Zavrieť

Porady

pozemkové spoločenstvá, urbáre

Dobrý deň,

v prvom rade sa vopred ospravedlňujem, keď som to zaradila do nesprávnej Porady.
Určite niekto z Vás vedie účtovníctvo pre pozemkové spoločenstvo, alebo urbár. Bola by som veľmi rada, keby sa niekto ozval, s kým sa môžem v niektorých problematických veciach poradiť. Keď môžem byť ešte presnejšia, pracuje niekto s takým PS, ktoré ma vybudovanú vlastnú pílu a na nej spracováva drevnú hmotu zo svojich lesov?

Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Usporiadat
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Ahojte, ako riešite depozitné peniaze? Myslím tým podiely na zisku ktoré som poslala vlastníkom ale si ich neprebrali. Máte na to zvlášť účet?
Koľko rokov dozadu vyplácate depozit? Ak niekto zomrel ešte v r. 1990 a až teraz mi doniesli dedičské konanie, za aké obdobie mu mám vyplatiť depozit? Predseda tvrdí že za tri roky, ale nikde v zákone som to nenašla.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

vie niekto poradiť, kto bol na školení o účtovaní s PS a hlavne počiatočných stavov aké účty dať na začiatok, prípadne kontakt na človeka, ktorý školil?
Dík
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

aj ja by som potrebovala poradiť s počiatočnými stavmi a účtami, máte nové informácie? Ďakujem.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Ahojte, mám ďalšiu otázočku ktorá sa týka rezervy na lesnú pestovnú činnosť.
V predchádzajúcich rokoch sa vytvárala rezerva na základe dokladov od lesného hospodára nasledovne:
a)31.12.2006 sa vytvorila rezerva na r. 2007 do nákladov na sumu napr. 100000,-
K 31.12.2007 sa vyčerpalo 80000,- do nákladov a zvyšok, 20000,- sa zrušilo do výnosov. Následne sa k 31.12.2007 vytvorila rezerva na r. 2008 do nákladov na sumu 500000,-
Moja otázka znie, či je takýto postup správny, pretože som sa dozvedela že rezerva sa tvorí minimálne na dva roky!
V tom prípade by to podľa mňa vyzeralo nasledovne:
b)31.12.2007 sa vytvorila rezerva do nákladov na rok 2008 na sumu 500000,-
k 31.12.2008 sa vyčerpalo 300000,- do nákladov. A ten zvyšok na 200000,- by sa čerpal až v roku 2009. Zároveň by sa 31.12.2008 vytvorila rezerva na rok 2009 v sume 400000,- Je takýto postup správny?
Neviem či som to zrozumiteľne napísala. Podľa ktorého kroku mám postupovať, a alebo b?
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Pekný deň, prosím Vás, mohli by ste tu niekto pripnúť to spomínané nariadenie DR SR? Vopred ďakujem.
2) v akom ocenení ste účtovali tie pozemky a porasty vlastníkov na 031/411??
0 0
kmirka kmirka

kmirka je offline (nepripojený) kmirka

Prosím Vás poraďte mi, v akom účtovníctve mám účtovať pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity. V JU alebo PD? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

anna81 Pozri príspevok
Ahojte, mám ďalšiu otázočku ktorá sa týka rezervy na lesnú pestovnú činnosť.
V predchádzajúcich rokoch sa vytvárala rezerva na základe dokladov od lesného hospodára nasledovne:
a)31.12.2006 sa vytvorila rezerva na r. 2007 do nákladov na sumu napr. 100000,-
K 31.12.2007 sa vyčerpalo 80000,- do nákladov a zvyšok, 20000,- sa zrušilo do výnosov. Následne sa k 31.12.2007 vytvorila rezerva na r. 2008 do nákladov na sumu 500000,-
Moja otázka znie, či je takýto postup správny, pretože som sa dozvedela že rezerva sa tvorí minimálne na dva roky!
V tom prípade by to podľa mňa vyzeralo nasledovne:
b)31.12.2007 sa vytvorila rezerva do nákladov na rok 2008 na sumu 500000,-
k 31.12.2008 sa vyčerpalo 300000,- do nákladov. A ten zvyšok na 200000,- by sa čerpal až v roku 2009. Zároveň by sa 31.12.2008 vytvorila rezerva na rok 2009 v sume 400000,- Je takýto postup správny?
Neviem či som to zrozumiteľne napísala. Podľa ktorého kroku mám postupovať, a alebo b?
Ja postupujem takto:
Tvorba rezervy 31. 12. 2007 na roky 2008 a 2009 v sume podľa vyhotoveného LHP.
Počas roka 2008 účtujem použitie rezervy podľa skutočných nákladov vykonaných prác, sadeníc atď..
31. 12. 2008 rezervu tvoriť nebudem, budem pokračovať v čerpaní tej, ktorú som vytvorila v roku 2007.
Počas roka 2009 budem rezervu používať rovnako ako v roku 2008, ale
na konci roka 2009 zruším nevyčerpanú rezervu, ak je celú nepoužijem a
vytvorím novú rezervu na roky 2010 a 2011.
Ešte pripomeniem, že rezervu účtujem podľa jednotlivých porastov.

Ani ja neviem, či som to napísala zrozumiteľne, ale snaha bola.
Bolo by fajn, keby si viacerí účtovníci pozemkových spoločenstiev
našli čas a napísali, ako tú nešťastnú rezervu tvoria, používajú a rušia.
Pekný deň.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Ďakujem ti, je to napísané zrozumiteľné. Len nechápem ako to účtuješ podľa jednotlivých porastov.
A k tomu čerpaniu - neúčtujem položku po položke, ale som si vytvorila takú tabuľku, v ktorej to všetko zrátam (napr. náklady na sadenice, vyžinanie...) a potom to k 31.12. jedným zápisom čerpám do výnosov. Ja neviem či je to takto správne..?
Mám sa stretnúť s daňovým poradcom ohľadom tejto rezervy, tak potom dám vedieť čo mi odporučil.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Inak, súhlasím s tebou o čerpaní,podľa mňa je nezmyselné zrušiť rezervu keď nie je vyčerpaná a znova vytvoriť ďalšiu, (aj keď lesný hospodár dáva LHP každý rok). Preto sa snažím urobiť v tom poriadok.
Ešte raz ďakujem že si sa ozvala.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Pozemkové spoločenstvo prešlo k 1.1.2008 na PU.
Pri zadávaní PS som si uvedomila, že mali neuhradené pohľadávky z roku 2007.
Môžem ich dodaniť v roku 2008? Alebo otvarať rok 2007?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Druhá otázka k účtovaniu?

Čo vlastne predstavuje základné imanie (411, resp. 413) pozemkového spoločenstva? Spoločenstvo vlastne nevlastní nič, iba spoločne obhospodaruje lesy.

Ked idem do historie (nie, nepojdem až k márii Terézii ), tak po revolúcii sa aspon u nas dali dohromady aktualny vlastníci podľa pozemkových knih, dedičských osvedčení. A prijmy, ktore dovtedy isli ťazko povedať kam, sa posúvali teraz do spoločenstva.
Spoločenstvo časť zisku vždy vyplácalo a časť sa nechala na ďalšiu činnosť.
Mne to vychádza, že miesto základného imania máme iba fondy tvorené zo zisku.

Je to blbá úvaha?
0 0
Robo85 Robo85

Robo85 je offline (nepripojený) Robo85

sallyb Pozri príspevok
Daňové riaditeľstvo vydalo smernicu k účtovaniu U-PS, v ktorej sa uvádza, že MPSR mu listom poskytlo vyjadrenie, že U-PS sú zriadené na podnikanie, môžu vykonávať podnikateľskú činnosť obdobnú ako SHR, sú teda zriadení na podnikanie a od 1.1.2008 musia prejsť na podvojné účtovníctvo, postup prechodu je popísaný v smernici DR SR. Neplatí teda ani obrat 3 mil. Sk.
hmm.. Zákon o účtovníctve Vs. usmernenie DR SR ..my účtujeme naďalej v JÚ a správnosť potvrdili aj na DÚ - sme PS s právnou subjektivitou
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

anna81 Pozri príspevok
Ďakujem ti, je to napísané zrozumiteľné. Len nechápem ako to účtuješ podľa jednotlivých porastov.
A k tomu čerpaniu - neúčtujem položku po položke, ale som si vytvorila takú tabuľku, v ktorej to všetko zrátam (napr. náklady na sadenice, vyžinanie...) a potom to k 31.12. jedným zápisom čerpám do výnosov. Ja neviem či je to takto správne..?
Mám sa stretnúť s daňovým poradcom ohľadom tejto rezervy, tak potom dám vedieť čo mi odporučil.
Ja čerpanie robím mesačne, teda ak nejaké je. Tiež si z podkladov t.j. faktúr, tzv. výrobno - mzdových lístkov a pod. vypočítam jednotlivé náklady - mzdy, odovody, sadenice, ochranný náter atď. a rozpočítam si to na jednotlivé porasty.
Účtujem to ID, kde uvediem podrobne jednotlivé sumy, konkrétny názov čerpania, mám vytvorený číselník porastov a činností a to vždy uvediem ku
konkrétnemu účtovnému zápisu čerpania rezervy. Je to dosť časovo náročné,
ale na konci roka, keď si zadám požadované parametre, sa mi dá vytlačiť, aké práce a teda aj čerpanie boli vykonané v jednotlivých porastoch,
prípadne v akej celkovej sume bolo vykonané napríklad zalesňovanie.
Tieto zostavy mi uľahčia prácu napr. pri zostavovaní štatistického výkazu.
Vychádzala som z toho, že aj tvorba rezervy na lesnú pestovnú činnosť v projekte je uvádzaná po porastoch.
Budem rada, keď dáš vedieť, ako dopadlo Tvoje stretnutie s poradcom.
Pekný deň.
Doplňujúca informácia: účtujem v podvojnom účtovníctve
Naposledy upravil janka67 : 27.02.09 at 12:38 Dôvod: doplnenie
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Robo85 Pozri príspevok
hmm.. Zákon o účtovníctve Vs. usmernenie DR SR ..my účtujeme naďalej v JÚ a správnosť potvrdili aj na DÚ - sme PS s právnou subjektivitou
Takže po osobnej navšteve DU:
usmernenie o tom, ze pozemkové spolocenstva majú uctovat v PU vyslo v marci.

Novela Zákona o účtovníctve k 1.12.2008 hovorí, že pozemkové spoločenstvá účtuju v sustave JU.

Takze novela zákona "prebila" usmernenie a naozaj stačí JU.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Dáša_ Pozri príspevok
Takže po osobnej navšteve DU:
usmernenie o tom, ze pozemkové spolocenstva majú uctovat v PU vyslo v marci.

Novela Zákona o účtovníctve k 1.12.2008 hovorí, že pozemkové spoločenstvá účtuju v sustave JU.

Takze novela zákona "prebila" usmernenie a naozaj stačí JU.
Ale zrejme iba vtedy, ak spĺňajú § 9 odsek 2 písmeno e zákona o účtovníctve.
"pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk."
"Ustanovenie §9 ods. 2 v znení účinnom od 1. 12. 2008 sa použije pri zostavovaní účtovnej uzávierky, ktorá sa zostavuje po dni účinnosti tohto zákona."
Z. z. 378/2008 čl. IX
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

janka67 Pozri príspevok
Ale zrejme iba vtedy, ak spĺňajú § 9 odsek 2 písmeno e zákona o účtovníctve.
"pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk."
"Ustanovenie §9 ods. 2 v znení účinnom od 1. 12. 2008 sa použije pri zostavovaní účtovnej uzávierky, ktorá sa zostavuje po dni účinnosti tohto zákona."
Z. z. 378/2008 čl. IX
ano, samozrejme, príjmy v predchádzajúcom období nesmú presiahnuť 3 mil. Sk
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

janka67 Pozri príspevok
Ja čerpanie robím mesačne, teda ak nejaké je. Tiež si z podkladov t.j. faktúr, tzv. výrobno - mzdových lístkov a pod. vypočítam jednotlivé náklady - mzdy, odovody, sadenice, ochranný náter atď. a rozpočítam si to na jednotlivé porasty.
Účtujem to ID, kde uvediem podrobne jednotlivé sumy, konkrétny názov čerpania, mám vytvorený číselník porastov a činností a to vždy uvediem ku
konkrétnemu účtovnému zápisu čerpania rezervy. Je to dosť časovo náročné,
ale na konci roka, keď si zadám požadované parametre, sa mi dá vytlačiť, aké práce a teda aj čerpanie boli vykonané v jednotlivých porastoch,
prípadne v akej celkovej sume bolo vykonané napríklad zalesňovanie.
Tieto zostavy mi uľahčia prácu napr. pri zostavovaní štatistického výkazu.
Vychádzala som z toho, že aj tvorba rezervy na lesnú pestovnú činnosť v projekte je uvádzaná po porastoch.
Budem rada, keď dáš vedieť, ako dopadlo Tvoje stretnutie s poradcom.
Pekný deň.
Doplňujúca informácia: účtujem v podvojnom účtovníctve

Tiež robím v podvojnom účtovníctve a tiež to účtujem ID. Rozdiel je v tom že ja to nerozratúvam na tie porasty ako ty (ani si to neviem predstaviť) a zapíšem to len jedným zápisom. Hlavne preto že je to časovo náročné ako si správne uviedla. A tú tabuľku v ktorej to všetko zrátam som si zčasti vytvorila aj kvôli štat. výkazu (ako si aj ty uviedla) a sčasti preto, aby bol prehľad nákladov na pestovnú a ťažobnú činnosť.
Tak si držme palce, hádam sú oba spôsoby správne.
Inak, dnes som hovorila s lesným hospodárom že sme nevyčerpali celú rezervu z minulého roka a aj tak mi predložil ten LHP na r.2009. Som zvedavá čo mi povie ten poradca. (ale už mám skúsenosti že ani oni moc toho nevedia - hlavne keď sú takéto špecifické problémy).
PS: nevieš o nejakom školení pre pozemkové spoločenstvá?
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
V podstate oba postupy sú správne,,, samozrejme rozrátať na porasty to ma málo kedy zmysel, a v niektorých prípadoch to ani nieje možné ak subjekt je obhospodarovateľom stoviek porastov...

zo školením pre poz. spol. som sa ešte nestretol....
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

anna81 Pozri príspevok
Tiež robím v podvojnom účtovníctve a tiež to účtujem ID. Rozdiel je v tom že ja to nerozratúvam na tie porasty ako ty (ani si to neviem predstaviť) a zapíšem to len jedným zápisom. Hlavne preto že je to časovo náročné ako si správne uviedla. A tú tabuľku v ktorej to všetko zrátam som si zčasti vytvorila aj kvôli štat. výkazu (ako si aj ty uviedla) a sčasti preto, aby bol prehľad nákladov na pestovnú a ťažobnú činnosť.
Tak si držme palce, hádam sú oba spôsoby správne.
Inak, dnes som hovorila s lesným hospodárom že sme nevyčerpali celú rezervu z minulého roka a aj tak mi predložil ten LHP na r.2009. Som zvedavá čo mi povie ten poradca. (ale už mám skúsenosti že ani oni moc toho nevedia - hlavne keď sú takéto špecifické problémy).
PS: nevieš o nejakom školení pre pozemkové spoločenstvá?
Je potrebné dohodnúť sa s OLH, aby projekt pestovnej činnosti vyhotovoval minimálne na dva roky.
Súhlasím s tebou, že pri riešení týchto špecifických problémov je ťažké nájsť
skutočného odborníka.
Takže držme si teda tie palce.
PS: o školení pre pozemkové spoločenstvá neviem
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Dáša_ Pozri príspevok
ano, samozrejme, príjmy v predchádzajúcom období nesmú presiahnuť 3 mil. Sk
a od 1.3.2008 platí, že obrat sa zvyšuje na 200 tis. €, takže takéto pozemkové spoločenstvá môžu ďalej účtovať v JU, pochopila som to správne, ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať