JR s.r.o
24.10.07,12:34
Dobry den, chcem sa spytat ci mam povinnost mat ERP. 55/1994 som si precital no nie som si celkom isty ako to je. Moja s.r.o. predava pocitace (neplatca DPH, zatial) Nemame prevadzkaren, predaj prebieha priamo u klienta alebo cez internet.

Dajme priklad: Klient sa rozhodne pre produkt. Zaplati v hotovosti. Vystavim mu fakturu a PPD?

Alebo potrebujem ERP a Dodaci list?:confused:

Hladal som na porade vela prispevkov no nic taketo som nenasie.

Dakujem za pomoc, dufam ze sa konecne dozviem ako to vlastne je.
Zoltán Kovács
24.10.07,10:42
Dobry den, chcem sa spytat ci mam povinnost mat ERP. 55/1994 som si precital no nie som si celkom isty ako to je. Moja s.r.o. predava pocitace (neplatca DPH, zatial) Nemame prevadzkaren, predaj prebieha priamo u klienta alebo cez internet.

Dajme priklad: Klient sa rozhodne pre produkt. Zaplati v hotovosti. Vystavim mu fakturu a PPD?

Alebo potrebujem ERP a Dodaci list?:confused:

Hladal som na porade vela prispevkov no nic taketo som nenasie.

Dakujem za pomoc, dufam ze sa konecne dozviem ako to vlastne je.

Ak pri každom predaji bude vystavená fa so všetkými náležitosťami a k tomu PPD tak nie je potrebný ERP.
JR s.r.o
24.10.07,10:44
Ak pri každom predaji bude vystavená fa so všetkýmináležitosťami a k tomu PPD tak nie je potrebný ERP.


:) Dakujem velmi pekne za potesujucu spravu ;)
IVETA N
24.10.07,12:35
Ak pri každom predaji bude vystavená fa so všetkými náležitosťami a k tomu PPD tak nie je potrebný ERP.

a ako s dátum na FA a PPD, tiež som pátrala po RP,a bolo mi ešte k tomu dodané, že by som namala na PPD dávať dátum taký ako na FA ,ale o jeden deň neskôr, že ,aby sa z toho stala ,,pohľadávka,,
Alebo je to ,,zanedbateľná,, vec a može byť dátum rovnaký?

IVETA N
Rozalka
24.10.07,16:41
a ako s dátum na FA a PPD, tiež som pátrala po RP,a bolo mi ešte k tomu dodané, že by som namala na PPD dávať dátum taký ako na FA ,ale o jeden deň neskôr, že ,aby sa z toho stala ,,pohľadávka,,
Alebo je to ,,zanedbateľná,, vec a može byť dátum rovnaký?

IVETA N
Nie je to zanedbateľná vec, dátumy sa nesmú zhodovať. Ako budeš postupovať 31.12. keď zákazník bude chcieť doklad o úhrade do tohto roka?
Paula
24.10.07,16:48
a ako s dátum na FA a PPD, tiež som pátrala po RP,a bolo mi ešte k tomu dodané, že by som namala na PPD dávať dátum taký ako na FA ,ale o jeden deň neskôr, že ,aby sa z toho stala ,,pohľadávka,,
Alebo je to ,,zanedbateľná,, vec a može byť dátum rovnaký?

IVETA N


Už desať rokov môže byť rovnaký.

KSENP
evina
24.10.07,17:35
evina
24.10.07,17:36
Nie je to zanedbateľná vec, dátumy sa nesmú zhodovať. Ako budeš postupovať 31.12. keď zákazník bude chcieť doklad o úhrade do tohto roka?

Tak, že vystaví faktúru s dátumom dodania 31.12. a zároveň vystaví PPD s dátumom prijatia hotovosti 31.12-
evina
24.10.07,17:40
A ešte jeden zaujímavý link

http://www.porada.sk/t60705-p3-predaj-tovaru-sam-sebe.html

a v rámci neho ďalšie zaujímavé linky. Je to toho veľa :rolleyes:
Rozalka
25.10.07,04:12
evina
25.10.07,04:26
Ani by som nepovedala, lebo DRSR si myslí ináč:


Neviem z ktorého dátumu je priložené stanovisko DRSR /toto platilo do novely Vyhlášky 55 k 1.1.1997/, ale jednoducho nie je už v tomto znení platné - súvislosť s §. 2 a pod. je to podrobne všetko rozobrané v priloženom linku. Nebudem sa ďalej rozpisovať, ale v priloženom linku je aj stanovisko DRSR, toré tu vysvietim znova a bolo dané na základe podnetui našej poraďáčky, keď DK tvrdila to čo Ty a na náš podnet sa odvolala na DRSR:



Zdravím všetkých na porade,
máš pravdu BEPO, ubehlo už veľa času a až včera som obdržala od DÚ odpoveď na moje odvolanie zo dňa 02.08.2005. Pokutu vo výške 10.000,- Sk za nepoužitie ERP zrušuje.
Citujem aspoň najdôležitejšie odstavce:
Odvolávajúci v odvolaní namieta, že par. 2 písm.c Vyhlášky hovorí, že úhradou v hotovosti sa rozumie príjem peňazí v hotovosti a to bankoviek a mincí platnej meny, za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky. Vyhláška pre tieto prípady nestanovuje žiadne časové podmienky. Odvolávajúci sa vo všetkých prípadoch predaj uskutočnil formou vystavenia pohľadávky (faktúry), ktorá je v účtovníctve účtovaná zápisom MD 311 a D 6.. a vystavenia potvrdenky o zaplatení pohľadávky so zaúčtovaním 211/311 teda príjem peňazí nie je účtovaný ako tržba, ale so súvzťažným zápisom voči príslušnej pohľadávke.
Nakoľko prvostupňový orgán (DÚ NMnV) nerozhodol o odvolaní sám, postúpil odvolanie spolu so spisovým materiálom na rozhodnutie odvolaciemu orgánu. Daňové riaditeľstvo SR (BB) po preskúmaní uvádzaných skutočností zistilo -citujem:
Keďže Vyhláška (č.55/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov) v platnom znení
neukladá žiadnu lehotu, kedy by mala prebehnúť úhrada pohľadávky (faktúry), môže táto úhrada prebehnúť aj v deň jej vystavenia. Dôležité je preukázanie skutočnosti, že kupujúci dostal faktúru a príjem peňazí u predávajúceho bol preukazne zaúčtovaný voči zániku pohľadávky.

Ešte raz veľká vďaka EVINA, pretože bez teba by som nemala odvahu podať odvolanie. A vyplatilo sa, aspoň v mojom prípade. Keby si registrovala nejakú zmenu, čo sa týka tej Vyhlášky, daj to prosím na PORADU. Díííííííííííííííííííííííí ík

P.s. I bez stanoviska DRSR je súčasné znenie Vyhlášky 55 v tomto jednoznančné...
Rozalka
25.10.07,04:59
Neviem z ktorého dátumu je priložené stanovisko DRSR /toto platilo do novely Vyhlášky 55 k 1.1.1997/, ale jednoducho nie je už v tomto znení platné - súvislosť s §. 2 a pod. je to podrobne všetko rozobrané v priloženom linku. Nebudem sa ďalej rozpisovať, ale v priloženom linku je aj stanovisko DRSR, toré tu vysvietim znova a bolo dané na základe podnetui našej poraďáčky, keď DK tvrdila to čo Ty a na náš podnet sa odvolala na DRSR:




P.s. I bez stanoviska DRSR je súčasné znenie Vyhlášky 55 v tomto jednoznančné...

Ja ďakujem za vyčerpávajúce vysvetlenie, ako účtovníkovi mi je proti srsti evidovanie pohľadávky ešte raz v ERP. Pri mojom príspevku som vychádzala z odpovede DRSR z tohto roka, keď odporučila prečítať si tento FAQ.