosti s tou nešťastnou rezervou.
tvorba: 548/451 alebo 323?
čerpanie, zrušenie: 451 alebo 323/648?
Ja som doteraz používala účet 451, ale práve som sa dozvedela (od účtovníka v inom spoločenstve) že on účtuje na 323.
Ktorý účet používaš?
janka67
03.03.09,14:18
Janka67, ešte by som si rada ujasnila súvzťažnosť v súvislosti s tou nešťastnou rezervou.
tvorba: 548/451 alebo 323?
čerpanie, zrušenie: 451 alebo 323/648?
Ja som doteraz používala účet 451, ale práve som sa dozvedela (od účtovníka v inom spoločenstve) že on účtuje na 323.
Ktorý účet používaš?

Tvorba rezervy 548/451 -je to dlhodobá rezerva t. j. tvorená na obdobie minimálne dva roky,
§ 60 postupov účtovania PÚ. Účet 323 sa používa na účtovanie krátkodobých rezerv - § 50 ods. 3 postupov účtovania PÚ.
Čerpanie, zrušenie napíšem neskôr.
Pekný deň.:)
janka67
03.03.09,19:20
Pokračovanie:

Ako som uviedla v predchádzajúcich príspevkoch účtujem použitie rezervy ID a to takto: 451/548, ale nie je to úplne v súlade s postupmi účtovania § 19 ods. 8 kde sa uvádza: " použitie rezervy sa účtuje na ťarchu vecne príslušného účtu rezerv so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu záväzkov."
Z toho podľa mňa vyplýva: použitie rezervy napr.
na mzdy za zalesňovanie zaúčtované priamo v ID miezd 451/331
na odvody z miezd za zalesňovanie 451/336
faktúra za sadenice 451/321
Zrušenie nepotrebnej rezervy alebo jej časti sa v zmysle § 19 ods. 8 účtuje opačným účtovným zápisom ako sa účtovala tvorba
t.j. 451/548.
V roku 2009 si upravím nastavenia v mzdovom programe, ak to bude možné, aby mi vytvorilo správny export do účtovníctva a budem použitie rezervy účtovať uvedeným spôsobom. Ak nezmením názor ...:D
Danculik33
12.03.09,14:14
Viete mi niekto poradiť, čo mam robiť s nevyčerpanou dotáciou z minulého roka? Je to dotácia poskytnutá na pasienky.
Ďakujem:confused:
anna81
13.03.09,11:04
Je potrebné dohodnúť sa s OLH, aby projekt pestovnej činnosti vyhotovoval minimálne na dva roky.
Súhlasím s tebou, že pri riešení týchto špecifických problémov je ťažké nájsť
skutočného odborníka.
Takže držme si teda tie palce. :)
PS: o školení pre pozemkové spoločenstvá neviem


Ahoj Janka, tak som bola na tej konzultácii u daňového poradcu. V podstate som nič nevyriešila, ale aspoň na základe jeho odporučania som prehovorila OLH aby rezervu vytvoril na dva roky.
Akurát s tým čerpaním rezervy sme sa nevedeli dohodnúť. Odporúčal čerpať rezervu v časovom slede (nie raz ročne ako to robím ja), ale keď som mu vysvetlila čo by to obnášalo, tak povedal že v konečnom dôsledku to neovplyvní základ dane, že to môžem robiť aj jedným zápisom. Odporučil mi zájsť za nejakým auditorom, tak na tom pracujem..:)
Podala som aj dopyt na Daňový úrad, kde mi tiež nič konkrétne neodpísali (to sa dalo aj čakať). Odporučili sa riadiť zákonom o lesoch a o dani z príjmov (čím sa aj riadim ale nie som o nič múdrejšia).
Citujem ti čo mi odpísali: "Podľa § 20 ods. 20 zákona o dani z príjmov rozdiel medzi výškou vytvorenej rezervy uznanej za daňový výdavok a sumou skutočného nákladu, ku ktorému bola táto rezerva tvorená, sa zahrnie do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom došlo k použitiu alebo zrušeniu rezervy". a " Zásady pre účtovanie, tvorbu a použitie rezerv sú bližšie uvedené v ustanoveniach §19 a rámcovej účtovnej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovania".
Už mi to nepáli, budem sa tomu venovať až v pondelok, ešte skúsim toho audítora a nech sa už robí čo chce. Teraz nevie nik poradiť, ale keď budú robiť kontrolu tak budú múdri.:):)
Ešte som si objadnala účtovné súvzťažnosti, tak som zvedavá čo bude tam uvedené. (len dúfam že prídu čo najskôr)
ahoj
janka67
13.03.09,12:24
Dopadlo to presne tak, ako sme predpokladali. Má to však jedno pozitívum, OLH vytvorí rezervu na dva roky, aj to je úspech ... :D
Odpoveď z DÚ nič nerieši, ja som pred časom toto všetko absolvovala a tiež som sa nič nedozvedela, tak si to robím po svojom, treba to zapracovať do smernice a nech sa robí čo chce.:)
Audítor mi to v podstate odsúhlasil.
Želám pekný a pokojný víkend.:)
Sarah
14.03.09,13:17
Dobrý deň, prelúskala som sa prechodom z JU do PU, ale neviem si poradiť s týmto. V opatrení MF SR 17599/2003-92, ktorým sa ustanovuje prechod z JU do PU §2 ods. 4:
"Pri účtovaní účtovných prípadov sa postupuje tak, aby výdavky a príjmy boli do základu dane z príjmov zahrnuté iba raz, a to buď v JU alebo PU."
V otváracej súvahe v súvislosti so mzdami mám záväzky z roku 2007 zaúčtované:
701/336
701/331
701/342.
Lenže ako to dostať do nákladov v roku 2008 v PU, keďže úhrady boli až v r.2008 a tým pádom to nemám v JU r. 2007?
Ak to dám ID na 521,524/? aký bude protizápis? Za odpoveď vopred pekne ďakujem
maja10
16.03.09,12:54
Dobrý, chcela by som reagovať na ten prechod z JU na PU.
Mohla by si prosím zaslať ako si zaúčtovala jednotlivé položky.
ede
16.03.09,16:24
Dobrý deň, prelúskala som sa prechodom z JU do PU, ale neviem si poradiť s týmto. V opatrení MF SR 17599/2003-92, ktorým sa ustanovuje prechod z JU do PU §2 ods. 4:
"Pri účtovaní účtovných prípadov sa postupuje tak, aby výdavky a príjmy boli do základu dane z príjmov zahrnuté iba raz, a to buď v JU alebo PU."
V otváracej súvahe v súvislosti so mzdami mám záväzky z roku 2007 zaúčtované:
701/336
701/331
701/342.
Lenže ako to dostať do nákladov v roku 2008 v PU, keďže úhrady boli až v r.2008 a tým pádom to nemám v JU r. 2007?
Ak to dám ID na 521,524/? aký bude protizápis? Za odpoveď vopred pekne ďakujem
podla mna to na ucty nakladov v r.2008 uz nebudes uctovat, ale budu to polozky upravujuce zaklad dane - vyplyvajuce zo zmeny uctovnej metody....teda upravis len zaklad dane v DP, budu to odpocitatelne polozky. To je moj nazor, taky je postup aj v knihe - Cenigova,maj 2007, str.578-9. Budem rada, ak aj ini napisu suhlas ci nesuhlas s odovodnenim. Cas podania DP sa nam blizi....
Sarah
17.03.09,06:30
Ede veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Otváraciu súvahu som účtovala:
211/701
221/701
701/336
701/331
701/342
701/451
701/431
701/428 - narátala som zisky po zdanení z minulých rokov (poradila mi pani z DR Banská Bystrica, taktiež mi povedala, že nemáme presne postupovať podľa tých spomínaných opatrení, lebo tam nie sú zakomponované všetky prípady a účty, ktoré môžu nastať - s čím oni vraj nerátali a vraj si to mám v svojej hlavičke vyriešiť, aby účtovníctvo verne a pravdivo zobrazovalo stav v danom pozemkovom spoločenstve :) ).
Dúfam, že to niekomu pomôže.
a_je_to
17.03.09,08:28
Do pozornosti všetkým, ktorí majú v urbári problémy s účtovaním zdrojov krytia, aj s prechodom JU - PU. Nemožno nič namietať proti účtovaniu na 428. Účtujem už pár rokov urbáre v JÚ aj PÚ, so subjektivitou aj bez a a viac sa mi pozdávajú tieto úvahy. Pozemkové spoločenstvá nemajú základné imanie, nevznikli podľa Obch.zákonníka, ale podľa zákona 181/1995 Z.z. Pozemkové spoločenstvo nemá nikdy vlastné peniaze, ani majetok, iba nevyplatené peniaze svojich podielnikov. Ak majú nejaké peniaze, tak spravidla vždy ide o nevyplatené podiely /tzv.depozit/ minulých období. Účtovne patria skôr na účty 364, než na 428, ak PS má právnu subjektivitu. Alebo aj na účty 368, ak časť peňazí pochádza z čias spred prechodu na právnu subjektivitu. Rozlíšenie je nutné, lebo ide aj o odlišný spôsob zdaňovania. Oba účty by do haliera mali byť rozpísané podľa pôvodu vzniku - komu tieto peniaze "de iure" patria. V urbári je vždy niekto, kto si svoj podiel z rôznych dôvodov v rôznych bilancovaných obdobiach neprevzal. Najčastejšie bohužiaľ kvôli úmrtiu, aj preto že ani nevie, že má v urbári po predkoch svoj podiel. Ten sa nemôže vyplatiť nikomu namiesto neho, iba oprávneným osobám - dedičom. Každoročný rozpis nevyplatených podielov od navrátenia urbárov až "dodnes" je veľmi náročná, dôležitá a najťažšia zložka svedomite a správne vedeného účtovníctva urbáru.
Rovnako pre tých, ktorí majú problém, keď prechádzajú z JU do PU /príspevok sarah a ede/ - musí sa dodržať celý postup prechodu podľa opatrenia MF. Je v plnom znení publikované v Zákony I. pre rok 2008 /Poradca Žilina/ str. 791. Teda aj korekčné účtovania podľa § 3, t. j. tvaru 548/491 a 491/648. Ibaže namiesto účtu 491 tam bude práve účet 364, resp. 368, lebo nejde o FO. Podľa tohto sa účtujú prípady podľa zásady úplnosti, ktoré by sa pri prechode JU - PU stratili z nákladov, alebo z tržieb. Rady z DR v predchádzajúcom príspevku /ak sú verne opísané/ sú preto povrchné, diletantské, zavádzajúce a nehodné DR SR.
ede
17.03.09,14:14
Do pozornosti všetkým, ktorí majú v urbári problémy s účtovaním zdrojov krytia, aj s prechodom JU - PU. Nemožno nič namietať proti účtovaniu na 428. Účtujem už pár rokov urbáre v JÚ aj PÚ, so subjektivitou aj bez a a viac sa mi pozdávajú tieto úvahy. Pozemkové spoločenstvá nemajú základné imanie, nevznikli podľa Obch.zákonníka, ale podľa zákona 181/1995 Z.z. Pozemkové spoločenstvo nemá nikdy vlastné peniaze, ani majetok, iba nevyplatené peniaze svojich podielnikov. Ak majú nejaké peniaze, tak spravidla vždy ide o nevyplatené podiely /tzv.depozit/ minulých období. Účtovne patria skôr na účty 364, než na 428, ak PS má právnu subjektivitu. Alebo aj na účty 368, ak časť peňazí pochádza z čias spred prechodu na právnu subjektivitu. Rozlíšenie je nutné, lebo ide aj o odlišný spôsob zdaňovania. Oba účty by do haliera mali byť rozpísané podľa pôvodu vzniku - komu tieto peniaze "de iure" patria. V urbári je vždy niekto, kto si svoj podiel z rôznych dôvodov v rôznych bilancovaných obdobiach neprevzal. Najčastejšie bohužiaľ kvôli úmrtiu, aj preto že ani nevie, že má v urbári po predkoch svoj podiel. Ten sa nemôže vyplatiť nikomu namiesto neho, iba oprávneným osobám - dedičom. Každoročný rozpis nevyplatených podielov od navrátenia urbárov až "dodnes" je veľmi náročná, dôležitá a najťažšia zložka svedomite a správne vedeného účtovníctva urbáru.
Rovnako pre tých, ktorí majú problém, keď prechádzajú z JU do PU /príspevok sarah a ede/ - musí sa dodržať celý postup prechodu podľa opatrenia MF. Je v plnom znení publikované v Zákony I. pre rok 2008 /Poradca Žilina/ str. 791. Teda aj korekčné účtovania podľa § 3, t. j. tvaru 548/491 a 491/648. Ibaže namiesto účtu 491 tam bude práve účet 364, resp. 368, lebo nejde o FO. Podľa tohto sa účtujú prípady podľa zásady úplnosti, ktoré by sa pri prechode JU - PU stratili z nákladov, alebo z tržieb. Rady z DR v predchádzajúcom príspevku /ak sú verne opísané/ sú preto povrchné, diletantské, zavádzajúce a nehodné DR SR.
dakujem za usmernenie. Dovolim si este sa uistit, teda sumy zavazkov na uctoch 331,336,342-vyplyvajuce z miezd za 12/2007 /od 1.1.2008 preslo PS na podvoj.ucto/ zauctujem este aj zapisom 548/364 v obdobi januar 2008 cez ID do nakladov r.2008 ??
Sarah
18.03.09,06:45
Pekný deň, aj ja by som sa chcela uistiť. Ja mám zostatky z r. 2007 na účtoch 331,342,336 vyplývajúcich zo záväzkov z dohôd (sadenie stromčekov), nie zo záväzkov voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku - 364. Nerozumiem prečo 548/364? :confused:
A účet 428 som použila preto, lebo sme vyplácali podiely len raz. Inokedy doteraz na schôdzi nebolo shchválené vyplatenie podielov, lebo sme nevykazovali zisk, a keď tak veľmi malý. Tak som si narátala všetky zisky po zdanení - vyplatené podiely = 428. Prosím Vás ozrejmite mi to a opravte ma, neviem či to správne chápem. Budem vďačná za každú radu. :confused: Takto mi to naozaj pani z DR Banská kázala urobiť.
mpca
18.03.09,07:35
Akadémia vzdelávania ponúka pre malé a stredné lesnícke podniky odborné semiánre.

Dátum konania: 3. apríl 2009
Čas konania: od 9,00 do 15,30 hod.
Miesto konania: Akadémia vzdelávania, Študentská 12, Zvolen

Ponuka v prílohe.
a_je_to
18.03.09,07:38
Na otázku odpovedám jednoznačne áno - presne v zmysle §3, písm.b/, bod 1 spomenutého opatrenia, iba namiesto účtu 491 je 364, teda zápis 548/364. Do otváracej súvahy patrí aj účet 428 - ale nie v sume všetkých ziskov minulých rokov po zdanení, ako radili z DR - iba tej časti, ktorú VZ rozhodlo nerozdeliť a ponechať ako krytie finančnej /nenákladovej/ rezervy a stav do závierky trvá. Zbytky tých ziskov, ktoré boli rozdelené, iba niektorí si podiely nevyzdvihli patria na 364, resp.368. Kým 428 /tak ako 431/ patrí všetkým podielnikom podľa počtu podielov, 364 a 368 patrí už iba niektorým podľa zoznamu. Pri prechode JU - PU by zápisy tvaru 548/364 a 364/648 mali nasledovať hneď po otvorení PS roka 2008. Ten stav, ktorý dostanete po ich zaúčtovaní na 364 by mal zodpovedať sume položkového rozpisu depozitu. Ak nesadne nevadí, budete hľadať aj v minulosti, keď bude viac času a zaúčtujete opravy, zrejme v súvahových účtoch. Teraz je najdôležitejšie prejsť a podať čo najsprávnejšie výkazy a priznanie.
Sarah
18.03.09,10:40
ďakujem za odborné vysvetlenie, myslím, že už chápem. Vrelá vďaka
anna81
18.03.09,13:14
Akadémia vzdelávania ponúka pre malé a stredné lesnícke podniky odborné semiánre.

Dátum konania: 3. apríl 2009
Čas konania: od 9,00 do 15,30 hod.
Miesto konania: Akadémia vzdelávania, Študentská 12, Zvolen

Ponuka v prílohe.

Neviete o podobnom školení v Žiline a okolí?:confused:
maja10
19.03.09,12:54
Prosím, napíše niekto presne tieto účtovné prípady pri prechode z JU na PU_
Stav k 31.12.2007
- stav záväzkov 50 tis.Sk
- stav pohľadávok 22 tis.SK
- hodnota lesov 5 mil.Sk
- nerozdelený zisk z minulých rokov 70 tis. Sk
- strata z minulých rokov 20 tis.Sk
- nevyčerpané podiely z minulých rokov 30 tis. Sk
- nevyplatené mzdy za 12 /07, vyplatené v 01/08 v sume 15 tis. Sk

Zaúčtovanie stavov k 01.01.2008 a následne úhrada.

Bola by som veľmi povďačná, lebo mi to doniesli teraz zaúčtovať, pritom som
nikdy neúčtovala urbár, a nemá im to nikto spraviť.
Dáša_
19.03.09,13:13
Prosím, napíše niekto presne tieto účtovné prípady pri prechode z JU na PU_
Stav k 31.12.2007
- stav záväzkov 50 tis.Sk
- stav pohľadávok 22 tis.SK
- hodnota lesov 5 mil.Sk
- nerozdelený zisk z minulých rokov 70 tis. Sk
- strata z minulých rokov 20 tis.Sk
- nevyčerpané podiely z minulých rokov 30 tis. Sk
- nevyplatené mzdy za 12 /07, vyplatené v 01/08 v sume 15 tis. Sk

Zaúčtovanie stavov k 01.01.2008 a následne úhrada.

Bola by som veľmi povďačná, lebo mi to doniesli teraz zaúčtovať, pritom som
nikdy neúčtovala urbár, a nemá im to nikto spraviť.

možno som troch mimotemy
len pre istotu, vieš, že sa nemusí prechádzať na podvojné, môžu aj dalej viesť jednoduché učto ? Riešila som problem s počiatočnými stavmi pred mesiacom a potom sme detektívnym patraním zistili, že netreba.
maja10
20.03.09,05:33
Predseda nechce viesť JU, lebo požiadali v 12/08 o dotácie, ktoré
by mali byť na 99 %, a tam je povinnosť viesť PU.
maja10
20.03.09,06:16
Prosím veľmi pekne ešte raz o pomoc pri zaúčtovaní týchto stavov :
Prosím, napíše niekto presne tieto účtovné prípady pri prechode z JU na PU_
Stav k 31.12.2007
- stav záväzkov 50 tis.Sk
- stav pohľadávok 22 tis.SK
- hodnota lesov 5 mil.Sk
- nerozdelený zisk z minulých rokov 70 tis. Sk
- strata z minulých rokov 20 tis.Sk
- nevyčerpané podiely z minulých rokov 30 tis. Sk
- nevyplatené mzdy za 12 /07, vyplatené v 01/08 v sume 15 tis. Sk

Zaúčtovanie stavov k 01.01.2008 a následne úhrada.
a_je_to
20.03.09,06:23
Re: pozemkové spoločenstvá, urbáre
Prosím, napíše niekto presne tieto účtovné prípady pri prechode z JU na PU_
Stav k 31.12.2007
- stav záväzkov 50 tis.Sk - aké ? Ak 321, tak 701/321 a následne 548/364,368
- stav pohľadávok 22 tis.SK - aké ? Ak 311, tak 311/701 a následne 364,368/648
- hodnota lesov 5 mil.Sk - neúčtuje sa, jednak neboli kúpené a neboli vložené do urbáru, naďalej patria jednotlivým podielnikom

nerozdelený zisk z minulých rokov 70 tis. Sk - 701/428
- strata z minulých rokov 20 tis.Sk - 429/701, ale nemalo by byť v konečných stavoch aj 428 aj 429
- nevyčerpané podiely z minulých rokov 30 tis. Sk, ak pochádza z čias právnej subjektivity, tak 701/364, ak ešte zo združenia, tak 701/368 - viď moje predošlé príspevky k tejto téme
- nevyplatené mzdy za 12 /07, vyplatené v 01/08 v sume 15 tis. Sk - najprv 701/331, potom 548/364,368.Najprv sa účtuje otvorenie PS na účet 701, potom korekcie 548 a 648, vyplývajúce z prechodu. Bez preštudovania opatrenia MF k prechodu JU - PU sa to aj tak nedá uspokojivo pochopiť.

Zaúčtovanie stavov k 01.01.2008 a následne úhrada. Následné účtovania by už mali byť zrejmé, inak by to bolo "na dlhšie". Veľa zdaru !

Bola by som veľmi povďačná, lebo mi to doniesli teraz zaúčtovať, pritom som
nikdy neúčtovala urbár, a nemá im to nikto spraviť.
maja10
20.03.09,07:29
Dobrý, veľmi pekne ďakujem poraďákovi:--- : a je to, za príspevok
Ja som si to len chcela ujasniť, lebo z Daňového riaditeľstva z Trenčína
mi metodička tvrdila, že záväzky z roka 2007 nemôžem zahrnúť do
nákladov roka 2008.

Nevedela som si vybrať, či spraviť opravné za rok 2007 v JU a požiadať o vrátenie daní, alebo to dať do nákladov v roku 2008.

Teraz keď to majú viacerý v nákladoch roka 2008, aj keď sa to roka 2008
netýka, dám to tak.
Ešte raz ďakujem za ochotu.
anna81
20.03.09,08:45
Ahojte poraďáci, už som zo všetkého dopletená. Ako účtujete vyplatenie podielov na zisku?
428/368 (364) a vyplatenie 368 (364)/221
Neviem ktorý účet použiť, či 368 alebo 364. Sme pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou.
janka67
20.03.09,09:23
Ahojte poraďáci, už som zo všetkého dopletená. Ako účtujete vyplatenie podielov na zisku?
428/368 (364) a vyplatenie 368 (364)/221
Neviem ktorý účet použiť, či 368 alebo 364. Sme pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou.

Ja používam 364 Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku
Postupy účtovania § 54 ods. 2.
anna81
20.03.09,13:11
Mne audítorka radila 368, ale tiež sa mi viac pozdáva 364. (už som zistila že sa nemôžem spoliehať na jej rady) a ďakujem že si sa ozvala.
Prajem príjemný víkend.
Sarah
21.03.09,10:29
Peknú slnečnú sobotu, ešte si chcem objasniť jednu vec:

Napr.:- nevyplatené mzdy za 12 /07, vyplatené v 01/08
701/331 - k 1.1.2008
548/364 - korekčné účtovanie
331/221 - úhrada miezd v r. 2008
364/? - ako to vyrovnám??? to som nepochopila, prosím ešte raz o vysvetlenie a radu. ďakujem
a_je_to
22.03.09,11:50
Účty 364, 368 by sa mali napĺňať v pozemkovom spoločenstve len dvomi spôsobmi :

pri prechode z JÚ do PÚ, ako rozdielový zdroj krytia peňazí a majetku, presahujúci nad sumu účtu 431, resp. aj 428 a 429
po rozdelení zisku medzi podielnikov z účtu 431 iba tú časť, ktorú si niektorí podielnici v každom roku, vrátanene minulých rokov nevyzdvihli. Podiely by sa mali deliť po valnom zhromaždení, ktoré rozhodne o sume na rozdelenie ešte z účtu 431, resp. aj 428. Časť, ktorá sa nerozdelí zo 431, pôjde na 428, časť, ktorá sa rozdelila, ale nebola vyzdvihnutá ide na 364.Tieto účty možno vyrovnať /Sarah/ iba vyplatením pre podielnikov, ktorým preukazateľne a právom patria. Či sa použije účet 364, alebo 368 /anna81, janka67/ nie je vecou vkusu, ale historického pôvodu peňazí v PS. Ak pochádzajú sčasti ešte zo združenia pred právnou subjektivitou, tak ide o 368, ak z čias právnej subjektivity, tak 364. Vyplatené podiely minulých rokov z 368 nie sú zdanené, zdaňuje si ich ešte podielnik sám, ako FO. Vyplatené podiely z 364 sú už zdanené. Pre toho, kto nad tým ešte dostatočne dlho "nehĺbal" je to "na dlhšie".
ede
23.03.09,13:34
Tvorba rezervy na lesnu pestov.cinnost je povinna alebo ju mozem a nemusim tvorit? Mam od OLH "navrh rozpočtu priamych nakladov na pestov.cinnosť v roku 2009" - napr. na sumu celkom 400 tis Sk/...Eur. Musim vytvorit rezervu v r.2008 v takejto vyske ?- vytvori mi to stratu za rok 2008...alebo mozem vytvorit rezervu vo vyske napr. len 20 tis Sk/...Eur a "udrzat si prijatelny HV za rok 2008"...? DAKUJEM
anna81
24.03.09,07:49
Podľa mňa by sa rezerva mala tvoriť v tej výške ako je lesohospodársky plán. Ja som toto riešila prednedávnom a zistila som,že podľa zákona o lesoch sa rezerva musí tvoriť (overovala som si to u viacerých zdrojov - ani my sme ju nechceli tvoriť), pretože sa ťaží drevo a holiny sa musia vysádzať a následne ošetrovať. Výrazne ti to ovplyvní HV len prvý rok, nasledujúce roky (samozrejme závisí od výšky rezervy) sa to tak na HV nezobrazí. A rezervu tvorím k 31.12.2008 na rok 2009.
Skús sa poradiť s lesným hospodárom a predsedom spoločenstva či by vám nestačila len tá menšia suma. (podľa mňa 400 tis nie je veľká suma ale zasa to závisí od toho koľko ha obhospodarujete)
Len pre zaujímavosť, naša rezerva má sumu 1,3 mil SK.
a_je_to
24.03.09,08:45
Zjednodušený princíp rezervy je v tom, že najprv sú výnosy z vyrúbaného lesa, potom nasleduje zákonná povinnosť vypratania a zalesnenia vyrúbanej plochy do 2 rokov, aj zabezpečenia mladého porastu, teda náklady. Na to treba v čase prebytku niečo z tržieb odložiť. Účtovná tvorba rezervy nie je vôbec povinnosť, iba zákonná možnosť podľa § 20, ods. 9, písm. b ZDP. Jej účelom je znížiť legálne základ dane a daň /dppo/, aj účtovne ukryť peniaze, ktoré by niektorí podielnici najradšej ihneď a všetky rozdelili. A vedenie, aj OLH nech sa potom stará, kde zoberie peniaze na vysadenie a zabezpečenie nového lesa. Rezerva sa tvorí zaúčtovaním budúcich očakávaných nákladov do uzatváraného roka. Podklady projektuje OLH, rozpočtuje vedenie. Buď krátkodobá 548/323, alebo dlhodobá 548/451. V primeranej výške, aby optimalizovala to, čo sa ponechá a čo sa zdaní a rozdelí, nikdy nie na úkor straty. Vyčerpané náklady sa účtujú v budúcich rokoch ako 323,451/331,321...a neznižujú HV.
ede
24.03.09,15:52
Zjednodušený princíp rezervy je v tom, že najprv sú výnosy z vyrúbaného lesa, potom nasleduje zákonná povinnosť vypratania a zalesnenia vyrúbanej plochy do 2 rokov, aj zabezpečenia mladého porastu, teda náklady. Na to treba v čase prebytku niečo z tržieb odložiť. Účtovná tvorba rezervy nie je vôbec povinnosť, iba zákonná možnosť podľa § 20, ods. 9, písm. b ZDP. Jej účelom je znížiť legálne základ dane a daň /dppo/, aj účtovne ukryť peniaze, ktoré by niektorí podielnici najradšej ihneď a všetky rozdelili. A vedenie, aj OLH nech sa potom stará, kde zoberie peniaze na vysadenie a zabezpečenie nového lesa. Rezerva sa tvorí zaúčtovaním budúcich očakávaných nákladov do uzatváraného roka. Podklady projektuje OLH, rozpočtuje vedenie. Buď krátkodobá 548/323, alebo dlhodobá 548/451. V primeranej výške, aby optimalizovala to, čo sa ponechá a čo sa zdaní a rozdelí, nikdy nie na úkor straty. Vyčerpané náklady sa účtujú v budúcich rokoch ako 323,451/331,321...a neznižujú HV.
súhlasím a dakujem. Samozrejme, aj logika mi dava, ze predsa vsetko co uvedie OLH v plane nemusime nasledne vyfinancovat z rezervy, ale najprv z rezervy a prip.ostatne pojde z nakladov v prislusnom roku...este raz vdaka.
ede
25.03.09,07:53
Mam teraz otazku ohladom vykazov k DP za rok 2008, ak PS preslo od 1.1.2008 na PU. Ake udaje uvadzam vo VZaS za minule obdobie? Za rok 2007 som k DP podala vykaz o PaV a MaZ pre neziskove org. Nemam teda taku strukturu poloziek ako by som "potrebovala" do koloniek vo VZaS .... dakujem
Sarah
26.03.09,10:44
Pekný deň, myslím, že to tu už niekto rozoberal. V súvahe budeš mať za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie stav k 01.01.2008, teda z otaváracej súvahy. Vo VZaS údaje za minulé obdobie nevykazuješ. :)
liduska
27.03.09,04:57
Mam teraz otazku ohladom vykazov k DP za rok 2008, ak PS preslo od 1.1.2008 na PU. Ake udaje uvadzam vo VZaS za minule obdobie? Za rok 2007 som k DP podala vykaz o PaV a MaZ pre neziskove org. Nemam teda taku strukturu poloziek ako by som "potrebovala" do koloniek vo VZaS .... dakujem
Podľa opatrenia MF č. /25682/2007-74 , v stlpcoch 4 a 6 v súvahe účtovnej jednotky, ktorá v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období účtovala v sústave jednodochého účtovníctva, sa nevykazujú žiadne údaje. To isté platí aj pri výkaze ziskov a strát.
Sarah
28.03.09,11:20
liduska ďakujem za opravu, neviem kde som vyčítala tie informácie.
Olgica
30.03.09,04:45
Ahojte.
idem účtovať poz.spoločenstvo (r.2008) nakoľko od 1.1.2008 je povinnosť viesť PÚ (majú jeden bank.výpos za celý rok - príjmy cca 30000,-).Neviem kam zaúčtovať poč.stavy pokladne a bank.účtu MD211,221/D??? aby mi sadla súvaha.
- na stránke drsr som našla že výkazy majú vypĺňať
Súvaha uč.NUJ1-01 a Výsledovka uč.NUJ2-01?? nič mi to nehovorí

a druhá otázka:majú len IČO, nemali si náhodou už v januári požiadať DÚ o DIČO???
Prosím o rýchlu odpoveď-pokiaľ je to možné. Ďakujem
Dáša_
30.03.09,04:51
Ahojte.
idem účtovať poz.spoločenstvo (r.2008) nakoľko od 1.1.2008 je povinnosť viesť PÚ (majú jeden bank.výpos za celý rok - príjmy cca 30000,-).Neviem kam zaúčtovať poč.stavy pokladne a bank.účtu MD211,221/D??? aby mi sadla súvaha.
- na stránke drsr som našla že výkazy majú vypĺňať
Súvaha uč.NUJ1-01 a Výsledovka uč.NUJ2-01?? nič mi to nehovorí

a druhá otázka:majú len IČO, nemali si náhodou už v januári požiadať DÚ o DIČO???
Prosím o rýchlu odpoveď-pokiaľ je to možné. Ďakujem

Nemajú povinnosť viesť PU - táto povinnosť padla novým zákonom, ktorý bol prijatý koncom roka - prečítaj tému späť.
Stačí ti urobiť JU.

http://www.porada.sk/965758-post96.html
Olgica
30.03.09,05:03
keď urobí JU tak aké priznanie podám na aké meno, mne sa zdá že treba PU. na drsr je usmernenie, kde píšu že od 1.1.08 poz.spoločenstvá s právnou subjekt.musia viesť PU.
Dáša_
30.03.09,05:34
keď urobí JU tak aké priznanie podám na aké meno, mne sa zdá že treba PU. na drsr je usmernenie, kde píšu že od 1.1.08 poz.spoločenstvá s právnou subjekt.musia viesť PU.

usmernenie o tom, ze pozemkové spolocenstva majú uctovat v PU vyslo v marci.

Novela Zákona o účtovníctve k 1.12.2008 hovorí, že pozemkové spoločenstvá účtuju v sustave JU.

Takze novela zákona "prebila" usmernenie a naozaj stačí JU, ak samozrejme spĺňajú § 9 odsek 2 písmeno e zákona o účtovníctve.
"pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk."
"Ustanovenie §9 ods. 2 v znení účinnom od 1. 12. 2008 sa použije pri zostavovaní účtovnej uzávierky, ktorá sa zostavuje po dni účinnosti tohto zákona."


Takze naozaj stačí JU, ale je na učtovnej jednotke, môže aj podvojné.

Je to odkonzultovane na DU, tento rok podane 3 pozemkové spoločenstva s JU.
Olgica
30.03.09,05:53
jasné, že jednoduchšie by bolo JU ale na aké meno ho vystavím ak je tam niekoľko desiatok ľudí v tomto spoločenstve???
Dáša_
30.03.09,06:03
jasné, že jednoduchšie by bolo JU ale na aké meno ho vystavím ak je tam niekoľko desiatok ľudí v tomto spoločenstve???

to spolocenstvo ma pravnu subjektivitu? Potom je zrejme registrovane pod nejakym menom.

Ako robili minuly rok?
Olgica
30.03.09,06:10
min.rok nerobili, lebo nemuseli. majú IČO zo ŠU a tam je práv.subjektivita: poz.spoloč. Nič viacej. Ale od 1.1.08 už musia robiť DP.
Olgica
30.03.09,06:11
A myslím si že si mali vybaviť aj DIČO keďže sa od 1.1.08 berú ako keby podnikali.
Dáša_
30.03.09,06:13
no tak napíš Pozemkové spoločenstvo a adresu. A daj ICO.
Olgica
30.03.09,06:21
myslíš ako keď to bude v JU tak miesto priezviska daňovníka napíšem poz.spoločenstvo? a kam dám príjmy - aký je to §, do ktorého oddielu to napísať? nejak mi to nesedí. (Prepáč že toľko otravujem)
Dáša_
30.03.09,06:35
par 6, ods.1, pismeno a
anna81
30.03.09,12:02
Ahojte, uvádzate vo výkaze ziskov a strát a v súvahe posledný stĺpec (bezprostredne predchadzajúce účtovné obdobie?) Podľa mňa nie, veď sa dosť účtov zmenilo a neviem ako by som to napasovala. Prosím dajte niekto vedieť či ste to tam uviedli.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Dáša_
30.03.09,12:05
pozri príspevok 136
janka67
30.03.09,12:29
Ahojte, uvádzate vo výkaze ziskov a strát a v súvahe posledný stĺpec (bezprostredne predchadzajúce účtovné obdobie?) Podľa mňa nie, veď sa dosť účtov zmenilo a neviem ako by som to napasovala. Prosím dajte niekto vedieť či ste to tam uviedli.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Ak si v roku 2007 viedla podvojné účtovníctvo pre tzv. neziskové organizácie a v roku 2008 si prešla na podvojné účto pre podnikateľov vypĺňaš aj stĺpec predchádzajúce účtovné obdobie. Musíš si to vypočítať a napasovať.
Ja som to zisťovala na DR v Trenčíne, tam mi metodička povedala, že musím vyplniť aj prechádzajúce účtovné obdobie. Hoci mne sa strašne nechcelo :).
Povedala mi, že predchádzajúce obdobie sa neuvádza iba pri prechode z JÚ na PÚ.
Takto som výkazy už aj odovzdala.
anna81
30.03.09,13:56
Ja som to najskôr vyplnila - tiež sa mi nechcelo a keď som nad tým cez víkend rozmýšľala, tak mi to prišlo také nelogické - veď tie účty sa zmenili a podľa mňa by to vyplnené nebolo pravdivé. Všelikomu som volala a nakoniec aj na DU. Tam mi potvrdili že to nemám vypĺňať. Tak som to zasa musela všetko prepísať. Tak im to dám nevyplnené a nech si potom robia čo chcú.
Pekný deň.
anna81
21.04.09,05:29
Ahojte, má niekto skúsenosti s vyplácaním nájomného?
Jedná sa o to, že valná hromada schválila namiesto vyplácania podielov na zisku vyplatenie nájomného. (nájomné zmluvy máme s vlastníkmi spísané, aj keď všetci nepodpísali, ale to je o inom..)
Jedná sa mi o to, ako toto nájomné zaúčtovať?
Vie mi niekto poradiť???
a_je_to
22.04.09,14:22
Ahojte, má niekto skúsenosti s vyplácaním nájomného?
Jedná sa o to, že valná hromada schválila namiesto vyplácania podielov na zisku vyplatenie nájomného. (nájomné zmluvy máme s vlastníkmi spísané, aj keď všetci nepodpísali, ale to je o inom..)
Jedná sa mi o to, ako toto nájomné zaúčtovať?
Vie mi niekto poradiť???
Málo informácií, veľa nejasností. Treba vedieť, či :
- PS je s právnou subjektivitou, alebo bez
- nájomné je jediným príjmom, alebo nie,
- jednoduché účtovníctvo, či podvojné
PS bez právnej subjektivity nie je účtovnou jednotku. Tam vedú evidenciu podobnú jednoduchému účtovníctvu. Ak sú všetky pozemky prenajaté, tak nájomné je jediným príjmom. Medzi podielnikov sa pomerne delia celé príjmy a celé výdavky. Každý podielnik dostane doklad , kde je pomerná časť celého príjmu a výdavkov., vyčísli sa rozdiel. Ten sa potom vyplatí každému podielnikovi. Podielnik si tento príjem zdaňuje sám, podľa § 10 ZDP, kde uvádza celý príjem, aj celý výdavok a z nich čiastkový základ dane, ktorý dostal vyplatený.
U PS s právnou subjektivitou , ktoré je účtovnou jednotkou, nemožno rozdeliť nič, okrem rozdielu medzi príjmami a výdavkami /JÚ/, alebo hospodársky výsledok /PÚ/. To iba po zdanení, lebo daňová povinnosť je na spoločenstve a zodpovednosť najmä na výbore. Ak ide o tento prípad, tak rozhodnutie VZ je neplatné a nevykonateľné, lebo je v rozpore so zákonom.
anna81
23.04.09,05:47
Ďakujem že si sa ozval a_je_to.
Sme poz. spol. s právnou subjektivitou, podvojné účtovníctvo. Doteraz sme rozdeľovali podiely na zisku.
Predseda silou mocou dal vypracovať právnikovi nájomné zmluvy so všetkými vlastníkmi (aj keď nie všetci podpísali),vraj aby ľudia vedeli aký majetok vlastnia, pretože viac ako 90% ľudí to nevie, ako druhý dôvod uvádza, že každý musí mať uzatvorenú zmluvu (napr. v zamestnaní) a ďalším dôvodom je, ževraj mu na platobnej agentúre (kde sme žiadali o dotáciu) povedali že musí predložiť zmluvy. Ja som mu to vyvraciala, ale on má svoju pravdu. Daňový poradca, ani audítor to neschválili, ale on to na VZ presadil. Viem že rozhodnutie VZ nesmie byť v rozpore so zákonom, ale on to nechce pochopiť. Ďalším problémom je, že nepodpísalo zopár ľudí ktorí určite budú robiť problémy, pretože im sme peniaze nedali, s týmto ako sa vysporiadame naozaj neviem. A navyše neviem ako to zaúčtujeme, pretože v tomto prípade nám zisk z r. 2008 zostane nerozdelený.
U nás je ešte jedno spoločenstvo, tiež s právnou subj. účtuju v JU, je to urbárske spoločenstvo a oni to robia prostredníctvom toho nájomného (aj keď to volajú podiely), ale každý spoluvlastník si musí podať DP sám, kdežto u nás podiely na zisku nepodliehali zdaneniu.
Tak sa predseda rozhodol že prečo by sme mi mali platiť také veľké dane, že to budeme robiť ako urbár.
Najhoršie, že som nikde nenašla v rozpore s akým zákonom je to, a keď som písala na DU, tak mi neodpísali nič konkrétne.
Čítala som viacero tvojích príspevkov a_je_to a vždy si dobre a múdro poradil. Prosím poraď ako sa s týmto vysporiadať. Naozaj nechcem aby sa spoločenstvo dostalo do problémov.
a_je_to
27.04.09,10:47
Vo vašom PS je zásluhou vášho predsedu a jeho právnika veľký právny zmätok, ktorého riešenie by malo začať od podania na súd, alebo odvolania predsedu. Inak môže narobiť PS ešte viac škôd, morálnych, právnych, medziľudských aj finančných. Je to ťažké, lebo inak vystupuje ako odvážny a vynaliezavý hrdina, ktorý bráni peniaze PS pred zdanením a mnohí to s nadšením podporia. Jeho odvaha však spočíva v ukrývaní sa za spoločné rozhodnutia a v hazardovaní s vašimi spoločnými peniazmi. Ak dôjde na sankcie, bude sa skrývať za uznesenia, ktoré sám zmanipuloval, za väčšinu, ktorú sám zdezorientoval a zblbol. Dokonca bude tvrdiť, že on bol bezmocný proti tomu čo VZ schválilo, že on nič, iba plnil uznesenia. Prípadné dodanenia a sankcie zaplatia všetci, aj tí čo boli proti. Jeho postup je v generálnom rozpore s celým právom urbárskym, občianskym, účtovným, aj daňovým, ktoré v celom rozsahu nemožno ani vymenovať, bolo by to na pár strán. Za všetko možno veľmi stručne uviesť pár logických zrozumiteľných úvah:

spoločenstvo musí mať spoločenskú zmluvu podľa § 12 zákona 181/95 Z.z., inak by nemohlo existovať. Na uzatvorenie nájomných zmlúv “aby každý mal” a “aby ich bolo možné poskytnúť agentúre” nebol okrem protiprávnych zámerov žiadny dobromyseľný právny dôvod.
podielnici uzatvárajú spoločenskú zmluvu sami medzi sebou – o združovaní a spoločnom obhospodarovaní jednej spoločnej nehnuteľnosti. A nie s výkonným orgánom spoločenstva, akoby iným subjektom. Ibaže váš predseda sa chová ako nezávislá vnútorná s.r.o-čka, ktorá si prenajala pozemky a § 13, ods. 3 zákona úplne ignoruje.
na obhospodarovanie jednej a tej istej nehnuteľnosti nemožno uzatvoriť dve rôzne zmluvy - na užívanie v plnom rozsahu. Jednu spoločenskú medzi sebou a druhú nájomnú so spoločenstvom, ktoré vlastne oni sami ako spoluvlastníci predmetu združenia tvoria. Podielnik PS nie je spoločník s.r.o., ktorého možno z s.r.o. vylúčiť a vyplatiť...Druhá zmluva /nájomná/ nie je v súlade so zákonom 181/95 a je automaticky neplatná. PS ako právnická osoba môže robiť iba právne úkony, ktoré mu zákon umožňuje. Rovnako sú neplatné aj nároky z nej, lebo sa prekrývajú s nárokmi z prvej a odporujú im, niektorých poškodzujú na základných právach.
ak by sa kvôli priechodnosti nájomných zmlúv musela zrušiť spoločenská, tak by spoločenstvo muselo zaniknúť. Spoločnú nehnuteľnosť možno prostredníctvom PS prenajať komukoľvek, ale vlastnému spoločenstvu /samému sebe/ nikdy. Vlastník nemôže byť zároveň nájomníkom vlastného. Aj preto, že s nájomným môže de facto spravodlivo dosiahnuť iba to, čo aj bez neho.
podobné právo platí aj v s.r.o. Spoločník môže prenajať svojej s.r.o. vlastný pozemok, pokiaľ ho nevložil do základného imania. Ak ho však vložil cez spoločenskú zmluvu do imania, tak ho nemôže ešte podľa druhej nájomnej zmluvy prenajať, aby s.r.o. platila menšiu daň. PS netvorí žiadne imanie, PS prvotne vzniká na základe združenia vlastníkov spoločného pozemku. To je presne analógia, ako u vkladu do s.r.o.
jediný vlastník a správca podielu má právo prenajať svoj podiel. A to je SPF, ktorému je toto právo dané zákonom - lebo mu je zároveň odobraté právo podieľať sa na delení výsledkov hospodárenia. Pre spoločenstvo, ako právnickú osobu voči fyzickým spoluvlastníkom tento postup nie je zákonom dovolený, ani právne odvoditeľný. a obhájiteľný.
nájom je odovzdanie predmetu na užívanie inému, so súčasným zrieknutím sa vlastných užívacích práv. A spoločenstvo ako útvar je vlastníkom, ktorý nikomu nič neodovzdal, ani neprijal, ani sa nezriekol ničoho na prenajímaných pozemkoch.
podielnici nemajú na nehnuteľnosti vlastné plochy, iba podiely v podobe zlomku, ktoré vyjadrujú právo na úžitok a záväzok z plochy, nie na akékoľvek osobné úkony za účelom nájmu, predaja, oddelenia a iného individuálneho nakladania.
ak sa predsedom poškodení podielnici obrátia spoločne na súd s návrhom na zrušenie týchto protiprávnych zmlúv, určite uspejú. Trovy žiadať zosobniť predsedovi, ktorý protiprávny stav sám zorganizoval, ale musia to viacerí presvedčivo dosvedčiť.Podľa opísaného sa domnievam, že nájomné za rok 2008 sa už vyplatilo v roku 2009 tým, čo podpísali nájomné zmluvy, iba ho treba zaúčtovať ....a nevieš ako. Ak by bolo v súlade s právom, podľa platných a účinných zmlúv, muselo by už byť predkontované v hospodárskom výsledku roka 2008, ktorého sa týka, ako 518/365. Zaúčtovanie výplaty by už bolo jednoduché, ako 365/211, 221. To by bolo v súlade aj s vôľou predsedu, lebo by ako nákladová položka znížilo základ dane. Ak nebolo, tak neznížilo základ dane a vy ste fakticky nevyplatili nájomné, ale preddavky na podiely zo zisku, nie však všetkým. Vtedy vyplatené podiely treba zaúčtovať na 355/211,221 a na najbližšom VZ žiadať schváliť sumu zisku na rozdelenie. Tú ako 431/364 a následne vyplatené preddavky 364/355. DO HV 2008 by ste to dostali už len cez dodatočné daňové priznanie a závierku. Do HV 2009 nájomné za 2008 nemožno v PÚ s nádejou na priechodnosť účtovať /viď § 19, ods. 4, ZDP, posledná veta pre PÚ, prvá pre JÚ/. Daňový úrad má však právo takéto nájomné u právnej subjektivity aj pri správnom zaúčtovaní vylúčiť v zmysle § 21, ods. 1, písm. e, aj § 10 ZDP z daňových výdavkov a dodaniť.
Veľa zdaru pri riešení a pevné nervy pri zápase s vaším "malým Lukašenkom"
anna81
04.05.09,06:09
Ďakujem a_je_to za tak siahodlhú odpoveď. Za tvoje rady ti môžem naozaj poďakovať len veľkým ĎAKUJEM!
Tvoj príspevok mi veľa vecí objasnil, a určite ho budem tlmočiť predsedovi.
Myslíš že by sme mohli vyplatiť aj ostatných (ktorým sme peniaze neposlali) a na najbližšom VZ upraviť bod v uznesení o vyplatení nájomného, teda vyhlásiť ho za neplatný?
a_je_to
07.05.09,17:24
Áno, určite, okrem uvedeného aj podľa § 137 a 139 Obč. zákonníka. Ostatným spoluvlastníkom /menšine/ sa aj pri nesúhlase o akomkoľvek rozhodnutí väčšiny zachovávajú rovnaké právne nároky ako tým, ktorí o veci rozhodli. Niet hrubšieho porušenia spoluvlastníckeho práva, ako upretie základných práv zo spoločného vlastníctva menšej časti podielnikov. Druhá vec v otázke - upraviť uznesenie je málo, treba najprv zrušiť nájomné zmluvy, alebo ich vyhlásiť za neplatné od začiatku. Potom prijať uznesenie, že vyplatené nájomné sa považuje za výplatu podielov.
anna81
12.05.09,13:35
Ďakujem za odpoveď aj za rady!
ingridpa
26.05.09,09:02
Áno, určite, okrem uvedeného aj podľa § 137 a 139 Obč. zákonníka. Ostatným spoluvlastníkom /menšine/ sa aj pri nesúhlase o akomkoľvek rozhodnutí väčšiny zachovávajú rovnaké právne nároky ako tým, ktorí o veci rozhodli. Niet hrubšieho porušenia spoluvlastníckeho práva, ako upretie základných práv zo spoločného vlastníctva menšej časti podielnikov. Druhá vec v otázke - upraviť uznesenie je málo, treba najprv zrušiť nájomné zmluvy, alebo ich vyhlásiť za neplatné od začiatku. Potom prijať uznesenie, že vyplatené nájomné sa považuje za výplatu podielov.


Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu:
Sme Pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou - v r. 2008 sme viedli podvojné účtovníctvo. Po novele zák. o účtovníctve si však myslím, že v r. 2009 už PÚ nie je povinné a je možné viesť aj JÚ. vidˇ§ 9 ods. 2, písm. e - v JÚ môžu účtovať pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v pred. účtovnom období 200.000,- €. t.j. ani zmienka ak nepodnikajú, keďže od 1.1.2008 sú PS s právnou subjektivitou podnikateľské subjekty. Za skorú odpoveď ďakujem.
zabenka
07.06.09,10:23
Dobrý deň.
Táto moja otázka nesúvisí z učtovníctvom.
Veľa som toho tu preštudovala a sú tu samí o odborníci.
Sme 4 súrodenci a odvlani vlastníme 1 hektár v urbári.
1.Môžeme sa podeliť, myslím tým, rozmerať a mať každý svoj vlastnícky list?.
Či je to možné v urbári?
2.Jeden zo súrodencov nesúhlasí z delením. Je možné podeliť sa aj bez jeho súhlasu? Ďakujem
a_je_to
10.06.09,07:29
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu:
Sme Pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou - v r. 2008 sme viedli podvojné účtovníctvo. Po novele zák. o účtovníctve si však myslím, že v r. 2009 už PÚ nie je povinné a je možné viesť aj JÚ. vidˇ§ 9 ods. 2, písm. e - v JÚ môžu účtovať pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v pred. účtovnom období 200.000,- €. t.j. ani zmienka ak nepodnikajú, keďže od 1.1.2008 sú PS s právnou subjektivitou podnikateľské subjekty. Za skorú odpoveď ďakujem.
Pokiaľ PS v roku 2008 neprekročilo hranicu príjmov podľa § 9, ods. 2, písm. e zákona o účtovníctve /99581 E do 1.3.09, po 1.3.09 až 200000 E/ tak môže viesť JÚ. Duplicitne je to potvrdené v Postupoch účtovania pre SZČO v § 1, písm. c, kde sú aj PS zaradené a ktoré určujú aj ich výkazy. Je pravda, že o podnikaní tu niet zmienky, tú treba hľadať v § 2, ods. 2 Obchodného zákonníka. Z neho priamo vyplýva, že ak je PS od 1.1.09 zapísané do obchodného registra, alebo má na nejakú činnosť živnostenský list, tak nemusí prekročiť ani hranicu § 9 a nemôže viesť JÚ, ale iba PÚ.
a_je_to
10.06.09,07:37
Dobrý deň.
Táto moja otázka nesúvisí z učtovníctvom.
Veľa som toho tu preštudovala a sú tu samí o odborníci.
Sme 4 súrodenci a odvlani vlastníme 1 hektár v urbári.
1.Môžeme sa podeliť, myslím tým, rozmerať a mať každý svoj vlastnícky list?.
Či je to možné v urbári?
2.Jeden zo súrodencov nesúhlasí z delením. Je možné podeliť sa aj bez jeho súhlasu? Ďakujem
Ak ide ozaj o urbár, tak v ňom ako súrodenci nemôžete vlastniť žiadnu výmeru, iba podiel v podobe zlomku z celej plochy. Aj predať, darovať, či dokúpiť môžete iba podiel. Plochu urbáru nemožno nijako rozmerať medzi podielnikov, to platí od Márie Terézie. Musí sa obhospodarovať spoločne, podľa zákona 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách.
Spoločný podiel si môžete rozdeliť na 4 časti, každý na svoj list vlastníctva, ak nevzniknú príliš malé podiely. Treba rátať s poplatkom cca 66 E na jedného. Ale nie je to šťastné riešenie ani pre pozemkové spoločenstvo, ani pre vás štyroch. Lepšie je ponechať to na jedného a poveriť ho zastupovaním všetkých štyroch s povinnosťou deliť príjem z podielu rovnako medzi všetkých. Súrodenec, ktorý to nechce deliť má viac pravdy, ako vy ostatní, ale musí prijať dohodu, že váš spoločný podiel bude v mene vás spravovať a príjem z neho budespravodlivo deliť medzi ostatných. Vtedy to nebude mať chybu.
Takto to mám aj ja so svojou sestrou a keď sú dobré súrodenecké vzťahy a dôvera, tak to funguje. Ja chodím na schôdze, funkcionárčim v urbári, za čo mám svoje odmeny. Ale podiely si delíme vždy na polovicu.
zabenka
10.06.09,08:06
a_je_to. Ďakujem za radu. Ale včera som sa dozvedela od súrodencov, že ten les je súkromný. Takžem môže sa deliť , myslím meraním a mať každý z nás vlastnícky list, z tej svojej časti?
Keby si ešte poradil, veľmi by si ma potešil.
Ďakujem
a_je_to
10.06.09,09:21
Pozri si zákon 326/2005 Z.z. v znení...aspoň 360/2007 o lesoch. Podľa § 2, písm. r, ste beztak vlastníkmi lesa malej výmery. V § 11 hovorí o drobení lesných pozemkov na výmery menšie, ako 1 hektár - že ho musí povoliť Lesný úrad....a ten bude určite proti. Neboj sa navštíviť so svojimi konkretizovanými otázkami najbližší Obvodný lesný úrad. Tam Ti určite poradia a všetko zodpovedia , na to predsa sú. Podľa mňa by najlepšie bolo odovzdať to do prenájmu za odplatu najbližšiemu obhospdarovateľovi lesa. Celá otázka je veľmi zložitá a "na dlhšie", vo všetkých alternatívach sa nedá všeobecne zodpovedať.
zabenka
10.06.09,13:00
a_je_to: Ďakujem Ti. Odpoveď bola veľmi jasná. Pochopila som.
Ešte raz vďaka.
anna81
07.07.09,12:30
Ahojte, opäť sa na Vás obraciam s prosbou a radou.
Sme súkromné lesy s práv. subjektivitou, nedávno mi jeden člen doniesol dedičské konanie po dávno zomrelom (zomrel v r. 1955), doteraz sme toho zomrelého brali ako neznámeho vlastníka, nakoľko nebol pri jeho mene žiaden identifikačný údaj, teda ani adresa. Len tak na okraj, takýchto "neznámych mien máme niekoľko stoviek v našom spoločenstve". Jedná sa mi o to, že či takýmto zomrelým vyplácate dividendy na zisku a koľko rokov dozadu. Naše spoločenstvo rozdeľuje zisk len žijúcim vlastníkom a do depozitu dáva zisk len známym zomrelým. Viem že zisk by sa mal rozdeliť aj pre týchto "neznámych", ale nejdem sa tu rozpisovať prečo to spoločenstvo nerobí.
A čo ak takéhoto neznámeho spravuje SPF? Predseda tvrdí, že platíme ročný nájom SPF, takže dedič po zomrelom nemá nárok na vyplatenie podielov na zisku za predchadzajúce roky.
Dúfam že som to zrozumiteľne napísala. Asi mám v tom mierny chaos. Viete mi poradiť ako sa s takýmto prípadom vysporiadavate? :o
a_je_to
09.07.09,10:23
Ahojte, opäť sa na Vás obraciam s prosbou a radou.
Sme súkromné lesy s práv. subjektivitou, nedávno mi jeden člen doniesol dedičské konanie po dávno zomrelom (zomrel v r. 1955), doteraz sme toho zomrelého brali ako neznámeho vlastníka, nakoľko nebol pri jeho mene žiaden identifikačný údaj, teda ani adresa. Len tak na okraj, takýchto "neznámych mien máme niekoľko stoviek v našom spoločenstve". Jedná sa mi o to, že či takýmto zomrelým vyplácate dividendy na zisku a koľko rokov dozadu. Naše spoločenstvo rozdeľuje zisk len žijúcim vlastníkom a do depozitu dáva zisk len známym zomrelým. Viem že zisk by sa mal rozdeliť aj pre týchto "neznámych", ale nejdem sa tu rozpisovať prečo to spoločenstvo nerobí.
A čo ak takéhoto neznámeho spravuje SPF? Predseda tvrdí, že platíme ročný nájom SPF, takže dedič po zomrelom nemá nárok na vyplatenie podielov na zisku za predchadzajúce roky.
Dúfam že som to zrozumiteľne napísala. Asi mám v tom mierny chaos. Viete mi poradiť ako sa s takýmto prípadom vysporiadavate? :o
Predpokladám, že ide o pozemkové spoločenstvo - urbár. Parcely celého urbáru sú spravidla na viacerých listoch vlastníctva. Nie každý list vlastníctva produkuje na jednotku plochy rovnaký zisk. Nie každý podielnik vlastní rovnaké podiely z každého listu vlastníctva. Preto považujem za správne, ak sa dodržujú tieto účtovne náročné, ale spravodlivé zásady :
- na každý list vlastníctva podľa parciel by sa mali účtovne sledovať /ako výkon, stredisko, projekt, a pod./ priame náklady a priame výnosy. Aj preto si myslím, že účtovníctvo urbáru s právnou subjektivitou by malo byť jednoznačne podvojné
- réžijné náklady by sa mali zodpovedajúco rozpúšťať podľa LV, pomerne k výnosom
- na každý list vlastníctva by sa mal vypočítať dosiahnutý zisk po zdanení, aj určiť z neho časť na rozdelenie. Tú preúčtovať ako 431/36401
- časť na rozdelenie by sa mala predeliť celkovým počtom podielov na LV
- nikto by nemal dostať z jedného LV viac, ako je jeho takto vypočítaný podiel. Ak niekto má v LV podiel 12/636, tak na toľko má nárok z časti preúčtovanej ako 431/36401, ani o cent viac. Vyplatenie inak zostaveného podielu je v rozpore s občianskym právom. To znamená, že nerozdelené podiely by mali zostať na účte 36401, presunuté na analytiku depozitu 36402 a ročne inventarizované.
- po prihlásení oprávnenej osoby by sa mala odpočítať pomerná časť nájomného pre SPF k celkovým podielom, spravovaným SPF a zbytok z depozitu vyplatený. Dovtedy môže spoločenstvo s financiami depozitu nakladať ako s cudzími zdrojmi.
- problémom aj pre mňa zostáva posúdiť, či nájomné SPF považovať za oprávnený daňový náklad 518/379, alebo náklad vyvolaný neznámymi vlastníkmi a nárok na zníženie výplaty podielu neznámych vlastníkov 36402/379. Daňových nákladov sa ťažko zrieka......ale ak sa uplatnia, tak nárok by sa nemal znižovať, ak nie, tak uplatňovať
- upierať podiely zo zisku pre dedičov neznámych vlastníkov a ich dômyselné prerozdeľovanie medzi známych vlastníkov sa mi nezdá ani oprávnené, ani dôstojné a správne. Ak by sa dedič neznámeho vlastníka obrátil na súd s nárokom na vyplatenie podielov minulých rokov, musel by mu urbár poskytnúť aj podklady, aj vyplatiť podiely, najmenej tri roky dozadu, ...koľko by priznal súd
- spravodlivé zásady pre rozdeľovanie zisku by mali byť súčasťou stanov spoločenstva, alebo aspoň internej účtovnej smernice
Už dlho túto problematiku sledujem, riešim metodicky, účtovne aj softvérovo v svojom urbári. Momentálne analyzujem z účtovného archívu tvorbu ziskov a ich delenia od vzniku v roku 1994. Keďže to robím iba popri profesionálnych a iných záťažiach, ide to pomaly. A ťažko sa aj presadzuje pred "boľševickými" názormi, že.....načo to budeme odkladať, odhlasujme, väčšina je "za" a rozdeľme si to.....Ale ....ak to raz niekto dá šikovnému právnikovi...neviem, kde sa budú hľadať zdroje na dodatočné vyplatenie.
anna81
09.07.09,13:19
a_je_to, nedarí sa mi pridať ti bodík, tak som aspom súhlasila. A samozrejme, ďakujem za podrobnú odpoveď.
ahaa
27.10.09,19:25
Dobrý deň
Sme pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou, účtovníctvo jednoduché, na spoločných nehnuteľnostiach nehospodárime, len ich prenajímame (60ha). Doteraz sme mali príjem len z práva poľovania cca 40.-€ ročne. Nemáme založený účet na spoločenstvo, lebo by sme celý príjem dali len na vedenie účtu. Máme založenú vkladnú knižku na dvoch členov výboru, kde sú peniaze uložené (cca 470€). Na budúci rok by sme však mohli mať príjem z prenájmu cca 2000.-€. Chcem sa spýtať, či musí mať spoločenstvo založený účet aj pri takomto minimálnom príjme a či nepostačuje viesť peniaze len v pokladni. Sú na to nejaké predpisy?
Vopred ďakujem za odpoveď.
anna81
28.10.09,13:07
Ahojte poraďáci, pre mňa sa stala táto stránka nenahraditeľnou. Zasa potrebujem Vašu radu. Ako určite každé spoločenstvo, aj to naše má povinné protipožiarne hliadky, sú to vlastne členovia výboru, až na jedného - dôchodcu. Doterz dostávali za tieto pochôdzky symbolickú odmenu, ktorú im schvaľovalo valné zhromaždenie a prirátalo sa im to k funkčnej odmene. Tento rok to chce predseda riešiť prostredníctvom dohôd, pretože VZ rozhodlo, že odmenu im určí výbor. Na protipožiarne hliadky sa chodí od apríla - septembra. Takže asi som ich mala do sociálky prihlásiť už v apríli, lenže len včera na schôdzi som sa dozvedela, že odmenu dostanú na základe dohôd. Aká dohoda by bola najvhodnejšia? A ako im vlastne teraz zaznačím dochádzku? Prosím Vás, poraďte mi ako to riešite vy!
mpca
28.10.09,13:20
No najlepšia by bola DOVP, dochádzku riešime tak že dotyční sa zapisujú do dochádzkovej knihy ktorá je umiestnená na tom istom mieste kde je návštevná kniha do PR...
Zapisujú svoje meno, čas nástupu do PPS, čas ukončenia PPS, podpis a "závady"...
Kto sa nepodpíše má smolu,,, Aj keď na službe bol...
a_je_to
28.10.09,15:13
Dobrý deň
Sme pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou, účtovníctvo jednoduché, na spoločných nehnuteľnostiach nehospodárime, len ich prenajímame (60ha). Doteraz sme mali príjem len z práva poľovania cca 40.-€ ročne. Nemáme založený účet na spoločenstvo, lebo by sme celý príjem dali len na vedenie účtu. Máme založenú vkladnú knižku na dvoch členov výboru, kde sú peniaze uložené (cca 470€). Na budúci rok by sme však mohli mať príjem z prenájmu cca 2000.-€. Chcem sa spýtať, či musí mať spoločenstvo založený účet aj pri takomto minimálnom príjme a či nepostačuje viesť peniaze len v pokladni. Sú na to nejaké predpisy?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Jednoznačne možno povedať, že žiadny subjekt, ktorý to nemá zákonom nariadené, nemusí mať zriadený bežný účet. Hlavne, ak ho pre malé sumy, malý pohyb hotovosti a relatívne veľké poplatky považuje za drahý a zbytočný. Treba však uvažovať o spôsobe ochrany hotovosti spoločenstva pred stratou a spreneverou, ktorú v "ľudových formách spoločného hospodárenia" možno reálne očakávať. Peniaze môžu byť aj v pokladnici, alebo na vkladnej knižke, ale so zodpovednou osobou by mal predseda spísať hmotnú zodpovednosť. Keď to potom väčšina oslovených odmietne, príde sa kolektívne na to, že lepšie asi bude založiť ten účet. Bankové poplatky nie sú iba vyhodené peniaze, ale aj odmena za ich úschovu, stráženie a kontrolu nakladania s nimi. Dnes sa dá vybrať z množstva bánk nejaká, ktorá má pri malom množstve pohybov dosť nízke poplatky. Ak vám na budúci rok "hrozia" príjmy cca 2000 Eur, tak je na založenie účtu najvyšší čas, lebo doma to určite nikto nebude opatrovať. Skús obehať zopár bánk a vyžiadaj si ročné výdavky na vedenie účtu u nich. Podľa toho sa spolu rozhodnite, či zostanete pri vkladnej knižke a "prachoch pod matracom"... alebo založíte účet.
a_je_to
28.10.09,15:18
Ahojte poraďáci, pre mňa sa stala táto stránka nenahraditeľnou. Zasa potrebujem Vašu radu. Ako určite každé spoločenstvo, aj to naše má povinné protipožiarne hliadky, sú to vlastne členovia výboru, až na jedného - dôchodcu. Doterz dostávali za tieto pochôdzky symbolickú odmenu, ktorú im schvaľovalo valné zhromaždenie a prirátalo sa im to k funkčnej odmene. Tento rok to chce predseda riešiť prostredníctvom dohôd, pretože VZ rozhodlo, že odmenu im určí výbor. Na protipožiarne hliadky sa chodí od apríla - septembra. Takže asi som ich mala do sociálky prihlásiť už v apríli, lenže len včera na schôdzi som sa dozvedela, že odmenu dostanú na základe dohôd. Aká dohoda by bola najvhodnejšia? A ako im vlastne teraz zaznačím dochádzku? Prosím Vás, poraďte mi ako to riešite vy!
Sledujem činnosť, aj hospodárenie viacerých pozemkových spoločenstiev už pár rokov, ale ešte som sa nestretol s odmeňovaním požiarnych hliadok. Každý urbár musí mať protipožiarne náradie....a iné povinnosti podľa zákona, ale odmeny...Možno u väčších výmer lesa áno, ale tie drobné....to zákonite nemôžu vykonávať inak, než formálne. Na jar, aj v čase sucha sa vyhlasuje v obecnom rozhlase zákaz.....vypaľovania trávy a pod......Lepšie je mať jedného člena lesnej stráže, ktorý má aj určité vedomosti a právomoci pri zistení porušenia protipožiarnych predpisov, krádeží dreva, umiestňovania odpadov a pod. Dobrá je aj dohoda s poľovníckym združením, ktorému prenajímate revír, aby popri svojich ochranných službách a iných svojich činnostiach dohliadli aj na zákaz manipulovania s otvoreným ohňom. Ale odmeňované a nekontrolovateľné hliadky, ktoré navyše vykonávajú členovia orgánu spoločenstva....sú asi tým najdrahším a málo účinným riešením, ktoré objektívne nemá dlhšiu životnosť....a potom čo ? Aj subjekt zaviazaný na niečo zákonom môže prijať a vykonať iba opatrenia primerané nebezpečiu, významu aj svojím ekonomickým a organizačným možnostiam.
anna81
29.10.09,13:14
Dobrý deň, všetko či si uviedol, protipožiarne náradie, člena lesnej stráže...všetko máme, lenže náš požiarny technik už niekoľko rokov - možno aj od vzniku spoločenstva spracováva časový harmonogram a trasu pochôdzky protipožiarnej hliadky, ktorá sa skladá z dvoch členov. Túto činnosť vykonávajú v čase sviatkov a pracovného pokoja - samozrejme keď prší tak sa nechodí. Dokonca sme mali minulý rok kontrolu z HaZZ, kde kontrolovali aj tento rozpis hliadok a "vraj" sa môže stať, že si to overia v teréne. Takže si neviem vysvetliť, že nejaké spoločenstvo tieto hliadky nemá! Musím podotknúť, že sme dosť veľké spoločenstvo a ak sa upaľuje haluzovina, brigádnikov vedie vždy jeden člen hliadky, ktorý dozerá aj na toto upaľovanie. Taktiež chodím ročne na schôdzu okolitých spoločenstiev a som si istá, že všetky spoločenstvá tieto hliadky majú, dokonca aj Urbárske spoločenstvo s ktorým sídlime v jednej kancelárii. Prečo nás potom kontrolujú ak neplatí rovnaký meter pre všetky spoločenstvá???
a_je_to
29.10.09,16:50
K príspevkom č. 171,172,174 a 175 :
Áno....máš pravdu, vyhláška č. 121/2002 Z.z. v svojom § 10, aj novela tejto vyhlášky č. 591/2005 to určuje presne tak, ako to u vás beží. Zrejme aj vďaka požiarnemu technikovi a jeho horlivému plneniu svojich funkčných povinností. Mal som to aj ja....na skúškach OLH, nemôžem povedať, že by som o tom nevedel. Dôvod, že sa to v PS v mojom okolí nerobí /aspoň ako organizovaná a odmeňovaná činnosť/ je asi ten, že ide o PS s menšími výmerami do cca 100 - 300 ha prevažne listnatého lesa, v blízkosti obcí, ktoré možno hliadkovať aj pohľadom z obce. Požiar v lese nablízku bol naposledy v r. 1974, aj to horelo iba lístie a tráva pod stromami. Nielen preto, ale tu ani požiarne orgány nevynucujú vykonávanie týchto hliadok.....zrejme z toho istého dôvodu. Iné je to u väčších lesov, ihličnatých, na odľahlých miestach . Veď aj povinné náradie je stanovené podľa veľkosti lesa. Napokon ešte....veľa podobných výziev a upozornení skončí ako pošta iba u predsedu spoločenstva a pred ostatný urbár sa ani nedostanú. Budem sa musieť o to viac zaujímať. Teraz, v čase krízy odbytu dreva sú väčšie ťažby pozastavené, PS fungujú iba zo samovýroby paliva, ani neviem, z čoho by sa tie hliadky platili.
K Tvojej pôvodnej otázke.....už ju trochu viac chápem....dohoda o pracovnej činnosti...do10 hodín týždenne na osobu je vhodnou zmluvou, platnou jeden kalendárny rok, vrátane hlásenia na SP, zrážková daň. Chápem, že členovia výboru, lebo ich už máš nahlásených na SP aj z dôvodu odmien za prácu vo výbore. Dochádzka by mala byť vecou osobnej cti....a v príspevku č. 112 je celkom dobrý a zrejme osvedčený návrh na jej riešenie. Viem si ho prestaviť aj v našich pomeroch.... keby sme to fakt raz museli robiť.
janka67
30.10.09,07:45
Nemyslím, že ide o požiarneho technika a jeho horlivé plnenie povinností ...
V spoločenstve, v ktorom pracujem, sa kontroly pracovníkov z okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru konajú, v lepšom prípade, jedenkrát ročne.
Ak pri kontrole zistia nedostatky, prídu na následnú kontrolu.
A uisťujem vás, že to nie je iba taká akože kontrola.
Na úvod spaľovacej sezóny je nutné poslať na okresné riaditeľstvo
žiadosť o vydanie rozhodnutia na spaľovanie zvyškov dreva na voľnom priestranstve, vyhotovuje sa rozpis kontrolných protipožiarnych a ochranných hliadok a harmonogram hliadok.
A je celkom problém zohnať ochotných ľudí, u nás tieto hliadky vykonávajú niektorí členovia výboru a dozornej rady.
Odmenu za výkon hliadok priamo nedostávajú, iba prostredníctvom koncoročných odmien za výkon funkcie, celkovú čiastku pre výbor a dozornú radu schvaľuje VZ. Viem si ale predstaviť, že by túto činnosť vykonávali na základe dohody o pracovnej činnosti. Pochopiteľne je vhodné, aby to bolo zrejmé už na úvod spaľovacej sezóny, aby sa vyhotovili dohody a prihlášky do SP ...
anna81
30.10.09,13:13
Ďakujem a_je_to aj janka67 za príspevky. Fakt je, že ak by odmenu za túto protipožiarnu hliadku nedostali, určite by na ňu nechodili, predseda ich chodieva námatkovo kontrolovať. U nás je to dosť veľký terén, prevažne v kopcoch, celá pochôdzka trvá 6 hodín a priznajme si úprimne, ak by som mala ja jeden až dva celé víkendy za mesiac tráviť takými pochôdzkami, určite by som to zadarmo nerobila. Veď to ani nik robiť nechce, tak predseda musel zvýšiť odmenu. Musím podotknúť, že máme taktiež hájnikov - členov výboru, každý sa stará o svoju pridelenú lokalitu, za toto odmenu neberú, to majú v rámci funkčnej odmeny. Ale späť k téme vyplácania tejto odmeny. Keďže mi predseda v apríli - keď sa začalo chodiť na tieto protip. hliadky "zabudol" povedať akou formou ich mieni odmeňovať, samozrejme že som im dohody neuzatvovila a neprihlásila do sociálky. v našom spoločenstve je pre mňa zložité aj to, že každý člen výboru pracuje v lese na DOPČ na základe ktorej vykonáva lesné práce, na konci roka dostane odmenu za výkon funkcie a teraz k tomu pribudla aj táto odmena za protipožiarne hliadky. Asi im to budem musieť zasa prirátať k funkčnej odmene, veď keby som im teraz vystavila dohodu, ako im vypíšem dochádzku - mám to rozdeliť na november? To by bolo asi nesprávne.:rolleyes::confused:
Ľaľa
25.11.09,20:00
Otázka:

Prosím poradiť v 4 otázkach:
Sme PS s právnou subjektivitou, nie sme platcami DPH.
Máme len pokladničnú knihu = JU.
1/
Predseda chce vyplatiť podiely vo finančnej forme, ale nevieme ako.
2/
PS má ročný obrat cca 500 000,-Sk.
Je možné zaúčtovať straty z minulých rokov 2005, 2006, 2007 cca 75000,-Sk
a zisky z r. 2008 a 2009 cca 140 000,-Sk ?
3/
Je možné v JU tvoriť rezervný fond na náklady budúcich období ?

Nový predseda sa začal správať ako podnikateľ:
-objednal cudzie firmy na ťažbu dreva z lesa = dodávateľské faktúry
-začal drevo –guľatinu predávať externe-iným firmám na štiepku = odberateľské faktúry
4/
PS má len zakladaciu listinu bez stanov. Je v súlade s legislatívou, keď na podnikanie nemáme žiadne živnostenské oprávnenie ani stanovy.
Potrebujeme na predaj viacerým firmám aj živnostenský list ?
Som nováčik v tejto problematike a odpovede, ktoré sú na Porade vnímam ako nie jednoznačne.
Vopred ďakujem za odpovede.
Ľaľa
25.11.09,20:01
Otázka:

Prosím poradiť v 4 otázkach:
Sme PS s právnou subjektivitou, nie sme platcami DPH.
Máme len pokladničnú knihu = JU.
1/
Predseda chce vyplatiť podiely vo finančnej forme, ale nevieme ako.
2/
PS má ročný obrat cca 500 000,-Sk.
Je možné zaúčtovať straty z minulých rokov 2005, 2006, 2007 cca 75000,-Sk
a zisky z r. 2008 a 2009 cca 140 000,-Sk ?
3/
Je možné v JU tvoriť rezervný fond na náklady budúcich období ?

Nový predseda sa začal správať ako podnikateľ:
-objednal cudzie firmy na ťažbu dreva z lesa = dodávateľské faktúry
-začal drevo –guľatinu predávať externe-iným firmám na štiepku = odberateľské faktúry
4/
PS má len zakladaciu listinu bez stanov. Je v súlade s legislatívou, keď na podnikanie nemáme žiadne živnostenské oprávnenie ani stanovy.
Potrebujeme na predaj viacerým firmám aj živnostenský list ?
Som nováčik v tejto problematike a odpovede, ktoré sú na Porade vnímam ako nie jednoznačne.
Vopred ďakujem za odpovede.
GAP
26.11.09,21:10
Aj ja Vás prosím o radu. Som začiatočník.

Ako zaúčtovať? Sme PS s pravnou subjektivitou PÚ.

- odberateľska faktúra- tržba za predaj guľatiny iným firmám
- tržba za predaj palivového dreva- vysvetlim- na vyročnej schôdzi vlastnici odsuhlasili ze kazdy vlastnik bez rozdielu kolko vlastni ma narok v roku kupit 10 prm za cenu 200€, a nevlastnik za cenu 300€.
- dodavateľska faktura-ťažba , približovanie, výroba palivoveho dreva - pre tych čo sú vlastnici aj nevlastnici
- dodavateľská faktúra- ťažba a približovanie - teda na odpredaj vlakniny a guľatiny
- dodavateľská faktúra- objednala som si licenciu na spracovanie miezd a personalistiky

Budem Vam veľmi povdačná ak mi s tym pomôžete.
Mam veľku dilemu hlavne z tržbou za palivove drevo. Účtovníčka predomnou to účtovala na 604. A ja si niesom ista, ze je to správne.

Ďakujem
a_je_to
26.11.09,22:13
Aj ja Vás prosím o radu. Som začiatočník.

Ako zaúčtovať? Sme PS s pravnou subjektivitou PÚ.

- odberateľska faktúra- tržba za predaj guľatiny iným firmám
- tržba za predaj palivového dreva- vysvetlim- na vyročnej schôdzi vlastnici odsuhlasili ze kazdy vlastnik bez rozdielu kolko vlastni ma narok v roku kupit 10 prm za cenu 200€, a nevlastnik za cenu 300€.
- dodavateľska faktura-ťažba , približovanie, výroba palivoveho dreva - pre tych čo sú vlastnici aj nevlastnici
- dodavateľská faktúra- ťažba a približovanie - teda na odpredaj vlakniny a guľatiny
- dodavateľská faktúra- objednala som si licenciu na spracovanie miezd a personalistiky

Budem Vam veľmi povdačná ak mi s tym pomôžete.
Mam veľku dilemu hlavne z tržbou za palivove drevo. Účtovníčka predomnou to účtovala na 604. A ja si niesom ista, ze je to správne.

Ďakujem
Predaj guľatiny, aj palivového dreva 311/601+343, ak ste aj platiteľom DPH. Všetky dodávateľské faktúry, dokonca a tá za softvér - zrejme do 2400 Eur....sú 518A+343/321. Tržby za guľatinu, aj palivové drevo nejdú na 604 - Predaný tovar - šli by vtedy, keby drevo pochádzalo z nákupu na ďalší obchodný predaj. Vy ako subjekt ste ho vyrobili z vlastných ťažobných zdrojov, z vlastnej suroviny, nezáleží, že s pomocou dodavateľských kapacít - služieb. Teda ide o vlastné výrobky /601/, nie tovar /604/. Z hľadiska § 22, ods. 4 a 5 zákona o DPH je znížená cena zľavou, ale ani u členov by nemala klesnúť pod výrobné náklady za jeden prm. Je trochu problém, ....či možno celú členskú základňu považovať za blízke osoby, kvôli odvedeniu DPH z ceny obvyklej, ale myslím, že nie. Ak nie ste platiteľom DPH, tak všetky úvahy o DPH považuj za bepredmetné.
mpca
26.11.09,23:23
Otázka:

Prosím poradiť v 4 otázkach:
Sme PS s právnou subjektivitou, nie sme platcami DPH.
Máme len pokladničnú knihu = JU.
1/
Predseda chce vyplatiť podiely vo finančnej forme, ale nevieme ako.
2/
PS má ročný obrat cca 500 000,-Sk.
Je možné zaúčtovať straty z minulých rokov 2005, 2006, 2007 cca 75000,-Sk
a zisky z r. 2008 a 2009 cca 140 000,-Sk ?
3/
Je možné v JU tvoriť rezervný fond na náklady budúcich období ?

Nový predseda sa začal správať ako podnikateľ:
-objednal cudzie firmy na ťažbu dreva z lesa = dodávateľské faktúry
-začal drevo –guľatinu predávať externe-iným firmám na štiepku = odberateľské faktúry
4/
PS má len zakladaciu listinu bez stanov. Je v súlade s legislatívou, keď na podnikanie nemáme žiadne živnostenské oprávnenie ani stanovy.
Potrebujeme na predaj viacerým firmám aj živnostenský list ?
Som nováčik v tejto problematike a odpovede, ktoré sú na Porade vnímam ako nie jednoznačne.
Vopred ďakujem za odpovede.

Ohľadom vedeniu účtovníctva vydal DU usmernenie, viď príloha,,, a pevne verím že a_je_to vysvetlí ostatné záležitosti ;)
GAP
27.11.09,15:20
a_je_to veľmi pekne ďakujem. Ďakujem aj všetkým čo mi pomáhajú.

Nie sme platcami DPH.
Mám ešte jednu otazočku. Dúfam že to dobre vysvetlim.
Odborný lesný hospodár mi radil, aby som tržbu za palivové drevo neúčtovala ako tržbu teda na 601 ale ako tržbu neovplyvňujúcu daň s príjmu, teda vo výklade jednoduchého účtovníctva. Existuje niečo podobné aj v podvojnom účtovníctve, myslím tým tržby a výdavky neovplyvňujúce daň s príjmu? Vyjadril sa asi tak, že tie stromy , z ktorých je vyrobené palivové drevo , tak to je niečo ako osobný vklad podnikateľa a teda aj tržba za to by mala byť ako neovplyvňujúca. Ale tržba za guľatinu je už normálne na 601. Takže tak by som to mala rozdeliť. A taktiež DF za výrobu paliv. dreva by som mala dať za neovplyvňujúci výdavok a DF za ťažbu pre iné firmy na 518.
Snáď som to dobre rozpísala, ak by ste sa mi k tomu mohli vyjadriť.

Vopred Vám ďakujem.
GAP
27.11.09,15:59
a_je_to veľmi pekne ďakujem. Ďakujem aj všetkým čo mi pomáhajú.

Nie sme platcami DPH.
Mám ešte jednu otazočku. Dúfam že to dobre vysvetlim.
Odborný lesný hospodár mi radil, aby som tržbu za palivové drevo neúčtovala ako tržbu teda na 601 ale ako tržbu neovplyvňujúcu daň s príjmu, teda vo výklade jednoduchého účtovníctva. Existuje niečo podobné aj v podvojnom účtovníctve, myslím tým tržby a výdavky neovplyvňujúce daň s príjmu? Vyjadril sa asi tak, že tie stromy , z ktorých je vyrobené palivové drevo , tak to je niečo ako osobný vklad podnikateľa a teda aj tržba za to by mala byť ako neovplyvňujúca. Ale tržba za guľatinu je už normálne na 601. Takže tak by som to mala rozdeliť. A taktiež DF za výrobu paliv. dreva by som mala dať za neovplyvňujúci výdavok a DF za ťažbu pre iné firmy na 518.
Snáď som to dobre rozpísala, ak by ste sa mi k tomu mohli vyjadriť.

Vopred Vám ďakujem.

A nákup sadeníc(buk, smrek) sa účtuje na 501/221?
a_je_to
27.11.09,16:25
Prepáč, "Ľaľa" že som Tvoj príspevok prehliadol, bol ukrytý pred posledným, na ktorý som reragoval., "mpca" ďakujem za výzvu...ale mohla aj sama....lebo sa vyzná.....:)
Prosím poradiť v 4 otázkach:
Sme PS s právnou subjektivitou, nie sme platcami DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html).
Máme len pokladničnú knihu = JU.
Pokladničná kniha s tromi stĺpcami /P, V, KS/ nestačí, z toho neurobíš účtovnú závierku a daňové priznanie. Musí byť najmenej peňažný denník JÚ, vedený v súlade s postupmi. Ale podľa mňa pre urbár ani JÚ nestačí, pre seriózne vedenie ekonomiky treba PÚ, členené na výkony.
1/
Predseda chce vyplatiť podiely vo finančnej forme, ale nevieme ako.
Najprv treba vyčísliť čistý rozdiel medzi príjmami a výdavkami po zdanení, z neho seriózne navrhnúť čiastku na rozdelenie podľa počtu podielov. Čiastku aj so stručnou dôvodovou správou dať schváliť najprv výboru, potom valnému zhromaždeniu....a vyplatiť. Výplaty u právnej subjektivity sa už nezdaňujú. Peniaze nevyzdvihnutých podielov zostávajú, nemožno ich deliť medzi ostatných. Z celej sumy na rozdelenie má každý nárok len do výšky svojho podielu z celku.
2/
PS má ročný obrat cca 500 000,-Sk.
Je možné zaúčtovať straty z minulých rokov 2005, 2006, 2007 cca 75000,-Sk
a zisky z r. 2008 a 2009 cca 140 000,-Sk ?
Strata sa už neúčtuje, lebo sama je výsledkom účtovania, ale umoruje sa v daňovom priznaní podľa § 30 ZoDP, v časti D2 priznania DPPO - strana 5, aby vyšla menšia daň z príjmov. Kuk aj do návodu k tlačivu Tabuľka D2.
3/
Je možné v JU tvoriť rezervný fond na náklady budúcich období ?
Áno, je možné tvoriť rezervu na budúce výdavky, ktorá zníži daň v roku tvorby, aj zdroje na rozdelenie...aj v JÚ, podľa § 20, ods. 9, písm. b, ak podklady potvrdí OLH. Ale v roku spotreby rezervy sa zase daň aj zdroje na rozdelenie zvýšia. Rezervný fond je čosi iné....a náklady budúcich období tiež....

Nový predseda sa začal správať ako podnikateľ:
-objednal cudzie firmy na ťažbu dreva z lesa = dodávateľské faktúry
-začal drevo –guľatinu predávať externe-iným firmám na štiepku = odberateľské faktúry
Ale to je dobré, tak to má byť, ak je všetko ostatné v poriadku a ak si neprisvojuje to, čo mu nepatrí. Len guľatinu .....je škoda do štiepky, ak nejde o vlákninu...
4/
PS má len zakladaciu listinu bez stanov. Je v súlade s legislatívou, keď na podnikanie nemáme žiadne živnostenské oprávnenie ani stanovy.
Stanovy nie sú povinné, ale keď nie sú, tak platí iba zákon, chýbajú jemnejšie vnútorné pravidlá na fungovanie a rozhodovanie orgánov PS, aj informácia pre podielnikov o právach a povinnostiach.
Potrebujeme na predaj viacerým firmám aj živnostenský list ?
Pozemkové spoločenstvo, ktoré funguje iba na poľnohospodárskej a lesníckej prvovýrobe nepotrebuje živnostenský list, iba registráciu na OLÚ... a tú máte. Viď § 3, ods. 2, písm. e, živnostenského zákona 455/91.
Som nováčik v tejto problematike a odpovede, ktoré sú na Porade vnímam ako nie jednoznačne.
Nauč sa pracovať so zákonom a nebudeš potrebovať rady. Nikto Ti neporadí lepšie, ako Ty sama sebe, ....ale musíš vedieť hľadať. :)
a_je_to
27.11.09,18:04
a_je_to veľmi pekne ďakujem. Ďakujem aj všetkým čo mi pomáhajú.

Nie sme platcami DPH.
Mám ešte jednu otazočku. Dúfam že to dobre vysvetlim.
Odborný lesný hospodár mi radil, aby som tržbu za palivové drevo neúčtovala ako tržbu teda na 601 ale ako tržbu neovplyvňujúcu daň s príjmu, teda vo výklade jednoduchého účtovníctva. Existuje niečo podobné aj v podvojnom účtovníctve, myslím tým tržby a výdavky neovplyvňujúce daň s príjmu? Vyjadril sa asi tak, že tie stromy , z ktorých je vyrobené palivové drevo , tak to je niečo ako osobný vklad podnikateľa a teda aj tržba za to by mala byť ako neovplyvňujúca. Ale tržba za guľatinu je už normálne na 601. Takže tak by som to mala rozdeliť. A taktiež DF za výrobu paliv. dreva by som mala dať za neovplyvňujúci výdavok a DF za ťažbu pre iné firmy na 518.
Snáď som to dobre rozpísala, ak by ste sa mi k tomu mohli vyjadriť.

Vopred Vám ďakujem.
Neviem, čo inšpirovalo OLH k tejto úvahe, ale ovládanie zákona o DP to asi nebolo. Bola to skôr analógia s podielom diviny v poľovníckom združení, ktorého príjmy sa spravujú § 12, ods. 2 a 3, aj § 13, ods. 1, písm. a. Boli tu predtým aj pozemkové spoločenstvá, ale od 1.1.2008 boli odtiaľ vyňaté a ocitli sa natvrdo medzi podnikateľskými subjektami. Kuk do zákona o DP k 1.1.2008 § 12, ods.3. Takže...
Podielnik je svojím spôsobom podnikateľ, ktorý vložil svoj podiel nehnuteľnosti so všetkým, čo k nemu patrí, teda aj so stromami. Za to má nárok na svoj podiel zo zdaneného zisku. Ak zisk bude, tak ho aj dostane a tým sú jeho nároky úplne uspokojené. Palivové drevo nie je nárokom podielnika, iba prednostným právom pre podielnika na odkúpenie a ziskotvorným, neoslobodeným, teda zdaniteľným príjmom urbáru. Zisk sa vytvára tak, že sa pripočítajú všetky zdaniteľné príjmy, odpočítajú všetky zákonom uznané výdavky, rozdiel sa zdaní a ....rozdelí. Právo dať si vyplatiť podiel palivovým drevom zostáva, ak to aj urbáru vyhovuje, ale najprv sa musí prijať do aktív 123/613 a až potom vydať ako výplatu podielu v dreve 364/123.
Čo je príjem a zdaniteľný príjem pre DP, je uvedené v § 2, písm. c a h, zákona o DP. Následne je v § 12, ods. 7 a § 13 uvedené, čo nie je zdaniteľným príjmom, lebo nie je predmetom dane, alebo je oslobodené. Čo je daňovým výdavkom je uvedené v § 2, písm. i a § 19, resp. 21 ZoDP. Pre PS platia tieto ustanovenia a tam nenachádzam nič, čo by názor vášho OLH podporovalo. Pozdravujem pána OLH !
A sadenice na zalesňovanie sú buď 501/211, alebo....501/321....a až potom 321/221.
GAP
27.11.09,18:31
Veľké ĎAKUJEM. Som rada že ste tu a pomáhate.
Ľaľa
28.11.09,18:54
Ďakujem krásne za odpovede Tebe "mpca" a Tebe a_je_to, asi sa začnem danej problematike viacej venovať, zatiaľ je to pre mňa úplne nové až doteraz som sa tomu nevenovala, nerobím pre urbár ani účtovníctvo, ale manžel má v urbári nejaké podiely a zdá sa, že nie všetko je tam v poriadku, on mi položil vyššie uvedené otázky a ja som mu nevedela fundovane odpovedať, robím mzdy, personalistiku a fakturáciu v úplne inej oblasti. Ešte raz srdečná vďaka.
ingridpa
17.02.10,12:34
Neviem, čo inšpirovalo OLH k tejto úvahe, ale ovládanie zákona o DP to asi nebolo. Bola to skôr analógia s podielom diviny v poľovníckom združení, ktorého príjmy sa spravujú § 12, ods. 2 a 3, aj § 13, ods. 1, písm. a. Boli tu predtým aj pozemkové spoločenstvá, ale od 1.1.2008 boli odtiaľ vyňaté a ocitli sa natvrdo medzi podnikateľskými subjektami. Kuk do zákona o DP k 1.1.2008 § 12, ods.3. Takže...
Podielnik je svojím spôsobom podnikateľ, ktorý vložil svoj podiel nehnuteľnosti so všetkým, čo k nemu patrí, teda aj so stromami. Za to má nárok na svoj podiel zo zdaneného zisku. Ak zisk bude, tak ho aj dostane a tým sú jeho nároky úplne uspokojené. Palivové drevo nie je nárokom podielnika, iba prednostným právom pre podielnika na odkúpenie a ziskotvorným, neoslobodeným, teda zdaniteľným príjmom urbáru. Zisk sa vytvára tak, že sa pripočítajú všetky zdaniteľné príjmy, odpočítajú všetky zákonom uznané výdavky, rozdiel sa zdaní a ....rozdelí. Právo dať si vyplatiť podiel palivovým drevom zostáva, ak to aj urbáru vyhovuje, ale najprv sa musí prijať do aktív 123/613 a až potom vydať ako výplatu podielu v dreve 364/123.
Čo je príjem a zdaniteľný príjem pre DP, je uvedené v § 2, písm. c a h, zákona o DP. Následne je v § 12, ods. 7 a § 13 uvedené, čo nie je zdaniteľným príjmom, lebo nie je predmetom dane, alebo je oslobodené. Čo je daňovým výdavkom je uvedené v § 2, písm. i a § 19, resp. 21 ZoDP. Pre PS platia tieto ustanovenia a tam nenachádzam nič, čo by názor vášho OLH podporovalo. Pozdravujem pána OLH !
A sadenice na zalesňovanie sú buď 501/211, alebo....501/321....a až potom 321/221.


Chcela by som poprosiť o radu a_je_to. V našom pozemkovom spoločenstve s právnou subjektivitou máme takýto problém. Bývalý predseda urbariátu, ktorý však nebo podielnikom tohto spoločenstva chcel odkúpiť od urbariátu "pár metrov štvorcových" pozemku, nakoľko na urbárskom má postavenú chatu a chce je mať na svojom. Na zvolanom valnom zhromaždení sa zišlo a vždy zíde len cca 40 ľudí (z celkového počtu 537 vlastníkov) s podielom 5-15%. T týchto 40-tich asi 15 ľudí súhlasilo s predajom, avšak nevedelo sa koľko presne sa predáva, nebol predložený ziaden geometrický plán. Preto sa títo dohodli, že bude zvolané nové stretnutie, kde sa už určí cena a podmienky predávania spoločného majetku, ak by bolo viac záujemcov. Žiadne stretnutie sa už nekonalo a tak po polroku sa zistilo, že tento predseda si už previedol na základe kúpnej zmluvy 31 árov spoločných pozemkov za vlastnú cenu 2,- Sk/m2. Ostatní vlastníci pozemkov nesúhlasili s takýmto postupom (podotýkam, že zápisnice zo schôdzí nikto nikdy nevidel, a expredseda sa vyjadril, že ich nikomu ani neposkytne a nechal si ich u seba) a žiadajú nápravu, teda vrátenie týchto "kúpených" pozemkov naspäť. Expredseda im nakoniec ponúkol, že spoluvlastnícky podiel svojich rodičov v nejakých iných parcelách a iných miestach v tejto rozlohe prevedie do urbariátu, aby teda ten podiel nebol skrátený. Mojou otázkou teda je, či sú títo vlastníci v práve, či môže 15 alebo aj 50 ľudí s nízkym spoluvlastníckym podielom predávať spoločný majetok, a ešte k tomu takýmto netransparentným spôsobom a aký postup by títo podielnici mali ďalej zvoliť, aby dostali späť svoje pozemky.
a_je_to
17.02.10,23:19
Chcela by som poprosiť o radu a_je_to. V našom pozemkovom spoločenstve s právnou subjektivitou máme takýto problém. Bývalý predseda urbariátu, ktorý však nebo podielnikom tohto spoločenstva chcel odkúpiť od urbariátu "pár metrov štvorcových" pozemku, nakoľko na urbárskom má postavenú chatu a chce je mať na svojom. Na zvolanom valnom zhromaždení sa zišlo a vždy zíde len cca 40 ľudí (z celkového počtu 537 vlastníkov) s podielom 5-15%. T týchto 40-tich asi 15 ľudí súhlasilo s predajom, avšak nevedelo sa koľko presne sa predáva, nebol predložený ziaden geometrický plán. Preto sa títo dohodli, že bude zvolané nové stretnutie, kde sa už určí cena a podmienky predávania spoločného majetku, ak by bolo viac záujemcov. Žiadne stretnutie sa už nekonalo a tak po polroku sa zistilo, že tento predseda si už previedol na základe kúpnej zmluvy 31 árov spoločných pozemkov za vlastnú cenu 2,- Sk/m2. Ostatní vlastníci pozemkov nesúhlasili s takýmto postupom (podotýkam, že zápisnice zo schôdzí nikto nikdy nevidel, a expredseda sa vyjadril, že ich nikomu ani neposkytne a nechal si ich u seba) a žiadajú nápravu, teda vrátenie týchto "kúpených" pozemkov naspäť. Expredseda im nakoniec ponúkol, že spoluvlastnícky podiel svojich rodičov v nejakých iných parcelách a iných miestach v tejto rozlohe prevedie do urbariátu, aby teda ten podiel nebol skrátený. Mojou otázkou teda je, či sú títo vlastníci v práve, či môže 15 alebo aj 50 ľudí s nízkym spoluvlastníckym podielom predávať spoločný majetok, a ešte k tomu takýmto netransparentným spôsobom a aký postup by títo podielnici mali ďalej zvoliť, aby dostali späť svoje pozemky.
Predovšetkým....predsedom pozemkového spoločenstva nemôže byť iná osoba, než podielnik s vlastným podielom v tomto pozemkovom spoločenstve. Ak sa ním nejakým omylom stal, voľba bola neplatná, lebo odporuje § 15, ods. 1 a § 17, ods. 2, zákona č. 181/1995 o pozemkových spoločenstvách. Jedine členom dozornej rady môže byť nečlen spoločenstva. Úkony, ktoré vykonala neplatne zvolená osoba sú taktiež neplatné. Pozemky nie sú vlastníctvom spoločenstva, sú aj po založení pozemkového spoločenstva naďalej vlastníctvom každého jedného podielnika, ktorý je uvedený na liste vlastníctva spoločnej nehnuteľnosti. O hospodárení so spoločnou vecou môže rozhodnúť väčšina podielnikov podľa veľkosti podielov, nie počtu, v zmysle § 139, ods. 2 Občianskeho zákonníka. Ale s predajom časti spoločnej nehnuteľnosti musí súhlasiť každý jeden spoluvlastník, podpisom kúpnopredajnej zmluvy, aj keď je ich 537. Žiadneho spoluvlastníka nemožno donútiť, aby časť spoločnej nehnuteľnosti predal, ak s predajom nesúhlasí. Žiadnemu nemožno ani zabrániť, aby svoj podiel predal, ale ostatní podielnici majú predkupné právo na jeho podiel. Aj jeden podielnik môže v zmysle § 138, ods. 3, Obč. z. podať žalobu o neplatnosť úkonu, ktorý umožnil nečlenovi zmocniť sa podvodným konaním /§ 37 až 40, Obč.z./ navyše za podhodnotenú cenu pozemku spoločenstva. Predseda nie je štatutárnym orgánom, ani zástupcom pozemkového spoločenstva, ktorý by mohol legálne previesť právnym úkonom vlastníctvo k pozemku spoločenstva. Nezaoberajte sa tým, čo je v zápisniciach. Nech by v nich bolo čokoľvek, bez súhlasu podpisom na kúpnej zmluve ostatných spoluvlatníkov nemožno pozemok predať. To platí nielen pre kupujúceho predsedu, ale aj pre kataster, ktorý zmenu vlastníka zapisuje na základe neplatného úkonu. Ktokoľvek z vás môže dať trestné oznámenie proti konkrétnej osobe, ktorá sa protiprávne zmocnila najprv funkcie predsedu, potom následne zneužila funkciu na protizákonný predaj veci, o ktorej nemohol rozhodovať, osobné obohatenie a neoprávnený majetkový prospech a následne žiadajte vydanie veci. Nemôžete prehrať, zákony sú na vašej strane, niet na tom čo zmeniť. Potom mu vyrúbte primerané nájomné za užívanie vášho pozemku. Musí ho platiť, aj keby sa medzičasom stal podielnikom.
Neviem, ako je vôbec možné predať kúpnou zmluvou pozemok pozemkového spoločenstva. Obvykle sa to robí tak, že ak niekto užíva taký pozemok viac ako 10 rokov, tak sa môže uchádzať o jeho nadobudnutie vydržaním, pričom zaplatí do urbáru slušnú sumu zato, že mu väčšina dá súhlas..... že to nenapadnú na súde. Potom dvaja členovia výboru podpíšu u notára do zápisnice, že pozemkové spoločenstvo to prejednalo a nemá proti tomu námietky. Ak by sa však čo len jeden podielnik domáhal neplatnosti tohto úkonu na súde, tak je úkon neplatný.
Peniaze z takého predaja, resp. odstupného sa nestávajú súčasťou hospodárskeho výsledku, ani u právnej subjektivity, ale rozdelia sa priamo členom podľa podielov, zdaní si ich každý sám.
Nejde totiž o nakladanie s majetkom spoločenstva, ale jeho jednotlivých podielnikov, každý sám, za svoj podiel.
ingridpa
18.02.10,10:45
Veľmi pekne ďakujem za odbornú radu a vysvetlenie. A ešte otázočka, toto všetko platí aj keď je to PS s právnou subjektivitou?????
a_je_to
18.02.10,19:05
Veľmi pekne ďakujem za odbornú radu a vysvetlenie. A ešte otázočka, toto všetko platí aj keď je to PS s právnou subjektivitou?????
Odpoveď bola písaná so zreteľom na druhú vetu Tvojho príspevku, kde uvádzaš, že ide o PS s právnou subjektivitou. Ale rovnaké zásady platia aj v PS bez právnej subjektivity. Presnejšie je to v tom zákone 181/1995, zadaj ho číslom do www.zbierka.sk a stiahni si ho. Vlastníctvo k pozemkom spoločenstva je zas v uvedených § Obč.zákonníka a ten neberie ohľad na subjektivitu, iba na § o vlastníctve spoločnej nehnuteľnosti.
Ak chceš vo veci pokračovať, bolo by dobre začať overením, či predseda ten pozemok naozaj nadobudol. Zadaj www.katasterportal.sk zadaj Vlastníci, priezvisko a meno, prekonaj intuitívne heslo.....Pokračuj vyžiadaním výpisu z katastra k tej protiprávne nadobudnutej časti parcely, stojí to cca 8 Eur. To si môže vyžiadať za poplatok ktokoľvek, ale musí to vedieť ukázať na mape. Z nej zistíš, či k zmene vlastíctva naozaj došlo. Mal by tam byť uvedený aj titul nadobudnutia /kúpna zmluva, notárska zápisnica, a pod./ Potom by bolo dobre poradiť sa osobne s niekým, kto sa vyzná , ako pokračovať.
ede
23.02.10,16:22
V júni 2009 sme ako pozemk.spoloc.s pravnou subjektivitou prijali podporu od PPA za rok 2008 /ziadali sme v maji 2008, v skut.prisla na ucet v juni 2009/ a v decembri 2009 sme dostali "rovnaku" podporu od PPA za rok 2009 /jedna sa o podporu- za to, ze obhospodarujeme aj 5.stupen ochrany..../. Otazka znie: ako zauctujem tieto prijate podpory v PU. Je to vynos r.2009? Vstupuje do zakladu dane? Dakujem
ingridpa
23.02.10,19:35
Ďakujem.
ede
24.02.10,13:54
V júni 2009 sme ako pozemk.spoloc.s pravnou subjektivitou prijali podporu od PPA za rok 2008 /ziadali sme v maji 2008, v skut.prisla na ucet v juni 2009/ a v decembri 2009 sme dostali "rovnaku" podporu od PPA za rok 2009 /jedna sa o podporu- za to, ze obhospodarujeme aj 5.stupen ochrany..../. Otazka znie: ako zauctujem tieto prijate podpory v PU. Je to vynos r.2009? Vstupuje do zakladu dane? Dakujem
Posuvam
a_je_to
24.02.10,21:51
V júni 2009 sme ako pozemk.spoloc.s pravnou subjektivitou prijali podporu od PPA za rok 2008 /ziadali sme v maji 2008, v skut.prisla na ucet v juni 2009/ a v decembri 2009 sme dostali "rovnaku" podporu od PPA za rok 2009 /jedna sa o podporu- za to, ze obhospodarujeme aj 5.stupen ochrany..../. Otazka znie: ako zauctujem tieto prijate podpory v PU. Je to vynos r.2009? Vstupuje do zakladu dane? Dakujem

Skús kliknúť na link Re: Účtovanie dotácii (http://www.porada.sk/130942-uctovanie-dotacii-post1287187.html#post1287187) možno tam nájdeš, čo hľadáš.....
ede
25.02.10,06:43
dakujem. Precitala som.....ale nemam odpoved na moje otazky. Prosim vas, niekto kto mate skusenosti s prijatim podpory na 5.stupen ochrany - mate k tomu zmluvu s PPA? Mne na niekolkonasobne opakovanu otazku o tejto zmluve predseda PS odpoveda, ze ziadna neexistuje, ze nam prislo len rozhodnutie - to mam , je to 1 strana o tom ze nam bola schvalena podpora vo vyske..., ale ziadne blizsie podmienky....? Ake mate skusenosti - podpisuje sa nejaka zmluva?
a_je_to
25.02.10,11:18
V júni 2009 sme ako pozemk.spoloc.s pravnou subjektivitou prijali podporu od PPA za rok 2008 /ziadali sme v maji 2008, v skut.prisla na ucet v juni 2009/ a v decembri 2009 sme dostali "rovnaku" podporu od PPA za rok 2009 /jedna sa o podporu- za to, ze obhospodarujeme aj 5.stupen ochrany..../. Otazka znie: ako zauctujem tieto prijate podpory v PU. Je to vynos r.2009? Vstupuje do zakladu dane? Dakujem


dakujem. Precitala som.....ale nemam odpoved na moje otazky. Prosim vas, niekto kto mate skusenosti s prijatim podpory na 5.stupen ochrany - mate k tomu zmluvu s PPA? Mne na niekolkonasobne opakovanu otazku o tejto zmluve predseda PS odpoveda, ze ziadna neexistuje, ze nam prislo len rozhodnutie - to mam , je to 1 strana o tom ze nam bola schvalena podpora vo vyske..., ale ziadne blizsie podmienky....? Ake mate skusenosti - podpisuje sa nejaka zmluva?

Kým sa nájde niekto, čo Ti vypracuje podrobnú konkrétnu odpoveď na Tvoj problém .... Ti dám tip na čítanie a uvažovanie. Ale musíš byť trochu kreatívna ..... a musíš mať v nejakej forme pravidlá pre poskytovanie tej dotácie, ktorú ste dostali. Nemusí to byť rovno zmluva .... ale trebárs rozhodnutie ... s odkazom na nejaký predpis, v ktorom tie pravidlá sú. Dotácie zo ŠR a z EÚ sa totiž bez pravidiel získania, použitia, čerpania ..... neposkytujú.
Prvá časť odpovede na Tvoju otázku je v tých pravidlách, druhá v spôsobe účtovania, ktorý používaš /aj PS s právnou subjektivitou môže účtovať v JÚ alebo PÚ/ a tretia časť v uplatnení § 17, ods. 3, písm. h, aj § 19, ods. 2, písm. m ZoDP na tie dve, predchádzajúce. Riešenie, podľa všetkých troch si na svoje okolnosti asi musíš skombinovať sama, nikto Ti ju nedá. Zámerne píšem aj o JÚ .... určite pochopíš prečo.
Pre zahrňovanie výdavkov do základu dane platí v zmysle § 19, ods.1, posledná veta....aj § 21, ods. 1 prvá veta ZoDP.... t. j. zásada, že do základu dane v jednom období idú buď aj príjmy, aj výdavky, alebo ani príjmy, ani výdavky. Mal by existovať zoznam zaúčtovaných výdavkov 2008, ktoré mali byť hradené z dotácie 2008. Tieto by mali byť buď v základe dane 2008 aj s predpisom na záväzne prisľúbenú dotáciu 346/648, alebo mali byť cez pripočítateľné položky v zmysle § 21, ods. 1 zo základu dane vyňaté. A následne zahrnuté do základu dane 2009, súčasne príjem z dotácie aj výdavky 2008 cez odpočítateľné položky. Dotácia za rok 2009 je dosť jednoznačná. Ak existuje zoznam výdavkov, ktoré boli čerpané v sume dotácie, tak obidve idú celé do základu dane. Ak ich suma je nižšia, ako dotácia 2009, tak nevyčerpaná časť sa účtuje na 384.... a podľa pravidiel sa buď vyčerpá v nasledujúcom roku, alebo sa vráti v určenej lehote PPA....podľa tých pravidiel, ktoré .... zatiaľ nemáš. Jasné, že pre JÚ je alternatívou k pripočítateľným a odpočítateľným....VOZD, POZD, VNZD, PNZD. A ešte ... § 17, ods. 3, písm. h, ZoDP vyzerá, akoby platil iba pre JÚ .... a pre PÚ nie. On pre PÚ platí všeobecne, ale pre JÚ sa iba prikazuje, ako záväzná akruálna výnimka, zhodná s akruálnymi pravidlami PÚ.
ede
28.02.10,14:54
Dakujem pekne. Studovala som...aj vsetky nariadenia Rady ES,ktore sa spominaju v rozhodnuti PPA, ktore mam....ale asi som malo kreativna...
Je to podpora na "územia europskeho významu v 5.st.ochrany", to je vsetko co z toho rozhodnutia viem. Ked nad tym ale logicky premyslam, tak je to akoby "odmena" za to, ze na tych pozemkoch nemozeme hospodarit-tazit a pod.?
tak neviem k tej prijatej podpore priradit nejake konkretne vydavky. Ake by aj mohli byt tie vydavky...na co napriklad? Uz len ak sa v zmluve, ktoru nemam, pise, ze mame aj nejake zavazky - a z ich plnenia by nam potom plynuli vydavky/naklady...
Podporu za r.2008, o kt.sme ziadali v 5/2008 a dostali ju v 6/2009 nemam zauctovanu v r.2008 - ani neexistoval ziaden prislub o tom, ze ju dostaneme, vlastne som o tom ani nevedela pri uzatvarani r.2008....co s tym?
Moooc vam dakujem za pomoc...
a_je_to
04.03.10,09:00
Dakujem pekne. Studovala som...aj vsetky nariadenia Rady ES,ktore sa spominaju v rozhodnuti PPA, ktore mam....ale asi som malo kreativna...
Je to podpora na "územia europskeho významu v 5.st.ochrany", to je vsetko co z toho rozhodnutia viem. Ked nad tym ale logicky premyslam, tak je to akoby "odmena" za to, ze na tych pozemkoch nemozeme hospodarit-tazit a pod.?
tak neviem k tej prijatej podpore priradit nejake konkretne vydavky. Ake by aj mohli byt tie vydavky...na co napriklad? Uz len ak sa v zmluve, ktoru nemam, pise, ze mame aj nejake zavazky - a z ich plnenia by nam potom plynuli vydavky/naklady...
Podporu za r.2008, o kt.sme ziadali v 5/2008 a dostali ju v 6/2009 nemam zauctovanu v r.2008 - ani neexistoval ziaden prislub o tom, ze ju dostaneme, vlastne som o tom ani nevedela pri uzatvarani r.2008....co s tym?
Moooc vam dakujem za pomoc...

Vidím, že nikto ....tak zase skúsim ja. To, že máš byť kreatívna som myslel ....hľadať písomné podklady. Ak nie sú ....tak gúgliť a hľadať. Na www.apa.sk (http://www.apa.sk/) nájdeš Formy podpory - Priame podpory - Zoznam aktuálnych priamych podpôr. V bode 2, písm. g nájdeš názov Podpora na lesné pozemky v územiach európskeho významu a dolu k nemu tento text :
Podpora na lesné pozemky v územiach európskeho významu sa v zmysle § 2 nariadenia vlády SR č. 499/2008 Z. z. z 26. novembra 2008 o podmienkach poskytovania podpory podľa programu rozvoja vidieka poskytne vlastníkovi najmenej 1 ha lesného pozemku vedeného v evidencii lesných pozemkov, ktorý sa zaviaže plniť podmienky nariadenia počas piatich rokov. Lesný pozemok vedený v evidencii lesných pozemkov sa musí nachádzať v území európskeho významu v piatom stupni ochrany, na ktorom platí zákaz zasiahnuť do lesného porastu a poškodiť pôdny vegetačný kryt.
Áno, je náhrada iba za to, že na ploche nemôžete hospodáriť. Podľa NV 146/2008 to malo byť 1420 Sk/ha a podľa NV 398/2008 40,06 Eur/ha. Výdavky k tomu zrejme nie sú podmienkou. Obidva príjmy účtuješ do roka, v ktorom ste ich dostali. A keďže nie sú viazané na žiadne výdavky, netreba ich ani časovo rozlišovať.
Ide o platby z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka na základe medzinárodných zmlúv a tie by podľa § 13, ods. 2, písm. g, ZoDP mali byť oslobodené od dane. Čiže čistý príjem, zahrnutý do hospodárskeho výsledku a odpočítateľná položka zo základu dane v daňovom priznaní - riadok 230 priznania.
ede
12.03.10,08:33
Neda mi to...zasa sa vratim k tejto teme. Spociatku som suhlasila s nazorom a_je_to a s tym, ze tieto prijmy by mohli byt z pohladu DzP osobodene...ale v praxi som diskutovala na tuto temu dalej. Nazory naozaj rozne, mam pocit ze som na zaciatku. Podla nazoru jednej auditorky sa nejedna o prijmy od dane oslobodene, nie su to granty a tvrdi, ze je to zdanitelny prijem PS. Podla dalsieho nazoru /prac. drsr, skolila nas na skoleni.../je to prijem jednotlivých spoluvlastnikov v PS s prav.subjektivitou a zdania si ho oni ako prijem podla §8... ??
janka67
15.03.10,09:56
Na inú tému ...

Dovolím si pripomenúť, že od 1. 1. 2010 je účinná novela zákona o DPH 471/2009, ktorá sa, okrem iných, týka aj pozemkových spoločenstiev, ktoré sú platiteľmi DPH a svojím členom poskytujú napr. guľatinu za nižšie ceny.

Do § 22 boli doplnené odseky 8 a 9 nasledovného znenia:

„(8) Ak pri dodaní tovaru alebo dodaní služby osobám, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu, je protihodnota nižšia ako trhová hodnota na voľnom trhu a príjemca plnenia nie je platiteľom alebo je platiteľom, ktorý pri tomto tovare alebo službe nemá právo na odpočítanie dane v plnom rozsahu, základom dane je trhová hodnota na voľnom trhu. Trhovou hodnotou na voľnom trhu je suma, ktorú by príjemca plnenia musel zaplatiť pri obstaraní príslušného tovaru alebo služby v tuzemsku na rovnakom obchodnom stupni ako na tom, na ktorom sa dodanie tovaru alebo dodanie služby uskutočňuje, nezávislému dodávateľovi tovaru alebo služby v čase tohto dodania za podmienok spravodlivej hospodárskej súťaže. Ak nie je možné zistiť porovnateľné dodanie tovaru alebo služby, trhová hodnota na voľnom trhu je
a) pri dodaní tovaru suma, ktorá nie je nižšia ako kúpna cena príslušného tovaru alebo podobného tovaru, a ak kúpna cena neexistuje, náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou príslušného tovaru v čase jeho dodania,
b) pri dodaní služby suma, ktorá nie je nižšia ako náklady na túto službu.
(9) Na účely odseku 8 osobami, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, sú
a) fyzické osoby, ktoré sú štatutárnym orgánom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, alebo členom štatutárneho orgánu platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, ako aj fyzické osoby, ktoré sú im priamo podriadené,
b) fyzické osoby, ktoré sú členom dozornej rady platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,
c) osoby, ktoré priamo alebo nepriamo vlastnia alebo kontrolujú 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu,
d) osoby, v ktorých priamo alebo nepriamo vlastní alebo kontroluje 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu,
e) osoby, ktoré sú členom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,
f) fyzické osoby, ktoré sú v pracovnoprávnom vzťahu voči platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu,
g) fyzické osoby, ktoré sú osobou blízkou6ac) fyzickej osobe uvedenej v písmene a), b), c), d) alebo f),
h) právnické osoby, ktorých štatutárny orgán alebo spoločník je aj štatutárnym orgánom alebo spoločníkom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,
i) osoby, ktoré spoločne podnikajú s platiteľom, ktorý dodáva tovar alebo službu, na základe zmluvy o združení alebo inej obdobnej zmluvy,
j) fyzické osoby, ktoré žijú s platiteľom, ktorý dodáva tovar alebo službu, v domácnosti,24a)
k) osoby blízke6ac) platiteľovi, ktorý je fyzickou osobou a ktorý dodáva tovar alebo službu.“.
mariapreto1
16.03.10,18:07
aj ja účtujem PS -urbár v PÚ, v r.09 na základe vypracovaného projektu nám PPA preplatila náklady na lesopest. práce, ktoré sme platili v r. 08, neviem, či to dobre účtujem:
221/346 -poukazanie dotácie, 346/648 , v zákone je, že treba účtovať v časovom a vecnom slede ...???
kunecka
18.03.10,07:03
Ahojte poradaci. Pozemkové spoločenstvo zaúčtovalo v r. 2007 do dan. vydavkov rezervu na pestovnu cinnost. Tuto rezervu spracoval OLH na 5 rokov (2008-2012). V roku 2008 mali dost vysoke prijmy a v r. 2009 tiez. Je mozne rezervu zatial nerozpustat?
Teda moze sa ropustit len v jednom roku, alebo nejako postupne?

A ako v Ju sa uctuje pouzitie rezervy? Napr. rezervu pouzijem na mzdy. V denniku zauctujem ako VOZD, v cleneni mzdy a nasledne s minusom ako VOZD, v cleneni prevadzkova rezia? Takze vysledny efekt je 0?

Dakujem moc.
a_je_to
19.03.10,09:45
Ahojte poradaci. Pozemkové spoločenstvo zaúčtovalo v r. 2007 do dan. vydavkov rezervu na pestovnu cinnost. Tuto rezervu spracoval OLH na 5 rokov (2008-2012). V roku 2008 mali dost vysoke prijmy a v r. 2009 tiez. Je mozne rezervu zatial nerozpustat?
Teda moze sa ropustit len v jednom roku, alebo nejako postupne?

A ako v Ju sa uctuje pouzitie rezervy? Napr. rezervu pouzijem na mzdy. V denniku zauctujem ako VOZD, v cleneni mzdy a nasledne s minusom ako VOZD, v cleneni prevadzkova rezia? Takze vysledny efekt je 0?

Dakujem moc.
Rezerva , vytvorená v zmysle § 20, ods. 9, písm. b, ZoDP musí mať podklad - projekt lesnej pestovnej činnosti, kde sú nejaké úlohy v číslach. Výdavky na plnenie týchto konkrétnych úloh sa účtujú do peňažného denníka klasicky, ako iné. Ale v zmysle § 15 postupov v JÚ sa za týmto účtovaním dodáva stornozápis v rovnakej sume - do stĺpca réžia mínusom, čo je odúčtovanie čerpanej časti rezervy. Čiže tak, ako si položila otázku o použití na mzdy - áno. Výsledný efekt v rokoch čerpania je samozrejme nula, lebo v roku tvorby bolo mínus. Okrem toho treba viesť aj nejakú inventárnu kartu rezervy, kde sa uvedie jej tvorba a postupné čerpanie, až do jej vyčerpania s odkazom na doklady. Pri odúčtovaní treba spolupracovať s OLH, s väzbou na odpočet úloh a ich výdavkové ocenenie.
Rezerva sa nerozpúšťa vtedy, keď sú menšie príjmy, ale vtedy, keď sa skutočne čerpajú výdavky na pestovné úlohy, pre ktoré bola rezerva vytvorená. Ak sa úlohy ešte neplnili, rezerva sa nemusí čerpať /=stornovať jej časť/. Ale ak sa tieto úlohy plnili a jej výdavky účtovali, tak sa čerpať musí, bez ohľadu na ostatné ukazovatele. Čo sa z plánovaných úloh splní aj bez výdavkov /napr. prirodzené zmladenie/, tak sa iba rozpustí zostatok bez účtovania výdavkov, ku koncu lehoty. Ale v lesníctve je to vždy kde a ako vyčerpať.
a_je_to
19.03.10,10:06
aj ja účtujem PS -urbár v PÚ, v r.09 na základe vypracovaného projektu nám PPA preplatila náklady na lesopest. práce, ktoré sme platili v r. 08, neviem, či to dobre účtujem:
221/346 -poukazanie dotácie, 346/648 , v zákone je, že treba účtovať v časovom a vecnom slede ...???
Účtovanie nemá chybu ... Zásada účtovania v časovom a vecnom slede má zabezpečiť, aby aj náklady, aj výnosy boli v jednom účtovnom a zdaňovacom období. Hlavne vtedy, ak je dotácia poskytnutá skôr, než sa čerpajú náklady. Ale keď získanie dotácie v roku čerpania nákladov je neisté a aj rozhodnutie, aj platba mešká, nič sa nestane, keď príjem skončí v účtovnom období, v ktorom dotácia bola vyplatená. Je to v súlade s § 17, ods. 3, písm. h, ZoDP... lebo príjem dotácie bol použitý na úhradu už vynaložených, dotovaných výdavkov a niet čo odsúvať do iných období.
Hladíková Olga
23.03.10,13:57
Ja mám podobný problém. Doniesli mi podklady, ktoré svedčia o tom, že založili spoločenstvo lesov s právnou subjektivitou, ale nemajú tam žiaden výdaj, ak nepočítam poplatky v banke, iba jeden príjem za prenájom. Ten však nie je v takej výške, aby pokryl všetkých vlastníkov. Čo s tým? Vie mi niekto poradiť? Ďakujem vopred.
zdenkahn
23.03.10,17:56
ahojte, vie mi niekto poradiť? potrebujem viac vecí k pozemkovému spoločenstvu:
môže poz.spol.s právnou subjekt.účtujúce v podvojnom účt. vykazovať normálne stratu a umoriť si ju nasledujúci rok ak výjde kladný hv?
další problém mám s tým ako zaúčtovať sumu cca 200 eur poukázanú na účet PS ku ktorej nemám žiadny podklad. jednoducho majiteľ vedľajšieho urbáru si nejako pomýlil hranicu a omylom vyrúbal pár stromov, za čo vlastne potom poslal tú sumu na účet ps. neviem ako to mám zaúčtovať aby to bolo správne.
ak niekto viete, prosím vás poradte mi...
zdenkahn
23.03.10,22:44
a ešte jedna vec by ma zaujímala. v roku 2008 dosiahlo PS zisk, v roku 2009 sa uhradila daň a na účte 431 mi po rozdelení podielov ostala nejaká suma. čo s ňou? mám to niekam preúčtovať? v roku 2009 mi vykazuje HV stratu. dá sa to nejako uhradiť z toho zvyšného nerozdeleného zisku alebo ako? alebo sa to v dalšom roku odpočíta od kladného základu dane v DP? poradte prosím, som z toho jeleň...
zdenkahn
24.03.10,07:36
haloo, prosím vás, nikto mi nevie poradiť na to čo som písala hore vyššie?
zdenkahn
24.03.10,17:20
dobrý večer,skúsim sa ešte raz opýtať, ak by mi niekto vedel poradiť.. tie veci čo som písala v predchádzajúcich príspevkoch som si zhruba našla na internete, nejako si s tým poradím ale nikde som sa nedočítala, či pozemkové spoločenstvo musí tvoriť rezervný fond, či má povinnosť tvoriť aj nejaké iné rezervy. dúfam že už mi niekto poradí aby som tu nemusela viesť "monolog". ďakujem...
a_je_to
26.03.10,11:11
Ja mám podobný problém. Doniesli mi podklady, ktoré svedčia o tom, že založili spoločenstvo lesov s právnou subjektivitou, ale nemajú tam žiaden výdaj, ak nepočítam poplatky v banke, iba jeden príjem za prenájom. Ten však nie je v takej výške, aby pokryl všetkých vlastníkov. Čo s tým? Vie mi niekto poradiť? Ďakujem vopred.
Aj keď máš iba jeden príjem a pár drobných výdavkov, musíš sa rozhodnúť, v akom účtovníctve ich vykážeš a akú závierku urobíš. Zatiaľ urobíš iba výkazy JÚ FO 1 01 a FO 2 01, viď Postupy JÚ § 1, písm. c, ale daňové priznanie pre PO. O rozdelení zisku musí následne rozhodnúť valné zhromaždenie - schôdza podielnikov. Akýkoľvek malý zisk musí pokryť všetkých vlastníkov pozemkového spoločenstva, lebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami sa musí predeliť úplným počtom podielov na liste vlastníctva, vrátane neznámych vlastníkov. Niekomu môže vyjsť podľa podielu nevyplatiteľná malá suma. Okrem toho valné zhromaždenie môže rozhodnúť, že podiely sú malé a nevyplatia sa, zostávajú v depozite. Rozdelí sa, keď ich bude viac. Skús nájsť na www.zbierka.sk zákon 181/1995, aj § 137 Občianskeho zákonníka, tam sa dočítaš viac.
a_je_to
26.03.10,11:45
ahojte, vie mi niekto poradiť? potrebujem viac vecí k pozemkovému spoločenstvu:
môže poz.spol.s právnou subjekt.účtujúce v podvojnom účt. vykazovať normálne stratu a umoriť si ju nasledujúci rok ak výjde kladný hv?
další problém mám s tým ako zaúčtovať sumu cca 200 eur poukázanú na účet PS ku ktorej nemám žiadny podklad. jednoducho majiteľ vedľajšieho urbáru si nejako pomýlil hranicu a omylom vyrúbal pár stromov, za čo vlastne potom poslal tú sumu na účet ps. neviem ako to mám zaúčtovať aby to bolo správne.
ak niekto viete, prosím vás poradte mi...


a ešte jedna vec by ma zaujímala. v roku 2008 dosiahlo PS zisk, v roku 2009 sa uhradila daň a na účte 431 mi po rozdelení podielov ostala nejaká suma. čo s ňou? mám to niekam preúčtovať? v roku 2009 mi vykazuje HV stratu. dá sa to nejako uhradiť z toho zvyšného nerozdeleného zisku alebo ako? alebo sa to v dalšom roku odpočíta od kladného základu dane v DP? poradte prosím, som z toho jeleň...


dobrý večer,skúsim sa ešte raz opýtať, ak by mi niekto vedel poradiť.. tie veci čo som písala v predchádzajúcich príspevkoch som si zhruba našla na internete, nejako si s tým poradím ale nikde som sa nedočítala, či pozemkové spoločenstvo musí tvoriť rezervný fond, či má povinnosť tvoriť aj nejaké iné rezervy. dúfam že už mi niekto poradí aby som tu nemusela viesť "monolog". ďakujem...

Samozrejme, že môže vykázať stratu a umorovať ju tak, ako ostatné podnikateľské subjekty.To neviem, ako si môže majiteľ vedľajšieho urbáru vyrúbať pár stromov v susednom urbári. To nemá odborného lesného hospodára, ktorý sa vie orientovať v lesníckej mape a lesníckom teréne ? A kto mu vydal súhlas na ťažbu ... v susednom urbári ? U vás nefunguje § 3, vyhlášky 232/2006 o vyznačovaní ťažby dreva ? To ste mali ohlásiť na obvodný lesný úrad ....Tých 200 Eur je normálny výnos z predaja dreva, ako doklad aspoň nejaký zápis o .... tomto prípade a jeho riešení, alebo faktúra za škodu.
Po vykázaní HV na 431 malo nasledovať rozhodnutie VZ o sume, ktorá sa rozdelí ... na 364 a ktorá zostane nerozdelená ... na účte 428. To, čo zostane na 428 sa môže ešte deliť v budúcnosti, alebo použiť na zúčtovanie so stratou 2009 na účte 429. To, čo bolo na 368 a nevyplatilo sa, by sa nemalo použiť na umorenie straty. Malo by sa vyplatiť v budúcnosti, lebo boli schválené na rozdelenie, iba konkrétni podielnici, alebo ich dediči si ich nevyzdvihli.
Pozemkové spoločenstvo nie je subjektom založeným podľa obchodného zákonníka, ale podľa zákona 181/1995. To či má tvoriť rezervný fond, môže rozhodnúť iba valné zhromaždenie, inak zo zákona RF, ani rezervy tvoriť nemusí. Ale môže .... aj na zníženie základu dane, podľa § 20, ods. 9, pím. b, ZoDP.
GAP
23.04.10,11:21
Prosím o radu.
Dostali sme list z Obvodného lesneho úradu aby sme doložili všetky parcely, LV znamych a neznamych vlastníkov a ich podiely, a vlastníkov čo spravuje SPF. A problem mam v tom že ja sa neviem dopatrat spravnosti pretože mam zopar novych LV kde viem vypočítať a najsť to čo potrebuju ale mam aj LV stare z roku 1993 kde tam niesu zrozumiteľne podiely. Ratalo ja ešte v jutach a siahoch čomu nerozumiem. Chcem sa spytať ako by som mohla docieliť aby som mala všetky nove LV. My ako poz.spoločenstvo si to nemožeme dovoliť finančne aby sme si z katastra za poplatky vytiahli LV na všetky parcely. Može starosta ako štatutárny organ vyžiadať bez poplatku LV? Platíme obci každoročne daň z nehnuteľnosti.
A ešte niečo. Ako je to možne že ak vlastník vlastní napr. 3ha(starý LV) a potom zomrie a prejde to dedičskym konaním a potom má jeho dedič už len 2ha(podľa nového LV). V čom je chyba? Tiež som si preverovala cez katasterportal parcely ktoré máme v stanovách na ktorých hospodari PS a niekde mi vyšlo že je to ako orná pôda a nie lesny pozemok. Kde je chyba? Pritom viem že tá parcela aj podľa katastrálnej mapy je čisto les. A my poz.spoločenstvo ho vedieme ako les.
Prosím odpovedzte mi čo najskôr, pretože mám dosť málo času na napísanie listu na Obvodný lesny úrad.
Ďakujem
janka67
23.04.10,11:49
Ako je to možne že ak vlastník vlastní napr. 3ha(starý LV) a potom zomrie a prejde to dedičskym konaním a potom má jeho dedič už len 2ha(podľa nového LV). V čom je chyba?


Nebola parcela, ktorá je uvedená na LV rozdelená? Neviem sa správne vyjadriť. Uvediem príklad.
Namiesto parcely napr. 17820, je v súčasnosti na katastri 17820/1 a 17820/2 a každá z nich je na inom LV.

Chyby sa stávajú aj pri dedičských konaniach, ktoré sú takto potom zapísané do katastra.
V praxi som sa stretla aj s tým, že čísla listov vlastníctva sa menia.
Jednoznačne ťažko určiť príčinu vzniknutého rozdielu.
janka67
23.04.10,12:03
Pritom viem že tá parcela aj podľa katastrálnej mapy je čisto les. A my poz.spoločenstvo ho vedieme ako les.

V praxi som sa stretla tiež s takýmto prípadom.
Na LV uvedené napr. orná pôda, ale v časti LV nesúlad druhu pozemku je uvedený jeden z nasledujúcich kódov:
Kód druhu pozemku
02Orná pôda
03Chmeľnica
04Vinica
05Záhrada
06Ovocný sad
07Trvalý trávny porast
10Lesný pozemok
11Vodná plocha
13Zastavaná plocha a nádvorie
14Ostatná plocha

Takže ak na tebou spomínanom liste je uvedený kód nesúladu 10 - lesný pozemok, tak by to malo byť v poriadku.

Toľko môj laický pohľad na vec. :)
GAP
23.04.10,12:24
Na všetkych LV či už orna alebo lesne pozemky mám kod 2-pozemok umiestneny mimo zastavaneho uzemia obce.
A čo sa tyka parciel, niektore su rozdelene lomitkom ale niektore nie a aj ked su tak je to stale orna poda.
janka67
23.04.10,17:50
Na všetkych LV či už orna alebo lesne pozemky mám kod 2-pozemok umiestneny mimo zastavaneho uzemia obce.
A čo sa tyka parciel, niektore su rozdelene lomitkom ale niektore nie a aj ked su tak je to stale orna poda.

2 - pozemok umiestnený mimo zastavaného územia obce - to je kód umiestnenia pozemku, ja som písala o kóde nesúladu druhu pozemku ...
janka67
23.04.10,18:00
Pozerala som v robote kópie LV - doručené od členov pozemkového spoločenstva aj také, ktoré som pred časom ja tlačila zo stránky www.katasterportal.sk a na nich bol okrem kódu umiestnenia pozemku uvádzaný aj kód nesúladu druhu pozemku. Je možné, že v súčasnosti sa to tam už neuvádza, musíš popozerať, prípadne sa informuj na príslušnom katastrálnom úrade.:confused:
GAP
25.04.10,11:01
Prezrela som si zopar LV ktore mam z katasterportalu, na niektorych nemám žiaden kod nesuladu, a na niektorých mám nesúlad DP.
anna81
29.04.10,10:18
Prosím o radu.
Dostali sme list z Obvodného lesneho úradu aby sme doložili všetky parcely, LV znamych a neznamych vlastníkov a ich podiely, a vlastníkov čo spravuje SPF. A problem mam v tom že ja sa neviem dopatrat spravnosti pretože mam zopar novych LV kde viem vypočítať a najsť to čo potrebuju ale mam aj LV stare z roku 1993 kde tam niesu zrozumiteľne podiely. Ratalo ja ešte v jutach a siahoch čomu nerozumiem. Chcem sa spytať ako by som mohla docieliť aby som mala všetky nove LV. My ako poz.spoločenstvo si to nemožeme dovoliť finančne aby sme si z katastra za poplatky vytiahli LV na všetky parcely. Može starosta ako štatutárny organ vyžiadať bez poplatku LV? Platíme obci každoročne daň z nehnuteľnosti.
A ešte niečo. Ako je to možne že ak vlastník vlastní napr. 3ha(starý LV) a potom zomrie a prejde to dedičskym konaním a potom má jeho dedič už len 2ha(podľa nového LV). V čom je chyba? Tiež som si preverovala cez katasterportal parcely ktoré máme v stanovách na ktorých hospodari PS a niekde mi vyšlo že je to ako orná pôda a nie lesny pozemok. Kde je chyba? Pritom viem že tá parcela aj podľa katastrálnej mapy je čisto les. A my poz.spoločenstvo ho vedieme ako les.
Prosím odpovedzte mi čo najskôr, pretože mám dosť málo času na napísanie listu na Obvodný lesny úrad.
Ďakujem

Ak si si to ešte nevyriešila, skúsim ti poradiť a v prvom rade zdôrazňujem, že súhlasím s janka67.
Z akého dôvodu od vás lesný úrad žiada doložiť všetky LV? Čo sa týka spravovania pozemkov SPF, mám také skúsenosti, že ani na SPF to sami nevedia! :eek:
Myslím, že kataster ani štatutárovi nedá zdarma všetky LV. Ak ste urbárske spoločenstvo, tých listov LV budete mať len zopár - to ti stačí vytlačiť aj na katasterportali, ale ak ste súkromné spoločenstvo, najlepšie je mať program. Ja som mala tiež v tomto chaos, nevedela som ani podiely vypočítať, tak sme si objednali program (ak budeš mať záujem, dám ti kontakt), ktorý ti "ukáže" všetky LV, parcely, dokonca aj výpis majetku pre vlastníka a tiež má aj digitálnu mapu s ortofosnímkami. Môže sa zdať, že program je drahý, ale ja si bez neho neviem predstaviť prácu. A potom si každoročne musíš aktualizovať údaje na katastri - tie sa vložia do programu. Vrelo odporúčam každému, je to fakt výborná vec, hlavne pre väčšie a súkromné spoločenstvá!
Čo sa týka určovania parciel, je to ako ti napísala janka67. Kataster nevedie aktuálny stav, on má stav spred 100rokov!:eek: Ale môžeš sa riadiť "nesúladom pozemku". Ja som si na tento účel vyhotovila program, pretože naše spoločenstvo má cca 4000 ext.parciel a bola fuška dať do hromady dedičské konania a nových vlastníkov. Spracovávala som to ručne aj 2mesiace. Teraz to mám hotové za jeden týždeň.:D
Čo sa týka zníženia výmery na novom LV oproti starom LV, mohlo sa stať okrem rozdelenia parciel (ako ti písala janka67), aj to, že ten zvyšok zostal na pôvodného vlastníka. Jednoducho to kataster zle zapísal, alebo notár neuviedol do dedičského konania. Ja mám veľa takých prípadov. Alebo je možné, že to ten pôvodný majiteľ na starom LV niekomu daroval alebo predal a nedal ti to vedieť.
Dúfam, že som trošku pomohla.;)
anna81
29.04.10,10:24
No a ja práve riešim problém s depozitom a neviem sa pohnúť:
zomrel vlastník, odkladali sme mu podiely na zisku do depozitu (účet 364/2), a po piatich rokoch doniesli dedičia dedičské konanie.
Lenže na podnet štatutára sa na výbore dohodlo, (valnej hromade to nepredložil, takže to nemáme schválené) že vyplácať depozit budeme len tri roky dozadu od donesenia DK. (nikde v zákone som sa nedopátrala ako dlho môžu byť podiely v depozite?!)
Čo s tým? :eek:
Vyplatiť dedičom všetkých 5 rokov?
alebo
Len tie tri roky dozadu. Čo potom s tými zvyšnými podielmi? Preúčtovať na 428?
GAP
30.04.10,21:38
anna 81 velmi pekne ďakujem za odpoveď.
Tiež tomu nerozumiem načo to lesny úrad od nas chce. A čo sa týka programu tak by sa mi isto išiel, ale mame dosť malo financii...takže by mi to ani neprešlo
GAP
01.05.10,19:24
Poradíte mi? Celý deň rozmýšľam, čo mám odpísať Lesnému úradu, keďže ani tie LV a parcely memusia byť správne ktoré mám z katasterportálu. Máme strašne veľa parciel rozkuskovaných po častiach a veľmi veľa vlastníkov na nich, vždy okolo 540. čo mám robiť?
a_je_to
01.05.10,20:12
Poradíte mi? Celý deň rozmýšľam, čo mám odpísať Lesnému úradu, keďže ani tie LV a parcely memusia byť správne ktoré mám z katasterportálu. Máme strašne veľa parciel rozkuskovaných po častiach a veľmi veľa vlastníkov na nich, vždy okolo 540. čo mám robiť?
Neprebieha vo vašom pozemkovom spoločenstve obnova LHP - lesného hospodárskeho plánu ? V katastri vašej obce zrejme ešte nebol ukončený a možno ani začatý ROEP - štátna obnovená evidencia pôdy. Ja by som začal od návštevy KN v okresnom meste, kde by som si vyžiadal pozemkovú knihu /Grundbuch/. Za kolok cca 3-4 Eur v miestnosti pre geodetov dovolia v nej listovať, kopírovať a robiť si výpisky. Vyhľadal by som všetky pozemnoknižné vložky PKV, ktoré majú názov niekdajších pozemkových spoločenstiev, ako Urbár, Želiar, Pasienkový spolok a pod. ktorý má v časti B spoločné vlastníctvo obyvateľov. Potom by som podľa parciel E v časti A na katasterportáli overil, či k danej PKV už bol založený list vlastníctva LV . Z tých, čo nemajú stav prevedený do LV by som si vyžiadal fotokópiu.
S vlastníctvom podielov zo spoločnej PKV je to už horšie. Ak je spoločný pozemok bez LV, iba v PKV, tak eviduje stav do roku cca 1964. Z nich žije už iba málo. Odvtedy iba v dedičských rozhodnutiach u dedičov. Kto chce byť členom pozemkového spoločenstva, a nárokovať si podiely, musí sa preukázať dedičským rozhodnutím. Kto sa neidentifikuje a nepreukáže dedičským rozhodnutím, je neznámy vlastník.
Mapový elaborát katastra obsahuje dve vrstvy. Prvá je pôvodný pozemnoknižný stav parciel PKV registra E podľa katastrálnej mapy. druhá je nový stav podľa geometrických plánov, alebo ROEPu - stav LV parciel registra C, podľa novej pozemkovej mapy. Ak je v novom stave iná kultúra, ako vedená v starom, ide o nezhodu stavov. Drobné nezhody si môže dať do patričného stavu vlastník cez draho platený geometrický plán. Väčšie nezhody dá do poriadku iba ukončený ROEP. Pozemkové spoločenstvo by si malo dať do poriadku vlastné evidencie pozemkov aj podielnikov. Je to úloha ťažká a dlhodobá. Aj úspech a presnosť ROEPu je však odkázaný na spoluprácu obecného úradu a vlastníkov.
Neboj sa ísť konzultovať na lesný úrad, čo chcú, načo a v akej podobe to žiadajú. Alebo tam zavolaj. Určite Ti poradia aj pomôžu .... to nie je daňový úrad. Niečo by Ti mohol pomôcť aj váš OLH, obráť sa najprv na neho. Vo všeobecnej časti vášho LHP sú informácie o parcelách. To, čo nájdeš na katasterportáli musíš považovať za správne - dovtedy, kým nepreukážeš opak. Je normálne, že parcely sú rozkúskované a spoluvlasníkov veľa. To, čo nájdeš na katasterportáli ako LV stiahni ako zostavu, tam je aj zoznam parciel, vytlač, ak nájdeš niečo navyše v grundbuchu žiadaj fotokópiu a všetko odovzdaj na lesný úrad.
a_je_to
01.05.10,21:10
No a ja práve riešim problém s depozitom a neviem sa pohnúť:
zomrel vlastník, odkladali sme mu podiely na zisku do depozitu (účet 364/2), a po piatich rokoch doniesli dedičia dedičské konanie.
Lenže na podnet štatutára sa na výbore dohodlo, (valnej hromade to nepredložil, takže to nemáme schválené) že vyplácať depozit budeme len tri roky dozadu od donesenia DK. (nikde v zákone som sa nedopátrala ako dlho môžu byť podiely v depozite?!)
Čo s tým? :eek:
Vyplatiť dedičom všetkých 5 rokov?
alebo
Len tie tri roky dozadu. Čo potom s tými zvyšnými podielmi? Preúčtovať na 428?
Podľa § 105 občianskeho zákonníka právo oprávneného dediča sa premlčí až po 3 rokoch. Ale od nadobudnutia právoplatnosti dedičského konania, nie od začatia výplaty podielov. Aj to iba na súde, ak ho súd uzná po vznesení námietky PS, inak nemožno hovoriť o účinnom premlčaní. Každý podielnik môže dostať iba svoj podiel z nerozdeleného HV, preúčtovaného na 364-1, nie viac. Časť preúčtovaná na 364-1 sa musí rozdeliť, na toľko častí, koľko je na LV spoločný menovateľ. Nevyplatené podiely a podiely neznámych vlastníkov musia na účte 364-1 zostať a preúčtovať na 364-2 depozit. Depozit nie sú peniaze, iba zdroj ich účtovného krytia. Depozit môže trvať večne a nie je na škodu. Je určitou finančnou rezervou, keď už PS nemá základné imanie. So zdrojmi depozitu môže PS nakladať. Môže ich využívať ako finančnú rezervu na hospodársku činnosť, so zárukou návratnosti, alebo kúpiť za ne majetok. Aj na úhradu nájomného pre SPF v pomere k podielom neznámych vlastníkov, ak ho nedáva do nákladov PS. Nemožno ich však znova deliť medzi tých, čo už svoje dostali. Platí Občiansky zákonník, zákon o účtovníctve, zákon 181/1995 a stanovy, ak sú v súlade s týmito predpismi. A nie dekréty štatutátra, neschválené valným zhromaždením. Ja myslím, že dedičom treba vyplatiť, čo im patrí, aj po 5 rokoch.
janka67
05.05.10,13:57
Ešte raz k § 22 zákona 471/2009 - pre tých, čo majú problém v pozemkovom spoločenstve, ktoré je platiteľom DPH, s akceptovaním novely zákona o DPH členmi spoločenstva ... ako napr. u nás :mee::mee::mee:

moja otázka:
... novelou zákona o DPH č. 471/2009 Z. z. s účinnosťou od 1. 1. 2010 sa v § 22 doplnili odseky 8 a 9.
Žiadam Vás o vyjadrenie stanoviska, či sú na účely odseku 8 osobami, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi aj členovia pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou.
Ďalej Vás žiadam o interpretáciu pojmu trhová hodnota na voľnom trhu a o vyjadrenie, čo má obsahovať dokumentácia na stanovenie trhovej hodnoty t. j. základu dane.

odpoveď z MF SR:
Podľa § 22 ods. 9 písm. e) zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) je osoba, ktorá je členom platiteľa dane, ktorý jej dodáva tovar alebo službu, osobou, ktorá má osobitný vzťah k platiteľovi DPH, to znamená, že takouto osobou je aj člen pozemkového spoločenstva.
Trhová hodnota je definovaná v § 22 ods. 8 zákona o DPH. Zo zákona o DPH nevyplýva, aké konkrétne dôkazy musí mať platiteľ DPH, ktorý dodáva tovar alebo službu osobe blízkej. Vychádzajúc z definície trhovej hodnoty, ako dôkaz by mala slúžiť predovšetkým cenová ponuka daného tovaru alebo služby, za ktorú iný platiteľ DPH predáva tovar alebo poskytuje službu druhovo rovnakú, a to na rovnakom obchodnom stupni ako tento tovar alebo službu dodáva pozemkové spoločenstvo svojim členom.
anna81
06.05.10,05:51
anna 81 velmi pekne ďakujem za odpoveď.
Tiež tomu nerozumiem načo to lesny úrad od nas chce. A čo sa týka programu tak by sa mi isto išiel, ale mame dosť malo financii...takže by mi to ani neprešlo

Určite si najskôr zistí, na čo potrebuje LU tie LV. Možno by im stačil len zoznam Vaších LV.
Výhody programu som už spomínala, a myslím že tých cca 300,-€ ktoré zaň zaplatíte nebudú vyhodené peniaze. Uľahčí to prácu a ani si nevieš predstaviť ako!
Podľa mňa máš ešte dve možnosti, ako sa dopracovať k LV:
1. zájsť na obecný úrad - tam majú ten program a tuším aj aktualizáciu programu zdarma, oni majú podklady ku všetkým vlasníkom aj LV, len som si nie istá, či môžu tieto informácie poskytovať, ale ak sa s nimi štatutár dohodne..
2. vyhľadať niekoho na katastri, ktorý sa vyzná vo veci a dohodnúť sa s ním.
Ale aj tak si myslím, že ani jedna z možností by nebola bez provízii, tak to sa Vám rovno oplatí zakúpiť ten program a máte ho navždy. ;)

Trvaj na zakúpení programu. Ja by som bez neho odmietla pracovať, ale zasa na druhej strane, keby som nevedela že existuje, nevedela by som si predstaviť jeho výhody, no, jednoznačne trvaj na tom programe.
Nech sa štatutári trošku uskromnia na odmenách. Alebo s nimi rovno zájdi na obecný úrad a nech vám ho tam trošku predvedú.. určite to stojí za to.
Držím palce.
anna81
14.05.10,06:09
Ahojte.
Valná hromada prijala uznesenie, že naše spoločenstvo vstúpi do likvidácie. Viete mi poradiť ako ďalej postupovať a na čo všetko nezabudnúť?
Prečítala som si mnoho príspevkov týkajúce sa likvidácie firmy, ale predsa, nikde som sa nedočítala ako to je v prípade likvidácie spoločenstva.
Nájde sa niekto, kto má s týmto skúsenosti?
a_je_to
14.05.10,14:44
Ahojte.
Valná hromada prijala uznesenie, že naše spoločenstvo vstúpi do likvidácie. Viete mi poradiť ako ďalej postupovať a na čo všetko nezabudnúť?
Prečítala som si mnoho príspevkov týkajúce sa likvidácie firmy, ale predsa, nikde som sa nedočítala ako to je v prípade likvidácie spoločenstva.
Nájde sa niekto, kto má s týmto skúsenosti?
Ťažko radiť, keď nie je uvedené, aký bol dôvod rozhodnutia valnej hromady. Niečo o tom je v § 23 až 26, zákona 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách. Vo veci likvidácie spoločenstva však zákon odkazuje na § 70 Obchodného zákonníka, podľa ktorého sa likvidácia vykoná tak, ako u iných spoločností.
anna81
17.05.10,05:14
Ďakujem, idem si naštudovať ten OZ!
zuzanaIII.
19.05.10,07:51
Na inú tému ...

Dovolím si pripomenúť, že od 1. 1. 2010 je účinná novela zákona o DPH 471/2009, ktorá sa, okrem iných, týka aj pozemkových spoločenstiev, ktoré sú platiteľmi DPH a svojím členom poskytujú napr. guľatinu za nižšie ceny.

Do § 22 boli doplnené odseky 8 a 9 nasledovného znenia:

„(8) Ak pri dodaní tovaru alebo dodaní služby osobám, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu, je protihodnota nižšia ako trhová hodnota na voľnom trhu a príjemca plnenia nie je platiteľom alebo je platiteľom, ktorý pri tomto tovare alebo službe nemá právo na odpočítanie dane v plnom rozsahu, základom dane je trhová hodnota na voľnom trhu. Trhovou hodnotou na voľnom trhu je suma, ktorú by príjemca plnenia musel zaplatiť pri obstaraní príslušného tovaru alebo služby v tuzemsku na rovnakom obchodnom stupni ako na tom, na ktorom sa dodanie tovaru alebo dodanie služby uskutočňuje, nezávislému dodávateľovi tovaru alebo služby v čase tohto dodania za podmienok spravodlivej hospodárskej súťaže. Ak nie je možné zistiť porovnateľné dodanie tovaru alebo služby, trhová hodnota na voľnom trhu je
a) pri dodaní tovaru suma, ktorá nie je nižšia ako kúpna cena príslušného tovaru alebo podobného tovaru, a ak kúpna cena neexistuje, náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou príslušného tovaru v čase jeho dodania,
b) pri dodaní služby suma, ktorá nie je nižšia ako náklady na túto službu.
(9) Na účely odseku 8 osobami, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, sú
a) fyzické osoby, ktoré sú štatutárnym orgánom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, alebo členom štatutárneho orgánu platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, ako aj fyzické osoby, ktoré sú im priamo podriadené,
b) fyzické osoby, ktoré sú členom dozornej rady platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,
c) osoby, ktoré priamo alebo nepriamo vlastnia alebo kontrolujú 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu,
d) osoby, v ktorých priamo alebo nepriamo vlastní alebo kontroluje 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu,
e) osoby, ktoré sú členom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,
f) fyzické osoby, ktoré sú v pracovnoprávnom vzťahu voči platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu,
g) fyzické osoby, ktoré sú osobou blízkou6ac) fyzickej osobe uvedenej v písmene a), b), c), d) alebo f),
h) právnické osoby, ktorých štatutárny orgán alebo spoločník je aj štatutárnym orgánom alebo spoločníkom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,
i) osoby, ktoré spoločne podnikajú s platiteľom, ktorý dodáva tovar alebo službu, na základe zmluvy o združení alebo inej obdobnej zmluvy,
j) fyzické osoby, ktoré žijú s platiteľom, ktorý dodáva tovar alebo službu, v domácnosti,24a)
k) osoby blízke6ac) platiteľovi, ktorý je fyzickou osobou a ktorý dodáva tovar alebo službu.“.

Môžem sa prosím Vás opýtať, ako postupovať pri vyúčtovaní dreva pre podielnikov. Podielnikom predávame drevo napr. za symbolickú cenu 2 € za prm. Ako teda vyčíslim celkovú cenu ak sme plátcom DPH? Čo bude základ dane a koľko bude DPH? Ďakujem za odpoveď
a_je_to
19.05.10,20:39
Môžem sa prosím Vás opýtať, ako postupovať pri vyúčtovaní dreva pre podielnikov. Podielnikom predávame drevo napr. za symbolickú cenu 2 € za prm. Ako teda vyčíslim celkovú cenu ak sme plátcom DPH? Čo bude základ dane a koľko bude DPH? Ďakujem za odpoveď
Odpoveď máš vyznačenú v texte § 22, ods. 1 :
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
Teda tržbu 2 Eurá vydelíš číslom 1,19 a máš základ 1,68 a daň 0,32. K tým odsekom 8 a 9 pre podielnikov ako osoby blízke .... z toho by som veľkú obavu nemal. Drevo v prm je palivové, ktoré možno považovať za odpad pri výrobe guľatiny. Jeho výrobné náklady sú často vyššie, než cena, za ktorú sa predáva. Ide prevažne o samovýrobu a cenové zľavy možno zdôvodniť jednak kvalitou, jednak vzdialenosťou, polohovou rentou, sezónnosťou, hodnotou vlastnej práce a ďalšími technologickými faktormi výroby. Tam sa naozaj ťažko dá účinne spochybniť predajná cena a uplatniť obvyklá trhová cena, na rozdiel od priemyselných tovarov.
zuzanaIII.
20.05.10,07:35
Ďakujem za odpoveď. No u nás je problem, ze palivove drevo predavame v krajnom pripade aj nepodielnikom za omnoho vyššiu cenu a v tomto vydim problem. Viem, ze palivove drevo je tzv. "odpad" po ťažbe, lenže u nás po plynovej kríze vzrástol záujem o palivové drevo viac násobne a nie všetci podielnici môžu byť uspokojení z dreva, ktoré ostane po ťažbe. Preto sa im vyznačujú aj celé stromy. A v tomto vidím problém, aj keď teoreticky sa nedá dokázať koľko odpadu po ťažbe ostalo a pri daňovej kontrole argumentovať práve s týmto. A tiež by sa to možno dalo obhájiť prebierkovou ťažbou z LHP.
janka67
20.05.10,08:02
kuk na príspevok 228

v spoločenstve, v ktorom momentálne pracujem, predávajú členom - podielníkom palivové drevo a guľatinu zo skládky za ceny nižšie ako sú ceny trhové ...
predpokladám, že na VZ si odhlasujú, že ceny pre členov sa zvyšovať nebudú,
ale pre výpočet DPH do DP bude základom dane cena trhová ... daň sa bude odvádzať z tohto základu dane, nie z tej sumy, ktorú zaplatí člen združenia ...
janka67
20.05.10,08:37
ešte doplním, že čo sa týka cien za samovýrobu súhlasím s autorom príspevku č. 234 :)
zuzanaIII.
20.05.10,11:50
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ten predchádzajúci príspevok som prehliadla. No pravdu poviedac neviem si predstaviť, ako budem vyberať platby za drevo, keďže to robíme cez registračnú pokladnicu. Teoreticky je to napísané pekne, ale prakticky realizovať to bude horšie.:confused: Pochybujem, že podielnici budú súhlasiť na VZ s takouto teóriou, to by zvýšilo cenu o 100 % keď som to tak prepočítala. Ako to riešite Vy?
janka67
20.05.10,12:22
V podstate je ešte všetko otvorené, VZ sa bude konať v nedeľu, výbor pripravil návrh cien, ktoré sú samozrejme oveľa nižšie ako ceny trhové a počíta sa s tým, že ten rozdiel DPH bude doplácať združenie ...
Musím povedať, že novela zákona o DPH vyvolala medzi vlastníkmi veľké emócie ... tie pripravené navrhnuté ceny sú totiž o niečo vyššie ako boli v minulosti ...
Pochopiteľne vzniknú problémy aj v účtovníctve, ešte neviem ako budem riešiť túto stránku veci ... vo faktúre sa bude uvádzať základ dane taký ako skutočne vlastník zaplatí a pre účely odvodu DPH sa bude musieť použiť ako základ dane cena trhová ...
Ale možno tu meditujem úplne zbytočne ...
mimotemy Aj vy sa stretávate s takým nepochopením zo strany vlastníkov?
zuzanaIII.
21.05.10,11:06
Nó jasné, že ľudia platiť moc nechcú. Keď sa zvyšuje cena, už si myslia, že to preto, aby sa výbor obohatil na ich úkor. No a aká je trma vrma pri vyplácaní dividend už ani nehovorím. Každý si stráži svoje, nebodaj, že sa pomýlim pri výpočte, čo pri 1000 ľuďoch je pravdepodobné, nemajú moc pochopenia a pohoršujú sa ako je to vôbec možné. :). Dala by som to im vypočítať a potom by uvideli ako je to možné.Tiež nás ešte len čaká VZ, kde to predostriem. No už teraz vidím veľký nesúhlas.
Tiež som rozmýšľaľa, že rozdiel bude doplácať spoločenstvo, no rozmýšľaľa som nad účtovaním. Asi to budem robiť cez ID a dávať do nedaňových nákladov (548.900 - 343xxx) Na konci roka to bude pripočítateľná položka a v podstate asi 2x, raz ako nedaňový náklad z titulu DPH a raz z princípu dane z príjmov PO - dorovnanie obchodov medzi spriaznenými osobami. :)
a_je_to
21.05.10,11:23
Je veľký rozdiel, či ide o cenu hotového palivového dreva na odvoznom mieste, alebo dokonca vrátane dopravy do dvora odberateľa - podielnika .... alebo o drevo v poraste, ktoré si nachystá a odvezie na základe povolenia na samovýrobu sám podielnik. Ak ide o dodanie hotového, tak by som presadzoval trhovú cenu bez výnimky. Náklady na jeho výrobu sú často vyššie, ako jeho trhová cena . Kompenzujú sa na trhovú cenu na úkor nižších vlastných nákladov u trhovo cennejších sortimentov. Problém s odhlasovaním by nemal byť. Okrem toho, berie ho iba menšina vlastníkov, bývajúca v obci, ostatní čo drevo neberú, čakajú na vyplatenie podielov, ktoré sa zľavami pre menšinu väčšine ukracujú. Pre samovýrobu však odporúčam zvážiť príspevok 234. Lebo je tam aj aspekt pradávneho urbárskeho práva .... poddaní dostali urbár od Márie Terézie nato, aby si mali kde nachystať drevo pre seba.... a z neho už žiadnu daň neplatili, tak ako za zemiaky vypestované z vlastného poľa. Už vtedy to bola neziskovka - vlastnonákladovka. Aj keď posledná bolševická vláda urobila z urbárov čisto podnikateľské subjekty, urbáre boli založené nie na podnikanie, ale pre krytie vlastných životných potrieb, predávala sa iba nadvýroba. Všetky doterajšie vlády, okrem Ficovej, pradávne urbárske právo doposiaľ rešpektovali, oslobodzovali aspoň tých 300 tisíc Sk.
zuzanaIII.
21.05.10,12:07
Súhlasím a ďakujem. Teraz mi tak blinklo.:) Jasnačka... V podstate aj u nás je to samovýroba, N na ťažbu tam nie sú žiadne. Takže v podstate to nie je ani zvýhodnené ak od predajnej ceny odpočítam N na ťažbu u ostatných, ktorým predávame palivové drevo bez samovýroby. Natrafím na to isté číslo, možno ešte mi to vyjde aj predaj so stratou. Niekedy, keď sa človek zamýšľa až moc, tak si to zbytočne skomplikuje. Ešte raz vďaka a prajem príjemný víkend. :)
jarecko
22.05.10,12:35
Ak ide ozaj o urbár, tak v ňom ako súrodenci nemôžete vlastniť žiadnu výmeru, iba podiel v podobe zlomku z celej plochy. Aj predať, darovať, či dokúpiť môžete iba podiel. Plochu urbáru nemožno nijako rozmerať medzi podielnikov, to platí od Márie Terézie. Musí sa obhospodarovať spoločne, podľa zákona 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách.
Spoločný podiel si môžete rozdeliť na 4 časti, každý na svoj list vlastníctva, ak nevzniknú príliš malé podiely. Treba rátať s poplatkom cca 66 E na jedného. Ale nie je to šťastné riešenie ani pre pozemkové spoločenstvo, ani pre vás štyroch. Lepšie je ponechať to na jedného a poveriť ho zastupovaním všetkých štyroch s povinnosťou deliť príjem z podielu rovnako medzi všetkých. Súrodenec, ktorý to nechce deliť má viac pravdy, ako vy ostatní, ale musí prijať dohodu, že váš spoločný podiel bude v mene vás spravovať a príjem z neho bude spravodlivo deliť medzi ostatných. Vtedy to nebude mať chybu.
Takto to mám aj ja so svojou sestrou a keď sú dobré súrodenecké vzťahy a dôvera, tak to funguje. Ja chodím na schôdze, funkcionárčim v urbári, za čo mám svoje odmeny. Ale podiely si delíme vždy na polovicu.
Pri citani temy ma zaujal tento prispevok a chcel by som sa opytat ,,a_je_to,, ako sa da idealne pravne zabezpecit aby sa urbarsky podiel nerozdrobil a ten ktory ho bude mat na LV zapisany ako celok bude zaviazany aj ostatnym spoludedicom vyplacat ich cast podielu zo zisku? Prezeral som urbarske LV, ale nikde som nenasiel zapis o takej dohode vo forme vecneho bremena zapisany na LV. Myslim,ze iba nim sa da obmedzit vlastnicke pravo na LV toho kto ho nadobudol aby nieco strpel.

Inac vysie opisane podla mojho nazoru, moze fungovat iba moralne pri dobrych surodeneckych vztahoch na zaklade nejakej gentlemanskej dohody zvykoveho prava za ich zivota. Akonahle ten na kom je cely podiel v katastri zapisany na LV zomrie, dedicia toho podielu nemusia vobec respektovat taku dohodu, ktoru mal ich porucitel so svojimi surodencami.
jarecko
22.05.10,15:32
Podľa § 105 občianskeho zákonníka právo oprávneného dediča sa premlčí až po 3 rokoch. Ale od nadobudnutia právoplatnosti dedičského konania, nie od začatia výplaty podielov. Aj to iba na súde, ak ho súd uzná po vznesení námietky PS, inak nemožno hovoriť o účinnom premlčaní. Každý podielnik môže dostať iba svoj podiel z nerozdeleného HV, preúčtovaného na 364-1, nie viac. Časť preúčtovaná na 364-1 sa musí rozdeliť, na toľko častí, koľko je na LV spoločný menovateľ. Nevyplatené podiely a podiely neznámych vlastníkov musia na účte 364-1 zostať a preúčtovať na 364-2 depozit. Depozit nie sú peniaze, iba zdroj ich účtovného krytia. Depozit môže trvať večne a nie je na škodu. Je určitou finančnou rezervou, keď už PS nemá základné imanie. So zdrojmi depozitu môže PS nakladať. Môže ich využívať ako finančnú rezervu na hospodársku činnosť, so zárukou návratnosti, alebo kúpiť za ne majetok. Aj na úhradu nájomného pre SPF v pomere k podielom neznámych vlastníkov, ak ho nedáva do nákladov PS. Nemožno ich však znova deliť medzi tých, čo už svoje dostali. Platí Občiansky zákonník, zákon o účtovníctve, zákon 181/1995 a stanovy, ak sú v súlade s týmito predpismi. A nie dekréty štatutátra, neschválené valným zhromaždením. Ja myslím, že dedičom treba vyplatiť, čo im patrí, aj po 5 rokoch.
Premlcacia doba 3 roky je dana zakonom O Z. Mne skor nie je jasna doba od kedy sa pocita lehota v takychto pripadoch.

Podla nazoru ,,a_je_to,, by Urbarske pozemkove spolocenstvo bolo povine drzat peniaze v depozite za prislusny rok do nekonecna. Napr. spolocenstvo by na VZ 01.04.1990 schvalilo sumu, ktora sa rozdeli na podiely to znamena pre vsetkych co boli k tomu datumu zapisani na LV to znamena aj pre neznamych vlastnikoch. Kedze ti si podiely neprevezmu musi ich drzat UPS v depozite a takto by peniaze neznamych vlastnikov schvalene na podiely v roku 1990 museli byt tam doteraz. Dedic, ktory zisti po 20-tich rokoch, ze neznamy vlastnik, ktory mal v roku 1990 narok na ten podiel je jeho porucitel a nasledne Osvedcenim o dedicstve, ktore nadobudne pravoplatnost napr. 01.04.2010 ma podla jeho nazoru stale narok ziskat tento podiel do 01.04.2013.

Moj nazor je, ze lehota by sa mala pocitat od dna Valneho zhromazdenia kedy boli podiely schvalene na vyplatenie za dany rok, co je aj zapisane v zapisnici z VZ a premlcacia lehota 3 roky na vyber podielu by tak uplynula dnom 01.04.1993. Po tomto case by ich mohlo spolocenstvo pouzit na svoju cinnost na zaklade rozhodnutia VZ pripadne vyboru UPS.
jarecko
23.05.10,07:24
Zaujimalo by ma este koho pozyvate na VZ ako clena spolocenstva.

Zakon c.181/1995 Z.z. v § 2 odst. 2 hovori, ze clenom spolocenstva su vsetci spoluvlastnici spolocnej nehnutelnosti. Cize clenstvo je dane zo zakona automaticky so ziskanim vlastnictva podielu a podla toho by mal kazdy kto sa nachadza ku dnu konania VZ na LV byt pozvany na zhromazdenie.

Ale v § 15 odst. 3 sa hovori. Kazdy, kto sa stava vlastnikom podielu spolocnej nehnutelnosti, pristupi k zmluve o zalozeni, a to do dvoch mesiacov od nadobudnutia tohoto vlastnictva.

Takze mam z toho dilemu.

Co s takymi vlastnikmi, ktory vlastnictvo nadobudli, ale nikdy to co sa pise v § 15 odst. 3 nevykonali. Maju byt aj ti pozvani na VZ?, ked § 2 odst. 2 hovori, ze vsetci su clenmi spolocenstva.
anna81
24.05.10,06:57
u nás máme podobný problém ako opísal vyššie jarecko, "mladí" členovia spoločenstva vymýšľajú, že oni síce majetok zdedili, ale spoločenstvu nič nepodpísali, tak ich členmi niesú. Ale podiely na zisku prebrali všetci! Tak kde je potom pravda?

V súvislosti s podielmi na zisku sa chcem spýtať, či posielate vlastníkom nejaké potvrdenie alebo oznámenie o výške podielu?
viem že urbárske spoločenstva tak musia robiť, pretožu u nich ide o rozdiel medzi príjmami a výdavkami a každý vlastník urbáru si musí príjem zdaniť (nad určitú sumu) ako FO. Ale čo v prípade súkromných vlastníkov lesov, ak dávame podiely na zisku, je potrebné im takéto niečo vystavovať? Ja som to doteraz nerobila, vždy na VZ sa povedalo že sa tieto podiely nezdaňujú a občas si aj niekto zavolá či ich má priznať do daň. priznania.
a_je_to
24.05.10,07:26
Pri citani temy ma zaujal tento prispevok a chcel by som sa opytat ,,a_je_to,, ako sa da idealne pravne zabezpecit aby sa urbarsky podiel nerozdrobil a ten ktory ho bude mat na LV zapisany ako celok bude zaviazany aj ostatnym spoludedicom vyplacat ich cast podielu zo zisku? Prezeral som urbarske LV, ale nikde som nenasiel zapis o takej dohode vo forme vecneho bremena zapisany na LV. Myslim,ze iba nim sa da obmedzit vlastnicke pravo na LV toho kto ho nadobudol aby nieco strpel.
Inac vysie opisane podla mojho nazoru, moze fungovat iba moralne pri dobrych surodeneckych vztahoch na zaklade nejakej gentlemanskej dohody zvykoveho prava za ich zivota. Akonahle ten na kom je cely podiel v katastri zapisany na LV zomrie, dedicia toho podielu nemusia vobec respektovat taku dohodu, ktoru mal ich porucitel so svojimi surodencami.

Písomná dohoda medzi súrodencami je dostačujúcim právnym zabezpečením, ako ktorákoľvek iná zmluva. Jej plnenie je rovnako súdne vymožiteľné - ako krajná možnosť, tak ako u iných písomných dohôd. Ak je dohodou pri prevedení spoločného dedičstva na jednu osobu zaviazaný vlastník, zapísaný v LV, tak je zaviazaný aj jeho dedič. Ak UPS funguje, podiely dosahujú významné sumy, aj dohoda prakticky fungovala, tak dedičia si to majú ako dostriehnuť. Ak nie, tak niet o čom. Určite by bolo účinnejšie, keby tá dohoda bola zapísaná ako ťarcha na podieli, ktorú by automaticky musel uplatniť aj notár, pojednávajúci dedičstvo. Podiely sa však ďalej drobia, lebo ľuďom sa nechce ani rozmýšľať, ani nikomu dôverovať. Potom na VZ treba pozývať namiesto 60 ľudí 360, nielen z okolia, ale aj zo zámoria. A pri rozdelení 2 tis. Eur niektorým vyjdú podiely po 0,60 Eura, z toho sa strhne poštovné 0,4 Eura a po 0,20 sa im má poslať.


Premlcacia doba 3 roky je dana zakonom O Z. Mne skor nie je jasna doba od kedy sa pocita lehota v takychto pripadoch.
Podla nazoru ,,a_je_to,, by Urbarske pozemkove spolocenstvo bolo povine drzat peniaze v depozite za prislusny rok do nekonecna. Napr. spolocenstvo by na VZ 01.04.1990 schvalilo sumu, ktora sa rozdeli na podiely to znamena pre vsetkych co boli k tomu datumu zapisani na LV to znamena aj pre neznamych vlastnikoch. Kedze ti si podiely neprevezmu musi ich drzat UPS v depozite a takto by peniaze neznamych vlastnikov schvalene na podiely v roku 1990 museli byt tam doteraz. Dedic, ktory zisti po 20-tich rokoch, ze neznamy vlastnik, ktory mal v roku 1990 narok na ten podiel je jeho porucitel a nasledne Osvedcenim o dedicstve, ktore nadobudne pravoplatnost napr. 01.04.2010 ma podla jeho nazoru stale narok ziskat tento podiel do 01.04.2013.
Moj nazor je, ze lehota by sa mala pocitat od dna Valneho zhromazdenia kedy boli podiely schvalene na vyplatenie za dany rok, co je aj zapisane v zapisnici z VZ a premlcacia lehota 3 roky na vyber podielu by tak uplynula dnom 01.04.1993. Po tomto case by ich mohlo spolocenstvo pouzit na svoju cinnost na zaklade rozhodnutia VZ pripadne vyboru UPS.

Princíp depozitu neodvíjam od právnych možností UPS, ako sa najúčinnejšie do budúcnosti vyhnúť vyplateniu podielov svojim zatiaľ neznámym podielnikom. Ale od účtovnej ochrany podielových nárokov do času, kým si uplatnia svoje práva, ktoré patria iba im. Ten depozit nemá fyzickú podobu nejakého osobitného bankového účtu, ani trezoru. Je to iba účtovne analytický zdroj krytia /pasíva/. S aktívami - čiže peniazmi sa normálne hospodári, účtovná povaha depozitu tomu nebráni. Názorne - ako so sociálnym fondom bez osobitného vkladového účtu. Sú tam pevné účtovné väzby, ktoré nedovolia premlčať ich nároky, ani spotrebovať ich na iný účel, napr. na znovurozdelenie ostatným.
Sú UPS, ktoré vedú jednoduché účtovníctvo .... disponibilný zisk a jeho delenie podľa podielov im nič nehovorí. Nezaujíma ich, čo je 431 a jeho rozdelenie na 428 a 364 deleno počtom podielov, ani nevyplatený zostatok 364. Oni delia nie zisk, ale hotové peniaze, ktoré majú. Čím viac... a čím menšiemu okruhu osôb, tým lepšie, dokonca aj vtedy, ak za minulý rok vykázali účtovnú stratu, alebo ak tvorili daňovú rezervu. Takí musia siahať po všetkých právnych možnostiach, ako aspoň niekomu niečo nevyplatiť, aby zostalo na hospodárenie, daň z nehnuteľností, odmeny pre výbor, atď. Premietni si také hospodárenie do podvojného účtovníctva , aké kontraverzie a nezaúčtovateľné prípady Ti vyjdú. Podľa toho ľahšie pochopíš, čo je dôstojné a správne a hlavne v pricipiálnom súlade s nárokovým právom


Zaujimalo by ma este koho pozyvate na VZ ako clena spolocenstva.
Zakon c.181/1995 Z.z. v § 2 odst. 2 hovori, ze clenom spolocenstva su vsetci spoluvlastnici spolocnej nehnutelnosti. Cize clenstvo je dane zo zakona automaticky so ziskanim vlastnictva podielu a podla toho by mal kazdy kto sa nachadza ku dnu konania VZ na LV byt pozvany na zhromazdenie.
Ale v § 15 odst. 3 sa hovori. Kazdy, kto sa stava vlastnikom podielu spolocnej nehnutelnosti, pristupi k zmluve o zalozeni, a to do dvoch mesiacov od nadobudnutia tohoto vlastnictva.
Takze mam z toho dilemu.
Co s takymi vlastnikmi, ktory vlastnictvo nadobudli, ale nikdy to co sa pise v § 15 odst. 3 nevykonali. Maju byt aj ti pozvani na VZ?, ked § 2 odst. 2 hovori, ze vsetci su clenmi spolocenstva.

Na VZ sa pozýva každý, kto je ako vlastník zapísaný na LV ku dňu odosielania pozvánok na VZ. Nevyplýva to len z § 2 ods. 2 a § 15, ods. 2, ale navyše aj zo snahy vedenia UPS zabezpečiť uznáčaniaschopnosť VZ, čo je dnes v UPS všeobecným problémom.
Pri § 15, ods. 3, ktorý inak nijako nepozmeňuje členské práva a povinnosti ..... ide viac o to, že nový člen sa sám aktívne oboznámi so základným dokumentom zmyslu a fungovania UPS a zaväzuje sa ho rešpektovať. To isté - pristúpenie k spoločenskej zmluve je aj u získania podielu v s.r.o.. Aj v dobrovoľných organizáciách, kde uchádzač musí v prihláške podpísať, že súhlasí so stanovami a bude sa nimi riadiť. Aby neskôr nemohol namietať, že o niečom nevedel, alebo mu nebolo povedané.

Nechcem byť hlavným mentorom tejto témy, ale dosť veľa som v tom robil, aj robím a moje názory sú .... že by to malo byť takto. Som aj vlastník, aj účtovník, aj odborný lesný hospodár, aj člen urbárskeho výboru. Mám teda k tomu čo povedať, ale každú otázku úplne nezodpoviem. V celej praktickej problematike je veľa anarchie, neporiadku aj nepremožiteľnej svojvôle. Ak do toho neprinesú kus poriadku práve účtovníci, tak asi nikto.
zuzanaIII.
24.05.10,08:59
Mohla by som sa prosím opýtať a_je_to. Ohľadom uznášaniaschopnosti na VZ, beriete do počtu podielnikov aj neznámych vlastníkov? Alebo na získanie celkového počtu podielnikov beriete do úvahy len vlastníkov známych, u ktorých je na LV uvedená adresa. Ako teda postupujete pri stanovení počtu pre účel uznášaniaschopnosti na VZ.
a_je_to
24.05.10,12:23
u nás máme podobný problém ako opísal vyššie jarecko, "mladí" členovia spoločenstva vymýšľajú, že oni síce majetok zdedili, ale spoločenstvu nič nepodpísali, tak ich členmi niesú. Ale podiely na zisku prebrali všetci! Tak kde je potom pravda?
V súvislosti s podielmi na zisku sa chcem spýtať, či posielate vlastníkom nejaké potvrdenie alebo oznámenie o výške podielu?
viem že urbárske spoločenstva tak musia robiť, pretožu u nich ide o rozdiel medzi príjmami a výdavkami a každý vlastník urbáru si musí príjem zdaniť (nad určitú sumu) ako FO. Ale čo v prípade súkromných vlastníkov lesov, ak dávame podiely na zisku, je potrebné im takéto niečo vystavovať? Ja som to doteraz nerobila, vždy na VZ sa povedalo že sa tieto podiely nezdaňujú a občas si aj niekto zavolá či ich má priznať do daň. priznania.

To je jeden z tých príznakov anarchie, o ktorej som písal . Dnes kombinácia opovrhovania akýmkoľvek poriadkom a agresívneho uplatňovania nárokov bez práva je najmódnejším štýlom. Ľahká pomoc, najprv chytrákovi podstrčím spoločenskú zmluvu s gestom .... prečítaj si a podpíš .... ak nie, tak škoda pre teba ... dovidenia, na nič nemáš nárok. Práva si podielnici uplatňujú cez riadne členstvo v UPS, ktoré bolo nato založené zmluvou, inak nie .... viď § 7, zákona 181/1995. Ak podpíše, potom mu podstrčím výplatnú listinu a až po podpísaní mu vyplatím podiely, nie naopak. Kto bol na vedenie UPS zvolený, musí presadiť, že pravda je to, čo je v zákone, zmluve a stanovách ... nie v hlúposti, drzosti a anarchii a osobitných názoroch o ktoré nik nestojí.
Potvrdenia a zdaňovanie sa odvodzuje od právnej subjektivity UPS. Ak UPS nemá právnu subjektivitu, tak je iba združením, nie je účtovnou jednotkou. Napriek tomu musí viesť jednu spoločnú evidenciu a závierku podľa účtovných a daňovo uznaných zásad. Jej spoločné príjmy a výdavky v zmysle § 10 ZoDP rozpočíta pre každého jedného podielnika zodpovedný člen výboru a vydá mu potvrdenie. Podiel na spoločných príjmoch a výdavkoch si každý podielnik uvedie v svojom daňovom priznaní, ak mu vyjde, že ho musí podať. Pozri návod na vyplnenie DPFO čl. VI, hneď prvý odsek .... pre príjmy iba z nájmu posledný odsek. Aj čl.XIII. Potvrdenie by malo obsahovať aj celkové príjmy, celkové výdavky, podiel člena, aj poznámku, že tieto príjmy podliehajú DPFO u tých, ktorým vyplýva celková povinnosť podať daňové priznanie. Sú aj UPS, ktoré túto povinnosť úspešne ignorujú ..... neviem dokedy ....
Ak UPS má právnu subjektivitu, tak je účtovnou jednotkou, vedie JÚ, alebo PÚ a zdaňuje celý rozdiel medzi príjmami a výdavkami, resp. hospodársky výsledok. Podiely delí zo zisku po zdanení medzi členov. Sú to príjmy podľa § 3, ods. 2, písm. d, ZoDP, ktoré už nie sú predmetom dane, čo by malo byť pri ich výplate náležite zdôraznené.
a_je_to
24.05.10,12:24
Mohla by som sa prosím opýtať a_je_to. Ohľadom uznášaniaschopnosti na VZ, beriete do počtu podielnikov aj neznámych vlastníkov? Alebo na získanie celkového počtu podielnikov beriete do úvahy len vlastníkov známych, u ktorých je na LV uvedená adresa. Ako teda postupujete pri stanovení počtu pre účel uznášaniaschopnosti na VZ.

Odpoveď musíš hľadať v zákone 181/1995 o pozemkových spoločenstvách. Ak si to nevyhľadáš sama, tak Ťa nikto dostatočne nepresvedčí, že je to naozaj tak .... a budeš to považovať iba za nejaký uletený názor niekoho, kto sa možno iba domnieva.
V § 5, ods. 2 zákona 181/1995 .... pomer účasti na výkone práv je vyjadrený veľkosťou podielu ..... ak zákon ďalej nehovorí inak. Podľa toho by sa mali do 100% brať aj neznámi vlastníci. Ale ..... § 6 hovorí ... to - inak, že .... podiely neznámych vlastníkov spravuje SPF, tým spôsobom, že ich prenajíma doposiaľ známym vlastníkom, ako nájomca, ktorý svoje ostatné práva k veci, okrem správy podielov a nájomného .... prenajal. Z toho mi vyplýva, že zoznam doposiaľ známych vlastníkov na LV UPS predstavuje 100 %.