Zavrieť

Porady

Platím odvody do SP a ZP z podielov zo zisku, ktoré boli schválené VZ v pozemkovom spoločenstve?

Prosím o radu v prípade, že podiely schválené vo výške 15 % zo zisku po zdanení pre výbor a dozornú radu (spolu), sú odrátané zo zisku a následne zostatok je vyplatený podielnikom - schválené podielnikmi na VZ. Je tento príjem predmetom dane a odvodov do SP, ZP ?
Ďakujem za skorú odpoveď (som začiatočník PS).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Zákon o pozemkových spoločenstvách nevylučuje, ani nepodporuje, že členovia výboru a dozornej rady môžu dostať odmenu aj z tohto zdroja /rozdelenia zisku/. Je to podobné, ako tantiémy v obchodných spoločnostiach. Ale podmienkou je, aby tento spôsob odmeňovania bol v zmluve o pozemkovom spoločenstve, alebo v stanovách , vydaných na základe splnomocnenia k tejto zmluve. Nie je to však ani dobré, ani systémové riešenie. Ja by som hlasoval proti takému návrhu. Lebo odmena členov štatutárneho orgánu právnickej osoby sa považuje za príjem zo závislej činnosti a nákladovú položku, s naväzujúcou povinnosťou zdanenia a príslušných odvodov. Vznikne divná kombinácia výdavku - výplaty zo zisku na rozdelenie a nákladových odvodov do poisťovní ? Alebo aj odvody zo zisku ? Veď sa na to nedajú napísať ani korektné súvzťažné účtovné zápisy. Nemá to logiku. Aj z časového hľadiska, aj z účtovania k súvisiacemu obdobiu. Spoločenstvo má mať valným zhromaždením schválený odmeňovací poriadok, umožňujúci vyplatiť a zúčtovať odmeny a odvody z nákladov za uzatváraný rok pri splnení kritérií. Peňažné podiely zo zisku po zdanení by mali byť vyplácané len podľa počtu podielov na spoločnej nehnuteľnosti.
    zdorkova Ale vyplacanie podielov na zisku je bezny stav z praxe obchodnych spolocnosti, nie je to vylucene ani v pozemkovych spolocenstvach. Pred ukoncenim zavierkovych prac su informacie o pravdepodobnych odmenach zname, a tvori sa rezerva na odvody do SP a ZP. Cize ziadna divna kombinacia. Okrem nezmyselnemu dvojitemu zdanenie (raz v PS, a raz u FO).

    Preto je podstata otazok ohladne rozdelenia zisku PS v tom, ako postupovat, aby odmeny vyboru a dozornej rade neboli povazovane za prijem zo zavislej cinnosti, ktory sa zdanuje preddavkovym sposobom a zaroven obnasa odovodovu povinnost do SP a ZP. Zvacsa Ide o par 10tok EUR.

    Podľa § 20 zákona č. 97/2013 Z. z o pozemkových spoločenstvách má člen spoločenstva nárok na podiel na zisku a majetku určenom na rozdelenie medzi členov spoločenstva, a to podľa pomeru účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností, ak zo zmluvy o spoločenstve, stanov alebo z rozhodnutia zhromaždenia NEVYPLYVA NIECO INE. Návrh spôsobu rozdelenia zisku predkladá výbor zhromaždeniu spolu s ročnou účtovnou závierkou.

    "Peňažné podiely zo zisku po zdanení BY MALI byť vyplácané len podľa počtu podielov na spoločnej nehnuteľnosti,..."

    ale nemusia, ak to nie je v sulade ze rovnaky podiel = rovnaky vykon prav a povinnosti, tu je priestor na rozhodnutie o vyplateni podielov inym sposobom.

    O dobrom ci systemovom rieseni sa tu neda vobec diskutovat. Ciel opatreni je naplnit statnu kasu na ukor ludi zvacsa v dochodkovom veku...

    zdorkova je offline (nepripojený) zdorkova

    zdorkova
    Ak sa rozdeluje zisk, nejde o mzdove naklady a prislusne odvody do zdravotnej/ soc poistovne.

    Podstatou je to, aky pravny vztah existuje medzi spolocenstvom a clenmi vyboru a dozornej rady. Tento vztah nie je pracovnoprávnym vzťahom, ale vzťahom spravujúcim sa zákonom č. 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách v platnom znení. Ak by slo o vztah na zaklade dohody o vykonani prace alebo pracovnej cinnosti, musel by mat kazdy clen presne vymedzenu pracovnu poziciu s charakteristikou prace, ktora by obsahovala znaky zavislej cinnosti, co predpokladam neexistuje. Preto Prikazna zmluva podľa § 724 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka je najvhodnejsim riesenim tejto situacie.

    Platím odvody do SP a ZP z podielov zo zisku, ktoré boli schválené VZ v pozemkovom spoločenstve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.